Tusschen twee polen u D ©llrDt P.L.U.T.O. HET EI Uk m m-* Adriaan VI Het nieuwe Congres in Washington bijeengekomen TIM TUIMEL KNAPT HET OP n EINDE VAN HET FRANCO-BEWIND IN ZICHT? 1947 EEN KOE OP HOL fM Duister TEKENCURSUS Ui liilfliH spel ZATERDAG 4 JANUARI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Vier woelige regeeringen BUS MET RADIO EN TELEFOON ELF TEXTIELFABRIKANTEN VERBALISEERD Inzameling van babykleertjes Ook zendingen uit Canada en Australië WEDSTRIJDVERBOD MOTOREN OPGEHEVEN Liturgische weekkalender Hausse in jerry-cans Ondankbaar en oneerlijk Een generaal zwaait om Een nieuw schandaal? V.. Een dolle, maar ware geschiedenis V DRIEKONINGENKOEK JE MAINTIENDRAI ik zal handhaven van Columbus m NEDERLANDSE PAUS 1522-1523 u f Wordt vervolgd) O ogenschijnlijk heeft generaal Fran co zich weinig gelegen laten liggen aan den "inslag van de Amerikaan se stappen bij de U.N.O., die bestond 1 een aanbeveling aan de aangesloten geeringen, hun gezanten en ambassa- .e'^rs uit Madrid terug te roepen. Al Udens de besprekingen verklaarden Paansche politici, dat er niet veel aan huidigen toestand zou worden ver- nderd, en het vertrek van de gezanten, unmers nog zaakgelastigden achter sten, viel dan ook meer als een gebaar °an als een ingrijpende wijziging te be- chouwen. Tegenover de internationale "lijken van antipathie plaatste de regee- r'hg een nationale betooging van trouw fin aanhankelijkheid jegens den Caudillo, Welke vermoedelijk meer indruk op de Spanjaarden heeft gemaakt dan de New "orksche beslissing. Zelfs kon de propa ganda een weinig lachen om den gezan ten-uittocht: vóór Kerstmis verlieten de Engelsche en de Italiaansehe vertegen woordigers het land, terwijl de Neder- landsche bezig was met koffers pakken; maar tegelijkertijd werd bekend dat Ar gentinië de U.N.O.-aanbeveling niet ter narte nam en dat de Argentijnsche ge zant juist op weg was naar Madrid. ïntusschen zat den Spaanschen. leider «e aanstaande eenzaamheid toch dwars. ij probeerde dan ook, althans eenigen aanhang te verwerven onder de leden van de tr.N.O. Daartoe gaven hem de verlangens van de Arabische Liga in de Achting van Spaansch Marokko aanlei- ömg. Half December deelde de Spaan- Eche gezant te Kaïro aan het secreta riaat-generaal van de Liga mede, dat zijn regeering bereid, was, met haar een cul tureel verdrag ten aanzien van Marokko 'e sluiten. Het secretariaat antwoordde, slechts met volledige onafhankelijkheid Van Afrikaansch Spanje tevreden te zijn. Eu Franco stelde toen voor, dien eisch in te willigen in ruil voor de Arabische be lofte, Spanje bij de U.N.O. te zullen ver dedigen. Daarvan is echter niets geko men, en Argentinië is de eenige vriend gebleven. Op eenzelfde dood spoor geraakten de onderhandelingen met den Spaanschen troonpretendent, Don Juan, die reeds aan het begin van dit jaar werden ge opend. Franco bood een soort compromis aan: het negenjarig zoontje van Don Juan zou aan de Spaansche regeering Worden overgegeven, deze zou hem op- Voeden in den geest van „de nieuwe Spaansche orde", en de Caudillo" zou regent zijn voor het sinds 1931 in balling schap levende koningshuis. De troonpre tendent wees dit voorstel uitdrukkelijk Van de hand, en Spaansche koningsgezin de kringen zien hierin een definitief af breken van de onderhandelingen. Dit alles heeft blijkbaar den tegen standers van het huidige regime moed gegeven. Eenigen tijd geleden Werd bericht, dat vertegenwoordigers van de oppositiepartijen op het punt stonden, een overeehkomst te bereiken. Er was tusschen hen van ouds een beduidend Vfci'schil. De socialisten stonden een republiek Ooor, de royalisten herstel van het ko ningschap. Thans echter hebben zij de vraag over den toekomstigen staats vorm achtergesteld bij de voor hen veel dringender vraag, hoe een einde te ma- Een aan het Franco-bewind; indien ten minste het bericht van den Times-cor respondent dat men elders in dit num mer kan vinden op waarheid blijkt te berusten. Dit lijkt ons niet onwaar schijnlijk, daar reeds vorige week een efficieele zegsman van het Amerikaan- sche ministerie van Buitenlanösche Za ken verklaarde dat te Madrid in het ge heim een coalitieregeering werd voorbe reid, terwijl een oude socialistische lei der, Senor Prieto, die thans in Mexico woont, zei dat hij het algemeen belang van zijn land zou laten voorgaan aan het belang van zijn partij; dit in te genstelling tot vroegere socialistische uitlatingen. Het is evenwel niet erg duidelijk, hoe de te vormen voorloopige regeering an ders dan door strijd aan de macht zou willen komen. Strijd naar vele kanten. Franco zal wel niet voetstoots het veld willen ruimen, overgelaten aan de hoop dat de volksstemming gunstig voor hem zou uitvallen. De regeering-in-balling- schap, die onder voorzitterschap van dr. Giral te Parijs resideert en sterk linksch georienteerd, heeft reden zich als de wettige aan te dienen, omdat zij doorgaat voor de opvolgster van de regeeriing-Azana, die den burgeroorlog verloor, maar daarmee nog niet haar rechten prijsgaf. Don Juan, wiens fa milie ook al door een revolutionnaire omwenteling verdreven werd maar haar aanspraken behield, zou wel eens kun nen verlangen dat hij de voorloopige re geering mocht aanwijzen. Inplaats dus van de Spaansche kwestie te vereen voudigen maakt het accoord tusschen de verschillende partijen de zaak nog maar meer ingewikkeld. Het zou ons niet ver bazen als er nu meer dan ooit buiten- landsche inmenging noodig zou blijken. En daarmee is men dan weer aangeko men bij het punt waarop alle plannen tot internationale actie tegen Franco ge strand zijn: de Spanjaarden verdragen niet dat vreemde staten zich bemoeien met een zuiver binnenlandsche aangele genheid. De nieuwe toestand is nog weinig over zichtelijk. Misschien duurt hij niet eens lang: als Franco de „samenzweerders" weet te grijpen. Dat het ondergrondsch gerommel in Spanje luider wordt, is ech ter duidelijk. En een uitbarsting van den vulkaan gaat steeds meer tot de moge lijkheden behooren. De Damster autobusmaatschaiïpij v Gro ningen) hield gistermiddag een proefrit met een nieuwen trailerbus. De maat schappij is de eerste particuliere onder neming in Nederland, aldus werd ons medegedeeld, die 'n dergelijken bus voor passagiersgebruik heeft ingezet. De bus biedt plaats voor 70 a 80 personen en is voorzien van de modernste verwarmings apparaten. Er is een telefoonverbinding aangebracht, zoodat de conducteur in directe verbinding staat met den chauf feur. Tevens is in den bus 'n radio aan wezig. Speciale remmen zijn aangebracht, zoodat de rem van de achteras remt te gelijkertijd met die van de truck. Tevens remt de bus automatisch af bij het opengaan der instapdeur. De Centrale Dienst voor Economische Controle heeft in de afgeloopen weken in Tilburg elf textielfabrikanten verbali- seerd in hoofdzaak wegens aflevering van textielgoederen zonder dat daarvoor de vereischte distributiebescheiden waren ingeleverd. Het staat thans vast, dat alle babies, die gelijkt ij (lig geboren zullen worden met het Prinsje of Prinsesje, dat half Februari in het paleis Soestdijk wordt verwacht, een pakje met kleertjes zul len ontvangen. Of ook jonge moeders, wier babies den dag voor of na de heuglijke gebeurtenis in het Prinse lijk gezin worden geboren, iets zullen ontvangen, hangt af van de mate waarin de babykleertjes in de komende veertien dagen op Soestdijk zullen binnenkomen. Dit deelde de voorzitster van de TJ.V.V mevr. mr. E. G. van Diemen, heden mede. Niet alleen uit Nederland, doch ook uit België, Canada, Australië, Italië kwamen pakjes binnen. En vlak voör Kerstmis zond do „American Relief for Holland'' twee honderd knotten prachtige wol, die nu reeds verwerkt zijn tot jasjes, broekjes e.d. Ook echter de Prinses zelf houdt een waakzaam oog op alles wat binnen komt en. zoo kon het gebeuren, dat de U.V.V. te Amsterdam een zending ontving uit Soestdijk met de boodschap van de Prin ses erbij: „Vergeet u vooral niet dat dikke kussentje dat er bij is, iets dunner te ma ken. een baby zou er anders in kunnen stikken." Hemdjes, broekjes, mutsjes, Jasjes en zelfs doopjurken. Dit alles is in grooten getale binnengekomen. Efen rubberfabri kant schonk bij voorbaat bij ieder pakje een zuigfleschspeen. Het secretariaat van H.K.H. Prinses Ju_ liana verzoekt, Indien mogelijk, de kleertjes uiterlijk 15 Januari op te sturen. Het ge middelde geboortecijfer voor ons geheele land bedroeg in September j.l. 781 per dag. Het centraal bureau voor de statistiek ver wacht, dat dit getal in Februari a.s. niet zal worden overschreden. Als resultaat van veelvuldige bespre kingen in het kader van het nauwe contact dat de Koninklijke Nederland- sche Motorwielrijdersvereeniging met de instanties in dit geval het ministerie van verkeer onderhoudt, is zij thans gemachtigd, door het directoraat van het vervoer, bureau wegvervoer, het volgende officieele communiqué uit te geven. 1. Het wedstrijdverbod: voor motor rijwielen wordt opgeheven op grond van overwegingen, verband houdend, met het economisch gebruik van motorrijwielen, welke een handhaving van het verbod niet langer rechtvaardigen. 2. De wedstrijden, die onder auspi ciën van de K. N. M. V. moeten wor den gehouden, behoeven in den vervolge dus slechts de toestemming van de K. N. M. V. en niet meer die der rijks inspecteurs van hel; verkeer c.q. van het ministerie van verkeer. 3. Wedstrijden, die op Zon- en feest dagen worden gehouden, zijn tot nader order met het oog op het Zondagsrij- verbod bovendien nog onderworpen aan de toestemming van den rijksinspecteur van het verkeer, in wiens district de wedstrijd zal plaats vinden. 4. Er wordt in dit verband gewezen op art. 21 van de motor- en rijwielwet, waarbij is bepaald, dat het verboden is, behoudens ministerieele ontheffing, op den openbaren weg wedstrijden te houden met motorrijtuigen, of wel daar aan deel te nemen. Aanvragen voor zulke wedstrijden dienen te worden ge richt tot den inspecteur-generaal van het verkeer, via de K. N. M. V. ZONDAG 5 Januari: Peest van den Zoeten Naam Jezus. 2. Vigilie van Drie koningen. Credo. Praefatie van Kerstmis. Laatste Evang. van Vigilie van Drieko ningen. MAANDAG: Openbaring des Hee- ren aan de heidenen. (Driekoningen). (Credo, Praefatie van Driekoningen, eigen Communicantes, gedurende de geheele week). DINSDAG: Mis als gisteren. 2. H. Maagd. 3. Kerk of Paus. WOENSDAG: Mis als Dinsdag. DONDERDAG: Mis als Dinsdag. VRIJDAG: Mis als Dinsdag. ZA TERDAG. Mis als Dinsdag, doch 2. H. Hyginus (uit de nieuwe Pausmis). 3. H. Maagd. ZONDAG 12 Januari: Feest van de H. Familie. 2. v. d. Zondag. 3. v. Drie koningen. Credo, Praef. en Communican tes van Driekoningen. v-tiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiui I 1ste JAARGANG I In Kartoem is de prijs van verroeste benzine-blikken en jerry-cans plot seling gestegen. De regeering van hen Soedan heeft deze hausse veroorzaakt door haar besluit op korten termijn de woestijnwegen af te bakenen, nu |fdote convooien, vooral Britten, uit ■%ypte naar Kenya, Rhodesia en Zuid- Afrika trekken. Dertig convooien van Jannen, vrouwen en kinderen zochten de laatste weken him weg door de festijn. De gevaren bleken zoo groot, d®t tot dezen maatregel werd besloten. öe marschwegen, die het Britsche fehtste leger in de oorlogsjaren volgde d'J den tocht van het veroverde Abessinië haar het bedreigde Alexandrië. wordt dn in omgekeèrde richting opnieuw door «-nge colonnes afgelegd. aarschalk Tito heeft op Nieuw jaarsdag de bevolking van het land, waarover hij regeert, toe gesproken en daarbij wel eenige stoute detveringen gedaan. De meest opvallen de was wel die, waarin hij zeide het ditenland nooit om hulp te hebben ge- yraagid en noch geld in binnen- of bui tenland te hebben geleend. Met andere oorden: „Yougo-Slavië heeft zijn op douw-programma zonder flnancieele °°h materieele hulp van andere lan- en uitgevoerd." v Tito gaf met deze woorden, behalve ondankbaarheid, ook blijk van on- rüjkheid. Want laten wij de cijfers P(vielcen' dan heeft Yougo-Slavië na 'fin de meeste hulp van de UNRRA ont- douSen' nJ- aan Seld in 1946 431.000.000 1 6701" en aan goederen tot 30 Aprli 1946 '0.756 ton. Het zaaigoed, waarmee de v^go-Slavische boeren zaaien, komt n de UNRRA. De materialen, waarmee loc Werken> komen van de UNRRA; de hee)m0tieven' de au't°'s en bijna het ge- kom transportwezen van het land, alles t van de UNRRA. De bruggen zijn huin en de dorpen opgebouwd met op Van de UNRRA, welke organisatie de w eerst:e Plaats wordt gesteund door dien ®srtel'jR|e mogendheden. En zoo kan dan S2?rgaan- Het is eerdeT de UNRRA bom,. die Yougo-Slavië's wederop- Uw dragelijk maakt. OP 49-jarigen leeftijd Js generaal Ti? Miles Dempsey omgezwaaid. geheue SChien is zÜn «aam in veler er ziin re®ds eenigszin vervaagd, maar heei i gen geweest en niet eens zoo ^firiaurtf-geleden dat hij voor Ne- kep v de man was. Dat was in de da- Auihpn? de doorbraak van België naar ^°Ud en van den strijd om het Rjjks- Ên Limburg. Dempsey was de commandant van het Tweede Britsche leger, dat samen met he* 'e Canadee- sche Nederland bevrijdde. Maar nu gaat generaal Dempsey van beroep veranderen. Hij wordt het is een lange titel „Voorzitter van den Raad van controle bij het wedden op de renbanen." De Engelsche kranten hebben in de hun eigen openhartigheid reeds medegedeeld, dat zijn salaris op deze wijze van 40.000 tot 60.000 gulden zal toenemen- e naam de Lesseps, dle beroemd werd door het Suez-kanaal en berucht door het Panama schandaal is in Frankrijk opnieuw naar voren gekomen door de arres tatie van Paul de Lesseps, den 61-jarigen zoon van den bouwer van de twee waterwegen. Hij wordt beschul digd zijn medewerking te hebben ver leend aan plannen om het Suezkanaal te vernietigen. In den oorlog trachtte hü grondgebied, dat hij bij Alexandrette in Turkije bezat, aan de Duitschers te verkoopen, die daar een basis wilden bouwen voor aanvallen óp Suez. De Les seps ontkent alles. Hij beschuldigt de Fransche regeering er zelfs van hem slechts aangeklaagd te hebben om de vijf milliard dollar, die zij hem nog schuldig is, op deze wijze te kunnen confiskeeren! -lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllK zJifiiviiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimYiiiiiiutr niiiiimiiiiiiiiiiiiMimriiiiniitriiiiiiin Hebben jullie het gelezen, dat ze Pluto weer uit zee op halen? Wie Fluto is? Luistert; Pluto is het woord, dat samengesteld is uit de eerste letter van deze 5 woorden: Pipe - Line - Under - The - Oceaan, en dat betekent: pijpleiding onder de Oceaan. Ha, nu zul je wel gaan be grijpen wat er akn de hand is. De Engelsen gaan de vele holle kabels, die zij bü de invasie in de Oceaan gelegd hadden, weer ophalen. Door die kabels werd de zo hoog nodige benzine aan gevoerd. Achter het invasie leger volgden de kabels van de Engelse kust door het Nauw van Calais naar Boulogne in Frankrijk, daarvan naar Calais Gent, over Eindhoven naar Emmerik in Duitsland. Het ge heel was één der grote midde len waarmee Duitsland versla gen werd. Pluto was inderdaad iets ge weldigs. Een ontzaglijke holle stalen buis was om een grote cylinder geróld, die men de naam van canumdrum gaf. Zo'n volgeladen canumdrum woog maar eventjes 1600 ton (1 ton Is 1000 kg.). Net zo zwaar als een torpedojager. Twee schepen vergezelden de canum drum naar de Oceaan. Het eerste schip zond het gevaarte voort, het tweede rolde de ka- ln vroeger tijden was het een meer algemeen gebruik van de jeugd om op 6 Januari, als Drie Koningen verkleed en voorzien van een draaiende ster, langs de huizen te gaan zingen. Dit oude gebruik komt tegenwoordig alleen in het Zuiden in enkele streken nog voor. bel af en liet die op de bodem van de zee zinken. De 12de Augustus 1944, twee maanden nadat de landingen van het invasieleger op de Franse kust gelukt waren, werden de eerste canumdrums vervoerd. Weldra lag het Franse zee strand vol van deze wonderlijke slangen. Aan de kust van Engeland stonden aardige, onschuldig uitziende landhuisjes, maar ze verborgen grote pompen, die de benzine naar 't vaste land dre ven. En niet zo'n beetje ook. Per dag kon, toen het hele plan ten uitvoer gebracht was, 4 millioen liter benzine wegge pompt worden. Totaal is op deze manier 480 millioen liter benzine naar 't oorlogstoneel gevoerd. Een fantastisch plan werd zo gelukkige werkelijkheid, want het bespoedigde de opmars van de geallieerden. Nu is de oorlog voorbij en kan Engeland de duizenden tonnen metaal, die in de bui zen versmolten zijn, weer heel best gebruiken. En daarom wordt Pluto weer netjes uit de zee opgevist. „Een koe op hol", klonk het plotseling over de veemarkt. En meteen was er een drukte en een herrie, dat horen en zien ver. ging. De meeste mensen maak ten dat, zij wegkwamen, om een aanraking met het wilde, logge dier te vermijden. Van des» eerste, algemene consternatie maakte de koe gebruik om het marktterrein af te rennen en een groot verlaten veld over te steken, waarna zij een drukke winkelstraat bereikte. Lieve hemel, wat schrokken de mensen hier. Ze vlogen bijna allemaal tegelijk de vele winkels binnen. Toch kon de koe nog niet ongestoord haar weg ver volgen. waarom ze maar een grote garage binnendraafde. Een monteur, die nergens erg in had, voelde zich plots omhoog geheven en kwam met een luchtzwaai in een auto terecht. Daar lag hij veilig en kon hij rustig toezien, hoe de koe de hele boel in de garage overhoop liep. De binnenkomende mannen van de veemarkt dreven het beest door een andere deur naar buiten. Hier was het veel rustiger en kon de koe haar wil de vaart vervolgen. Een fietser, die niet gauw genoeg weg kon komen, werd onderste boven ge lopen en rolde, tot zijn geluk, langs een trapje een kelder bin nen. De koe vertrapte nu alleen de fiets *maar en rende toen weer verder. Enkele veedrijvers kwamen het dier nu dichter op de hielen. Eén der dappersten waagde een sprong en kwam boven op de nek van de dolle koe terecht. Die werd er door deze onwelkome last niet mak ker op en draafde in dolle vaart de smalle straat uit, recht op een water aan. De koereiziger merk te het gevaar, maar voor hij zich in veiligheid kon brengen, zwaaide de koe hem over haar kop het water in. Ook het beest dat zijn vaart niet voldoende remmen kon, kwam in het wa. ter terecht. De toestormende veedrijvers wisten hun maikker spoedig op te vissen, maar de koe konden ze niet grijpen; die zwom rustig naar de overkant. En daar vervolgde zij haar dolle ren. (Wordt vervolgd). Voor degenen onder jullie, die de tekencursus tot nu toe geregeld hebben gevolgd, ko men we nu met de volgende opgave: Na de vierkantversiering uit het midden der zijden (afb. 1) en vanuit de hoeken (afb 2) nu, zonder dat wij een voor beeld geven, moeten jullie eens een samenvoeging maken van beide. Je krijgt dan een inge wikkeld geheel, waar je danig de aandacht bij moet houden. Wij geven toe, int het heel moeilijk is, maar als je aan alle zijden en insnijdingen precies gelijke verdelingen maakt en zo eenvoudig als maar mogelijk is de versiering maakt, kun je het afmaken. Je mag alles met rechte lijnen doen of alles met gebogen lijnen (moeilijker) óf en dat kunnen alleen de zeer goede tekenaars met rechte en gebogen lijnen. Als er onder jullie zijn, die de tekening niet kunnen ma ken, is het niet erg dat je deze moeilijke opgave overslaat. Lukt het, dan ben je een „kraan"! Zoals je dan zelf ziet ontstaat er een aardig ontwerp (voor een kleedje bijvoorbeeld), dat met wat kleur op te werken is. Ter afwisseling geven wij deze week ook iets anders, waar de kleinsten aan mee kunnen doen: „teken een boom". „O, daar is niks aan," roepen jullie al, maar dan roepen wij terug, „pas op," want een boom goed tekenen is heus niet gemakke lijk. Soms zien wij de kleinsten onder jullie een boom tekenen als op Al als een paal waar enige sprietjes uitsteken. Of als A2 'en puntige stok, waaraan wat pieken zo dun als draden. En wordt dan een tamelijke boom getekend met takken, dan zien we dikwijls takken, die naar boven toe dikker worden, zoals op A 3. Een boom goed tekenen is niet gemakkelijk. Nu de bomen van hun bladeren zijn ontdaan, is het des te gemakkelijker ze eens te bekijken en daarna te gaan tekenen. Neem desnoods een klein stukje papier mee en probeer of het je lukt een boom naar de werkelijkheid te schet sen of thuis uit te werken. Volgende week zullen we daarop terug komen, maar eerst eens zelf aan het werk gaan. Een aardig gebruik is om moe der een brood, koek of cake te laten bakken waarin zij een of drie bonen verstopt. Als nu bij het verdelen van het brood of de koek een van de tafelgenoten de boon treft, maakt hij of zij aanspraak op de titel van „Ko ning". Hoewel je dikwijls op het Ne derlandse wapen deze spreuk (zinspreuk) zult hebben gezien, weten velen niet dat deze spreuk vroeger door Riené van ChAlons werd gevoerd en toen „Je Maintiendrai ChfUons" heette. Zijn neef en erfgenaam, Willem van Oranje, nam haar over met de wijziging „Je Maintiendrai Nassau". Maar zijn opvolgers lieten langzamerhand het woord „Nassau" weg, vandaar in het Nederlandse wapen „Je Main tiendrai" ,,Ik zal handhaven" In onze Jeugdkrant No. 6 spraken wij laatst (bij het ma ken van de Kerstgrot) terloops over het ei van Columbus. Nu hebben jullie ongetwijfeld meermalen daarover horen spreken, want als iemand iets vertelt, waarvan je eerst ge dacht had dat het ontzettend moeilijk was en je verneemt dan, dat het "toch maar een eenvoudig werkje is bijvoor beeld, dan zegt men: het is zo eenvoudig als het ei van Co lumbus. Hoe komt men nu aan dat gezegde? Columbus heeft, zoals jullie toch zeker weten, in 1492 Amerika ontdekt, maar men dacht toen dat Indië ontdekt was. In Maart van het jaar 1493 kwam Columbus naar Spanje terug en werd er geestdriftig toegejuicht. Ook aan het ko ninklijk hof werd hij ontvan gen en liet daar door middel van een soort levende optocht de vreemde producten uit de verre landen zien. De specerijen en gouden voorwerpen werden door echte Indianen gedragen, getooid in hun oorspronkelijke kleederdracht. Ook vreemde die_ ren, die men nog nooit had ge zien, had Columbus meege bracht. De koning en koningin gaven tar ere van Columbus een feestmaaltijd. Miaar zoals het meestal gaat, waren er ook ver schillende hoge personen, die af gunstig waren op zijn succes, het dus niet goed konden uit staan dat Columbus zo gehul digd werd en beroemd was ge worden. En zo vroeg een der hovelingen aan Columbus, of het nu werkelijk wel zo moeilijk was geweest en of elk ander dat niet zou gekund hebben. Maar Co lumbus gaf hem geen recht streeks antwoord, doch vroeg aan de vragensteller of hij een ei rechtop kon laten staan. Maar de hoveling en de andere hoge personen konden het niet ge daan krijgen. Zo is het nu ook met mjjn ontdekkingsreis, zei Columbus en nam een ei en zette het hard op tafel, zo dat 9 Januari ls het 325 jaax ge leden. dat Adriaan Floriszoon Boyensz, zoon var een timmer man te Utrecht, tot Paus werd gekozen. Dit is de enige maal in de geschiedenis, dat een Ne derlander tot deze waardigheid werd uitverkoren. Hjj werd in 1459 te Utrecht geboren en daar hij van een voudige afkomst was. had hij geen familienaam. Volgens ce gewoonte in de vyfriende eeuw werd de naam van zijn vader achter zijn doopnaam gevoegd en heette hij Adriaan Floris zoon. Ook als Paus heeft hij zijn doopnaam behouden. Hij studeerde te Leuven en werd daarna Bisschop; tn 1517 Kardinaal en op f Januari 1522 tot Paus gekozen. Hoewel zijn regeringstijd nog geen twee jaar duurd», wordt hij als een van de grootste Pausen be schouwd. In de moeilijkste tijd van de Katholieke Kerk was hij als een ster. die de noodzake lijke hervorming in de Kerk bracht. de dop wat indeukte en het ei bleef dus staan. Hij bedoelde dus. dat men te voren moet weten hoe men een werk zal ten uitvoer brengen. Als je dus hoort spreken „zo gemakkelijk als het el van Co lumbus", wil het zeggen dat iets niet moeilijk is, éls je echter maar weet, hoe liet tot stand te brengen! Columbus laat, voor de verbaasde hovelingen, het ei op tafel staan Roman op een Waddeneiland 50) „Ja, Kay!" werd er zacht teruggeroe pen. „Kom dan 'ns gauw hier." Harm Ehlers wierp nog een blik over het ledige havenpleln. Toen liep hij, hompelend met zijn stijf been, over de plank. „Wat is er, Kay?" „Licht 'ns bij! Ik geloof, dat we met dat pak een reusachtige vondst hebben gedaan!" Zij gingen achter den opstand staan en toen Kay het pak haastig had ont huld, liet Harm zijn zaklantaren aanflit sen Lang staarde hij met open mond Het nieuwe republikeinsche Congres der V.S. is Vrijdag voor het eerst bij eengekomen. In het Huis van Afgevaar digden hield de nieuw gekozen republi keinsche voorzitter Joe Martin een rede, waarin hij een beroep deed op alle bur gers van de V.S., om met de republikei nen samen te werken ten einde het land te redden van een ondergang door in ternen economischen moord. Martin verklaarde verder, dat zijn party haar beloften zal houden en de belastingen en regeeringsuitgaven ver lagen. Sprekend over de kwesties van de buitenlandsche politiek, zeide Martin: „Het is te vreezen, dat de door den oorlog getroffen landen voor hun her stel wat te veel rekenen op de Ver- eenigde Staten en niet genoeg op zich zelf," en hij voegde er aan toe, dat slechts een sterk, gezond en vrü Ame rika er toe kan bijdragen de wereld te redden. Er werd herhaaldelijk geapplaudis seerd, toen Martin verklaarde, dat aan iedere regeeringsinmenging in particuliere aangelegenheden der bur gers een eind moet komen en het toe zicht van het volk op de regeering zoo spoedig mogelijk weer moet worden in gesteld. In den Senaat sprak de republikein sche senator Taylor, die een resolutie voorstelde waarin den democratischen senator Theodore Bilbo de toegang tot den Senaat wordt ontzegd. Volgens deze resolutie heeft Bilbo de grondwet ge schonden door geld aan te nemen van leveranciers aan het leger en heeft hij eigenmachtig negers belet hun grond wettelijk recht om vrij te stemmen uit te oefenen. By stemming werd besloten Bilbo voorloopig den toegang tot den Senaat te ontzeggen. naar het voorwerp, dat nu te voorschijn kwam. ,,'n Geweer!" riep hy ten slotte verrast. „Kay, 'n windbuks!" De ander knikte ernstig. „Als ik 't niet gedacht hadKijk, Harm, dit is een buks, zooals ze die in de schiettenten hebben. En ik wed dat het dezelfde is, waarmee ze dien vergiftigden kogel op my hebben afgeschoten." „Donders, Kay, daar zeg je zoo watl Dan hebben we nu opeens „Het bewys hiervoor, dat Hein Liihrs onschuldig is," voltooide Kay den zin. „Zoo is 't. Net als ik altijd gezegd heb: de misdaad is door de bende van Ton ner uitgevoerd. Deze vondst bevestigt dat. piykbaar moest die lange Bartel nu het geweer gaan verbergen." „Zou je denken, dat Thiessen het schot gelost heeft?" „Dat is nog niet zeker, 't Zou ook mo gelijk zijn, dat hij het geweer alleen in bewaring heeft, zoodat het op het eiland niet ontdekt kan worden. Maar voor my staat 't vast, dat hij op een of andere manier met dien aanslag te maken heeft. We nemen het geweer mee, Harm." Kay dacht een oogenblik na. Toen ging hü door: „En nu moeten we ook nog even poolshoogte nemen in de kajuit van Thiessen. Neem jij het geweer en licht me eens bij." Harm loerde nog eens naar het café aan den overkant. „En als ze ons verrassen, Kay?" „Die blijven daar wel een poos plak ken. Kom, vlug!" Behoedzaam daalden zij de kleine trap af, die naar onder dek leidde. Kay duwde de kajuitsdeur open. Met den lichtkegel van de zaklantaren gleden hun oogen over de sobere inrichting van het ver trek, over de primitieve slaapplaatsen, de bestoven kast, de rond slingerende kle dingstukken, een zeildoekkoffer en leege rumflesschen. Voorzichtig traden zij binnen en terwijl 'Kay haastig de hoeken doorzocht waarnaar, dat wist hij zelf niet be keek Harm de tallooze prentbriefkaarten en foto's die met punaises aan den wand en de openstaande kastdeuren wa ren aangebracht. „H'm," bromde de visscher na een 3. Tim. had name. lijk in zijn tuintje een plek, waaraan hij zich al lang geërgerd had, omdat die zo kaal was. En omdat hij zich nu toch maar aan het verve len was, besloot hij. die ergernis weg te nemen. Achter de schuur stond name. lijk een rozen, boompje. Niemand kon het daar zien en dat was zonde, want het was werke lijk een mooi rozen boompje. Als hij dat nu op die kale plek zette, dan was die weg en iedereen kon het boompje zien. Twee vliegen in één klap dus. En toen Tim dat zo bedacht had, haalde hij een schop te voorschijn en toog daarmee op het struikje af. Hij groef het netjes uit en bracht het naar zijn voortuintje. Daar begon h\j toen een gat te graven, maar toen hij de schop ste vig in de grond zette, hoorde hij een tik en de schop wilde niet verder, precies alsof hij op een stuk ijzer terecht gekomen was. Tim trok de schop de grond uit, om een eindje verder opnieuw te beginnen, maar toen spoot er een straaltje water de lucht in. poos, „hier schynt niets verdachts te zyn. 't Is ook onzin, dat we hier blijven zoeken. Kom, aan dat geweer hebben we genoeg, we verdwynen weer!" ,,'n Ctogenblik," zei de onderstuurman en hij richtte zyn zaklantaren op een oude foto in de kastdeur. „Moet je ky- ken, Kay! Een tafereel uit blyde dagen: Fietje en Alma Thiessen als eigenaars van een schiettent op een kermis." Nieuwsgierig bezag Kay de verbleekte foto. Hij moest er om lachen, want op die kiek stond de huishoudster van Dohse nog in den vollen bloei van haar jeugd. „Wei, wel," zei hü, „nu weten we 't ook zeker, waar die windbuks vandaan komt." Het volgende oogenblik voelde hij een schok. „Verdorie, Harm, daar zie je dat hooge ding naast de schiet tent...... ik mag een boon heeten als dat geen hoofd-van-jut is!" „Warempel! En op het bord staat: Directie Friedrich Thiessen Met bevende vingers maakte Kay het verrassende document haastig van de deur los. „Jut!" zei hij triomfantelijk, „Jut! Nou is 't zoo helder als glas: Jut is de scheldnaam van Thiessen!" Plotseling keerden zij zich tegelijk om. De deur van de ka juit had plotseling ge knarst. Harm liet zyn lantaren in die richting stralen. Ze zagen niets. De deur stond een weinig open en achter de spleet gaapte een diepe duisternis. Secon- denlang wachtten zij gevechtsklaar op de verschijning van Thiessen. ,,'t Schijnt toch niks geweest te zyn," fluisterde Harm eindelyk. Kay luisterde met gespannen aandacht en hij meende achter de deur een luide, stootende ademhaling te hooren. Zacht jes trad hij naar voren om zich zekerheid te verschaffen. Maar hij kwam niet ver. Plotseling vlamde in de spleet van de deur een zoeklicht op. Het verrassende schelle licht verschrikte hen zoozeer, dat zij achteruit wankelden en onwillekeurig bukten. Harm Ehlers had zich ontsteld achter de kast teruggetrokken. En beiden verwachtten de volgende seconden het kraken van een pistool. Maar niets daarvan gebeurde. Er klonk geen kreet, er viel geen schot, er volgde geen aanval. Eer scheen het dat het zoeklicht min der werd. Toen sloeg de deur dicht om meteen van buiten afgesloten te worden. „Vervloekt!" hijgde Kay, „de kerels hebben ons overrompeld en opgesloten!" Harm Ehlers nam zyn lantaren, die in den eersten schrik op den grond was ge- Vallen, weer op en belichtte voorzichtig de deur, waarachter Thiessen en Bartel nu blijkbaar ook nog zware voorwerpen opstapelden. „Hoor je dat, Kay?" fluisterde hy ont daan, „ze metselen ons in." Kay wierp zich een paar maal met zijn volle gewicht tegen de deur. Voorloopig zaten zij gevangen. „Wat 'n boevenstreek!" viel de visscher uit. „Nu kunnen we ons hier zitten ver velen tot het dag wordt en we uit de patrijspoorten om hulp kunnen roepen. Intusschen hebben die twee schavuiten volop den tijd zich uit de voeten te maken." „Stom ook, dat ik niet boven gebleven ben," tromde Harm Ehlers. Hy kreeg het met zijn woede te kwaad, schreeuwde luid om de politie en trapte met zyn ge zonden voet hard tegen de deur. „Kalm aan, Harm, zoo bereiken we niets." Kay ging op den rand van de bedstede zitten en dacht na. Toen lachte hij: ,,'n Fraaie bedoening! Goed, dat mijn moeder er niets van weetKom tij me zitten, Harm, we nemen 'n siga ret, dan schiet de tyd vlugger op." Maar nauwelijks was ook de onder stuurman gaan zitten, of er ging een licht beven door het schip.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3