STAD EN OMGEVING In vrijwillige ballingschap M H Wetenschap en bloembollencultuur Nederlandsch Karth nizer-klooster in den vreemde Torens rond de oude St. Baaf Kerkberichten r Wij luisteren naar Van het witte doek De kerk van Maria Hemelvaart te Heemstede Basis reeds in elfde mm Evert van Dijk zal niet meer vliegen K.N.I.P. komt 27 Jan. bijeen Zesde Ledenconcert (serie B) H.O.V. Melk voor schoolkinderen I mms AGENDA- Bloeiende narcissen met Kerstmis in Amerika ZATERDAG 4 JANUARI 1947 PAGINA 2 Spaamestad-jubileum UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN ONTSLAGEN LOTERIJ VOOR NIEUW „HAARLEM-VELD" Inkrimping tramdiensten der N.Z.H. Gemeentezaken HEEMSTEDE Nieuwe bonkaarten ZANDVOORT GASLOOZE UREN Tekort 210 mille Bioscoopcommissie BEVERWIJK „Tropenadel" voor St. Odilia Benoeming brandmeesters Burgerlijke Stand Nog geen Vlissingen Harwich mmm Wmm OUD- EN NIEUWJAAR IN DUINDORP eeuw gelegd De versiering '5 >V -T 1 4 N X i|§ 1 I WÈÊÊÊÊÊÈÊÊmm Pastoor J. H. Duijmel t INTERPELLATIE OVER COMM.-GENERAAL I Hij blijft in K.L.M.-dienst VRIJ VASTE MARKT Het luchtverkeer Donderdag 2 Januari was het vijf en twintig jaar geleden dat de heer H Loerakker als inspecteur van de Kath. Illustratie by de N.V. Drukkerij De Spaarnestad in dienst trad. De jubila ris werd door de directie ontvangen, waarbij hem het gebruikelijke couvert met inhoud en een gedenkpenning wer den aangeboden. In de aula van het gebouw heeft het personeel den heer Loerakker gehuldigd De heer J. Beijk, procuratiehouder, hield een toespraak en bood den jubilaris namens het per soneel een cadeau aan. Vervolgens voerde nog het woord de heer J. van den Berg. waarna de heer Loerakker met een kort woord dankte. Als gastdirigent trad Vrijdagavond met ons Haarlemsche Orkest op Walter Kagi, dirigent van het Symphonie orkest te Bern. Gezien in het kader der cultureele uitwisseling tusschen het Zwitsersche bergland en dfe lage landen bij de zee een waarlijk verheugend verschijnsel. In ieder geval bracht dit optreden van een der vooraanstaande Zwitsersche di - rigenten ons de kennismaking met een werk van zijn landgenoot Conrad Beck en, met de schepping van Paul Hindemith, de symphonie „Mathis der Maler". Daar naast een werk van Mozart, het vioolcon cert in A-dur, (K.V. 219) waarvan onze stadgenoot Gtjs Beths de solo-partij ver tolkte. Als eerste programma-nummer en no viteit voor Haarlem dan de „Serenade" van Conrad Beck. Een, we mogen dit wel aannemen, symbolisch gebaar, deze sym pathieke avondhulde, welke als zoodanig door de aanwezigen op prijs werd gesteld. Gijs Beths vertolkte het vioolconcert van Mozart, met het Innige Adagio en het geestige Menuetto, bijzonder stijlvol en rustig, met zuivere artisticiteit. In de groote cadens kwam hij eerst goed los en wist hij aan zijn fraai instru ment een Maggini-viool, den innig warmen klank te ontlokken, in dit Mo. zart-concert zoo uitnemend passend. Het samenspel met het orkest was zeer te lo ven. het succes groot. Als sluitstuk fungeerde de Symphonie ..Mathis der Maler" van Paul Hindemith. Een grootsche, modern-romantische mu- ziekschepping, vol prachtige klankeffecten en verrassende muzikale vondsten, waar in strijkers en blazers volop gelegenheid krijgen tot boeiend spel en vooral in het derde deel, de „Versuchung des heiligen Antonius" van een sterke dramatiek. Bij alle soepelheid en eenvoud van directie, welke dirigent Kagi kenmerkt, wist hy nochtans ook deze sterke dramatiek vol komen tot gelding te brengen, menig mu zikaal hoogtepunt te bereiken, en een totaalbeeld vol spanning en innerlijk le ven. De ovatie welke men hem aan het slot bracht en welke hij terecht deelde met het goed reageerend ensemble was volkomen verdiend. J. SCHEEPENS. Van 8 Januari t.m. 15 Februari zullen in het Centraal Uitrelklokaal „De Vleesch- hal", Groote Markt, nieuwe bonkaarten, ta baks- en/of versnaperingskaarten worden uitgereikt. Bij deze uitreiking dienen te worden overgelegd: tweede Distributiestam kaart en bonkaart 701. De uitreiking ge schiedt volgens onderstaande letterindeellng: Maandag 6 Jan. A: Dinsdag 7 Jan. BaBez.; Woensdag 8 Jan. BiBok; Donderdag 9 Jan. BolBram; Vrijdag 10 Jan. Restant B; Za terdag 11 Jan. Ca.Co.; Maandag 13 Jan. restant C en DaDu; Dinsdag 14 Jan. restant D en E—Er.; Woensdag 15 Jan. res tant EF; Donderdag 16 Jan. Ga—Goz.; Vrijdag 17 Jan. restant G; Zaterdag 18 Jan. Hbrn.; Maandag 20 Jan. Her—Hor; Dins dag 21 Jap. restant H en X; Woensdag 22 Jan. J; Donderdag 23 Jan. Ka—Ker; Vrijdag 24 Jan. Kes—Koz.; Zaterdag 25 Jan. restant K; Maandag 27 Jan. LaLiz.; Dinsdag 28 Jan. restant L; Woensdag 29 MaMeu; Don derdag 30 Jan. restant M; Vrijdag 31 Jan. N; Zaterdag 1 Febr. O; Maandag 3 Febr. FaPol; Dinsdag 4 Febr. rescant PQ Woensdag 5 Febr. RaRus; Donderdag 6 Febr. restant R, Sa—Schik; Vrijdag 7 Febr. Schil.Spro; Zaterdag 8 Febr. restant S; Maandag 10 Febr. TaTruf; Dinsdag 11 Febr. restant T, tr en Va—Vis; Woensdag 12 Febr. restant V en Wa—Wem; Donderdag 13 Febr. restant W; Vrijdag 14 Febr. X. IJ— Z: Zaterdag 15 Febr. na-ultrelking. Geopend voor het publiek: Maandag—Vrijdag van 8.3012.15 en van 14.0016.45 uur; 's Za terdags van 8.3012.15 uur. Voor Spaarndam geschiedt de uit reiking In het dienstgebouw aldaar van de Gemeente-Secretarie en wel op: Dinsdag 14 Jan. van 912 uur AG en van 1416 uur HN; Woensdag 15 Jan. van 912 uur OD en van 1416 urn: VZ. Op grond van het Zuiveringsbesluit ziln uitslagen: 1 Juli 1944: J. C. Metz, wethou- ier der gemeente Haarlem; l September -944J. J. L. Dalhuizen, In leven hoofd- nspecteur bij het Bouw- en Woningtoe zicht der gemeente Haarlem; 6 September 1944: J. Keuter, wethouder der gemeente Blcemendaal; 1 Mei 1945; G J. Bakker, vethouder der gemeente Bloèmendaal; 5 Mei 1945: H. G. Behle, administrateur bij len Luchtbeschermingsdienst te Haarlem; I. Ch. Cosse. wethouder der gemeente Eïaarlem: A. A. Hofman, wethouder der ge- neente Haarlem. Hawaii roept in Luxor en er zullen on- getwyfeld velen aan die roepstem ge hoor geven, omdat de melodieën van de Zuidzee nog steeds in het westelijk gehoor blijken te liggen. Raimond Page en zijn orkest begeleiden den jeugdigen Bobby Breen, die wel aardig zingt, maar de teksten uit het land der liefde nog wel niet zal begrijpen. Er zit nog een beetje sensatie in deze film, maar zij heeft geen hoogere pretentie dan het geven van amusement aan jong en oud. In het voorprogramma vraagt het Polygoon-jaaroverzicht met teksten van Chiel de Boer de bijzondere aandacht. Er zitten eenige geestigheden en filmrijmen in. Een gekleurde teekenfilm verheft zich boven het middelmatige en een klucht blijft er precies even onder. In Jeugd-Idylle, een film, welke in City draait, speelt Deanne Durbin nu eens ter afwisseling een dramatische hoofdrol. Het gegeven ncgal langdra dig van stof en traag in handeling laat ons zien, hoe Pam (Deanne) uit verkoren wordt de hoofdrol te vertol ken, waarvoor haar moeder (Francis) Kay is geëngageerd. Zij doet afstand van „de kans van haar leven" en vindt een man, die echter na vele ver wikkelingen de moeder tot zijn vrouw maakt. De kwaliteiten van Deanne Durbin komen ons inziens evenwel in een vroolijke film beter tot haar recht. (Boven 14 j.>. De Amerikaansche film-invasie in Haarlem is met „Going my way" op goede wijze ingezet. Het Rembrandt- theater heeft de primeur van deze reeds door ons besproken film, die boorde vol humor is (boven 14 Het Spaame-theater heeft als hoofd film een bijzondere rolprent op het programma staan, n.L „Gevaarlijk Spel", waarin de acteur Robert Cum- mings op meesterlijke wijze de hoofdrol speelt. Natuurlijk zou de voorstelling niet volledig zijn, wanneer de Wild- West-film ontbrak. Dezen keer wordt vertoond het sensationeele filmdrama „Cactus Misdaad" (boven 14 j.l. Nu de aanbesteding van het grond werk is geschied, zal over enkele dagen de eerste spade in den grond worden gezet cp de plaats waar de Duitschers het veld van onze voet balclub Haarlem vernielden en daar zal dan binnen afzienbaren tijd een nieuw modern Haarlem-terrein ver rijzen. Naast het Opbouwfonds, door de le den zelf gesticht, heeft een commissie een groote loterij georganiseerd met 20.000 loten teneinde op 'eze wijze de roodige gelden bijeen re brengen en Haarlem, zoowel de voetbalclub als de stad, aan een modem sportveld te hel pen. Aanvankelijk zou de trekking van deze loterij op 31 December j.l. plaats hebben, doch ln overleg met Volksher stel, dat terzelfder tijd een loterij or ganiseerde, heeft men de trekking een maand verschoven. De prijzen zijn dezer dagen tentoon gesteld in de etalages van Magazijn Nederland in de Groote Houtstraat, waar men zich nog van loten kan voor zien. De loterij-commissie van de H. P. C. „Haarlem" vertrouwt, dat onze stadge- nooten het laatste restje loten zullen afnemen en Haarlem een terrein zal hebben, een landskampioen waardig. Als gevolg van de slechte kolenpositie heeft de diréctie der N.ZH. Tram-Maat schappij zich genoodzaakt gezien met ingang van 6 Januari a.s. een beperking in haar dienstregeling in te voeren. De stadsdienst in Haarlem zal van dien datum af niet meer met een frequentie van 6, maar van 7bi min gaan rijden. In de diensten HaarlemLeiden en Am sterdamZandvoort vallen na de spits uren in den morgen twee ritten uit. Bovendien zal op deze laatste lün des avonds op werkdagen een uurdienst in- plaats van een halfuurdienst worden ge reden. Op alle lynen is sedert 1 Januari de graad der verwarming tot de helft verminderd. Ook in Haarlem zal begonnen worden met het verstrekken van melk aan de leerlingen van de eerste en tweede klas sen der lagere scholen. Er behoeven geen bonnen te worden ingeleverd. De bij dragen van de ouders varieeren van 10 tot 25 cent per week. Ieder deelnemend kind ontvangt wekelijks een liter ge pasteuriseerde melk. Een bedrag van f 5000 tot f ?000 is voor deze verstrek king noodig. Voorloopig zal zij geschie den van half Januari tot 1 April. Burgemeeser en Wehouders stellen voor in het gemeentelijk woningbedrijf in te brengen 9 perceelen aan de Tul penstraat, die elk f 22674,35 kosten. Teneinde het werk van arbeiders, die lichamelijk niet in staat zijn zwaren ar beid te verrichten, in 1947 te kunnen voortzetten ,ls een crediet van f 76300 noodig. De werken betreffen vooral ar beid in plantsoenen. Maandag is van 912.30 de letter A en van 24 de letter B t/m Bee aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon kaarten. In verband met de kolenbesparing worden de volgende gaslcoze uren ingevoerd, in gaande heden. Van Mlaandag t.m. Vrijdag van 19 uur tot 24 uur; Zaterdag van 4 tot 16.30 en van 1924 uur en Zondag van 0 tot 6, van 10 tot 12, van 14 tot 16.30 en van 19 tot 24 uur. B. en W. hebben de gsmeentebegroo ting voor 1947 opgemaakt. Zij wijst een ongedekt tekort aan van 210.000. (1946: ƒ240.000.—). Tot lid van de bioscoopcommissie is opnieuw benoemd de heer C. Siegers. Donderdag 9 Januari zal zr. D. Beets, Bankastraat 33. haar zilveren Jubileum als verpleegster vieren. Woensdag 17 Januari zal in de K.S.A. ten bate van den blindenbond „St. Odilia' die aller steun behoeft, een opvoering gegeven worden van het blijspel „Tro penadel." De heer D. Honig te Beverwijk is be noemd tot brandmeester. De heer A. Coppens werd bevorderd tot onder brandmeester. De Organisatie Katholieke Vrouw deelt mede, dat de opvoering van de kinder- operette m „De Leeuwerik" Maandag a.s. niet doorgaat'wegens ziekte van de leidster. De opvoering voor de kinderen der leden is nu tot nadere aankondiging verschoven. Charlotte Kohier zal een volksvoorstel ling geven van „Oompjes Droom" van F. Dostojewskl op Woensdag 8 Jan. 8 uur. HAARLEM Geboren: M. Snieder Vermeulen, z; A. BaxResoort, z; A. M. Scheffer—Dorsman, z; S. Stokman- Dijkstra, z; J. Leursde Jong, z; H. v. d. Klugt—Tuin, z; W. Jansen—v. d. Heij den, z; H. v. Breemen—v. d. Laan, z; H. M. v. Gaasbeek—v. Schaick, z; A. C. Bisschop—Droog, z; P. C. Moerkerk- Gootjes, d; C. Boes—Zut, d; K. B. H. Kuijkhoven—Platiel, d; J. SmitsZeijl- maker, d; M C. Dieben—v. Eijk, d. Overleden: A. StrooBrugman, 50 j„ Kamperlaan; W- J. de Graaff, 70 j., v. Egmondstraat; J. Wijnman—Soetenhorst, 72 j„ Gasthuisvest; K. Ruitenbeek— Vernhout, 70 j„ M. v. Heemskerkstraat; J. HenzenDicou, 64 J., Kamperlaan; A. CasseeTakken, 86 j., Ripperdapark; J. C. Hooft v. Iddekinge—Baart de la Faille, 65 j., Boekenrodestraat; F. Schip per, 72 j., Merovingenstraat;' A. A. J. Goossens, 5 j., Kamperlaan; J. B. Twis- terlingKruger, 75 j„ Kamperlaan; J. C. F. Kenselaar, 70 j., Spaarnrijkstraat; C. Brinkmann, 84 j., Smedestraat. De hervatting van den bootdienst VlissingenHarwich van de Mij. Zee land, die dezer dagen werd aangekon digd, zal eenigen tijd; uitgesteld moeten worden, meldt de persdienst van de NB. De Spoorwegen zien namelijk géén kans de aansluitende spoorwegverbinding reeds thans te verzorgen. WmmÊ Te Lunteren is het jeugd-schaaktournooi voor leerlingen van Middelbare scholen uil het geheele land geopend. Eenige grootmeesters in den dop aan het bord In de fraaie, schoongelegen Cer- toas te Calci bij Pisa in Italië is de zer dagen een Nederlandsch-Vlaam- sche communiteit met eigen novi ciaat opgericht voor Karthuizer koor monniken en broeders. De Stichting „Dionysius de Karthui zer" heeft dit bewerkt, als eerste voor bereiding op een over eenige jaren te verhopen terugkeer der Orde naar Ne derland, waar zij zooals bekend een glansrijk verleden heeft. De „Gysbreght van Aemstel" levert een der bewijzen daarvan. Lag immers niet dicht bij de hoofdstad een dergelijk klooster? De eerste Karthuize op Nederlandschen bodem werd gesticht in 1314 te Herne bij Edingen, de eerste Noord-Nederlandsche te Geertruidenberg in 1336. In de beide Nederlanden hebben niet minder dan 20 chartreusen gebloeid. In 1783 werd de laatste opgeheven. In het kader van de Kerst- en Nieuw, jaarsviering hebben de gedetineerden in Duindorp een opvoering gegeven van 't symbolisch Oudejaarsavond-spel: „Tus schen hel en hemel". Dit stuik, geschre ven en uitgevoerd door kampbewoners, die ook de decors vervaardigden, gaf 'n uitbeelding van de machten van het goe de en die van het kwade, die op de wol ken met elkaar in botsing komen, waar bij de kwade machten dreigen te over winnen. Zang en orgelspel omlijstten 't geheel. Het slottafereel, tijdens hetwelk het orgel het Wilhelmus speelde, werd gevormd door de uitgespreide Neder- landsche driekleur, geflankeerd door twee spelers. Met groote aandacht werd het spel door de kampbewoners gevolgd, die hun ingenomenheid met het gebo- dene betuigden. MIMI De parochiekerk aan het Valken burgerplein te Heemstede staat daar nog geen twintig jaren en men zou kunnen meenen, dat door de toename van het getal der geloo- vigen een splitsing wenschelijk geacht werd en wie zoo denkt, heeft het ge deeltelijk bü het rechte eind, want in de oude heerlijkheid Heemstede werd in 1046, dus juist 900 jaar geleden, een kapel gesticht ter eere van O. L. Vr. Hemelvaart, zoodat bij de stich ting van de huidige parochie onder denzefden naam en toewijding, terug gegrepen is op de vroege middeleeu wen. Tijdens de gevechten tusschen de be legeraars van Haarlem en het ontzet- tingsleger (1573) werd de kapel verwoest en een halve eeuw nadien zette men op dezelfde plaats een kerk voor de Ned. Herv. gemeente welke daar nog staat. Eerst in 1694 ontstond de „statie" Ber kenrode, waarvan de parochiekerk thans is die van „St. Bavo" aan den Heerenweg, welke statie den draad van katholiek leven van de heerlijkheid Heemstede overnam en zoodanig verstevigde, dat in 1927 de splitsing een feit werd en pastoor Nieu- wenhuis zijn nieuwe kerk in gebruik nam in het oude „Heemstede" en onder de oude bescherming van Maria Hemelvaart. et welke devote kunstwerken de oude kapellen ter eere van de ten Hemelopneming van de H. Maagd getooid zijn geweest? Wij weten dat niet meer, want niets is ons daarvan gebleven dan het sobere stuk middeleeuwsche ge schiedenis met als tragisch slotwoord; verwoest. De bouw van de kerk, waar wy thans voorstaan, werd beëindigd in 1927 en het moet ons verwonderen wan neer de parochie nu reeds de financieele kracht blijkt te bezitten, een kunstenaar te vragen iets van zyn geest te willen achterlaten in de kerk, wat meer Is dan het strikt noodzakelyke om de gods dienstoefeningen te kunnen houden. De architecten, Jos en Pierre Cuypers, hebben een kerk afgeleverd die (want ook de architectuur van onzen tijd is nog zwevend) niet ontworpen is naar één bepaalden tot het verleden behoorenden stijl zooals dat meer geschiedt. Dit bouw- werk heeft den stempel van den eigen tüd doordat naar behoefte gegrepen is uit de geheele geschiedenis der bouwkunst en deze grepen tot een geheel zijn samen gegroeid in de fantasie van de makers, tezamen gemengd met datgene wat mode was in de betreffende jaren. Het doet prettig aan, dat de kerk in haar buitencontouren levendig is, en door het vermyden van groote muurvlak ken ontstaan interessante hoekjes met een levendig lynenspel, zooals wij dit zij het uiteraard rijker zien in de kranskapellenzyde der Kathedraal. Het grondvlak van de kerk is een sierlijk om speelde kruisvorm. Binnengaande treft ons hoe het altaar zoowel als de preek stoel van elke zitplaats uit gezien kunnen worden. Dit is een practisch voordeel. Boven het altaar en het linker-zy- altaar heeft de Haarlemmer Han Bijvoet schilderingen aangebracht en het ligt in de bedoeling de triptiek te voltooien met een gelijke versiering boven het altaar ter rechterzijde, waaraan de heer Bijvoet in het a.s. voorjaar denkt te beginnen. In de voorstelling boven het hoofdal taar vertelt By,voet, hoe de H. Maagd, omstuwd en bezongen door een schare engelen, den hemel als „Stad Gods" bin nenkomt, begroet door haar Goddelijken Zoon, terwijl terzijde in den rtuin des He mels biyde toezien: haar 'maagdelijke echtgenoot, haar ouders en St. Jan de Dooper. Kunnen wy volkomen Instemmen met het hemelsch tafereel en de kleuren, waaruit laatstgenoemde groep is opge bouwd, wij kunnen niet nalaten een op merking te maken over de verstoring van het evenwicht, ontstaan door de schil dering twee acoenten te geven; de H. Maagd en de H. Drieëenheid, beiden nochtans benadrukt door mandorla en cirkel en bovendien in een met blauw geschaduwd spierwit, dat verder niet meer voorkomt. Hierdoor het het even wicht, zonder tegenwaarden in de rech terhelft, sterk naar links over. De versiering boven 't -zijaltaar is min der rijk van teekening en werd afgeslo ten door een brillante décsoratie, welke bij het hoofdtafereel nog in eenigerlei vorm aangebracht moet worden. Het zijaltaar zelf en de kruisweg zyn afgietsels van degelijk neo-gothisch vakwerk. De pastoor, de ZeerEerw. heer A. F. C. van Noort heeft Dom. v. d. M!ey, als eerste opdracht gegeven, voor het lin ker zyaltaar een Mariabeeld met twee engelen te vervaardigen, welke wy te zyner tijd zullen bespreken. et initiatief tot versiering in deze nog jonge kerk stemt ons tot vreugde, vooral daar het gebouw voldoende mogelijkheden biedt voor een fynzinnige en verantwoorde versiering. Zien wij door den kerkomgang heen, die de intimiteit van een kloostergang heeft, dan stoort het witte licht uit de vensters van de doopkapel. Deze kleine raampjes in warme kleuren te begla- zen met als dankbaar onderwerp het doopsel, hebben de architecten den ge- loovigen gegeven, die hun dankbaarheid jegeng God voor een priesterzoon of den langbegeerden „eersten" kleine, naar goed gebruik willen doen blijken in een stof felijk geschenk. De kerk wordt weer het gemeenschappelyk bouwwerk en eigen dom der geloo vigen! L. T. v, iÜWss Het is verheugend, dat een dergelyke stichting tot stand is gekomen, want de invloed der Karthuizers in onze gewes ten is groot geweest. Namen als Hendrik van Kalkar en Dionysius de Karthuizer zeggen veel, terwijl de sporen van Kar thuizer inspiratie aanwezig zijn in de ob servanties en de spiritualiteit dër be roemde Windesheimers. De Nederlandsche Karthuizers van Calci hopen dit grootsche verleden weer op te nemen. Secretaris van de Stichting „Dionysius de Karthuizer" is Mr. H. J. J. Scholtens. burgemeester van Beverwijk. Gisteren is te Den Haag overleden de zeereerw. heer J. H. Duijmel, pastoor van de Parochie van het Allerh. Sacra ment- De overledene werd geboren 20 Aug. 1880 te Schiedam en priester gewyd 15 Aug. 1905. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Moerdrecht, Den Haag (H. Agatha), Amsterdam (H. Ger. Majella) en Voorburg. Hij werd benoemd tot bouwpastoor te Den Haag en 15 Juli 1926 geïnstalleerd als pastoor van de Parochie. Mr. E. G. M. Roolvink, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., zal on middellijk na het reces van de Tweede Kamer verlof vragen den minister van Overzeesche gebiedsdeelen te interpellee- ren over het weder uitzenden van leden der Commissie-Generaal, zonder dat dc commissie op breederen, nationalen grondslag is samengesteld. Stadsschouwburg: 4 Jan. Comedia inet „De Fonkelende Stroom" 8 u., 5 Jan. Co- media met „De Hemel komt later wel" 8 u., 7 Jan. Rokato met ,,De Klokkengieter" 8 u., 8 Jan. Charlotte Kohier in „Oompjes droom'' 8 u., 9 Jan. Lezing Ver. Geloof en Wetenschap 8 u., 10 Jan. St. Amst. Rott Tooneel met „Caroussel", 8 u. Gem. Concertgebouw: 5 Jan. Feestavond „De Kampioen", 8 uur. Vrijz. Herv. Kerk: 5 Jan. Haerlems Can torijs met een Bach-programma, 8 u. Frans-Hals theater: 5 Jan. Roode Kruis- film „Op de bres", 10.30 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: Going my way (boven 14, j1.). Luxor; Hawaii Call (boven 18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Symphonie Pastorale (boven 18 j.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City; Jeugd-Idylle (boven 14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaame Theate1': Ge vaarlijk spel (14 j.) 2.30, 7 en 9.15; Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. APOTHEKEN De Zond., en nachtdiensten worden tot 18 Januari waargenomen door: Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539. C. G Loomeijer Zn., Zijlweg 34, tel. 12495. Nolf's Apotheek, Kruisstraat 6, tel. 11174. Schoterbosch-apotheek, Rijksstr.w. 19, tel. 12711. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel. 11990 en Margriet, Turf markt 10 rd., tel. 21400 (dag en nacht) Evert van Dyk, de bekende K.L.M.- piloot is afgekeurd voor den vliegdienst. Hij zal in K.L.M.-dienst blijven. Evert van Dijk, die 23 Mei 1893 te Delft werd geboren, werd 22 December 1921 gebre vetteerd. Hy trad 1 Mei 1925 in dienst bij de K.L.M. Lang voor den tweeden wereldoorlog was hij reeds een der lucht- millionnairs der K.L.M. en gezagvoerder Op de Indië-route. Over Van Dijk zyn vele „sterke" ver halen in omloop, waarvan sommige in enkele boeken over de luchtvaart zyn vastgelegd. Wereldvermaardheid kreeg hy, toen hij, door Charles Kingsford Smith als tweede piloot uitgekozen, met de VH-USU, „Southern Cross", een 3- 'motorige Fokker F VII, 24 Juni 1930 van port Mamock in Ierland naar het vliegveld Harbor Grace op New Found- land vloog. Dit was toen de tweede vlucht van een vliegtuig van Europa uit naar Amerika. De eerste maal dat het van Europa uit gelukte, 12 April 1928, waren het Hunnefeld, Köhl en Fitzmaurice die den tocht met succes ondernamen. Evert van Dyk kreeg vele onderscheidingen voor bijzondere vluch ten. Amsterdam, 3 Jan, 1947. De eerste faciliteit, welke in 1947 wordt verleend, betreft de ruiltransacties van Amerikaansche fondsen, welke in de Ver. Staten berusten. Hierdoor verkrijgt de Staat de zoo noodige deviezen en ook de handel te Amsterdam kan er wel bij varen, daar 25% van de opbrengst in guldens naar Nederland terugvloeit. Ook de herbeleg- gingsvraag. afkomstig van naar Amerika verkochte effecten, heeft tot een verhoo ging der omzetten geleid. De obligatie-om zetten, welke gisteren tot f2.9 mill, zijn ge stegen, loopen echter eerder op, nu de con versie der staatsleeningen voor de deur staat en het prospectus binnenkort te ver wachten is. De aandéelenmarkt sloot vrij vast. Schilderij boven het hoofdaltaar in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart te Heemstede van de hand pan Han Bijvoet Hoe het bloembollenvak in de toe komst zich ontwikkelen zal is voor ons land van zeer groote beteekenis. Hoe grooter de export van bloembol len wordt, des te meer deviezen komen weer beschikbaar voor het importeeren van verschillende arti kelen waaraan ons land behoefte heeft. Dat het verloop van den export de aandacht trekt van vele vooraanstaande Nederlanders, spreekt vanzelf. Dit kan ook gezegd worden van de wetenschap pelijke onderzoekers, zoowel te Wagenin- gen als te Lisse. De verschillende boeken en brochures door hen uitgegeven blijken steeds waardevoller te worden. De re sultaten met het koelen, prepareeren, behandelen van bloembollen voor het Zuidelyk halfrond zijn van niet te on derschatten beteekenis. Daar komt nog bij de voorlichting, welke gegeven wordt ten aanzien van de ziektebestrijding, die geleid heeft tot een uitroeiing van het zoo gevreesde „aal- tjesziek" in de narcissen en hyacinten. De door prof. v. Slogteren uitgevonden warmwaterbehandeling maakte radicaal een einde aan deze ziekte, die nu in onze cultures dan ook byna niet meer voor komt. Onze jongen onderzoekers de ver- chynselen van het aaltjesziek te leeren. worden thans kleine proef veldjes aange legd, waar zieke bollen in betonnen rin gen worden geteeld. Ook de geelziek-bestrijding is mogelyk gemaakt. De bestryding van bet virus in de gewassen is mede, dank zij de goede voorlichting, door de onderzoekers aan de bloembollenkweekers gegeven, reeds zoo ver gevorderd, dat er reeds vele groote partyen bestaan, welke voor volle honderd procent vry van virus zijn. Het is wel eens voorgekomen dat ge klaagd werd over de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek, dat veel geld kostte en waarvan de kweekers meer resultaten hadden verwacht. Het is moeilyk, zeer moeilyk met de bloembollen, een vaste behande lingsmethode aan te geven, daar ty- dens het vervoer de goede eigenschap pen, welke door verschillende behan delingen in de bloembollen gebracht waren, veelal verloren gingen. Wat hier ln Nederland bereikt kon wor den, was in het buitenland niet mo gelyk. De exporteurs stonden daardoor wel eens wat sceptisch tegenover de getoon de proeven, welke met het prepareeren of koelen bereikt, waren. Door den oorlog is onnoemlijk veel leed over de wereld gebracht, maar hij heeft ook nog wat goeds gebracht en we een enorme uitbreiding van het lucht verkeer. Voor het vervoer van aan bederf on derhevige artikelen is het luchtvaartver- keer zeer belangryk. Voor het vervoer van bloembollen kan hetzelfde gezegd worden. De door de wetenschap uitgezochte methode, om de verschillende soorten bloembollen te vervroegen alsook te verlaten, kan in de naaste toekomsr zon der twijfel in practijk gebracht worden en groote vruchten voor het bloembol lenvak afwerpen. Wanneer wy de zeer belangrijke zending van het laboratorium voor wetenschappelijk bloembollenonder- zoek te Lisse vakkundig bestudeeren zien wij, dat het mogelijk is bloeiende narcissen met Kerstmis in Amerika te hebben. Het komt er maar op aan de gegeven richtlijnen in de practijk te brengen. Ook in andere landen zal zulks mogelijk zijn. De groote inzending geprepareerde hyacinten van P. Lommerse's prepara- tiebedrijf laat eveneens zien, wat be reikt kan worden. Resultaat is, dat de goede hoedanigheden, welke door de preparatie in de bollen gebracht wa ren, niet tijdens het vervoer verloren gaan. Vier dagen den narcissen 'n tempera tuur geven van 34 gr. C. maakt het mo gelijk, verschillende soorten voor vroe gen bloei geschikt te maken. Dit alles was duidelijk Op de gehouden tentoon stelling te Lisse te zien. De wetenschap heeft steeds doorge werkt en werkt nog vol goeden moed aan diverse problemen verder. Veel, heel veel is reeds bereikt, maar zonder twijfel zal door hetgeen de wetenschap aan de bloembollenkweekers en exporteurs leert de export van bloembollen aanmerkelijk toenemen. Dan zal het bloembollenvak eerst recht de groote verdiensten van het we tenschappelijk onderzoek voor 't bloem bollenvak naar waarde waardeeren. Het wetenschappelijk onderzoek Is 'n steun pilaar voor de bloembollenstreek. KATHEDRAAL ST. BAVO ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Kerk open van 45 uur. Lof I uur. MAANDAG Kapittelmis 10.30. Lof 7.30; Congr. heeren 8 uur. DINSDAG Edelwacht jongens 4 uur. Congr. meis jes 7, jonge dames 8.15 uur. VRIJDAG Lof 7.30. ZATERDAG Lof 7.30, biecht- hooren 4.308.30 uur. PATERSKERK, Groenmarkt ZON DAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoog mis), 10, 11 en 12 uur. Lof 7 uur. MAAN DAG, DINSDAG en VRIJDAG Lof 7 30 uur. ZATERDAG blechthooren 49 u. lederen morgen kindermis 7.30 uur. H. HARTKERK, Kleverparkweg1ZON DAG H.H. Missen 7.30. 9, 10.30 (Hoog mis) en 12 uur. Vespers 4, Lof 7.30 uur. MAANDAG, DINSDAG en VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechthooren van 59 30 uur. O. L. VR. ZEVEN SMARTEN EN H. BAVO, Rijksstraatweg ZONDAG H.H. Missen 6.30? 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 U. Lof 6.30 u. MAANDAG H Familie vrou wen 8 uur. DINSDAG meisjes 7.30 uur. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG blechhooren van 59 uur. H. BAVO, Heemstede ZONDAG H H. Mis=en 7.15, 8.45, 10 en 11.30 uur. Agnes-congrepatie 12 30 uur. Lof 7 30 u- MAANDAG H. Familie mannen 7.30 u. WOENSDAG Jongens junioren 7. ion- sremannen 8 uur. DINSDAG, DONDER DAG en ZATERDAG Lof 7.30 u. ZA TERDAG biechthooren 56 en 79 uur. O. E. VR. HEMELVAART. Heemstede ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u. Aanbidding congr. 4 30. Lof 7.30 tl. MAANDAG Congr. meisjes junioren 8 uur. WOENSDAG jongens 7 uur. DINSDAG en ZATERDAG Lof. ZA TERDAG biechthooren van 58.30 U. H. ANTONIUS VAN PADUA, Aerden- hout ZONDAG H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. DINSDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechthooren 49 u. Lof 7.30 u. H.H. Missen in de week 7.45 en 9 uur. H. AGATHA, Zandvoort ZONDAG H.H. Missen 7. 8.30 en 10 uur (Hoog mis). Lof 7 uur. MAANDAG Lof 7 30, waarna Congr. dames. DINSDAG jonge dames 7.30 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechthooren 58 u. ALLERH. DRIE-EENHEID, Bloemen- daal ZONDAG H H. Missen 7. 8 30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Lof 7 uur. MAANDAG Lof 7 uur. DONDERDAG idem. ZATERDAG biechthoren van 7 9.30 uur. Lof 7.30 uur. H. JOANNES DE DOOPER. Amster damstraat: Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11-45 U. Lof 7 u. Maandag: Lof 7.30 u. H. Fam. heeren 8 u. Dinsdag; Congr. meisjes 7.15, jongedames 8 u. Woensdag: Congr. jongemannen 8.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag, biechten 4.308.30 u. Lof 7 u. H.H. Missen in de week. 6.30, 7, 7.30 en 8.45 u. H. LÏDUINA, Rijksstraatweg. Zondag; H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30. Lof 7 u. Maandag: Congr. heeren 8 u. Woensdag: Congr. jongens 13 en 14 j. 7.30, jongens 15 en 16 j. 8.15 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58 u. H.H. Missen in de week 7, 7.30, 8 en 9 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA, Paul Krugerstraat. Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Maandag: Lof 7.30 u. H. Familie mannen 8.15 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Congr. meisjes tot 17 j. 8.15 u. Donder dag: Lof 7.30 u. H. Familie dames 8.15 u. Zaterdag: biechten 58.30 u. H.H. Mis sen in de week: 6.30, 7, 7.45 en 8.45 U. O. L. VROUW ROZENKRANS, Spaame. Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10 30 (Hoogmis); jongenscongr. afd. II 5.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: Heerencongr. 7.30 u. Dinsdag: Congr. jonge vrouwen 7.30 u. Woensdag: jonge- mannencongr. 8 u. Zaterdag: biechten 5—8.30 u. Lof 7.30 u. H.H. Missen in de week; 7, 7.30, 8.15 en 9 u. H. JOZEF, Jansstraat. Zondag: H.H. Missen 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Maandag: Mannencongr. 7.30 u. Dinsdag: meisjes 7 en jonge vrouwen 8 u. Woensdag:: Lof 7.30 u. Congr. jongens 6.45, jongemannen 8 u. Zaterdag: Lof 7.30 u. Biechten 56 en 79 u. In de week H.H. Missen: 6.45, 7, 7.30, 8.15 en 9 u. H. ADALBERTUS, Spaarndam; Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10 (Hoog mis). Lof 2.30 u.Maandag: Congr. meisjes beneden 18 j. 7.30 u.; meisjes boven 18 j. 8-15 u. Dinsdag: byeenkomst K.A.-kem 7.30 u. Zaterdag: biechten 57.30 u. In de week H.H. Missen op Maandag, Woensdag en Vrijdag en wel om 7 uur. (Ontleend aan Sursum Corda) Naar het Republikeinsche persbureau Antara meldt, zal het K.'N. I. P. (voor loopig republikeinsch parlement) waar- schynlyk 27 dezer te Soerakarta in ple naire zitting bijeenkomen. ZATERDAG HILVERSUM X, 301 M.: 15.00 K.R.O. Kiosk, 15.15 Liederen, 16.00 Trio, 16.30 Causerie, 17.00 De Wigwam, 18.00 Klaas van Beeck, 18.15 Lez., 19.00 Nieuws, 19.15 Buffalo Bill, 19.45 Dep. uitz., 20.00 Nieuws, 20.08 Ge wone man 20.15 Gram., 20.30 Licht baken, 21.00 Morgen Is het Zondag, 22.00 Tombola, 22.40 Causerie, 22.50 Avondgeb., 23.00 Nieuws, 23.20 Gram. HILVERSUM H, 415 M.: 15.30 Lez., 15.45 Huismuz., 16.10 Lea., 16.25 Ram blers 17.00 Jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 Jan Corduwener, 18.45 Vraaggesprek. 19.00 Bill Strieder, cello, 19.30 Cau- serei, 19.45 Lez., 20.00 Nieuws, 20.05 Okéé-avond, 21.30 Lez., 21.45 Gram., 22.55 Stafmuziek 22.30 Hoorspel, 23.00 Nieuws, 23.15 Puazle, 23.30 Nacht vorst. ZONDAG HILVERSUM I, 301 M.: 8.00 Nieuws. 8 15 Hoogmis, 9.30 Nieuws, 9.45 Gram., 10.30 Kerkd., 12.00 Gram., 12.15 Lea., 12.30) Lunchconc., 12.55 Zonnew., 13.00 Nieuws, 13.30 Apologie, 13.45 Gram., 14.00 Concert, 15.15 Legenden, 16.30 Zlekenlof 17.00 Kérkd., 18.30 Ned. Str.- kr. 19.00 Gram., 19.15 Bijbel, 19.30 Nieuws, 19.45 K.N.M.I., 19.48 Vraag gesprek 20.00 Actualiteit, 20.08 Gewone man, 2015 Aïda, 22.00 Nieuws, 22.20 Avondgeb.. 22.35 Voordr., 23.00 Orkest 23.30 Gram. HILVERSUM H, 415 M.: 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 8.30 Lez., 8.45 Jan Cordu wener, 9.15 Lez.. 9.30 Gram., 10.00 Zondagshalfuur 10.30 Kerkd.. 12.00 Can_ tate, 12,30 Zondagsclub, 12.40 Piano duo, 13.00 Nieuws, 13.15 Orkest, 13.50 Lea., 14.00 Gram., 14.05 Lez., 14.30 Bach, 15.20 Film, 15.35 Ballroom ork., 16.30 Vrouwen 16.40 Sport, 17.00 Voordr., 17.10 Gesprekken, 17.30 Oome Keesje, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, 18.30 Gram-, 19.00 Radiolympus, 19.30 Wim lbo, 20.00 Nieuws, 20.05 Act., 20.15 Concert, 21.15 Hoorspel, 21.50 Romancers, 22.30 Skymasters, 23.00 Nieuws, 23.15 Pierre Palla. maandag HILVERSUM I, 301 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram., 7.45 Woord voor den dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.15 Ziekenbez., 9.30 Gram., 10.00 Piano, 10.30 Morgend., 11.00 Koor, 11.15 Lez., 11.35 Gram., 11.45 Fam.-ber„ 12.00 Marinierskapel. 13.00 Nieuws, 13.15 Cellorecital, 14.00 Moeders, 14.20 Sex tet, 15.00 Gram., 15.15 Sextet, 16.00 Bljbell., 16.45 Orkest, 17.45 Rijk over zee, 18.00 Gram., 18.10 Sport, 18.30 Ned Str.kr., 19.00 Nieuws, 19.15 Lez., 19.35 Gram. 19.45 Lez., 20.00 Nieuws, 20.08 Koor 21.00 Declamatorium, 22.00 Nieuws, 22.15 Actueel geluid, 22.30 Gram., 22.45 Avondoverd. 23.00 Gram HILVERSUM n, 415 M.: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Operettemuz., 8.45 Gram- 9.15 Morgenw., 9.30 Waterst., 9-5" Grfftn., 10.30 Vrouw, 10.35 Gram., ll-°" Voordr., 11.15 Concert, 12.00 Kwintet, 12.30 Spionnetje 12.35 Papavers, 13-0" Nieuws, 13.15 Renovasept., 13.50 Piert" Palla, 14.15 Muziek, 15.00 Bonbonniètf. 16.30 Gram., 17.00 Gram., 17.15 Zeg? het voort, 17.30 Skymasters, 1»^" Nieuws, 18.15 Stafmuziek, 19.00 tn naar bed, 19.05 Gram., 19.25 Cantate, 19.45 Lez.. 20.00 Nieuws, 20.05 dioscoop, 22.00 Gram., 22.45 Lez., 2S-" Nieuws, 23.15 Swing 23.45 Gram. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2