ïr. Den Hollander over de toekomst der N.S. Verkiezingen In de Sovjet-Unie TIM TUIMEL KNAPT HET OP 8Ü5S Iff C cfc Oorlogsvrijwilliger Spoorbrug bij Hedel waarschijnlijk in Maart voltooid Wij luisteren naar Politiek van het Kreml blijft onveranderd I OMROEPERS I -J Verkiezingsmanifest in Polen Londensche chauffeurs in staking Het Hoogoventournooi Regen bondgenoot van Engeland Van Steenis leidt in zijn afdeeling BOUCKAERT Telefoon 19992 PHILISHAVE Fa. D. HOUTMAN NET MEISJE GEVRAAGD AXTOIV DE BISON JONGSTE BEDIENDE laam SEKSTE VERKOOPSTER „CARROUSSEL" DINSDAG 7 JANUARI 1947 PAGINA 4 Algemeene verkeerspolitiek MAXIMUMPRIJZEN VAN KAAS Ir. HUPKESBRUG Spoorwegmenschen ten paleize DE BEVOLKING VAN NOORD-HOLLAND Ontrouw van officieren jegens het Koninkrijk Post voor militairen Amerikaansche nota over Dairen India-congres accoord met Britsch advies Mutaties in legerleiding der V.S. Beethoven-festival in de Sovjet-Unie Toch nog een draw nette werkster J. van den Berg 1870 1947 HEROPENING FLINKE MANGELSTERS, PERSTERS en LEERLINGEN HILARnJS-rOTO-KXNO Gr. Houtstr. 102, tel. 10866 GEVRAAGD: NETTE STRIJKSTERS VOLSLAGEN MONTEUR, FLSNKE AAN KOMENDE MONTEUR en FL. JONGEN maccj/' veRtRouwenstmm UITGEVERIJ DE TOORTS AANKOMENDE ADMINISTRATIEVE KRACHT 1ste or 2de KLAS DRUKKER LEERJONGEN v. d. BINDERIJ STADSSCHOUWBURG Ministerie van Marine Ministerie van Oorlog te HAARLEM, Nassauiaan 3, kamer 80 NETTE JONGENS EN JONGEMANNEN Betrekkingen gevraagd Betrekkingen aangeboden Vraag en aanbod Hum en Verhaar Diversen Wanneer het directoraat der Neder landsche Spoorwegen thans in gewijzig de samenstelling optreedt, zoo zeide de nieuwe president-directeur van de Ne. deriandsche Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, op de eerste door hem geleide persconferentie te Utrecht, beteekent dit geen verandering in zijn beleid, maar slechts het doortrekken van de lijn, zooals deze op 17 September 1944 meest worden losgelaten. He periode van moeizaam herstel na hetgeen de vijand vernielde en roofde is nagenoeg beëin digd. Zij wordt bekroond door de vol tooiing, hopelijk in Maart a.s.. van de spoorbrug bij Hedel. In Mei d.o.v. zal de nieuwe dienstregeling verschijnen; de lijn Den HaagUtrechtEindhoven is dan geëlectrificeerd. In den komenden winter volgt UtrechtArnhemNij megen, waarna de oudste Zuidholland- sche lijnen en AmsterdamUtrecht de rij sluiten. Met een handjevol materieel is door de Spoorwegen ontzaglijk veel ge presteerd en ook op het oogenblik ont breekt het meeste, niet alleen aan het wagenpark, maar niet minder voor het zoo lang verwaarloosde onderhoud, laat staan de vernieuwing van het net. Niettemin zullen de wederop- en uitbouw van het bedrijf krachtig voortgang vin den en wel in het kader van onze na tionale verfeeerspolitiek. in harmonie en samenwerking met de componenten wegvervoer, lucht-. Rijn- en binnen vaart. Met een minimum investeering en maximale prestaties zullen de Spoor wegen in het Nederlandsche verkeers wezen de voorwaarden vervullen en de plaats Innemen, welke na nauwkeurige studie zijn vastgesteld. Men zal ons. al dus de heer Den Hollander, over vijf en twintig jaar geen verwijten mogen ma ken, zooals dit ook wordt verwacht van de andere componenten en dezelver ou tillage. Alles is er dan ook op gericht het Spoorwegbedrijf zoo modem en effi ciënt mogelijk uit te bouwen, zoodat het, zooals op het oogenblik het ge val ls, zichzelf kan bedruipen ook bij de laagste tarieven. Bij dezen opbouw zal een beroep worden ge daan op het Nederlandsche bedrijfs leven en wel zoo, dat geleidelijk een eigen industrie kan ontstaan, die niet alleen in de behoeften der Nederlandsche spoorwegen voorziet, maar bovendien voor den export zal kunnen werken In 1938 was onze bevolking verdub beld, vergeleken met 1878; er werd ech ter acht én twintig maal zooveel gereisd. Hoe compacter de bevolking, hoe meer er de samenleving economisch, sociaal en cultureel behoefte heeft aan verkeer. Hierop zijn de plannen der Nederland sche Spoorwegen tot in verre toekomst gebaseerd. Met nadruk ontkende ir. Den Hollan der een streven der Spoorwegen naar hegemonie ten koste van andere takken van vervoer. De bedrijfsvoering is ge baseerd op de algemeene verkeerspoli- tiek van de Overheid Geen enkele ver voersonderneming. welker activiteit economisch verantwoord is, zal, zoo zei- de hij, door ons benadeeld worden. Hij verwonderde zich crver de ongerustheid bij het wegverkeer, waarvan werd ge waagd. Be statistiek wijst immers uit, dat geen bedrijf zoo snel is herrezen ais juist het wegvervoer; telde dit voor den oorlog 48.000 vrachtauto's, thans beschikt men er over meer dan 50.000. En dat terwijl de Spoorwegen tezelf- der tijd hun rollend materieel zagen slinken van 29 000 tot 13.000 eenheden. Ook in de A.T.O.. die over slechts 1 tot 2 pet, van het totale materieel beschikt en niet meer dan 5000 K.M. berijdt, waarvan nog 2000 door contracten, kon ir. Den Hollander geen ernstige con currente zien voor het particuliere ver voer langs den weg. Aangezien de regeling, volgens welke het Bedrijfschap voor Zuivel wijzigingen in de productiekosten van korstlooze kaas en smeerkaas opvangt, is ingetrokken, zullen met ingang van 6 Januari de maximum- priizen voor deze artikelen worden ver hoogd. Be maximumprijs van volvette korstlooze kaas wordt van 1.95 op 2.per kg gebracht en die van 40-plus korstlooze kaas van f 1.80 per kg op 1.90 per kg. De prijs van volvette smeerkaas wordt gebracht van 1.8C per kg op 2.per kg en van 40-plus smeerkaas van 1.65 per kg op I 1.90 per kg. De opening van de ir. Hupkesbrug bij Zaltbommel op 10 Januari zal gepaard gaan met een korte plechtigheid. Om 10.40 uur vertrekt van het station Am sterdam centraal een extra trein, waar mede de genoodigden zich naar Zaltbom mel begeven. Daar zal de nieuwe direc teur van de Ned. Spoorwegen, ir. P. Q. den Hollander, in tegenwoordigheid van ir. Hupkes de brug officieel in gebruik stellen. Na afloop zullen directie en bou wers zich in „Esplanade" te Utrecht aan een lunch vereenigen. DINSDAG HILVERSUM I - 301 M. 15.30 Gram., 16.00 Zonnebloem, 16.30 Jeugd, 16.45 Gram.. 17.00 Gram., 17.45 Rijk overzee, 13.00 Dinermuzlek, 18.20 Sport, 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Jeugd, 19.45 Lezing. 20.00 Nieuws, 20.05 Gewone man, 20.15 Kwintet, 20.40 Film, 20.50 Orkest, 21.30 Luisterspel, 21.45 Orkest, 22.00 Nieuws, 22.20 Avond gebed, 22.35 Klaas van Beeck, 22.50 Ac tualiteiten, 23.30 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 15.00 Lezing, 15.15 Gram., 15.30 Trio, 16.00 Kwartet, 16.30 Gram., 16.40 Schoolbel. 17.00 Pianisten, 18.00 Nieuws, 18.15 Gram., 18.30 Lezing. 19.00 En nu naar bed, 19.05 Gram., 19.15 Lezing, 19.30 Vi ool en piano, 20.00 Nieuws, 20.15 Bonte Dinsdagavond, 21.30 Gram., 22.15 Lezing, 22.30 Skymasters, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. WOENSDAG HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram 7.45 Woord voor den dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.30 Zangrecital, 10.00 Gram., 10.30 Morgendienst, 11.00 Gram., 11.15 vr. aan voorbijg., 11.45 Familieberichten, 12.00 Gram., 13.00 Nieuws, 13.15 Celesta ensemble, 14.00 Pianorecital, 14.30 Kwar tet, 15.00 Orkest, 16.00 Lezing, 16.15 Koor, 16.45 Jeugd, 17.30 Lezing, 17.35 Mandolinata, 18.00 Pianowerken, 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Lezing, 19.30 Engeische les, 20.00 Nieuws, 20.08 Rott. Philh. Orkest, 20.55 Lezing, 22.00 Nieuws. 22.15 Actueel geluid, 22.30 Gram., 22.45 Avondoverdenking, 23.30 Gram. HILVERSUM H - 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn.. 7.30 Gram., 3.00 Nieuws, 8.15 Gram., 8.50 Vrouw, 9.00 Gram., 9.30 Waterstanden, 9.50 Gram., 10.00 Morgenwijding, 10.35 Viool en pia no, 11.00 Voordracht, 11.20 Gram., 12.01 Orgelspel, 12.30 Kalender, 12.35 Gram., 13.00 Nieuws, 13.15 Lezing, 14.20 Miller- sextet, 13.50 Gram., 14.00 Vrouw, 14.15 Kamermuziek, 15.00 Jeugd, 15.45 Zieken bezoek, 16.45 Jeugd, 17.15 Orkest. 17.45 Rijk overzee, 18.00 Nieuws, 18.15 Jan Corduwener, 18.45 Lezing, 19.00 Gram., 19.15 Lezing, 19.30 Causerie, 20.00 Nieuws, 20.15/Operette, 21.15 Hoorspel. 22.00 Ram blers, 22.30 Lezing, 23.00 Nieuws, 23.15 Muziek, 23.30 Gram. De bekende K.L.M.-piloot Evert van Dijk die het luchtruim vaarwel heeft gezegd gaat voorloopig wat rvust nemenDe „luchtmillionnair" beoefent het tuinieren als een van zijn liefhebberijen Gistermiddag heeft de Koningin ir W. Hupkes, oud-president-directeur der Ned. Spoorwegen en een tiental spoorweg- mannen, uit alle rangen, in haar palels op den Dam ontvangen. Deze ontvangst drceg een besloten karakter en werd slechts door enkele leden van de hofhou ding bijgewoond. Ruim vijf kwartier heef; de Koningin zich met de spoorwegman nen onderhouden, die allen een belang rijk aandeel hebben gehad in het spoor- wegverzet; tevens heeft zij officieel af scheid genomen van ir. Hupkes, den pre sident-directeur der N. S. H. M. liet zich door ieder persoonlijk inlichten over zijn werk gedurende het spocrwegverzet. De teruggeroepen Nederlandsche gezant in Spanje, de heer P. E. Teppema, is hier te lande aangekomen. Blijkens een provinciaal blad bedroeg het aantal inwoners van Noord-Holland 1 Januari 1945 1.671.692, waarvan 852.483 vrouwen en 819.209 mannen. 1 Januari 1944 was het aantal 1.660.816, zoodat er een kleine vooruitgang geboekt kan worden In 1944 vertrokken 7860 perso nen meer dan er zich vestigden; dit verschil is voornamelijk een gevolg var. de evacuatie. Uit Amsterdam vertrok ken 5741 personen meer dan er kwa men, uit Den Helder 4049, uit Uitgeest 648 en uit Velsen 1298. Dat er dus niettemin toch winst te boeken is, moet gevonden worden in een gunstig verschil tusschen geboorten en overlijden. Het geboorte-overschot be droeg 18.736. Er overleden 9901 mannen en 8726 vrouwen, er werden geboren 19.259 jongens en 18.104 meisjes. Wegens ontrouw jegens het Konink rijk zijn de volgende officieren van het Koninklijk Nederlapdsch-Indisch leger oneervol uit den militairen dienst ont slagen; de eerste luit. der artillerie E. A. Sweep, de eerste luit. der cavalerie R F. Klerk de Reus en de eerste luit. der infanterie G. van Asperen Vervenne. Correspondentie bestemd voor de mi litairen aan boord van het m.s. Tegel berg" behoort uiterlijk 13 Januari, om 21 uur, te Amsterdam C.S. te zijn, ten einde nog gedurende de reis in een aan loophaven te kunnen worden uitgereikt. 28 Januari da.v. gaat nog een verzen ding pöst naar deze militairen. Hiervoor moet de correspondentie uiterlijk 27 Ja nuari, 21 uur, te Amsterdam C.S. zijn. (Van onzen correspondent) De verkiezingscampagne in de ver schillende republieken van de Sovjet-Unie is in vollen gang, ofschoon de datum voor de verkiezin gen 9 Februari nog niet voor de deur staat. De verkiezingen worden ge houden voor de parlementen, of, zooals de Russen ze noemen, de Opperste Sov jets van Rusland zelf, van de Oekraïne, en van Wit-Rusland Urbehistan. Geor gië enz. De beteekenis van de verkiezingscam pagne ligt daarin, dat zij wordt aan gegrepen als een gelegenheid om het volk wakker te schudden uit zijn oor- logs. en na-oorlogsche zorgen, om de stemming van het land te peilen bij de groote economische moeilijkheden van het oogenblik en om eventueel een bloedververschlng toe te passen op de bestuurslichamen. De tekst van de kieswet is in millioenen exemplaren verspreid over de Sovjet-repu blieken. Waar geen normaal verspreidings apparaat voorhanden is. knapt de Sovjet luchtmacht het op en 4000 plaatsen zijn zoo uit de lucht „bevoorraad". Op deze manier ziin Damfletten en ander propa gandamateriaal afgeworpen zelfs op zoo afgelegen plaatsen als het Pamirhoogland, „het dak van de Sovjet-Unie", op de pas verworven Koerillen. vroeger Japansch be zit. en boven Koningsbergen, dat thans Kaliningrad heet In dit laatste district zijn rond 100 000 kiezers Ingeschreven. Volgens de nieuwe kieswet heeft iedere burger boven 18 jaar het kiesrecht. De oude wetten, volgens welke afstamme lingen van de bourgeoisie en de koelak ken uitgesloten waren, zijn niet meer van kracht. Candidaten voor den Opper sten Sovjet moeten minstens 21 jaar zijn. Zij kunnen alleen candidaat gesteld worden door sociale organisaties, de communistische partij, de vakvereenigin- gen of door speciale vergaderingen van fabrieksarbeiders of boeren van de col lectieve boerderijen. Op zulke vergade ringen worden de antecedenten en de kwaliteiten der candidaten grondig be sproken. Deze besprekingen hebben echter, evenmin trouwens als de verkiezingen zelf, absoluut geen invloed op de poli tiek van het Kreml. Inzooverre echter dienen de verkiezingen een semi- demo- oratisch doel, dat zij den kiezers een ge legenheid bieden de lagere rangen van het ambtenarenapparaat te controleeren en de samenstelling van de verschillende quasi-parlementaire instellingen te be ïnvloeden. De Sovjet-kiezer heeft geen keuze tusschen verschillende partijen, maar hij kan wel bijzonder onpopulaire ambtena ren verwijderen en als afgevaardigden kiezen populaire mannen en vrouwen uit de arbeiders- en de boerenklasse. Of schoon het waar is, dat de verkiezingen geen directen invloed hebben op het be stuur van de Sovjet-Unie, kan het re sultaat de samenstelling van de nieuwe parlementaire lichamen be langrijke of zelfs beslissende beteekenis hebben bij veranderingen in het Polit bureau, b.v. in verband met Stalin's langdurige ziekte, of wanneer het even wicht tusschen de verschillende uit voerende lichamen om de een of andere reden verbroken wordt. De komende verkiezingen zullen waar schijnlijk spoedig gevolgd worden door verkiezingen voor den Raad van Volks commissarissen en het Politbureau der party. 5. De man, die daar binnen gehold kwam, schreeuwde dat de leiding lek was. „Op de Ach terweg heelt iemand de buis met een schop kapot gesto ken", vertelde hij opgewonden. „Hij zaï wel gauw genoeg merken, dat het benzine is, wat er uit zijn grond spuit, en als hij dan van avond de krant leest, zijn we er bij". In die krant zou name lijk een groot stuk komen te staan over het verdwijnen van de benzine en iedereen zou worden aangespoord om te helpen de daders te vinden. „Waarschuw gauw den chef', zei de opgewonden man, en vraag hem, wat wij moeten doen". Wat hem betrof, hij dacht, dat Tim Tuimel te gevaarlijk gewor den was om hem nog langer vrij te laten rondloopen. Hij zou immers de hele boel in de war kunnen schoppen Een van de mannendie had zitten kaartenliep met een ongerust gezicht naar de telefoon en draaide een nummer. Die nacht sliep Tim Tuimel nog rustig en toen hij de vol- gende morgen wakker werddacht hij direct weer aan zijn benzinebron. De Ver. Staten hebben Rusland Maan dag in een diplomatieke nota er kennis van gegeven, dat de situatie te Dairen in Mandsjoerije „onbevredigend" is In de nota wordt verzocht, dat de Sovjet-regeering en de Chineesche re geering arrangeeren dat de haven waaruit onlangs een Amerikaansche kruiser op bevel der Russen moest ver trekken een vrij-haven wordt onder Chineesch bestuur. Het Amerikaansche verzoek werd in gediend op grond van de Sovjet-Chinee- sche overeenkomst van 1945 volgens wel ke Dairen een vrij-haven zou worden. Het Poolsche regeeringsiblok, bestaan de uit communisten, socialisten en democraten, heeft een verkiezangtsma- nifest uitgegeven, waarin o.m. wordt beloofd op te komen voor vrijheid van meeningsuiting, gelijkheid voor de wet voor alle burgers, vrijheid van godsdienst en speciale rechten voor de Katholieke Kerk. Wat de touitenlandsche politiek betreft, zal het democratische blok streven naar nauwe vriendschap met ae Sovjet-Unie er; Frankrijk, en naar goede betrekkin gen met Amerika en Engeland. Onze betrekkingen met de geallieerde landen, aldus het manifest, zullen afhangen van de betrekkingen van die landen met Duitschland. Over den economischen toestand zegt het manifest, dat de re geering de industrie bijna tot op het voor-oorlogsche peil heeft terugge bracht. In de Westelijke gebieden heb ben zich meer dan 4 millioen personen gevestigd. Een half millioen boerderijen met land zijn daar onder de boeren ver deeld. Het Indische Congres heeft dat ge deelte van de Engeische verklaring van 6 December aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat voor het opstellen van een grondwet voor Indië. het groepeeren van provincies noodzakelijk is. Er was een aanzienlijke oppositie en het debat, dat aanvankelijk een dag zou duren, nam twee dagen in 'beslag. Het eenige amendement echter, dat werd aangenomen, was dat, hetwelk voorstelde Beloetsjistan en Assam samen te voe gen. Sarat Chandra Bose, leider van de congrespartij in Bengalen en voormalig lid van de voorloopige Voor-Indische ïegeering, heeft bedankt voor het lid maatschap van het dagelijksoh bestuur van de Voor-Indische congresportij. Bose verklaarde, dat hij zijn ontslagaan vrage heeft ingediend als protest tegen het advies van het dagelijkseh bestuur aan het hoofdbestuur om de Britscfhe regeeringsverklaring te aanvaarden, die hij 'n niet gewettigde inmenging van de zijde van de Britsche regeering noemt. Maandag zijn in Londen verscheidene honderden vrachtauto-chauffeurs een wilde staking begonnen voor hoogere loonen, betere arbeidsvoorwaarden en minder werkuren. De staking nam reeds spoedig aan zienlijke afmetingen aan. Het aantal sta kers bedrceg uiteindelijk ongeveer 10.000 man, waardoor het vervoer van vleesch, visch en groenten naar honderden Lon- densche winkels werd lamgelegd. Bestuursleden van de Transport and General Workers Union hebben een spoedvergadering uitgeschreven, waarop zij zullen trachten de stakers te be wegen, het voedsel dat zich in de havens en de spoorwegdepots opstapelt, te vervoeren. De bond besloot Zondag, de onderhandelingen met de Central Wages Board, die den eisch eener 44- urige week in plaats van de huidige 49 uur had afgewezen en 9 dagen va- cantie aanbood in plaats van de 12 da gen, die door den bond gevraagd wer den, voort te zetten. Het Amerikaansche departement van Oorlog heeft Maandag officieel bekend gemaakt, dat luitenant-generaal Lypius Clay generaal McNamey zal opvolgen als commandant van de Amerikaansche strijdkrachten in Europa en als militair gouverneur in Duitschland. Luitenant-generaal Keyes zal gene raal Mark Clark opvolgen als chef van de Amerikaanschestrijdkrachten in Oostenrijk. McNamey zal de vertegenwoordiger van de luchtmacht worden bij de ge meenschappelijke stafchefs en in de militaire staf commissie der Vereenigde Naties. Clark zal het commando van het zes de hoofdkwartier van het leger In San Francisco overnemen, als opvolger van wijlen generaal Joseph Stiilwell. De data waarop Clay, Clark en Keyes hun nieuwe functies zullen aanvaarden, zijn nog niet bekendgemaakt., Radio-Moskou heeft Maandag meege deeld, dat ter gelegenheid van den 120sten gedenkdag van den dood van Ludwig van Beethoven in de voornaamste Sovjet- steden muziekfeesten zullen worden ge houden, waar werken van dezen compo nist uitgevoerd zullen worden. Bunt' heeft zijn afgebroken partij tegen Cortlever opgegeven zonder verder spelen, zoadat Cortlever en Van Scteltinga weer alleen aan den kop staan met elk drie punten na drie ronden. Te Alkmaar zijn door Alkmaria V.V.V. voor het seizoen 1947 vier motorraces vastgesteld: 7 April, 17 Juni, 9 en 30 Augustus. (Van onzen cricketmedewerker) De derde testmateh tusschen Australië en Engeland te Melbourne is na een strijd van zes dagen onbeslist geëindigd, daar het Australië niet is gelukt de Engelsehcn in de tweede innings geheel uit te krijgen. Op een totaal van 310 runs voor het ver lies van 7 wickets kwam liet einde. De wedstrijd werd herhaaldelijk onderbroken door regen en er was zelfs een keer een oponthoud van ruim vijftien minuten, een niet onwelkome hulp voor Engeland, want tegen het einde waren alle Engeische kop stukken rceds van het wicket verdwenen. Het scoren is begrijpelijk in een aeer langzaam tempo geschied, daar de Engel sehen de match toch niet meer konden winnen en hoogstens een draw konden halen. Het eerste wicket viel op 138, toen Hut ton voor 40 door Bradman uitgevangen werd, waarna Washbrook. er in slaagde zijn honderd te halen, Op 197 werd hij door Dooland gebowld, na 112 runs bij- eengeslagen te hebben, in het totaal batte hij vier uur voor zijn eerste honderd tegen Ausralië Edrieh was wederom lbw., thans op Mc Cool voor slechts 13 runs en toen Compton (14) door een gewaagde run zijn wicket verloor en even later Hammond voor 26 doör Lindwall gebowld werd, zag het er voor Engeland donker uit. Om vier uur waren reeds 5 wickets neer voor 221 runs. Een slecht licht verdedigde Ikin en Yardley, waarna regen het spel weer ophield. Na de hervatting was Ikin voor slechts 5 runs uit, maar Yardley en Bed- ser hielden stand. Juist toen de 300 op het bord verscheen, ging Bedser lbw. voor 25 runs op Miller, doch Evans za.g kans den tijd uit te spelen. Yardley bleef met 53 n.o. en aan hem dankt Engeland voor een groot gedeelte de draw, de derde sinds 1881 in Australië. Door deze draw blijven de Ashes", die sinds 1937 in het bezit van Australië zijn, in Australië, want En geland kan hoogstens nog gelijk komen, doch dan moet het de twee nog restee- rende testmatches, waarvan de vierde op 31 Januari te Adelaide begint, winnen. Bij een gelijk aantal overwinningen in een serie blijven de „Ashes" In het bezit van den houder. Het aantal toeschouwers is ver boven de 300.000 gekomen en de re cettes bedroegen ongeveer 50.000 pond. De eindcijfers luiden: Australië 365 en 563; Engeland 351 en 310 voor 7. De uitslagen van de zevende ronde van het schaaktournooi te Hastings luiden: Premier section: Alexander wint van Abrahams, Raizman wint van Tartakower, WoodGolombek rem.. Gudmunsson wint van Aitken, YanofskiPrins afgebr. De stand luidt thans: Alexander 6'A, Tartakower, Yanofski en Gudmunsson elk 4%, Abrahams 3%, Raizman 2%, Wood, Aitken en Golombek elk 2, Prins 1. De standen in de andere afdeeling zijn: Premier reservegroep A: Van Steenis (Ne derland) 6, Hirsch en znosko Borowsky elk 5V2, O'Hanlon en Butcher elk 4, Newman 3%, Wijker (Nederland) en Barzin 2%. B; Crown 5. Yatron 4, Sergeant en See- wald (Nederland) elk 3- C: Milner-Barry 5'/2Spanjaard (Neder land) 5. De uitslagen waarbij Nederlanders be trokken waren in deze afdeelingen znjn: Van Steenis wint van Barzin, Hirsch wint van Wijker, Seewald windt van Sergeant, Spanjaard wint van Schenk. Major groep A: Woodthorpe 6, Whitaker 5. Pindar, Cook en Vader (Nederland), elk 3%. Major groep B; Wallis en Gerritse (Ne derland elk 5 (4Copping 5, mej. Heems kerk (Nederland) 3 De bridgevereeniging Viva won den Leo Vintgensbeker in de jaarlijksche vereeni- gingskampioenswedstrijden, die in Den Haag gehouden werden. Met groote vr.eugde geven wij kennis van de geboorte van onze dochter JOSé lie bfl het H. Doopsel de aamen ontving Joanna Maria Elisabeth Overveen. 3 Jan. 1947 Zijlweg 12a A. W. VAN GORP G. A. A. VAN GORP— van Waveren Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, vol over gave aan Gods Heiligen Wil, onze broer, be- huwdbroer en oom, de Heer LEONARDUS VAN HENSBERGEN ln den ouderdom van 71 Jaar. Wij bevelen de ziel van den overledene ln uwe gebeden aan. Namens de familie: H. S. v. HENSBERGEN Noordwij kerhout, 6 Januari 1947. Heereweg 7. Rozenkrans bidden 's avtonds 8 uur. De H. Requiemmis zal worden opgedragen Don derdag 9 Januari, 9 uur, in de parochiekerk van den H. Jozef, Noord- wljkerhout, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof, aldaar. GEEN KOU NODIG! Wij hebben nog prima turf. Laat ons even komen praten. Br. onder no. 87107 bureau van dit blad. In- en verkoop net gedragen kleedlng. Van ouds bekend: O VERB EEK - Jansweg 59 Telef. 13256 Gevraagd voor Dinsdag en Donderdag van 95 uur. Loon f 5. Aanm. Zandvoorter Allee 27, Heemstede. Direct na het aantee- kenen TROUW AUTO'S ROZENSTRAAT 7—9 DROOGSCHEERAPPARAAT. Bij felle koude en schrale huid een uitkomst voor Uw gezicht. W(j demonstreeren het U gaarne. Zijlstraat 87 - Telef. 11110 Koninginneweg 46 Telefoon 10020 DONDERDAG 9 JANUARI, 3 UUR N.M. Beleefd aanbevelend. H. HOUTMAN gevraagd. WASSCHERU BEELEN. Bleekersvaartweg 13, Heemstede. VOOR DE BOEKBINDERIJ. ANTONIESTR. 4 b/d HOOGSTR Hoera, Anton is er weer! De eerste oplage was vrijwel onmiddellijk na haar verschijnen uitverkocht. Thans is de tweede druk gereed. Want, wie kent Anton de Bison niet? Zijn merkwaardige avonturen waren stuk voor stuk tafereeltjes, waarvan jong en oud hebben gesmuld. Al die wonderlijke gebeurtenissen bij de men- schen en de dieren zijn teruggekeerd in het boek, dat bij de N.V. Drukkerij „De Tijd" is verschenen. Het interessante leven in de Ark van Noë, de groote dierenvergadering. de Egytenaren en de Chineezen, Columbus en de goudzoekers, alles passeert weer in bonte rij. Groot en klein beleven er hun pleizier aan, want het is een verhaal, dat zich bij uitstek leent om aan kinderen te worden verteld. Het bevat 240 illustraties, geteekend door Sacha van BeekGerdes en het is gevat in een kleuren-omslag, waardoor het een begeerenswaardig bezit wordt voor de jeugd. De prijs bedraagt 1.30, afgehaald aan het Kantoor der N.V. Drukkerij „De Tijd", N. Z. Voorburgwal 6573 te Amsterdam-C. of bij de agent schappen. Franco per post bij vooruitbetaling 1.50. Ook verkrijgbaar in den boekhandel. ALLES VOOR FOTO-AMATEURS EN* GOEDKOPER GEVRAAGD OP FABRIEKSKANTOOR Mulo-opleiding en bekendheid met typen strekken tot aan beveling. Brieven onder no. 87207 bureau van dit blad. FIJNWASSCHERIJ „DE ONDERNEMING". GROOT HEILIGLAND 24 HAARLEM gevraagd afd. Automobielen FRANS P. VAN RUMPT SPAARNWOUDERSTR. 105 VOOR DAMES, HEEREN EN KINDEREN Afleverirfg desgewenscht binnen 14 dagen 4MEEAI6 TEL 10411 HAARLEM OSTADEPLEIN 1 HEEMSTEDE vraagt en BEKWAME KRACHT voor de afdeeling verkoop. Kennis van het boekenvak voor deze laat ste functie gewenscht. Gaarne schriftelijke sollicitatie. Voor zoo spoedig mogelijk gevraagd: en een Aanmelden bij Drukkerij van Dvjk - Weeresteinstraat 9. Hillegom - halte Vosselaan. Reisgeld wordt vergoed. MOD. LEVENSMIDDELENBEDRIJF vraagt voor direct Alleen zij. die als zoodanig reeds in zulk bedrijf werkzaam zijn geweest en van zeer goede getuigen zijn voorzien, gelieven te solliciteeren. Voor prima krachten betalen wij prima loon. P. Emmer, Paul Krugerkade 25. Vrijdag 10 Januari 8 uur AMSTERD,-ROTTERD. TOONEELGEZELSCHAP' Kermislegende van Fr. Molnar. Regie: Paul Storm m. m. v. Nina Bergsma, Nellv Ernst. Annie Verhulst. Kees Brusse, Anton Burgdorfer, Louis van Gasteren en anderen. Prgzen: ƒ1.tot 3.50 (alles inbegr.). Voorverkoop .'anaf Woensdag van 10—3 uur. Telefonisch na 12 uur Het Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers te Amsterdam houdt zitting tot het geven van inlich tingen en het inschrijven van gegadigden als voor Land- en Luchtstrijdkrachten en Beroeps, militair voor Koninklijke Marine Vloot, Marini.ers en Marine Luchtvaartdienst eiken Maandag- en Donderdagavond van 710 uur DROSTE'S CACAO- en CHOCOLADEFABRIEKEN N.V. te Haarlem vraagt voor directe indiensttreding tot 25 Jaar. Aanmelden aan de fabriek van 8.30lo en van 12 uur. üinitimiiiiifitiiiuiiiiiiiuititiiiiiiimiiiiiiimmiimiiitiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiie (16 cents per m.m.) R.K. JONGEMAN, 22 jaar, (gehuwd), goed verkoper, met kennis boek- en kan toorboekhand., zoekt serieuze betrekking. Brieven ond. no. 32236 bureau van dit blad ft. K. BOERENARBEIDER b. z. a. voor direct, op de hoogte met alle landbouw- mach. Woning moet disp zijn. Da Costastraat 58. GEROUTINEERD BOEK HOUDER heeft nog enige avonden per week vrij. Br. onder no. 82254 bur. v/d bi. CHAUFFEUR met motor carrier in dienstverband condities nader overeen te komen, b z.a Brieven onder no. 89369 pur. van dit blad. TWEE NETTE WERKSTERS bieden zich aan, liefst om trek Aerdenhout Heemstede Br. onder no 38 agent v. d. blad. Parallelweg 14. Noord wijkerhout. NET R.K. WINKELMEISJE gev. bij Melkinrichting J. H. Heeremans, Gibraitar- str. 17, Haarlem (W.) Tel. 31404. MEISJE. Mevr. Caron-Wille, Koninginneweg 26 Haarlem, vr. tegen 1 Febr. een net R.K. meisje v. d. en n. of v. d. d. Klein gezin; goed loon; werkster aanwezig. Aanmel den na 7.30. Nette BAKKERSKNECHT terstond gevraagd w. dienst plicht v. d. tegenw. Jac. de Wijs, Bomeostr. 46. Heem stede. FLINKE DAG-DIENSTBODE gevr. voor direct. Mevrouw Rap. Gr Markt 12. AGENT gezocht door groote verzekeringsmij. voor Haar lem en omstreken. Zij, die op de hoogte zijn en over relatie beschikken genieten de voorkeur. Ruime bijver diensten. Geen borgstelling noodig. Zeer goede provisie Brieven onder no. 82248 aan bet bureau van dit blad. DAGMEISJE. Gevr. per 15 Jan.. wegens verhuizing der tegenwoordige, flink dag meisje, v.g.g.v. Zelfst. kun nende werken. 2 x p. week werkster aanwezig. Goede behandeling en hoog loon Aanm. 's av. na 7 u.Bach- laan 16, Heemstede. ZELFSTANDIGE HULP eevr. Prettige werkkring Br. on der no. 89367 bur. v. d- blad. BBSCH. HUISHOUDSTER gevr. in gezin met 2 kind., ivaarv. moeder ziek is; liefst extern. Fabel Iordensstr. 21. HULP I/D HUISHOUDING gevr. v. d. dag of d. en n.; liefst R.K. Zondags en één middag in de week vrij. Met huiselijk verk. Horn, Korte Begijnestraat 28. DAGMEISJE. Mevrouw van Cleeff, Zomerlaan 23. Heem stede. vraagt een erv. op gewekt dagmeisje van 3% u. Werkster aanw Tel. 29425. GEVRAAGD een eerste klas drukker en zetter en een zetter-drukker. Brieven on der no. 89377 bur. v. d. bi. BEKWAAM EERSTE BE DIENDE gevr. v. banket bakkerij gevr. voor direct. Bekendheid met kokswerk noodzakelijk. L Bas, Scho- terweg 28 KAPSTER gevraagd. Swart, Tempeliersstraat 63. DEGELIJK MEISJE gevr. te Overveen v.d.e.n. Kunn. koken. Tel. 23068 of br Nr. P 6870 Boekh. Vemout Overveen. HEEREN FIETS (prima) te koop, compleet; goede lucht banden. Schoterveenstr. 12. MOOI GESPONNEN SCHA PENWOL te koop. IJdijk 89, Spaarndam. SINGER INZ.B. TRAFN- MACH. m. ringsp. en Singer handn.mach. te koop. Te zien Vrjjdagav. na 8 uur: Karei v. Manderstraat 74. ACCORDEON te koop in pr. st., piano klavier 12 b. Piet Does. Haariemmerstr. 22, HHlegom. BABY-COMODE te koop nieuw, f 40. Leeuwerikstr. 79. Haarlem N. PANTERKACHEL z. g. a. n. E. M. Jaarsma, 30O M3. na pijp f 125, Middenweg 96c. D. MANTELPAK wol m. 40 42. nieuw, te koop. Mee- ter. Zomerkade 121. TE KOOP; crème Kinderwa gen. z.g.a.n Kleverparkweg 68. Haarlem. TE KOOP AANGEBODEN mooi Old finish ellaapka- mer-ameublement. bestaan, de uit 2 per*, bed met groote toog. 2 nachtkastjes, tafel, 2 stoelen, prima Aupinjr en 3-deelig bedstel vooroorl. kw. f 550. 16 els ex-minster vloerkleed f 200 en prima gasfornuis f 150. Adres te vem onder no 82202 bur. van dit blad. 2 PERS. LEDIKANT te koop gevirarlgd Aiuping of derg. en mooi 2 of 3 pits gasstel. Br. onder no. 82204 bur van dit blad. PR. 2-DEURS BOEKENKAST te koop f 150, 2 p. Ski's. Jansen, Atjehstr. 89. JAZZ-GUITAAR. Philips' luidspreker, Leendert Meesz- straat 63 bij Rampl. BRAND- EN AANMAAK. HOUT in elke hoeveelheid te koop. Te zien en bevragen P. Ph. de Vette, Iepenlaan 11, Zwanenburg-Halfweg. KAMERS. Be)', heer zoekt zit-slaapkamer met of zon der pension, rustige omg. Brieven onder no 82218 bureau van dit blad. WONING. Jong echtpaar zoekt wonine of gedeelte van woning. Eventueel ge negen geïmproviseerden keu ken op onze kosten in te richten. Als erkentelijkheid voor de hulp stellen wij da mes- of heerenrijwiel hier tegenover. Goede referenties aanwezig. Br. onder no. 82220 bur van dit blad. HOOGE BEUOONING voor dengene die aanwijzing kan geven over 'n winterjas, ge- riolen op Zondagavond in Hotel Funckler. KIPPEN 'EN EENDEN te koop, ie kwaliteit. Pluimvee- bedrijf ,.'t Spaame", Schalk- wijkerweg 127. KNIPPATRONEN, pasklaar maken en geheel vervaar digen van dameskleeding Van Kuyk, Wagenweg 150, Haarlem. STOPPAGE IN TILBURG kan nog stopwerk gebrui ken. Stoppen alle soorten weefsels. Billijke prijzen vlugge aflevering. Br. onder no. 82256 bur. van dit blad. DAMES. Nieuwe mantels, dikke stof vanaf f 35 to» f 65, zonder punten. Heeft U stof of deken? Maakloon f 30. 1 a 2 weken klaar. Schermerstraat 36huis bil Zijlweg. WONING RUIL. Aaingeb. mooi vrii huis Haarlem N.. bev, 6 kamers, keuken, voor- en achtertuin enZ" huur f 31. Gevr. kleine' vril huis of benedenhuis poort. Oven-veen of Bloe" mendaal. Br. onder no- 82206 bur. van dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4