DRIE EENHEDEN HUISBRAND IN FEBRUARI Frankrijk naar de traditie van voor den oorlog? St. Martha-vereeniging 40 jaar Nog steeds kerkvervolging in Albanië Tabaksrantsoenen zullen worden verdubbeld BESTAND MEER DAN 350 MAAL GESCHONDEN Republikeinen bereidden aanvallen voor op groote steden nHS» - /-li Auriol en Champetier de Ribes Kamer-presidenten Drie jubilaressen ontvingen Pauselijke onderscheiding Zelfs de biechtvaders staan onder bewaking Wat 1947 ons brengt Tot hoofd en hart Vetpositie nog ernstig Het weer Wilkes „op vacantie in Engeland GRONDWETSWIJZIGING AFGEKONDIGD woensdag 15 januari T947 69sfe JAARGANG No. 23747 MINISTER HUYSMANS SPREEKT Textiel Tabak Export m WORDT DE LILIAN GEBORGEN? Kansen daartoe zijn gestegen Mm.-Generaal neemt contact weer op SOEKAWATI NAAR NEDERLAND Soms denk je, dat er menschen zijn, die niet gelukkig willen wezen. \Zij zijn bang om tevreden te zijn^j PRINS BERNHARD Inspecteur-generaal der Kon. Marine Mgr. Eras in ons land ONZE UITVOER Gedeeltelijke zeeliedenstaking in Antwerpen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: WSeverin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeeMngen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. hi£eraal George Marshall, de nieuwe mi- «67* 7)1117 Rld'f 7/»n W o/»Ji o VnTsom riant T/oer Staf7" van Bui*enlandache Zaken der Ver. *-en> per vliegtuig onderweg van China - Washington, in gesprek met zijn chtgenoote, hij zijn aankomst op het Hickam vliegveld op Hawaii Ten Departemente ontving minister Huysmans vertegenwoordigers van de pers. Ondanks den drogen aard der behandelde onderwerpen, slaagde deze bewindsman er in zijn auditorium meer dan twee uren te boeien, in figuurlijken zin. Het was een symphonie van afwisselende klanken in mineur en majeur. Maar de laatsten hadden de overhand, want de minister heeft zin voor humor en menigmaal deed hij in de groote vergaderzaal met zijn strenge betimmeringen een uitbarsting van hilariteit ontstaan, ondanks de sombere inleiding van zijn causerie. Want wij werden allereerst herinnerd aan het heden van schaarschte en gebrek aan steen kool, nout, ijzer en staal. Ook andere materialen, noodzakelijk voor den weder opbouw, textiel, papier en tabak worden nog in onvoldoende mate aangevoerd. Maar laten wij niet vergeten, dat deze schaarschte 'n wereldverschijnsel is, dat zich overal in meerdere of mindere mate voordoet en zich in kleeding, voeding en behuizing doet kennen. Wat het kolenprobleem betreft het pro gram onzer regeering beteffende de voorziening van huisbrand zoowel als in dustrie is in de war geloopen; de rede nen? Te vroege vorst, de binnenvaart dichtgelopen, John Lewis en moeilijkhe den bij den uitvoer van de Ruhr. De voorraden vertegenwoordigen slechts een of twee maanden aanvoer; vandaar een beknotting van 20 pet. van de industrie. Maar aan de kolen voor huisbrand zal niet worden getornd. In den loop van Februari worden nog drie eenheden aangewezen. Wel moet met een voor zichtige gasrantsoeneering worden re kening gehouden. In het Zuiden van het land, waar het zoogenaamde ferngas uit de mijnen ge leverd wordt, zullen de groote steden méér te lijden hebben, omdat de kunst- mestfabrieken prioriteit hebben voor de stikstofbinding. Vetkool en cokes spelen, ook voor ruilhandel, tegenwoordig een even belangrijke rol als vroeger goud. Indien in 1946 hout het zorgenpunt ge weest is, kan men voor 1947 hetzelfde verwachten ten aanzien van ijzer en staal. De vooruitzichten worden dikwijls teniet gedaan door de niet nakoming van leveringstermijnen op contract. Al les zal Worden gedaan om den wederop bouw te bevorderen doch een moeilijk probleem is cement en glas. Ook de textielpositie baart nog groote Zorgen, ofschoon men hoopt het mini mum-niveau voor de binnenlandsche ver zorging dit jaar te kunnen benaderen. Ook hier speelt wereldschaarschte een groote rol, zelfs in de meest welvarende landen zooals Zwitserland en Zweden. Op dat gebied is ook niet alles goud, wat daar in de uitstalkasten blinkt. In 1947 zullen in Nederland 80 textielpunten worden aangewezen, waarvan 25 reeds tn net bezit van liet publiek zijn. Ge tracht zal worden de bevoorrading zóó te verzekeren, dat personen boven de één jaar een costuum en een overjas of een mantel en een jurk kunnen krijgen. Hiervoor zijn 61 millioen vierkante me ter stof noodig. De jaarproductie In Ne derland is slechts 24 millioen vierk. me ter. Voor meerdere industrieele en tech nische doeleinden zooals filterdoeken en canvas is 30 millioen strekkende meter textiel benoodigd hetgeen overeenkomt met 100 millioen textielpunten. Een doorn in het oog der bevolking is de uit voer van textielproducten. Deze bedraagt slechts 5 pet. voor wollen weefsels, 8 Pet. voor katoenen weefsels en 10 pet. voor kunstzijdeweefsels. Dit zijn natuur lijk doorsneecijfers van de totale pro ductie. Men moet ook denken aan den deviezennood en aan de inducement, om' ons niet van de internationale markten te laten verdrijven. Bovendien moeten Wij grondstoffen en importartikelen aan voeren. De minister deed een dringend beroep op producenten, handelaren en Consumtenten om rekening te houden met de textielschaarschte waaronder wij gebukt gaan. Geen meter mag onnoodig Worden verbruikt. Zooveel mogelijk moet beschikbaar komen. Geen goederenont trekking dus en geen ontduiking der Prijsvoorschriften. De toestand op het gebied van levensonderhoud is al pré cair genoeg; onregelmatigheden zullen ernstig en hoog worden openomen. En nu de tabakspositie. In 1947 zal, Zooals bekend, het tabaksrantsoen voor hiannen worden verdubbeld. Om de trouwen te troosten, zullen deze in Maats van zes negen luiers ontvangen, Voorzoover zij daarvoor teminste in aan merking komen. De papierkwestie is en blijft moeilijk. Tte vooruitzichten voor rotatiepapier zijn Met gunstig. Getracht zal worden den *Midigeö toestand te bestendigen. Ver der zal men dit jaar wel niet komen, toen zal zelfs blij mogen zijn, als 't zoo blijft als het is. Ten opzichte van de zoo brandnoodige Industrialisatie van ons land merkte de Minister op, dat ook hier twee factoren haar voren komen. Nederlands gemis aan grondstoffen en op het oogenblik Minister Huysmans het inconvenient, dat te veel aan den consumptie-sector moet worden opgeof ferd ten koste van den productie-sector. Toch zou het zaak zijn, dat wij ten spoedigste beginnen met de oprichting van gespecialiseerde industrieele be drijven, op chemisch en technisch ge bied, evenals dit in een land, eveneens arm aan ertsen en grondstoffen, als Zwitserland, het geval is. België is onze vrijgekozen partner. Wij hopen, dat uit deze verloving een gelukkig huwelijk moge groeien. Onze industrialisatie moet niet ondergeschikt worden gemaakt aan onze buren, doch krachtens de economische unie in ge meenschappelijk overleg en door voort durend contact haar beslag krijgen. De minister is van harte bereid hieraan mede te werken. Bij deze industrialisa tie behoort de Overheid zooveel moge lijk alleen beschermend op te treden. Luik en Luxemburg hebben op ons een grooten voorsprong. Nederland zal een beroep moeten doen op staats- of bui- tenlandsch kapitaal. In sterke mate moet men in alle nuchterheid op par ticulier initiatief blijven aangewezen. De Staat moet het klimaat en de omstandigheden scheppen en zijn be middeling verleunen voor de research, de hooge vakopleiding en technische training, het experimenteeren, het op nemen van contact in het buitenland. Een gezond evenwichtspunt moet wor den gezocht, maar alle zeilen moeten worden bijgezet. De export moet geleidelijk zoo kun nen worden uitgebreid, dat leeningen in het buitenland niet meer behoeven te worden gesloten. Binnen een paar jaar zal de betalingsbalans evenwichtig moeten worden gemaakt. Doorvoerhan del en wedA-keerig veredelingsverkeer moeten worden nagestreefd. In het ka der van de deviezenregeling behoort driehoekshandel te worden aangemoe digd. Rotterdam moet weer een belang rijke transitohaven, Amsterdam zijn traditioneele positie van stapelmarkt gaan vervullen, hetgeen door de na streving van een zoo groot mogelijk Minister Huysmans heeft gisteren in een persconferentie medegedeeld, dat Nederland kan rekenen op: Kolen: drie eenheden in de maand Fe bruari, met een redelijke kans dat deze bonnen In de maan den Februari en Maart zullen kunnen worden gehonoreerd. Textiel: in den loop van 1947 zullen 80 textielpunten worden aange wezen (waarvan reeds 25 zijn aangewezen). Getracht zal worden, de bevoorrading zoo te verzekeren, dat personen boven één jaar een costuum en een overjas of een mantel en een jurk zullen kunnen krijgen. Aanstaande moeders zullen in plaats van zes, negen luiers ontvangen. Zeep: kinderen beneden één Jaar zullen binnenkort een extra- toewijzing ontvangen. Tabak: het rantsoen voor mannen wordt medio 1947 verdubbeld. Papier: de toewijzingen voor kranten papier zullen hopenlijk dit jaar op het huidige peil kun nen worden gehandhaafd. Auto's: onderhandelingen zijn gaan de, om regelingen te treffen voor de levering van eenvou diger auto's. 1 handelsverkeer met Indië mede zal kun nen worden bevorderd. Het regeerings- standpunt ten opzichte van buitenland- sche deelname in de Nederlandsche in dustrie is, dat deze voor de particuliere ondernemingen aser gewenscht kan zijn, onder voorwaarde, dat dit buitenlandsch belang niet gaat domineeren. Niet al leen op financieel gebied is deze ont wikkeling gewenscht, doch ook wat be treft methodes, uitvindingen en procé dés. Uit een vraaggesprek, dat zich aan het einde der vergadering ont spon, bleek, dat de internationale vetpositie nog altijd ernstig is, doch dat binnenkort kinderen beneden één jaar een extra-toewijzing ont vangen. De centrale adviescommissie voor de prijzen zal zich bezighouden met de maatregelen, welke behooren te worden getroffen om den zwarten handel in textielwaren tegen te gaan. Tot nog toe waren in hoofdzaak alleen luxe auto's in het buitenland beschikbaar, doch voor het komende jaar zullen met de Nederlandsche Ford- en andere fabrieken regelingen worden getroffen voor de levering van eenvoudiger wagens. De koppelhandel in i het internationaal handelsverkeer dwingt ons ook tot aan vaarding van andere minder nuttige ar tikelen, doch men moet niet gelooven, dat bloembollen overal gaarne gezien worden. De exportcommissie gaat er mede aecoord, dat vrije beschikking over gekweekte deviezen vooralsnog niet kan worden toegestaan. Binnenkort zal iets worden medegedeeld over een cam pagne nopens uitbreiding der productie activiteit. Het losgeven der quota's is technisch nog niet opgelost, doch in studie genomen. De beste prijsbeheer - sching bestaat volgens den minister in constructieve concurrentie. Dr. Van Mook begroet den heer Van Poll na de aankomst der Commissie-Generaal in lndië De Nederlandsch-Indische regeering heeft een communiqué uitgegeven, waarin 't volgende wordt medegedeeld: „Het is duidelijk, dat tot dusverre het bestand nog niet heeft geleid tot een aanzienlijke beperking van de vijande lijkheden. Het aantal schendingen van het bestand door republikeinsche strijd organisaties is eerder toe- dan afgeno men. Dit communiqué kan dienen om aan te toonen, hoe de huidige situatie ontstaan is"- Het communiqué geeft dan een vol ledig en gedetailleerd overzicht van de onderhandelingen en besprekingen over de ongeregeldheden te Palemfoang, Pa- dang, Medan, Bandoeng en Soerafoaja, na het sluiten van de bestandsovereen- komst 14 October 1946. Naast deze bij zonderheden, die uitsfbuitend feiten aan het licht brengen, zegt het communi qué: Eiken dag zijn er tallooze infiltra ties van republikeinsche strijdkrachten en artillerie-"beschietingen van doelen binnen de Nederlandsche zones en wor den versperringen aangebracht en mij nen gelegd.. Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen, overwegend droog. Aan houdend zacht weer, doch in den nacht en ochtend iets lagere tempera tuur. Matige, tijdelijk krachtige wind tusschen Zuidwest en Zuid. Zon 8.4216.38; '-van 2.4512.09. Zes personen werden gedood en tien gewond toen een Dakota-vhegtuig te Stowing tusschen Ashford en Folkestone in een dichten mist tegen een heuvel vloog. Op de plaats des onheïls (Telefonisch van onzen Parijschen correspondent) .De verkiezing van den eersten presi dent der vierde republiek, waarvoor a.s. Donderdag het Fransche parlement in het Paleis van Versailles in congres bij eenkomt, blijft wel ver van de beteeke- nis af, die zij zou hebben, indien zij, overeenkomstig de bij de bevrijding ge wekte verwachting, generaal De Gaulle aan het hoofd van een in eendracht en sterkte herboren staat Sing brengen. De verkiezing zou zich dan kunnen af spelen in den eenvoudigen en indruk- wekkenden vorm eener acclamatie. Nu zal zij waarschijnlijk de moeizame en in publieke onverschilligheid aanvaarde uitkomst zijn van partij-onderhandelin gen, voortzetting eener vooroorlogsche traditie. Men weet dat generaal De Gaulle op 29 December j.l. bevestigde, dat hij geen candidaat zou zijn voor het president schap der republiek, wijl „hij er niet voor voelde in onmacht de onmacht van den staat te presideeren." Na zijn scherpe veroordeeling van de in Octo ber aanvaarde Grondwet, die z. i. de doelmatigheid van de staatsinstellingen opoffprde aan de almacht der partijen, was van De Gaulle geen andere hou ding te verwachten, evenals van de door hem in het geding gebrachte partijen enkele der machtigste een andere hou ding moeilijk zouden hebben kunnen verwerken. En ongetwijfeld is, wat Blum aïet "handhaaft!" maar"Let gebeurt* "ven enkele weken geleden bij wijze van re pliek in zijn regeeringsverklaring in vlocht, juist: „Zonder georganiseerde partijen is een parlementaire democra tie nu eenmaal onbestaanbaar.' Zoo het al waar is, dat generaal De Gaulle teleurgesteld is. het is evenzeer waar, dat generaal De Gaulle velen teleurge steld heeft, die er toch heusch niet om vroegen. De ervaring zal uitwijzen of De Gaulle's sombere profetieën in vervulling gaan. Alvorens liet congres overgaat tot het verrichten van de stemmingen moet liet- nog de wijze van stemmen vaststellen en officieel kennisnemen van de gestelde candidaturen. Wat het laatste betreft, iedere burger die den leeftijd heeft, van onbesproken gedrag is en in het niet be twiste bezit van zijn geestesvermogens, kan zichzelf presenteeren en de voorzit ter van de kamer moet een dag of wat geleden een vijftiental brieven met parti culiere candidaatsstellingen hebben ont vangen en doorgegeven. Wat voor grap penmakers daaronder zijn, is nog> niet bekend. Als vermoedelijke officieele candidaten van drie der vier belangrijkste politieke groepeeringen worden genoemd: Robert Schumann (Elzasser) voor de Republi keinsche Volksbeweging, Vincent Auripl voor de S.F.I.O. en Queille of Yvon Del- bos voor het Rassemblement des Gauches. Dit zjin de candidaten, die voor de ope ningsronde naar voren worden geschoven, waarbij zeer waarschijnlijk geen het ver- eischte aantal stemmen zal verkrijgen. Daarna begint het zoeken naar een com- promiscandidaat; men kan dan terecht komen bii een andere persoonlijkheid, die vrii algemeen aanzien geniet, waarbij ge dacht wordt aan Herriot, zoo Auriol zieli vaak, dat men aanbelandt bij iemand, die juist zoo min mogelijk een persoonlijkheid is. Van aanzienlijken invloed op de stem ming kan zijn of deze geheim dan wel openbaar is; in de Grondwet is daarom trent vooral met het oog op een toen nosi mogelijk geachte candidatuur van T>e Gauile geen bepaling opgenomen. Dit punt evenals dat van de vereischte meer derheid, zijn de voornaamste onderdeelen van de procedure, welke het congres voor af zal hebben te regelen. Uit de groepeeringen der stemmen, welke zich vanmiddag hebben gevormd rond de candidaturen voor den voorzit terszetel van resp. de Nationale Verga dering en den Raad der Republiek, is gebleken, dat de belangrijkste partijen elkaar niet hebben gevonden voor een „harmonieuze" verdeeling van de vier presidentschappen. Vincent Auriol is met slechts 24 stemmen meerderheid herko- zenen tot kamerpresident, waarbij hij den steun had van de communisten en van rechts, terwijl het Rassemblement des Gauches op een eigen candidaat stemde, evenals de M. R. P. Deze laatste deed zulks bjj wijze van represaille tegen de S. F. I. O., wier stemmen in den Raad der Republiek voor de candidatuur van Monsieur Marianne, den eoir.munisti- schen candidaat, zij uitlegt als een hard nekkig volharden in een stelselmatige begunstigig van de communistische partij ten nadeele van de M. R. P. Zoowel voor de presidentskeuze als voor de op lossing van de daaropvolgende regee- ringscrisis schijnt dit bijzondere verwik kelingen te beloven. De candidaat der M. R. P. Champetier de Ribes werd niet temin tot voorzitter van den Raad der Republiek gekozen, omdat bij de derde stemmingsronde het Rassemblement des Gauches zijn candidaat terugtrok en Champetier hetzelfde aantal stemmen behaalde, 126, als de communistische candidaaH Daar Champetier de oudste was van de twee, kreeg hij den voor zitterszetel. Volgens een bericht van het Agence France Presse zou tusschen Blum en Attlee onder meer de kwestie van een Framsch-Britsche alliantie besproken i zün. In de periode van 1 November tot einde December 1946 zijn in totaal meer dan 350 min of meer ernstige gevallen van schending van het be stand door republikeinsche strijd organisaties gemeld. Het staat on- omstootelijk vast, dat plannen zijn beraamd voor grootscheepsche aan vallen op Semarang, Buitenzorg en Palembang, en slechts dank zjj tijdig optreden van de Nederlandsche troe pen kon de uitvoering daarvan worden voorkomen. Niet alleen de Nederlandsche troepen hebben geleden van de actie van de republikeinsche strijdorganisaties, doch bijna dagelijks worden gevallen ge meld van terreur jegens de bevolking, die in de omgeving van de demarcatie lijn woont. Mishandeling, moord, ont voering, plundering en vernielingen zijn telkens weer gemeld. De gebeurtenissen op Sumatra toonen de ernstige gevolgen van verkeerd ge richte propaganda aan. De Nederlandsche regeering is nog steeds bereid aan te nemen, dat het optreden van generaal Soedirman en de daarop volgende redevoeringen van re publikeinsche autoriteiten, waarin ge tuigenis wordt afgelegd van den twijfel over de oprechtheid van Nederland met betrekking tot de inachtneming van 't bestand, te wijten is aan onjuiste en onvolledige voorlichtingen. Uit vrees voor verdere schade, die door dergelijke onjuiste propaganda zou kunnen worden aangericht, heeft de regeering het noodzakelijk geacht de voorafgaande feiten in hun onderlingen samenhang te publiceeren. De regeering is bereid en in staat, zoo noodig deze feiten aan te vullen en met bewijzen te staven, aldus besluit het communi qué. Het 1506 brt. metende Deensche stoom schip „Lilian", dat Zaterdagavond op de Noorderhaaksgronden bij Den Helder is ge strand, blijkt een taai schip te zijn, dat voorloopig uit den ongelijken strijd met de golven als overwinnaar te voorschijn is ge treden. Maandagavond bestond er, gezien de hachelijke situatie waarin het schip zich bevond, nog slechts geringe hoop op ber ging. Dinsdagmiddag echter, toen de ..Dorus Rijkers" met enkele leden der Deensche bemanning aan boord voor den derden, achtereenvolgenden dag uitvoer om pools hoogte te nemen bij wat men dacht dat door den storm nog slechts een wrak zou zijn, was van de .Lilian" geen spoor meer té bekennen. Tot verbazing en opluchting van de Deenen vond men de „Lilian" ech ter op een geheel andere plaats, n.l. tegen den Razenden Bol aan den Noordkant van :t Westgat terug. De kansen tot berging zijn nu ten zeerste gestegen. Zoowel van de „Stentor" van de fir ma Wijsmuller uit IJmuiden als van de „Bomdiep" van de firma Doeksen op Terschelling, de beide sleepbooten, die vandaag opnieuw een poging zouden wagen het gestrande Deensche s.s. „Lilian" vlot te trekken, ontbreekt sinds Dinsdagmiddag ieder teeken. De booten waren gistermiddag op weg naar hun basis, maar keerden niet naar Den Hel der terug, nadat gebleken was, dat de „Lilian" misschien nog geborgen zou kunnen worden. J De „Daily Telegraph' van hedenoch tend schrijft onder een twee koloms kop „Holland's star forward at Highbury tody": Een der meest geïnteresseerden onder de 60.000 toeschouwers bij den cup-wedstrijd ArsenalChelsea, vano daag op Highbury, zal Wilkes zijn, die de beste amateur-voorhoedespeler van het continent genoemd wordt. Wilkes, die na EngelandNederland in Hud- dersfield een grooten inruk achterliet, is hier voor een kort bezoek, waarvan verwacht wordt, dat hij voo een der leir ddende Britsche clubs als amateur voor het volgende seizoen zal teekenen. Er zijn natuurlijk nog formaliteiten te ver vullen. De speler moet bijvoorbeeld een baan in Engeland hebben. Wij meenen, dat hij in verhuizingen doet. Een dozijn clubs wil hem graag aan zich verbinden en ogetwijfeld zal vanavond na den wed strijd in dezen geest onderhandeld wor den. Wilkes is pas 23 en speelt voor het Rotterdamsche Xerxes. Hij wordt reeds nu beschouwd als de bezetter van de rechtsbinnenplaats in het continentale elftal, dat op 10 Mei as. in Glasgow tegen Groot-Brittannië speelt, aldus de „Daily Telegraph". De benamingen der functies van hoofd aalmoezenier voor het leger en legerpre- dikant in algemeenen dienst zullen voortaan onderscheidenlijk luiden hoofd legeraalmoezenier en hoofd legerpredi- kant. De plechtige viering van het 40-jarig bestaan der St. Martha-vereeniging en van de zilveren jubilea van drie be stuursleden begon gisteren met een ge zongen H. Mis, die de hoogeerw. heer Plebaan F. Filbry, geestelijk adviseur, in de Kathedraal heeft opgedragen en waarbij de oprichter der vereeniging, pastoor L. H. J. Beyssens, tegenwoordig was. Na afloop daarvan was er een fees telijke vergadering in gezelschap van eenige gasten en correspondenten der vereeniging. Onder waardeerende, humoristische en ernstige woorden reikte de Ple baan namens Z. H. den Paus het eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" uit aan de zilveren jubilaressen mevr. A. Ots-v. d. Schans, mevr. M. Brans-v d. Well en mej. A. Roozen. Vervolgens schetste de presidente mevr. Is. Droog-Deckers de wijze, waar op de jubilaressen meer dan een kwart eeuw geleden tot het bestuur toetraden, waarna zij woorden sprak van hulde eu dankbaarheid voor de groote verdien sten, die voornoemde dames zich heb ben verworven. Des middags werd in de kroonzaal van Brinkmann een receptie gehouden, waar bij van vele zijden groote belangstelling werd getoond. Onder de heeren geeste lijken bevonden zich o.a. deken J. C. W. v. d. Wiel, pastoor Th. Roorda O.FM. en, pater C. Tijnagel O.FM. Namens het college van B. en W. prees de heer A. Angenent het werk der vereeniging, dat het vormen van het goede gezin, hetwelk spr. de kern van het maatschappelijk leven noemde, nastreeft. De president van den Bijzonderen Raad der St. Vin- centius-Ver., ir. P. C. v. d. Heijden, be lichtte de verdiensten van de dames op het gebied der voogdij. Hü sprak de hoop uit, dat dit bestuur, dat hij met een kapitein op een groot schip verge leek, nog lang den weg van het goede vaarwater met succes mocht blijven aan geven. Ter receptie zagen wij o.m. afgevaar digden van vele parochiale armbestu ren, vereenigingen ter bescherming van de jeugd, Katholieke Filmactie, de ver eeniging „Pro Juventute", den Voogdij raad, de Kinderpolitie, de Elisabethsver- eeniging, alsmede dokter v. d. Aa, ge neesheer der kleine-Theresiastichting mr. Top, kinderrechter, pater dr. Mo- destus van Straaten O.EH.A.. rector van het Triniteitslyceum, den heer Barbas, secretaris van den Armenraad, en den heer D. Suerink, directeur van Sociale Zaken der gemeente Haarlem. Het "bestuur van de jubileerende St. Martha-vereeniging. De deken van Haarlem, de hoogeerw. heer J. C. W. v. d. Wiel, wenscht de presidente, mevr. J. DroogDeckers, geluk In Albanië woedt de vervolging onverstoorbaar voort tegen alles wat maar katholiek is. Onlangs is de pastoor van Tirana gearresteerd, omdat hü geld verborgen had, dat bestemd was om arme priesters te ondersteunen. De regeering heeft alle subsidies aan de katholieke geestelijkheid ingetrokken, terwijl zij doorgaat de Mohammedaan- sche en orthodoxe vereenigingen te steunen. De Jezuïetenpater Mishkalla is gevangen genomen omdat hij in de kerk een collecte had laten houden ten gun ste van de slachtoffers van de over strooming in het najaar. Een andere Jezuïet de E.P. Mare Harapi, werd ge vangen gezet omdat zijn broer, een Pa ter Franciscaan, eenige maanden te vo ren gefusilleerd was. Mgr. Nicolas Déda van het diocees Sappa is gearresteerd omdat hij het lot van zijn broer, een oud-kolonel, die onder folteringen in de gevangenis stierf, betreurde. Zoo zou men kunnen doorgaan een lange rij van priesters en religieuzen op te sommen die gevangen genomen en dikwijls gefusilleerd werden, zonder eenig ander motief, dan dat zij katho lieken waren. Ook de geünieerde katholieke vereeni gingen hebben zware offers moeten bren gen. In Scutari werden drie priesters gewijd. Eenige dagen later werd een van hen gevangen gezet, de beide anderen werden edwongen in het Albaneesche leger te dienen. Zusters worden uit hun huizen gejaagd. De priesters durven niet meer te preeken, uit vrees dat hun woor den verdraaid worden waarna arrestatie volgt. Op zekere plaatsen staan zelfs schildwachten naast den biechtstoel om te controleeren of de biechtvader De bijzondere correspondent van A.N.P. te Batavia verneemt uit gezaghebbende bron, dat de Commissie-Generaal onmid dellijk na den terugkeer van het republi keinsche ..kabinet" uit Djokjakarta het contact met de volledige Indonesische de legatie weer zal opnemen en wel in de eer ste plaats om de bezwaren, welke aan Indo nesische zijde over de interpretatie van Linggadjati bestaan, weg te nemen. Soekawati, president van den staat Oost-Indonesië, is gisteren te Makassar aangekomen, als begin van zijn reis door bet gebied van den nieuwen Staat. 24 JJanuari zal hü naar Nederland vertrek ken. H. M. de Koningin zal hem ln audiëntie ontvangen. nietsizegt dat in strijd is met de po litiek der regeering. Wij zullen hier geen opsomming ge ven van alle priesters die gevangen ge nomen en gedood zijn. Het zou een een tonige droeve lüst worden. Het moge voldoende zijn te weten dat alle scho len en seminaries, door religieuzen ge leid, gesloten zijn dat de goederen der religieuzen geconfisqueerd zijn, dat de katholieke actie opgeheven is en dat de geestelijkheid buiten de kerk geen enke le activiteit aan den dag mag leggen, om ervan overtuigd te zyn dat de Katho lieke Kerk in Albanië als ongewenscht beschouwd wordt. In het Staatsblad is opgenomen de wet van 27 December 1946 tot verandering van artikel 192 van de Grondwet, dat thans als volgt wordt gelezen: „De dienst plichtigen, niet vallende onder artikel 191, mogen zonder hun toestemming niet dan krachtens een wet naar Ned.-Indië, Su riname en Curagao worden gezonden." De wet is gistermiddag half drie voorgelezen voor alle gemeentehuizen in Nederland en in plechtige openbare zit tingen van den Hoogen Raad der Neder landen, der Gerechtshoven en Arrondis- sements-rechtbanken. By K. B. is Prins Bemhard benoemd tot inspecteur-generaal der Koninklijks Marine. Mgr. dr. B. Eras, procurator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome, is ln Nederland aangekomen en vertoeft thans by zijn familie te Baak bij Zutphen. Volgens de door het Centraal Bureau voor "de Statistiek samengestelde voor- loopige cijfers bedroeg de uitvoer in De cember 503.876 ton (v.m. 613.812 tor.) te gen een waarde van 128 millioen gulden (vm. 126 millioen). Maandagmiddag is het in de haven van. uitwerpen tot een gedeeltelijke staking der teelleden gekomen. De vakbond steunt deze actie niet. welke o.a. ten doel heeft een 48-urige werkweek op zee te verkrijgen. In werkelijkheid zou deze beweging rijn ingegeven door de vrees dat <ien loontoeslag, welke wegens oorlogsomstandigheden werd toegekend, afgeschaft zou worden. In dit geval zouden de zeelieden hetzelfde loon ontvangen als in 1939. De vakbonden eischen echter het behoud van den toeslag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1