ZWEEDSCH STOOMSCHIP BIJ DEN HELDER GESTRAND Vliegongelukken in Engeland en de Ver. Staten Geestdriftig jongeren-appèl in Amsterdam Mannenkoor Caecilia in het goud Vandalisme in de treinen m Staking van dagbladpers in Frankrijk De „Doms Rijkers" en de „Nestor" voor hulpoerleening uitgevaren Sfi Vermist. Poolvliegtuig teruggevonden Minister Gielen spreekt voor de K.V.P. Reizigers dapeeren zichzelf i Rijdende krantenen radio stillen den nieuwshonger lv i -I# j j lï De mijnramp in Schotland Contact Gomm.-Generaal en republikeinen Het Ned. standpunt t.a.v. Duitschland Waardeerende woorden van burgemeester M. A. Reinalda Tot hoofd en hart J MAANDAG 13 JANUARI 1947 69ste JAARGANG No. 23745 ï-v rs x1 Antwerpsche haven werkt weer Hoop op redding opgegeven Fusie Sovjetzone en Britsche zone? Telegram aan de Koningin Schermerharn confereert met Sjahrir Nieuwe Socialistische Partij in Italië Communistische demonstratie in Hamburg Het weer Kwestie is nog in beraad Noorsch stoomschip aan den grond geloopen Sabotage in Spanje WANNEER KOMEN DE KOLEN BONN EN? PROF. ROMME IN NED.-INDIË Bomaanslag in Hoïf a 99 j rr Het zit niet in het vele, maar in het meesterlijk gebruik van het weinige. Met zeven noten welft een musicus zijn klinkenden hemel over ons heen en de beroemdste schilder had op zijn palet niet meer dan de zeven kleuren van den regenboog. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Ad ninistratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 0. X W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: X' Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeel-ngen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Zaterdagavond is op de punt van den Keizersbult voor het Westgat op de Noorderhaaksgronden titssehen Den Helder en Texel het 2000 ton metende Zweedsche s.s. „Liiia" met een lading aardewerk aan boord op weg naar Scan dinavië bij slecht zicht gestrand. Ge durende den nacht slaagde de beman ning er njet, jn het srhip vlot te krij gen, waarop zij radiografisch om hulp Vroeg. Zondagmorgen acht uur voer daarop de „Dorus Rijkers" onder leiding van den jongen schipper Bot ter assisten tie uit. Het reddersbloed van diens va der, schipper C. Bot, die 40 jaar lang met de reddingboot heeft gevaren, ver loochende zich ook ditmaal niet. Als kok heeft de gepensionneerde het zee reisje meegemaakt. Bij een stijven wind en een hooge zee arriveerde de Dorus Rijkers" bij het gestrande stoomschip. De Zweedsche bemanning wenschte 't schip echter nog niet te verlaten, om dat intusschen de sleepboot „Nestor' uit iJmuiden was vertrokken. Onderwijl sprong echter de hoofdstoomleiding van de „Lilia", waardoor de Zweedsche tweede machinist vrij ernstige brand wonden opliep. Bij een moeilijke zee ge lukte het den gewonden man uit te zetten in de reddingboot, die daarop onmiddellijk terug koerste naar Den Helder. Zondagmiddag 12 uur arriveer de men daar, waarna de machinist in een hospitaal te Den Helder is opgeno men. Om half twee kreeg schipper Bot opnieuw de radiografische opdracht uit te varen. De „Nestor" was er Intusschen in geslaagd met een tros verbinding te krijgen met het ge strande schip. Terwijl de „Dorus Rijkers" radiografisch de kustwacht Op de hoogte hield van de pogin gen, die de sleepboot aanwendde om de „Lilia" vlot te krijgen, zag de uit vijftien koppen bestaande beman ning van de „Lilia" hoe de eb den vloed verdreef. Alle pogingen waren tevergeefsch, zoodat eerst Zondag avond laat bij den nieuwen vloed met het vlot trekken ten tweeden male een aanvang kon worden ge maakt. Tegen acht uur trok de „Dorus Rij kers" opnieuw huiswaarts, maar gedu rende den geheelen avond bleef de be manning op haar hoede. De „Lilia" maakte n.l. door een lek in het achter schip tien duim water per uur, zoodat verwacht wordt, dat het schip niet meer vlot zal komen en de Zweedsche be manning van boord moet worden ge haald. Ook indien de „Nestor" erin slaagt het schip vlot te trekken zal dit onmiddellijk naar de haven van Den Helder moeten worden gesleept, omdat het met de gesprongen stoomleiding volkomen hulpeloos is. De Procureur-Generaal te Arnhem is nog vreeselijk drama van Putten. Rauter en Procureur-Generaal verhoord. De steeds bezig met de verhooren inzake het Christiansen werden opnieuw door den aankomst van beide beklaagden r 2-K.h. Prins Bernliard, die momenteel in Zwitserland vertoeft, tijdens een ski-tocht de omgeving van de wintersportplaats Zermatt Drie verschillende vliegtuigongeluk ken in Engeland, de V.S. en de Zuid'. Chineesche Zee veroorzaakten de dood van minstens 22 personen. Bij dit drietal ongelukken zijn in het geheel 78 personen aan passagiers en beman ningen betrokken geweest. Het ernstigste ongeluk speelde zich af 45 K.M. ten Zuiden van Wytheville in de Amerikaansche staat Virginia, waar een patrouille van de motorpolitie Zondag ochtend vroeg een verongelukt vliegtuig van de Eastern Airlines aantrof, dat met zestien passagiers en een bemanning' van 3 koppen gedurende hevige storm en regenbuien was neergestort. Volgens me- dedeeling der politie werden achttien personen gedood. Eén passagier bleef in leven. In Engeland stortte Zaterdagavond in een afgelegen deel van het graafschap Kent een Dakota van de British Overseas Airways neer. Drie van de elf passagiers en twee leden van de zes koppen tellende bemanning kwamen om het leven. Het vliegtuig was Zaterdagochtend uit Londen vertrokken op weg naar Lagos in West-Afrika, doch tijdens de tocht naar Bordeaux, kwam het vliegtuig in zeer slecht weer terecht en moest tenslotte omkeeren. Tenslotte stortte het vliegtuig neer in het modderig heuvelland van het graafschap Kent in Zuid-Engeland. Naar verluidt zou dit sinds November 1944 het eerste ongeluk zijn, .waarbij een passagier van een B.O.A.C.-vliegtuig het leven verloor. Het derde ongeluk trof een passagiers toestel van de Far-Eastern Airlines, dat van Sjanghai op weg was naar Manilla, dat in de Zuid-Chineesche Zee is neer gestort met 36 personen aan boord. Allen zijn gered door een Amerikaansch schip. Een verkenningsschip van het moe derschip van de Amerikaansche Zuid- poolexpeditie heeft Zaterdag de wrakstukken gevonden van 't Ameri kaansche marinevliegtuig, dat sinds dertien dagen werd vermist. Zes van de negen inzittenden waren nog in leven en het vliegtuig heeft levens- De Antwerpsehe havenstaking behoort tot Het verleden. Vandaag om half ne gen zouden de arbeiders het werk her vatten. Dit besluit werd genomen met een stemverhouding van ruim vijf tegen een. middelen en hulpwerktnigen omlaag geworpen. Onmiddellijk zijn daarna reddingspogingen over sneeuw en Sj(s uitgezonden naar de zes mannen, die de bittere antarctische koude gedu rende twaalf dagen wisten te weer staan. Uit berichten, die door het commandoschip „Mount Olympus" zijn ontvangen, blijkt, dat alle over levenden zich in goede conditie be vinden. De directie van de Burnogrange Shale mijn, waar veertien mijnwer kers werden ingesloten na een gas- explosie welke de mijn in een laaiend inferno veranderde, deelde mede, dat de hoop op redding der mijn werkers „practisch nihil" is. De B. B. C. zeide, dat men de hoop heeft opgegeven en dat de reddingsploe gen er van overtuigd zijn, dat de man nen reeds dood zijn. Het voortdurend loslaten van stukken rots uit de zolde ring van de mijngang waarin de vlam men woedden, belette de brandweer, het vuur onder contröle te brengen. De eerste reddingsploeg kwam na twaalf uur van strijd tegen de vlammen er. de vallende rotsstukken, volkomen uitge put uit.de mijn. Buiten de hekken van de mijn bevonden zich tal van rade- looze familieleden der opgesloten mijn werkers en geestelijken gingen hier in gebed voor, voor de ingesloten mijn werkers en voor hun redders. In den loop van den ochtend slaagde men er in den brand gedeeltelijk on der contröle te krijgen, doch gevreesd wordt, dat het vuur opnieuw zal op laaien. Men gelooft niet, dat het mo gelijk is, binnen achtenveertig uur bij de ingesloten mannen te komen. Te Berlijn wordt vernomen, dat de Sovjet-autoriteiten vermoedelijk stap pen zullen nemen, welke zullen leiden tot een economische fusie van de Sov jetzone met de reeds samengetrokken Amerikaansche en Britsche zones in het bezette Duitschland. Deze mede- deeling werd door den plaatsvervangen- den chef van de economische afdeeling der Britsche bestuurscommissie gedaan aan een vertegenwoordiger van den Britschen nieuwsdienst in Duitschland. Het meest meeslecpende woord op Het Jongeren-appèl, dat Zondagmid dag voor de kringen Amsterdam en Haarlem van de Jongeren-organisa tie in de Katholieke Volkspartij in Krasnapolsky te Amsterdam georga niseerd was, werd ongetwijfeld ge sproken door den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. Jos Gielen. Al willen wij daar mee de andere sprekers op dit ap- fcèl, dat mede opgeluisterd werd door de aanwezigheid van den minister Tan Oorlog, luit.-kol. Fiévez en den Hoogeerw. Deken van Amsterdam, j^sr. G. P. J. v. d. Burg, in geen en- Hei opzicht te kort doen. Hfinister Gielen wist den juisten toon f~vindenen hij is er dan ook leeraar Va geweest die rechtstreeks het hart jd de talrijke jonge menschen in de j... al raakte, in het eerste gedeelte van Vfar recïe besPrak de minister datgene, om de Jeugd van hem kon verwachten, g daarna uiteen te zetten wat de Re- Verw?S 'Van de ^eugd meende te mogen vachten. Be aldu: reorganisatie van het onderwijs, iVtcw Spr" z,a^ zic^ uitstekken van het ■^'"essori-onderwijs tot en met de re„ Vevsiteit. Aan de ouders zal door de boöf»erine de Helpende hand worden ge- ter n' „Maar," zoo verklaarde de minis- - met klem, „alle staatspaedagogie is kahi^r?emd' evenals trouwens aan het tr6f(. Wat de Middelbare school be- belo°tde spr., dat getracht zal Za] etl' dat zij in de toekomst alzijdiger geVa^°orlichten dan in het verleden het her„ ,Was- Ook het hooger onderwijs zal de worden vooral in dien zin dat Voqv6tenschap toegankelijk zal worden veel meer kinderen van ons volk. Bijzondere aandacht besteedt de minis ter ook aan het natuur-wetenschappe- lijk onderzoek opdat Nederland op dit gebied niet alleen niet achterblijve, maar voorop zal gaan. Voor de hernieuwing van het onderwijs aan de Technische Hoogeschool is een commissie ingesteld: de Nederlandsche Industrie zal alle wer kers krijgen die zij noodig heeft. Over de veelbesproken „actieve cultuurpolitiek" deed minster Gielen uit de doeken dat een voorloopige Raad voor de Kunst zou worden in gesteld. Hfj zal de creatieve krach ten uit het maatschappelijke leven samenbrengen opdat de minister we- te hoe de Staat de kunst zal kun nen steunen. Deze steun zal alzijdig zijn en locaal en sociaal gesproken allen bereiken. Sprekende over de vraag wat de minis ter zijnerzijds van de jeugd verwachtte zeide hij o.m. dat het een 'ramp voor het Katholieke volksdeel geweest zou zijn indien bet zijn eigen politieke organisatie niet gehandhaafd zou hebben. Nochtans deed de minister een beroep op de jeugd om een zeer kostbaar goed, verworven tijdens de bezetting, ook in de toekomst te bewaren n.l.: de geest van het verzet, .dien de minister omschreef als een strijd tegen de kwade beginselen, onafhankelijk van de vraag of deze strijd reeds tijdens dit leven gewonnen zou worden. Tenslotte waarschuwde spr. tegen den geest van cynisme, die een deel van de jeugd bezielde. „Dat de jongen een kerel worde, en liet meisje een vrouw van een man" zoo besloot minister Gielen zijn rede, die door een vurig applaus van het jeugdige auditorium onderstreept werd. Vóórdat minister Gielen zijn rede aan ving, deelde de voorzitter, mr. dr. L. de Gort, president van den Jongerenraad, onder luide instemming mede dat het volgende telegram aan H.M. de Koningin verstuurd zou worden: „De jongeren van de K.V.P. in „Krasnapolsky" bijeen, be tuigen Uwe Majesteit hun aanhankelijk heid en trouw". Had de rede van minister Gielen een diepen weerklank gevonden, de woorden door den vice-voorzitter van de K.V.P., den heer C. Matzer, gesproken, hadden nauwelijks minder succes. De heer Matser vond. het begrijpelijk, óat vele jongeren wantrouwend en cri- tisch tegenover dit appèl hadden ge staan, gezien de teleurstellingen in het verleden, maar, zoo zeide hij, de jonge ren zullen toch over deze teleurstelling heen moeten kijken en mét de ouderen de toekomst tegemoet gaan. Er is de noodzaak om te komen tot den opbouw van het vaderland. Het voornaamste doel van de K.V.P. is, door haar posi tief Christelijke instelling, aan anderen te laten zien, dat men geen afscheid be hoeft te nemen van een Christelijke Maatschappijleer om te komen tot be tere maatschappelijke verhoudingen. Op de jongeren rust hier een bijzon deren plicht. Wil de K.V.P. echter vat op de jonge menschen krijgen en be houden, dan zal zij aan vernieuwing en verjonging groote aandacht moeten be steden. „Wanneer ik niet de eerlijke overtuiging had, dat het de leiding van de K.V.P. hiermede ernst was, da.n zou ik vanmiddag hier niet voor u staan. Ik vraag u dus: hebt vertrouwen in de K.V.P.", zoo zeide de heer Matser, die nog, onder luid applaus, hulde bracht aan minister-president Beel en zijn me dewerkers voor hun vele werk in moei lijken tijd verricht. Rest ons nog te vermelden, dat mr. K A. Diderich een, met groote aan dacht aangehoorde, toespraak hield over ..Be ideeële taak der jongeren in het economische leven", die in hoofd zaak bedoelde duidelijk te maken, dat niet alleen het sociale leven, maar ook het economische een moreele gebonden heid kent. Een plechtig en geestdriftig gezongen Wilhelmus besloot dit uitermate ge slaagde Jongeren-appèL In Batavia is het contact tusschen de Commissie-Generaal en de republikeinen weer opgenomen, zoo meldt A. P. Scher- merhorn heeft een niet aangekondigde conferentie van twee uur gehad met Sjahrir. Deze laatste zou vandaag naar Djokjakarta vertrekken om verslag uit te brengen aan het republikeinsch „ka binet" over Schermerhorn's uiteenzetting van de tegenwoordige Nederlandsche politiek. Verwacht wordt, dat dit rapport van zeer grooten invloed zal zijn op het door de republikeinen te nemen besluit, of de overeenkomst van Cheribon on middellijk geratificeerd zal worden of dat een. beslissing dienaangaande zal worden uitgesteld, hangende een opheldering over de Nederlandsche houding betref fende de onlangs geleverde gevechten en den cxporthandel van de „republiek." Zaterdagmiddag hebben de president van Oost-Indonesië, Soekawati, en het nieuw gevormde kabinet in het paleis van den Gouverneur-Generaal te Bata via een informeele vergadering gehouden met dr. Van Mook en zijn naaste mede werkers. Het lid der Nederlandsche delegatie bij de organisatie der Vereenigde Naties, de heer A. Th. Baud, is per vliegtuig van New York uit naar Amsterdam vertrok ken. Hij zal zich tegen het einde van Februari naar Indië begeven. De heer Baud zeide vóór zijn vertrek niet opti mistisch te zijn ten aanzien van het Indonesische probleem. Het Britsche consulaat-generaal te Batavia heeft medegedeeld, dat formeele stappen gedaan zijn bij de'regeering van Ned. Oost-Indië op grond van het feil, dat de behandeling van den 400-ton metenden Britschen koopvaarder „Empire May Rover" door de Nederlandsche marine gelijk te stellen is aan „ingrijpen in wettigen handel.' De verwachte scheuring in de Itali- aamsohe socialistische partij is Zaterdag een feit geworden. Na een heftige rede op het 25ste par tij-congres der Italiaansche socialisti sche partij, waarin Saragat, de leider van den rechtervleugel, een feilen aan val deed op de politiek van Pietro Nen- ni en de partijleiding verweet, dat zij zich volkomen onderwierp aan de con signes v-an buitenlandsebe machten, trok hij zich met zijn aanhangers uit de ver gadering terug en begaf zich naar het Palazzo Barberini, waar hij een nieuwe Italiaansche socialistische partij procla meerde. Als voornaamste leiders zullen optreden Sarafeat en Mateotti. Zaterdagmiddag werd de eerste par tij-bijeenkomst gehouden, die door 40 socialistische parlementsleden werd bij gewoond. De oude socialistische partij bezette in de Nationale Vergadering 114 zetels, de communisten 104, de christen-demo craten va,n de Gasperi 207 van het to taal van 554 zetels. De dissidenten schatten zelf hun sterkte op 16 pet. van het partijcongres. Een tweeduizendtal communisten heelt Zaterdag in het Flora-theater, gelegen in het „roode" Altona, een protestdemonstra tie tegen den honger en de koude gehou den. De communistenleider Harry Naujoka verklaarde in een toespraak: „De Duitschers kunnen er niet onder gehouden worden, zelfs niet met geweren". Verder zeide hij: „Laat u niet verleiden tot vechten met de bezettingstroepen. Vecht tegen de Duit- sche kapitalisten, die voor dezen ramp ver antwoordelijk zijn". - De officieele verklaringen, dat men het dieptepunt voorbij was, noemde hij een leugen. De Duitschers zouden met hun le ven moeten betalen voor de fouten van het bestuur, waardoor zij van voedsel en brand stof verstoken gebleven waren. Twee Brit sche correspondenten werden bij het ver laten van het theater uitgejouwd. Verwachting tot Dinsdagavond: In den avond en nacht weer toe nemende en van Zuid naar West rui mende wind. Aan de kust tijdelijk stormachtig, morgen geleidelijk afne mend en weer terugdraaiende wind. Wisselend bewolkt met enkele buien, wat minder zacht. Zon 8.43—16.55. Maan 0.22—11.37 Het A N. P, verneemt van officieele zijde: De Nederlandsche regeering heeft zich tot dusver niet uitgesproken over de wijze, waarop zij haar stand punt in het Duitsche vraagstuk zal kenbaar maken aan de vergadering van de plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Zaken van de Groote Vier, aangezien deze aange legenheid alsnog in beraad Het persbericht, dat de regeering zou hebben medegedeeld, onvoldaan te zijn over de regeling t-a.v. Nederland bij de voorbereidende conferentie te Londen, is onjuist Tien minuten nadat het den Nieuwen Waterweg was binnengeloopen, is- het Nooredhe ss „Fana", groot 1375 b.r,t. en varende voor de K.N.S.M., door den mist bij Hoek van Holland aan den grond geloopen. Hoewel twee sleepboöten van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst spoedig ter hulp snelden, mocht het niet gelukken het schip vlot te krijgen. Een met drie sleepbooten her haalde poging mocht evenmin gelukken. Aangezien het van Valencia komende schip sinaasappelen in heeft, is men ter plaatse reeds begonnen het schip te lossen. De golf van sabotage, die over Spanje gaat, blijft voortduren. Zondag, kort voor het aanbreken van den dag, heb ben onbekende personen getracht de woning van den militairen gouverneur van Catalonië op te blazen. In de vesti bule van het gebouw ontplofte een bom. die schade doch geen slachtoffers ver oorzaakte. Het Mannenkoor dat den naam van de beschermheilige der muziek zij het dan zonder het praedicaat Sint in zijn vaandel voert, en dat, still going strong, na den oorlog her rees onder de bezielende muzikale leiding van Nico Hoogerwerf en on der de bekwame zakelijke leiding van voorzitter J. Dal en zijn wakkere me debestuurders, bestaat dezer dagen vijftig jaar. En het gouden feest van deze zangvereeniging, welke zonder twijfel behoort tot de beste mannen koren uit stad en lande, werd Zater dagmiddag in de zalen van Brink man n ingezet met een receptie die klonk als een klok. Hier bleek eerst recht welk een groote belangstelling voor het jubi leerende Caecilia bestaat in alle zan gerskringen en bij zusterverenigingen uit Haariem en omgeving. En tegen het einde van den middag was het bestuur als het ware onder de bloemstukken be dolven welke onder veelal geestige en van oprechte collegiale waaraeering ge tuigende speeches waren aangeboden. Ook burgemeester M. A. Reinalda ver toefde geruimen tijd ter receptie, en hield als beschermheer der Vereeniging. een warme, bezielende toespraak. Hij bood namens het Haarlemsche Gemeen tebestuur de hartelijke gelukwenschen aan en achtte het een voorrecht, dat Caecilia aan het cultureele leven van Haarlem zulk een werkzaam aandeel neemt. Het is, na vijf jaren van Duitsche bezettng, zoo zeide spr., een rijkdom van beteekenis voor Haarlem: al zijn we arm geworden aan vele dingen, we zijn rijk gebleven in één opzicht: we zijn ons zelf gebleven, we hebben onze eigen in nerlijke overtuiging niet prijs gegeven. Reeds op 8 Mei 1945 gaf Caecilia, drie da gen dus na de bevrijding, blijk daarvan, toen het de indrukwekkende zanghulde bracht bij het voorloopig monument voor de slachtoffer^der Duitsche fusillade in Den Hout. Een geestelijk eereteeken, ge voegd bij de vele eereteekenen in goud en zilver, die het vaadel van Caecilia sieren. De heer J. Dal die als voorzitter dezen middag de taak had alle sprekers te ant woorden, kweet zich hiervan op uiterst slagvaardige en welsprekende wijze en. wist in een enthousiaste speech den dank der Vereeniging te vertolken, de hoop uitsprekend, dat de komende 50 ja ren van Caecilia even verdienstvol zul len zijn als de jaren welke achter haar liggen. Namens een comité uit de dames der leden gevormd bood Mevrouw Kok van Zutphen onder een zeer geestige toe spraak een groote oorkonde aan van de hand van den heer Denneman, lid der jubileerende zangvereeniging en een zeer artistiek en waardevol glas-in-lood-raam, een schepping van de heeren Pronk en Van Bommel. Achtereenvolgens spraken afgevaardig den van verschillende koren uit Haar lem en omgeving. Zij boden allen bloe men aan of geschenken in geld. Woensda avond wordt in de Gem. Con certzaal het Gala-concert gegeven en Donderdagavond een feestconcert. waar op tal van vooraanstaande toonkunste naars als solist of als dirigent zullen op treden. In de rijtuigen van de spoorlijn AmsterdamEnkhuizen wordt se dert eenigen tijd een ergerlijk van dalisme geconstateerd. Reizigers snijden fittingen kapot, bekrasse" ruiten e.d. Ook de rijtuigen, welke de Deensche Spoorwegen ons zoo welwillend in bruikleen hebben af gestaan, hebben hieronder te lijden, zelfs zoodanig, dat de N.S. vorige week hebben moeten besluiten deze rijtuigen over te plaatsen naar de lijn ZwolleEmmen en deze op het traject AmsterdamEnkhuizen te vervangen door oude Duitsche rijtuigen: niet zoo geriefelijk, doch eigen schuld. Ook zijn klachten over de aan de NS. uitgeleende Zwitsersche rijtuigen bin nengekomen, o.a. over die, welke den dienst tusschen ZutphenNijmegen en Winterswijk onderhouden. Hier werden o.a. de in de Zwitsersche rijtuigen aan wezige thermometers gestolen. Deze laatste klacht kwam ook uit het Noor den, doch hier schijnt het vandalisme thans weer geluwd te zijn. Men heeft helaas moeten constateren, dat niet al leen de schooljeugd hiervoor verant woordelijk kan worden gesteld, doch ook ouderen. Klachten komen n.l. ook voor bij tweede klasse rijtuigen, waar in uiteraard geen scholieren reizen. Op WeertDalheim b.v. reed geen behoor lijk tweede klasse materieel en zoodra dit mogelijk was, werd hier een pas in de werkplaats opgeknapt Nederlandsch tweede klasse rijtuig ingelegd. Dit rij tuig is op het oogenblik zoozeer bescha digd, dat het zoo spoedig mogelijk weer uit den dienst zal worden genomen en zal worden vervangen door een oud Duitsch rijtuig. De klachten over vandalisme ko men uit het het geheele land. Het is de directie van de N. S. onbegrij pelijk, dat de reizigers hun eigen belangen zoo slecht zien, dat zij de zoo noodige opbouw op een derge lijke wijze saboteeren. Alle veroor zaakte schade komt immers als een boemerang terug tot de gebruikers van de Spoorwegen. Voora] over de werklïedentreinen zijn veel klach ten. De Spoorwegen hopen, dat maat regelen, zooals in het begin van den oorlog, toen in de werklieden- treinen AlkmaarDen Helder ma rechaussee moest meereizen om het vandalisme binnen de perken te houden, niet opnieuw noodig zullen blijken. Het Tweede-Kamerlid Haken, (P. v. d. V.), heeft den minister van Economi sche Zaken gevraagd, of deze bereid is onmiddellijk kolenbonnen aan te wijzen, daar vele gezinnen in verband met de strenge vorst momenteel zonder kolen zitten. Gevraagd wordt voorts aan hei vervoer van brandstoffen voorkeur te verleenen boven minder noodzakelijke transporten. Het vijftigjarig bestaan van de Mannen- zangvereeniging „Caecilia" te Haarlem. De burgemeester van dc Spaarnestad. de heer M. A. Reinalda, biedt den eere-voor- zitter der jubileerende vereeniging, dr. S. Düsterbeck. zijn gelukwenschen aan tijdens de receptie Prof. Romme is Zaterdag te Batavia aangekomen. Hij heeft Zondag reeds een onderhoud gehad met Mgr. Willekens en dr. Van Mook. Vandaag zou hij bespre kingen voeren met It.-generaal Spoor en vice-admiraal Pinke. Het hoofdkwartier der politie en het postkantoor van Haifa zijn gisteravond met bommen opgeblazen. Officieel wor den de verliezen „zwaar'' genoemd. De eerste niet-officieele berichten spreken van den dood van drie Arabische en twee Britsche politiemannen. - Behalve aan de beide genoemde ge bouwen, is ook aan huizen en andere gebouwen in de stad schade toegebracht. De schade strekt zich zelfs uit tot hui zen op den berg Karmel. Tot nu toe is geen „Curfew" afgekondigd. De veilig heidstroepen in het geheele Noordelijke gedeelte van de stad zijn echter in alarmtoestand gebracht. *«t De staking in de Antvserpsche haven', welke ruim drie weken heeft geduurd, is thar geëindigd. De havenarbeiders zijn Zondagochtend ieder aan den slop gegaan met Zondagsploeg, welke een klein 'gedeelte der arbeiders vormt. Een kijkje tijdens den lossingsarbeid, (Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs 12 Januari De regeering spant zich in, naar ver luidt met gunstige vooruitzichten, om het conflict tot een oplossing te brengen, tengevolge waarvan Frankrijk sedert Vrijdagochtend verstoken is van zijn dagbladen. Daar deze ontreddering van het informatiewezen in een politiek zwaar bewogen periode valt, komt zij bijzonder ongelegen: men behoeft slechts te denken aan de gebeurtenissen in Indo-China, de prijsverlagingsactie en de daarvoor benoodigde propaganda en de Donderdag a.s. te houden verkiezing vand en president der Republiek. Weliswaar doen de radiodiensten hun uiterste best om den nieuwshonger te stillen, maar zij bereiken slechts de be zitters van een ontvangtoestel, en dezer welwillendheid ter verdere verbreiding gaat al te vaak gepaard met een tekort aan geheugen of een teveel aan fantasie. Op heel nuttige wijze warden deze nieuws uitzendingen dan ook aangevuld door de „rijdende kranten": eenige Parijsche dag- bladen laten namelijk auto's door de stad rijden, met een luidspreker erop gemon teerd en, bij wijze van spreker, een redac teur er in, die op de dukste punten van de stad de snel vezamelde menigte van het laatst binnengekomen nieuws kond doet. Gretigen aftrek vinden natuurlijk ook de in het Fransch gestelde bladen uit België en Zwitserland, maar hun nieuws is toch altijd al een half of heel etmaal oud- Ook toejuichingswaardige pogingen om den inhoud van Daily Mail of Baseier Nachrichten te doorgronden worden door sommige Parijzenaars aangewend, met min. of meer succes naar gelang de kennis van de vreemde taal. Wat nu eigenlijk precies de aard en de portee van het conflict is, is zeker het publiek niet bijster duidelijk. En er is inderdaad ook veel raadselachtigs in. Men spreekt van een staking van het technisch krantenpersoneel. De staking van dit personeel een zoogenaamde grève perlée was echter, om kracht bij te zetten aan hun van September dateerenden eisch van een extra vergoe ding van frs. 100.per dag, reeds eeni gen tijd gaande met geen ander gevolg dan dat enkele bladen over tijd van de persen kwamenDeze staking is voor het „Nationaal Verbond van persuit gaven" en voor de Persfederatie aan leiding geweest om het uitgeven der bladen stop te zetten; een lockout vol gens de arbeiders. Het merkwaardige van deze lockout is, dat zij alle bladen om vat, de communistische „Hum&nité" inbegrepen, zoodat vanmorgen op de Zondagsche markt van onze woonwijk venters van het „Orgaan van de Fran- sche eenheid" ditmaal de inkoopende huisvrouwen „La vie sovjejtique" aan prezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1