Men liet Tjarda gaan, omdat men Van Mook begeerde Onzekerheid over het weer Praag een gesloten stad DE BENOEMING VAN VAN MOOK IN DE OORLOGSJAREN Zal het vriezen of zal het dooien? Alsof de Duitschers zich achter het behang verborgen houden Geen oppositie Londens voedselvoorziening loopt gevaar Tot hoofd en hart Bureaux van redactie en administratie: Lt.-G. G. bevordert consolidatie van „republiek" van Japansck-fascislischen oorsprong De toestand in Palembang Hij kreeg bij lange niet wat hij verlangde Minister Isaacs waarschuwt de stakers VRIJDAG 10 JANUARI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23743 PROFGERBRANDY ANTWOORDT REGEERING Mil UITBREIDING VAN C0MM.- GENERAAL Voetbalwedstrijden weer afgelast KORTEBAANKAMPIOENSCHAP AFGELAST K Het weer E.V.C. gaat weer staken Werk in Rotterdam wordt 24 utrr neergelegd Geval van nekkramp Slechts één devies Macht te groot geweest? Onze handel met de Engelseh- Amerikaansche zone Delegatie komt naar Den Haag Weer dekens op vergunning Er zijn er, die zoo onverstandig en zichzelf afmattend den berg beklimmen, waarop hun ideaal hen toelacht, dat zij vergeten on derweg naar de schoone verge- yr.ichten te kijken. SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart, Directeur: >3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: Severfn. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. „Men heeft den heer Tjarda van Slarkenborgh laten gaan, omdat men niet het beleid, door hem en ons voorgestaan, maar wél dat van Van Mook begeerde. Wij weten thans dat de man die in Londen met ons samenvoeht om den Japanner Ie verslaan, nu bevordert de consolidatie van een „republiek' van Japansch- fascistischen oorsprong onder presidentschap van een man, die met de Japanners collaboreerde. In de officieele verklaring wordt gezegd, dat de regcering voort gaat met den arbeid aan de uitwerking der overeenkomst. Men wrijft zich de oog en uit. Uitwerking van een overeenkomst, die nog .door geen der partijen ge teekend ts en misschien niet eens geteekend wordt. Wie verstaat nog iets van deve haast om de afschuwelijke „republiek'' in het zadel te helpen, van het stormpas-tempo waarmee Indië van Nederland wordt weggescheurd," aldus prof. Gerbrandy gisteravond voor de radio, in antwoord op de officieele verklaring, die de regeering deed naar aanleiding van zijn radiorede van 2 Januari j.l. De officieele verklaring, zoo vervolgde spr., spreekt van de voorbereiding eener ronde-tafel-conferentie en uiteindelijk, flat is dus het slot, van een voorstel tot Grondwetswijziging. Het kabinet haast sich de „republiek" te vestigen en als dat geschied is, dan zal het later, veel later aan het Nederlandsche volk vra gen: verander nu uw Grondwet om haar toet dien toestand in overeenstemming te brengen. Ik veroorloof mij deze vraag: Als dan het Nederlandsche volk zegt: neen, zoo willen we het niet, wie is verantwoordelijk voor den po- Btieken chaos, waarin het Koninkrijk der Nederlanden dan zal verkeeren? De officieele verklaring protesteert te gen de wijze waarop ik den met volhar ding aan zijn zware taak arbeidenden luitenant-Gouverneur-generaal Van Mook zou hebben aangevallen. De bescherming van de Inlandsche bevolking tegen willekeur, van wien ook, b een der gewichtigste plichten van den Gouverneur-Generaal, zoo zlegt artikel 16 der Indische Staatsregeling. Ik hoor wel veel van een Gouverneur- Generaal die, onder goedkeuring van het kabinet, dat gretig achter hem aanloopt, toet volharding arbeidt aan het formee- ten van nieuwe staten, die onze Grond wet niet kent, aan het confereeren met toenschen, die zich „ministers" noemen, toaar alles missen wat een minister tot toinister maakt. Ik hoor echter bitter Weinig van de vervulling van den plicht, dien de Indische Staatsregeling, dat )s de Grondwet voor Indië, als de eerste van alle plichten hem oplegt. Een plicht, die sterker dan ooit roept om vervulling hu groote groepen der bevolkingen, waar zoo wij en hij verantwoordelijkheid dra- Een, razen van honger en luide of in stilte hun kreet opheffen tegen wille keur en afpersing. Een vooraanstaand Nederlander, heeft hQmeinsche vrouwen hielden dezer dagen e®a groote betooging voor voedsel voor ee>» der regeeringsgebouwen in Some. Zij droegen banieren met verschillende leu zen als„geef ons onze rantsoenen' brood en werlc" De correspondenten van Aneta heb- dtoi Donderdag een bezoek gebracht aan jpt gedeelte van de stad te Palembang, d®t in de afgeloopen dagen het zwaarst gleden heeft. De schade bleek zeer Pteatselijk te zijn en zich speciaal tot r®t handelscentrum te beperken. Het jtetopong-complex ten Zuiden van de ^schermde wijk heeft een normaal ahzien Er heerscht een levendige han ger in voedingsartikelen, welke echter in beperkte hoeveelheden worden ahgeboden. De bevolking is rustig, pendel ijk en dankbaar voor de rond deelde rijst. Een Roode Kruis-arts en ederlandsche verpleegsters zijn werk bui in een 7 Januari geopende kliniek, aar vele zieken zich t elden. Meer in I® richting van de Pasar-wijk is duide- JKer te merken dat er gevochten is. De °ote gemeente-Pasar heeft geen scha- Seleden, doch de omringende gebou- j. n- hoofdzakelijk magazijnen, zijn ge- j. el uitgebrand. Naast dit ongeveer 100 .den omvattende complex is de han- Öei 5t. geheel normaal. De nog overeind- aande gebouwen zien er verwaarloosd v, en de asfaltwegen zün met straat- is ^dekt. Ook bij de groote Moskee zelfWaar gevochten, maar de Moskee ge is vri)Wei onbeschadigd. De er te- ten >^er gelegen winkelpanden hebben tinlSe scllade opgeloopen. De beschie- Uit8611 ,van deze stadsdeelen geschiedden pi' bittere noodzaak, daar zich ter d-illhC Vele Indonesische stellingen en 1 20 sluipschutters bevonden. bfiiT0 Marine-voorlichtingsdienst heeft Vtaeh0 gemaakt, dat de Britsche lsre,o boot „Empire Mayrover" door to W landsch oorlogsschip van Cheribon ha* d emarang is geëscorteerd en daar op °°rzocht, zulks in overeenstemming V'otrH6 eontröle, welke sedert vorig jaar ken* gehouden op den import van wa- Vt..^ en munitie in republikeinsche ha- in bitterheid tot mij gezegd: Houd maar op met uw comité, het is te laat. Ned.- Indië i s weg, de oorlog is verloren. Deze Nederlander was door de défaitistische politiek der regeering zelf défaitist ge worden. Het comité houdt niet op. Want wij hebben een andere stem beluisterd. De stem van het Nederlandsche volk, die zegt: alléén hij is overwonnen, die zich overwonnen geeft. Artikel 45 der Indische Staatsregeling moge in het gedrang komen dank zij de volharding, waarmee Van Mook werkt aan een andere taak, die hem en het kabinet zwaarder wegen dan die van art. 45. Onze soldaten en matrozen in Ned.- Indië, die onder hem als opperbevel hebber dienen, of ze roomsch of protes tant, socialist of communist zijn, heb ben nog een hart onder de ribben, dat klopt voor recht en slaat van ongeduld om m goede discipline de Indische be volking tegen onrecht en willekeur van wien ook te beschermen. De duizenden en duizenden brieven, die fladderen dóór alle provinciën van het moederland, leg gen daarvan een onbetwistbaar getui genis af. De officieele verklaring zegt, dat de regeering haar beleid in de volks vertegenwoordiging heeft toegelicht en deze ongëvraagd zich in groote meerderheid achter haar voornemens heeft geschaard. Inderdaad, wat de Tweede Kamer betreft (de Eerste moet zich nog uitspreken) heeft de regeering een overwinning behaald. Of de leden van het kabinet diep in hun hart het ook een overwinning noemen, betwijfel ik. Maar dit is zeker: In het volk, dat zich niet gewonnen wil geven en bij onze jongens in Indië, in wier borst het nationaal gevoel voor recht is ontgloeid, daar heeft het kabinet zijn zaak reeds verloren. Van bevoegde zijde verneemt A.N.P. dat op het departement* van Overzeesche Gebiedsdeelen thans de laatste hand wordt gelegd aan een wetsontwerp tot uitbreiding van de Commissie-Generaal tot ten hoogste vijf leden. Dit wetsont werp zal dezer dagen aan den Minister raad worden voorgelegd. Het A.N.P. verneemt verder, dat prof. Posthuma, die, gelijk gemeld, binnenkort naar Indië vertrekt, daar reeds dadelijk in het werk van de C.G. zal worden inge schakeld. VKïjRIpMJ Door den ingevallen dooi is het ijs op sommige plaatsen in de groote rivieren gaan kruien. Groote massa's opgestapeld ijs maken de binnenscheepvaart dan ook nog steeds onmogelijk. Men waant zich bij het zien van deze foto jneer in het poolgebied dan in ons land, waar men gewend is aan kwakkelwinters (Van onzen TJtredhtschen correspondent) Nederland, aldus me»dt men ons uit De Bilt, zit op het oogenblik weerkundig gezien, volkomen op de wip. De grens tuSSchen dooigebied eener- eri vorstgebied anderzijds is. zooals wij gisteren voorspelden, juist over ons land gegaan, Nederland ge heel in het dooigebied opnemend, doch precies aan onze Oostgrens halt makend. Het perspectief voor de komende dagen is daardoor zeer moeilijk te bepalen. Vrij onbeduidende wijzigingen in hel totale weerbeeld kunnen in staat zijn deze dooilijn weer in beweging te bren gen en ons of versterkten dooi of op nieuw vorst te bezorgen. De situatie hier bij is niet voor het geheele land gelijk. De Noordelijke provincies loopen aan merkelijk meer kans weer spoedig in het -orstgebied te liggen dan de Zuidelijke wier kansen op een blijvenden dooi wer kelijk gunstiger zijn. De onzekerheid waarvan wij spraken wordt bepaald door het feit, dat tusschen Oceaandepressie en het hoogedrukgebied op het vaste land op het oogenblik een zeker even wicht is tot stand gekomen. Beiden heb ben iets aan invloed ingeboet, het dooi gebied verloor de kracht verder door te dringen en in het vorstgebied werden in zijn geheel de temperaturen iets mil der. Voor beiden staan echter ook vol maakt onberekenbare versterkingen op stapel. De dooi krijgt steun van de New Fonndland-depressie, die nu ten Znl- AHe door den K.N.V.B. voor Zondag a.s vastgestelde wedstrijden zijn afge last. Het programma is in zijn geheel verschoven naar 19 Januari. Ook in de onderafdeelingen 's-Graven- hage, Haarlem en Amsterdam zal Zondag niet worden gevoetbald. Het programma blijft gehandhaafd voor 19 Januari. Ook de korfbal- en hockeywedstrijden zijn afgelast. den van Groenland vrij stationnair is geworden, en de vorst misschien van den hevigen sneeuwval, die over al over Europa is gekomen en die bij helder wordende lncht de tempera turen daar wel eens zeer aanmerke lijk zou kunnen doen zakken. Wie dit duel winnen zal is onbekend. De weerkundige zwijgt, maar de gewone man kijkt somber. Hedenmorgen 10 uur werden de vol gende temperaturen afgelezen: Vliegveld Twente 0, Den Helder 3, Vlissingen 0, De Bilt 1, Vliegveld Schiphol 1, Vliegveld Eindhoven 1, Leeuwarden 0, Vliegveld Eelde 1, Vliegveld Beek 1, vliegveld Gilze Rijen 1- Gaat het vriezen of dooien? De organi satoren van schaatswedstrijden en toch ten, zoowel als de tienduizenden schaat- senliefhebbers zien, nu de situatie zoo onzeker is geworden, met meer belang stelling dan ooit nit naar het weerbe richt, dat voorloopig over het al of niet doorgaan van het ijsfeest beslist. Hoewel nog alle mogelijkheden zijn open gelaten en De Bilt als een ander Orakel van Delphi wijsgeerig zegt: Het kan vriezen, bet kan dooien, vreest men over het alge meen dat ook het hoogtepunt van de tweede ijsperiode tot het verleden be hoort. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland op de korte baan, die te Assen werden gehouden, vonden een on tijdig einde door het invallen der duis ternis. Op verzoek van de 16 overgebleven rijders, waaronder zich o.a. bevonden Van Eijkeren uit Badhoevedorp, Zeldenthuis Uit Joure, Barendhof uit Joure en Hoven uit Eelde, werd de wedstrijd gestaakt. De Heerenveen-crack Abe Lenstra trok zich terug, daar hij zich niet in conditie gevoelde. Den snelsten tijd maakte Hof,, die de 120 meter baan in een tijd van 15.8 sec. afglegde. Van een portaal uit zag ik Praag. Op de St. Karelsbrug strekten de heiligen, de koningen en de philosofen de handen ten hemel in zwijgende welsprekendheid en speelden een tragedie in steen die zich steeds weer vernieuwde. Van Huss tot Komensky, van Vencelas tot Massa- ryk is het Tsjechische volk een volk ge bleven dat niet lacht. Aan het voetstuk van de standbeelden van Praag ontdekt men steeds weer dezelfde opschriften met altijd denzelfden geest van ernst en in getogenheid. Zwart, als gehakt uit de versteende rouw, richt de stad zich na het lijden weer op achter een vesting van klokke- torens en als men het labyrint van grijze trappen ziet, kan men nauwelijks gelooven dat de leiders van geheime oor logen en samenzweringen langs dezen weg gegaan zijn. Zoo heerscht er in Praag, zelfs nadat het de vrijheid hervonden heeft, zcifs onder den toeloop van bezoekers nit de geheele wereld, zelfs te mid den van een herboren activiteit, een drukkende stilte, een angstig patrio tisme dat een soort onafhankelijk heidscomplex is. Als men voor het eerst in het land aan komt. wordt men overweldigd door een vloed van lettergrepen brn, piz, hra en vreemd klinkende woorden, die als het ware een onrustbarende leegt rond ons vormt. Dat is de wil van het Tsjechisch nationalisme, dat vreemde talen weert en den reiziger op de hoeken der straten noopt om doofstommetje te spelen en het Duitsch dat thans in de bezette ge bieden de internationale taal is, wekt hier heftige reacties. De orkesten weige ren zelfs Beethoven en Mozart te spelen. Het Tsjechische nationalisme is zoo kleinzielig dat, als men maar even den mond opent, men kans loopt de natio nale gevoelens te kwetsen. Een Fransch- man, die naar een Fransch-Tsjechische vereeniging vroeg, kreeg van een telefo niste ten antwoord: „Neen mijnheer, er bestaat hier alleen een Tsjechisch-Fran- sche vereeniging." Den eersten ochtend van mijn verblijf in Praag kwam ik een dienstplichtige tegen en zeer conventioneel wenschte ik hem dat zijn militaire plicht hem niet te zwaar zou vallen. Hij was echter verontwaardigd en ant woordde: „Mijnheer, bij ons is de mili taire dienst een plicht, waarvan de ge dachte alleen reeds het hart warmer doet kloppen." Ik zie in het nationalisme van dezen re- cruut het bewijs dat het land geleden heeft. Ik moest eerst Praag bekijken en zjjn kerken, stegen, standbeelden en mo numenten overladen met spreuken ge zien hebben om mijn eersten wrevel te overwinnen. De Tsjechen houden zoo vast aan hun onafhankelijkheid dat zelfs de meest oppervlakkige uitlatingen hun niet van belang ontbloot schijnen. In Tsjechoslpwakije bestaat geen op positie, althans niet openlijk. De Tsjechen beklagen zich niet dan fluisterend. Het is alsof de Duitschers zich achter het behang verscholen houden, iemand dien ik ontmoette beweerde dat de helft van het land in de gevangenis zit. Maar deze opmerking lijkt mij zeer gewaagd. „O ja, maar het zijn verraders". De Tsjechen zeggen U ook: „Wees Een kijkje in een der wijken van Praag Een Fransch journalist bracht een bezoek aan Praag. De schoone stad, eens beroemd om haar gastvrijheid, schijnt hem nu wars van alle vrien delijkheid. Alleen ie monumenten kunnen hem haar stugheid, doen ver beten. De oorzaak hiervan zoekt hij ire de politiek. voorzichtig. Pas op Uw woorden. Wij zijn weliswaar in een republiek, maar.... Zoo heeft de gedisciplineerde buiten kant de schijnheiligheid tot keerzijde. Daar ik de oorzaak van deze stem ming wilde onderzoeken ben ik den vice- president van den Raad, Zenkl, gaan opzoeken. Wij zouden zeggen dat Zenkl de leider van de oppositie is, omdat hij aan het hoofd staat van de meest anti-commu nistische partij die er is, n.l. de „Na tionaal-socialistische partij". Doch Zenkl maakt deel uit van het kabinet- Gottwald, een communistisch kabinet, en hij verzekerde dat er geen oppositie bestaat. Begrijp wel, zoo vertelde hij, bij ons bestaan er geen verschillen. Bij ons be smeurt het politieke leven het privé- leven niet. Communisten, democraten en katholieken eten tezamen. Bij ons is de pers vrij. maar de pers-ondememin- gen zijn genationaliseerd. Wat is het „Nationale Front"? Wat is toch die vrije pers, die economisch gecontroleerd wordt? Het „Nationale Front", zegt Zenkl, is de sleutel der partiien. Een soort or ganisatie waar door discipline alle ver schillen worden opgeheven door een wederkeerig stilzwijgen. Toen de com munistische regeering-Gottwald zich aan de Vergadering voorstelde kon zij geen enkele oppositie ontmoeten, omdat de regeering er percentsgewijze in ver tegenwoordigd is. Als er oneenigheid ls. dan komt die niet, bulten de deuren van het Parlement. Voordat hij in de poli tiek gaat weet een Tsjech tot hoever hij gaan kan om zijn buurman niet te kwetsen. Tsjechoslowakije is een democratie met gesloten deuren. Wat de pers betreft, zij geniet het voorrecht van de vrijheid, maar evenals elke particuliere onderneming is zij on derworpen aan de wetten der nationa lisatie: indirect heeft zij dus contact met het Nationale Front. Een enkel dagblad in Praag ontsnapt aan de economische controle van den staat: de „Svobodne Noviny" van den socialist Femand Perontka.. Hij veroor looft zich enkele bokkesprongen, die wel wat lijken op wat wij vrijheid noemen Twintigduizend lezers rukken het elkaar wekelijks uit handen. Dit blad doet een beetje dienst als uitlaatklep. Men pro testeert er vriendelijk tegen de prijzen van den levensstandaard, de kleine sa- Verwachting lot Zaterdagavond. In het overgroote deel van het land mist, plaatselijk eenige neerslag. In het Noordoosten van het land tempe ratuur om het vriespunt tot lichte vorst. Overigens temperatuur om het vriespunt. Aanvankelijk nog wei nig wind, later wat toenemend uit Zuid tot Oost. Zon 8.45—16.51. Maan 21.51—10.52. Het bestuur van de E.V.C. heeft beslo ten Zaterdag a-s. voor 24 uur het werk in de Rotterdamsche haven neer te leg gen. Deze staking zal een protest-staking zijn. De E.V.C. wil er haar ontevreden heid mede te kennen geven over het trai- neeren van de onderhandelingen, welke van Februari van verleden jaar af nog steeds voortduren en waarvan het resul taat zou zijn, dat het College van Rijks- bemiddelaars een beslissing heeft getrof fen welke zou neerkomen op algeheele aanvaarding van het standpunt der werk gevers. Zaterdagochtend zal in gebouw „Odeon" te Rotterdam een vergadering worden belegd en daar zullen de volgende eischen worden besprokenverhooging der garantieloonen op het peil zooals dat te Amsterdam bestaat, n.l. f 36 in plaats van f 30.90; een betere regeling voor vui- len en bijzonderen arbeid; een collectief arbeidscontract voor het toezicht en op- zichthoudend personeel; geen arbeid op Zondag en medezeggingschap van de or ganisaties in alle aangelegenheden be treffende loonen en arbeidsvoorwaarden. Daar zich bij een der militairen die met verlof was, een geval van nekkramp heeft voorgedaan, is met ingang van Donderdag bij wijze van voorzorgsmaat regel voor de Klooster- en Chassé ka zerne te Breda tot nader order de qua rantaine toestand afgekondigd. yy In zijn radiorede van gisteravond heeft prof. Gerbrandy, als antwoord op de officieele verklaring der re geering, uitvoerig zijn verantwoor delijkheid geschetst met betrekking tot de functies die dr. Van Mook in den „Londenschen tijd" uitoefen de. In October 1941 was er in mijn kabi net, aldus spr., een vacature voor Ko loniën. Na beraad in mijn kabinet wenschte ik de oorlog met .Japan kwam dreigend aanzetten overieg te plegen met den G. G. van Ned.-Indië, den heer Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Dit overleg leidde tot de beslissing den heer Van Mook te polsen voor Koloniën. Ik kon hem met goed gevolg ter benoeming voordragen aan H. M. de Koningin. Kort daarna brak de oorlog met Japan los. In over leg met den G. G. verzocht de heer Van Mook mij toen hem van zijn be lofte te ontslaan. De heer Tjarda vaD Starkenborgh had nu Van Mook méér noodig dan ik hem had. Het spreekt vanzelf, dat dit verzoek, in dezen tijd van hoogsten nood door den G. G. ge daan, werd ingewilligd. Ik werd daar om zelf tot minister van Koloniën be noemd. Daarna kwam het verzoek van den heer Tjarda te bevorderen, dat Van Mook zou worden Luitenant-Gouver- neur-Gëneraal. De G. G-. mag n.l. krachtens de wet zelf het gebied van Ned.-Indië niet verlaten, een Luitenant- Gouverneur-Generaal mag dat wel en het was noodig iemand in die kwaliteit naar Amerika en elders te zenden. Kroon en kabinet voldeden, vanzelfspre kend, aan dit verzoek van den heer Tjarda van Starkenborgh Van Mook. die reeds ;n de onderhandelingen met Japan de rech terhand van den G.-G. was geweest, werd op deze wijze Luitenant-Gouverneur-Gene raal. Toen in Maart 1942 Java stond over weldigd te worden, moest een beslissing worden genomen, wat de ambtenaren in Ned.-Indië behoorden te doen. Zéér ernstig beraad, zoowel als de loop der gebeurtenis sen leidden tot de beslissing: onze ambte naren behooren het lot van de bevolking onder de bezetting te deelen. dat eischt de saamhoorigheid van Nederland en Indië. Maar een aantal daarvoor geschikte figuren behooren naar Londen te ko men om het regeeringsapparaat aldaar te versterken. Aan den G.-G. werd het recht gegeven zelf te beslissen wat zijn eigen lot zou zijn» Hij zond toen V au Mook met een aantal bekwame figuren naar ons in Londen en verkoos zelf het lot te deelen van de door hem be- stnurde volken. Zoo kwam Van Mook met de zijnen tot ons in Londen. Wii hadden toen te beslis sen in welken vorm thans de samenwerking zou moeten worden geregeld. De beslissing werd de volgende: Van Mook wordt voor gedragen als minister van Koloniën en al dus gebonden door het gemeenschappelijk beleid en het collegiaal karakter van het kabinet en van de commissie van minis ters, welke zich meer speciaal met het di recte oorlogsbelrid bezighield. Ik w'i be noemd tot minister voor de Algemeene Oorlogvoering van het Koninkrijk. Hoewel daarover toen niet dadelijk is beslist, was het natuurlijke vooruitzicht dit, dat te zijner tijd Van Mook als Luitenant- Gouverneur-Generaal zou terugkeeren naar Ned.-Indië. Ik veroorloof mij over het op nemen in ons midden van Van Mook. die door den G.-G. naar ons was toegezonden, het volgende te mogen opmerken: In deze voor het Koninkrijk benar de jaren gold slechts één devies: alle hens aan dek, allen samenwerken, van welke politieke opvatting, van welke ligging t.o.v. allerlei problemen ook, samenwerken In den meest doelmatigen vorm tot het e e n e doelden oorlog winnen. Natuurlijk is in den tijd van samenwer king wel gebleken, dat er verschil var. iig- ging, verschil ook van visie op bepaalde problemen, bestond. Ik kende Van Mook tevoren niet. omgekeerd hu mij niet. Wij leerden elkaar kennen Ik heb een ernstig voorval, dat bijna tot een crisis leidde, in mijn radio-rede van 2 Januari vermeid. Maar in dien tijd prevaleerde boven alles: wat eischt het belang van het Kon.nkrrk. en wat eischt de oorlogvoering. Zóó was het ook bil onze Britsche bondgenooten. daar zwegen richtingen, daar sprak alléén het vaderland, het Imperium. En nu kom ik tot de door de regeeringsverklaring triom- phantelijk mij voorgehouden combinatie van functies van minister van Koloniën en Luitenant-Gouverneur-Generaal in het na jaar van 1944, door mijzelf als staatsrechte lijk monstrum betiteld. Is er toen in werkelijkheid een maclrts- opeenhooping geschapen, die allerbedenke- lijkst ls? Daar is geen sprake van. Wat is n.l. geschied? In het najaar 1944. in Sep temberOctober van dat jaar. hoopten wij op 'n snelle bevrijding van Nederland. Toen is gezegd: de tijd is aangebroken dat Van Mook als Lultenant-Gouvemeur-Generaal terugkeert naar het Verre Oosten. Laat hij voor dien korten tijd lid van ons kabinet blijven, gebonden aan samenwerking met ons. Hij moet dan weliswaar op eiger. ge legenheid ginds werken, maar hij moet can ook naar Londen komen voor kabinetsbe sprekingen en blijft dus gebonden. Aldus is geschied. Dit is juridisch inderdaad een monstrum, maar een practische noodmaat regel in oorlogstijd. Intusschen. Nederlands bevrijding kwam niet. Toer. dit duidelijk werd, is den heer Van Mook medegedeeld, dat de samenkoppeling van functies beëin digd moest worden. En ze is beëindigd. Dat vertelt de regeeringsverklaring er niet bij. Is dan misschien de macht, ge geven aan den Luitenant-Gouverneur-Ge- neraal tè groot geweest? Natuurlijk moest de Lnitenant-Gonvernenr-Generaal bijzon dere bevoegdheden hebben. Die ver langde hij ook. Maar hij heeft niet gekre gen wat hij verlangde, bij lange niet. Hij kreeg wat 't kabinet na langdurige beraad slaging Toor korten overgangstijd beslist onvermijdelijk en nuttig Tond. De herbe noeming van Van Mook in 19A44 geschiedde met. een alles beslissende beperking, welke beperking ik aan hem persoonlijk namens kroon en kabinet heb overgebracht. Die beperking was de volgende: Wij hebben een gouverneur-gene raal, Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die straks weer vrij zal zijn. Mocht Van Mook luitenant- gouvemeur-generaal blijven, waar over wij niet zullen hebben te beslis sen, dan nog alléén als ondergeschik te var. den heer Tjarrtt van Starken borgh na diens bevrijding. Wat wij wenschten, was dit: Bij de bevrijding van Ned.-Indië zal de dan ver loste Tjarda van Starkenborgh. wat dr. Van Mook betreft die verhouding terug vinden, die einde 1941, toen de oorlog met Japan was uitgebroken, in overeen stemming met zijn wensch, had bestaan, daarbij vrij staande tegenover dr. Van Mook. Dat was de politiek van het kabi net, dat. door mij gepresideerd werd al dus prof. Gerbrandy. 23 Januari a.s. zal een gemengde En- gelschAmerïkaansche delegatie naar Den Haag komen voor het voeren van besprekingen met het directoraat voor de buitenlandsche economische betrekkin gen. Het doel van deze besprekingen is een regeling te treffen voor het handels verkeer tusschen Nederland en de En- gelschAmerïkaansche zone in Duitsch - land. Montgomery arriveert in Moskou. Na een vliegtocht uit Berlijn van zes uren wordt de Engelsehe chef van den generalen staf op het vliegveld tijdens een sneeuwstorm verwelkomd door zijn collega maarschalk A. M. Wasselevsky. (Radiografisch overge brachte photo) Naar wij uit betrouwbaren bron verne men, heeft de Nederlandsche wollendeken- industrie aan haar verplichting tot leve ring van 200.000 wollen dekens aan de z.g. noodgebieden nagenoeg geheel vol daan. Dit wil evenwel niet neggen, dat de dekens inmiddels ook reeds in het bezit van de getroffen bevolking zijn gekomen. Thans kan derhalve dat gedeelte van Nederland, hetwelk niet onder de noodgebieden gerekend wordt, weder om Tan dekens worden voorzien, welke evenals vroeger tegen speciale vergunning zullen worden gedlstri- bneerri. larissen en de duurte van het vervoe: Soms kan men er zelfs eenige toespelin gen lezen op de slavernij van het ver bond met de Russen. Niettegenstaande deze afwijking blijft Praag hermetisch gesloten, wat vreemd contrasteert met het instinct der schoone stad, die, van nature bereid om reizigers te ontvangen en geneigd tot den handel, is voor bestemd om een Europeesch cen trum te vormen. Er is tusschen die zwarte steenen en de gelakte automobielen met buiten landsche vlaggen de kloof van een doodsch stilzwijgen. Na een duizend jarige vreemde overheersching en zes jaar van Duitsche afpersing is het Tsje chische volk een verbintenis met de Russen aangegaan, waarvan het de be scherming verwacht óie het noodig heeft en die het Westen niet geven kon. (Van onzen Londenschen correspon dent) Londen, 9 Januari De minister van Arbeid, de heer Isaacs, richtte een ernstige waarschu wing aan de vrachtautochauffeurs, die tegen het uitgesproken advies van hun vakvereeniging ten getale van meer dan 13.000 in staking zijn en in ernstige mate de voedselvoorziening van Lenden in gevaar brengen, alsmede het han delsverkeer stagneeren en het postver voer vertragen. De minister verklaarde onder meer: „De minister zal zijn steun onthouden aan iedere poging om door onconstitutioneele middelen nieuwe loo nen en arbeidsvoorwaarden te Dedin gen". Hij wenschte verder duidelók te maken, dat hij zal weigeren zijn goed keuring te verleenen aan alle voorstel len hem voorgelegd door de looncom- missie tenzij hij ervan overtuigd is dat de betreffende wetten volledig zijn na geleefd. De minister verklaarde voorts, dat de staking plaats vond tegen het advies van de betreffende vakvereeni ging en dat in sommige gevallen aslfs sprake is van het schenden van speciale overeenkomsten die ten doel hadden den postdienst veilig te stellen. „De regee- ring", aldus de minister, „is verplicht alle benoodigde maatregelen te nemen om het ongerief voor het publiek te verminderen en de stakers behooren zich ook bewust te zijn van de verant woording in dit opzicht De juiste weg voor de stakers is aanstonds weer aan den arbeid te gaan en zich neer te leg gen bij elke beslissing van de looncom- missie, in de zekerheid dat een dergelijk besluit genomen zal worden nadat op eerlijke en onpartijdige wüse kennis is genomen van hun eischen." Inmiddels staat wel vast, dar het meerendeel van de Londenaren s.echts een gedeelte van hun vleeschraatsoen zal krijgen aan het einde van de week. Visch is nergens te krijgen en ioopt evenals andere bedervende levensmid delen gevaar voor consumptie ongeschikt te worden, dank zij het ingetreden mil de weer. Sigaretten zijn schaarsch even als aardappelen, boter, margarine, kaas en blikgoederen. Tot nu toe heeft de regeering ervan afgezien de hulp van 't leger in te roepen voor het vervoer van noodzakelijke levensmiddelen. waar schijnlijk uit vrees dat de staking zich zou kunnen uitbreiden. Ofschoon deze staking beoogt betere loonen en arbeidsvoorwaarden te ver werven voor de betrokken chauffeurs, is zij niet in de eerste plaats gericht tegen de werkgevers, maar tegen het trage onderhandelingsapparaat en te gen de eigen vakvereeniging, die naar vele stakers uw correspondent verzeker den, niet voldoende aandacht hao ge schonken aan gegronde klachten In middels breidt de staking zich oofc uit naar eenige groote steden in de pro vincie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1