Lisser veiling omgetooverd tot bloemenpaleis h m M Nederlandsch memorandum Duitsch vredesverdrag Britsch rapport Nagasaki en Hiroshima Weinig opwekkende conclusies Prachtige resultaten van doelmatig prepareeren en koelen ■SSyiHIIPP BLOEMENDAAL HEEFT BIJNA 20.000 INWONERS Inwonertal van Heemstede bedraagt 23.762 AGENDA" Duitschland in Europa BEVERWJJJi WOENSDAG 15 JANUARI 1947 PAGINA *2 De tentoonstelling Grondwetswijziging afgekondigd STAATSLOTERIJ HAARLEMMERS NAAR SOESTDIJK Beethoven-programma door fie H.O.V. Benoemingen rechterlijke macht Nieuwe bonnen Burgerlijke Stand 4. v' Lid van de Vierschaar Medeburgers aangegeven Valsche aangifte Diefstal en heling Concours H.K.B. Waar zijn onze troepenschepen Damnieuws uit het Kennemerland HEEMSTEDE VOOR M1DDELBEERS N.I.W.LN,-comité samengesteld Demilitarisatie en ontwapening Cultureele aspecten Gemeente Heemstede ZANDVOORT Verjaardag Prinses Margriet HOOFDDORP Fancy-fair had groot succes R.K. Metaalbewerkersbond Alg. beschouwingen Eerste Kamer Artsen aanvaarden voorstel van Ziekenfondsraad EXTRA SCHOENEN VOOR A.S. MOEDERS Daling bankbiljetten- circulatie STIEFSCHOONZOON AANGEGEVEN Nieuwe soldatenkrant GEDRUKTE MARKT Pluimveetentoonstellin# De tweede tentoonstelling van Bloemlust te Lisse. die wederom een succes genoemd mag worden, is Dins dag geopend. De heer Nieuwenhuis heette de be zoekers welkom en dankte de vele in zenders voor de groote en prachtige inzendingen. Hij sprak den wensch uit dat deze tentoonstelling het hare mag bijdragen tot een opleving in het bloembollenvak. Spr. deelde nog mede dat de voorzitter der af deeling in het buitenland vertoeft en dus niet in de gelegenheid was het woord tot de talrijke aanwezigen te richten. Prof. v. Slogteren werd daarna verzocht de tentoonstelling te opeften. Spr. memoreerde in zijn openingsrede de groote medewerking van de exporteurs en kweekers waardoor het mogelijk was een bij uitstek gezonde cultuur der bloembollen te verkrijgen. Aaltjes-ziek in narcissen of hyacinthen komt, dank zij de doelmatige bestrijding, practisch niet meer voor. Het geelziek kan binnen redelijke toornen gehouden worden. Het virus worden wij de baas, aldus spreker. Door het doelmatige prepdreeren en koelen Is het mogelijk geworden op een tijdstip van vele weken voor den norma len tijd bloeiende bloembollen te hebben. Dat de exporteurs het nut van de we tenschappelijke voorlichting goed inzien, bleek, volgens spr., wel uit de door de exporteurs met buitengewone energie aangepakte verzending naar het Zuide lijk halfrond. De goede hoedanigheden door koelen en prepareeren in de bloembollen ge bracht, gaan herhaaldelijk gedurende het transport verloren, wat spr. ten zeerste betreurde. Door de verzending later te doen plaats vinden, kar veel voorkomen worden. Spr. was optimistisch gestemd over de toekomst van het bloembollenvak, omdat het mogelijk blijkt, onze bloembollen een behandeling te geven waardoor zij in kwaliteit zeer hoog komen te staan. De firma Koper uit Bennebroek had de groote veilinghal van het St. B. G. om getooverd in een waar bloemenpaleis. De tentoonstelling is zoowel in kwaliteit als kwantiteit veel beter dan de Kerstmis- tentoonstelling. Waren er toen betrekkelijk weinig tulpen, nu waren er heel wat nieuwe en ook ge wone soorten ingezonden. Had de vorige tentoonstelling het karakter van een decoratieve, nu was er voor de vaktentoonstelling even eens een plaats ingeruimd, waardoor het geheel belangrijk in waarde ge stegen is. Ruigrok's broedproevenbedrijf komt wel een extra vermelding toe, want vesl is door haar gebroeid en op de tentoon stelling gebracht. Bfj den ingang trok een groot perk de aandacht. Daar stond kwaliteit. Het is niet doenlijk alle soorten te noemen, maar John Gay en Lustige Witwe kregen terecht een getuigschrift. Vooral John Gay munte hier uit door zijn groote goed gevormde bloemen. Maar nog meer soorten wedijverden in dit perk met el kander. De rose Bel Ami stond naast de gele Wintergold, twee soorten, welke wel genoemd mogen worden. Fax zuiver wit en de goudgele Greta Benkemper vielen eveneens op. Parkiet al. Pearson ontbrak ook niet. de prachtige roode Royal Pre sent sloeg een goed figuur naast Royal Delight. Cellini, Superbo Blenda, eenige donker gele zaailingen, het was alles het neusje van den zalm. Good Hope was mede in prima kwaliteit vertegenwoor digd. Van de firma Gebr. v. Zanten vielen bijzonder op de prachtige rood met geel gerande Roland; deze kreeg terecht een getuigschrift. De bloed-roode Topscore was eveneens best. Mor Miles had hier een stand, zooals wij ze nog zelden zagen, Er waren nog vele tulpen in de meest uiteenloopende soorten en kleuren te zien. Het is niet mogelijk deze allemaal te omschrijven. Voor een zaailing zou den wij nog een uitzondering willen ma ken en wel voor den rooden, goed ge- varmden zaailing A 55 van den heer B. P. Heemskerk, Bennebroek. White Sail stond hier eveneens in prima kwaliteit, zooals wij ze nog zelden zagen. Een inzending hyacinten van de fir ma G. v. d. Meij, Lisse. was een bezich tiging ten volle waard. De roode cy cloop, naast de licbt-blauwe Cote d'Azur, geflankeerd door de paarse Gen. Eisenhower, waarnaast de zacht-rose Hose Bella, alles keurig in mandjes verwerkt, maakten een heel goeden in druk. Een groote inzending zaailingen van den heer Hoogendoom uit Lisse toonde veel variatie in kleuren.* De Vereenigde Culturen uit Noordwijk waren weer ver tegenwoordigd met een mooie inzending narcissen en tulpen. De firma Wamaar en Co., Sassen- heim, bracht slechts enkele pannen nar cissen, maar in een kwaliteit, wat wel tot uiting kwam in de verkregen ge tuigschriften. Cragford, van de firma Zandbergen uit Sassenheim, kreeg natuurlijk ook een onderscheiding. Van de vele pannen narcissen kregen An. of the Bicolor, Verger, even eens een getuigschrift. La Riante van Gistermiddag half drie is van 't bor des van het stadhuis af de grondwets wijziging afgekondigd. Deze wijziging werd voorgelezen door den gemeentese cretaris, mr. Th. A. Westra. De burge meester, M. A. Reinalda, met ambtske ten, en het voltallig College van wet houders waren aanwezig. De Haarlemsche rechtbank onder pre sidentschap van mr. E. J. W. Top, kwam gistermiddag In een extra-zitting bij een. Het hoofd van de griffie mr. C van Leeuwen van Duivenbode, deed de afkondiging. f 10001418 4324; f400: 1218 6584 7674 10506; f200 2072 4130 4163 8986 10534 14717 16080; f100. 2215 7440 10501 11314 15334 18080 18748 19456 Kees Jonkheer trok ook de aandacht door zijn opvallende roode cup. Er zijn vele nieuwe soorten, maar ook vele reeds jaren bekende ver scheidenheden. Er is voor eiken be zoeker hier wat te zien en te leeren. Wanneer wij voor de kleine maar waardevolle inzending staan van het Laboratorium voor bloembollen- onderzoek te Lisse, zien wij den na- deeligen invloed van een te hooge temperatuur tijdens het transport. De kistjes Golden Harvest en ook King Alfred welke hier bewaard wa ren in een temperatuur welke nor maal in Washington heerscht, waren voor vroegen broei waardeloos. Be waard in een temperatuur welke ge woonlijk te Oslo heerscht was de bloei uitstekend. Nog zelden zagen wij zulke prachtige bloemen van King Alfred als het laboratorium liet zien. Daar moeten de exporteurs nu eens wat meer studie van maken en de mo gelijkheden overwegen welke hier doov het laboratorium geboden worden. Wan neer de export zich meer aanpast zal het gebruik van onze bloembollen in Ame rika en ook in andere landen belangrijk toe kunnen nemen. De resultaten hier bereikt door het laboratorium kunnen ook in Amerika benaderd worden. Op geplant 1 Nov. was nog uitstekend. Het is te hopen dat deze overtuigende proe ve ner toe mogen leiden dat de expor teurs door samenwerking er toe komen in Amerika ook met dergelijke bloemen onzen afnemers de oogen te openen. Niet minder belangrijk was de inzen ding der Froeftuinschool. Deze bestond uit een groote serie kunstmestproeven. Hier bleek duidelijk de gunstige werking van de stikstof. Super en kali in vol doende hoeveelheid gegeven maar zonder stikstof bleek op den groei en broei wei nig invloed te hebben. Stikstof speelt de Hoofdrol, wat evenwel niet zeggen wil, dat wij het zonder superfosfaat of kali zouden kunnen stellen. Toch ws£ uit deze proef de conclusie te trekken dat stikstof den boventoon voert en het niet mogelijk is zonder stikstof een goe den groei of bloei te verkrijgen. Dezelfde proeven staan nu geplant op gewonen tuingrond. Vermoedelijk zullen daar de resultaten wel Iets anders zijn Er stonden ook nog eenige proeven met heet stoken van narcissen en wel 4 dagen 34 cel. Snt. Monuque laat de gun stige werking van het sneldrogen al heel goed zien. Op deze tentoonstelling is zeer veel te zien en ongetwijfeld zal er veel publiek komen. Het Haarlemsch Comité voor Natio nale Feesten heeft besloten een deputa tie van Haarlemmers te laten deelnemen aan den Oranjetocht naar Soestdijk. Deze tocht van automobilisten en motorrijders wordt door de Baarnsche Oranjevereeni- ging op den nationalen feestdag geor ganiseerd ter gelegenheid van de geboor te van een Oranjetelg. Haarlem zal in drie autobussen 100 deelnemers (boven den leeftijd van 18 jaar) kunnen afvaardigen, die zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk dienen op te geven bij den algem. secretaris van het Haarlemsch Comité voor Nationale feesten, Nutsspaarbank, Jansstraat 19, Haarlem, waar men ook alle inlichtingen kan verkrijgen. Op dit vierde Ledenconcert der A-serie trad Walter Kagi van het Symphonie- orkest te Bern (Zwitserland), voor de tweede maal als gastdirigent op met ons Haarlemsch orkest. En dit optreden be vestigde de zeer gunstige indrukken, welke wij de eerste maal van zijn sobere, maar zeer doelbewuste en competente directie hadden meegenomen. Hij kreeg daartoe in dit fraaie Beethoven-pro gramma volop gelegenheid. In zijn inter pretatie der altijd scpannende Egmont- ouverture bleef zijn interpretatie van een natuurlijke vlotheid en ferme, gezonde muzikaliteit. In de opgewekte, probleem- looze Achtste Symphonie wist dirigent Kagi met het uitstekend reageerend en semble de snelle wisseling van nuances volledig tot uiting te brengen. Na beide werken viel den Zwitserschen musicus een ware ovatie ten deel. Het hoofdmo ment van dezen avond was het optreden van den Russischen pianist Nicolai Orloff met het aan muzikale gedachten zoo waardevolle vierde piano-concert van den grootmeester, in G-dur, Op. 58. Wel ging, door het zeer persoonlijk karakter van dezen brillanten pianist, hier en daar iets verloren van de geniale ver knooping in het samenspel van het solo instrument met orkest, maar over het geheel was de vertolking toch zeer poëtisch en vooral in het tweede deel be koorlijk van klank, innig en warm men- schelijk van opvatting. Langdurige toe juichingen en bloemen beloonden den kunstenaar voor zijn spel. J. Scheepens. Bij K. B. zijn benoemd in het Tribu naal voor het arondissement Haarlem tot lid L. A. van Hoeve te Haarlem; W. N. van der Horst te Aerdenhout; W. F. Hennink te Amsterdam; A Volkers te Heemstede; A. Cramwinkel te Haarlem. Morgen, Donderdag, is voor HAARLEM de letter G van Ga af t.m. Goz aan de beurt voor het afhalen bonkaarten. Voor HEEMSTEDE van 912.30 Kol t.m. Kru en van 24 Krij t.m. Lef. Te BLOEMENDAAL zijn de letters I t.m. K aan de beurt. Geboren: C. J. LimburgPlas a; J. JansenDams z; L. BleijswijkMars z; L. B. T. PenaatVerkerk z; A. P. M. v. d. Werffv. Straten z; J. H. Regeltnk v. d. Steijlen z: N. E. v. sinderenWal ker z; C. C. FabelDoezie z; A. M. v. d. StoopFaber z; C. A. SmitsVogel d; J. C. de Smitde Graaf d; P. M. Poen v Gaal d: E. P. SteekouwerBruin d: W. ThijsVis d- M. M. DijksWessels d. Overleden: M. P. Snijdoodtv. Lijn- Schootcn, 85 1; H. de JongAsma, 78 j: K. Bakker 72 J. E. DoetsBreed 21 .1; E VersteegSouwer 70 j; A. BoerésRijs wijk 64 J: H. Ligtenbergde Boer 73 J; C. H. v. d. Weijden.Scholten, 80 j. Tweede groote bolbloemententoonstelling te LisseDeskundigen keuren de nieuwe variëteiten tulpen De Haarlemmer C. H. v. d. B. heeft Dinsdag terechtgestaan voor de Tweede Kamer van het Haarlemsche Tribunaal. Verscheidene punten werden hem ten laste gelegd o.m. dat hij blokleider was bij de N.S.B. Verder had v. d. B. zich bij de Nederlandsche Landwacht aange sloten. Verdachte was ook als begunsti gend lid ingeschreven bij de Germaan- sche S S. Als lid van de vierschaar moest hij onder den oorlog de geschillen die bij de N.S.B.'ers onderling gerezen waren, oplossen. De verdediger bepleitte cle mentie wegens den simplistischen geest van verdachte. Uitspraak 23 Januari. Het was wel een zielig hoopje ellende, zooals hij daar zat, de verdachte A. uit Haarlem met een arm, een voet ge kwetst, gedeeltelijk verlamd, hand en gelaat ernstig geschonden door gloeien de fosfor, doof en slechts met moeite sprekend. Toch was hij in de oorlogs dagen de schrik van de buurt geweest. Hij stond terecht, omdat hij in 1942 zijn medeburgers T. v. L. en C. H. Z. bij de politie had aangegeven wegens anti- Duitsche uitlatingen. Het eene geval gaf verd. toe, van het andere zei hij zich niets te herinneren. Verd. heeft echter ook soms epileptische aanvallen en het komt voor, dat hij bij zoo'n aan val dingen doet, die hij zich later niet herinnert. A. werd blijkbaar ook sterk beïnvloed door zijn vrouw, die Duitsche van geboorte was. Zelf was hij N. S. B.-er. De proc—fiscaal eischte twee jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten. De verdediger schetste In het kort de levensgeschiedenis van dezen man. Op zijn derde jaar kreeg hij kinderverlam ming en sinds dien volgde de eene ziek te op de andere: verlammingen, vallen de ziekte, operaties, aanrijdingen en bombardementen. Het was werkelijk niet te gelooven, dat een mensch dit alles had doorstaan en telkens weer aan den dood ontsnapt was. De verdediger vroeg rekening te houden met verdachte's om standigheden en pleitte onmiddellijke invrijheidsstelling. Uitspraak 28 Jan. De Haarlemmer J. had dee week bij de politie aangifte gedaan, dat een vrouw, die bij hem in dekost was, aijn distributiebescheiden had verkocht. La ter bleek, dat dit niet waar was en dat J. zijn bonkaarten zelf aan den man had gebracht. Wegens valsche aangifte is hij nu ingesloten. De Haarlemsche politie heeft aange houden A. D. en A. v. K. wegens dief stal en heling van 40 schuitjes koper. A. D. was werkzaam op een metaalfa- briek aan den Spaarndamichen weg, war hij deze partij koper had gestolen. Hij had het aan A. v. K. verkocht. De vijf hoogste werpers in de afzon derlijke afdeelingen van het H.K.B.- concours, waarin onderscheidenlijk 120, 100 en 80 ballen zijn geworpen, zijn in klasse A: 1. L. Dost 6.95, 2. G. Renting 6.78, 3. J. Lansdorp 6.68, 4. C. van Vree den 6.55, 5. .A. Veninga 6.55; klasse B: 1. N. P. Rieil 6.38, 2. H. Drupsteen 6.29, 3. J. Peeperkom 6.07, 4. J. v. d. Horst 6.03, 5. H. v. Rigteren 6.02; klasse C: 1. J. Jansen 6.1, 2. A. Doornebos 5.98, 3. J. Goossens 5.92, 4. P. Pijpers 5.91, 5. W. van Erp 5.83. De bij besluit van den Raad der Ge meente Haarlem van 11 December 1946 vastgestelde verordening tot wijziging van de „Verordening Distributie Woon ruimte" ligt van heden af gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing op de gemeentesecretarie. TEGELBERG RotterdamJava pass. 13 Jan. Gibraltar. Hoofdklasse: HDG IGS I, voorloopig 77, vermoedelijke einduitslag 119. St. Bavo IJoz. Blankenaar I, voorloo pig 28, vermoedelijke einduitslag 713. St. Bavo IDel. Wormerveer 911. Door deze laatste 2 nederlagen blijft St. Bavo met 4 punten in de onderste helft van de ranglijst bengelen. Op 19 Januari a.s. kan St. Bavo zich echter nog veilig stellen, door den dan te spelen wedstrijd tegen DDD, te Alkmaar te win nen. Del. Wormerveer IOosterkwartier I, voorloopig 108. De uitslag van den tusschen DCIJ I en Zaandam I gespeel den wedstrijd is na beslissing van de ha ngpartij (en) 1010. Eerste klasse: Damcl. Haarlem I HDC XI, voorloopig 79, vermoedelijke einduitslag 1010. HDC II is thans uit gespeeld en heeft ongeslagen het kam pioenschap le klasse, district Kennemer land, behaald. Tweede klasse: Oosterkwartier II BDC II 8—12; Kijk Uit I—HDC III 6—14; DOS I—Het Noorden I 9—11; Hil- legom I—Halfweg I 9—11; De Cruquius I DVS I vermoedelijk 9—11, HDC III- DOS I vermoedelijk II9. Ten bate van het zoozeer geteisterde Middelbeers gaf Dinsdagavond de R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Door Een dracht Sterk" een opvoering van het blijspel „Over twaalf dagen tegen mid dernacht", bij welke gelegenheid de groote zaal van het R. K. Vereenigings- gebouw geheel was uitverkocht. Mevr. Smulders—Belién, burgemeester van Middelbeers, woonde deze voorstelling bij. Vóór de tooneelvoorstelling maakte het gemeentebestuur in een der zalen van het R. K. Vereenigingsgebouw ken nis met mevr. Smulders, die vergezeld was van den secretaris en beide wet houders. Na ingeleid te zijn door den onver- moeibaren voorzitter van het glasco- mité, de heer A. Verdonschot, hield mevr. Smulders een korte toespraak, waarin zij zoowel het comité als de in gezetenen van Heemstede mede namens de burgerij van Middelbeers hartelijk dank bracht voor het prachtige werk, door hen verricht. Alvorens daarna de opvoering van het tooneelstuk begon, opende de heer A. Verdonschot met een korte toespraak dezen feestelijken avond en gaf daarna het woord aan mevr. Smulders, die bok hier een hartelijk woord van dank tot het publiek sprak, waarvoor zij een luid applaus kreeg. In de pauze vond ten bate van Middelbeers een loterij plaats om fraaie prijzen, die groote belangstel ling wekte. Het N.I.W.I.N.-comité te Heemstede is uit de navolgende personen samen gesteld; eere-voorzitter: burgemeester jhr, J. P. W. van Doom; voorzitter: Overste J. Biegel; secretaresse: mej. N. J. Busschers, Heerenweg 111, tel. 29800; penningmeester: A-. H. A. Ver- stegnen. Als leden hebben zitting de dames C. E. Mansvelt, W. E. C. Feen- stra-Baudet, J. G. J. van der Kuyp en de heeren C. Bruin, J. Th. Meyer, K. J. Dijkstra, J. F. Paamakker en Chr. J. van Vliet. (Vervolg) Met groote voldoening heeft de Ne derlandsche regeering kennis genomen van het feit, dat de bestudeering van een ontwerp-verdrag van langen duur, de demilitarisatie en ontwapening van Duitschland beoogende, cp de agenda van de aanstaande conferentie van Mos kou is geplaatst. In overeenstemming met het ge voelen van andere vredelievende landen is ook Nederland van oor deel, dat een zoodanig verdrag ge sloten moet worden voor langen duur, Waarin een nieuwe generatie in Duitschland kan opgroeien. Er zijn reeds thans voldoende aan wijzingen. die er op duiden, dat de val van het Hitlerisme niet het einde van het Pruisische nationa lisme heeft beteekend. Om deze verderfelijke mentaliteit uit te roeien, bestaat naar het oor deel der Nederlandsche regeering geen beter middel dan den Duit- schers de zekerheid te geven, dat iedere hernieuwde poging tot agres sie, in welken vorm ook, zal stuiten op den onmiddellijken weerstand van de rechtstreeks daarbij betrokken mogendheden, die hun gemeenschap pelijk doel in een voor langen duur gesloten verdrag scherp hebben om lijnd. Een zoodanig tractaat zal de ver zekering van den vrede en de vei ligheid niet slechts rechtstreeks be- vorderen, doch ook indirect, daar het een midflel van beteekenis zal kunnen zijn voor de heropvoeding van het Duitsche volk in democrz.ti- schen en vredelievend in zin. Ernstige zorg vervult de Nederlandsche regeering, als zü zich rekenschap geeft van het geestelijk, zedelijk en cultureel verwordingsproces in Duitschland, dat na 1866 steeds sneller voortschreed er, sedert 1933 in het nationaal-socialisme zijn dui- velsche consequentie bereikte. Wat thans aan brokstukken van „Weltanschauungbij de meeste Duit- schers leeft, behoeft grondige wijziging. De Nederlandsche regeenng beschouwt het voortwoekeren van dit nihilisme air, een bedreiging voor de geheele wereld en niet alleen de nabuuntai.cn. De genezing van deze kwaal zal In de eerste plaats gevonden moeten worden in de opwekking van de in het Duitsche volk zelf bestaande regenereerende krachten. Het zou te betreuren zijn, indien van de ervaring, welke het Nederlandsche volk in een historie van eeuwen heeft verworven, bij de oplossing van het Duitsche vraagstuk geen gebruik zou worden gemaakt. De Nederlandsche regeering is be reid, bijaldien een beroep 'op haar wordt gedaan, te bevorderen, dat ook Nederlanders een plaats zullen inne men in die organen, welke met een geestelijke en cultureele taak In Duitschland zijn of zullen worden be last, Het merkwaardige geval doet zich voor, dat de gemeente Bloemendaal, die een groote hoeveelheid woningen en vil la's moet derven wegens bezettingsschade en vordering door na-oorlogsche instan ties, aan Inwonersaantal in het afge- loopen jaar belangrijk vooruitgegaan is. De afdeeling bevolking heeft ons de volgende cijfers verstrekt. 1 Januari 1945 bedroeg het aantal inwoners 16.828, 1 Januari 1946 was dit aantal gestegen tot 17.539 en 1 Januari j.l. werd het re cord van 19.755 behaald. Er werden in 1946 geboren 205 jon gens en 178 meisjes. Er overleden 83 mannen en 88 vrouwen, zoodat er een flink geboorte-overschot is. Uit andere gemeenten of uit het buitenland ves tigden zich 5990 personen, naar elders vertrokken 3986 personen. Bij het be schouwen van deze laatste cijfers komt onmiddellijk ide vraag naar voren, waar die 2000 menschen, die in een jaar de gemeente Bloemendaal als woonplaats hebben gekozen wel onderdak hebben gevonden en hoe het mogelijk is, dat zij allen een vestigingsvergunning hebben gekregen. Natuurlijk zijn geëvacueerden teruggekeerd en daar zal wel een groot deel van het cijfer in verdisconteerd worden. Dan zijn er nog zeer veel ge- repatrieerden, van wie een groot aantal echter weer geleidelijk zal vertrekken. Wanneer wij dus schrijven, dat Bloemen daal bijna 20.000 inwoners heeft, dan kan zeker nog niet van een normaal verloop gesproken worden. Intusschen zal de enquête betreffende de woon ruimten nieuwe mogelijkheden tot ves tiging geven. Hoewel de gemeente Heemstede het jaar 1946 begon met 22.146 inwoners, loopen de geboorte- en sterftecijfers ver houdingsgewijze met die van Bloemen daal parallel. In Heemstede werden in het af ge loopen jaar 588 kinderen ge boren en zijn 245 inwoners overleden. De cijfers van vestiging efi vertrek ver- toonen vergeleken miet Bloemendaal minder schommeling en zijn percents gewijze lager, ze bedragen resp. 4304 en 3031. Op 1 Jan. 1947 bedroeg het aantal inwoners van Heemstede 23.762, waar door in een jaar een toename te consta- teeren was van 1616 personen. Binnenkort verschijnt de begrooting der gemeente Heemstede, die thans in de Raadscommissies een punt van be spreking uitmaakt. Zij sluit met totale uitputting der reserve en zonder verhoo ging van de gemeentelijke heffingen. 9 De pas opgerichte vereeniging tot vie ring van nationale feestdagen organiseert Zaterdag 18 Januari ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Margriet des middags te 2 uur in „Monopoli" een voorstelling voor de jeugd. Een amusante lilm zal worden vertoond, een gooche laar zal optreden en elk kind zal een tractatie ontvangen. Voor de leden van de vereeniging „Buurtbelang AerdenhoutBentveld" zal prof. mr. C. W. de Vries, rector-magni- ficus van de Ned. Economische Hooge- school te Rotterdam, 'n voordracht hou den over „Binnenlandsche en buiten- landsche staatkunde van het moderne Rusland" op Vrijdag 17 Januari, des avonds om 8 uur in het gebouw van den Religieuzen Kring, -Eikenlaan, Aerden hout. eaer dagen is het rapport versche- Y nen der Britsche missie, die drie maanden na den vernietigenden atoombom-aanval op de Japansche ste den Hiroshima en Nagasaki een bezoek bracht aan het getroffen gebied. Ondanks de dorre indeeling in para- graphen en het den leek weinig zeggen- ■de cijfermateriaal maakt het den iugu- beren indruk van een wandeling door een doodenstad. Veel nieuws brengt het niet. De feitelijkheden der vernietiging zijn ons reeds bekend uit radio- en dag blad-verslagen, doch het deel van het rapport is ook op de eerste plaats, aan de hand van de verschijnselen in de Japansche steden de vernietigings kracht van de atoombom nauwkeurig vast te stellen en vergelijkingen te trek ken met Europeesche steden. Na den aanval op Hiroshima verklaarde President Truman dat de kracht van de atoombom gelijk was aan die van 20.000 ton dynamiet. Op de eerste plaats is deze kracht zeker niet zoo groot, doch haar uit werking is bovendien zoo verschillend van de explosieve bommen, dat een vergelijking slechts ten deele, kan opgaan. De gewone bom explodeert door een chemische reactie. De vaste stol wordt daardoor plotseling in gas omgezet, dat een duizenden malen grooter volume vraagt dan de vaste stof zelf. De omringende lucht moet daarom plaats maken en wordt met groote kracht terzijde geslingerd. Het warmteeffect kan daarbij practisch verwaarloosd worden. De reactie der atoomhom is totaal an ders. Door de splitsing van het uranium komt een ontzaglijke hitte vrij, die de om ringende lucht tot een zeer hooge tempe ratuur verhit. Deze lucht zet daardoor plotseling uit, doch de luchtstroom, die zich bij de gewone bom in golven ver plaatst, krijgt hier een aanhoudende druk kende kracht. Bij de gewone luchtaanvallen op Euro peesche steden heeft men kunnen opmer ken dat bij de explosie van een gewone bom de gebouwen meestal slechts gedeel telijk beschadigd werden. I^ater stortten zij dan vaak in doordat essentleele steun punten weggeslagen waren. De gelijkmatige luchtdruk der atoom bom is bruter. Als een zware wals drukt zij alles weg wat haar in den weg staat. Vanuit het middelpunt der explosie zijn in Hiroshima en Nagasaki de gebouwen naar buiten weggedrukt. Fabrieksgebou wen met een zwaar stalen geraamte lig gen verbogen als een graanveld na een hagelbui. Gashouders, schoorsteenen en gebouwen van lichte constructie vertoo- nen hetzelfde beeld. Zoowel boven Hiroshima als boven Nagasaki zijn de bommen op groote hoogte ontploft. In het centrum der ex plosie zijn daardoor veel gebouwen van bovenaf Ingedrukt. Telefoonpalen en schoorsteenen, die verderaf aan den grond afgeknapt waren, zijn hier blijven staan. Zeer verschillend is de uitwer king van den luchtdruk geweest. Groote fabriekshallen, die geen sterke inwen dige constructie hadden, werden een voudig weggebogen. Meer weerstand bo den betonnen gebouwen en gebouwen van de gewone Europeesche construc tie. Meestal zijn deze niet totaal inge stort en zijn zij als constructioneel ge heel blijven staan. Midden tusschen de puinhoopen der Japansche huizen en kleine werkplaatsen van lichte construc tie rijst dan ook soms plotseling een groot gebouw op, dat betrekkelijk onbe schadigd gebleven is. Dicht bij het cen trum der explosie zijn de daken echter ingedrukt en hebben zij het bovendeel van het gebouw terzijde uit weggedrukt. De commissie is er echter van over tuigd, dat een gebouw van gewapend be ton met een betonnen dak, dat 50 pet. zwaarder is dan de normale construc tie, voldoenden weerstand zou kunnen bieden. De commissie komt dan tenslotte tot de volgende conclusie: Door de kracht van den luchtdruk zouden in een Europeesche stad alle huizen van een gewone constructie in een straal van 1 km. totaal vernietigd worden. Tot 2 km. zouden zij onherstelbaar beschadigd worden. Bij schuilkelders Is hetzelfde effect v/aar te nemen, waarover boven reeds gesproken werd. In het centrum der ex plosie zijn zij meestal v&n bovenaf inge drukt. Verder buiten het centrum zijn zij echter door den luchtdruk onbescha digd gebleven. Het tweede effect waardoor de uit werking der atoombom zich ander- scheidt van die dër gewone bommen, is de ontzettende stralingshitte, die bij de explosie verspreid wordt. Men dient deze niet te verwarren met de door de lucht verspreide warmte. In het dage- lijksche leven vindt men ze bijv. als de stekende warmte vlak bij een gloeiende kachel. Het is deze stralingswarmte, die de meest totale vernietiging heeft teweeg gebracht. Met de snelheid van het licht he®ft zij zich over de doodensteden ver spreid. Het is daardoor mogelijk ge weest, dat het voor brand kwetsbare interieur van gebouwen, waarvan de vensters en deuren door den druk, die na de straling kwam, verbrijzeld wer den, tegen brand voldoende beschermd werd. Door het stralingseffect was het tevens mogelijk, dat voorwerpen, die aan de „schaduwzijde" der explosie la gen, niet door de hitte werden aange tast. De gebouwen en voorwerpen, die echter direct aan de straling blootgestaan hebben, zijn totaal verascht. Gebouwen die con- struetueel intact zijn gebleven zijn vaak totaal leeggebrand. Zoo ontzettend was de hitte, dat uit het oppervlak van granieten zuilen het kwarts werd weggebrand, zoo dat een ruw oppervlak overbleef. Typisch was het effect der stralingswarmte op kleu ren. Het eerst werden de donkere kleuren aangetast, zoodat het b.v. mogelijk was, dat uit een witte blouse met groene stippen precies het groen was weggebrand terwijl het wit onaangetast gebleven was. Zooals men ook bij de stralingswarmte van een kachel kan opmerken, beschermt klee ding betrekkelijk goed tegen het stekende brandeffect. In Hiroshima en Nagasaki heeft men kunnen constateeren dat vrij dunne kleeren reeds voldoende bescherming boden. Meestal waren de direct aan de lucht bloot gestelde lichaamsdeelen van slachtoffers ver brand, terwijl de bedekte deelen ongedeerd waren. Niet te verwarren met deze stralings hitte is de radio-actieve straling der atoombom. De radio-activiteit, die aan de omgeving werd meegedeeld is echter niet zoo groot geweest als men aanvan kelijk vermoedde. Niettemin blijft de aangetaste omgeving dagenlang gevaar lijk radio-actief. Het zijn echter de doordringende gammastralen geweest, die de meeste slachtoffers gemaakt heb ben. Uiterlijk hebben zij de lichamen niet aangetast en meestal vertoonde zich de uitwerking eerst na 24 uur. De gammastralen blijken n.I. alleen het bcenaermerg aan te tasten, waar de bloedcellen ontstaan. De normale bloed- verversehing komt daardoor tot stil stand, -wat zich aanvankelijk uit door ziekteverschijnselen en eerst na eenige dagen, soms weken, den dood tengevol ge heeft. t Zelfs zware muren blijken weinig be scherming geboden te hebben. Zoo wer den bijv. in een betonnen gebouw op 200 meter van het explosie-centrum van de 23 personen er 21 door gammastralen gedood. De twee overlevenden bevonden zich in de telefooncel op de beneden verdieping, waar zij door alle muren en vloeren en door omliggende gebou wen beschermd werden. Aan het slot van het rapport komt de commissie slechts tot de beangstigende conclusie, dat een atoombom in een Europeesche stad 30.000 huizen zou ver nietigen en 400.000 menschen dakloos zou maken. Over het aantal dooden waagt zij het niet een schatting te ma ken en over beschermingsmiddelen spreekt zij maar liever in het geheel niet. De groote fancy-fair, die eenige dagen in deze gemeente is gehouden ten bate van de jeugd- en sportvereenigingen, heeft veel succes geoogst. De verloting, die hieraan verbonden was en waarvar de hoofdprijs bestaat uit een damesfiets, Is tijdelijk uitgesteld, doch gaat in ieder geval door. De R. K. Metaalbewerkersbond orga niseert morgen Donderdagavond 7.30 uur In hotel „De Landbouw" een film avond, waarop o.a. genoodigden aanwe zig zullen zijn van het Werkliedenver bond. ,i f Donderdag 16 Jan: Stadsschouwburg: Thalia met „Schijn", 7,30 uur. Bioscopen: Rembrandt: Vier veeren (14 J.); Cinema-Palace: Zeeduivels (18 J.); Luxor: Jane Eyre (14 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Een nacht in Rio (volw.). 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Jeugd-Idylle (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-Thea- ter: Onschuldige Jeugd (14 j.) 2.30, 7 en 9.15, Zond. 2, 4.15 7 en 9.15 u. Apotheken: De nachtdienst wordt tot en met 18 Jan. waargenomen door: Van Rijn, KI. Houtweg 15, telef. 10539; C. G. Loomeijer, Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbosch apotheek. Rijks straatweg 19, tel. 12711. Zakenvervoer: Mathot, Gr. Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400 (dag en nacht). De Eerste Kamer is hedenmorgen begon nen met de algemeene politieke beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1947. De heer Molenaar (P.v.d.V.) bespreekt de tot stand koming van het kabinet. Daarbij merkt hij o.a. op, dat Nederlandsche Volksbeweging twee fouten heeft gemaakt; zij bepleitte een Godsvrede en getuigde van haar wil te komen tot vernieuwing. Zij be toogde geen politieke partij te zijn, zij kwam met een program van actie, dat de krachtig bepleite vernieuwing zou moeten beteekenen. De oude S.D.A.P. kon tevreden zijn, haar program van 1937 werd goeddeels overgenomen. Spr. ging de oprichting der Partij van de Vrijheid na, om vervolgens te betoogen, dat er ten aanzien der kabinetsformatie ge neigdheid was, in het algemeen samen te werken; de grondslag was er. Spr. zou wil len vernemen wie die samenwerking onmo gelijk heeft gemaakt. Vervolgens vraagt opr. hoe de regeering de verhouding tusschen staat en maatschappij ziet. Het condlict tusschen artsen en spe cialisten eenerzijds en de ziekeniondsen anderzijds is. tot een oplossing gekomen. De artsen hebben in een vergadering te Utrecht het voorstel van den Zieken fondsraad en de Prijsbeheersching, dat beoogde aan de wenschen der genees- heeren tegemoet te komen, aanvaard als een basis van overeenkomst; de nieuwe contractperiode loopt slechts tot 1 Ja nuari 1948; enkele desiderata zullen nog worden kenbaar gemaakt. Er was, voordat het besluit tot een stemmige aanvaarding van het voorstel werd genomen, een vrij groote oppositie, vooral van de zijde der plattelandsge- neesheeren, wier positie volgens het nieuwe contract niet geheel "duidelijk schijnt te zijn. Doorslag gaf tenslotte de wensch der artsen, om het publiek niet de dupe te laten worden van een strijd tusschen hen en de ziekenfond sen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in den vervolge de verstrek king van een schoenenbon aan a.s. moeders als een extra verstrekking zal gelden. Dit wil dus zeggen, dat a.s. moe ders zoowel 24 weken vóór den vermoe- delijken datum der bevalling, als bij de aanwijzing. van het eindcijfer van hun tweede distributiestamkaart voor een schoenenbon in aanmerking komen. Deze regeling zal worden toegepast met terug werkende kracht tot 1 April 1946. Alle vrouwelijke personen, van wie een attest voor het verkrijgen van extra rantsoenen als a.s. of jonge moeder bij den distributiedienst In behandeling is, en die sedert I Januari 1945 niet meer dan één schoenenbon hebben ontvangen, zullen bij de eerstvolgende verstrekking van een rantsoenkaartje voor extra le vensmiddelen alsnog een schoenenbon ontvangen. Blijkens den weekstaat der Ned. Bank van 13 Jan. 1947 is in den bankbiljetten- clfculatie een daling ingetreden van 35 millioen (v.wk. 8 millioen). Bo vendien is onze deviezen-voorraad met 50 millioen (v. wk. 35 millioen) toe genomen. Op het gemeenschapsoord Draken- burgh zal op 18 en 19 Jan. een twee- daagsch congres gehouden worden, waar een zestal sprekers het onderwerp zullen behandelen: „Duitschland in Europa". De van geboorte Duitsche mej. M. K. F. had zich Dinsdag voor het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam te verantwoorden, omdat zij tegen een Duitschen soldaat, dia bij haar aan huis kwam, zou hebben gezegd, dat haar schoonzoon zonder werk was en ook geen werk wilde verrichten. Het gevolg was, dat genoemde schoonzoon voor den Arbeidsinzet was opgeroepen en naar Duitschland gezonden. Verd., die eerst in 1944 in ons land was gekomen, had eerst eenigen tijd bij haar stiefdochter inge woond, maar zij harmonieerden niet ts best, zoodat zij later apart was gaan wo nen. Verd. gaf het feit toe, maar zeide niet aan de gevolgen te hebben gedacht. Rekening houdende met haar Duitsche afkomst eischte de proc.-fiscaal twee jaar en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. De uitspraak luidde 1 jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Naar wij vernemen, zal de soldatenkrant, die de plaats van de Pen-Gun gaat inne men, deze week verschijnen en getiteld zijn: „Het lichtspoor voor de Nederlandsch» strijdkrachten". Amsterdam, 14 Jan 1947. De vraag naar de gestaffelde leening 1938, die niet geconverteerd wordt, neeinj' geleidelijk toe. Vandaag werd weer Vz meer besteed, zoodat een stand van 101 y. werd bereikt. Op de aandeelenmarkt was het aanbod. hoewel niet groot, overwegend en leidde een algemeen lager koerspeil. Kon. O1' verloor 5%. Gew. Dordtsche Petrol. ',1/ flauw In de markt en moest circa 1* prijs geven. „„„mS Scheepvaartaandeelen waren evene. in gedrukt -ni D e Indische fondsen verloren evenee enkele procenten. _,ppieH Binnenlandsche industrleele aandee boekten koersverliezen tot circa 8%- Vrijdag 17 Jan. des namiddags 4 zal de burgemeester, mr. H. J- J- vap tens, de nationale tentoonstelling de Kennemer PluimveevereeniginS. er„ ke in de veilingzalen van „K®1" - ,e0 land" aan de Breestraat S3n wordt, officieel openen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2