Militair bestand nog steeds van kracht De radiorede van prof. Gerbrandy Prof. Romme versus Gerbrandy Strenge, langdurige vorst te verwachten Montgomery neemt deel aan Palestina-conferentie Willem Barendsz heeft een petekind Veel optimisme Toch duren ernstige botsingen in Medan voort Een officieele verklaring Druk bezochte bijeenkomst der K. V.P. BERLIJN ELDORADO VOOR DESERTEURS Russen willen 'niet meer naar hun land terug Zal Cunningham aftreden? Genoeglijke Oudejaarsavond in de Zuidelijke IJszee AANSLAG OP MOUTET IN HANOI bureaux van redactie en administratie.» Tot hoofd en hart tf' I I I Prof. drs.S.Posthumalid van comm.-generaal? Prof. Romme naar Indië Generaal Spoor naar Nederland Fransche garnizoen slaat aanvallen af De Gasperi naar de V.S. vertrokken ZATERDAG 4 JANUARI 1947 EEN MARIA-CONGRES Het weer India betuigt adhaesie DE TOCHT NAAR BAARN 69ste JAARGANG No. 23738 1 - - SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'eiefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwarto Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE COURANT De regeeringen van Ned.-Oost- Indië en de Indonesische „repu bliek'' hebben Vrijdagavond in een Pogingi om de „verslechterde militai re situatie" te verbeteren, gemeen schappelijk medegedeeld, dat volgens de meeningi van de „republiek" het militaire bestand nog voor honderd procent van kracht is. De republi- keinsche „minister" van Defensie, Sjarifoedin heeft de verzekering ge geven, dat een eind December gehou den radio-rede van den Indonesi- schen „opperbevelhebber", Soedir- man, geen order, verlangen of plan ter beëindiging van het bestand in rich sloot. Soekarno heeft Soedir- man reeds bij zich ontboden; men meent te weten, dat hij een repri mande heeft gekregen. Soekarno heeft in een radio-rede ge- Scgd, dat de bekrachtiging van de over eenkomst van Cheribon „den weg zal b^nen voor een vreedzame regeling", in- dien de Nederlanders geen wijziging Tfagen Van de oorspronkelijke voorwaar den. Hij deed een beroep op de Neder landers die zich verzetten tegen de overeenkomst in ta zien, dat „het thans ^en 1941 meer is. Om wille van de de mocratie moet de wereld een vroegere kolonie niet beletten een nieuwe demo cratische staat te worden." Ondanks dit pleidooi werd Vrijdag bericht, dat de ernstige botsingen in Medan voortgang vonden, en de mi litaire situatie in de overige deelen Van Sumatra ernstiger werd. Nederlandsche vliegtuigen en artille. rie verspreidden de Indonesische troe penconcentraties, die naar den Westelij ken sector van Medan optrokken. Later v'6nd op groote schaal 'n infanterie-actie mgezet en de geheele stad Medan ge zuiverd van Indonesische troepen, die achten weerstand boden, waarbij mortie ren en kleinere wapens gebruikt werden. Een vertraagd bericht uit Siantar meldt, dat de Nederlanders Maandag tijdens vijf luchtaanvallen" 30 bommen hebben laten vallen op Medan, waar bij vijf personen zijn gedood en 14 Indonesiërs gewond. De stad heeft thans geen water meer, daar de re publikeinen den watertoevoer hebben afgesloten. In Palembang, het centrum van de Nederlandsche en Amerikaansche olie- belangen en zes maanden lang het rus tigste front van Indonesië, zijn thans ook opnieuw ongeregeldheden uitgebro ken. Op Java trad tijdens een botsing bij Semarang zoowel de Nederlandsche als Indonesische artillerie in weiiking. Buiten Batavia waren er botsingen tus- schen patrouilles. Van welingelichte zijde verneemt A. P„ dat prof. drs. S. Posthuma aangezocht is om als financieel expert toe te tre den tot de Commissie-Generaal. Hij zou niet afwijzend staan tegenover dit ver zoek. Prof. Posthuma is buitengewoon hoogleeraar voor de vraagstukken van bankwezen aan de Economische Hooge- school te Rotterdam. 's-GRAVENHAGE, 3 Januari Naar aanleiding van de radiorede, uitgespro ken door prof. mr. P. S. Gerbrandy in zijn kwaliteit van voorzitter van het nationaal comité „Handhaving der Rijkseenheid", wordt van officieele zij de het volgende opgemerkt: „Het is een vanzelfsprekend en grond wettelijk gewaarborgd goed recht van iederen Nederlander, ook van prof. Gerbrandy, om in het openbaar vrij zijn tneening uit te spreken over het beleid der regeering. Het is van den anderen kant een even goed recht der regeering om haar beleid niet tegenover ieder, die zich als voorvechter van een andere beschouwingswijze opwerpt, doch slechts in de daartoe grondwettelijk aangewezen, door het volk gekozen col leges te verdedigen. Zij heeft dit ge daan. Zij heeft haar beleid in de volks- He voorzitter van de R.K Kamer centrale Haarlem, mr. dr. P. J. Witte- man, mocht gisteravond in het ge bouw van den H.K.B. gewagen van een uitverkocht huis, toen hij, in het bijzijn van het Kamerlid, den heer Th. Hooy, den spreker van den avond, Prof Romme, met een kort inleidend Woord welkom heette. .Prof. Romme schetste de historische be- -^kenis van de beslissing omtrent Ling- J^djatl voor het Koninkrijk en zeide daar- „Ik ben geneigd mee te gaan met dege- die de visie huldigen, dat bij deze be- 'issing de katholieke fractie den doorslag S®ett gegeven. De K.V.P. ook heeft bevor- Juf, dat de juiste inhoud en beteekenis het politiek accoord uit de doeken is «edaan," „Ik ben er mij van bewust," aldus Prof, Romme, „met deze beslissing aan J'clen uit onze partij een schok te heb ben gegeven. Wanneer wij met ons een- er-dertigen meenden dezen schok te Jhoeten geven, dan kunt gij ervan over tuigd zijn, dat wij niet uit lichtvaar digheid of zelfs uit partij-politieke byerwegingen hebben gehandeld, maar ?'leen om der wille van een Iiooger bc- 'anS, dat wij onder geen beding willen opofferen." Romende tot de bespreking van het ac j?°rd zelf. constateerde'prof. Romme, dat jjpggadjati geen einde, maar een moeilijk ■Sin jg, ;;E>e motie, die in de Kamer aangenomen fj zoo zei prof. Romme, „vereenigt zich J:et het regeeringsvoornemen tot het aan win van een wederzijdsche verbintenis, Sri over en weer tot niets meer en niets •ders verplicht dan volgens de verklarin- rjU van de regeering en de Commissie- ^horaal overeengekomen is." (j.yok tegen het denkbeeld van een schen- J®8 der Grondwet stelde spreker zich te yer en hij constateerde, dat om alle mis- ®"®tand tè voorkomen, in de motie met sprake is van ,,een wederzijdsche ver- mtenis, alleen aangegaan met inachtne- 'Ug der geldende Grondwet." v^an het eind van zijn rede kwam spr. op Ben de uitlatingen van prof. Gerbrandy. rt-dtzitter van het comité „Handhaving Tv, Rijkseenheid", in zijn radiorede van °hderdagavond. Hij heeft gezegd, dat de 'r wij vernemen zal prof. mr. C. v- M. Romme Dinsdag 7 Januari naar Jhtüë vertrekken. Zooals men weet ver- skt daags daarna de West-Indische hhünissie onder voorzitterschap van mr. C. j. Kropman naar Suriname. grondwet door dadon van de regcering wordt aangetast. Iemand, die de -stukken van Lrdggadjati in zijn hoofd heeft, mag deze uitlating niet voor zijn rekening ne men of bezigen. Br Is niets ongrondwette lijks gedaan, aldus spr. Ten tweede heeft prof. Gerbrandy gezegd, dat de weg, dien het kabinet bewandelt, een totaal andere is dan is aangeduid In de Koninklijke rede. Ook dit is onjuist, aldus prof. Romme, zelfs in het parlement heeft niemand zich zoo scherp geslepen uitgelaten. Spr. betreurde het. dat een con structieve figuur als prof. Gerbrandy zijn anti-revolutionnaire gevoelens niet onder geschikt heeft weten te maken aan zijn waren Nederlandschen aard en heeft be kend dat het thans om een ander Ling- gadjati gaat dan het eerst gepubliceerde. Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat de Nederlandsche leger commandant, luit.-generaal S. H. Spoor, voornemens is met zijn eigen Mitcheltoestel B 35 in de tweede h'elft van de volgende week in anderhalven dag naar Nederland te vliegen voor besprekingen met den minister-president, dr. Beel. vertegenwoordiging toegelicht en on gevraagd heeft deze zich in groote meerderheid achter haar voornemens geschaard De regeering gaat nu voort met den arbeid aan de uitwerking der overeenkomst op de thans gelegde ba sis en o.m. aan de voorbereiding van de Ronde-Tafel-Conferentie, terwijl uit eindelijk de Koninklijke belofte van 7 December 1942 ook in een voorstel tot grondwetswijziging zal worden gegoten De regeering meent echter wel ernstig protest te moeten aanteekenen tegen de denigreerende wijze, waarop prof. Ger brandy heeft gemeend den met zooveel volharding aan zijn zware taak arbeiden den Luitenant-Gouverneur-Generaal dr. Van Mook te moeten aanvallen. Wanneer het waar is, wat prof. Gerbrandy mee deelt over de voorgeschiedenis der Ko ninklijke rede van 7 December 1942, wan neer hij dus reeds in dien tijd wist, wat hij thans meent over dr. Van Mook te moeten zeggen, dan mag de vraag wor den gesteld, waarom juist hij, destijds minister-president, dienzelfden dr. Van Mook, dien hij achtereenvolgens tot mi nister van Koloniën, tot Luitenant-Gou verneur-Generaal en wederom tot minis ter van Koloniën voor benoeming voor droeg, nog verscheidene jaren nadat de gebeurtenissen plaats hadden, waarmee hij thans zijn oordeel tracht te staven, als minister handhaafde. Sterker nog: waarom hij hem in October 1944 behalve tot Minister van Koloniën tegelijkertijd tot Luit.-Gouverneur-Generaal voordroeg dr. Van Mook dus meer machtsvoikomen- heid schonk dan ooit een minister van Koloniën' of een Gouverneur-Generaal bezat en zich ten behoeve van dr. Van Mook een figuur veroorloofde, die hll zelf naderhand als een „staatkundig monstrum" kwalificeerde. Bovendien vraagt de regeering zich af, waarom prof. Gerbrandy de toelichting in zijn radiorede, gegeven op de Koninklijke re de van 7 December 1942 en die hij zelf blijkbaar van groote beteekenis acht voor een juist begrip van deze rede aan de Staten-Generaai heeft onthou den toen hij deze in een nota op de hoogte stelde van de hoofdpunten van het regeeringsbeleid in Londen. Ten slotte zij meegedeeld, dat de regeering in de nadere toelichting van prof. Ger brandy geen aanleiding vindt haar overtuiging, dat zij niets ongrondwette lijks voorstelde noch in strijd handelde met de bedoeling der Koninklijke rede te herzien." In Londen is nabij de Aldergate Street een enorme berg van puin ontstaan, afkomstig van huizen, gebombardeerd door Hitler's luchtmacht. De berg puin is zoo hoog, dat slingerwegen naar den top voeren, zooals in een Alpenlandschap Berlijn met zijn heterogene onder- wereld is .een der belangrijkste schuilplaatsen voor deserteurs, rene gaten en de z.g. „awols" (absent wit hout leave) geworden. Naar Scot land Yard heeft bekend gemaakt houden zich ongeveer 2000 Britsche ex-militairen en deserteurs zonder .geldig legitimatiebewijs of distribu tiekaarten in e Duitsche hoofdstad op. Hieronder bevinden zich velen, die er in slaagden naar Duitschland terug te keeren, omdat zij na hun (Van onzen Utrechtschen correspondent) Naar wij uit De Bilt vernemen is het weerkundig perspectief voor de naaste toekomst weinig bemoedi gend. Niet alleen dat de kans zeer groot is, dat de nieuwe vorstperiode een langdurige geschiedenis zal wor den, doch bovendien bestaat de gerechte vrees, dat zij nog aanmer kelijk kouder zal zijn dan de vorige. In Rusland, waar een hooge drukge- bied ligt, worden op het oogenblik in de Oekraine temperaturen geregistreerd Aan een Vrijdagavond gehouden spoedbespreking tusschcn den Brit- sohen hoogen commissaris in Pales tina Sir Alan Cunningham en den minister van koloniën, Arthur Creech Jones, werd eveneens deelgenomen door veldmaarschalk Viscount Mont gomery, «hef van den imperialen staf. De besprekingen hadden den zich steeds meer toespitsenden toe stand in-het Heilige Land tot onder werp. Uit het feit, dat Montgomery bij dit onderhoud, dat onmiddellijk na Cnnuingham's aankomst plaats had, in brand? Neen. de rookwolken, welke uit den buik van dit vrachtvliegtuig ?le<tc j,er,lcan Overseas Airlines komen, zijn afkomstig van de raketaandrijving, waar- behalve zijn vier motoren is uitgerust. Het toestel is zoojuist gestart van egveld bij Mexioo.City met bestemming New York (3400 KM.) welke afstand in recordtijd werd afgelegd tegenwoordig was maakt men op da1 beraadslaagd is over nieuwe veilig heidsmaatregelen in verband met de oplaaiende actie van de Irgun Zwai Leumi en de Sterngang in Palestina. Intusschen gaat in Zionistische krin gen het hardnekkige gerucht, dat Cun ningham als hooge commissaris zou af treden, Als zijn opvolger noemt men reeds Lord Louis Mountbatten. In krin gen van het ministerie van koloniën spreekt men deze geruchten evenwel tegen. De voorzitter van het uitvoerende co mité der Jewish Agency, David Ben Gurion, zou Vrijdag uit Londen naar Palestina vertrekken. Hij had Vrijdag nog een onderhoud met den minister van koloniën Creech Jones. Blijkbaar echter is men niet nader gekomen tot een oplossing om de Joden alsnog aan de aanstaande Palestijnsche conferentie te doen deelnemen. In de komende dagen verwacht men echter nog andere Joodsche leiders in Loncjen, die nieuwe toenaderingspogingen -zullen onder nemen. Louis Segal, de algemeene secretaris van den Joodschen Arbeidersbond van Amerika, die deelgenomen heeft aan de Zionisten-conferentie te Bazel, heeft Vrijdag te Rome gezegd, dat het Amerikaansche ministerie van Bui- teniandsche Zaken officieel aan Groot-BriHannië hééft medegedeeld, dat het een 'erdeelingsplan be gunstigt, waarbij een autonome Jood- sche staat zou worden gecreëerd, die 60 pet. van Palestina zou omvatten. De opleving van de terroristische ac tiviteit in Palestina heeft tot gevolg gehad, dat Vrijdag aan de Britsche sol daten bevel is gegeven, te allen tijde gewapend te zijn en zich slechts twee aan twee buiten de kazerne te begeven. De nationalisatie der Engelsche steenkool- mnij beteekende een nieuw stadium in het Engelsche industrieele. en economische leven. Lord Hyndley, voorzitter van het onlangs gevormde nationale college voor de steenkoolindustrie, toont tijdens de lunch op een persconferentie een mijnlamp, welke hem ten geschenke was aangeboden In 1940 zou te Maastricht een interna tionaal Maria-congres gehouden worden, waarvan de voorbereidingen ongeveer geheel gereed waren, toen de oorlog er een einde aan maakte. Thans zal dit Maria-congres te Maastricht worden gehouden van 31 September a.s. De voorbereidende organi satie is reeds in verschillende commissies ter hand genomen. van min. 30 graden, in midden-Duitsch- land 1015 en vanmorgen 9 uur in Eel- de in Nederland al 5. Bovendien zijn er op/het oogenblik absoluut geen fac toren, die zouden kunnen wijzen OP spoedige beëindiging van de zoo juist overal in ons land ingevallen vorst. Men zal integendeel rekening dienen te hoeden met een aan intensiteit groei ende toestroom van koude lucht uit het Oosten. De omstandigheid, dat practisch geheel Europa en ook het Oostelijk deel van ons land onder sneeuw ligt, maakt de zaak alleen nog erger. Tengevolge daarvan kan men name lijk nog aanmerkelijk lagere temperatu ren verwachtendan die welke ook zon der sneeuw tijdens een vorstperiode in Januari, de koudste maand van 't jaar voorspeld zouden mogen worden. Verwachting tot Zondagavond: Geleidelijk toenemende vorst. Ma tige, tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid-Oost en Oost. Enkele overdrij vende wolkenvelden, afgewisseld door lange perioden met helderen hemel. Droog weer. Morgen: zon 8.4816.43, maan 14.086.18. Maandag: zon 8.4816.44, maan 15.027.39. demobilisatie niet tevreden waren met de toestanden in hun vaderland. In tie Berlijnsche onderwereld zijn de Franschen meer renegaten dan deser teurs. Er zijn hier duizenden Franschen, die onder de Duitsche bezetting van Frankrijk afgericht werden, om met de Duitsche weermacht te strtjdij en die nu niet naar huis terug durven te gaan. Op een lijst, die nog zeer onvolledig is, staan 250 „awols", van de 5000 of 6000 die er in Europa rondzwerven. Sommigen hiervan zijn reeds 15 maan den voortvluchtig. Alleen door middel van voedsel kan men de „awols" en de serteurs uit hun verblijven lokken. „Voedsel is het groote probleem van den man, die de beenen neemt", ver telde luitenant-kolonel Winnie van de Amerikaansche militaire politie. „Ver onderstel hij trekt bij een Duitsche vrouw in. Van haar schraal rantsoen schiet er nauwelijks iets over en in de zwarte handel kan hij niet zonder geld of Amerikaansche etenswaren terecht. In Berlijn kan men dit alleen in si garetten en legervoorraden. Wat dat betreft is Parijs veel gunstiger, omdat de deserteurs daar voor militaire klee ding in het normale zakenverkeer kun nen komen om op die manier voor de toekomst te zorgen.' eVle awols leven daarom van de eene dag in de andere en komen zoo nu en dan bij een legeimanege terecht. Wij kennen een ander type dat de serteert. om onverschillig .wat voor soort zaken te gaan doen. vervolgde de luite nant-kolonel. Op zeker oogenblik hadden de Russen zulk een enorm desedterus- probleem, dat zy de hulp der overige drie bezettingsmogendheden inrie pen om deze menschen op te pak ken. Veel Dufsen wilden .niet naar Rusland terug, omdat zij het, vol gens hun stereotype woorden, „nog nooit zoo goed hadden gehad, als nu in Duitschland." De Amerikanen, die in de Russische zone verdwijnen, komen er vermoedelijk nooit meer uit,, zei kolonel Winnie, maar „worden waarschijnlijk door de Russen god weet waar aan het werk gezet." De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint: Wij bevinden ons nu sinds enkele weken in het eigenlijke vangstgebied en heb ben alle soorten weer al meegemaakt. Kon ik kortelings slechts schrijven over ruw weer, storm en sneeuw, dit maal is het een ongekend hooge temperatuur voor den tijd van het jaar en de streek waar wij, ons bevin- Op den Franschen minister van koloniën Marius Moutet is Vrijdag, kort nadat hij in Hanoi was aange komen, door scherpschutters een aanslag gepleegd. Op het oogenblik, dat de aanslag plaats had, bracht de minister een bezoek aan een ziekenhuis. Noch Moutet, noch de overige leden van het officieele gezelschap werden geraakt. Vrijdagmiddag is Moutet in het door de Franschen beheerschte Saigon in Zuid-Indo-China teruggekeerd. Gedu rende zijn bezoek van vierentwintig uur aan Hanoi, dat in 't middelpunt van den strijd ligt, heeft hij volgens de in Pa rijs ontvangen berichten geen vredes besprekingen gevoerd met den presd- den van Vietam, Ho Tsji Minh. In het Fransche communiqué werd Vrijdag medegedeeld, dat het Fransche garnizoen te Nam Dinh hevige Vietna- meesche aanvallen, ondersteund door artillerie, had afgeslagen. In de overige sectoren van Noord-Indo- China, waar de Fransche en Vietna- meesche troepen drie weken lang ge vochten hebben, werden slechts pa trouille-activiteiten gerapporteerd. Volgens officieuze berichten worden Fransche versterkingen voor Indo china te Toulon aan boord van de lie de France ingescheept. Deze insche ping van een belangrijk aantal troepen zou enkele dagen in beslag nemen. Serat Tsjandra Bose, lid van de Indi sche congrespartij, heeft in een pers conferentie verklaard, dat de jonge mannen van Voor-Indië samen met jong Indo-Ohina hun bloed moeten ver gieten voor de vrijheid van Azië. Hij sprak de hoop uit, dat tienduizenden vrijwilligers uit Voor-Indië hun diensten aan de Vietnameesche republiek zou den aanbieden. Het zal vaak voorkomen, dat wij met een ander van meening ver schillen. Beleefdheid is dan het vet, dat het onaangename van de wrijving vermindert. den. Het kwik is tot boven het vries punt gestegen, het is prachtig weer, dé zee is spiegelglad en om het schouwspel, dat zich voor onze oogen ontrolt zee, lucht, water, ijs te vergrooten, varen wij langs een kathedraal-ijsberg. Er is niets groot- scher zou ik haast zeggen Oudejaarsavond was al even plechtig en gezellig als het Kerstfeest. Maar nu werkte de temperatuur zelfs mee. Zoo even boven het vriespunt kun je je toch altijd gemakkelijker bewegen dan wan neer de snerpende wind, die van de ijsvlakten komt om je ooren giert. Ook nu onderbraken wij den arbeid van 17 tot 24 uur en genoten wij weer welis waar in twee ploegen van het gezellig samenzijn, waar vroolijke muziek ten gehoore werd gebracht en wederom de wijnglazen werden gevuld om op het middernachtelijk uur in het bijzonder een dronk te wijden op het nieuwe jaar. E,. werdén tal van telegrammen ont vangen, die we allemaal hebben beant woord. Een heel bijzonder telegram heb ben we gezonden aan de vrouw van een der opvarenden, die bericht had ontvan gen, dat hij vader was geworden. Het is onze vriend Ringelink, wiens zoon ?e" doopt werd met den toepasselijken naam Willem Barend. Voor zijn leven is de naam van ons petekind verbonden aan deze reis. Intusschen gaat de arbeid onvermoeid en ononderbroken voort. De grootste walvisch, die we tot nog toe gevangen hebben, was 93 voet lang, d.i. ongeveer 31 meter. Aan de hand van de ontvangen Inschrij vingen zal het aantal deelnemers aan den tocht naar Baam ter gelegenheid van de geboorte van een Jonge Oranje telg niet minder dan 20 a 25.000 bedragen De sluitingstermijn is inmiddels ver lengd tot 24 Januari. Mocht de dag vol gende op dien der geboorte aangewezen worden als nationalen feestdag, dan zal ontheffing worden verleend van het ver bod op zon- en feestdagen motorrijtuigen te gebruiken. ADVERTENTIETARIEF 30 cent» per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van een bijzonderen medewerker) Moderne schrijvers noemen het op timisme de leer, die de wereld zooais ze feitelijk is, aanvaardt als het beste geschenk, dat God aan de menschen had kunnen geven. De optimist aanvaardt dus de werkelijkheid en weet dat ondanks moeilijkheden, ondanks lij den en kwaad in de wereld, hij toch deze feitelijkheden heeft te zien als deelen van Gods eeuwig plan. Wij hebben de laatste dagen een schoo- ne traditie voortgezet en velen vrienden een Zalig Nieuwjaar gewenscht. Het is zeker niet de bedoeling, deze prach tige traditie nu eens door een andere te vervangen, wanneer we boven dit artikel plaatsen „Veel optimisme" en daarmee bedoelen „in het nieuwe jaar". Het spraakgebruik heeft van optimisme nog iets anders gemaakt: blijde verwachting van goede resultaten. Wanneer we het voorbije jaar overzien, dan mogen we met minister Beel in zijn Nieuwjaarsrede constateeren, dat er reden is, hoopvol en geladen met gezond optimisme aan onze taak voor 1947 te beginnen. Het zou on werkelijk zijn, hierbij niet tevens te den ken aan de moeilijkheden, die in '46 moesten worden overwonnen, aan de of fers. welke dat jaar moesten worden ge bracht. Maar evenzeer zou het van een onjuist inzicht getuigen, wanneer we niet in onze herinnering zouden terugroepen het goede, dat in '46 werd bereikt en dat aanwijzingspunten bevat voor een ge rechtvaardigd optimisme. T.a.v. de moei lijkheden in 1946 moge worden vastge steld dat deze de arbeiders vaak hebben geplaatst voor situaties, weinig meer aanlokkelijk dan de moeilijkste tijd in de oorlogsjaren, althans materieel gezien. Vele duizenden arbeiders zijn van 's Maandagsmorgens tot aan het eind van de week ver van vrouw en kinderen in den N O. Polder of in de verwoeste gebieden werkzaam. Er dient begrip te zijn voor het offer, dat deze arbeiders hiermede brachten voor den herbouw van ons vaderland. Niet minder ook voor het offer, dat vrouwen en kinderen thuis door de welhaast permanente afwezig heid van man en vader moeten brengen. De spanning tusschen loonen en prij zen is het tweede belangrijke moeilijke punt, waarvoor de arbeiders en andere economisch-minder-draagkrachtigen zich iu onverminderde mate zagen geplaatst. Een recente publicatie van het Centraal Prijzenbureau (opgenomen in ons num mer van 30 December), waarin van een aantal branches werd vermeld, dat daar een ongeoorloofde „winst" van pl.m. f 4.000.000.— was gemaakt, heeft wel dui delijk aangetoond, dat de eisch van de Kath. Arbeidersbeweging tot medezeggen schap ook t.a.v. de prijsvorming en de prijscontrole een alleszins redelijke is. Helaas leidt de mentaliteit in Neder land er nog steeds toe. dat de goederen voorraad van het consumentenfonds op een niet-rechtvaardige wijze wordt ver deeld. Tx:h had 1946 ook voor de arbeiders lichtpunten. Het feit. dat, wat meer vaart komt in het afwerken van wetsvoorstellen ter sociale verbetering, is er één van. De verbetering in de kinder bijslagwet, het consumentencrediet en thans het ontwerp voor een betere oude- dags-verzorging zijn volgende punten. Voorts is, hebben wij het goed, door be sprekingen in de Stichting van den Arbeid en met diverse regeeringsinstan- ties, de basis gelegd voor de komende publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waartoe we toch zeker in 1947 een wets voorstel mogen verwachten. De conse quenties hiervan zijn nog niet te overzien, maar ze beteekenen de gedeeltelijke in lossing van het maatschappelijk ideaal der katholieke arbeiders, waarvoor zy gedurende meer dan een halve eeuw heb ben geleden en geofferd, gewerkt en ge streden. Tot stand koming van de Pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal op de eerste plaats grooter verantwoordelijk heid van de arbeiders vorderen. Hiertoe heeft de beweging haar vormenden arbeid intenser dan ooit voort te zetten. Welnu, ook in dit opzicht zijn in '46 gezonde voorbereidende maatregelen ge nomen. Het instituut voor sociaal-econo mische vorming te Doom traint een aantal jonge mannen op de toekomstige verantwoordelijke taak. Honderden volgen overal in den lande den 3-jarigen-cursus; plaatselijke en gewestelijke kaderbijeen komsten houden de aandacht van het kader der Kath. Arbeidersbeweging voort durend op de actueele gebeurtenissen ge vestigd. De ontwikkelingsavonden van de plaatselijke en parochieele afdeelingen houden eveneens rekening met deze gloeiende, verantwoordelijkheid. De Cul- tureele Dienst verrichtte uitstekend pio nierswerk. O.a. werd ^ezer dagen een onderwijsrapport gepubliceerd, dat door zijn gedegenheid, waardeering en eerlijke bewondering vond bij de beste deskun digen. Er is werkelijk reden, elkander voor 1947 veei optimisme toe te wenschen. We zijn geen absolute optimisten, die de kwalen van onzen tijd het liefst maar zoo vaag mogelijk willen voorstellen, want we beseffen heel goed, dat dit tot ernstige botsingen met de werkelijkheid zou voeren. Maar naar het woord van St. Augustinus willen we in '47 bidden, alsof God alles alleen moet doen en werken alsof God zich niet met de men schen bemoeit. En daarmee is de basis gelegd voor veel optimisme in 1947. Een van koude huiverende menigte van verscheidene henderden Amerikanen en Italianen heeft Vrijdagmorgen pre mier Alcide de Gasperi vaarwel gezegd bij zijn vertrek naar de Vereenigde Sta ten om te trachten voor het noodlijdende Italië Amerikaansche hulp te verkrij gen. Te Parijs zal De Gasperi met zijn 23- jarige dochter Maria, de vijf Italiaan- sche ambtenaren en de drie journalis ten, die hem vergezellen, in een Ameri- kaansch vliegtuig overstappen. De Gasperi, die de eerste leider van 'n voormaligen vijandelijken staat is die sinds t eindigen van den oorlog Wash ington bezoekt en de eerste Italiaan- sche premier, die tijdens zijn ambtspe riode een bezoek aan de Vereenigde Staten brengt, zal besprekingen voeren over de voedsel- en kolenschaarschte en over de moeilijke financieele positie van zijn luid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1