STAD EN OMGEVING I Tekort aan papier ook dit jaar zeer nijpend Velsens politiechef staat terecht Zweedsche toezeggingen kannen niet worden nagekomen Een 2e meisje „OMROEPER" spel Modaliteiten conversieleening Eerste 0 jaar 3 pet. daarna 31h Mgr. N. Stam in Haarlem Harrebomée, een der grootste steun pilaren van den S.D. mm 1946 uitstekend jaar voor de tuinderij Bewaart oud papier Duister. AGENDA Nieuw Spaansch bewind? MAANDAG 6 JANUARI 1947 PAGINA 2 Hartelijke ontvangst Gouden professiefeest zuster M .Wenceslaus Aanbesteding voor den bouw van 40 woningen Haarlems Tribunaal opnieuw beëedigd JUBILEUM F. J. KOOY Kersttooneelstuk Succes voor Kath. jeugd te Bloemendaal Eindwedstrijden Haarlemsche Schoolschaakbond Nieuwe bonkaarten HEEMSTEDE Gasverstrekking Nieuwe bonkaarten HILLEGOM „En waar de sterre bleef stille staan" R.K. Harmonie „Crescendo" Spoorwegfilm BEVERWIJK Omzetten der veilingen beduidend hooger Premie-verhooging ziekenfonds Pa!ter Peters voor den Middenstand KATHOUEK AMUSEMENTS ORKEST NIEUW BOOTHUIS TE WIJK AAN ZEE Wanneer „Welkom Binnen"? Verfraaiing dekenale kerk Groente- en bloemenveiling Halve dagen school (Wordt vervolgd BEKEND REDDER OVERLEDEN Amerikaansch vliegtuig der Zuidpool-exepeditie over tijd Na een afwezigheid van tien jaar Is Z. H. Exc. Mgr. Stam, Apostolisch- Vicaris van Kisumu, in Haarlem, zijn geboortestad, voor een kart ver blijf teruggekeerd. De Paul Krugerstraat, waar Mgr. Stam bij familie logeert, is in vlaggen- tooi en vele katholieken, maar ook niet- katholieken uit de directe omgeving hebben den grijzen bisschop een be zoek gebracht en hem allerlei verras singen bereid. Zondag heeft Mgr. Stam in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara een plechtig Lof gecelebreerd met assisten- tie van de kapelaans der parochie, de weleerw. heeren P W. A. Hillebrand als diaken. L. Beugelsdijk als sub-diaken en F. H. Heemskerk als ceremonarius. Ka- j otters, verkennrs en welpen hebben den bisschop van zün tijdelijke woning afgehaald en naar de kerk begeleid waar leden van de Katholieke Jeugd beweging een eere-haag hadden ge vormd. De pastoer der parochie, de zeereerw. heer A. W. J. IJhhn, sprak een welkomstwoord tot den grooten Missie-Bisschop. Tijdens het Lof betrad Mgr. zelf den preekstoel en hield een eenvoudige doch indrukwekkende toespraak, waarin hij de geloovigen bedankte voor de gebeden en offers, die zij tijdens de lange, bange oorlogsjaren voor de missie hebben op gedragen. Mgr. gaf dan een over. zicht van het Missiewerk in zijn Vicariaat en zeide, dat ondanks den oorlog een gestadige groei te eonstatee- ren was. Vandaag herdenkt de weleerw. zuster M. Wenceslaus van de orde Francisca nessen Charitas, portierster aan het St. Bavogesticht te Heemstede, den dag, dat zij 50 jaar geleden werd geprofes. Heden morgen heeft pastoor C. W. van Mierlo met assistentie van de kapelaans D. Plaat en R. Riep van de St. Bavoparochie in de kapel van het tehuis een plechtige H. Mis opgedragen te harer intentie. De pastoor hield een feestpredicatie. Na de H. Mis werd de jubiieerende zuster gehul digd. Haar werd behalve een schat van bloemen als voorloopig geschenk een ont werp voor een altaarkruis aangeboden. Hedenmorgen geschiedde ten stad- huize de aanbesteding van het bouwen van 40 woningen en het herstellen van 7 woningen op een terrein nabij den Oudeweg te Haarlem. Er waren totaal 57 inschrijvingen. De laagste inschrijver was de firma Bot te Amsterdam met f 298.000.voor houten ondergrond en f 350.200.voor betonnen ondergrond. De laagste inschrijver voor een betonnen ondergrond was de firma W. Thunnissen te Heemstede met f 339.000.en f 336.000. voor houten fundament. Zaterdagmorgen zijn de voorzitters eu leden van de acht Haarlemsche tribunaal- kamers, die bij Koninklijk Besluit voor het jaar 1947 herbenoemd zijn, opnieuw beëedigd door den voorzitter van het Haarlemsche tribunaal mr. F. A. M. Van Löben Seis. Deze deelde hierbij mede, dat de bijzondere rechtspleging op wensen van den minister in 1947 haar beslag zou moeten krijgen. De dan nog resteerende zaken zullen worden toegewezen aan de gewone rechters, volgens een nog te ver wachten wettelijke regeling. Mr. Van Lö- ben Seis voegde hieraan toe dat hij het allereerst noodzakelijk acht dat de pro cureurs-fiscaal meer dossiers in het bij zonder van collaboratiegevallen aan de tribunalen zullen doen toekomen en zei den Indruk te hebben dat er nog dossiers bij de PRA liggen. Hij hoopte verder dat de tribunalen zullen worden geraadpleegd voordat de procureurs-fiscaal tot voorwaar delijke buiten-vervolglng-stelllng over gaan, In het belang van de openbaarheid der rechtspleging. Onze advertentievertegenwoordiger, de heer P. J. Kooy, die vandaag zijn zilve ren jubileum in dienst van ,-De Nieuwe Haarlemsche Courant" viert, werd heden morgen in een der zalen van Café Brink- mann gehuldigd. De directeur, de heer J. J. W. Boerrigter, ging in zijn toespraak de loopbaan van den jubilaris na en wees daarna op de diensten, die hij door zijn relaties aan velen in den oorlog kon be wijzen, o.a. door personeel uit de handen van de Duitschers te redden. De gebrui- .kelijke enveloppe bleef bij dezen geluk - wensch niet achterwege. De heer J. Meu- lenkamp, chef der algemeene advertentie- exploitatie, bood namens de collega's een olieverfschilderij aan, waarna de heer Kooy in zijn dankwoord eenige aardige herinneringen ophaalde. Morgen 7 Januari wordt des middags half vier in de nieuwe aula van het Triniteitslyceum een kersttooneelstuk opgevoerd. De toegang is vrij voor alle onderbouwers en voor den bovenbouw voorzoover er plaats is. De Katholieke Jeugdbeweging, ver- eenigd in de Sint Laurentiusgroep ,te Bloemendaal, heeft gisteren in Cam- pagna een oude traditie hersteld en de „Laurinac 1947'' ten tooneele ge bracht. De zaal was uitverkocht en het succes dusdanig, dat hedenavond een tweede opvoering zal worden gegeven, waarbij ook militairen van „Wildhoef" zijn uitgenoodigd. De hopman bereikte met zijn jongens, voortrekkers en ver kenners, en de akeela met haar welpen alleraardigste resultaten. Op speelsche wijze en met een beetje revuesfeer werd het dagelijksche leven van den troep uit gebeeld met als hoogtepunt de uit zeven scènes bestaande herinnering aan het kamp Ommen. Vooral het kampvuur op het tooneel bekoorde ons. Pastoor L. Beune stelde den jongelui Mgr. v. d. Bronk ten voorbeeld, „een fijnen kwa jongen", die in zijn jeugd Bloemendaal wel eens onveilig maakte. De pastoor vroeg de medewerking van alle ouders, om samen de beste opvoeding van de jeugd te kunnen verkrijgen. De win naar van een Amerikaansoh verkochte taart gaf deze heerlijkheid den welpen ten geschenke. De pas opgerichte Haarlemsche School schaakbond heeft met de door hem georga niseerde schoolwedstrijden op 2, 3 en 4 Ja nuari j.l. een alleszins geslaagd debuut ge maakt. Niet minder dan 84 Jeugdige deel nemers namen aan deze in Hotel Brink- mann gehouden wedstrijden deel. Zaterdag middag was de eindstrijd, waarbjj het Christelijk Lyceum qualitatief de sterk ste ploeg beslag wist te leggen op de eerste twee prijzen. De wisselbeker kwam dit Jaar in handen van J. Verleur met 2 y, punt, de 12-jarige H. Verhoeff kwam met IK punt op de tweede plaats, terwijl door een beslissingswedstrijd T. de Jong van de Prinses Irene-school met 1 punt de derde plaats bezette. De prijzen werden met een toepasselijk woord van het adviseerend be stuurslid dr. C. P Koene aan de winnaars uitgereikt. Morgen, Dinsdag, is de letter B van Ba af tot Bez aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten. Twee leden van de Rijswijk-Voorburgsche luchtvaartclub bouwden een radiografisch, bestuurbaar vliegtuigmodel. Het is uitgerust met een benzinemotor van P.K. en een êénlamps-ontvangtoestel. Twee vliegtuig experts, de bekende K.L.M.-piloot Par- mentier (links) en de vliegtuigbouwer Frits Diepenbekijken het model Met ingang van Dinsdag 7 Januari wordt in Heemstede uitsluitend op de volgende uren gas verstrekt: des mor gens van 78.30 en 1113 en des avonds van 1719 uur. Morgen, Dinsdag, is van 912.30 de letter B van Bef af t.m. Boe en van 24 Bof t.m. Brie aan de beurt. Dinsdag a.s. zal de St. Hubertusgroep, een afdeeling van de Katholieke Verken ners, tijdens een propaganda-avond het bekende Kerstspel van Felix Timmermans ,,En waar de sterre bleef stille staan" opvoeren in „Flora". Op 12, 15, 16 en 21 Januari geeft de R K. Harmonie „Crescendo" te Hillegom haar jaarlijksche uitvoeringen voor do nateurs en kunstlievende leden in concertzaal „Flora". Na het uitgebreide muzikale gedeelte zal de Tooneelgroep „Concordia" voor het voetlicht brengen: „De Huis-Tyran", een klucht van God fried Bomans. Donderdag zal de N. K. J. B. in het City-theater een spoorwegfilm laten draaien en tevens een lezing houden over de Nederiandsche Spoorwegen. Abraham Harrebomée, ex-politie chef te Velsen, later een van de grootste steunpilaren van den S.D. in Amsterdam, stond vandaag voor het Amsterdamsche Bijzondere Hof. En de publieke belangstelling, die overigens ook voor dit soort proces sen langzamerhand is afgenomen, was zeer groot. Het Hof werd gepre sideerd door mr, van Schaeck Ma- thou. Mr. Besier, die als openbare aanklager fungeerde, las een zeer uitgebreide tenlastelegging voor, die de meest schrikbarende misdrijven, speciaal tegen Joden gepleegd, be vatte. Verdachte moest op een vraag van den president wel toegeven, dat hij vooral tegen het einde van de bezetting, sommige dingen niet begrepen had en dat de meeste handelingen hem tegen de borst stuitten." Maar verdachte was toentertijd van meening, dat een Duit- sche nederlaag de „ondergang" van Europa zou beteekenen. En natuurlijk, ook hij, kwam met het door- en afge zaagde excuus: ,3efehl ist Befehl", een mentaliteit die door den president nog eens als „on-Hollandsch" en „on-chris_ telijk" aan de kaak werd gesteld. In 1941 was Harrebomée zijn schan delijke activiteit al begonnen bij een af deeling van den S.D., die als speciale taak „bestrijding van het communisme" had. Later, in 1943, had verdachte voor den S.D. in Amsterdam een lijst samenge steld van een aantal inwoners van Vel sen en Beverwijk, die in aanmerking zouden komen om opgepakt te worden De schoolkampioen schaken J. Verleur, die Zaterdag den beker van den ouden kam pioen Sanders mocht overnemen „Haerlems Cantorye" zal Woensdag 8 Januari in de kerk van de Vrije Herv. Gem., Jaconstraat 6, te Haarlem, een concert geven, met medewerking van solisten clavecimbel, orgel en orkest („d'Haerlemse Musyckkamer"). Het programma vermeldt de volgende werken van Joh. Seb. Bach: Kantate 142: Uns 1st ein Kind gebo ren; Geistliche Lieder; Clavecim,bei- concert in D-mol; Kantate 28: Gottlob! nun geht das Jahr zu Ende. De heer H. Grundel heeft aijn zilveren dienstjubileum bij de Kon. Ned. Hoog ovens en staalfabrieken onder groote be langstelling gevierd. Dezer dagen Is de heer H. Polderman, president-commissaris van de scheepsexpl. mtj. ,,De Marezaten" te Umuiden over leden. Te Santpoort is op 69-Jarigen leeftijd overleden de oud-insp. der marechaussee gen.-maj. J. H. G. Kappelhof. Het voetbalprogramma van 4 en 5 Ja nuari van den KNVB, afd. Haarlem, Is verscheven naar 11 en 12 Januari. De scheidsrechtenaamstellingen blij ven van kracht. m geval er „terreur-daden" gepleegd zouden worden. Maar, zoo verklaarde hij onder eenige hilariteit, hy had er voor gezorgd dat er geen kostwinners op stonden. De eerste getuige was de bekende S.D.-er Kriminal-Sekretar Emil Rühl, die verklaarde dat verdachte eerst lid was van den „Inlichtingendienst", waar ook de beruchte ölschlagel toe behoorde, maar die in 1942 werd) op geheven. Hij vertelde ook het verhaal van een reis die hij samen met ölschlagel naar Velsen had gemaakt, waar deze een samenkomst met Har- rebomee zou hebben. Deze twee hee ren hadden van de lijst vier namen uitgezocht van mensehen die om de een of andere reden (er was ergens een aanslag gepleegd) gearresteerd moesten worden. Dr. Buller te Bever wijk werd daarbij doodgeschoten. Rühl, overigens bekend om zijn fabel achtig geheugen en ook om zijn met groote eerlijkheid afgelegde verklaringen, weigerde op een vraag van den presi dent het antwoord, met de tamelijk ge heimzinnige opmerking, dat als hij nog in Duitschland terug zou komen, niet graag daar doodgeschoten zou worden. Vervolgens was Willy Lages, „Krimi- nalrat'' aan de beurt, die kwam vertellen dat de vier namen door Den Haag waren aangewezen. Deze personen moesten wor den doodgeschoten. De Velsensche lijst door Harrebomee samengesteld werd in Den Haag als „Grundlag" (uitgangs punt) voor de te nemen maatregelen ijl die streek beschouwd. Kurt Döring, Kriminal-Obersekretar, (een tot nu toe nog niet bekende figuur) was gedagvaard als getuige a décharge, maar zijn verklaringen deden niet veel ter zake. De zitting duurt voort. Nieuwjaarsgebruiken ten plattelande. In enkele buurtschappen in Twente en den Gelderschen Achterhoek komen de „noabers" elkander een gelukkig Nieuwjaar toe- wenschen bij de jaarwisseling. Een groepje boeren tijdens de traditioneele bijeenkomst De tuinders hebben ondanks alles over 1946 geen klagen gehad. Althans, wan neer men de omzetcijfers van de groot ste veilingen in Kennemerland be schouwt, blijkt, dat deze omzetten be duidend zijn gestegen. In 1945 werd aan de B.E.T.-veiling omgezet: aan groenten f 935.286.09 en aan aardbeien f 260.109,50. Totaal f 1.195.395,59. In 1946 waren de cijfers respectievelijk als volgt: f 1.056.798,64 en f 612.255,94. Totaal f 1.669.053,58. Aan de Vereenigde Veilingen, de Coöp. Tuindersvereeniging „Kenne merland" G A. was het totaalcijfer over 1945 f 2.393.153,97. In 1946 was het hier: aan groenten f 1.852.229,59, aan aard beien f 1.034.169,10. Totaal f 2.886.398,69. Dus b'jna voor een half millioen meer. De dochter-onderneming van laatst genoemde veiling, de Bloembollenvei ling „Beverwijk" N/V. maakte in 1946 een omzet aan geveilde bloembollen en opgeslagen surplusbollen van f 750.000,-. Het Algemeen Ziekenfonds „Bever wijk en Omstreken" heeft met ingang van 5 Januari de premie voor het aan vullingsfonds ten aanzien van de ver plicht verzekerden van 2 op 3 cent per persoon per week gebracht. Medio 1943 was deze verlaging tot stand gebracht; de reden daartoe is inmiddels vervallen. Donderdag 9 Januari zal de bekende redenaar pater E. Peters O.E.S.A. voor de afdeeling Beverwijk van de R. K. Middenstandsvereeniging in de K.S.A. spreken. Aanvankelijk waren de vooruitzich ten op de productie en het verbruik van papier voor 1947 betrekkelijk gunstig. Zweden had ons vrij posi tieve indicaties gegeven, dat de Ne deriandsche papierindustrie over 1947 zou kunnen rekenen op minstens de zelfde hoeveelheid grondstoffen, die in 1946 was geleverd. Bovendien mocht verwacht worden, dat de Zweedsche productie van cellulose en houtslijp (momenteel rond 60 pro cent van het vooroorlogsche gemid delde) over 1947 nog wel zou stijgen. Extra leveranties boven het vastge stelde contingent waren dus niet on mogelijk. Van Nederiandsche zijde was, voort- Een eigen katholiek amusementsor kest is van groot belang voor het Ka tholieke cultureele leven in een groeien de gemeente als Beverwijk Vandaar dat ook met vreugde de po gingen van de R.K. Gemengde Too- neelvereeniging „TO.V." van de paro chie van O. L. Vrouw van Goeden Raad werden begroet, om tot oprichting van een dergelijk orkest te koenen. De po gingen zijn met succes bekroond, zoodat thans als onderafdeeling van T.O.V., der leiding van den heer H. de Mink een orkest is opgericht. Door wekelijksche repetities zal het peil worden opgevoerd, terwijl gerekend wordt op 'n goed aantaldonateurs, die het mogelijk moeten maken het werk te bestendigen en uit te breiden Het boothuis van de K.N.Z.H.R.M. te IJmuiden Noord, dat in het schootsveld van Duitsche batterijen lag en moest worden gesloopt, zal niet worden her bouwd. Besloten is de motorstrandred- dingboot voor het strand benoorden de pieren van IJmuiden te Wijk aan Zee te stationneeren. Tengevolge van de K.- mijnen blijft de roeireddingboot te Wijk aan Zee voorloopig buiten dienst. Plan nen tot den bouw van een nieuw boothuis zijn in voorbereiding. De R. K. Gemengde Tooneelvereenl- ging „T.O.V." zal 12 en 13 Februari in de K S.A. opvoeringen gieven van het kluchtspel „Welkom Binnen". Nadat in 1946 het nieuwe Maria-altaar in de dekenale kerk van St. Agatha ge reed is gekomen, het fraaie mozaïek werk van Anton Molkenboer, zal nu ook een hieuw H. Hartaltaar in denzelfden geest worden gebouwd. Men hoopt hiermede nog vóór Faschen gereed te zijn. Waren wij eerst in de veronderstel ling, dat het met den aanvoer op de groentemarkt spoedig gebeurd zou zijn, Vrijdag kwamen we tot andere gedach ten, want de eerste veilingdag van 1947 zette in met een voor den tijd van het jaar grooten aanvoer. Spruiten blij ven in aanvoer het grootste deel voor zich opeischen. De prijzen varieerden van 4585 cent per K.G. Witlof komt in grootere partijen, de prijzen liepen /ets terug n.l. tot 3570 cent per K.G. Boerenkool was weer gevraagd, hetgeen de prijs wel aangeeft; 24—33 cent. Zij die nog andijvie hadden kregen 110 cent per K.G. Prei bracht van 1734 per K.G. op. Voor de overige winterproduc- ten bestond redelijke belangstelling. Op de bloemenveiling gaat het steeds vooruit. De aanvoer van tulpen en nar cissen neemt nogi toe maar niet in die mate dat men aan de vraag kan vol doen, want er worden voor de .bloemen nog hooge prijzen betaald. Tulpen zooals Rose Copland, Golden Harvest, Hilde- garde e.a. gingen van 160—270 cent per bos. Narcissen brachten van 80120 cent per bos op. Blauwe druifjes, crocussen en hyacinten waren goed te verkoopen. Voor wilgenkatjes was er eveneens veel vraag, terwijl de vraag naar potplanten toeneemt. Tengevolge van de gasrantsoeneering zullen alle Beverwijksche scholen slechts in de morgenuren les geven. De katho lieke scholen beginnen Dinsdag a.s. bouwend op de Zweedsche toezeggingen voor dit jaar, een productie-programma opgesteld, dat ten opzichte van het voor afgaande jaar gunstig leek en waarbij voor sommige papiersoorten het vooroor logsche niveau werd benaderd. Deze situatie is echter vrij plotseling veranderd. Dezer dagen heeft de Zweed sche regeering den N.ederlandschen verte genwoordigers te verstaan gegeven, dat zij op niet meer mogen rekenen dan de helft tot van de hoeveelheden grond' stoffen, waarop oorspronkelijk was gezin' speeld. Mede door het groote tekort over de geheele wereld aan hout, arbeidskrach ten en energie zijn de vooruitzichten op leveranties uit andere grondstofprodu ceerende landen niet erg bemoedigend. Ei- zijn dienaangaande nog handelsbe sprekingen gaande, zoodat de juiste hoe veelheden, waarover onze papierindustrie dit jaar kan beschikken, nog onbekend zijn. Op het oorspronkelijk vastgestelde productie-programma voor 1947 zal voor loopig in ieder geval een belangrijke kor' ting moeten worden toegepast. Hoe de onderlinge verhouding tüsschen de verschillende papiersoorten zal zijn, maakt nog een punt van overweging uit. Maar hoe deze verdeeling ook zal uitval len, thans staat wel reeds vast, dat het tekort aan papier in Nederland geduren de 1947 nog grooter zal zijn dan in 1946. De uiterste zuinigheid ,in het verbruik van papier is dan ook een dringende eisch. De Nederiandsche papierindustrie be schikt over 2 grondstoffen, die uit het bin nenland kunnen worden betrokkenstroo' cellulose en oud-papier. De productie van stiroo-cellulose Is door verschillende omstandigheden, onder meer door het ge brek aan chemicaliën, nog slechts gering Met alle middelen wordt echter getracht deze productie op te voeren. In dit ver band kan nog worden gewezen op de pogingen tot uitbreiding van de bestaan de capaciteit en de plannen tot oprich ting van nieuwe fabrieken. Uit den aard der zaak zal een behoorlijk effect van deze maatregelen pas na eenigen tijd (waarschijnlijk niet "voor 1948) voelbaar worden. Nu ons land dit jaar over zeer onvol doende hoeveelheden buitenlandsche grondstoffen kan beschikken, wordt oud papier een steeds belangrijker factor m het productie-proces. De Nederiandsche papierindustrie kan per maand 9.000 a 10.000 ton oud-papier verwerken. De hoeveelheid, die momenteel ter beschik king staat, is echter niet grooter dan 4.500 a 5.000 ton per maand. Deze hoe veelheid wordt in hoofdzaak verzameld door den officieelen handel in oud-pa pier en kan uit die bron als een maximum worden beschouwd. Het is daarnaast ech ter een dringende eisch, dat oud-papier in meerdere mate als grondstof voor de papierverwerkende industrie ter beschik king komt. Deze vermeerdering zal dus in hoofdzaak moeten worden geput uit de particuliere huishoudingen. Aan de plannen tot een groot- scheepsche inzameling van oud-pa pier over het geheele land is reeds een begin van uitvoering gegeven Reeds nu wordt het publiek verzocht zijn medewerking te verleenen door al het oude papier, waarover beschikt kan worden, te bewaren. Elke hoe veelheid, hoe gering ook, moet ten nutte komen aan de papierfabrieken en daarmede de papiervoorziening van ons land. Mevrouw, zoudt U er wat graag bij willen hebben! De dienstbodennood-is mo menteel echter zóó hoog ge stegen, dat het vinden van zoon meisje al aardig begint te lijken op het zoeken van de beruchte naald in den hooiberg. Toch geeft U den moed niet op, tenminste niet, zoo lang U nog geen in de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT hebt geplaatst. Prijs T6 cent per m.m. Roman op een Waddeneiland 51) „Alle donders!" riep Kay ontzet uit en hij sprong naar een patrijspoort, „we va ren! Die ellendelingen zeilen er met ons vandoor. Dat gaat de zee op. Wat zouden ze van plan zyn?" Intusschen gleed de „Störtebeker" In derdaad geruischloos de haven uit en de duisternis van den nacht op het groote water tegemoet. „Jongen, jongen," zuchtte Harm Ehlers in de kajuit, „waar zal dat op uitdraaien, Kay?" ELFDE HOOFDSTUK Toen de morgen aanbrak zeilde de „Störtebeker" door den Nieuwen Hever naar de open zee Een frissche bries dreef het schip snel vooruit, fUaar het zicht bleef slecht. Een grijze regensluier hing toven de Noordzee, als schimmen leken links en rechts de omtrekken der kusten van Eiderstedt en de dijken van Nord- strand. Spoedig waren ook die niet meer te zien. De deining werd heviger en- kon digde een stormachtigen dag aan. Thiessen stond aan het stuur van het dansühde schip. Hij was moederziel alleen aan het dek en staarde zonder te zien naar het klapperende zeil, dat hij met de hulp van den langen Bartel nog In de Husumsche haven had kunnen op zetten. Bartel was 's nachts, nadat zy de ongevraagde gasten beneden in de kajuit verrast en opgesloten hadden, weer aan land gegaan. Nu sturude Thiessen de schuit doelloos den somberen, builgen dag in, vluchtte met zijn gevangenen de onstuimige zee op. Waarom eigenlijk? Wat was hij van plan? Eenmaal snoerde hij het stuur vast, om met zware vermoeide schreden naar het benedendek te gaan. Uit een bergplaats haalde hij daar een groote byl te voor schijn en toen begon hij de barricade voor de deur op te ruimen. „Nee, nee," bromde hij grimmig, „ik zou aan het kortste eind trekken't Is te ge waagd!" Daarna ging hij weer naar bo ven om de „Störtebeker" langs den rand van de waddenzee op te sturen. Met geweld probeerde hij zyn verwil derde gedachten te regelen. Hij moest bekennen ontmaskerd te zijn. Die twee eilandkerels hadden de verraderlijke windbuks gevonden; zij moesten hem dus al lang verdacht en bespied hebben. Dat was duidelijk. Maar of zij al meer wis ten? Alles? 't Was maar goed, dat Bartel by hem geweest was, toen hij hen In de kajuit overrompelde. De lange Husu- mer had die twee in het licht van den handschijnwerper terstond herkend. Zonder twijfel waren het dus de twee knapen van Hallig Hohne, waarvoor Uwe Tonner hem zoo gewaarschuwd had. Hij herinnerde zich nu ook, dat hij hen in de haven van Husum al eens ontmoet had. Of Jut aan boord was, had hem destijds die blonde snijboon gevraagd. Jut! Hij lachte in zichzelf. Maar toen kreeg hij opeens een schrik, want nu schoot hem de foto te binnen, die op het deur paneel zat geprikt en een onnoozel stuk papier, dat in de kajuit in de tafellade moest liggen „Bliksems nog toe!" bromde hy ont daan, „als die lummels dat nu ook nog vindenEn plotseling overviel hem een verlammende angst. Hij begreep den heelen omvang van het gevaar, waarin hij zich bevond; hij zag zich in honderd strikken tegelijk gevangen. Bestond er dan nog een uitweg, een uitkomst? Zou hij weer jarenlang achter de sombere muren van het tuchthuis moeten zitten? „Nee, nee. dat laat ik niet met me doen, voor den dood niet!" En in woe denden greep omknelde hij vaster het roer. Hij zou zyn beide tegenstanders voor goed het zwijgen op kunnen leggen! Hij kon ze in de kajuit doodslaan en hun lijken daarna in zee gooien. Maar was hij daarmee gered? Werd zijn schuld er niet door vertienvoudigd? En zou het hem alleen gelukken, die twee te over weldigen? Ja, als hij de revolver had, die in de kajuit was opgeborgenMaar zoo! Urenlang bleef Thiessen wanhopig pie keren. Ten slotte vond hij geen anderen uitweg dan een poging om met de schuit zoo dicht mogelijk de kust van het wad deneiland te naderen, om op Hohne Uwe Tonner en Karsten Tewes opmerkzaam te maken. Die moesten dan aan boord komen en hem helpen met de opgesloten jonge kerels af te rekenen dat was de eenige redding. Zoo bracht hij de schuit op den koers naar het eiland, 't Was een gevaarlijke onderneming. De wind nam gestadig toe, de deining groeide aan en daarbij moest hij ver het wad in, dat overal met on diepe plekken en zandbanken dreigde. Maar er zat niets anders op. Verbeten waagde Thiessen den tocht. In het zweet zyns aanschijns manoeuvreerde hij met de zeilen, trok den giekboom van bakboord naar stuurboord en trachtte de slingerende schuit in den wind te hou den. Het was een helsch werk. Maar Thies sen was geen slecht zeeman en hij had kracht voor drie. Hij bracht 'i schip tot dicht aan het duineneiland Zuiderzand. Maar toen dwong de ebbe hem, weer af te draaien en op de waddenzee te gaan kruisen. Ook een tweede poging bij den volgenden vloedtijd leverde geen succes op. Hij stuurde het schip zoo diep het wad in, tot de kiel op den grond stiet. Bijna twee uur lang hield hij het zoo in het gezicht van het eiland. Maar het water gaf hem een streep door de reke ning. Regenbuien plensten neer en hul den den omtrek in 'n ondoordringbaren mist. De wind werd sterker en dreigde het zeil aan flarden te scheuren. De schuit kwam al op één kant te liggen. Opnieuw moest de schipper bijdraaien. Zoo ging het den heelen dag- Te evr- geefs wachtte Thiessen op het moment, dat zijn vrienden op het eiland de „Störtebeker" in het oog zouden krijgen en naar hem toekwamen. Op Hohne ver roerde zich niets. Het zicht was zoo slecht geworden, dat men de „Störtebe ker" eenvoudig niet zien en herkennen kon. En nu zonk de avond al. Terwijl de gedachten wild door zijn hoofd spookten, hield de zeeman stijf het roer omklemd. Honger en dorst Kwelden hem en een looden moeheid verlamde zijn leden. Dinsdag 7 Jan.: Stadsschouwburg: Rokato met ,3° Klokkengieter", 8 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: Going my way (boven 14 j!.). Luxor: Hawaii Call (boven 18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Fratis Hals; Symphonle Pastorale (boven 18 J.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City; Jeugd-Idylle (boven 14 J.), 2.15, 4.30, 7 eri 9.15 u. Spaarne Theater: Ge vaarlijk spel (14 J.) 2.30, 7 en 9.15; Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. APOTHEKEN De nachtdiensten worden tot 18 Ja nuari waargenomen door: Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539. C. G. Loomeijer Zn„ Zijlweg 34, tel. 12495. Nolf's Apotheek, Kruisstraat 6, tel. 11174. Schoterbosch-apotheek, Rijksstr.w. 19, tel. 12711. Zickenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel. 11990 en Margriet, Turf markt 10 rd., tel. 21400 (dag en nacht)! De Minister van Financiën deelt me de, dat op 9 Januari 1947 het prospec tus voor de reeds aangekondigde con versieleening zal verschijnen. Deze 3— 3% pet. Nederiandsche Staatsleening 1947 is bestemd ter conversie van on derstaande leeningen ten laste van het Rijk: 4 pet. 1940 pro resto groot ƒ176.425.500— 4 pet. 1940 2 pro resto groot ƒ245.041.900.—, 4 pet. 1941 pro resto groot 249.734.300.3l/} pet. 1941 groot ƒ375.000.000, 3% pet. 1942 pro resto groot ƒ800.000.000.31/, pet. 1943 pro resto groot ƒ850.000.000.3 pet. 1936 pro resto groot 50.000.000— welke per 15 Februari 1947 worden aflosbaar gesteld. De leening is verdeeld in schuldbe wijzen aan toonder, groot 1000 500 en 100. De rentevergoeding bedraagt tol 15 Februari 1957 3 pet., na dien da tum 31/, pet. per jaar. De coupons zijn halfjaarlijks betaaibaar, n.l. op 15 Fbr. en 15 Aug. De looptijd van deze leening za] ten hoogste veertig jaar bedragen. Ter voldoening van de aanslagen in tie vermogensheffing Ineens zullen de schuld bewijzen dezer conversieleening tegen den parikoers in betaling worden aangenomen. Ter ondersteuning van den beurskoers Is de volgende voorziening getroffen: In geval en voor zoover de koers daalt be neden' de 97 pet., wordt jaarlijks ter beurze tot 2% pet. van het op 1 Januari van elk jaar uitstaande bedrag der lee ning ingekocht. Elke houder van op 15 Februari 1947 aflosbaar gestelde schuldbewijzen der te converteeren Staatsleeningen wordt ge acht tot een overeenkomstig bedrag deel te nemen In de 3-3% pet. Nederiand sche Staatsleening 1947, tenzij hij voor 29 Januari 1947 op een daarvoor bhstemd formulier verklaart van de aangeboden conversiemogelijkheid geen gebruik te willen maken. Voor deelneming in de conversie is mitsdien geen enkele hande ling vereischt. Ten opzichte van hen, die niet conver teeren, bepaald, dat de aflossingen van de te converteeren leeningen niet in vr(j geld zullen worden uitgekeerd, doch op een geblokkeerde conversierekening wor den tegoed geschreven. Deze conversierekening is niet verhan delbaar en niet beleenbaar; zij kan tot vijf jaar geblokkeerd blijven. De rentever goeding bedraagt 2% pet. 's jaars. De minister van Financiën Is gemacn- tigd ter aflossing van het totaal der be dragen geboekt op de conversierekeningen op een door hem te bepalen tijdstip, doch uiterlijk op 31 December 1951, een zoo noodig gedwongen leening aan te gaan. Te Scheveningen is Zaterdagmorgen, terwijl hij zijn normale werkzaamheden hij het stoomgemaal aan de Morsestraat verrichtte, in den leeftijd van 46 jaar plotseling overleden de heer c. Grootveld, een zeer geziene figuur in redderskringen. De overledene was drager van de zilveren en bronzen eere-penning voor menschlje- vend hulpbetoon en van de groote zilveren medaille van de Noord- en Zuid-Holland- sche reddingsmaatschappij. Tevens was hij vele jaren penningmeester van de Ne deriandsche vereeniging „De Reddings medaille". Een van zijn bekendste reddingen was die van Zondag 9 October 1938 toen h(j als vrijwilliger meeging met „De Zeemanshóop" en deze er in slaagde, onder zeer enerveerende om standigheden en onder de oogen van een duizendkoppige menigte, op drie na alle opvarenden te redden van de, in het zicht vande haven, gestirand- de logger SCH 102. H. M. de Koningin heeft 27 April 1939 in „De Seinpost" te Schevenin gen de dappere bemanning gehuldigd en haar onderscheidingen op de borst gespeld. In welingelichte Spaansche kringen gelooft men, dat vertegenwoordigers van alle Spa'ansche partijen, met uitzonde ring van Carlisten en communisten, een overeenkomst hebben onderteekend, die voorziet in de vorming van een voor- loopige regeering, aldus bericht de oor- respondent van de Times. Deze regee ring zou een vrye, algemeene volks stemming moeten houden over den toe- komstigen staatsvorm. Vooral in Barce lona veroorzaakte dit nieuws groote op winding. Indien het juist zou blijken te zijn, zou 't den eersten belangrijken- door Spanje zelf ondernomen stap be teekenen naar de oplossing van de kwestie-Franco. Naar de Amerikaansehe marine Vrij' dag heeft bekend gemaakt, is een 'wa tervliegtuig, dat aan de Amerikaansche Zuidpoolexpeditie deelneemt, over tijd- Het toestel was met acht pdfsoneb aan boord voor een onderzoekingsviucb gestart. Volgens de bekendmaking was toestel 30 December 1946 's morgens kwart voor twaalf van het geleischiP Pine Island opgestegen. het of' 's Avonds om kwart voor tien zou vliegtuig weer terug moeten zijn -j schoon het genoeg brandstof aan co°ie had om II uur langer in de luent blijven. roof' Gr»' b&' Thans is het bij besluit van den zitter van het Bedrijfschap voor nen, Zaden en Peulvruchten den - ker. verboden meel of b'oem anders in de samenstelling, waarin rij g0d rondstoffen hebben ontvangen, tot |"^a te verwerken. Op grond van het nie voorschrift kan dus het euvel '"an^,0l- zeven van meel of bloem bestreden den. b«t Garold Knutson, voorzitter *5®ls vflh Ways and Means comité .van het geit- Afgevaardigden, dat de belastingei heeft een wetsontwerp voltooid t"j;,aStin» ging der individueele inkomsten» in de V.S., waarhij het eerst aan gesalarieerden gedacht ia. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2