Wat er in 1946 in Haarlem en omstreken gebeurde m Stad en streek op de korrel Zr. M. Wenceslaus in 't goud Komen, gaan, jabileeren, toekomst plannen, vooruitgang en herdenking mm Een goede bekende bij de Haarlemmers Commentaar op een advertentie Belasting en konijnen Aan de hand van Sylvester Millioenenzaak aan de Dreef Splinters Receptie van het scheidende Volksherstel DINSDAG 31 DECEMBER 1946 PAGINA 5 Jubileum F. J. Kooy Buitengewoon concert H.O.V. DE AUTO WAS TE DUUR KATH. THUISFRONT Beëdiging MEER SERVIESGOED ZONDER BON 1946 JANUARI 6 Mgr. J. p. Huibers draagt een Pon tificale Hoogmis op bij gelegenheid van het eeuwfeest der Zusters van Liefde aan het Spaarne. 7 Pastoor L. Beune benoemd te Bloe. biendaal. 9 Rector L. Wolf te Bloemendaa be- hcemd tot secretaris van het Zieken, apostolaat. 10 Het gebouw St. Bavo aan de Ka tbr Arbeidersbeweging teruggegeven. 13 Rector H. Brans te Haarlem be noemd tot aalmoezenier der K.J.M.V. 'n het Bisdom Haarlem 16 De N.Z.H. deelt mede, dat in den bezettingstijd 50 millioen passagiers Por jaar vervoerde, 18 Door den oorlog heeft het Bisdom Haarlem een schade van 4 millioen gul den geleden. Staking bij de Hoogovens, die gerui- öien tijd duurde. 21 De spijskokerij der St. Vincentius- Vereeniging dient niet meer als Cemrale keuken. 23 De heer P. N Loerakker neemt afscheid als hoofdbestuurder van ,,Deus dedit". De sociale colonnes van Volks herstel te Haarlem gestart. 24 Het tehuis van te Kleine Thcresia- Stichting heropend. 29 Het oud-raadslid M. de Braai op 75-jarigen leeftijd overleden. Mgr Hui- kers spreekt den Haarlemschen Bonds raad in zijn eerste veigadering na de bevrijding toe. FEBRUARI 1 Twee ministers en andere autori teiten bezichtigen de verwoestingen te IJmuiden. 2 Ten Stadhuize worden de tien ge fusilleerde gijzelaars var. 2 Febr. 1943 herdacht. 9 Nabij den Orionweg en tusschen het station Bloemendaal zal een belangrijk sportcentrum verrijzen. 11 De bussen van de N.Z.H. naar Bloemendaal en Overveen gaan weer rijden. Tienjarig Episcopaat van Mgr. Huibers. 18 De trams gaan weer des avonds tot ruim 11 uur rijden. De beast ter neeft aan Haarlem een schade berokkend van 1.600.000. 19 Zwanenburg herdenkt de hevige razzia van Febr. 1945. 20. De leerlingen der Ulo-scholen plan ten bcomen in den geschonden Haar lemmerhout. 22. Ei- wordt een begin gemaakt met het opblazen van de Schnell- en duik boothaven te IJmuiden. 23. Corps der M.T.S. herdenkt het 25- jarig bestaan. 25. Mr. F. Vorstman 70 jaar. Koperen dald St' Ac'elhertuiiSchool te Bloemen- MAART 2. Pater Distel van het Triniteitsly- Ceum viert zijn zilveren jubileum. 6. Pastoor J. C. van de Loos uit Uit geest 75 jaar. Herdenking der gefusilleerden aan "O Dreef. 20. De gemeenteraad voteert f70.000 v°or sport en ontspanning. 21. Kardinaal de Jong brengt een kort bezoek aan Haarlem. 25. Jhr. mr. F. van Rijckevorsel, bur gemeester van Lisse, te Vught benoemd, burgemeester J. v. d. Mortel uit Noord- ^'ijk gaat naar Amerika. 28. De heer H. van de Weyer neemt Afscheid als inspecteur van het L.O. APRIL De heer A. van Driel 40 jaar in gemeentedienst. 6. Pater F. v. d. Vrande te Driehuis *)ert zijn zilveren priesterfeest. s- Er worden negen arrestaties ver licht in verband met in omloop gebrach- valsche suikercouplires. 10. De tramdienst HaarlemAmster dam op Zondag hersteld. Autobussen naar bloemendaal en Overveen tot 23 uur, ook °P Zondag. H. en W. van Bloemendaal zullen de uitkijktoren op het Kopje herstellen door verbouwing van een bunker. 10. Volksherstel opent „Zomerzorg" te bloemendaal als rusthuis voor moeders. "16. Haarlem krijgt zijn Chineesch res- aurant in de Smedestraat. 18. Mgr. Taskin te Heemstede over leden. Haarlems Kunstcentrum gevormd. 20. ir. g. Friedhoff, hoofdingenieur «er Openbare Werken te Haarlem, be- '°emd tot Rijksbouwmeester. Katholiek Heemstede huldigt den Kar saai. 25. Dr. A. I. Den Hollander, nieuwe lrecteur van het Gemeentegasbedrijf. wP6 gemeente benoemt de heer S v. d. all opnieuw tot wethouder. Tot direc- ®l'r van net Gem. Electriciteitsbedrijf erd benoemd ir. C. A. Doets. 25. i7o Nijmeegsche scholieren bezoeken Haarlem en de Bollenstreek.. 26. De heer G. van Eek benoemd tot hieente-secretaris van Bloemendaal. "8- Het eerste Nederlandsehe vliegtuig ®ct bloembollen is naar Moskou vertrok- ï,,29- Het Openluchtspel „De Vrijheid van P. H. Schroder bekroond. j.° verkenners kampeeren op Meer en j fg te Heemstede. Huldiging van Mgr. lenf Iiuil:)ers- De katholieken van Haar- m schenken f 20.000 voor Maria's Ge- ï-I,C, °ord te Heiloo. Het affiche van besT"311 Janssen te Haarlem bekroond en emd voor het 7e eeuwfeest. MEI St^'A^thouder A. Angenent 25 jaar be- 3 ^!cl van de R.K. Arbeidersbeweging. Oudp kl°kje voor het tehuis van stio„n van Das«n in bruikleen afge- 4 Anan Joh' de De0- leerde rWeSe herdenking der gefusil- 8eniam Er worden bevrijdingsboomen door ri e,n er trekt een groote optocht 5 D utraten van Haarlem. Voorzin- bur»emeester van Haarlem eere- 9. 0„er,Tan ..Zang en Vriendschap". ®te ian re Werken heeft in het eer- toven va„de bevrijding f 775.000 uitge- Lisse Holland,sch Bloembollenhuls te 25 jaar. Op ^Honderden ex-politieke gevangenen ll ^.ere"be3Taafpiaats te Bloemendaal. He sportdelegatie uit Derby offi cieel ten stadhuize ontvangen. 13. 100ste voorstelling van „Comedia" te Haarlem. Herdenkingsbijeenkomsten ter gedachtenis aan de gesneuvelde Ne derlandsehe militairen in de beide St. Bavokerken. 15. L'Empiremuseum in de ambtswo ning van den Commissaris der Koningin aan de Nieuwe Gracht. 17. Bij de verkiezingen voor de Twee de Kamer kreeg de K.V.P 27.96 de communisten stegen van 5 93 tot 14.87% 21. Zilveren priesterfeest pastoor L. Beune te Bloemendaal. 22. Het raadsluid J. v. d. Erf neemt na 5 jaren afscheid van den Heemsteed- schen raad. 23. De Haarlemsche Machinefabriek Figee bestaat een halve eeuw. 23. Het Wit-Gele Kruis koopt het pand Kenaupark 15. De begrooting 1946 van Haarlem wijst een tekort van 5% mil lioen aan. 26. Zilveren Priesterfeest pastoor P. Vóllebregt te Beverwijk. 26. Zilveren jubileum Mej. Corn. Sta- venuiter als directrice van de R.K. Han delsavondschool voor Meisjes. 28. De Prov. duinterreinen in Kenne- merlanö weer heropend. „Meer en Berg" te Heemstede zal moederhuis worden van de Hyppolitus-Stichting te Delft. 30. Bij de verkiezingen voor de Prov. Siaten stijgt het percentage der K.V.P te Haarlem van 27.96 tot 28.55 31. De eerste geruchten over de ver plaatsing van de bollenbeurs van Haar lem naar Hillegom. 7-jarig meisje te Aerdenliout door den bliksem getroffen en gedood. JUNI. 3. De eerste electrische trein naar Zandvoort vertrekt in den vroegen morgen. De voetbalvereeniging „Haarlom" voor het eerst in 57 jaar kampioen der eerste klasse. De gemeenteraad van Hillegom schenkt het terrein Treslong en f 100.000.voor den zetel van Bloem bollencultuur. Ged. Staten van Z.-Hol land keuren het besluit goed. 8. Haarlemsche Luilakmarkt in eere hersteld. 12. Het Haarlemsche Tribunaal begint zijn werkzaamheden. 12. In de oude St. Baaf wordt de „Hohe Messe" van Bach uitgevoerd. 19. Eerste zitting van Prov. Staten na de bevrijding. 21. Mr. A. Liesker, griffier van het Kantongerecht als zoodanig benoemd bij de Rechtbank te Alkmaar. Zijn opvol ger is mr. G. M. de Jongh. De Janswegschouwburg zal gesloopt worden. 24. De vergadering der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur besluit met 177 te gen 114 stemmen den zetel naar Hille gom te verplaatsen. 25. De raad van Haarlem besluit 100.000 ter beschikking te stellen voor den aanleg van een nieuw voetbalveld voor „Haarlem". Voor den bouw van 78 woningen wordt 5 ton uitgetrokken. JULI I. Feest bij de Hoogovens. De instal laties van het Wals-bedrijf, ter waarde van tien millioen gulden, uit Duitsch- land terug. 4. De Haarlemsche sportweek begon nen. 38 Engelsohe gasten. 6. Pastoor B. van Leeuwen te Hille gom viert zijn zilveren pastoraat. 8. De gemeente Heemstede is niet noodlijdend. Tekort uit reserve geput. 7. Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Haarlem worden werken van Haarlemsche meesters in het Frans Hals-museum geëxposeerd. II. Gouden bestaansfeest van V D te Haarlem. 12. Verkiezing Ged. Staten van N.- Holland geven strubbelingen, omdat een communist in het college wordt gekozen. De Kath. Ged. bedanken twee maal. 14. De Noord-Boulevard te Noordwijk hersteld. 17. De heer K. Rijpma te Heemstede benoemd tot commissaris van politie te Den Helder. De voetbalvereeniging „Haarlem" landskampioene. De raad behandelt de gemeentebegrooting 1946 18. De heer E. H. Tenckincx benoemd tot hoofdcommissaris van politie. Com missaris de heeren W. J. Gorter en J. Fonteijne. 19. Plebaan F. Filbry benoemd tot proost van het Kathedraal-kapittel. De groote sluis te IJmuiden feestelijk her opend. De Oranje'> passeert het eerst. 20. De politieke vrouwelijke gevange nen van Duinrust naar Bakkum over gebracht. De kazerne aan den Koude- horn vrij. 25. De dames Veeger namen afscheid van de R. K. Industrie- en Huishoud school te Haarlem. 26. De raadsleden M. Klein en J. van Kessel zullen na vele jaren zitting te hebben gehad in den Haarlemschen raad niet meer ter'uglkeeren. De gemeenteraadsverkiezingen brengen weinig verrassingen. 12 K.V.P.-ers in Haarlem, 7 in Heem stede, 4 in Bloemendaal, 8 in Lisse en Hillegom, 7 in Velsen, 10 in Beverwijk. 28. De stadsfeesten ingezet met „Ach ter Wallen en Poorten" in den Stads schouwburg. Kortebaan-draverijen in Beverwijk. R. K. Speeltuin aan de Wes tergracht heropend. AUGUSTUS. 3. Haarlem feest. Pracntige versie ring en verlichting. Openbare werken Een scène uit het openluchtspel „De van de feesten in Augustus op Vrijheid Vlagt", dat ter gelegenheid de Groote Markt is opgevoerd exposeeren in het Frans Halsmuseum. Grootsche kermisvermakelijkheden. Sport en spel. 6. Openluchtspel „De vrijheid vlagt". Enorm succes. 8. Mgr. N. P. Brüggemann, oud-archi varis van het Bisdom, overleden. 9. Haarlem werkt niet. Historische optocht trekt door de straten. Mgr. Hui bers en Prins Bernhzrd onder de gasten. Gedenksteen in Hildebrand's geboorte huis in de Koningstraat onthuld. Pater-Rector Vlaar van het Triniteits. lyceum gaat heen. Pater Modestus van Straaten zijn opvolger. 13. De „Prins Bernhard-kapel" uit Denemarken met lauweren terug. 15. Gouden Jubileum Broeder Sixtus aan het Nagtzaamplein. 16. Het nieuwe Haarlem-terrein zal 3 ton kosten. 20. Viering van het 40-jarig bestaan der St. Jozefparochie te Velsen-Noord. 22. Pater Dr. A. Vruchts benoemd tot overste van het Missiehuis te Driehuis. 24. Te IJmuiden wordt meer dan 300.000 K.G. visch per dag aangevoerd. Het voetbalteam van Haarlem wint met 110 te Derby. 26. De raad aanvaardt de uitbrei dingsplannen omgeving Zijlweg en van het terrein in den Waarderpolder. De Kath. Raadsfractie in beroep, omdat het raadslid Ir. P. van der Heijden niet wordt toegelaten. 31. Koninginnedag met aubade, rij toer en Indischen avond. De St. Aloy- siusschool te Overveen weer in gebruik genomen. SEPTEMBER 2. De Haarlemsche wielrenner Gerard Peeters wereldkampioen in Zürich. 3. Twee kath. wethouders, A. Ange- nent en mr. dr. A. Schreurs te Haarlem benoemd. Te Bloemendaal mr. F. Roh- iing en te Heemstede de heer E. v. lent gekozen. 6. 40-jarig bestaan „Drukkerij de Spaamestad". Voor de K.V.P. tot wethouder van Hil legom gekozen de héér W. van Dam. flSk-i-.wV: Een der fraaiste groepen uit den historischen optocht ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Haarlem, de „Camera Óbscura" De lezers, die ook geen regel van de advertentie-pagina's overslaan, hebben onze bijzondere sympa thie. Zij toch zijn niet alleen op onze krant geabonneerd om te lezen of Stalin al dan niet ernstig ziek is, of Pietersen in de Leidschestraat een zoon of een dochter is toebedeeld en of we voor of tegen Linggadjati zijn, maar ook om te weten te komen welke tandcrême scha delijk voor het gebit is en welke niet, en waar jonge hondjes te koop zijn. Nu is er echter een lezer, die nadere ophelde ring wenscht over een advertentie, die onlangs in ons blad met groote letters de aandacht vroeg en waarin werd ge zegd: Jongelui zonder kinderen, die wenschen te trouwen, zoeken gedeelte van woning of twee kamers enz." Onze geachte trouwe abonné weet niet goed wat hij van dezen tekst moet denken en vraagt welk verband hij moet zoeken tusschen den wensch van die jongelui om te trouwen en het kinderloos zijn. Tja.... daar zitten we nu mee. Een en ander heeft zwart op wit in de adver tentie-pagina gestaan en we dienen dus aan te nemen, dat de zaak in orde is, de strenge opvattingen kennende van den chef, een man die met Argus-oogen elke letter wikt en weegt. Eerst wilden we inlichtingen inwinnen bij een van de vele huwelijksbureaux in den lande, om dat deze instellingen voor niets staan. Maar aangezien wij geen relaties met deze zonbrengers voor eenzamen onder houden, leek ons dat onbillijk. Toen schoot ons eensklaps te binnen, dat er gens in de stad een wijs man met een langen baard, ook op jaren, met 36 ach ter-kleinkinderen woonde. Hij zou de op lossing van het vraagstuk kunnen geven En hij heeft de situatie meesterlijk ge red. Ge kunt gerust een advertentie plaatsen waarin staat: „Jongelui met kinderen, die wenschen te trouwen'' ver klaarde hij opgewekt, want hoe dikwijls gebeurt het niet. dat een jonge weduwe met een kind en een jonge weduwnaar met een dito het huiselijk geluk willen herstellen door elkander via de krant op te roepen. De jongelui, die een gedeel te van een woning vroegen, wilden er door de bijvoeging „zonder kinderen" alleen maar op wijzen, dat zebe grijpt U? Nou, we begrepen, schudden den man zijn baard en gingen opgelucht heen. Een wijs man heeft onzen arge- loozen chef met Argusoogen gered. U muiden heeft een nieuwen vorm van vermakelijkheidsbelasting uitgevonden; de spitsvondigheid van den uitvinder geeft aanleiding tot groote toekomstverwachtingen. Zoowel leden als donateurs van vereenigingen zijn verplicht belasting te betalen, maar den penningmeesters kunnen de belas ting op het lidmaatschap zetten en dan als onbezoldigd ontvanger optreden. Handig, niet? Wat een perspectieven schuilen in deze vinding voor den fis cus. Wanneer wjj straks de kwitantie voor lidmaatschap van de K. V. P. over 1947 moeten betalen, staat er misschien op f 1.plus 20 cent belasting, want de staat beschouwt een politieke partij niet als cultureel en sociaal. En vindt u niet, dat de fiscus ook moet ingrijpen wanneer één persoon op een konijnen tentoonstelling 24 prijzen in de wacht sleept? We hebben het onlangs met kienen zoover gebracht, dat we een zes den prijs gewonnen zouden hebben als er niet toevallig vijf beschikbaar waren gesteld, zoodat we 24 prijzen voor één man konijnen-indigestie vinden. Alles aardig, zult u zeggen, maar met zoo'n geweldenaar willen we toch wel eens kennis maken. Wel, het is de heer L. A. Warmerdam uit Hillegom, die met zijn Hollander-konijnen twaalf eerste, zeven tweede, vijf derde prijzen en twee bekers bovendien behaalde. Toegegeven, met konijnen is wat de vermenigvuldiging aangaat alles mogelijk, maar doe het den heer Warmerdam eens na. Jammer genoeg werd de aard van de prijzen in het bericht niet genoemd, doch ko nijnenfokkers moeten lekkerbekken zijn en dus stellen we ons voor, dat de win naar deze week veel gasten heeft ont vangen, die hebben gesmuld van ham men, leverworsten, flesschen „zeer oude", krentenbrooden en geurige Ritmeesters. Of waren het medailles? Waar krijgt Warmerdam dan het hout vandaan om er een kast omheen te bouwen? Het is vandaag oude jaar en dus denken we aan paraffine-bollen wees toch voorzichtig met zwarte olie, ge hebt het gelezen punch en zure haringen met een bom. Als we ge zellig bij elkaar zitten, wordt onwille keurig de balans van het jaar opge maakt en op de korrel genomen. Ge kunt vreugde en verdriet hei-denken, maar altijd ral er reden tot dankbaar heid zijn, wanneer we terugdenken aan nog zoo kort achter ons liggende jaren. We heffen het glas op met het uitspre ken van den wensflh, dat het Jtind, streek en stad goed moge gaan, dat we de restanten van den materieelen nood mogen opruimen en voor elkander ge spaard blijven. Maar dat is niet moge lijk zonder een groot geloof en een dringend gebed. Kijk, daar heeft Sylves ter me toch nog even te pakken.... 9. Voor het eerst weer een ziekentri- duum te Bloemendaal. Tentoonstelling „De Historie van Heemstede". 13. Groote Dahliatentoonstelling in het Gem. Concertgebouw. 16. Doodstraf voor verraadster van Hannie Schaft. 17. 60.000 rantsoenen bij fa. Enschedé verduisterd. Talrijke koninklijke onder scheidingen voor personen in Haarlem en omstreken. De papierfabrieken Van Gel der en Zn. te Velsen bestaan een halve eeuw. 18. Herdenking gevallenen bij de N. Z. H Debat in den raad over de huisvesting van de politie. 19. Felle brand in Centrale werkplaats te Haarlem en in een villa te Overveen. 21. De Juliaantjes werken een kwart eeuw in Haarlem. 23. Tegen ex-burgemeester Van der Weijde uit Velsen de doodstraf geëischt. 24. Te Heemstede overleed architect N. Nijman. 26. Stoops Bad te Overveen bestaat 25 jaar. OCTOBER 1. De Nieuwe Haarlemsche Courant bestaat 50 jaar als dagblad. Er komt een strandschap voor Zandvoort. De „Prins Bernhardkapel" naar Indië. „Kunst zij ons doel" viert haar 125-jarig bestaan. 4. Eerste bloembollenreizigers naar Amerika vertrokken. 5. De H. Missie begint en duurt 10 dagen. Volksherstel zal 31 Dec. 1946 wor- oen opgeheven. Men rijdt weer van Haar lem naar Beverwijk en Uitgeest electrisch. 8. De provincie Noord-Holland heeft een sluitende begrooting voor 1947. Pastoor Hentzen der H. Hartparochie overgeplaatst naar Delft. Opvolger pater Zonderland. 9. Charivarius, dr. G. Nolst Trenité, in Haarlem overleden. 10. In het telefoondistrict Haarlem -.verden 1 millioen gesprekken per maand gevoerd. 14. Dr. A. J. Verhage zal aftreden als voorzitter van Bloembollencultuur wegens zijn benoeming bij het Bedrijfsschap voor Sierteeltproducten. 16. Er zijn reeds 70.000 paspoorten aangevraagd in Haarlem en omgeving. De heer A. van Driel eervol ontslag ver leend als directeur van den Gemeente- Reinigingsdienst. 21. De St. Aloysiusschool te Overveen bestaat 25 jaar. Aan het Prinsenhof opent de burgemeester een tentoonstel ling van Engelsche en Amerikaansche boeken. 22. Glasdag voor Nijmegen. NOVEMBER 4. Verkeersweek te Haarlem. Jubileum feesten brachten 150.000 menschen naar de stad. 10. De Haarlemsche brandweer demon streert met een nieuwen volautomati- schen ladderwagen. Speelgoedfabriek aan den Spaardamscheweg afgebrand. 12. Succesvolle uitvoering van het koor „Katholiek Haarlem" met belangstelling van den Bisschop. N.Z.H. krijgt mono polie voor vervoer in de stad. Brockway- bussen verdwijnen. 14. Ambtenaren van den C.C.D., 200 in getal, verbaliseeren in Haarlem en omgeving. 22. De R. K. Leeszaal te Haarlem be staat 25 jaar. De distributie-kantoren Haarlem-Zuid en Zijlstraat verdwijnen. 26. Prinses Juliana korten tijd in Haarlem. DECEMBER 2. Afscheid mevr. Van Liempt als pre sidente van de St. Elisabethsvereeniging en G. Pastoor, regent van het St. Ja- cobs-Godshuis. 8. Fatima-kapel te IJmuiden ingewijd. 10. E. H. Krelage promoveert tot doctor honoris causa. 11. Tot directeur van den Gemèente- Reinigingsdienst benoemd de heer M. Renne. 15. Wijding nieuwe kerkklokken der Paterskerk. „Sancta Maria" koopt grond van Eindenhout. De Haarlemmers op het ijs. 16. Mozaïek onthuld in Prov. Zieken huis, dank der Joodsche patiënten. Zuster M. Wenceslaus van de orde Franciscanessen „Charitas" zal 6 Janu ari 1947 den dag herdenken, waarop zij vóór 50 jaar geprofest werd. De 72- jarige zuster, die reeds langer dan 40 jaar langs en binnen de poorten van de Spaarnestad haar taak als religieuse heeft vervuld, is een populaire figuur bij de honderden Haarlemmers die des tijds in het St. Jacobs Godshuis werden opgevoed en bij de tallooze personen, die in de laatste 22 jaar bezoekers, leve ranciers of bewoners van Huize St. Bavo te Heemstede zijn geweest. Zr. Wenceslaus werd 14 Februari 1874 in de gemeente Haarlemmermeer gebo ren en verliet 2 October als 20-jarig meisje het ouderlijk huis. om haar le ven aan God te wijden. Na 2 jaar no viciaat in het Moederhuis te Steenber gen, legde Zuster Wenceslaus 6 Januari 1896 haar groote gelofte af. Drie maan den verbleef zij nog in Steenbergen, om dan haar diensten aan te bieden in het zusterhuis te Zundert, waar zij acht jaar lang de pensiongasten hielp Daar na kwam Zr. Wenceslaus weer ln Ce buurt van haar geboorteplaats; zij ver bleef tot heden in die omgeving. Niet minder dan 19 jaar was zij de portier ster en de „zuster van de kapel" in het St. Jacobs Godshuis in de Hagestraat. In 1926 werd zij overgeplaatst naar Huize St. Bavo te Heemstede, waar zij thans nog werkzaam is in dezelfde functie als zij bij het St. Jacobs Gods huis vervulde. De menschen, die in de Hagestraat zijn groot gebracht, hebben haar in dien tijd niet vergeten. Van tijd tot tijd komt nog een weesjongen of weesmeisje even langs de Bavo, om de ..zuster van de bel" even te ontmoeten. Dan worden vlug wat oude herinneringen opgehaald, hoe Zr. Wenceslaus bijvoorbeeld de han den vol had met de ondeugendsten der jongens en wat zij deed, als één van hen vergat het hoofddeksel bij het binnen treden van het gebouw af te nemen. Ook de andere bezoekers van de Bavo kennen Zr. Wenceslaus als een zuster, die steeds klaar staat anderen te hel pen. Zoodra men binnenkomt, wordt de deur van het wachtkamertje geopend en biedt zij 'n gemakkelijken stoel aan. Het traditioneele kopje koffie en de Gisteravond heeft het bestuur van de scheidende afdeeling Haarlem van Ne- derlandsch Volksherstel gerecipieerd in Restaurant Brinkman. Deze gelegenheid werd door alle sociale en openbare instanties van Haarlem aangegrepen, om dank te betuigen voor de prettige sa menwerking tusschen Volksherstel en de overige instellingen. Ook het voltallige gemeentebestuur van Haarlem gaf acte de précense. Uit onderwijskringen, zoo wel openbare als bijzondere, waren dele gaties gekomen, om de laatste uren, welke Volksherstel Haarlem beleefde, mede te maken. Wanneer Sylvester den zandlooper om keert, ten teeken dat het nieuwe jaar gaat beginnen en wij ons gelaat in diep zinnige en alleszins plechtige plooien trekken, gaan onze gedachten onwille keurig terug naar het jaar, dat achter ons ligt. Zakenlieden gaan over tot het opmaken van de balans en zullen naar gelang het bedrijfsresultaat hun ge moed luchten in optimistische dan wel in mineurklanken. Maar op de Dreef 24, het domein van den tuchtrechter, heeft men niet te kla gen. Denk niet, dat bij het betreden van het perceel, vlak tegenover de provinciale griffie, de machines hun luid gezang uit jubelen. Er heerscht daar een eerbied waardige stilte, slechts verbroken door het schellen van de telefoonbel en de voetstappen van de klanten, die daar hun penningen opofferen. Oh, neen, zij gingen niet gewillig, zelfs met grooten tegenzin en het waren er zoo vele. Meer dan 2500 bezoekers gingen in somber gemoed naar dit gebouw, even zoo velen hebben plaats genomen in het kleine houten bankje en hebben in 1946 als totale boete een bedrag van f 1.180.486.door den tuchtrechter hoo- ren eischen, verder is er nog een „min nelijke" schikking van f 500.000.op de aebetzijde van dit boek van den prijzen- rechter, dat wel met een batig saldo zal sluiten. Het tribunaal, eveneens gevestigd op de Dreef, werd 12 Juni officieel geïnstalleerd Deze nogal late installatie vond haar voornaamste oorzaak in het feit. dat men eerst in Januari een geschikt gebouw heeft kunnen vinden. Sindsdien zijn er ruim 675 zaken door de gezamenlijke acht kamers behandeld. Laten we echter hopen dat dit oorlogskindje gauw ten grave gedragen wordt. Onze advertentie-acquisiteur, de heer F. J. Kooy te Haarlem viert Maandag 6 Januari zijn zilveren jubileum. De heer Kooy is bij de Haarlem-che zakenwe reld een bekend figuur en een graag gezien vertegenwoordiger van de Nieu we Haarlemsche Courant. Daar hij zijn relaties ook gelegenheid wil geven hem te complimenteeren zal hij 6 Januari van 45 uur recipieeren in Hotel-Res taurant Roozendaal (A. J. v. Schooten) te Bloemendaal. Des morgens 8.36 uur zal in de St. Antoniuskerk een plechtige H. Mis worden opgedragen. Boekenactie De boekenactie, georganiseerd door N.I.W.I.N., wordt 2 Januari hervat. Don derdag 2, Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Ja nuari zullen in de Leidsche-, Slacht huis- en Amsterdamsche buurt, als mede in Haarlem-Zuid en Centrum huis aan huis met assistentie van pad vinders en militairen boeken worden op gehaald. Jongens en meisjes, die bij het ophalen der boeken, hetgeen met auto's geschiedt, willen helpen, kunnen zich op de inzameldagen melden des mor gens om 8.45 uur of des middags om I.45 aan het bureau, Raamsingel 28, Haarlem. i mi Het kranige „Haarlem" wist in het vorig seizoen beslag te leggen op den kampioenstitel van Nederland koekjes, die altijd op het bekende ser veerblaadje staan, verschijnen binnen enkele oogenblikken en veraangenamen den tijd, dien men moet wachten. Ook de diensten der misdienaars verzorgt Zr. Wenceslaus. Dat Zr. Wenceslaus in de vijftig ja ren, dat zij in het klooster is, veel werk verzet heeft, behoeft geen betoog, want zoodra men even een praatje met ae zuster wil maken, moet zij weer vlug naar de voordeur, of de rinkelende te lefoon tot bedaren brengen. Aan be langstelling zal het de jubileerende zus ter 6 Januari niet ontbreken en gezien de geheimzinnigheid, welke bij haar medezusters heerscht, zal het feit niet ongemerkt voorbijgaan. Zelfs op het podium moesten plaatsen worden ingeruimd voor de bezoekers van dit buitengewone concert door de H.O.V. gisteravond in de Gem. Concertzaal gegeven. En niet aileen in de orde der uitvoeringen was dit concert bui.enge- wocn: een pianist van zeldzame kwali teit zou dezen avond twee belangrijke Concerto's vertolken: Edwin Fischer. En dan is het tenslotte geen wonder dat men plaatsen te kort komt. Kees Hartvelt en zijn musici hadden gezorgd voor een ern stige voorbereiding van deze auditie, waarop werken van drie der allergroot ste Weeners ten gehoore zouden worden gebacht. Haydn opende de rij met zijn sterk aansprekende Symphonie in D gr. t. Vooral de beide laatste deelen werden met groote accuratesse in rhy hme en dynamiek verklankt, en het succes, dat Hartvelt met zijn musici ten deel viel, kwam hun zeker toe. En dan hoorden we achtereenvolgens voor en na de pauze twee der gevoeligste niano-concerten uit de muziekli era tuur, het dramatisch bewogen Piano-concert in d kl. t. (K V. 466) van Mozart, en het heroïsche, maar tevens sterk romanti sche en gevoelige Vijfde Piano-concert 'n Es gr. t. (op. 73) van Beethoven, bei de gespeeld door Edwrin Fischer met een onvolprezen technische gaafheid en warmbloedige muzikaliteit, beheerscht en toch uiterst vitaal. Langdurig en da verend applaus beloonde den grijzen so list voor dit subliem spel, dat geen in zinking kende, en waarvan de hoogte punten geen nadere onderstreeping be hoeven. En het orkest werd in beide werken, doch vooral in Bee'hoven's machtige schepping door Kees Hartvelt met zooveel bezieling geleid, dat er tus schen solirt en orkest een sterk" een heid groeide. En hoe laat het ook reeds was geworden. Edwin Fischer kon het niet nalaten, de aanwezigen op zhn beurt voor hun geestdriftig anpJaus te beloonen met een. ónder eerb'edi- zwii- ™en aanhoorde, toegift van B"°thoven's ""ondschein-Sonate. J. Scheepens. Vrijdag 3 Januari zal de H.O.V. in het Gem. Concertgebouw het eerste leden concert in het nieuwe jaar geven. Het concert wordt gedirigeerd door den Zwitser Walter Kagi. dirigent van het Symphonie-Orkest te Bern. G. R. te Hoofddorp had in Januari '46 een Chevrolet-auto gekocht voor 2300. Een waardebewijs was bij dezen koop niet overgelegd en dus had verdachte gezondigd tegen de prijzenbeschikking. De tuchtrechter veroordeelde hem tot 500.boete en verbeurdverklaring van den auto. Gistermiddag kreeg in hooger beroep de politierechter te Haarlem deze zaak opnieuw te behandelen. De ver- kooper van den auto beweerde, dat de bewuste prijs niet te hoog was. daar hij er veel meer voor had kunnen krijgen en bovendien leefde hij in de veronderstel ling dat de handel in tweedehandsch auto's vrij was. G. R. gaf toe, formeel gezondigd te hebben tegen de wettelijke voorschriften, maar bestreed het hem ten laste gelegde, in casu zwarte han del. De Officier eischte 1500.bcete met teruggave van den in beslag geno men auto. De politierechter veroordeelde hem tot 800.met de bepaling, dat de ■wagen gerestitueerd moet worden. Het parochieele Actie-oomité Katho liek Thuisfront verzoekt aan alle mili tairen uit de parochie van den H. Bavo zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met het secretariaat van Ka tholiek Thuisfront: Oude Posthuisstraat 9 te Heemstede. Daar moeten naam, rang, legernummer en adres opgegeven worden, waardoor het comité een juist beeld kan krijgen, wie en hoeveel per sonen uit genoemde parochie in mili- taairen dienst zijn. Daartoe gemachtigd dcor den minister van Justitie, zal de president van het Haariems tribunaal, mr. r. A. M. A. Löben Seis Zaterdag a.s. de voorzitters en enkele nieuwe leden voor het nieuwe zittingsjaar beëedigen. Zocals men weet, trden de voorzitters van de Kamers der kalenderjaar en bloc af en worden bij K. B. opnieuw benoemd. De secretaris sen treden niet af. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 1 Januari af de volgende artikelen zonder inlevering van distri- tutiebescheiden kunnen worden ge kocht: huishoudmelkkannen alle maten; saladebakken, schalen alle maten; (spoel) kommen met een middellijn van 150 m.m. en meer, ronde vuurvaste schotels, casseroles en pasteivormen alle maten. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de volgende artikelen voor zoo ver voorradig door den handel reeds zonder inlevering van distributiebe scheiden mochten worden verkocht: bo tervlootjes, brood, en dekschalen, koffie- en theepotten, melkkannetjes tot liter inhoud, sauskommen, soepterrines, suikerpotten, visch- en vleeschschotelf en zuurschaaltjes. Op 1 Januari 2 uur wordt op het ter rein aan den Vergierderweg een vriend schappelijke wedstrijd tusschen Schoten en TYBB gespeeld. Zondag 5 Januari, 10.30 uur, zal in het Frans Hals-theater voor de leden van het Nederlandsehe Roode Kruis, afdee ling Haarlem en Omstreken, de film „Op de Bres" vertoond worden. De rolprent geeft een beeld van het Rood-Kruis-werk in Nederland en Indië. Vooraf zal een film over het Internationale Rodoe Kruis te Genève worden gedraaid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5