BEGRIPSVERWARRING OVER INDO-CHINA Tnssi*hen twee polen FINNEN BLIJVEN OPTIMISTISCH Mijn eerste Kerstmis in de tropen I E OE WERELD VAR HET OOSTEH IN ONZE DAGER Arme bevolking die onder zware lasten gebukt gaat O w Saar-kwestie in Moskou ter sprake Nieuwe wereldwonderen 'Puister. spel ggpi DINSDAG 7 JANUARI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Enkele notities bij een ontwaken WSm DRIEKONINGEN IN DEN BOSCH Met wien moet men onderhandelen? Molotov als regisseur? Italiaansche ver broederingOok de Opera is zwart —Éénmaal daags hangen. J (Onze jongens in Indiëj Zwarte dollar daalt in Parijs f Wordt vervolgd) Het heeft ons wel eens getroffen, dat er na den oorlog zoo weinig meer gesproken wordt over „het ontwaken van het Oosten". Vóór 1940 kon men in de internationale pers dik wijls besohouwingen over dit wereld, historisch verschijnsel aantreffen, en een term als „het gele gevaar", ontstaan uit de sombere verwachting van een ko kende Japansche wereldheerschappij, heeft een tijd lang tot den normalen uit- drukkingepschat van het Nederlandsch behoord. Thans echter is daar heel wat bimder over te doen, terwijl juist de feiten er voor een veel grooter deel mee te maken hebben. Het schijnt ons, dat, toen het „ontwaken" nog een dreiging, bog geen werkelijkheid was, de gemoe deren er meer door bezwaard werden dan op dit oogenblik, nu het Oosten de finitief uit den „slaap" opstaat. Men neemt thans niet meer den afstand tot het gebeuren in het Oosten, dien men Vroeger wel nemen moest tót iets, dat z'ch eigenlijk aan den buitenrand' van de bewoonde wereld afspeelde. De Wes terlingen zijn na dezen oorlog zóózeer in de détails van het „ontwaken" betrok ken, dat zij zich niet langer rekenschap geven van het feit in zijn geheel. Ziet men over de geheele niet-Wester. 8che wereld heen, dan valt een alge- hieen streven, hier en daar reeds in een °i anderen vorm vervuld, naar zelfstan digheid op. Japan waagde in den oorlog dezen grooten slag, maar verloor. De Chlneesche republiek voltooide de begin- faze van haar bestaan, met het opstel len van een grondwet. De beide Mongo- liën, weinig meer dan de achterlijkste gebieden van de aarde, komen, onder Russischen invloed, tot een zekere intel lectueels mondigheid. Indo-China werd 81s gelijkwaardig met zijn vroegeren be zitter opgenomen in de Fransche Unie en Vecht voor verdere emancipatie. Ons eigen Indië is bezig zich los te maken Van wat er nog aan koloniale banden restte. Britsch-Indië is vol van pogingen cm tot innerlijke eendracht te geraken ,en. eenmaal zoover, de in beginsel reeds Verkregen zelfstandigheid te aanvaar den. Birma volgt, en Ceylon wacht met smart °P zijn uur. Maar ook verder: Mid den. en Nabije Oosten hebben den weg Bevonden. Syrië, Libanon, Irak, Trans- jordanië zijn vrije staten geworden. Egypte onderhandelt over het heengaan Van de Britten. En dat gansche deel van de wereld maakt zich op om een eerste rol in de internationale politiek te gaan spelen. Hieraan valt dan nog de opkomst Van Afrikaansche territoriën toe te voe gen. Het is voor ons nog altijd niet zeker of dit alles wel een gevaar betee- kent. Het „ontwaken" is wel een in het Oosten plaats vindend en in ver- Vzijding van het wereldbeeld voor de Oos terlingen wortelend verschijnsel, maar bet gaat gepaard, wordt vergemakkelijkt door een overnemen van Westersche ver dorvenheden door het Oosten. De staten die wij noemden voegen zich, niet on merkbaar natuurlijk, in een bestaande, door „het Westen" bepaalde politieke constellatie- zij zullen trachten, die con stellatie naar hun kant voordeelig te blaken, maar de wijze, waarop zij dat doen, verschilt niet van de politieke ge woonten die tot nu toe golden; zij tasten dus niet de diepste grondvesten van de Politieke ontwikkeling aan, maar baseeren cr zich juist op. De manier waarop zij zich op eigen bracht voorbereiden is een Westersche: exploitatie van hun natuurlijken rijk dom, onderwijs, doeltreffende organisa tie van hun defensie enz. Zij maken daartoe gebruik van de kennis, de erva. ring, de machinerie, zelfs van de men- schen van de Westersche wereld. En zü zijn grootendeels aangewezen op het geld van die wereld. Dit echter levert hen tegelijkertijd over aan machten- buiten-henzelf en geeft anderen zeggen schap over hun politieke gedragingen. Vandaar dan ook dat de grootste geld bezitter van het oogenblik, de Vereenigde Staten van Amerika, ook de voornaamste kampioen is voor de afschaffing van alles wat naar koloniaal stelsel riekt, dat is van alles wat de zelfstandigheid, dus de vrijheid om het Amerikaansche 'kapitaal te hulp te roepen, van het Oosten kort wiekt. Vrijheid van vroegere kolonies be- teekent al gauw uitbreiding van het Amerikaansche „wereldrijk." Het toetreden van geheel nieuwe staten tot het internationale leven houdt een verruiming van dit leven in. Het is zoo ingrijpend als het vinden van den zeeweg naar Indië en de ontdekking van Ame. rika, feiten die geweldig hebben bijge dragen tot een definitieve wending in de geschiedenis. De belangrijkheid van dit gebeuren eischt, dat men het niet zonder meer maar zijn gang iaat gaan, doch dat men het zooveel mogelijk in de hand houdt en langs juiste banen leidt. En in dit opzicht hebben wij, Nederlanders, door Indië een ontzaglijke verantwoorde lijkheid tegenover het nageslacht. Op het vliegveld Schiphol is de nieuwe motorenwerkplaats der K.L.M. geopend. Een kijkje in de zgn. wasscherijwaar de onderdeelen van vliegtuigmotoren worden schoongemaakt De felle winterkoude ten spijt heeft Brabants hoofdstad gisteren een. folklo ristische traditie gehandhaafd. Tegen het vallen van den avond formeerde zich in het centrum der stad een „Driekonin- gen"-stcet, waaraan honderden jeugdige Bosschenaars deelnamen, uitgedost in lange kleurige koningsmantels en kronen op het hoofd, terwijl zij brandende lam pionnetjes meedroegen. De tocht ging langs de hoofdstraten der stad. De stoet maakte onderweg o.m. zijn opwachting bij den Bisschop van Den Bosch en den Commissaris der Koningin. (Van onzen Parijschen correspondent) Parijs, 6 Januari. Hit „eerst vechten én dan praten van Marius Moutet liet de reeds lang door velen gestelde vraag open: „Praten, maar met wien?" Hierop heeft monsieur Sainteny, Fransen Commissaris van Tonkin, den volgenden dag althans het negatieve, halve ant woord gegeven. „Niet met de Viet-Minh of Ho Tsji Minh. Volgens hem heeft de Viet-Minh het nationale vrijheidsfront in Vietnam zich laten overmeesteren door zekere extremistische en terroristische strijd groepen en is daardoor „in de lucht gevlogen". Of Ho Tsji Minh bij dit al les aanstichter, medeplichtige of wel slachtoffer is geweest, is volgens Sain teny nog geen uitgemaakte zaak, maar hij verwacht, dat bij de hergroepeering der nationale krachten, welke zich reeds zou afteekenen en welke door de militaire gebeurtenissen nog gestoord zou kunnen worden, andere voor den Franschen onderhandelingspartner aan vaardbare figuren naar voren zullen ko men. Is de -verwachting, dat ook deze nieuwe figuren minstens even zeer ge dragen zullen woTden door de inheem- sche nationalistische beweging, als dat zij zullen steunen op het met wapenge weld herstelde gezag van de voorma lige kolonisatoren, een serieuze ver wachting? Of zijn uitspraken als deze misschien vooral bedoeld als drukmid del op de Viet Minh om haar leiders tot snelle en nuttige rouwmoedigheid te bewegen? Het heet echter moeilijk, met Oosterlingen te wedijveren in sub tiliteiten. Met het Indonesisch probleem toont het Indo-Chineesche onder meer deze over eenkomst, dat er In het moederland uiterst verwarde en tegenstrijdige voorstel lingen over bestaan en dat door de niet de voorlichting belaste instanties langen tijd veel te weinig is gedaan om het in zicht te verhelderen. Tot dusverre was de meest verbreide opinie deze, dat in Viet- nam slechts de Viet-Minh in staat was het opgezweepte nationalistische sentiment (■enigermate gelukkig te kanaliseeren. Daar. huiten waren er nog slechts eenige klei nere maar veel extremlstlscher groepen, die niet met minder tevreden waren dan de volledige uitroeiing van iederen Fran schen invloed. Deze zienswijze werd niet slechts naar voren gebracht door de communistische parti) en de S.F.I.O., maar vond ook weer klank l>U een zoo bezadigd en bedacht zaam blad als de Monde. Dit blad laat overigens vanavond een zijner medewer kers schrijven dat, zoo de extremisten zich hebben weten meester te maken van de Viet-Minh, de beweging- die beter dan welke andere beweging ook de aspiraties van de Annamitische bevolking heeft weten samen te bundelen, die ontwikkeling- begunstigd werd door Frankrijks eigen interne moet- lllkheden, Frankiljks weigering om de noodzakelijke concessies te doen en door de foutieve manoeuvres van zijn vertegen, woordie-ers ter plaatse, speciaal de „uit vinding" van de Cochin-Chineesche re publiek. In het blad is herhaaldelijk gewezen op de onduidelijkheden en tegenstrijdigheden in de achtereenvolgens de wereld inge stuurde Fransche beginselverklaringen m het algemeen en van de Indo-Chineesche politiek in het bijzonder, zoo mede in de met Vietnam gemaakte accoorden en af spraken, die aan beide kanten dubbelzin nige gedragingen in de hand werkten. In afwachting van een nadere formulee ring der nieuwe politiek door de regeering, welke Moutet en Sainteny reeds heoben aangekondigd, moet men wel verwachten, dat nu dus met dit dubbelzinnige jongste verleden tabula rasa wordt gemaakt. Vol gens zekere aanwijzingen wordt gedacht aan een nieuwe structuur voor de Indo- Chineesche federatie, welke het gevaar van een overheersching van het geheel door het volkrijke Vietnam tot een minimum redu ceert Hiertoe zou gegrepen worden naar twee middelen, het eene ls de uitschake ling van de Viet-Minh. althans zeker onder haar huidige leiding. Hier en daar ls reeds De bioscoopbezoekers van Moskou verdringen zich op het oogenbliik voor het theater, waarin een film ^ordt vertoond over een episode uit den Rrimoorlog, nu ongeveer 90 jaar gele den. „Admiraal Nahkimow" is de titel deze historische oorlogsfilm, waarin Rahkimow, een zeeheld, de grootere Turksche vloot in den bekenden slag bij Sinope verslaat. Op de vaderlandsche gevoelens wordt 'h de film een krachtig beroep gedaan. alles zou normaal zijn, indien de film achtergrond zou hebben, volgens kelken Rusland bedreigd werd door een Jachtige coalitie van Westelijke mo gendheden, die de Turken aanzetten om nun Noordelijke buren aan te vallen en Jfie de beheersching van de Dardanellen noor Turkije uitbuitten. Historisch mo- dit beeld niet onjuist zijn, het helpt niet mede het wantrouwen tusschen volken weg te nemen. Men zou zich kunnen vragen, of Molotov een van de naam naar voren gebracht van een der ministers uit het kabinet van Ho Tsji Minh., een katholiek, die zich bij het uit breken van de vijandelijkheden van zijn collega's losmaakte en te Hanoi achter bleef. Het tweede middel zou kunnen zijn de verlegging van het zwaartepunt der Indo-Chineesche federatie naar Cochin- China en zijn hoofdstad Saigon nadat reeds de bevestiging van Cochin-China's autonomie de economische vitaliteit van Vietnam aanzienlijk getemperd zou heb ben. Maar ook dit laatste middel veron derstelt succes met de uitschakeling van de Viet-Minh, want het behoort tot de onduidelijkheden der situatie en de tegen strijdigheid in de voorlichting, dat, Sain- teny's verklaring ten spijt, eenige dagen geleden in de militaire berichtgeving uit het Verre Oosten verluidde, dat de invloed van de Viet-Minn ook op de bevolking van Cochin-C?hina zoo sterk was, dat ook daar het ontbranden van uitgebreide vijande lijkheden binnenkort verwacht moest wor den Men zou op de hoogte moeten zijn van do informaties, waarover de regiering- beschikt, om te weten of men ai dan niet kan spreken van een TOdo-Cfhineesch avon tuur, waarin Frankrijk aich begeeft. Het lijkt echter niet 'onwijs, ook aan de mogelijkheid van binnenlandsche poli tieke en internationale politieke verwikke lingen te denken. Helsinki, 31 Dec. ndanks de zorgwekkende economi sche positie van Finland zgn er Finsche politic) die een zeker optimisme durven koesteren. De Finnen staan onder den dwang van de ontwa- peningsvoorwaarden. maar verheugen zic-h toch in een vrij groote politieke vrijheid, en zij gelooven. dat zij nu de basis hebben gelegd voor een duurzame vriendschap met Rusland en voor hun eigen bestel. De tegenwoordige Rijksdag is vrij ge kozen in 1945 In het coalitie-kabinet hebben de communisten één zetel meer dan eenige andere partij, maar zij hebben geen regeeringsmeerderheid en worden in het land alleen door een kleine min derheid gesteund. Oorlogsmoeheid en afkeer van de Duitschers hebben hen in het zadel geholpen, maar zij hebben sindsdien alweer terrein verloren. Hce- wel de sociaal-democratische en de Agrarische partij dreigen met zich terug te trekken uit de coalitie in geval de communisten hun eisch naar hervormin gen doorzetten, is dit dreigement toch niet ernstig te nemen. Want iedereen ziet in dat een nieuwe crisis voor het land zeer ernstig zou zijn; de commu nisten zouden zelfs zoo ver kunnen gaan als het inroepen van buitenlandsche hulp. De verhooging der arbeidersloonen heeft een zekere nivelleering teweeg gebracht en de nationalisatie heeft nu ook de snel zich uitbreidende metaalindustrie omvat Hoewel de Linksche groep uit de econo mische ellende politieke munt wist ie slaan, waren er toch groote verbeteringen noodig om de arbeidskracht te herstellen na de weergalooze inspanning om zich staande te houden. De kwaadste post zijn de herstelbeta lingen, die voldaan moeten worden in goederen ter waarde van 300 millioen éüe Finnen blijken ondanks de ge-\ weldig groote moeilijkheden waar onder het land gebukt gaat na den oorlog, die voor hen ruim zeven jaar duurde, hun optimisme en blijmoedigheid niet verloren te hebben. Het zijn vooral de herstel betalingen, die voor het land met de groote meren de zwaarste last beteekenen. Onze correspondent schreef hierover nevenstaand artikel.j dollar volgens den standaard van 1938. Deze goederen zyn hoofdzakelijk machi nerieën, schapen en hout, en het in ge breke blijven daarmee kost de Finnen een zware boete. Oorspronkelijk had alles betaald moeten zijn in 1950, maar Rus land heeft 2 jaar uitstel verleend. Een andere concessie was een vermindering der terugbetalingen op de goederen die gedurende den oorlog op Russischen bo dem waren buit gemaakt. Maar dit wordt vrijwel te niet gedaan door den eisch van overdracht aan Rusland van alle Dultsche kapitaalgoederen, zonder rekening re houden met de groote schade door de Duitschers in Lapland aangericht, nadat de Finnen zich tegen hen gekeerd hadden Deze lasten drukken op een arm dun bevolkt land, dat gedurende 5 Jaar jam merlijk ondervoed is geweest, beroofd van zijn rijke industriegebieden in Karelië en lijdend aan een groot tekort aan ar beidskrachten. De verhooging der loonen op het land heeft de boeren gedwongen hun producten op de zwarte markt te verkoopen. Ieder, die het betalen kan, leeft van de zwarte markt. Maar dat is slechts een kleine minderheid; de meeste menschen hebben gebrek aan de nood zakelijkste dingen. De prijscontróle is opgeheven en het inflatiegevaar hangt steeds in de lucht. Het nieuwe parlementsgebouw in Helsinki saCsSagsal Helsinki, de hoofdstad van Finland; de witte stad van het Noorden In 1947 zal een gehuwde ambtenaar zonder kindaren. die in Nederlandsch geld f 3009Jverdient, daarvan f 1000.aan 'den staat moeten afdra gen. De inkomstenbelasting is steil progressief; de gegoeden betalen fan tastische percentages van hun inko men aan belastingen. Toch is er voor den verarmden staat geen andere uitweg. Aan de Russische eischen moet voldaan worden. De Russische eisch inzake de levering van machines en metalen heeft een in dustrie in het leven geroepen, die zich in wezen niet met het karakter van dit land verdraagt. En ofschoon Stalin heeft be loofd. dat Rusland de producten van deze industrie zal blijven afnemen, ook wan neer de herstelbetalingen geëindigd zijn, hy heeft er niet aan toegevoegd wat Rusland dan voor de Finsche industrieele productie wenscht te betalen. Maar Fin- lands lot is tenslotte geheel afhankelyk van de betrekkingen tusschen de groote mogendheden. Toegelaten tot de U.N.O. zal Finland na acht jaren van strijd wellicht kunnen herrijzen met een zeke ren graad van onafhankelijkheid. Daar op hoopt elke Fin en daarin ligt hun eenige kans op werkelijke redding. <3e regisseurs is geweest, wanneer Ad- ^raai Nahkimow waarschuwend tot ©en ^vangen Turkschen admiraal zegt: „Sta toe op te merken, dat alles altijd ®°ed is gegaan, zoolang Turkije geen ^©enigheid had met Rusland. Groote .^bipen zijn echter altijd geschied, zoo- J"a Tuxkye naar andere dan Russische ^■óslieden luisterde." en staaltje van verbroedering en wederzijdsche vergeving zal bij - het gedenkteeken van de Italiaan se gevallenen van den wereldoorlog op ins- Palazzo Venezia in Rome voorvallen, dien binnenkort aldaar een openlucht- j 15,2ai worden opgedragen voor de ex- die samen met Mussolini tot laatste in Noord-Italië streden, en 'aliaansche partisanen, die de geal- lieerde zyde kozen. Vijf en twintig man van elke van beide categorieën zullen de Mis bijwonen op het monument, dat „altaar der natie" genoemd wordt.' In Perugia werd reeds een dergelijke pro vinciale plechtigheid gehouden. Die in Rome zal nationaal zyn, wat zal worden onderstreept door de tegenwoordigheid van den 88-jarigen admiraal uit den eersten wereldoorlog, Thaon de Revel, die minister was in het eerste fascisti sche kabinet. n 't Thomas' ziekenhuis in Londen ver- I blij ft een zeer speciale patiënt. Door een ongeluk heeft een kraakbeen onder aan zijn nek zich verplaatst, wat een gedeeltelijke verlamming van een zijde tot gevolg had. De eenige genees kundige behandeling, die succes kan hebben is: éénmaal daagsch hangen. Het moet maar op je receptbriefje staan! Maar de dagelijks gehangene, die op bepaalde tijden een riem om zijn bals krijgt en daaraan letterlijk gedurende eenigen tyd wordt opgehangen, vindt het niet zo© heel erg en beweert zelfs, dat het behalve pynloos ook wei pleizie- rig is. De dokters van het ziekenms pasten deze methode toe, nadat de patiënt door een ander ziekenhuis ongeneeslijk was verklaard. Gevolg: rivaliteit tus schen beide ziekenhuizen. Eén partij hoopt, dat de patiënt nog eens gezond CV Het Scala-theater te Milaan, dat over de geheele wereld ver maard is om de muzikale prestaties die hier werden uit gevoerd. De beroemde dirigent Arturo Tosca- nini was vooral dege ne die hiertoe den stoot gaf en wel het ziekenhuis zal kunnen ver laten. Op den Tweeden Kerstdag is in Mi laan het bekende Scala-opera gebouw heropend, dat in 1943 bij een geallieerd bombardement werd be schadigd. Toscanini verleende zijn finan. cleele en persoonlyke hulp voor de res tauratie, door voor meer dan een mil lioen lire in te schrijven. De opera „Nabucco" van Verdi, wel ke juist honderd jaar geleden geschre ven werd, was uitgekozen als openings stuk, waarvoor de Milaneeaen een over weldigende belangstelling aan den dag legden. Maar de zwarte handelaars van Milaan waren den opera-liefhebbers toch te vlug af: de plaatsen waren zonder uitzondering slechts op de zwarte markt verkrijgbaar. Prijs: 8000 lires, of onge_ veer 80 gulden per stuk. Te velde, Nieuwjaarsdag Lieve Mientje k moet eerlijk zeggen, dat my'n eer ste Kerstmis in de tropen' me hard meegevallen is. Dat wil niet zeggen, dat ik jou niet gemist heb en de hui selijkheid van thuis, maar het was toch een Kerstmis. Een Nachtmis in een war me kerk kan even plechtig zijn als een in een koude kerk. De Nachtmis bij ons werd opgedragen door een Javaanschen priester. Het was net alsof hij met rijn Latyn dichter by je kwam te staan dan een Javaan ooit met Hollandsch kan doen. In de kazerne hadden ze gepro. beerd van Kerstmis n°S wat huiselijks te maken, er was versiering en zelfs een soort Kerstdiner, waarbij de officieren bedienden. De majoor liep met een koks muts rond. Er werden voorzichtige hoe veelheden sterke drank verdeeld, geser veerd met krachtige bedreigingen. Nou, in onze compagnie zyn we netjes geble ven. Het Kerstpakket van de Niwin viel reusachtig mee. We dachten, dat er clo setpapier en tandenborstels in zouden zitten, maar het was een mooi pakket met een boek, wafels, sigaretten en cho cola. De „Welfare" bezorgde ons ook 300 sigaretten per man en allerlei spullen, waar we wat aan hebben. Er was ook drank by. Pa, onze compagniescomman dant, heeft bepaald, dat we dien met Oud en Nieuw onder rijn vaderlijk oog moch_ ten opdrinken. Ook dat werd een gezel lige avond, dien we zelf heelemaal met liedjes en voordrachten gevuld hebben. Pa lust hem zelf ook wel, al is hij maar bang, dat wij er niet tegen kunnen. Hy valt wel mee. Eerst noemden we hem den Beul van Amersfoort. Maar je moet het ook van zijn kant bekijken. Hy heeft er gemak van, als hy royaal is met celstraf. Hij heeft mij 'n paar dagen in den pot gestopt, omdat ik met 'n oefening niet hard genoeg met hem door een sawah ploeterde. Een paar dagen later kon ik wéér niet meekomen en toen stuurde hij me met een auto naar huis. Ik had toen buikpijn, zie je, en den eersten keer was ik alleen maar doodmoed. Buikpijn hebben mag, maar moe zijn niet. Kind, wat hebben ze ons de laatste weken afgeknepen. Dat noemen ze nu acclimatiseeren (schrijf ik 't goed?). Zwijg er over, het was maar goed, dat de Kerstdagen kwamen. We hebben ons dood geërgerd aan de kranten uit Holland, die jou de stuipen hebben willen aanjagen met die berich ten over „zware gevechten." Er is hier eiken dag wat te doen, maar toch niet meer dan kleine schermutselingen. Ik weet niet, wie er belang bij heeft die berichten op te blazen. Ons bataljon is nog niet in actie ge komen tegen de extremisten, maar ik heb er toch wat gevangenen en gewon den van gezien. Er was een oude kerel van 65 jaar bij, die in ons gebied woon de en dus heelemaal niet geprest was. De oude rakker was zoo fanatiek, dat hij door de linies was geloopen om te gaan vechten. En nu moeten wy zyn kleinkinderen onderhouden. Het zijn echt ongure kerels, en al voel ik niets voor den dienst, zooals je weet, ik zou af en toe die stiekemerds toch wel te grazen willen nemen. Toch valt dat, als je de O.V.W.-ers hoort, heelemaal niet mee. De manne- kes hebben goeie wapens en bouwen stevige stellingen en al kan jouw Jan er tien aan, er staan er altijd twintig voor hem klaar. Enfin we zullen wel zien. Schryf je geregeld? Duizend zoe nen van je JAN. Naar luitenant-generaal Lucius D. Clay de plaatsvervangende Amerikaansche militaire bewindvoerder. Maandag heeft bekend gemaakt, zal de controverse over het Saargebied in Maart te Moskou door den raad van ministers van buitenland» sche zaken behandeld worden en niet door den Geallieerden contróleraad voor Duitschland. Generaal Clay, die de Fransche be voegdheid in twyfel had getrokken, wat betreft de overplaatsing van industrieën van andere deelen van hun zone naar 't Saargebied, zei, dat hy geen antwoord had ontvangen van de Fransche autori teiten inzake deze kwestie. Dit onderwerp zal waarschynlyk be sproken worden als de coördinatiecom missie van den Geallieerden contróleraad na het vacantie-reces weer bijeenkomt,. In twaalf weken tyds zal te F-, .on by Bristol een hangar verryzen voor het reusachtige verkeersvliegtuig de Braba- zon. Deze hangar zal 1.500.000 pond kosten, terwijl het vliegtuig zelf 4.003.000 pond kost. De hangar is langer dan ds Queen Mary en grooter dan beide par lementsgebouwen samen, terwyi zy 'Dit-' na even hoog wordt als de Nelsonzal op Trafalgar Square. De deuren zijn van aluminium en kunnen in twee minuten door middel van motoren geopend worden. De Brabazon zal tegen einde Maart gereed zyn en in den zomer het luchtruim kiezen. Het vlieg tuig is zoo groot, dat men de vleuge.s verder in de hangar zal moeten afbou wen, waar ook het roer en de staartvin, die ruim 15 meter hoog zyn, gebouwd moeten worden. De hangar zal op het laagste punt ruim 18 meter hoog zyn. In den dokbouw is onlangs een opmer kelijke prestatie geleverd door de vol tooiing van een drijvend dok in Bom bay, dat schepen tot een tonnage van 50.000 ton kan opnemen. De bouwkos ten bedroegen een half millioen dollac. Het dok zal binnenkort door de Brit- sche admiraliteit overgenomen en in bedrijf gesteld worden. Het enorme dok, dat een geheel be drijf op zich zelf vormt, is 280 m. lang. terwyl breedte en hoogte resp. 58 m. en 25 m. bedragen. Bij den bouw, waarmee men in Sep tember 1944 begon, heeft men 20.000 ton staal verwerkt, dat in Britsch-Indië ge produceerd was. Volgens zwarte handelaars in vreem de valuta zijn in de afgeloopen wees Amerikaansche dollars en Britsche pon den op de zwarte markt in Parys byna een derde in waarde gedaald. Volgens hen is deze krach in hun zaken te wyten aan het vastberaden programma van Léon Blum, die zich ten doel gesteld heeft den franc van den ondergang te redden. De dollar etond gisteren 250 franc tegenover 360 een week geleden, terwijl het pond van 1000 op 800 franc geko men was. De offideele koers is 119 franc voor een dollar en 480 voor het pond Roman op een Waddeneiland 52) Om de gevangenen in de kajuit be kommerde hy zich niet. Zij zaten veilig opgeborgen, daar was hij zeker van. Zonder hulp van buiten zouden ze nooit vry kunnen komen, meende hij. Maar hij zelf, hoe, kwam hij uit de klem? De heelen boel in den steek laten en de beenen nemen, dacht hij, dat was nog het best. Die gedachte liet hem niet meer los. Hij overwoog alle mogelijkheden, die hem nog open stonden. Maar steeds kwam hij weer tot de slotsom, dat hij vluchten moest en wel met zijn vrouw Alma. Zyn gevangenen onschadelijk maken kon hij niet alleen en hulp van het eiland was voor den nacht niet meer te verwachten. Daarbij had hij een storm in het voor uitzicht, waar hy zich met de schuit ze ker niet doorheen zou slaan. Hy moest er rekening mee houden, dat hij bij nach- telyk noodweer schipbreuk zou lijden, of dat hij ten slotte door een dcuanekruiser ontdekt en opgebracht werd. Hoe hij het ook bekeek, aan alle kanten was hy ver loren, Huiverend begreep hy, dat hij een grenzelooze domheid beging, als hy de verraderlijke windbuks niet gewoon in de zee liet verzinken. Hy had van de oude spuit niet willen scheiden, omdat hy er aan gehecht was, als aan een laat ste herinnering aan rijn plezierigen zwerftyd. En nu zat hij er mee opge scheept. Dat nu ook juist Kay Möller dat ding moest vinden! En hoe zou dat zaak je afloopen? Nu kwam natuurlijk alles aan het licht. En de poort van het tuohthuis stond al weer voor hem open Thiessen bromde een vloek en staarde in woeste wanhoop naar het duistere woelen der elementen. Wat huilde de storm in de takelage! En die mistige duisternis was als een gapende afgrond. Je kreeg er een ellendig gevoel van ver latenheid van. Plotseling richtte hy zich op; een ge dachte was als een flits door zijn brein gegaan. Als hij nu eens in de roeiboot sprong en aan land probeerde te komen? Vervloekt, dat zou misschien wel gaan. Dan was de schuit hulpeloos aan den steeds wilder wordenden storm overgele verd. Hy liet ze met volle zeilen achter, ze zou kenteren en de twee gevangenen in de kajuit gingen met haar naar den kelderAlle duivels, ja, dat was een uitweg, daar stak zijn redding in! Thiessen keerde zich om. De positie lantarens stonden onaangeroerd in het kaartenhuis. Hij had ze niet meer noodig. Vastberaden manoeuvreerde hij het schip in westelijke richting. Dan snoerde hij den giekboom aan het roer vast, trok nog vlug het kleine zeil naast het groote zeil op en sprong enkele mi nuten later in de kleine bijboot, om daarin de vlucht naar het eiland te wa gen. Onder het brullen van den storm schoot de „Störtebeker" als een spook schip weg. Toen zij in de kokende duis ternis verdween, lachte Thiessen, dat het schaterde. „Ziezoo, nu zullen jullie me geen poets meer bakken. Eer 't morgen is ben je voor de haaien!" Met alle kracht wierp hij zich op de riemen om zijn dansenden notedop door den pekzwarten nacht over de kokende waddenzee te jagen. Hallig Hohne was zijn doel. Daar had hij zijn vrienden, daar was zyn vrouw, daar wist hij hulp en veiligheid. Als de storm hem nog maar een half uur tijd liet om op ziin bestem ming te komenAan kracht, vastbe radenheid en verstand ontbrak 't hem niet. Hy stond niet vreemd tegenover een gevecht met de branding en den razen- den storm. Aan hem zou 't niet liggen, als hij zijn doel niet bereikte Op dezen stormaehtigen, door zware regenbuien verduisterden dag. die voor Kay Möller en Harm Ehlers zoo nood lottig was geworden, keerde Jan Paulsen i uit de Wilster Marsch terug. Met zyn zwager Göde Holst had hij een lang en heftig onderhoud gehad en hy had het niet over zich kunnen verkrijgen, by zyn familie om steun aan te kloppen. Daar- om had ook den marschboer verder niets van zijn aanvankelijke bereidvaardigheid laten blijken. En toch was de reis van Jan Paulsen niet zonder gevolg geweest: Göde Holst was er achter gekomen, hoe diep zyn zwager, met behulp van den onbetrouwbaren Husumschen bankier, door zijn speculaties in den put was ge raakt en welke zware verplichtingen hij aan Uwe en Eike Tonner had. Van zijn kant was Jan Paulsen er in geslaagd, zyn dochter te bewegen, naar het ouder huis terug te keeren. Blijkbaar liet het heimwee Helke toch geen rust. Zoo stapte, op den middag van dien ruwen dag, niet alleen de oude Paulsen in Hallig Hohne uit de postboot van Reimer Rolfs, maar ook de mooie jonge Helke, die ten slotte toch gelukkig was, dat ze haar door de zee bespoelde ge boorteplaats weerzag. Het meest had Helke zich laten over halen, omdat haar moeder haar noodig had. De hartkwaal van vrouw Detta was door dé opwinding dezen zomer veel er ger geworden. Zij moest nu weer het bed houden en tweemaal was zy zelfs genood zaakt geweest, den dokter van Pellworm naar Hallig te laten komen, wat een ge-j beurtenis voor het eiland was. Het weer zien van haar zieke moeder werd*op die manier voor Helke een uur, dat haar sterk aangreep. Toen zy voor 't bed stond en 't van zorg en pyn vertrokken gezicht van de riek# zag, zonk ze van ontroering op haaf knieën Moeder," vroeg ze met van tra nen verstikte stem, „vergeef me, dat ik u verdriet heb gedaan! Ik wou 't niet, ik wist alleen niet, hoe ik me anders redden moest „Och nee, kind," zei de moeder, terwyi ze het blonde haar van het meisje streel de, „over jou heb ik niet my'n zwaarste zorg. Ik heb je altijd wel begrepen en ik zie ook wel in, dat je goede redenen had om van huis te gaan. Alleen die onzekerheid over je vlucht, zie je, die deed me zoo n pijn. Ik heb me in het begin erg bezorgd om je gemaakt, Helke. Maar dat is nu allemaal achter den rug, hè?" „Ja, moeder. Ik blyf hier, als vader maar niet meer van trouwen spreekt. Wilt u me helpen om hem dat uit zyn hoofd te praten?" Vrouw Detta glimlachte stil en nam Helke's hand. „Ik moet wel," antwoordde ze, „en ik geloof trouwens, dat je vader al begint in te zien, dat hy op den verkeerden weg is. Hij zou wel graag van Tenner éf-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3