PARIJSCHE WINKELIERS IN STAKING Van Mook bespreekt den toestand met Sjahrir DUITSCHE MIJNWERKERS BIJEEN Ouders en onderwijs Protest tegen prijsverlaging der Fransche regeering GEEN WREEDHEDEN BIJ BEZETTING VAN PESING Ernstige beschuldigingen weerlegd Fransche minister van koloniën Hanoi naar ft Critiek op het uitblijven der socialisatie I: WEER VORST VERWACHT Tot hoofd en hart Luxemburg eischt Duitscfi grondgebied Nederl. officier vermoord De van conflicten vervulde atmosfeer nog steeds niet opgehelderd st Ontevredenheid over de denazificatie VRIJDAG 3 JANUARI 1947 69ste JAARGANG No. 23737 BATAVIA EEN GESLOTEN STAD „In Indi'è gewortelden" naar Soerabaja MAASSTAD BIJNA 700.000 INWONERS Sjarifoedin naar Djokjakarta 80 Indonesiërs gedood en gewond Onze annexatie plannen Minister Van Boetzelaer naar Brussel Het weer IJSDAM IN DE LEK BOOTDIENST VL1SSINGEN- HARWICH BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21545 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart, Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Parijsche winkeliers zijn gisteren in „sit down"-staking- gegaa1* tegen de vijf procent prijsverlaging, gelast door de regeering-Blum ter voorkoming Van inflatie. De prijslijsten bleven on veranderd en de zakenlieden beweer den geen tijd te hebben om de krant te lezen, waarin het decreet alleen Bog is gepubliceerd. Weliswaar verwacht men dat, zoodra de straffen bekend worden, hun hou ding wel wat zal veranderen, maar men gelooft dat zij dan éérst hun prijzen zul len verhoogen, om op die verhoogde Prijzen korting toe te passen, hetgeen hetzelfde is wat b.v. de Metro heeft ge daan, die haar passagebiljetten van twee op vijf francs bracht, om ze daar op tot vier france te „verlagen", X>e winkeliers zijn verontwaardigd Over de prijsverlaging, juist nu hun be lastingen met 40 a 50 pet. zijn verhoogd. De Fransche pers echter juicht den maatregel algemeen toe, al toonen de techtsche bladen zich sceptisch over de doeltreffendheid er van. Woordvoerders der regeering geven toe, dat deze heele actie een experiment is, doch vertrouw den op succes, omdat de productie zal stijgen tengevolge van de invoering der 48 -urige werkweek en de kooplieden en Zwarte handelaren hun voorraden, die Zij vasthielden met het oog op ver wachte prijsstijgingen, thans op de hiarkt zullen brengen daar de regee ring met ingang van 1 Maart opnieuw een prijsverlaging van 5 pet. zal c!e- creteeren. Naar aanleiding van de prijsverlaging door de Fransche regeering telefoneer de onze correspondent gisteravond het Volgende. Bij de afkondiging van het regee- ringsbesluit, om alle consumenten prijzen met ingang van 2 Januari biet 5 pCt. te verlagen en deze verlaging ter 1 Maart nog eens met 5 pet. te doen volgen, heeft de regeeringschef onge twijfeld beseft, in welk een afgrond van Scepticisme dit terecht zou komen. En alle sinds de bevrijding opgedane erva ring rechtvaardigt ten volle het scep ticisme van het publiek tegenover de Vooruitzichten van het prijsverloop. Een van de Parijsche ochtendbladen 'licht dit scepticisme door op de volgende Vfijze met het regeeringsbesluit een loopje nemen. Art. 1. De staat gaat zijn prijzen ver- boogen met 50 pCt.; Art. 2. De particulieren gaan hun prijzen 'cüaawi met 5 pCt-, op goed geluk af; Art. 3i over 60 dagen zullen genoemde Particulieren hun prijzen andermaal met 5 PCt. verlagen Art 4. De minister van Financiën zal Win opvolger belasten met de tenuitvoer legging van het onderhavige decreet. Gegeven boven Parijs in de wisselvallig heden des levens, eerste kwartier van de bieuwe maan. Geteekend: Pinocchio. Zooveel spot is zeker onverdiend, al zul- 'en het de feiten moeten zijn. die spot en jeepticisme ontwapenen. Vandaag kon men •c.eds constateeren, dat de groote maga zijnen zonder aarzelen het voorschrift op- Volgen; uiteraard, want naar hen zal na- vuuriyk het eerst de aandacht uitgaan van Ufa economischen controledienst, die tegen b'et-naleving van den maatregel beschikt !?er de sanctie van vrijwel onmiddellijke ^Uiting. Veel minder algemeen is de be- fridwilligheid bij de kleine winkeliers. Het goeddeels van de koopers zelf afhan- |eB, dat dezen waar noodig tot rede worden Scbracht. Het wordt natuurlijk heel mooi geacht ril de moeite van het probeeren overwaard, ,11 door den getroffen maatregel te trach- k 0 den psyeïiologischen schok teweeg te brengen, die in de werkelijkheid de prijzen fenslotte nog veel verder zal doen terug- 5?openjk Maar, zooals Paul Revnaud's com mentaar luidde: „I)at blijft essentieel een bWestfe van opvoering der productie Dit is door Blum niet over het hoofd gezien, want bü de besprekingen met de patroons organisatie en het vakverbond, die aan dezen inzet van den prijzenslag vooraf zijn gegaan, is overeengekomen, dat, hoewel de wettige werkweek op 40 uren gehandhaafd blijft, de normale werkweek algemeen 48 uur zal gaan bedragen, waarbij de 8 over uren betaald zullen worden als 10 gewone uren* Men vraagt zich thans nog af of deze productieve overuren in de plaats zullen komen van de improductieve loonsverlioo- gingen, welke anders het onvermijdelijk gevolg zullen moeten zijn van de aanvaar ding van het nieuwe „minimum vital", over welker aanvaarding het vakverbond de laatste dagen met de regeering in moei lijke onderhandeling was. Het verleden heeft telkens geleerd, dat in het huidige productiestadium loonsverhooging annex prijzenstop een hersenschim is, waaruit te concludeeren valt, dat loonsverhooging an nex prijsverlaging een dubbele hersenschim moet zijn. Do fameuze politiek van den Belgischen ex-premier Van Acker, waaraan deze regeeringsmaatregel zich blijkbaar inspireert, behelsde naast de prijsverlaging ook een rigoureuzen loonstop. Tot nog toe heeft het algemeen vakver bond zijn eisoh van herziening van het algemeen vitaal minimum nog niet opge geven en de goedkeuring, welke de com munistische pers voor Blum's maatregel uitspreekt, is geenszins uitbundig. Zij wijst er op, hoe weinig de voorgeschreven ver laging teniet doet van do sinds Juli ge registreerde verhoogingen. Waarin zij vol komen gelijk heeft, al vergeet zij erbij te vermelden, dat die verhoogingen grooten- deels het gevolg zfjn geweest van de door het vakverbond van de regeering-Bidault afgeperste loonsverhooging van 25 pCt. Wat zal de communistische partijleiding thans de beste tactiek oordeelen? Een zeer speculatief element in den belangwekkenden regeeringsmaatregel is de verwachting, dat de buiten de circulatie gehouden goederenvoorraden los zullen komen vóór de volgende op 1 Maart vastgestelde etappe, hetgeen dan de terugloopende beweging spon taan zou kunnen versnellen. Speculatief is eveneens de verwachting, dat de be weging zich za.1 uitbreiden tot de prijzen van de vrije en de zwarte markt, voor namelijk dus tot de prijzen der levens middelen, verreweg de voornaamste oor zaak van de buiten iedere proportie toe genomen levensduurte. Als deze, zoo merken spotters op, maar niet den staat tot voorbeeld nemen, die zich erg braaf gevoelt omdat hij bijv. den prijs van den Parijschen Métro eerst per 1 Januari van 25 frs. heeft verhoogd en vervolgens per 2 Januari van 54 frs. heeft ver laagd. Het slachtoffer zou' kunnen ge- looven, dat op hem de befaamde psy chologie van den karavaankameel wordt toegepast, had de regeering hem niet met veel nadruk voorgehouden, dat de sinds 1939 geregistreerde stijgingen der kosten van vervoer, evenals van telefoon, gas, electriciteit enzoovoorts, ook nu nog een 400 pCt. ten achter blijven bij die van het loon- en prijspeil in den parti culieren sector, en dat de door haar toegepaste verhoogingen noodig waren voor het onontbeerlijk herstel van het budgetair evenwicht. Dit evenwicht schijnt overigens van het prijsverlagings voorschrift eenigen nadeeligen terugslag te zullen ondervinden. Volgens een verklaring van het Fransche departement van Buiten- landsche Zaken zal het Groothertog dom Luxemburg van Duitschland een deel van het Moesel-gebied met de steden Winden en Bitsburg eischen. Aan deze mededeeling voegde do Fransche woordvoerder een verklaring toe over de invoering van het Fransche monetaire stelsel in het Saargebied Deze maatregel is genomen in afwach ting van een mogelijke annexatie-over eenkomst. De in omloop zijnde Duitsche Marken worden in de Saar ingenomen om te voorkomen, dat zwarte geldhan delaren groote hoeveelheden waarde- looze Duitsche Marken in dit gebied zullen invoeren. De passagiers van de „Weltevreden", die te Batavia thuishooren en vallen onder de groep van de z.g. „In Indië ge.wortelden", zijn gisteren te Tandjong Priok aangekomen, maar waren zeer te leurgesteld toen hun werd medegedeeld, dat zij naar Soerabaja moesten doorva ren, omdat Batavia een gesloten stad is. Het ministerie van Overzeesche Ge- biedsdeelen had hun beloofd, dat zij naar Batavia konden terugkeeren. Men heeft echter geheel over hét hoofd ge zien, dat Batavia een gesloten stad is. Deze mededeeling gaf aanleiding tot fel le protesten en uitroepen van veront waardiging. De Indonesiërs van de „Weltevreden", van wie eenige met Ne- derlandsehe vrouwen gehuwd zijn, reis den voor het meerendeel naar Solo. Het aantal inwoners van Rotterdam is in het afgeloopen jaar gestegen tot 636.900, een nog nooit bereikt getal. De minister van Overzeesehe Ge- biedsdeelen heeft thans het resul taat medegedeeld van het onderzoek, dat een commissie heeft ingesteld naar de wreedheden en andere wandaden, welke bij de militaire bezetting van Pesing zouden zijn bedreven. Deze commissie, welke heeft bestaan uit de heeren mr. J. H. Peters, president van den temporairen krijgsraad te Ba tavia, voorzitter, H. van der Wal, hoofdambtenaar en luit.-kolonel A. Hamming, leden en mr. J- F. Verlinden, ambtenaar ten departemente van Justi tie, secretaris, heeft 14 getuigen voor zich doen verschijnen. Het verhoor van deze getuigen leidde tot de navolgende conclusies: De in de Tweede-Kamer zitting van 6 Mei j.L door den heer l>e Fransche minister van Koloniën, Mar jus Moutet, is per vliegtuig uit Saigon naar Hanoi vertrokken, waar de president van Vietnam, Ho Tsji Minh, bij eenkomst met hem hoopt te hebben om een einde te maken aan den •trijd in Noord Indo-China, aldus een bericht van Agence France Presse. Het bekend worden van zijn vertrek, Dat om veiligheidsredenen in het ge heim plaats vond, heeft volgens berich ten uit saigon opscnuaamg veroor zaakt. Volgens de clandestiene Radio van Vietnam zou president Ho Tsji Minh 0lh een ontmoeting met Moutet hebben v*rzocht. Fransche autoriteiten deelden mede, de vliegtocht van den minister gevaar- ^as zoowel wegens het slechte weer, 2! de mogelijkheid, dat hij bij het v3den te Hanoi in afweervuur zal têrecht- °Jhen. ik tijd van zijn vertrek uit Saigon het oogenblik, waarop hij naar verwacht wordt te Hanoi zal aankomen, werden niet bekend gemaakt. Moutet was juist van een reis naar Cam bodja en Laos, welke ten doel had 11a te gaan, in hoeverre daar zelfbestuur werd verlangd, te Saigon teruggekeerd. Hij deelde mede, dat hij beide koloniën trouw aan Frankrijk had bevonden maar maakte tezelfder tijd bekend, dat in de West-Cambodja een streek, die onlangs door Siam, dat haar tijdens de Japansche bezetting had verworven, aan Frankrijk is teruggegeven, een opstand is onderdrukt. Een Fransche regeeringswoordvoerder heeft Donderdag verklaard, dat Frankrijk onder de bestaande omstandigheden niet met de republiek Vietnam kan onderhan delen. Hij trok tevens de autoriteit van het Ho ïsjin Minh regime over Noord-Indo- China in twijfel en zei dat Moutet geen volledige bevoegdheid bezit, om onderhan delingen ter plaatse te voeren. Hij voegde er echter aan toe, dat men hem deze bevoegdheid, indien zich daartoe de behoefte zou voordoen, zou kunnen te- legrafeeren. ^^j'JjOercgeldheden in Indo-China. Na twee dagen van lellen strijd etten de Fransche troepen het gebouw van de opera te Hanoi, de hoofdstad van Tonkin. Palar voorgelezen brief als zouden in Pesing vele woningen in brand zijn ge stoken is niet in overeenstemming met de feiten. De waarheid is, dat eenige uren na, het gevecht, ongeveer twee kilometer buiten Pesing, een drie tal huisjes ter verruiming van het schootsveld zijn weggebrand. Bij de bezetting van Pesing hebben zich geen wreedheden voorgedaan. De mededeeling in bedoelden brief, dat het meerendeel van een zeventigtal door de militaire politie gevangen ge nomen Indonesiërs op beestachtige wijze zou zijn afgemaakt slechts een drietal overlevenden, die gewond waren achtergelaten, zouden later door de Nedierlandsche soldaten ge vonden zijn is in flagranten strijd met de waarheid. De feiten zijn, dat bij de actie 31 gevangenen zijn ge maakt, onder wie 3 gewonden, die onmiddellijk per Roode-Kruisauto naar het militair hospitaal te Batavia werden vervoerd. De overige 88 ge vangenen werden naar Paalmerah overgebracht. Een dezer gevangenen is overleden. Een getuige heeft verklaard, dat een Jeugdige Indonesiër, die wegliep, zou zijn doodgeschoten. Een andere getuige heeft medegedeeld, dat 2 of 3 Indonesiërs, die in het bezit van wapenen werden aan getroffen, kort nadat een onzer soldaten door een sluipschutter werd neergescho ten, onmiddellijk na htm aanhouding door verbitterde soldaten werden dood geschoten. De juiste toedracht dezer ge vallen is strafrechtelijk niet komen vast te staan. De legercommandant heeft met het oog op deze gevallen uitdrukke lijk bevestigd, dat, waar mogelijk, tegen excessen gestreng wordt opgetreden. Kapitein W. B. Nagel, een Neder - landsch marine-officier, behoorende tot de Nederlandsche intendance te Singa pore, is in een ziekenhuis te Colombo op Ceylon overleden, nadat men hem langs den weg gevonden had met een kogel in het hoofd. Bij de schouwing werd verklaard dat kapitein Nagel en een andere officier, n.l. kapitein Haagenbeck, in rickshaws op den terugweg waren van een Nieuw- jaarspartij in een hotel, toen een auto langs kwam rijden, waarvan de inzit tenden den officieren aanboden mee te rijden. De officieren sloegen dit aanbod echter af. Kort daarna zou kapitein Nagel zijn aangehouden door een man, die hem onder bedreiging met een re volver om geld vroeg. Hierop volgde een worsteling, tijdens welke geschoten werd. Later vond men den kapitein met een kogel in het hoofd langs den weg. Hij werd vervoerd naar het algemeen ziekenhuis tie Colombo, waar hij over leed. Het is niet bekend of kapitein Nagel voor dienstzaken of met verlof te Co lombo vertoefde. Wel meent men, dat hij binnen enkele dagen naar Singapore teruggekeerd zou zijn. Eerst heden bereikte ons deze foto van de Nachtmis, welke door Z. H. Paus Pius XII werd opgedragen in den Kerstnacht in de Mathilde-kapel. Deze foto is zoo treffend., dat wij haar onzen lezers niet willen onthouden. Van Mook heeft vandaag verklaard het waarschijnlijk te achten, dat de gevaarlijk gespannen militaire atmo sfeer op Sumatra spoedig weer zal op klaren. Gisteravond hee.ft hij een be zoek gebracht aan Sjahrir, waarbij zij den huidigen toestand volledig bespra ken. Naar Van Mook mededeelde, had hun onderhoud op vele punten ophel dering gebracht. Hij zoowel als Sjahrir verzekerde, dat zij niet het voornemen hadden de bestandsovereenkomst te la ten varen en beiden spraken ook den werisch uit, dat de huidige spanning zoo spoedig mogelijk zou worden weg genomen. Van Mook was verder van meening, dat dit een günstigen invloed zou hebben op de meening in het bin nenland tegen den tijd; dat het ont werp- accoord van Linggadjati in het K. N. I. P. (voorloopig republike'nsch parlement) zal worden behandeld. Zoo wel Van Mook als Sjahrir verwachtte, dat het K. N. I. P. het accoord zal aanvaarden. Van Mook verklaarde verder, dat de wederopbouw niet eerder kon beginnen voordat de van conflicten vervulde at mosfeer geheel was opgehelderd. Aan den anderen kant sp. hij echter de meening uit, dat de huidige gevechten werden veroorzaakt door ongeregelde Indonesische elementen, die door Soe- dirman's onlangs gehouden radiorede in aanzienlijke mate waren opgehitst. Republikeinsche kringen hebben in verband met het onderhoud tusschen Van Mook en Sjahrir verklaard, dat als gevolg van dit onderhoud de republi keinsche minister van Defensie, Sjari- foedin, hedenochtend uit Batavia naar Djokja vertrokken is, om met den opper bevelhebber van de TRI, Soedirman, diens radiorede van 26 December te be spreken. Men verwacht, dat de republikein sche regeering binnen enkele dagen een verklaring zal uitgeven om de uitwerking van Soedirman's rede te verzachten. Deze kringen hebben voorts medege deeld, dat Van Mook er gisterenavond in heeft toegestemd de gebouwen in Buiten zorg, welke op 23 December door Neder landsche militairen waren overgenomen, weer aan de republikeinen over te dra gen. Ook zullen de republikeinen worden hersteld in het burgerlijk bestuur van Buitenzorg. Volgens een officieelen Nederland- schen militairen woordvoerder heeft de plaatselijke commandant der T. R. I. te Paüang het bevel ..staakt het vuren" aan de troepen gegeven. Dit bevel was 29 December ingetrokken naar aanlei ding van de radiorede van Soedirman van 26 December. De Nederlandsche verliezen bedragen op Sumatra in totaal drie dooden, drie zwaar- en twee licht gewonden, terwijl ongeveer tachtig In donesiërs gedood en gewond zijn. Uit Batavia, Bandoeng, Semarang en Soe rabaja worden eveneens militaire acties gemeld. Officieel wordt medegedeeld: Het ligt in de bedoeling van den minister van BuitenJandsche Zaken, mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout, een kort bezoek te brengen aan Brussel voor het voeren van besprekin gen met zijn Belgischen ambtgenoot, o.m. in verband met de houding van beide landen ten aanzien van het Duit sche vraagstuk. Verwachting tot Zaterdagavond: Invallende en daarna langzaam toe nemende vorst. Matige, later tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en Oost. Overdrijvende wolkenvelden. Geen sneeuw van beteeken is. Morgen: zon 8.4816.42, maan 13.29 —4.50. He± K.N.M.I.a ie De Büi deeli mede: Hef krachtige Russische hoogedruk-gebied breidde, ondanks de grooie depressie- activiieii op den Ailantischen Oceaan, zich sieeds verder in Zuid-Wesielijke richting over hei Oosizeegebied, Scandi navië, Duiischland en hei Noordzeegebied uii. Hei is, in verband hiermede, ie ver wachten, dai de vorsi, welke reeds eenige dagen geleden juisi ioi over hei Noord-Oos- ien van ons land tijdelijk doordrong, zich ihans van hei Noord-Oosien naar hei Zuid-Wesien over hei land zal uitbreiden en laier lang zaam in beieekenis zal toe nemen. Teneinde de scheepvaart Rotterdam Amsterdam, via Lek en Merwedekanaal te herstellen zijn Nieuwjaarsdag enkele schepen de rivier opgevaren. Bij de brug te Vreeswijk stuitten ze op een daar ont- stanen ijsdam, die een ondoordringbare hindernis vormde. Het van boven kc-mea- de ijs heeft zich daar over de geheele breedte der rivier op een groote hoogte opgestapeld. De schepen hefbhen den te rugtocht weer aanvaard of een in de nabijheid veiliger ligplaats opgezocht. De aankomst van de eerste Kerstpost uit Nederland in Indië per speciaal gecharterd K.L.M.-vliegtuig. Onder toezicht van de M.P. en een lid der Kon. Marechaussee wordt de post door Japansche krijgsgevangenen uitgeladen. (Speciale correspondentie) „Wij zullen het Socialisme niet krijgen toegestuurd als een Kerst- pakketje van Minister Bcvin uit Lon den, en als wij het willen doorvoe ren, zullen wij dit zelf moeten doen." Enkele dagen geleden sprak een Duitsche mijnwerker deze woorden op een conferentie, waarop de ar beiders uit alle mijnindustriën van de Britsche zone van Duitschland vertegenwoordigd waren. Zfj gaven zeer juist de stemming weer, die op deze conferentie heerscht, een stemming van onvervalscht on geduld over het uitblijven van de Socialisatie der Duitsche industrie en van onverholen wantrouwen in de plannen van de Militaire regee. ring. Deze conferentie was de eerste in haar soort in het na-oorlogsche Duitschland. Zij was bijeen geroepen met het doel één grocte mijnwerkersbond voor de heele Britsche zone te vormen. De verscheidene honderden afgevaar digden waren bijeen in een klein goor bioscoopzaaltje te Herne in het hart van de Roer en zij vertegenwoordigden ko len-, olie- en potaschmijnwerkers een massa van enkele honderdduizen den, waarvan de economische opbouw van Duitschland voor een groot gedeelte afhangt. De meesten der afgevaardig den waren tusschen de 35 en 45 jaar. Eenige waren ouder, doch er waren geen jongeren. Het debat was zeer geani meerd, soms zelfs heftig, maar zeer or delik. Het Peil van het debat stond verrassend hoog, in aanmerking geno men, dat de debaters menschen waren die in twaalf of dertien jaar geen gele genheid hadden gehad vergaderingen en vrije discussies te houden- Voorzitter van de conferentie was Herr Schmidt, de leider van den Duit- schen Mijnwerkersbond in de dagen vóór het Nazi-regiem. Kort na den wa penstilstand ontmoette ik hem in een klein dorpje in Dortmund, waar hij ge durende öe oorlogsjaren ondergedoken was en waar hij als landbouwer op een boerderij werkte. De man waarmede ik toen sprak was, naar het uiterlijk, een oude landbou wer, klein, ondervoed, een beetje in de war gebracht door het bezoek van een groep menschen in Britsche uniformen, en eenigszins verlegen met zijn verwaar loosd uiterlijk, dat nog geaccentueerd werd door zijn besmeurde overall. De man die nu op het podium de vergadering presideerde, bewoog zich met een groot gemak en zelfvertrouwen. Mager, recht overeind, in het zwart ge kleed, was het een man van gewicht. Zijn waardigheid scheen hem van de grijze massa der mijnwerkers te onder scheiden. Herr Schmidt -was weer de zelfde, die hij hl 1938 geweest moet zijn; hij stond weer aan het roer van wat eens Duitschland^ machtigste vakor ganisatie was. Deze metamorphose beïnvloedde de stemming van de conferentie echter niet. Er werden heel wat bittere woorden ge sproken doch wat wellicht eenige verwondering kan wekken, men roerde de voedselpositie niet aan, misschien omdat de mijnwerkers grootere voedselrantsoe nen krijgen dan de arbeiders in andere bedrijven. Slechts één spreker haalde het voedselprobleem aan toen hij het schema voor de fusie van de Britsche en Ameri- kaansche zones critiseerde. Hierbij was aan de Duitschers een basisrantsoen van 1800 calorieën beloofd. „Dit", aldus de afgevaardigde, „is slechter dan de zoo becritiseerde rotsdampolitiek. Daaronder toch zouden wij in 1949 de levensstandaard van 1932 bereikt hebben. En in 1932 hadden wij zeker meer dan 1800 ca lorieën. Over het algemeen was men sterk tegen de fusie gekant, deels onder in vloed van de communisten, deels om andere redenen. Bijna alle gedelegeer den waren bang dat de Amerikanen in feite meester zouden worden van de Duitsche industrie en zij hun in vloed zouden aanwenden om liet kapi talisme in het Roergebied te redden". De officieele Sociaal Democratische spreker Herr Lehman von Bochum, de ad viseur van de vakbonden, een kaal, ge brild man, met het voorkomen van een professor, werd luide toegejuicht toen hij sprak van „het Amerikaansche plan voor den verkoop van de kolenmijnen aan par ticulieren" als een „tegenoffensief yaa Kapitaal en Reactie om de Duitsche ar beiders tot de ellende te brengen." De spreker maakte zorgvuldig onder scheid tusschen de Amerikanen en de Engelschen, die. naar hij zeide, weinig met het reactionnaire Amerikaansche plan op hadden." Men was het eens met de mijnwer kersstaking in Amerika en de Duitsche mijnwerkers staken hun verontwaardi ging over de geldboete, die aan John Lewis was opgelegd, niet onder stoelen of banken. „Is het niet vreemd," zei een der sprekers, „dat zij, die Lewis beboert heb ben, ons willen leeren hoe de democratie op te bouwen? Wij hebben werkelijk zulke leeraren niet noodig.'' De meeste gedelegeerden becritiseer- den hun eigen „Duitsche reactie" hef tiger, di de Britsche of Amerikaan sche militaire regeering. Men was on tevreden over de denazificatie en zelfs de leiders der vakbonden werden be schuldigd van slapheid, daar zij de ver antwoordelijkheid van den stand van zaken op de militaire regeering wilden afschuiven. In 1919 vertelden de blauw-drukken, dat het socialisme in den afmarsch was, doch het was de reactie, die oprukte. Dezelfde dingen gebeuren nu. De ecne spreker na de andere herhaalde dat Duitschland nog niet gezuiverd was van het Nazisme en dat de groote Duitsche zakenlieden, die de Nazi's aan de macht geholpen hadden, weer terug kwamen, zoodat de Duitsche arbeidersklasse maar weinig enthousiast kon zijn voor een economisch herstel onder hun oude meesters. Ik verliet deze bijeenkomst met den indruk, dat er in de Duitsche arbeiders klasse, en vooral onder de mijnwerkers, meer verbitterdheid bestaat dan de oppervlakte van het politieke leven in de Britsche zone zou doen vermoeden. Ga niet op ieder woord, dat u on aangenaam in de ooren klinkt, in. Een verstandig mensch blijft niet stilstaan om met ieder keffertje, dat tegen hem blaft, af te rekenen. sy (Van een bijzonderen medewerker) Het spreekt wel vanzelf, dat de meeste kwesties, het onderwijs betreffende, de belangstelling der ouders kunnen en moeten hebben. Vooral nu allerwege over vernieuwing van onderwijs gesproken en geschreven wordt, vooral nu het eenige weken ge leden gepubliceerde „Schema van de organisatie van het onderwijs" var. de hand van dr. Bolkestein de aandacht trekt en bestudeerd wordt, nu ook de minister van Onderwijs bij de pas ge- eindigde bespreking in de Tweede Ka mer verklaard heeft, dat hij zich ln hoofdtrekken accoord verklaart met t plan-Bolkestein, lijkt het wel gewenscht, de aandacht van de ouders speciaal te vestigen op enkele punten van dat plan. Punten, die zeker de moeite waard zijn, hoewel het nog plannen zijn, een wijdere bekendheid ook buiten de schoolwereld te krijgen. Daar is op de eerste plaats de indeeling van het toe komstig onderwijs. Dr. Bolkiestein denkt zich die als volgt: 1. Voorbereidend lager onderwijs voor leerlingen van 5 tot 7 jaar. 2. Gewoon lager onderwijs van 7 tot 12 jaar. 3. Voortgezet lager onderwijs van 12 tot 15 jaar. 4. Een vierjarig meer uitge breid lager onderwijs. Een vierjarig algemeen middelbaar onderwijs, een vijfjarig middelbaar onderwijs voor meisjes en een zesjarig lyceum. Als belangrijkste voor onze bespreking van nu noemen we het feit, dat de leerplicht gesteld zal worden van 5 tot 15 jaar voor iedere (n) leerling (e), zoo dat na het volbrengen van de 5-jarige lagere school de keus bestaat: voortge zet L. O., Mulo, of M. O. te volgen. Een der meest omstreden punten in deze regeling vormt het voortgezet la ger onderwijs, het onderwijs dus. dat bestemd is voor leerlingen, die geen middelbaar of hooger onderwijs kunnen of willen volgen en ook niet naar de ambachtsschool of daarmee gelijkstaan de inrichtingen gaan. Reeds maanden lang staan de onderwijsbladen in het teeken van het V. G. L. O. Dit onder wijs, reeds in oorlogstijd ontstaan en kampend met vele moeilijkheden, heeft tot nu toe in de meesteplaatsen niet kunnen voldoen. Het kwijnend bestaan, dat het in vele gevallen leidt, heeft een aantal bestrijders doen ontstaan, die voor radicale opheffing van dezen tak van onderwijs ijveren. Maar de over- groote meerderheid in de onderwijswe reld is met dr. Bolkestein van meening, dat voortgezet onderwijs voor de leer lingen, die anders op 12-jarigen leef tijd de school zouden verlaten, oeslist noodzakelijk is; en o.L zeer terecht. Het onderwijs aan die leerlingen zal echter in het algemeen anders en dus beter gegeven moeten worden, dan tot nu toe het geval geweest is. Twaalfja rige kinderen de maatschappij insturen met de kennis en de vorming, die zij op de lagere school ontvangen heoben, komt neer op een hulpeloos aan zich zelf overlaten van onmondige wezens in een maatschappij, die vandaag den dag hooge eischen aan haar leden stelt, waaraan deze kinderen geenszins kun nen voldoen, zoodat zij geen redelijke kans krijgen zich een behoorlijke posi tie te verwerven; en wat misschien nog erger is, zich in hun verder leven als minderwaardigen zullen gaan voelen. Twee-, volgens Bolkestein drieja rig voortgezet L. O. moet dezen leerlingen een algemeene ont wikkeling bijbrengen, moet hen moreel en cultureel zoo vormen, moet hun een zoodanig persoonlijkheidsgevoel steven, dat zij alch sterk weten, in die maat schappij een behoorlijke plaats te kun nen veroveren en zich als mensch er thuis te voelen. Daartoe, het zij nogmaals gezegd, zal er in het V. G. L. O. van heden veel veranderd moeten worden, al zijn er ook thans reeds dergelijke scholen waar zeer zeker in deze richting met succes gewerkt wordt. Maar die verandering zal komen. Het ijveren der voorstanders voor het V G. L. O. staat daar borg voor. Wij kunnen ons voorstellen, dat som mige ouders, uit een zeker egoïsme of gedreven door de sombere tijds- en ge zinsomstandigheden, hun jongen uefst zoo spoedig mogelijk bij een baas doen of hun meisje zoo gauw mogelijk als hulp in eigen huishouding willen ge bruiken, maar toch mogen deze indivi- dueele, eenigszins te billijken morieven geen bezwaar zijn tegen het noodzake lijke onderwijs, dat toch ook hun kin deren noodig hebben, om er beter ont wikkelde en vooral beter gevormde ieden van de maatschappij van te maker. En zeker zullen deze motieven de voor standers van het V. G. L. O., hoezeer zij ook de nooden van sommige gezin nen kennen, er niet van kunnen Weer houden. het plan van dr. Bolkestein toe te juichen en te verdedigen op dit punt* En dat zij hiervoor nog heel wat te strijden zullen hebben, is nog onlangs gebleken, toen de minister van Onder wijs in de Tweede Kamer te kennen gaf, dat in de nieuwe leerplichtwet 't achtste leerjaar (dit is het tweede leer jaar van het thans bestaande V G. L. O.) wel gehandhaafd zou bli.iven, maar dat voorloopig dispensatie ver leend kon worden, om dit onderwijs niet te geven. Het bindend voorschrijven van het achtste leerjaar zou vanwege de kosten en het ontbreken van vol doende leerkrachten onmogelijk zijn. Het laatste woord over het V. G. f_ O. is dus nog niet gesproken en alle be langstellenden, onder hen zeker de ouders, zullen voldoende gelegenheid krijgen, zich met dit punt van de on derwijsvernieuwing bekend te maken en daarmede verzoend te raken. Naar w(j vernemen ligt het in de bedoeling de bootdienst Vlissingen— Harwich van de maatschappij Zee land" begin Mei aa. te herstellen- Hiermede zal het passagiers- en vrachtverkeer tusschen Engeland en Nederland nagenoeg op vooroor- logsch peil zijn gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1