N.S.B.-wethouder Cosse voor het Tribunaal Hanengezang en duivenbegeleiding i Stad en streek op de korreQ „Alles in het belang van de Haarlemsche burgerij" De krant en De Bilt We groeien eruit Laat gelichte post Schatkamer "an den ooievaar Jongeren-appèl K.V.P. Arts voor het Tribunaal Nat. tentoonstelling in Gem. Concertgebouw AGENDA" Gladde wegen VRIJDAG 10 JANUARI 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Gemeentescholden daalden Zandvoort moest behoed worden Nieuwe bonkaarten Burgerlijke Stand GELOOF EN WETENSCHAP Pensiongast ging er met fiets van door Schuur uitgebrand Voor de oud-strijders Mei 1940 Liederenavond H.O.V. St Martha-vereeniging „Jane Eyre" in Luxor Verfilmde romantiek uit de vorige eeuw Geitenvleesch Onverdiende kritiek H1LLEGOM GESLAAGDE FILMAVOND VAN DE K.L.M. BoIIenbeurs NOORDWIJK Inzenden rekeningen Bloemenveld van kleertjes voor het Prinsenkind Scheepvaartberichten I IJMUIDEN KLACHTEN OVER DE HAVEN BEVERWIJK D.E.M. Tafeltennis Twaalf jaar voor Jopie van Amerongen" Verklaring van Sjahrir Uitspraken Centrale Eereraad Raphael Lanes overleden MARKT IN HERSTEL I I De figuur van den oud-wethouder van Financiën van Haarlem, J C. Cosse, was het proto-type van een zwakke natuur, eenigszins naïef, aie meende na de capitulatie van 't Ne- derlandsche leger in Mei '40 de Da- kens te moeten verzetten en in Au gustus van hetzelfde jaar, aange moedigd door de in de „extra- Weermachtsberfchten" aangekon digde Duitsche militaire successen, zich aansloot bij de N. S. B. Of hem het wethouderschap reeds toen voor oogen zweefde, is niet ca te gaan; wel zijn symphatieën voor de N. S. B„ getu'ge zijn functies als kring- administrateur en groepsleider. Bij hoog tijdagen de N. S- B. betreffende vormde de rood-zwarte vlag de duide lijke illustratie van zijn gezindheid. Eerst in Maart 1943 werd hij via den toenmaligen burgemeester van Haar lem, mr. S. L. A. Plekker, tot het ambt van wethouder geroepen, voor welke functie een dienstrevolver ver zocht. Een en ander werd gemotiveerd met de in die dagen frequent voorko mende gevallen van het plegen van moordaanslagen op den Haarlemschen burgervader. Dat zijn donatiegeld aan de W. A. door deze maatschappelijke verbetering evenredig verhoogd werd, kunnen we als iets onbelangrijks ter zijde schuiven. Hij voerde nu niet bepaald een politiek van honing, zelfs liet hij zich verleiden tot het schrijven van brieven welker inhoud voor betrok ken personen niet zonder gevaar waren en welke lichtelijk naar verraad zweem den. Zoo had hij zich in een brief, ge richt aan den N.S.B-politiecommtssa- ris Verschoor, beklaagd over een zeke ren P. L, die sterk anti-nationaal-so- cialistisch was en deelgenomen hao aan een clandestien Oranjebal, dat gegeven werd ter gelegenheid van den verjaar dag van Prinses Beatrix. Ook zou hij de politie wel eens waarschuwingen gege ven hebben voor personen, dienaarden Engelschen zender luisterden. Deze brie ven vormden een punt van discussie, omdat in het dossier talrijke verklarin gen aanwezig waren, die er toe moesten dienen verdachte voor te stellen, als zou hij zich slechts opgeworpen hebben als schutspatroon van de Haarlemsche burgerij. Ter zitting verklaarde C., die een sa- laris genoot van ruim f 9600 's jaars De kringen Amsterdam en Haarlem van de Jongeren, georganiseerd in de K.V.P. luiden Zondag a.s. 2 uur een massaal jongerenappèl in Krasnapolsky aan de Warmoesstraat te Amsterdam in. Mr. H. A. Diderich zal het ^oord voe ren over: „De ideëele taak der jongeren in het economisch leven"; de burge meester van Arnhem, Ch. Matser, vice- voorzitter der K.V.P spreekt over de taak der jongeren in de partij. Vervol gens houdt de Minister van Onderwijs, dr. Jos Gielen, een rede. Het slotwoord wordt uitgesproken door mr. dr. L. de Gou burgemeester van Steenbergen en voorzitter van den jongerenraad. K. A. H. Gerke, arts te Zandvoort, die nedenmorgen voor de Zesde Kamer van het Haarlemsche Tribunaal terechtstond, was in zijn taak als Nederlander jam merlik tekort geschoten, temeer daar hij als man van ontwikkeling, zich aanslui tend bij de N.S.B. en als gevolg daar van later toetredend tot heb later natio naal-socialistisch getint „Medisch Ver bond", door zijn gedrag juist het slechte voorbeeld gaf aan minder ontwik kelden. Het heroïsch verzet van de art sen, het weghalen van menschen en andere gepleegde wandaden, merkte hij niet op. Luisterend naar de Engelsche berichten kon hij dus weten, dat in Maart 1943 de krijgskansen gekeerd waren, toch bleef hij lid en zelfs meende hü, hoewel het heelemaal niet op zijn terrein iag, een wethoudersfunctie in de gemeente Zandvoort te moeten aanvaar den, om, volgens zijn zeggen, de Zand- voortsche bevolking voor verdere evacu atie te behoeden. Hierop merkte de voor zitter van de Kamer, mr. A. H. Roeffen, op, dat het aanvaarden van een functie als wethouder tijdens den N.S.B.-tijd opgevat moet worden als een onnationale daad. Politiek gesproken stond verdachte de Vereenigde Staten van Europa onder Duitsche leiding voor. De voorzitter be twijfelde of beschuldigde gedurende zijn intemeering van Mei 1945 tot Augustus 1946 zijn verkeerde houding wel voldoen de inzag. Verdachte K. G. beweerde van wel en voerde aan, dat het nationaal- socialisme in hem gedoofd was. De voor zitter betreurde het, dat verdachte zich thans in vrijheid bevond. Hij oordeelde, dat zijn houding nog niet veranderd is. Het Tribunaal zal over 14 dagen uit spraak doen. Miorgen, Zaterdag, CaCo afhalen bonkaarten. i HAARLEM. Geboren: D. Veen Stimat z; G- ElderhorstMeijer z; H. B. M. SchoorlSmid z; C. M. Pape—Smit d; R. Kleijn—Vrolijk d; C. G. Smit— Suman d; A. C. M. Snel—v. Wees d; I. BakkerGröschl d; J. C. Spechtv. Elk d; A. R. WassenbergBesteling d. Ondertrouwd: H. Küster en I. Kohier; G. v. d. Las en A. E. Leimkühler. Gehuwd: H. Meijer en C. J. Kaats- man; C. Verwer en J. W. Bakker; W. J. v. Waard en T. Groot; F. Willemse en M. E. v. Viersen. Overleden: M. J. J. v. Swaaningen— Koot, 49 Jhr. E. J. Strick v. Lin- schoten 59 j.; A. M. ButsFranken, 69 J.; P. Balkenende, 49 j.; M. E. Hartman —Dopheide, 74 j. niet zonder trots, dat bij het neerleggen van zijn functie als wethouder de ge meenteschulden sterk waren gedaald. Zijn beleid inzake het spitten tracht te hij te verdedigen met de opmerking, dat hij de menschen slechts „vorderde" om hen van strafmaatregelen van de zijde der Grüne Pelizei te vrijwaren. De inmenging van de Nederlandsche ge- meente-politie zou ingeroepen zijn na een conferentie met enkele ambtenaren van de tweede afdeeling. J. C„ doodsbenauwd voor de Duit- schers, eischte nauwgezette en stipte naleving van de verordening en droeg de politie op, 50 tot 60 personen 's avonds van hun bed te lichten. Dank zij de in terventie van een ambtenaar van ge noemde afdeeling werd grooter onheil voorkomen. Dat Cosse wel eens waar schuwde voor eventueel te houden raz zia's ontlokte den voorzitter van de der de kamer van het Haarlemsche tribu naal de opmerking, dat hij zulks deed na September 1944. Verdachte verklaarde tenslotte, alles gedaan te hebben in het belang van 't Nederlandsche volk en in het bijzonder van de Haarlemsche burgerij. Uitspraak over veertien dagen. De voorzitter van de vereeniging „Geloof en Wetenschap", mr. F. Vorst man, heeft gisteravond na den niet talrijk opgekomen leden een Zalig Nieuwjaar te hebben toegewenscht erop gewezen, dat juist te behande len onderwerp ,,De historische waarde van den zondvloed bezien in het licht der jongste bijbel-encycliek", volkomen past in het kader van „Geloof en Weten schap", immers de steeds volmaakter wordende wetenschap deed ten aanzien van de eerste tijden geschilpunten ont staan. De spreker van dezen avond, prof. dr. D. Deden S.C.J., wist zijn gedegen pro fessorale kennis in een geestigen vertel trant aan zijn toehoorders mede te dee- len. Uitvoerig werden de misvattingen besproken over den bijbel en zijn karak ter, welke tenslotte leidden tot het ont staan van de encycliek „Providentissi- mus Deus." De kern der vooral in Frankrijk en Italië (Dain Cohenel) ontstane moeilijk heden bestond voornamelijk hierin, dat men het goddelijk element in den Bijbel loochend (rationalisme), dan wel den Bijbel uitsluitend als een goddelijk pro duct beschouwde, slechts te begrijpen met verlichting van boven, karakteristiek geformuleerd in den zin: „De H. Geest zal ons helpen, als wij er maar om bid den." De encycliek nu accentueert dui delijk zoowel het goddelijke als het men- schelijke. Hierna werden aan de hand van enkele tabellen de vaak uiteenloopende gegevens over den respectabelen ouderdom onzer voorvaderen besproken. Spr. concludeer de dat deze leeftijden fictief zijn, niet in het minst ontstaan door onnauwkeu righeid van de overleveringe. Ook onze in vroegere schooldagen op gedane kennis over den toren van Babel blijkt niet geheel* juist te zijn. Met de spraakverwarring die ontstond, wilde de auteur slechts symbolisch aantoonen, dat de volkeren elkander vijandig ge zind waren en elkaar niet „verstonden", het bouwen van den toren moet slechts gezien worden als hoogmoed en afgoderij. Na de pauze behandelde prof. Deden het zondvloedverhaal, opgebouwd uit twee verschillende bronnen. Ook de duur, en de plaats van den zondvloed zijn aan-1 getoond door talrijke voorbeelden en niet precies na te gaan. In ieder geval meende spr. zijn le zing beëindigend ernstig te moeten betwijfelen, of de zondvloed zich over de geheele aarde uitstrekte, biologisch alleen is dit in ieder geval niet verant woord. 13Vz pond weegt deze Vlaamsche Reus, een pracht.exemplaar dat op de nationale tentoonstelling in het Concertgebouw te zien is Zekere Th. A. M., wonende in een pension, had, omdat hy in ernstigen geldnood zat, twee dekens van zijn bed genomen, die aan den pensionhouder toebehoorden, en ze verkocht. Hij had echter nog niet genoeg en leende op Oudejaarsavond de fiets van zijn werk gever, hetgeen hy wel eens meer deed, en vertrok naar Amsterdam, waar hij bet rijwiel verkocht. De Haarlemsche recherche heeft den dief opgespoord en gearresteerd. Gistermorgen half zes is door onver klaarbare oorzaak brand uitgebroken in een schuur op de Elzenlaan. De geheele schuur en de inventaris, bestaande uit een electrische waschmachine, wringer, en een heerenrijwiel, zijn verbrand. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, bedraagt ruim f 1000. Het wedstrijdprogramma voor Zater dag 11 en Zondag 12 Januari is in zijn geheel afgelast. Waar anders violen zingen en lie felijke stemmen kweelen, kraaien nu trotsche hanen hun hoogste lied uit, zacht begeleid door het koeren van een koor duiven, die deels eenvoudig gekleed, deels opgedoft met witte bef en soms zelfs met opgezette borst op het galafestijn zijn verschenen. Eenige honderden konijnen, waarvan een aantal in kostbare witte Angora pelzen en in stemmig-getint fluweel, vormen het dankbare auditorium, dat met bijna onophoudelijk snuffelen zijn volle tevredenheid betuigt. Bijna tweeduizend dieren verblijven op het oogenblik in het Gem. Concertge bouw, waar Zaterdag en Zondag een na tionale tentoonstelling van pluimvee, dui ven en konijnen wordt gehouden. En het belooft een zeer bijzondere expositie te worden, want de deelnemers uit den lan de hebben het puikje van hun fokkunst ingezonden. Gisteren zijn verschillende keurmees ters aan het werk getogen, om de aan wezige exemplaren van elk soort naar waarde te schatten. Wil men dit serieus doen, dan is daar heel wat tijd mee ge moeid en het is geen wonder, dat deze kenners-bij-uitstek een vollen dag noo dig hadden voor de keuring. Er zijn ontelbare variëteiten zoowel bij de duiven en konijnen als bij de hanen en hennen; bij ieder diersoort onder ling treft men verschillen aan in bouw, kleur en vorm. En telkens weer verbaast met zich over die wonderlijke speling in de natuur. Het is een lust om de witte kuifkippen te zien, de zilveren pelhanen, de Twentsche grijzen, de Russische kip pen en hanen, onze Brabantsche en Bar- neveldsche kippen onze Hollandsche hoenders, de Lakenvelders (een uitster vend ras), de vele leghorns, de bekoor lijke padua's en kleurige krielkippen, waarvan er enkele bevallige veeren aan hun pootjes dragen. En dan de duiven, die gave witte diertjes of die zwarte met groenen glans! Kropduiven zijn er ook te bezichtigen, verder een vijftal zilver-leeuwtjes, een zeldzame Horseman-duif en tenslotte een zeer groot aantal postduiven, die er alle mogen zijn. De konijnen winnen het in aantal van de overige dieren. Er zijn alleen al 300 zilvers, hetgeen voor een aanzienlijk deel tc danken is aan de Haarlemsche Zilver club, die toevallig ook haar zilveren jubi leum viert. Vervolgens zal de bezoeker eenige prachtige Angora-konijnen ont dekken en inzendingen van niet minder mooie rex-konijnen, die een donkergrijzen of bruin-getinten, fluweelachtigen pels hebben. Ook vindt men er vele Vlaam sche reuzen, papillons, Hollanders, Ja panners en Polen (die niet meer dan één K.G. wegen). Al met al is het een ten toonstelling, die een bezichtiging ten volle waard is en den liefhebber in bijzondere mate zal interesseeren. Onderscheiding verdienen de volgende inzenders, die elk in hun genre het beste exemplaar hadden: Konijnen: K. van Dijk, Nieuwe Zee lander; C. van Zwienen, Vlaamsche reus; J. Portegies, Lotharinger; A. Vogelsang, Rex; J. Dankelman, Pool en Tan; K. Snijder (Aalsmeer), Hollander; G. Beek (Hilversum) Papillon; W. van Mourik (Beekbergen), groot Zilver-ram; R. Fee- ringa (Groningen) groote zilver-voed ster; H. Bastiaari (Maastricht), beste kleine zilver-voedster; W. van Mourik (Beekbergen), beste Weener blauwe; J. J. Michielsen, Weener witte; R. Feeringa (Groningen), groote zilver-ram; H. Bas- tiaan (Maastricht), groote zilvervoed ster; H. Hondebrink (Almelo), kleine zilver-voedster; C. Feyen (Heilo), kleine zilver-ram; (de laatste vier inzenders zijn kampioenen van de Nederlandsche zilver-club)C. W. v. d. Meulen. Alk maar, beste Angora. Hoenders: S. Roode, Zilverlaak-haan E. J. Piek, leghorn, haan en hen; A. H. Korthuis, krielhoender. Duiven: S. Roode, beste sierduif; J. v. Santen (Beverwijk) beste horseman; J. F. Heerschop, mooiste duivin onder de postduiven; H. Tibbes (Groningen), mooi ste doffer onder de postduiven. Waar geen plaatsnaam achter de deelnemers staat, betreft het alle Haar lemmers. Met medewerking van het Ministerie van Oorlog zal de Legerfilmdienst Ca di club Zijlweg, Dinsdag 21 Januari om half acht gratis een documentaire ge luidsfilm vertoonen met beelden uit de mobilisatie, oorlog, bevrijding van Ne derland en flitsen uit den Wereldoorlog 1939—1945. Spreker is de heer M. Kroes, propa- ganda-leidex van 't comité „Eereschuld en Dankbaarheid" te Haarlem. Deze filmvoorstelling is uitsluitend toeganke lijk voor de oudstrijders 1940 met hun dames. De reeks Dinsdagavond-leden-concer ten wordt voortgezet met een concert op 14 Januari, waarop men den be roemden Russischen pianist Nicolai Or lof f zal kunnen beluisteren. Er zal een Beethovenprogramma 3h gehoore gebracht worden, dat wordt ge opend met de ouverture „Egmont". Hier na speelt de vermaarde kunstenaar het vierde pianoconcert in G gr. terts. Als gastdirigent zal dezen avond we derom optreden de Zwitsersche dirigent Walter Kagi, die het ledenconcert van Vrijdag 3 Jan. j.l. ook reeds leidde. Hij laat dit Beethovenconcert besluiten met de Sympbonie no. 8 in F gr. terts. De plechtige viering van het 40-jarig bestaan der St. Martha-vereeniging en huldiging der jubilarissen zal beginnen Dinsdag a.s. met een plechtige H. Mis, die om 10 uur door den geestelijken ad viseur, den hoogeerw. heer F- Filbry, in de kathedraal zal worden opgedragen. Des middags van 34 uur zal er een receptie worden gehouden in de Kroon zaal van 't café-restaurant Brinkmann De Bilt niag trotsch op ons zijn. Wij hebben de beide vergissingen, die binnen een maand door het on volprezen meteorologisch instituut ge maakt zijn, gaarne op onze rekening ge nomen. De sympathieke lezer zegt na melijk niet, dat De Bilt het mis heeft, maar de krant, daarbij willens en wetens negeerende, dat de wijsheid omtrent vorst en storm, regen of dooi slechts uit Utrecht tot ons kan komen. Zeker, wij hebben een barometer en een goede, wij tikken ook een paar maal tegen het glas om voor- of achteruitgang te forceeren en wij weten ook mee te praten van ste kende teenen en sneeuwhoofdpijn. Bo vendien is op ons kantoor een zoon van een roemruchtigen visscher en deze weet ons even Precies als De Bilt te vertellen^ dat Noord-Oosten wind ande re gevolgen heeft dan een bries uit het Zuid-Westen. Nu kan het weer-instituut in de gewraakte gevallen aangekondig de „dooi" bij de eerste vorstperiode, die niet doorging, en het voorspeld „blij vend vriesweer", dat regen werd, in de tweede periode gevoeglijk opmerken, dat Haarlem precies in de botsingszóne tusschen Rusland en Engeland lag en aangezien wij geen instrumenten heb ben om het tegendeel te bewijzen, neemt „de krant" allen voor- en te genspoed, uit de berichten voortvloeien de, gaarne op haar rekening. De rekening van den loodgieter van schrijver dezer regelen zal de krant wel niet betalen, hoewel zij nog zal mee vallen, omdat er, vergeleken met de ge volgen van de eerste vorstperiode vier lekken minder te repareeren waren en totaal slechts.... zeven. Het wordt anders tijd, dat de lood gieters in nieuwe huizen aan den slag kunnen gaan, want volgens de laatste gegevens wordt Haarlem steeds meer bevolkt, zoodat statistici de 200 000 reeds berekend hebben. Of we op het oogenblik zoo blij moeten zijn met dezen groei is een vraag, want geen huis is er bij gebouwd en dus zijn weer meer menschen bij elkaar gaan inwonen of wordt er geleefd onder niet aanbeve lenswaardige omstandigheden. Al heb ben we dan geen woningruimte, we kun nen hier volop vaklieden gebruiken, omdat onze industrieën zich goed daar voor leenen. Het lijkt ons dus nog niet zoo onwaarschijnlijk, dat wij spoediger kunnen bouwen dan pessimisten ver wachten daar onze bedrijven voor den export niet onbeteekenend zijn of zul len worden. Het ongelukkige in dezen na-oorlogschen tijd is, dat wij herhaal delijk in een kringetje ronddraaien: het een zou mogelijk zijn, als het andere er was. Maar al is er dan nog veel te kla gen, de volgende kleine gebeur tenis doet ons herinneren aan dagen, dat wij het veel en veel slechter hadden. Een dame, die thans verblipt in het rusthuis „Welgelegen" te Haarlem, kreeg gistermorgen een brief, die ge dateerd was 23 December 1944. De brief was aan alle kanten open, kennelijk !a een bad gedompeld geweest, hoewel de inkt geen spoor van water verried. Daar de P.T.T. niet gewend is gehavende post te bezorgen, had het staatsbedrijf er een keurig gedrukt papiertje op geplakt, waarop stond: „Stuk afkomstig uit het ss. ,,,Groningen IV", dat einde 1944 op het IJselmeer is gezonken en thans 'fa gelicht." Laten we even afspreken, dat het post stuk reeds eerder gelicht was, zoodat het lichten, waarover de P.T.T. haar licht laat schijnen, het 'stoomschip moet be treffen. Men kan dus Tante Pos de late bestelling niet kwalijk nemen, want het gaat hier tenslotte om een licht geval. Hier geldt de spreuk: lang verwacht en stil gezwegen en na twee jaren toch gekregen. Nu is een brief, die zooals ue 'erongelukte in Vlagtwedde (Gr.) ge post wordt, in één dag bij den geadres seerde bezorgd. Maar eind December 1944 ging dat zoo snel niet. De dame, voor wie de brief bestemd was, liet ons namelijk het volgende lezen: „Uw brief an Haarlem naar hier is drie weken onderweg geweest hoe kon de schrij- vermoeden, dat het antwoord er twee jaar over zou doen? Wij zitten sinds veertien dagen zonder lichtpen wij be helpen ons met pitjes". Wélken indruk zou men van on2e onvolprezen electrici- teitsbedrijven krijgen, wanneer men het ja" van afzenden over het hoofd had gezien? De brief vervolgt: „Overigens hebben we nog niet te klagen bij wat we Ivoren vertellen over de groote ste en. Atet eten en brandstof redden we ons nog wel." Ja lezer, wat over de groo te steden gehoord werd was helaas wer kelijkheid. Laten we er niet meer aan herinneren maar wel de conclusie trek ken, dat we nu in een paradijs leven, wanneer wij, dank zij de goede zorgen c er P.T.T., nog even een blik in het ver led n kunnen slaan en een vergelijking treffen. Tenslotte nog een antwoord op twee vragen. Hebben onze kerkbesturen toewijzingen voor kolen gekregen om de kerken te verwarmen? Zoo ja, waarom zitten we dan in de kou waardoor de preek ons verhard gemoed niet kan ontdooien? We zijn op informatie uitgegaan en verna men, dat de kerken al 75 pCt. van hur. toewijzing ontvangen hebben, zoodat men niet behoeft te verkleumen. Maar.... er zijn ook combinatie-rantsoenen b.v. van kerk, pastorie, jeugdhuis, scholen etc. En wat het zwaarst is laat menig pastoor nu misschien het zwaarst wegen. Wij vragen ons af, of de film „Jane Ejyré", het allernieuwste Amerikaansche product, dat de Motion Pictures Export Association voor Holland gereserveerd heeft, meer dan gewone aandacht zou krijgen, als niet weken achter elkaar het verhaal van Charlotte BTönté in de radio te beluisteren was geweest. De film, waar in Joan Fontaine de titelrol en Orson Wel les als kasteelheer speelt, geeft de grieze ligheden uit het hoek in dubbele portie. Een zekere spanning kan men het pro duct niet ontzeggen, de misstanden op de Engelsche kostschool zijn zeer sug gestief uitgebeeld, de tocht naar de krank zinnige vrouw in den toren is niet het slechtste in deze film en bij dit al nemen wij de hartverscheurende gillen op den koop toe. Wie van romantiek houdt, krijgt hier het volle pond, maar zal slechts enkele grammen filmkunst ontdekken. De mistige Engelsche atmosfeer heeft ren regisseur aanleiding gegeven, verschillen den tafreelen een spookachtige gedaante te geven. Jammer dat men zich hij het uitwerken van de stof niet iets meer beheerscht heeft. (Veertien jaar). De Prijsbeheersching maakt het pu bliek erop attent, dat geitenvleesch, dat vrij verkocht mag worden, veelal ook door bonafide slagers te duur wordt verkocht. De prijs, die gevraagd mag worden, is gelijk aan den officieel vast- gestelden prijs voor schapenvleesch. De Prijsbeheersching vestigt er de aandacht van slagers op, dat bij eventueele over treding proces-verbaal zal worden op gemaakt. De sopraansoliste To Kion heeft haar naam gelezen in het verslag over de uitvoering van de Cantorije in verband met het duet, waarin zij echter niet heeft gezongen. Zij zou er niet op terug gekomen zijn, als er geen kritiek was uitgeoefend op haar aandeel in dit duet. En daarom deze rectificatie; men weet nu, dat zij niet heeft gezongen. „Het Residentie Tooneel" zal Zondag 12 Januari in den Stadsschouwburg de eerste opvoering geven van: De Gebroe ders Karamazov, naar den gelijknami- gen roman van den Russischen schrijver Dostojewsky. Voorts zullen medewerking verleenen het bekende Balalaika-orkest van iwan Schustow en het> A'damsch Ballet o.l.v. Nel Roós Tot de nieuwe leden die zitting hebben in hqt tribunaal te Haarlem behoort ook de heer L. A. van Hoeve. Voor de leden van „Amitiés catholiques Fran?aises" zal de zeereerw. pater Marcel Riquet, bekend redenaar der Notre Dame te Parijs, Maandag 13 Januari, 8 uur, in het Meisjeslyceum aan de Dreef een voor dracht houden over een door de leden gekozen onderwerp. Ten bate van de N.I.W.I.N. zal Maandag 13 Januari, 8 uur, in het gebouw van de Kennemer Golfclub aan de Zandvoortsche. laan een muzikale gala-avond worden ge geven, waarop Jo Vincent (met begelei ding van Emmy van Eden) en Hans Hen- kemans, piano, zullen optreden. De eerstvolgende vergadering van den Bloemendaalschen gemeenteraad, die te vens begrootingszltting zal zijn, wordt gehouden Donderdag 23 Januari. Onder auspiciën van de zakenclub „Hoogere Prestaties" gaf de K. L. M. Don derdagavond een filmavond in het City- theater, waarvoor groote belangstelling bestond. De heer H. v. Wijck, chef van den propagandadienst der K.L.M., ontpopte zich spoedig als een vlot en geestig cau seur en na zijn voldoening te hebben uit gesproken over de groote belangstelling, werd allereerst de doop van de „Edam" vertoond, een mooi filmpje, waarbij groo te aandacht werd besteed aan de oude schoonheid van dit fraaie stadje en de karakteristieke kleeding. Daarna gaf hij een overzicht van het wel en wee der K.L.M. sinds de bevrijding en wees voor al op de zeer groote medewerking die Amerika heeft verleend bij den wederop bouw van het luchtnet zooals dit zich sinds'Mei 1945 heeft ontwikkeld. Dat het de K.L.M. niet slecht gaat, blijkt wel uit het feit, dat de maatschappij in één jaar een winst wist te maken van niet min der dan 8 millioen gulden. Na de groot- sche toekomstplannen van de K.L.M. te hebben ontvouwd, waarbij het o.a. de be doeling ls, een half-uur-dienst op Lon den te gaan vliegen, werd het filmpje „Achter de Schermen" vertoond, bedoeld als een hulde aan de monteurs en me caniciens en alle andere stille werkers, die vooral in den eersten tijd na de be vrijding onder zeer groote moeilijkheden met den grootsten ijver hun werkzaamhe den hebben verricht. In de pauze werd eenig propagandama teriaal verkocht en de opbrengst f 33.71 kwam ten goede aan het muziekkorps van Westkapelle, waarvan de vlieger A. Viru- ly. Westkapellenaar van geboorte, het be schermheerschap heeft. Na de pauze werd een kleurenfilm ver toond van de Lockheed Constellation vliegtuigenfabriek. De avond werd beslo ten met de groote film „Transatlantische Vlucht'een epos van een tocht met een D.C. 4 onder leiding van Evert v. Dijk. De Hillegomsehe beurs telde bijna 350 bezoekers. Het certificaat der Hillegom sehe beurs werd uitgereikt voor Inc. Ca- lifornië inz. G. Enthoven mendel tulp Pink-Glow, inz. Dofferhof, mendel tulp John Goy, inz. Jonkheer, Tromp-nartïs, Golden show (J. Tol). Een karmijn-roode mendel tulp, Attlee, van den heer P. Heemskerk, werd teruggenomen omdat deze niet gere gistreerd was en slechts certificaten verleend worden aan geregistreerde soorten. Wederom werden ingezonden de groo te gele trompet, een goede marvel van de fa. Warnaar, welke reeds eerder be kroond werd. Vermelden we nog Inc. Carlton, van den heer Enthoven, mendel casino (Beelen), Zaailing nr. 55 (J- Tol), Pax triumph (v. Kooten) en Zaai ling 103 A van het bloeiproevenbedrijf te Hillegom. B. en W. van Noordwijk verzoeken allen, die iets te vorderen hebben van de gemeente of haar bedrijven over 1946, hun rekeningen zoo spoedig moge lijk, in ieder geval voor 1 Februri 1947 in te dienen,: voor de bedrijven en den dienst van gemeentewerken bij den boek houder der bedrijven en van gemeente werken (kantoor Losplaatsweg)alle overige, ter secretarie, afdeeling Finan ciën of, indien het betreft leveringen voor ondersteuning in natura, ter secre tarie, afdeeling sociale zaken. Als men er binnenkomt, beseft men pas hoe groeten weerklank de oproep van de Prinses bij de Nederlandsche vróuwen gevonden heeft. De oproep om kleertjes, die men eventueel voor haar kindje zou willen maken, af te staan voor al de moeders In den lande, aan wie op denzelfden dag hetzelfde blijde gebeuren zal geschieden. In nauwe samenwerking met de U.V.V. groeide de „babykleeren-actie'', die eenige maanden geleden begonnen is, en blijkens het resultaat, thans bij eengevoegd en voor den fotograaf ten toongesteld in een der kamers van het Amsterdamsche U.V.V.-gebouw aan de Heerengracht, zijn heel wat handen be zig geweest met naaien en breien en borduren, wasschen en strijken. Immers, gebruikt goed in goeden staat werd ook gaarne aanvaard. Er is zelfs meer ge bruikt, dan nieuw goed. zegt een der bestuursleden van de U.V.V., die de laatste dagen al haar ijver gegeven heeft aan het sorteeren van de zendin gen, die via paleis Soestdijk binnen kwamen. Want prinses Juliana was de ontvangende en het zal baar verheugd hebben, te zien, hoeveel goedgeefsch- heid, hoeveel toewijding en hoeveel Oranjeliefde er schuilen in de vrouwen van haar land. Truitjes en broekjes en gebreide pakjes zijn er opgetast en al dat priegelige on dergoedje, stapels luiers, een berg rose de kentjes, geborduurde bavetjes en teerfij- ne jurkjes, een paar doopjurken, een doos vol knotten gekleurde breiwol en 'n macht poppige schoentjes. Het lijkt.(n bloemenveld van rose en lichtblauw aooals' al dat minia tuur-goed daar ligt, waar een vrouw zoo liefkoozend naar kijkt. Het is allemaal even teer en aandoenlijk klein en het bergt de liefste verwachtingen. Met hoeveel liefde is dit alles klaargemaakt om weg te geven. Een rose wollen jasje ls versierd met twee kleine oranjebolletjes, een licht blauw stelletje: mutsje, wanten en sokjes, is doorregen met een fijn oranje lint. Er ls zelfs een luierbroekje met truitje geheel uit oranje wol gebreid. Als een stuk uit weelderiger tijden hangt er een ijle doopjurk met fijn kant, net een héél klein bruidsjapemnetje, nieuw gewas- schen en gestreken, en er is ook een doop- j-urkje gemaakt uit een bruidssluier, als het liefste wat Iemand te geven had. Er zijn hemdjes waar een damasten servet voor werd geofferd en bavetjes, gebreid van gekleurd katoen, die vast en zeker een pannelap minder beteekenen. Kleine schortjes van vitrage zijn geborduurd met oranje-appeltjes en een stanel luiers is met oranje omgehaakt. Het ging im mers allemaal door de handen van onze dierbare Oranje-prinses, en wat men haar toedenkt ls in dit alles neergelegd, getuige ook menig woord, dat het' toegezondene vergezelde. Vrouwen van alle leeftijden hebben van haav goed, van haar vlijt en van haar hart hieraan gegeven, vanaf den leeftijd, da ze konden handwerken, tot dien waarop de hand niet vast meer is. Er zijn Inzen dingen van schoolmeisjes, en één meisje stuurde een paar sokjes, die ze eens ge breid had voor een zusje, dat kortgeleden stierf, voor deze bijzondere gelegenheid van haar hart gescheurd. Welk een zorg bleek er ook uit die Ame rikaansche bundeltjes, bevattende twee stukjes ondergoed, een rose gebreid iasje. sokjes, waaraan veiligheidsspelden geprikt en een stukje zeep, het geheel omstrikt met een zijden lint. Hit Engeland, uit Amerika uit Australië en Italië kwamen kleertles binnen. Ook zeep: een doos vol vroolijke stukken met gekleurde afbeel dingen van Engelsche nursery rhymes als „Jack ana Jill" en „Three little Pigs" Ongetwijfeld is niet alles alleen van particulieren afkomstig, zieker niet de drie gloednieuwe kinderstoelen, het spiksplin ternieuwe rieten wiegje en rose kinder badje, tien dozijn wasch-handschoentjes en duizend wlege-zeiltjes. Noch de proza ïsche, noch de poëtische kant is verge ten. Er zijn rammelaars, er is zelfs een blokkendoos, er 2tin prentenboeken en een menagerie van lappen konijntjes, oli fanten en honden, waar poezele knuist jes zoo graag naar grijpen. Véél is er, maar er is heel veel noodig, wil men ook de moeders wier kindje den dag vóór Of na den heuglijken datum komt, met een en ander blij maken. Tus schen de zevenhonderd en de negenhon derd babies worden er, volgens de statis tieken, per dag geboren, maar Februari is de topmaand der geboorten. Men rekent dan circa twintig procent meer. Het kun nen er dien blijden dag dus wel duizend zijn. Hoeveel kleertjes hier precies bijeen zijn is moeilijk te schatten, het goed is nog niet geteld. Maar wat hier ligt is niet alles, er zijn nog zendingen onder weg. Al is er echter nog zooveel aardigs, van het nóódigste is er niet gauw ge noeg voor duizend wiegekindjes! Een baby is een zeer veeleischend menschje. Er zjjn nog te weinig hemdjes en luier- broekjes, luiers en onderleggers. Gaar ne worden eventueele zendingen dan ook rog verwacht aan het secretariaat van het paleis Soestdijk. Niet vóór eind dezer maand wordt het goed verdeeld over onze elf provin ciën en, in afwachting van den grooten dag, bewaard In de respectievelijke de pots der U.V.V. Voor honderden moe ders, die de wieg klaar hebben, gaat Fe bruari een maand van spanning en ver rassing worden. AMSTERDAM, aangekomen: 9 Jan.: Tora Klise v. Kragero, cell.; Tyro v Fowey, klei; Gudrun v. Lissab., stg.; Plo ver. Grebbestroom. Brandaris en King fisher v. Londen, stg.; Jan v. Susak, hout; Ingeborg v. Pernis, gasolie; Gast. Micard v. Caen, ijzererts; Diana V v. Londen, v.o.; Palma v. Rott.. 1.; 10 Jan.: Hermes v. W- Indle. stg.: Bomma v. Oslo, papier. AMSTERDAM, vertrokken: 9 Jan.: Lungo n. Oxelosund, cokes; Ta- ranger n. Santos. 1.; Vesta n. R'dam, 1.; C. A. Bank n Immingham, 1.; 10 Jan.: Iris n. R'dam, 1.; Ariadne n. Vlaardingen. 1„" Nijmegen n. Noordzee, proeftocht. ROTTERDAM, aangekomen: 9 Jan.: Spica v Bergen, stg.; Cleodora v. Helsinki, 1., Express v. Boston, stg.; Zaan v. setubal. fosf.; Hada terug rivier, 1.; ld Jan.: Veenenburgh v. Middlesbro, stg.; She- ringham v. Harwich, stg.; Tours v. Brest. 1.; Henk en Peregrine v. Londen, stg.; Regeja, wortelen, en Stad Haarlem, 1., v. IJmuiden. POSITIES van schepen: Adinda 3/1 te Singapore; Agatha 2/1 te Bat.; Bengkalis 7/1 v. Makassar n. Los An geles; Bantam 7/1 v Madras te Calcutta, vertr. verm. 15/1 n. Colombo; Baralt 6 1 v. Port au Prince n. Curasao; Boskoop 6/1 v. Mollendo n. Fisco; Ceronia 1/1 v. Balik- papan te Miri; Congostroom 5/1 v. Port Gen- til n. Matadi, 10/1 te Loanda verw.; Delft- dijk op thuisreis 7/1 v. Los Angeles; Edam 8/1 v. Coatza Coalcos te Tamplco; Euterpe 9/1 te Lissabon; Egmond v. New Orleans n. R'dam pass. 8/1 Azoren; Farmsum 8/1 te Casabl.; Gordias 6/1 v New York 11. Dema- rara; Govert Flinck 5/1 v. Beira n. Mozam bique; Van der Helst 31/12 v. Singapore n. Ned.; Ino 6/1 v. Port au Prince 11. Curacao; Kota Baroe 9/1 te Napels, 16/1 te South, verw.; Limburg 8/1 te Lorenzo Marq 10/1 n. Calcutta; Melampus 7/1 v. Port Said n. New York; Macoma 5/1 v. Cur. n. Pto ia Cruz; Malvina p 7/1 Gibr. n. Rott.; Nada 0 8/1 Madeira n. W.-Ind.; Pericles 8/1 v. Belem n. Trinidad; Saroena 1/1 v Abadan te Manilla: Stal 7/1 te Istanboul; Sloterclijk v. A'dam n Bat. 9/1 v. Suez; Tablan 6/1 te Penang; Tjlbadak 7/1 te Singapore; Titus 7/1 v. Trinidad n Singapore; Tarakan 8/1 v. Colombo n. Java; Tjisidane vertr. 13/1 uit Bat. n. Makassar; Trajanus 7/1 v Trini dad n. Paramaribo; Zeeland 5/1 te Dema- rara; Zaanstroom 6/1 te Reykjavik. VRIJDAG 10 JANUARI Stadsschouwburg: St. Amst. Rott. Too neel met „Carroussel", 8 u. Concertgebouw: Opening Pluimveeten toonstelling, 8 u. Bioscopen: Rembrandt: Vler veeren (I4 J.); Cinema-Palace: Zeeduivels (18 j-)/ Luxor: Jane Eyre (14 j.). 2, 4.15, 7 en 9-15 u.; Frans-Hals: Een nacht in Rio (volw 2, 4.30. 7 en 9.15 u.; City: Jeugd-Idylle (I4 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-Thea- tcr: Onschuldige Jeugd (14 j.) 2.30, 7 en 9.15, Zond. 2, 4.15 7 en 9.15 u. Apotheken: Tot en met 10 Januari heb ben de volgende apotheken nachtdienst: C. G. Loomeijer, Barteljorisstr 11, tel. 10175; Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79. tel. 17946. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel. 11990 en Margriet. Turf markt 10 rd., tel. 21400 (dag en nacht). Aan het eindverslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van het Staatsvisschershavenbedrijf te 10 muiden voor het dienstjaar 1947 is het volgende ontleend: Bij de overweging van dit wetsontwerp in de afdeelingen uitten enkele leden klachten over onvolkomenheden van de Visschershaven te IJmuiden, waardoor het visscherijbedrijf ernstige bezwaren ondervindt. Zoo is, nu één van de twee dokken, die er vroeger waren, door oor logshandelingen is vernield, de reparatie mogelijkheid dermate beperkt, dat steeds veel schepen moeten liggen wachten op herstel, zoodat stagnatie in het be drijf optreedt. Voorts is ook de kraan van de haven nog niet hersteld en worden de hijschwerken door gehuurde krachten verricht. Hierbij kwamen ongelukken voor, zelfs met doodelijken afloop. En ten slotte is er een te kort aan ligplaats voor de schepen, wijl de kademuur nog niet voldoende is gerepareerd. De aan het woord zijnde leden stelden de vraag, of spoedig verbetering in dezen toestand is te verwachten. De D.E.M. tafeltennis afdeeling Rapi dity doet het in de competitie goed. Het eerste heerenteam bestaande uit de spe lers Leo Boon, Harry Steenmans en van Duin heeft de eerste helft der com petitie achter den rug en bereikte daar in de volgende resultaten: Hotac 1Rapidity 1 28, O.Z. II Rap. 1 0—10, Rap. 1—S.W.I.V.U. 1 10—0, G.T.T.C. 1Rap. 1 010, Heemstede 3 Rap. 1 0—10, Rap. 1—T.O.G. V 7—3. Rap. 1 staat dus ongeslagen aan den kop gevolgd door Hotac 1. Zaterdag 11 Januari wordt in gebouw Concordia aan de Kanaalkade een ta feltennis tournooi gehouden voor Bever wijk en omstreken. In de diverse klas sen komen D.E.M.-vertegenwoordigers uit- De Kon. Ned. Toeristenbond A. N- W. B. deelt mede, dat in de provincie Groningen en Friesland de wegen mo menteel spiegelglad zijn. De Afsluitdijk is practisch onberijdbaar. De Rijkswa terstaat zal maatregelen nemen. Het Bijzonder Gerechtshof te 'sGra- venhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Caroline Fransman, alias „Jopie van Amerongen", een 27-jarige jodin, die zich in dienst had gesteld va» den S. D. Tijdens de behandeling op 27 December j.l. had de procureur-fiscaai, mr. de Gruyter, 20 jaar, alsmede ontzet ting uit de beide kiesrechten voor het leven tegen haar geëischt. In haar func tie van S.D.-spionne had deze verdachte een groot aantal joden, in totaal 58 per sonen, onder wie haar eigen broertje, aan de Duitsohers verraden. Velen vafl haar slachtoffers zijn nimmer terugge keerd. De sententie van het Hof luidde thans: twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Sjahrir heeft in een interview gezegd! „Volledige uitwisseling der standpun ten tusschen de Commissie-Generaal en de republiek inzake de groote militaire botsingen gedurende de laatste drie we ken op Sumatra, zou noodig zijn voor dat de republiek de ratificatie van de overeenkomst van Cheribon zou wille11 overwegen". Ir. H. Badings, wien het verboden wa-5 gedurende een jaar zijn werkzaamheden in het openbaar als musicus te verrich ten, is in hooger beroep door den Centrale11 Eereraad uitgesloten tot 5 November va® dit jaar. Yvonne Georgi en L. M. Artsenius 115 het respectievelijk voor den tijd van 2 eh 4 jaar verboden in het openbaar op treden, te rekenen van 1 Juli 1945 al- Beiden waren eerst voor vijf jaar ui1' gestoten. In Zuid-Amerika is plotseling ovef. leden de cellist Raphaël Lanes. Op jeu3fi digen leeftijd studeerde hij in Ween®, en later bij Hugo Becker in Berlijn. maakte eenige concertreizen door Uur - pa en werd in 1931 op aanbeveling v®. Pablo Casals tot solo-cellist van h£t co certgebouworkest benoemd. In 1939 hij zich uit het orkest terug. Teleurste^ ling over het verloop van de zuiver1 op kunstgebied heeft hem er toe 8 bracht in Augustus 1946 naar Zuid-A rika te emigreeren. Amsterdam, 9 Jan. De noteeringen op de Staatsfondsen te gaven vandaag zeer weinig verander een zien, de gestaffelde leening 1938 w fractie lager. mmn®'11.? Od de aandeelenmarkt was de zijn gekeerd en bleek de vraag gr°o1®, dan aanvankelijk werd veronderstel"- 2ien Kon. Olie 360% Industrieele aau fona« waren eveneens ln herstel; de actiev cjrc» sen boekten koersverbeterlngeo Y. Si wel* S%. Een uitzondering vormde Fhuip fonds tot 315 terugliep. evenee!J, Scheepvaartaandeelen la8erL„ituuraa3' vast in de markt, terwijl voor uu deelen ook een goede vraag besw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2