Nederlandsch memorandum Duitsch vredesverdrag TIM TUIMEL KNAPT HET OP Roode terreur in Hongarije Oorlogsvrijwilliger v. d. Meer I OMROEPERS Geen veiligheid voor particulieren zonder linksche relaties r Wij luisteren naar Schouten De Jong Balans Opruiming! STRAATBEZEMS STOFZUIGERSLANSEN Boeren die geen boeren zijn Beraadslaging Duitsche vredesverdrag M O O R E JO. VINCENT FINANCIERING Stokken Houders Vlaggelijn EERSTE VERKOOPSTER Loonend propaganda-werk! AANKOMEND VERKOPER EEN JONGEMAN MENSEN RANK. ELECTRICIEN FLINKE JONGEMAN Flinke jongen OPZEELAND Banketbakker (le bediende) Banketbakkersleerling Halfwas broodbakker Smit's Luxe Bakkerijen DINSDAG 14 JANUARI 1947 PAGINA 4 (Vervolg van pagina 1) Rijnland en Roergebied Saargebied Kobus toch naar Apeldoorn Sportsnippers S cheep vaart ber ichten SS Plaatsvervangers Groote Vier bijeen N.V. Haarlem sche Soda- fabriek. Haarlem RECTIFICATIE AANVANG ENG. handelscorresp NED. handelscorresp BOEKHOUDEN TYPEN dagelijks bijzondere avond 'T KAARSENHUIS Weder ontvangen: pitlooze kaarsen voor H.H. loodgieters 3e VOLKSCONCERT EMMY v. EDEN H. O. V. LEDENCONCERT KEES HARTVELT STOTUN - hobo van LUXE- en VRACHT-AUTOMOBIELEN alsmede AUTOBUSSEN en MOTORFIETSEN TRUSTKANTOOR VOOR ROERENDE EN ONROERENDE ZAKEN Plein 13 Haarlem - Tel. 10386 Vlaggen Vlaggen Bestel tijdig voor de a.s. feestdagen WARMOESSTRAAT 21 - TEL. 10845 le. EEN FACTURISTE, 2. EEN JONGEDAME Ministerie van Marine Ministerie van Oorlog te HAARLEM, Nassauiaan 3, kamer 80- HEERENMODEZAAK VAKKLEED3NGMAGAZLJN Paarlaarsieeg 1 - Haarlem FLINKE MANGELSTERS, PERSTERS en LEERLINGEN gevr. bij v. d. Meer, Schagchelsiraai 2 Gevr. door kleine grossierderij in textiel ervaren stofzuiger-monteurs, ankerwikkelaars, aank. en leerlingen. JONGEMAN NET R.K. MEISJE ongemeubil. zit- em/of slaapkamer KACHEL BLOKKEN GEVRAAGD.-. Betrekkingen gevraagd Betrekkingen aangeboden Vraag en aanbod Lessen Pensions Huur en Verhuur Diversen Indien consequente politieke decen tralisatie van Duitschland en decen tralisatie van economische macht in Duitschland gepaard gaan aan een doel treffende demilitarisatie en ontwapening van Duitschland in zijn geheel, ligt het in de rede, dat geen van deze gezamen- lijken opzet totaal afwijkende regelin gen voor het Rijn- en Roergebied zullen behoeven te worden ontworpen. Voi- rtaan zou dan kunnen worden met: 1. Het scheppen van een apart regime voor de in deze gebieden gevestigde in dustrieën; 2. Het vaststellen van verscherpte sancties, indien het regime door Duit- sche instanties wordt geschonden; 3. Het vaststellen van een langen tijdsduur waarvoor het regime zal gei den; 4. Het handhaven van een geallieerde bezetting op een bepaald aantal stra tegische punten voor langeren duur dan voor het overige deel van Duitschland. De geallieerde mogendheden, in eerste Instantie verantwoordelijk voor het voorkomen van Duitsche agressie iri West-Europa, zouden troepencontin genten voor deze bezetting dienen te leveren. Een oplossing, als hier geschetst, zou. naar het oordeel van de Ne der iandsche regeering, een afdoende mate van veiligheid scheppen en daarnaast het voeren van een le vensvatbaar economisch, finan cieel, agrarisch en verkeersbeleid mogelijk maken. Indien een regime, als hierboven genoemd, gesteld zou worden onder het toezicht van een daarvoor op te richten internationale instantie, is de Nederlandsche regeering van oordeel, dat zij daarin gezien de bijzondere betrekkingen, die tus schen het Koninkrijk en deze ge bieden, met name het Roergebied, bestaan, op adequate wijze be hoort te kunnen deelnemen. In dit verband wil de Nederlandsche regeering er nog op wijzen, dat Neder land beschikt over een groot aantal deskundigen, die met het onderhavige vraagstuk vertrouwd zijn, de bevolking, alsmede de in deze gebieden gevestigde industrieën kennen en derhalve in staat zouden zijn belangrijke diensten te be wijzen aan de te scheppen internationale organen van toezicht. De Nederlandsche re geering heeft in begin sel volledig begrip voor de Fransche desiderata ten opzichte van het Saargebied. 1. Het herstel van de schade, welke Nederiand geleden heeft, zal ook tot uit drukking moeten komen in herstelbeta lingen, doch waar deze niet tot een op lossing van de moeilijkheden, waarin in Nederland tengevolge van de Duitsche agressie Is geraakt, kunnen leiden, zijn ook andere maatregelen noodig. Waar Nederland zich thans tot grenscorrecties wenscht te beperken, dienen de econo mische concessies, welke Nederland in het memorandum van November 1946 stelde, als essentieel te worden be schouwd. 2. Overwogen zal derhalve moeten worden of gelijktijdig met het tot stand komen van een vredesverdrag met Duitschland niet tevens het raam gereed zal moeten zijn voor een algemeene eco nomische samenwerking in Europa, in clusief Duitschland. 3. De bezetfingskosten zullen zooveei mogelijk beperkt moeten worden; zij zul. len ten voile door het Duitschoe volk moeten worden opgebracht;. 4. De kosten van den wederopbouw van Duitschland zullen door het Duitsche volk moeten worden gedragen. 5. Reparatiebetalingen in den vorm van ontmanteling en afvoer van fabrïeksin" stallaties zullen met voorzichtigheid moeten worden gehanteerd. Ten princi pale zou dit beperkt moeten worden tot fabrieken, welke uitsluitend voor den aanmaak van oorlogsmateriaal dienen, voor zoover deze niet voor vernietiging in aanmerking komen. 6. Reparatiebetalingen uit loopende productie zijn in beginsel noodzakelijk. Zij dienen ten laste van den gewonen dienst van de Duitsche begrooting ge bracht te worden. In dit licht beschouwd mag men zich dus geen illusies over den omvang der reparatiebetalingen maken. 7. Ter voorkoming van Duitsche agressie in de toekomst is een duur zame ontwapening van Duitschland noodzakelijk. Daarvoor is het echter niet noodzakelijk, dat men aan Duitschland die industrieën verbiedt, die direct of indirect voor de oorlogs- tnachinerie kunnen dienen. Bij de redactie van ontwapeningspara- giafen in het vredesverdrag zal men re kening moeten houden met de vraagstuk ken der atoomenergie, de zich zelf voort bewegende wapenen, het pantsermate riaal e- d. Voorts zal contröle noodig moe ten zijn op de motorenfabrieken. nader aan te wijzen chemische industrieën, de scheepswerven, op politie, brandweer, luchtbeschermings- en douane-organisa ties (geen kazerneering, lichte bewape ning). De ontwapening op dit gebied zal afdoende moeten zijn. Het zal voorts gewenseht zijn, dat van geallieerde zijde contröle wordt uitgeo efend op den invoer van wapenen in Duitschland, alsmede op den invoer van zeldzame grondstoffen, die voor de oor logsindustrie van belang zouden kunnen zijn. 8. Waar het Duitsche imperialisme en de, industrieele expansie en concentratie voor een overwegend deel gebaseerd was op de Duitsche protectionistische tarief politiek, zal men alleen fiscale tarieven van invoerrechten voor de Duitsche in dustrie mogen toelaten Het is in beginsel niet gewenseht maxima te stellen voor de produc tie van de Duitsche industrie, ook niet voor de ijzer en staalindustrie. Uit een sociaal gezichtspunt valt te overwegen een bedrijfsorga nisatie, waarbij de arbeiders bij de Duitsche organen mede te beslissen zul len hebben in de groote vraagstukken. Op die wijze kan een wijziging van de agressieve industrieele mentaliteit op effectieve wijze worden bevorderd. De landbouw Bij vredesverdrag zal moeten wor den bepaald, welke landen in de con trole-instantie of -instanties vertegen woordigd zullen zijn. 11. De Duitsche nabuurlanden, waaronder Nederland, moeten hun landbouwproducten op de Duitsche markt kunnen brengen. Een excessie ve douane-politiek op agrarisch ge bied zal voorkomen moeten worden. Voor een land als Nederland zal de uitvoer van landbouwproducten naar Duitschland, op langen termijn ge zien, steeds een van de belangrijkste ruilobjecten zijn. Zou men Duitsch land een volledige autarkie op agra risch gebied toegestaan, dan zou daarmede een van de grondslagen van het economische leven van Ne derland aangetast worden. 12. Bijzondere aandacht zal moeten worden geschonken aan den Duitschen boschbouw, opdat Duitschland meer dan tot dusverre in de Europeesche houtvoor ziening kan worden ingeschakeld. Het is niet gewenseht Duitschland bij vredesverdrag van de zeescheepvaart uit te sluiten. Evenmin moet de uitoefening van het scheepsbouwbedrijf voor handelsdoel einden verboden worden. Zoolang echter een nader vast te stellen minimum aan wederopbouw nog niet bereikt is, zal geen ijzer en staal voor scheepsbouw voor Duit sche rekening beschikbaar gesteld moeten worden, met uitzondering wellicht voor kleine eenheden, bijv. voor de kustvaart. De Duitsche handelspolitiek zal in het kader van de EJuropeesche economische samenwerking moeten worden gebracht. Een aantal artikelen is gewijd aan de saneering van het Duitsche financiewezen en van het Duitsche geldwezen. De Duitsche valuta zal voor langen tijd internationaal niet bruikbaar zijn. Er zal een nieuwe circulatiebauk in Duitschland moeten worden gesticht. De levensstandaard van het Duitsche volk moet op een niveau gebracht wor den, dat niet alleen de volksgezondheid waarborgt, doch ook een redelijke so ciale orde. 24. Voor het voeren van een gezond economisch-, financieel-, agrarisch- en verkeersbeleid is een centrale organisa tie op dit terrein in Duitschland nood zakelijk. Er zullne nieuwe regels gesteld moeten worden met betrekking tot. de vestiging van buitenlandsche personen en bedrijven in Duitschland. (Ongecorrigeerd) De pas gepromoveerde Haarlemmer P. Kobus heeft zich te elfder ure alsnog doen inschrijven voor de kampioen schappen hoofdklasse groot biljart, an ker kader 45/2, te Apeldoorn. Ook van Metz is, als gemeld, een inschrijving binnengekomen, zcodat er thans negen candidaten zijn en er eigenlijk voór- wedstrijden zouden moeten plaats heb ben. Aangezien de tijd hiervoor wel wat krap is, zal het bondsbestuur zich over deze zaak nader beraden. Bij het Amerikaansche Congres is een motie ingediend om de Vereenigde Staten bij het IOC officieel candidaat te stel len voor de Olympische Spelen 952. Dle- troit, Minneapolis en Los Angeles stellen zich beschikbaar voor de organisatie. In een te Batavia gehouden vergadering is de Nederlandsch-Indische Voetbal Unie herrezen. Wegens moeilijkheden in verband met de hooge eischen van de renners met materiaal, verzorgers, voeding enz. is de Brusselsche Zesdaagsche voorloopig ver schoven van 7 tot 13 Maart. In den strijd om den Davis Beker 1947 zal Australië uitkomen in de Noord- Amerikaansche zone. olie; Avenir v. Finl., cell.; 14 Jan.: Poznan v. Malmö, steenen: Rossum v. W.-Tnd., stg.; Ophir v. Drammen, papier; Polyphe mus v. Vancouver, graan. AMSTERDAM, vertrokken 13 Jan.: Spica n. Bergen, stg.; McVille n. Rott., stg.; Oranjefontein n. Antw.. stg. ROTTERDAM, aangekomen: 13 Jan.: Springhaven v. Londen, stg.; Ondina v. Fahaheel, olie: Reykjafoss v. IJsland, stg.; Coryda v. Las Piedras, olie; Jan Steen v Vancouver, stg.; 14 Jan.: Saxen v. Karlstad, stg.; Villanova Vict. v. Bremen, stg.; Madaket v. New Y„ stg.; verw. Barendrecnt v. Aruba, olie; Malvina v. Haifa, olie; Dordrecht v. Houston, olie. ROTTERDAM, vertrokken: 13 Jan.: Ingeborg n. Amst., olie; Belos n. Antw., stg.; Trompenburgh n. Londen, stg.; 14 Jan.: Ariadne n. Algiers, stg. 11. De bewaker kwam binnen met een plankje, waarop eén stuk brood lag. „Zo mannetje, we zullen jou leren je met onze zaken te bemoeien. Wat dacht je nou, dat we ons door zo'n onmogelijk kereltje als jij bent laten dwarsbomen? Hier heb je een stuk brood en als je soms dorst mocht krijgen, in die kruik daar zit water," Hij stapte naderbij om het brood op de grond te zetten. Op dat moment had Tim, die de ijzeren bal inmiddels onder zijn arm genomen had, gewacht! En met een plof liet hij deze op de tenen van z'n cipier vallen. Nou, ik zal je ver- tellendat die dat voelde! Met een schreeuw liet hij het pONAtö m brood vallen om naar zijn teen te grijpen, maar voor hij daartoe in de gelegenheid was, had hij van Tim zo'n gewel dige opstopper te pakken, dat hij de hele sterrenwereld voor zijn ogen. heen en weer zag dansen.... (Van onzen eigen cm-respondent). Sinds de verkiezingen in Hongarije zijn drie maanden verloopen, en in dit korte tijdsverloop is de strijd der coalitie-partijen alleen terwille van de buitenlandsche problemen 'n oogen- blik gestaakt. Dat de politieke verhou dingen in het land zich niet konden oonsolideeren is te wijten aan drie fac toren: le. de overwinnaar van de ver kiezingen, de partij der kleine boeren, heeft haar geweldige zege niet kunnen verwerkelijken in daden, bij gebrek aan leidende en vooruitziende persoonlijk heden; 2e. de sociaal-democratie ver loor veel aanzien, door bij de verkiezin gen met de communisten samen op te trekken en niet den moed te toonen alleen den verkiezingsstrijd op te ne men; 3e. de numeriek kleine commu nistische partij kon zich, met steun der Sovjet-macht, de belangrijkste machts positie verzekeren en zoodoende de an dere coalitie-partners voortdurend on dei- druk houden. De partij der kleine boe ren schikte zich hierin en gaf steeds meer goede posities, welke zij bezat, prijs, en de sociaal-democraten liepen mee onder de vlag der communisten, cm niet in dezelfde positie als de kleine boeren te geraken. De partij der kleine boeren was van het begin af een verzamelpartij van alle on tevredenen onder de burgers en de boe ren, die geen mogelijkheid vonden om een eigen partij volgens hun. inzichten op te bouwen. Er is maar een gering percen tage echte boeren onder. De meeste stem men kreeg de party van hen, die een democratische lijn wilden volgen, mits deze lijn westelijk en christelijk georiën teerd zou blijven. Blaar deze verwach tingen werden niet beantwoord. Integen deel. De leiding van de partij der kleine boeren hield zich alsof zij niet wist, dat haar kiezers geen boeren, maar ambte naren, intellectueelen, „onterfde" burgers in de steden waren. En anderzijds wisten de sociaal-demo craten en natuurlijk ook de communisten heel goed, dat de partij der kleine boeren, overwinnaar van de stembus, uit zeer uit- eenloopende elementen bestaat, en be schouwden haar eenvoudig als een verza melplaats der „reactionnairen". Om zich van deze verdenking te zuiveren, heeft de minis ter-president Vagy toegelaten, dat een groote groep van afgevaardigden uit zijn partij werd gestooten. Deze uitgesto'o- tenen vormen nu een eigen oppositie-groep in het parlement onder aanvoering van den afgevaardigde Salyok. De merkwaardige omstandigheid, dat de partij door de con trole-commissie der bezetters werd toege laten, bevestigt het feit dat het hier niet gaat om „reactionnairen", maar om politici, die staan op den bodem der democratie, al is het dan de westelijke democratie. Maar de partij der kleine boeren werd gaandeweg door de terreur der rooden ge dwongen posities op te geven, en er in te berusten, dat de kleinste en zwakste partij van het land, de communistische, het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken bezet te. en meester bleef van het geheele vei ligheidswezen, dat men met hetzelfde recht onveiligheidswezen kan noemen. Alleen het politie-apparaat kost den staat 150 mll- lioen gulden, van de 180 millioen van het budget van Binnenlandsche Zaken. In de Hongaarsche democratie bestaat er geen veiligheid voor particulieren, die geen persoonlijke betrekkingen hebben met de linksche partijen. Niet alleen het toetreden tot de partij, maar ook mate- rieele middelen kunnen deze voordeelige betrekkingen tot stand brengen. De cor ruptie heeft een omvang aangenomen, die doet denken aan Duitschland en Italië in de laatste jaren der dictatuur. Niemand, zelfs niet de afgevaardigden der „burgerlijke" partijen, die toch het voorrecht der immuniteit bezitten, is er' des avonds zeker van, dat hij niet den volgenden morgen zal ontwaken in een gevangeniscel. En men tracht zich veilig te stellen zoo goed men kan. Binnen de sociaal-democratische partij heeft zich nu een openlijke rebellie ont wikkeld. De oude. bekende sociaal-demo craat Karl Payer, die in het concentratie kamp Mauthausen de nazi-hel heeft lee- ren kennen, heeft In een memorandum aan het partijbestuur energiek stelling ge nomen tegen deze misstanden. Dit memo randum zal op het a.s. partijcongres m Januari ter sprake komen. Payer denkt westelijk-democratisch, terwijl zijn tegen stander. Szakasitsch, geheel onder den ban van Moskou staat, en soms radicaler is dan de communisten zelf. Naar buiten wil men dezen onderlingen strijd der linksehen na tuurlijk verbergen, en daarom worden er van tijd tot tijd „reactionnaire samenzwe ringen" ontdekt. Een van deze samenzwe ringen. die onlangs aan het daglicht is ge bracht. bestond geheel uit vooraanstaande persoonlijkheden van het verzet tegen de nazi's. Déze menschen waren uiterst teleur gesteld over de ontwikkeling van het te genwoordige regime, dat in hun oogen nog catastrophaler gevolgen zal hebben dan de verpletterende vredesvoorwaarden die Hon- garij moet onderteekenen. De linkschen willen hun heerschappij stabiliseeren, zoolang de Russen nog in het land zijn. Zij willen het volk beroo- ven van zijn leiding en zich ontdoen van de persoonlijkheden, die voor hen gevaar lijk kunnen worden. Of hun dit gelukken zal valt te betwijfelen, want ook de ar beidersmassa is diep teleurgesteld in het roode democratische regime, dat een ellende over hen gebracht heeft, die het Hongaarsche volk nog nooit heeft onder vonden. De plaatsvervangers van de minis ters van de Groote N ier zullen heden middag voor het eerst in Londen bijeen komen om de beraadslagingen over qe vredesverdragen met Duitsch land en Oostenrijk te openen. Bevin zal als gastheer de vertegenwoordigers verwelkomen. De plaatsvervangende ministers zijn: Sir W. Strang en Lord Hood voor Enge land, Murphy en gen. Mark Clark voor Amerika. Fedor Gousef voor Rusland en Couve de Murvïlle voor Frankrijk. Aan den vooravond van de conferentie heeft Oostenrijk ten nota overhandigd, waar in het verzoekt als eerste slachtoffer van Hitler's agressie zoo spoedig een volledig mogelijk in de gelegenheid te worden ge steld om deel te nemen aan de voorberei dingen van het sluiten van het vredes verdrag met Oostenrijk. Noorwegen en Denemarken, die even als 16 andere landen uitgenoodigd zijn hun standpunt t.a.v. de verdragen uit een te zetten, hebben besloten geen de legaties naar Londen te zenden. Zij zullen met het zenden van een memorandum volstaan In Duitsche politiek en officieele krin gen te Berlijn is men hoopvol gestemd, dat minstens twee en mogelijk drie der groote mogendheden gunstig zullen staan tegenover den wensch, dat Duitsche des kundigen door de vier ministers van Buitenlandsche Zaken of hun adviseurs zullen worden gehoord. Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet-opper bevelhebber in Duitschland. heeft het Duitsche voorstel zoowel met Duitschers als met een aantal hooge geallieerde be- zettingsautoritoiten besproken. Tevens zou Murphy, de politieke adviseur van den Amerikaanschen militairen gouver neur in Duitschland, gunstig denken over het hoören van Duitsche deskun digen. Murphy, - die kort geleden uit de Ver. Staten te Berlijn is teruggekeerd, toonde zich „optimistisch'' over de vooruitzich ten voor overeenstemming tusschen de Groote Vier. Men verwacht, dat Murphy zich nauw zal houden aan de richtlijnen door Byrnes uiteengezet in zijn rede te Stuttgart van September j.l. Byrnes drong toen aan op de vorming van een federaal Duitschland, keurde de Fransche annexa ties van het Saargebied goed, stelde een voorloopige Duitsche regeering voor en verklaarde, dat de kwestie van Duitsch- lands Oostgrens volgens Amerika niet de finitief geregeld is. De historische vlag, die de Japanners in Maart 1942 van de Nederlanders heb ben afgenomen, is thans door een verte genwoordiger van het Geallieerde hoofd kwartier aan den chef van de Nederland sche militaire missie in Japan, luitenant- generaal W. Schilling, overhandigd. DINSDAG HILVERSUM I, 301 M.: 16.00 Zonne bloem, 16.30 Jeugd, 16.45 Liederen, 17.15 Kinderork., 17.45 Lez., 18.00 Bruce Lowe. 18.20 Sport, 18.30 Ned. Str.kr., 19.00 Nieuws, 19.15 Jeugd, 20.00 Nieuws 20.08 Gewone man, 20.15 Rad. Philh. Ork., 20.40 Film, 21.20 Lez., 22.00 Nieuws, 22.15 Avondgeb., 22.35 Gram,, 23.00 Orkest, 23.30 Gram. HILVERSUM II, 415 M.: 15.30 Piano, 16.00 Kwartet, 16.30 Zang, 16.40 Schoolbel. 17.00 Piano, 17.30 Skymas- ters, 18.00 Nieuws, 18.15 Gram., 18.30 Lez.. 19.00 Nu naar bed, 19.15 Jeugd, 19.30 Sopraan en piano, 20.00 Nieuws, 20.15 Bonte Dinsdagavond, 21.30 Gram., 22.15 Lez.. 23.00 Nieuws, 23.15 Willy de Vries, 23.45 Swing. WOENSDAG HILVERSUM I, 301 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Orgelspel, 7.45 Woord voor den dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.00 Ziekenbez., 9.30 Zang, 10.00 Gram., 10.30 Morgend., 11.00 Trio Knibbeler, 11.45 Fam.-'ber., 12.00 Gram., 12.30 Koor, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel. 13.45 Orkest, 14.30 Lez., 14.50 Kwartet 15.20 Howard Ferguson, 15.50 Cellorec., 16.15 Zang, 16.45 Jeugd 17.30 Lez., 17.35 Gram., 18.00 Piano. 18.30 Ned. Str.kr., 19.00 Nieuws, 19.15 Lez., 19.30 Lez., 20.00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I., 20.08 Orkest, 21.00 Lez., 21.20 Koor, 22.00 Nieuws, 22.15 Act. geluid, 22.30 Gram., 22.45 Avondoverd., 23.10 Vrij en blij, 23.45 Gram. HILVERSUM II, 415 M.7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 8.50 Vrouw, 9.00 Gram., 9.30 Waterst., 9.50 Gram., 10.00 Morgenw., 10.20 Vrouw, 10.35 Piano, 11.00 Gram.. 12.00 Pianoduo, 12.30 Ka lender, 12.35 Sextet, 13.00 Nieuws, 13.15 Lez., 13.20 Stafmuziek, 14.00 Orgelspel 17.45 Lez., 18.00 Nieuws, Vrouw, 14.45 Trio. 15,30 Jeugd. 17.15 18.15 Ramblers 18.45 Lez., 19.00 Gram., 19.15 Lez., 19.30 Lez., 20.00 Nieuws, 20.15 Sextet, 20.45 Hoorspel, 21.30 Opera, 22.45 Gram., 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een geduldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Sterven den, onze geliefde moe der, behuwd- en groot moeder, Mevrouw CORNELIA van GRAVEN weduwe van Johannes W. B. v. d. Meer, in den ouderdom van 71 Jaar. Noord wijk: M. C. REMMERSWAAL- v. d. Meer H. J. REMMERSWAAL Noord wijkerhout A. P. W. v. d. MEER A. v. d. MEER-Clemens en kinderen Sassenheim C. M. REMMERSWAAL- v. d. Meer J. H. REMMERSWAAL en kinderen Zilk: A. J. LANGEVELD- Hulsbosch en kinderen Sassenheim: P. A. W. v. d. MEER L. M- v. d. MEER- Warmerdam en kinderen Noord wijkerhout C. M. IMMERZEEL- v. d. Meer C. J. IMMERZEEL en kinderen De plechtige H. Uitvaart dienst zal plaats hebben op Donderdag 16 Januari 's morgens om 9.30 uur, in de parochiekerk van den H. Jozef te Noord- wij kerhout. Rozenkrans bidden 's avonds 8 uur. Heere- weg 8. Noordwijkerhout. Eenige en algemeene kennisgeving. Buitengewone algem. verg. van aandeelhouders op Woensdag 22 Januari 1947, des voormiddags te 11% uur in een der zalen van Rest. Brinkmann, Gr. Markt te Haarlem. Punten van behandeling liggen van heden af ter in. zage ten kantore der ven nootschap. DE DIRECTIE Vereeniging „IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN". Buitengewone algemeene ledenvergadering op Woensdag 22 Januari 1947, n.m. 8.30 uur, in het Café- Restaurant Gebr. Brink mann. Groote Markt te Haarlem. ledenzijn zij, die de con tributie over het vereeni- gingsjaar 1 November 1945 tot ultimo October 1946 hebben voldaan. HET BESTUUR Notaris ROOZEN te Haarlem bericht, dat het op 16 Jan. 1947 te veilen perceel 1ste Hoogerwoerddwarsstraat 2, niet is ontruimd, doch per week is verhuurd voor 15.50. 15, 16, 22 en 23 Januari 20 en 27 Januari 15, 20, 22 en 27 Januari STENO 16 en 23 Jan. Fr. Halsstr. 1 - Telef. 14624 Haarlems Kunst Centrum VRIJDAG 17 JAN. I£tt7 20 uur precies Tulnzaal Concertgebouw een zeer m.m.v. Haarlemsche kunstenaars Marguerite Couperus A. d. Vleugel Bets Nederkoorn Wim Povel vertelt een sprookje Ans Bouter, piano Jan Hesmerg, viool Chiel de Boer en zijn schimmentheater A. d. vleugel Bert Botterman Toegang f 1.50, ƒ1.80 en ƒ2.50 (bel. inb.). Leden 1.25 alle rangen. Plaats. >espreken by Concertbur. Uphenaar, Kruisweg 49. Wordt lid van Haarlems Kunst Centrum, contri butie 3 p. jr.studee. renden 1.50 p. jaar. U kunt zich opgeven by Alphenaar. WARMOESSTRAAT 24 TELEFOON 13391 HAARLEM Concgrtbureau Alphenaar Maandag 20 Jan. 8 uur Gem. Concertzaal LIEDERENAVOND Aan den vleugel: Het programma bevat liederen van Strauss. Schumann, Debussy, Britten en oud-Neder- landsche liederen. Entrée ƒ1— (pl. rechten). Kaartverk. en pl.bespr. bij Alphenaar, Kruisweg 49. Gem. Concertzaal, H'lem Vrijdag 17 Jan. '47, 20 u (7e concert serie B) Dirigent Solist: JAAP Entree: ƒ1.70, incl. bel. Voorverk. en pl.bespr. bq 't Concertbur, Alphenaar, Kruisweg 49, Haarlem. Gratis inlichtingen verstrekt: Dp druk UITGEVERSKANTOOR kan terstond geplaatst worden goed kunnende typen, leeftijd 1820 jaar en uitsluitend voor de afdeling Uitgeverij. Brieven met uitvoerige inlichtingen omtrent genoten on derwijs enz. onder no. 86463 aan het bureau van dit blad. Het Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers te Amsterdam houdt" zitting tot het geven van inlich tingen en het inschrijven van gegadigden als voor Land- en Luchtstrijdkrachten en Beroeps militair voor Koninklijke Marine Vloot, Mariniers en Marine Luchtvaartdienst elken Maandag- en Donderdagavond van 710 uur. VRAAGT Alleen zij, die in staat zijn geheel zelfstandig een heeren modezaak te kunnen leiden, komen in aanmerking. Brieven onder no. 86471 aan het bureau van dit blad. HET WIT-GELE KRUIS TE HAARLEM heeft weer de beschikking gekregen over een aantal gegevens, waardoor dames of heeren met eenigen vrijen tijd, loonend propaganda-werk kunnen verrich ten. Brieven a/d secretaris, Iepenlaan 56, Bloemendaal. GEVRAAGD vcor spoedige indienst treding een Enige kennis van de textielbranche ge wenst, en voor kantoorwerkzaamheden. Mulo-opleiding en enige kantoorroutine wordt verlangd. Schriftelijke sollicitaties met opgave van verlangd salaris, vorige betrekking, etc. gevraagd. WASSCHERU BEELEN, Bleekersvaartweg 13, Heemstede. om in hel bedrijf te worden opgeleid. Enige kennis van textielbranche gewenst. Brieven onder no. 86461 aan het bureau van dit blad. ELECTRO-TECHN. REPARATIE-INRICHTING Spaarne 3. Haarlem, vraagt voor haar bedrijf; Aanmelden dagelijks aan het kantoor, Spaarne 3. gevraagd voor expeditie en hulp in wasscherij. „De Toekomst", Kennemer- straat 1, Haarlem. gevraagd voor hele da gen, In klein gezin, zelf standig kunn. werken; geen winkelwerk. Aanm. na 6 uur, Mevr. Hartog, Kruisweg 50, Haarlem. Dames doet NU Uw voordeel Ruime sorteering in: HUISKAMERKAPPEN WANDLAMPEN KROONKAFJES Lage prijzen Schagchelstr. 1 Tel. 12430 GEVRAAGD N.V. KISTENFABRIEK „HAARLEM" HARMENJANSWEG 101. Wie kan mij helpen aan event, met gebruik van keu ken. Br. onder no. 86451 bur. van dit blad. beslist le klas vooroorlog- sche kwaliteit, 3.90 Divers BORSTELWERK Zijlstraat 2430 TE KOOP PRIMA f 75.— per 1000 K.G af werf. Vijfhulzen. HOUTHANDEL „WAT NU" Telefoon Haarlem 18483 i y* f 12,50 fl yT Haarlem Tel. 19981 Gedempte Oude Gracht 11 Smedesiraat 4345 giuiiiiiiiiiiiiiHUiiuiiiimiiitnimiiniiiiiimimiiiniiiiimmtiiimiiiuitiiuimimiu (16 cents per m.m.) DIDIPU. HUISNAAISTER b z. a. Br. onder no 84005, bur. van dit blad. bekwaam CHAUFFEUR b. z. a., v.g.g.v. Gew. op lange afst., bek. met levensmidd.- branche. Br ond. no. 84009, bureau van dit blad. ADMINISTR. WERKZAAMH. gezocht door pers. met veel vr. tijd. Mulo- en Handels- avondschoolopl., 8-jar. kan toorervaring. Typen. Brie. ven onder no. 84023, bureau van dit blad. JONGEMAN. 25 J„ bjs.a. voor alle voork. werkzaamheden Brieven: Berckheydestraat 22 rd GEDIPL. COSTUMIèRE kan weer werk aannemen; tevens te koop bed (zeegras) 1 15.- Br. no 83257, bur. v/d blad. H.H. KAPPERS. Gevraagd een nette R.K heerenkap persbediende tusschen Lei den en Haarlem. Prettige werkkring. Br. onder no 84013, bur. v. d blad. NET MEISJE gevr. voor dag of dag en nacht, veel vrii. Mevr Hansen, H. Dreef 123. Heemstede. I5.K. DAGMEISJE gevr van 9 tot 2 uur Mevr. Franken, Dr Cuiperslaan 16. Heem stede Telef. 28128 R.K. MEISJE voor d of d. en n. gevr. 1 Febr. of eerder. Flink loon, veel vrij. Meer dere hulp aanw. Goede get, vereischte. Br. onder no. 84033. bur v d. blad. BESCH. R.K MEISJE gevr. uitsl. v verzorging van ld. kinderen. Dipl. kinderver zorgster of derg. strekt tot aanbeveling Liefst extern; meerdere hulp aanw. Brieven no. 84031. bur. v. d. blad. AGENT-INCASSEERDER voor Haarlem gevr. Borg kunnende storten. Br. ond. no. 83299 bur. van dit blad. EENIGE NETTE MEISJES kunnen geplaatst worden op de inpakafdeeling van Goemans' Puddingpoederfa- br'ek N.V.. Raadhuisstr. 2, Haarlem-Noord. Hoog loon. Tramgeld wordt vergoed. Aanm.kantoor Raadhuis straat 2 NET MEISJE voor direct ge vraagd, v. d. en n„ klein gezin. Prettige werkkring. Joh. Vermeerstr. 27, Heem stede. NET MEISJE of werkster ge vraagd van 93. Hoog loon. Joh. Vermeerstr. 14, Heem stede FLINKE WERKSTER gevr., uitsl. voor Dinsdag. Mevr. Koning, Heerenweg 179 (bij Zandv.laan)Heemstede. NET DAGMEISJE gevr. van 912 of 92 uur Mevr. Aeg. Swarte landzichtlaan 28, Heemstede. NET R.K. MEISJE gevraagd voor de ochtenduren van 912 uur Aanm.; Rijks straatweg 229, Haarlem- BEDIENDE gevraagd voor benzine-laaüstation, R. Slikker en Co., Heerenweg 232. Heemstede NET MEISJE gevr. v. d. en nacht, op buitenplaats bij Arnhem. Goede behandeling. Goed loon. ïnl.; Kleverpark weg 125, Haarlem. FLINKE IIUISII IIULP, dagel. v. 8.301.30 u. Kle verlaan 149. Haarlem. NETTE VERKOOPSTER gevr. liefst met. manufact.vak e- kend, leeftijd pl.m. 23 jaar. Br. no. 83269. bur v/d blad. 1 iy EEKEND-K OF FERS, 50 cm. 1.. 20 diep, gevraagd. Br. no. 84007, bur. v/d blad 4 STOELEN. 1 tafel. 1 buf. fet, 2 hittewagens, 1 hitte- tuig te koop. Koolstèeg 9. Haarlem BRANDHOUT, kachelklaar, f 70per ton franco thuis Koolsteeg 9. duitsche kruissnarige PIANO, prijs f 745. Tevens bontjas, veulen, m. 42. prijs f 175,Sophiastraat 4 zw. Voor bez. piano Hagestr. 24 van 912, 26 uur MOD. KINDERWAGEN, kin derstoel, Weener koffergram. met 13 platen, bruin hee- rencostuum (m. £0) 2-pers. gestikte deken to koop. Twijnderslaan 17 Haarlem. ROSE ZIJDEN GELEGEN IIEIDSJAPON voor meisje, z.g.a.n.. maat 42-44. f 35. bruin fluweelen dameshoedje f 10.Br. onder no. 84003. bureau van dit blad. SCHRIJFMACHINE. merk Remington kantoor N 10 te koop. Timorstraat 188, Haar lem. MASSIEF" EIKEN BUFFET m. geslepen middenspiegel en opzet voor glaswerk, prijs f 150. Kloppersingel 33 EEN ORIG. ST. BEKNHARD. alleen v. ser. liefh. Craye- nesterlaan 136 BRANDHOUT, centrale ver- warmingsbl. f 50 per ton: kachelblokken f 60 per ton. Schoone Kruidbergerweg 69. Santpoort. IIEERENJAS te koop aange boden. Aanm. Woensdag- en Donderdagavond 78 uur Kleverparkweg 34. MOD. RADIOTOESTEL te koop. Tafelbergstr. 3. Haar lem-Noord 1 PR. HOGE BR. DAMES SCHOENEN, maat 42: 1 vr. werkschoenen, mt. 43, te koop. v. Nesstraat 26, Haar lem-Noord MODERN COLBERT EN VEST (zwart) m. gestreepte pantalon te koop. Prima maatw.. nieuw en vooroorl.. maat 54. Pegasusstraat 40. TE KOOP 1 I. lederen hee ren- en damesmotorjas, Philips' pick-up dansnl. en ganglooper, 5'/2 M. Dr. Leydsstraat 7 zw., Haarlem. ELECTH. SPOORTREIN, mo dern model, Fr. fabrikaat, met zeer veel assessoires, ter overn. Br. ond. no. 83231 bur. van dit blad. KINDERWAGEN te koop v.o. L. Heermstraat 22. KOFFERGRAM. z.g.a.n. met pick-up en 19 mod. platen, Hawaii enz. f 80,Am. zw vos, pracht bont, nieuw, f 85.KI. partij gummi- sponsen. v.o., vanaf 50 ct. L. Poellaan 40, Haarlem. JONGENSW.JAS, 9—11 j., m.mantel, 14 j„ m.regenjas, 16 J. en m.fiets te koop. Bosch en Duinpl. 4, Bloe mendaal. SCHERMMATERIAAL te k. gevraagd door de Politie- sportver. „Haarlem". Aanb. dagel. van 912 uur. Bur. v. Pol., Smedestr., kamer 14. PIANO'S, Duitsche kruissna rige, vanaf f 875.Ben- ner's Pianohandel. Ambon, plein 14. A'dam, tel 52719. ZWARTE damesmantel met Sealbont. maat 42-44, f 50.—; zwarte mantel zon der bont, maat 44-46. f 50.-; mooie bontjas, Russisch veu len te koop. Van Kuyk, Wagenweg 150, Haarlem. WITTE ZIJDEN of TROUW JAPON gevr. (m. 46). Aan- geb. lap zijde (bleu). Br o. no. 83287 bur. van dit blad. GRAMOFOONPLATEN gevr Jansstraat 39, Haarlem, te lefoon 15639. LEGE FLESSEN, zuurpotten, jampotten gevraagd. Jans straat 39, tel. 15639 PRIMA EIKEN HUISKAM.- A MEUBLEMENT. Adres: Brouwers-kade 53, Haarlem. RUSSISCHE LESSEN aange boden. Br. onder no. 83283 bur. van dit blad. GEMEUB. ZIT-SLAAPK. m. pension aangeb., omg. sta tion Haarlem, aan besch. heer, b.b.h.h. Br. onder no. 84015. bur. van dit blad KAMERS. Gevr. door dame zit- en sl.kamer of gr. zit- sl.kamer met voll. pension, in H'lem of O'veen. Prijs 125.p. m. niet te boren g. Geen beroeps. Br. onder no. 83285 bur. van dit blad. KLEIN ATELIER te huur gevraagd. Ook buiten de stad Brieven aan kleerma kerij Rijnders, Pegasus straat 40. GROOTE MOOIE ZOLDER KAMER m. v. wascht. en stookgel. voor berg-, woon ruimte of atelier aangeb. Zijlweg 65. RUILEN. Aangeb. gotiden dameshorloge; gevr.; popu laire gramof.platen. Brieven onder no. 84011, bur. van dit. blad. HUIS MET TUIN te huur gevraagd, in of bij Haarlem; in ruil voor vrije villa in centrum van Apeldoorn. Huur f 600—Br. no. 83291 bur. van dit blad. KIPPEN EN EENDEN te kopp, le kwaliteit. Pluimvee- bedrijf ,,'t Spaarne," Schalk- wijkèrweg 127. foto scherpenhuyzen voor uw kinderfoto's. Sta ten Bolwerk 6. tel 20095. WONINGRUIL. Aangeboden: bovenhuis centr H'lem, bev. 5 kam., badk. en keuken. Huurpr. f 55.p. m. Ge vraagd; vrij huls in bosctv- rijke omgev., omtrek H'lem. Br. no 83263. bur. v/d blad. WONINGRUIL Den Haag-- Haarlem. Vrij bovenin us. f 5.75 p. w Spoed. Adres. Ohmstraat 17 Den Haae-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4