MUZIEK, aroma van het leven „Notre Dame van de sloppen Gemeente Beverwijk zet door ondanks bezwaarschriften Achtduizend Haarlemmers genieten van radio-distributie Een bijzondere film RADIODIEF VOOR HET GERECHT Belangrijk onderdeel van het uitbreidingsplan Vrouwelijke wethouder op het matje Smertenko vliegt naar Londen Nederland in oorlogstijd Driemaal opgeslotenevenveel malen uitgebroken AGENDA DONDERDAG 16 JANUARI 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING HAARLEMS TRIBUNAAL Gala-concert Caecilia Dieven aangehouden UITSPRAKEN RECHTBANK Nieuwe bonnen ZANDVOORT Groei van het bijzonder onderwijs SANTPOORT Oranjevereeniging Schoenenbonnen HILLEGOM DOODELIJK ONGELUK K.A.B. DE GEMEENTELIJKE HUISVESTING LISSE Lisser Schaakclub Dis'tiributienieuws WILKES NAAR ARSENAL? Als het huwelijk voorbereid wordt Pluimveetentoonstelling Rapidity voorop EERSTE KAMER Algemeene beschouwingen voortgezet Intelligence Service wachtte hem op Episcopaat spreekt zich uit voor „St. Paulus" Drie sleepbooten ter berging van de „Lilian" BEVORDERING VAN DE ZONDAGSRUST Mijnenveger in zinkenden toestand Voedsel weer via Rotterdam en Antwerpen 1 H Gedenkplaat van Doeve BARON VAN VOORST TOT VOORST Eervol ontslag verleend uit militairen dienst SURPRISE UIT MADRID Te Gouda aangekomen S.D. EN DE KATHOLIEKE KERK Tinbaggermolen naar Billiton „Nieuw Holland" in ons land STAATSLOTERIJ VERDEELDE MARKT ZU. die in de winkels de radio toestellen zij het nog; in schaarsche hoeveelheid zien uitgestald, bemerken dat de wacht lijst meer dan volgeboekt is en dat het dus nog wel even duren kan al vorens zij in het bezit daarvan zullen zijn; plotseling herinneren zij zich het bestaan van den Radio-distribu- tiedienst, zij hopen op een aanslui ting op het radio-distributienet, die de leegheid in de huiskamers op de vlucht zal jagen. Nietwaar, de muziek uit dien wonderlijken luidspreker klinkt weldadig in de ooren en vormt het aroma van het dagelijksch leven. Zij beseffen echter niet dat ook hier het gezegde Schraalhans is keuken meester opgeld doet; immers de oor log heeft zijn stempel op de materiaal positie gedrukt, zooals overal elders. De aanlegkabels liggen niet voor het grijpen, en de radio-distributie is niet het eenige zorgenkind van de P.T.T.; hoevelen wachten bijv. nog op een tele foonaansluiting? Ook hiervoor zijn ka bels benoodigd en men moet eenmaal schipperen. De groote ronde schijven, de z.g. programmakiezers, vormen een be langrijk onderdeel van uw aansluiting, helaas, er is moeilijk aankomen aan en hierdoor wordt het aanleggen van aan sluitingen ten zeerste vertraagd. En dan die wachtlijst. Deze telt vele gegadigden en nog steeds neemt dat aantal toe. Zoo be droeg het aantal wachters in Haar lem per 31 December 1945 3500, een aantal dat inmiddels 5000 bedraagt. Ook met de aansluitingen ging het crescendo, hetgeen tot een gercht- vaardigd optimisme stemt. Het aan- Hij was schrijver bij den inlichtingendienst De ten lastelegging tegen A. R., die zich reeds in 1935 bij de N.S.B. had aangesloten, kreeg ten aanzien van hei feit, dat verdachte bij de politie te Vel- sen de functie van schrijver bij den in lichtingendienst vervulde, een ernstig karakter. Want dit ambt in Velsen, waar namen als een burgemeester Van der Meyde en politiechef Harrebomee een luguiberen klank in den bezettings tijd hadden, wekte herinneringen op aan de talrijke overvallen, die In het ge heim voorbereid werden, doch die hun uitwerking nimmer misten; beteekende één streek met de pen op het papier niet droefenis en ellende? Maar te oor- öeelen naar verdediger's pleidooi, kwam 6e dagvaarding toch in een ander licht te staan. Aangesloten bij den luchtbe schermingsdienst moest hij dag- en nachtwerk verichten, hetgeen hem, ge zien zijn zwakke gezondheid, maar ma tig beviel. Ons kent ons, aldus A. R., en op een goeden dag stapte hij naar den burgemeester v. d. M. toe, die juist een man noodig had als schrijver ten politiebureele. HU werd belast met het bijwerken van het kaartsysteem, een administratieve functie, overigens van onschuldigen aard. Een keer heeft de burgemeester hem opdracht gegeven met een hem onbe kenden man mee te gaan om meubels weg te halen en te registreeren; later bleek deze man een SD.-er te zijn, een omstandigheid welke verdachte van te voren niet kende. De verdediger vond een straftnaat van 20 maanden, waarvan drie maanden cellulair doorgebracht, wel voldoende en verzocht het Haarlemsche tribunaal, dat deze zaak Woensdag te behandelen kreeg, mede in verband met den hoogen leeftijd en gezondheidstoestand van zijn cliënt, dezen ommiddeliyk in vrijheid te stellen, hetgeen geschiedde. Uitspraak 30 Januari a.s. Een Jubileum-concert, dat niet alleen een echt zangersfestijn is geworden, met niet minder dan drie gast-dlrigenten, doch ook een zuiver muzikaal festijn van den aller- eersten rang, met WlUem Andriessen èn als solist èn als begeleider van den prachtigen bas-bariton Herman Schey. Vanzelfspre kend een zeer uitgebreid programma, waar van we slechts de groote lijnen kunnen weergeven en een reeks van groote en wel verdiende successen voor allen die er aan hebben medegewerkt. Allereerst voor den eersten dirigent van Caecilta, den hoogbe jaarden maar nog krassen Henrl Plelage, die het koor zeer gedegen en artistiek liet zingen Wilhelmus en Onze Duinen van Ph. Loots. HIJ werd door voorzitter J. Dal tot eere-dlrigent van Caecllla uitgeroepen. Onder Nico Hoogerwerf zelf. die reeds 27 jaar de leiding heeft van het koor. werd zijn nieuwste koorwerk. „Wildzang", op tekst van Vondel, ten doop gehouden: een werk met lichte klankkleuren en met gede gen mannen zang-accenten. Sem Dresden dirigeerde kernachtig en vitaal als vroeger zijn ln nieuwen geest geschreven „Boeren feest" en Fred. J. Roeske. de nestor onzer Nederlandsche dirigenten besloot den avond met het forsch en breed gezongen „Gebed voor den Tempel", dat op zijn naam staat. Wanneer we de uitvoering dezer koorwerken globaal bezien, dan kunnen we niet anders dan zeer tevreden zijn over de prestaties: een en ander, vooral in de belde midden stemmen, had mogelijk wat edeler van klank kunnen zijn. maar het geheel bevre digde zeer en Caecila Is onder de beproefde leiding van Nico Hoogerwerf weer op den goeden weg naar nieuwe successen. „Houdt hem ln eere" riep Fred Roeske. toen men hem, als laatste der optredende dirigenten, met een krans had gehuldigd. Over de belde Ideale solisten van dezen avond behoeven we weinig te zeggen. Wil lem Andriessen gaf van de zoo verschillend geaarde composities van Chopln en Albentz een magistrale, levendige vertolking en hij was voor den voorbeeldlgen ras-zanger die Herman Schey ls. de meest Ideale begelei der, welke deze zich slechts wenschen kan. Zoowel van de vijf liederen van Schubert als van de Zlgeuner-lieder van Brahms gaf Herman Schey een eerbied afdwingende ver tolking. Belde kunstenaars ontvingen bloe men en men bracht hun dank met daverend applaus. De leden van het eere-eomlté met hun dames luisterden dit concert op met hun aanwezigheid en een uitverkochte zaal liet op niet te miskennen wijze blijken dat het gehoorde op dezen avond op hoogen prijs werd gesteld. Voor Caecllla ook een cultureel succes van beteekenls. J Scheepens. De Haarlemsche politie heeft de Am sterdammer J. R. v. d. W. ter zake dief stal van 1 800 en een aantal gebruiks voorwerpen. aangehouden en ln verze kerde bewaring gesteld. Voorts werden nog drie jeugdige Amsterdammers op heeterdaad betrapt bij het stelen van drie pakketten chocolade en andere zoetig heden. tal aangeslotenen bedroeg voor onze stad op 31 December 1945 7000, het daaropvolgend jaar telde ruim 1100 aangeslotenen meer. Voor het dis trict Haarlem, de geheele provincie Noord-Holland bevattend, het eiland Texel inbegrepen en met uitzondering van den kring Amsterdam, waren deze cijfers in 1945 27.500, tegen 34.000 aangeslotenen op 1 Januari 1947. Het is een kwaadaardig verzinsel te beweren dat deze toeloop van „wach ters" en „aanvragers" uitsluitend te ver klaren is uit het feit, dat 'het radio-toe- stel zoo lang op zich laat wachten. Ook andere facoren spelen hierbij een belang rijke rol. Daar is het voordeel van een storingvrije ontvangst, waarbij u geniet van een pracht concert zonder nare bij geluiden, welke u, inplaats van een mu zikaal genot, een indigestie bezorgen. De aanschafkosten zijn gering, het door branden van lampen of batterijen komt niet voor; tevens wordt u het plakken van den radiozegel bespaard, want op de door de Radio-distributie aangeboden quitantie is deze belasting reeds verdis conteerd. Had men voor den oorlog naast twee Nederlandsche nog de keuze uit twee buitenlandsche stations, thans be hoeft men de schijf niet voorbij het cij fertje drie te draaien; de vierde aanslui ting zwjjgt nog steeds in het internatio naal aether-concert. Laat het u voldoende zijn te weten dat een tekort aan versterkers de technische oorzaak is van deze nog beperke keuze; maar de tijd zal niet lang meer duren of de Haarlemmers zullen weer over hun vierde en zelfs vijfde aansluiting kunnen beschikken. Een te verwachten verbetering in de materiaal-positie opent nieu we perspectieven en velen kun nen dan van de wachtlijst af gevoerd worden; men kan ervan verzekerd zijn, dat men niet een dag langer dan strikt noodzakelijk, be hoeft te wachten. Even voordat de tweede wereld oorlog uitbrak, verliet een zeer bij zondere film de Parijsche studio's, namelijk „O. L. Vrouw van de Slop pen" (Notre Dame de Ia Mouïse), welke door samenwerking van vele Katholieke Film-Acties over de ge heele wereld tot stand is gekomen. De Nederlandsche filmindustrie heeft een niet onaanzienlijk aandeel gehad bij de vervaardiging van deze film, die thans naar Haarlem komt. Het is een katholiek filmwerk, dat in zijn soort vroegere producten verre overtreft en 't ideaal; volwaardige filmkunst, gelun- deerd op onze levensbeschouwing en principes begint te naderen. De psychologisch soms ziser goed uit gewerkte geschiedenis voert den toe schouwer naar een der buitenwijken van Parijs, waar zich een buurt bevindt, die ironisch „Californië" wordt ge noemd. Hier leiden tal van menschen in houten krotten en hokken een el lendig bestaan. In een atmospheer van bittere armoede, dronkenschap en ruw heid groeit de jeugd in deze omgeving op zonder geloof, zonder school. Het is geen wonder, dat revolutionnaire ideeën bij de jeugdige boefjes ingang vinden en het is vooral Bibi, een slungel van een jaar of achttien, die zijn kamera den in de kroeg opwekt tot communis tische activiteit. In dit oord van verwording, dat zich aan iedere contróle onttrokken heeft, verschijnt de jonge abbé Vincent, die geen bevrediging heeft kunnen vinden in zijn werk in een der bekende Parij- De naam van Hattum heeft in Bever wijk een heel goeden klank; de oudere bewoners weten nog wel, dat op de Velserlaan 10 een gelukkig echtpaar woonde, waarvan de vrouw in het bij zonder veel goeds verrichtte voor min der goed bedeelden. Speciaal de jeugd had haar warm« belangstelling. Door dat zij de schaduwzijden van het ar beidersbestaan van nabij leerde ken nen, is het verklaarbaar, dat zij in de N.S.B. een redmiddel meende te zien. Ook was zij nog buurtschapshoe fd en directrice van een kindertehuis van den N-VX). te Naarden. In de voortgezette zitting van bet Haarlems tribunaal van Woensdagmid dag, verklaarde zij zich op de leuzen van de N.SJB. verkeken te hebben. Ook was zij wethouder van Sociale zaken, in welke functie zij vooral ge ageerd heeft tegen de toenmalige wet houders Dok en Spaan. Het was jammer, dat deze verdachte in den bezettingstijd zich eenigszins vergalloppeerd heeft. Immers, beschul digde heeft een prachtigen staat van dienst achter den rug. In Arnhem liet zij, na het overlijden van haar echt genoot, een groot vacantiehuis „De Bliscap", bouwen voor f 50.000. Ten slotte drceg zij dit gebouw voor f 7000 over aan de stichting Volkstehuizen. Daarna verrees in Beverwijk weer een kindertehuis „Zie de Zonzijde", dat haar f 100.000 kostte. Mej. P. v. H. verdedigde haar be noeming tot wethouder met de motivee ring, dat, wanneer zij die functie niet aanvaard had, de burgemeester anders een zekeren M-, die als fel nazi bekend stond, had benoemd. Uitspraak 29 Januari. De Haarlemsche rechtbank heeft he denmorgen den 39-jarigen F. B. W. R., rechercheur bij de P.RA. te Haarlem tot 8 maanden gevangenisstraf veroor deeld, waarvan 5 voorwaardelijk met af trek van preventief. Hij had een com pleet dossier ontvreemd ten behoeve van een jeugdigen politieken delinquent, die volgens den rechercheur reeds voldoen de gestraft was. J. M. en J. S., beiden woonachtig te Haarlem, werden, terza ke diefstal, resp. heling van een accor deon en een naaimachine, veroordeeld tot elk 8 maanden, waarvan 5 voorwaar delijk. Van 18 Januari tot 8 Februari wordt in Kunsthandel Leffelaar aan de Groo te Markt een tentoonstelling gehouden van teekeningen van de hand van C. A. Bantzinger, en wel zijn collectie Wal cheren en circustafeTeelen. Vrijdag 17 Januari wordt in café-res taurant Brinkmann, des avonds 8.15 uur, een bijeenkomst gehouden van de Katholieke Actie voor de in de bedrijven zelfstandig werkende vrouw. Voor de leden van de Organisatie Ka tholieke Vrouw zal pater Van Corstan- je O.F.M. Vrijdag 31 Januari, 8.15 uur, in Brinkmann op de Groote Markt een lezing houden over het onderwerp „De vrouw in Gods gedachten". sche kathedralen. Nauwelijks heeft hij zich in de buurt begeven, of hij wordt lastig gevallen en beleedigd, doch dit belet hem niet een begin te maken met het bouwen van zijn eigen „kathedraal", die hij steen voor steen eigenhandig optrekt, bespot en uitgejouwd door de straatjeugd. De pastoor geeft echter geen krimp en langzamerhand weet hij zich het centrum te maken van al de genen die hulp en steun, troost en me delijden behoeven. Velen, die afgeval len waren, mag hij weer tot de Kerk terugvoeren en de groote bekroning van zijn moeizamen arbeid is tenslotte, wan neer de Kardinaal de parochiekerk van „Notre Dame van de Sloppen", zooals ze in den volksmond genoemd wordt, in zegent. Frangois Rozet, als pastoor, George Rollin, als Bibi, en verscheidene andere acteurs, leveren goed spel, ofschoon 't nergens den top bereikt. Een bezoek aan deze rolprent, die van morgen af in Cinema Palace draait, wordt allen boven 18 jaar van harte aanbevolen. Vrijdag 17 Januari is de avondvoor stelling van 7 uur gereserveerd voor de K. F. A., afdeeling Haarlem, voor wel ke voorstelling een ieder tegen een kleine vergoeding kaarten kan afhalen aan het adres Hagestraat 10, heden avond tot 9 uur en morgen den geheelen dag. Morgen, Vrijdag, is het restant van de letter G aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe bonkaarten. Voor Heem stede van 9—12.30 Leh t.m. Lz en van 2—i M t.m. Mey; te Bloemendaal zijn de letters L t.m. P aan de beurt. Sedert 1940 heeft zich te Zandvoort op het gebied van het lager onderwijs een verschuiving voorgedaan ten gunste van het hijzonder onderwijs. Het onderstaande overzicht geeft daarvan een duidelijk beeld. 1940: Aantal leerlingen: 1947: 628 57 Openbare scholen 439 45 213 20 R.K. school 212 22 186 17 N. H. school 230 24 67 6 Geref. school 93 9 1094 974 Bij de protestant-christelijke groepen openbaart zich een toenemende voorkeur voor het bijzonder onderwijs. Het aantal leerlingen der katholieke school weerspie gelt de langzame toename van het aantal katholieken, hetgeen ook tot uitdruk king kwam bij de kamerverkiezingen. Het percentage der stemmen op de katholieke partij nam toe van 15 ln 1937 tot 18 in 1946. Het totaal aantal leerlingen is in 1947 lager dan 1940 omdat het aantal Inwo ners thans ruim 9000 beloopt, tegen rond 9800 in 1940. Tijdens de strenge vorst van de vorige week had men gelegenheid den lichtboeien uit dè Waddenzee en Noordzee een goede schoonmaakbeurt te geven. In Den Helder werden de boeien afgekrabd en thans worden ze van een kwast verf voorzien Onder voorzitterschap van den heer C. Bakker heeft de Oranjevereeniging plannen gemaakt om ook in Santpoort de geboorte van een prinsenkind te vieren. Voorloopig werd besloten, in sa menwerking met de hoofden van de scholen, voor de jeugd een aardig film programma te verzorgen in het Jeugd huis. Met de plaatselijke muziekcorpsen zal een rondgang georganiseerd worden door het dorp, terwijl de volwassenen van een non-stop-film programma kun nen genieten. Het bestuur zal verder nog overwegen wat er nog meer kan geschieden om het feest te doen slagen. Zij, wier nummer van de tweede distri butiestamkaart als laatste cijfer een 5 aanwijst, komen in aanmerking voor een schoenenbon. Uitreiking in een lokaal van het Badhuis aan de Wüstelaan op: Donderdag 23 Januari, letters A tot en met Z van 912 uur. Hedenmorgen omstreeks negen uur reed het 16-jarig meisje E. van B. in de Hoofstraat alhier in de richting Haarlem naast haar vriendin op de fiets. Van achter naderde een zeswielige ge sloten vrachtauto, Deze raakte het meis je, waardoor de twee rijwielen van de meisjes in elkaar verward raakten. E. van B. viel daardoor naar links vlak voor een der wielen van den auto en werd op slag gedood. Het tweede meisje werd lichtgewond. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is overgebracht naar het St. Jozefgesticht. De K.A.B. houdt 20 Januari 8 uur in de zaal Van Driel een ledenvergadering, waarop de heer Th. de Groot, voorzitter van den Katholieken Houtbewerkers- bond en lid van den Amsterdamschen gemeenteraad, het woord zal voeren over het onderwerp: De waarde van den arbeid. Zooals men uit de berichten omtrent den loop van de bevolking in 1946 heeft kunnen vernemen, zijn er in dat jaar 159 huwelijken gesloten. In dat jaar is er geen enkel huis gebouwd. Dus moes ten die menschen bij anderen worden ondergebracht. Dat een en ander met veel moeilijk heden gepaard ging .behoeft niet nader te worden aangetoond. Toch is het onze gemeentelijke huisvestingscommissie ge lukt in ruim drie maanden 96 gezinnen of personen te helpen. Ondanks dat staan er nog 173 gezinnen (of toekom stige gezinnen) op de lijst. Al zou het aantal nieuw te bouwen woningen in 1947 zelfs tot 50 opgevoerd kunnen worden, dan is dat sdechts een druppel water op een gloeiende plaatt. Een persoonlijk belang zal moeten wijken voor een algemeen. Ook vor de oude, alleen-wonende menschen moet geëischt worden: bij anderen gaan inwo nen of anderen bij zich te doen inwo nen. Met klem wordt op aller medewer king aangedrongen. De Lisser Schaakclub speelde voor de competitie 2de klasse A. van den Leid- schen Schaakbond tegen Philidor II. Het eerste tiental der Lissenaren ver loor deze ontmoeting met 7'/22l/2, waar door Philidor II nu stevig op de 2de plaats staat met 3 gewonnen en 1 ver loren wedstrijd. Voorschoten I bezet nog ongeslagen met 3 gewonnen wedstrijden de 1ste plaats. Uitreiking schoenenbonnen op cijfer 5: Woensdag 22 Januari, distributiekan toor, kamer 7. Uitreiking nieuwe bon kaarten: Maandag 20 en Dinsdag 21 Januari. Volgens het A. N. P. zou de mogelijk heid bestaan, dat Wilkes het volgend seizoen als amateur in de Londen- sche club „Arsenal" zal uitkomen. Besprekingen daaromtrent zouden nog gaande zijn. Tamelijk zenuwachtig stond de ver- kooper G. X. hedenmorgen voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Hij was een zware Jongen van de eerste soort want hii had ruim 100 inbraken over het ,°eheèle land op zijn geweten. Op klaarlichten dag dikwijls verschafte hij zich toegang tot door de bewoners verlaten woningen. Later kwam hij weer naar bulten met het gestolen goed in een laken gewikkeld. De om wonenden zagen hem echter voor een kennis aan van de menschen, die in de betreffende huizen woonden. X. legde zich vooral toe op diefstal van radiotoestellen. In den nacht van 18 op 19 Nov. van het vorig jaar was hij per tram van Amsterdam naar Haarlem ge reisd. Op de Leidschevaart stapte hii uit en ging toen een rondgang maken door de Leidsche buurt. Na afloop van zijn wandelnig bestond zijn buit uit drie radiotoestellen. Beklaagde heeft zich op deze wijze ook schuldig gemaakt aan inbraken te Amers foort, Utrecht, Naarden, Oegstgeest en vele andere plaatsen. In September van het vorig jaar stond- hij voor de Arn- hemsche rechtbank, die hem veroordeel de tot 5 jaar gevangenisstraf. Na een paar dagen evenwel zag hij kans de plaat te poetsen. Verd. begon toen weer met een nieuwe serie inbraken. Ook te Amster dam viel hij in handen van de politie, doch wist voor de tweede maal uit te breken en wel uit het Huis van Bewaring. Na de Haarlemsche inbraken heeft de Haarlemsche recherche hem opgespoord, maar ook haar ontsnapte X tenslotte. Later werd beklaagde in Rotterdam opge pakt. De Officier van Justitie bepaalde zich uitsluitend tot die aaken en feiten, die in Haarlem gebeurd zijn en eischte een gevangenisstraf van drie jaar. Uitspraak 30 Jam. Een belangrijk onderdeel van het uit breidingsplan Beverwijk-Centrum vormt de bebouwing van de uitgebreide strook cultuurgrond tusschen de Populieren- laan-Arendsweg-Boeweg en C. Maters- weg. Het spreekt vanzelf, dat de tot standkoming van het plan voor dit ge deelte van Beverwijk niet zonder meer met het ontwerpen van teekeningen ge reed is voor verwerkelijking. Bij B. en W. kwamen verscheidene bezwaren binnen en tegen dit deel van het ultbreidigsplan, die echter niet ont vankelijk kunnen worden verklaard. De tenuitvoerlegging van het uitbrei dingsplan zal ongetwijfeld gepaard gaan met verlies van tuingrond, al zal moeten worden bedacht dat dit niet plotseling doch geleidelijk zal gaan. Vele tuinders zullen nog jaren hun bedrijf kunnen uit oefenen. Echter wettigen de bevolkings toeneming van de gemeente in het ver leden en de plannen tot uitbreiding van de industrie in de omgeving de verwach ting, dat ondanks het eventueel ver dwijnen van de tuindersbevolking het in het plan begrepen gebied binnen enkele tientallen jaren voor bebouwing noodig zal zijn. Het plan is, gelet op de ontwikkelingsmogelijkheden van de ge meente, geenszins te groot opgezet. Het gebruiken van tuingrond voor de uitbreiding der bebouwing is niet een maatregel, die thans door de vaststel ling van het uitbreidingsplan wordt ge nomen, doch de praktijk van reeds vele jaren. De ontwikkeling van Beverwijk van tuinderscentrum tot woon- en han delscentrum en ten deele ook als in dustriestad is reeds langen tijd duidelijk waarneembaar en kan niet worden ge stuit. Naar aanleiding van de ingediende bezwaren dient te worden onderzocht of deze ontwikkeling zoodanig kan worden geleid, dat de tuindersstand daarvan zoo weinig mogelijk schade ondervindt. In de eerste plaats is er de suggestie om de uitbreiding in den polder te projecteeren. Dit zou een afwijking zijn van de tot heden gevolgde praktijk. Immers de uitbreiding geschiedde steeds op de ten Noorden en Westen van de be bouwde kom gelegen tuingronden, zij het dan, dat deze tengevolge van de noodlottige lintvormige bebou wing aan bestaande landwegen niet het ontstaan van een gesloten com plex ten gevolge heeft gehad. Met deze bebouwing moest bij het ont werpen van het huidige plan ter dege rekening worden gehouden. Het projecteeren van de uitbreiding !n den polder stuit op de navolgende over wegende bezwaren. 1. De polder is van het overige deel der gemeente gescheiden door de spoor lijn en den rijksverkeersweg. Het nieu we gedeelte zal dus door een dubbele barrière van het oude gedeelte worden gescheiden. Het zou van een zeer kort zichtig beleid getuigen, indien daaraan zou worden medegewerkt. 2. De polder is wegens zijn ligging en de hoogte en de samenstelling der gron den ongeschikt voor een uitgebreide be bouwing. Indien er geen andere terrei nen beschikbaar zijn zal men daarmede noodgedwongen genoegen moeten ne men. Aangezien er in de gemeente Bever wijk echter gronden aanwezig zijn, die beter voor bouwterrein bruikbaar zijn. moet de bebouwing in den polder om hygiënische, financieele en technische redenen worden geweerd. 3. Een zeer groot gedeelte van den pol der iigt binnen de z.g. verboden krin gen. binnen welke het verboden is te bouwen. Voor het stichten van een en kele woning zal wellicht vergunning wor den verkregen, doch niet voor een uit gebreide, gesloten bebouwing, als voor de ontwikkeling van Beverwijk noodig is. Bebouwing in het gebied ten Westen van de tuinderijen is eveneens te ont raden, omdat er dan een conglomeratie zou ontstaan die, zonder verband mat de bestaande bebouwing, ver van hes centrum der gemeente gelegen en te ve: verwijderd van de plaatsen, waar de arbeid moet worden verricht, als «pi mislukking zou moeten worden aange merkt. Na deze argumenten hebben B>. cn W uen gemeenteraad voorgesteld hen te machtigen het uitbreidingsplan overeen komstig de geprojecteerde plannen vast te stellen. Als het huwelijk voorbereid wordt, gaat de belangsteling naar vele zaken uit, terwijl de verkeering en de verloving zelf een onderwerp is van bespreking. De K.A. van jongemannen en jonge- vrouwen organiseert een serie avonden over deze onderwerpen, een serie, die in twee of drie jaar gegeven zal worden met om de drie maanden een avond. Woensdag 22 Januari komt als eerste spreekster mevr. Boudensv. Heel, die over de opvoeding zal vertellen wat nodig en nuttig is voor jongelui die zich gaan voorbereiden 'op het huwelijk. Deze avond wordt gegeven in de gym nastiekzaal van de H. Hart-school aan den Galgenweg en is voor alle katholie ke jongens en meisjes, die verkeering hebben of verloofd zijn alsook voor jong gehuwden toegankelijk. Vrijdagmiddag te 4 uur zal de burge meester, mr. H. J. J. Scholtens, de na tionale tentoonstelling openen, die de Kennemer Pluimvee Vereeniging in de veilinghallen van „Kennemerland" or ganiseert. Op het tafeltennistournool, door de tafeltennisclub V.G.Z. te Velsen-Noord georganiseerd, heeft Rapidity, onderaf- deeling van D.E.M., de beste resultaten bereikt. - De Eerste Kamer is hedenmorgen in openbare vergadering bijeengekomen ter voortzetting van de algemeene politie ke beschouwingen over de rijksbegroo- ting voor 1947. De heer Molenaar (P. v. d. A.) be toogt, dat de P. v. d. V. anders is dan de Liberale Partij van voorheen. In dit verband wijst hij er op, dat in alle par tijen zich een ontwikkeling voltrekt. Hij blijft hopen op de mogelijkheid van een samenwerking in breed ver band, welke in het belang van het ge heele Nederlandsche volk is. De heer Kolf (C.-H.) merkt op, dat de heer Beei bij de kabinetsformatie den weg van den geringsten weerstand is gegaan, in verband met de reeds be kende afwijzende houding van de P. v. d. A. om mede te werken aan een na tionaal kabinet. Spr. wenscht te ver nemen, of de P. v. d. A. bedongen heeft een oplossing van de Indische kwestie in den door haar gewenschten geest. De vice-premier van de Amerikaan- sche Liga voor een „Vrij Palestina", prof. Smertenko, die van de Engelschen een verbod kreeg Engelschen bodem te betreden, ondanks het feit, dat hij over geldige Engelsche visa beschikt, heeft Woensdag een poging gedaan via een officieele luchtvaartmaatschappij naar Engeland te komen. Men weigerde hem echter passage. Smertenko heeft toen een particulier vliegtuig gecharterd, waarmede hij eenige uren later op Croy don landde. In Parijs had hij den Brit- schen ambassadeur van zijn vertrek verwittigd en den Amerikaanschen in Londen om bijstand- verzocht. Met een lachend, misschien eenigs zins overmoedig gezicht, stapte Smer tenko uit zijn vliegtuig-. Indien het beter weer was geweest, zou hij echter twee uur later weer in Frankrijk zijn ge land. Nu is hij zoolang op een politie bureau gedetineerd. Bij het verlaten van zijn toestel liep Smertenko onmid dellijk in de armen van immigratie officieren en mannen van de Intelli gence Service, die hem beleefd mede deelden, dat hij Engeland weer onmid dellijk zou moeten verlaten. Het weer was te slecht voor het kleine vliegtuig, zoodat hij een dag uitstel kreeg. De Amerikaansche voorzitter van den Bcnd voor een „Vrij Palestina" heeft bij het State Department in Washington het verzoek ingediend, dat de Amerikaansche regeering zal inter- venieeren om te bereiken, dat de uit wijzing van Smertenko wordt uitge steld. Volgens de berichten zal echter aan deze verzoeken niet worden vol daan en zal Smertenko heden nog naar Parijs terugkeeren. Het Hoogwaardig Episcopaat acht den R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" om zijn verdiensten in het ver leden de meest geëigende organisatie voor het personeel in dienst van katho lieke en kerkelijke instellingen en zulks te eerder, wanneer deze bond overgaat tot het stichten van een afzonderlijke vakgroep voor dit personeel. De leiding van katholieke instellingen wordt uitgenoodigd deze organisatie te erkennen en er toe mede te werken, dat haar personeel zich in dezen bond or ganiseert. Daarnaast dient zorg worden gedragen en hier wijzen de bisschoppen speciaal op een taak voor „St. Paulus", dat ook de noodige aandacht wordt ge schonken aan de standsorganisatorische belangen. Onder het begrip katholieke instellin gen worden hier verstaan ziekenhuizen, gestichten voor verpleging van geestes zieken, verzorgingshuizen, seminaries, onderwijsinrichtingen (het niet onder - wijzend personeel), sanatoria, retraite huizen, enz. De twee kleine sleepbooten „Stentor" en „Borndiep", die in de afgeloopen da gen reeds verscheidene vergeefsche po gingen hebben aangewen^ om het bij Den Helder gestrande Deensche stoom schip „Lilian" te hergen, hebben verster king gekregen in den vorm van de zware sleepboot Hudson van den internationa len sleepdienst L. Smit en Co., die gister middag uit Rotterdam naar Den Helder vertrokken is. Alle drie de sleepbooten liggen momenteel in de haven van Den Helder gereed om op het eerste sein uit te Varen. Uit het Voorloopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begrooting van Binnen- landsche Zaken blijkt, dat algemeen wordt aangedrongen op bevordering, van regeeringswege. van de Zondagsrust, hetgeen aan de Zondagsheiliging zeer ten gcede zou komen. De mijnenveger MV 10 Terschelling van de Koninklijke Nederlandsche Ma rine, die voor het verrichten van her stellingswerkzaamheden binnendoor van IJmuiden naar Den Helder voer, is ter hoogte van het z.g. eiland in het Noord- Hollandsch kanaal te Alkmaar door het schuren van het ijs lek geslagen. De in allerijl gewaarschuwde Alkmaarsche brandweer rukte met een motorspuit uit om bij het leegpompen van het houten vaartuig te helpen. Inmiddels waren twee sleepbooten, één uit IJmuiden en één uit Den Helder, gearriveerd om het schip naar de plaats van zijn bestem ming te sleepen. Bij St. Maartensvlot- brug begon de mijnenveger echter in nog heviger mate water te maken. Men heeft rtu automatische pompen aan boord gebracht en het ligt in de bedoeling al pompende naar Den Helder op te stoo- men. Ingevolge een overeenkomst tusschen Belgische regeeringsautoriteiten en Brit- sche militaire autoriteiten zuilen de voed selvoorraden voor de Britsche en Ame rikaansche bezettingstroepen in Duitse h- land weer via Antwerpen en Rotterdam verscheept worden. Stadsschouwburg: Thalia met „Schijn' 7.30 u. Gem. Concertgebouw: H. O. V. leden- concert, 8 u. Bioscopen: Rembrandt: Vier veeren (14 j.); Cinema-Palace: Zeeduivels (18 J.)I Luxor: Jane Eyre (14 J.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals; Een nacht in Rio (volw.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Jeugd-Idylle (14 J.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-Thea- ter: Onschuldige Jeugd (14 j.) 2.30, 7 en 9.15, Zond. 2, 4.15 7 en 9.15 u. Apotheken: De nachtdienst wordt tot en met 18 Jan. waargenomen door: Van Rijn, KI. Houtweg 15, telef. 10539; C. G. Lcomeijer, Zijlweg 34, tol. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbosch apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 12711. Ztebenvervoer: Mathot, Gr. Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400 (dag en nacht). De teekenaar Doeve heeft in opdracht van de Stichting 1940—1945 (hulp aan oud-illegale werkers en hun nabestaan den) een gedenkplaat vervaardigd, die voor één gulden in den boekhandel en bij de afdeelingen van de stichting ver krijgbaar is en waard is gekocht te wor den door de vele duizenden landgisnoo- ten, die zich bewust zijn van den blij- venden dank, dien wij onzen illegale werkers verschuldigd zijn. Doeve heeft zijn teekeningen eenvou dig gehouden en voorzien van eenvou dige rijmen. Men kan zelfs zeggen, dat hij een beminnelijke naïeveteit demon streert, die echter het geheel ten goe de komt. In rustige kleuren vertelt de plaat van het leed, in ons land geleden gedurende de bezetting. We zien de Gestapo vertier zoeken in wreedheid, de ondergrondsche werkers ijverig in de weer om het vrije woord te verkondi gen, de hongeroptochten, de inval der Duitschers, de bevrijding door de geal lieerde legers, den moed der vermoeide huismoeders, kortom al de herinnerin gen aan een tijd van rechtsverkrach ting, toen geen fatsoenlijk mensch vei lig was in zijn eigen vaderland. Doeve teekent dit alles in een reeks tafreelen, die een kaart van Nederland omkransen. Op de kaart zelf staan nog verschillende gebeurtenissen en ver schijnselen afgebeeld, alsmede de con centratiekampen en executie-oorden van Rauter en Christiansen. Wie de plaat beziet, herkent dit alles als iets dat men niet vergeten moet. De Stichting 1940— 1945 moge er succes mee hebben. Met ingang van 1 Februari is ter zake van Iangdurigen dienst op het door hem daartoe gedaan verzoek aan den luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, Gouver neur der Residentie, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst met bijzonderen dank voor de uitnemen de diensten gedurende tal 'vari Jaren in verschillende gewichtige betrekkin gen aan H. M. en aan den lande in buitengewoon moeilijke omstandig heden bewezen. Generaal Van Voorst tot Voorst was o.m. commandant der brigade grenadiers en jagers. Later was hij commandant dei Vierde Divisie. 31 Maart 1937 werd hij benoemd tot commandant van het Veldleger als opvolger van jhr. W. Rösll en nij vervulde deze gewichtige functie tijdens de mobilisatie en den daarop volgenden oorlog. Na de capitulatie werd generaal Van Voorst tot Voorst in krijgs gevangenschap naar Duitschland overge bracht, omdat hij weigerde het door den vijand gevraagde eerewoord, dat hij niets meer tegen de Duitschers zou onderne men. te geven. Na de bevrijding werd hij gouverneur der Residentie. Zooals gemeld hadden Jopie en Japie Schultz, kleuters van 3 en 5 jaar uit Gouda» een brief geschreven aan St. Nicolaas, Ma drid, om hem te vragen hen dit jaar op 5 December niet te vergeten en wat suiker goed te zenden. Het briefje had onverwacht succes. De parochianen van de St. Nicolaas- kerk te Madrid hebben op initiatief van den burgemeester van Madrid een actie op touw gezet voor het inzamelen van speel goed en lekkernijen voor de Goudsche kin deren. De K.L.M. zorgde voor het vervoer De Sint heeft het niet alleen bij suikergoed gelaten. Er was een hoeveelheid speelgoed bij; er waren jumpers, dameskousen, hand schoenen, verder een zending ondergoed van de hertogin van Zerina. En dit waren nog maar twee pakketten, de andere el* heeft de burgemeester verdeeld over de Goudsche scholen. Een deel van de archieven van het voormalig Rijkscommissariaat, dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in West-Duitschland heeft opgespoord be staat uit rapporten van den S.D. over de Katholieke Kerk in Nederland. WU ver nemen, dat deze stukken aan het Hoog waardig Episcopaat zullen worden toe gezonden, zoodra zjj voor justitieele doeleinden zijn gebruikt. De Scheepvaart-Commissie te Washing ton heeft bekend gemaakt, dat zii twe groote sleepbooten van een Amerikaan sche Maatschappij heeft gecharterd twee in Florida voor Nederland gebouwde tinbaggermachines naar de tinmijnen °P Billiton te sleepen. Het s.s. „Nieuw Holland", dat 18 D®' cember uit Batavia is vertrokken f"1® aan boord 1007 repatrieerenden, word Vrijdag 17 Januari in de avonduren i IJmuiden verwacht. In verband hief" mede zal Zaterdagmorgen 8 uur te Am sterdam met de debarkatie begonn worden. f 1000: 6145 12915; f200: 9553 f100: 2644 6918 17412. 14195: Amsterdam, 15 Jan. De stemming was vandaag bli ff.Envaari* belangstelling niet opgewekt. Bcaeeiniüze1x aandeelen konden evenwel de vorige w ruimschoots handhaven. „aeels g®7 Cultuuraandeelen lagen meerena gcea drukt, alleen tabaksaandeelen bie n jÊts op peil. oliefondsen kwamen op lager niveau. evene®"? Industrieele aandeelen lagen cirC angeboden met koersverliezen 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2