Nieuwjaarsrede van burgemeester M. A. Reinalda Wat er in Hillegom leeft en streeft Hoogere slachthuistarieven HaaJiiejn l Dr. Plesman kondigt groote uitbreidingen aan TIM TUIMEL KNAPT HET OP stad van 155.738 inwoners Een bereep op de ouders Splinters Hooger geboortelager sterftecijfer Weer melk op school AGENDA Eeresaluut voor kranig herstelwerk LEVERT UW BROODBONNEN OP TIJD IN Toiletzeep of huishoudzeep? Bach-concert van „Haerlems Canterye" Annexatie van De Zilk? .J Luchtverkeersonderneming heeft slechts als grootbedrijf een kans WILLY V. 0. iEYDEN VOOR RMO VAN CASSATIE AFSCHEID VAN BEN HEER DONDERDAG 9 JANUARI 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING GLADDE WEGEN DE WOONRUIMTE IN BLOEMENDAAL Kajotters Haarlem III Nieuwe bonkaarten ■Mi SANTPOORT Nieuwe bonkaarten Annexatie7 HEEMSTEDE HAARLEMS GEMEENTERAAD Uitreiking bonkaarten Adtie ten bate van Middelbeers Inbraak opgehelderd SPAARNDAM Voetballers op de schaats I UITSLAANDE BRAND TE ALKMAAR AERDENHOUT Uitreiking bonkaarten ZANDVOORT Installatie plaatselijke prijzencommissie Thans tien jaar geëischt AHDRIESSEN Als voorzitter van StJozef" MARKT IN REACTIE PARTICULIERE WONINGBOUW t Aan het begin -van de eerste gemeen teraadszitting in het nieuwe jaar heeft burgemeester M. A. Reinalda een rede gebonden, waarin hij behalve den raadsleden ook Haarlems gemeentena ren veel geluk toewenscht In 1947 en bovendien zegen in aBe gezinnen. „Moge het onze stad en haar bewoners goed gaan,aldus de burgervader, „en laten we hopen, dat we weder op ieder gebied vooruitgang kunnen boeken en een zekere mate van welstand kunnen berei ken. Dit laatste is voor het grootste deel afhankelijk van den arbeid der bevolking in zijn geheel en van den arbeid van el- ken ingezetene persoonlijk. Daarbij spre ken twee factoren een belangrijk woordje mee, n.l. werklust en werkkracht Wat het eerste betreft, zijn wij langzamerhand op den goeden weg, ofschoon in Haarlem nog een levendige zwarte handel tiert in vele kringen, waar men zich niet bewust is, dat voortgaan daarmede toenemende verarming beteekent. Spr. stelde voorts tot zijn genoegen vast, dat in steeds meer gezinnen de verantwoordelijkheid voor de toekomst groeit." Over de hoofden van de raadsleden heen deed hij een beroep op alle ouders, opdat zij hun kinderen toch een vak laten leeren. In Haarlem is slechts een klein aantal vakmenschen en een veel te groot aantal ongeschoolde arbeiders. Op het oogenbllk bijvoorbeeld bestaat een aanzienlijk tekort aan goede vak menschen in de metaalnijverheid, ter wijl materiaal en machines aanwezig zijn. De laatste weken hebben B. en W. zelfs overwogen, of het niet noodig zou zijn, buitenlandsche arbeiders naar Haarlem te roepen, om de ontbrekende krachten aan te vullen. Ook in de bouwvakken,,' aldus de bur gemeester, „dreigt dit jaar 'n tekort aan De autobussen van de N. Z. H. naar Bloemendaal en Overveen zijn hedenmor gen vroeg niet uitgereden wegens de gladheid van de wegen. Eerst tr-gen 9.30 uur heeft men getracht een nor malen dienst te onderhouden, doch eerst later in den morgen gelukte dit volkomen. In den afgeloopen nacht is de ge meentereiniging reeds omstreeks 3 uur met zandstrooimachines uitgerukt, om allereerst op de bruggen en opritten en de binnenstad, daarna op de hoofd wegen in de buitenwijken de gladheid te bestrijden. Tengevolge eener maatregel van het C. D. K. te 's-Gravenhage mogen de bakkers voortaan slechts éénmaal per week hun broodbonnen inleveren bij de distributiekantoren. Het publiek wordt daarom ernstig verzocht alle broodbonnen van de loo- pende week uiterlijk Zaterdags aan den bakker ter hand te stellen, daar deze bij latere Inlevering voor hem geen waarde meer hebben. Een ernstig beroep op de medewer king van de zijde van het publiek is Op zijn plaats om te voorkomen, dat de bakkérs groote moeilijkheden onder vinden bij de aflevering van het be- noodigde brood aan hun klanten. De inwoners van de gemeente Bloe mendaal hebben dezer dagen een schrij ven van den burgemeester ontvangen, waarin deze mededeelt, dat een contrö'e zal geschieden op de wijze, waarop de huizen in de gemeente bewoond worden en het aantal personen, dat aldaar on derdak vindt. Men moet den toestand opgeven van 31 December 1946 en een uitgebreid vragenformulier vóór 16 Ja nuari ingevuld inzenden. Onjuist invul len of niet-inzenden van het formulier kan tot zeer ernstige gevolgen leiden De bedoeling van deze enquête is, de woonruimten in de gemeente zoo recht vaardig mogelijk te verdoelen. Gisteravond werd onder matige be langstelling de jaarvergadering van de KAJ. Haarlem UI in het gebouw aan de Koningsteinstraat gehouden. Na veel herstemmingen kwam een nieuw bestuur uit de bus. Tot voorzitter werd gekozen C. Koek. De aalmoezenier dankte het scheiden de bestuur en heette het nieuwe wel kom achter degroene tafel. Morgen, Vrijdag, afha'en nieuwe bon kaarten restant letter B. Huisvrouwen, weest verstandig ln Uw keuze. U moet uit Uw rantsoen halen, wat er uit te halen is. Kies daarom 225 ?;ram huishoudzeep, dat wil zeggen twee orsche stukken Sunlight Zeep Daarmede kunt U de wasch voor het heele gezin doen. In dezen tijd van schaarschte moet de huisvrouw vóór alles zuinig zijn; dus op Uw zeepbon: twee kloeke stukken heerlijke Sunlight Zeep! vakarbeiders, zooals metselaars, timmer lieden enz., te ontstaan. Het is een groot vraagstuk, dat nijpend is voor de jeugd, die straks van ons het werk moet over nemen, en het is daarom een eerste ver- eischte, dat aandacht besteed wordt aan de scholing en herscholing van arbeids krachten. Hier is een belangrijke taak weggelegd voor de verschillende vakor ganisaties, maar vooral ook voor de over heid. Op de allereerste plaats wordt dan gedacht aan 't ambachtsonderwijs. Het gemeentebestuur wil 't avondnijverheids- onderwijs veranderen, ln dien zin, dat het een aanvulling vormt van de oplei ding dier jongens, die op fabrieken werk zaam zijn. De criminaliteit en vooral de zedelijke verwildering baren zorg, hoewel bij ver gelijking met 1945 een zekere verbetering te constateeren is," zoo zeide de burge meester. „Uit het gezin moet ons volk de krachten putten, om te komen tot ge luk, welvaart en gerechtigheid." Vervolgens behandelde spr. eenige on derwerpen van nationaal belang, zooals handelsverdragen, sociale maatregelen (o.a. betere verzorging van ouden van da gen) en de belastingpolitiek. „Ook in onze gemeente", aldns eindigde de heer Reinalda zijn toespraak, „zal dit jaar gestreefd moeten worden naar her stel en vernieuwing'. Ik doe een beroep op de toewijding van IJ en van de amb tenaren en werklieden in gemeente dienst, opdat wij allen gezamenlijk mogen bonwen aan het huis van de gemeen schap." Er behoorde werkelijk moed toe bij de heerschende temperatuur een concert te gaan bijwonen. Desondanks telde het kerkgebouw der Vrijz. Herv. Gem. aan de Jacobstraat een vrij groot aantal aanwezigen, die kwamen luisteren naar het tweede optreden van het R.K. Mannen- en Knapenkoor, van boven- genoemden naam, dat onder leiding staat van den jeugdigen musicus André Kaart. Een vijftal solisten verleenden hun instrumentale en vocale medewer king, terwijl de begeleiding in handen was van „Die Haerlemsche Musyck- kamer". De Kerstcantate no. 142 „Uns ist ein Kind geboren", en de Oudejaarscantate no. 28 „Gottlob, nun geht das Jahr zu Ende" vormden wel den hoofdschotel van dit ernstig opgezet Bach-concert. Er is ongetwijfeld hard gestudeerd cm een be vredigend artistiek resultaat te berei ken. Dat er desondanks een aantal desi derata blijven, zal ieder begrijpen, die de moeilijkheden van Bach's partituren kent. Over het algemeen echter heeft men zich door die moeilijkheden kranig heengeworsteld. Rhythmisch voldeden de koren over het algemeen wel en ook de samenzang en klank waren be hoorlijk, al kunnen ze ongetwijfeld winnen aan vastheid en sonoriteit, vooral bij tenoren, bassen en alten. Men hoede zich echter vooral voor een te open, kelig zingen, by de vele jonge man nenstemmen, welke dit koor telt, een kwaad, dat bij den wortel moet worden uitgeroeid. Een zestal knapen zongen drie Gelstliche Lieder van Bach, be trekking hebbende op het Kerstfeest. Hoe verdienstelijk ook, ze waren toch van klank zoowel als van voordracht watalte mat en gelijkmatig, terwijl de articulatie van het Duitsch scherper had kunnen zijn. Van de solisten die in de Cantaten optraden was ongetwijfeld de bariton Marcel Dierickx, die een warm, zeer gevoelig geluid paart aan een in telligente voordracht, de beste. Al is het geluid van den tenor-solist Frans Da- men wat gevoileerd, toch was zijn voor dracht vrij gced: in den samenzang met de sopraan To Kion, die een stevig, goed zittend sopraangeluid heeft, maar nog technische scholing behoeft, slaagde hij minder gelukkig. Rhythme- en maat gevoel bleken vooral bij de sopraan niet sterk ontwikkeld. De alt, Bep Misset Van Andel, zong haar partij nist onver dienstelijk, in de lage ligging slechts wat zwak van expressie. Gertrude Maclaine begeleidde een en ander op het clave- cimbel uiterst verdienstelijk en gaf vooral als soliste in het Clavecimbel- concert in D-mcll van een uitstekende techniek en artistieke voordracht blijk. De begeleiding door het strikers- en blazersensemble was over het algemeen te loven, enkele rhythmische oneffen heden daargelaten. André Kaart leidde het geheel met vaste hier en daar mogelijk iets te strakke hand. De damessolisten werden met bloemen ge huldigd. J. Scheepens. Gistermorgen vertrok de Parlementaire Commissie vanaf Schiphol naar West-Indië. V.r.n.l.: G. Wagenaar, prof. dr. J. H. A. Logeman, mr, G. C. D. Kropman, dr. J. de Zwaan, mr. ff. J. W. Meyerink, dr. S. E. B. Bierema en mr. M. F. de Nerée tot Babberich Uitreiking van bonkaarten, tabaks- en/of versnaperingskaarten zal voor de bewo ners van Santpoort geschieden in het Badhuis aan de Wüstelaan, 28 Jan. AG, 29 Jan. HL. 30 Jan. MQ, 31 Jan. RV 1 Febr. W—Z. Het is zoo ongeveer traditie om bij den aanvang van het nieuwe jaar een oogenblik achterom te kijken. En dan denken we natuurlijk terug aan de feestelijke stemming die ons bezielde toen het besluit bekend werd gemaakt dat de algemeene vergadering van Bloembollencultuur had besloten, den zetel van de vereeniging naar onze ge meente over te brengen. Intusschen is de feestvreugde geluwd en pessimisten zien het imposante gebouw nog niet verschijnen. Hoewel zeer ingenomen met deze toe gezegde vestiging, meent het gemeente bestuur toch dat de gemeente niet langer mag worden blootgesteld aan de „con junctuurgevoeligheid van de bloembollen cultuur die ln onze gemeente beoefend wordt" en zij verkoopt daarom een groot terrein aan een zeer bekende machine- industrie. Niemand zal het gemeentebe stuur om een dergelijk verstandig besluit laken, maarzeer voorzichtig uitge drukt teekent het toch wel de situatie. En wie de zaken zoo ziet, zal het plotseling verscheiden van een onzer meest actieve ingezetenen, den heer B. Kilnveld. de groote stuwkracht voor de komst van den zetel van Bloembollen cultuur te Hillegom, wel dubbel betreu ren, mede omdat met hem een nobel en goed mensch is heengegaan. Daarom zou het zoo jammer zijn, indien, onge acht onder welke omstandigheden, het groote werk, waarvoor hij zooveel of fers heeft gebracht en dat hem zoo na aan het hart lag, door zijn opvolgers niet voltooid kon worden. Buiten het materieele mag ook het cultureele niet vergeten worden. En in dit opzicht is het gelukkig, dat, wanneer de geruchten die zoo hier en daar ver nomen worden althans juist zijn, we bin nenkort met verheugend nieuws ten aanzien van cultureele vernieuwing te voorschijn kunnen komen. En wanneer we ons niet vergissen, gaat de afdeeiing Hillegom van de Katholieke Arbeiders beweging, die hier buitengewoon sterk is, doelbewust af op een nieuwe richting in zake de algemeene en cultureele ontwik keling. Men weet wat men daar wil en de stuwende krachten in het bestuur sturen de afdeeiing' rustig en met over tuiging in de richting die men moet gaan. Ook de andere standsorganisaties, die weliswaar niet zoo sterk zijn, gaan misschien wel wat langzaam toch in de goede richting en wanneer we nu zoo ver kunnen komen, dat er een blijvende en hartelijke samenwerking ontstaat hoeveel jaren is niet op dit aambeeld gehamerd komen we zeker tot het doel waar tenslotte toch ieder naar streeft. Hoe de overige vooruitzichten zijn? Hillegom is sinds eenige jaren een nood lijdende gemeente en zal dat vermoedelijk nog wel blijven tot de met zooveel ver langen verwachte gewijzigde financieele verhouding tusschen rijk en gemeente een eind zal maken aan de noodlijdendheid. De belangstelling voor het tooneel heeft zich tot den dag van vandaag ge handhaafd en als we in één soort ver- eenigingen ruim zitten, dan is het wel in de tooneelvereenigingen. Het concours var. „Kunst na Arbeid'' nog wat hoo- gere prestaties heeren! is er het bewijs van. Onze vooruitzichten zouden niet volledig zjjn, wanneer we niet gewaag den van een poging tot annexatie waarom de betrokkenen zelf vragen. In den regel is men er niet erg ver langend naar om geannexeerd te wor den, de geschiedenis is er om dit met tal van feiten te bewijzen, doch de bewoners van de buurtschap de Zilk, die geografisch bjj Noordwijkerhout is ingedeeld, denken er anders over. Zij hebben zich reeds eenigen tijd geleden tot den gemeenteraad van Hillegom gewend met het verzoek, te willen bevorderen dat de Zilk bij Hillegom zal komen. Er zijn natuurlijk tal van redenen op te geven en het laat zich aanzien, dat, wanneer we een jaar verder zijn, deze annexatie een feit is. Krijgen we even tueel geen zetel van Bloembollencultuur, dan krijgen we toch een vergrooting van de gemeente, een vergrooting dus ook van het aantal belastingbetalers en omge keerd ook weer een vergrooting van de lasten. In hoeverre de voordeelen tegen de nadeelen opwegen, valt niet zoo ge makkelijk vast te stellen. Bekijken we echter de zaak goed, dan ligt er voor Hillegom toch wel iets aantrekkelijks in deze gevraagde annexatie, omdat het vraagstuk van de uitbreiding der gemeente ten be hoeve van den woningbouw dan mis schien in een geheel ander stadium van ontwikkeling komt. De Zilk ligt ongeveer een half uur wandelen van Hillegom af en van Noord wiikerhout meer dan een uur. De Zilk oriënteert zich daardoor in alles geheel op Hillegom, ook alweer in verband met den afstand. Er is natuurlijk op derge lijke betrekkelijk korte afstanden geen sprake van een geheel andere cultuur, doch er zullen ongetwijfeld gewoonten zijn in Hillegom waartoe de Zilkenaar zich meer voelt aangetrokkén dan tot die van Noordwijkerhout. Daardoor werd het ook mogelijk dat de voornaamste vereeni ging uit de Zilk, de R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „Arr.icitia" haar eer ste en grootste triomfen vierde in Hil legom. In elk geval hebben we ook dit jaar weer iets, waarvoor we ons zullen moeten inspannen om het te bereiken, want Noordwijkerhout zal zich zeker tegen het verzoek van de Zilk verzetten. Morgen, Vrijdag, zijn de letters F en G t/m Ger v- 9—12.30 u. en v. 2—4 u. Ges t/m Go aan de beurt voor het af halen der nieuwe bonkaarten. Dinsdag 14 Januari zal de R.K. Ge mengde Tooneelvereeniging „Door Een dracht Sterk" een opvoering geven van het blijspel „Over twaalf dagen tegen middernacht" van Gerard Nielen. De baten van deze voorstelling, die in het R.K. Vereenigingsgebouw wordt gege ven, komen ten goede aan de zoo zwaar getroffen ingezetenen van Middelbeers. Toegangsbewijzen voor de tooneelvoor- stelling zijn bij de diverse bestuursleden van „Door Eendracht Sterk" verkrijg baar. In den avond van tweeden Kerstdag werden uit een perceel in de Landzicht laan te Heemstede een bontmantel, een heerenjas en eenige andere kleeding- stukken uit de vestibule ontvreemd. De benadeelden, een uit Indië gerepa trieerde familie, waren hierdoor zeer gedupeerd. Het is de Heemsteedsche recherche na een nauwkeurig onderzoek gelukt te Haarlem en te Amsterdam twee inbrekers aan te houden, die zich aan dezen diefstal hadden schuldig ge maakt. Tevens slaagde zij er in, alle kleedingstukken, die reeds verkocht waren, cp te sporen. De daders waren pas 23 December uit de gevangenis ontslagen. De Haagsche Kunststichting „Het Re sidentie Tooneel" zal Zaterdag 11 Ja nuari in den Stadsschouwburg te Haar lem de eerste opvoering aldaar geven van „Gevaarlijke Bocht", in 3 bedrijven, van J. B. Priestley. De nieuwe voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem, mr. H. P. Wildt Mey- boom, zal Maandag 3 Februari officieel geïnstalleerd worden. De wnd. voorzitter van de landelijke Raden van Arbeid, mr. G. Snoeck Henkemans, zal de installatie verrichten. Nu we weer in een normalen tjjd leven, is het prettig, dat de ambtenaren op het Haarletnsche bevolkingsbureau de statistieken zoo goed in orde hebben, dat zij het gemeentebestuur reeds enkele dagen na het intreden van het nieuwe jaar, de 401816 cijfers van het gaan en komen der stadgencoten konden aanbieden. Dat was vroeger ook het geval, ja, het was zelfs mogelijk, op den tweeden dag van het nieuwe jaar de cijfers over te leggen. De stad telde 1 Januari 1947; 155.738 en tien jaar geleden 135.356 inwoners, zoodat in een decennium de bevolkings toename niet minder dan 20.382 of 15 pet. is. Blijft deze lijn zich voortzetten, dan zou de 200.000ste inwoner over 20 jaar feestelijk begroet kunnen worden, maar statistici hebben al berekend, dat het zoo lang zeker niet zal duren. 1 Ja nuari j.i. kon geconstateerd worden, dat er 5000 meer geboorten en vestingen samen geregistreerd werden dan over lijden en vertrek. Gespecificeerd zijn de cijfers, zooals de burgemeester gisteren in den raad mededeelde, als volgt; ge boren 4400, gevestigd 13.841, overleden 1420, vertrokken 11.547. Deze cijfers waren voor 1945 resp. 3559, 9323, 2619 en 8513. Zij leeren ons, dat het aantal geboorten zeer belangrijk toenam, n-1. met ongeveer 1900, een begrijpelijk na-oorlogsch verschijnsel. Van de 4400 geboorten zijn er 1931 in de doopboeken van de R. K. Kerk ingeschreven, een belangrijk en veelzeggend aantal. Van den anderen kant is het over- iijdenscijfer zeer aanzienlijk ge daald, n.l. van 2619 tot 1120, of bijna de helft. Er was een opmerkelijke schommeling tusschen vestiging en vertrek, maar er zijn nog altijd meer menschen binnen de veste gekomen dan er hun tenten elders hebben opgeslagen, waardoor 't woningprobleem er niet gemakkelijker op werd. Tien jaar geleden was het verloop veel geleidelijker. Toen vestigden zich ruim 9000 burgers, terwijl er ruim 8000 vertrokken. De ijsbanen van de IJsclub „Nova- Zembla" zijn in beste conditie en de „Spaarnd. Footballclub" organiseert voor Zondag een estafettewedstrijd voor se nioren en leden van alle voetbalclubs. De wedstrijd begint half twee. Groote wisselbekers en medailles zijn ter be schikking gesteld. Inleggeld wordt niet geheven en de deelnemers genieten vrijen toegang. Men dient er rekening mede te houden, dat opgave voor deelname aan den wedstrijd voor Zaterdag 5 uur des middags wordt verwacht. Ook voor 's avonds bestaat er gelegen heid te rijden. Telefonisch kan men zich opgeven bij G. W. Bouwens, telef. 265 K 2564 en schriftelijk bij W- van Warmerdam, Vis- scherseinde 75, Spaamdam. Het genootschap NederlandEngeland organiseert hedenavond, 8 uur, ln Rest. Brinkmann een lezing. Spreker is W. A. Gibson Maitin. In de gistermiddag gehouden ver gadering van den Haarlemschen ge meenteraad heeft het raadslid H. J. L. Klein Schiphorst, na de nieuwjaars toespraak van burgemeester Reinalda, het college van B. en W. als nestor en namens de leden alle goede wenschen voor 1947 aangeboden. Hierna werd begonnen met de behan deling van de agenda, die uit negen pun ten bestond, waarvan zes zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd, o.a. aankoop van negen perceelen aan de Tulpenstraat, herstel van de ramen in het Concertgebouw en aankoop van een gereedschapswagen ten behoeve van de brandweer. Toen het voorstel, f 6000. beschikbaar te stellen voor de verstrek king van melk aan de leerlingen van de eerste en tweede klasse der lagere scho len, aan de orde kwam, richtte mevr. Averink (C.P.N.) een verwijt tot B. en W., daar het haars inziens te lang ge duurd heeft, voordat met de melkver- strekking een begin kan worden gemaakt. Haarlem is in dit opzicht ver ten achter bij andere steden, aldus spr. Zij was bo vendien de meening toegedaan, dat de melk aan kinderen uit behoeftige gezin nen gratig verschaft moest worden; hier over was in het raadstukje echter niet gerept. De heer v. d. Veldt (K.V.P.) zei, dat het voorstel niet erg duidelijk was waar het gaat over de bijdragen van de ouders en dat hij, Indien het wenschelijk en noodzakelijk is, wilde aandringen op grootere subsidieering. Wethouder Geluk beantwoordde beide sprekers en vertelde o.a., dat men tijdig met de organisatie begonnen was, doch met verscheidene moeilijkheden te kam pen had gehad, waarvan de samenstel ling van een schoolmelkcomité zeker niet de minste was. Voor zooveel mogelijk zullen de ouders der deelnemende kinde ren de aan de melkverstrekking verbon den uitgaven dienen te betalen, maar er bestaat wel degelijk mogelijkheid, dat de melk zonder eenige vergoeding den kin deren gegeven wordt, indien de ouders niet bij machte zijn. Vermeldenswaard is, dat het grootste gedeelte der ouders zich bereid heeft verklaard, den hoogsten prijs n.l. 25 cent per week te betalen. Het voorstel werd tenslotte met algemeene stemmen aanvaard. Half Januari zal de verstrekking beginnen en B. en W. ho pen, dat in de toekomst behalve de eer ste en tweede klasse ook de overige daar van kunnen profiteeren. Vervolgens kwam het voorstel tot vast stelling van een nieuwe verordening op da heffing en invordering van rechten voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis en voor de keuring van vee en vleesch ter tafel. De heer Meijers (P. v. d. A.) gaf te kennen, dat hij met een en ander ac- coord gaat, maar dat hij het wensche lijk acht, voortaan een eenvojdiger verordening saMen te stellen, daar hij bij de bestudeering totaal 96 verschil lende betalingswijzen had aangetroffen. Wethouder Schreurs beaamde, dat 't een verschrikking was, maar was ervan overtuigd, dat degenen, die met de ver ordening te maken hadden, zeker spoe dig zullen vinden, bij welke categorie zij zijn ingedeeld. Spr. las vervolgens 'n brief voor van de vakgroep vleeschhan- delaren, afd. Haarlem, waarin verzocht werd geen verhooging van de slaoht- huistarieven in te voeren. Daar de be doeling van deze tariefsverhooging is, het tekort in de jaarlijksche exploitatie van het slachthuis weg te werken, kan men hierop echter niet ingaan. Het voorstel werd z. h. s- aangenomen. Hierna legde wethouder Angenent namens het college een verklaring af naar aanleiding van een destijds door het (thans oud-) raadslid Van- Kessel (K. V. P.) gestelde vraag omtrent geruchten, als zouden on regelmatigheden zijn voorgekomen bij de door de Duitsehers bevoren afbraak van perceelen. Nadrukkelijk werd medegedeeld, dat de directeur van Openbare Werken en andere le den van dezen dienst geheel vrij uit gaan en dat geen sprake is van eenige laakbare handeling. Voordat tot stemming werd overge gaan voor de benoeming van een lid en een plaatsvervangend lid in het be stuur van de Strandschap Zandvoort vroeg de heer Grégoire (C. P. N.j, of het niet mogelijk is twee leden uit den raad aan te stellen en geen ambtenaren De burgemeester antwoordde, dat de twee heeren, op de voordracht vermeld, de gemeente-secretaris mr. Th. A. Wes- stra en H. Meeusen, beiden een belang rijk aandeel hebben gehad in de con structie van de verordeningen voor de Strandschap Zandvoort en dat zij resp als lid en waarnemend lid waardige vertegenwoordigers van de gemeente Haarlem zullen zijn. Na stemming werden genoemde hee ren benoemd. Als lid van het bestuur der Vereeni ging voor Nijverheidsonderwijs werd aangesteld de heer J. Bierens de Haan en als tijdelijk leeraar aan de le H, B. S. B. Mr. F. Koopman. Stadsgehoorzaal; Vereeniging Geloof en Wetenschap: Lezing De historische waar* den van dgn. Zondvloed. 8 uur. bioscopen Rembrandt: Going my way (boven 14 j.). Luxor; Hawaii Call (boven 18 J.). 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Symphonie Pastorale (boven 18 j.), 2, 4.30, 7 en 9-15 u City; Jeugd-Idylié (boven 14 J.), 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne Theater: Ge vaarlijk spel (14 j.) 2.30, 7 en 9.15; Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Apotheken: Tot en met 10 Januari heb ben de volgende apotheken nachtdienst: C. G. Loomeijer, Barteljorisstr 11, tel. 10175; Park-Apotheek. Kleverparkweg 13. tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79. tel. 17946. ZiekenvervoOrpa. Mathot, Gr. Hout" straat 39, tel. 11990 en Margriet, Turf markt 10 rd., tel. 21400 (dag en nacht)! Woensdagavond ontstond brand in de woning annex winkel van den heer A- Kalis in de Tuinstraat te Alkmaar. De brand greep snel om zich heen en m een minimum van tijd stond het huis i» lichterlaaie. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat winkel en woonhuis met inventaris en inboedel verloren gingen. De bewo ners, een gezin met 3 kinderen, hadden zie1-, ternauwernood in veiligheid kuil" nen brengen. De brandweer wist uitbrei ding naar belendende perceelen te voor komen. Ter gelegenheid van zijn eerepromotie tot doctor in de technische wetenschap pen heeft de heer A. Plesman tijdens het senaatsdiner woensdagavond een rede uitgesproken waarvan wij hier het voornaamste weergeven. De heer Plesmao besprak den weder opbouw van de K.L.M. na den oorlog en kondigde een jaar van groote uitbreidin gen aan, die met een moderne vloot zul len worden uitgevoerd n.l. met 15 Con stellations, 7 DC-6 vliegtuigen, 12 Cön- Morgen, Vrijdag, kunnen de letters I t/m R hun nieuwe bonkaarten afhalen. De burgemeester heeft de plaatselijke prijzencommissie, bestaande uit de dames A. BlaauboerZwart (Zandv. Handels vereniging) en A. C LongayrouxProost (R. K. Midenstandsvereeniging „De Hanze") en de heeren G. Oskam (Chr. Nat. Werkl. Bond), W. A. v. As (Kath. Arb. Bew.) en J. van Duijn (Zandv. Be- stuurdersbond) geïnstalleerd. De commissie zal zich hier hoofdzake lijk bepalen tot behandeling van ingeko men klachten betreffende veronderstelde prijsovertredingen. Het is niet de bedoe ling van de commissieleden als verfcali- seerende agenten op te treden, doch den in overtreding zijnden winkelier er van te overtuigen, dat hij verkeerd heeft gehandeld. Mocht deze niet tot een beter inzicht zijn te brengen, dan zal bij her haalde waarschuwing de opsporings dienst worden ingeschakeld. De heer G. Oskam werd tot voorzitter en mevr. A. BlaauboerZwart tot secre taresse gekozen. Eiken Donderdagavond van 78 uur, met ingang van 16 Januari 1947, zal de commissie in het gebouw van den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken, Hoogeweg 78, zitting houden om het publiek in de gelegenheid te stellen gefundeerde klachten in te dienen. Voor dén Bij zonderen Raad van Cassatie heeft terecht gestaan Willy van der Meij- den uit Velsen. Ten laste was gelegd ver raad van verzetslieden en van wapenopslag plaatsen, alsmede hulpverleening aan den vijand. Bij haar verhoor beklaagde verd. zich ernstig over de behandeling, die zij in 12 verschillende gevangenkampen zou hebben ondervonden. Uitvoerig vertelde zij, hoe zij volkomen beheerscht werd door haar liefde tot Langendijk, destijds verbon den aan de politie te Velsen. Op uiterst sluwe wijze zou deze aan haar inlichtingen hebben ontfutseld. „Ik heb alleen schuld, dat ik met zoo'n vent ben omgegaan," verklaarde zij met nadruk. „Onschuldig ben ik aan de gevolgen, die daardoor zijn ont staan, want deze gevolgen heb ik niet ge wild". De verdediger vroeg clementie, waarbij de geloofwaardigheid van de getuigen ern stig werd betwijfeld. Ook de procureur-fis caal, prof. Langemeijer, zeide weinig waar de aan de verklaringen van den hoofdge tuige in deze zaak te hechten: Langendijk, de man op wie Willy van der Meijden ver liefd was. Voor den procureur-fiscaal stond het vast, dat zij wel verraad heeft gepleegd, maar door haar groote verliefdheid dingen heeft gedaan, die zij anders achterwege zou hebben gelaten. Komende tot de strafmaat noemde prof. Langemeijer dit geval een der moeilijkste zaken, die hij tot dusverre onder oogen ge had heeft. Rekening houdende met ver zachtende omstandigheden concludeerde, hij tot een gevangenisstraf van 10 jaar. In restaurant „Esplanade" te Utrecht heeft de voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen, gistermorgen af scheid genomen van den R. K. Bouwvak arbeidersbond „Sint Jozef", waarvan nij jarenlang het voorzitterschap bekleedde In een speciale bondsveigadering met dit afscheid als eenig agendapunt heeft de nieuwe voorzitter, de heer J. de Brou wer, in een uitvoerige openingsrede alie verdiensten van den heer Andriessen zoowel op sociaal-economisch als organi satorisch terrein in den breede geschil derd Namens den Bond bood hij hem een bureau, vier gemakkelijke stoelen, een tafel en een lamp aan, voor de in richting van een kamer ten behoeve van zijn werkzaamheid als voorzitter van de K.V.P. De algemeen voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, de heer A. C. de Bruyn, woonde deze bondsver gadering bij, die door een maaltijd en een receptie werd gevolgd. Amsterdam, 8 Jan. 1946. Over het geheel was de stemming op de aandeelenmarkt heden wat luier. Staatsfondsen lagen algemeen iets beter. Ook de 3% Indische leeningen waren iets beter van toon. De leidendefondsen waren nogal ge voelig lager. Kon. Olie moest 12% prijs geven, Unilever verloor 10%, Calvé-Delft 41/£%. Aku circa 5%. Philips kon na het koersverlies van Dinsdag op 318 eenigszins herstellen. Cultuuraandeelen waren overwegend ge drukt. Ook de scheepvaartmarkt moest met eenig koersverlies genoegen nemen. vairs, 18 Skymasters en een 30-tal Da- kota's. Spr. ging in op de ontwikke'.tng van heliocopteres, die volgens hem, in het luchtverkeer op korten afstand een groo te rol zouden gaan spelen. Naar zijn op vatting zou het romplooze vliegtuig van ongeveer 160 ton met straalvoorstuwing binnen 10 jaren wernelijkheid zijn ge worden, hoewel besturing en drukcabine groote moeilijkheden met zich zouden brengen. „Met de ontwikkeling van de nieu we vindingen," aldos de nieuwe doc tor, „zijn enorme kosten gemoeid, welke door de kleinere naties met beperkte industrien zeker niet kun nen worden geriskeerd." De heer Plesman zei voorts, dat de exploitant van luchtlijnen voor vraag stukken wordt geplaatst, die belangrijks financieele risico's inhouden. Hij behoeft een voorzichtige en gelukkige hand om tot de gunstigste keuze en combinatie te komen, teneinde niet door de roncurree- rende wereldvluchtverke-ers-maatschap- pijen te worden verdrongen. De groote mogendheden hebben thans in de lucht vaart de beste kansen en de kleine drei gen te worden weggedrukt. Slechts als grootbedrijf heeft de luchtverkeersonder neming een kansi en spr. hoopte, dat het Nederlandsche luchtverkeer, door samen werking van alle krachten, zich zal kun nen handhaven en dat de K.L.Mi. in het wereldluebtverkeer haar plaats zal weten te verdedigen. In een buitengewone zitting van den Senaat van de Technische Hcogeschool te Dedft, gehouden ter gedegenheid van den 105en dies zijn Woensdag de heeren ir. W. J. H. Harmsen, directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, ir. W.Hup- kes. oud-president-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, A. Plesman, president-directeur van de K.LM. en ir. D. P. Ross van Lennep, hoofdbe- drijfs-ingenieur der staatsmijnen,, ge promoveerd tot doctor hmis causa, De pdechtigheid geschiedde in de Westerkerk, welke geheel gevuld was- Onder de aanwezigen bevond zich de minister van openbare Werken en We deropbouw ad interim, terwijl de mini ster van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zich had doen vertegenwoor digen. Voorts was aanwezig oud-mini ster Ringers. De waam. rector magnificus, prof- Grutterink, deed het uitreiken der eeje- dcctoraten, voorafgegaan door een rede waarin hij de verwoestingen memoreer de, welke de vijand in ons land heef" aangericht, elfs nog op het oogenWfd dat wist den oorlog verloren te hebbed- Toen de vijand aftrok was ons land- één ruïne. Nadien is er veel gedaan. De mannen, die straks hun eere diploma zullen ontvangen, hebben het herstelwerk ter hand genomen en gezwoegd met duizenden, die on der hun en andere leiding werkten- Naar het A.N.P. verneemt, is bij de regeering in voorbereiding een regsimë^ waarbij het onrendabele deel van de fe' genwoordige zéér hooge kosten van "e particulieren woningbouw zal worde opgevangen. Waarschijnlijk zal dit schieden door een rentevergoeding, ke het Rifk aan de betrokkenen zal ve leenen, nadat de particuliere kapitf®^ markt de gelden gefourneerd zal hebb jKp&S&i iïï*/ 7. Van die hele makelaar sgeschiede- nis, die het keu rige heertje daar vertelde, was na tuurlijk geen cent waar. Het was een plannetje, dat de benzine-dieven be dacht hadden om Tim Tuimel uit zijn huisje te krij gen. Dan kon hij niet meer naar zijn benzinebron gaan zoeken. Maar Tim Tuimel dacht heel iets anders. Hij dacht, dat iemand van zijn benzinebron afwist en nu zijn huisje en zijn grond wilde kapen, om rijk te worden. „Nee meneer", zei Tim dus, „ik denk er eenvoudig niet aan. Waarom zou ik mijn huisje verkopen? Mijn vader heeft hier gewoond, mijn overgrootvader en die zijn vader; waarom zou ik nu, net gaan verhuizenl En wat moet ik met geld, dpenZ Daar zit ik helemaal met om verlegen". Maar he ztjr> hield aan en haalde het ene bankbiljet na het a7\ analen. dikke portefeuille. Maar Tim liet zich niet over ftly draaide het heertje, dat zich makelaar genoemd n-u \-n neV toe en verdween zijn huisje in. Het heertje keek <V heer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2