nieuwe bonnen „Meer menschen, meer geld" Vier maal Jan Langendijk Tu§§chen twee polen WERELDNIEUWS IN BEELD «f Twee-partyen-politiek in V.S. ten einde gekomen V* Traman legt zijn wenschen aan het Congres voor M. Wij luisteren naar spel Novum in de historie van de schaatssport Duitsche vakvereeniging in wereldbond Duitsche premiers in Minden bijeen H| f§|| HE v r 'Buister. .J 2 DONDERDAG 9 JANUARI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Niet om wat hij gedaan heeft trad Byrnes af, maar om wat nog te doen stond Een bon voor scheerzeep fem Chauffeursstakmg in Engeland Postverkeer in moeilijkheden „Karei Doorman" arriveert 18 Februari Gewonde militairen naar ons land X V. Wasiljefsky vraagt verlof Togliatti, een bijgeloovig man Een Goaneesch geheugen. R.K. SMEBENPATROONSDAG Montgomery in het j Bolsjoi-theater LANDINGSBOOT IN HEVIGEN STORM Onderscheiding voor K.L.M.-stewardess (Wordt vervolgd Amerika is het land waar geen poli tiek gevoerd kan worden zonder de instemming van de publieke opinie, oosevelt, de groote president, wendde herhaaldelijk tot zijn landgenooten 111 zÜn beleid te verklaren en er zoo de ympathie voor te verwerven. James J'rnes, in wiens handen na den oorlog °e leiding der buitenlandsche aangele- ■tej-teeden overging, hield meer dan eens redevoeringen welker bestemming zoowel "e geheele politieke wereld als het eigen v°lk was. Een Amerikaansch staatsman moet voortdurend journalisten op pers conferenties te woord staan om den burgers van zijn land de kans te geven, gedragingen van zoo nabij mogelijk te volgen en eventueel te becritiseeren. In zulk een positie wa., voor Byrnes de °panlijke aanval dien Henry Wallace, zijn collega van Handel, op de Amerikaansche buitenlandsche politiek ondernam, een gevaarlijke. Hij heeft er niet voor geca pituleerd, maar overgebleven is het besef dat er een beduidende groep moet zijn die zijn koers niet goedkeurt. Wallace ueeft. na zijn ontslag als handelsminis ter, zijn actie voortgezet, is hoofdredac- teur van een groot weekblad geworden eh bedient zich van dit orgaan om alle ■•vooruitstrevenden" rond zijn ideeën te Vereenigen, wel niet in een aparte, derde Partij, maar wel als een vrij radicale link- sche strooming die zich van een der bei de partijen moet trachten meester te blaken om werkelijke macht te kunnen Uitoefenen. Een volgende slag op Byrnes' pant ser was de nederlaag die zijn partij, de Democratische, bij de tusschen- tijdsche verkiezingen leed tegen de Re publikeinen. die de meerderheid in het Congres verkregen. Men viel zijn politiek Weliswaar niet af, en een opinie-onder dek door het weekblad „Time'" wees uit dat hij dit jaar de meest populaire figuur te de Vereenigde Staten is. Maar zoo tenvoudig staan de zaken niet. Het komt •binder aan op de instemming van de breede lagen des volks dan op die van de twee partijen. Na de Republikeinsehe overwinning werd door leiders van beide kanten verklaard dat de Amerikaansche Politiek zou blijven wat zij was, dat beide Partijen haar zouden blijven steunen en dat er dus geen wisseling van functio- barissen noodig was. Byrnes had zich al lang voor de verkiezingen verzekerd van de adviezen van den belangrijksten Re- Publikeinschen deskundige inzake de bui tenlandsche politiek, Senator Vanden- berg. Deze vergezelde hem naar de- Con- terentie der Vier Ministers en der Ver eenigde Volkeren. Toen de vredesverdragen met de As- tatellieten opgesteld en de U.N.O.-zitting beëindigd was, sprak de Senator op een Persconferentie over de twee-partijen- Politiek. Hij legde er den nadruk op, dat de overeenstemming tusschen democra ten en republikeinen zich niet uitstrekte tot roerende eensgezindheid in alle kwes ties. integendeel, zij gold, zeide hij, -Slechts U.N.O.-zaken en deEuropeescne Vredesverdragen. Dit beteekent dat er Verschil van inzicht kan bestaan inzake Palestina. Japan, China, Zuid-Amerika en vooral inzake de handelspolitiek. De overeenstemming gold dingen die nu juist achter den rug zijn, de tegenstelling de dingen die nogi komen. Wellicht heeft Bymes, benauwdtuo- schen linksch en rechtsch, zijn aanhang te klein geacht. Het teedesveidrag met Japan moet langza merhand worden voorbereid, en daarmee komt het vraagstuk van de bases in den Stillen Oceaan, die de VB. voor zich opeischen, aan de orde. De republikei- ben beschikken in deze zaken over een expert van den eersten rang, generaal kïac Arthur, den huidigen commandant van de Amerikaansche bezettingstroepen te Japan. De beste deskundigen dien de democraten daar tegenover kunnen stel len is generaal Marshall, voormalig chef ten den generalen staf en tot zijp be- boeming speciaal afgezant in China. ee nman dus die zoowel de politi^e ate be strategische verhoudingen in het Verre Oosten op zijn duimpje kent en bie allicht beteT dan zijn republikeinsehe c°ilega met de schakel tusschen Ame- ifikaansphe en Russische expansie op Aziatisch vasteland, China, weet t" manoeuvreeren. ^-6 alg. ?5—7 alg. 55 9 8 alg. alg. Aanvulling bonnenlijst voor de tweede belft van de 1ste periode 1947 (5 t.m. 18 Januari). Elk der volgende bonnen Sfeeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 701 (strook no. 2) b®—4 alg. 100 gram bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid) 885 alg. 1 kg. appels of peren 50 gram cacao 125 gram koffie 50 gram thee pl.m. 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep BONKAARTEN KD, KE 702 (strook no. 2) alg. i kg. appels of peren ■ah"® 50 gram cacao °"~-2d res. pl.m. 225 gram huishoud- zeep of 90 gram toiletzeep res. pl.m. 450 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. ^8d res. 100 gram bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid) ^teakskaarten: 66 2 rantsoenen tabaksartikelen bovenstaande bonnen kan met te- kochtVan Vrijdag 10 Januari worden ge. bonnen voor Appels of peren blij- j geldig t.m. 1 Februari, hieu Verbanb met aanwijzen van den hi Wen zeepbon kan 't voorkomen, dat Vow en ^aar enkele winkeliers nog niet ma^ bevoorraad zijn. Verwacht be L^bter worden, dat be aflevering op bin.*euwe bonnen in de meeste gevallen h weinige dagen kan geschieden. •Ö.K. deelt mede, dat op bon inn der textielkaart VA 605 S^ikho nen een rantsoen scheerzeep be- 11 btjar Wor5^ gesteld Men moet dezen ,T?et Vo^teel een detaillist in scheerzeep inle- Oe detaillisten zullen de zeep af- zoodra zij bevoorraad zijn. rantsoen scheerzeep bedraagt; 50 scheerzeep of 100 gram scheer- oi 400 gram snelscheercrême. Als er een reden voor Byrnes' aftr® den gevonden moet worden buiten den door hemzelf opgegevene (zijn gezond heidstoestand), dan mag deze onzes in ziens niet gezocht worden in wat hij ge daan heeft, maar in dat wat hem nog te doen stond. Met zijn geringer" deskundigheid heeft hij blijkbaar met den nieuwen toestand: versmalde sym pathie der partijen in het eigen land aangedurfd. En in die opvatting wijst Marshali's komst op de vastbeslotenheid der democraten, in de kwestie-Verre Oosten tegenover de republikeinen geen krimp te geven Bijna 1000 chauffeurs van particuliere firma's, die belast zijn met het rijden van postauto's voor het postvervoer, hebben zich aangesloten bij de niet erkende sta king van 10.000 vrachtauto-chauffeurs. Hierdoor wordt het postverkeer in En geland bedreigd. De autoriteiten hopen echter dat de staking spoedig zal afloo- pen. Imtusschen dreigt de staking de voed selvoorziening van Londen in de war te sturen, terwijl de posterijen een vertra ging in het briefverkeer voorspellen. Het reisprogramma van H.M.'s „Ka rei Doorman", welk schip 20 December uit Tandjong Priok is vertrokken, luidt als volgt: Aankomst Kaapstad 8 Januari, vertrek 18 Januari. Aankomst Casablanca 5 Febr., vertrek 12 Februari Aamkomst Amsterdam 18 Februari, des voormiddags. President Truman heeft Woensdag gewaarschuwd, dat het verwerpen van zijn programma voor het verla gen van de Amerikaansche invoer rechten door het Congres, verstrek kende gevolgen zou hebben voor de wereldpolitiek en de vooruitzichten voor het scheppen van een duurza- men vrede. Dit ais tegenaanval op de republikeinsehe actie tegen de inter nationale handelspolitiek van de re geering. Truman pleitte voor een be langrijke verlaging van de prijzen. Over de intern, handelstarieven zei hij „Wij kunnen hopen als tegenpresta tie voor onze eigen concessies met be trekking tot onze invoerrechten niet al leen een verlaging van de buitenlandsche tarieven, doch ook het opheffen van een groot aantal beperkingen, zooals het bijzonder streng gehandhaafde import quota, welke ons den toegang tot buiten landsche markten belemmeren, te verkrij gen. Wanneer wij in gebreke blijven ons aandeel te leveren, dan is het zeer waar schijnlijk, dat sommige landen zich ge. noodzaakt zullen voelen hun eigen con trolemaatregelen te verscherpen. Een dergelijke ontwikkeling zou een verdee ling van de wereld in handelsblokken tengevolge hebben en de kansen op een duurzamen vrede verminderen." „Op den duur", zeide hij, „kunnen wij -slechts aan andere landen verkoop en, wanneer wij bereid zijn van hen te koo pen of in deze landen kapitaal te inves- teeren". De V. S. kunnen de eerste jaren niet verwachten evenveel in het buitenland te koopen als te verkoopen en daarom be val Truman het voortzetten van ver_ strekiken van leeningen in het buiten land aan. Op langen termijn achtte Truman het noodzakelijk, dat de arbeiders geschoold worden en geholpen bij het zoeken naar een werkkring. Discriminatie van arbei ders wegens leeftijd, geslacht, kleur en religie moet verdwijnen. De inkomsten uit de boerenbedrijven moeten niet da len beneden een redelijk peil en het principe moet zijn: genoeg, inplaats van schaarsch. De regeering moet verschillende gebieden helpen met het keeren van overstroomingen, met goede trans porttarieven en moet tevens de sta ten helpen met meer geld voor pro gramma's voor de volksgezondheid. Er moet 'n federaal arbeidaprogram- ma van langen duur komen, groote- re programma's voor openbare wel vaart, voedselvoorziening en onder wijs en het geheele programma van sociale voorzorg zal grondig herzien moeten worden om meer menschen meer geld te verschaffen. Belangrijk achtte hij het, dat het aan tal werkende arbeiders blijft op het peil van 1946, n.l. 58 millioen man. Loonsver- hooging dient alleen dan gegeven te worden, wanneer de prijzen daardoor niet verhoogd zullen worden of wanneer zij noodig is tengevolge vaii de hoogere kosten voor levensonderhoud. Ter directe invoering bepleitte Tru man: eontröle op huishuren, handha ving van de belastingen, verheoging van de sociale veiligheidsmaatregelen, op stelling van een woningbouw-program- ma voor langen duur. Zooals wij al gemeld hebben zijn moei lijkheden ontstaan in den Amsterdamsehen haven met de lossing van de „Oranjefon- tein", die gedeeltelijk Belgische lading aan boord heeft. Het schip zal nu eerst waar- schijnliik 18 Jan. kunnen vertrekken. ROTTERDAM, 8 JANUARI Het is Jan Langendijk voor en na geweest op de Nederlandsche schaatskampioen schappen. Met een superioriteit, die ons versteld doet staan over de kracht van dezen veteraan, heeft de taaie Noord- Hollander al zijn concurrenten ver ach ter zich gelaten en in alle vier nummers als eerste de finish gepasseerd. Vier maal een overwinning op alle onder- deelen van den titelstrijd, dat is een ge beurtenis, die tot op heden nog niet in de annalen van de Nederlandsche ijs- sport is voorgekomen. Langendijk heeft zijn op zoo indruk wekkende wijze veroverd kampioenschap zeker niet behaald omdat zijn tegen standers te zwak zouden zijn geweest hem naar de kroon te steken. Wanneer het al waar is, dat Piet Keyzer niet vol doende getraind was en dat de val te Diemen nog altijd van nadeeligen in vloed was op den vorm van Buyen, de tijden, die Langendijk in al zijn num mers gemaakt heeft, laten wel heel dui- jdelijk zien, waar de triomf van den kloeken Ooidkarspelaar vandaan komt. Op de 500 M 48 3 sec., ofwel een halve seconde minder dan zijn naaste rivaal Egas, die met hem in denzelfden rit uitkwam. Op de 5000 meter 9.18.8, dat wil zeggen 3.4 seconde sneller dan Keyzer, de nationale kampioen, die de zen rit had moeten winnen, wilde hij nog een klein kansje maken om zijn achterstand in te loopen. Op de 1500 meter een nieuw record: 2 min. 31, tegen 2.31.4 door Buyen, in Februari 1942 te Bergen gevestigd. En op de 10 kilometer.... wel het z»u waar schijnlijk eveneens een nieuw record ge worden zijn, wanneer niet een ongeluk kige val van zijn tegenstander dezen uit den strijd genomen had. Langendijk, die de 500 en 1500 tegen Egas gereden had, kwam behalve in de 5000, ook in de 10.000 meter tegen den toen practisch al onttroonden Piet Keyzer uit. Het werd een ongemeen fella rit, waarin beiden elkaar niets toegaven. Langendijk reed met den vasten wil ook dit vierde nummer op zijn naam te brengen. Piet Keyzer met de heilige bedoeling, om tenminste deze laatste serie te winnen. Het gevolg was groote spanning en zeer lage tijden, waarbij een nieuwe recordverbetering niet uit gesloten was. Maar helaas kwam Piet Keyzer na ongeveer 5000 meter te vallen en dat maakte aan alle spanning een Naar de repatrieeringsdienst ons me dedeelt, bevinden zich aan boord van de „Kota Inten", welk schip dezer dagen van Batavia naar Nederland is vertrok ken, 107 zieke of gewonde militairen, welk aantal als volgt gespecificeerd is: 77 militairen Koninklijke Landmacht, 77 militairen K.N.I.L 13 Marine. Voorts bevinden zich nog 23 burgerevacuées aan boord et een glorieus gezicht heeft Veldmaarschalk Montgomery op een cocktail-party op de Brit- sche ambassade bekend gemaakt, dat de Russische maarschalk Wasiljefsky in de lente een bezoek aan Engeland zal brengen. Montgomery voegde aan zijn verklaring toe en hoe hij het be doeld heeft kan men slechts raden dat Wasiljefsky's eerste reactie was om toestemming te gaan vragen aan zijn regeering. Deze keurde het plan goed. Montgomery was in een zeer goede stemming en vond misschien zelf ook, dat men zijn bovenstaande verklaring verkeerd zou kunnen opvatten. Hii zei de namelijk even later tot de journalis ten: „Ik vind het heel logisch, dat Wa siljefsky eerst verlof ging vragen Wij soldaten zijn geen journalisten!" Het bezcek van den Britschen veld maarschalk schijnt een goede verstand houding te bevorderen. Montgomery sprak over „een wonderlijk vriendschap pelijke sfeer" en liet zich samen met de bemanning van de nieuwe Stalin- tank fotografeeren. Het verlof, dat Stalin aan Wasiljefsky gaf, werkt intusschen aanstekelijk. Ook de andere maarschalken voelen wel wat voor een buitenlandsche reis. Konief, de beroemde man van de Weichsel er den Oder, Sokolofsky en Rybalko, nebben reeds verzoeken aan Stalin gedaan, die met royaal gebaar ™Mn fiat gaf. Palmero Togliatti, leider van de E. P. I„ of duidelijker van de Ita- liaansche Communistische Partij en dé man van het Congres, dat op het oogenblik door deze partij in Florence gehouden wordt, is een bijgeioovig mensch. Voor het cijfer dertien koestert hij een diepe vrees en op een Vrijdag zal hij niet gauw 'n belangrijken stap ondernemen. In zijn vestzak draagt hij vermoedelijk als eenigste communis tische leider een gebogen spijker om het „kwaade oog" af te weren. Maar van de goede dingen dezer aarde weet Signor Palmero Togliatti te genieten: een goede keuken is ook bij hem een belangrijke instelling zelfs op Vrij dag waarbij naar zijn smaak een flesch roode Piemonteser of Toscaner niet mag ontbreken Indien U zich nog nerinner^ waar Goa ligt een kolonie, geen overzeesch gebiedsdeel van Portugal dan zal het U interesseeren te weten, dat de be_ volking van deze stad afscheiding van Portugal en aanhechting bij India wenscht. De inwoners zijn een campagne begonnen en hebben daarmede ook den De R. K. smedenpatroonsbond zet 1947 lu met groote activiteit. Gedachtig het spreekwoord, bii Alkmaar begint de Vic torie, zal Noord-Holland het eerst aan de beurt komen, en wel Dinsdag 21 Januari te Alkmaar. Begonner, wordt met een H. Mis. Daarna begint de vergadering. Deze zal in het teeken staan van het geven van groote richtlijnen op godsdienstig, so ciaal en economisch gebied. Als sprekers treden op de bondsvoorzitter van den R K. S B., de heer A. Rovers uit Tilburg, rector J. Boers alg. adviseur der Standsorganisa ties, en dr W. J. Vlek, secretaris van den Middenstandsbond, die d® diverse proble men van de stands- en vakorganisatie zul len behandelen. Portugeezen koloniale zorgen bezorgd. De verwijten gaan over en weer. Goa klaagt -over achteruitstelling, terwijl Portugal aanvoert, dat het geld toelegt op de stad en omgeving. De regeering heeft zelfs een programma van vijf millioen pond voor moderniseering aangekondigd. Waar in India de twee godsdiensten het groote strijdpunt vormen, kan er In Goa moei lijk pais en vree op dit terrein zijn, hoe wel de stad voor een groot deel uit ka tholieken bestaat. De Portugeezen wijzen er in him propaganda op, dat de Kerk een der weldaden van het Portugeesche bestuur vormt. Waarop echter de corres pondent van het persbureau, waar dit be richt van afkomstig is, antwoordt, dat >>de inwoners van Goa zich nog goed herin neren, dat er eens (d.w.z. een paar hon derd jaar geleden) een inquisitie is ge weest, die wat wreedheid betreft, die van Spanje evenaarde." Wat een geheugen hebben die Goanee- zen! De stad Goa zooals zij er vroeger uitzag eind. Jan Langendijk, die nu de restee- rende 5 KM. alleen moest rijden, kon de vereischte snëlheid voor een recordver betering niet meer opbrengen en bleef 6.6 seconde boven den tijd dien Siem Heyden in 1929 als nationaal record had laten registreeren. (Langendijk: 18.37.4.) Maar hot was welletjes. Langendijk had zijn superioriteit duidelijk bewezen en zijn tweede kampioenschap het eerste behaalde hij in '40 is met vier overwinningen en één nieuw record on der alle omstandigheden een prestatie van den eersten rang. Het resultaat van de 10.000 m. was: 1. Langendijk 18 min. 37.4 sec.; 2. Broekman 18.47.8; 3. Verbiesen 19.16.2; 4. Strijbis 19.18.6; 5. Keyzer 19.24,2; 6. Zwanenburg 19.31.5; 7. Buyen 19.35; 8. Havekotte 19.37.6; 9. Scheer 19.38.8; 10 Muts 19.46.8; 11. Egas 19.55; 12. Breed 19.56.2. Eind-klassement over de vier afstanden: 1 en kampioen van Nederland Langendijk 210.383; 2. Verbiesen 216.097; 3. Havekotre 217.397; 4. Buyen 217.683; 5. Egas 217.867; 6. Keyzen 218.197; 7. Broekman 218.250; 8. Strijbis 219.010; 9. Scheer 219.737; 10. Zwal nenburg 220.148; 11. Breed 220.937; 12. Muts 221.713; 13. Jonker 221.785; 14. Van Hoorn 223.310; 15. Van der Voort 225.727; 16 Kortenaar 226.950. De volgende week zullen vertegenwoor digers van de wereld-vakbeweging naar Duitsehland gaan om de mogelijkheid in oogenschouw te nemen van een aanslui ting van somimige Duitsche vakbonden bij de wereldorganisatie van vakvereeni- gingen. Do wereldorganisatie is vastbesloten het probleem der Duitsche vakbeweging in 1947 op te lossen. Mochten de Duit- schers inderdaad worden toegelaten, dan zullen zij dadelijk tot de „groote vijf gaan behooren, daar zij ongeveer de zelfde sterkte hebben als het Britsche vakverbond. Hun afgevaardigden zouden zitting nemen in het uitvoerende comité en mogelijk ook in het bureau van de wereldorganisatie, en de Duitsche taal zou de vijfde officieele taal in de fede ratie worden. De commissie, die Duitsehland zal be zoeken, zal bestaan uit vertegenwoordi gers van de Russische, Fransche, Brit sche, Nederlandsche en Tsjechoslowaak- sche vakvereenigingen, alsmede van het Amerikaansche CTO. Naar officieel wordt medegedeeld, zul len generaal Lucius Clay, waarnemend militair gouverneur der Amerikaansche bezettingszone van Duitsehland, en ge neraal Sir Brian Robertson, zijn Brit sche collega, op 23 Januari te Minden ui de Britsche zone een bijeenkomst houiden met de premiers der Duitsche staten in de beide zones. Het voornaamste doel der bijeenkomst is de Duitsche premiers grondig op de hoogte te stellen van de bevoegdheden der biaonale bureaux, welke gevormd zijn om economische fusie ten uitvoer te brengen. In een persconferentie verklaarde ge neraal Clay, dat het groote probleem,, da t waarschijnlijk zal worden Inspreken, is het verkrijgen van meer arbeids krachten uit de andere Duitsche staten voor de Ruhr-mijnen ter verhooging van de steenkoolproductie, waarvan het succes der fusie grootendeels afhangt. Clay sprak {Ie suggestie, dat zijn be noeming tot militairgouvemeur in plaats van generaal Mc Namey een wij ziging in politiek beteekent, tegen. Hij stelde de nationalisaie der Duitsche omroepbedrijven in het vooruitzicht en sprak de hoop uit, dat binnen een paar maanden volledige vrijheid zal worden gegeven aan de Duitsche radio en pers. In blauwe uniform, met decoraties ge tooid, heeft Montgomery Dinsdagavond in het Bolsjoi-theater te Moskou een gala-voorstelling van Prokofjef's ballet „Romeo en Julia" bijgewoond. Montgo mery zat in de voormalige Tsaren-loge, omgeven door Russische generaals. Naast hem op de eerste rij waren gezeten Maarschalk Alexander Wassilefsky, het hoofd van den Russischen generalen staf, en Maarschalk Ivan Konjef, commandant van den staf van het Russische land leger. In de eere-loge zaten ook Maar schalk Wassily Sokolofsky, opperbevel hebber van de Russische bezettingstroe pen in Duitsehland, en sir Maurice Drum mond Peterson, de Britsche ambassadeur te Moskou. Montgomery heeft Woensdag met Maarschalk Pawel Rybalko, commandant der Sovjet-tankstrijdkrachten, tanks ge ïnspecteerd en ideeën omtrent hun stra tegische toepassing uitgewisseld. De op leidingsmethoden der Sovjets droegen de goedkeuring van den veldmaarschalk weg en hij verklaarde: „De opleiding is buitengewoon practisch en maakt groo- ten indruk op mij." Met ingang van 1 Januari 1947 is be noemd tot directeur van het Ned. centraal instituut voor hersenonderzoek te Amster dam dr. B. Brouwer, oud-hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. De werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Eendracht vorderen slcclus lang zaam, tengevolge van den vorst. Over de in aanbouw zijnde brug heeft men echter planken gelegd, zoodat men te voet en per fiets van Tholen uit toch het vasteland kan bereiken Donderdagmorgen zijn zes Nederlandsche hardrijders naar Noorwegen vertrokken. Zij sullen vier weken trainen alvorens deel te nemen aan de wereldkampioenschappen te Oslo op 15 en 16 Februari. Aan den vooravond van hun vertrek kwamen de rijders bijeen op de IJsclub Kalingen. Staande v. I. n. r.: de trainer Nap: Buyen: v. a. Voort; Langendijk: Breed en Broekman. Zittend v. I. n. r.: Verbiezen, die op eigen gelegen heid meegaatmidden: Jonker en rechts Kortenoeverdie eveneens op eigen gelegenheid meegaat m ■gs Een kijkje op de nieuwe, aan vijf passagiers plaats biedende. Douglas Cloudster, ook bekend als een Midget Mixmaster, welke gedreven wordt door ren propeller geheel achter aan het toestel. De werkzaamheid der vleugels wordt hierdoor -hoogd, teriw.jl het geluid van den draaienden schroef aanzienlijk wordt verminderd Nadat allen kustwachten aan de Noord- Oostkust van Groot Brittannië was ver zocht uit te kijken naar een Nederland-.cb landingsvaartuig, dat 4 Januari van Hoek van Holland naar Sunderland vertrokken was en waarvan men sindsdien niets meer had vernomen, hleek, dat het schip in de Redheugh Baai, bij St. Abbes Head in Schotland, voor anker gegaan is. Het vaar tuig, dat drie dagen lang door den storm heen en weer geslingerd is, zal binnen kort naar Sunderland vertrekken. Het was door de Nederlandsche marine over genomen. na in den oorlog voor het ver voer van tanks gebruikt te zijn. Aan mej. B. Terwindt, hoofdstewar dess van de K.L.M., zal Zaterdag 18 Jan- in den Schouwburg te Maastricht de Medal of Freedom" worden uitgereikt, in verband met de hulp, welke zij ge durende den oorlog aan geallieerde piloten heeft verleend. Mej. Terwindt is een der weinige Nederlandsche vrouwen, die tydens de bezetting als parachutiste boven vaderlandsch gebied werden neer gelaten. Donderdag HILVERSUM n 415 M. 14.20 Ka mermuziek 15.00 Ziekenbezoek 15.30 Gram. 17.00 Kaleidoscoop 17.20 Lezing 17.30 Sktrmasters 17.50 ojjk overzee 18.00 Nieuws 18.15 Gram. 18.45 Sport 19.00 Nu naar bed 19.15 Vraaggesprek 19.30 Lezing 20.00 Nieuws 20.15 Rad. Phil. Orkest 21.15 Vrouw 21.45 Cars de Paris 22.45 Lezing 23.00 Nieuws 23.15 Gram. 23 30 Hoogste tijd 23.45 Swing. HILVERSUM I 301 M. 14.40 Cau serie 15.00 Gram. 15.15 Kamer orkest 16.00 Bijbell. 16.44 Trio 17.15 Koor 18.00 Orgel 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws 19.15 Gram. 19.25 Lezing 19.45 Reg. voorl. 20.00 Nieuws 20.08 muziek 21.30 Gram. 22.00 Nieuws 22.15 Act. geluid 22.30 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Piano 23.30 Gram. Vrijdag 7.00 HILVERSUM II 301 M. Nieuws 7.15 Ochtendgymn. 7.33 Morgengeb. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Vrouwen spiegel 10.25 Kwartet 11.00 Zon nebloem - 11.30 Lezing Gram.' 11.45 Familieber. 11.40 12.03 Vioolrecital 12.30 Lunchconcert 13.00 Nieuws 13.50 Man tot man 14.00 Kamermuz. 14.30 Causerie 15.30 Trio 16.00 Causerie 16.30 Jeugd 16.45 Klaas van Beeck 17.00 Jeugd 17.40 Lezing 18.00 Koor 18.30 N. Str.kr. 19.00 Nieuws 19.15 Tombola 19.50 Lez. 20.0C Nieuws 20.08 Gewone man 20.15 Liederen 20.55 Luisterspel 21 55 Gram. 22.00 Nieuws 22.10 Avondgeb. 22.35 Gram. 22 50 Lez. 23.00 Klaas van Beeck 23 Gram. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuw.- 7.15 Ocbtendgymr.. 7.30 Gram 8.00 Nieuws 8.15 Gram, 8.51 Vrouw 9.00 Gram. 9.30 Waters*. 9.50 Gram. .10.00 Morgenw. 10.20 Regenboog 10.45 Voordr. 11.00 Gram 11.15 Lezing 12.30 Bddy Walis 12.00 Muziek 12.30 Sport 12.35 Orgel 13.00 Nieuwe 13.15 Vaudeville-ork. 14.00 Kookt 14.20 Kwintet 15.20 Hoorspel 16.00 Gram. 16.30 Lez. 17.00 Orgel 17.30 Gram. 18.00 Nieuws 18.20 Ramblers 18.50 Gram. - - 19.00 Denk om de bocht 19.15 Lez 19.30 Lez. 19.50 Nieuws 20 05 Cello en piano 20.30 Lezing 21.00 Gram. 21.30 Lezing 21.45 Ka merkoor 22.15 Jazz 22.40 Avond wijding 23.00 Nieuws 23.15 Gram Roman op een Waddeneiland 54) Helke voelde een rilling. Met wijd opengesperde oogen staarde zij haar vader aan. Wat zag die er nu hulpeloos uit, totaal murw en ontdaan. „Och hee- re," zei ze zacht. Maar spoedig had zij haar vastberadenheid terug. „Dan staat 't er met ons leelijk voor," liet zij er, maar met vasteren toon, op volgen. „Wat blanco wissels zijn, nee, dat weet ik niet. Maar zooveel begrijp ik er nu wel van, dat het gevaarlijke schuldbekente nissen zijn, waarmee u zich op genade of ongenade aan Tonner en dien sjacheraar uit Husum hebt overgegeven. Och, vader, wat hebt u toch schrikkelijk lichtzinnig gehandeld! Met die speculatie hebt u zoo maar alles op het spel gezet. En toch hebben moeder en ik u zoo vaak gewaar schuwd. Maar hebt u ooit een woord van ons willen aannemen? Integendeel, u gooide uw kop in den wind, als wij een aanmerking maakten. Toen ging u al doller en doller speculeerenen dit is dan nu het einde!" Jan Paulsen liet het hoofd in de han den rusten en zuchtte diep. „En toch moest het zoover komen, an ders was u nooit verstandig geworden," ging zijn dochter vastberaden voort. „Nu is ons heele gedoe in gevaar maar hoe kunt u dan nog aarzelen met oom Göde om hulp te vragen? U is 'n heelen dag bij hem geweest en u hebt hem niet eens over uw rampzaligen toestand ge sproken?" „Ik heb hem duidelijk genoeg te ken nen gegeven, hoe ik er voorstond," kreun de de boer. „Ja, ja, dat weet ik. Maar hem ronduit de heele waarheid bekennen en hem om hulp vragen, daarvoor was u te trotsch of te bang." „Zou 't geholpen hebben? Heeft hij zooveel geld te missen?" „Ik weet, dat hij bereid is u te helpen en hij zou ook best een middel vinden om te doen wat er gedaan moet worden. Maar u moet zich vernederen, vader, u moet van het slechte pad af en u moet hem openhartig verzoeken, u ie helpen." „Dat heb ik ook willen doen, kind. Maar hij sloeg dadelijk zoo'n toon tegen me aan, dat ik er niet aan beginnen kon." „En nu dan?Zou u hem nu niet gauw schrijven „Nu is 't te laat, Helke. Tonner wil binnen twee dagen de drie duizend daal der hebben of vader!" dat was zijn laatste „OfZeg 't, „Of jouw hand woord!" „Zoon bandiet, zoo'n afperser!" viel Helke bevend van toorn uit. Toen zweeg ze. Een storm van gedachten brak over haar los. Al den tijd van haar afwezig heid had Tonner er dus bij haar vader op aangedrongen, dat hij zijn schulden zou betalen, of zijn dochter zou uitleve ren. Anders was het onbegrijpelijk, dat hij nu aan zoo'n korten termijn vast hield. Dus nog maar twee dagen? Neen, het zou niet mogelijk zijn, in.dien korten tijd het geld uit de Wilster Marsch hier te hebben, want per saldo had haar oom het ook niet voor de hand liggen. Maar bestond er dan geen mogelijkheid, Uwe Tonner aan het lijntje te houden, tot het geld ter plaatse was? Acht of veertien dagen maar? Krampachtig dacht zij na. Maar zij verloor haar kalmte niet. Neen, trots alles voelde zij zich zoo kordaat en zeker, aat zij er zich zelf over verwonderde. Werke lijk, sinds haar vlucht indertijd, sinds de bekentenis van haar liefde voor Kay Möl- ler was zij veranderd. Zij was sterk ge worden, zelfverzekerd, dapper en vastbe sloten. Zoo bleef zij ook in dit moeilijk uur tegenover haar vader helder vah geest. „Nu, Tonner zal niets tegen u onderne men," zei ze plotseling, „daar zal ik vóór wezen." Jan Paulsen hief zijn verwrongen ge- zich op en zag haar verbaasd aan, terwijl in zijn oogen een straal van hoop begon te lichten. „Ik zal me bereid verklaren, zijn vrouw te worden," zei Helke bedacht zaam. „Morgenvroeg zal ik naar hem toegaan en het hem zelf meedeelen." „Datwil je dat doen, Helke?" vroeg de boer schor. „Ja, vader, ik moet 't wel doen, om dat moeder zoo'n ramp niet overleven zou. Maar ik doe het alleen op twee voorwaarden goed?" „Och kind, zeg maar wat je wilt!" „U moet probeeren, die schulden zoo gauw mogelijk uit de wereld te helpen, net alsof ik er niets mee te maken had. Daarom moet u vanavond nog oom Göde om het geld schrijven." „Maar dat is dan toch niet noodig, als Helke beet op haar lippen. Gerechte hemel, hoe kon haar vader zoo afschu welijk laf en zelfzuchtig zijn! O, als 't niet om moeder was „Als ik me opoffer, bedoelt u?" vroeg ze koel „Nee, zoo mag u er niet over denken. Niemand zal me ooit mogen verwijten, dat ik om een schuld van drieduizend daalders de vrouw van een ellendeling ben geworden." Jan Paulsen wrong wanhopig zijn handen, vocht met zijn schaamte en zijn angst. „Kom, vader, neem een besluit!" drong het meisje aan. „Ikik zal schrijven, kind," .ant woordde hij eindelijk, hijgend naar adem. „En wat moet ik nog meer doen?" Helke zag hem vast aan. „Mij nu openlijk verklaren, waarom de vader van Kay Möller u indertijd voor een zeeroover durfde uitmaken." „Hè"? Wat?" Voor een oogenblik ver loor hij alle zelfbeheersching, maar zijn zwakte kwam hij niet te boven. „Wou jij dat weten? Wou jij, dat ik jou opbiechtte „Biecht maar rustig op," zei Helke met een glimlach, waarvan de ironie hem ontging. „U behoeft niet bang te zijn. dat ik u zal aanbrengen, nietwaar? Als ik toch de vrouw van uw compagnon word Beschaamd liet de boer het hoofd zakken. Langen tijd kon hü geen woord uitbrengen. Maar steeds drong het meisje aan, tot hij ten laatste zijn ge heim prijsgaf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3