ONTWERP GELDLEEN 1NGEN AANGENOMEN Haar eigen rasgenooten verraden WERELDNIEUWS IN BEELD De sociale wetgeving BEZETTEN IS NOG GEEN BEZITTEN I ifpiimS H Minister Lieftinck bleef met glans meester spel p! Ag Twintig jaar tegen Jodin geëischt Moutet over Indo-China Duister Brabantsche gemeenten zonder stroom /«fpppii ZATERDAG 28 DECEMBER 1946 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT frankrijk effent den weg naar inlijving van het Saargebied Fransch vliegtuig in zee gestort m mm ktjÉy t Ufa1 I tg *n ml£f yf Mgmmam wmmm^ÊÈËËËÊÈ Verdeeling Unrra-goederen in Joego-Slavië „Beim Tannenbaum" Verlaging van luchtrecht voor Amerika „Het nieuwe Testament" Uitgave van „Het Spectrum" .J (Wordt vervolgd K MM mM. f.rl« «Ui* Kapelaan aangebracht Bezinningsdagen op .Drakenburgh" Post voor de Sloterdijk (Vervolg van pagina 1) De laatste Amerikaansche schoenen Generaal Koenig, de Fransche opper bevelhebber in Duitschland, heeft gelast, dat het verkeer tuisschen het Saargebied en de rest van de Fran- bbhe bezettingszone voortaan streng ge controleerd zou worden en er is een le- gsr van 1200 douaniers aangekomen, dat den ring om het Saargebied bezig is te sluiten. Als reden hiervoor geldt, dat er oen uitgebreide smokkelhandel gaande is aan de betreffende grenzen: de mijn werkers van de Saar immers worden be ter van voedsel, kleeding e.a. voorzien dan de bewoners van de omliggende ge- bieden. En de wereldpers zou aan de kwestie niet veel aandacht hebben ge schonken als deze uitleg inderdaad af doende was. Er is echter nog wel een an_ dere reden denkbaar. Set Saargebied werd na den eersten Wereldoorlog onder Fransch bestuur ge- Plaatst. De befaamde volksstemming van 1934 voegde het gewest bij Hitler's Rijk en daartoe heeft het behoord tot op het oogenblik van de Geallieerde overwin ning. Sindsdien neemt het een twee slachtige positie in: de Franschen kwa- ttien er als bezetters, maar mochten het niet bij hun eigen land inlijven. Wel richtten zij er de economie zoo in, dat de Saar tenminste in economisch opzicht bij Frankrijk behoorde. Doch zoolang geen Vredesverdrag is gesloten, is politieke Vereeniging nog niet mogelijk. Er is dus Wijze waarop in het Oosten Polen meeS- een belangrijk verschil in de wijze waar op Frankrijk de Saar beheerscht en de ter ig over enkele Duitsche gewesten. polen doet en laat in zijn nieuwe gebied Wat het wil en verwacht van het vredes verdrag uitsluitend een bevestiging van oen toestand, die niet slechts economisch blaar ook politiek reeds bestaat. Wel op- Peren de Westersche Grooten bezwaren, Haar Warschau bezit in Moskou een biachtig voorvechter. Frankrijk heeft in de Duitsche kwes tie niet veel geluk gehad. Het was voorstander van de afsplitsing van het Rijn-Roer-bekken. Eerst vanecono- biische en politieke afsplitsing, later, toen de andere bezetters hier niet op in Wilden gaan, van economische. Ook dit stuitte op afkeuring van de Big Three en sinds een economische fusie tusschen de Engelsche' en de Amerikaansche zones tot stand kwam en het Rijn-Roer-gebied als voornaamste kostwinner van het een- geworden West-Duitschland was aange wezen, was alle kans, dat er lets van de Pransche verlangens terecht zou komen, totaal vervlogen. Zelfs de kolenleveran- ties aan Frankrijk zijn zeer verminderd, terwijl lang niet zeker is of zij wel op bet huidige lage peil zullen blijven. Het is niet wonderlijk, dat men in Pa rijs nu een duidelijke aanwijzing geeft, dat de eischen betreffende het Saarge bied allesbehalve verzwakt zijn. Door de grenscontrole te verscherpen brengt men °bderscheid aan tusschen Saarlanders en „andere Duitschers"; er komen min der .anderen" binnen; de toevloed van Pajksmarken, die de door de Franschen apart voor de Saar ingestelde munt dreigde te overstelpeh, wordt tot stil stand gebracht. Kortom, meer nog dan voor-iieen is het Saargebied een afzon derlijk landje geworden, dat onder Fran schen invloed en Fransch bestuur staat. De grenzen zijn evenwel niet geheel de- ïelfde ais die van vóór de Duitsche in eenstorting. Bij het Saargebied wordt thans ook het Zuidelijke, tot de Fran sche bezettingszone behoorende deel van het Rijnland gerekend. Terecht merkt men in Parijs op, dat de jongste maatregel geen inlijving be teekent. Wel echter wordt het ter rein geëffend voor een toekomstige ihlijving: er is nu een grens, bemand met Personeel, dat over ©enigen tijd even- Een reddingsboot is gisteren uit Brix- ham in het Zuiden van Devon uitgevaren °bi hulp te verleenen aan de passagiers van een Fransch vliegtuig, dat ongeveer l-Wintig k.m. ten Zuiden van deze haven hl zee gestort zou zijn. Het radiostation van Plymouth had de s-0.s.-seinen van het vliegtuig opgevan gen. Het vliegtuig verkeerde om 3 uur 's biorgens, volgens een radiografisch be richt, dat door een Britsch radiostation Werd opgevangen, in drijvenden toestand. Hog altijd duurt het zoeken naar het ^hegtuig voort. Het eerder verspreide bericht dat de reddingboot van Saxcom- b*5 het toestel bereikt zou hebben, is on juist gebleken. De reddingsboot heeft het Sebiefl, waar men vermoedde dat de Seinen werden uitgezonden, afgezocht ^nder iets te vinden. De Britsche admi raliteit heeft inmiddels een fregat van Plymouth uit zee laten'kiezen om aan de ^Psporingspogingen deel te nemen. Een dozijn vliegtuigen kruist boven het Ka- ?aal, speurend naar het geheimzinnige ^hegtuig. Zelfs de nationaliteit ervan •mat nog niet geheel vast, al gelooft men dat bet een Fransch militair vliegtuig 2°u betreffen. lsJ+,®xandre Champetter ae Ribes (M.R.P.) i.mt voorzitter van den Raad der Repu- bltëfc' van Frankrijk gekozen. goed de Fransch-Duitsche grens zou kunnen bewaken als op het oogenblik de Saar-Duitsche. In beginsel stemt En geland, dat het hoofddeel van het Rijn land bezet, in met toewijzing van de Saar aan Frankrijk ook Amerika wel; maar Rusland heeft zijn' goedkeuring nog niet verleend; zij moet wellicht worden ge kocht voor de Angelsaksische goedkeu ring inzake 't opschuiven van de Pool- sche grenzen naar het Westen. Onder Saargebied verstaat men in Londen even wel het territoir, dat tot Juli 1946 als zoodanig heeft gegolden en met de toe voeging van de streek rond Saarburg is mien het niet zonder riteer eens. Het zou ons niet verbazen als deze toevoeging slechts geruild kon worden tegen een zeer drastische verlaging van de Fran sche eischen op herstelbetalingen, die den Engelschen en den Amerikanen hoogst onwelkom zijn. K 1 Door het Arnhemsche gemeentebestuur werden twee schilderijen aangeboden aan de directie van de Harwich~lijn voor de zoojuist te water gelaten bootwelke den naam ArnhemontvingEen der schil derijent voorstellende het Marktplein te Arnhem vóór 17 Sept. 1944. Het schilderij werd vervaardigd door Hendrik Valk (Van onzen parlementairen redacteur) De Eerste Kamer heeft Vrijdagmid dag uitvoerig gespreken over het teere en veel omstreden wetsontwerp aan gaande geidleeningen ter conversie van uitstaande schuld. Ook in den Senaat kon het zich over groote belangstelling en tamelijk veel oppositie verheugen, 'n oppositie die grootendeels van beter al looi was, dan welke het in de Tweede Kamer ondervond. Het voornaamste verzet, dat uit de Tweede Kamer kwam, werd ook hier wel vertolkt bij monde van de hecren Rip (A.R.) en Molenaar (P. v. d. V.), maar het was van be trekkelijk ondergeschikt belang in dit debat. Bezwaren als ondermijning van het staatscrediet, het niet nakomen van dc aangegane verplichtingen en de schending van Art. 183 van de Grond wet, daarmede had minister Lief- tinck spoedig afgerekend. Van gedwon gen conversie is nu eenmaal geen spra ke, zooals de minister nog eens aan toonde. Dien krijgt zijn geld en wel zoo spoedig mogelijk. Dat dit deel van de oppositie zich er maar niet mee kan vereenigen, dat degenen, die willen converteeten, hun geld op dit moment niet uitbetaald kunnen krijgen, het speet den minister, doch begrijpen deed hij het niet. Sinds meer dan een jaar bestaat dit systeem als gevolg van de blokkeering en men heeft er nooit een woord bezwaar tegen in het midden ge bracht. Wtarom begrijpt men die on vermijdelijkheid dan nu niet? Op deze vraag kreeg de minister geen antwoord. Prof. Llefjjnck verbaasde zich echter wel, dat fle minister van Financiën, die in deze^ tijd harde, doch noodzake lijke maatregelen moet nemen, om alles wat hier scheef getrokken is, eenigszins recht te kragen, niet op den vollen steun van den volksvertegenwoordiging kan rekenen. En cle rest van zijn betoog was er vooral op gericht, goed duidelijk te maken, hoe zeer het waar is, dat op groote kwalen groote remedies passen. Dit was dan, behalve tegenover het zoo Juist beschreven deel van de oppositie vooral noodig ten opzichte van den ka tholieken spreker prof. Van den Brink, die vooral bezwaren ontwikkelde teg-u* den rentevoet, welke prof. Lleftinck in de nieuwe leeningen wil aanleggen. Hij is van oordeel, dat de kapitaal rente een aanzienlijke kans maakt te gaan stijgen en dat daarom de rente, welke prof. bief tinck wil flxeefen op 3 a 3 'A%, te laag is en te weinig aan trekkelijk zal blijken te zijn, vooral voor de institutioneel® beleggers. In wezen was hier wel iets van een beginselstrijd in het geding, maar het is toch de vraag of dit nu wel h*t meest geschikte tijd stip was om zulk een beginsel uit te vechten. In iedet geval zag prof. Van den Brink den minister een poging doen. om de rentevoet te gaan beheerschen Over het gerechtvaardigde van zulk een poging kan men natuurlijk twisten, maar er is op het oogenblik een nood toestand en de minister staat voor de noodzakelijkheid tot groote budge- taire bezuinigingen te geraken. Hij wil nu in dit geval alvast beginnen de rente van de nieuwe leeningen te bepalen op 3% en haar te zijner tijd te verhoogen tot Z%%. Prof. Van den Brink echter wilde en hij stelde er zijn stem van afhankelijk een glijdende schaal van 3 tot 4%, die zich telkens aan den ver anderden rentestand kan aanpassen. Dit laatste nu wilde prof. Lieftinck, die eon bijna welsprekend en zeer strijd baar betoog hield, gedecideerd niet. Om te beginnen hield hij Zijn opponent voor, dat deze zijn stem afhankelijk stelde van een kwestie, die bij dlt wetsontwerp niet aan de orde was. Een formaliteit mis schien, maar toch een, die voor de goede orde reden van bestaan had. De bepaling van de nieuwe leenings- modaliteiten maakt geen onderdeel uit van dit wetsontwerp. Het ls een zaak van de regeering; wil de Kamer het daarover hebben, dan kan ztj te zijner tijd daarvoor den geschikten weg zoeken. Doch de minister heeft er daarom toch wel over willen spreken. HIJ zette uiteen, dat hij het nu zeer zeker 'geen tijd acht een fUictueersnden rentevoet door een vrjje kapitaalmarkt te laten bepalen. Dat veroorzaakt onzekerheid, die zeer onge- wenscht ls. Bovendien kon men wel uit de woorden van den minister verstaan, dat hil inziet, hoe de markt er voor zal weten te zorgen, dat de rente tot 4 pet. zal worden opgeschroefd, indien de mo gelijkheid, dat zij tot 4 pc. stijgt, een maal gegeven is. Dit zou dan tevens be- teekenen, dat andere toekomstige leenin gen, die levensvoorwaarden zijn vcor het herstel des lands, eveneens tot 4 pet. zou den oploopen. Het gevolg van al deze dingen moet zijn, dat het inflatiespook weer dichter bij komt. Inflatie is het al ternatief van een lage rente. Hoe de marktsituatie zich zal ontwikkelen, ook de minister kan daarover weinig met ze kerheid zeggen. Eenige stijgende bewegingen van den laatsten tijd op de kapitaalmarkt achtte hij nog niet symptomatisch. Doch in ieder geval oordeelde de minister het een eisch, die door het landsbelang gedicteerd wordt, dat hij namelijk een beleid voert om de stijging van de rente op de kapi taalmarkt zooveel mogelijk tegen te gaan. Een eisch, die nog dringender klemt als pendant van de loonregeling. Als de re geering een loonregeling handhaaft, dan is het voeren van een krachtige politiek ten aanzien van het rentepeil ook beslist noodzakelijk. Er wordt hier een strijd ge streden om het financieele en monetaire evenwicht. Weinigen hebben er blijk van gegeven dit zoo goed in te zien als de Christelijk- Historlsche spreker Pollema, die overigens zijn fractie niet aan zijn zijde had. Deze conservatieve financier stemde van harte in met de maatregelen van den minister, dien hij evenwel een uurlang kapittlde, omdat hij zich had laten verleiden de rente van de conversierekening te verhoogen van Vfe tot 2 >4 pet., voorwaar, een op het eerste ge hoor verrassend geluid. Doch de heer Pol lema is bezorgd voor een monetair onge schokte positie en hij ziet, dat deze positie niet beter gediend kan worden dan door met de uiterste consequentie te werk te gaan. Hem speet het dus geducht, dat de minister zoo tegemoetkomend is geweest jegens de bezwaren van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer. En daarom vreesde hl) zeer, dat langza merhand het niet-converteeren en het bij geschreven worden op de conversierekening, waarvan men over vijf jaar zijn geld ten volle krijgt uitbetaald, nadat men er 2 pet. rente van genoten heeft, voordeeliger zou blijken te zijn, dan het wel convertee- ren tegen 3 pet. voor een langen tijd, ter wijl men koersverliezen kan lijden. Deze hooge rente op de conversierekening doet het voordeel van de conversie gedeeltelijk teniet en voor een belangrijk deel, wan neer zou blijken, dat de institutioneele be leggers de voorkeur zouden geven aan de eonversierekening. De heer Pollema wilde dan ook zeer beslist, dat de niet conver- teerenden nooit voordeel zullen genieten boven de wel converteerenden. Maar overigens achtte hij deze me thode de beste om tot werkelijke bud- getaire bezuinigingen te geraken. Men had haar reeds voor den oorlog moe ten toepassen en in dit verband zeide de heer Pollema, booze dingen over de „haute finance", die deze conversie plannen van de regeering hard gecri- tiseerd heeft, maar zich er wel toe leent, voor lagere overheidsorganen conversies nit te voeren tegen 3 pet. en pari-koersen ter wille van de voordee- len, die dit oplevert, woorden waar de minister zich zonder er verder op ln te gaan, gaarne bij aansloot, zoo als hij trouwens groote waardeering te kennen gaf voor den inhoud en den geest van deze opmerkelijke rede van den heer Pollema. Wat diens rede be trof voor de institutioneele beleggers, ook daarin had prof. Lieftinck reeds voorzien. De aanstaande leeningsvoorwaarden hebben de instemming van een bedui dend deel van de financieele wereld en met name van de institutioneele beleg gers- Ook de minister betreurde de ver zwakking van zijn ontwerp tengevolge van de verhooging van de rente op de conversierekening. Het kon niet anders, zeide hij. Het was de prijs, die betaald moest worden om het ontwerp in de Tweede Kamer aanvaard te krijgen. Maar al bestaat daardoor inderdaad een zeker gevaar dat er deconsolidatie van de geconsolideerde schuld zal ontstaan, er is voldoende zekerheid dat de in stitutioneele beleggers der regering niet in den steek zullen laten. En wat de voor waarden van den heer Pollema betreft, de minister wilde trachten een weg te vinden bij de opstelling van de condi- tes voor de gedwongen leening opdat degenen, die wenschen te converteeren, geen voordeelen zullen genieten boven hem die wel de conversie zullen aan vaarden. De minister bleef met glans mees ter van het slagveld. Het wetsontwerp werd met 24 tegen 13 stemmen aan vaard. Onder de tegenstemmers bevon den zich vier katholieken, te weten de heeren van den Brink, Barge, Van Lies hout en Kraayvanger. Mr. Kropman had tevoren een verklaring afgelegd, waarin hij weliswaar het afwijzen van de be zwaren yanprof. van den Brink betreur- Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage stond Vrijdag de 27- jarige Jodin Caroline Fransman te recht, die ten laste was gelegd het verraden van vele Joden. De kroongetuige van het proces, de leider van de afdeeling opsporing Joden van den S. D., de 31-jarige C. H. Kaptein. weigerde den eed af te leggen. Uit een eerder door Kaptein afgelegde verklaring kwam vast te staan, dat ver dachte Fransman, die tijdens de bezet ting optrad onder den naam Jopie van Amerongen, aanvankelijk door den S. D, was gearresteerd, doch later was vrijge laten onder voorwaarde, dat zij den S. D. behulpzaam zou Zijn bij het opsporen van ondergedoken Joden. Volgens deze verklaring zou zij in Leiden een 2^-tal Joden verraden hebben, waaronder haar eigen broertje. Ook in Den Haag en andere plaatsen in Nederland had zij de adressen van ondergedoken Joden kunnen bemachti gen, hetgeen haar, daar zij zelf Jodin was, uiteraard gemakkelijk gelukte. Verschillende getuigen legden voor deze verdachte zeer bezwarende verklaringen af. Een der getuigen, eveneens van Jood- schen bloede, verhaalde van de gevolgen van het verraad van de verdachte. Zij waa ondergedoken in een perceel aan de Bankastraat, dat door „Jopie van Ame rongen" aan den S. D. werd verraden. De getuige werd gearresteerd cn zij werd tijdens het verhoor door Kaptein mishandeld. Via diverse kampen kwam zij in Auschwitz waar zij zeer veel el lende moest doorstaan, die zij evenwel overleefde. Haar ouders, een nichtje en haar echtgenoot zijn door dit verraad echter omgekomen. De verdediger mr. Van Duyne, had twee getuigen a, décharge opgeroepen, die verklaarden, hoe verdachte geheel onder pressie van Kaptein stond. Vol gens een van deas getuigen had» „Jopie van Amerongen" hem gevraagd of hij geen mogelijkheid wist, om Kaptein uit den weg te ruimen. Ook had verdachte verscheidene malen geprobeerd onder te duiken. De andere getuige deelde mede, dat de beklaagde ongeveer vier maanden bij haar gewoond had. In dien tijd was de verdachte zeer nerveus ge weest en had dikwijls heele nachten liggen huilen. Volgens een schriftelijke verkla ring van een anderen S.D.-agent zou verdachte in totaal 58 Joden aan dezen dienst hebben uitgele verd, van wie zelfs eenmaal 28 op één dag, hetgeen verdachte snik kend ontkende. Verdachte verklaarde tenslotte, dat zij uit angst voor Kaptein gehandeld heeft. Deze dreigde voortdurend haar te laten deporteeren. In zijn requisitoir zeide de procu reur-fiscaal, mr. De Gruyter, dat ver dachte de haar ten laste gelegde feiten heeft bekend. Slechts het te Leiden ge pleegde verraad ontkende zij. De schuld van verdachte noemde spr." zeer zwaar eenerzijds door het groote aantal slachtoffers dat zij gemaakt heeft, an derzijds door de ernstige gevolgen van haar verraad. De zwaarste straf zou hier op zijn plaats zijn geweest, ware het niet, dat verdachte onder zekere pressie had gehandeld. Spr. was even wel van oordeel, dat de verdachte een zware straf verdiende. Zij had geheel uit eigen belang gehandeld, zonder zich te bekommeren om het lot van haar medemenschen. Spr. concludeerde tot een gevangenisstraf van 20 jaar, als mede ontzetting' uit de beide kiesrech ten voor het leven. De president bepaalde de uitspraak op 10 Jan. a.s. de, doch de door anderen gemaakte bezwaren van de hand wees. Kij wilde zich evenwel losmaken van hetgeen de minister gezegd had over den staatsin vloed van de kapitaalsinvesteeringen. Voorts wilde hij bedenken, dat het af traden van den minister van Financiën en de wijziging, die dit in de samenstel ling van het kabinet tot gevolg zou hebben uiterst ongelegen zou komen. Daarom wilden sommige katholieken aan dit ontwerp hun stem niet onthouden. Een formuleering, waarin de „esprit de ccrps" naar het scheen een waar te genwicht vormde tegen de „esprit de gouvernement." De Fransche minister van Koloniën, Moutet, die thans een onderzoek instelt naar den toestand in Indo-China, heeft Vrijdag tijdens een diner te Saigon ver klaard: ,,Ik kwam als vredesgezant om het misverstand op te lossen en een ac- coord te vergemakkelijken. Na alle ge welddaden, die zijn bedreven, kan men echter niet langer spreken van het be reiken van een vrij accoord met de Viet- nameezen." In een gisteren in Parijs ontvangen communiqué wordt gemeld, dat Vietna mees che troepen op 25 December een sterken tegenaanval gedaan hebben in Hanoi. Volgens de Fransche militaire autori teiten werden de Vietnameezen met zware verliezen teruggeslagen. Onder de gedooden bevonden zieh acht Japanners. De Franschen maken melding van an dere successen in het geheele Noorden van Indo-China. Een speciale UNRRA-contrölecommis- sie voor het onderzoek naar de verdee ling van UNRRA-goederen heeft een rapport gepubliceerd naar aanleiding van beschuldigingen over de verdeeling van deze goederen in Joego-Slavië. Het rapport spreekt de desbetreffende be schuldigingen geheel tegen. „Er zijn ruimschoots voorzieningen getroffen", aldus het rapport, „welke de armen ln de gelegenheid stellen ondanks gebrek aan koopkracht hun deel te krijgen." Er wordt geen discriminatie gemaakt op grond van ras, godsdienst of politiek. In verschillenijde plaatsen in Groot- Brittannië hebben Britsche gezinnen Duitsche krijgsgevangenen uitgenoodigd' tweede Kerstdag bij hen door te bren gen. In Schotland werden 120 gevangenen uitgenoodigd op boerderijen, waar zij gtwerkt hadden. Daarna hebben de gevangenen op hun beurt diverse feestelijkheden geor ganiseerd, waartoe de bevolking van de omgeving' uitgenoodigd was. In Derby hebben 250 krijgsgevangenen het kerstmaaj gebruikt bij families in de stad. Met ingang van 1 Januari a.s. zal het luchtrecht voor correspondentie met ge heel Amerika aanzienlijk worden ver laagd. Bedroeg b.v. 't luchtrecht voor stukken naar Aruba, Bonaire en Curacao tot dus ver ƒ0.55, nu zal dit worden terugge bracht op ƒ0.25. Voor Suriname geldt een verlaging van ƒ0.55 tot 0.30 per 5 gram. Voor de voornaamste overige bestemmingen in Amerika gelden de vol gende verlagingen: V. S. van Noord- Amerika met Alaska en Canada van ƒ0.40 tot 0.20, Mexico van 0.55 tot ƒ0.25, Centraal Amerika van ƒ0.60 of ƒ0.55 tot ƒ0.30 of ƒ0.25, Zuid-Amerika van ƒ0.60 of ƒ0.55 tot ƒ0.30, voor alles per 5 gram. De verzending van lucht poststukken naar geheel Amerika ge schiedt tfians viermaal per week. Bij de uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht is verschenen „Het Nieuwe Tes tament", een hernieuwde uitgave van den Canisiusbijgel. Dit uitstekend verzorg de boek, pp zeer dun papier prachtig ge. drukt, is reeds Jaren geleden voorbereid, doch kon gezien de oorlogsomstandighe den eerst thans verschijnen. Aan de»ver- zorging van het aangenaam leesbare en gemakkelijk hanteerbare boek (dat daar door zelfs een „boekje" kon worden) valt niets te bespeuren van de groote moeilijk heden die de uitgeverij heeft moeten overwinnen. Cuno van der Steene heeft verschillende zeer geslaagde teekenlngen geleverd, die het aanzien dezer uitgave nog verhoogen. Het is een lust in „Het Nieuwe Testament" te bladeren. De katholieke gemeenschap zal dit boek met geestdrift ontvangen. Er is immers een groote sehaarschte aan Bijbelboeken en deze uitgave zal velen tot lezen noo- den. De vertaling is die van den Canisius- bijbel, voorzien van vele heldere noten, die blijkbaar nog eens voor deze uitgave critisch werden doorgenomen en, waar noodig, herzien door deskundige mede werkers. Het boekje verschijnt in vier uitvoeringen. Men kan er zijn hart aan ophalen. Het is zeer geslaagd. Dbg. ^onian op een waddeneiland 45) £iPP] een Middag trof hij Malwe Schott. HooMif in een strandjurk nabij de in dkaap op den oever, het schetsboek het ,e hand en staarde droomerig over haa eege wad- Toen hij zwijgend naast overrpi 8ing zitten, wilde zij geschrokken gor 'nd springen. Maar hij maakte een kai,„ ellend gebaar en verzocht haar, ''n bhjven liggen. ••Ik \?al U niet lan5 ophouden," zei hij. rnij cIj °u alleen van u weten, wat u gen 'Zondagavond eigenlijk te zeg den hp r U verlangde raad van mij of Hoor lssinS. als ik me goed herinner. 83.B.^1 er KIqttav* m. 4*» ma öo°rgaanr .Door ri* ëueu nennner. sprei- aanslag bleven we in ons ge- d°orgaai^fn' Zou u er Ru mee willen hernaI'Ve ®°hott richtte zich óp en zag Oogpn f1 haar flakkerende donkere Ik onderzoekend aan. dient "Weeï niet' of 't n°g ergens toe ••'t twoordde zij ten slotte zacht, etrof Hein Lührs." teè' ^zinspeelde u toen op en ik kan voorstellen, wat u onderweg met dien armen jongen beleefd hebt." Misnoegd liet zij haar hoofd zakken, terwijl zij diep zuchtte. „Hij deed u een huwelijksaanzoek, nietwaar?" „Ja," antwoordde zij aarzelend. „En u wees hem af?" „Neen, niet direct. Ik was zoo ver bluft, dat ik geen antwoord wist.'' „Natuurlijk, dat begrijp ik." „Steeds heftiger drong hij aan. Hij schreeuwde 't bijna uit, dat ik zijn vrouw moest worden, dat hij zonder mij niet leven kon. Ik viel bijna flauw van angst, maar hij raakte mij Riet aan. Plotseling werd hij als een. kind, hij zat op zijn knieën voor me en bedelde er om, dat ik toch zijn zin zou doen." „Wat 'n positie voor u!" „Ik weet niet meer, wat ik in mijn angst antwoordde. Want ik was angstig, omdat ik zag, hoe moeilijk hij zich be- heerschte. Eindelijk kon ik heiR weer tot kalmte brengen en ik kwam weer wat op adem- Maar hij hield met op. Den laatsten dag herhaalde die scène zich. 't Was verschrikkelijk. Ik deed alles om hem te overtuigen, dat het niet ging, ook in zijn eigen belang niet, en toen niets me meer scheen te helpen, vroeg ik hem drie dagen bedenktijd. Ten laat ste beloofde hij me, verstandig te zijn en me tot bezinning te laten komen. Dat leek al heel wat, maar wat hij er toen bijvoegdeHij zei, dat hij me niet meer uit zijn huis zou laten ver trekken, als ik niet toestemde. Dan zou er een ongeluk gebeuren, zei hij, en ik had alle redan om in zijn dreigement te gelooven." Nadenkend staarde Kay voor zich uit en toen antwoordde hij: „Nee, ik had niet gedacht dat 't zoo'n vaart zou loopen. Ik wist, dat hij tot over zijn ooren op u verliefd was en ik ken hem lang genoeg om te weten, wat dat bij iemand als hem beteekent. 'n Door en door goeie kerel, zoolang alles op rolletjes loopt, maar 'n opgewonden standje met forsche spieren, doch wei nig wilskracht en zelfbeheersching. Toen ik met hem aan het vechten raakte, u weet wel. dien middag aan het Zuider- zand, vertelde hij me ook, dat hij ihet u wilde trouwen. Maar ik dacht, hij meent dat Riet ernstig, 't is maar een uitlating van jaloezie." „Zelf had ik ook nergens erg in, toen ik met hem mee voer. Ik vond hem heel sympathiek door zijn vriendelijk optreden en zijn behulpzaamheid, en ik mocht hem zelfs graag. Maar ik weet niet, dat ik hem ooit aanleiding heb gegeven, te denken, dat ik zijn heime lijke gevoelens beantwoordde. Integen deel, ikmaar dat doet er niet toe." Kay zag haar blozen en hij kon niet nalaten op te merken: „Ik begrijp wat er achter steekt, want het is niet voor niets, dat Hein zich zoo op mij verbeten toont. Maar als u wilt, vertelt u dan door. Hein liet u dus drie dagen bedenktijd, u kwam in Hallig Hohne terug en de situatie was zoo, dat u er geen raad mee wist, nietwaar?" „Ja," bekende zij zacht. „Ik wist niet, hoe ik me daar uit redden moest, want ik zag direct dat hij me bewaakte en dat het hem moeite kostte zich goed te houden. Dien nacht en heel den Zondag door piekerde ik over een uitweg. Dat ik niet van hem houden kon, zooals hij verlangde, daar hoefde ik geen oogen blik aan te twijfelen en daarbij waren er bezwaren vanvan maatschappe- lijken aard. Bovendien schrikte zijn hartstocht me af, nee, nee, ik zou nooit zijn vrouw kunnen worden en ik was dau ook vast besloten, zijn aanzoek af te wijzen. Toch zag ik erg tegen dezen stap op, want ik vreesde, dat hij 't niet kalm over zijn kant zou laten gaan, hij zou die teleurstelling niet kunnen verdragen. Hoe meer ik er over na dacht, hoe verschrikkelijker ik mijn po sitie vond. Ik moest iemand hebben, die me raden en helpen kon; daarom sloop ik dien Zondagavond het huis uit en kwam naar u toe „En u dacht, dat ik u helpen kon? Ik misschien minder dan wie ook, omdat Hein met zijn jaloezie mij in het geheel niet vertrouwde." „Maar u hebt mij toen het leven ge red, ik stelde vertrouwen in u, in uw/ verstand en uw karakter, en ik hoopte, dat umij verdedigen zou." Aan het trillen van haar stem hoorde hij, wat haar innerlijk bezig hield en het deed hem leed. Zij was overgevoelig en misschien had hij door zijn houding haar ook wel eens aanleiding gegeven, te denken, dat zij hem bijzonder sym pathiek was. En toch, hij kon het niet helpen, het lot van zijn vriend ging hem nog meer ter harte. „Ik zou nooit gedacht hebben, dat Hein zoo zijn hoofd er bij verliezen zou," zei hij nu. „Nou begrijp ik ook, waarom u toen dacht, dat die aanslag op- u gemunt was. Ja, Hein had be merkt, dat u er tusschenuit was en in zijn krankzinnige jaloezie was hij u achterna gegaanGoeie hemel, de stakker!" Malwe liet zich snikkend op den grond vallen. Kay zag die uitbarsting van radeloos verdriet enkele oogenblik- ken aan; toen klopte hij haar kalmee rend op den schouder. „Kom nu toch, u moet u niet zoo gauw laten neerslaan, 't Is al erg ge noeg, dat u me eens gedwongen hebt, u uit het water te halen, nadat u daar in een dwaze bui ingeloopen was. Kom, weg met die tranen!" Bij sijn terugkeer uit London na de India-besprekingen onderbrak de MoslemZcider Mohammed All Jinnah zijn reis voor een bezoek aan Cairo, waar hij confereerde met den nieuwen Egyptischen premier en den Groot-Mufti, Jinnah op bezoek bij den premier, links van hem: Mahmoud el Norrashi Pasha, de Egyptische Premier, rechts: mt. Liagnat AH, de minister van financiën in het Indische Interim-Kabinet Bijna bewegingloos hangt een helicopter boven het dak van een postkantoor in Aurora (Ver. Staten), terwijl postzakken worden in. en uitgeladen. De geheele be- stelling duurde vijf seconden. Het dak van het postkantoor was niet groot genoeg voor een landing, daarom bleef de helicopter op een meter hoogte zweven. De helicopter» komen om hun bijzondere vliegcapaciteiten steeds meer in gebruik. Vooral bij red- dingen in moeilijk begaanbare streken hebben zij reeds hun nut bewezen Hedenavond van 8 tot 10 uur zullen vier Brabantsche gemeenten, die te vee) electrische energie verbruikt hebben, op last van het Rijkskolenbureau van stroomvoorziening zijn verstoken. Deze maatregel geldt als waarschuwing. Indien overtredingen blijven voorkomen, zullen langdurig onderbrekingen moeten worden genomen. Voor het Bossche Tribunaal had zich te verantwoorden de gewezen burge meester van het dorp Heesch bij Oss, J. W. Offermans, die in den bezettingstijd een schrijven richtte aan den SD-ei v. Köller, waarin hij kap. De Rooy uit zijn gemeente betichtte tegen een col lecte van den Nederlandschen Volks- dienst te hebben geageerd en waarin hij verzocht „dezen saboteur'» tot een goed begrip van den NVD te brengen. Het Tribunaal adviseerde tot een in- terneering van 27 maanden, ontzetting uit de kiesrechten en voor het leven uit het recht een openbaar ambt te be- kleeden. Aan den vooravond van Kerstmis zijn op het katholieke gemeenschapsoord „Drakenburgh" een aantal „bezinnings dagen" gehouden, waar pater G. P. Sijen het Joanes-Evangelie besprak en het voortleven van Christus in de Kerk, pa ter H. Hagen O.F.M. de beteekenis van d" Kerstliturgie beschouwde en Jan Bee- rends het Kerstgebeuren iR de beeldende kunst heeft behandeld. Bernard Verhoe ven droeg 'n aantal verzen op Kerstmis voor, Jop Pollman sprak over den oor sprong van het Kerstlied. Een koor uit de deelnemers en een klein kamermu ziekgezelschap verzorgden het muzikale gedeelte van deze dagen, die aan het doel: bezinning op het wonder vaR den Kerstnacht, volkomen hebben beant woord. Correspondentie voor militairen, aan boord van het m.s. „Sloterdijk" behoort uiterlijk 2 Januari a.s. om 21 uur te Am sterdam CE. te zijn bezorgd, teneinde nog gedurende de reis in een aanloop haven te kunnen worden uitgereikt. 17 Januari as. zal nog een hoeveel heid post aan de opvarenden van de „Sloterdijk" worden doorgezonden. Hier voor moeten de stukken uiterlijk 16 Ja nuari a.s. om 21 uur te Amsterdam C.S. zijn. Over het algemeen zal de corres pondentie dus uiterlijk 31 December en 15 Januari a.s. ter post bezorgd moeten zijn. Nadere gegevens hierover verstrek ken de postkantoren. George E. Allen, een van Truman's meest vertrouwde adviseurs, is vrijdag Ef pet reden als voorzitter van het Ameri kaansche Leenlngsbureau, het financie ringslichaam voor den wederopbouw. Beseft niet-invalide Nederland wel eenigermate, wat het zeggen wil. dat be trekkelijk jonge kerels niet eenige, maar vele duizenden die de verant woordelijkheid voor een gezin dragen, nog altijd worden afgescheept met een invali- diteitsrente van enkele guldens per week, in de meeste gevallen niet eens voldoen, de om de huur te betalen? Beseft poli tiek- en sociaal-verantwoordelijk Neder land, wat de dood van een arbeider voor zijn vrouw en kinderen beteekent? We maken ze mee, de liefhebbende burgers, die krokodillentranen aan de lijkbaar storten en vervolgens beweren, dat de weduwe toch maar goed verzorgd is met haar weduwe- en weezenrente, die de vrouw recht naar het armbestuur toejaagt. Er is nu een verhoogde kin derbijslag, maar de weduwe van den bo- na-fiden arbeider, die met een aantal kinderen achterblijft, is geheel van kin derbijslag verstoken. De arbeider, die 26 weken onafgebro ken ziek is en gedurende dien tijd een ziektewet-uitkeering van b.v. f 32per week ontvangt, valt dan plotseling te rug op een I.W.-uitkeering van pl.m. f 5.— a f 6— per week. Dat zijn schreeuwende maatschappe lijke onrechtvaardigheden, waaraan een einde te maken Christenplicht van de eerste orde is. En dan de uitvoering der sociale wet ten. In het orgaan van de Katholieke Arbeidersbeweging „Herstel" lazen we, dat alleen over 1846 reeds in eenige dui zenden gevallen verzoeken na aanvan kelijke afwijzingen krachtens een of an dere sociale wet, via scheidsgerecht of Raad van Beroep of ook wel (en dat weten we uit eigen ervaring) na een ge. sprek met het uitvoeringsorgaan, alsnog werden ingewilligd. Scheidsgerecht en Raad van Beroep moeten er natuurlilk zijn, maar alleen om kennelijke twijfelgevallen te beoor- deelen en niet b.v. om na te gaan, of men misschien een ander orgaan als het risicodragend element kan zien aange wezen. Want maar al te vaak gebeurt het, dat al pratende de arbeider maanden en maanden op zijn geld moet wachten. s. van Houten; 25 jaar in de Ka mer. D. 2 pag. 169. Haarlem, 1908. Van het laatste restant vaR de aan- koopen van schoenen in Amerika, zijnde driehonderdzestigduizend paar, zullen tweehonderd duizend paar binnenkort aan de noodgebieden worden verstrekt. De overige honderdzestigduizend paar zullen spoedig onder de winkeliers war den verdeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3