Moutet wenscht militaire beslissing Gezamenlijke politiek van België en Nederland t.a.v. Duitschland mm 1 Tusschen twee polen w Buziau, Neerlands grootste revue-artist, 70 jaar Ei ■i Vietnam heeft 100.009 man in den strijd geworpen Vrijwel alle moeilijkheden op commercieel gebied zijn opgelost Complot in Hongarije Mutaties in den top van de marineleiding wm> -Tooneel-enthousiasme Zaak tegen Christiansen vertraagd Ivi mille voor een aankoopvergunning Verliezen in Ned.-lndië 2 MAANDAG 6 JANUARI 1947 PAGINA 3 Nieuwe diamantlagen NAZI-G9UVERMEUR VAR WARSCHAU Radiografisch bestuurbaar vliegtuigmodel Fraternisation" en Fraternization" De Moefti en familie Montgomery ziet het Kremlin Schaken en krijgsgevangenschap Een Stads-apenvanger Afscheid van den heer Andriessen NEDERLAND HELPT MEXICO Ambtenaar wilde auto aart den man brengen. Twaalf jaar voor prof. Westra Huldiging van den heer A. Plesman Ze kruipen tegen Uw beenen op, (Van onzen Parüschen correspondent) Parus, 5 Januari. De Fransche minister van Overzec- fcche Gebieden, Marius Moutet, heeft Zaterdag vóór hij Hanoi, de bedreigde hoofdstad van Tonkin, verliet om terug te keeren naar Saigon, de hoofdstad tan Cochin-China, kort en bondig ver klaard: „Aleer onderhandeld kan wor den is het thans noodzakelijk een mi litaire beslissing te bereiken. Het spijt mij, maar men begaat niet ongestraft dwaasheden van de soort, welke de Vietman-regeering heeft begaan. Haar Voorbedachte rade is te zonneklaar be tvezen." Klaarblijkelijk achtte de minister een tveek geleden dat zonneklare bewijs nog niet geleverd, daar hij toen nog kon Zeggen: ,,Ik zal mij zelf als de grootste overwinnaar beschouwen, indien ik naar huis kan terugkeeren met een vreed zame regeling". Hoe het zij, de gedrags lijn welke in de jongste verklaring Wordt aangekondigd, beantwoordt zeker aan den wensch van een aanzienlijke meerderheid van hen die zich in dit land met politiek bezig houden. Moeilijkhe den zijn te verwachten van de commu nisten en misschien aanvankelijk van Oen deel van Moutets eigen partijgenoo- ten, de sociaal-democraten. Naar alle Waarschijnlijkheid heeft de aangekondig de gedragslijn oojc de instemming van de meerderheid van het volk. Het is moeilijk uit te maken, want het Fran sche medeleven met de gebeurtenissen In Indo-China is niet te vergelijken met het medeleven van Nederland met de gebeurtenissen in Indonesië. De Fran sche geschiedenis is nu eenmaal niet zoo verweven met die bezittingen in 't Verre Oosten, die ook slechts een deel Van het zeer uitgebreide Fransche im perium zijn en niet het deel dat het meest tot de verbeelding spreekt. Dat ligt in Afrika. En de millioenen commu nistisch beïnvloeden leven misschien meer met de communistische geschiede nis mee. Tenzij, wat onwaarschijnlijk wordt ge acht, de militaire beslissing zal vallen in den vorm van m spoedige capitulatie van Ho Tsji Minh en het Vietnameesche leger, van de militaire episode een lange, moeizame en zeer bloedige worden. Tot dusverre komen op rekening van de ge vechten een tweehonderdtal gesneuvelde Fransche soldaten, terwijl onder de Fran sche burgerbevolking van verschillende Tonkineesche centra Oostersch gruwe lijke bloedbaden zijn aangericht. Over het algemeen houden de Fransche garnizoenen zich succesvol in het defensief en aleer van Fransche overwinningen en opmar - schen sprake kan zijn, zal het Fransche publiek nog een tijd lang communiqué's, van het front in de tropen voorgezet krijgen, die van toenemende moeilijk heden spreken. Daarop heeft eenige weken terug de regeeringschef de openbare meening dan ook al voorbereid. Er hangt natuurlijk veel van af wat de regeering als een militaire beslissing" zal gaan beschou wen. Tot voor kort heeft het ook buiten de communistische partij niet aan waar. schuwende stemmen ontbroken, die als alternatief voor een politiek van graag of niet graag met andere woorden tegen iederen prijs met de Vietnam- regeering te bereiken overeenkomst slechts de herovering zagen manu mili taire van Indo-China tot in al zijn on herbergzame uithoeken. En dit, zoo zeiden zij, beteekent een strijd tegen een maquis en wat voor een maquies van 20 mill, doodsverachtende en ons fel hatende menschen. Dat Frankrijk binnen afzien- baren tijd de daarvoor vereischte mili taire krachtsinspanning zou kunnen opbrengen achtten zij uitgesloten. Generaal Leclerc onderzoekt thans echter ter plaatse welke versterkingen ncodig zijn om de gestelde taak ten uitvoer te brengen, en het plan om in het belang van het begrootingsevenwieht de militaire credieten te verlagen schijnt al definitief van de baan te zijn. Het feit, dat de reeds aanwezige Fran sche troepen in Indo-China door de Vietnameesche agressie in zulk een be narde positie zijn gebracht, legt men hier uit als het meest overtuigende be wijs van de verraderlijkheid der Vietna- meezen en van hun flagrante verdrags schennis. Het accoord van Dalat stond de regeering van Vietnam toe een ge wapende troepenmacht op de been te houden van 10.000 man, maar het moeten er thans minstens 100.000 zijn die in den strijd zijn geworpen. Het vermoeden, waar deze troepen het gros hunner bewa pening vandaan hebben, is gestaafd ge worden door het lang in het duister ge huld gebleven douane-incident van Hanoi, dat als lont heeft gefungeerd en dat daarin heeft bestaan, dat de Fransche militaire autoriteiten van het garnizoen aldaar zich op 'n goeden dag door het Nadat de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, Zater dagmorgen een kort bezoek had gebracht aan den Belgischen minister van Buiten- iandsche Zaken Spaak, zat hij des mid dags aan een lunch aan in het ministerie Van Buitenlandsche Zaken. Behalve ba ton van Boetzelaer van Oosterhout en de heer Spaak, namen aan deze lunch o.a. nog deel de Nederlandsche ambassa deur te Brussel, B. Ph. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, de secretaris-gene raal van het Nederlandsche ministerie van Financiën, s'Jacobs en de directeur van de Nederlandsche handelsaccoorden, Spie renburg. In de middaguren werden besprekingen gevoerd, terwijl het hooge gezelschap des avonds op de Nederlandsche ambassade aanzat aan een diner, dat de Nederland sche ambassadeur aanbood. Aan het einde der besprekingen', welke Zaterdagmiddag op het ministerie van Buitenlandsche Zaken tusschen de Ne derlandsche en Belgische ministers van Buitenlandsche Zaken en tusschen de Hederlandsche en Belgische economische £h financieele experts zijn gehouden, heeft minister Spaak tegenover de jour nalisten een korte verklaring afgelegd. Hy deelde mede, dat de vertegen woordigers der beide landen van ge dachten hebben gewisseld over de houding, die zij zullen aannemen by de behandeling van het Duitsche Vraagstuk te Londen en dat zij in dit opzicht hun politiek zullen coördinee- ten. Tevens is van de büeenkomst der verschillende deskundigen gebruik gemaakt eenige kwesties te bespre ken, die de commercieele overeen komst tusschen beide landen betrof fen. De heer Spaak was van meening, dat op dit gebied thans vrywel alle moeliykheden zijn opgelost. Met be trekking tot het financieele probleem Verklaarde de minister, dat ook hier voor een oplossing gevonden is. He ministers van Financiën der beide ïn het mijngebied van Bakwanga In "en Belgischen Congo zijn nieuwe dia- hiantlagen ontdekt met een uitgestrekt heid van ongeveer 16 H.A. De identifi- Catie van deze lagen is in groote mate Vergemakkelijkt door het wetenschap pelijk werk van den heer Magnez, pro- °ssor aan de Brusselsche universiteit. landen zullen hieraan evenwel nog him goedkeuring moeten hechten. Ook prof. F. A. G. Keesing, de adviseur van het Nederlandsche ministerie van Financiën, verklaarde na afloop der on derhandelingen tegenover de vertegen woordiger van het A.NP. te Brussel zeer voldaan te zijn over de bereikte resulta ten. Wat de financieele kwesties betreft is men tot volkomen overeenstemming gekomen. douane-accoord van Fontainebleau niet lieten weerhouden om te gaan snuffelen in 'n jonk, die van zee uit de haven wil de binnenvaren. Zij vonden het schip volgeladen met wapens, afkomstig uit voorraden, die het Amerikaansche Paci fic-commando aan het liquideeren is. „Dus al dat bloedvergieten om een jonk," was de reactie van de Humanité. De Hongaarsche communistische mi nister van binnenlandsche zaken, Rajk. heeft Zaterdag in een officieele verkla ring gezegd, dat 55 personen gearres teerd waren in verband met een com plot „om met geweld de macht over te nemen" en door middel van „een mili tairen opstand" het „Horthy-regiem te herstellen". De datum, die voor de re volutie vastgesteld was, viel op denzelf den dag als die van het teekenen van het vredesverdrag of het oogenblik van het vertrek van het roode leger. Anti-communisten, op de hoogte van de ministerieele verklaring, houden vol, dat het geheele „complot" het resultaat was van een ,,mise en scène", bestemd om af te rekenen met de machtige oppositie en om de door de communis ten gedomineerde politieke orde in te voeren, voordat de bezettingstroepen her, land verlaten. De ex-nazi-gouverneur van Warschau, Fischer, die deze stad eens met ijzeren hand regeerde, heeft Vrijdag aan het opperste nationale gerechtshof mede gedeeld, dat hij „er zich voor schaamde, een Duitscher te zijn". Hij zei, dat hij de hoop om de doodstraf te ontloopen, had opgegeven. „Ik ben mij ten volle bewust, welk einde dit proces mij brengen zal", ver klaarde hij. „Ik wil alleen bewijzen, dat ik persoonlijk geen misdadiger ben, of schoon allen, die het nazi-programma aanhingen, de gevolgen moeten dragen." Er zijm eenige belangrijke muta ties jn den top van de marineleiding bekend gemaakt. De belangrijkste daarvan is de eervolle ontheffing als chef van den marinestaf van vice-admiraal J. W. Termijteten. Hu wordt als zoodanig opgevolgd door schout bij nacht jhr. E. J. van Hoi- the. Verder treden af de vlag-officler van de hoofdafdeeling personeel, schout bij nacht J. W. G. van Hengel en de vlag officier van de hoofdafdeeling mate rieel, schout bij nacht P. J. Feteris. Zij worden resp. opgevolgd door de kapi teins ter zee H. C W. Moorman en J- J. C. C. Bennik. Bij den marine-staf is voorts aangesteld als sous-chef kapitein ter zee jhr. H. A. van Foreest Hij volgt kapitein ter zee P. Rouwenhorst op, die belast is met de functie hoofd der op leidingen, welke tot dusverre werd waargenomen door kapitein ter zee Bennik. Kapitein ter zee G. B. Saltn, de Nederlandsche waarnemer bij de atoombomproeven van Bikini, gaat heen als hoofd van den inlichtingen dienst en is bestemd voor de functie van onder-commandant der zeemacht in Nederlandsch-Indië. De leiding van den inlichtingendienst wordt thans tij delijk waargenomen door luitenant ter zee I K. Schilp. Vice-admiraal J. W. Termijtelen werd geboren in 1893 en tot officier benoemd in 1913. Tot 1923 voerde hij o.a. in Ned.- Indië het bevel over een aantal onder zeebooten. Van 1936 tot 1939 was hij sous-chef van den marine-staf, waarna hij in den rang van kapitein ter zee als Late voorbijganger» zagen vannacht voor het New Theatre in St. Martin's Lane te Londen een ongewoon tafereel. Eenige bewonderaarsters van Sha kespeare hadden namelijk voor den schonwbnrg haar kampbed opgeslagen, om er het eerst bij te zijn, als vanoch tend de loketten open zouden gaan voor de voorstelling van „King Lear" door de „Old Vic" met Laurence Olivier in de hoofdrol. Tot deze enthousiaste schouwburg,, „kampeersters" behoorde ook een jon gedame uit Den Haag. IJs en vuur. Een enorme hoeveelheid graan ging verloren tijdens den hevigen brand, welke in een graanopslagplaats te Minneapolis heeft gewoed. IJs bedekt de smeulende resten der gebouwen, doordat het bluschwater bevroor commandant van Hr. Ms. „Tromp" naar Nederlandsch-Indië vertrok. In 1941 werd hij bevorderd tot schout bij nacht en aangesteld als chef van den marine staf in Londen, tevens belast met de functie van commandant der marine in Groot-Brittannië. Vice-admiraal Termijtelen is officier in de Orde van Oranje-Nassau, officier van het Fran sche Legioen van Eer en Companion of the Bath. Hij is adjudant in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin. Schout bij nacht jhr. E. J. van Hol- the, zijn opvolger als chef van den ma- rinestaf, werd in 1946 tot officier be noemd en diende met enkele onder brekingen tot 1936 bij den onderzee dienst; van 19401943 had hij het bevel over Hr. Ms. kruiser „Jacob van Heems- kerek", aanvankelijk in de Britsche wa teren en op den Atlantischen Oceaan, later in het Verre Oosten. Twee leden van de Ryswijk-Voorburg- sche luchtvaartclub, de heeren J. Smits en P. van der Valk, hebben een vliegtuig model geconstrueerd, dat radiografisch bestuurbaar is. Het toestel, dat een vleugelwijdte heeft van 2.80 meter en dat 1.95 meter lang is, is uitgerust met een eenlampsontvanger. welke reageert op een op den grond staand zendertje. Door de impulsen, welke de ontvanger van den zender krijgt, worden relais bediend, die op hun beurt weer contact maken met de drie elec- tromotoren, die in het vliegtuigje zijn aangebracht. Een der electromotoren dient voor het hoogteroer, de tweede voor het richtingsroer, terwijl de derde de gashandle van het benzine-motortje bedient. Dit benzinemotortje, dat de pro peller in beweging brengt, heeft een capaciteit van 1/3 PK en een toerental van 7000. Twee batterijen, die eveneens in den romp van het vliegtuig zijn aan gebracht, zorgen voor de ontsteking. On danks alle instrumenten, die de radio grafische besturing mogelijk maken, heeft het toestel, dat vervaardigd is van balsa- en grenenhout en dat bespannen is met zijde, een gewicht van ongeveer 6 kg. De beide bouwers hebben alle instru menten, zender en radio-ontvanger, als mede het benzinemotortje, zelf gebouwd, waarmee zij ongeveer een jaar bezig ge weest zijn. Zij hebben hooge verwachtin gen van de machine, die zij als het ideaal van den vliegtuigmodelbouwer beschou wen. Uzou het misschien van de Franschen niet verwachten, maar „fraternisa tion" in de Fransche zone van Duitschland is een even groot vraagstuk als de „fraternization" in de Britsche en Amerikaansche. De Fransche bladen spre ken hier niet graag over en het was daarom een heele gebeurtenis, toen het Farljsche blad„Samedi Soir" deze on aangename kwestie aanroerde. Aanvan kelijk, toen de Franschen door het ge brek aan gegevens den balk in het eigen oog nog niet konden ontdekken, spraken zij graag spottend en met 'n tikje wrange geamuseerdheid over de Anglo-Ameri- kaansche moeilijkheden op dit gebied Foto's van huwelijken tusschen Duitsche meisjes en Amerikaansche soldaten wer den by voorkeur gepubliceerd met een onderschrift, dat eigenlijk zooveel wilde zeggen als: „Zoo zijn die Engelschen en Amerikanen nu; den oorlog zijn ze al vergeten." Maar nu is de zaak eens uit de doe ken gedaan en de Franschen kwamen daarbij tot de pijnlijke ontdekking, dat de verzoeken van Fransche soldaten tot een huwelijk met een Duitsche talrijker waren dan van de Britten en Amerika nen samen. Zevenduizend hebben reeds een trouw-permissie aangevraagd. Twin tigduizend wenschen niet meer naar Frankrijk terug te keeren, omdat zij zich te goed ingeburgerd hebben, vaak op boerderijen, die door de eigenaars ver iaten werden. Mocht u belangstelling hebben voor den Groot-Moefti van Jeruzalem, dan toont deze foto u zijn wel stand. Sinds zijn avontuurlijke vlucht uit Parijs is hij eenigszins in het ver- geetboek geraakt. Desondanks blijft hij een internationaal voorbeeld van den collaborateur, die het er nog niet zoo kwaad heeft afgebracht. Op deze foto ziet u Haj Amin El Husseini in den tuin van zijn huis in de voorstad van Cairo, Helmieh el Zeitoen, waar hij rust en aanzien geniet door Koning Faroek's wel willendheid hem asyl te verschaffen. Het gezelschap bestaat uit de leden van het Palestijnsch-Arabische Comité, dat in Cairo onder voorzitterschap van den Moefti vergaderde. Wij zullen u hun namen niet opnoemen; zij zijn niet moei lijker, maar ook niet gemakkelijker dan Poolsche of Russische. De Moefti staat ais zevende van iinks. Door de nauwe spleten van zijn oogen kijkt hij u aan. De man met de fez aan zijn linkerzijde heeft iuist gratie van verbanning gekre gen. Zijn buurman aan den anderen kant zal nog negen jaar in Egypte of elders moeten rondzwerven. De reis, die veldmaarschalk Mont gomery Zondag naar Moskou aanvaardde, rondt zijn reeks be zoeken aan alle geallieerde landen op veelbelovende wijze af. Na zijn Ameri- kaanschen en Canadeeschen tour ontving Montgomery onlangs een nieuw aanbod tot een bezoek aan Rusland, dat hem in Augustus 1945 op de Conferentie van Potsdam reeds door Stalin persoonlijk was gedaan. De laatste Britsche generaal, die Rus land bezocht, was generaal Wavell, die in 1936 een militaire missie leidde bij Russische manoeuvres. De verbaasde Britten zagen toen voor het eerst het gebruik op groote schaal van parachu tisten en men lean zeggen, dat van toen af deze nieuwe aanvalswijze algemeen werd geaccepteerd. Men verwacht veel van dit bezoek; vooral voor nauwere militaire betrek kingen tusschen Engeland en Rusland. Op het oogenblik zijn de verhoudingen niet altijd even prettig. Buitenlandsche attaché's in Moskou kunnen zelfs per trein of auto niet zonder permissie reizen. Op de meeste Britgche ambas sades heeft de lucht-attaché in ieder geval de mogelijkheid, een eigen vliegtuig te hebben. In Moskou alleen niet. Als „represaille" is dit den Russi- schen attaché in Londen evenmin toe gestaan, maar deze kan tenminste een vliegtuig charteren. Dit alles tot de da- geiyksche ergernis van den Britschen at taché in Moskou, die aldaar werd be noemd, na eerst langen tijd denzelfden post in het vrije San Francisco bekleed te hebben. Aan de Russen heeft Montgomery la ten meedeelen. geheelonthouder te zijn, wat dezen voor het vraagstuk zal stellen, hoe zij de traditioneele toasten moeten voeren Montgomery zal verblijf houden in de Britsche ambassade aan de Mos- kwa en vanuit zijn slaapkamer tegen de muren van het Kremlin opkijken Een van de deelnemers aan het schaaktoumooi, dat in Hastings ge houden wordt, heeft zijn schaak- kunde op wel zeer vreemde wijze geleerd. Het is majoor Woods, die zijn driejarig verblijf in een Japansch gevangenkamp heeft gebruikt om het schaakspel machtig te worden. Hij leerde het onder moeilijke omstandigheden van een Ame- rikaanschen piloot. De figuren moesten zij zelf uit hout snijden. Sommige werden geboetseerd en in de zon gedroogd. De schaakboeken waren door de Jappen af genomen. Slechts één was er behouden, n.l. van Tartakower. Het was verborgen onder een bamboe-bed en werd slechts te voorschijn gehaald na duizend-en-een voorzorgen, wanneer een probleem wer kelijk onoplosbaar was. Zoo leerde Major Woods schaken. Dat hij geen slecht leer ling was, bewijst wel zijn deelname aan het tournooi te Hastings, waar hij zijn eerste partij tegen zyn clandestienen leermeester speelde! Zooals de burgervader van Huissen bij tyd en wijle nog een stadsom roeper zoekt, zoo heeft zijn collega van de Australische stad Durban dezer dagen.... een apenvanger gezocht en benoemd. De Australische ambtsdrager heeft moeten zwichten voor de bedreigin gen van de huisvrouwen, die bekend maakten de lastige apen. die de wasch van de lijren haalden en verscheurden, te zullen vangen en aan het huis van den burgervader af te zullen geven. Een in ctie contreien beroemd jager is nu „stads- apenvanger". Op voorwaarde, dat hij in vijf maanden de gereedstaande kooien met 750 van deze huisvrouwenplagers vult, zal hem dit 500 gulden per maand opbrengen. Verwondert het u, dat vele Durbaneezen nu spijt hebben, dit niet- onlucratieve beroep ook niet gekozen te hebben? Woensdag zal de R.K. Bouwvak arbei dersbond in restaurant Esplanade in Utrecht in een buitengewone bondsver gadering afscheid nemen van zijn af- tredenden voorzitter, den heer W. J. Andriessen, die in verband met zyn verkiezing tot voorzitter van de K.V.P. zijn functie bij de bouwvakarbeiders moest neerleggen. Het mond- en klauwzeer, dat kortgele den in Mexico is uitgebroken, heeft tal- looze landen tot bewijzen van medeleven gebracht. Prof. Kielstra, de Nederlandsche gezant te Mexico, heeft aan het ministe rie van Buitenlandsche Zaken meege deeld, dat Nederland onmiddellijk 2000 liter vaccine kan leveren, voldoende voor de behandeling van 100.000 stuks vee, en veterinaire specialisten ter be schikking van Mexico wil stellen. Op de Oerlikon-baan te Zürich won Van Vliet de Grand Prlix d'Hiver-sprlntwedstrlj- den voor professionals. Derksen bezette de tweede plaats. De instructie, gevoerd door den raadsheer-commissaris bij het Bijzon der Gerechtshof te Arnhem tegen den voormaligen generaal der vliegers Christiansen, tijdens de bezetting be velhebber der Duitsche troepen in Ne derland, wordt thans vertraagd door het n°g steeds niet overleveren van eenige stafofficieren van Christiansen door de geallieerde militaire autoritei ten in Duitschland. Reeds maanden lang duren de verhooren, door dezen raadsheer-commissaris afgenomen. De stafchef van Christiansen, luite nant-generaal Von Wühlisch, is wel aan de Nederland, che justitie uitgeleverd. HU is talrijke malen aan een verhoor onderworpen, evenals de Oberst Full- riede, de commandant van de Hermann Göringdivisie. destUds in Utrecht, die ook een rol heeft gespeeld in het drama van Putten, in het najaar van 1944. Het waren n.l. twee officieren van deze di visie, waarop een aanslag werd gepleegd in Putten. Rauter als Höherer SS- und Polizeiführer en ock de General der Po lizei dr. Schöngarth, die het commando voerde over den Sicherheisdienst in Ne derland, hadden evenwel in de uitein- delyke straf zeer veel medezeggenschap en beslissing. Sinds eenige dagen wordt Rauter te Arnhem verheord. Voor het onderzoek is het intusschen zeer te be treuren, dat dr. Schöngarth niet meer gehoord kan worden, omdat hij reeds opgehangen is door de Britsche autori teiten in Duitschland. Tevens is eenige malen gehoord General-Oberst Student, die destijds bevelhebber was van de Heeresgruppen H in Holland. Het on derzoek wordt dagelijks voortgezet. Willie Pep, wereldkampioen vederge- wlctt, behoort tot de achttien gewonden van het vliegtuigongeluk in New Yersey, waarbij een toestel van Miami met bestem ming Newrak in een bosch nabij Vineland neerstortte. Buziau wordt Dinsdag 7 Januari 70 jaar! Zeventig jaar, zeggen wü ver baasd over het feit, dat deze man aan wien wü allen zulke goede herinnerin gen bewaren, reeds zoo oud is. Want Buziau blijft voor ons altijd Jong en hoe kan het anders? Wie de dingen zoo ziet als hij en vooral, wie de dingen zoo uitbeeldt als hij, zoo vol humor, zoo vol van de oprechte blijheid des 'evens, hij moet wel jong blijven, jong in zijn hart en jong in ons hart. Hij heeft het voorrecht van de eeuwige jeugd en hij zal altüd de laatste zün om ons grijze haren van de muizenissen te bezorgen. Wij lachen om hem onze zorgen weg: hij is als een toovenaar. Toovenaars ko men slechts voor in sprookjes waar leeftijd geen opgeld doet. Men leeft er lang en gelukkig. Buziau is zoo'n too venaar. En des te jammer daarom, dat deze man, die gedurende de bezet ting van het forum der planken ver dween, nog altijd niet is teruggekomen om ons met zijn uitzonderlijke kunst te vermaken. De Bouwmeester-revue keerde terug, maar het was zonder hem wiens naam er sinds 1928 nauw mee verbonden was. Hij begon als varièté-ar- tist, hy kwam daarna bij de revue van ter Hall om in 1928 deel uit te maken Buziau in zijn werkkamer bij de vervaar, diging van zijn tooneelattributen, omringd door eenige creaties, waarmede hij in ver schillende revues groote successen oogstte van de Bouwmeester-revue. Na de be vrijding ging het gerucht, dat Buus met een eigen revue terugkeeren zou Het was niet het geval. En nog altijd zier, wij naar zyn terugkeer uit, omdat het een gemis blüft: de revue in Nederland zonder Buziau. Maar of hy terugkeert? Met een beetje schrik eigenlijk beden ken we, dat zeventig jaar een heele leef- tyd is. Hy heeft die jaren wel besteed. Zoo goed, dat ze ons aan hem hebben ver plicht. Zoo goed ook, dat het voor ons gevoel is of hij zichzelf er mee ver plichtingen schiep tegenover zijn dui zenden bewonderaars, die in hem meer zagen dan zoomaar een clown en zoo maar een revue-artist. Het zal hem aan belangstelling niet ontbreken. Is het eigenlük niet de hoogste loftuiting dat die belangstelling het meest uitgaat naar het oogenblik, waarop Buziau de <fOon op het werk zijner zeventig jaren zet door weer voor het voetlicht te ver schijnen? Alle gelukwenschen gaan van dezen wensch vergezeld. Een ingezetene van Sappemeer, die zaken doet met het buitenland, had voor zijn bedrijf z.i. een personenauto noo- dig. Herhaaldelijk zocht hy contact met de Rijksverkeersinspectie, doch steeds zonder succes, totdat hem een kleine wagen werd toegewezen, welke z.i. on voldoende was. Hij weigerde deze. HU wendde zich daarop tot zyn Bedrijfsor ganisatie en het ministerie van Verkeer te 's-Gravenhage en kreeg tenslotte de toestemming, dat hy een grooteren wa gen zou krijgen. Plotseling werd de Sappemeerder za kenman opgebeld door een heer, K. H. T. uit Groningen, die volkomen op de hoogte bleek te zijn met den gang van zaken. Deze zeide wel te kunnen zorgen voor een vergunning die echter f 2500 zou moeten kosten. Weer eenigen tijd later werd de Sappemeerder opgebeld door en dame. die beweerde ..mevrouw Stekelenburg uit Gouda" te zyn. Ook deze bleek volkomen op de hoog'e. Toen haar geantwoord werd dat reeds con tact was gezocht met zekeren T. ant woordde zij dat dit haar vertegenwoor diger was. Zij stelde een bijeenkomst voor in Groningen op een afgesproken dag en uur in een restaurant aldaar. De Sappemeerder ging daarop in en hem werd toen medegedeeld, dat hij zich den volgenden morgen on de Rijksverkeersinspectie kon vervoe gen om de aankoopvereunning in ontvangst te nemen. Daarna zou de f 2500 in het restaurant moeten worden betaald. De zakenman achtte toen het moment gekomen den voorzitter van de verdee- lingscommissie voor de aankoopvergun ningen op de hoogte te stellen. Deze waarschuwde oogenblikkeliik den hoofd commissaris van politie te Groningen, die op zijn beurt de recherche opdracht gaf een uitgebreid onderzoek in te stel len. In overleg met haar gdng de Sap pemeerder des morgens naar het bureau van de Rijksverkeersinspectie en kreeg daar inderdaad zijn vergunn'ng. Ver volgens ging hy naar het afgesproken restaurant en betaalde f 2509 aan ..me vrouw Stekelenburg" en aan T. Toen greep de rechercheur in. ..Mevrouw Ste kelenburg" bleek in werkeiykheid te zijn de 44-jarige echtgenoote van H J. A. te Groningen. Uit het voordgezette on derzoek bleek zij de schoonmoeder te zijn van den 28-jarigen F. J. A., com mies bij de Rijksverkeersinspectie. Ook deze werd gearresteerd. Het bleek, dat hij de man was, die het heele zaakje op touw had gezet. De buit zou als volgt worden verdeeld: f 1000 voor A., f 1000 voor zyn schoonmoeder en f 500 voor T. De regeering maait bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Kon. landmacht: Korp, C. Zeijlema- ker, legemo. 230430004 van I-9-R.L, af komstig uit West-Terschelling; gesneu veld 23-12-1946 in de omgeving van Tjilampeni. Sold. V. A. Lautenbadh, legemo. 260406005 van I-9-RX, afkom stig uit St. Jacob! Parochie (gem. Het Bildt); 23-12-1946 overleden aan beko men verwondingen tengevolge van het loopen op een landmijn tijdens pa trouille. Sold. A. Soeterman, legemo. 230706000 van I-8-R.I., afkomstig Uit Bliidorp; 23-12-1946 overleden tenge volge van verwondingen door een mijn explosie tijdens patrouille. Sold. C. Pa ter, legemo. 221218003 van I-R.L, af komstig uit Bunnink (Utr.)gesneuveld 19-12-1946 te Semarang. Sold. A. J. Bar re veld, legemo. 210424000 van I-8-R.I., afkomstig uit Hattemerbroek; 24-12- 1946 overleden tengevolge van verwon dingen door een mijnexplosie tijdens parouille in de omgeving van Boekitpe- toes Pampangan. Sold. Ie klasse M. Da- velaar, legemo. 210703001 van I-8-R.I., afkomstig uit Voorthuizengesneuveld 23-12-1946 in de omgeving van Boekit Poetoes Pampangan. Sold. J. J. Oster- dorf, legemo. 260726001 van 6e batt. veld-art., afkomstig uit Rotterdam: ge sneuveld 28-12-1946 te Palembane. Keep. A. van Driel, legemo. 231017008 van 6e batt. veldart., afkomstig uit Rid derkerk; gesneuveld 28-12-1946 te Pa- lembang Sold. J. Veerman, legemo. 220115006 van I-l-R.I., afkomstig uit Bussum; gesneuveld 30-12-1946 te Me- dan. Sold. Ie klasse G. van ROekel, legemo. 161030001 van I-8-R.L, afkom stig uit Lunteren; 27-12-1946 overleden tengevolge van verwondingen bij een mijnexplosie tijdens patrouille by Boe- klt Poetoes Pampangan. Sold. A. Wit- vers, legemo. 120315002 van II-6-R.L, afkomstig uit Enschede; gesneuveld 28- 12-1946 in Ned. Indië. Kon. Ned.-In dische leger: Sold. H. H. Kesek. legemo 36418, afkomstig uit Ned.-lndië; gesneu veld 20-12-1946. Sold. C. RU, legemo. 35285. afkomstig uit Ned.-lndië; gesneu veld 20-12-1946. Sold. C- Rizi, legemo. legemo. 4792/a, afkomstig uit Ned.-In dië; 3-^2-1946 aan bekomen verwondin gen overleden De Büzondere Raad van Cassatie deed heden uitspraak in de zaak tegen prbf. rr.r. H. Westra, die wegens hulpverlee ning aan den vijand door het büzonder gerechtshof te 's-Gravenhage is veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf Zoowel de veroordeelde als de procu reur-fiscaal zijn van deze uitspraak In cassatie gegaan. De procureur-fiscaal by den Bijzonde ren Raad van Cassatie eischte toen 15 jaar gevangenisstraf. De Raad veroor deelde heden prof. Westra tot 12 Jaar met aftrek van voorarrest van 7 Mei 1945 af. Woensdag 8 Januari zal de beer A. Ples man, president-directeur der KJj.M, door het K.L.M.-personeel in de cantine van het hoofdkantoor, Raamweg 90, Den Haag, ge huldigd worden ter gelegenheid van zijn eere-promotie tot dr. honoris causa in de technische wetenschappen, welke dien na middag in de Westerkerk te Delft zal ge schieden die sluipende geniepige rheumatische pijnen. Het zijn de onzuiverheden in het bloed, die U belagen. Wapen U daartegen. Volg de weldadige Kruschenkuur Met Kruschen Salts de heilzame Engelsche samenstelling van de zes minerale zou ten die uw gestel noodig heeft. In dit klimaat en in dit Jaargetijde des te méér. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). (Adv*)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3