Historische documenten uit DuItscMand terug Belangrijke gegevens over de bezetting V.S. zuilen annexatie-plannen t.a.v. Duitschland bestrijden EENHEID Voor Saargebied zal uitzondering gemaakt worden SOEDIRMAN PROCLAMEERT STRIJD TOT HET UITERSTE 17-Aagastus-divisie als tegenhanger van onze 7-December-divisie GEVECHTEN DUREN IN VIETNAM VOORT Linggadjati verworpen Buitenlanders ageeren tegen de Nederlandsche walvischvaart Tot hoofd en hart Seyss-lnquart over de studenten Bommen in Stockholm „Beschikbare troepen naar het front" Comm.-Gen. weer naar Batavia Geen straatverlichting na elf uur 's avonds Oudejaarsrede van de Koningin Antwoord: Geen vrees voor uitsterven der walvisschensoort MAANDAG 30 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23734 Wat de vondst bevat Het studentenverzet Het weer Toegenomen activiteit Uitbreiding met eenige leden? De toestand m Medan Parlementaire Commissie naar de West Bus te water gereden Drie vrouwen kwamen om het leven AUTOBUS RAMT TRAM Acht personen gewond Benoeming in bisdom Haarlem „Onbegrijpelijk" AMELAND OPNIEUW GEÏSOLEERD IDe menschen openbaren hun i karakter door niets zoozeer als door hetgeen zij belachelijk maken of vinden. j KINDERBIJSLAGWET Lang verwachte wijziging in het Staatsblad Koning Leopold nit Zwitserland vertrokken BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart, Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: *J/. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubt>ef tarief. Omroepers 13 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. Nimmer versagend speurt het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam naar de archieven, waarin de Duitschers tijdens de bezetting hun omvangrijke correspondentie v n l. in Den Haag hebben ondergebracht Veel daarvan is na Dollen Dinsdag verbrand, een gedeelte echter is in dien tijd naar de „Heimat" overgebracht en ligt thans in verschillende gebouwen in de verwoeste steden verspreid. Opnieuw zijn ambtenaren van het Rijksinstituut er kort geleden in geslaagd bijna twee ton van deze voor ons land van historische beteekenis zijnde documenten" op te sporen en met toestemming van de Geallieerde autoriteiten naar Nederland terug te voeren. In het eerstvolgende nummer van „Nederland in Oorlogstijd" (het 14-daagsch orgaan van het Rijksinstituut), dat volgende week zal verschijnen, zullen enkele der belangwekkendste papieren wor den gepubliceerd. Het transport van de documen ten was niet eenvoudig," ver telde drs. L. de Jong, chef van het Rijksinstituut, wiens stem velen Nederlanders tijdens de bezetting, toen hij in Londen omroeper was bij Radio Oranje, over den aether moed heeft ingesproken. „Wij hadden de papieren op een Engelschen vrachtauto naar de Nederlandsche grens bij Glanerbrug ver voerd en charterden op Nederlandsch grondgebied een anderen vrachtauto. De Engelsche auto mocht niet op Neder landsch gebied komen en de Nederland sche auto niet op Duitsch grondgebied. Z'oo stonden de wagens vijf meter van elkaar af, ieder aan den anderen kant van den douane-slagboom. Bovendien maakte de douane terecht bezwaar te gen den invoer van goederen, waarvoor het ministerie van Financiën geen ver gunning had verstrekt. Ten slotte wer den de moeilijkheden overwonnen; de archieven werden betiteld als „waarde loos oud papier" en mochten als zoo danig Y/orden ingevoerd. Seyss-lnquart stelde kort na de overrompeling van ons land vier groote bureaux in, ieder met een commissaris- generaal aan het hoofd. Dit waren: dr. H. Fisehboeck voor financiën en economische zaken, H. Rauter voor open bare veiligheid, F. Schmidt voor bijzon dere aangelegenheden en dr. F. Wimmer voor bestuur en justitie. De documenten, die thans in Ib- benbueren in Duitschland terugge vonden zijn, behooren tot het ar chief van dezen laatste. Daaron der vindt men tallooze vonnissen, die het Duitsche Landesgericht en CbcigEricht hier te lande hebben gewezen, een vrijwel geheel uitge werkt plan om in Leiden een Duit sche universiteit voor militairen te stichten (waarvan nimmer iets is gekomen), een origineele telex-mel ding aan den directeur-generaal van politie te Hoog-Soeren op 28 Maart 1943 over den aanslag op het Am- sterdamsch bevolkingsregister en ve e andere dossiers, waaruit bovenal de Duitsche verachting voor de N. S. B. en een groote belangstelling voor de illegaliteit blijken. Uit een vertrouwelijke mededeeling in een brief, dien de Duitsche gezant Bene uit Den Haag 15 April 1942 aan den Generalkommissar fuer Verwaltung und Justiz, dr. Wimmer, schreef, blijkt, dat de Nederlandsche oud-premier te Londen, jhr. mr. D. J. de Geer, die in 1941 de gemoederen van vriend en vijand bezig hield door zijn opzienba- renden terugkeer naar ons land, zijn bekende brochure „De synthese in den oorlog" voor het ter perse gaan heeft laten goedkeuren door den Duitschen commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden, F. Schmidt. In dr. Wimmer's archief is voorts aangetroffen een lijstje met namen van „bij uitstek anti-Duitsche en anti- natior aal-socialistische beroepsofficie ren", die in Mei 1942 naar Duitschland in krijgsgevangenschap waren vervoerd. Onder hen moet zich een verrader heb ben bevonden, die den Duitschers over de politieke gezindheid van zijn mede krijgsgevangenen in „Lager 13B in Nuemberg-Langwasser" inlichtte. Op het met de hand geschreven anonieme lijstje van „Block 1", waarop „als beson- aers anti-Deutsch und anti-National So- zialistisch" 14 Nederlandsche officieren werden beschreven, staat als eerste „Hauptmann A. H. J. L Fievez", onze huidige minister van oorlog. Zooals men zich herinnert, voerde de Groene Politie van SS Gruppenführer Rauter 6 Februari 1943 in collegezalen en universiteiten een drijfjacht uit, waarbij ongeveer 590 studenten werden gearresteerd en naar Vught werden overgebracht. Drie dagen later richtte Rsuter's chef, Seyss-lnquart, een brief met tamelijk vage richtlijnen, aan drie zijner commissarissen-generaal: dr. Wimmer, Rauter en Schmidt, waarvan die aan Wimmer is teruggevonden. De Reichskommissar bepaalde daarin o.m. „Indien onder de gearresteerde studen ten er zich bevinden, van wie gegaran deerd kan worden, dat zij aan geenerlei tegen de bezettende macht gerichte actie zullen deelnemen en alle bepalingen, welke voor de handhaving van orde en rust op de universiteiten gegeven wor den, zullen opvolgen, moeten deze wor den vrijgelaten. Zij moeten dan een De Ver. Staten zullen de gebieds- eischen van de mogendheden, die in het Westen aan Duitschland gren zen, bestrijden tijdens de komende onderhandelingen over het Duitsche vredesverdrag. Van betrouwbare di plomatieke zijde te Berlijn werd hier aan toegevoegd, dat een uitzondering wordt gemaakt voor de overdracht van het Saargebied aan Frankrijk. Verwacht wordt, dat Amerika niet alleen in de oppositie zal zijn ten op zichte van de Fransche eischen voor het Rijnland, maar eveneens meer bescheiden grenswijzigingen, voorge steld door Nederland en België van de hand zal wijzen, tenzij deze lan den kunnen bewiyzen, dat het volk van het betrokken gebied „oprecht wenscht", dat de wijziging wordt doorgevoerd. De houding van Amerika wordt wer kelijk weergegeven door de te Stuttgart gehouden rede van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Byrnes. Van betrouwbare zijde te Berlijn werd hernomen, dat het aan Nederland, België en Frankrijk overgelaten zal Worden om ter satisfactie van de groote mogendheden te bewijzen, dat de bevol king in de betrokken gebieden overgeno men wenscht te worden in een van de genoemde drie landen. Verleden week waren er indicaties, dat Hnsland dit standpunt van de V.S. zou steunen. Terwijl Rusland officieel zwijgt, wijken ne betrokken bladen niet af van de Sov- jet-poiitiek. Indien Denemarken en Tsjecho-Slo- Wakije eischen ten aanzien van Duitsch •grondgebied naar voren zouden brengen, ^°n het Amerikaansche standpunt het zelfde zijn. Verwacht wordt, dat Frankrijk de ter- horiale eischen van andere landen zal leunen, terwijl Engeland tot nu toe op merkelijk stil is geweest over dit onder- Werp. Een week, nadat de Fransche mi- i aire gouverneur, generaal Koenig, ®en cordon van 1.200 douanebeamb- n tussehen de Saar en de rest van uitschland getrokken heeft, hebben ransche autoriteiten in dit gebied Verklaard „Het douane-oordon beteekent Keen annexatie, doch Frankrjjk's standpunt laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Wij hebben historische en economische aanspra ken op het Saargebied." De Duitsche hoofdredacteur van de „Saarbruecker Zeitung", Walter Ever- hard, die zegt, dat zijn blad niet onder den invloed van de een of andere partij staat, heeft verklaard: ,,Een overweldigende meerderheid der inwoners van Saarbruecken hoopt, dat de nieuwe economische grens de eerste stap naar de economische vereeniging van het Saargebied met Frankrijk aal zijn." Het Britsche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft gezegd, dat Groot-Brittannië het stationneeren van Fransche douane-beambten aan de grenzen van het Saargebied beschouwt als een voorbereidende maatregel om tot de definitieve- regeling van de ge- heele Saarkwestie te komen. Groot- Brittannië is voor noch tegen de Fran sche stap, werd verklaard. De Duitsche politieke partijen en dagbladen in de Russische zone pro testeeren tegen het douane-cordon om het Saargebied. Zij spraken de vrees uit. dat hierdoor de territoriale eischen van Nederland, België en Denemarken versterkt zouden worden. De links gerichte „Berliner Zei tung" beschuldigt Nederland ervan, dat het zich toelegt op het verkrijgen van groote steenkolen- concessies, die uiteindelijk volkomen in Nederlandsch bezit zouden raken. Na vier weken niets van zich te heb ben laten hooren, is de geheimzinnige saboteur Zaterdagavond tegen midder nacht weer teruggekomen in de Zweed- sche hoofdstad. Hij legde in het cen trum van Stockholm weer een bom neer, waardoor een groot aantal deuren en vensters vernield en uit hun voegen werden gerukt, maar niemand liep ver wondingen op. Dit keer had: de zon derling het trappenhuis van een groot kantoorgebouw uitgekozen om zijn on aangenaam pakket te deponeeren. In den loop van den herfst heeft hij dit grapje reeds zeven keer uitgehaald. verklaring van deze strekking ondertee kenen en teruggevoerd worden naar hun universiteitsstad." Iets verder in den brief staat, dat ook andere studenten deze schriftelijke loyaliteitsverklaring mogen afleggen, waarop dan de vage aanduiding volgt: „Echter mogen slechts diegenen worden toegelaten, van wie niet van huis uit een tegengesteld ge drag moet worden verondersteld." Seyss-lnquart wenschte te laten uitzce. ken van wie anti-Duitsche activiteit zou kunnen uitgaan en voegde daaraan toe: „In deze gevallen is de overdenking al leen' voldoende. De aldus aangewezen studenten moeten worden gearresteerd en naar Vught worden overgebracht." Blijkbaar moesten deze nieuwe arresta ties het aantal vrij te laten studenten compenseeren, want de brief eindigt met de woorden: „In principe moet het aantal aldus te aresteeren studenten niet beneden de 590 dalen." De motorstrandreddingboot van de N.Z.H.R.-M. Abraham Fock", welke op Ameland is gestationneerd, heeft Zondag den grooten sprong gewaagd, om 29 passagiers, die reeds 15 dagen op overtocht zaden te wachten, naar Ameland te brengen. De passa giers begeven zich aan boord van de „Abraham Fock" Soedirman, opperbevelhebber der republikeinsche strijdkrachten, heeft in een radiorede den strijd tot het uiterste geproclameerd, aldus meldt het Fransche persbureau A F.P. Als resultaat van de 23 December te Djogjakarta gehouden conferentie tussehen Soekarno, den „minister" van Defensie en bevelhebbers van het republikeinsche „leger" kondigde Soedirman aan, dat de strijd zou worden voortgezet. Antai'a deelt mede, dat 1 Januari zal worden begonnen met de oprichting van een „17-Augnstus divisie" als antwoord op de Nederlandsche „7-December divisie". De „17-Augustus divisie" zal bestaan uit 9 regimenten (17 Augustus is de dag waarop de, „republiek" werd uitgeroepen. Red.) te verleenen aan de frontstrijders. Alle krachten moeten samenwerken, zoo ging hü voort, en alle beschikbare troepen moeten naar het front gestuurd worden. Zij moeten georganiseerd werken en vooral niet eigenmachtig optreden. Zij moeten steeds paraat blijven, voorzichtig en op hun hoede zijn. In verband met de incidenten te Buitenzorg verklaarde Soe dirman, dat Koets en Roem met ledige handen waren teruggekeerd, daar de commandanten zouden hebben verklaard, dat zij in opdracht gehandeld hadden en uitsluitend instructies van den leger commandant konden aannemen. Aneta verneemt verder, dat men in of- ficieele Nederlandsche kringen de offi- cieele weergave van Soedirman's rede afwacht, alvorens hiertegenover van een opvatting blijk te geven. Een Nederlandsche militaire woord voerder heeft te Batavia medegedeeld dat het Kerstfeest zich heeft geken merkt door toegenomen activiteit bii Bandoeng, Semarang en Soerabaja. Na der deelde hij mede, dat bij Bandoeng 300 Indonesiërs, die waarschijnlijk tot het volksleger (Lasjkar Ra'jat) behoor den, een Nederlandsch militair kamp hebben aangevallen. Met mortiervuur werden zij weer verspreid. Aan Neder landsche zijde werden geen verliezen geleden. Radio Hilversum relayeerde Zaterdag een radiorede van een militairen woord voerder te Batavia. Wq ontleenen hier aan het volgende: Langs den geheelen weg van Batavia naar Bandoeng leefde met Kerstmis na maanden van betrekkelijke rust de activiteit van guerrillastrijders weer op. De commandanten gaven toen de or der; „Verhoogde waakzaamheid". De Nachtmis werd afgelast, de kerkdiensten overdag werden door weinigen bezocht. Plotselinge troepenverplaatsingen rukten compagniën uit elkaar en de zorgvuldig voorbereide Kerstviering viel in duigen. Kerstmis 1946 werd een mislukking met mannen in camouflage-overalls en de Aneta seint over de radiorede van Soedirman het volgende: „Volgens het republikeinsche blad „Ra'jat" heeft Soedirman voor radio- Djokja de Indonesische troepen aange spoord den strijd voort te zetten en stand te houden. Hij verklaarde, aldus het blad, dat het optreden der Nederlandsche troe pen de onafhankelijkheid der republiek in gevaar brengt, hetgeen niet geduld kan worden. Soedirman meende, dat de re publikeinsche regeering de uiterste ver draagzaamheid heeft betoond en steeds gestreefd heeft de incidenten langs vreedzamen weg op te lossen, in welk verband hij het gebeurde te Buitenzorg memoreerde. Er is echter een grens aan ons geduld, aldus Soedirman. Hij- wekte zijn toehoorders op één te blijven en hulp De Commissie-Generaal, bestaan de uit de heeren Schermerhorn, Van Pol en De Boer, zal naar alle waar schijnlijkheid 5 Januari a.s. de terug reis naar Batavia aanvaarden. De regeering in Den Haag houdt zich momenteel bezig met uitbreiding van het hooge college. Aangenomen mag worden, dat allereerst gezocht wordt naar een fi- nancieel-economische resp. een staats rechtelijke autoriteit, om de Commissie- Generaal aan te vullen. Daarnaast ech ter wordt meer en meer gepleit voor de benoeming van een Commissaris-Gene raal, die zich in het bijzonder zou toe leggen op het herspinnen en versterken der cultureele banden tussehen Neder land en Indië. ■fsm -Y-s™:: ««SÜ6 ÉM Nu de dooi is ingevallen, is een der grootste zorgen het afvoeren van het iis in de rivieren. Wanneer het ijs gaat kruien, kunnen de gevolgen ernstig zijn. IJsbrekers aan het werk op de Waal. Vietnam-convooien in Indo-China zouden optrekken naar Hanoi, waarbij zij bestookt worden door Fransche ja gers. Op de wegen en spoorwegen, die naar Hanoi leiden, zijn sterke concentraties gesignaleerd van opstandige inlandsche troepen en het Fransche oppercomman do was van meening, dat dit beschouwd moest worden als een poging om zich van Hanoi meester te maken. In Toulon (Fr.) zijn de verloven van de jager-piioten, die op de vliegdek schepen „Bearn" en „Colossus" gedeta cheerd zijm, ingetrokken en een dergelijk bevel is uitgevaardigd voor het perso neel van de torpedojagers „Fantasque" en „Triomphant". Men vatte dit in Parijs op als een aanduiding, dat Frankrijk een sterk eskader naar de noordelijke kusten van Indo-China zal sturen. De mailboot „lie de France" is reeds naar Toulon gedirigeerd om 9000 man voor Tndo- Cliina aan boord te nemen. Men heeft bericht gekregen van he- vige botsingen in de buitenwijken van Hanoi en de heele sector, die in handen van de Franschen is, blijft geïsoleerd, behalve voor luchttransport. Inmiddels is generaal Leclerc per vliegtuig uit Parijs in Saigon aangeko men om het bevel over de krijgsver richtingen tegen de opstandelingen op zich te nemen. Naar de correspondent van het Fran sche persbureau te Saigon meldt, hebben de Vietnameesche autoriteiten de leiding van de Nambo Vietnameesche onder - grondsche organisatie in Zuidelijk Indo- China opgedragen het vuren te staken, zulks teneinde te voorkomen, dat de Fransche minister van Koloniën, Moutet, een verkeerd beeld krijgt van het Viet nameesche standpunt inzake het huidige geschil. De betrokken guerillastrijders moeten hun posities handhaven, doch mogen niet tot den aanval overgaan. Volgens genoemden correspondent zijn er aanwijzingen, dat de Vietnameezen de mogelijkheden van een wapenstilstand onderzoeken. Naar het Fransche persbureau A.F.P. bericht, heeft het KN.I.P. (het voorloopige republikeinsche parlement) na twee dagen heftige debatten, het ontwerp-accoord van Linggadjati met groote meerderheid verworpen. Het links-georiënteerde Engelsche weekblad „Tribune" bespreekt in een ar tikel de goedkeuring der Cheribon-over- eenkomst. Het merkt daarbij op, dat het totstandkomen dezer overeenkomst voor een groot deel te danken is aan de Brit sche interventie en aan den Britschen druk op de Nederlanders. wapens op scherp gesteld. Tactisch heb ben de T. R. I.-mannen hun doel niet bereikt: We zijn den toestand volledig meester en hun successen zijn uiterst gering. We hebben veel gevangenen gemaakt. De Kerstboodschap van H. M. de Koningin aan de troepen in Indië: „Ik reken erop, dat gij de moeil'.ike en mooie taak: het brengen van recht en vrijheid aan de volkeren van Indië, met zelfbeheersching en bekwaamheid zult volbrengen", heeft de troepen niet bereikt. Deze woorden zouden worden voorgelezen op het middagappèl, dat echter door de order tot verhoogde waakzaam heid niet kon worden gehouden. Hec legercommuniqué uev.r mede, dai men bij de besprekingen tot vaststelling der demarcatielijn te Medan, waarover in principe op 7 December overeenstemming werd bereikt, opnieuw op een dood punt is gekomen. Dit is te wijten aan een nieuwen eisch van de Indonesiërs, die in strijd is met de overeenstemming van 7 December en voor de Nederlanders on aanvaardbaar wordt geacht. De Indone siërs zijn bereid de Nederlandsche tegen voorstellen te bestudeeren, doch indien zij van oordeel zijn, dat zij deze voor stellen niet kunnen aanvaarden, zal de zaak worden verwezen naar de gemengde wapenstilstandscommissie te Batavia. Zaterdag is het m.s. „Sloterdijk" van Rotterdam uit met pl.m. 1000 manschappen naar Indië vertrokken, n.l. 920 soldaten en korporaals, 55 sergeanten, 9 sergeants-majoor en 47 officieren. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week het volgende verlies is gerapporteerd: Ser geant Hendrikus Krikke, legerno. 96420, afkomstig uit Klazinaveen. Gesneuveld 14 December 1946 bij Bekassi. Verwachting tot Dinsdagavond; Aanvankelijk eenige lichte regen, later tijdelijk opklarend, met opnieuw mistvorming, weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk naar West of Noordwest draaiend, later weer krim pend naar Zuid. Zon 8.48—16.37, maan 12.48—0 01. De bolenpositie maakt het noodig het stroomverbruik voor de straat verlichting met 20 pCt. te vermin deren. Het prov. electriciteitsbedrijf van Noord-Holland moest er daar om toe overgaan de avondverlichting te doen ontsteken een half uur na zonsondergang en om elf uur des avonds te dooven. Het aantal nachtbranders" zal voorts vermin derd worden. Dit geldt niet voor de steden Am sterdam en Haarlem, waar de straatverlichting niet P.E-N. wordt verzorgd. door het H.M. de Koningin zal 31 December, des avonds 9 uur, een Oudejaarsrede voor de radio uitspreken. De kort geleden samengestelde parle mentaire commissie, die een studiebezoek gaat brengen aan Suriname en Curacao, zal 9 Januari a.s. van Schiphol vertrek ken. Zij zal vermoedelijk vóór het mid den van Februari in Nederland terug zijn. Als voorzitter der commissie treedt op mr. G. C. Kropman, fractieleider der K.V.P. in de Eerste Kamer. Zaterdag is te Foxhoi (Gr.), ter hoogte van de aardappelfabriek van de firma W. A. Scholten, een ernstig auto-ongeluk geschied. Waarschijnlijk doordat de autobus van „De Roland" plotseling moest afremmen, slipte deze met het gevolg, dat het voertuig in het Winschoterdiep geraakte. De 18-jarige Grietje Cost uit Kolham wilde nog uit den bus springen, doch geraakte hierbij tussehen wal en auto en werd op slag gedood. Onmiddellijk werden van alle kanten de reddingswerkzaamheden in gezet en dank zij kordaat optreden kon den ruim 20 personen worden gered. Twee vrouwelijke passagiers verloren echter het leven. Zaterdag slipte op de Koninginne gracht te Den Haag tegenover het K.L. M.-gebouw een autobus van lijn K der H.T.M. en kwam daardoor in botsing met een motorwagen van lijn 9. De ach terzijde van de bus werd zwaar bescha digd. De voorzijde van den motorwagen werd ingedrukt en de schakelkast ont zet. In totaal werden acht personen ge wond, van wie twee ernstig. Zij werden naar het ziekenhuis vervoerd. Tot rector te Medemblik (Huize St. Martinus) is benoemd de weleerw. heer F. H. M. Lohman, voorheen kapelaan te 's-Gravenhage (H. Jacobus). Het agentschap „Belga" verneemt uit Kaapstad, dat men onder de waJ- vischvaarders een sterke wrok kan waarnemen in verband met de aan komst in de Zuidelijke IJszee van de Nederlandsche ëxpeditie voor wal- vischvangst. De landen, die de wal vischvangst beoefenen, hebben hun specialisten verzocht zich niet bij de Nederlanders aan te sluiten en dezen hebben dan ook iedere hulp gewei gerd. Meer dan de helft der jagers van de expeditie zijn Nederlanders, die dit vak nog nimmer hebben uit geoefend. De oorzaken van de wrok der belang hebbende naties zijn de volgende: De Nederlanders interesseeren zich voor de walvischvangst, terwijl deze, tengevolge van het uitsterven der die ren met den ondergang bedreigd wordt. De Nederlandsche expeditie heeft ten doel minstens 16.000 ton olie naar Ne derland mede te voeren, waarvoor onge veer 1.000 tamelijke groote walvisschen vereischt worden. De Nederlanders heb ben de walvischvangst sedert meer dan twee eeuwen niet meer beoefend en hoe wel hun behoeften aan vetten en oliën zeer belangrijk zijn, rechtvaardigt zulks niet het zenden van een groote expe ditie naar de Zuidelijke Poolzee. Het gevaar voor uitsterven van de walvis schen is veel ernstiger dan algemeen wordt aangenomen. In sommige kringen vraagt men zich af of, bij het huidige tempo, waarin de dieren gedood wor.den, het nog mogelijk zou zijn in het aan staande seizoen een expeditie van eeni- gen omvang te organiseeren. Van de zijde der Nederlandsche Maat schappij voor de Walvischvaart wordt in verband met het bovenstaande be richt opgemerkt, dat het onbegrijpelijk is waarom er sterke wrok zou bestaan tegen de „Willem Barendsz-expeditie", tenzij men het in zekere kringen wel. licht niet aangenaam zou vinden, dat de expeditie, ondanks aanvankelijke be zwaren van Noorsche zijde, zee heeft gekozen met een bemanning, die de sporen in de walvischvaart ruimschoots heeft verdiend. Wat het gevreesde uitsterven der walvisschen betreft, wijst de Maat schappij er op, dat juist om dit te voor komen de regeeringen der landen, die aan de walvischvaart deelnemen waaronder Nederland de handen in een hebben geslagen en op een inter nationale conferentie maatregelen heb ben getroffen om de vangst te regle- menteeren. Indien de volgens dit Belga-bericht zoo onvakkundige Nederlanders de pro ductie bereiken, die zij zich voorstellen en indien dit eveneens zou geschieden door de 13 andere expedities, die ter walvischvangst zijn uitgezonden en op het oogenblik ook in de Zuidpoolgebie den rondkruisen, dan blijft hun geza menlijke vangst nog ver onder het to taal, dat de biologen toelaatbaar achten. De vliegdienst van de Nederlandsche luchtstrijdkrachten LeeuwardenAme land vice versa is door de mist gestag neerd. Daar dit de eenige verbinding was van het eiland met het vaste land, zoekt men nu naar andere middelen om ten minste het post, en passagiersverkeer te onderhouden. De Haarlemsche bevolking is in haar religieuze overtuiging merkwaardig verdeeld. Een derde is katholiek, een derde christelijk en een derde hangt andere opvattingen aan. Wel zelden zal de samenwerking van deze groepen als in Volksherstel, dat aan het einde van zijn zegenrijke werkzaamheden is geko men, in de toekomst geëvenaard worden. Maar juist daarom willen we er in dit artikel nog eens speciale aandacht aan wijden. Wij herinneren ons nog goed hoe men tot de keuze van een directeur en een voorzitter is gekomen. De heer P. Borghouts, katholiek, had het voorzit terschap aanvaard en mr. P. van Driel, gereformeerd, werd tot directeur be noemd. Vrij spoedig daarna werd deze naar Den Haag geroepen, waardoor dus de directeurskwestie opnieuw in de vol tallige vergadering aan de orde kwam. Het was geen verrassing, dat men den heer W. van Liemt Jr., die zijn sporen in de illegale periode zeker ten aanzien van de voedselvoorziening ruimschoots ver diend had, aanzocht. Van katholieke zijde meende men echter bezwaar te moeten maken, omdat dan in een de ge- heele bevolking omvattend lichaam als Volksherstel twee katholieken de lei dende functies zouden hebben. En wat was het antwoord van de vergadering? De candidaat is de right man in the right place. Kijk. hier werd een prach tig voorbeeld gesteld, óók aan ons. Men Hiag weliswaar niet vergeten, dat deze zaak zich afspeelde kort na de bevrijding, toen we de eenheid van het verzet nog diep voelden en toen zich dus nog geen situaties ontwikkeld hadden, zooals we die op verschillend terrein nu wél onder kennen, maar een voorbeeld was het, een prachtig voorbeeld. Zeer gelukkig hebben we het gevon den, dat de Haarlemsche gemeen teraad onlangs een zelfde stand punt innam. De heer Renne was als het ware voorbestemd om den heer Van Driel, den vader van de bovengenoemde, als directeur van de Gem. Reiniging op te volgen. De heer Renne is katholiek, maar dat liet de raad buiten discussie, hoewel wij het natuurlijk toejuichten, dat weer eens een katholiek in de rij van de directeuren en hoofden van ge meentelijke diensten benoemd werd. De hoofdcommissaris van politie, de heer Tenckinck, gaat per 1 Januari op pensioen; de beide commissarissen zijn evenmin als hun superieur katholiek. Het ligt, dunkt ons, nu voor de hand, dat men het prettig zal vinden, indien zich een geschikt sollicitant uit onze rijen voor een dezer functies meldt. De be doeling is blijkbaar een der commissaris sen tot hoofd te benoemen, welnu, dan komt er een vacature voor commissaris. Kan een sollicitant zich niet meten met een andersdenkende, dan is de benoe ming van een katholiel? „omdat we nu eenmaal een derde van de bevolking uitmaken" onjuist, maar staan de papie ren gelijk, dan is de conclusie niet moei lijk. De directeur van Volksherstel noemt het de schaduwzijde van de ophef fing, dal de samenwerking tusscnen de diverse groepen, hoe verschillend van godsdienstige overtuiging of levensbe schouwing zij ook mochten zijn, niet meer in dit verband bestendigd kan wor den. Er is over die eenheid binnenska mers dikwijls gesproken, waarbij het nare woord „hokjeszetterij" ook wel in het ge ding gekomen is. Daarom is het goed bij deze gelegenheid op het volgende te wij zen: De katholieken zijn principieel en gaarne bereid met andersdenkenden zooveel mogelijk samen te werken als het om sociale, cultureele of charitatieve doeleinden gaat. Zij zijn echter gebonden aan de leiding van de kerkelijke overheid en wanneer deze meent, dat het beter is afzijdig te blijven of zelfstandig te han delen, kan iedere discussie achterwege blijven. Wanneer de kerkelijke overheid na de bevrijding in bepaalde gevallen iets meer den vrijen teugel heeft gelaten en later een nadere beslissing heeft geno men, dan zijn daar redenen voor. Een der redenen kan bijvoorbeeld zijn, dat men verzuimt bij de kiem van een uit te werken plan de katholieken in te schakelen. En dit is toch beslist nood zakelijk, wil er eenige kans op samen werking zijn. Principieel behoeft de eenheid niet verloren te gaan, in haar gedifferen tieerde uitwerking kan zij minder ge schikt geoordeeld worden. Met deze no tities voor oogen is een hartelijke en vruchtbare samenwerking in onze stad, waarvoor Volksherstel een nieuwen grondslag gelegd heeft, zeer wel moge lijk. Dezer dagen verschijnt Staatsblad Q 373, waarin de reeds lang verwachte wijziging der Kinderbijslagwet is opge nomen, welke terugwerkt tot 1 October 1946. Het voornaamste punt, dat gewij zigd is, is wel, dat thans dw.z. vaa 1 October 1946 reeds voor het eerste kind beneden den leeftijd van 16 jaar kinderbijslag wordt toegekend. Voor kinderen, die dagonderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs, is deze leeftijd gesteld tot en met 20 jaar. De bijslag bedraagt voor de eerste drie daarvoor in aan- Tnerking komende kinderen 0.40 en voor elk volgend kind ƒ0.50 per kind en per dag. Vermelding verdient voorts, dat bij K.B. de kinderbijslagpremie, ver schuldigd door de werkgevers aangeslo ten bij het Rijkskinderbijslagfonds, met ingang van 1 Januari 1947 is vastge steld op 5.5 Een Amerikaansch persbureau heeft medegedeeld, dat „koning Leopold ge- heimelijk Zwitserland zou hebben ver laten en dat de Belgische grenspolitie zou zijn gewaarschuwd." Te Brussel wordt geen geloof gehecht aan het bericht. Toch acht men het niet uitgesloten, dat koning Leopold Zwitser land verlaten heeft en naar een ander land is vertrokken, teneinde er bq de jaarwisseling leden van zijn familie te ontmoeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1