STAD EN OMGEVING Torens rond de oude Sint Baaf spel Pmi.ï. m De kerk te Santpoorteen parel in de schatkist der Katholieke cultuur Lichting 1944 wordt gekeurd Tandartsen opgeroepen AGENDA Verliezen in Indië Na 45 jaar bericht van poolexpeditie MAANDAG 20 JANUARI 1947 PAGINA 2 „BOEKEN UIT ZEVEN EEUWEN" Expositie geopend Drukte in de vleeschhal Wreekt de centralisatie zich? DRAINEERING GRASVELD KENAUPARK Zilveren jubileum der H. Familie Vergadering Ned. Kath. Sportbond Inlichtingen verzocht Voltooiing eerebegraafplaats te Bloemendaal „De roep van de tortel" Uitreiking bonkaarten „Haar laatste wil" AANBESTEDING Uitspraken Tribunaal Schoenenbonnen Waar zijn onze troepenschepen Huldiging Piet Kobus ZANDVOORT MIJNENGEVAAR C. J. A. Slewe f Mil Ongeveer één-vijfde deel onder de wapenen Aflossingssysteem beperkt diensttijd VELSEN Dreigende staking van havenarbeiders DEVIEZEN GEVRAAGD Voor reizen naar het buitenland Benoemingen In de Raadzaal aan het Prinsenhof wordt gedurende een week, ter gele genheid van het 350-jarig bestaan der Stadsbibliotheek en van het 25-jarig bestaan der Openbare Leeszaal, een tentoonstelling gehouden onder den ti tel „Boeken uit zeven eeuwen." Zater dagmiddag heeft burgenj-ester M. A. Reinalda deze aantrekkei ,'ke expositie officieel geopend. De directeur van de bibliotheek, de heer P. V. de Wit, sprak een openings woord, waarin hij wees op de groote be- teekenis, die deze boekerij voor de stad Haarlem en omgeving heeft. „Zij wil meebouwen aan de volkscultuur, de ken nis doorgeven, de wetenschap bevorderen en goeden smaak aankweeken," aldus spr. Op deze tentoonstelling, die aansluit bij het 700-jarig jubileum van Haarlem, als stad, zijn de meest representatieve wer ken, welke de bibliotheek bezit, te be zichtigen. De directeur deelde nog mede, dat een boekje ter perse is, waarin de geschiedenis van de jubileerende Stads bibliotheek en Leeszaal wordt behandeld. Hierna hield burgemeester Reinalda een hooggestemde toespraak. Hij richtte al lereerst het woord tot de oud-wethou ders Mr. Bruch en Boes, die zich zoo vele verdiensten hebben verworven bij de oprichting van de leeszaal en uitleen bibliotheek. Vervolgens uitte spr. zijn bewondering voor het werk van den di recteur en de bibliothecarissen die hij zijn gelukwenschen bij het jubileum aan bood. Wanneer men een vergelijking maakt met een eeuw geleden, aldus de burgemeester, dan ziet men, dat de be langstelling voor het boek zeer is toe genomen. „Mogen ouderen en jongeren in toenemende mate van de rijkdommen der bibliotheek genieten," zoo besloot spr. Tenslotte werd een rondgang gemaakt langs tafeltjes en vitrines, waar kostbare handschriften, Costerdrukken, blokboe ken, incunabelen, bibliophile en facsimile uitgaven, boeken betreffende Haarlem en vele andere bijzondere uitgaven liggen uitgestald. De tentoonstelling blijft ge opend tot 26 Januari. De Stadsbibliotheek bestaat 350 jaar en de Openbare Leeszaal 25 jaar. Ter gele genheid van dit jubileum wordt een ten toonstelling gehouden, die burgemeester Reinalda Zaterdagmiddag otpende. De di. recteur van de Stadsbibliotheek, de heer P. V. de Wit, toont den burgemeester een van de doeken. Wethouder Geluk kijkt geïnteresseerd toe Hedenmorgen heerschte er nogal wat ontstemming in het lokaal van de vleeschhal, waar zoowel de nieuwe le vensmiddelenkaarten als schoenenbon nen werden uitgereikt. Het opdringen van degenen, die gaarne spoedig gehol pen zouden willen worden, nam een dus- danigen vorm aan, dat de politie de handen vol had om de orde te hand haven. Nu de bijkantoren van den distributie- tiedienst zijn opgeheven, er twee uitrei kingen tegelijk geschieden en het aan tal ambtenaren eerder af_ dan toe neemt. kon dit alles niet uitblijven. Mis schien dat de Maandag er ook schuldig aan is, maar de centralisatie in dit ge val kan toch nooit de rust bevorderen. Als het flink geregend had, meende de vreemdeling in onze stad, dat het midden van het Kenaupark een vijvertje was in plaats van een grasveld. Scms dagen achtereen kon het hemelwater geen uitweg vinden. Daaraan komt nu een einde, want vanwege de gemeente is men bezig draineeringsbuizen in het grastapijt te leggen, een maatregel, die een der mooiste parken van Haar lem slechts schconer kan maken. Voorafgegaan door een drie-daagsch tri duüm geleid door pater C. Verheyen C.s.s.R.. is gisteren in de parochie van St. jan aan de Amsterdmstraat het zil veren jubileum der H. Familie besloten met een Hoogmis, opgedragen door den directeur, pastoor G. Jongejan, en een plechtig danklof, gecelebreerd door den directeur, met assistentie van de belde kapelaans. Onder het plechtig sluitings lof huldigde pastoor Jcmgejan de dertig zilveren jubilarissen. Uit deze H. Familie is voortgekomen een retraite-club en een collectanten-college voor 't priesterstudie- fonds; de pastoor besloot zijn toespraak met een opwekking dat in de parochie zQu komen een bloeiende H. Familie van en kele honderden parochianen, dezen immers vormen de kern van een goed godsdien stig parochieleven. De Districts-commissle voor Katholiek Voetbal belegt een zeer belangrijke verga dering op Donderdag 23 Januari a.s. In Hotel ,.De Leeuwerik" des avonds om half acht, waarop o.m. een uiteenzetting zal worden gegeven van de werkwijze van den N.K.S. afd. Haarlem. Voorts zal op deze vergadering een bestuur worden gekozen en de contributie worden vastgesteld. Een aansporing voor onze R.K. vereeni- gingen om zich op deze vergadering te doen vertegenwoordigen Hjkt ons overbo dig. Inlichtingen worden verzocht omtrent de gedragingen gedurende de bezetting van ons land van Mozes Brandon Bravo, geboren 23 November 1906, van beroep kleermaker, zich ook noemende Marchie, Italiaan van geboorte, of Manrico Ban- dagiati, eveneens Italiaan van geboorte. HU heeft tot medio 1942 gewoond aan de Thorbeckestraat 42 te Leiden, nadien tot begin 1944 te Haarlem, Theemsplein 50, daarna in Dalen (Drente) NoordwUk 13. Genoemde Brandon Bravo heeft van April 1942 tot aan de capitulatie van Duitschland in Mei 1945, als jood, op ver schillende plaatsen in Nederland gewerkt voor de Duitsche Sicherhelts-Polizei te Den Haag, onder nummer V 92, waar door een aantal Nederlanders het slacht offer werden van den S. D. Inlichtingen te verstrekken aan het Hoofdbureau van de P. R. A., Fonteinlaan 3 te Haarlem, tel. 21481 of 19390. Woensdag 22 Januari des avonds acht uur, wordt in de Begijnhof Kapel te Haarlem een Liederenavond gegeven door Didi Sanders, mezzo-sopraan. Aan den vleugel begeleid door Hans Schouw man, zal zij liederen ten gehoore bren gen van: Schubert, Wolf, Brahms, Pou- lenc, Piemé en Duparc. Te Santpoort is op 81-jarigen leeftijd de oud-notaris L. Oppedijk overleden. De politie-rechter te Haarlem veroor deelde Donderdag C. B. te Santpoort tot 1 maand gevangenisstraf. Zij had in dienstbetrekkingi beddenlakens, dames kousen, baddoeken en levensmiddelen gestolen. Haar man, met wien ze een dag te voren getrouwd was, kreeg we gens heling 2 maanden. Zaterdag is in het gebouw van de provinciale griffie te Haarlem een ver gadering van het bestuur der stichting: „De eerebegraafplaats te Bloemendaal' gehouden. Besloten werd een commissie van toe zicht te vormen, die het nationale ka rakter van de stichting volkomen zou weerspiegelen en waarin dus vertegen woordigers uit ons volksleven opgeno men zouden worden. De basis werd ge legd voor de voltooiing van de eere begraafplaats, op het bouwen van het groote monument na. Met de rijkscom missie voor de oorlogsgedenkteekens zal hierover nog overleg gepleegd worden. Tevens zal nagegaan worden in hoe verre een nationale inzameling van gel den tot de instandhouding van de eere begraafplaats, waar bijna 400 helden uit het verzet een laatste rustplaats hebben gevonden, georganiseerd kan worden. Men hoopt, de ontruiming en de ver dere afwerking van de begraafplaats, die binnenkort aanbesteed zullen wor den, voor dezen zomer gereed te heb ben. Het bestuur der stichting werd als volgt samengesteld: Dr. H. Warmsteker te Haarlem, voorzitter, H. Muller te Amsterdam, vice-voorzitter, M. M. Cou- vee te 's-Gravenhage, secretaris, mr. C. H. Plug te Amsterdam, penningmees ter. Administrateur is de heer H. G. W. Blaauw, Zijlweg 40, te Haarlenj. In een commissie van toezicht hebben 30 landgenooten zitting genomen, waar onder vele vc -raanstaande figuren uit het openbare leven. Het bruut opgedrongen kwaad kan minder uitwerking hebben, dan het langzaam en geraffineerd gepresenteer de. De schrijver John van Druten heeft in „De roep van de tortel", een persoon lijk gebeuren tusschen twee menschen, het laatste gekozen en een happy end gevonden, dat den oppervlakkige tot de conclusie moet brengen „het was zoo erg nog niet". De tweemaal bedrogen, naar liefde hunkerende vrouw, die een ser geant in haar huis ontvangt, die op zyn beurt „de pijn van een liefdes-desillusie" ook niet langer kan verdragen, zou uit het volle leven gegrepen kunnen zijn. De auteur heeft echter door soms al te openhartige taal en goedkoope situaties temidden van knap geschreven tooneel een voor katholieken onaanvaardbaae ge heel verkregen. „Comedia" gaf Zaterdag de première en daar, door het onweer, staanbare spel van Ko van Dük en van Mary Dresselhuys, In een zeer merk waardig décor een groot aantal opvoe ringen te voorzien Is, meenen wij ver plicht te zijn, niet te zwijgen, maar het kwaad te signaleeren. v. W. Morgen, Dinsdag, ls het restant Tan de letter H en I aan dei beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten. Te Bloemendaal de letters V t.m. Z. Te Heemstede ls het al leen schoenenbonnen afhalen van 912.30 N t.m. S en van 24 T t.m. Z aan het kan toor Binnenweg 160. Te Utrecht is men op het terrein ,1946" bezig met den houw van nieuwe expositie, ruimten, welke van beton worden opgetrokken In de geheel bezette zaal van gebouw „Domi" te Overveen heeft de R.K. Too- neelvereeniging Geaesius Zondagavond een opvoering van het blUspel „Haar laatste wil" gegeven. Het was geen toe val, dat de villa ergens buiten uit haar arcadische rust werd opgeschrikt door een aantal personen, onder wie een paar twistzieke dames Groen en Snetse- laar. De eigenaresse is nauwelijks over leden of beide genoemde dames komen op het huis af, in den vasten waan ver. keerend, dat zij de erfgenamen zullen zijn. Een en ander leidt tot komische verwikkelingen. De beide dames werden juist getypeerd, evenals de kruidenier Groen.- Na elk bedrtjf hadden de spelers een warm applaus in ontvangst te nemen. Hedenmorgen geschiedde ten stad- huize de aanbesteding voor den her bouw van vUf woningen: drie aan de Adriaan Loosjesstraat, een aan de Al- berdlngk Tliijmstraat en eenaandeJac. Geelstraat. Er waren totaal 34 inschrij vingen, waarvan 6 ongeldig. Hoogste in- schrUver was Heppeling met f63.844 voor houten vloer en f 67.867 voor steenen vloer. De twee laagsten waren W- en J. v. d. Kroft te Haarlem met f 35.000 (f 35.700) en J. Seysener te Hillegom met f42.908 (f43.658). A. Hendriks, lid van de N.S.B., was verantwoordelijk voor de arrestaties van de Zaandammers Veenman en Kat. Er waren verklaringen van getuigen, i.e. zUn mede-arrestanten, die pertinent ontkenden dat H. bij deze arrestatie be trokken zou zijn. De opgehaalde slacht offers bleven bü hun onder eede afge legde verklaring, dat het beslist H. was, die in den auto zat. Het Haarlemsch Tri bunaal veroordeelde hem tot internee- ring tot 8 Mei 1948 en ontzetting kies rechten gedurende den Wjd van 10 jaren. Morgen, Dinsdag, is de letter B aan de beurt voor het afhalen van de schoenenbonnen. Naast een dwaas-wiekenden molen wijst boven het geboomte een mar kant torenspitsje, scherp als een kom pasnaald, regelrecht en dwingend naar den hemel: Wil niet misverstaan, Kij die mij ziet. Daar zij uw eindbe stemming. Dit is de les van het symbolisch ge baar, dat het silhouet van Santpoort leert aan u, die de benauwenis van de stad ontvlucht, verademing zoekend in de majesteitelijkheid van de na tuur op een schoonen door-de-week- schen winterochtend. En gij, die niet misverstaan hebt, wandelt langs de bevroren aardbeivelden, voorbij rheu- matische, stoerknokige beukenhaagjes en met riet gedekte bollenvelden, waarin de pracht van het voorjaar sluimert en herkent uw hart in den geploegden lap grond, die verlangt naar den zaaier. De ruïne van het slot Brederode tusschen de boomen getuigt van de vergankelijkheid van aardsche macht en glorie. Het warme baksteen-rood van het kerkje met de vriendelUke puntgeveltjes op zij, dat als gehurkt ligt op het groene pleintje, de rankheid van lUn In Gods huis en parochiegbouwen en het even wicht met de woningen rondom, dit alles schept de gezellige intimiteit van een gesloten gemeenschap. Beslist modern van compositie is dit parochiecomplex zoo logisch en verant woord versmolten met het karakter van het dorp (in plaats van de half-lande- lijke sfeer te verstoren!) dat wij dit een gelukkig, en helaas zeldzaam voorbeeld van stedenbouw mogen noemen. Het inwendige ls, in tegenstelling tot het buitenaanzicht, nog niet geheel af gebouwd volgens den opzet van den, in een concentratiekamp overleden, Haar- lemschen architect Beek ere. De nood oplossingen, welke om redenen van fi- nancieelen aard zijn gevonden, kunnen echter vervangen worden door de oor spronkelijke bedoelingen van den bouw heer, waardoor de belangrijkheid van het interieur zeker zal toenemen en, naar wij hopen, de schoonheid van het exterieur zal evenaren. Het is echter niet de architectuur al leen, ook de aankleeding der kerk: het altaar, de communiebank, de preekstoel, ramen, beelden en beschildering zijn even zoovele factoren, die haar schoon heid mede bepalen, In dienstbaarheid aan het architectonische gegeven zal iedere toegepaste kunst de aesthetische waarde van het bouwwerk verhoogen. De architect heeft hier de sierkunst wel haar kansen gegund! De beeldhouwer C. Smout, die hier verscheidene beelden vervaardigde, heeft in een in hout gesneden Madonna zich zelf overtroffen. De élégance der vor men, de innemendheid van gelaat en houding, de adeldom en het minzame, dat in de geheele figuur ligt, voeren tot een warme devotie voor de Moeder Gods. Een aparte kapel is toegewijd aan de vereering van Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bijstand, de titel heilige der parochie en de bekende ikoon van dezen naam vormt er het kernpunt. In twea kleine raampjes vertelt Karei Trautwein op simpele maar charmante wijze de geschiede, nis van dit schilderij en de muren ;v? Het fraaie en mooi gelegen kerkje te Santpoort BOISSEVAIN 18 Jan. v. Amsterdam n. Batavia. TEGELBERG 19 Jan. v. Suez naar Batavia. Dc Haarlemsche biljartwereld wil het feit van Kobus' nationale kampioenschap in het eerste klasse 45/2 groot kader niet onopgemerkt doen voorbijgaan. Te dien einde heeft het bestuur van de B.C. Haar lem een huldigingsavond belegd op Dins dag 21 Januari in café-rest. „Bolwerk", waarbij de diverse biljartclubs uit Haar lem en omgeving Piet Kobus voor diens fraaie prestatie komen huldigen. Hoewel 't strand en de zee vóór Zand- voort van mUnen worden gezuiverd, blijken nog enkele zoogenaamde K-mijnen voor de kust te liggen. De oefeningen met de reddingboot der N.Z.H. Reddingmaat- schappU worden daarom voorloopig niet voortgezet. De heer C. J. A. Slewe, directeur van de Volkskrant, die dezer dagen in ver band met een plotseling opgetreden maagbloeding van de H.H. Sacramenten der Stervenden was voorzien, is Zater dag overleden. Het beeld van Maria van Altijddurenden Bijstand in de kerk te Santpoort heeft hij gevuld met tafereelen w elke ons O. L. Vrouw doen kennen als d Moeder der Goddehjke genade, die, in den hemel bewierookt, een voorspreek ster is voor allen, die gestriemd wor den door de geesels van het leven en Haar hulp inroepen. Deze omspeling van het motief in een taal welke het volk aanspreekt is ons sympathieker en doet zuiverder aan dan de ikoon, min of meer naar eigen in zicht gewijzigd, te copieeren. Wordt een afbeelding zooals deze ikoon is, niet zeer gehoorzaam en precisieus nageschil derd ook al is het om bepaalde re denen vele malen vergroot dan houdt het op de vereerde Ikoon te zün, zoodta eenig persoonlek element de vertrouwde sfeer verstoort. Want deze sfeer ligt in het uiterlijk van de beeltenis. Met dit vergelijkend compliment mo gen wij ons artikel niet Desluiten en daarom deze nabeschouwing: De omzich tigheid en het overleg bij de keuze der medewerkers van de eerste plannen af is een kwaliteit, welke heeft geleld tot een volkomen verantwoord monument van Katholiek besef. De overhaasting te vermijden en daardoor de mogelijkheid te latien bestaan voor een geleidelijken, gezonden groei naar de voleindiging tot een harmonisch geheel, deze eigenschap ls vooral te prijzen daar zij een solide basis is gebleken. Meer van dergelijke parochiekemen, en dan in de steden, zouden wij wenschen, omdat door dc intieme sfeer de familie geest versterkt, zoo het parochieeie le ven gunstig beïnvloed wordt en hierdoor tevens de parochiaan zich persoonlijk sterker verantwoordelijk weet voor de verfraaiing van zijn kerk. L. T. Van officieele zijde deelt men ons mede: „De jongemannen, geboren in 1924, zijn voor den dienstplicht ingeschre ven en worden thans aan een genees kundig en psychologisch onderzoek onderworpen. Slechts een beperkt aantal van hen het één-vijfde gedeelte van het totaal aantal inge schrevenen niet te boven gaande zal worden bestemd tot gewoon dienstplichtige en omstreeks midden 1947 worden ingelijfd voor het vol brengen van de eerste oefening. Wie daartoe zullen behooren, valt thans nog niet te zeggen, daar de resultaten van de keuring en verder in te stellen onderzoeken daarop van invloed zullen zijn. De.overigen zullen worden bestemd tot buitengewoon dienstplichtige bij de Landmacht of bij de Zeemacht; zij zul len voorshands niet in militairen dienst worden geroepen. ZU, die bU de keuring geschikt worden bevonden voor den militairen dienst en die meenen in aanmerking te komen voor vrijstelling van den dienstplicht, dan wel voor uitstel van eerste oefening, moeten onmiddellijk na de keuring een daartoe strekkend verzoek indienen bU den bur gemeester van de gemeente van inschry- ving. De daarvoor te bezigen formulieren zijn kosteloos verkrU'gbaar ter gemeente secretarie. De verzoeken van hen, die tot buitengewoon dienstplichtgen worden bestemd, blUven buiten behandeling. Aan degenen, die voor gewonen dienstplicht worden bestemd, zal het ministerie van Oorlog tüdig vóór de inlijving de beslis sing op verzoek toezenden. In verband met het vorenstaande is het brengen van bezoeken aan het ministerie van Oorlog nutteloos. Deze bezoeken kunnen de be handeling van de tallooze gevallen slechts vertragen". Men deelt ons van officieele zyde het volgende mede: „De tandheelkundige verzorging van de troepen, zoowei in Nederland als in Indië, eischt een zoodanige bezetting van den tandheelkundigen dienst der Koninklijke Landmacht, dat het getal gewone dienstplichtigen, die tandarts zyn, verre van toereikend is. Bovendien heerscht, als gevolg van den bezettings tijd, een groote achterstand in de oplei ding van tandartsen, waardoor het nog jaren zou duren indien men, om in de behoeften van het leger te voorzien, uitsluitend met inschakeling van jonge pas afgestudeerde tandartsen zou vol staan. Tenslotte moet de mogelijkheid open- blUven voor 't verleenen van uitstel van opkomst aan degenen, die in de burger praktijk absoluut onmisbaar zijn, terwijl er naar moet worden gestreefd de tand artsen niet dermate lang onder de wa penen te houden, dat gevaar ontstaat voor het verloopen van de burgerpraktUk met alle gevolgen van dien voor de op- geroepenen. In verband met het vorenstaande worden thans ook buitengewone dienst plichtigen, die tandarts zijn, in militai ren dienst geroepen. Het doel van dezen maaregel is dus niet een steeds groo- ter getal tandartsen in militairen dienst te roepen, doch men beoogt het dragen van de lasten over een zoo groot moge lijk getal tandartsen te verdeelen, zoo dat een aflossingssysteem kan worden toegepast en de diensttyd tot een rede lijken duur kan worden teruggebracht." De havenarbeiders en de vischknechts zUn in vergadering bijeen geweest ter bespreking van hun moeilijkheden. Sedert maanden worden met de reeders- vereeniging onderhandelingen gevoerd over een in te voeren wachtgeldregeling voor de havenarbeiders en een wyziging der loonregeling Nu er al gedurende een tweetal maanden vrijwel geen visch wordt aangevoerd, verdienen de haven arbeiders zoo goed als niets en de ree- ders bekommeren zich weinig over deze groep. Met bijna algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen, een tele gram te zenden aan de reedersvereeni- ging, met de mededeeling dat vóór 25 Januari de verlangens der havenarbei ders inzake het invoeren van een wachtgeldregeling moeten zUn ingewil ligd, daar anders het werk zal worden neergelegd. Ook bU de vischknechts heerscht spanning. De vischhandel heeft het contract inzake wachtgeldregeling los e vischknechts opgezegd De vischhandel heeft er echter herhaaldelijk op ge wezen, dat men tot het invoeren van een wachtgeldregeing bereid is, indien de reeders bereid zijn deze verpachting tegenover de vakgroep havenarbeiders aan te gaan. Door de plotselinge opzeg ging van het contract zijn de losse vischknechts al eenige weken zonder verdiensten. Dinsdag 21 Januari: Concertgebouw: H.O.V. Volksconcert 8 U. Cadi-Club: Filmavond oud-strijders 8 u- BIOSCOPEN: Cinema-PalaceNötre Dame van de slop- pen (18 jr.), Luxor: Jane Eyre (14 Jr.), 4.15, 7 en 9.15 u„ Frans-Hals: De witte wal» (18 jr.) 2, 4.30, 7 en 9.15 u., City: De hemel op aarde (14 jr.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u„ Spaarne-thcater: Judy In het Luna-parK (14 jr.), 2.30, 7 en 9.15, Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Topper keert terug (14 jr.)> Apotheken: De nachtdienst der apo theken wordt tot en met 25 Januari waar genomen door: Bosch en Vaartapotheek, B. en V.straat 26, tel. 13290; Apotheek Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500; H- Remmers. Kruisstraat 6, tel. 10354; Hoorder-Apotheek, Jan Gijzenkad® 181> telef. 23821. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel. 11990 en Margriet, Turf markt 10 rd, tel. 21400 (dag en nacht)- De regeering maakt hekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zyn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Huzaar B. K. Bak ker, legerno. 240713011 van le R S PAW- afkomstig uit Amersfoort, gesneuveld bU Medan 81—1947; soldaat J. J. Heutink, legerno. 221225007 van 15R I, afkom stig uit Enschede, overleden te Medan 811947 tengevolge van bekomen ver wondingen bij vijandelijke actie; soldaat le kl. J. verdoord, legerno. 270819004 van 4 R I, afkomstig uit Lisse, gesneuveld te Laboean bij Belawan op 911947; sol daat L. van Meerendonk, legerno. 241007008 van 1 R S, afkomstig uit Fijnaart, gesneuveld te Semarang 91— 194*7res. le luit. G. M. A. van Gerven, legerno. 130314000 van 1 R S, afkomstig uit Tegelen, gesneuveld 911947 te Semarang. Kon. Ned.-Ind. leger: soldaat Borat, legerno. k 346172. afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld 511947 bU actie tegen extremisten; militie sold. lc kl. E. T. H. Gunthardt, legerno. 16318. afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld 5— 11947 bij actie tegen extremisten. Dezer dagen heeft het comité van reisvereenigingen, waarbij zyn aange sloten de Nederlandsche Christelijke Reisvereeniging, de Nederj. Reisvereeni- ging voor Katholieken en de Pullman- Club, 'n adres gericht aan den Minister van Financiën In dit adres bepleit genoemd comité, zoodra dit maar eenigszins mogelijk is. deviezen beschikbaar te stellen voor het reizen naar het buitenland. Het wUst den minister op de vele duizenden gul dens, die clandestien naar het buiten' land verdwijnen en op het feit. dat va- cantiereizen in den vreemde de energie van bet Nederlandsche volk zullen sti- muleeren. Bovendien zal het reizen var» Nederlanders naar het buitenland het internationale toeristenverkeer bevorde ren, hetgeen onze deviezenpositie weer ten goede zal komen. Ten slotte meent het comité, dat bij inschakeling van de bij het comité aangesloten organisaties een waarborg zal worden gevonden eventueel beschikbaar te stellen deviezen voor het toerisme, ten volle aan hun doel te doen beantwoorden. Sovjet-Russische visschers hebben bij een eiland in de buurt van MoermansK een boei opgevischt, waarin zich een boodschap bevond van de Baldwin-Zieg- ler-expeditie, die in 1902 naar de Noord pool is vertrokken en waarvan nooit meer iets was vernomen. De in de boel gesloten brief dateert van 24 Juni 1902 en is geadresseerd aan „het dichtstbyzy'n- de Amerikaansche consulaat". HU is geschreven in het Engelsch en in het Noorsch en draagt als adres van afzen der: „Ziegler-kamp, Franz Josephland, hoofdkwartier te velde van de Baldwin- Ziegler-poolexpeditie". De brief houdt een dringenden oproep om steenkool in en noemt het werk van de expeditie suc cesvol. Zij was er in geslaagd voor het National Museum aanteekeningen over en teekeningen van Nansen's hut en ver schillende foto's te maken. De Baldwin-Ziegler-expeditie naar d® Noordelijke IJszee werd gefinancierd door den Amerikaanschen fabrikant William Ziegler en georganiseerd door Baldwin, Amerikaansch meteoroloog en Noordpoolonderzoeker, die aan verschil lende ontdekkingstochten in het gebied van de Noordelijke IJszee heeft deelge nomen en in 1933 overleed. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlet»» heeft benoemd: tc' rector te PoeldUk (St. Jozefshuis) den weleerw. heer J. Castricu- Vervolgens tot kapelaan te Amster dam (H. Willibrordus buiten de Veste) den weleerw. heer W. Burghouwt; t0 kapelaan te Rotterdam (H. Franciscus van Ass.) den weleerw. heer J. J. Hete»*1, die kapelaan was te Amsterdam (O. Vr. Onb. Ontv.). Tenslotte tot kapelaan te Roi rdaU1 (H. Joseph) den weleer:;, heer H- J' Greitemann, die kapelaan was t, Goes- Roman op een Waddeneiland 63) „Je liegt Op het strand ligt de roei boot, waarmee hy hier aangekomen is. Je houdt hem verborgen, zeg od, waar!" Plotseling verdween haar heftigheid, het was aisof zy in elkaar zakte en zij zag er nu werkelijk hulpeloos uit. „Thiessen is dood," bekende zy met een huivering. „Hij is bij den brand van Tonner in het vuur omgekomen." De mannen in de kamer hielden den adem in. „Wat?" riep Kay verrast, „is Thiessen verbrand? Maar Karsten Tewes, waar is die dan?" „In den schuilkelderginds in den hof, onder de hooimyt Kay zag den ouden Dohse aan„Heb je 't gehoord, kap'tein? In den hof, on der den hooibergdat is dus de schuilplaats, waar Jasper Kroeger over heeft gesproken." Nu keerde hy zich weer tot de bevende vrouw: „Jullie be hoort tot de bende van Tonner. Jullie hebt gesmokkeld en strandroof bedreven, de „Störtebeker" was het smokkelschlp, Klopt dat of niet?" „Ja, 't is zoo Tonner spande ons er allemaal voor en Glaser in Husum was zooveel als opdrachtgever." „Of ik ook gelijk heb gehad! Die fUne bankier stond dus op den achtergrond... En wie heeft ginds ln het wad Jens Rickmers neergeslagen?" „Thiessen „En wie schoot dien giftkogel op me af?" „Thiessen! Tonner dwong hem daartoe." „En wie waren de twee, die wy toen 's nachts aan het strand bezig hebben gezien?" „Tewes en ik. Thiessen bracht een Kist vol Hollandsche kant aan, die wij in den schuilkelder moesten verbergen." „Aha! Dus jullie alibi was valsch. Jij huichelde een voetverstuiking en de strandvoogd, geholpen door zijn huis houdster, gaven over Tewes een plech tige verklaring af, die valsch bleek te zyn, hè?" Zij zweeg ontdaan. „Nou, ik geloof dat we onderhand genoeg weten," zei Kay en hy stak de revolver weer in zyn zak. „Nee, dit eene nog: wie stak den brand by Tonner aan?" „Karsten Tewes," anwoordde de vrouw dof. „En doe nou verder maar met me wat je wilt!" Kay liep naar de getuigen van het tafereel. „Nou, wat zeggen Jullie daar van?" In koortsachtige spanning had het drietal de bekentenissen van de huis houdster gevolgd. Nu haalden zij opge lucht adem en de oude kapitein doeg zich met de vuist voor het hoofd: „O, o, wat ben ik 'n gek geweest! Daar zit ik met 'n stel misdadigers in myn huis en ik heb er niet eens erg in! En dan laat ik me nog door zoo'n heks van myn stukken pratenAlle donders, wat ben ik blind geweest! Och, Kay, je moet 't me maar niet al te kwalijk nemen, ik ben 'n ouwe man. Maar ik schaam me, dat wil ik je wél zeggen!" De jonge visscher lachte. Hij stond er zelf van te kijken, dat het hem gelukt was, Alma Thiessen een bekentenis af te dwingen. Hij had het tamelijk grof aangelegd, dacht hij nu, maar dat was het eenige middel geweest om haar aan het spreken te krijgen. De rest was voor de politie; de heele geschiedenis lag nu open en bloot Het was allemal zoo in zijn werk gegaan, als hij altijd vermoed had. Nu kon de politie het verder wel af. Opeens werd buiten zijn naam geroe pen en vlak daarop stonden opper wachtmeester Schlemm en wachtmeester Grothe van Pellworm voor het raam. „Hé, is u er nu al?" riep Kay verrast. „Komt binnen heeren, 't is juist het ge schikte moment." Toen de twee beambten hoorden, wat zich zooeven in deze kamer had afge speeld en welk succes de visscher met zijn geïmproviseerd verhoor had be haald, stonden zy paf. „Duivekater 1" bromde Schlemm, „ik maak u mijn com pliment. Möller, dat had ik niet achter u gezocht." Spoedig stonden zy achter in den tuin bij de kleine hooimijt en maakten daar een breed luik vrij, waarmee de geheimzinnige kelder was afgedekt. Met een enkelen ruk haalden Kay Möller en Harm Ehlers het luik omhoog. Nu zagen zij een kleine, kelderachtige ruimte, waarvan de wanden met baksteen be kleed waren, 'en daarin lag, tusschen balen kleedingstof, doozen belastingvrije sigaretten en andere smokkelwaar, nie mand minder dan Karsten Tewes! Een half uur later waren ook Eike en Uwe Tonner, zoowel als hun bejaarde huishoudster, door de beambten in hechtenis genomen. Alle buren liepen, over het drooggevloeide gedeelte van het land, naar het erf van den strandvoogd, om getuige te zijn van de ontmaskering van de gevreesde bende. Onder de puinhoopen van den afge- branden stal zocht men tevergeefs naar de stoffelyke overblyfselen van den schipper Friedrich Thiessen. Het vuur had niets van hem overgelaten een oude geblakerde bajonet was alles wat ze van hem vonden. Schlemm bekeek het ding lang en liet het dan Kay Möller zien. „Dat is 'n wapen, zooals de pio niertroepen het dragen, een bajonet me, zaag. Waarschijnlijk heeft Thiessen het hier of daar op den kop getikt. Maar intusschen is dit het laatste bewijsstuk, dat ons nog ontbrak. Want het is met dit wapen, dat de schurk Jens Rickmers heeft neergeslagen." Het was al middag, toen de twee poli tiemannen de beide Tonners, bun huis houdster, Karsten Tewes en Alma Thiessen naar de geul voerden, die de haven van het eiland vormde. Daar wachtte hun de Husumsche postboot. En in die boot zaten Reimer Rolfs en Gesa Lührs arm in arm. „Wel, wel," riep Kay uit, „wat heb ik nou aan m'n klompen? Kan ik felicitee- ren?" „Ja, Kay je weet nooit, hoe 'n dub beltje rollen kan hè?" glunderde de veerman. „Gesa en ik hebben er een poos over gedaan, maar ten slotte hebben we elkaar toch gevonden. En nou kun je er van op aan, dat 't gauw bruiloft za! zijn probeer ons maar vóór te zijn!" „Hier heb je de vUf, jongelui, veel ge luk en zegen! Dus jij hebt de politie zoo vlug hierheen gebracht? Nou, je neemt een mooie lading naar Husum terug kijk dat zaakje maar 'ns aan! maar morgen breng je mijn vriend Hein Lührs mee, niet?" „Dat zal gebeuren," zei de gelukkige Reimer vroolijk, „want je snapt dat ik ook verlangend ben om myn aanstaan den zwager weer eens te zien." Met een breed gebaar noodigde hU de politiemannen en de arrestanten tot in stappen en kort daarom zoemde de vol geladen kotter de haven uit- Kay Möller had zich afgewend; hy kon de gezichten van de ontmaskerde bende niet meer zien. ZU'n oogen dwaal den van de beschadigingen, die de storm aan den oever van het eiland had aan gericht, naar de vereenzaamde hoeve van den strandvoogd. Nu zullen we hier eindelyk tot rust komen, dacht hij, maar er ligt voor ons allemaal een massa werk te wachten Plotseling stond Jan Paulsen naast hem. De eilandboer zag hem kalm en ernstig aan en stak hem zwijgend de hand toe. Kay haalde diep adem. Een groote vreugde steeg in hem op. Jan Paulsen wilde wat zegden, maar hij kon niets over zijn lippen krijgen. Ontroerd en deemoedig wachtte hy tot de jonge visscher toesloeg en zijn hand omvatte... Stralend welfde zich nu weer de zon nige zomerlucht over het groene eiland. Aan de Noordkaap stonden Helke Paulsen en Kay Möller. Zy stonden hand in hand op het kleine duin en za gen met gelukkige oogen uit over het wyde wad, dat in de zon goudachtig fonkelde. De wind speelde in het blonde haar van het meisje en bracht hun de muziek over, die vrouw Antje thuis uit haar „tooverkastje" door de wijd ge opende vensters naar buiten liet jui chen. Vóór hen in de baai schommelde de oude brave vischkotter, waarop Harm Ehlers de korrenetten in orde bracht. En ginds yoer de drijvende winkel yan Hein Lührs voorby en de vriend zwaaid® hun met zyn pet een groet toe. Op dit oogenblik had Kay Möller een groot en biy visioen. Hy zag in de wad denzee duizenden werklieden bezig, d» een hoogen, stevigen dijk bouwden- zag uit de modder groene, vruchtt®*. polders oprijzen, een heel nieuw met ontelbare trotsche boerenhofst®"® met lachende mannen, tevreden vrouW® vroolyk spelende kinderen. En hij l\ zich zelf en Helke te midden van die oV gewekte, ijverige menschen en zU sii werkten vereend aan de verwezenüJK^gt van een mooie gedachte, aan scheppen van gezonde welvaart. e Dat is een toekomstbeeld, dacht jonge visscher, maar zóó kan bet den! ajie En den volgenden dag schaarden mannen van Hallig Hohne zich om je heen, om met spade en ho> uweel storf11 ii» zware beschadigingen, die de s™gtood zijn razende woede hun geboo:rt b gp had veroorzaakt, weer op te ru „r pui» zy wisten het allen, zoodra zU n.® j.e ge' jongen buurman met zyn energ» kgKep, zicht en ondernemende °0®ennjeuwen dat dit het begin was van een ,y,aniet tyd, want voortaan zouden zU pu1» helpen om het stukje grond, wa tot toekomst was gebouwd, te m-jg w°' een plaats, waar het goed en nen was. EINDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2