STAD EN OMGEVING Donderdag a.s.: Elfstedentocht Strijd tegen gangsterbenden in New York Overvallen op vrachtwagens In de vangarmen van den Keuringsdienst Chemisch laboratorium moet veelal beslissen Splinters Nat. wedstrijden schaatsen ACIENDA- Doodstraf geëischt tegen Harrebomee Pluimvee-tentoon stelling tjmgi WÊÊÈÊÊË Ook andere tochten vastgesteld Politie dreigt prestige te verliezen DINSDAG 7 JANUARI 1947 PAGINA 2 TEN ONRECHTE MILITAIR UNIFORM GEDRAGEN HET OPENBAAR SLACHTHHUIS Afhalen bonkaarten Burgerlijke Stand HEEMSTEDE Nieuwe bonkaarten BEVERWIJK VELSEN Inbrekers en rijwieldieven op pad CASTRICUM nwm*£& - ZANOVOORT KERSTVIERING „De Tweesprong" VOGELENZANG UITGEEST Driekoningenspel ASSENDELFT „Maria van Altijdd. Bijstand" De K.A.B. Het Pensioenfonds NOORDWIJKERHOUT Stille Omgang P. Boon f Verkeer omgelegd Burgerlijke Stand DE MOORD OP KAPELAAN J, G. BOCKER 20 jaw R.WJ. geëischt Jack the Snipper in actie BRAND AAN BOORD VAN DE „KONINGIN EMMA" PRINS BERNHARD NAAR ZWITSERLAND Dr. A. DE KAT ANGELINO GOEDE VANGST VAN DEN C.C.D. 3 o 0 Waar zijn onze troepenschepen KINDJE GESTIKT VASTE markt Drie maanden voor Amsterdammer De in Amsterdam wonende J. B. S. Aad zich in September 1946 in een com pleet militair uniform gestoken en zich de emblemen van een majoor toegeëi gend, namelijk een gelen balk met een gouden ster. Tijdens de Meidagen 1940 was verdachte slechts milicien. In de hoedanigheid van majoor had hij goe deren ontvreemd en hij moest nu. voor den politierechter te Haarlem terecht staan om zich te verantwoorden. De ge tuigen verklaarden, dat verdachte had gezegd, dat hij tot den specialen staf van Prins Bemhard behoorde, hetgeen geheel uit de lucht was gegrepen. Tij dens de bezettingsjaren had S. ook nog Joden aan den S. D. verraden. Hiervoor was hij echter reeds na de bevrijding te Amsterdam veroordeeld. De Officier van Justitie het dragen van een mili- tar uniform met den rang van majoor, terwijl men daar heelemaal geen recht toe heeft, een ernstig misdrijf. De hoog ste straf is in zoo'n geval drie maan den onvoorwaardelijk, hetgeen hij dan ook eischte. De veroordeeling luidde conform. „Geen spoor van berouw bij verdachte" De middagzitting van het Amsterdam- sche Bijzonder Gerechtshof, waarin de zaak tegen den ex-politiechef van Vel- sen. Abraham Harrebomee, verder werd behandeld, was geheel gewijd aan het requisitoir van mr. Besier en het plei dooi van mr. W. Russell. Mr. Besier wees er op, dat verdach te er veel toe had bijgedragen om den toestand in het toch al bijzonder zwaar geteisterde Velsen nog onmogelijker te maken. Sprekende over de verschillende in- en overvallen onder leiding van ver dachte ondernomen, zeide de procureur fiscaal: „Men is ontzet over zooveel verdorvenheid". Vervolgens weidde spr nader uit over het verschrikkelijke ge beuren bij den dokter, waar acht man waren gekomen om een jongetje van 4 jaar weg te halen. Mr. Besier kon geen enkel spoor van berouw bij verdachte waarne men en ook geen enkele verzachten de omstandigheid ontdekken. Hij eischte dan ook de doodstraf. De verdediger, mr. Russell, legde er o.a. den nadruk op, dat de strijd tegen het communisme een ideaal van ver dachte was geweest. Verdachte zeide tenslotte wel degelijk berouw te hebben over zijn misdaden. Uitspraak Maandag 20 Januari. In het Rembrandt-theater wordt Zondagmorgen 10 uur een propaganda- bijeenkomst gehouden van den Ned.- Indischen Bond van ex-krijgsgevange nen en geïnterneerden. B. en W. van Haarlem zjjn van mee ring, dat de belangrijke stijging der exploitatiekosten van het Openbaar Slachthuis een verhooging van de tarie ven noodzakelijk maakt. Zoo wordt het stalgeld van dieren verhoogd, het slacht en keur geld met 25 to 30%, het slachten van dieren, bestemd voor leveranties san de overheid, van 20 tot 25% enz. Pabrikanten van verduurzaamde levens middelen moeten eveneens 25% meer betalen. Hoog ere tarieven zijn niet aan te raden wegens concurrentie van fa brieken buiten den keuxingskrig Haar lem. Het tarief voor het gebruikmaken van het koelhuis en de z.g. huur van de koelcellen is eveneens met 26% ver hoogd. Het gebruik van de „pekelkamer'' is verlaagd. Verder zijn er nog enkele andere wijzigingen voorgesteld. Bevorderd Eij de Bloemendaaische politie is van hoofdagent bevorderd tot brigadier J. G. ter Beest, vervolgens van agent tot hoofdagent van politie: L. Dccrsma, G. W Hameka, A. Beekman, W. Vlegherl, W. Oosterhof, B. v. Kampen, H. Th. Klink en A. Bosma. Ontslagen Op grond van het Zuiveringsbesluit rijn ontslagen met ingang van 5 Mei 1945: M. van Dnel, wethouder van On derwijs van Haarlem en A. Jackson, wethouder van Heemstede. Haarlemsch Tribunaal In de Kamers van het Haarlemsche TTribunaal is eenige wijiging gekomen, echter niet wat den voorzitter en secre taris betreft. De nieuwe leden zijn: L. A v. Hoene, Haarlem; W. H. v. d. Harst, Aerdenhout; W. P. Hennink. Amster dam; A. Volkers, Heemstede en A. Cramwinckel, Haarlem. In den distributiekring Bloemendaal zijn Donderdag 9 Januari aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten de let ters A tot en met H, namelijk voor die genen, die in Aerdenhout woonachtig zijn, in de gemeente-kweekerij van 93 uur. De overige letters zullen nog gepubliceerd worden. Geboren: J. Klaver-v. Dijk, z.; J. S. Kcese-Kloos. z.; A. S. v. Goor-v. d. d. Laan de Vries, z.; S. M. Hintjes- Koster, z.; L. Y Tholen-Bakker, z.; J. Troll-v. Beeck Vollenhoven, z.; J. K. M. Taveme-Kroqahout z.; M. Hoffland-v. d Bovenkarop, z.; A. A. Nijssen-Wasse- naar, z.; H. W. J. Trommel-Ulderink. z.; W. Wereldsma-v. d. Sluis, z.; A. En gel-Hofstee, z.; E. J. Groot-de Regt, z.; E. Speelman-Beurskens, z.; K. Wiedijk- Bruning, z.; H. Cassee-v. d. Hulst, d.; A Wildvank-Weststrate, d; M. Zut- Tol, d.; P. W. J. v. Apeldoorn-Uitten- bosch d.; C. G. Weerdenburg-Lans, d.; H Post-Ederveen, d.; J. M. H. Borst- v. d. Vring, d.; M. v. d. Wall-Veldman, d.; A. J. Gaillard-Suiter, d. Overleden:,A. W Vromans, 58 J., Lin- naeus'aanW. J. Sluijter, 69 j., Rijks straatweg; A. Flothuis, 78 j Oranje- plein; J. E. Wintershoven, 56 j„ Haze- paterslaan; G. T. Teeuwen, 20 j-, Kam per laao, Door het ijs gezakt en verdronken Maandagmiddag was een tweetal kin deren aan het schaatsenrijden op de Ringvaart van de Haarlemmermeer, ter hoog e var de seenfabriek te Haarlem. Potseling zakten zij door het ijs. Een dsr kinderen, een jongetje kon worden ge red, terwijl een 13-jarig meisje Van der B.„ verdronk. Nieuwe bonkaarten Morgen, woensdag, afhalen bonkaarten BiBok. Kath. Gemengd Koor Maandagavond gaf het Katholiek Gemengd Koor te Heemstede een Kerstconcert met solistische medewer king van mevr, J. v. d. Velden-v. Beem. Onder leiding van den musicus Evert Haak is dit koor van pl.m. vijftig leden toi een zeer behoorlijke zangvereeniging uitgegroeid, welke alleen nog behoefte heeft aan een flinke versterking van de heerenafdeeling. Het dameskoor zong eerst een tweetal Kerstliederen, waaron der Vondels „Kerstnacht". Nadat mevr. v. d. Velden-v. Beem een goede vertol king had gegeven van 'n lied van Paolo Tosti en Solvejgs Lied van Grieg zong het voltallige koor een tweetal oud- Hollandsche Kerstliederen in de bewer king van den dirigent, Evert Haak. Daarna speelde Louk Nelissen op de piano een improvisatie op Kerstliederen en soot de Kerstcantate van B Grand- jean voor gemengd koor met een kleine solo Na een verloting tot versterking van de kas werd het programma afgewerkt met eenige koorliederen en een Pransch lied van de Luigi Bordese voor sopraan. Het geheel werd besloten met $en goede uitvoering van „Den Uil'' van Alphons Diepenbrock. Behoudens enkele kleine onvolkomen heden heeft dit koor, niettegenstaande de groote moeilijkheden waarmede het sinds het bestaan te kampen heeft ge had. een zeer goed geslaagd concert ge geven en het was wel zeer jammer dat de groote zaal van het RIK. Vereni gingsgebouw niet zoo goed bezet was, als men verwacht had. Groenen d a al" Ter gelegenheid van het eerste lus trum heeft de Biljartvereeniging „Groe- nendaal" vcor de aangesloten clubs in het district Haarlem nederlaagwedstrij den georganiseerd in café „Hof van Holland'' te Heemstede, welke Maandag avond begonnen zijn-j De voorzitter van de jubileerende vereeniging, de heer W. J. v. d. Berg, sprak zijn erkentelijkheid uit voor de vele geschonken prijzen en dankte vcor de groote belangstelling. Hierna begon de wedstrijd van „Groe- r endaal" tegen „Vriendenkring n" uit Haarlem, welke door de Heemsteedsche club met 10—6 werd gewonnen, zoodat de eerste overwinning binnen is- Morgen, Woensdag, is van 912.30 het restant van de letter B en van 24 de letter C aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten. Groote deelname Nu de officieele datum voor de aan melding van tentoonsteliingsdieren, voor de groote nationale pluimveetentoonstel ling. die in de tweede helft van Januari te Beverwijk wordt gehouden, is ver streken, blijkt, dat de aanmeldingen de verwachtingen verre hebben overtroffen. De aquarium- en terrariumhouders- vereeniging „Kennemerland" zal een voorname stand exposeeren met een vijftal aquaria, waarin tropische visschen en planten den bezoeker een prachtig exotisch natuurtafereel zullen voortoove- ren. Ook de Bever-familie, die in een ruime kooi met ingebouwd zwembassin wordt ondergebracht, zal de algemeene belangstelling trekken. Het zjjn zooge naamde Moerasbevers, wier vaderland Zuid-Amerika is. Als data zijn vastgesteld 17, 18 en 19 Januari. De burgemeester van Bever wijk, mr. H. J. J. Scholtens, zal de ten toonstelling openen. Personalia De heer W. Versteeg, ambtenaar ten d stributiekantore, is benoemd tot hulp bode van het Algemeen ziekenfonds „Beverwijk en Omstreken". De heer A. Vlietstra, adjunct-commies bij de posterijen, werd bevorderd tot commies bij de P.T.T. zulks met ingang van 1 Augustus j.l. Door verbreking van de achterdeur van e©n perceel aan den Zeeweg werden ont vreemd: eenige pakjes sigaretten, een oe- drag aan klein geld en eenige sieraden. Uit het voorportaal van een fabriekskan- toor aan de zuidzijde werd een rywiel gestolen, terwijl de eigenaar van een ander rijwiel, dat hij gedurende korten tijd onbeheerd en ongesloten voor een perceel aan de Planciusstraat had laten staan, bij terugkeer zijn karretje verdwe nen vond. Kerstspel Door omstandigheden kon het pro gramma, georganiseerd door de Jonge Vrouwen Gemeenschap Driehuis, eeist 5 Januari worden uitgevoerd. Maar deze Kerstviering is dan ook volkomen ge slaagd In zijn openingswoord deelde pastoor J. P. Bik mede, dat de J.VG.-ere alle krachten hadden Ingespannen om het feest te doen slagen en hiervoor geen moeite en tijd hadden ontzien. De aan wezigen hebben dan ook genoten van de mooie muziek, zang, declamatie en vooral van het Kerstspel in drie bedrijven. De leiding van het tooneelstuk berustte bij den heer C. Jongejans, terwijl de heer Martens de leiding van het dameszang koor had. De gitaar- en banjomuziek, ge geven door de meisjes Riek Uitendaal, Carrie en Annie Post, was een mooie om lijsting van het geheel R.K. Vrouwenbond De jaarlijksche feestavond zal worden gehouden Donderdag 16 Januari ai. in de tooneelzaal van café W. Th. Beentjes Uitreiking bonkaarten Voor zelfverzorgers Dinsdag 14 Jan. AH, Woensdag 15 Jan. IR, Donder dag 16 Jan. SZ, telkens van 912 en 13—15 uur. Joh, Buziau, Neerlands populairste revue-artist, viert heden te Rijswijk zijn zeven- tigsten verjaardag. Buusdie een enthousiast "beoefenaar van het damspel is, wil op zijn verjaardag geen drukte hebben en speelt daarom liever n partijtje met zijn zoon De katholieke jeugdbeweging heeft op Vigilie van Driekoningen een schitteren de prestatie geleverd. De vrouwelijke jeugd en de verkenners hebben een mys teriespel opgevoerd met zang en voor dracht. Het slot werd gevormd door een apotheose waarbij aan het Kerstkindje door, een groep kleine kinderen gunsten werden gevraagd. Ontroerend was het, toen een uit Indië gerepatrieerd meisje vroeg om vrede voor haar geboorteland en de kinderen daarop in het Maleisch het „Stille Nacht" zongen. De zeer mooie zang was ingestudeerd onder lei ding van mej. Bonnet; de piano-begelei ding werd verzorgd door den heer Van Gerven. De talrijke aanwezigen gingen zeer voldaan huiswaarts. Het Meisjeshuis ,De Tweesprong", aan de Kostverlorenstraat, is jj. Maandag ontruimd. Nog enkele tientallen N.S.B.- meisjes werden in dit huis verpleegd. Deze zijn nu overgebracht naar Am sterdam- De vraag is nu: zal de Amster- damsche Vacantiekolonie weer de be schikking over haar gebouwen krijgen, teneinde de zoo dringend nocdige uit zending van zwakke en prae-tuberculcse kinderen te kunnen hervatten? Eenigen tijd geleden liep het gerucht, dat men deze gebouwen opnieuw zou vorderen; nu voer de N.S.B.-jongens. De R. K. Meisjescongregatie te Uit geest gaf dezer dagen in 'net hotel „De Ooievaar" een Dr ekoningenspel voor leden en belangstellenden. De avond werd geopend door den leider der con gregatie, kapelaan De Bot. Het spel werd door het aanwezige publiek zeer op prijs gesteld. „Genesius" De R. K. Tooneelvereeniging „Gene sius" te Uitgeest zal haar uitvoering, welke oorspronkelijk was vastgesteld op 8 en 9 Januari, in verband met ziekte van één der leden 15 en 16 Januari hou den. Opgevoerd zal worden „De Ver schoppeling", een tooneelspel vanA. Boere. Zondag a.s. zal Z. H. Exc. de Bisschop een Pontificaal Lof celebreeren bij ge legenheid van de sluiting der plechtig heden, welke deze week in de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te Vogelen zang worden gehouden, zulks naar aan leiding van het 50-jarig bestaan van het genootschap „Maria van Al tij ddur enden Bijstand." Z. H. Exc. zal ongeveer kwart over twee arriveeren. Het Lof begint om 3 uur. De uitvoeringen van de K.A.B. werden druk bezocht. De uitbeelding van de „Kerstgroep" door de tooneelvereeniging had bijzonder veel succes. Kapelaan Key er sloeg er munt uit voor onze jon gens In Indië. Ruim ƒ90.was het re sultaat der collectes. Vrijdagavond na het Lof is er een bij eenkomst in 't Verenigingsgebouw voor alle werknemers en werkgevers van de parochie. De heer v. Beek zal het „Pen sioenfonds" bespreken. In café De Zwaan vergaderde de af- deeiing Noordwijkerhout van het Ge nootschap van den Stillen Omgang. De voorzitter, die reeds 23 jaar deze func tie heeft vervuld, wilde het werk in handen van jongeren geven. Ook de bestuursleden W. Warmenhoven en B. Broekhof stelden zich niet meer her kiesbaar. Tot bestuursleden werden ge kozen; C- van Dam, P. P. van Denzen, Jo. Meeuwenoord, N. van Gtjlswijk, W. van der Slot, Cor de Groot en J. van der Werf. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. P. van Denzen. Vereerende uitnoodiging De R. K. tooneelvereeniging alhier zal, daartoe uitgenoodigd, 18, 19, 25 en 26 Jan. a.s. te Hoogland, bij Amersfoort, een opvoering geven van „De Vier Jaar getijden." Uitbreidingsplan Hedenavond 8 uur zal ten Gemeente huize door het architectenbureau Ver hagen, een uiteenzettimc worden gege ven over de bestaande wtbreidingsplan- nen. De familie Boon heeft dezer dagen bericht gekregen omtrent hun man en vader Petrus Boon. Na herhaald onder zoeik is thans komen vast te staan, dat hij 17 Mei 1945 in het kamp Neuengam- me is overleden. Woensdag 8 Jan., 9 uur, zal een plechtige Requiemmis voor zijn zi!elerus+ worden opgedragen. Dezer dagen moest het verkeer ge leid worden via Busch en Dam vanwege het feit, dat een zware vrachtwagen niet minder dan drie bruggen had ge ramd. ASSENDELFT. Geboren: E. Broerse Bartels z; G. H. M. SpanWildeboer z; M. KleinVelthuijj d. Overleden; C. Houwertjes, 79 j., on- geh.; S. Franck, oud 81 jaar, wedr. van A. Bax; Trijntje Hos, oud 64 jaar, geh. met G. Kleijne. Tot voorzitter van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen van Noord-Holland werd gekozen de heer M, A. Reinalda, burgemeester van Haar lem. Als bestuursleden nemen zitting jhr. mr. J. P. W. van Doorn, burge meester van Heemstede, mr. J. F. Jan- sonius, burgemeester van Haarlemmer meer, A. Visser, secretaris van Naarden en J. J. M. Testen, secretaris van Hei- loo. Ten kantore van de stichting „Haar lems Bloei", Stationsplein 1 te Haar lem, zjjn drukwerkjes „De regels van den weg" k 15 ct. verkrijgbaar. Op de banen van de Haagsche IJsclub zullen Donderdag 9 Januari de kam pioenschappen van Zuid-Holland, schoonrijden voor paren, worden gehou den. Zaterdag 11 Januari zal te Heiloo 't Nederlandsch kampioenschap schoon rijden voor heeren verreden worden. Het bestuur van de Elfstedenvereeniging maakt bet volgende bekend: Op Donderdag 9 Januari a.s. zal wederom een Elfsteden tocht worden gehouden. De route gaat langs de elf steden van Friesland en is 200 km. lang. Alleen personen van 18 jaar en ouder mogen deelnemen. Er zal In twee afdeelingen gereden worden, n.l. wedstrijd en tocht, die achtereenvolgens om 5.30 u. en vanaf 6 uur starten van uit Leeuwar den. Aan den wedstrijd mogen geen dames deelnemen. De eindcontrole van den wed strijd wordt gesloten twee uur na aankomst van den winnaar. De prijzen bestaan uit sluitend uit medailles. De eindcontrole van den tocht wordt gesloten om 24 uur. Ieder die het eindpunt bereikt vóór sluiting van zijn eindcontrole, ontvangt het zilveren Elfsteden-kruisje. Zondag worden te West-Zaan de uitge stelde wedstrijden gehouden voor de korte- baan-kampioenschappen voor Noordholland voor dames, georganiseerd door de veree niging Lambert Melis. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. deelt mede, dat de Zuidhollandsche Ijs bond voor de komende dagen de volgende tochten organiseert: 8 Januari: Molentocht over Kaag-Kop pel-Wijde Aa-Brasemer Meer-Drecht-Lan- geraarsche Plassen. Het ijs op de groote meeren is in prach tige conditie. Men wordt echter aangera den niet te starten voor Woensdag 8 Ja nuari, omdat eerst dien dag de banen zijn uitgezet. Startplaatsen: Leiden, café Zomerzorg Oude Wetering, café „De Brasem". Ter Aar: Aardam. Vanaf 9 Januari kunnen wederom dage lijks de 1-, 2-, 3- en 4-Merentochten over Kaag, Brasemer Meer, Langeraar en Nieuwkoopsche Plassen gereden worden. Startplaatsen: Leiden, café Zomerzorg, Oude Wetering, café „De Brasem", Ter Aar, Aardam, Noorden, Sluitkade, Nieuw koop, café Boekestijn, Langeraar, café Hoogendijk. Op 12 Januari zal de vijftiendorpen- tocht (125 km.) gehouden worden. Voor deelnemers, die den tocht beëindigen, wordt een speciaal insigne beschikbaar gesteld. Na den dooi zijn vele wateren, ook al heeft het eenige nachten gevroren, voor de schaatsenrijders gevaarlijk. Vooral bij bruggen en smalle boezemwateren is oppassen de boodschap. In Waterland zijn de ijsbanen over ZunderdorpBroek in WaterlandRansdorp en Zuiderwou- de naar Monnikendam weer uitgezet en kunnen tochten gemaakt worden naar de Gouwzee en Marken. Ook in het Ilper- veld zijn de banen opnieuw afgebakend. Grootere plassen zijn wel berijdbaar, al leen bij de verbindingswateren is het oppassen en letten op aanwijzingen. Ten Zuiden van het IJ kan in de richting Ouderkerk a. d. Amstel en Amstelveen over de polderslooten gereden worden. Waver en Angstel zijn nog niet berijd baar. Op de Loosdrechtsche plassen zijn banen uitgezet. Voor Zondag 12 Januari organiseert de IJ.H.N. den reeds eerder uitgeschreven Oud-West-Frieslandtocht met startplaatsen te Alkmaar, Schager- brug en Kolhorn, 55 en 110 km. Vanaf Purmerend 75 en 130 km. Vanaf Hoorn, Enkhuizen en Medemblik 70 en 110 km. Vanuit Alkmaar over de 110 km. is een wedstrijd uitgeschreven, waarvoor een zilveren wisselbeker is beschikbaar ge steld. Vanaf Zaandam organiseert IJ.H.N. den Zaanschen Meren- en Mo lentocht 35 en 55 km. Houdt de vorst aan, dan zal op a.s. Zondag ook de Vecht- en Amsteltocht gereden worden met startplaatsen te Ab coude, Ouderkerk, Uithoorn en Loos- drecht; afstanden 3565 km. Talrijke inschrijvingen ROTTERDAM, 7 Januari. Hedenmor gen is op de fraaie baan van de ijsclub „Kralingen" te Rotterdam de wedstrijd begonnen om het nationale kampioen schap hardrijden voor amateurs op de lange baan. Het had in den afgeloopen nacht nog zwaar gevroren en ook he denmorgen vroor het toen om half twaalf begonnen werd met den eersten afstand, de 500 M. De baan was even wel niet zoo goed in verband met het feit, dat in een der bochten nog een behoorlijke scheur zat. terwijl het ijs geenszins spiegelglad mocht worden ge noemd. De inschrijvingen voor deze kampioen schappen waren zeer talrijk, eigenlijk te groot, aangezien in den wedstrijd om den hoogsten titel toch eigenlijk slqchts de beste rijders behooren deel te nemen en niet diegenen, die op deze kampioen, schappen eens een kansje willen wagen, om te kijken hoever zij het brengen. Niet minder dan 48 rijders, onder wie zich natuurlijk ook het zestal bevond, dat dezer dagen voor training naar Noorwegen vertrekt stonden op de in- schrijvingslijsten vernield. woensdag 8 JAN. Stadsschouwburg: Charlotte Köhler in „Oompjes droom", 8 u. Vrljz. Herv. Kerk: Haerlems Cantoree met Bach-programma, 8 u. bioscopen Rembrandt: Going my way (boven 14 j.). Luxor: Hawaii Call (boven 18 j.)> 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Symphonie Pastorale (boven 18 J.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u City: Jeugd-Idylle (boven 14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne Theater: Ge vaarlijk spel (14 j.) 2.30, 7 en 9.15; Zondag 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Apotheken: Tot en met 10 Januari heb ben de volgende apotheken nachtdienst: C. G. Loomeljer, Barteljorisstr. 11, tel. 10175; Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel. 11990 en Margriet, Turf markt 10 rd., tel. 21400 (dag en nacht)! Gistermorgen zette de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeu warden het onderzoek voort inzake den moord op kapelaan J. G. Boeker te Gro ningen, 14 October 1946 gelastte de Gronin ger Kamer een nader onderzoek naar de geestvermogens van beschuldigde, Gerrit Laurens, die dezen moord in September 1944 had gepleegd. Dr. Hazelhoff had bij beschuldigde een verzwakking van diens geestvermogens geconstateerd. De advocaat fiscaal mr. J C. Louet Feisser, achtte de doodstraf, in zijn vorig requisitoir geëischt, gerechtvaardigd, maar wijzigde deze naar aanleiding van de rapporten van dr. Ha zelhoff in 20 jaar R.W.I. Een golf van misdaden, die een grooten omvang dreigt aan te ne men en de gevechten uit het tijd. perk van de drankwetgeving in her innering roept, overstroomt het oostelijk gedeelte van Manhattan, een kwartiertje sporens van den nieuwen hoofdzetel, der UNO te New York. Onlangs zijn 15 extra detectives, die vrijwel allen vloeiend Ita- liaansch en Spaansch spreken, aange wezen, om te assisteeren bij het onder zoek van den moord op Joseph Scotto- reggio, een verkiezingsfunctionaris van de Republikeinsche Partij, die op den Jack the Snipper, die in Washing ton opereert, heeft het achtste meisje haar vlecht afgeknipt en hij deed het zoo handig, dat Ber- nice Dyer een mooi meisje van 17 jaar het pas een uur later merkte. Ze stond bij een tramhalte te wachten, toen ze door iemand aan- gestooten werd, die heel beleefd zijn excuses maakte en toen ze thuis kwam, vroeg haar moeder: „Waar héb je je vlecht gelaten?" Jack the Snipper is zijn vreemde carrière twee dagen na Kerstmis begonnen door de vlechten van Diana Sklarski, die tot haar mid del kwamen, af te knippen. Hij treedt vooral op in plaatsen, waar het schemerdonker is, zooals in bioscopen, trams en in donkere hoekjes op straat. Toen hij zijn zevende slachtoffer bewerkt had, schreef hij in een briefje aan de politie: „Ik weet best, dat ik niet snik ben, laat de politie me maar halen ik ben 24". In het briefje had hij zijn adres opgegeven, maar natuurlijk ivas meneer niet thuis, toen de recher cheurs daar aanbelden. Even talrijk en gevoelig als de draden in een ragfijn spinneweb zijn de vang armen van den Keuringsdienst van Waren, resideerende aan de Nieuwe Gracht, in het te controleeren district. De ambtenaren verrichten hnn arbeid in het belang van de volksgezondheid, een arbeid, die nog naborrelt in retorten en reageerbuizen, want in het chemische laboratorium geschiedt met de meegebrachte monsters, samengevoegd met organische en anorganische stof fen, een ingewikkelde bewerking, welke ten slotte zal uitwijzen of er een over treding is en of niet proces-verbaai opgemaakt moet worden. De kaas is er in kwaliteit sinds den bezettingstijd op vooruitgegaan. De 20 plus-kaasjes moesten wijken voor de 40 plus- ot volvette kazen, welke een culinaire streeling beteekenen voor des fijnproevers tong. Het is nu voormeld laboratorium, dat er angstvallig voor zorgt, dat het ook inderdaad 40 plus blijft. Dat de kwaliteit van het product, en dus niet alleen waar het kazen be treft, bij export van doorslaggevenden aard is, behoeft wel nauwelijks betoog De liefde aldus een Nederlandsch gezegde gaat door de maag en het is dus alleszins verklaarbaar, dat zoo nu en dan eens steekproeven genomen worden op alles wat zoo door deze maag pleegt te gaan. Gewapend met fleschjes trekken de menschen van den Keuringsdienst op pad en zien speurend rond. Melk moet 2y2 pet. vet bevatten en mag zoo goed als geen sporen van water in zich dragen dus zoo van de koe welnu, een monster ditent er toe om langs chemischen weg dit vet gehalte te testen en wee dengene, die zijn melkvoorraad cp al te goedkoope wjjze tracht te vermeerderen door het listiglijk bijvoegen van „blanke melk" uit de kraan, dan wel het vetgehalte op de een of andere wijze verlaagt; de we tenschap laat niet met zich spotten en de uitkemst in de reageerbuizen houdt een aanklacht in tegen den\ overtreder. Tegen hem wordt dan proces-verbaal opgemaakt, want de controleurs bezitten naast de opsporingsbevoegdheid cok die om ter plaatse te verbaliseeren. Brood is in zijn samenstelling terug te brengen tot een hoeveelheid droge stof, meel, en water. N;et het gewicht van het broodje is maatstaf, slechts de verhou dingen der samenstellende deelen spelen een voorname rol; want een broodje, dat wij in de dagelij ksche wandeling een acht-onsje noemen, moet in elk geval 480 gram meel bevatten. Hoewel de dienst van het openbaar slachthuis toezicht houdt op alles wat des vleesches is en de keuringen op het te slachten vee verricht, strekt het on derzoek van den Keuimgsdienst voor Waren zich uit op hetgeen aan chemi sche stoffen in de vleeschwaren verwerkt is. Ook wasch- en poetsmiddelen, jam, specerijen, olie en vetten, ja zelfs huis houdelijke artikelen, waaronder potten en pannen, worden nauwkeurig onder zocht. Immers, giftige verfstoffen in of op potten en pannen kunnen niet slechts den eetlust bederven, doch ook schadelijk zijn voor de ingewanden. Slechte bakolie Zoo is er onlangs een party bakolie van inferieure kwaliteit, zonder bon en tegen een prjjs, die in den zwarten han del werkelijk beneden pari stond, op de markt gebracht. De prUs van ƒ0.75 tot ƒ1.per liter was geen bezwaar om vooral met het oog op de feestdagen weer eens naar hartelust en ouderwetsch over te ^aan tot het bakken van oliebollen en andere lekkere dingen. Een onderzoek wees uit, dat deze „olie" in feite niets meer of minder was dan gezuiverde en met een gele stof kunstmatig gekleurde olie, welke nauwelijks goed genoeg was voor het smeren van machine-onderdee- len. Zij bevatte daadwerkelijk schadeiyke bestanddeelen. Inplaats van het zoete genot van den appelflap of het zachte deeg van de cake, werd in vele gevallen plotseling een illusie wreed verstoord en het recep tenboek met een zucht van teleurstelling ter zijde gelegd. De ingrediënten waren ondeugdelijk! Er zijn ons verhalen be kend van andere minderwaardige pro ducten, welke in keurige verpakking in den handel gebracht, den kooplust van het publiek opwekken. Maar de Keu ringsdienst heeft alle mogelijke middelen tot zijn beschikking en weet den bedrieg lijken indringer met zijn fleurige ver momming en fraai etiketje wel te ont maskeren. Zaterdagavond Is te yiissingen een uit slaande brand uitgebroken aan boord van het motorschip „Koningin Emma" van de stoomvaartmaatschappil „Zeeland". Dit schip wordt op het oogenblik op de Kon. Mij. „De Schelde" van troepentransport schip omgebouwd tot passagiersschip. De brand liet zich zeer ernstig aanzien en in wijden omtrek was de vuurgloed zichtbaar. Niettemin slaagde de brandweer van Vlis singen er in binnen twee uur het vuur meester te worden. Er is ernstige schade aangericht. Prins Bemhard, die juist herstellende is van een lichte griep, heeft zich gis teren, in gezelschap van zijn broer Asch. win, met zijn eigen vliegtuig naar Zwit serland begeven, om in de omgeving van Genève tevens genezing te zoeken voor de maagstoomissen, waaraan hij reeds eenigen tijd lijdende is. De Prins zal waarschijnlijk een dag of tien afwezig zijn. De minister van Overzeesche Gebieds- deelen heeft dr. A. D. A. de Kat Ange- lino, lid van de Nederlandsche delegatie in de Far Eastern Commission te Wash ington, bereid gevonden zich tijdelijk voor verschillende daarvoor in aanmer king komende aangelegenheden te zijner beschikking te stellen. De C.C.D. heeft doen aanhouden een molenaar uit 's Gravenpolder (Z.), die een partij van 70.000 K.G. graan bij landbouwers had opgekocht en verma len. Het meel werd naar Eindhoven vervoerd en vandaar naar Duitschland gesmokkeld. Kegelconcours H.K.B. De competitie-stand van het kegelcon cours in den H.K.B., bijgewerkt tot op heden, luidt als volgt: O 8 r% J3 5 cd cd P Klasse A: 1. De Prins 10 8 - 2 2. Haarlem 10 7 1 2 3. L.U.M.G. 10 7 4. De Volharding 8 6 5. H.B.S. 8 3 6. De Eendracht 8 3 7. Richten en Rollen 8 2 8. H.V.K. 8 2 9. D.V.V. 10 0 Klasse B 1. Daar rolt ie 2. O.D.O. -- 3. Frans Hals 10 7 - 4. B.A.L.K. 8 5 - 5. Pax 12 5 - 6. Naast de Plank 6 4 1 7. K.C. 1945 10 3 - 8. N.R.V. 10 4 - 9. H.F,C.-Haarlem 10 3 1 10. E.V.A. 12 1 - 11. Zet h'm Gp 8 1- 16 3222 15 3150 3 14 3282 2 12 2607 2549 2395 2560 2560 2929 12 11 9 10 9 - 1 22 3701 1 18 3015 3 14 2962 3 10 2191 7 10 3515 1 9 1629 7 6 2722 6 8 3004 6 7 2719 LI 2 3257 7 2 2164 Deze week zullen de vijf hoogste deel- emners van iedere klasse bekend gemaakt worden. De eerstvolgende competitie-wedstrijden zullen gehouden worden op 26 Januari. Op 19 Januari wordt de eerste na-oorlog- sche stedenwedstrijd gehouden in Amster dam t.usschen een 25-tal Haarlemmers en Amsterdammers. De returnwedstrijd zal dan 14 dagen later (2 Februari) te Haar lem zijn. SLOTERDIJK Rotterdam—Batavia, pass. 6 Jan. 4 u. Malta. dag van de verkiezingen voor het Con gres, doodelijk met een mes gestoken werd.. Thans werken in totaal 100 op sporingsambtenaren aan dit geval. De recherche tracht door aanvulling van haar personeel den vloed van misdaad te stuiten. Zoo zijn van de 1000 candi- daten voor het beroep van detective 137 aangesteld, om de verzwakte ploegen in het gebied van de wereldstad aan te vullen. De burgemeester van New York Wil liam O'Dwyer, die zelf vroeger bij de politie geweest is, heeft, om het prestige der recherche te handhaven, drastische mutaties in het vooruitzicht gesteld. In het N.-W. van Manhattan ver. moede Hjk de meest losbandige buurt van New JTork is de plaatsvervangend inspecteur van politie, De Martino, afge treden. Twee plaatsvervangende hoofd inspecteurs zijn gedwongen overge plaatst. Hyacking het berooven van be laden wagens, een uit vinding in het tijdperk der drankwetten, toen ge wapende benden ladingen likeur veroverden is thans weer bijna dagelijks aan fle orde in net randgebied van New York. De moderne Hyackers zffin minder brutaal, maar veel succesvoller, zy stelen vrijwel alle soorten van goe deren. Sommige transportondernemingen wei geren reeds goederen te zenden naar het oostelijk gedeelte van Manhattan An dere laten hun wagens rijden in gewa pende convooien. Weer andere vragen politie-escorte. Zondagmorgen vond de moeder van het tien maanden oude kindje J. F. H., wonende aan den Laakweg te 'sGraven- hage, het kindje dood in zijn bed. Het was gestikt in zjjn kussen. Amsterdam, 6 Jan. 1947. De beurs was heden over vrijwel de ge- heele linie vast gestemd. De vraag, die bijna overal het aanbod 'ruimschoots overtrof, kwam voor een deel voort uit ruiltrans- aeties van Staatsfondsen in aandeelen. Scheepvaartberichten AMSTERDAM, aangekomen: 5 Jan.: Cottica v. W.-Ind., stg.; Ariadne v Gandia, stg.; Alcinous v. Newport; Atn- stelstroom v. Londen, stg. ROTTERDAM, aangekomen: 5 Jan.: Gouwe v. Lübeck, potaseh- Kaap Falga v. Malmö, stg.; Gaasterkerk v. N.Y., stg.; Randfontein v. Kaapstad, stg. Antonia 2/1 te Saigon; Amstelkerk 2/1 te Dakar; Amstelstad 3/1 v. Genua n. Perz. Golf; Backhuysen 1/1 v. Abadan n Sydney; Bacchus 2/1 te New-Orl.; Bloemfontein 4/1 v Napels; Boskoop 2/1 te Tocopiila; Cis- tula 10/1 v. Port Arthur te R'dam verw.; Cleodora 30/12 te Helsinki; 'Clavella 2/1 te Bombay; Cottica 5/1 te Amst Congostroom 1/1 v. Pt. Harcourt n. Matadi; Delft 3/1 te Callao; Douro 5/1 te New York; Euterpe 3/1 v. Duins n. Lissabon; Eemland 2/1 te Rio; Eemstroom 4/1 te Amst.; Famsum p. 5/1 Finisterre n. Casablanca; Gouwe 3/1 v. Lübeck n. Rott.; Hercules 3/1 te Newport: Helder 3/1 v. Kiuluk n. Piraeus; Hermes 5/1 te Amst.; Hilversum 4/1 v. R'dam te Rio; Jupiter 5/1 v. Paramaribo n. Trinidad; Juno 3/1 v. Gibr. n Oran; Kedoe p. 6/1 Gibr. n. Marseille; Kerkplein 3/1 v. Mar seille n. Rott.; Kota Baroe 4/1 v. Pt Said n Rott., 8/1 te Napels verw.; Kota Agoeng 3/1 v. Napels n. Rott.; Kertosono 6/1 te Londen; Larenberg 3/1 te Adelaide; Leeu wenhoek 30/1 v. Charleston n. New-Orl.: Leuvehaven 3/1 v Kalundborg n. R'dam: Modjokerto p. 5/1 Ouessant n. Java; Ma- coma 5/1 te Trinidad; Macuba 5/1 te Nors- worthy; Murena 17/1 v. Las Piedras te R'dam verw,; Marpessa 3/1 te Bahrein; Ner° pass. 3/1 Cristobal n. Westk. Z.-Am.; Nd.' Brabant 1/1 te Los Angeles; Oosterbeek 2.1 v. Rio n. Amst.; Oranje 5/1 te Port Said; Ondina 11/1 v Fahaheel te Rott. verw„ Polydorus p. 2/1 Gibr. n. Java; Roepat 4_ te Fremantle; Rotti 3/1 v. New-Orleans Pacific Kust; Stad Maassluis 3/1 v. Cura- cao n. Hampton Roads; Stad Maastric»" 3/1 v. Colombo n. Maragena; Saparoea 5' v. Port Said; Sloterdijk p. 3/1 Gibr. n. Stuyvesant 5/1 te Trinidad; Salland 4/1 Montevideo n. Santos; Tawali 31/12 Basra te Ras Tanuza; Tiberius 1/1 v. Mo bile n. W.-Ind.; Tibia 3/1 v. Hongkong Tientsin; Tjisadane 28/12 v. Manilla n- *7. rakan_;_ Venus 4/1 Gibraltar n. v, d. Velde 31/12 v. Bat. n. Macassar; terland 5/1 v. Rio Grande n. MontevWe Walenburgh 3/1 v Kotka n. Helsinki;Jfi v, 3/1 v. Setubal n. Pernis; Zeeman 3/± Charleston n. Amst. (1 v. Aalsum 4/1 te Marseille; G. Dou &Uer- Aden n. Ned.; Helder 4/1 te Piraeus; f* cules 4/1 v. Newport n. Valencia; muo g v oran n. Algiers; Katwjjk p. 4/1 PInl40tt.; n Huelva; Linge 5/1 v. Huelva n fpu- Orpheus p. 5/1 Gibr.; Orestes 5/1„,„eap-! biln; Fapendrecht p. 5/1 Ceylon n. sidb pT. Pr Maurits 4/1 v Avonmouth n. ea; W. V. Oranje 4/1 v. Dublin n. SW». a Roepat 4/1 V. Fremantle n. Adeiam-'.j 4 scheffer 5/1 te Leixoes; Sloterdijk P- nUa: u Malta n. Java; Thsmisto 4/1 te Venus 5/1 v Tanger n. Antw. Eem- Delftdijk 4/1 v. S. Franc, n R dam, g,i dijk 31/12 te P. Swettenham; Merww s/i v Tandjong Priok n. R'dam; Leeru gtoC'&- te Galveston; Nassauhaven 3/1 w. holm; Leuvehaven 6/1 te R'dam v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2