Het Duitsche probleem Fransch-Engelsch bondgenootschap Resultaat van de reis van Léon Blum Wat bij Arnhems bevrijding uit een kluis verdween DERDE BRITSCHE NOTA AAN POLEN KONIJN IN HAARLEMSCHE TROUWZAAL Havenarbeiders Londensche RUSLANDS BELANGSTELLING VOOR SPITSBERGEN sluiten zich bij stakers aan bureaux van redactie en administratie: Rusland weigert zich bij de protesten te sluiten aan „ïïij aanvaarden geen valsche beschuldiging" Verstoorde huwelijksplechtigheid Groote strategische waarde Tot hoofd en hart De militaire toestand Nederlands memorandum tweede ter sprake J .donderdag i6 januari iy4/ 69ste JAARGANG No. 23748 Kü Tegen Duitsche bedreiging Reacties Koets weerlegt aantijging der republikeinen Het weer DE TOESTAND OP CELEBES NED.-INDIë Gevechten bij Medan SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Ad ninistratie 21545 Postgiro 145483 ABONNEMENTEN: 50 ets. p. w-, f 5.90 p. kwart. Directeur: 0. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: WSeverin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Al was het alleen maar om verant woord te zijn tegenover de komende generaties, dan nóg zou het door °nze Regeering Dinsdagmiddag! aan de te Londen bijeengekomen plaatsvervan gende ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier overhandigde Memorandum inzake het beleid, dat naar haar oordeel jegens het verslagen Duitschland de eerstkomende jaren ge- Tolgd behoort te worden, onze instem ming wegdragen. Want al wekken de groote mogendheden den indruk, dat zij °hze eischen, als zijnde van een kleine mogendheid, als een quantité négligeable hunnen beschouwen, dit neemt niets weg van het feit, dat juist deze kleine mo gendheid het zwaarst onder de terreur van den Duitschen bezetter heeft gele den. Niemand zal kunnen ontkennen, dat onze eischen voor schadevergoeding, of die nu al bestaan uit grenscorrecties, economische concessies of beide, geba seerd zijn op ons recht op herstel der geleden schade. Wij begrijpen zeer goed, dat een volledige genoegdoening vrijwel onmogelijk is, immers ook daar had het Derde Rijk voor gezorgd. Het „après nous le déluge", het „na ons de zondvloed", Was bij voorbaat reeds door de Nazi leiders systematisch uitgewerkt voor het geval hun greep naar de wereldmacht Sou mislukken. En helaas hebben ook de overwinnaars moeten constateeren, dat de Nazi's daarin een heel eind geslaagd zijn. Het is moeilijk van een kale kip Veeren te plukken. Met deze grauwe wer kelijkheid voor oogen is het misschien te verdedigen, dat de Nederlandsche Re- geering met zeer gematigde eischen bij de Geallieerden is komen aankloppen. Of zij kans hebben verwezenlijkt te wor den? Op 5 November van het vorige jaar heeft de Nederlandsche regeering, naar men zich herinnert, aan de regeeringen Tan de Ver. staten, Engeland, de Sovjet- Unie en Frankrijk een memorandum doen overhandigen betreffende de Nederland sche territoriale en economische eischen ten aanzien van Duitschland. De reactie onzer bondgenooten was nogal koeltjes. Misschien was over de territoriale ver langens nog te praten, maar tegenover onze economische aanspraken stond men buitengewoon sceptisch. Natuurlijk was dit voor sommige kopstukken van het Terslagen Duitschland, dat ons in een tüd van 5 jaar een verlies van een 30 tot 50 milliard berokkend had, waarvan wij generaties lang den weerslag zullen voe- len, een stimulans om zóó hoog van den toren te blazen en te dreigen, dat heel Ohs volk verbijsterd stond over zulk een Eïenzelooze brutaliteit. En onwillekeurig Troeg men zich af: als dit in het tweede iaar na Duitschlands nederlaag mogelijk Is. wat moet men dan verwachten over een tiental jaren, wanneer onze nabuur Waarschijnlijk weer wat op verhaal zal Sijn gekomen. Niet zonder reden waarschuwde Mr. van Kleffens de vorige week de Amerikanen Met deze woorden: Duitschland betreurt Uoota,ts~óén ding: den oorlog verloren te hebben. Laten wij ons geen illusies maken. Ik hoor zoo vaak beweren: wat konden die arme Duitschers tegen Hitier doen. Ik antwoord hierop: zij hadden alles kunnen doen maar zij hebben niets ge daan. Na den eersten wereldoor log was het alleen Frankrijks stem, die de wereld waarschuwde, dat onder leiding van Pruisen Duitschland den kop Weer zou opsteken. Clemenceau's stem Was echter die van een roepende in de Woestijn. Vrijwel heel Europa heeft in ten tweeden oorlog de trappende Duit sche laars gevoeld en is thans meer dan °oit op zijn hoede. Alleen Amerika en Engeland schijnen soms wat al te ge- Makkelijk het gebeurde te willen verge ten. Te gemakkelijk komen zij onder den indruk van de huidige Duitsche leiders, die evenals hun voorgangers na den tersten wereldoorlog „ach en wee" roe- Pen, nu zij hun nederlaag aan den lijve ondervinden. Het is dan ook zeker een Terdienste van den Franschen Premier Eéon Blum dat hij juist op het moment, Waarop dé inleidende besprekingen van het vredesverdrag met Duitschland zijn begonnen, ter versterking van Frankrijks Teiligheid een verdrag heeft weten te sluiten met Engeland, met het doel ver dere, nieuwe agressie van Duitschland te voorkomen. Het klinkt misschien wat vreemd nog geen twee jaar na Duitsch- lands nederlaag reeds weer over Duitsche agressie te hooren spreken. Maar mét het komende vredesverdrag Za*l ook Duitschlands economisch her stel, dat noodzakelijk is voor heel de Politieke en economische constellatie Tan. Europa en niet het minst ook voor eigen economisch herstel in het lOhgste memorandum der Nederlandsche tegeering wordt er nog eens uitdrukke- Jük op gewezen parallel loopen. Hst ?teft iets van een vicieuzen circe.t: ■^itschlands economisch herstel is voor ten gezonde wereldeconomie gebiedende ®lsch, aldus lezen wij in het memoran- Maar economisch herstel van Duitschland beteekent tevens het ver boten van Duitschlands oorlogspoten- 'cel. „Het probleem," aldus gaat de ftederlandsche nota verder, „door deze ®genstrijdige belangen veroorzaakt, kan ■"'echts opgelost worden, indien naa„t ten redelijke mate van herstel der Duit- tehe economie tevens wordt gestreefd a&r decentralisatie van de politieke c rUctuur en de deconcentratie van de teonomische macht in Duitschland." j, Met memorandum der Nederlandsche egeering geeft de basis aan, waarop j°'gens haar een herstel van Duitsch- eatld mogelijk is, zonder dat dit land venwel de kans krijgt een nieuwe agres- e politiek te gaan voeren. Of dit zal siev( kken? Of men naar de stem van het «ine Nederland zal luisteren? Of de ehscorrecties en economische conces- jte waarop wij aanspraak maken een ails hebben? Het zijn allemaal vra gen' Waar°P helaas de groote mogend- v/,en alleen het antwoord zullen ge- ieder geval heeft Nederland zijn bi Ki.p t gedaan door een constructieve ®;8e te leveren voor het oplossen van tefiq n& onoPlosbaar probleem-Duitsch- kicb'S 00 UTro°te Vier dit document naast Zu!len neerleggen, zouden zij hier- z- r niet alleen de belangen van het geteisterde Nederland schaden, maar W en vooral hun eigen belangen. En dit laatste zijn zij uiterst gevoelig. Het bezoek van den Franschen premier Léon Blnm aan Londen, over welks doel men in het onzekere verkeerde, heeft tot resultaat gehad, dat er een Fransch Britsche overeenkomst is gesloten, waarin bepaald wordt, dat er zoo spoedig mogelijk een verdrag van bondgenootschap tusschen Frankrijk en Engeland moet gesloten worden binnen het kader van artikel 52 van het Handvest der Vereenigde Naties met het doel verdere agressie van Duitschland te voorkomen en den vrede en veiligheid te bewaren. De onderhandelingen zullen zoo spoedig mogelijk beginnen. Downingstreet 10 heeft hierover een officieele verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt: „Het bezoek dat de heer Léon Blum, president van de Fransche regeering, aan Londen heeft gebracht, heeft de gelegenheid verschaft voor een geza menlijk onderzoek van een aantal vraagstukken van gemeenschappelijk be lang voor de regeeringen van Frankrijk en Engeland en voor een zeer nuttige uitwisseling van standpunten ten aan zien van een aantal kwesties. Het vraagstuk van de te volgen poli tiek ten aanzien van Duitschland werd grondig onderzocht. In den loop van dit onderzoek erkende men aan beide zijden dat doeltreffende stappen dien den te worden genomen om te voorko men, dat het economisch herstel van Duitschland, hoewel noodzakelijk om vele redenen, weer een bedreiging zou kunnen worden voor den wereldvrede. Men constateerde dat verhoogde steenkoolimport noodzakelijk is voor het economisch herstel van Frankrijk en dat een verhoogde steenkoolproductie in het Ruhrgebied een essentieele factor is voor den wederopbouw van Europa. Onmiddellijke verhooging van den ex port is echter onmogelijk, daar het voor het herstel van de mijnen aan de Ruhr en voor een steeds toenemende export- verhooging van Duitschland noodzake lijk is voldoende hoeveelheden steen kool ter plaatse te laten. Men consta teerde echter met voldoening dat mits de productie stijgt in het tempo, dat men thans verwacht, de autoriteiten in Duitschland van meening zijn, dat te gen het eind van April 1947 de export weer het peil bereikt zal hebben van voor de beperkingen in November. Men was de meening toegedaan, dat de beide landen, daar zij twee maal in een periode van vijf en twintig jaar door Duitschland zijn aangevallen, er evenveel belang bij hebben zich tegen een nieuwe Duitsche bedreiging te beschermen. Men kwam daarom over een dat er in deze omstandigheden zoo spoedig mogelijk een verbond moest worden gesloten binnen het kader van artikel 52 van het Hand vest der Vereenigde Volgeren met het doel verdere agressie van Duitschland te voorkomen en den vrede en veilig heid te bewaren. Men kwam overeen dat de onderhandelingen te dien ein de zoo spoedig mogelijk zullen begin nen. Met voldoening werd geconstateerd, dat de EngelschFransche economische commissie binnen enkele dagen te Pa rijs zou bijeenkomen en dat dit de ge legenheid zou verschaffen het plan Monnet grondig te bespreken. Bepaald werd, dat er een verdere bijeenkomst zou worden gehouden, zoodra het Brit sche economische Witboek in het parle ment was besproken. Officieele kringen te Parijs verwelkom den hartelijk de overeenkomst, die de Fransche en Britsche regeeringen van daag hebben gesloten. Men beschouwt de overeenkomst als een vitaal keerpunt in de verhouding tusschen beide landen sinds de bevrijding, van Frankrijk en men ls van meening dat ze wellicht een de finitief punt van uitgang zal beteekenen voor het herstel van Europa van de ge volgen van den oorlog. Ook hier neemt men aan, dat het Fransch-Britsch verbond eenzelfde ka rakter zal dragen als de Fransch-Russi- sche en Britsch-Russische verdragen. In December verklaarde Thorez, de lei der der communistische partij, dat hij een verbond met Engeland zou verwel komen, wanneer de Fransche eischen ten aanzien van veiligheid en herstelbetalin gen erkend zouden worden, en men neemt aan. dat zoowel de Britsche als de Fran sche staatslieden in staat zijn geweest een politiek ten aanzien van Duitschland aan te geven, die tot nu toe botsende meeningen zal verzoenen. Ook de passage ten aanzien van de steenkool van de Ruhr bewijst duidelijk aldus deze kringen, dat de Britsche re geering niet slechts begrip koestert voor de Fransche behoeften, doch ook die be hoeften in practische overweging wil ne men. De diplomatieke correspondent van de Times schrijft ten aanzien van de Fransch-Britsche alliantie, dat reeds maandenlang de noodzakelijkheid van voltooiing van den driehóek van Europee- sche basisallianties, door het verbinden van Londen en Parijs, aan beide zijden van het kanaal werd erkend. Het mee- ningsverschil over Rijnland en Ruhrge bied, was •oorzaak van uitstel. Thans zul len de Fransche politieke partijen, die afscheiding! van Rijnland en Ruhrgebied van Duitschland wilden, waarschijnlijk erkennen, hoe onwillens misschien ook, dat geen van de andere mogendheden daar in zou toestemmen. De Times juicht de alliantie van harte toe en is van mee ning, dat zij een groote bijdrage tot het stichten van vrede in Europa zal kun nen zijn. In den loop van 1946 werd in 's-Gra- venhage een portefeuille met effecten aangeboden, welke afkomstig bleek uit de kluis van de Arnhemsche „Van Ranzow's bank", welke kluis omstreeks het tijdstip der bevrijding van Arnhem door spring stof was opgeblazen. Dit was het begin van knap recherchewerk, waarmee de Haagsche politie een raadselachtige af faire tot klaarheid heeft gebracht. In het voorjaar van 1945, zeer kort voor de bevrijding van Arnhem, hebben de Duit schers een safe opgeblazen in de „Van Ranzow's bank". De safes, waarin eenige millioenen aan effecten lagen, bleef be houden. Dit feit staat vast, omdat de directeur van de bank tot eenige dagen voor de bevrijding de safes regelmatig neeft kunnen controleeren. Toen Arnhem ten tweeden male strijdgebied dreigde te worden was het voor den directeur niet meer mogelijk de dagelijksche onderzoe kingen in de stad voort te zetten. Nadat Arnhem in geallieerde handen was ge raakt ging de directeur weer een kijkje nemen in zijn bank. De safes, welke de effecten bevatten, waren vernield en de inhoud was verdwenen. Toen hem daarna het bericht bereikte van de aanbieding van effecten te Den Haag, heeft hij zich ervan kunnen vergewissen, dat deze effecten uit zijn bank afkomstig waren. Het spoor van de Haagsche politie leidde naar een notariskantoor te Den Haag. Daar bleek, dat een Nederlandsch mili tair een groote hoeveelheid Nederland- Dc Nazi-Ehrentempel in Munchen, waar in de jaren van Hitler's heerschappij de SS- wachten onbeweeglijk in de houding stonden oj stram langs de altijd brandende vlam marcheerden, is als een van de laatste der Nazi-monumenten nu ook verwoest. Ameri- kaansche soldaten hebben met groote ladingen het mausoleum opgeblazen, dat op de Königsplatz werd opgericht als graftombe en herdenkingsmonument van de gevallenen bij de München-putsch" van 1923 Na het korzelige antwoord van de Poolsche regeering op de Britsche en Amerikaansche nota's heeft het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken Woensdag bekend gemaakt dat er een derde nota aan Polen is gezonden, waar in er op gewezen wordt, dat de wijze waarop de verkiezingen in Polen gehou den worden niet uitsluitend een binnen- iandsche aangelegenheid is, daar de Poolsche regeering bij het houden vau verkiezingen gebonden is aan interna tionale overeenkomsten. De voorwaarde voor erkenning der huidige Poolsche regeering door Groot- Brittannië, de V. S. en de Sovjet-Unie is het houden van vrije verkiezingen. De Britsche regeering verneemt, dat vele arrestaties in verband met de ver kiezingen verricht zijn en dat er met twee maten gemeten wordt. In antwoord op de verklaring van de Poolsche regeering, dat de kieswet is gepubliceerd, zegt de Britsche nota, dat de wetsartikelen van minder belang zijn dan de wijze, waarop zij worden uitge voerd. Engeland verklaart verder, dat geen leden der voormalige Poolsche re geering te Londen als adviseurs in dienst der Britsche regeering zijn. Wat betreft de toelating in de Britsche zone van Duitschers uit Polen wordt er op ge wezen, dat er bijna 1.400.000 zijn toe gelaten ondanks de vele moeilijkheden en de hooge kosten voor den Britschen belastingbetaler. Rusland heeft geweigerd zich bij de Engelsche en Amerikaansche protesten aan te sluiten. Molotov verklaarde dienaangaande, dat de Poolsche regeering de overeenkom sten van Jalta en Potsdam niet heeft geschonden. De Poolsohe regeering zou haar ver plichtingen tegenover het volk niet heb ben kunnen nakomen, zonder maatrege len te nemen tegen de „misdadige ele menten", die het houden van vrije de mocratische verkiezingen in den weg staan. De Sovjet-regeering ziet geen aan leiding tot Interventie in binnenland- sche aangelegenheden van Polen dooi onderteekenaars van de genoemde over eenkomsten. Molotov verklaarde, dat de Amerikaansche regeering zich had lat« leiden door inlichtingen van Mikolajc- zyck, den leider der boerenpartij, terwijl zij de „terroristische activiteit" van eenige leden dier partij hiet in aanmer king neemt. sche effenen had gedeponeerd. Deze Nederlander was onder-officier bij de ge allieerde strijdkrachten en afkomstig uit Nijmegen, W. genaamd. Hij werd gear resteerd in October 1946. Hij heeft aan de politie tal van verhaaltjes verteld over den herkomst van de effecten. Eerst be weerde hij, deze afgenomen te hebben van Duitsche SS-ers in een krijgsgevan genkamp in Duitschland, vervolgens, dat deze militairen hem een pakje effecten hadden overhandigd in den strijd om de Grebbe-linie. Toen ook zijn compagnon in deze effectenaffaire, de militair V. te Nijmegen, gearresteerd werd, kwam ein delijk de waarheid voor den dag. Zij had den groote hoeveelheden effecten over genomen van geallieerde militairen en tevens partijen goud, zilver en edelstee- nen. Talrijke Arnhemsche effecten zijn via den sluikhandel verkwanseld naar verschillende landen van Europa en zelfs Amerika. Daarin is ook gemengd een Amsterdamsche makelaar en tevens had den daarin een aandeel eenige commis- sionnairs. Ook de antv.uair S. te Nijme gen heeft een rol gespeeld in deze zaak. Hij heeft van W. en V., behalve effecten, voornamelijk edele metalen afgenomen. Thans hoopt men de soldaten, die hun rol hebben gespeeld in de onmiddellijke nabijheid van het bewuste Arnhemsche bankgebouw, spoedig achter slot en gren del te zetten. Binnenkort zullen W. en V. wegens heling voor den krijgsraad verschijnen. Naar verluidt is de benoeming te ver wachten van den heer F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, thans ge accrediteerd te Canberra, tot Neder landsch ambassadeur te Tsjoenking. Een verrassing tijdens de huwelijksvol trekking. In plaats van zijn vulpen haalt de gelukkige bruidegom een konijn uit zijn binnenzak. Over de weerlegging van de reputoli- keinsche beschuldigingen door dr. Koets e.a., deelt het Fransche persbureau het volgende mede: Na herinnerd te hebben aan de goede verwachtingen, gewekt door het bestand van 14 October, doch welke niet zijn verwezenlijkt, ver klaarde dr. Koets, dat, al zal men niet kunnen beweren, dat aan Ne derlandsche zijde geen fouten ge maakt zijn, de Nederlandsch-Indi- sche regeering al 't mogelijke heeft gedaan om bloedvergieten en het gebruiken van geweld te vermijden. Dir. Koets onderstreepte de verant woordelijkheid van de republikeinsche regeering en verklaarde verder: „Wij begrijpen, dat de republikeinsche regee ring een jonge regeering is, die met al lerlei soorten moeilijkheden te kampen heeft, en dat zij te verontschuldigen is, omdat zij niet zooveel gezag heeft als wel wenschelijk zou zijn, maar wij aan vaarden geen valsche beschuldigingen". Sprekend over de gevechten, zeide dr. Koets: „Dat er gelukkig geen gevech ten op groote schaal zijn geleverd vindt zijn oorzaak in het feit, dat er van on ze kant geen aggressie is geweest. De orde zal definitief hersteld kunnen wor den, indien generaal Soedirman een ef fectief bevel geeft het vuren te staken". Een hooge trap en breede deuren leiden naar de trouwzaal van het HaarlemSche stadhuis. Wie een huwelijksplechtigheid wil bijwonen kan vrijelijk binnenstappen en zich stich ten aan de woorden van den ambte naar van den burgerlijken stand, aan pareltraantjes van de bruid en het forsche „ja" van den bruigom. Soms maakt een hond misbruik van de gast vrijheid en verstoort door luid blaffen de ceremonie. Maar dat een konijn als getuige optrad, staat eerst sinds gis teren geboekt in de gemeentelijke an nalen. e Het was een keurig stel. Hij in rok, opvallend goed passend, zij in het wit met sluier en dure corsage. De gewone formaliteiten waren vervuld en de wee eischt daarna, dat man en vrouw in het groote boek der huwelijken hun hand teekeningen zetten. De bruigom tastte in zijn binnenzak om zijn vulpenhouder te pakken. Wie schetst echter de ver bazing der vroolijke aanwezigen toen inplaats van het schrijfwerktuig een levend konijn te voorschijn kwam. Mocht de ambtenaar, die bekend is om zijn stalen gezicht en zijn bewogen toespra ken wanneer hij in functie is, zijn ernst laten varen? Hij deed het, omdat hij nu eenmaal ook een mensch en een belang rijk mensch is. Goochelaars trouwen niet alle dagen en de man van het konijn was er een van reputatie, n.l. Truxini, die op de deur van zijn echte lijke woning heel gewoon, maar gezellig heeft staan: Daniël Vrolijk. De ambtenaar kon zijn rede u weet wel: nu ik als eerste, nadat aan de for maliteiten is voldaan, mijn gelukwen schen mag uitspreken niet achterwege later., maar hij gaf toch te kennen wat huiverig te zijn, omdat goochelaars tot de gekste dingen kunnen komen. Zag hij in zijn gedachten het bruidje niet in mist opgaan, toen hij haar vroeg den bruigom haar rechter hand te geven? Was ze er werkelijk? Mocht hij dit hu- Verwachting tot Vrijdagavond: In den nanacht en vroegen ochtend hier en daar wat nevel en vrij lage temperatuur. Overdag zonnig en zacht. Meest matige wind tusschen Zuid en Zuidoost. Zon 8.41—17; maan 3.55—12.31. (Van onzen Londenschen correspondent) De hoop, dat de staking van de trans portarbeiders heden zou eindigen, dank zij de snelle vorming van een Gemeen- schappelijken Raad van transportarbei ders en werkgevers, welke aanstonds de grieven der arbeiders in behandeling zou nemen, is niet bewaarheid. De lei ders van de vakvereeniging vergader den gedurende meer dan zes uren Met afgevaardigden van de stakers, die met groote meerderheid van stemmen be sloten de staking voort te zetten. Spitsbergen, de kale, troostelooze eilandengroep tusschen den 74en en 81en breedtegraad, werd de vorige week weer eens op de voorpagina's der bladen genoemd. Dit gebeurde voor het laatst in 1943, toen een klein Noorech gar nizoen, dat op de eilanden was ge- stationneerd, dapper, en met zware verliezen vocht tegen een sterke Duitsche vlootformatie, aangevoerd door den bekenden kruiser „Scharn- horst". De Duitschers gingen aan land, doch werden naar hun sche pen terug gedreven. De officieele Noorsche naam van den Archipel is Svalbard, en niet Spitsber gen, dat slechts den naam vormt van het voornaamste eiland. De eilanden werden in de zeventiende eeuw gekolo niseerd door Nederlandsche zeehonden en rendier jagers en waren reeds van 1194 af bekend terrein voor de Noorsche Vikingen en walvischvaarders. Noorsche onderzoekingen toonen aan, dat de eilanden rijke, aan de opper vlakte liggende steenkoollagen bezaten en omstreeks 1900 begonnen de E [ritten deze te ontginnen. Bij het begin van den eersten wereldoorlog was nog nooit door eenig land officieel op Spitsbergen aanspraak gemaakt. Inmiddels had wel de Noorsche regeering bepaald, dat mijnen, die Noorsch eigendom waren, niet aan buitenlanders mochten worden verkotiht. In het verdrag van Versailles werd bepaald, dat de eilanden onder Noorsche sou- vereiniteit geplaatst zouden worden. Ingevolge een internationaal verdrag van 1920 kwam Svalbard onder Noor sche jurisdictie. De kolenwinning breidde zich snel uit. Men schat, dat er 9 a 10 milliard ton kolen aanwezig zijn. Noorwegen voert ieder jaar de productie op. Een paar honderd menschen trotseeren den strengen poolwinter om de mijnen open te houden. Thans heeft de Sovjet-Russische re geering de Noren verzocht, het verdrag inzake Svalbard te herzien en bepaalde gebieden op de eilanden aan de Russen af te staan. Deze kwestie werd voor het eerst te berde gebracht in den herfst van 1944. Zij richtten hiertoe een ver- jORDPOOl New Vork O <R- MQitou Corto - 4703 aoek aan de Noorsche regeering, die zich in ballingschap in Londen bevond. Wat zij in feite vroegen, was verlof van de Noren om op de eilanden militaire bases in te richten. De eilandengroep beheerscht de routes door de Poolzee én zou voor Rusland van groot strategisch be lang kunnen zijn. De regeering-van Nygaardsvold was echter niet bereid over een dergelijke kwestie te beslis sen, terwijl zij zich in het buitenland bevond, en verzocht om uitstel van de onderhandelingen, totdat Noorwegen bevrijd zou zijn. Rusland had het Svalbard-verdrag, afgesloten in Pa rijs, niet mede-onderteekend, doch hechtte verscheidene jaren later zijn goedkeuring aan het verdrag. Na de bevrijding van Noorwegen in Mei 1945 hadden onderhandelingen plaats tusschen de Russische regeering en de Noren. De Noorsche autoriteiten hebben steeds verwezen naar het Svalbard- verdrag en er den nadruk op gelegd, dat dit niet herzien kan worden zonder toestemming van alle mogendheden, door welke het onderteekend is, met uitzonde ring van die mogendheden die zich ge durende den oorlog bij de as gevoegd hebben. Met toestemming van de Russische regeering hebben de Noren de Ver. Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk in kennis gesteld van de Russische eischen. Het is niet bekend, of Noorwegen heelt voorgesteld de zaak voor de Ver. Naties te doen behandelen, of dat het niet be reid is, besprekingen te voeren waarbij de kwestie van de volledige Noorsche souvereiniteit over de eilanden is betrok ken. Dit beteekent echter niet noodzake lijk, dat er geen hoop is op een spoedig einde. Bij de leiding van de vakvereeni ging heerschte na afloop van de verga dering een gematigd optimisme. Men hoopt dat de vergadering, die tot mor gen verdaagd is, alsnog tot een gunstig resultaat zal leiden. De moeilijkheid schuilt in den eisch van de stakers, dat hun een garantie zal worden gegeven betreffende een gunstige beslissing aangaande hun grieven. De leiders van de vakvereenigingen konden vanzelf sprekend niet in den verlangden zin vooruitloopen op het oordeel van den Gemeenschappelijken Raad, die geen uitspraak zal doen voordat 't werk her vat is. Inmiddels breidt de staking zich nog steeds uit. 15.000 havenarbeiders heb ben nu ook den arbeid neergelegd, als mede ruim 2000 arbeiders, werkzaam op de lichters in de Theems. Ook elders in Engeland neemt het aantal der stakers toe. Troepen gaan nog steeds door met het vervoer van levensmiddelen. Op eenige Londensche stations weigerden de arbeiders groente uit te laden, toen zij vernamen, dat de troepen zich ook belast hadden met het distribueeren van de groenten vanaf de groote groente markten. De bond van personeel, werk zaam in restaurants en aanverwante be drijven, heeft nu ook gedreigd te zullen staken, als de regeering voortgaat met het gebruiken van militairen voor het levensmiddelenvervoer. De politieke situatie op Celebes is ge durende de laatste week aanmerkelijk verbeterd, meldt Aneta uit Batavia. Hoewel er nog eenige incidenten ge meld ziln, werkt de bevolking actief mede aan het herstel van orde en vei ligheid. Ongewenschte elementen worden vaak bij de autoriteiten aangegeven. Het politiecorps is met 150 man versterkt en heeft de wacht in de havens en andere werkzaamheden van de militairen over genomen. zijn geen nieuwe infiltra ties van eenige beteekenis uit Java via Borneo gemeld. welijk voltrekken, met de vrees, dat het vrouwtje spoedig zou worden doorge zaagd? Er was reden voor. want zü was de assistente van Truxini, waaruit blijkt, dat Amor zijn wereldbekende trucjes zelfs bij goochelaars uithaalt. Alles liep ten slotte nog goed af. maar toen het paar op het bordes van het stadhuis verscheen kreeg manlief opnieuw kuren. Hij zwaaide met een stok en tot groote verbazing van de samengestroomde kij kers is het niet eenig naar zoo'n stoet te kijken? ontsproten aan dit appa raat een groot aantal vlaggen, die fees telijk in den zoelen Januariwind wap perden. Wij hebben eens geïnformeerd, hoe het feest verder verloopen is. Echt intiem Er werden eieren opgediend, die in eea hoogen hoed gebakken waren; een bus, die met. papier gevuld werd, bleek even later appelmoes te bevatten en het ko nijn werd aangesneden en opgediend, waarna het vroolijk door de zaal hup pelde. De gasten hebben na afloop roet het bruidspaar wat gekaart en hun ver mogen, inclusief nog te betalen belas tinggelden verloren. Het is bijna niet te gelooven, maar bij het dessert droeg de bruid twaalf ringen en de bruigom had druk werk om al zijn horloges gelijk te zetten. De Nederlandsche militaire woord voerder heeft heden het volgende over zicht van den militairen toestand ge geven: In den oostelijken sector van Medan werden in een^gevecht met een Neder landsche patrouille binnen de demarca tielijn 9 leden van het Lasjkar Ra'jat Volksleger gedood en^een gewond. Aan Nederlandsche zijde waren geen ver liezen te betreuren. Te Tjiandoer werd op Nederlandsch gebied door Nederlandsche troepen een aanval gedaan op het hoofdkwartier van het Lasjkar Ra'jat. Documenten en wapens werden in beslag genomen en 10 gevangenen gemaakt. Te Bandoeng had een aantal scner- mutselingen van patrouilles plaats. Bo vendien wordt bericht, dat de comman. dant van de T. R. I. telefonisch ver klaard heeft, dat 7 Jan. een Nederland sche patrouille van 68 man op republi- keinsch gebied is aangetroffen en on der vuur genomen. De Nederlandsche commandant antwoordde, dat op dien dag geen patrouilles waren uitgestuurd en voegde hieraan toe, dat 12, 13 en 14 Jan. Nederlandsche troepen binnen de demarcatielijn zijn beschoten. De Ne derlandsche commandant verklaarde nadrukkelijk, dat krachtige tegenmaat regelen zouden worden genomen, in dien dergelijke incidenten zich zouden herhalen. Uit den sector van Soerabaja wordt gemeld, dat terroristen 1500 meter te lefoondraad hebben weggenomen. Er heerschte verder activiteit van patrouil les. De stroom van vluchtelingen uit Madoera houdt nog steeds aan. De territoriaal commandant van West- Java heeft de voor militairen bestaande verpik-hing, om wapens te dragen wan neer zij zich te Bandoeng op straat be geven, opgeheven. (Van onzen Londenschen correspondent) 15 Januari. De conferentie van afgevaardigden van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken, die te Londen bijeen zijn ter voor bereiding van de conferentie te Moskou over vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk, bespraken heden de volgorde, waarin de aanspraken der geallieerde landen behandeld zouden worden. Na langdurige bespreking werd besloten eerst de Poolsche eischen en voorstellen te be handelen en daarna de Nederlandsche, Joegoslavische, Australische, Zuid-Afri- kaansche en Canadeesche, in genoemde volgorde, zoodat derhalve het Neder landsch memorandum als tweede in be handeling zal komen. Verschillende lan den dienden heden hun aanspraken in. Australië heeft voorgesteld, dat alle voormalige vijanden van Duitschland ver tegenwoordigers zouden zenden naar de voorbereidende conferentie te Londen en inzage zouden krijgen van alle documen ten. Dit voorstel werd heden door de conferentie besproken. De Russische af gevaardigde verklaarde zich tegen het Australische voorstel. Er is nog geen be slissing genomen. Na een kortstondige ziekte over leed gisteren in zijn geboorteplaats Scheveningen de bekende redder Leen- dert Bruin, in den ouderdom van ruim negentig jaar. IEr zijn in het leven omstan digheden, ivaarin men meer aan- stoto geeft door zwijgen dan door \^een ruw woord. Te Londen zijn de besprekingen begonnen betreffende het vredesverdrag met Duitsch 'and. Déze besprekingen, welke zes weken zullen duren, worden geroerd door de „spe ciale afgevaardigden" der vier groote mogendheden. Het zijn Sir William Strang en Lord Hood (Gr.-Brittannieë)Robert Murphy en generaal Mark Clark (Ver. Staten), M. F. T. Gusev (Ver. Sovjet.Rep.) en Couve de Murville (Frankrijk). Overzicht tijdens de bijeenkomst in Lancaster House

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1