Tweede bolbloemententoonsteliing in de H.B.G. te Lisse DIOCESAAN BUREAU KATH. ACTIE PLECHTIG INGEWIJD Een gestigmatiseerde monnik in Italië Bezoek aan pater Pio van Pietrelcina Wat zal 1947 Zandvoort brengen? STAD EN OMGEVING Een gewichtige dag voor het bisdom Nederlandsche vliegster vloog van Londen naar Kaapstad Splinters Tot 19 Januari Nog gemis aan hotelruimten AGENDA" Maximum prijzen voor groente „V olksher steï- slgaretten" Groote-afstandvlucht met 7 passagiers aan boord goed volbracht DINSDAG 14 JANUARI 1947 PAGINA 2 Pisidcoi vsor Katholiek Frankrijk Pater Riquet S.J. in onze stad Tien jaar geëischt wegens Jodenverraad STEEKPARTIJ IN DE JANSSTRAAT Nieuwjaarsattractie in Kring Oost „BOEKEN UIT ZEVEN EEUWEN" STAATSLOTERIJ Oplichter gearresteerd Uitreiking nieuwe bonkaarten Bloedbad m hertenpark „Velserbeek" Jongens aangewezen voor arbeidsinzet H. O. V. Oplichting Instructieve voetbalfilm bij H.B.C. Gymnastiekwedstrijden jubileum Bato NA HET FEEST Bridgen in Kennemerland BEVERWIJK Spoedig meer gas? Voor de jongens in Indië SANTPOORT Postzegeltentoonstelling Baldadigheid LISSE EERSTE PLECHTIGE H. MIS Levenslang geëischt tegen „S.S.-Aufseherin" Verkoop begint einde Januari KÖGKEY-ELFTAL MAAR DUITSCHLAND Scheepvaartberichten ONREGELMATIGE MARKT In de aula van het R.K. Meisjes-ly ceum heeft pater Marcel Riquet S.J. voor de vereeniging „Amitiés catholiques fran?aises" een lezing gehouden, waar bij hij geïntroduceerd werd door den president, die opmerkte, dat iedereen pater Riquet thans kent als de groote vastenprediker in de Notre Dame. Spre ker had ais onderwerp gekozen: „La Prance que l'Europe attend" (Frankrijk dat Europa verwacht). Hij deed zijn op timisme betreffende de rol van Frankrijk in Europa op in de diepste misère van Mauthausen, waarin hij in een beesten wagen vervoerd werd met 125 lotgenoo- ten. Er wa?. eigenlijk slechts plaats voor 40 man. In het concentratiekamp vond hij terug den geest van „Fax Romana", die leert: ieder werkt mee terwijl hij zichzelf blijft. Door treffende voorbeel den illustreerde hij en zeer welspre kend den geest van liefde die er on der alle nationaliteiten heerschte vooral ten opzichte van Frankrijk. Als voor beeld noemde spr. het feit, dat men reeds met drieën in een bed van 80 cm. breedte verbleef en toch nog plaats wist te maken voor een Franschman die on den grond moest liggen. Als steenhou wer in een steengroeve constateerde hij, dat Frankrijk bemind wordt zonder het zelf te weten, dat die liefde speciaal uitgaat van de Slavische volken. Hij meende dat Frankrijk in staat is, den drang van Sovjet-Rusland op de Westelijke christelijke cultuur op te vangen. Frankrijk immers is het land der ridderlijkheid der helden daden en bravourstukken en van den individueelen moed. Frankrijk is na den oorlog niet hei- densch. 80.000 gedeporteerden pelgri meerden o.a. naar Lourdes. Midden in Parijs werd in tegenwoordigheid van 40.000 geloovigen een H. Mis van dank zegging opgedragen in de open lucht. Het land is gekerstend door St. Ire- naeus, een leerling van Polycarpus, die het weer was van St. Jan, die leerde: bemint elkander zooals ik u heb lief ge had. De sublieme conferentie, welke veel belangstelling trok, bewees, dat Haarlem binnen haar veste een redenaar van groot formaat had ontvangen. Tien jaar eischte mr. J. Besier, ad vocaat-fiscaal aan het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, heden tegen den 39-jarigen Haarlemschen caféhou der Johan van 't Hof die in Mei 1942 een jodenjongen heeft aangegeven bij de politie. Van 't Hof, bekend als fana tiek N. S. B—er, maakte op een dag in Mei 1942 een praatje met een zekeren J. Nijenhuis, eveneens N. S. B.-er, toen zij een hun bekenden jodenjongen op merkten, die geen ster droeg. Deze jon gen, L. Simons uit Haarlem, had rich eenigszins vermomd door een blauwen bril te dragen en een pet op te zetten. Van 't Hof is toen naar den politie agent E. Berfcelaar, die juist passeerde en N. S. B—sympathieën had ge stapt en heeft Simons aangegeven. Ber kelaar heeft den jodenjongen naar het politiebureau gebracht, waar een pro- ces-verbaal is opgemaakt. Simons is naar Duitschland overgebracht en niet teruggekeerd. Gisteravond zeven uur was de Jans straat het tooneel van een rauwe steek partij, waarbij F. B. uit Haarlem J. K., eveneens uit Haarlem, met een knipmes te lijf ging en hem door een vijftal ste ken in borst en buik zwaar lichamelijk letsel toebracht. De onverlaat kon door een agent van politie naar het bureau aan de Smedestraat overgebracht wor den. Het slachtoffer werd naar het Elisa- bethgasthuis vervoerd. Het scheen hier om een liefdesaffaire te gaan. Morgen. Woensdag 15 Januari, houdt de Kring Haarlem-Oost van de Kath. Arbeidersbeweging rijn jaarvergadering in het gymnastieklokaal aan het Tey- ierplein, des avonds te 8 uur. De agenda luidt: Jaarverslagen van secretaris en penningmeester en ver kiezing bestuursleden. Het geheele be stuur moet reglementair aftreden, we gens goedkeuring der statuten. De heer J. Salman zal op deze bijeenkomst een actueel onderwerp behandelen. Daarna is er een Nieuwjaarsattractie, n.l. het optreden van Thomasvaer en Pietemei (het echtpaar Kruiver). Deze bijeen komst is voor de leden van den Kring Oost bijzonder actueel. Het bestuur heeft de toezegging gekregen, dat voor een goed verwarmde zaal gezorgd zal worden. Ter gelegenheid van het 350-jarig be staan van de Stadsbibliotheek en van het zilveren jubileum der Openbare Leeszaal wordt een tentoonstelling ge organiseerd onder den titel „Boeken uit zeven eeuwen". Zaterdag 18 Jan. des middags om half drie zal de burgemees ter van Haarlem, de heer M. A. Reinal- da, de expositie openen. De bibliotheek en leeszaal zullen Vrij dag 17 en Zaterdag 18 Jan. voor het pu bliek gesloten zijn. f1000: 2881; f200: 1704 11136 15429; t 10O: 2903 7332 9943 12009 17967 21620 De Haarlemmer J. A., die zich aan oplichtingen had schuldig gemaakt, is door de Amsterdamsche politie aan de Haarlemsche uitgeleverd. A. is in Am sterdam al veroordeeld. In Haarlem heeft hij tien gevallen van opücihting gepleegd. HJj gaf voor dat hij abonne menten moest afsluiten voor het tijd- schrif „De Prinsenstad". De uitgeverij van dit blad ls in Delft In het geheel heeft hij voor 1000.opgelicht. Morgen, Woensdag, is voor Haarlem het restant van de letter E en de letter F aan de beurt voor het afhalen nieuwe bon kaarten. Te H emstede van 912.30 J t'm Kem en van 24 Ken t'm Kok; voor Bloemen- daal ls deze regeling voor de letters E t/m H. Scaarndam van 912 u. OU en van 2—4 V—Z. De hertenkudde uit het park Velser beek, die den oorlog gelukkig overleefd had en een van de attracties van Velsen vormde, is dezer dagen bijna geheel uit geroeid. Een hond, waarvan de eigenaar nog onbekend is, heeft op een vreeselijke wijze huisgehouden. Toen de bewaker 's morgens kwam, waren vele herten dood en andere zwaar gewond. In totaal zijn negen exemplaren omgekomen. Daar er nog slechts vier herten over rijn, ls de ramp onherstelbaar en zal het hertenpark misschien wel geheel ver dwijnen. Mej. W. A. K. L. uit Nieuw Vennep stond dezen morgen terecht voor het Bijz. Gerechtshof te A'dan». Zij werd er van beschuldigd, dat zij in November 1942 aan den toenmaligen leider van het bijkantoor Hoofddorp zou hebben mede gedeeld, dat de gebrs. de K„ die aan zwarten handel deden, in aanmerking kwamen voor tewerkstelling in Duitsch land. Verd. deelde mede, dat zij zeer on der den indruk was geweest van de me- dedeeling van haar melkboer, dat hij naar Duitschland moest. Zij kende den leider van het Arbeidsbureau, die een dorpsgenoot van haar was en sprak hem op straat aan om voor genoemden melk boer een goed woordje te doen. Hierbij liet zij zich ontvallen: „Waarom deze man wel en zulke zwarte handelaars niet?" De beide gebrs. de K. rijn een tijd lang in Duitschland werkzaam geweest, maar de melkboer niet. De procureur-fiscaal oordeelde het ver grijp tamelijk zwaar, vooral gelet op de gevolgen en eischte 2% jaar R.WJ. met aftrek van'den tijd van intemeering met ontzetting uit de beide kiesrechten voor den tijd van het leven. De verdediger pleitte, mede in verband met de huiselijke omstandigheden van verdachte, clementie, en verzocht zoo spoedig mogeljjk invrijheidstelling. Uitspraak 28 Jan. a.s. Kees Hartvelt dirigeert thans weer net zevende concert van de Vrijdagserie, dat de Haarlemsche Orkest Vexeeniging Vrij dag 17 Jan. In de Gem. Concertzaal te Haarlem zal geven. De hoboïst Jaap Stortljn, zal vóór de pauze het Hobocon cert 'in D-dur van Mozart vertolken, ter wijl hij bij zijn tweede optreden, na de pauze, te Haarlem zal introduceeren een werk van Eugène Goossens, dirigent van het Cincinnati Symphony Orchestra, n.l. diens concert voor hobo en orkest. Gisteren heeft een dame op het Haar- lemsch politiebureau aangifte gedaan van oplichting. Een Fransch militair, die, in zijn functie als chauffeur van een kapitein in diplomatieken dienst, gemakkelijk, aan sigaretten kon komen, zou haar aan sigaretten helpen. Zij werd echter voor ƒ200.opgelicht. H.B.C. heeft de primeur van de groote Engelsche instructieve voetbalfilm in Haarlem en omgeving. Op Maandag 20 Januari a.s. wordt deze film vertoond in het R. K. Vereenlgingsgebouw te Heem stede voor de leden van H.B.C. en andere belangstellenden. In deze film demonstreeren de Engel sche grootmeesters als Hapgood, Male en Hibbs de technische bijzonderheden van het voetbalspel op een wijze die niet slechts interessant maar ook leerzaam is. Zondag .1-1. organiseerde de G. V- Bato ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een vereenigingswedstrijd in de groote turnzaal aan den Kleine Houtweg, waar aan het 60-jarig Concordia en het 40- Jarige Tumlu3t deelnamen. Onder leiding van den heer K. Boersma, directeur van Bato, werden zes onderdeden verwerkt, t.w. vrije oefening, brug, rek, ringen, paard volt. en paardsprong. Voor ieder der onderdeden, konden per persoon en per juryli 10 punten, behaald worden met uitzondering van paardsprong waarvoor maximaal 5 punten behaald konden wor den. Direct bij het begin wist Bato een voor sprong te nemen, welken het aanvanke lijk tot 40 punten wist op te voeren, in de laatste onderdeden ging echter een aantal punten verloren, doch de over winning kon haar niet meer ontgaan, zoodat met een verschil van totaal 30 punten het kampioenschap werd behaald. De totale uitslag werd als volgt: Bato: meisjes 44614 (3), jongens 476% (1), dames 495% (1), heeren 485 (1), totaal 1902%; Tumlust: meisjes 451% (2), jongens 459% (2), dames 484% (2), hee ren 477% f2), totaal 1872%; Concordia: meisjes 453% (1), Jongens 391% (3), dames 382 (3), heeren 378% (3), totaal 1605%. De wedstrijd, die een zeer vlot verloop had, toonde aan, dat vooral onder de jeugd zeer goede krachten voor de toe komst schuilen. Maandag 20 Januari, acht nur, zal Jo Vincent in de Gem. Concertzaal te Haar lem een liederenavond geven. Aan den vleugel begeleid door Emmy van Eden, zal zij liederen ten gehoore brengen van Schumann Strauss, Debussy, Benj. Brit ten en oud-Nederlandsche liederen. 16 Januari 8 uur zal in Hotel Vree burg te Bloemendaal een bijeenkomst worden gehouden van alle afgevaardig den van vereenigingen en clubs in Bloe mendaal, Overveen en Santpoort voor zoover tot de gemeente behoorend. Op dien avond zal getracht worden een ge meenschappelijk plan op te stellen voor een feestviering op den Nationalen Feestdag ter gelegenheid van de a.s. ge boorte Geprojecteerd zijn 'n optocht, 'n festiviteit in alle zalen die de gemeente Bloemendaal telt en een zanghulde der kinderen. De heer P. J. Zaalberg te Haarlem, hoofdcontroleur bij den technischen dienst van de N.Z.H., ls 15 Januari 25 jaar in dienst bij voornoemde maatschap pij. Woensdag 15, Donderdag 16 en Vrij dag 17 Januari zal in den Stadsschouw burg de R.K. Tooneelvereeniging Thalia opvoeren het uit vier bedrijven bestaan de tooneelspel „Schijn". Aanvang 7.30 u. In het pand van de firma De Vrind Bus, Groote Houtstraat 135, heeft de firma Spruijt een lingeriehuis geopend, dat ons doet beseffen, welk een vooruit gang reeds te constateeren is op textiel- gebied. Walvischtentoonstelling in „Artis" te Amsterdam. In het zoölogisch museum van den Amsterdamschen dierentuinwordt thans een tentoonstelling voorbereid onder lei ding van prof. L. F. de Beaufort. Een 4 meter lange en 2 meter hooge schedel van een Zuidelijken walvisch. Het dier moet zeker 25 meter lang geweest zijn Ongetwijfeld herinnert men zich nog de schitterend geslaagde bolbloementen toonsteliing die enkele weken geleden in een der groote veilinghallen van het vei linggebouw H.B.G. te Lisse gehouden werd. Het was een duidelijke demonstra tie dat de beoefenaren van deze, bij uit stek Hollandsche cultures niet by de pakken neerzitten maar het pu bliek willen toonen, dat ze daadwerke lijk medewerken aan den opbouw van ons land. Gedurende de oorlogsjaren was de export van onze bolgewassen naar vele landen niet mogelijk. Vijftig pro cent inkrimp van de toenmalige met bol gewassen beplante oppervlakte werd door den Duitschen bezetter bevolen. Met Een onzer lezers kwam ons vanmor gen ƒ201.brengen, bijeengezameld tijdens de viering van een koperen brui loft. Dit bedrag werd beschikbaar ge steld voor de getroffen gebieden, met name aan de Haarlemsche petekinderen Nijmegen en Venray. Dit bedrag -is ons dubbel welkom, omdat daaruit ten eer ste blykt, dat men gelukkig by feest vieren ook aan degenen denkt, die nog zooveel moeten ontberen, en ten twee de, omdat de actie, die Volksherstel ter hand had genomen, nog voortleeft "on der onze bevolking. Wij zijn gaarne be reid, te zorgen voor doorzending van meer giften. De wedstrijden der viertallencompeti ties in het speeldistrict Haarlem van district West Noord-Holland, waaraan 84 teams uit verschillende clubs deelne men, zijn thans voor de helft gespeeld. In de hoofdklasse zijn 12 teams in 2 afdeelingen geplaatst, in de le klasse 18 in 3 afdeelingen en in de 2e klasse 48 in 8 afdeelingen. Ieder team speelt in totaal 10 wedstrijden, behoudens de latere pro motie- en degradatiewedstrijden. Na 5 wedstrijden is de stand van de leiders in de verschillende afdeelingen als volgt: Hoofdklasse A: 1. De Kennemers I 8 p.; 2. Ons Genoegen I 7 p. B: 1. Spel Vriendschap I 8 p.; 2. Sans Atout I 6 p. le Klasse A: 1. Bridgeclub 1940 II 8 p.; 2. Bloemend. Bridgeclub II 6 p. B: 1. Haarlem N.B.B. III 8 p.; 2. Haarlem sche Br. Club I 7 p. C: 1. Haarlem Noord I 8 p.; 2. Spel Vriendschap II 7 p. 2e Klasse A: 1. Sans Atout VI 10 p.; 2. Haarlem West II 8 p. B: 1. Ons Genoe gen VI 9 p.; 2. Spel Vriendschap IV 9 p. C: 1. Beverw. Br. Cl. I 9 p.; 2.R. K. Kaarlem IV 8 p. D: 1. Jump III 10 p.; 2. Haarlem Noord IV 5p. E: 1. JumpI 8 p.; 2. Spel Vriendschap VI 7 p. F: 1. Poli tie IJmuiden I 8 p.; 2. Br. Cl. 1940 VIII 7 p. G: 1. Sans Atout V 9 p.; 2. R. K. Haarlem II 8 p. H: 1. Br. Cl. 1940 VII 8 p.; 2. De Kennemers IV 6 p. Naar wij vernemen, is het einde van de gasrantsoeneering in richt. Ofschoon o.- ficieel de gaslooze uren nog niet zijn op geheven. zal toch, zij 't met verminderden druk, gas geleverd worden op de uren, die tot nu toe als „gas-loos" stonden aangemerkt. De uiterste zuinigheid met het gas blijft evenwel geboden. Er ls te Beverwijk voor de Jongens in Indië door verschillende Instanties reeds veel gedaan. Thans gaat echter een nieu we oproep om hulp de Inwoners hereiken. De plaatselijke afdeeling van de N.I.WXN. organiseert namelijk in de laatste week van Januari een huis-aan-huis-collecte. Er zal dan geld worden ingezameld voor den aankoop van pakketten. Collectanten kunnen zich aanmelden tot 18 Januari, Romerkerkweg 10. name njar Amerika en Engeland was vanzelfsprekend geen export meer mo gelijk. Daardoor liep het gebruik van bloembollen in die landen sterk terug met als gevolg dat het publiek daar ook aan het gebruik van onze bollen ont wende en in de plaats daarvan andere bloemen ging gebruiken. Met veel ener gie en voortvarendheid maakte een groot aantal reizigers, zoodra de gelegenheid zich daartoe bood, zich op, om het ver loren gegane terrein, indien mogelijk, weer te heroveren. Jammer genoeg stelt Engeland tot nog toe, terwijl het voor den oorlog onze grootste afnemer was, een bepaalde invoerquota vast. Over het algemeen kan geconstateerd worden, dat onze Hollandsche bolgewas sen niet aan populariteit hebben inge boet en met open armen ontvangen wor den. Er zou een belangrijk grooter quan tum geëxporteerd kunnen worden indien geen invoer-restrictiemaatregelen van sommige landen den export in den weg stonden. Niettemin werd voor ruim 50 millioen gulden In het zoojuist beëindigde jaar verzonden aan bloembolgewassen, in den ruimsten zin genomen. Aangemoedigd door het succes der Kerst-tentoonstelling arrangeert het comité der stichting „Bloemlust" in hetzelfde gebouw wederom een ten toonstelling ingaande heden en tot en met 18 Januari. Deze tentoonstel ling zal een dubbele oppervlakte be slaan in vergelijking met de eerste. Was de eerste al een succes „waar men over sprak", de nu ontworpene, onder de bekwame leiding van den heer Van der Lee (arrangeur der fa. Koper, Bennebroek) zal de eerste ver in de schaduw stellen. Het doel dezer tentoonstelling is ook nu weer, het publiek te toonen, over welk rijk materiaal wy beschikken in het artikel Hollandsche bloembollen. Tevens is vanzelfsprekend de bedoe ling dat de vakbeoefenaren onderling door het beste en nieuwste aan elkaar te toonen op de hoogte zullen blijven van wat er in het vak omgaat. (Van onzen Haagschen redacteur) Drie panden in de Paul Gabriëlstraat te Den Haag, drie beneden- en even zoovele bovenhuizen, rijn door het Bis- dom Haarlem aangekocht en door mid del van geslaagde doorbraken en ver bouwingen omgevormd tot een mocj en practisch ingericht diocesaan bureau voor de Katholieke Actie, waaraan reeds langen tyd zeer groote behoefte bestond. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers wijdde dat gebouw gisteren officieel in en in zijn openingsrede herinnerde monseig neur aan het feit, dat het juist elf jaar geleden was dat Hij den Haarlemschen Bisschoppelyken zetel besteeg. Hij ver klaarde verheugd te zijn op dezen dag het diocesaan bureau te mogen openen. „Het is een gewichtige dag voor 't Bis dom'', aldus monseigneur, de bekro" ning van jarenlangen arbeid en een blijk van vertrouwen in de jtoekomst Na uitvoerig geciteerd te hebben wat Paus Pius XII en Zijn voorganger over de Katholieke Actie hebben geleeraard, zei Mgr. Huibers: „Na deze indrukwek kende en duidelijke woorden van den H. Vader kan niemand beweren, dat de oproep tot deelname aan het aposto- laatswerk van de Katholieke Actie, voor hem niet gelden zou. Ieder Katholiek, zonder uitzondering, dient er aan deel te nemen. Zeker in dezen tijd, nu het apostolaatsterrein zoo groot geworden is, kan men het werk niet aan de pries ters overlaten. Het moet worden een geestelijk leger in slagorde, waarin ie der zijn taak vervult op eigen wijze, maar eensgezind, in hiërarchische orde en onder de onvoorwaardelijke leiding der bisschoppen. De K. A. is de staf, waarop de Bisschop kan steunen en zoo. als de staf iedere beweging van de hand volgt, zoo zal de K. A. den Bis schop in alles volgen zoo noodig met opgeven van eigen inzicht: 1 en ook als dat offers kost." Aan de priesters, die met de zielzorg be last zijn, zoo zeide de bisschop verder, de taak den geloovigen een toegewijde en wel dadige liefde tot de Kerk in te prenten en door een heilig leven aan allen tot voor beeld te strekken. Onder de geloovigen zullen zij diegenen, van wie een goede invloed op bun omgeving uitgaat, uitkiezen voor de K.A en aan bun vorming leiding geven. De religieuzen, die niet met de ziel zorg belast zijn, zullen aan de K.A. een ruime plaats inruimen in hun dagelijksche gebeden en offers. De actieve orden en congregaties zullen in bun instellingen voor onderwijs en verpleging de K.A. ingang doen vinden. De leeken tenslotte dienen te beseffen dat alle gedoopten tot het apostolaat ge roepen zijn en indien op iemand een be roep wordt gedaan zijn persoon en werk kracht aan de K.A. te geven, dan heeft hij in dit verzoek de stem van zijn bisschop te beluisteren en er gevolg aan te geven, zooals de apostelen gevolg gaven aan de roepstem van Christus. De Katholieke orga nisaties dienen hun werk in de eerste plaats te zien als apostolischen arbeid. Tenslotte benadrukte monseigneur met klem dat. het niet alleen voldoende is zijn persoon ln dienst van het apostolaat te stellen, maar dat men ook stoffelijken steun dient te verleenen. De bisschop sprak de verwachting uit dat iedere ka tholiek de K.A. steunen zal in den vorm van een jaarlijksche donatie. Tenslotte verklaarde hij het boek van Dr. Buys en Dr. Boelaars tot het handboek van de Ka tholieke Actie. De bisschop was ontvangen en verwel komd door den waamemenden voorzitter van het diocesane bestuur, den heer L. J. Rogier, Spreker had er ook aan herinnerd, dat het (Van een bijzonderen correspondent) Pater Pio van Pietrelcina, de gestig matiseerde in het Capucynenklooster van S. Giovanni Rotondo ln de onmid dellijke omgeving van Fioggia, waarover voor den oorlog alleen de Italianen eer biedig spraken, heeft door het feit, dat het klooster op den oorlogsweg van het Achtste Engelsche leger lag, nu ook vele vereerders in de geallieerde landen. Wy moeten bekennen, dat wij, het van de Kerk inzake bijzondere ver- voorbeeld van voorzichtigheid volgend schijnselen van godsvrucht en mystiek en door zuivere nieuwsgierigheid ge dreven, ons hadden voorgesteld in S. Giovanni Rotondo niet meer te ont moeten dan een zeer vromen Capucijn, die wellicht door het verbergen van zyn stigma's onze nieuwsgierigheid nog meer zou prikkelen. Zonder nu onmiddellijk in het andere uiterste te vervallen en op het oordeel van de Kerk vooruit te loopen, kunnen we niet anders zeggen, dan dat we ont- Ais het nieuwe jaar zyn intrede heeft gedaan, gaan de gedachten van de Zandvocrters reeds uit naar het komende badseizoen. Doch niet alleen de Zandvoorters, ook de badgasten denken aan het genot, dat Zandvoort in den zomer zal bieden en zoo ge beurde het, dat by tien graden vorst reeds gemeubileerde appartementen zijn gehuurd voor het aanstaande seizoen. Verschillende Zandvoorters hebben hun gemeubileerde kamers voor de win termaanden verhuurd aan gerepatrieer den. Voor 't geval dezen vóór het seizoen niet naar Indië zyn teruggekeerd, zul len hieruit wel moeilijkheden voort spruiten. Men houdt in elk geval reke ning met de mogelijkheid, dat er in het komende seizoen minder gemeubileerde kamers te huur zullen rijn. Het strandschap Zandvoort zal bin nenkort rijn taak beginnen en voor het seizoen 1947 de ordemaatregelen voor het strand uitvaardigen. In het vorige seizoen is daarover nogal wat te doen geweest en zekere elementen hebben de volkomen verantwoorde maatregelen van het gemeentebestuur belachelijk trachten te maken. Het blijkt, dat men zich in zekere kringen geen voorstel ling kan maken van de groote gevaren, welke voor de publieke eerbaarheid ont staan, wanneer men een massaal pu bliek als hetwelk Zandvoort pleegt te bezoeken, min of meer rijn gang laat gaan. Wij hebben het vertrouwen, dat het nieuwe orgaan rijn grootste gezag zal aanwenden door het uitvaardigen van voorschriften, welke de openlbare orde en zedelijkheid op passende wijze zullen bevorderen. Het belang van Zandvoort en de inwoners wordt daar ten zeerste mee gediend. Ook in 1947 zal zich het ernstige gemis aan hotel- en pensionruimte nog doen gevoelen. Omtrent den bouw van hotels en pensions is nog niets bekend geworden. De aangekondigde aanbesteding van het nieuwe „Zuider- bad" is nog niet geschied, zoodat er op wordt gerekend, dat ook in 1947 het provisorische „Bad-Zuid" zyn diensten zal moeten bewijzen. In 1947 zal Zandvoort ln het teeken van de sport staan. Aan den aanleg van den auto-toerweg wordt gewerkt. Men ls bezig daarop het van de sloo ping afkomstige puin te storten. Op het groote circuit zullen internatio nale motor- en autoraces worden ge houden, terwyl waarschijnlijk in het voor-seizoen een motorwedstryd op 't kleine circuit zal worden gehouden. daan en werkelijk onder den Indruk S. Giovanni Rotondo na ons bezoek ver laten hebben. Het Capucijnenklooster van S. Giovan ni Rotondo verschilt niets van alle andere kloosters van deze Orde over Italië ver spreid: ook de communiteit van dit kloos ter bestaat, zooals overal, uit een aantal ordebroeders, allen ln de bruine pij ge huld. Maar de figuur van Pater Pio valt terstond tusschen al deze ordebroeders op. De reden hiervan is moeilijk te ver klaren. Pater Pio heeft iets in zijn oogen, dat aantrekt, dat tot nadenken stemt, dat niet verontrust of angstig maakt, maar dat een geestelijk, inwendig leven verraadt, niet op- en afgesloten in het hart van een kloosterling, maar dat uit straalt en zich onmiddellijk, op geestelijke wijze, zonder eenig uitwendig teeken van woord of gebaar in contact stelt met het denken en voelen van den persoon, die met Pater Pio in aanraking komt. Door deze rustige, vredige bevangen heid blijft men ook geboeid, als Pater Pio begint te spreken, met kennis van personen, plaats, tijd en omstandighe den over de familieleden van ziin toe hoorder, over diens geestelijke en maatschappelijke verplichtingen en zoo langzamerhand dringt Pater Pio dieper en dieper door in den geestelijken ziels toestand van zyn bezoeker, totdat hij diens zielstoestand, het geweten dus, tot de kleinste byzonderheden ontleed heeft. Het best lukt Pater Pio dit, als zijn bezoeker hem niet toespreekt noch aanwijzingen geeft, doch hem slechts in de eerlijke, indrukwekkende oogen kijkt of devoot en rustig de stigma's in zijn handen beziet. De grootste invloed, die van dezen ne- derigen Capucijn uitgaat, ligt juist in het bekeeren van zielen tot God, het weergeven van de genade Gods aan die personen, die ver van God afgedwaald zijn. Maar behalve dit bekeeringswerk heeft Pater Pio ook de gave van het lezen van gedachten, het doorgronden van andermans zielsgeheim, van de bilocatie en ook van de genering van li chamelijke kwalen. Zijn voorliefde geldt in het bijzonder de lijdende menschheid. En daarom spreekt Pater Pio zijn bezoekers over zijn groot Ideaal: de oprichting van een groot internationaal ziekenhuis in S. Giovanni Rotondo, dat den naam zal hebben van „het huis der lijdenden". En na den doortocht van de geallieerde le gers door dit plaatsje ontvangt de gar diaan van het Capucynenklooster eiken dag enkele honderdtallen brieven van gedemobiliseerden, die, in Amerika, Canada, Engeland, Polen, Frankrijk, Indië of Australië teruggekeerd, nu hun geldelyke bijdragen sturen naar S. Gio vanni Rotondo uit dankbaarheid voor het geestelijk goed, ontvangen by een bezoek aan Pater Pio, op dezen 13den Januari juist elf jaar ge leden was dat Mgr. Huibers het bestuur over het bisdom Haarlem aanvaardde en hoopte dat het voor hem een verkwikking en een steun mocht zijn, zoovelen bijeen te zien, die getuigenis aflegden van hun trouw en plichtsbesef. De Katholieke Actie immers is niet de roeping van geestdriftige enkelingen, maar een taak, die door Paus en Bisschoppen is opgelegd aan het geheele Katholieke volk. Spreker bracht dank aan den bisschop voor den grooten steun dien de K.A. voor 't tot stand komen van het diocesaan bureau heeft mogen on dervinden. Hij betrok in deze dankbetui ging speciaal den Vicaris-Generaal, „die ons kan maken en breken, maar die ons niet gebroken heeft, gezien het feit, dat het bis dom de benoodigde panden aankocht en garant bleef voor de inrichting". De viering van het tienjarig bestaan van de postzegelvereeniging „Santpoort" heeft een waardige bekroning gevonden in de postzegeltentoonstelling, die in de zaal van Böhm gehouden werd. De vereeni- ging is nog jong, maar vele leden zijn ervaren verzamelaars, die het beste uit hun soms kostbare collecties naar voren brachten. Een voorname plaats nam in de collec tie van den heer Traanberg uit Haarlem. Hij verzamelt eigenlijk stempels en heeft ze zelfs van 16S7 en 1672, toen er nog geen postzegels waren. Interessant was een serie brieven van de verongelukte Kerstpostvlucht vah de Uiver van 19 Dec. 1934, waarbij een volledig onbeschadigd exemplaar. Den Santpoorters zal het inte resseeren, dat de Posterijen in 1850 op het stempel Santpoort spelde als Zandepoort en in 1898 Sandpoort. Een kostbare verzameling Engelsche ze gels van 1841 af trok vooral de aandacht, de Ceylonzegel van 1861 kreeg een apart plaatsje. De heer Mulder toonde een uit gebreide collectie van Australië met de eerste weldadigheidszegels van N. Z. Wa les van 1897. Een brief met de bekende Do X uit Suriname gekomen en gestem peld 17-8-31 van den heer ten Groten huis had ook veel belangstelling. Een 15-jarige scholier uit Santpoort stak bij het station Santpoort met behulp van eénige lucifers de brievenbus in brand, met het gevolg, dat 17 brieven gedeeltelijk verbrandden. Gelukkig werd hij door een passeerenden vischhandelaar herkend, zoo dat hij zi,jn gerechte straf niet zal ontgaan. In de parochie van de H.H. Engel bewaarders hebben de parochianen Za terdagmiddag een hunner, den weleerw. heer Dom Joannes van Diemen O.S.B. de parochie binnengeleid. De pas ge- wyde neomist werd per auto van Lei den gehaald en naar de pastorie ge bracht, waar de bruidjes en de verschil lende jeugdorganisaties waren opge steld, om den neomist naar de parochie kerk te geleiden. Hij droeg een plechtig danklof op, waarbij hem assistentie werd verleend door den weleerw. pater B. Berk M.S.F., diaken, oom van den neo mist, en den weleerw. heer Hammer- stein, kapelaan van de parochie, als sub diaken, terwyl kapelaan Huibers als ceremoniarius fungeerde. Zondagmorgen droeg de neomist rijn eerste plechtige H. Mis op, waarbij pastoor De Groot als presb. assistent, pater Berk M.S.F. als diaken en prof. Van Reisen. leeraar aan het seminarie Hageveld, als sub-diaken, assistentie verleenden. Het zangkoor voerde onder leiding van den eerw. broeder Rodul- phus de Missa Pontificalis van Perosi uit. De predicatie hield kapelaan Oost veen, die als tekst had gekozen „Bene- dictus qui venit in nomine Domini". Na de H. Mis bracht het zangkoor op voortreffelijke wijze een 5-stemmigs cantate van Palestrina ten gehoore. Op de gehouden receptie bood de heer H. P. Zwetsloot, namens de pa rochianen, een cadeau aan, bestaande uit boekwerken, terwijl verschillende vereenigingen voor toepasselijke omlijs ting zorgden. De receptie was zeer druk bezocht. Tot besluit van dit paxochiefeest werd een plechtig lof opgedragen, waaronder de neomist zyn dank uitsprak aan zijn mede-parochianen voor de groote be langstelling en het medeleven. Hy nam afscheid van hen om zich in het kloos ter terug te trekken. De Procureur-Fiscaal bij het By- zonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. Gelinck, heeft tegen de 30-ja- rige Suzanna A. uit Amsterdam, we gens haar wandaden in het kamp Vught, levenslange gevangenisstraf geëischt. De Procureur-Fiscaal zeide in zyn re quisitoir, dat een Duitscher verdachte's werk niet zou verbeterd hebben. Dat hij ten slotte toch niet de doodstraf, maar levenslang vorderde, grondde spr. op drie motieven: dat verdachte een vrouw is, dat zij geen leidende rol in het kamp had, maar vooral omdat nij meende, dat deze straf haar iederen dag weer op nieuw zou herinneren aan het vreeselijk lyden, dat zij' haar slachtoffers had doen ondergaan. Uitspraak 27 Januari. Woensdag 15 Jan.; Stadsschouwburg: Thalia met „Schijn' 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: Gala-concert mannenkoor Caecilia, 8 uur. Bioscopen: Rembrandt: Vier veeren (14 j.); Cinema-Palace: Zeeduivels (18 J 1 (.uxor: Jane Eyre (14 J.). 2, 4.15, 7 en 915 u.; Frans Hals: Een nacht in Rio (volw.). 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Jeugd-Idylle (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-Thea- ter: Onschuldige Jeugd (14 j.) 2.30, 7 en 9.15, Zond. 2, 4.15 7 en 9.15 u. Apotheken: De nachtdienst wordt tot en met 18 Jan. waargenomen door: van Rijn, KI. Houtweg 15, telef. 10539; C. G. Loomeijer, Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbosch apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 12711. Zieken vervoerMathot, Gr. Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 (dag en nacht). Wegens de ongewenschte stijging der prijzen van groente gedurende den laat- sten tijd heeft de minister van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorziening besloten binnenkort maximumprijzen voor specifieke wintergroenten vast te stellen. Daar de door vorst veroorzaakte stagnatie in den aanvoer nog niet over wonnen is, ligt het in het voornemen, by het herstel van den normalen aan voer, hetgeen spoedig te verwachten is, de prijzen op een redelijke hoogte vast te stellen. Verwacht mag worden, dat met den verkoop van de geïmporteerde z.g.n. „Volksherstel-sigarctten'' omstreeks eind Januari kan worden begonnen. Deze sigaretten, waarvan ongeveer 20 millioen stuks of 1 millioen pakjes ter beschikking zullen komen worden tot een nader vast te stellen datum zonder bon verkocht tegen prijzen van f 1.20 f 1.44 en f 1.68 per pakje, verhoogd met een toeslag van f 3.—. De opbrengst van dezeri toeslag komt voor ongeveer 1/5 gedeelte ten goede van Nederlands Volksherstel, terwyl het resteerende deel voor nadere door de ministers van Sociale Zaken en Econo mische Zaken te bepalen liefdadige doel einden bestemd zal worden. De verkoop, waaraan zoowel de importeurs als de handel belangeloos hun medewerking verleenen. zal via den normalen tabaks- handel geschieden. Een sterke hockeyploeg, bestaande uit verschillende internationals en candida- ten voor het Nederlandsche hockey-elftal, zal van 10 tot 15 Februari drie wedstrij den tegen ploegen van het Brltsche be zettingsleger in Duitschland spelen. Het elftal, dat onder den naam „De Batavie ren" speelt, is samengesteld uit: Haitink (H.H.IJ.C.); Kakebeeke (S.C.H.C.) en P. Nefkens (Venlo); Derkx (Deventer), Loggere (Laren), Langhout (Delftsche stud.); Steinz (B.M.H.C), Couvret (H.D.M.), Boerstra (H.H.IJ.C.), Kruise (H.H.IJ.C.) en Ras (Hilversum). Reserves: v. d. Hagen (Hilversum) en Anjema (T.O.G.O.). AMSTERDAM: Aangekomen: Orestes, 13 Jan. v. Dublin, vee; William Straham, v. Abadan, stookolie. Myra v. Londen, marinegoed.Nijmegen terug proeftocht; 12 Jan.: Amstelstroom v. Londen, stg.; 13 Jan.: Vliestroom v. Huil, stg.; Ary Scheffer v. Oporto, stg.; Orestes v. Dublin, koeien. Vertrokken: 13 Januari: Ingeborg naar Rotterdam, ledig. 11 Jan.: P'alma n. Londen; Deo Duce n. Odense; Berkelstroom n. Huil; Brandaris n. Londen: Hast 4 n. Tonsberg; 12 Jan.Greb- bestroom n. Londen Alcinous n. Bar.; Rijnstroom n. R'dam. ROTTERDAM, aangekomen: 11 Jan.: Cistula v. Pt. Arthur, olie; Tyro v. A'dam. 1.; Keizersgracht v. Kotka, hout en stg.; 12 Jan.: Nieuwaal v. Londeu. 1.; Walenburgh v Finland, stg.; Ena v. Las Piedras, olie; Import v. A'dam, 1.; Hasker- land v. Kingslynn, stg.; Kota Agoeng v. Bat., pass.; Export v. Lenden, stg.; 13 Jan.: Duiveland v. Grangemouth., stg. ROTTERDAM, vertrokken: 11 Jan.: Stad Haarlem n Huelva, ball.; Iris n. Bilbao, stk.; Gouwe n. Lübeck, ha ring; Spica n. A'dam. stg.; Leuvehaven n. Aberdeen, hout; Noordam n. N York. stg.; Fiducia n. Boston (L.), hout; Oranjepolder n. Londen, stg.; Japara n. Pacifickust, ball.; Express n. Kingslynn, stg.: Zaan n. Setubal. ball.; Cleodora n. Cur., 1.; Agenlb n. Antw.. stg,; 12 Jan.: Veenenburgh n. Middlesbro. stg.; Aldebaran n. N. York, 1. Amsterdam, 13 Jan. 1947. De markt had heden een onregelmatig verloop. Tydens het beursuur luidden de meeste advieskoersen tengevolge van eeni- ge vraag wat gunstiger, doch tegen het sluiten van de markt waren de noteeringen algemeen lager Kon. Olie moest, per slot ongeveer 10% prijsgeven. Ook Calvé-Delft. Unilever en Aku kwamen lager af. Philips was wederom in de contramine en kon een viertal pun ten verbeteren. Op de Scheepvaartmarkt was de stem ming gedrukt. De Indische fondsen lagen eveneens algemeen zwakker, alleen tabaks- aandeelen blijven vrijwel op peil. Op de obligatiemarkt bleven Staatsfond sen zonder noemenswaardige verandering. De Nederlandsche vliegster Ida Velöhuyzen van Zanten heeft met een twee-motoriff miles „Aerovan" trans portvliegtuig zeven passagiers van Lon den naar Johannesburg en Kaapstad ge bracht. Met 't uitvooren van deze vlucht 'is mej. Van Zanten de eerste Nederland sche vliegster, die onder eigen verant woordelijkheid voor besturing en navi gatie een dergelijke groote afstand- vlucht heeft volgracht. De totale afstand LondenKaapstad, waarby de route over Sardinië, Noord- Afrika, Caïro en langs den Nyi over den Soedan en Rhodesia werd gevolgd, be draagt 13-000 K.M. Mej. van Zanten be haalde in Juni 1938 bij het London Air Park in Engeland haar vliegbrevet en vervolgens ln Engeland en Polen het brevet zweefvliegen. In 1939 kwam zij als stewardess in dienst by de KXjJM. Na twee mislukte pogingen ln 1942 om Engeland te bereiken, ging zy naar Zwitserland. Ruim een half jaar later kwam zy, over Spanje en Portugal, Engeland aan. In 1943 werd zij opgeno^ men in de Air Transport Auxiliary <c*" viele vliegers en vliegsters van verscha lende nationaliteiten, die de voor p RAF. bestemde nieuwe jagers, verken^ ners en bommenwerpers van de fabrl® ken naar de militaire vliegvelden °ve vlogen en ook transportvluchten maa ten). Na den oorlog gaf mej. Van Zanten Engeland nog eenigen tijd °nderr ,ater zweefvlucht-instructrice en maakte charter-vluchten met passagiers 11 Schotland, de Kanaal-eilanden en Fransche badplaatsen. In ,Sep".®. gen bracht ze met een Auster-vliegtmg bezoek aan ons land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2