Truman zet „toestand der natie" uiteen Palemhang in Nederlandsche handen Komende nacht wederom zéér lage temperaturen Belangrijke vooruitgang van doopjes in Haarlem ARABIEREN VORMEN LEGER IN PALESTINA l J Het plan Bolkestein Onafhankelijkheid van Oostenrijk dient erkend ^ÖËgËbruÏkkÏn^ Republikeinen aanvaarden het ultimatum Vliegveld Eelde meldde vanmorgen 16 graden vorst Maar ook 109 echtscheidingen Ergens in de heuvelen van Judea Hawaii's hoofdkwartier f - wÊk Tot hoofd en hart V.S. keert niet terug tot isolationisme S; J Ket Duitsche vraagstuk Man van den dag DINSDAG 7 JANUARI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23740 DIESELTREIN Romme vertrekt één dag later Het weer i - 2^:%* Morgen in Ministerraad Ir, Asjes naar Venezuela ADMIRAAL BYRD BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: CV. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte, Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. President Truman Hij waarschuwde echter ernstig tegen een bestraffende wetgeving en deed vier fundamenteele aanbevelingen voor ver- President Truman heeft Maandag zijn met spanning verwacht rapport over den „toestand van de natie" persoonlijk in het door de Republikeinen beheerschte 80ste Amerikaansche Congres voorgelezen. Na een lans gebroken te hebben voor de samenwerking tusschen de beide Ame rikaansche partijen, ging hij vervolgens uitvoerig in op de internationale verhou dingen en den stand der vredesverdragen, waarbij hij er nogmaals op wees dat het noodzakelijk was Oostenrijks onafhankelijkheid te erkennen. Hij gaf vervol gens de punten aan waarop de regeering dit jaar haar economische politiek tal baseeren en stelde een nieuwe anti-stakingSwet voor, waardoor het in de toekomst niet meer geoorloofd zal zjjn een staking te ontketenen, waarvan het eenigste doel is een oplossing te krijgen in juridische geschillen. Truman maakte het de wereld duide lijk, dat de Ver. Staten onder zijn re gime niet tot het isolationisme zullen terugkeeren. „Onze politiek zal gedurende de aan staande onderhandelingen te Moskou over de vredesverdragen met Duitsch- land en Oostenrijk en gedurende de toekomstige besprekingen over het Ja- Pansche verdrag dezelfde zijn als voor heen", zoo zeide de president. De vertraging in de eerste vredesrege lingen was gedeeltelijk het gevolg van <ie moeilijkheid om met de Sovjet-Unie tot overeenstemming te komen. Welke geschilpunten er echter ook tusschen ons en de Sovjet-Unie mogen bestaan hebben, zij mogen het feit niet verber gen dat de fundamenteele belangen van beide naties meebrengen dat er spoedig een vrede tot stand komt, waarbij de Volkeren van alle landen als vrije man nen en vrouwen zich weer aan de es- sentieele taak van productie en weder opbouw kunnen wijden. Wij moeten nu met de vredesrege lingen voortgang maken. De bezetten de mogendheden behooren Oosten rijks onafhankelijkheid te erkennen en hun troepen uit dat land terug te trekken. De Duitschers en Japanners kunnen niet in twijfel en vrees worden gela ten over hun toekomst, zij moeten hun nationale grenzen en hulpbronnen kennen en weten welke herstelbeta lingen zij moeten doen. Sprekende over de ontwapenings- kwestie zeide Truman, dat de V. S. de leiding hebben genomen bij de pogirfg om de atoomenergie onder effectieve in ternationale controle te stellen, doch hij legde tevens den nadruk op de behoefte a-an sterke Amerikaansdie militaire strijdkrachten totdat de collectieve vei ligheid onder de Vereenigde Naties vol- lotwg sevestigd zou zijn. „De VS.", zoo vervolgde hij, „hebben hun demobilisatie voltooid en thans handhaven zij slechts de strijdkrachten, die noodig zijn voor hun nationale verdediging en voor het hakomen van de internationale ver plichtingen. Wij leren in een wereld, waarin kracht aan de zijde der vredelievende ha ties nog altijd de grootste afschrik king voor agressie is". Truman maakte vervolgens het in vijf Punten vervatte economische program her regeering voor het komende jaar hekend, dat inhoudt: Bevordering van grootere harmonie tusschen werknemers en werkgevers. Beperking van monopolie en oneer lijke zakelijke praktijken, steun aan de kleine zaken en bevordering van een vrij concurreerend systeem van particulier initiatief. Voortzetting van een constructief binnenlandsch program. In evenwicht brengen van het bud get in het volgend fiscale jaar en het bereiken van een aanzienlijk overschot voor de afbetaling van een deel der nationale schuld. Bescherming van een behoorlijk Winstniveau voor de boeren. Over de problemen van werknemer en Werkgever zeide Truman: „Het is niet hUeen de plicht van de industrie om de bestaande prijzen niet op te voeren, doch ook om verlagingen in te voeren Wanneer de winsten zulks rechtvaardi gen. Het is aan de arbeiders om niet aan te dringen tot ongerechtvaardigde loonsverhoogingen, die tot prijsverhoo- Singen zullen dwingen. Het is de taak van de regeering alles te doen wat bi haar vermogen ligt om een groote Productie aan te moedigen, want dat is het wat goede looneh, lage prijzen en redelijke winsten mogelijk maakt. De president zeide opnieuw te gelooven lö vrije collectieve onderhandelingen als biiddel om de loonen en arbeidsvoorwaar- hen vast te stellen. mindering van de spaningen in de in dustrie, n.l.: Het spoedig invoeren van wetten, ter vermijding van jurisdictie-stakingen en het toepassen van economischen dwang, zoowel van de zijde der arbeiders als van de werkgevers, om een beslissing af te dwingen in kwesties, die ontstaan door interpretatie van bestaande contracten. Uitbreiding van de mogelijkheden van het departement van Arbeid ter bemidde ling in arbeidsgeschillen. Uitbreiding van het systeem van sociale veiligheid, een uitgebreid nationaal ge zondheidsprogram en vaststelling van een behoorlijk minimumloon. Benoeming van een tijdelijke, twintig leden tellende commissie, die een uit gebreide studie moet maken van de be trekkingen tusschen arbeiders en werk gevers. Twaalf leden van de commissie zou den gekozen worden door het congres uit leden van beide partijen. Acht leden die het publiek, de werkgevers en de ar beiders zouden vertegenwoordigen, zou den door den President worden aange wezen. Truman beval aan deze com missi e onmiddellijk in té stellen, opdat zij haar eerste rapport en wetsvoorstel len half Maart zou kunnen indienen. De president sprak de waarschuwing uit dat nationale stakingen in de in dustrieën, het transportwezen en de mij nen een nationale ramp beteekenen. Verlaging van de inkomstenbelasting, die door de republikeinen in hun ver kiezingscampagne beloofd werd, werd niet door den President genoemd. In- plaats daarvan legde hij er den nadruk op. dat een blijvende behoefte be staat aan een groot staatsinkomen om hulp te verleenen aan de behoeftige landen, om de veteranen te helpen, om de noodzakelijke groote militaire uitga ven voort te zetten en om den interest op de nationale schuld te voldoen. T-r—Jff-t "«g.' Ergens, in het verre "buitenland. had onze bezetter Diesel- en elec- trische treinstellen van de Nederl. Spoorwegen achtergelaten. Niets lag méér voor de hand, dan dat dit schaarsche materieel onverwijld naar ons land terugkwam. Doch hoewel wij het best kunnen ge bruiken, zijn onze experts toch zonder onze eigendommen terug gekeerd. Wél ontving de Spoorwegdirectie onlangs uit dat verre buitenland het volgende laconieke verzoek: „Kunt U ons niet een handlei ding voor het gebruik der trein stellen alhier toezenden?" Het is heusch gebeurd! In het 15.000 ton groote Engelsche schip „Corinthic", het grootstedat na den oorlog gebouwd werd, brak brand uit. Het schip, dat te Birkenhead lag, om te worden afge bouwd. maalde tengevolge van het vele bluschwater zware slagzij, zoodat de brand weer haar taak moest stoppen, daar het vaartuig anders zou kapseizen. Arbeiders van de scheepswerf moesten met snij-branders de schotten doorbreken, om het schip weer recht te krijgen. Tijdens het blusschingswerk Daar het toestel, waarmede prof. mr. C. P. M. Romme naar Indonesië zou rei zen, 24 uur later vertrekt, zal ook dr. Ir. P. Honig Nederland eerst ln den ochtend van 8 Januari verlaten. Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk nog iets verder afne mende, doch later weer toenemende wind uit Oostelijke richting. Enkele overdrijvende wolkenvelden, vrijwel overal droog weer. In den nacht, vooral in het Noord-Oosten van het land, strenge vorst; overdag strenge tot matige vorst. Zon 8.47—16.47. Maan 17.37—9.34. I 71 ie.n. nor pc rs werden door terroristen in tijdens de laatste ongeregeldheden ken a!fst<na. Engelsche soldaten onderzee. Sce}. vlammenwerpers van het leger-ty.pe, -7e door terroristen waren achtergelaten een aanval op een politie auto in Jeruzalem De Indonesiërs hebben vandaag het Nederlandsche ultimatum van 5 Januari aanvaard, zoo meldt U. P., volgens hetwelk de republikeinsche troepen Polembang op Sumatra en het gebied, gelegen binnen een straal van 25 kilometer van de stad, on middellijk moesten verlaten. Als ge volg van de evacuatie der Indone sische troepen uit dit gebied, bevin den het olieveld van de Standard Oil Company te Soengeigerong, het olie- gebied van de Koninklijke Shell bij Pladjoe en het vliegveld van Palem hang zich op het oogenblik in Ne derlandsche handen. De commandant van het Indonesische republikeinsche „leger", Bambang Be- tojo is thans begonnen met het concen- treei-en op plaatsen, die de Nederlanders hebben aangewezen als onderdeel van de evacuatie. De toestand is, naar gemeld wordt, in het algemeen rustig. Slechts hier en daar treden scherpschutters van de on regelmatige strijdkrachten op. De Nederlandsche politieke coördina tor voor Sumatra, dr. J. C. van de Vel de, zeide vandaag in Batavia, dat de commandant van het republikeinsche „leger" Soedirman, in hooge mate ver antwoordelijk was voor den achteruit gang in den toestand te Palembang, met name door zijn redevoering van 26 De cember, waarin hij aandrong op voort zetting van den strijd. De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft hedenochtend om. het volgende medegedeeld: Te Medan was op 5 dezer binnen de de marcatielijn in den Oostelijken sector een botsing met een bende van onge veer 30 man. Aan Nederlandsche zijde was een doode te betreuren; de bende liet 12 gesneuvelden achter. In het gebied van Soerabaja werd de geheele bevolking van de kampong Pet- jangkringan door 120 man van Soeto- mo's strijdleger weggevoerd. Uit Madoera zijn weder 300 vluchte lingen aangekomen. Het Eerste Kamerlid Algra heeft den minister-president de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de regeering kennis genomen van de berichten, volgens welke verschillende Kerstpakketten, be stemd voor de militairen in Ned. Indië, bij aankomst te Tandjong Priok ont sierd bleken door opschriften als: „Vroolijk Kerstfeest, ploerten", „Vroolijk Kerstfeest, moordenaars" en „Vroolijk Kerstfeest, ellendelingen" en is inder daad bij onderzoek te bevoegder plaat se gebleken, dat die opschriften tijdens het inladen te Amsterdam zijn aange bracht? 2. Is de regeering, zoo de des betreffende mededeelingen met de waarheid in overeenstemming zijn, be reid, een streng onderzoek naar de da ders in te stellen en van de uitkomsten van dit onderzoek, alsook van de maat regelen, waartoe het haar aanleiding geeft, verslag te doen? l Veldmaarschalk Viscount Montgomery van Alamein bij zijn vertrek van het Bassing- bourne vliegveld voor zijn reis naar Mos kou voor een vierdaagsch bezoek aan het Roode Leger op uitnoodiging van Maar schalk Vassilievkt, chef van den Sovjet Generalen staf. Monty", gekleed in pels, salueert bij zijn afscheid Naar het A.N.P. verneemt, zal de Mi nisterraad morgen in een speciale zitting bijeenkomen ter behandeling van het Duitsche vraagstuk. In deze vergadering zal rapport worden uitgebracht van de werkzaamheden der inter-departemen tale commissie, welke de aspecten van het Duitsche vraagstuk in den breede aan een onderzfeek heeft onderworpen. 11 Januari zal ir. D. L. Asjes per ..Noorddam" via New York naar Vene zuela vertrekken, waar hij voor de Ko ninklijke Shell-groep werkzaam zal zijn. 1 Januari j.l. heeft ir. Asjes den militai ren dienst verlaten: hij blijft echter in gedeeld als res.-kolonel vlieger-waarnemer Het K. N. M. I. te De Bilt deelt mede: Het vorstgebied breidde zich in ae af- geloopen 24 uur niet verder uit. De be grenzing loopt nu ongeveer van Schot land langs de Iersche Zee door midden- Frankrijk naar de Alpen en verder over Italië en Griekenland naar Turkije. On der invloed van op dit moment weinig actieve storingen viel langs de begren zing van het vorstgebied op vele plaat sen sneeuw. In het zuiden van ons land nam onder invloed van deze storingen de bewolking tijdelijk toe, waardoor de vorst iets werd getemperd. Zoo daalde de temperatuur in Maastricht (vliegveld Beek) niet verder dan tot 8 graden, in Vlissin- gen tot 5 graden onder nul. In het overige gedeelte van het land was de lucht licht bewolkt en kon de nachtelijke uitstraling een nog ver dere daling van de temperatuur Dank zij de hulp van het R K. Bevolkingsbureau te Haarlem zijn wij in staat, nu reeds een interes sant overzicht te geven van het aan tal geboorten in de Haarlemsche pa rochies over 1946, waarbij tevens een vergelijking met 1943, dus het jaar voor de groote evacuaties en de ar moede, gemaakt is. De cijfers betreffen negen parochies en een gedeelte van die te Overveen, voorzoover de parochianen gemeentelijk tot de stad behooren. Onmiddellijk valt in het oog, dat er een stijging te con- stateeren is van niet minder dan 37 pCt. Bedroeg het aantal geboorten in 1943 totaal 1405, in het pas afgesloten jaar werden 1931 borelingskes geregistreerd. Treffen wij een vergelijking tusschen de verschillende parochies dan blijkt aller eerst, dat de Kathedraal, de St. Liduina en de St. Bavo in Haarlem-Noord den boventoon voeren, daarna gevolgd door St. Jan in de Amsterdamstraat en H.H. Elisabeth en Barbara in de Paul Kru- gerstraat. Normale registratie,, dus van een kind, waarvan de ouders beiden R. K. zijn, geeft voor de Kathedrale Kerk 197 kinderen (144), voor de St. Liduina 172 (125), H. Bavo Noord 159 (143), en Ergens in Palestina stonden wij in de schaduw van eenige pahnboo- men te wachten op Mohammed Himmer Hawari, den opperbevelheb ber van het Arabische leger de Najade, die ons een interview had toegestaan. Het was nog ochtend, maar de zon was reeds heet. We hoefden niet lang uit te zien naar zijn komst. Hawari kwam op een prachtige Arabische merrie uit een van de dorpen in de heuvelen van Judea gereden om ons te ontvangen. De bevolking juichte hem luid toe toen hij hen voorbij ging en een hon derdtal Arabische vrijwilligers, die waren aangetreden, presenteerden het geweer. In den vroegen morgen had een Ara bische vriend mij uit Jeruzalem opge haald. Bij een bepaald dorp overhan digde iemand mij de kaffieh Arabi sche hoofdbedekking en vroeg mij of ik deze wilde opzetten. Men bracht ons naar het heuvelland, waarbij zorgvuldig de hoofdwegen werden gemeden daar de Engelschen Intensief patrouilleeren. Na zoo ver we konden een rotsachtig spoor te hebben gevolgd, verlieten we den auto en legden de rest van den weg te voet af, onder geleide van een Arabier die op ons wachtte. Binnen een paai' minuten werd het Palestijnsche land schap een land „in oorlogstoestand", met geweren en mitrailleurs opgesteld achter rotsen en olijfboomen. Een offi cier Het ons halt houden en na ons zorgvuldig gevisiteerd te hebben, leidde hij ons naar Hawari's hoofdkwartier. Laatstgenoemde bood ons in een een voudige Bedou'inen-tent een uitstekend diner aan en begon ons te vertellen. De 43-jarige Arabische opperbevelheb ber. die in Jeruzalem letteren gestudeerd had, sprak vloeiend Engelsch. De Na- jada het Arabische woord voor: red ders is een leger, dat onlangs is sa mengesmolten met de Futuna Ara bisch voor: jeugd en telt wellicht thans een twintig duizend goed getrain de mannen. Hawari weigerde ons echter, de juiste sterkte van de Najada te onthullen „omdat dit de vijanden zou interessee- ren", doch hij beweerde, dat dit leger gestadig groeide. Wat betreft het Joodsche onder- grondsche verzet zeide hij: „Ik geloof dat de terreur ton doel had, de Ara bieren te ontmoedigen en een oplossing van het Palestijnsche probleem te ver gemakkelijken, welke gunstig voor de Joden zou zijn. Het effect is echter an ders geweest. Het heeft onze rangen uit gebreid en ons moreel versterkt". Op de vraag, óf hij verwachtte dat de Ara- bische landen zouden heipen, antwoord tere Amerikaansch journalist heeft onlangs een interview gehad met Mo hammed Himmer Hawari, den opper bevelhebber van de Najade, het Ara bische leger dat onlangs werd opge richt om het Zionisme in Palestina te bestrijden. Wij ontleenen hieraan en kele passages, om u te toonendat in Palestina niet alleen de Joodsche on- iergrondsche organisatie's in georgani seerd verband opereerendoch ook de Arabieren. de hij: „Het volk wel, doch de regeerin gen niet". Het zoo juist geüniformeerde leger zal onmiddellijk onder het commando van het Palestijnsch-Arabisch Hooger Comi té opereeren en via het comité onder den verbannen Moefti van Jeruzalem Haj Amin El Hoesseini die zich in Egypte bevindt. Alle leden van de Arabische legers leggen den eed van trouw af op den Moefti, vertelde Hawaii. De leiders van het Arabische leger worden benoemd door het Arabisch Hooger Comité, nadat de namen eerst ter goedkeuring aan den Moefti zijn overgelegd. Zij zullen hun post blijven bezetten zoolang zij het vertrouwen van den Moefti genieten. Palestina zal in zes militaire dis tricten verdeeld worden Galilea, Haifa, Samaria, Lydda, Jeruzalem en Gaza. Elk district zal zijn eigen commandant hebben. Er zullen drie raden zij" een militaire en advi- seerende, een die zich met constitu- tioneele zaken zal bezighouden en een Hooge Raad, waarbij het opper commando zal berusten. Wat de buitenlandsche inmenging in de Palestijnsche kwestie betreft zeide Hawari dat de Amerikaansche hulp aan het Zionisme de zaak slechts compli ceert. „Ons land is niet te koop. Nie mand kan het van ons afnemen", aldus besloot hij. voor de St. Jan 137 (109). De St. Jozef parochie heeft het geboorte-aantal ruim verdubbeld, n.l. van 40 op 85, waardoor ze alleen nog de H. Hartkerk achter haar heeft liggen die 72 geboorten (43) kon opgeven. Hoewel het gevaarlijk is, uit sta tistieken al te vérstrekkende gevolg rekkingen te maken geven de cijfers toch aanleiding tot de opmerking, dat de Kathedraal en de St. Liduina, welke toch een naar stand genomen ge mengde bevolking hebben, een veel grooteren vooruitgang hebben geboekt dan de St. Bavo in Noord, die onge veer stilstond. De beide oude stads kerken St. Antonius en St. Jozef ha len samen het aantal van de St. Li duina. De Spaamekerk heeft evenmin voor uitgang geboekt hoewel er altijd nog 114 (107) kinderen geboren werden. Na deze groote cijfers volgen de kleinere, allereerst betrekking hebbend op huwe lijken, waarvan de vader R K. is en vrouw noch kind gedoopt zijn en omge keerd met dezelfde gevolgen voor het kind. Hier bedraagt het totale aantal 381. Daartegenover staat het aantal kin deren, uit gemengde huwelijken voort gekomen, dat wél gedoopt is, n.l. 284, zoodat de conclusie voor de hand ligt. dat naar verhouding een groot aantal buiten de kerk blijft. Een andere gevolgtrekking is, dat in de gevallen, waarbij de moeder katholiek is, het meer tot doop komt, dan wan neer de vader dat is. Droevig is de statistiek, wanneer z|j handelt over niet-gedoopte kinderen uit R. K. ouders. Dat zijn er altijd nog 44 (46). Vijf kinderen werden gedoopt hoe wei de ouders niet R. K. waren. Wat be treft de ongehuwde moeder en haar kind werden 17 doopjes (11) geregistreerd, terwijl zeven kinderen van de R. K. on gehuwde moeder deze genade moesten missen. Een apart hoofdstuk vormt het aantal echtscheidingen. Deze statistiek leert, dat er 22 (15) gevallen zijn van echtgenoo- ten, die beiden R. K. waren, 39 (7), waarvan de man alleen R. K. was, 48 (16) waarvan de vrouw ais R. K. stond ingeschreven. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Men moet echter in oogenschouw ne men, dat burgerlijk gesloten huwelijken tusschen Roomsch-Katholieken, die nog niet kerkelijk voltrokken werden, bij een breuk als echtscheiding tusschen Roomsch-Katholieken geregistreerd war den. Vooral in dezen tijd kan zooiets nogal eens voorkomen daar er tusschen het burgerlijk en kerkelijk huwelijk soms maanden liggen en overigens de Indische kwestie een rol speelt. veroorzaken, mede tengevolge van 't feit, dat door het tijdelijk afnemen van de depressie-activiteit de wind geleidelijk minder sterk werd. Hedenmorgen negen uur werden de volgende temperaturen gemeten: Groningen (vliegveld Eelde) 16 Den Helder 13 Leeuwarden 15 Vliegveld Twente 15 De Bilt 12 Vliegveld Schiphol 12 Vliegveld Eindhoven 11 Vliegveld Gilze-Rijen 11 Ook in het bvtftenland komen nog zeer lage temperaturen voor, vooral in de bergen van Joego-Slavië, waar plaat selijk 30 graden vorst werd vermeld Be halve in het uiterste Westen van Duitschland waren de temperaturen in Duitschland, Tsjechoslowakije en Po len over het algemeen iets minder laag. In Oostenrijk vriest het echter nog zéér hard, plaatselijk in de daien by ■wind stilte meer dan 25 graden. In de algemeene luchtdrukverdeeling komt nog steeds weinig verandering. Weliswaar neemt het Scandinavisch- Russische hoogedrukgebied iets af, doch ook in het Middellandsche Zeegebied daalde de Juohtdrck nog iets, zoodat de algemeene Oostelijke luchtbeweging over geheel Europa aanhoudt. Bij nachtelijke uitstraling zullen vooral in het midden en noorden van ons land komenden nacht wederom zéér lage temperaturen voor komen. Op den Oceaan ontwikkelt zich een nieuwe depressie, die wederom in de richting van Ierland en de Golf van Biscaye trekt. In moeilijke omstandigheden brengt men meer tot stand door beleid dan door geweld. t^v e bekendheid van Admiraal 1 Byrd is wel eens vergeleken met die van den Leidschen arts Boerhaave, die uit alle deelen van de wereld brieven ontving met slechts Lijn naam en ,£uropd". Byrd is een dergelijk iemand. Nu is er wel eenig verschil tusschen de mogelijkheden van bekendheid in den tijd van Boer haave en Byrd. maar gezien de ont vangst door den laatsten van brieven met „Byrd Zuidpoolmag men toch van eenige overeenkomst spre ken. Byrd is een seizoen-man. Zijn naam komt niet alle maanden van het jaar in de krant voor. Of het moet een berichtje zijn, waarin een nieuwe tocht wordt aangekondigd. Als ia- het Poolgebied de duisternis verdwe nen is, wordt het tijd voor Byrd. Zoo is hij eenige dagen geleden opnieuw waar de Zuidpool vertrokken met een expeditie, die den naam Operation High Jump" gekregen heeft. Een groote sprang is het inderdaad, dien de in drie groepen verdeelde expeditie onerneemt. Zij heeft de opdracht, in Klein-Amerika (het dichtst bij Nieuw- Zeeland liggende Pool-gebied) een bestaande kern te vergrooten. Over de controverse, die over deze kwestie is ontstaan, is reeds eerder geschre ven. Andere landen, zooals Nieuw- Zeeland, Australië, Argentinië. Enge land en Noorwegen laten eveneens hun rechten gelden. Maar de Pool tochten van deze landen zijn verge leken met die van Byrd slechts klein. De onderneming van vandaag is niet de eerste van Byrd, die in 1888 in Amerika geboren werd. In 1926 vloog hij reeds met een Fokker-vlieg tuig naar de Noordpool. In 192-7 maakte hij als derde na Lindberg en Chamberlin een vluch t over den Atlantischen Oceaan, terwijl hij een ,jaar later naar de Zuidpool reisde. (Van een bijzonderen medewerker) Nog een tweede punt in het „Schema van de organisatie van onderwys" van dr. Bolkestein heeft recht op een bijzondere belangstelling der ouders. Doorvoering daarvan toch zou vrijwel een eind maken aan wat wij eens in vroegere artkelen genoemd hebben: de run naar de H.B.S. Dr. Bolkestein wil namelijk de eerste leerjaren van alle scholen voor uitge breid, middelbaar en hooger onderwijs, dus Mulo, H.B.S., Lyceum e.d. geluk maken. Deze klassen moeten volgens hem een voorbereidend en onderzoekend karakter dragen. Men wil de eerste klasse als brugklasse kwalifioeeren. In die eerste klasse van Mulo, H.B.S. en Lyceum moet uitgemaakt worden of de leerlingen inderdaad geschikt zijn ver der hooger onderwijs te volgen. Het doet er niet toe, welke van deze scholen de leerling, die de lagere school verlaat, kiest, het onderwijs is gedurende het eerste leerjaar in alle klassen precies hetzelfde Eerst aan het eind komt de beslissing of de leerling Mulo, H.B.S. of Lyceum zal kunnen en mogen volgen. Is de leerling voor geen van de drie rich tingen geschikt, dan wordt hij naar het V.G.L.O. verwezen. Volgens het plan-Bolkestein zou de toestand dus zoo worden, dat een leer ling aan het eind van de vijf-jarige la gere volksschool kan overgaan naar: a. voortgezet Lo.; b. ambachtsschool of dergelijke; c. de brugklasse. De eerste twee overgangen kunnen automatisch geschieden. Voor plaatsing op de brugklasse is een verklaring van het hoofd der Lagere School noodig en wordt een onderzoek naar de kennis van rekenen en Ned. taal ingesteld. Ook stelt dr. Bolkestein zich voor, dat al de gegadigden voor de brugklasse een pae- dagogisch en psychologisch onderzoek zullen ondergaan. De laatste twee bepa lingen zullen nog wel op verschillende moeilijkheden stuiten en we kunnen ze hier. als een technisch gedeelte dezer kwestie, gerust buiten beschouwing la ten. Ook de voorgestelde inrichting van het onderwijs in de brugklasse zullen we niet nader ontleden. Wij wenschen alleen uitdrukkelijk de aandacht te vestigen op het beginsel, waarop de invoering ran zoo'n brugklasse berust: men wil de la gere school tot een zoogenaamde volks school maken, overal hetzelfde onder wijs en geen verschil meer door de op leidingsscholen. Van de lagere school moet weggenomen worden de druk. wel ken de scholen van hooger onderwijs, die nieuwe leerlingen aan een examen onderwerpen, op haar uitoefenen. Door dien druk werd het lager onderwijs al sinds jaren gedreven naar een ..klaar stoomen", een „weetjes instamoen". om de leerlingen voor aai vereischt- exa men toch maar „pasklaar" te maken, een en ander tot groove schade van het voor de lagere school geëigende onder wijs. Dit kan een der groote verdiensten worden van het plan-Bolkestein, dat het leerprogram van de lagere school in niets meer beïnvloed wordt door de eischen, welke het middelbaar en hooger onderwijs stelt. Doorvoering van dit punt zal een be slist einde maken aan alle opleidings scholen en zal op niet-opleidingsscholen het einde beteekenen van den vaak wanhopigen strijd om de enkele goede leerlingen, die gebleven zijn. met extra lessen, ook voor de toelatingsexamens, klaar te maken. Invoering van de brug- of testklassen zal een einde maken aan het drijven van sommige ouders, die, tegen alle adviezen in, toch hun kinde ren naar de H. B. S. e.d. willen sturen. Alle forceeringen van schoolverandering, bijles en invloed uitoefenen op het per soneel zal niet meer baten, omdat de leiding van de brugklasse door haar oor deel over de studieresultaten, maar vooral ook door het psychotechnisch onderzoek, op de leerlingen toegepast in den loop van het jaar, beslissen kar. en ook beslissen moet, wie naar Mulo. H.B.S. of dergelijke kan gaan en wie zich moet beperken tot het V.G.L.O. Inderdaad schoone toekomstmuziek. Er zullen echter nog heel wat artikeltjes in kranten en tijdschriften moeten verschij nen, voordat deze inderdaad groote en ingrijpende veranderingen werkelijkheid worden. Ook de ondsrwijsmolen maalt langzaam en zeker als het toestanden betreft, waaraan men sinds onheuglijke tyden als vastgeroest zit. Toch bevatten deze voorgestelde wyzi- gingen, vergezeld van het enthousiasme, waarmede ze in de onderwijswereld be groet worden, een les voor menig ouder, waaruit nu reeds de gevolgtrekking ge maakt kan worden. Naar aanleiding van ons eerste artikel zouden we zeggen: Tracht uw kind niet aan de verplichting van den leerplicht tot zijn 15e jaar te onttrekken, ook niet als hij het V.G.L.O. moet volgen. En als besluit van ons laatste artikel hopen we, dat alle ouders de adviezen van de school, als het gaat om het al of niet gaan naar de H. B. S. e.d., zullen aanvaarden. Want ten slotte kunnen de menschen van het vak toch het beste beoordeelen waarvoor de hun toevertrouwde leerlin gen het meest geschikt zün. Ten over vloede herhalen we nog eens, dat alle nieuwe, hier besproken, maatregelen nog slechts toekomstplannen zijn. De eerste stichting van een kleine basis Klein-Amerïka was het resultaat. Bij vroegere reizen stond het onder zoek naar petroleum en steenkool als eerste punt op het program. Byrd gaat echter met zijn tijd mee en zal nu zijn apparaten en krachten op de ontdekking van uranium richten. Het karakter van de expedities is aldus wel veranderd. En men vraagt zich vanzelfsprekend af, of de omvang van de Amerikaansche expeditie, die uitgerust is met vliegdekschepen en vele vliegtuigen, andere dan weten schappelijke doeleinden zal moeten dienen. Heeft Byrd ook opdracht eens uit te zien naar bases, die het lucht- wapen zou kunnen gebruiken of voor het raketwapen van nut zouden kun nen zijn? Vormen de souvereiniteits- rechten bi punt in de Amerikaansche plannen? Het zijn nog vermoedens. Een feit is. dat Amerikaansche Zuid- pool-expedities wél eens met minder geheimzinnigheid zijn omweven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1