Ouden van dagen Nederland niet verantwoordelijk voor achteruitgang Meeningen van financieeie en zakenwereld Kans op voortduren van den dooi Echter niet veel zekerheid BENOEMING VAN MARSHALL GOEDGEKEURD Agressieve dreiging van Indonesiërs, vooral na Soedirman's rede Ook territoriale wenschen naar voren gebracht Radio in Vietnam beschuldigt Marius Moutet Groote voldoening te Moskou Paus ontvangt den Rom. adel Kolsnvoorziening loopt geen gevaar Wat is er toch met den Elfstedentocht? Prinses maakt het goed Fransche onderhandelingen mislukt? Tot hoofd en hart DONDERDAG 9 JANUARI 1947 a 69ste JAARGANG No. 23742 De parlementaire commissie naar de West Indonesiër bij Truman Comm. Generaal te Batavia MEMORANDUM AAN GROOTE VIER Geen constant weer CONVERS! ELEEN1NG 1947 Het weer Langere kolentreinen Felle brand te Westzaan Tien ton cacaopoeder verloren gegaan FINANCIEEL ACCCORD ONDERTEEKEND Tusschen Nederland en België Mi»: 0 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart, Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: f/ Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ii HJewel wij, zooals, wij gisteren reeds schreven, van harte de geste van de regeering toejuichen om op den kortst mogelijken termijn wettelijke maatregelen te nemen, die eenige leniging beteekenen van den grooten nood Waarin zoovele ouden van dagen mo menteel verkeeren, zoo meenen wij toch, dat het wetsontwerp, door minister Drees ingediend, wel voor eenige verbe tering vatbaar is. Wij willen geenszins uit het oog verliezen, dat dit een nood- regeling is, maar van den anderen kant Is deze noodregeling toch de voor loopster van de waarschijnlijk over drie jaren tot stand te brengen defini tieve regeling voor de ouderdomsvoor ziening. In zijn memorie van toelich ting zegt de minister dan ook, dat hij later profijt hoopt te kunnen trekken Van de ervaring, opgedaan met deze hoodregeling. En nu is een der bezwa ren tegen het wetsontwerp wel dit, dat de verzekerings gedachte er geen enkele rol in speelt. In het jongste nummer van „De Opmarsch", het pro pagandablad van de Kath. Volkspartij, wordt dit ernstig betreurd, omdat op deze gedachte immers slechts een ge zonde verzekering is op te bouwen. Ook het Chr. Nat. Vakverbond heeft dezer da gen in een adres aan de Tweede Kamer Zijn ontstemming hierover geuit. Welis waar is de regeering van plan de defini tieve regeling op 'n verplichte verzekering te baseeren, maar terecht vraagt „De Opmarsch" of niet in het voorliggende ontwerp reeds met dit beginsel rekening had kunnen worden gehouden. Uit het feit, dat men niet van de Verzekeringsgedachte is uitgegaan, vloeien vanzelf weer een aantal andere bezwaren voort. Bij het bestudeeren van het Wetsontwerp ontkomt men niet geheel aan de gedachte, dat men met een soort staatsarmenzorg te doen heeft. Het is 't wel niet heelemaal, maar als men be denkt, dat de uitkeering alleen ge schiedt op aanvraag, dus niet auto matisch, zooals bij de ouderdoms- en invaliditeitswet, waarbij de arbeider op 65-jarigen leeftijd of bij het invalide worden rechten kan doen gel den, dan heeft dit inderdaad toch Wel veel weg van armenzorg. In deze aanvraag alleen reeds zit iets ver nederends. Vervolgens komen controleurs van den Raad van Arbeid bij de ouden Van dagen poolshoogte nemen over den stand van zaken, waarbij de 65-jarige hoe grievend is zulks voor de mees ten van heel hun hebben en houden verslag moeten doen. Bevindt de Raad van Arbeid dan alles in orde, dan volgt de uitkeering. De meeste critiek wordt echter uit geoefend op de bepaling in het wetsontwerp, dat, wanneer een klein eigen inkomen wordt genoten, dit voor de helft op de maximum-uitkee- ring in mindering wordt gebracht. Men- schen, die dus tientallen, jaren, vaak van egjj klein salaris, een pensioenpremie hebben betaald, komen thans in een ongunstiger positie dan zij, die zich nooit over de toekomst bezorgd gemaakt heb ben. Nu verklaart de minister wel. dat, daar bij de voorgestelde noodvoorziening de helft van het eigen inkomen ge heel wordt vrijgelaten, men toch belang blijft houden bij een eigen inkomen, maar ieder zal moeten toegeven, dat in de voorgestelde regeling een onbil lijkheid schuilt. Er zit bovendien een groot gevaar aan vast. De lust tot spa ren, het streven om zelf zooveel mo gelijk voor zijn ouden dag te zorgen, het gevoel van eigen verantwoordelijk heid krijgt hier een geduchten knak. E>e oorlogsjaren en de tijd, waarin wij thans leven, kenmerken zich toch al jammer genoeg door een groot gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Het Zou daarom te betreuren zijn, indien regeringsmaatregelen, zij het dan mis schien onbewust, dit tekort in zekeren Zin nog zouden aanwakkeren. De taak Van den staat is aanvullend en stimu- 1 eerend op te treden, daar waar hulp noodig is. Het gemeenschappelijk Welzijn en de verzorging daarvan zijn ünmers vooral aan het staatsgezag' toe- Vertrouwd. Doch de staat neme niet alle zorg op zich en schakele niet alle hidividueele verantwoordelijkheid uit. De macht, die mede hierdoor de dictatuur- sta ten zich hebben toegeëigend, zij ons een les. Te gemakkelijk wordt dan im mers het staatsgezag weer zelf geleid en beheerscht door belangengroepen en par tijzucht. Het is gioed hierbij te denken aan hetgeen de Pauselijke Encyclieken ons leeren. In zijn „Richtlijnen voor maatschappelijk herstel" wijst pater An- Selinus O.F.M. Cap. aan de hand van de Pauselijke brieven op het nut van sparen. De arbeiders kunnen door spaarzaamheid eeniig bezit verwerven en dit geleidelijk vermeerderen en door het Verstandig te beheeren lichter en met blinder zorg de gezinslasten dragen. Zij borden daardoor bevrijd van die be- staansonzekerheid, die zoo bij uitstek het lot van de proletariërs is. En zij biogen vertrouwen, dat na hun diood v°Or hun nagelaten betrekkingen eeni- Sermate zal zijn gezorgd. Dat vooral in onzen tijd de hulp van den staat niet ontbeerd kan worden, wij gaarne toe, maar wij achten het een groot gevaar als hij iedere zelf- Z°rg overbodig zou maken en alle ver antwoordelijkheidsgevoel zou dooden. ®et is daarom, dat wij willen waarschu wen tegen iederen overheidsmaatregel, die dat gezonde beginsel aantast. Als een afbeider op zijn cuden dag voor een klein wgen inkomen, gezorgd heeft, hetzij °t>r middel van sparen of dioor het Jarenlang betalen van een premie voor en pensioen, dan moet de staat dit in De Ned.-Indische regeering heeft formeel verklaard, dat zij met den meesten nadruk de beschuldigingen van republikeinsche autoriteiten van de hand wijst, dat Nederland verantwoordelijk zou zijn voor den onlangs tot uiting gekomen achteruitgang van den toestand in Indië. In de in krachtige bewoordingen vervatte verklaring werd verklaard, dat „de maatregelen, die in de afgeloopen drie weken noodzakelijk zijn gebleken, alle een gevolg zyn van de agressieve dreiging, welke meer en meer tot uiting kwam na de 26 December door Soedirman gehouden rede". De Nederlanders verklaarden, dat de Indonesiërs de moeilijkheden met het bestand voortdurend veroorzaakt hebben. alle opzichten waardeerer en aanmoe- ^lBen. Het huidige wetsontwerp zal bij elen den indruk wekken,, dat hij dit niet r°6t en juist een premie geeft aan de rtien, die altijd maar Gods water over akker hebben laten, loopen. Tntusschen zal, ondanks de critiek, die J™1! op het wetsontwerp meenden te y^ten uitoefenen, het ongetwijfeld ver- ehtijig brengen in den barren nood, j, aarin zeer vele ouden van dagen ver in 6rerL Moge het wetsontwerp spoedig jjhe Kamers in behandeling komen en u eenige o.i. noodzakelijke wijzigingen a{5 staatsblad bereiken, opdat het, in IjJ^bohting van een definitieve rege- e 8 der ouderdomsvoorziening, tot zegen Ucht?6 voor honderdduizenden en een fcbtpunt zij in hun overigens toch al donkeren levensavond, Er wordt op gewezen, dat de over eenkomsten eenzijdig zijn geschonden en dat de nationalisten duidelijke gecoördi neerde aanvalen op touw hebben gezet. In de verklaring werd de belofte ge daan, dat de pers vandaag de beschik king zal krijgen over gedocumenteerd bewijsmateriaal, waaruit de Indonesi sche verantwoordelijkheid voor de bot sing blijkt. Zoowel Nederlandsche als Indone sische woordvoerders gaven als hun meening te kennen, dat de toestand in Indië „explosief" is, terwijl de be trekkingen werkelijk slechter zijn dan in maanden het geval is ge weest. De verklaring van de Nederland sche regeering werd afgelegd naar aan leiding van Dinsdagavond gehouden korte redevoeringen van nationalisti sche burgerlijke en militaire leiders. In deze redevoeringen dreigden zij met ver geldingsmaatregelen met de volle sterk te van de republikeinsche geregelde en guerilla-strijdkrachteh tenzij de Neder landers oen einde maken aan de „agres sie". Hatta, Soedirman en Sjarifoedin heb ben tijdens een massa-meeting in Djok jakarta de handschoen opgenomen uit protest tegen de Nederlandsche acties te Palembang en Medan. „Nog steeds wenschen wij den weg des vredes te bewandelen, maar de Ne derlandsche militairen saboteeren de politiek van hun eigen regeering", zeide Hatta en vervolgde: „Indien de soldaten van' generaal Spoor zich buiten het Ne derlandsche gebied begeven, zijn wij er op voorbereid hun een halt toe te roe pen Indien zij gaarne uit Indië gejaagd willen worden, mogen zij de sterkte der Vóór het vertrek van de parlementaire commissie naar West-Tndië heeft een A.N.P.-verslaggever nog een kort onder houd gehad met prof. J. H. A. Logemann. De reis zal gaan via R-io de Janeiro. Aan Suriname zal een bezoek van twee weken worden gebracht,,daarna vertrekt de commissie naar Curasao1 én tenslotte zal een rondreis langs de overige Neder landsche Antillen worden gemaakt. Voor loopig is de datum van terugkeer vast gesteld op 14 Februari. Tegen dien tijd vereischen de werkzaamheden in de Ka mer wederom de aanwezigheid van ,de Kamerleden. De parlementaire commissie voor West- Indië is gistermiddag om 13 uur van Schiphol per Skymaster vertrokken. Het programma van de parlementaire commissie naar West-Indië luidt: 8 Ja nuari: Amsterdam—Rio de Janeiro; 11 Januari: Rio de Janeiro-Belem; 12 Ja nuari: Belem-Paramaribo; 25 Januari: Paramaribo-Curagao; 1 Februari: Cura- cao-Bonaire; 2 Februari: Bonaire-Cu- ragao en Curagao-Aruba; 6 Februari: Aruba-Curagao; 7 Februari: Curagao- St. Maarten. Het verdere reisprogramma is nog niet definitief vastgesteld. 15 Februari hoopt men weer uit New- York naar Nederland te vertrekken. De Indonesische eerste secretaris bij de Nederlandsche ambassade te Wash ington, mr.' R. M. Ariono Koesoemo Oetoyo, was Dinsdagavond in nationale kleederdracht aanwezig op een receptie voor het corps diplomatique in het Witte Huis te Washington. Hij is de eerste In donesiër, dien president Truman ontvan gen heeft. Indonesiërs beproeven. Wij zijn sterk genoeg, ze in zee terug te drijven." Soedirman bracht de beschuldiging te berde, dat de Nederlanders door hun agressie verantwoordelijk zijn voor de laatste gevechten. „Wij zijn thans sterk genoeg om ge weld met geweld te vergelden," schreeuwde hij. „Wij kunnen de schaamtelooze Nederlandsche acties niet alleen met schriftelijke protesten beantwoorden." In de periode van 29 December tot 4 Januari zijn volgens een officieel verstrekte verlieslijst 11 militairen van het K.N.I.L. en de Koninklijke Landmacht gedood en 3 gewond. De Commissie-Generaal is hedenoch tend te Batavia aangekomen. Op het vliegveld waren ter verwelkoming o.m. aanwezig dr. Van Mook, de wnd. direc teur van het kabinet van den Luit.- Gouv—Gen., dr. P. J. Koets, de adviseur in algemeenen dienst, mr. K. L. J. Ent hoven, de heer Ch. O. van der Plas, vice- admiraal A. S. Pinke, de directeur van het departement van Binnenlandsch Be stuur, dr. W. Hoven, de directeur van 't departement van Economische Zaken, mr. J. H. van Hoogstraten, de president van Oost-Indonesië, Soekawati, en de kabinetsformateur van Oost-Indonesië, Nadjamoeddin. De Commissie-Generaal had geen verklaring af te leggen. Tijdens Haar rijtoer door de Jordaan te Amsterdambracht H.M. de Koningin een bezoek aan de voorbereidende school van de vereeniging Tot Heil des Volks". De vorstin onderhoudt zich met de kleuters in een der schoollokalen Naar -wij vernamen, heeft de Minister raad gisteren van half 10 tot half 2 ver gaderd om de vaststelling van het Ne derlandsche standpunt inzake het Duit- sche vraagstuk waartoe zooals bekend ons land namens de Groote Vier werd uitgenoodigd voor te bereiden. Daartoe heeft de Ministerraad in deze speciale zitting aan eenige zijner adviseurs, die zich met de bestudeering van dit vraag stuk reeds geruimen tijd bezig houden, gelegenheid gegeven hun inzichten ken baar te maken. In aansluiting op het officieele bericht van de bijeenkomst van den Minis- (Van omen Utrechtschen correspondent) Het verwonderlijke feit, dat hedenmorgen de straten nat en de wind zoel bleek te zijn, heeft velen verwonderd doen vragen wat er nu eigenlijk gebeurt met het weer in en om ons land, waarom De Bilt vorst voorspelt, terwijl de dooi inzet met langdurigen regen. Het antwoord op deze vragen, aldus vernemen wij uit De Bilt, ligt in het*-feit, dat ons land de laatste weken in een weerkundig zeer moeilijke situatie ligt, namelijk op de grens tusschen ocr.aandepressie en dooi eener- en continentaal hoogeluchtdrukgebied en vorst anderzijds. Tot welke markante verschillen dat reeds binnen de enge landsgrenzen aan leiding geeft, blijkt uit het feit, dat he denmorgen gelijktijdig in Vlissingen drie graden dooi en zoele Zuid-Westenwind en in Groningen zes graden vorst, sneeuw en felle Oostenwind werd gere gistreerd. Ofschoon de verwachting voor de eerste 24 uur zeker geen her optreden van de hevige vorst voor spelt, moet men, toch bij voorspellingen op langeren termijn een grootere voor zichtigheid in acht nemen. Want reeds nu is zeker, dat de van het Westen naar het Oosten voortschrijdende dooi ergens in ons grensgebied met Duitsch- land tot stilstand zal komen. Op dat oogenblik is het de vraag of de enorme massa koude lucht, die nog boven Duitschland, de Baltische landen, Polen, Rusland, den Balkan en de Po vlak te Langt, de depressie terug zal dringen, waardoor opnieuw vorst ons deel zal worden, een mogelijkheid, die, gezien de groote uitgestrektheid van het koude gebied, voorloopig als een latente drei ging blijft bestaan, of dat de depressie den, slag zal winnen, een mogelijkheid, die ook al in verband met het feit, dat zich in de omgeving van New Found- land nog een nieuwe depressie aan het wormen is, gelukkig niet te gering ge noemd behoeft te worden. Los van deze verwachting in haar algemeenheid dus gunstiger voor voortdurende^ dooi dan voor terugkeerende vorst moet men vanavond en vannacht bij helder wordenden hemel rekening houden met opvriezen en dus metglad de wejgen. Het K. N. M. I. te De Bilt deelt mede: Uit vele plaatsen van ons land werden vanmorgen temperaturen boven het vriespunt gemeld. In het Noorden daar entegen vroor het nog 5 a 6 graden. Deze dooigrens verplaatst zich nog lang zaam verder in Oostelijke richting en ral ongeveer bij onze Oostgrens tot staan komen, zoodat do temperatuurstijging ook tot Friesland en Groningen zal door dringen. In Duitschland, Scandinavië, Polen en den Balkan blijft de vorstperiode aanhouden. De koude lucht blijft dus vlak bij onze grens aanwezig. Bij dergelijke situaties is het onmogelijk te zeggen of de dooi in ons land definitief doorzet. Immers het even terugtrekken van de depressie acti viteit doet in het Oosten van het land de vorst weer terugkeeren. Bovendien zal de lucht geleidelijk breken, in verband waarmede het vannacht op vele plaatsen weer zal opvriezen. De gladheid van de wegen kan daardoor tijdelijk weer toe nemen. Vanmorgen 7 uur werden de volgende temperaturen waargenomen pe Bilt +2, Vliegveld Schiphol -f-3, Vlissingen +3, Vliegveld Gilze-Rijen +4, Vliegveld Eindhoven +3, Vliegveld Beek +3, Den Helder +1. Vliegveld Twente 1, Vliegveld Eelde 6, Parijs +5, Lon den +5, Kopenhagen 6, Berlijn 12, München 9, Praag 11, Bem 1. Met ongewone snelheid heeft de Amerikaansche Senaat gisteren eenstemmig de benoeming van generaal Marshall tot minister van Buitenlandsche Zaken goedgekeurd, nadat de republikeinsche senator Vandenberg beloofd had dat zyn partij de buitenlandsche politiek der regeering zou blijven steunen. De senaatsbepaling, dat goedkeuring pas op den dag na de benoeming kan geschieden, werd ter zijde gesteld. Eenige minuten tevoren was onder voorzitter schap van Arthur Vandenberg de senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken bijeen gekomen en had deze haar eenstemmige goedkeuring aan Marshali's be noeming gehecht. Men verwacht, als gevolg van de ambts wisseling, wijzigingen op groote schaal in de hoogste rangen van het Ameri kaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken en mogelijk ook bij de Amerikaan sche vertegenwoordiging overzee. Buiten de reeds bestaande vacatures in de hoogere rangen zal, naar men aan neemt^ eein nieuwë ontstaan door het vertrek van Dean Acheson, onderminister van Buitenlandsche Zaken. Deze heeft reeds eenigen ty<{ geleden verzocht naar zijn particuliere advocatenpractyk te mo gen terugkeeren, doch het is mogelijk, dat hij zal aanblijven totdat Marshall zich heeft ingewerkt. Als mogelijke verdere vacatures in de toekomst worden genoemd de functies van Benjamin Cohen, een van Byrnes' naaste adviseurs bij de vredesonderhan delingen en van Wiliiam Benton die pe- last is met de Amerikaansche propa ganda overzee. Andere berichten zeggen, dat generaal Marshall voornemens is Leighton Stuart. ambassadeur in China, te vervangen door lt.-gen. Wedemeyer, thans commandant van de Amerikaansche strijdkrachten in China. Zij, die met zijn politiek stand punt bekend zijn, voorspellen dat hij de eliminatie van ambtenaren met commu- nistiscben of uiterst linkschen inslag zal versnellen. Mogelijk zal de reorganisatie medebrengen, dat meer militaire leiders bij den diplom,atieken dienst komen. Verschillende waarnemers bUjven er by, dat achter het aftreden van Byrnes meer steekt dan uit diens verklaringen blykt. De theorie, dat generaal Marshall wordt beschouwd als een beiangryk candidaat voor de presidentsverkiezingen van 1948, wint veld bij politieke waarnemers. Marshall, die als minister van Buiten landsche Zaken president zou worden als er iets met Truman zou gebeuren, krygt, thans de kans om vóór de presidents verkiezingen een goede reputatie als bur ger en vredestichter op te bouwen. Dit is uit politiek oogpunt van belang in verband met het tradltioneele bezwaar van de Amerikanen om een generaal als president te kiezen. De plotselinge wijziging in de leiding der Amerikaansche buitenlandsche poli tiek doet de diplomaten, die bij de UNO betrokken zijn, zich afvragen, of de Ver- eenigde Staten hun politiek inzake de atoombom zullen wyzlgen. De Ameri kaansche politiek betreffende de atoom energie stond in het middelpunt der speculaties, toen in Lake success het af treden van Byrnes en de benoeming van generaal Marshall bekend werden en men daarbij het heengaan van Bernard Ba- ruch, drie dagen tevoren, in herinnering bracht. De benoeming van George Marshall tot opvolger van Byrnes, wordt volgens U. P in Londen opgevat als een verdere oriënteering naar rechts in de Ameri kaansche buitenlandsche politiek. Het vertrek van Bymes van het Amerikaan sche politieke tooneel acht men een ern stige slag voor Engeland, waar Bymes beschouwd werd als de bekwaamste staatssecretaris sinds Cordell Huil. Hoe wel Marshall niet onpopulair is in Enge land, wordt zijn naam in verband ge bracht met de Amerikaansche politiek in China, waarmede Whitehall nimmer bij zonder ingenomen is geweest. De Amerikaansche politiek in China is in de afgeloopen maanden eveneens het onderwerp van Russische critiek geweest. Moskou verbond deze politiek met de „imperialistische doelstellingen" van de V. S. in den Pacific. Reuter meldt echter uit Moskou, dat de benoeming van Marshall daar met groote voldoening is ontvangen. De Rus sische pers heeft nog geen commentaar gegeven, doch de algemeene verwachting is, dat de nieuwe minister zal worden gewaardeerd en gerespecteerd, vooral om zijn oprechtheid en waardigheid. Zijn zeer groot geduld zal van groote waarde blijken te zijn als zich naar aanleiding van het vredesverdrag met Duitsch land meeningsverschillen mochten voor doen. Het aan de Russen verantwoording verschuldigde Duitsche blad „Nacht-Ex press" meent dat de benoeming van Marshall als opvolger van Bymes een Amerikaansche concessie aan Moskou is. Het blad wijst er op dat Marshall de conferenties van Yalta, Teheran en Pots dam bijwoonde en dat van hem bekend is dat hij goede betrekkingen met Rus sische staatslieden onderhoudt. Truman had geen betere keus kunnen doen, commentarieerde een off. Fransch woordvoerder de benoeming van generaal Marshall, doch hij zeide dat het aftreden van Byrnes in officieele Fransche krin gen als een groote verrassing was ge komen. „Le Monde", het blad dat vaak het standpunt van de Quai d'Orsay weer geeft, zegt dat er achter het aftreden van Byrnes groote geheimzinnigheid schuilt en veronderstelt, dat hij mis schien met Truman verschil van meening over belangrijke zaken als de atoom kwestie heeft gehad. terraad ter beraadslaging over het Duitsche vraagstuk heeft een zegs man van het ministerie van Buiten landsche Zaken aan A. P. verklaard, dat de goedkeuring verwacht wordt van een memorandum, dat te dezer zake naar de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier te Londen zal worden gezonden. „Dit derde memorandum," voegde hij hieraan toe. „zal aantoonen hoe nauw de belangen van Duitschland met die van de landen, die het om ringen, samenhangen. Het memoran dum zal wellicht tevens een aantal nieuwe gezichtspunten voor den op bouw van Duitschland inhouden." Het vorige jaar werden twee memoran da verzonden, waarin het vitale belang voor Nederland van het Duitsche ach terland werd geschetst. Dit derde memo randum is voorbereid door een aantal financieeie en economische experts en het zal tevens de meening weerspiegelen van personen uit zaken-, scheepvaart- en vakvereenigingskringen en van geleer den. Méér dan de Belgen leggen de Neder landers den nadruk zoowel op hun ter ritoriale als economische wenschen, ter wijl het belang van België in de eerste plaats een economisch karakter draagt. De vorige week heeft de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken te Brussel, zooais bekend, de gemeenschap pelijke Nederlandsch-Belgische proble men met het oog op Duitschlands toe komst besproken. De zegsman verklaarde verder, dat de Nederlanders verre op de anderen vóór zijn geweest met hun voorbereidingen wat het Duitsche probleem aangaat, en dat een aantal andere kleine landen in lichtingen bij de Nederlandsche regee ring kwamen inwinnen, toen zij uitge noodigd werden hun zienswijze aan de commissie te Londen bekend te maken. De zegsman besloot met te zeggen, dat weinig effectieve resultaten van de bij eenkomst te Londen worden verwacht en dat de beslissingen tot de conferentie van Moskou zullen worden uitgesteld. Hij achtte het niet uitgesloten, dat den dele gaties van de kleine landen gevraagd zal worden hun inzichten daar uiteen te zetten. (Van onzen Romeinschen correspondent) Woensdagmorgen heeft Z.H. de Paus in het Vaticaan de leden van den Ro meinschen adel en het patriciaat ontvangen, die hem hun Nieuwjaars- wenschen aanboden. De Heilige Vader hield een rede, waarin hij zeide het te betreuren, dat nog immer definitieve opbouwende regelingen ontbreken en dat daarom de groote onzekerheid in de wereld blijft voortbestaan, niet alleen tusschen de staten onderling, maar ook in de binnenlandsche verhoudingen van de staten. Met betrekking tot den toestand m Italië zelfs gispte de Paus de houding van al te velen onder de intellectueelen, die zich onttrekken aan deelname aan het politieke leven, terwijl toch het lot van hun vaderland op het spe! staat. Met klem wees de Paus erop dat het woord „vrijheid" geenszins beteekent, dat men door middel van boeken en films de religieuze en moreele grondsla gen van het volk mag ondermijnen. Sprekend over de nieuwe Italiaansche grondwet, welke op het oogenblik wordt samengesteld, onderstreepte de Paus het moreele karakter, dat een constitutie dient te bezitten, en voegde daaraan toe dat het land thans meer dan ooit behoefte heeft aan ervaren en bekwame mannen, die het algemeen welzijn van de natie met hart en ziel zijn toegedaan, wil de grondwet niet een doode letter blijven. De Paus wekte den adel op zich geheel in te zetten voor zijn vaderland, aangezien iedere burger zijn plaats heeft binnen het staatsbestel en niemand zich aan zijn plichten mag onttrekken. Het prospectus voor de 33y2 pCt. conversieleeningr Nederland 1947 is ver schenen en biedt na het communiqué, dat wij reeds publiceerden, weinig nieuwe gezichtspunten. Volledigheidshalve laten wii hier de voornaamste bijzonderheden nog volgen. Geconverteerd worden de 3 pCt leening 1936. de 3y2 pCt. leeningen 1941, 1642 en 1943 en de 4 pCL leeningen 1940 I, 194o II en 1941 De nieuwe lee ning draagt een rente van 3 pCt. tot 15 Februari 1957 en van 3'/2 pCt. gedurende den verderen looptijd. De rente is half jaarlijks betaalbaar, 15 Februari en 15 Augustus. De looptijd is ten hoogste 40 jaren. De schuldbewijzen der Conversieleening mogen a pari ter betaling worden gegeven ter voldoening van aanslagen in de ver mogensbelasting en de in behandeling zijnde vermogensheffine ineens. Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk afnemende, later weer iets toenemende wind tusschen Zuidwest en Zuidoost. Plaatselijk ne vel of mist. Overigens wisselend be wolkt en hier en daar eenige neer slag. Vannacht op de meeste plaatsen weer opvriezend. Morgen overdag in het Noordoosten van het land tempe ratuur om het vriespunt. In het overi ge gedeelte enkele graden boven het vriespunt. Zen 8.46—16.49. Maan 20.30—10.33. Waarschuwing voor het verkeer: Hedennacht °P vele plaatsen bij opvriezend weer opnieuw gladde we gen. Er zijn nog geen moeilijkheden in 't transport der gedolven kolen ont staan, Er is nog voldoende wagen- aanvoer en tevens voldoende voor raad van wagons. Per schip is het vervoer evenwel to taal gestremd. Er liggen nog enkele vol geladen schepen in de haven van Bom, maar deze kunnen niet vertrekken Doordat landinwaarts enkel vervoer per spoor mogelijk is, duurt het zeven a acht dagen voordat de wagons terug op de lijnen zijn, tegenover drie a vier dagen wanneer de wagons in Bom in schepen gelost kunnen worden Als het weer begint te vriezen, zal er hierdoor een wagentekort om staan. Op 't oogenblik is alles ech ter normaal De productie stijgt weer geleidelijk. Er is een behoorlijk over schot °P de mijnen en de vooruit zichten wekken geen zorg Ondanks sneeuwval doen zich nog geen bij zondere moeilijkheden voor. Nader vernemen wij, dat er nog geen extra-kolentreinen naar de groo te steden gaan. Voorloopig kunnen de spoorwegen het vervoer nog verzorgen met langere kolentreinen. Woensdagavond heeft in de houten fabrieksgebouwen aan het Watermolen pad te Westzaan een enorme brand ge woed. Naar schatting bedraagt de scha de 50 a 60.000 gld. Om half acht werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in het pand van de N.V. T. Molenaar en Co's meelfabrie ken. De brandweer, die met groot ma terieel uitrukte, stond, daar de gebou wen geheel van hout waren en het vuur door een krachtigen Oostenwind werd aangewakkerd, voor een schier hopelooze taak. Toen men na een uur met het nablusschen begon, stonden nog slechts de steenen fundamenten van de gebouwen overeind. In de bovenverdieping van het gebouw, welke door den heer J. van Leeuwen als verpakkingsruimte is ingericht, lagen 10 ton cacaopoeder van de N.V. Wessanen's Koninklijke Fabrieken ter verpakking op geslagen. In de benedenverdieping, welke toebehoort aan de firma Van Dijk en Alland, eveneens te Westzaan, lag een papiervoorraad van circa 2 ton, waarvan men een gedeelte, dat echter groote wa terschade kreeg, heeft kunnen behouden. Toen in de eerste ijsperiode van dit seizoen de datum van den Elfsteden tocht meer dan oen week tevoren werd vastgesteld waren booze tongen onmid dellijk bereid te fluisteren, dat zulks met opzet was geschied en wel in de hoop, dat de dooi tusschenbeide zou komen en de tocht niet zou kunnen doorgaan. Deze sabotage in eigen huis zou zijn geschied, omdat men vreesde de zaak niet aan te kunnen nu het aan tal deelnemers tot een formidabele hoogte dreigde te stijgen en men het probleem eener redelijke ontlasting van de drukte in Leeuwarden nog niet op afdoende wijze had kunnen of willen regelen. Deze zelfde geruchten doken weer op, toen Dinsdagochtend bekend werd ge maakt, dat twee dagen later, namelijk heden Donderdag de tocht moest doorgaan. Terecht waren velen van meening dat een dergelijke korte tijd van voorbereiding moeilijkheden zou opleveren voor degenen, die zoomaar niet uit hun werk konden wegloopen. Het gevolg van een en ander moest uiter aard zijn. dat een groote categorie ver stek moest laten gaan. zoodat, naar men meende, door dezen geheel anderen maatregel de opzet van de Elfsteden- commissie toch op dezelfde wijze werd gediend. Wij hebben er aanvankelijk niets voor gevoeld aan dergelijke geruchten muzi kale omlijsting te verleenen. Maar nu komt daar als een regenbui op een dag dat het kraakt van de vorst het, bericht, dat de Elfstedentocht niet kan doorgaan. Het ijs zou niet dik genoeg zijn en on danks de strenge vorst, die haast geen waterleiding spaart, zouden de gevaren voor den tocht eerder toe-, dan afne men. Misschien is alles juist wat de Friesche Elfstedencommissie ons te gelooven voor houdt, maar zelfs als dat 200 is. meet het ons toch van het hart- dat er dan met deze roemrijke sportgebeurtenis op wel heel onverantwoordelijke wijze wordt gesold. Of dat nu de opzet is of niet, het gaat er nu toch heusch wel een beetje op lijken, dat men den schaatsliefheb ber zijn Elfstedentocht tegen wil ma ken. Cr. In een kort interview, dat de behan delende geneesheer van Prinses Juliana, dr. J. de Groot, met het ANP. heeft gehad, heeft dr. de Groot verklaard: „Alles is zoo goed, dat ik u niets kan vertellen. Ik verwacht de geboorte van de Koninklijke baby tegen half Februari, doch zal mij reeds de eerste weekvan Februari naar Sc-estdijk begeven." Woensdagmiddag geschiedde op het ministerie van Buitenlandsche Zaken en Buiteniandschen Handel te Brussel de onderteekening van het Belgiseh-Neder- landsche financieeie accoord. De Neder landsche ambassadeur, mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Siooten. trad op als vertegenwoordiger van den Nederland- schen staat en van Belgische zijde was minister Paul Henri Spaak de onöertee- kenaar. De verbinding Harlingen-Terschelling is voorloopig gestaakt. Woensdag heeft de postboot een laatste poging onderno men om Harlingen te bereiken, maar moest na acht uur tegen het ijs te hebben gevochten den strijd opgeven. v. - ->V -. De senaat der Technische Hoogeschool te Delft heeft het eere-doctoraat in ac - nische wetenschappen verleend aan de heeren: A. Plesmanpresident~a:'verjur van de K.L.M.. ir. D. P. Ross van hennep, hoofdbedrijfsingenieur bij de Staatsmijnen, ir. W. Hupkes. vres.-dir. der Ned. Spoorwegen en ir. W. J. H. Harmsen dir.-gen, van Rijkswaterstaat op de foto v.l.n.r. De promovendi met hun doctorsbul Radio Vietnam, die in de uitzen dingen tot nog toe hoopvol gestemd was inzake de onderhandelingen van de regeering Ho Tsji Minh met Mou tet, den Franschen minister van Ko loniën, heeft Woensdag zijn afwach tende houding- laten varen en Moutet verantwoordelijk gesteld voor het mislukken van de pogingen om de on derhandelingen te hervatten. Volgens deze radio is Moutet slechts als oor- logsbode naar Indo-China gekomen. Volgens een Vietnameeschen woord voerder heeft Moutet na ontvangst van Wat had kunnen zijn is vaak in scherpe tegenstelling met wat is. Toch moet ge, leeren tevreden te \zijn met uw huidig leven. j een brief van Ho Tsji Minh, waarin deze vocfrstelt de te Fontainebleau afgebro ken onderhandelingen te hervatten, ge weigerd in onderhandeling te treden, voordat hij zijn rapport te Parijs heeft ingediend. De generale staf van de Fransche troepen in Indo-China heeft in een communiqué de volgende gegevens ver strekt over den strijd aldaar. In de vesting Hanoi neemt de activi teit van de Vietnatneesche artillerie sterk af. Vluchtende troepen zijn ver- i der teruggeslagen. Te Nam Dinh wordt de zuivering van de stad voortgezet. Een kleine vloot met de geëvacueerde burgerbevolking is behouden te Haip hong aangekomen. Met het oog op de situatie in Indo- China heeft het Fransche ministerie van defensie bepaald, dat alle gevechts- klare troepen, die in Frankrijk zyn ge- staticmneerd, gereed moeten zijn voor den dienst in Indo-China.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1