EXPLOSIE RICHT GEWELDIGE SCHADE AAN Bij onze jongens in Indië Televisie-ontvangtoestellen aan loopenden band Zeventien dooden, vele gewonden Medeleven van de fKoningin N KORTE VERADEMING OP DE WILLEM BARENDSZ Eerste potvisch gevangen Proeven met vliegend laboratorium Taak van sociale werkster Beeld als uit den oorlog Ramp te Muiden Nieuwe agenda voor de kleine naties INVOER VAN TABAK BEPERKT Man van den dag NENNI AFGETREDEN Droom van Chaplin werkelijkheid Tot hoofd en hart ZATERDAG 18 JANUARI 1947 69ste JAARGANG No. 23750 L De schade wordt geschat op eenige tonnen „LILIAN" NOG NIET VLOT GEKOMEN Met ingang van 1 Februari STANISLAS MIKOLAJCZYK BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Ad ninistratie 21545 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van onzen specialen verslaggever) De enorme explosie, die gistermiddag in één slag een geweldige ravage In het stadje Muiden aanrichtte, heeft tot nu toe waarschijnlijk aan 17 personen het leven gekost Van de 14 militairen, die bezig waren met het lossen van granaten, heeft men er 10 levenloos gevonden. De overige vier worden nog ver- hiist. Drie arbeiders van de Nederlandsche Springstoffenfabriek werden eveneens gedood. Een is er nog niet terug gevonden. Het was iets over een in den middag toen een ploeg militairen van den M.O.D. 'Mijn Opruiming Dienst) uit Leiden bezig was een viertal zware trucks, beladen met granaten, afkomstig uil IJmuiden, te lossen op het terrein van de Nederland sche Munitiefabriek. Vermoedelijk door onvoorzichtigheid is een der granaten gevallen en ontploft, waardoor de geheele lading van den auio explodeerde. (Deze explosie was zoo hevig, dat een der opslagplaatsen, welke enkele meters verder stond, in de lucht is gevlogen. De gevolgen waren ontzettend. Granaten vlogen de lucht in en regenden neer op geheel den omtrek. Niet. alleen in Muiden werd een groote ravage aangericht, maar tot zelfs in Hilversum en Amersfoort sprongen er •"uiten; boomen knapten af; de auto kwam neer aan^de andere zijde van de Mui- dertrekvaart. De overblijfselen der militairen en arbeiders waren nauwelijks en Zwaar verminkt terug te vinden. Otp de plaats waar het kruithmis gestaan heeft ziet men nog slechts een krater van meer dan vijftig meter doorsnee, de boomen zijn zwartgebla kerd. Groote groepen militairen zoeken de weilanden in den omtrek af naar resten van slachtoffers. Ooggetuigen hebben een hevigen vuurgloed gezien, waarna de slag ge hoord werd. Geweldige wolken, rook en aarde zagen zij opstijgen. De verschil lende granaten ontploften als in één slag. Een vrouw, die den oorlog in Brabant meemaakte, vluchtte den kel der in, meenend, dal een bomaanval begonnen was. Op het terrein van de Nederlandsche Munitiefabriek heeft men dadelijk appel gehouden. Drie arbeiders worden vermist. Het is als een geluk bij deze ramp, dat er tot half twee juist schafttijd was, Zoodoende hadden vele arbeiders de loods, waarvan nu niets meer terug te vinden is, verlaten. Verregaande onvoorzichtigheid, wordt er gemompeld onder de arbeiders, die •haar nauwelijks aan den dood ontsnapt Zijn. Het is natuurlijk wel gauw gezegd, de adjudant, die bij de lossing aanwezig behoorde te zijn, was niet ter Plaatse toen het ongeval met de aflading Plaats vond. Ook beweert men, dat er te vroeg was begonnen met de aflading. en dat de militairen de granaten te ruw hebben doorgegeven, maar geen der aanwezigen kan navertellen, wat er pre- cies gebeurd is. Een granaat is nu een maal een erg verraderlijk ding en een constructiefout is denkbaar. Muiden zelf ziet er uit alsof het door een bombardement getroffen is. Een heele ruit is een zeldzaamheid. Het •neeste glas is met sponning en kozijn tegelijk naar binnen geslagen. Plafonds kwamen naar beneden, muren zijn ge scheurd. De artsen Niekerk en Nahman kwamen handen te kort. Direct na de ■explosie stroomden hmn wachtkamers Vol bloedende menschen. Het aantal ge bonden is dan ook haast niet te tellen. De meesten hadden gelukkig slechts lichtere snijwonden en kneuzingen. Zeer snel waren doktoren uit omliggende Plaatsen aanwezig. Behalve de G.G.D. uit Amsterdam Verscheen ook nog een colonne van den hiilitairen geneeskundigen dienst. Vijf gewonden moesten in het Diaconessen- ziekenhuis te Naarden worden opge- homen. De kinderen van de Christelijke school ontsnapten aan een groot ge vaar, want zij hadden maar nauwelijks hun school verlaten toen de explosie plaats vond en niet alleen alle ruiten stuk sloegen, maar ook een plafond naar beneden stortte. Do paniek onder de bevolking was nau welijks voorbij of men pakte snel aan. Bus- sum voerde dadelijk groote platen karton aan. Deze werden op het Gemeentehuis verdeeld en even later zag men iedereen sjouwen met karton en hout. Er was veel hulpvaardigheid. Ook vanuit de omlig gende plaatsen kwam men met dakpannen, zeildoek en zelfs al met glas. Ook werklie den kwamen hun krachten beschikbaar stellen. Muiden is momenteel wel de zwaarst geteisterde plaats in ons land. De schade, die de Duitschers aanrichtten juist voor de bevrijding, door de sluis midden in het stadje op te blazen, was nog maar nauwelijks hersteld. De burgemeester, de Heer Th. C. Coops ontving ons temidden van de ravage van zi|n gemeentehuis. De Commissaris der koningin in de Provincie N. Holland, Dr. J. Baron de Vos van Steenwijk had hem zoojuist, bezocht en hem zijn deelneming betuigd. De Wederopbouw had reeds steun toegezegd, en degenen wier huis to taal onbewoonbaar was geworden, waren reeds zoo goed mogelijk ondergebracht. ,.De bevolking is als een zwerm bijen" zei de burgemeester, „even zijn zij uit el kaar geslagen, maar direct zwermen zij weer uit om hun taak te doen." „Wij zul len de schade zien te herstellen, hoewel zij reeds tonnen bedraagt." De Nederlandsche Kruitfabriek ls wel altijd een doorn in het oog geweest van het stadje Muiden. In 1883 vloog zij in de lucht en vernielde ongeveer de helft van de roemruchte plaats. In de muren van het Muiderslot zijn nu nog scheuren te zien van die explosie. Ook in 1923 kwamen ontploffingen voor. Geen wonder, dat de bevolking wel de schrik nu te pakken heeft. Het Muiderslot overigens heeft alleen glasschade deze maal. Wij spraken nog de congierge, dia ons vertelde, dat in de ridderzaal enkele oude glas-in-lood-ramen, versierd met familiewapens, vernield zijn. Als wij tegen het vallen van de duisternis nog even op de plaats van het ongeluk verblijven, zijn militai ren in een roeiboot nog steeds bezig met dreggen naar de lichamen van hun kameraden. Reeds verscheidenen heeft men uit het water opgehaald. De weg is modderig van de aarde, die neersloeg uit de enorme wolk, welke opspatte van de plaats der explosie. De kruitdamp is nog niet wegge trokken. De staketsels der gebiakerde boomen staan spookachtig in den vallenden avond. Nederland heeft nogmaals een der vele slagen te in- casseerèn gekregen, die de erfenis zijn van dezen oorlog. De vjjf zwaar gewonden die ter ver pleging in het Diaconessenhuis te Naar den zijn opgenomen zijn de militair Ramselaar uit Soest en de Muidenaars J. Schipper, T. Vos, J. Mayer en j. Groos. H. M. de Koningin heeft haar adju dant, kapitein J. C. Biihrman, heden morgen opdracht gegeven het volgen de telegram aan den burgemeester van het zwaar getroffen plaatsje Mui den te versturen: ,,Zeer getroffen door de ramp, die gisteren in uw gemeente heeft plaats gevonden, draagt Hare Majesteit mij op, n en ew gemeente Haar hartelij ke deelneming te betuigen en in het bijzonder de familie der slachtoffers Haar blijk van medeleven over te brengen." Het telegram was geteekend: kapi tein Biihrman. V De geweldige explosie was tot In Utrecht te hooren. Opvarenden van de boot EnkhuizenStavoren, die trachtte door het ijs van het IJselmeer te komen, hebben eveneens de explosie zeer duidelijk gehoord. Hieronder volgen de namen der mili tairen, die gisteren bij de -jarnp te Mui- den om het leven zijn gekomen. Zij maakten allen deel uit van den OB.D. en waren gedetacheerd op het fort „Eiland Muiden". Van verschillende na men mankeeren nog de voorletters. Het zijn: Sergeant-majoor Valkenburg uit 's Gravenhage, sergeant Van Mook uit Haastrecht, korpo-aal Pols uit Loos- duinen, soldaat le klas Cuus uit Zeist, soldaat Van Heusden uit Brakel. soldaat Klarenbeek uit Amsterdam, soldaat Fi de Kruyff uit Utrecht, soldaat H. F. van Meurs uit Utrecht, soldaat C. J. Mu- niaerts uit Utrecht, soldaat J. Renes uit Lopik. soldaat F. H. van Rijn uit War- menhuizen, soldaat H. de Wilde uit Delft, soldaat E. van der Blom uit West- zaan en soldaat K. de Korver uit Rot terdam. De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken, die belast zün met het voorbereiden van het vredesverdrag met Duitschland, heb ben hun agenda voor het aanhooren der kleinere naties gewijzigd. Polen zal nu gehoord worden Maandagmid dag 27 Januari. Nederland Dinsdag middag 28 Januari. Australië zal ver moedelijk gehoord worden op 23, Zuid- Afrika en Joegoslavië 24 Jan., Canada 25 en België 29 Januari. Men is tot herziening van het pro gramma overgegaan omdat de kleine re naties de vroegere voorstellen der plaatsvervangers niet gaarne aan vaardden. Twee uur lang hebben de twee zware sleepbooten van den internationale sleepbootdienst uit Rotterdam Vrijdag middag met op volle kracht draaiende motoren, die tezamen 1900 p.k. ontwik kelen, getracht het bij Den Helder ge strande Deensche s.s. „Lilian" vlot te trekken. De Deensche bemanning is er intusschen in geslaagd het schip geheel leeg te pompen en hun verwaclitingen werden hoog gespannen, toen de sleep booten er inderdaad in slaagden bewe ging in het schip te krijgen. 10 meter wisten zij de „Lilian" over de zandbank te trekken. Tot groote teleurstelling van allen bleek het stoomschip toen weer eens zoo stevig vast te zitten. Alle pogingen van de .Hudson" en de „Schelde" ten spijt was daa na in de „Lilian" geen be weging meer te krijgen. Korten tijd later moesten de pogingen worden opgegeven omdat het eb werd. De ernstige ontploffingsramp te Muiden. Het terrein, waar de explosie plaats vond, bood een vreeselijken aanblik. Overal ir het rond lagen nog niet geëxplodeerde granaten verspreid Het is thans vrij constant weer, temperatuur even onder het vries punt. Wel zijn er af en toe sneeuw buien en hangt er mist. Dit was juist het geval, toen onze jagers allemaal in onze nabijheid waren en het leek, als of wij een Nederlandse!! smaldeel waren ln ode verlaten Poolzee. Acht dansende .jagers voor. achter en naast het moe derschip trekken niet elkaar met volle kracht rechte voren in de zee. Het is een imponeerend gezicht. Het volk kwam nu even op adem na de Inspannende dagen, die we achter den rug hebben. Het dek kreeg een goede beurt. Toen de lange baarden weer tot normale proporties waren teruggebracht, kreeg bet verlangen naar nieuwen buit de overhand. Dinsdagochtend vingen wij den eersten potvisch. Het dier met zijn blauwgrijze kleur werd binnengesleept met den har poen, die hem doodde, geheel in het li chaam. De potvisch is kleiner dan de blauwe walvisch en de vinvisch. Hij heelt een stompen platten kop. De dikke snuit maakt den indruk van een enorm zwaar blik. dat ver over de onderkaak uitsteekt. De onderkaak zelf met de tanden valt daarbij geheel weg. in de bovenkaak heb ben deze potvisschen holten, waarin de tanden van de onderkaak passen. In verband met het feit, dat de zwarte handel wordt gevoed door de voer particulieren bestaande moge lijkheid om een bepaalde hoeveel heid rookartikelen van elders in le voeren en hierdoor voor ons land deviezen verloren gaan, o.a. aan zoogenaamde geschenkzendingen, ziet de overheid zich genoodzaakt dezen invoer ingrijpend te beperken, aldus deelt het ministerie van finan ciën mede. Terugkeerende reizigers (onder wie worden begrepen scheeps- en vliegtuig- bemanningen) zullen met ingang van 1 Februari 1947 niet meer dan 200 siga retten of 250 gram gekorven tabak per maand hier te lande mogen invoeren. Voor geschenkzendingen geldt dezelfde beperking. Voor zendingen uit niet-Euro- peesche landen treedt deze regeling in werking met ingang van 1 Maart a.s. Evenwei zal in de bestaande regeling voor uit Ned.-Indië afkomstige repatri- eerenden vooralsnog geen wijziging wor den gebracht. In het normale interna tionale reisverkeer zullen niet meer dan 40 sigaretten dan wel 50 gram tabak of 50 sigaren zijn vrijgesteld van de heffing van invoerrechten. het dorp Muiden werden ernstige verwoestingen aangericht tengevolge van de Ontploffing op het terrein van de kruitfabriek. Overal sprongen de ruiten en van vele huieen werden de dakpannen afgerukt. Terstond begon men met de opruimingswerkzaamheden Te velde, Januari Lieve Mientje, a brief kwam keurig op Nieuwjaarsdag i b, had je mooi afgemikt. Ik ben j.®" maar blij, dat ik een meisje in Hol- heb, dat me brieven stuurt. Daar er ik telkens van op. Kees, die eerst uhd kikk, §root ging op zijn vrije hart, zou nou hij. Wel graag brieven van een meisje v- Holland krijgen en heeft er om gead apteerd. g ®0rnthige meisjes hier hebben de nare to °°nte direct naar je vooruitzichten aaXrragen; ze willen je bovendien graag j0 b baar moeder voorstellen. Sommige cl eens trappen daar in en de mama doet tfcri uitbundig, je moet maar dikwijls v bgkomen en mag de dochter alvast öen volgenden dansavond afhalen, ^suffers komen er gewoon niet van af o0, r bcht arrest. Dat krijgen ze dan tg op hun tijd, want de „ouwe" pakt \V sauw weSens laatkomen. hebben hier van de week weer drie Co,- aire begrafenissen gehad, maar onze 1^ bagbie heeft nog steeds niet mogen vechten, We patrouilleeren zoo'n beetje langs den stadsrand en fouilleeren alles wat langs komt. Tot nu toe hebben we meer weeskinderen naar het weeshuis, dan extremisten naar het gevang ge bracht. Wel een -enkelen, maar dat is ambtsgeheim. Toch veel mooier werk dan dat oefenen in het begin. Maar de oude rotten hier „vinden het nog niks" en zien ons voor papkinderen aan, omdat we nog niet echt gevochten hebben. Het is ook eigenlijk niet eerlijk, dat we hen nog niet aflossen, want die jongens .zijn dood-op, ze hebben in geen jaar een heelen dag vrij gehad, nog niet gesproken van de nachten. Dat lijkt erg vechtlustig, vind je niet? Ja, een mensch verandert hier. We la chen er nu om, dat we, toen we weggin gen, zoo'n medelijden hadden met ons zelf. Dat komt, omdat niemand van ons wist, wat de oorlogsvrijwilligers hier ver zet hebben. Die hebben toch ook een meisje thuis. Maai- het is waar, toch niet het liefste meisje van de wereld. Er is maar één Mientje, dat het meisje is van JAN Een van de hoofdfiguren in het drama van de Poolsche verkiezingen, die morgen plaats vinden, is de lei der van de Polski Stroonictwo Lu- dowe, Stanislas Mikolajczyk. Hij zal morgen met zijn Boerenpar tij den strijd moeten aanbinden te gen het zgn. democratische blok, waarin de communisten de leiding hebben. Mikolajczyk is de verpersoonlijking van de Poolsche oVpósitie. Zijn aan hang zal misschien niet afgemeten kunnen worden naar de uitslagen van de verkiezingen. Zijn medewer kers, de leiders van de verschillende provinciale afdeelingen, zijn gearres teerd: de mogelijkheden van een campagne zijn hem ontnomen. Al leen zijn internationale naam, zijn optreden als leider van het Poolsche verzet in Londen, geven hem zijn on schendbaarheid. Deze Mikolajczyk werd geboren in 1901 in een dorp in Westfalen uit een boerenfamilie. Zijn Duitsche omge ving heeft echter geen invloed op zijn ontwikkeling kunnen uitoefenen. Op zijn zeventiende jaar ging hij naar Polen, waar de opstand tegen de Pruisen in hem een warm mede strijder vond. Na den vrede keerde hij terug naar zijn, het beroep van zijn familie: het boerenbedrijf. Zijn acti viteit moge in het begin uitsluitend op zijn beroep gericht geweest zijn, spoedig kwam hij in de politiek. In 1930 werd hij voor de Boerenpartij in de Sejm, de Poolsche Kamer, ge kozen. Onmiddellijk na den overval van de Duitschers in September 1939 meldde hij zich als vrijwilliger. Als soldaat hielp hij Warschau tegen den vijand verdedigen. Na de nederlaag vertrok hij naar Hongarije, waar hij na een interneering eveneens wist te ontsnappen. Nog vóór den inval van de Duitschers in Frankrijk, was Mi kolajczyk in Parijs, waar hij naast Paderewski vice-president van den Poolschen Raad was. Een nieuwe vlucht bracht hem in Londen, eerst als medewerkerlater als opvolger van generaal Sikorsski. Maar Mikolajc zyk kon niet als deze de politieke èn de militaire macht in zich vereeni gen. Deze laatste moest hij aan ge neraal Sosnkowski overlaten, die een tegenstander van een verzoenen de politiek met Rusland was, evenals de meerderheid van de Poolsche Ka mer in Londen, zoodat Mikolajczyk, na een bezoek aan Moskou in 1944, plaats moest maken voor Arciszews- ki anti-Russisch)die nu nog in Londen leider van een Poolsch Co mité is. Mikolajczyk is na den oorlog terug gegaan naar Polen, maar on middellijk in conflict gekomen met de uit het Lublin-comité voortgeko men Poolsche regeering, die in haar optreden alles behalve democratische methoden toepast. Tegen dit dictatoriale optreden van een regeering, die op een minderheid steunt en $en meerderheid den mond tracht te snoeren, bindt Mikolajczyk morgen den strijd aan. Uit den kop van het dier wordt wal schot gewonnen, een heldere, olieachtige vloeistof, die tot een wasachtige sub stantie stolt. De potvlschtraan is van an dere chemische samenstelling dan de baardwalvischtraan en wordt ook voor an dere doeleinden gebruikt. Fotvischtraan en walschot zijn bestemd voor technische doeleinden, o.a. voor de bereiding van zal ven. Zij zijn dus niet geschikt voor men- schelijke consumptie. Ook in ander op zicht onderscheiden de potvisschien zich van den blauwen walvisch, doordat zij niet recht omhoog spuiten, maar schuin naar voren. Het spuitgat is namelijk links voor in den kop gelegen. De „ademzuil" ls wel tien meter of meer hoog en van ver af duidelijk te zien. De eerste potvisch. dien we aan boord sleepten, mat 53 voet, d.i. bijna 18 me ter. HU had 52 tanden. Het dier voedt zich met inktvlsschen. Op zijn huid waren de inktvischzuignappen duidelijk te zien. De lange, streepsgewijze lit- teekens wezen er op, dat er onderlinge vechtpartijen hebben plaats gehad. Dc spekdikte bedroeg 20 oAl. Intusschen zien we met spanning uit naar de „Nacella", den tanker, die uit Amsterdam onderweg is en ons de post uit het vaderland zal brengen, waarnaar we allen heel erg verlangen. Wel geeft de radio af en toe afleiding. Het dagelijksch contact met het vaderland en met de jagers is er natuurlijk wel. maar op sommige avonden is het een wedloop met den tijd om Sche- veningen „af te werken". Eerst moeten de telegrammen worden verzonden en dan ontvangen. Met de feestdagen, die achter ons liggen, zijn er honderden telegrammen uitgewisseld. Wij hadden toen 7000 mijl afgelegd sinds ons vertrek uil Amsterdam. Het is een merkwaardige tocht. De dag heeft, nu we in de Poolzee zijn, begin noch einde. Eenmaal per week komen de Jagers langszij om te bunkeren, waarbij doode walvisschen gebruikt worden als kurkzak tusschen moederschip en den Jager langs zij. De radio vervult ook voor de techniek van de vangst een belangrijke rol Het moederschip, dat door middel van' :adar de positie van de walvisschen kan bepa len, geeft langs draadloozen weg den jagers aanwijzingen. Als de jagers achter de wal visschen aan stoomen, nu eens links dan weer rechts, dan voor- dan achteruit, is er niet alleen geen tijd voor navigatie, maar raken de jagers werkelijk den koers kwijt. Ook dan kan het moederschip met zijn radio goede diensten bewijzen. De jagers vragen om peiling en afstand en door storm, sneeuwbuien en mist brengt de radio hen wel thuis. Het is een opwindend bedrijf. Morgen viert H.K.H. Prinses Margriet haar vierden verjaardag. Ons jongste prinsesje, dat niet lang meer de jongste zal zijn. Deze verjaardag is ongetwijfeld wat stil ler dan verleden jaar, zonder vreemde be zoekers, maar ze zal zich even jarig voe len. Aan een vierjarige gaat het officieele nog voorbij. Hoe goed herinneren we ons die Januaridagen in 1943, toen het blijde fluistergerucht de ronde deed, dat er een prinsesje was geboren, hoe zonnig klonk de naam „Margriet" in die donkere, zwarte dagen. Bij dezen tweeden verjaardag in ons midden zullen er uit het heele land harte, lijkt. warme wenschen naar de koninklijke jarige uitgaan. Vier prettig feest, cn tregtn een blij en gelukkig jaar, kleine Margriet! Zooals na de splitsing in de IlaL-an- sche socialistische partij verwaeht werd, heeft De Gasperi dadelijk na zijn te rugkeer ui' de V. S. te kampen gekregen met regeeringsmceilijkheden. Naar De Gasperi Vrijdagavond offi cieel bekend gemaalheeft, heeft Pietro Nenni zijn ontslag gevraagd als minis ter van Buitenlandsche Zaken. Het ont- sL- t werd na een conferentie met Nenni in het Viminale door De Gasperi aan vaard. Begin November heeft het eerste, aan den loopenden band vervaardig de, televisie-ontvangtoestel zijn in trede in Amerika gedaan. Hoewel het beeldscherm maar klein is. 15 X 20 c.M., en er slechts gedurende twee of drie uur per avond televisie-pro gramma's worden uitgezonden, bracht de eerste dag dat het ontvang-appa- raat verkrijgbaar werd gesteld reeds meer dan 3.000 orders. De technische kwaliteit van het zwart en wit-beeld wordt als uitstekend be schouwd. Vooral de beeld-uitzendingen van sportgebeurtenissen komen goed door. De nieuwe ontvanger is niet groo- ter dan een normaal radiotoestel van tafel-model. Dat men in Amerika het hier niet bij gelaten heeft blijkt wel uit het bericht dat ons dezer dagen bereikte en waarin sprake is van televisie installatie voor industrieele toepas singen. Dit toestel dat men gedoopt heeft als de „Utiliscope" is reeds in gebruik in een krachtcentrale in New York, waar het apparaat voort durend een beeld registreert van het waterpeil in een ketel op eenigen afstand. Andere mogelijke toepassingen zijn: de waarneming op afstand van den gang van zaken in staal-hoogovens, het olie- peil in bronnen, pijpleidingen en pers pompen, de aanwezigheid van rook in schoorsteenen, het aflezen van tempera- tuurschalen en electrische meters enz. Zou de droom van Charley Chap lin in zijn film „Modern Times", waarbij hij door middel van televisie onder controle stond van zijn direc teur, werkelijkheid worden? Het gaat er althans op lijken. Met de perfectionneering van ontvang toestel en zendcamera en de neiging tot grootere beeldschermen bij de ontvangst, men denkt zelfs aan de grootte van het witte doek in een bioscoop wordt de bouw van kostbare televisie-zenders een economisch verantwoord plan. De bouw van een televisiezender vereischt een kapitaal van omstreeks 200.000 dol lar. Niettemin stapelen de aanmeldingen voor den bouw van televisie-zenders bij de Federal Communications Commission (F.C.C.), die het technische gedeelte van het verkeer in den aether regelen, zich op. In December 1946 waren er 10 tele visie-stations in Amerika in bedrijf: 3 in New York, 2 in Chicago. 2 in Los Angelos, i in Philadelphia, Washington D.C. en Schenectady, New York. Thans zijn er 40 televisie-stations in Amerika in aanbouw, meerendeels in de gebieden van de groote steden. Men ver wacht dat tegen het vroege voorjaar, wanneer de trans-continentale televisie keten voltooid zal zijn. nog eens 30 nieuwe stations gebouwd zullen worden. Behalve de zwart- en wit-beelduitzen- ding is er nog de kleuren-televisie, die nog maar enkele schreden ten achter is. De Columbia Broadcasting System gaat krachrig voort met experimenten op dit gebied. Het feit dat er in Amerika zoovele televisie-zenders gebouwd worden is een gevolg van het betrekkelijk kleine rayon dat een zender bestrijken kan. Een tele visie-uitzending is niet op te vangen buiten een straal van 60 K.M. Dit na deel doet zich natuurlijk vooral bij de groote afstanden in Amerika gelden. Technici hebben daarom een methode gezocht om deze televisie-golven zoo ver mogelijk 1e verspreiden. Zij doen dit door middel van een vliegtuig-laboratorium. Proeven hebben bewezen dat een tele visieantenne op een hoogte van 10.000 meter zelfs een rayon van 350 K.M. be strijken kan. Ga opgewekt en met een blij gelaat door het leven. Er zijn al genoeg menschen, die zich voort bewegen alsof zij alle droefheid van de wereld op hun rug mee- \dragen. (Van een bnzon deren medewerker) In het artikel „Gezinsorganisatie" (zie ons blad van vorige week Za terdag) is getracht aan te toonen, dat in het middelpunt van de Katho lieke Arbeidersbeweging staat: het ar beidersgezin. Dit, artikel was geschreven en gedrukt op het moment dat ..De Li nie" van 10 Januari een beschouwing presenteerde van mr. P. M. H. van Bo ven over sociaal werk in de onderne ming, waarin de aandachtige lezer in het middelpunt van dat sociale werk ziet geplaatst: het, arbeidersgezin. Reeds eerder is tusschen mr. v. Boven en de K.A.B. bij monde van den heer v. Steen in „Linie"' en „Volkskrant" een polemiek gevoerd over een belangrijk onderdeel van dit sociale werk: de taak en plaats van de sociale werkster. Het is verheugend dat zulke polemieken mogelijk zijn. X jaren geleden kende men eener- zijds welhaast niet anders dan het dwingend opgelegde arbeidsbevel, an derzijds de door staking afgedwongen sociale verbeteringen. Welk een vooruit gang in de verhoudingen! Zeker onbe doeld, leek het er een moment op, alsof de heer v. Steen den werkgevers een teveel aan sociale activiteit wilde ver wijten. Het kan inmiddels beteekenis heb ben. als ook van deze plaats zich een stem in het gesprek mengt het tot een vraagstuk geworden object van discussie is er belangrijk genoeg voor. Welke zijn de gestelde posita? Mir. v. Boven formuleert ze als volgt: de onderneming is een gemeenschap en dus behooren daarin organen van over leg te zijn, de z.g. ondernemingsraden. „In deze ondernemingsraden worden maatregelen op sociaal gebied bespro. ken.... Er is overleg in den ruimstcn zin des woords en onder verantwoorde lijkheid van den ondernemer worden daar beslissingen genomen op sociaal terrein, die den smeltkroes van de critiek van het personeel hebben doorstaan." De uitvoering van deze maatregelen zal een socialen dienst noodig maken, waaraan een speciale kracht de socia le werkster onmisbaar is. Wil deze functionaresse haar opdracht goed ver vullen, dan acht mr. v. Boven het „zeer wel mogelijk, dat de ondernemingsraad het wenschelijk vindt dat de sociale werkster de gezinnen bezoekt, niet om de zorg voor die gezinnen op zich te ne men. maar om vanuit de onderneming te doen blijken, dat men met het gezin medeleeft." De schrijver zou het de standsorgani- satie hoogst kwalijk nemen, wanneer deze zich daartegen verzet, want het werk van de sociale werkster beteekent: uitvoeren van wat na overleg met de arbeiders is besloten." Mr. v. Boven besluit zün beschouwing met een waarschuwing aan de K.A.B. er toch vooral te zün niet om zichzelfs wille, maar „om den mensch en zijn be stemming." Indien mr. v. Boven vorige week de beschouwing „Gezinsorganisatie" op de ze plaats heeft geaen, zal hü terzake de slotpassage van zün" betoog geheel gerust zijn. De K.A.B. heeft er nooit aan gedacht iets anders in het middel, punt van haar belangstelling te zien dan: de mensch en zijn eeuwige eindbe stemming. Deze kant van bet betoog kan verder veilig buiten beschouwing blüven. Maar ook overigens zijn er wel eenige kantteekeningen bij 's heeren Van Bo- ven's betoog t° ma'-'"' Vooreerst zü vaakgesteld, dat de de- finieering van een onderneming als gemeenschap te vaag is. Men onderscheide leef- en werkgemeenschap pen. Bij een onderneming valt de klem toon dan op wérk, met de consequen ties van dien. Het doel van de onderne ming is het typi'ch-eigene aandeel bü te dragen in de behoeftevoorziening van onze volksgemeenschap. Tusschen de samenwerkenden en deze werkgemeenschap bestaat vanzelfspre kend een solidariteit als feit en als plicht. En het is toe te juichen, dat wordt gestreefd naar ondernemingsraden waarin vooral ook de plicht van de soli dariteit in verband met het doel van de onderneming zoo volledig mogelijk wordt beleefd. Indien uit de zóó vrijwil lig gegroeide ondernemingsraden het in stituut van de sociale werkster spruit, dan is daartegen inderdaad weinig aan te voeren. Het bezwaar tegen de sociale werk ster komt dan eerst, wanneer deze in het gezin komt om. zooals mr. v. Boven uiterst vaag zegt: „vanuit de onderne ming te doen blüken, dat men met het gezin medeleeft'.' Wat wordt daar nu concreet mee bedoeld? Er kan begrip zijn voor het feit, dat een sociale werk ster in een bepaald uitzonderlijk ge val het eens noodig oordeelt een gezin te bezoeken. Mr. v. Boven is o.i. overtui gend. waar hü betoogt, dat vaak blijkt» dat iemand zich niet heeft kunnen rich ten op het algemeene doei (van de on derneming natuurlijk) en uit den band sprong, omdat er moeilijkheden van per soonlijken aard waren. Maar hier ligt dan ook de natuurlüke begrenzing van de taak der sociale werkster. Haar zal geen carte blanche mogen worden ver leend. om maar te hooi en te gras in de gezinnen te komen, als is zü de „afgevaar. digde" van den ondernemingsraad. Haar taak worde in nauw overleg met de K.A.B. omschreven. Niet omdat die be weging zich anders in haar organisato risch bestaan bedreigd zou kunnen ach ten. maar omdat zij, in de sfeer van de vrije ontplooiing der menschelijke per soonlijkheid. een historische, een wezen lijke. door het Nederlandsche Episco paat omschreven taak heeft. De per soonlijkheidsvorming, ook van den mensch-arbeider, vereischt een beginsel als richtingswijzer. De sociale werkster kan niet de „verkeersagente" in dezen zijn. omdat zij van een sfeer uit werkt, waar de gevaarlüke neutraliteit, eigen aan het sociaal-economische leven, het duidelijkst spreekt. Wij voor ons zün van meening. dat overleg over de vraag, of een sociaal werkster dient te worden aangesteld en welke taak deze dan precies zal hebben, voeren zal tot een bevredigende oplos sing: in het werkelijk belang van on derneming en arbeiders. In tegenspraak tot in Nederland circu- leerende berichten verklaren voedselauto- riteiten ven het Amerikaansche hoofd kwartier te Berlijn, dat de Duitsche voed- sellmporten zullen blijven loopen over de Duitsche havens en niet via Nederland sche en Belgische havens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1