Naar den radio-vrede ROTAVISTEN VIEREN DE OVERWINNING Algemeene beschouwingen over begrooting Tusschen twee polen WATER BIJ DEN FRANSCHEN WIJN? Katholieke woordvoerder deelt slagen uit NIEUWE BONNEN Duister Zal Herriotfs tribune ineenstorten? DONDERDAG 16 JANUARI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Bidault's politiek lijkt verlaten EERSTE KAMER Slapen ho-maar - Pijn des te meer! EENDENEIEREN VRIJ Maximumprijzen voor wintergroenten In de titelrol: Margareth Truman Russen trekken tiaar het Westen ,,Hoe zij leefden", de rekening van het Nazi-regiem. Wal£n °p een (Wordt vervolgd) V Romeinsche vondst te Heerlen (Van leen bijzonderen medewerker). De mededeelingen, die deze week in ons blad zijn verschenen in ver- band met het optreden van de V&dio-Unie_ hebben duidelijk gemaakt, r de .toes(and °P radio-gebied belang- 'Jke wijziging ondergaat. Van 15 Januari is de stichting Radio Nederland in vergangstüd" in liquidatie getreden en maand nadien zal de Radio-Unie ®aa'i werken, met Mr. L. A. Kesper als ^Soerings-eommissaris, en de belang, rykste figuren uit de Omroep-vereeni- Bmgen als deskundige leiders. Omdat de practyk heeft bewezen, dat slechts weinigen het ingewikkelde klu- ^erb dat in Hilversum is ontstaan, weten te ontwarren, kan het zijn nut hebben te omschrijven, welke de consequentie is van oe door minister Gielen te nemen naat- re?elen in den eerstkomenden tijd. De Nederlandsche Radio-Unie, waar- h geen der vier directeuren van de 6ttchting in liquidatie zitting heeft, Vordt gevormd door de Omroep-veree. ^gingen, die sedert de bevrijding een federatie hebben gevormd, maar die zich "en niet konden ontplooien. In die Unie 5^ Waarschijnlijk ook deelen het I. K. t*- R., het inter-kerkelijk overleg inzake de radio. Ongeveer drieduizend zenduren zul- 'en gewijd zijn aan gemeenschappelijke bitzendingen. Een programmaraad, die °ver deze zenduren zal gaan, wordt ge armd door dertien leden, van wie acht 'eden worden benoemd op voordracht Van de Omroep-organisaties door elk van hen twee. De minister van Onderwijs heeft, naar wordt medegedeeld, bedongen, dat 7® bestaande studio's met hun volledige installaties door de Unie belangeloos bunnen worden gebruikt. Daartegen- b^r staat, dat de omroep-vereenigin- gen het recht van veto zullen behou den, zoodat niets zal worden uitgezon den, wat in strijd is met hun levens beschouwingen. ■Behalve de vier bekende omroep organisaties zal ook de V.P.RO. deel bunnen uitmaken van de Radio-Unie, evenzeer eenige andere bestaande, neg te stichten radio-vereenigingen. r&ar dan moeten deze laatste kunnen Schikken °ver zestig uur zendtijd en °ver een machtiging van uitzending. In den persoon van den Regeerings- commissaris zullen de leiders der omroep-vereenigingen ongetwijfeld Vertrouwen kunnen stellen. Want mr. L. A Kesper, de ccmmissaris der Konin gin m de provincie Zuid-Holland, als tegeeringscommissaris benoemd, heeft reeds als voorzitter van de Stichting bewezen, objectief te staan en gevoelig ie zijn vcor het zoo noodige rechts herstel. Met groote bevoegdheid uitgerust, zal hÜ stellig naar recht en billijkheid ook ^der den radio-strijd beheerschen en hopelijk voeren tot een bevredigend ein- he in de te verwachten radiö-wet. Zoo- Ver is 't natuiurlijk nog lang niet. Want *r zal heusdh nog wel een lange tijd ^erstrijken, vooraleer de radio-wet, die m voorbereiding is, door de Volksver- ^genwoordiging kan worden aanvaard. In de periode, die nu is ingetreden, Ml mr. Kesper ongetwijfeld voor moei lijkheden en gevoeligheden komen te Staan. Bijvoorbeeld de personeelskwes tie geeft daartoe wel aanleiding. Reeds Wer^ de technisch-directeur van de Stichting Radio Nederland op non-ac tief gesteld; de economische directeur f31 nog slechts aanblijven in den korten U-rinijn van liquidatie en de directeur den Wereldomroep zal zich moeten ^Dalen tot het werk van de P.C.J.; hij Zal dus evenmin deelen in het nieuwe birectorium. Van den programma-di- ^cteur is reeds bekend, dat hij terug- eert als leider van den V.P.R.O. En waf betreft het lagere personeel de Stichting: dit zal voor zoover Jbogeiijk de nieuwe Radio-Unie gaan uienen, of terugkeeren tot de Omroep- vereenigingen, waar zij een functie had- den vóór dat de nat.-soc. Nederland se Omroep in den aether was geko men. Het zou kunnen gebeuren, dat som mige personeelsleden worden uitgescha- eH omdat zij te zeer een nationalen °mroep hadden voorgestaan. Maar dit h*1 voor de Omroep-vereenigingen niet a's motief kunnen gelden. Tot meer Verheid van die personeelsleden zullen zich mogen beroepen op een in te swllen 'Commissie van bemiddeling. A X en ziet. dat de noodige waarbor- I y I gen zijn getroffen, om deze laat- ste overbrugging naar den uit- 'hdelijken radio-vrede niet te doen énkelen. De verschillende directeuren van Om- /kpvereenigingen, met wie wij spraken tVer den nieuw geschapen toestand, :°°hden zich allen bereid den minister ?b dezen nieuwen overgangstijd bij te óók, om verantwoordelijkheid dragen. En wat de luisteraars met ge- aSen zullen vernemen: wanneer deze ^^gelegenheid ook financieel is geregeld, de kwaliteit van de uitzendingen hiherkelijk verbeteren. Dat kan o.i. Ss mogelijk zijn met minder gelden, dan aarover de Stichting zoo rijkelijk kon Schikken. De herleving van het Britsch-Fran- sche bondgenootschap, die tij dens de gansche ambtsperiode van Georges Bidault is blijven steken in de moeilijkheden en meeningsverschil- len, die tusschen beide landen beston den inzake de kwestie-Duitschland, schijnt plotseling een feit geworden door het accoord dat Léon Blum, de huidige Fransche minister-president, bij zijn be zoek aan Londen bereikt heeft. Het is nog geen definitief verdrag, slechts een soort basis-afspraak, een belofte van beide kanten, besprekingen over een definitief verdrag te zullen houden. Maar deze belofte is belangrijk, omdat zij ge bouwd is op een overeenstemming juist omtrent de Duitsche toekomst. Het meeste van de oude Fransche eischen is met die overeenstemming verloren ge gaan. Over afscheiding van het Rijn- Roer-bekken is niet gerept; wellicht neemt Frankrijk genoegen met de Brit- sche bereidwilligheid met betrekking tot de annexatie van het Saargebied door Frankrijk. De kolenleveranties, die sinds November tot een voor Frankrijk onhoudbaar minimum gedaald zijn, wor den vooralsnog- niet verhoogd; pas wan neer Duitschland zelf voldoende kolen heeft, vermoedelijk in April van dit jaar, is er kans dat de leveranties weer het peil van vóór November zullen be reiken. De economische sterkte van Duitschland, die een bedreiging is voor de Fransche industrie, zal, voorzoover het van Engeland afhangt, niet onbeperkt worden bevorderd, maar zal toch lang niet geheel nul worden. Datgene wat Bidault als onafwijsbare voorwaarde stel de voor een eventueel verdrag met Enge land heeft dus min of meer afgedaan. Daarmee heeft een groot deel van de tot nu toe gevolgde Fransche Duitsch- land-politiek uitgediend, zij heeft plaats gemaakt voor een nieuwe politiek die sterk onder Engelschen invloed staat. Van de vier weken die aan Blum ge geven waren om 's lands zaken te leiden heeft hij wel ontzaglijk gebruik gemaakt. De eerste groote slag dien hij sloeg was die van de prijsverlaging. Na den oorlog heeft Frankrijk geleden aan de kwaal van te hooge prijzen in ver houding tot de betaalde loonen. Blum deed, radicaal, vijf procent van de prij zen af en luidde aldus een prijsdaling in die moet leiden tot het evenwicht tusschen prijs en loon. Den tweeden sifcg haalde hij In Londen binnen. Men mag niet zeggen dat hij dit deed om het ge schokte vertrouwen in de Socialistische partij te herstellen; wel mag men opmer ken dat tengevolge van zijn beide daden dit vertrouwen moet stijgen. De „man in the street" kan niet anders dan sym pathie hebben voor een prijsverlaging, en geen Franschman is ongevoelig voor de vriendschap met Engeland, zeker niet als zij op zoo sensationeele en on verwachte wijze tot stand komt. Blum heeft ongetwijfeld aanzienlijk bijgedra gen tot de meerdere eer en glorie van zijn partij, hetgeen wel eens van be lang kan zijn voor de presidentsverkie zing, die juist vandaag in de volksver- tegenwoordigïig plaats vindt, en waar in Auriol de Socialistische candldaat is. Het succes van Blum zou kunnen afstra len op zijn partijgenoot en daardoor de keuze van een Socialistischen president bevorderen. G rooter echter dan voor Blum is het succes voor Bevin. Vair den krap pen tijd die Blum was toegemeten heeft de Engelsche minister geprofiteerd om Frankrijk een koers te doen inslaan, die overeenkomst met dien van het So cialistische Engeland. De SF.I.O. is de kleinste van de drie groote partijen in Frankrijk. Haar bewind was bedoeld als iets tijdelijks en zoowel de Communisten als de M.R.P. zijn niet van plan, zich zonder meer in een Socialistisch keurs lijf te wringen. Bevin echter greep zijn kans. Hij noodigde Léon Blum uit voor een bezoek aan Londen en begoochelde hém eenigszins inzake Duitschland. Maar hij sloeg er meer uit. Het aanbod tot een militaire alliantie, dat Duff Coo per indertijd aan Frankrijk gedaan heeft, is volgens Bevin nog altijd van kracht. Stelt men de eventualiteit van een Fransch-Britsche militaire alliantie naast de eventualiteit van een Rus- sisch-Britsche alliantie, die wij reeds noemden bij gelegenheid van het bezoek dat Montgomery aan Moskou bracht, en naast de zekerheid van een Ame- rikaansch-Britsche militaire alliantie van beperkten en de eventualiteit van zulk een alliantie van wijderen omvanw, dan springt in het oog dat Engeland bezig is te trachten, door een stelsel van verdragen zichzelf als middelaar tusschen de Groote Vier op te werpen en daardoor zijn positie tusschen die grooten te ver stevigen. Het hoopt daarbij gebruik te maken van de omstandigheid dat ook Frankrijk een verdrag met Rusland heeft loopen. En een Frankrijk-aan-den- Socialistischen-leiband belooft daarbij inderdaad een steun te zijn. Bidault was van meening dat Frank rijk een zelfstandige positie te midden van de Groote Drie moest innemen. Zijn geheele politiek was daarop gericht, zijn verzoeningspogingen ter vredesconferen tie, zijn vasthouden aan de eischen om trent Duitschland waren er uitingen van. Slaagt de Engelsche politiek (hetgeen voor een groot gedeelte zal afhangen van de partijverhoudingen in Frankrijk) dan is er voor zulk een zelfstandige po sitie weinig plaats meer. En het is wel treffend, dat zoo kort nadat Bidault den ministerszetel ontruimde zooveel kans is dat zijn politiek geheel verlaten zal worden. De Duitsche socialistische eenheidspartij heeft Woensdagavond bekend gemaakt, dat het Sovjet-Russische militaire bestuur het verzoek van de partij om het ontmantelen van de Duitsche industrieën stop te zetten heeft ingewilligd. De Italiaansche premier, Alcide de Gas- peri, die een bezoek brengt aan de Ver Statenwerd bij zijn bezoek aan Chicago ontvangen door Kardinaal Stritch (Telefonisch van onzen Parjjschen correspondent) Parijs, 15' Januari. Een week lang hebben de Parijsche biaden verstek laten gaan, maar vanmor gen om IX uur waren de avondbladen met hun eerste editie op straat. Het werk in de drukkerijen is thans normaal her vat. Dit zou reeds Maandagavond ge beurd zijn, indien toen op het laatste moment der onderhandelingen de „rota- tivisten", d.w.z. het personeel dat de rotatiepersen bedient, niet besloten had den hun loonsverhoogingseischen te hand haven. Ook nu nog handhaven zy die eischen, doch, evenals het Syndicaat van de Parijsche pers, dat zijn dus de direc ties der bladen, gaan zij ermede accoord. dat het conflict onderworpen wordt aan een arbitrale uitspraak. Het is nu reeds uitgemaakt, dat de directies aan al hun technisch personeel de arbeidsuren zullen uitbetalen van de verloren week. Voor de kas der betrokken ondernemingen sluit de lockout, waartoe de directies in antwoord op de slow-down-staking van het rotatie-personeel hadden besloten, dus met een aanzienlijk verlies. Door ge heel het drukkerspersoneel, hier „le per sonnel du livre" genoemd, deze meest aristocratische en nog van zuiveren oud- syndicalistischen geest doordrenkte kaste onder de Fransche arbeiders, wordt dit reeds als een halve overwinning gevierd. Voor een aantal Parijsche dagbla den, dat er financieel zeer moeilijk voorstaat, zou het den genadeslag kun nen beteekenen, indien zij, als gevolg van de arbitrale uitspraak, hun tech nisch personeel ook nog belangrijke loonsverhooging moeten gaan toeken nen. Volgens insiders zullen er in de komende maanden dan ook verschil lende bladen uit de Parijsche dag bladwereld verdwijnen. Eenige weken geleden b.v. publiceerde de radicaal-socialistische „Dépêche de Paris" een vrij smadelijke smeekbede aan het adres der groote adverteerders wat maakt het op Uw maande- lyksch publiciteitsbudget uit een Paar duizend francs meer of minder uit te trekken? om toch het voortbestaan van Monsieur Herriot's Parijsche tribu ne mogelijk te maken. Het is thans bo vendien algemeen bekend, dat de nieu we Parijsche bladen, welke gezet en gedrukt worden in de gebouwen van de oude, die tijdens de bezetting gecolla boreerd hebben, zooals „Le petit Pari- sien" en „Paris Soir", ongeveer een milliard schuld hebben aan de „S.N. E.P." (Société Nationale des Entrepri- ses de Presse), de door de overheid In gestelde beheeirsmaatschappij over die foute ondernemingen, een toestond, die zeker ongezond is en niet slechts in zuiver financieel opzicht. Hij beteekent voor de betrokken bladen immers ook een aanzienlijke afhankelijkheid van de regeering, die om het eenigszins sterk te zeggen over hun leven of dood be schikt. De geweldige tinbaggermolen Rooseveltwelke voor rekening van de Billiton Mijbij de Scheepsbouw MijTampa in Florida werd gebouwdglijdt van de hellingDe Roo sevelten een zusterschip, de „Stuyvesant"dat onlangs te water werd gelaten, zijn waarschijnlijk de grootste ter wereld in hun soort. De tinbaggermolens zullen worden gébruikt in de Indische wateren (Van onzen parlementairen redacteur) De Eerste Kamer heeft Woensdag met over het algemeen prijzenswaardige bon digheid eenige colleges van de hoog leeraren Molenaar en Woltjer naar aanleiding van de kabinetsformatie daargelaten de algemeene beschou wingen over de Begrooting gehouden. Zij was voor het oog over vrijwel de ge heele linie de regeering welwillend ge_ zind. Ten deele mocht dit eenigszins bedrieglijk zijn, doch er was toch wel degelijk sprake van een reëele goede ge zindheid in den senaat, die niet in de laatste plaats veroorzaakt werd door de beide regeeringspartijen, de K.V.P. en de P.v.d. A. en dan inzonderheid weer door de ruiterlijkheid, waarmede de tijdelijke fractie-voorzitter van de K.V.P.de heer Kerstens, de regeering tegemoet kwam. Dat deze tegemoetkomendheid opviel, het vormt op zichzelf een aanwijzing, dat men er niet aan gewend is. Inderdaad da katholieken plegen in vele gevallen maar schoorvoetend, althans met vele restricties omgeven hun steun aan het kabinet te verleenen. Nog eenige weken geleden geschiedde dit in deze zelfde Kamer naar aanleiding van de Conver- siewet. De minimalistische verklaring, waarmede toen mr. Kropman, na een langdurige oppositie van prof. v. d- Brik, het voorstemmen van de meerder heid der katholieke fractie motiveerde, klonk wel heei anders dan de zeer posi tieve taal, welke de heer Kerstens nog op dezen dag liet hooren. Wij scharen ons zoo zeide hij ongeveer, achter het beweeglijke beeld van dit kabinet, in zonderheid doelend op het financieele beleid van prof. Lieftinek, en niet achter de starre politiek van de sluitende be grooting van jaar op jaar, en nog scher per stelde hij het door er aan toe te voegen; „n'en déplaise" het feit, dat wij op dezelfde wortel des geloofs stoelen als onze protestantsch-christelijke land. genooten. De samenwerking tusschen par tijen was dus in het geding, en in dit verband deelde de katholieke woordvoerder flinke slagen uit. Hij stelde vast, dat bet tijdperk van echte en onechte, parlementaire en extra-parlementaire coalitiekabinet ten met liberalen inslag voorbij is en dat wij thans een vooruitstrevend kabinet hebben van katholieken en socialisten. Het verwonderde hem niet, dat dit bü liberalen en protes tanten teleurstelling heeft geweïft, aangezien zij niet beter wisten of het hoorde te zijn in den trant van de boven omschreven catego rieën. Men betreurt het in die krin gen, dat de kabinetsformateur geen kabinet op breede basis heeft ge vormd. Voor den heer Kerstens staat het vast, dat het een slap compro missen-kabinet geworden zou zijn, zooals wij ze in het verleden hebben gehad. En als men het dan heeft over ge schilpunten tusschen de katholieken en de socialisten? Zijn deze er dan niet Als ge slaapt voelt ge Uw rheumatische pijnen niet, maar juist die pijnen ver oorzaken Uw slapeloosheid. En zóó ver zwakt Uw gestel en weerstandsvermogen nog méér. Begin daarom zoo gauw moge lijk die weldadige Kruschen-kuur. Kru- schen brengt Uw bloedzuiverende organen tot krachtiger werking. De pijnverwek- kende onzuiverheden verdwijnen, omdat 't bloed krachtiger stroomt. Pijnen vallen van U af, lusteloosheid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw weer veerkrachtig en fit. Krusehen Salts is verkrijgbaar bij alle apoth. en drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). (Adv.) tusschen de katholieken en de protes tanten? De opheffing van het proces sieverbod ontmoet niet bij de P. v. d. A. bezwaren. Tegen het gezantschap by het Vaticaan stemden de Christelyk- Historischen. Maar dit no§ daargelaten. Hoe diep was echter de verdeeldheid niet ten tijde van de kabinetten, waarop Colijn en De Wilde hun stempel druk ten. In de plaats van maatregelen ten bate van de handhaving en het herstel van de werkgelegenheid en de volks kracht genoten we een politiek naar de dezer dagen in het Voorloopig Verslag nog eens aangehaalde wijsheid van Mi nister De Wilde omtrent den gulden, dien men maar één keer kan uitgeven. Prof. Lieftinek heeft daar in de Memorie van Antwoord al heel aardige opmerkingen over gemaakt. De heer Kerstens was van oordeel, dat men deze wijsheid, nog eens bezien in het licht van de feiten, beter een eigenwijsheid kon noemen. We dankten er aan, dat we Nederland hand. haafden als een gouden duurte-eilandje in de wereld. De kosten werd voor een groot deel door Indië gedragen. Uit deze en dergelijke opmerking* =1 van welb sprak duidelijk een gevoel van welbe- mager» in 't tegenwoordig bondgenoot schap. En al kon de heer Kerstens wel toegeven, dat er enkele onbevre digende dingen in de samenwerking gepasseerd zijn, hij waarschuwde er tegen daaraan een overdreven befcee- kenis toe te kennen. Belangrijker zijn de voorbeelden van vruchtbare sa menwerking, die er tegenover staan, alsmede de voorbeelden van eensge zindheid in de groote vraagstukken, die het kabinet zelf geeft. Een internationaal bij uitstek tot oordeelen bevoegd buitenlander wees er dezer dagen op, dat Nederland vrij wel het eenige land in Europa ls met een werkelijk stabielen, vrij en onaf hankelijk gevormde regeering en deze buitenlander meende, dat daaraan de snelle vorderingen, die Nederland met het herstel maakt, zijn toe te schrijven. Men ziet: dit was een vertrouwen, dat het kabinet nu eens met volle handen werd gegeven. Had de heer Kerstens geen critiek? Op enkele punten. Doch daarover straks, om eerst nog even over de groote lijnen van het beleid door te gaan. De heer ReinaXda voelde zich door de rede van den katholieken woord voerder genoopt, sprekend namens de Partij van den Arbeid, op zijn beurt zeer tegemoetkomend jegens de katho lieke partners te zijn. Hij verheugde zich over den groei dien hij in de K.V.P. waarneemt, een groei in dien zin, dat de encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" toenemenden invloed krijgen. Dit achtte hij voor het land van de allergrootste beteekenis. Overigens was hij zeer hoopvol gestemd over de doorbraak, die met de stich ting van de P. v. d. A. tot stand is ge komen, al wilde hij toegeven, dat zij nog schoorvoetend is gegaan. Hij sprak van de offers, die allen die er aan deelnamen, daarvoor gebracht hebben. En ook hij wees op de bedenkelijke re sultaten van die zoogenaamde vrucht bare kabinetten van voor den oorlog. Dit alles was ongetwijfeld scherp ge zien. Doch het leek, dat er gezichtsbe drog In het spel kwam, toen de heer Rei- nalda ook hoopvol ging spreken over de mogelijkheden tot samenwerking met de liberalen, zij het dat prof. De Molenaar vóór hem reeds blijk had gegeven daar aan lichtelijk te lijden. Prof. De Molenaar achtte het onnoodig zich principieel te weer be stellen, omdat hij waarneemt hoe de Marxistische ideeën bij de socialisten beginnen af te zwakken. Meent hij, dat de evolutie, die thans begonnen is, de handhaving van het kapitalisme betee kent? De communist Koejemans maakte handig gebruik van deze liberale zacht zinnigheid door het kabinet te omschrij ven als net minst vooruitstrevende en het meest reactionnaire, dat onder de huidige omstandigheden mogelijk is. Trouwens, zei hij: de hoedanigheid van de vooruitstrevendheid van het kabinet wordt door het oordeel van prof. De Mo lenaar het best gekarakteriseerd. De heer Reinalda was intusschen van oor deel, dat de resultaten van het werk in de Stichting van den Arbeid, de be slechting van onverzoenlijke tegenstellin gen tusschen kapitaal en arbeid de hoop wettigen op een ontmoeting met de liberalen. Zoo zagen wij dus, dat in deze verzoeningsgezinde stemming de liberalen de socialisten naar het liberalisme, doch de socialisten de liberalen naar het so cialisme zien groeien In leder geval hebben de protestantsch- christelijke woordvoerders er voor ge zorgd, dat die punten van zoogebeeten overeenstemming ons niet geopenbaard werden. De heer Kolf (C.H.) wilde niets zien dan teekenen, die er op wijzen, dat de P. v. d. A. klaar staat om de coalitie met de katholieken te verbreken, nu zij de winst inzake Indië binnen hebben. De heer Kerstens had er niet ten onrechte over gesproken hoe jammer het is, dat de protestanten in de Indische affaire geen regeerlngsverantwoordelijkheid kun nen dragen. De heer Kolf meende voorts, dat de K.V.P. haar Invloed aanwendt om de regeering te beletten socialistische maatregelen te nemen. En prof. Woltjer wist niets beters aan te voeren dan een woord van Oud, die al is hij dan hoofd bestuurder van de P. v. d. A. toch geens zins voor den meest typischen representant van deze partij versleten kan worden. De heer Oud heeft n.l. verklaard, dat hi( de destijds ook door hem gevoerde fihan- ciëele politiek van Coliln nog steeds volledig onderschrijft. De heer Oud is dus niet van gedachten vreanderd. De K.V.P. echter wel. De voor den oorlog reeds groeiende oppositie tegen het gel dende beleid in de katholieke politieke groepeering heeft er in belangrijke mate toe medegewerkt, dat thans het roer is om geworpen. En als prof. Woltjer de katho lieken er aan herinnert, dat zij In die vroegere kabinetten het sterkst vertegen woordigd waren, dan zegt dit voor "het doel van prof. Woltjer heelemaal niets. Eenige belangrijke detailkwesties wer den nog door verschillende sprekers ter sprake gebracht. De heer Kerstens be twijfelde of het consumentencrediet ge slaagd is. Hij vond de door de regeering verstrekte mededeeling, dat er 270.000 aanvragen zijn gedaan wat poover voor de beoordeeling van de vraag in welke mate de crediétnemers zich goed gehol pen bevinden. Hij achtte het van groot belang, dat men alles zal doen om de ontmoediging bij den gewonen man te voorkomen. Minister Beel gaf geen vol strekt bevredigend antwoord op deze opmerking. Wel kon hij vertellen, dat er nog vele aanvragen om crediet ach teraf inkomen, aangezien het begint door te dringen, dat de afbetalingsver plichtingen gunstiger zijn dan men had verwacht. Doch verder wilde de heer Beel toch liever een afwachtende hou ding aannemen. Ook de Nederlandsch-Belgische be trekkingen genoten een warme belang- De sedert 8 Januari op de Klooster- en Chassé-Kazteme te Breda ingetreden quarantaine-toestand, naar aanleiding van een geval van nekkramp onder de militairen, is sedert Woensdag opgehe ven. BONKAARTEN KA KB KC 701 (strook no. 3) 571 brood 800 gr. brood 572 brood 400 gr. brood 571 boter 125 gr. boter 572 boter 125 gr. margarine of 100 gram vet 573 boter 250 gr. margarine of 200 gram vet 571 melk 4 liter melk 572, 573 melk 3 liter melk 571 vleesch 100 gr. vleesch 572 vleesch 300 gr. vleesch 571 algemeen 200 gr. kaas 572 algemeen 375 gr. suiker, boter- hamstr. enz. of 750 gr. jam, stroop enz. 57lb reserve 1600 gr. brood 57lc reserve 800 gr. brood 572b, 572c reserve 1 blik of pot appelmoes (voorinlevering) 573b rtserve 200 gr. kaas BONKAARTEN KD KE 701 (strook no. 3) 581 brood 800 gr. brood 581 boter 250 gr. boter 58—2 boter 125 gr. margarine of 100 gram vet 581 melk 12 liter melk 581, 582 vleesch 100 gr. vleesch 581 algemeen 100 gr. kaas 582 algemeen 375 gr. suiker, boter- hamstr. enz. of 750 gr. jam, stroop enz. 58ld reserve 800 gr. brood 58le reserve 500 gram rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kinder biscuits 58—2d reserve 1 blik of pot appelmoes (voorinlevering) 582e reserve 2 blikken of potten ap pelmoes (voorinlevering) Tabakskaarten enz. T 71 2 rants, tabaksartikelen V 71 100 gr. chocolade en/of suikerw. X 71 1 rants, tabaksartikelen BONKAARTEN MA MB, MC, MD 701 (strook no. 3) 574 brood 800 gr. brood 574 boter 250 gr. boter 574 margarine 250 gr. margarine of 200 gr. vet 57—4 melk 5 L. melk 574 vleesch 300 gr. vleesch 57—5 vleesch 100 gr. vleesch 574 kaas 200 gr. kaas 23 Januari zullen nog bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De bonnen 572b, 572c res. en 582d en 58—2e res. moeten uiterlijk Zaterdag 25 Januari bij een detaillist, die appelmoes pleegt te verkoopen, wor den ingeleverd. De blikken en potten hebben een inhoud van één liter. De productie van eendeneieren is momenteel zoodanig, dat het mcgelyk is op beperkte schaal dezer dagen een deneieren in vrijen verkoop aan het publiekt ter beschikking te stellen. Dit betrekkelijk gcedkoope en zeor voed zame product, kan men, zonder eenige vrees voor besmetting met para- typhus welke onder bepaalde om standigheden kan optreden gebrui ken, indien men zich zorgvuldig houdt aan het voorschrift, eendeneieren uit sluitend gekookt en niet in verwerk ten vorm te gebruiken. Overeenkomstig de aankondiging, heeft de minister van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening thans voor de belangrijkste wintergroenten maxi mumprijzen vastgesteld, welke van kraent worden met ingang van Dinsdag 21 Januari a.s. en gelden voor een pe riode van veertien dagen. De kleinhan delaar mag bij thuisbezorging boven de vastgestelde prijzen ten hoogste ƒ0.01 per K.G. berekenen, voor het snijden van kool ten hoogste ƒ0.03 per K.G. en voor het schrappen van wortelen ten hoogste ƒ0.01 per K.G. Kool en worte len gewogen resp. na het snijden en voor het schrappen. President Truman's dochter Marga- reth heeft artistieke aspiraties. Zoo verdienstelijk als haar vader piano speelt, zoo uitstekend zingt zij. Onder leiding van een bekend zangeres be kwaamt Margareth zich in de zangkunst en aan vriendinnen heeft zij in vertrou welijke oogenblikken eens gezegd be roepszangeres te willen worden. Zij zou daarmee een precedent voor een onge huwde presidentsdochter scheppen, die tot dusverre slechts maatschappelijke loopbanen hebben gehad. Margareth is intusschen naar New York teruggekeerd, wat er op kan wijzen, dat zij toestemming van haar ouders heeft gekregen om be roepszangeres te worden. Intusschen zingt zij in het koor van de Episcopaalsche Kerk te Missouri, waar de Trumans vandaan komen. En soms in een opname-studio voor gramofoon- platen, waar zij haar lievelingsopera „Lu cia" heeft op laten nemen, zelf de titelrol zingend en bijgestaan door zangers en een orkest. Als Margareth succes heeft, kunnen de Amerikaansche en misschien zelfs Euro- addeneiland «O) leri? azou zich daarvoor beschikbaar stel- ^'ern„ zou zün leven in de waagschaal diC{|un otn voor Detta de reddende me- ha,q uit Pellworm te krijgen? En wie eq z°°veel kracht, onverschrokkenheid Hnpaardigheid om dien tocht door de eihqe1Jde 1161 daarbuiten ook goed ten UCeu te brengen? Hinriksen, Ehlers? aaq^bii ben kon hij daar niet mee bacht .n' Karsten Tewes moest van- Het je ln ciien noodlottigen brand om leen nen zÜn gekomen. Dus bleven al- He Ja^f Tonner en Kay Möller over. Öieq 0 Ste. viel echter uit; nooit zou hij Hbs ri!!fiets billen vragen, nee, nooit! Zooq Va e alleen nog Uwe Tonner, de 8e s n den strandvoogd, de toekomsti- rt riek Vt" het eiland ha hf kreunde sterk. De opwinden- acht r llad haar in een crisis ge- - Jan 'pdle baar leven bedreigde. Hat kon n klemde de tanden opeen, ^'rikte, -5ge triHen en akelige kreunen b bem ellendig. „Vader," drong Helke aan, „er moet iets gebeuren." Hij drukte de vuisten tegen zijn voor hoofd. Nee, het was gekkenwerk, zelf de vaart te wagen „Ik loop even naar Uwe Tonner," zei hij eindelijk. Toen stond hij op en wor stelde zich door den huilenden storm en de overwaaiende watervlagen naar het huis van den strandvoogd. Hij bleef lang bij Tonner. Helke, die naar het venster was gegaan, keek hem na, tot hij achter de nog rookende ruïnen van den afgebranden stal ver dween. In gedachten zag zij nu den man staan, dien zij 's nachts bij den brand al had moeten zeggen, dat zij zijn vrouw zou worden. Zij vermoedde, wat haar vader nu tegen hem zei en ze kon het antwoord wel raden. Neen, Uwe Tonner was er de man niet naar, om zijn leven voor dat van een ander op het spel te zetten En daar had zij gelijk in. Geruimen tijd later zag zij haar vader weer van Tonner heen gaan en den weg door den polder nemen. Hijgend kwam hij door den onstuimigen wind naar huis. Nu stond hü weer in de kamer, hij was maar een half uur weg geweest. Afgemat viel hij op een stoel neer. „Niemand wil 't doen," kreunde hij eindelijk. „Ik heb in den polder zelfs honderd Mark geboden „Help me," jammerde de zieke. „Geef me druppeltjes!" Het meisje staarde naar het koorts gezicht van haar moeder. Zij dacht aan de rustelooze toewijding, aan de onver moeibare zorg en liefde, die dit zwakke hart voortdurend had getoond, toen het nog gezond was. Aan al het goede en mooie dacht zij, dat haar moeder in voor- en tegenspoed haar geschonken had. En nu zou zij vóór haar tijd moeten sterven, omdat de reddende medicijn niet gehaald kon worden? Neen, neen! Bij den brand had zij hooren zeggen, dat Kay Möller en zijn stuurman nog altijd niet terug waren. Nu, als zij dan Kay niet te hulp kon roepen, dan was zij er altijd zélf nog. En ze zou 't doen! Haastig haalde zij haar windjak en hoofddoek uit de kast en liep naar de deur. „Waar ga je naar toe?" vroeg Paulsen verschrikt. „Naar Fellworm," riep Helke en adem loos rende zij weg om bij de boot in de geul te komen Inmiddels stond Kay thuis aan bet venster. Hij was klaar om nu met Harm Ehlers naar kapitein Dohse te gaan en daar Alma Thiessen te dwingen, voor de waarheid uit te komen. Met een be denkelijk gezicht zag hij het aan, hoe de storm het water over de vennen van het eiland dreef. Plotseling maakte hij een gebaar van verrassing. Hij had het meisje ontdekt, dat het erf van Paulsen afkwam en zich met moeite door den storm heen een weg naar de geul baande. Helke?.... dacht hij ontsteld. Waarachtig, zij is 't! Ze gaat naar de bootzou ze nu weer gevlucht zijn, wat wil ze toch? Dat moet ik weten! Kort besloten holde hij het huis uit, stapte door het hooge water, haastte zich door den razenden storm, tot hij haar bij de woest aan den ketting ruk kende boot inhaalde. „Helke!" schreeuwde hij, „Helke, waar ga je heen?" Het meisje keerde zich verschrokken om. Maar toen zij Kay herkende viel zij hem spontaan in de armen. „O, jongen, Kay," zei ze verrast, „ben je weer thuis? Wat ben ik daar blij om! Ik heb zoo naar je verlangd, we hebben elkaar in zoo'n tijd niet gezien! Ben jij nu ook blij, Kay, ja hè?" Kay drukte haar vast aan zijn borst. „M'n lieve, kleine Helke! Ik was al bang, dat je toch nog toegegeven had „Dat heb ik ook, Kay, ik kon er niet aan ontkomen. Ik moest wel doen alsóf, om een paar dagen tijd te winnen, 't Is misschien valsch van me, maar zooals er ook met mij gehandeld wordtEnfin, dat hoor je later wel eens, nu hebben we geen tijd meer." En in vliegende haast vertelde zij hem, in welken toestand haar moeder verkeerde en hoe noodzake lijk de medicijn was. Zwijgend nam hij het recept van haar aan, streek haar eens met teer gebaar over het natte blonde haar en begon toen de boot los te maken. „O, Kay," zei Helke, lachend en hui lend tegelijk, „wil jij 't er heusch op wagen?" „Natuurlijk!" antwoordde hij eenvou dig en hij zette zich al aan de riemen. „Zou 't je lukken, Kay?" ,,'t Moet Helke. Denk onderhand maar eens aan meAls ik terug kom heb ik nog belangrijk nieuws voor je." Hij voer al weg, midden in de hel van den bandeloozen storm, in de dan sende boot, door de kokende branding... Helke bleef aan de geul staan tot hij uit haar oogen verdwenen was. Lang zaam, met popelend hart, maar vol ver trouwen ging zij toen naar huis om haar moeder in deze moeilijke uren bü te staan. Jan Paulsen zag haar door 't venster van de gang aankomen. Toen zij bin nentrad keek hy haar verlegen vragend aan. „Kay Möller haalt de medicijn," zei zyn dochter. „Kay Möller," stotterde hij verward. peesche affiches nog eens aankondigen „Hedenavond gala-première van de opera „Tosca". In de titelrol Margareth Tru man". Tienduizenden Russen trekken den laatsten tijd uit Rusland naar het Westen, waar zij het verlaten Oost- Pruisen bevolken. Uit de verwoeste gebie den van Smolensk en Briansk, ook zelfs uit Midden-Rusland voeren extra-treinen de kolonisten aan, die met hun vee, kip pen en landbouwwerktuigen zich in het vroegere Oost-Duitschland vestigen. Boeren, die uit collectieve boerderijen komen, worden vaak vergezeld van de voorzitters, onderwijzers, doktoren en landbouwdeskundigen, zoodat geheele dorpen zich van het Oosten naar het Westen verplaatsen. Zij komen in een ontvolkt gebied. De Duitschers zijn verdwenen. De Duitsche huizen, voorzoover zij niet verwoest zijn door de oorlogshandelingen, herinneren nog alleen aan de vroegere bewoners. Want zelfs de namen van de steden zyn veranderd. Het Russische deel van Oost- Pruisen heet evenals het vroegere Kö- rugsbergen Kaliningrad. Het gebied, dat door de Polen is ingelijfd, heeft Poolsche namen gekregen. Allenstein is nu Olaztyn. Het spoorwegknooppunt Inster- burg heeft den naam gekregen van den Russischen maarschalk Cherniakhovsky, die het gebied veroverde en er ook sneu velde. Tilsit is Sovietsk, Friedland Prav- dinsk geworden. De Russen willen het gebied gaan in- dustrialiseeren en hebben reeds 140 groo te en 100 plaatselijke industrieën geves tigd. De ijsvrije haven Kaliningrad is hersteld en wordt een van de belangrijk ste van de Baltische Zee. Hoe zij leefden, is de titel van een onlangs in Duitschland verschenen brochure, waarin de rekening is opgemaakt van alles wat het Hitier- regiem den Duitschers heeft gekost. De rekening is niet gering, het slot-cyfer be draagt 700.000.000.000 mark of 280 mil- Op een terrein aan de Geerstraat te Heerlen in Zuid-Limburg heeft men bij het inkuilen van aardappelen resten van Romeinsch aardewerk, afkomstig uit de tweede en derde eeuw, gevonden. Het ligt in de bedoeling van den rijksopgravings- dienst, welke onder leiding van prof. dr. Van Giffen te Groningen staat, in den a.s. zomer daar verder bodemonderzoek 1 te doen. no tób liard Amerikaansche dollars tegen den vooroorlogschen koers. Hitier persoonlyk gebruikte ongeveer 25.450.000 mark per jaar, een bedrag, dat de laatste Duitsche keizer. Wilhelm II. nooit van den staat gekregen heeft. Toch was het salaris van den Führer officieel niet zoo riant: als staatshoofd kreeg hij 60.000 mark per jaar, terwijl zyn onkos- ten-rekening gemiddeld 360.000 mark be droeg. Voor representatiekosten stelde de schatkist echter een bedrag van 1 mil- lioen ter beschikking en bovendien werd nog 24 millioen gegeven ter aanwending naar vrije verkiezing. Alles bij elkaar dus geteld een salaris dat wel meeviel. Hoe naderbij het einde kwam. des te slechter kon Hitler met zijn geld uitko men. In het jaar 1944 had hy reeds 28 millioen noodig van de schatkist en het volgende, dus laatste jaar, vroeg hy 40 millioen. Hitler's waanzinnige bouwwoede ver slond het meeste geld. Zyn nu in puin liggende rijkskanselarü was een van de duurste bouwplannen, welke hy ooit heeft ondernomen. Zij kostte 100 millioem mark, hoewel zü slechts een voorioopif onderkomen was. Het officieele gebouw zou in 1950 gebouwd worden. Goering deed het niet minder: zijn jachtverblyf Karinhall kostte den staat 15 millioen mark. Voor verbouwingen en uitbreidingen toucheerde de rijksmaar schalk ieder jaar bovendien 3 a 4 mil lioen. Goebbels was iets minder veeleischend. Zyn ambtswoning in Berlyn beteekende voor de schatkist een post van 3 millioen; zijn villa op een eiland in de Wannsee kostte slechts 1 millioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3