GRIEKSCH SCHIP OP MIJN GEL00PEN ■m Koninklijk bezoek aan circus Knie Schade te Muiden bedraagt minstens f 350.000 Ziekenfondshonoraria zullen worden herzien Maatregel van Soekamo officieel te niet gedaan Ongeveer 300 menschen vonden den dood Pony spontaan aangeboden aan prinses Beatrix Slachtoffers zijn geïdentificeerd PRINSES MARGRIET HAD EEN RUSTIGEN VERJAARDAG MEER DAN 10.000 NEDERLANDERS HIELPEN GEALLIEERDE VLIEGERS Tot hoofd en hart J Stille Omgang i SI! Premie van f 0.50 per week per verzekerde van 16 jaar en ouder het maximum Uitbreiding van het K.N.I.P. verworpen Decoraties als teeken van blijvende dankbaarheid der Amerikanen V2 MAANDAG 20 JANUARI 1947 69sfe JAARGANG No. 23751 10.000STE PASSAGIER VOOR NEW YORK Negen-jarig meisje de gelukkige Actueele intentie Geen afvloeiing van ambtenaren Het weer NEDERLANDSCHE GEZANT TE ROME 500 JOODSCHE WEESJES NAAR ONS LAND Verjaardagen leden van Koninklijk Huis Ramadier aanvaardt zijn opdracht Moeilijkheden voor Tsaldaris „Vrije" verkiezingen in Polen Internationale bidweek FILMS VOOR ZIEKEN Prins Bernhard terug Generaal Spoor in ons land De noodlanding in Arabië VAN MOOK CONTRA GERBRANDY „Handhaving Rijkseenheid" BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: 'JV Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m, hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Circa 300 menschen venden den o°od tijdens Griekenlands grootste scheepsramp toen het 1500 ton me tende stoomschip Chimara Zondag- Ochtend vroeg bfj het schiereiland Attica op een mijn liep en binnen 'wintig minuten zonk. In een regeeringscommuniqué van Zondagavond wordt gezegd dat het schip met 500 passagiers aan boord en een bemanning van 80 koppen nabij het eiland Kavaliani op een •nijn is geloopen en binnen een half "ur gezonken is. Tot dusverre zijn 200 nersonen gered, aldus het com muniqué. He ramp vond plaats in een mijnen veld tusschen het eiland Euboia en Atti ca, waardoor een vaargeul geveegd was. "isschersbooten. die niet op de hoogte V'firen met den omvang van het mijnen- Veld, hadden moeite om het wrak te be- 'riken. De Chimara was een vroeger Duitsch hospitaalschip, dat voor herstelbetaling aan Griekenland was toegewezen. Het Tfas van Saloniki onderweg naar Athene. Onder de passagiers bevonden zich 12 °fficieren uit het gevolg van Prins Paul eh verschillende regeeringsautoriteiten, die den kroonprins op zijn tocht door Noord-Griekenland vergezeld hadden. 150 soldaten, die uit Noord-Griekenland •het verlof op weg naar huis waren en 50 politieke gevangenen, die door gendar mes naar hun verbanningsoord op de Aegeïsche eilanden gebracht werden. Door de overlevenden, die Zondagmid dag Athene bereikten, werd verklaard dat de passagiers als haringen in het schip opeengepakt waren. In volslagen duister nis trachtten zij zich een weg naar het dek te banen. Velen sprongen overboord, bannen, vrouwen en kinderen schreeuw den van ontzetting, toen het schip begon Te zwaaien en tenslotte sterk naar bak boord overhelde. Onmiddellijk na de ex- hl osie maakte zich een paniek van de pas- sagiers meester, die tenslotte tot een verschrikkelijke wanorde leidde, aldus de radio-telegrafist, die met den kapitein en de officieren als laatste het schip ver bet. De maanlooze nacht, de volslagen duisternis aan boord en het springen van de pijpen der stoomketels maakte de pa- hiek nog grooter. Zaterdagmiddag vertrok van Schiphol toet de K.L.M.-Constellaüon PH-TAW, gezagvoerder Parmentier, de 10.000ste Passagier op de trans-atlantische route haar New York. Tot aller verrassing bleek de betrokken passagier een Neder- landsch meisje van negen jaar te zijn. Het was Margeret Sheila Knipscheer, die geheel alleen de groote reis over den Dceaa maakt. In New York zal haar Vader, mr. J. M. Knipscheer, die als journalist bij de „20th Century Fox film" Werkzaam is, haar op het vliegveld op dachten. Het hoofd van den Noordatlantischen dienst, de heer v. Dubourcq, overreikte bet meisje een toepasselijke oorkonde, Ohderteekend door dr. A. Plesman, als mede een geschenk. s,e 10.000ste passagier op de luchtlijn Am- erdamNew York, was de negen-jarige T ?r9aret Sheila Knipscheer, die alleen - - van Amsterdam naar Los Angeles. less, mej. reizigster -- t/u/i Anismrunmi naar pa New York. De K.L.M.-stewardess, Szvensma, helpt de kleine met haar ticket Gezelschap van den Stillen Om- 8 houdt zijn algemeene jaarvergade. Poi^ir ,^ondag 9 Februari in „Krasna- Anf y" te Amsterdam, om twee uur, den°n Van Duinkerken zal een rede hou- balf Het bestuur zal des morgens van Kitti ééh in „Krasnapolsky" bchr5 bouden voor het geven van in- Ho„ingen- De huishoudelijke vergade rs vervalt. Sti|le Omgang zal gehouden Dia Cn de Zondagen 16 en 23 a''- De algemeene intentie luidt: groat Christus' leer en gebod de eenige Volk'iflagl moSe worden voor °ns ri;,kseenhaac" e" den ba"d °nZeF blr is. de 'f een algemeene deelneming in va.st!w.,., ,sten van den Stillen Omgang De r °P 5 ct. per deelnemer. 'dhde egeling op het Spui zal in het bij- dat ia'), °ncïer bet oog worden gezien, zoo- °er wachten kan worden vermeden, bdten t°°?t 1000 deelnemers per 10 mi- bek t^e kunnen doorzenden. Het katho- par Personeel heeft belangelooze ttgT rking toegezegd, zoodat er 15 ter beschikking staan, Tijdens een der vei-woede gevechten om een reddingsboot zou deze volgens den radio-telegrafist met alle inzittenden zijn omgeslagen. Een andere overlevende verklaarde, dat hij tjjdens de twintig minuten, dat het schip zinkende was, revolverschoten had gehoord. De kapitein trachtte wanhopig de orde te herstellen, maar niets hielp. Een sterke wind dreef degenen, die naar den wal trachtten te zwemmen, voortdurend zeewaarts. Volgens den radio-telegrafist zijn de meeste passa giers, die allen van een reddingsgordel waren voorzien, omgekomen door de koude. Verschillende personen, die Zon dagavond uit het dorpje Rafina zijn teruggekomen, wisten te vertellen dat enkele overlevenden sabotage vermoedden. De kapitein zou gezegd hebben: .,De explosie kwam niet van buiten, maar had in het schip zelf plaats." Er deden onbevestigde geruchten de ronde, dat de veronderstelde sabo- tagepoging tegen het gevolg van Prins Paul gericht was. Bij duisternis en hooge zee waren Zon dagavond nog steeds een kleine vloot van visschersschepen, het korvet Patras, drie landingsvaartuigen en de torpedojager Miauolis bezig met het reddingswerk. Naar wij vernemen zullen de nieuwe distributiemaatregelen, met name de ver andering in de methode van bonaanwij zing geen afvloeiing van ambtenaren tot gevolg hebben. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met hier en daar enkele buitjes. Temperatuur in den nacht dalend tot enkele graden onder het vriespunt, behalve in een smalle strook langs de kust. Morgen overdag overal weer oploopend tot boven nul. Zwakke of matige wind tusschen Noord-West en Noord-Oost. Zon 8.37—17.06. Maan 7.55—15.14. Algemeene vooruitzichten: De Iuchtdrukverdeeling duidt op aanhouden van Noordelijke tot Noord Oostelijke luchtstrooming, zoodat een geleidelijke verdere algemeene daling van temperatuur is te verwachten zonder dat voorloopig gerekend be hoeft te worden op meer dan lichte vorst des nachts. Minimumtempera tuur plaatselijk dalend tot ongeveer 5 graden onder nul. Maximumtempera turen overdag zullen echter even eens geleidelijk lager worden en in het Oosten van het land later om streeks nul graden bedragen. Dezer dagen is de benoeming te ver wachten van mr. F. L. graaf van By- landt tot H. M.'s buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome. De heer Van Bylandt was politiek adviseur van den Duitenant-Gouverneur-Gene- raal van Ned. Indië, dr. Van Mook. Voor den oorlog was hij gezant in China. Binnen afzienbaren tijd zullen 500 Joodsche weesjes, die nu nog leven on. der dikwijls menschonteerende omstan digheden in Midden- en Oost-Europa, hetzij in barakken of schuren in Pool. sche steden, hetzij in de „displaced per- sons"-kampen, naar ons land komen voor een tijdelijk verblijf van eenige jaren. - i H"< - Vele civiele en mililaire autoriteiten woonden de installatie van het kabinet van Oost-Indonesië, in het voormalig gebouw van den Raad van Indië te Batavia, bij. Vice-admiraal Pinke, professor Romme en kol. ir. Warners met elkander in gesprek Tot groote verrassing van. het talrijke publiek kwamen Zaterdagmiddag juist voor den aanvang van de voorstelling van het circus Knie dioor een zij-ingang H. M. de Koningin en de drie prinses jes het R.A.I.-gebouw te Amsterdam bin nen. De Koningin was vergezeld van haar hofdame, mevr. De Beaufort en haar adjudant, kapitein Bührmann. Op de drie prinsesjes hield een gouvernante een wakend oog. Zij namen plaats in de middelste loge rechts van den hoofd ingang, waar zij op veiligen -fstand enthousiast het schouwspel in de piste gadesloegen. Tc oordeelen naar haar opgetogen ge zichtjes en de kinderlijke opgewonden heid van prinses Margriet, die, bewege lijk als steeds, uit pure verrukking en kele malen rechtop in haar stoel ging staan, viel het dansende paard van Freddy Knie bij d. drie prinsesjes het meest in den smaak. Met groote span ning volgden zij ook de weergalooze han digheid van den 19-jarigen jongleur Eduardo Raspini. Ook waren zij enthousiast over de prestaties van den aap Pakalek, die dezen keer alleen moest optreden, daar zijn drie makkers door ziekte niet in de piste konden verschijnen. De vlot afgewerkte nummers brachten de prin sesjes in verrukking en ze kregen het zoo warm, dat haar bontjasjes uitgingen. Beatrix en Irene droegen beiden blauwe jurkjes, de kleine Margriet had een rose japonnetje aan. Alle drie hadden korte mouwtjes, witte sokjes en groote witte strikken in het haar. Bij het tijgernummer vond Margriet het veiliger om op den schoot van haar gouvernante, zuster Huidekooper, te kruipen. Haar beide zusjes keken echter gespannen toe, Ireertje met de handen om de opgetrokken knieën geslagen. Beatrix, die rechts "an de Koningin zat, deelde voortdurend haar bevindin gen aan haar grootmoeder mede, wier aandacht zij telkenmale trok door aan haar arm te trekken. Op haar beurt vestigde de Koningin de aandacht van de prinsesjes op diverse bijzonderheden. Om ongeveer half vijf was de "oor- stelling ten einde en we: 1 het hooge gezelschap uitgeleide gedaan door den impressario, den heer Frans Mikkenie, en een der directe: ren van het circus, den heer Freddy Knie, die hen ook bin nengeleid hadden. Tezamen reden de vorstelijke perso nen naar het paleis op den Dam, waar de Koningin uitstapte. De prinsesjes zetten direct daarop de reis naar Soest- dijk voort. Bij het verlaten van het circus viel het oog van prinses Beatrix op den pony, die vijf weken geleden, even voor de aan komst van circus Knie te Amsterdam, geboren werd. Spontaan riep het prin sesje uit: „O, wat een mooie pony, die is veel mooier dan de mijne. Ik zou hem graag willen ruilen." De directeur van het circus, de heer Frans Mikkenie, reageerde even spontaan op dezen uit roep met de woorden: „Wij zullen u den ponny gaarne aanbieden." Vanzelfspre kend was Beatrix opgetogen over dit aanbod. De gouvernante, zuster Huide kooper, vond het echter verstandig het voorbehoud te maken, dat de prins en de prinses eerst hun goedkeuring zou den geven, alvorens dezen pony, die op de reis geboren een circus gelulk zal aanbrengen, aanvaard zal kunnen wor den. De Ministerraad heeft besloten, dat het Rijkspersoneel op den verjaardag van H. M. de Koningin den geheelen dag vrij-af zal worden verleend en op de ver jaardagen van Prinses Juliana en Prins Bernhard alleen des middags. Op de ver jaardagen van de overige leden van het Koninklijk Huis wordt geen vrij-af ge geven. Aan de provinciën en gemeenten wordt een zelfde gedragslijn in overwe ging gegeven. Luitenant-generaal S. H. Spoor, temidden der bemanning van zijn vliegtuig, na aan komst uit Batavia, op het vliegveld Valkenburg Het stoffelijk overschot van het zeventiende slachtoffer van den ramp in Muiden is thans geborgen. Het is de 37-jarige W. Wolvertang, de derde arbeider van de „Nederlandsche springstoffenfabriek „De Krijgsman" die het leven heeft gelaten bij deze explosie. De ontploffing, die in Muiden 342 perceelen in meerdere of mindere mate heeft verweest, heeft een schade aangericht van minstens f 350.000. Daarin is nog niet begrepen de scha de, die de ontploffing heeft veroor zaakt aan de gebouwen der spring stoffenfabriek en in het naburige Muiderberg. Intusschen heeft de Wederopbouw- dienst met goedkeuring van minister president beslist, dat de in Muiden aan gerichte ravage als oorlogsschade zal worden beschouwd en vergoed. Voorts heeft de hoofdinspecteur van de Volks huisvesting uit Haarlem den burgemees ter toezegging gedaan, dat het rijk de Paul Ramadier heeft Zondagavond formeel de opdracht tot vorming van een Fransch kabinet aanvaard, wat in houdt, dat hy er van overtuigd is, dat zijn pogingen iucces zullen hebben. Ra madier zal waarschijnlijk hedenavond zijn kabinet bekend maken. Er waren intusschen echter bezwaren gerezen bij de M.R.P.-leiding tegen het bezetten van den ministerszetel van landsver dediging door de communisten. Men gelooft «Jat Ramadier gunstige antwoorden heeft ontvangen van alle groepen die hij zich voorstelt in zijn kabinet op te nemen, behalve voorloopig van de M.R.P. Naar verluidt zou het kabinet-Rama- dier als volgt worden opgebouwd: 7 so cialisten, 4 communisten, radicaal socialisten en MR.P.-ers en 2 onafhanke lijk republikeinen. Bovendien zouder er nog drie ministers van staat komen, n.l. een socialist, een communist en een M.R.P.-er. Na een langdurige bespreking hebben de M.R.P.-leiders Zondagavond tenslotte besloten aan Ramadier mede te deelen, dat zij in principe bereid zijn aan een coalitieregeering deel te nemen. Rama dier zal vandaag een definitief antwoord van de M.R.P. ontvangen. Aangevoerd door de propagandisten van het regeeringsblok, ging het Pool- sche volk Zondag in grooten getale op ter stembus. Er schijnt weinig twijfel mogelijk, of de uitslag van de stemming zal een overwieldigende meerderheid brengen voor het regeeringsblok, waarvan de voornaamste partij de door de commu nisten gesteunde arbeiderspartij is. Naar U.P. meldt heeft Mikolajczyk Zondagavond bekend gemaakt, dat hij de ongeldigverklaring der Pool- eche verkiezingen zal eisehen, om dat deze niet vrij waren, zooals in de overeenkomst van Yalta geëischt is. Hij voegde hier aan toe, dat hij Zaterdag aan de ambassadeurs van de V. S„ Engeland en Rusland een tweede lijst met door feiten ge staafde schendingen der verkiezings bepalingen heeft overhandigd. In tegenstelling met verleden jaar, toen de kleine jarige van Soest- dijk een deputatie der koopvaardij ontving, verliep deze verjaardag van Prinses Margriet, althans voor de wandelaars langs het Paleis, die van de lentezon genoten, rustig. Niets verried, dat er in een der paleisvleu gels een jarig klein meisje was, dat misschien zou wachten op het bezoek van Grootmoeder en het cadeau dat deze zeker mee zou brengen. Ook de Soesdijksche en Baarn- sche wandelaars vermoeden zoo iets van een Koninklijk bezoek aan het jarige kleindochtertje en in het mid daguur vormen zich groepjes op den straatweg, die het er best voor over hebben wat in het zonnetje te blijven slaan. Iedere auto kan immers de verwachte zijn. Maar de groepen worden tot een rij en nog wacht men. Drie uur slaat de Paleisklok, de wacht wisselt. Een glimmende wagen glijdt het paleishek uit, de prins blootshoofds achter het stuur. De verwachting stijgt. De mare chaussees, te fiets de menigte is niet groot en goedaardig duwt de wachtenden van den straatweg terug naar den wegkant. Komt ze? Zoo graag wil men de Koninklijke groot moeder het hek zien binnenrijden en even uit de verte meeleven met die blijde ontmoeting. Maar het wordt een harde proef voor het ge duld. Er komen vele auto's uit de richting Amsterdam, de auto met de Koninklijke standaard verschijnt echter niet. De zon wordt minnetjes, het is nog pas Januari. Het wordt weer stil op den straatweg. En de kleine Margriet speelt arge loos met haar nieuwe cadeautjes en weet niet, dat het buiten haar paleis dezen Zondag toch ook een beetje feest is. gemeente een voorschot zal verstrekken om den eersten nood te lenigen van f 100.000.—. Zaterdagmiddag heeft de minister president de aangerichte ravage in oogen- schouw genomen. Hij arriveerde om kwart over vier en heeft met den burge meester een wandeling door de straten van Muiden gemaakt en tevens een be zoek gebracht aan het gehavende Mui- derslot, waarvan de kostbare in de Mid deleeuwen vervaardigde, beschilderde ramen met voorstellingen van de schou ten van Muiden voor altijd zijn verloren. Minister Beel heeft den burgemeester zijn deelneming over de catastrophale ramp betuigd. Een droeve stoet van familieleden der slachtoffers is Zondag naar Muiden getrokken ter identificatie der stoffelijke resten van de 14 mi litairen, die bij de ontploffing om het leven zijn gekomen. Twaalf wer den er geïdentificeerd, de dertiende was onherkenbaar verminkt en hef stoffelijk overschot van den laatste heeft men nog steeds niet kunnen vinden. De problemen, waarvoor de gemeente Muiden zich thans geplaatst ziet, zijn niet gering. Nog steeds is al het mate riaal voor de herstelwerkzaamheden aan de beschadigde huizen schaarsch. Wel licht echter zullen de eerste ruiten in het stadje spoedig kunnen worden in gezet, doordat de firma Van Vliet en De Waal te Bergen op Zoom door een toe val een hoeveelheid van 3000 M2 glas ter beschikking heeft, die aanvankelijk voor Eindhoven was bestemd, maar daar niet meer behoeft te worden afge leverd, omdat in deze stad de ergste nood reeds is verholpen. Burgemeester Ooops hoopt van den wederopbouw- dienst toestemming te krijgen dit glas voor zijn gemeente te koopen. Hij heeft reeds 20.000 dakpannen gekecht, die binnenkort uit Huizen naar Muiden zullen worden vervoerd. Het hout zal uit Overijsel moeten komen, maar blijkt al zeer moeilijk verkrijgbaar te zijn. Van de 342 beschadigde huizen zijn er 25 zwaar beschadigd en daarvan 17 aan het dak en den gevel, waardoor natuur lijk ook alle ruiten en pannen 'ijn ver nield. 124 andere huizen hebben mid delzware glasschade opgeloopen. De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft in een circulaire aan de algemeene ziekenfondsen mededeeling gedaan betreffende de voorloopige resulta ten ter zake van de herziening der ziekenfondshonoraria. Hierover zijn besprekingen gevoerd met apothe kers, tandartsen en vroedvrouwen en met huisartsen en specialisten. Deze besprekingen hebben tot overeen stemming geleid. Betreffende het vraagstuk der premie- verhooging wordt medegedeeld, dat bij het huidige loon- en prijspeil een premie van f 0.50 per verzekerde van. 16 jaar en ouder per week in het algemeen, uit so ciaal oogpunt bezien, het maximum moet Worden geacht. Voor kinderen beneden de 16 jaar mag geen premie worden ge vorderd. Voor de z.g. onvolledige gezin nen (man of vrouw met kinderen bene den 16 jaar) mag ten hoogste 50 bo ven het normale premiebedrag per ver zekerde van 10 jaar en ouder worden gevorderd. Voor de gevallen, waarin de verstrekkingen aan de vrijwillig verze kerden minder omvatten dan die aan de verplicht verzekerden, dient het maxi mum der premie lager te worden ge steld. Intentie voor DINSDAG: Terugkeer en onderwerping van de Anglikanen aan het gezag van den H. Vader. Ten einde de noodzakelijke toepassing der premieën op snelle wijze mogelijk te maken, zal de directeur-generaal voor de Prijzen een algemeene prijsvaststelling tot stand brengen. Voor een premiever- hooging, welke met deze normen in overeenstemming is, behoeft daarom geen goedkeuring te worden aange vraagd. Zeer binnenkort zullen de Nederland sche sanatoria voor T.B.C.-patiëntea geregeld filmvoorstellingen krijgen. Voorshands wordt in overleg met de geneesheeren-directeur een voorstelling per veertien dagen georganiseerd, doch weldra hoopt men eens per week in ieder sanatorium te draaien. Dit zal het werk zijn van de drie filmoperateurs, die zich in dienst van het Prinses Irene- fonds hebben gesteld. Daarmee is een der groote plannen, die het Prinses Irenefonds aan Nederlandsche patiënten in binnen- en buitenlandsche sanatoria wil gaan bewijzen, werkelijkheid gewor den. Hoewel op het «ogenblik reeds voor stellingen en concerten in sanatoria worden gegeven, hoopt men begin Maart zoover te zijn, dat de officieele geregelde tournee's in het binnen- en buitenland zullen kunnen beginnen. Prins Bernhard is met zijn eigen vlieg tuig uit Zwitserland naar Nederland te ruggekeerd. Aanvankelijk had de prins reeds Donderdag uit Zwitserland willen vertrekken, doch in verband met het slechte vliegweer bleek dit onmogelijk te zijn. Radio-Djokjakarta heeft medege deeld, dat het werkcomité van het KNIP 17 Januari j.l. het presiden tieel decreet van Soekarno, houden de uitbreiding van het zetel-tal van het KNIP van 233 tot 413 zetels, heeft verworpen. Slechts achttien leden van het werk comité, dat uit 25 leden bestaat, waren bij de zitting, waarin dit veto is uitge sproken, aanwezig, onder wie de presi dent van dit comité dr. Asaad, die de eenige tegenstem uitbracht tegen het met 10 tegen 1 stem genomen besluit tot veto. Toen men namelijk aan de stemming over het decreet toekwam, verlieten zeven leden de vergadering, t.w. een socialist, een partijlooze, eenige leden van de Katholieke Partij en van den Vrouwenbond. Vóór het besluit tot veto werden acht stemmen van de P.N.I. en twee van de Masjoemi uitgebracht. Het Werkcomité nam het besluit, om ten eerste een wetsontwerp voor te stellen, waarin het presidentieel decreet tot uitbreiding van het KNIP wordt verworpen en om ten tweede een speciaal comité opdracht te geven een nieuw voorstel te ont werpen voor een bevredigende toe- ,,Het is bekend, dat meer don 10.000 dappere mannen en vrouwen van Nederland in verschillende mate hebben deelgenomen aan de gevaar lijke taak van het redden van ge allieerde vliegers en het wegbrengen van hen uit bezet gebied en terug naar den actieven dienst," aldus de ambassadeur der Ver. Staten, dr. Hornbeck, bij de uitreiking van Vrijheidsmedailles aan piloothel pers Zaterdagmiddag te Maastricht. In den loop van dit heroïsche werk, zoo vervolgde spr., hebben vele deel nemers tallooze ontberingen geleden, enkele hadden deportatie te verduren, enkele werden in concentratiekampen gestopt, eenige vonden den dood dooi de hand van den vijand. Geen gering aantal gezinnen werd uiteengeslagen als gevolg van nazi-represailles. Er zijn heden vele weduwen en weezen van hen, die hun leven gaven. Niettemin is het na zulk een tragedie, een van de moei lijkste taken geweest, hen, die ge leden hebben, er toe te brengen erken ning van hun offers te aanvaarden. Zij zijn van gevoelen, en misschien terecht, dat zij deden wat gedaan moest worden en dat hun diensten ten volle werden beloond door de innerlijke wetenschap, dat zij hun deel hebben bijgedragen aan de verdediging van het eigen land en belangrijk hebben bijgedragen tot de nederlaag van den vijand. Decoraties zijn een bewijs en een sym bool ran dankbaarheid, die door anderen gevoeld en erkend wordt. Bij deze plech tigheden biedt de regeering van de Ver- eenigde Staten haar officieele erkenning Om een zetel te veroveren, ver vullen velen avond na avond een spreekbeurt. Eenmaal gekozen, schijnen zij geen gedachten en ge voelens meer te hebben, gebruiken zij hun stem slechts om te stem- men aan aan Nederlandsche mannen en vrouwen, die op bijzondere wijze en tot of boven een bepaald punt de gemeen schappelijke zaak hebben gediend. Aan eenigen van hen, die deze bijzon dere diensten hebben bewezen, biedt de Amerikaansche regeering heden de Vrij heidsmedaille aan. Deze decoratie sym boliseert de werkelijke en blijvende dankbaarheid van het Amerikaansche volk. In naam van de regeering en van het heele volk van de Ver. Staten zeg ik tot u allen, die bijdroeg tot <iit groote en onvergetelijke werk: Wij groeten u. Wij waardeeren wat gij deed. Wij danken u. In den Stadsschouwburg te Maastricht heeft namens de Amerikaansche regeering de militaire attaché der Ver. Staten, kol. F. M. S. Johnson, aan een honderdtal il legale werkers de „medals of Freedom" uitgereikt. Mei. Terwindt, hoofdstewardess der K.L.M., die als parachutiste tijdens de bezetting naar ons land kwam en zeer veel illegaal werk heeft verricht, ontvangt de onderscheiding wijzing van de zetels in het KNIP. Aneta voegt hieraan toe, dat dit de eerste maal is, «Jat een maatregel van Soekarno is te niet gedaan. Prof. Romme is Donderdagmiddag te Semarang gearriveerd. Nog dienzelfden dag bracht hij een bezoek aan den Bis schop van Semarang, Mgr. Soegiopra- noto. Vrijdag bezocht hij in gezelschap van kolonel Van Hangen de in Semarang gelegerde Nederlandsche troepen. Hij zal vandaag te Batavia terugkeeren. Om half zes Zaterdagavond is gene raal Spoor met rijn eigen vliegtuig op het vliegveld Valkenburg aangekomen. Ter verwelkoming waren aanwezig Z.Exc. minister J. A. Jonkman, gen.-maj. P. L. G. Doorman, gen. maj. C. Giebel, gene raal W. J. P. J. Wilson en kolonel van Gulik van het departement ran Over- zeesche Gebiedsdeelen. Generaal Spoor deelde de pers mede, dat rijn noodlanding bij Braradam (Zuid-Arabië) het gevolg is geweest van den enorm sterken tegenwind, die 't den geringen voorraad benzine onmogelijk maakte tot Basra te vliegen. Een nood landing op het strand was het gevolg. Daar aanwezige Amerikanen hielpen ons werkelijk prettig, doch de politie was niet vriendelijk gezind en pikte alle pas poorten in, waarna zij spoorloos ver dween. Onzen verderen tijd hebben wij toen moeten besteden aan het herkrijgen van die paspoorten en dat viel niet mee, want «Je Emir was reeds naar bed. Uit eindelijk wisten we toch tot hem door te dringen, d«Jch hij zeide niets zelfstan. dig te kunnen ondernemen. Hij diende Koning Ibn Saoed hierover te telegra- feeren. Wij hebben de zaak zooveel mo gelijk warm gehouden en om 8 uur des avonds hadden wij onze paspoorten te rug. Naar aanleiding van de tweede ra«iio- rede van oud-minister-president prof. mr. P. S. J. Gerbrandy, heeft de bij zondere correspondent van A.NJP. zich gewend tot den luitenant-gouverneur- generaal. Aan de verklaring van Van Mook is het volgende ontleend: Dat bij de benoeming van Van Mook tot lt.-G.-G. eind 1941 de restrictie ls gemaakt, dat hij geenerlei aanspraak daaraan kon ontleenen op de benoeming tot G.-G., heeft hij zelf toen voorge steld, teneinde aan deze door den nood geboden benoeming niet het karakter van een tevoren vastgestelde opvolging te geven, waartoe in het desbetreffende artikel van de Indische staatsregeling aanleiding zou kunnen worden gevon den. Die benoeming is, volgens Van Mook, niet in de eerste plaats geschied, omdat de G.-G. Indië niet zou kunnen verlaten, maar om een in oorlogstijd mogelijk noodzakelijke vervanging van den landvoogd op een bepaalde wijze te regelen en tevens een werkverdeeling tot stand te brengen, die de taak van den landvoogd zou kunr.on verlichten. Bij die benoeming was in het geheel niet voorzien, dat hij vlak voor de capi tulatie Ned.-Indië in opdracht van den landvoogd zou moeten verlaten. Dit denk beeld kwam eerst na 20 Februari 1942 op en daarover is eind Februari beslist. Het dagelijkse' bestuur van het na tionale comité „Handhaving Rijkseen heid" is na een wijziging thans als volgt samengesteld: prof. mr. P. S. Gerbra dy, voorzitter; mej. J. E. van Ravesteijn; C. H. J. I. M. Welter; generaal H. C. Win kelman en «irs. W- Reijseger, secretaris.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1