Rusland eischt voorrechten op Spitsbergen Ijsgang op groote rivieren niet onrustbarend Britsche ambassade in Warschau beschuldigd Werk aan den loopenden band de „Willem Barendsz" op O Gezins organisatie Tegenwicht voor machtspositie der V.S. op IJsland Vooral binnenvaart gehandicapt VAN KLEFFENS OVER ONZE ANNEXATIE-E1SCHEN Had zij contact met de W.I.N. Sprookjeswereld met tallooze ijsbergen DE REGEERING GRIJPT IN Militairen zullen zich belasten met het vervoer Luchtbasis van groot belang ■Éi Auto-ongeluk op den gladden Afsluitdijk Tot hoofd en hart Man van den dag Wij zullen verwerping niet accepteeren VERTREK VAN GEN. SPOOR UITGESTELD De maand extra-salaris voor onderwijzers ZATERDAG 11 JANUARI 1947 o 69sfe JAARGANG No. 23744 PM t>e Britsche ambassade en de Brit se ambassadeur in Polen, Victor Ca- Vendish-Bentinck werden Vrijdag di rect betrokken bij de pogingen van Be Poolsche regeering om te bewijzen, "at staatsgeheimen via de Poolsche "hdergrondsche naar „een zekere bui tenlandsche ambassade" zijn doorge tikt. Zes buspassagiers gewond Orca's doen een aanval OOST-INDONESISCH KABINET Staking in Engeland Men kan nooit opnieuw begin nen, waar men geruimen tijd ge leden eindigde. Wat er toen was, is intusschen gegroeid en werpt grootere schaduwen. Dat is de wet van het leven. Nederlandsch-Belgisch textielcongres DE GASPERI i meer dan normale wijze is de zes-en-zestigjarige minister president van Italië Alcide de Gasperi in Amerika ontvangen en gefêteerd. Zijn aankomst op het vliegveld van Chicago was een ge beurtenis van den dag. Motorpolitie stond in grooten getale voor de ont vangst gereed en negen volgauto's vergezelden den premier naar het stadhuis, waar de burgemeester hem begroette. Door een haag van jui chende Italianen ging de Italiaan- sche woordvoerder naar den aarts bisschop van Chicago. Nauwelijks had hij diens verblijf verlaten of tientallen journalisten belegerden hem met de vraag, wat hij van het Balbo-geschil dacht, dat Chicago in beroering houdt, nu nog steeds een van de hoofdwegen naar den fascis- tischen Italiaanschen generaal Bal- bo heet. Het ioas één van de we gen, waarlangs de Gasperi de stad binnenreed. Maar de Gasperi is niet in Ame rika om burgemeesters of kardinalen te bezoeken. Hij moet zaken doen; het Italiaansche vredesverdrag be spreken met de regeering en dollars leenen van de bankiersWat het laatste betreft; een eerste succes in den vorm van 50.000.000 dollar heeft hij reeds geboekt. In een lang on derhoud met Trumanwaarin deze „zijn grootste sympathie voor Italië uitdrukte", is het eerste onderwerp besproken. Wie is deze Gasperi, deze uit Trente afkomstige man, die van een der oudste illegalen tot premier van Italië werd? Oud-illegaal, niet alleen sinds Mussolini's marsch naar Ro me, maar reeds in de dagen van de Oostenrijksche heerschappij in Trente. Zijn irredentisme bracht hem in de gevangenis, maar later stond hij ih de Oostenrijksche Ka mer, waar hij dag na dag het Oos tenrijksche regiem aanviel. In 1921 Trente vxis intusschen ltaliaansch geworden was hij lid van de Ita liaansche Kamer te Rome, waar hij voorzitter werd van de Anti-fascis tische Volkspartij en dus een van Mussolini's eerste vijanden. Het jaar 1 van de fascistische jaartelling bracht hem vlucht, arrestatie en gevangenschap. Een nieuwe vlucht bracht hem in Vaticaanstad, waar een functie op de bibliotheek als camouflage diende en veel gelegen heid was voor publicatie onder schuilnaam. Mussolini's einde werd de Gaspe- ri's begin. Hij stichtte de Christe lijke Volkspartij en werd later mi nister van Buitenlandsche Zaken. In het afgeloopen jaar heeft hij telkens op de bres gestaan voor zijn land. Een hoogtepunt vormde zijn rede voor de vredesconferentie te Parys. Het bezoek van het oogen- blik aan de Vereenigde Staten kan als een bewijs gelden, dat de good will, die hij heeft aangekweekt, nu zijn resultaten heeft. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 0. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. RLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Vrijdag heeft het Noorsche ministerie van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, "W Rusland Noorwegen om speciale voorrechten op Spitsbergen heeft verzocht. Gezaghebbende kringen in Washington verklaarden dat Molotof voor het eerst kwestie-Spitsbergen bij de Noren ter sprake bracht in den herfst van 1944 Ui dens een bezoek aan Moskou van Trygve Lie, die toen Noorsch minister van Buitenlandsche Zaken was. Deze kringen zeiden, dat de Russen drie punten te berde brachten: Zij stelden den eisch van regelrechten afstand van het Beren- eiland aan Rusland. Zij stelden een gemeenschappelijk Noorsch-Russisch bestuur *3» Spitsbergen voor en intrekking van het Spitsbergen-verdrag van 1920, dat den aanleg van fortificaties en marinebases op Spitsbergen verbiedt. In het communiqué van het Noorsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken k'ordt onthuld dat de Russische eisch Mzake bases op Spitsbergen voor de eerste maal in 1944 is uitgesproken en dat sedert dien onderhandelingen ge teerd zijn, waarvan de andere groote Mogendheden sinds enkele maanden v°lledig kennis droegen. In het communiqué wordt woordelijk Kezegd: de Sovjet-regeering maakte in den herfst van 1944 bij de Noorsche re aring, die toentertijd in Londen ge- i'estigd was, de kwestie van de herzie ning van het Spitsbergen-verdrag, dat kis onderdeel van het verdrag van Ver blies in 1920 te Parijs gesloten werd, kanhangig. In den herfst van 1944 en de lente van MIS werden over deze kwestie inleidende onderhandelingen gevoerd. Beide partijen "adelen gedurende de onderhandelingen ouidciyk voor oogen dat eenige wijziging *n het Spitsbergen-verdrag niet zonder toestemming der onderteekenaars kon P<aats vinden (behalve dan die ondertce- "Onaars die zich aan Duitschlands zijde Besteld hadden). Evenzoo werq overeengekomen dat een Uiteindelijke regeling van de kwestie JJechts kon plaats vinden wanneer de Noorsche regeering naar Noorwegen was teruggekeerd en het Storting weer in zit- 'Mg was. Het communiqué geeft geen bijzonder heden van de Russische eischen. Noorsche diplomatieke kringen verklaar- aen, dat elk verzoek van een buitenland- jobe mogendheid, om bases op Spitsbergen ff krijgen, een kwestie voor de Vereenigde ^aties zou rijn. Zij gelooven dat de Russische be langstelling voor Spitsbergen berust op de volgende redenen: Rusland wil een tegenwicht voor elke Amerikaansche machtspositie op IJs land. Rusland beschouwt Spitsbergen als een flankbescherming van zijn Noor delijke route" die Moermansk verbindt met de havens aan de arctische kust van Siberië en het Russische Verre Oosten. Rusland gelooft dat luchtbases op Spitsbergen van grooter belang zullen worden door de ontwikkeling van de luchtverbindingen over de Noordpool als kortste verbinding tusschen Rus land, Canada en de V. S. Rusland hecht eenig belang aan de kolenvindplaatsen op Spitsbergen, die in de beste jaren ruim 700.000 ton op leverden en welke zelfs in noggrootere mate geëxploiteerd zouden kunnen worden. Een Britsche woordvoerder verklaarde dat elke wijziging in den status van Spitsbergen, zooals deze door het Parij- sche verdrag is vastgesteld, niet alleen Noorwegen en Rusland zou raken, doch ook Engeland en de andere onderteeke naars van het verdrag. Het verdrag zou worden geschonden, indien fortificaties, van welken aard dan ooL-, daar zouden worden opgericht. Hoewel in het verdrag geen luchtbases bij name genoemd worden, blijkt duide lijk uit den tekst dat Noorwegen noch eenige andere mogendheid toestemming had, luchtbases op Spitsbergen op te richten voor oorlogsdoeleinden. Er zou echter onderscheid kunnen bestaan tus schen burgerlijke en militaire luchtbases. nn.,-n^V Voor den wederopbouw 4n de Wieringermeer. Al het materiaalafkomstig van door het water vernielde huizen en boerderijendat nog bruikbaar is en in goeden staat verkeertis verzameld en zal bij den opbouw weer van pas komen. Een overzicht van het materiaaldat op een terrein bijeengebracht is Uit tal van plaalsen langs de groote rivieren komen berichten binnen over den ijsgang, welke over het algemeen meevalt. Vooral de binnenvaart ondervindt er hinder van; de grootere schepen varen meestentijds met weinig vertraging door. Op de Merwede voor Gorinchem was Vrijdagmiddag om één uur het drijfijs wat minder dan den vorigen dag, doch het is wel zwaarder en hier en daar vormen zich velden van nieuw grondijs. De sterkste Gorinchcmsche veerboot houdt ondanks ijs en zwaren mist de verbinding met Noord-Brabant in stand. De aanlegplaats te Gorinchem is thans in de Oude Merwedehaven. Op de Waal is de veerdienst BrakelHerwijnen ge staakt. De Maas zit vast. De ijsbrekers hebben Donderdag op de Merwede groote ijsschotsen stuk gemaakt, vrijdag konden deze ijsbrekers in verband met den mist niet varen. De binnenvaart rondom Go rinchem is geheel gestremd. Woensdag waren er voor Nijmegen nog ijsbrekers in de weer om de ijsmassa's open te breken. Donderdagmorgen was dit niet meer noodig, aangezien de ijs gang dien ochtend al heel wat lichter was geworden. Gisteren was de ijsgang ii! de Waal wederom minder dan den dag tevoren. De scheepvaart ligt nog stil in verband met het feit dat de Duitsche spoorbrug bij Zaltbommel, welke den van „Dr. Ir. W. Hwpkesbrug" kreeg, 1 door den president-directeur der Ned. Voorwegen, dr. ir. W. Hupkes, officieel Ifopcnd. Na de opening wandelden dr. opening en zijn echtgenoote over de brug als eersten 9> In het door het Amerikaansche week blad „Time" georganiseerde „Forum van de Buitenlandsche Politiek", waar be kende personen aUc landen de vraag zullen beantwoorden, wat de wereld van Amerika verwacht, heeft ook mr. van Kleffens een rede gehouden. Sprekende over de twee grootste van de Groote Vijf, nl. Amerika en Sovjet- Rusland, zeide mr. van Kleffens: „Wat de wereld bovenal waardeert is, dat zij, in tegenstelling met Duitsch- land en Japan, vredelievende landen zullen zijn. Wij zijn het er mede eens, dat den overwonnen vijand geholpen moet worden. Wij. uw geallieerden, die het slachtoffer zijn geweest van de Duitsche agressie, kunnen het echter niet waardeeren, dat wij armlastiger zijn dan strikt noodzakelijk is. Wij wil len onszelf helpen en wenschen bijge volg. dat onze handel met Duitschland weer hersteld en niet belemmerd wordt. Wij verwachten één ding van de V. S., nl. samenwerking, opdat rechtvaardige en verstandige vredesverdragen kunnen worden gesloten. Mr. van Kleffens bracht in herinnering, dat Nederland grondgebied van Duitschland eischt. „Wij zullen ons verheugen als Frank rijk het Saargebied zal krijgen. Wij zullen, echter een verwerping van onze zeer bescheiden eischen niet accepteeren. Wij zijn van meening, dat een langdu- rige Amerikaansche bezetting noodzake lijk is. Duitschland betreurt slechts één Gedurende het proces tegen vier tfolen die van „hoogverraad" becchul- Mgd worden, veroorzaakte een der "iklaagden, Waldemar Baczak, een tu- Muit door de Engelsche ambassade Met name te noemen. Intusschen heeft de Britsche am- assade bekend gemaakt, dat ambas sadeur Cavendish—Bentinck naar r°ndén is teruggeroepen voor bespre ngen. Mhrdat Baczak> een ex-employé vazz 't Mj^terie van Buitenlandsche Zaken, Brit tnond Bad voorbij gepraat door de qe *cBe ambassade te noemen, ontruim- qa i voorzitter van het Poolsche tribu- kitt C'e reciltzaal en beval hij dat de Slot'115 gedurende een half uur met ge- gCtl deuren zou worden voortgezet. v *-ak kreeg een scherpe reprimande CrgL 11 voorzitter, omdat hij zoo indis- bairi was geweest de Engelschen met ne noemen. Vjer ®Wel in de beschuldiging op grond zoro-, sclle beklaagden, terecht staan. Of u'dig wordt vermeden de Britsche bet °n andere ambassade te noemen, is van in Warschau de algemeene opinie Ieite ~.e buitenlandsche kolonie, dat in vie Britsche ambassade en niet de pi Poolsche beklaagden, te recht staan. ch01 k^dbeklaagde, graaf Xavier Gro- W*. betrok de Britsche ambassadeur dat h- bl-i de zaak toen hij getuigde, dart i' "den bewusten ambassadeur'' se- 1920 gekend had toen de ambassa deur tweede secretaris der ambassade was. Grocholski, die ook van collabora tie met de gestapo gedurende de bezet ting beticht wordt, wat hij echter met den meesten nadruk ontkende, zeide, dat hij een zekere buitenlandsche am bassade in de Narbuttastraat had be zocht. In deze straat is de Britsche am bassade gelegen. Grocholski vertelde nog, dat hij in Juni 1.1. een zekeren ambassadeur in 't hotel Polonia had ontmoet en dat hij op verzoek van den ambassadeur beloofd had een zekere buitenlandsche corres pondent uit het land van den ambas sadeur met de leiders van de onder- grondsehe organisatie W. I. N. (voor vrijheid en bevrijding) in contact te brengen. Grocholski werd op 17 November 1946 in Warschau gearresteerd. De prosecu- tie verklaarde, dat de ambassadeur drie dagen later Grocholski's woning had be zocht, terwijl het huis onder toezicht stond van de Veiligheidspolitie, die een valstrik had uitgezet, om controle uit te oefenen op alle personen, die con tact zochten met Grocholski. Volgens de prosecutie waren de docu menten, die door Grocholski voor den ambassadeur werden verzameld, inmid dels verbrand in het huis van Grochols ki's moeder, nadat zijn arrestatie bekend was geworden. Het Britsche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft Vrijdagavond be k/end gemaakt, dat de Britsche ambas sadeur in Polen naar Londen ontboden is voor besprekingen „in verband met de Poolsche verkiezingen", welke het onderwerp hebben uitgemaakt van re cente Britsche en Amerikaansche pro testnota's. De ambassadeur zal vandaag uit War schau vertrekken en hij verwacht bin nen een week terug te zijn. ding: den oorlog verloren te hebben. Laten wij ons daarover geen illusies maken. Ik hoor zoo vaak beweren: „Wat konden die arme Düitsehers tegèn Hit- Ier doen?" Ik antwoord hierop: „Zij had den alles kunnen doen, maar zij hebben niets gedaan. Ons verzet en het verzet van andere bezette landen geeft ons het recht om zoo te spreken." Met betrekking .tot de Nederlandsche overzeesche gebiedsdeelen zeide mr. Van Kleffens: Hinds het begin van deze eeuw was ons streven gericht oo een vooruitstrevend bestuur van de Neder landsche Overzeesche Gebiedsdeelen. De oorlog maakte een snellere ontwikkeling onvermijdelijk. Hierdoor werd onze taak en die van de Indonesische leiders on eindig '■eel moeilijker. In al onze gebie den staat de deur wagenwijd open voor merikaansche ondernemingen." Vrijdagmorgen is op den Afsluitdijk een ongeluk gebeurd, ondanks de waar schuwing door radio en pers, dat de afsluitdijk niet berijdbaar was, hebben verscheidene chauffeurs den overtocht van Holland naar Friesland toch ge waagd en de inzittenden van een auto bus van de NACO, die de verbinding Alkmaar-Leeuwarden onderhoudt, heb ben dit moeten bezuren. De autobus passeerde een vrachtauto en door slecht zicht vanwege den mist kwam de bus in aanrijding met een tegenligger. Het lin- kc-r-achtergedeelte kwam in botsing met de cabine van den trailer. De chauffeur van den bus trachtte zijn vehikel op den weg te houden maar door gladheid draaide de bus een slag om en botste nogmaals tegen den trailer, nu met de achterzijde. De bus was aan de linker zijde geheel opengereten eni de banken lagen verspreid over den weg. Van de 15 passagiers waren er 6 min of meer ernstig gewond. Ziji zijn met een ziekenwagen naar het R. K. ziekenhuis in Den Helder vervoerd. De chauffeur van den autobus en de conductrice kwamen met den schrik vrij. De chauffeur van den trailer, de heer De Boer uit Leeuwarden, liep lichte kwetsuren op. Tengevolge van de gladheid raakte te Scherpemeel een Roode Kruis-auto van den weg af en reed een woning binnen. Rijnvaart nog gesloten is. Het water stijgt langzaam. Op het Hoilandsch Diep is veel drijfijs. Evenals te Gorinchem wordt de situatie ter plaatse zeer bemoeilijkt door een dik ken mist. De Dordtsche Kil zit vol ijs. IJsbrekers zijn druk bezig met het bre ken van het ijs. Hoewel er in en om Rotterdam wij zware ijsgang: is in de Nieuwe Maas en dén Nieuwen Waterweg, onder vindt de groote vaart er geen noe menswaardige stagnatie door. zonder bezwaar kunnen de uit zee komende schepen de hun aangewezen ligplaat sen in dé diverse havens bereiken, welke gedurende de gehcele vorstpe riode zijn opengehouden. Het zijn alleen de Rijnvaart en de binnen vaart, die eenigen hinder ondervin den vooral wat dén Hollandschen IJsel betreft, die geheel dicht zit maar het drijfijs is van dien aard, dat voornamelijk de groote Rijnaken, welke door hun grooten omvang te veel schotsen moeten verwerken, en de kleinere motorbootjes, liever nog' in afwachting gemeerd' blijven. Tot en met Dordrecht kan evenwel door de andere schepen gevaren worden. Vrijdag zijn de stuwen in de Maas weer in werking gesteld, nadat zij van Maan dag af opnieuw wegens- i"gevaar gertre- ken waren. Met den ijsgang op de rivier is het zeer meegevallen. Op de Maas was scheepvaart onmogelijk door den lagen waterstand. De aansluitende kanalen zitten nog vol ijs. In het Julianakanaal is dit inmiddels gebroken, ofschoon de scheepvaart nog heel wat moeite kan ondervinden. Het kanaal WessemNe- derweert en de Zuid-Willemsvaart zit ten echter nog geheel dicht. Ook het Maas- en Waalkanaal zit vol ijs. De belangrijke kolenvaart naar het Noorden en Westen des lands kan dus nog geen voortgang vinden. Het wachten is op het volloopen der stuw- panden in de Maas. In het gunstig ste geval zal de scheepvaart Maan dagmiddag doorgang kunnen vinden. Verder hangt het van de ontwikke ling in het Noorden af, of de bin nenscheepvaart daar kan doorgaan. Het door de binnenscheepvaart uit Limburg vervoerde aandeel in het kolenvervocr is ver beneden normaal. Niettegenstaande den zeer zWaren ijs gang vertrok de postboot „Vlieland" Vrij dagmorgen om 8 uur van Terschelling via de Noordzee naar Den Helder, waar zij te 15.30 arriveerde. Leon Blum, de Fransche minister-pre sident, heeft Vrijdag aangekondigd, dat de Fransche ambtenaren een 48-urige werkweek zullen krijgen. Deze maatregel zal een belangrijke geldbesparing betee- kenen, daar zij de regeering in staat stelt het aantal ambtenaren te beperken. De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint: Reeds eerder maakte ik er in mijn telegrammen gewag van, dat 't weer in de antarctische gebieden even on betrouwbaar is als het ijs in een Hol landschen polder. Dit is ook deze week weer bewaarheid, want ter wijl we op Oudejaarsavond van een milde temperatuur konden genieten, verandert het weer nu wel vier keer op één dag. Hoewel we in de streken verkeeren, waarin het in dit jaarge tijde bijna geen nacht wordt, hebben we de zon nauwelijks gezien. Het sneeuwt en er hangen zware mist banken. De temperatuur beweegt zich om het vriespunt. Het is een sprookjeswereld, waarin We ons bevinden. We zijn weliswaar in open water, maar overal zien we ijsbergen, en de radar-installatie, waarmee de „Willem Barendsz" is uitgerust, bewijst daarbij goede diensten. Ze worden tijdig gesig naleerd, zoodat wij op onze hoede kunnen zijn. Aan boord wordt gezwoegd. De mannen hebben het niet gemakkelijk. De arbeid gaat rusteloos voort. Nog steeds wordt gewerkt in twee ploegen, die achter el kaar 12 uur in touw zijn, met slechts korte onderbrekingen voor het eten. Men moet, Bet werk van de mannen niet onderschatten. Na de dag. of nacht- taak vallen ze doodelijk vermoeid in hun krib. Er is niets aan te doen; er moet op deze wijze gewerkt worden want het is alsof de walvisschen aan een loopenden band worden aangevoerd. De jagers va ren gedurig af en aan en brengen soms drie tot vier walvisschen tegelijk mee, die dan in snel tempo de eerder beschreven bewerking ondergaan: ontspekken, ont- vleezen, zagen naar de fabriek. De fabriek draait volop. De bemanning gaat onderling al weddenschappen aan ten aanzien van de grootte der produc tie. Zcoals bekend; ontvangen de leden van de bemanning, van hoog tot laag, een bonus voor eiken gevangen walvisch, welke varieert naar gelang hun functie. Het schip zelf is onherkenbaar. Er is niets meer over van den aanblik, dien het had in de haven van Amsterdam en IJmuiden. Dat zal me een schoonwas- scherij worden als we terug zijn. Ook voor de doctoren aan boord is er thans werk aan den winkel. Dezer dagen waren we getuige van De aangekondigde reis van generaal Spoor naar Nederland (de legercom mandant zou, gelijk gemeld, in den nacht van Zaterdag of Zondag naar Nederland vertrekken) is in verband met de plech tige beëediging der Oost-Indonesische ministers, Maandag 13 Januari, enkele dagen uitgesteld. Naar het A.N.P. verneemt, is Hadja- moedin Daeng Malewa geslaagd in het formeeren van een Oost-Indonesisch ka binet. De samenstelling van dit kabinet is als volgt: Minister-president en minis ter van Economische Zaken: Nadjamoe- öin Daeng Malewa; Binnenlandsche Za ken: Anak Agoeng Gde Agoeng. zelfbe- sluurder van Gianjar (Bali); Financiën: mr. M. Hameling, directeur Java-Bank Makassar; Onderwijs: E. Katoppo, in specteur van het L. O. Mftiahassa; Ge zondheid: dr. S. J. Warrouw; Sociale Zaken: kapitein J. Tahija; Justitie: mr. Tjia Kok Tjiang, hoofd juridische zaken residentiekantoor Makassar; Verkeer en Waterstaat: E. D. Dengah, lid adviesraad alg. regeeringscommissariaat voor Borneo en Groote Oost; Voorlichting: dr. G. R. Pantouw, lid college dagelijksch bestuur Zuid-Celebesraad. De installatie van het nieuwe kabinet zal Maandag 13 Januari geschieden in het gebouw van den voormaligen Raad van Ned.-Indië te Batavia. (Van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 10 Januari. Hedenmorgen werd door de Engelsche regeering medegedeeld, dat zij besloten had de hulp van leger-, vloot- en lucht- machtpersoneel in te roepen om het publiek te beschermen tegen de gevolgen van de staking der vrachtautochauf feurs. De troepen zullen zich belasten met het vervoer, benoodigd voor de voedselvoorziening en andere belangrijke diensten. later op den dag verklaarde de mi nister van Voedselvoorziening, Strachey, op een persconferentie, dat bedoelde troepen zoo noodig Maandag a.s. zullen beginnen met het vervoer van distribu tie-levensmiddelen. Hij verklaarde voorts, dat zon dei; hulp van de troepen een voortgezette staking de geheele voedseldistributie, althans voor Londen, in gevaar zou brengen. Volgens den minister houdt het ge bruik van troepen niet in een stelling kiezen van de regeering. Hij verwachtte niet, dat de stakers bezwaar zouden hebben tegen het gebruik van militaire chauffeurs en herinnerde aan de afwe zigheid van dergelijke bezwaren tijdens de staking van de havenarbeiders van een jaar geleden. Dat de minister eenigszins te optimis tisch was in deze laatste verwachting bleek uit de omstandigheid, dat de sta kers te Smithfield, die zich bereid ver klaard hadden 80 ton vleesch, die dreigden te bederven, te vervoeren, on middellijk bij het vernemen van de re- geeringsverklaring weigerden het vleesch te transporteeren. Ook dreigden heden middag de sjouwers te Smithfield, de groote Londensche vleeschmarkt, in sympathiestaking te zullen gaan, als de regeering gebruik zou maken van troe pen. Inmiddels blijft de staking zich nog uitbreiden, zoowel in Londen als in de provincie De pakketpost en de postver binding met het buitenland ondervinden ernstige vertraging. De levensmiddelen- voorraden bij den kleinhandel beginnen uitgeput te raken. Vele Londensche ge zinnen zullen Zondag weinig of geen vleesch op tafel zien. een adembenemenden strijd. Een troep orca's, ook wel zwaardwalvisschen ge noemd, die het meestal voorzien heb ben op de baard walvisschen, deden een verwoeden aanval op de achter de „Willem Barendsz" drijvende prooi. De orca's zijn roofzuchtige dieren, die ongeveer 5 tot 9 meter lang zijn. Door hun groote rugvin en breede borstvin nen maken z« een kolossalen indruk. Met hun gele kleur en zwarten kop, waarin bij een aanval hun opengesper de bek met tanden hun een monster achtig voorkomen geeft, zijn het als het ware de duivels van de IJszee. De area is een tyran voor de baard- walvisch. In den regel moeten zij zich tevreden stellen met afval, maar van daag hebben zij kaarblijkelijk door, wel ke heerlijke hapjes bij de „Willem Ba rendsz" te krijgen zijn, want hun aan vallen geschieden altijd in groepen. Be hendig zwemmen en duiken zij om him prooi heen. Kapitein Visser neemt ten slotte een besluit. Hij spoedt zich naar het achterdek met een geweer en schiet met vaste hand op een der aanvallers, die geraakt moet zijn ook, want plotse ling duiken de tyrannen allemaal onder en spoeden zich van de gevaarlijke plek. Met ingehouden adem hebben we het schouwspel gevolgd. Het vervolg liet ons de gevangen walvisch, die later aan boord gesleept werd, ons zien. Hij miste een stuk van rijn tong. De orca's waren hun prooi vinnig te lijf gegaan. In December heeft minister Gielen in de Tweede Kamer verklaard dat aan de onderwijzers bij het openbaar en bijzon der Jager onderwijs nog in die maand een uitkeering zou worden gedaan ter groot te van het salaris voor een maand. De gemeente- en schoolbesturen kregen daarvan geen bericht en konden derhalve niet tot uitbetaling overgaan. Het blijkt nu, dat men op het departement van Onderwijs van meening is, dat een cir culaire in deze niet noodig is en dat de gemeente- en schoolbesturen zonder meer tot uitbetaling kunnen overgaan. De ge meentebesturen willen echter niet tot uitkeering overgaan voor zij zwart op wit- machtiging daartoe ontvangen hebben. Op uitnoodiging van de Bedrijfsgroep Textielindustrie zal 13 en 14 Januari te "s-Gravenhage een congres van Belgische en Nederlandsche textielindustrieelen wor den gehouden. De besprekingen hebben ten doel de samenwerking tusschen de indus trieën In beiden landen in het kader der toekomstige douane-unie te bevorderen. (Van een bijzonderen medewerker). Er bestaan t.a.v. de Kath. Arbeiders beweging nog steeds allerlei mis verstanden. We kunnen soms niet aan den indruk ontkomen, dat deze mis verstanden er niet Alleen zijn bij buiten staanders. .Er rijn verschijnselen, die er op duiden, dat ook sommige menschen in de beweging het karakter van die be. weging, waarin ze zelfs vaak een verant woordelijke functie bekleeden niet juist zien. Het doel van deze rubriek is, onzen lezers inricht te geven in de idealen der Kath. Arbeidersbeweging, maar daartoe is ook noodzakelijk een begrijpen van den verschijningsvorm dier beweging. Zoo treft het ons b.v. dat men in Bet Zuiden van ons land in zekeren zin een split sing in de beweging heeft aangebracht, door n.l. naast de eigenlijke beweging die blijkens de statuten, maar meer nog blijkens de historische ontwikkeling, toch een gezinsbeweging wil rijn nog een aparte Kath. Arbeidersvrouwenorganisa tie heeft gesticht. Er is weliswaar een stevig verband tusschen beide, maar niet temin is deze K.A.V. een zelfstandige organisatie met een eigen diocesaan en plaatselijk bestuur. Hebben wij het wel. dan is men in den Haarlemschen en den Utrechtschen Bond deze K.A.V. niet zóó onverdeeld toegedaan. Het komt ons voor dat men daar zeer verstandig als volgt redeneert: De Kath. Arbeidersbe weging is een gezinsorganisatie, d.w.z. dat, indien een gezinshoofd ri«h daarbij heeft aangesloten, uit dat lidmaatschap bepaalde rechten voortvloeien voor alle gezinsleden. Rechten is een te beperkt woord, voordeden zegt het heel wat be ter. Want immers, zoowel als een gevolg van de geestelijke, als van de materieele belangenbehartiging treden voordeden op, niet alleen voor het Kd zelf. maar voor heel het gezin. Wat de materieele zorg betreft, is dit zonder meer duidelijk. De normale man besteedt geheel zijn in komen ten bate van zijn gezin. Wanneer hij dus via zijn Arbeidersbeweging een loonsverhooging weet te bereiken, of op een prijsverlaging van consumptiegoede, ren invloed kan uitoefenen, dan is dat een direct voordeel voor het gezin. De Kath. Arbeidersbeweging onderneemt zulk een actie nimmer met het doel het betrokken lid in de gelegenheid te stellen een extra sigaartje te rooken. Wanneer een vader lid is van de be weging. en hem treft een ongeluk, dat rijn vrouw of een van rijn kinderen t. b. c.-patiënt wordt, dan hebben deas patiënten krachtens het lidmaatschap van den vader, recht op hulp van „Her wonnen Levenskracht". Wanneer de vrouw van een lid komt te overlijden, heeft het lid recht op een uitkeering van f50, evenals omgekeerd de weduwe recht heeft op een uitkeering van f50 bij het overlijden van haar georgani seerde n echtgenoot. Bij rechtskundige moeilijkheden kunnen ook de niet-apart- georganiseerde leden (althans wanneer ze nog niet voor een zelfstandig lid maatschap in aanmezking komen) een beroep doen op het gratis Rechtskundig Adviesbureau. De uitzending van zwak ke kinderen, de zorgen op het verdere terrein van de Volksgezondheid, zooals de bemoeiingen met het Ziekenfondswe zen, het rijn even zoovele bewijzen voor het feit, dat de Kath. Arbeidersbewe ging haar activiteit steeds richt op de belangenbehartiging van het gezin. Het hiervóór opgesomde lijstje kan gevoeg lijk nog met ettelijke andere voorbeel den worden aangevuld. Niet alleen echter in materieel op richt geldt deze gezinszorg. Mis schien niet even duidelijk en direct aansprekend, maar daarom niet minder effectief, geldt hetzelf de voor de geestelijke taak van de beweging. Persoonlijkheidsvorming is de eerste, en belangrijkste op dracht, welke de Kath. Arbeidersbewe ging zich stelt ten opzichte van haar leden. Herhaaldelijk maken we 't mee, dat een vrouw haar man verwijt, dat hij zoo dikwijls 's avonds van huis is in verband met vergaderingen. Natuurlijk, men kan ook overdrijven. Een vereeni- ging is geen doel, rij is slechts een mid del en in het hier besproken verband 'n middel om ook den geestelijken stan daard van het gezin op hooger plan te brengen. Via Credo-Pugno-club, maan- delijksche H. Communie, retraitcclub, geestelijke kaderoefeningen, goede lec- tuurverzorging, bezinningsdagen, ont wikkelingsavonden enz. enz., wordt aan deze persoonlijkheidsvorming gedaan wat mogelijk is. Men hoeft geen diep denker te zijp, om tot deze voor de hand liggende conclusie te komen: Een man, die het met zijn persoonlijkheids vorming ernstig meent, zal den invloed van zulk een regelmatige voorlichting, vorming en ontwikkeling laten nawer ken in ziin persoonlijk leven, maar niet minder in zijn gezinsleven. Trouwens, de geschiedenis van de laatste 50 jaar is er om te bewijzen, dat dit streven re sultaat heeft gehad. (Vervolg op pagina 3) 0 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1