BELEID DER GEALLIEERDEN U.v. DUITSCHLAND Republikeinsch „kabinet" over Linggadjati Militaire chauffeurs als slagersjongens ft Woningnood in 1947 Moeilijke en zware redding bij hooge zee BLUM REIST NAAR LONDEN Kranten in Parijs zullen weer verschijnen Gemeenschappelijk beleid noodig voor alle bezettingszones Het wil alleen aanvaarding van het oorspronkelijke accoord Transportstaking breidt zich uit Warm winterweer verwacht Alle opvarenden van hetDeensche s.s. „Lilia" in veiligheid SAMENSTELLING DER RADIO-UNIE wwmSi rpe Oude schipper Bot werd thuisgelaten Tot hoofd en hart Memorandum der Ned. regeering mm. Het weer Zelfmoordpoging in St. Pieter Mr. Kesper regeeringscommissaris met absolute bevoegdheid V! DINSDAG 14 JANUARI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23746 Hedenmiddag is aan de plaatsvervangende ministers van Buiienlandsclie Zaken der „Grooie Vier" ie Londen het memorandum van de Nederlandsche regeering over handigd nopens het beleid door de Geallieerde mogend heden ten aanzien van Duiischland te voeren. 1. Hei hoofd doel, dat Nederland ten aanzien van hei Duitsche vraag stuk nastreeft, is: het scheppen van afdoende waarborgen ter verzekering van vrede en veiligheid eenerzijds en hei scheppen van de noodzakelijke waarbor gen voor het herstel van hei economische leven van Nederland en het herstel van de wel vaart van Duiischland, voor zoover die voor de algemeene welvaart van Europa en van de wereld vereischi is, ander zijds. Voorbereiding vredesverdrag Regeeringscommissariaat (Vervolg op pagina 4) Duitschland in Europa GENERAAL SPOOR lis»!!! KOLENTREIN GEPLUNDERD Commissie in de West aangekomen Dapp«re kapitein Alleen zijn is nog niet eenzaam zijn. Een mensch is slechts zoo eenzaam, als hij zich voelt. j BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severing NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. 2. Vóór het sluiten van een vredes verdrag met Duitschland zal het nood zakelijk zijn, dat allereerst een gemeen schappelijk beleid wordt opgesteld, dat voor alle bezettingszones zal gelden. Bij het opstellen van dit beleid zullen in het bijzonder de nabuurstaten van Duitschland ten nauwste betrokken moeten worden. Dit geldt in het bijzon der voor Nederland, daar het Ko ninkrijk, voor wat zijn veiligheid en welvaart betreft, in hooge mate afhan kelijk is van de welvaart van Duitsch land en de grondslagen waarop deze berust. 3. Daar het geheele grondgebied van Duitschland bezet is, bestaat het ge vaar, dat de Duitsche landenregeerin- gen, alsmede de te vormen centrale or ganen, door de Duitschers geoordeeld zullen worden alleen bij de gratie van de bezettingslegers te bestaan. Teneinde te bereiken, dat er een toestand ont staat, waarbij dit gevaar geëlimineerd wordt en voorts ten einde den last der bezettingskosten zooveel mogelijk te verminderen, zal getracht moeten wor den de militaire bezetting te zijner tijd te beperken tot een aantal strategische gebieden en punten. Gedacht wordt daarbij aan havens, vliegvelden, ver- keerscentra en eventueel industrieeen- tra. Daardoor zullen allereerst de gren zen der bezEttingszones militair opgehe ven kunnen worden, al kan het nood zakelijk blijven voor de verantwoorde lijkheid der verschillende bezettings autoriteiten administratief grenzen vast te stellen. De bezettingslegers kun- xwjii dun langzamerhand getransfor meerd worden tot een militair georga niseerde politiemacht, welke onderge schikt zal moeten zijn aan de hoogste civiele bezettingsautoriteiten. 4. Ben vredesverhouüing met Duitsch land zal eerst mogelijk worden, indien 'n minimum aan economische en sociale be staanszekerheid aan de Duitsche bevol king kan worden gewaarborgd. Het zal noodzakelijk zijn allereerst de verantwoordelijkheid voor de voedsel voorziening van Duitschland centraal voor het geheele land in Duitsche han den te leggen, aanvankelijk onder scher pe geallieerde controle. 5. Van geallieerde zijde zal nauw keurig moeten worden toegezien op 't denazificatiebeleid in Duitschland. Eenerzijds is dit noodig voor de toe komstige politieke veiligheid, doch anderzijds zal er voor gewaakt moe ten worden, dat de denazificatie geen eeuwigdurende twistappel onder de Duitschers wordt, waardoor het her stel van de politieke rust en de eco nomische werkdadigheid kan wor den belemmerd. Naast de denazificatie staat de kwes tie van de berechting der oorlogsmis dadigers, die een zuiver geallieerde zaak is, die geen nadere toelichting behoeft. 6. Het herstel van de vrijheid van mee- ningsuiting in Duitschland tijdens de be zetting is niet alleen gewenscht, doch ook; noodzakelijk. Men moet den Duitschers leeren het belang der geallieerden te respecteeren. Daarom zullen aan de Duit schers zekere reserves ten aanzien van de geallieerden moeten worden opgelegd, bij uitingen m hun pers of anderszins in het openbaar. 7. Een duidelijk inzicht dient verkregen te worden in de structuur van de Duitsche bevolking.. 8. Het is gewenscht, dat zoo spoedig als zulks mogelijk is, een onderzoek wordt ingesteld naar zoowel de aanwezige Duit sche welvaartsbronnen, de vindplaatsen van grondstoffen en de productiemogelijk heden daarvan, als de productiecapaciteit der bestaande Duitsche bedrijven. Het ligt in de rede, dat het in het be lang. van den vrede en de veiligheid zal zijn een statuut voor Duitschland te ont werpen, dat duurzaam zal aijn en bestand tegen de fluctuaties van de internationale politiek. Te dien einde zal zoodanig statuut naar het gevoelen der Nederlandsche regeering gebaseerd dienen te zijn op de volgende beginselen In politiek oPzicht aal gewaakt moeten worden tegen een herleving van het Prul- Volgens uit Djokjakarta ontvangen berichten is ten huize van Soekamo het republikeinsch ..kabinet" in vergadering bijeen gekomen. Van de zitting van 13 Januari werd het volgende communi- RUé uitgegeven: „Het kabinet heeft in de zitting fan 13 Januari te Djokjakarta be sloten, dat de delegatie van de Re publiek Indonesia gemachtigd blijft de overeenkomst van Linggadjati te onderteekenen, uitsluitend zooals deze is gebaseerd op de artikelen, in November geparafeerd, met inbe grip van de notulen, de toelichtin gen en de officieele correspondentie met de Nederlandsche delegatie en niet gebonden aan eenigerlei bespre king buiten het officieele contact van de beide delegaties. Alvorens het accoord te onderteeke- hen en aan het K.N.I.P. aan te bieden. Zal de Indonesische delegatie nog na- bere besprekingen houden over verschil lende gebeurtenissen, waaromtrent ver- ®chii van meening bestaat en waarvoor °Plossing noodzakelijk is." A.P. weet nog over de machtiging te hielden, dat de republikeinsche delega te geen verplichting heeft t.o.v. „buiten- ■^hdsche of binnenlandsche besprekin gen of aankondigingen". Dit is blijkbaar een verwijzing naar de berichten uit Den fIaa-g, dat de Nederlanders zullen ver eeken. de rede van den minister voor jy riv-eesche Gebiedsdeelen van 12 Dec. en het daarop volgende debat in het Parlement een bindende agenda te doen v°rinen. delegatie is echter gemachtigd een of-lossing te trachten te vinden voor de 1 ei'bljjvende punten, waarover geen ereenstemming is bereikt met de vot»öiissie-Generaal. Volgens betrouwbare Indonesische échten zou Sjahrir de overeenkomst -- enen, zoo spoedig als overeenstem- lr,'nK is bereikt over de nog resteei"enae lAnten, zonder te wachten op van te oren gegeven toestemming van de Cen- Nationale Ccmmissie (voorloopig Parlement). ,^aaf Aneta verneemt, overweegt de steiun afKAseliXnciiselie regeering de in- tïüsg van een nieuw regeeringscom- DostHTlaat V00r rien Pas gevormden staat -Indonesië. Dit lichaam zou dan ten doel hebben de bestuursoverdracht van de centrale Nederlandsche regeering aan die van den nieuwen staat te ver gemakkelijken. Of het regeeringscom missariaat voor de Groote Oost geheel zal verdwijnen en wanneer het nieuwe commissariaat zal worden ingesteld, is nog niet zeker. Een beslissing wordt ech ter spoedig verwacht. sisch-Duitsche nationalisme en van de Duitsche zucht naar wereld-verovering. Voor de verwezenlijking van dit doei zullen naast te treffen bindende afspra ken tusschen de bondgenooten tevens ver- eischt zijn de bevordering en ontwikkeling van politieke verhoudingen en een men taliteit in Duitschland zelf, die een vrede lievende politiek in de hand werkt. De verklaring van Potsdam bepaalde hieromtrent, dat het bestuur van Duitsch land gericht moest zijn op decentralisatie van de politieke structuur en ontwikke ling van plaatselijke verantwoordelijkheid. De Nederlandsche regeering is van oor deel, dat dit bij uitstek democratische be ginsel zeer wel tot richtsnoer zou kunnen dienen voor de toekomstige politieke or dening van Duitschland. Toepassing van dit beginsel zal beteeke- nen, dat Duitschland op federalen grond slag zal worden opgebouwd. Ten einde de zelfstandigheid van de sa menstellende doelen van het toekomstige Duitschland, zoowel in hun eigen belang alsook voor de bondgenooten, te verzeke ren, ware als staatsvorm de statenbond boven den bondsstaat te verkiezen. Een novum zou zoodanige politieke organisa tie voor Duitschland niet zijn, aangezien de Duitsche Bond (18151866) een staten bond was. De ontwikkeling in Duitschland sinds de conferentie van Potsdam beweegt zich bereids in deze richting. De vraag lijkt gewettigd of het niet wen- schelijk zal blijken de voorloopig vastge stelde grenzen des lands in bepaalde ge vallen te wijzigen. In verband met den Duitschen drang naar centrale regeling zal het voorts gebo den zijn de organisaties der landen te vol tooien en in die landen zelf door grond wettelijke bepalingen te verankeren, alvo rens tot oprichting van centrale Duitsche regeeringsorganen wordt besloten, met na me indien het organen, bekleed met poli tieke bevoegdheden, betreft. In economisch opzicht zal gewaakt moeten worden tegen hernieuwde Duit sche economische agressie in de toe komst. Indien met de bestaande plannen tot socialisatie van de steenkolenmijnen en de zware industrie - in Duitschland voortgang wordt gemaakt, waarbij de Nederlandsche regeering er prijs op stelt nadrukkelijk te verklaren, dat zii in beginsel tegen socia lisatie van daarvoor in aanmerking komen de productietakken geen bezwaar heeft, zal er terdege voor dienen te worden gewaakt, dat socialisatie in Duitschland niet op nationalisatie zal neerkomen. Met andere woorden, dat niet, op indirecte wijze, een nieuw wapen voor economische agressie zal worden gesmeed, waarbij in de plaats van trusts, cartels en syndicaten een super- monopolist - de Duitsche staat zou worden geschapen. Nederland is er van overtuigd, dat een zekere mate van herstel van Duitschland noodzakelijk is voor het blijvend herstel van zijn naburen en dat bepaalde moeilijkheden slechts uit den weg kunnen worden geruimd, naarmate het Duitsche herstel voort schrijdt. Het is deze overweging, waarvan de juistheid niet kan worden betwist, die het uitgangspunt voor de Nederland sche regeering bij de bepaling van haar standpunt ten aanzien van het Duitsche probleem heeft gevormd. Eenerzijds is het economisch herstel van Duitschland voor het economisch herstel van Euro pa en voor een gezonde wereldeconomie gebiedende eisen, anderzijds beteekent het economische herstel van Duitsohland het vergrooten van Duitschlands oor logspotentieel. Naar het oordeel der Nederlandsche regeering kan het probleem, door deze tegenstrijdige belangen veroorzaakt, slechts opgelost worden, indien naast een redelijke mate van herstel der Duitsche economie tevens wordt gestreefd naar de decentralisatie van de politieke structuur en de deconcentratie van de economische macht in Duitschland. Op het gemeenschapsoord Draken- burgh zal op 18 en 19 Jan. een twee- daagsch congres gehouden worden, waar een zestal sprekers het onderwerp zullen behandelen: „IXiitschland in Europa". Naar wij vernemen, is het vertrek van it.-generaal S. H. Spoor wederom uit gesteld. De legercommandant zal twee maal 24 uur later vertrekken en wordt nu 17 Januari in Nederland verwacht. Dr. A. Plesman, directeur der K.L.M., wordt in Londen verwacht voor belang rijke besprekingen met Britsche lucht vaart-autoriteiten, welke enkele dagen zullen duren. (Telefonisch van oiizen Londenschen correspondent) Londen, 13 Januari. Hedenmorgen begonnen legerchauf- feurs in militaire vrachtauto's met het vervoer van de vleeschvoorraden uit de Londensche vleeschhallen. Onmiddellijk bij het verschijnen van de troepen leg den sjouwers en andere arbeiders in Smithfields, Londens grootste vleesch- markt, het werk neer. Kort daarna gin gen ook de arbeiders op de groote groen temarkten, Covent Garden en Spital- field, ten getale van ruim 6.000, in sym pathiestaking. Zy verklaarden' den ar beid niet te zullen hervatten zoolang de troepen aan het werk blijven. De stakers toonden geen vijandige gezindheid te genover de militairen. De laats ten slaag den erin alle vleeschvoorraden uit de Smithfieldhallen te distribueeren bij den kleinhandel. Er wordt verwacht, dat het grootste deel van de rantsoenbonnen deze week gehonoreerd zal worden, dank zij de hulp van de troepen. Er bestaat echter gevaar voor een groote aardappel- schaarschte. In de provincie breidde de staking zich eveneens uit. Vooral te Manchester, Birmingham, Southampton en Bristol. Sjouwers op de groote vischveiling te Billingsgate, Londen, hebben gedreigd in staking te gaan als de troepen zich zul len belasten met het vischvervoer. De stakers te Smithfield hebben verklaard een beroep te zullen doen op het klein- handelpersoneel om ook te staken. De minister van arbeid, Isaacs, zoekt in nauw contact met werkgevers en vak- vereenigingsleiders naar een oplossing. Inmiddels kwam heden de looncomxnis- sie voor het vrachtvervoer langs den weg wederom bijeen om té beraadslagen over de grieven der stakers. De commissie ver klaarde op juridische gronden niet in staat te zijn verder iets te ondernemen of te besluiten alvorens de officieele ter mijn, gedurende welken bezwaren kun nen worden ingediend tegen hun laatste, door de stakers verworpen besluit, op 21 Januari a.s. is verstreken. Het ziet er naar uit, gezien de koppigheid van de stakers, dat er niet op een spoedige op lossing van het conflict gerekend mag worden. tC -sa westelijk van de kust van Texel, is het Deensche s.'s. „Lilia" als gevolg "van het slechte zicht aan den grond geloopcn. Het schip in zijn benarde positie Op de Noorder Ilaaksgronden. Naar wy uit De Bilt vernemen kan voor de volgende dagen een warme win terperiode verwacht worden. De situa tie is namelijk zoo, dat boven Spanje een hooge-luchtdrnkgebied is gelegen en een depressie tamelijk Noordelijk boven den Oceaan, met het gevolg, dat wij een Zuid-Zuid-Westenwind mogen ver wachten die ons regelrecht warme lucht van de Azoren zal aanvoeren. De warme lucht zullen wy nog te prettiger aan voelen, aangezien haar vochtigheids graad met den duur zal stijgen, waar door de warmte winterwarmte wel te verstaan nog grooter zal schijnen dan zij in werkelijkheid is. Een derge lijke warmteperiode in Januari mag be paald uitzonderlijk genoemd worden. Bij stormachtig weer en hooge zee heeft de „Dorus Rijkers" gister avond om tien uur de laatste vier opvarenden van 't Deensche stoom schip „Lilia". dat tusschen Den Helder en Texel was gestrand, aan boord genomen en naar Den Helder overgebracht. Des morgens had de „Dorus Rijkers" reeds dertien leden der bemanning gered. Naaat twee kleine sleepbocten, de „Nestor" uit IJmuiden en de „Voor waarts" van Terschelling, gedurende Maandagnacht tevergeefs gepoogd had den het schip weer vlot te trekken, moest de „Dorus Rijkers" Maandag ochtend hulp verleenen. Een vocr een lieten 13 Denen zich aan een stormteer in de reddingsboot afzakken. Daarbij deed zich geen enkel ongeluk voor. In- tusschen vochten de vier laatste Denen aan boord van de „Lilia" tegen het bin- nenstroomende water, terwijl zij in ra dio-grafisch contact stonden met den vuurtoren „Kijkduin" bij Den Helder. Maandagavond gaven zy noodseinen met een lamp, waarin dringend ver zocht werd hen te redden. Daarop koos de „Dorus Rijkers" opnieuw zee, onder commando van den nieuwen schipper P. Bot. Onder hevig protest had de oude schipper van de „Dorus Rijkers", C. Bot. er in toegestemd ditmaal niet mee uit te varen. Het was voor hem een groote opoffering lijdelijk te moeten aanzien hoe thans anderen het werk verrichten, dat hij zooveel jaren met inzet van zijn leven heeft gedaan. De omstandigheden waren echter zoodanig, dat het niet ver antwoord was iemand van dien leeftijd nog aan een dergelijk risico bloot te stellen. Er stond namelijk een Zuidwes tenwind, die het karakter van een storm droeg. De redding was geen gemakkelijke. De kracht van den wind was zóó groot, dat van het afdalen langs een stormleer Verwachting tot Woensdagavond: Meest krachtige wind tusschen Zuid en Zuid-West. Zwaar bewolkt met nu en dam eenigen regen of motregen. Morgen overdag zéér zacht. Zon 8.42—16.-57; maan 1.34—11.52. Transportstaking in Londen: Arbeiders van Smithfield Market te Londen, omringd door het vleesch, dat zij tengevolge van de staking niet kunnen vervoeren, toonen veel interesse voor de krantenberichten (Van onzen Rom. correspondent) Maandagmiddag omstreeks half twee heeft een 24-jarige Romein, Antonio Ouagnelli, zich met een revolverschot van het leven beroofd voor een der biechtstoelen van den St. Pieter. Hij werd stervend naar 'n ziekenhuis ver voerd. Naar aanleiding van deze zeer ernsti ge ontwijding van de basiliek heeft de Kardinaal-Aartspriester van den St. Pie ter onmiddellijk de sluiting van de ba siliek gelast. De St. Pieter dient thans te worden overgewijd- Waarschynlijk zal de Kardinaal-Aartspriester de wijding verrichten in een plechtigheid waarbij geen publiek zal worden toegelaten. Het tydstip der wijding is nog niet vastgesteld, doch men verwacht, dat de ze nog in den loop van de week zal plaats hebben. Tot de wijding zal de kerk voor iedereen gesloten blijven. Een kolentrein, bestemd voor Neder land, is naby de grens, tusschen Gronau en Glanerbrug, door Duitschers aange vallen, die een hoeveelheid kelen van de wagons haalden. In verband met de helling van het terrein moeten de trei nen ter plaatse langzaam ryden, zoodat het vry eenvoudig is de wagons te be klimmen. De Nederlandsche parlementaire com missie is Zondag te Paramaribo gearri veerd. Maandag hadden de leden der commissie een samenkomst met gouverneur Brons en met de leden der Staten van Suriname. De commissie is voornemens deze week een bezoek te brengen aan de bauxietmijnen, de goudmijnen en de voornaamste landbouwgebieden. De auto dien koning George van En geland tijdens de Londensche „Blitz" ge bruikte is thans naar Palestina gezon den ten behoeve van den Britschen hoo- ge-commissaris sir Alan Cunningham. De auto is gepantserd, weegt 3% ton en heeft ruiten die 2V» centimeter dik zyn. moest worden afgezien. Terwjji de red dingsboot aan stuurboordzijde langs de „Lilia" voerde, hielden vier leden van de bemanning een springnet op, waarin achtereenvolgens drie van de schip breukelingen met een goedberetoenden sprong terecht kwamen. De vierde en laatste belandde op het dek, maar liep ondanks den vrij hevigen val geen ver wondingen op. Om kwart voor elf Maandagavond liep de „Dorus Rykers'' de haven van Den Helder weer binnen en namen de uitgeputte Denen huh intrek in hotel „Wapen van den Helder". Daar deden zij het sobere verhaal van hun noodlot tig geworden tocht, hoewei zij zich over de oorzaak van de stranding niet wenschten uit te laten. Zoo werd eerst thans bekend, dat de „Lilia" niet, zooals aanvankelijk was ge meld, een Zweedsche maar een 1506 brt. metend Deensch stoomschip van de fa. J. Lanritzen uit Kopenhagen is en op weg was van de Engelsehe haven Fowey naar Helsinki, met een lading porcelein- aarde voor Finland. Kapitein is de vijf tigjarige F. Clausen, die diep onder den indruk was van het stranden van zün schip. Met 3 leden van zijn bemanning is hij van Zaterdagavond tot Maandag avond bijna onafgebroken in touw ge weest om te trachten de „Lilia" te red den en heeft tot tweemaal toe gewei gerd zon boot te verlaten. Gisteravond echter beukten de woelige golven met zooveel kracht tegen de wanden, dat het schip een halven slag werd om gedraaid en gevaar liep geheel om te slaan of in tweeën te breken. Gezien de hopelooze situatie en het geringe nut van een verder verblijf aan boord, be sloot Clausen en zijn drie metgezel len met hem zich niet langer aan *t gevaar van een verdrinkingsdood bloot te stellen en vroeg met lichtsignalen om hulp. Twee uur later nam de „Dorus Rijkers" hen aan boord. De bemanning gelooft overigens nog niet in het verlies van het schip. Van daag hoopt zij zich aan boord van de reddingsboot opnieuw naar den Keizers- bult op den Noorder Haaksgronden te begeven, beneinde na te gaan of het de moeite loont voor de derde maal te po gen met sleepbooten het schip vlot *e trekken. Met de reddingboot „Dorus Bijkers" wer den zeventien leden der bemanning van 't gestrande Deensche SJ. „Lilia" in veilig heid gebracht. De eerste opvarenden verlaten het schip (Van een byzonderen medewerker) engevolge van het gebrek aan ma terialen moest men het bouwpro- gram voor 1947 aanmerkelijk be perken. Er zullen geen 45.000, docb. siechts 25.000 woningen in dit jaar tot aanbesteding gebracht worden. Het beeld wordt nog triester, als men over weegt, dat uitsluitend woningen met een inhoud van 260 tot 280 M3. gebouwd zul len worden, dat zijn woningen voor kleine gezinnen- Het departement meent, dat de groo- tere en groote gezinnen tóch door het bouwprogram-1947 geholpen worden, want die kunnen dan de woningen be trekken welke zullen worden verlaten door de kleine gezinnen, die naar de nieuw gebouwde woningen zullen verhui zen. Hierdoor geeft het departement biyk, geen begrip te hebben van den toe stand op het gebied van de huisvesting der groote gezinnen. Want buiten den overheids- en vereenigingswoningbeuw zijn he arbeiderswoningen, speciaal ge schikt voor groote gezinnen, uiterst dun gezaaid. De exploitatie van dergeiyke woningen levert weinig of geen rende ment op en wordt door particulieren niet ter hand genomen. Het is uitgesloten, dat onder de 25.000 oude woningen, wel ke de kleine gezinnen zullen verlaten, een beteekenend aantal geschikt is voor groote gezinnen. En al zou dat wél zco zyn: moeten dan de groote gezinnen een oude of verouderde woning betrekken, die een klein gezin niet meer voldoet? Bij het departement van Openbare Werken en Wederopbouw biykt een mentaliteit te heerschen, welke niet overeenstemt met de door de regeering kenbaar gemaakte opvattingen inzake de gezinspolitiek. Men kan hierin zien een bevestiging van de in verschillende krin gen geuite klacht, dat de belangrijke posten welke met wederopbouw en volks huisvesting te maken hebben op dit de partement vrijwel uitsluitend in handen zijn van waterstaats-ingenieurs. Deze hoofdambtenaren, hoe bekwaam ook, hebben niet altyd voldoende inzicht in de sociale aspecten van de onderwerpen, welke thans door hen moeten behartigd worden. De omstandigheid, dat de aan vulling van de leidende functies hoofd- zakeiyk plaats vond uit de kringen van „Waterstaat", heeft er toe geleid dat de bouwkundige ingenieurs wier scholing hen voorbestemd heeft voor het geven van leiding aan volkshuisvesting en wederopbouw op het departement van Openbare Werken en Wederopbouw niet zoodanigen invloed hebben als hun toekomt voor een juiste behartiging van deze volksbelangen van de eerste orde. Een argument te meer, om dit uiterst belangrijke departement thans spoedig te doen bezetten en wel door een sociaal voelende figuur die de kracht heeft de weerstrevende stroomingen in dit departement te beheerschen en in de door hem gewenschte richting te leiden. Naar wy vernemen, hebben de bestu ren van de Omroepvereenigingen den minister het volgende plan voorgelegd ter benoeming van de leiding der nieuwe Radio-Unie: Voorzitterprof. dr. J.B. Kors O P. (KB. O.); secretaris: J. W. Lebon (V.A.R.A.); programma-commissaris: J. B. Broeksz (V.A.R.A.)commissaris financieel be heer: P. Speet (K.R.O.); technisch com missaris: W. Vogt (A.V.R.O.); commis- (Telefonisch van onzen Parijschen correspondent) Parijs, 13 Januari. Zonder dat het persconflict, het welk in enkele dagen tyds van een simpele loonkwestie is uitgedijd tot een omvangrijk complex, verschillen de principieele en organisatorische aangelegenheden omvattend, opge lost zal mogen heeten, ziet het er naar uit, dat Parijs morgen zijn dag bladen weer zal terugzien. Een enkel avondblad was vanavond laat alweer op de boulevards present en wel met het sensationeele nieuws van Blum's vertrek naar Londen voor besprekin gen met den Engelschen premier Attlee, van wien de uitnoodiging is uitgegaan. De officieele toelichting bij het bericht zegt, dat een uitvoerige briefwisseling aan dit bezoek is voorafgegaan en spreekt van Blum's voornemen, alles in het werk te stellen om Frankrijks economisch herstel te bespoedigen, 's Lands steen koolbehoeften vormen een voornaam punt op de agenda van besprekingen. Blum, zoo wordt er ten overvloede! aan herinnerd, is overtuigd voorstander van een zoo irinig mogelijke economissche samenwerking tusschen de beide landen. Het meest verrassende aan dit bezoek is wel het ervoor uitgekozen tijdstip: juist tijdens de kardinale dagen van deze voor Frankrijk politiek uiterst belangrijke week, die men een beetje in termen van warenhuisreclame de „Semaite des qua- tre présidences" heeft genoemd, wijl hierin achtereenvolgens voor het nieuwe parlementaire jaar de presidenten van de Nationale Vergadering en den Raad der Republiek worden gekozen, voor zeven jaar de President der Republiek en ten slotte de voorzitter van den minister raad door den President der Republiek moet worden aangewezen en door de Nationale Vergadering al of niet geac cepteerd, hetgeen alles by elkaar van de belanghebbende politieke partijen de uiterste activiteit en scherpzinnigheid vergt om tegeljjkertyd het landsbelang te behartigen en aan hun eigen trekken te komen. Blum's gang naar Londen op dit oogen- blik kan men dan ook heel wel uitleggen als een wijs vermaan verder te zien dan den horizon van de binnenlandsche par- tijconcurrentie. In partijpolitieke kringen voelt men er echter meer voor te consta- teeren, hoezeer het bezoek, aan den voor avond van de kabinetskwestie, gelegen kan komen als een bijdrage tot verdere vermeerdering van het aanzien, dat het socialistisch kabinet zich alreeds heelt verworven door zijn gelukkig en vrucht baar gebleken Initiatief der prijsverlagings actie. In ieder geval wordt de beteekenis van de keuze van den President der Re publiek eenlgszins overschaduwd door de beteekefiis van de noodzakelijk en onmid dellijk daaruit voortvloeiende kabinets kwestie, waarvan als een der mogelijke oplossingen, misschien de beste, „recon duction" (terugvoering) van het homo geen socialistische kabinet naar voren is geschoven. Deze oplossing vindt uiteraard de meeste voorstanders in de socialisti sche partij. Verklaarde tegenstanders zijn de com munisten, volgens wie voor de succesvol ie voortzetting en uitbreiding der prijsver lagingsactie de medewerking in de regee ring van alle „democratische krachten" vereischt is, en daaronder verstaan zij zooals men weet op de eerste plaats zich zelf. Het heet, dat zij in de afgeloopen weken zoozeer hebben geleden onder het verlies van de sinds de bevrijding door hen bezet gehouden regeeringsposten, dat zij ditmaal er wel voor zullen oppassen, door overdreven eischen de vorming van een regeering van breede nationale unie te doen mislukken. Naar verluidt koestert de M. R. P. van haar kant uitgesproken voorkeur voor een kabinet van nationale unie. mits ech ter garanties aanwezig zijn voor de meest strikte ministerieele solidariteit. Blijven die garanties uit, dan zou men er daar voor voelen om voorloopig het ex periment van de homogene socialistische regeering te blijven aanzien. „Voor ons is het geen nachtmerrie", merkte het M.R.P.- blad „l'Aube" onlangs op. saris personeelszakenK. S. van Dijk (N.C.R.V.). Als secretaris-generaal van de Radio- Unie is benoemd mr. Ph. de Vries, thans secretaris van de Stichting Radio Ne derland in overgangstijd. 15 Januari treedt een overgangstoe stand in van één maand; 15 Februari treedt de Radio-Unie in werking. Mr. L. Kesper, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, treedt op als regeerings commissaris, met absolute bevoegdheid. Wij meenen te weten, dat de Fede ratie van Omroepvereenigingen accoord gaat met de door den minister vast gestelde zendtijdverdeeling. Omtrent den Wereldomroep is nog geen beslissing te verwachten. In tusschen hebben de besturen van den KB.& en den Avro zich beraden over het ontwerp van minister Gielen en het besluit genomen het plan van de Radio-Unie te aanvaarden. Men hoopt evenwel, zonder belemmering in staat te worden gesteld den plicht tegenover de luisteraars te vervullen. Dit betee kent allerminst, dat men dan ook een zeflde hooge budget noodig heeft als de Radiostichting Nederland in Overgangs- tyd. Wat deze, thans in liquidatie getre den, overbrugging^-omroep betreft, ver nemen wij, dat de programma-directeur, ds. E. Spelberg, zich zal terugtrekken in zyn stichting, de V.P.R.O., en dat de heer H. v. d. Broek alléén zeggen schap houdt over den Wereldomroep, de zoogenaamde P. C. J. De techni sche en economische directeuren van Radio-Nederland, onderscheidenlyk de heeren Madsen en Nolet, zullen als zoo danig aftreden. Het is nog niet bekend, of zij verder emplooi by de radio zullen vinden. Een byzondere commissie zal zich bezig houden met de belangen van het personeel der Stichting en trachten te bevorderen, dat verschillenden in dienst treden van de federatief samen werkende omroepvereenigingen. Zware stormen joegen Maandag over bet Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan. Zi1 kwamen uit het Westen met een snelheid van 80 K M per uur en 16 meter hooge golven. Het weerbureau deel de mede, dat de stormen afgeloopen Dins dag begonnen en met onverminderde he vigheid voortduurden. Het stormcentrum was naar bericht werd, tusschen IJsland en Groenland. De scheepvaart ondervond een vertra- gir.o» van een tot zes dagen Onder de schenen, die over tijd waren, bevond zich 't Noord-Amerikaansche stoomschip Sts- vamger Fjord, die al een dag te laat was voor aankomst in New-York. De Drammen. Fjord, die reeds 23 da "en geleden uit Oslo vertrokken is. bevond zich te St. Johns (New Foundland) om brandstof in te nemen. Het schip gaf per radio door, dat het slechts 90 K.M. per dag maakte bii volle kracht en dat het lichte schade had op- geioonen. waarbii een lek ln den boeg. Ten gevolze van mist en ijs waren in Amerika verschillende vliegmachines ver plicht in de steden te dalen Het weer bureau voorspelde sneeuw en harden wind -oor de Noordelijke centrale staten, terwijl temperaturen onder nul voorspeld werden l voor New England

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1