Zéér ernstige toestand in Palembang? Linksche oppositie tegen De Gasperi's reis Britsche commissie brengt rapport uit over Griekenland VORST ZAL NOG TOENEMEN N.S. gaan nieuwe stations bouwen Ijzige koude in het Noorden van Duitschland Medan rustig na verdrijving der Indonesiërs Uitbreiding van Comm.-Generaal COMMISSIE-GENERAAL VERTROKKEN Onlusten en opstootjes in Rome Nieuwe regeering dient ingesteld DRUK TRANSATLANTISCH LUCHTVERKEER Wekelijks 46 machines v.v. tusschen Europa en Amerika Laagste temperatuur -13 gr. op vliegveld Eelde Niet monumentaal, maar eenvoudig en practisch Vele fabrieken stilgelegd Tot hoofd en hart Vliegtuig had pech Wê Baruch neemt ontslag MAANDAG 6 JANUARI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23739 „Vuurvliegen" in actie DE INDISCHE REIS VAM PROF. ROMME Vertrek pari. commissie naar West-lndië Eerste suikeroogst op Java in 1949? Het weer Het onderzoek van den Veiligheidsraad Vlammenwerpers in Palestina KONINGIN MAAKT EEN RIJTOCHT AMELAND IN ZIJN ISOLEMENT Spoorwegverbinding Moord- Zuid gewijzigd De strijd om de Zuidpool BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advert en tien eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Sjahrir heeft Zondag aan A.P. medegedeeld, dat gevechten uitge broken zijn in Palembang, het cen trum van de Nederlandsche en Amerikaansche olieraffinaderijen op Zuid-Oost-Sumatra en dat de toe stand aldaar „zéér ernstig1" is. Sjahrir zeide, dat telegrammen van Öen republikeinschen „gouverneur" van Zuid-Sumatra melding maakten van het feit, dat de gevechten oplaaiden, nadat he Nederlanders aan de Indonesiërs op dracht gegeven hadden zich over een gebied van ruim 30 km. rondom de stad terug te trekken, evenals uit de stad Zelf. Uit Medan wordt bericht, dat de si tuatie aldaar weer rustig is. Vlak voor het aanbreken van den dag op Vrijdag Werden nog kleine Indonesische aanval len afgeslagen. Dit was het laatste ge- Vecht. De Nederlanders namen nieuwe stellingen in, nadat Indonesische strijd krachten verdreven waren. Zaterdag is wederom een patrouil leboot van de Kon. Marine, ditmaal bü Menari, beschoten. Reeds enkele uren later werd een tegenactie door twee ■„Vuurvliegen" van den marine- luchtvaartdienst ingezet, meldt de Marine Voorlichtingsdienst. Na voorafgaande nauwkeurige verken ning werden de vijandelijke doelen met 20 m.m. mitrailleurs onder vuur geno men. Bij de eerste „run" vloog een pill box, die een ammunitie-opslagplaats bleek te zijn, in de lucht. Een „Vuur vlieg" werd hierby door scherven zeer licht beschadigd. Voorts werden nog drie pill-boxes en twaalf kazematten onder Vuur genomen en beschadigd. De commandant van de zeemacht In de afgeloopen dagen heeft de re geering besprekingen gevoerd teneinde te komen tot een uitbreiding van de com missie-generaal. Het ligt in het voornemen der regee- ttng een wetswijziging voor te stellen,, VISJJSC het aantal leden der Oommissie Van drie op vijf zal brengen. Uiteraard Zal de luitenant-gouvemeur-generaal ook in het uitgebreide college zitting hebben. In doorgaans welingelichte krin gen worden in dit verband de namen genoemd van dr. A. D. A. de Kat Ange- bno, oud-directeur van het departement van Onderwijs en Eeredienst te Batavia, ®e speciaal voor besprekingen met de ïegeering sedert enkele weken uit de Ver. Staten in Nederland is teruggekeerd, en Van prof. S. Posthuma, buitengewoon hoogleeraar te Rotterdam en directeur Van de Nederlandsche Bank. Betreffende de reis, die prof. mr. C. P. M. Romme Dinsdag a.s. naar Indië zal maken, deelde hij aan het A. N. P. mede, dat het geheel van de omstandigheden Zal afhangen, of met de Indonesische Ka tholieke Partij (Partij Katholiek Indone sia) contact zal worden opgenomen. De parlementaire commissie voor West- Ihdië zal Woensdag 8 Januari per K.L.M.- toestel naar Paramaribo vertrekken. De reis loopt via Rio de Janeiro. De commissie zal bondag 12 Januari te Paramaribo arriveeren. Uit officieele Nederlandsche cijfers blijkt, dat thans naar schatting anderhalf mil joen ton suiker op Java aanwezig is "Olgens cijfers in de republikeinsche pers Werd in het afgeloopen jaar 20.000 ton suiker geproduceerd, terwijl in 1947 de hroductie niet meer dan 25.000 ton zal bedragen. Het valt te betwijfelen, of de Mannen voor een grootere productie ver wezenlijkt zullen kunnen worden, aange ven er een tekort is aan kunstmest en Joor de productie benoodigde importar- «kelen. Mocht het binnenland van Java in den W>op van dit jaar „open" komen, dan b°u toch de eerste oogst niet vóór 1949 Verwacht kunnen worden. Daar het onmogelijk is meer dan 51 'abrieken in te schakelen (het aantal, de Japanners intact hebben gelaten) de oogst van 1949 niet grooter zijn uan een millioen ton. Vóór dit kan ge uren, moeten echter goederen ter waar- van eenige honderden millioenen gul- ehs geïmporteerd worden. VVftiefl kinderen, afkomstig uit de kin. ^■rhuizen „Wees een zegen", werden door ■■f. de Koningin in het paleis te Am. sterdam onthaald. De landsvrouwe temidden der kleuters heeft bij vorige beschietingen van ter roristen bekend gemaakt, dat bij her haling krachtiger opgetreden zou wor den. In een Zaterdag gehouden radiorede heeft de Indonesische „minister" van Defensie nadrukkelijk verklaard, dat de radiorede van Soedirman door velen ten onrechte was uitgelegd als een oproep tot den strijd. „Ik kan niet nadrukke lijk genoeg zeggen, dat dit onjuist is. De republikeinsche regeering is niet voornemens wapengeweld te gebruiken en zal daarin ook nooit toestemmen," aldus Sjarifoedin. Voor de tweede maal vertrok Zondagmorgen vroeg de Commissie-Generaal van het vliegveld Schiphol naar Indonesië Q Zondagmorgen zijn de drie leaen van de Commissie-Generaal met 't Indië-vliegtuig der K. L. M. van Schiphol weer naar Ned. Indië ver trokken. Enkele minuten na half zeven nam de machine haar aanloop en lichtte gezagvoerder Steinbeck haar van den grond. Een kwartier later keerde het toestel echter op 't vliegveld terug, omdat de z.g. koerstol (de automatische piloot) een kleine afwijking vertoonde. De pas sagiers namen hun intrek in 't restau rant, waar zij tot kwart over zeven bij een bleven. Toen was de storing ver holpen, waarna het vliegtuig om 7.25 uur voor de tweede keer en ditmaal de finitief koers zette naar Cairo. Onder de aanwezigen, die in 't restau rant van Schiphol uitgeleide deden be vonden zich o.m. als vertegenwoordigers van de Party van den Arbeid voorzitter Koos Vorrink, het Indonesische Kamer lid N. Palar en de heer S. Posthumus, eveneens lid van de Tweede Kamer Voorts nam daar namens den minister president, diens secretaris, de heer H. G. Hermans, en de secretaris-generaal van Overzeesche Gebiedsdeelen, de heer A Kiveron, afscheid van de Commissiele den. Deze worden, zooals bekend, verge zeld door mr. P. Sanders, secretaris der Commissie, de heeren mr. C. C. J. Maas- sen en dr. I. Samkalden, adviseurs, be nevens de secretaresse, mej. J. A. A. Lenderink. Bovendien zal in Cairo kolonel Abdoel Kadir, adviseur van den Luitenant-Gouverneur-Generaal, met zijn echtgenoote zich bij het gezelschap voegen. Vóór het vertrek deelde Schermerhorn in een vraaggesprek met een A. N. P.- verslaggever het volgende mede: „Als er geen complicaties komen, dan zullen wy de overeenkomst tee kenen. Wij zijn gemachtigd dit te doen zonder eerst overleg te plegen met de regeering. Mochten deze zich wel voordoen, dan ligt het houden van ruggespraak voor de hand." Verwachting tot Dinsdagavond: Langzaam afnemende doch tijdelijk nog krachtige Oostelijke wind. Gelei delijk wat toenemende bewolking, voornamelijk in het Zuid-Westen van het land, doch nog geen sneeuw van beteekenis. Voortdurend strenge vorst. Zon 8.47—16.45, Maan 16.14—8.45. (Van onzen Romeinschen correspondent) In een intervieuw met een te Rome verschynend Amerikaansch dagblad heeft de Italiaansche premier Alcide de Gasperi vóór zijn vertrek naar New York het doel van zijn reis in drie pun ten samengevat. Op de eerste plaats wilde hü het vertrouwen van de V. S. winnen in het nieuwe democratische Italië en vervolgens trachten een geld- leening te verkrijgen en hulp in den cri- tieken voedseltoestand van zijn land. Intusschen heeft hy in de laatste zit ting van den ministerraad, die een zeer bewogen verloop had, openlijk aan de Een Engelsche parlementaire commis sie, bestaande uit vier Labour-, twee conservatieve leden en een liberaal lid, heeft als resultaat van een bezoek in Augustus aan Griekenland een rapport gepubliceerd, waarin een geheel nieuwe politiek voor dit land wordt voorgesteld. Het rapport omvat de volgende punten: Engeland moet Griekenland steunen bij het vormen van een regeering, waarin alle partijen, uitgezonderd misschien uiterst linksch, vertegen woordigd zijn. Deze regeering moet een algemeene politiek van clementie t.a.v. politieke delinquenten volgen. De vrede in het land en de consti- tutioneele vrijheden moeten worden hersteld. Nieuwe verkiezingen moeten gehouden worden op grond van bijge werkte kiezersiysten. De Engelsche troepen moeten worden teruggetrokken. De eerder gekozen vertegenwoordi gers van de vakvereenigingen moeten toestemming krijgen hun werk te ver richten, totdat nieuwe verkiezingen zijn gehouden. Leeningen moeten in de toekomst alleen aan Griekenland worden ver schaft, indien de bevoegdheid van de Britsche economische missie aldaar wordt vergroot. Volgens het rapport woedt in deelen van Macedonië en in 'de bergachtige ge bieden van Thessalië een soort minia tuur-burgeroorlog tusschen ongeregelde troepen der linkerzijden en gendarmes. Rechtsgeoriënteerde ongeregelde troepen oefenen in de dorpen terreur'uit en persen ieder, die rijk genoeg is, geld af. Naar aanleiding van de berichten, dat sommige linksche troepen hulp en on dersteuning ontvangen van de andere zijde van de grens zegt het rapport: „Dat is waarschijnlijk het geval. Het zou ech ter onjuist zijn aan te nemen, dat het optreden van deze groepen geheel door nlet-landgenooten is geïnspireerd. In een bij het rapport bijgevoegde clau sule verklaart het conservatieve lid Vanc, Bonder bepaaldelijk zijn instemming met de feiten uit het rapport te willen in trekken, dat het accent anders gelegd moet worden. Het rapport is volgens hem niet eerlijk tegenover de huidige Grieksche re- gearing en dreigt deze të veel met West- Europeesche en te weinig met Oost-Buro- peesche maatstaven te meten. Leden van den Veiligheidsraad zijn Vrijdag te Lake Success onder voorzitter schap van Hasluck (Australië) bijeenge komen om de technische voorbereidingen voor het uitzenden van een commissie van onderzoek naar Griekenland te be spreken. Besloten is, dat deze commissie op 30 Januari te Athene voor het eerst bij een zal komen. Zij zal samengesteld zijn uit afgevaardigden van 11 leden van dén Veiligheidsraad. De commissie zal een tournée maken door Griekenland, Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië. linksche partyen verweten, dat zij met opzet de reeds precaire binnenlandsche situatie nog meer vertroebelen teneinde zijn reis te doen mislukken. Hy wees daarbij op de onrust en de incidenten van de laatete weken, op het laatste oogenblik heeft men echter een breuk in de regeering weten te voorkomen, zoodat de premier thans is vertrokken, nadat hij een vertrouwensvotum van het kabinet had verkregen. Het heeft in Rome zeer de .aandacht getrokken, dat Nenni tot plaatsvervan gend premier is aangewezen, nadat eerst óe ondersecretaris van .Binnen landsche Zaken officieel als zoodanig be noemd: was. Men ziet hierin een laatste poging van de Gasperi en de rechtsche groepen reeds bij voorbaat de ver antwoordelijkheid voor eventueeie troe belen in de komende dagen op rekening te schrijven van het .socialistisch-com munistisch bitrif. Het staat overigens vast dat de linksche partijen alles op alles zullen zetten om de reis van den premier naar Washington te doen mislukken en zoodoende te voorkomen dat Italië bin nen de invloedssfeer van de Westelijke mogendheden zal geraken. Een van de middelen, die men onge twijfeld zal beproeven, is het veroor zaken van onlusten en opstootjes, die reeds thans aan de orde van den dag zijn, vooral in het Zuiden. in Rome is het tot nu toe rustig, doch de toestand is er zeer gespannen tengevolge van de staking van de zwarte handelaren uit protest tegen de jongste maatregelen en het optreden van de politie. De voedsel situatie in de hoofdstad is daardoor zeer critiek geworden en het ziet er naar uit, dat de rust zeer binnenkort zal ver stoord worden. Onverantwoordelijke ele menten zullen trachten de gevaarlijke situatie uit te buiten, ten einde de Gas peri in Washinton den wind uit de zeilen te nemen. De premier is naar A. P. meldt Zon dag in Washinton aangekomen en zou denzelfden dag nog een onderhoud heb ben met Byrnes. Het DA -MI. te De Bilt deelt mede: De koude luchtstrooming, welke eenige dagen geleden over Midden-Eu" ropa ontstond, nam de afgeloopen 24 uur nog belangrijk in intensiteit toe. Over Scandinavië daalde de luchtdruk slechts weinig, terwijl over de Golf van Biscaje de barometers tijdelijk sterk daalden, onder invloed van het binnen dringen van een Oceaandepressie. Over de Britsche Eilanden, het Kanaal en 't Noordzee-gebied ontstond tengevolge van deze ontwikkeling in de luchtdruk- verdeelingen een Zuid "Oostelijke tot Oostelijken storm, waardoor de zéér koude lucht u>t Duitschland in versterk te mate naar ons land werd aangevoerd. Zondag steeg de temperatuur in Gro" ningen reeds niet verder dan 8 graden onder nul ondanks den zonneschijn. In den nacht van Zondag op Maandag daalden de temperaturen in ons land bij feilen Oostenwind tot de volgende waarden: Groningen (vliegveld Eelde) -13, In een uitzending, via den geheimen Palestijnschen zender van de Irgun Zvai Leumi werd Zondagavond medegedeeld, dat wederom gebruik was gemaakt van vlammenwerpers bij den strijd van de leden der Irgun tegen de Britten. De vlammenwerpers, die bij de aan slagen van de vorige week Donderdag gebruikt zijn, waren oorspronkelijk in Groot-Brittannië vervaardigde sproeiers voor vruchtboomen geweest, die in de ondergrondsche werkplaatsen van de Irgun Zvai Leumi waren omgewerkt tot vlammenwerpers. De omroeper las ook de lijst van slachtoffers van den laatsten dag voor. Hij ging er groot op, dat er een Britsch officier gedood was en 20 Britsche sol daten plus vijf politie-agenten gewond, terwijl bij de leden van de Irgun slechts twee soldaten gewond waren. De om roeper gaf commentaar op de gevangen neming van de vier leden van de Irgun door de Britten, na de incidenten van den vorigen Zondag, waarbij Britsche haten gegeeseld waren. Alle Londensdhe bladen verwachten, dat als gevolg van de besprekingen in Londen met den hoogen commissaris voor Palestina, generaal Sir Alan Oun- nigham, spoedig tot strenge maatrege len van Britsche zijde in Palestina zal worden overgegaan. Een verdeeling van Palestna in Arabische en Joodsche autonome saten zal volgen. De Joodsche staat zou ongeveer 40% van de opper vlakte van het land beslaan, een auto nome regeering, den status van domi nion, zijn eigen vlag. een minister van Buitenlandsche Zaken en een leger be zitten. Dit voosgestelde Britsche plan, zou niet voor Maart uitgevoerd worden. Men voorziet groote moeilijkheden, daar de Arabische landen zich vierkant verzetten tegen de oprichting van een Joodschen staat in Palestina. Leeuwarden -12, Den Helder -10, vlieg veld Twente -10, De Bilt -9, Schiphol (vliegveld) -9, Eindhoven (vliegveld! -10, Maastricht (vliegveld Beek) -11, Vlissingen -7. Ook in het buitenland kwamen zéér lage temperaturen voor. De koude drong daarbü zelfs door tot in Zuid-Italië, waar bovendien vrij veel sneeuw viel. In Brindisi daalde de temperatuur tot 2 graden onder nul, In Triëst stak de be ruchte Bora op (Noord-Oostelijken storm), waarbij hedennacht 11 graden vorst werd gemeld. In Joego-Slavië, Hongarije en Roemenië wordt een vorst gemeld van 1318 graden. In Tsjecho- Slowakije. Polen en Oostenrijk daalde de temperatuur op vele plaatsen tot ongeveer 25 graden onder nul. In West- Duitschland vroor het in den nacht van Zondag op Maandag ongeveer 16 gra den, in de omgeving van Berlijn onge veer 20 graden. De vorst dronk verder door over Frankrijk, waar het in Parijs 5 graden onder nul werd en °ver Enge land tot nabij de Iersche Zee. Daar de luchtdruk aan den Zuid" kant van het Scandinavisch-Russi- sche hoogedrukgebied over het Mid- dellandsche Zeegebied en het gebied der Zwarte Zee verder daalde, moet voorloop Jg op aanhouden van de Oostelijke luchtstrooming gerekend worden. De wind zal daarbij tijdije- lijk wat afnemen, d<>ch nog steeds vrij krachtig blijven. De vorst neemt iets verder toe. H. M. de Koningin heeft Zondagmid dag een rijtocht door Waterland ge maakt. In Volendam nam H. M. van haar auto uit eenigen tijd het schaat senrijden op de Gouwzee in oogen- schouw. Haar bezoek trok veel belang stelling. Nadat de bootverbinding van Ameland met den vasten wal van Friesland ge durende enkele dagen hersteld is ge weest, heeft men deze sedert enkele dagen weer stop moeten zetten wegens den lagen waterstand cp de Waddenzee. Zoodoende heeft men sinds 14 Decem ber slechts drie diensten kunnen onder houden per postboot. Voor het overige was Ameland voor zyn verbinding met de buitenwereld geheel aangewezen op de vliegtuigen, die dagelyks post en passagiers, alsmede de meest noodzake lijke artikelen aanvoerden. Zaterdag arriveerden op het vlieg veld van het eiland twee toesteller, met onderdeelen vcor het vliegtuig, dat by het opstijgen op 27 December bescha digd werd. Ook namen zij den post van drie dagen en enkele passagiers mee naar Leeuwarden terug. De voorraad van de meest noodzakelijke levensmiddelen en van rookartikelen is nu weer aange vuld, zoodat de Amelanders met eenig vertrouwen een verder isolement tege moet kunsen zien. waarbij het er, nu de Zuidoostenwind veel ys byeendrijft wel naar uitziet dat een herstel van de bootverbinding voorloopig illusoir blijft (Van onzen Utrechtschen correspondent) Naar wü vernemen mag men erop rekenen, dat de Ned. Spoorwegen nog dit jaar een begin zullen maken met den bouw van nieuwe stations te Enschede, Hengelo, Zutphen, Roo sendaal en Arnhem, misschien ook te Den Bosch en Nijmegen, maar zeker niet in Eindhoven, Weert, Roermond en Sittard, waarvan men dit jaar de plannen zal uitwerken en den bouw niet in de laatste plaats uit financieele overwegingen zal verschuiven naar 1948. Het karakter van ai deze stations liet. zullen nieuwe en geen herbouwde oude worden zal over het algemeen veel eenvoudiger en practischer worden dan de bestaande. Bij het electrisch ver keer der toekomst zyn namelijk practi- sche niet te groote stations en zeker geen monumentale zooals b.v. Centraal in Amsterdam noodig. Hiervoor zal men uiteraard met de gemeentelijke instan ties in overleg moeten treden. De verbindingen tusschen de perrons op deze nieuwe stations zullen uitsluitend met tunnels tot stand worden gebracht. Bovendoorgangen behooren tot het ver leden. Ook zullen de wachtkamers niet meer op de perrons maar zooveel moge lijk in het stationsgebouw worden ge plaatst. Een nieuwigheid is, dat men in deze stations ook wachtkamers zal maken, bestemd voor de buspassagiers, die met de bus van het station naar kleinere plaatsen vertrekken. Voor deze bussen, taxis en andere auto's zullen bovendien op de pleinen voor de stations zeer ruime parkeergelegenheden worden ontworpen. Als bijzondere attractie voor de bus passagiers worden bovendien waar dat mogelijk is op genoemde stations boven de in- en nitstapplaatsen op het stations plein overkappingen aangebracht, zoodat men ook bij regenweer aangenaam met dt bus zal kunnen reizen. Waar zulks niet mogelijk is, zal men tenminste op de eilandjes, waaraan de bussen halthou- den, boomen doen planten. Wegens ijsgang moest de schipbrug by Hedel weer uitgevaren worden. De N.S. autobusdiensten Geldermalsen's Her togenbosch en Zaitbommel's Hertogen bosch v.v. vervallen hierdoor. Reizigers voor het zuiden moeten via Nijmegen of Dordrecht deizen. Men zal trachten door het inleggen van eenige extra treinen de Noord-Zuidverbinding via Nymegen zooveel mogelijk te hand haven. Morgen, 7 Januari, wordt het rose biljet, dat tijdens de vorige vorstperiode de treinen aangaf, die den dienst via Nijmegen a aanvulen, weer van kracht. Tevens vervalt met ingang van dien da tum het vijftal op dat biljet vermelde treinen in de verbinding UtrechtGel dermalsen. Men raadplege de aanplak biljetten op de stations. Sinds Zaterdag wordt de verbinding tus schen Volendam en Marken, dat door het ijs geheel is gëisoleerd, door deze ijszeil- boot onderhouden Sinds dé stoutmoedige vlucht van Lindbergh en de later volgende re gelmatige lijndiensten tusschen Ame rika en Europa is het luchtverkeer over den Atlantischen Oceaan ge stadig toegenomen. De American Overseas Airlines hebben van dit transatlantische luchtverkeer het leeuwendeel genomen. Thans heeft de vice-president van deze maat schappij, Harold R. Harris, be kend gemaakt, dat wekelijks 't aan tal A. O. A.-vliegtuigen, dat de dien sten van de verschillende Europec- sche landen met de Vereenigde Sta ten onderhoudt, van 14 op 16 is ver hoogd. Daarvan vliegen er wekelijks 8 heen en terug van New York naar Londen, 5 naar Frankfurt (waarvan 2 naar Ber lijn), 1 naar Amsterdam en 2 naar Stockholm. Twee van de 5 naar Duitsch land vliegende toestellen doen bovendien Schiphol aan. Naast de 2 K. L. M.- vliegtuigen, die des Dinsdags en Za terdags op New York vliegen, vertrek ken derhalve 3 A. O. A.-machines van Amsterdam naar New York en wei des Zondags '19.30 uur), Woensdags (13.30 uur) en Vrijdags (13.30 uur). Uit New York op Schiphol aankomende vliegtui gen voor Frankfurt en Berlijn verblij ven 3 kwartier op het vliegveld en ver trekken Dinsdags en Donderdags 11.55 uur. Een overzicht van alle luchtvaart maatschappijen, die trans-atlantische diensten onderhouden, toont aan, dat wekelijks niet minder dan 46 vliegtuigen heen en weer vliegen over den Oceaan, hetgeen dus 92 enkele vluchten zijn en beteekent, dat er dagelyks ruim 13 pas sagiersvliegtuigen den Oceaan overste ken. Op enkele vliegtuigen van de British Overseas Airways na, die naar de Ber muda-eilanden vliegen, is het enorme La Guardia-vliegveld bij New York het eindpunt aan de overzijde van den Oceaan voor al deze vliegtuigen. In Eu ropa daarentegen liggen hun bestem mingen verspreid in Engeland, Noorwe gen, Zweden, Eenemarken, Duitschland Nederland, België, Frankrijk, Italië, Oos tenrijk en Tsjechoslowakije. Ondanks het bijzonder drukke ver keer op het La Guardia-vliegveld wor den voor de passagiers de gezondheids-, immigratie- en douaneformaliteiten bin nen een half uur vervuld, terwijl het nog niet lang geleden 3 tot 4 uren in beslag nam. In dien tijd werd de ironische slag zin geboren: „Als u tijd over hebt, reist dan per vliegtuig." „Niets is zoo irriteerend voor een pas sagier, die om der wille van de snel heid door de lucht reist," zoo luidt een Amerikaansch commentaar, „als de on- redeiyke vertragingen, die men niet in de lucht maar op den grond aan beide einden van een vlucht ondervindt. Goe de samenwerking en efficiënte organisa tie hebben hier hun vruchten afge worpen." Bernard M. Baruch en zijn collega's van de Amerikaansche delegatie in de Atoomcommissie van de Ver. Naties hebben Zaterdag hun ontslag bij presi dent Truman ingediend. Zy beschouwen hun taak als geëindigd en zijn van meening, dat Warren Austin, de Ameri kaansche gedelegeerde in den Veiligheids raad, het probleem naar gelang van zijn ontwikkeling verder kan behandelen. In zijn brief aan Truman, waarin hy kennis geeft van zijn aftreden als lid van de Atoomcommissie der Ver. Staten, heeft Baruch nog geschreven: „Ik zie geen re den waarom dit land zcu afzien van het voortgaan met het aanmaken van atoombommen, zoolang ^het verdrag dat voorziet in internationale atoomcotróie nog niet geratificeerd is. Reeds eerder heb ik uw aandacht gevestigd op de nood zakelijkheid van het bewaren der atoom geheimen. Terwijl aan den eenen kant de wetenschap vrij moet zyn, mag zy niet vrij zyn de menschheid te vernietigen." Australië maakt aanspraak op een derde van het Zuidpoolgebied en het is onwaarschijnlijk, dat het van zijn aanspraken afstand zal doen ten be hoeve van een UNO-bestuur over het gebied. Australië zal binnenkort een verkeiiningspatrouille naar de Zuid poolgebieden zenden, welke door een grootere expeditie zal worden gevolgd, teneinde zijn aanspraken op 2.500.000 vierkante mijlen van het gebied kraebt bU te zetten. By K. B. is benoemd tot inspecteur van het landbouwonderwijs in vasten dienst, onder toekenning van den per soonlijken titel van directeur van het landbouwonderwijs, ir. N. van Vliet., thans rijkslandbouwconsulent, tevens di recteur van de Rykslandbouwwlnterschool te Zutphen. De nieuwe koudegolf, die sedert drie dagen over Noord-Duitschland heerscht, heeft Zondagavond de re cords van December overtroffen. De temperatuur, de Zondagochtend in Beriyn en Hamburg zestien graden vorst was, is gedaald tot twintig gra den. Berlijn heeft thans de koudste dagen sedert den winter van 1941. De weerberichten voorspellen een voor loopig aanhouden van de vorst en ern stige gevolgen voor de bevolking in de groote steden worden voorzien. Het stopzetten van de binnenvaart heeft in steden van het industriegebied Westfalen reeds geleid tot stagnatie in de broodvoorziening. Nadat in Hannover en Hamburg de geheele in dustrie reeds is stilgelegd door beper king van den kolenaanvoer, worden van morgen af in Hamburg ook alle theaters gesloten, teneinde alle nog voorradige kolen beschikbaar te heb ben voor de electriciteFtsvoonriening. De stopzetting van de groote bedrij ven in Berlijn is voorloopig verlengd tot 13 Januari. Kolonel Lawrence Wilkinson, waar- Onder het mom van „men moet zich niet met andermans zaken bemoeien" onttrekken velen zich aan verplichtingen, die men tegen over anderen heeft- nemend directeur van de economische afdeeling van het Amerikaansche mili taire bestuur, verklaarde dat vele indus- trieele ondernemingen in de Amerikaan sche zene van nu af tot April gesloten zullen worden als gevolg van gebrek aan kolen en electriciteit. Daardoor wordt het honderd millioen dollar be loopend exportprogramma, dat voor 1947 was opgesteld, op losse schroeven ge steld. De productie-beperking in de fabrieken varieert van 60 tot 100 pro cent. Zoo moest de groote Buderusche Eisenwerke, op twee na grootste ijzer en staalfabriek in Duitschland, de „Kerstvacantie" van haar 2000 arbeiders in verband met den onvoldoenden kelen- voorraad, verlengen. Geiyk alle fabrie ken in West-Duitschland had deze groote staalfabriek ter besparing van kolen een kerstvacantie van twee weken gehouden. De ziekenhuizen in vele steden mel den. dat hun kolenveorraden .gevaarlijk laag" zyn. De kolenreserve der spoor wegen wordt geschat op 4 y, dag. „Vei lig" is een reserve van 15 dagen. De autoriteiten zeggen, dat in de eer ste plaats voor de behoefte aer bezet ting gezorgd wordt. Een klein deel der kolen die aan de industrie zijn toegewe zen, is thans voor huishoudelijk gebruik der Duitse he bevolking bestemd. Men is hiertoe moeten overgaan om „een ernstiger catastrophe", namelyk het waarschijnlijk doodvriezen van honder den menschen, te voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1