P.N.I. gaat bij voorbaat accoord met beslissing van K.N.I.P. fff Baruch's plan voor atoomcontrole aangenomen Onderzoek naar Duitsche illegale herbewapening WILDE VAART IN DE LUCHT Zalig Nieuwjaar Zij wenscht terugtrekking der Nederlandsche troepen NEDERL. PATROUILLES TE PALEMBANG BESCHOTEN 1 Rusland en Polen onthouden zich van stemming Maatregelen van Geallieerde bestuursraad Engelsche vliegtuigen op zoek naar een „vrachie Communistische tegenregeering in China Tot hoofd en hart v. Nieuwjaarsrede van dr. Beel Bende bij Semarang teruggedreven „De zon achterna" Comm.-Generaal vertrekt 5 Januari NOG LANGE STRIJD IN INDO-CHINA DINSDAG 31 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23735 te Mc z. arSen, Nieuwjaarsdag, l °ns blad niet verschijnen. verband hiermede bestaat nummer uit 8 bladzijden. DE DIRECTIE ¥l BEROERING IN LIMBURG Moeilijkheden met mijn werkers niet te vreezen Het weer ~rr 99 hhhhh Geschenken voor ir. Hupkes Koninklijke onderscheiding Vele vreugden en teleurstellingen in het leven komen hieruit voort, dat aan de dingen een waarde wordt toegekend, die z%j niet of slechts ten deele hebben. J STAKING IN GEVANGENIS TE BUITENZORG Ned. militairen bezetten het gebouw BON VOOR SINAASAPPELEN CONDUCTRICE VERONGELUKT BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: -JV Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Wanneer wij elkander van ganscher harte een Zalig 1947 toewen- sehen, komt er in onze gedach ten misschien toch niet die vroolijkheid, daarmede wij gedacht hadden, dit op den tweeden Nieuwjaarsdag na het be ëindigen van den oorlog te kunnen doen. Het jaar, dat nu voorbij is, heeft wel iswaar veel troost en opbeuring gebracht, maar het heeft ons toch ook veel zorgen Selaten. De toestand in Nederland mocht in menig opzicht bewijzen, dat ons volk zijn oude ondernemingsdurf en volhar dendheid niet heeft verloochend, toch Was het een jaar, waarin wij als natie voor groote problemen gesteld werden of bleven. Het is waar: de spoorwegen zijn weer in volle gebruik, de groote verkeersbrug^ gen, hoewel niet algeheel hersteld van de verwoesting, bieden ons weer gedeel telijk hun diensten; de huisvesting der Velen, die bij het oorlogsgeweld hun wo ning geheel of grootendeels vernietigd Zagen werd met ijver ter hand genomen en al heerschen er op dit gebied nog buitengewoon sombere toestanden, de gruwelijkste ellende werd toch eeniger- mate gelenigd. Alom is de opbouw be speurbaar. Er heerscht ook bij het volk een zin tot opbouw. Zelfs kan men van een lust tot opbouw spreken. Maar de geestelijke reconstructie van de volkskracht bleef bij den stoffelijken opbouw merkbaar achter. Een stemming van ontmoediging en ontgoocheling hangt over de gemoederen. Men vraagt zich af, waar het reusachtige bloedbad van 19401945 eigenlijk toe gediend heeft, ja, men maakt zich bezorgd of zulk een bloedbad zich niet eerlang zal herhalen. De atoombom laat haar invloed gelden op ons voelen en denken. Wij we ten voortaan, dat wij in een bedreigde Wereld leven, dat alle gedachten omtrent Vooruitgang, welvaart, staatsorde, het hadeel meevoeren, slechts menschelijke en feilbare constructies van den geest te zijn. Het gemakkelijke optimisme, waar om wij het voorgeslacht soms hartelijk kunnen benijden, zal nooit meer ons deel Worden. Daarvoor hebben wij te veel ge zien en meegemaakt, daarvoor voelen wij ons ook te veel bedreigd en aan het nood lot overgeleverd. Deze sombere gevoelstoon begeleidt Voortdurend onze feestelijke stemmingen en heeft zelfs invloed op ons godsdien stig bewustzijn. Immers het schijnt wel, alsof de deugden van rechtvaardigheid «n naastenliefde vroeger veel eenvoudi ger waren dan in den tegenwoordigen chaos. Vergevingsgezindheid en wijs be grip voor menschelijke zwakheden wer den zeker moeilijker na al het kwaad, dat wij zagen aanrichten door men- schen, die voorgaven een nieuwen tijd in te luiden voor Europa. Wij gelooven zoo licht niet meer in de woorden die ons verkondigd worden. Het is zelfs mo gelijk, dat wij door deze wantrouwigheid ten opzichte van stelsels en beloften er toe worden gebracht, ook te gaan twij felen aan de kracht van het Evangelie in de samenleving. Soms kan men het gevoel krijgen, alsof de volmaakte leer l'an onzen Verlosser te schoon zou zijn geweest voor deze aarde en alsof het nauwelijks nog zin had, zich over te geven aan de roepstem, die ons aan spoort tot geestelijke verbetering en Vernieuwing. Wanneer wij in deze stemming el- kander een Zalig Nieuwjaar zullen toeroepen, mogen wij niet vergeten, dat- de zaligheid in den waren zin van het Woord hier op aarde slechts wordt voorbereid, doch ons nooit ten volle tijdens dit leven wordt geschonken. De Wereld is altijd een tranendal geweest, al wisselden soms de oorzaken onzer droefheid. Nu eens worden wij in ons eigen innerlijk beproefd dan weer in otis gezinsleven, soms ook in ons deel genootschap aan de algemeene samen- ieving, doch zonder beproevingen is het 'bonschelijke bestaan niet mogelijk. De dsligheid, die wij elkander toewenschen, houdt niet in, dat wij onbeproefd en onbekommerd door het leven zullen ^hrijden, doch dat wij de kracht zullen vinden om niet in de beproevingen te bezwijken. D; wereld, waarin wij leven, biedt ons op allerhande wijzen de kans ons zelf te vervolmaken tot Gelukkige wezens, gelijk God wil hebben, öat wij worden zullen. Daarom moeten deze wereld niet versmaden, ook al Vertoont zij zich als een oord van zorg vn jammer. Voor ons is zij, zooals zij is, het middel tot het bereiken van ons einddoel. Zij daagt ons als het ware uit P.bi te toonen, dat wij ons bovennatuur- J'k geluk werkelijk zoeken en liefhebben, fii kan ons met veel ellende bekom- •heren, doch dan geschiedt dit, omdat geroepen zijn, te midden van alle en van alle bitterheden te getuigen, Wij door het bloed van Christus ]ferhen vrijgekocht uit de slavernij aan j.f zonden. Juist in een tijd van moei- Jkheden en ontgoochelingen heeft het 5Us dubbel zin, elkaar toe te wenschen, het aanbrekende jaar strekken zal tot °nze zaligheid. Hiermede is dan niet u ®en de volstrekte of eeuwige zaligheid A^oeld, die wij slechts in den hemel ^Werven, doch het begin van deze *aiigheid, namelijk het geluk in de i» u d' dat het voorspel is van het geluk Up t hiernamaals. Wat wij tot elkan- ia zeggen bij onzen katholieken Nieuw- ha5SWensch' beteekent in wezen: ik n°°P. dat gij, gedurende het jaar, dat ho aanhreekt, een mensch zult zijn, die, 0ni? s°mber de omstandigheden soms K hjken mogen, het ware geluk weet sprc en om zich heen weet te ver aan Nooit is er zooveel behoefte hie ZUllc Waar geluk dan in een wereld, aa,. °P alle mogelijke manieren tracht, jj. Ohgeluk en ellende te ontkomen. Ons bes|®°Penbaard, waarin het ware geluk gaaaten wij dus het jaar 1947 tegemoet w» met oprecht en diep Godsvertrou- hiet' ^etende. dat het heil der wereld herik a i -iis van menschelijke be- bet w doch van ieders bereidheid om 8evenare seluk te ontvangen en door te deze taak is niemand te klein taav m£' Ook is niemand boven deze lt|enschVerheven' Hierin vindt ieder Zijn waar hij ook geplaatst moge Ziin 6 maatschappij, de vervulling van zon, dat is de ware zaligheid. In aansluiting op het bericht omtrent het standpunt der Partai Nasional In donesia (P. N. I.) ten opzichte van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati volgen hieronder de wijzigingen, welke deze partij in het ontwerp wenscht op genomen te zien: 1. De erkenning de jure en de facto van de republiek over Java, Sumatra en Madoera. 2. Een staatkundige struc tuur van Indonesië volgens het unita- rische beginsel. 3. Een band met Neder land in den vorm van een bondgenoot schap tusschen twee souvereine staten. 4. Afwisselende bekleeding van de functie van „symbolisch hoofd" dezer unie. 5. De vestiging van diplomatieke vertegenwoordigingen van beide sta ten bij eikaars regeeringen. 6. De er kenning 'van de rechten van hen, die niet tot het Indonesische volk belmo ren, alsmede eerbiediging van de bui- tenlandsche eigendommen op basis van het politieke manifest van 1 Nov. '45. 7. Het zoo spoedig mogelijk terugtrek ken van de Nederlandsche strijdkrach ten uit republikeinsch gebied. De vergadering verklaarde zich tenslotte bereid zich bij de eventueele beslissing van het K. N. I. P. te zul len neerleggen. Door de afwijzende houding van de P. N. I. tegenover de ontwerp-overeen komst van Linggadjati moet een belang rijke oppositie in het Centrale Nationale Comité (K. N. I. P.), dat in Januari bijeen zal komen, verwacht worden. Dit Naar wij vernemen, zal de minister president, dr. L. J. M. Beel, 1 Januari 13.15 uur over beide zenders van Hil versum een Nieuwjaarsrede uitspreken. comité bestaat momenteel uit 205 leden. Hiervan hebben de Masjoemi en de P. N. I., de beide partijen, die zich tegen het ontwerp uitspraken, resp. 37 en 46 zetels. De partijen, welke zich tot nu toe voor de ontwerp-overeenkomst hebben verklaard, bezetten in totaal 41 zetels, en wel: de Socialistische Partij 34 zetels, de Communistische Partij 1, de Katho lieke Partij, Socialistische Pemoada- partij en het „Lasjkar Ra'jat" ieder 2. De overige 11 partijen en een aantal partijloozen hebben hun standpunt nog niet bekend gemaakt. De Koningin bezoekt Amsterdam. HM. inspecteert bij Haar aankomst op den Dam de voor het Koninklijk paleis opgestelde studenten-eerewacht Een Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft het volgende overzicht van den militairen toestand gegeven; Te Padang is Eersten Kerstdag op den weg naar het vliegveld wetjerom een vliegtuigbom gevonden, welke door de Nederlandsche genie onschadelijk werd gemaakt. Bij huiszoekingen in de stad werden acht personen gearresteerd, die verdacht werden van gezagondermij- nende handelingen en misdrijven. Hier bij werden handgranaten en wapens m beslag genomen. Ook in de dagen voor en na Kerstmis waren sluipschutters actief binnen Nederlandsch gebied. Te Palembang hebben in den nacht van 28 op 29 December eenheden van het Lasjkar Ra'jat Nederlandsche pa trouilles beschoten, waarbij aan Neder- Berlijn vandaag. De wederopbouw van de voormalige hoofdstad van het derde Rijk ver keert nog in het allereerste stadium. Op de foto links ziet men Duitsche vrouwen bij de reparatie van het stroomnet der electrische tram op den vernielden Kurfüsten. damm, voor den oorlog de xilaats van de dagelijksche pantoffelparade der Bcrlijnsclie welgestelder. Het echtpaar óp de foto rechts toont, blijkens hun kleeding, nog sporen van vroegere welvaart. Maar nu loopen zij, have en goed op een kar geladen, door de eindelooze ruïnestraten op zoek naar een woning landsche zijde twee dooden en vijf ge wonden waren. De republikeinsche ver liezen zijn waarschijnlijk aanzienlijk hooger. Later keerde de rust in de stad terug. Te Bandoeng zijn de laatste da gen een aamtal handgranaten geworpen, o. a. naar een Nederlandschen vracht auto, waardoor een persoon werd ge wond. Oostelijk van Bandoeng werd een Ne derlandsche patrouille beschoten. Het vuur werd beantwoord. Bij de Neder landsche posten hebben zich wederom een aantal vluchtelingen uit republi keinsch gebied gemeld. Zaterdag 28 December heeft zich te Semarang een bende genesteld in een bunker in den Oostelijken sector van het Nederlandsche gebied. Bij een zuiverings actie met pantserwagens werd zij terug gedreven tot ver achter de demarcatie lijn. Ook werden vliegtuigbommen binnen Nederlandsch gebied onschadelijk ge maakt. Een zeer goed bewapende bende moest in den Westelijken sector door Ne derlandsche troepen na een kort vuur gevecht worden verdreven. Een zestigtal kampongbewoners zochten hier bescher ming op Nederlandsch gebied. Op Celebes heeft een politiepatrouille nabij Limboeng vier terroristen gedood. Bij het doorzoeken van de kampong pa- ranglambesi (Z.-Celebes) werd een Ne derlander gewond. Bij de hierop volgende actie vielen nog vijf dooden. (Van onzen HaagSchen redacteur) In Limburg6che mijnwerkerskringen is beroering ontstaan door een mededee- ling in de pers, dat de minister van Economische Zaken zijn goedkeuring heeft onthouden aan 't besluit van den M.I.R. van 24 Aug. J.I., betreffende ver- hooging van loonen en toeslagen. In den feitelijken toestand is echter geen enke le verandering gekomen. Reeds vele maanden geleden gaf de minister van Economische Zaken te kennen, dat hij met 't betreffende besluit van den M.I.R. niet accoord kon gaan. Juridisch is het echter niet voldoende en de ministerieele beschikking moet officieel worden vast gelegd in de Staatscourant, hetgeen eerst thans is geschied. Er bestaat der halve geen reden om nieuwe moeilijkhe den met de mijnwerkers op dit oogenblik te vreezen. Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk nog tijdelijk krach tige, later afnemende wind, voorna melijk uit richtingen tusschen Zuid en West, meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenigen regen, hier en daar tijdelijk vermengd met sneeuw. Weinig verandering in temperatuur. Nieuwjaarsdag: zon 8.4816.38, maan 12.230.38. Donderdag: zon 8.48—16.39, maan 12.40—1.58. Gromyko heeft Maandag voor de atoomenergiecommissie der UNO Ber nard Baruch beschuldigd van het af leggen van lichtvaardige verklaringen en er op aangedrongen dat de groote vijf het recht van veto zouden behou den bij de bestraffing van landen, die er op betrapt worden clandestien atoomwapens te vervaardigen. Gro myko was van oordeel, dat bet voor stel van Baruch het vetorecht in deze kwestie terzijde te stellen, het ge- heele program voor de controle op de atoomenergie zou ondermijnen en bo vendien in strijd zou zijn met het handvest. Baruch had in de zitting der atoom energiecommissie verklaard, dat de Ver- eenigde Staten geen atoomverdrag zou den onderteekenen, dat niet voorzag in een terzijdestelling van het veto over de straffen. Baruch's toelichting luidde: „Alleen die landen, die van plan zijn het verdrag te schenden, verlangen naar een veto". Gromyko herinnerde er in zijn rede aan, dat ook Frankrijk voor stander was van het behoud van het vetorecht ten opzichte van de straffen. Hij vroeg de commissie zonder uitstel voort te gaan met de voorbereiding van een internationale conventie tot afschaffing van de productie en het gebruik van De geallieerde bestuursraad to Duitschland heeft Maandag een in grijpend program tegen eventueele Duitsche herbewapening gepubliceerd. Het bevat een verbod tot fabricage, vervoer en opslag van wapens. De publicatie van dit besluit volgt kort na de onthulling, dat op 6 Ja nuari door inspectietrocpcn van de vier bezettingsmogendheden een on derzoek zal worden ingesteld naar /n een klein bureau te Londen maakt een oud-piloot van de R.A.F. plannen voor de eerste „wilde vaart" in de lucht. Hij hoopt dat zijn onderneming in het komende jaar haar werkzaamheden zal kunnen be ginnen met een aantal transportvliegtuigen die van Engeland uit zullen vertrekken op zoek naar een „vrachie*. De machines van deze onderneming, de „Global Aviation Ltd." zullen niet aan bepaalde routes gebonden zijn. Het kan zijn dat een vliegtuig opstijgt in Birmingham met machine-onderdeelen voor een fabriek in Frankrijk. Daar kan het gecharterd worden om, laat ons zeggen, een lading parfum naar Turkije te brengen. En het is mogelijk dat daar juist eenige zakenlieden zijn, die op stel en sprong naar Britsch-Indië moeten. Na wat loven en bieden zal het vliegtuig van de „Wilde Vaart" ze er in den kortst mogelijken tijd brengen. gin gemaakt met een dagelijkschen transportdienst tusschen Amsterdam en Londen. Zij heeft reeds gTOote voorra den levensmiddelen, waaronder varkens- vleesch, naar het continent gebracht. De Vereenigde Staten, die voorheen nogal traag waren in de ontwikkeling van het transportverkeer dor de lucht, bezitten echter thans reeds een aantal geregelde vrachtdiensten. De vooruitgang van het militaire transportvervoer gedurende den oorlog heeft hierin een belangrijk aan deel gehad. Als deze vrijbuiters van de lucht En geland verlaten moeten zij op alles voor bereid zijn. Zij kunnen den volgenden dag weer terug zijn, maar het is ook mogelijk, dat zij weken weg blijven en de halve wereld rond vliegen en weer terug. Aan het materieel en de uitrusting zul len dus de hoogste eischen worden ge steld. „Wij vliegen de zon achterna," ver telde captain Douglas Conner D. F. C., directeur van de Global Aviation Ltd., aan een verslaggever van de Daily Mail, waaraan wij enkele van deze gegevens ontleenen. „Wij hopen onze vliegtuigen op volle sterkte te houden door den Europeeschen winter te ontduiken en gedurende de slechte vliegmaanden meer in het Zuiden werk te zoeken." De Global Aviation Ltd. zal het be gin zijn van een groote ontwikkeling op het gebied van het nachtvervoer in de lucht. Reeds is een geregelde transat lantische transportdienst ontworpen, die in werking treden zal, zoodra er ge schikte vliegtuigen aanwezig zijn. De mogelijkheden van zulk een dienst zijn bewezen, toen zes renpaarden van Ier land naar Californië moesten worden overgebracht in een viermotorige Skymaster van de American Overseas Airlines, die daarvoor speciaal werd ingericht met boxen. De K. L. M. heeft reeds een be- Een vlucht van tien kalveren van New Jersey naar Columbia duurde vier en twintig uur, terwijl de reis over zee zeven en vijftig dagen geduurd zou hebben. In vergelijking met het transport over land of over zee beteekent het vervoer door de lucht een belangrijke besparing aan verzekerings- en emballa- gekosten, kans op breken is veel gerin ger en de goederen zijn er in een aan zienlijk kortoren tijd. Voor goederen, die aan bederf onderhevig zijn en dus snel vervoerd dienen te worden, is ieder uur, dat uitgespaard wordt, winst. Zoowel in Engeland als in de Ver eenigde Staten geschiedt het meeren- deel van het goederenverover door mid del van gecharterde vliegtuigen, doch de Amerikaansche transportdienst ge bruikt al bijna evenveel vliegtuigen als de regelmatige passagiersdienston. Een expert heeft voorspeld, dat in 1950 het vrachtvervoer door de lucht een totaal zal bereiken van 665 millioen ton- nenmijl per jaar, dat is dertig maal zoo veel als in 1946. Er zijn vele goederen, die voor een geregelden dienst in aanmerking komen. Recente proeven met het vervoer van vee omvatten o.a. de vlucht van drie kal veren van New York naar Athene en twee en vijftig hazewindhonden voor de wedrennen van Miami naar Boston. Amerika heeft reeds een nieuw mo del van een nieuwe stratocruiser met twee dekken en vier laadruimen, die ieder afzonderlijk gekoeld of verwarmd kunnen worden. Ook het gebruik van transport- helicopters en zweefvliegtuigen is on der oogen gezien. Parachuten zullen in de toekomst gebruikt worden voor het afladen van goederen boven een stad waar geen geschikt vliegveld aan wezig is. Het Chineesche persagentschap „Cen tral News" dat onder controle van de Kwominang staat, meldt uit Peiping, dat de Chineesche communisten hebben besloten een eigen regeering te vormen tegen de centrale regeering te Nanking. Deze beslissing zou zijn genomen op een onlangs gehouden bijeenkomst die door alle communistische leiders werd bijgewoond. Op deze bijeenkomst zou tevens beslo ten zijn de communistische luchtstrijd krachten te versterken, de guerilla-acti- viteit te doen toenemen en de economi sche blokkade van de steden en gebieden die in handen van de centrale regeering zijn te vernauwen. Maandag hebben Chineesche partij leiders en regeeringsvertegenwoordigers Een viermotorige Skymaster, een toestel dat vaak voor vrachtdiensten gecharterd wordt te Sjanghai besprekingen gevoerd over Zoo luisterrijk als ir. HuPkes zal voorloopig wel geen tweede leider van een groot bedrijf het Nederland sche zakenleven veriatan. Gaven wij gisteren daarover reeds eenige zake lijke bijzonderheden, thans dienen daar nog eenige smakelijke details aan te worden toegevoegd. 't Was frisch en geestig en de zes ver tegenwoordigers, die nftmens het perso neel het woord voerden, deden het spon taan, open en zonder er doekjes oen te winden. Uit hun woorden sprak een geest van groote dankbaarheid voor het be reikte op sociaai terrein en anderzijds van stellige zekerheid, dat deze bereikte resultaten den spoorwegmannen ook werkelijk toekomen. Wat ir. Hupkes zelf daarop antwoordde, kon uit bun mond zijn gekomen. Hij schilderde den spoor wegman. die bij nacht en ontij, storm en regen, bereidvaardig op zijn post staat en van wien hij hoopte, dat hij vandaag nu ook hem, zijn scheidenden president, als echten spoorwegman zou erkennen. En dat zij dat deden, daar voor spreken de elf geschenken, die de diverse provincies hem aanboden. Van Groningen koek en een ets van St. Martinus, van Friesland kaas, van Drenthe een schip met bloemen, van Overijsel, naar waarheid lezer, een kren tenbrood van zeker 1.50 M. lengte. 50 c.M. breedte en 15 cM. hoogte, van Gel derland een mand fruit uit de Betuwe, van Utrecht een vaas met kostelijke bloemen, van Noord-Holland een Edam mer kaas, van Zuid-Holland een schil derij van de haven van Rotterdam, van Zeeland een vat oesters en een pot mos selen, van Noord-Brabant een schilderij van de St. Janskerk en bloemen en lest best van Zuid-Limburg bloemen, een mijnwerkerslamp en een echte rijstevla. Geschenken, die telkens door meisjes in nationaal costuum en niet zelden met geestige speeches en ovationeel applaus werden overhandigd. De heer Hupkes is bij K.B. benoemd tot groot-Officier in de Orde van Oranje-Nassau. eventueele illegale wapenproductie de vier zones van Duitschland. in Onder het besluit vallen vrijwel alle soorten wapens en munitie, zooais atoombommen, granaten, torpedo's, diepte-bommen, gassen, maar ook zoek lichten, camouflagemateriaal, bepaalde optsche instrumenten en voorts militaire uitrusting, oorlogsschepen van alle klas sen, vliegtuigen van alle typen, spe ciale explosieve stoffen en ook militaire opleiding, militaire ontwerpen en tee- keningen. De commandanten der vier zones kunnen toestemming verleenen voor de vervaardiging van munitie voor vernie tigingsdoeleinden ten behoeve van open bare werken, van wapens voor sportieve doeleinden, gassoorten in chemische pro ducten, wier productie essentieel is. Voorts zullen de wapen- en munitie- voorraden, die bestemd zijn voor de binnenlands politiediensten, niet ver nietigd worden. Tegen overtreders van de nieuwe wet kan de doodstraf worden uitgesproken. De vier generaals hebben een termijn van negentig dagen opgesteld, waar bin nen aangifte gedaan kan worden in zake bezit van verboden wapens en stoffen. Daarna zullen overtreders door de militaire rechtbanken vervolgd wor den. Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin aan Amsterdam is de hoofd stad in vlaggentooi. Een der winkelstra ten, waar huis aan huis het dundoek wappert plannen tot reorganisatie van de Chinee sche centrale regeering. Lej Tsjen. de secretaris-generaal van den politieken consultatieven raad, waarin de partijen vertegenwoordigd zijn. zou den leiders van „derde partijen" andere dan de Kwomintang en de communistische) gezegd hebben, dat de regeering in het gereorganiseerde kabinet ook andere partijen dan de Kwomintang wil opne men. atoomwapens en andere wapens, die be stemd zijn voor massa-vernietiging. De afgevaardigden van Engeland, Egypte, Brazilië en Canada verklaarden, dat zij ondanks de Russische critiek voor het Amerikaansche voorstel zouden stemmen. Ook de Fransche afgevaardig de verklaarde te zullen voorstemmen, daar zijn delegatie het over het alge meen eens was met het Amerikaansche voorsteL Tien landen stemden voor het Ame rikaansche plan. Rusland en Polen ont hielden zich van stemming. Het plan, dat een gedeelte vormt van een lang rapport van de atoomcommis sie, gaat thans naar den Veiligheidsraad, waar Gromyko, de Russische afgevaar digde, er mogelijk het vetorecht op zal toepassen, gezien het Russische stand punt met betrekking tot het plan. Naar A.NP. thans van bevoegde zijde verneemt, is het vertrek van de leden van de Commissie-Genraal en hun medewerkers definitief be paald op 5 Januari aa. Het kan als vaststaand worden aangenomen, dat ook wnneer eventueel nieuwe ad viseurs worden benoemd deze de ris niet tezamen met de Commis sieleden zullen maken. Eventueele benoemingen van zulke adviseurs en regeling van hun vertrek is een aangelegenheid, die in ieder geval méér tijd vordert dan de vijf nog be schikbare dagen. Gelijk bekend kan voorts uitbreiding der Commissie met nieuwe Commissarissen-Generaal slechts bij wet geschieden, omdat het aantal leden van de Commissie-Generaal bij wet is vastgesteld. Het Fransche persbureau A.F.P. meldt, dat de employé's van de staatsgevangenis te Buitenzorg het werk hebben neerge legd. De Nederlandsche militairen heb ben de gevangenis bezet. De stakers ver klaarden de instructies te volgen van de republikeinsche ..regeering-'', die hun het werk voor de Nederlanders zou hebben verboden. Wederom zullen binnenkort voor alle leeftijdsgroepen 500 gram sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. De afwik keling van den nog loopenden bon zal uiteraard eerst geschieden, doch ter voorbereiding van de volgende verdee ling dient men reeds thans een bon bij een détaillist in groente en/of fruit in te leveren. Het Centraal Distributiekantoor heeft uaarvoor aangewezen de bonnen 53-7 en 54-8 algemeen. De inlevering moet geschieden -'óór 5 Januari. Gisteravond is een conductrice der Nederlandsche Spoorwegen mej. Smit uit Hengelo doodelijk verongelukt. Zij deed dienst op een der groote autobus sen, welke juist van het station Goor was vertrokken in de richting Zutphen. Bij het nemen van een bocht schoot het portier, waartegen mej. Smit leunde, open. Het meisje viel uit den bus en werd zwaar gekwetst opgenomen. Kor ten tijd later overleed zij aan de ge volgen van den val. Hevige gevechten woedden Maan dag tusschen de Fransehe en Vietna- rr.eesche troepen rond de sleutelstad Kam-Dinh, die de benedenloop van de Roode Rivier ten Zuid-Oosten van Hanoi beheerscht De Fransehen heb ben de regeeringsgebouwen in Hanoi heroverd en de electriciteits- en wa tervoorziening in de stad gedeeltelijk hersteld. De Vietnamtroepen slaagden er in hun posities om Hua en Tourane te versterken. Generaal Philippe Leclerc, deskundi ge in beweeglijke tank-oorlogvoering, zeide in zijn eerste publieke verklaring sinds zijn aankomst te Saigon, dac ver sterkingen op weg waren om te he'pen het Fransche gezag te herstellen. Volgens berichten uit Saigon, zeide hij in antwoord op de begroeting door het hoofd der republiek Cochin-China: „Frankrijk bezit de middelen om or de te herstellen. Versterkingen somen aan en de Fransche troepen zullen spoedig talrijker zijn om U te hr,pen." Tegelijkertijd verklaarde de minister van koloniën, Marius Moutet. echter in een in het blad France Soir gepubli ceerd interview, dat de Fransche ^gee- ring bereid was met het regime van Hi Tsji Minh te onderhandelen over 'n schikking. Moutet bracht een bezoek aan koning Pnom-Penh van Cambodja, als onder deel van zijn pogingen een regeling met de nationalistische leiders tot stand te brengen. Bij Koninklijk Besluit is de heer J. M. J. Notermans, voorzitter van den Katho lieken onderwijzersbond van Neder- landsch-Indië, tot ridder in de orde van Oranje-Nassau benoemd. De N«denandsehe sezant in Spanje, de heer P. E. Teppema, heeft Madrid verlaten en is op weg naar Nederland-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1