Nationalistische aanval op Medan ZEVEN DOODEN BIJ VLIEGONGEVAL IN NED.-INDIË Koopvaardij biedt prinses Margriet geschenk aan WEST-DUITSCHE KANALEN li» Opnieuw in den ban van de koude? K.L.M.-STEWARD SMOKKELDE DEVIEZEN Gezelschap-Hans Snel omgekomen De andere prinsesjes niet vergeten Overdag lichte, 's nachts strengere vorst verwacht Groote hoeveelheden bankpapier naar het buitenland uitgevoerd Tot hoofd en hart Republikeinen leden zware verliezen ^NIEUW FEUILLETON^ J Overeenstemming inzake Oostenrijk Ramp van de „Chimara" 138 dooden bij Poolsche verkiezingen Albaansche kwestie voor Veiligheidsraad DINSDAG 21 JANUARI 1947 69ste JAARGANG No. 23752 PROF. POSTHUMA NAAR BATAVIA „Met zeer voorloopige nieuwe aanwijzingen" Naar Oost-lndonesië? „MERDEKA" VREEST EEN „REGEERINGS"-CRISIS GEN. SPOOR CONFEREERT „Johan van Oldenbarnevelt" naar Indië DE SITUATIE IN INDONESIË PE GEHEIME NOTULEN VAN LINGGADJATI Moeilijkheden voor Ramadier 437 slachtoffers Verkiezingsuitslagen Het weer Proces Ravensbrück Nederl. vrouwen vragen clementie Eisenhower en het presidentschap BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. D. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur; W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Nationalisten hebben gedurende het afgeloopen week-einde met gra- haatvuur de Europeesche wijk van Medan op Sumatra aangevallen. Vijf Nederlandsche soldaten werden ge dood en de verliezen van de natio nalisten zouden, volgens een Neder landsche schatting, zwaar zijn ge weest. Een Nederlandsche woordvoerder heeft erklaard, dat de nationalisten, ondanks "et feit, dat de Nederlandsche en Indo nesische burgerlijke autoriteiten de on- erhandelingen voor een wapenstilstand n de steden Medan en Padang hadden hervat, den aanval hebben ingezet met gevolg een hevig artillerie-duel in het district Medan. In Padang was Ne- eerlandsch spervuur noodig om de Indo nesische concentraties te verspreiden. De nationalisten zouden een con- Vooi van 250 Nederlandsche vrouwen en kinderen hebben aangevallen, die Op weg waren naar hun families in Hedenmorgen is het vierde lid van de "ommissie-Generaal prof. Posthuma, Per Skymaster naar Batavia vertrokken. Aan het A- N. P. heeft hij vóór zijn ver trek medegedeeld, dat hij naar Indië êaat met enkele „zieer voorloopige nieu we aanwijzingen" voor de Commissie- Generaal. „Zoodra ik in Indië aankom", aldus prof. Posthuma. „zal ik beschouwd borden als lid van de Commissie-Gene raal". Vandaag heeft de Commissie-Gene raal te Batavia verklaard, dat zij een bezoek wil brengen aan Oost-lndonesië en andere deelen van den Archipel, ter- Wijl zij verder het plan koestert de con ferentie te Pontianak bij te wonen. Volgens officieele woordvoerders is de Voornaamste taak van de Commissie- Generaal thans de moeilijkheden, die zich tijdens haar afwezigheid hebben opgestapeld, uit den weg te ruimen. Medan. Deze aanval zou zijn afgesla gen. In Soerabaja heeft een Nederlandsche patrouille, na een hevig gevecht, een na tionalistisch stuk afweergeschut van 20 nun. verwoest, waarbij de nationalisten zware verliezen leden. Dit gevecht was gevolgd op een nationalistischen gra naat-aanval op de buitenwijken van de stad. In het hoofdartikel van gisteren geeft het republikeinsche blad „Merdeka" te Batavia uitdrukking aan de vrees, dat het veto van het Werkcomité van het Voorloopige Indonesische Parlement te gen het decreet van Scekarno tot uit breiding van het aantal zetels in het parlement een regeeringscrisis zal te weeg brengen. De schrijver van het ar tikel vraagt zich af, of Soekarno zal be sluiten tot ontbinding van het Werk comité en dienovereenkomstig van het parlement zelf en acht het een gevaar lijk feit, dat „de regeering niet in staat is geweest haar standpunt te doen 2Egevieren." De regeering bevindt zich thans in 'n toestand, die een crisis kan veroorzaken en wat er zal gebeuren, hangt af van het beleid van den president, aldus» de schrijver. „De president dient als hoofd van den Staat in het belang van het volk en van het land te handelen en niet in het belang van een of twee par tijen", aldus besluit het hoofdartikel. De in ons land vertoevende legercom mandant in Ned. Indië, luitenant-gene raal S. H. Spoor, heeft Maandag een bespreking met de regeering gevoerd. 30 Januari zal het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt" naar Indië ver trekken. De afvaart geschiedt te Amster dam van de Sumatrakade. Ditmaal wor den uitgezonden: IV8 R.I., IV—10 R.I., IV11 R.I., tweede en derde sectie veld- bakkerijen, 25 officieren kampartsen, als mede 18 leden van de Indische vorming. Voorts zullen mede reizen een detache ment mariniers en jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck, lid van de Tweede Kamer. MALAKKA Op last v. d. Ned. Ind. Reg aanhouding en onderzoek van Chinese schepen vliegvel ii|Medan is de Ne Luchtmacht opgetreden S^MARANG* ingapore Filiaal gevestigd v. d. Indon. Bank „...bestands-. demarcatielijn SUMATRA Padang Pontianak Rep. erkent de kust van Palembang niet BORNEO als Ned. gebied Djambi ot gesloten stad verklaard De Rep. biedt steenkolen aan Australië aan Palemban 9 Jan. Comm.Generaal aangekomen Gebied gezuiverd van de T.R.I., tevens demarcatielijn Belawan Tot gesloten stad verklaard atavia emarang JAVA Bandoeng EDAN Bindjai Gesloten stad Djogjakarta leaveld Bijeenkomst opperste raad v. d. Republiek Plaatsen, waar onlangs ge vechten hebben plaats gehad Batoe MEDAN EN OMG CARTO-4702 Bij een vliegongeval te Biak (eilandje ten N. van Nw.-Guinea) *ijn Maandagmiddag omstreeks twee öur plaatselijken tijd de volgende Hederlafcsche artisten van het ge zelschap Hans Snel om het leven ge komen: Hans Snel, John Charley, Tonio Manti en Jossi en Jossino (danspaar) Deze artisten zijn I November j.l. per ^kymaster naar Ned.-Indië vertrokken, hAdat zij door de N.I.W.A. (Ned.-Ind. welfare Artisten) geëngageerd waren om het Verre Oosten wat afleiding aan troepen te brengen. Over de toedracht *an het ongeval is nog niets naders be dild. ■Hans Snel, conferencier en chanson- »!~er is 30 Mei 1904 te Kampen geboren. f1') laat een vrouw en drie kinderen chter en was woonachtig te Den Haag. lel heeft zijn eerste schreden op het f°dium gezet in samenwerking met den ^erenhumofist Van Riemsdijk. Hij j,6rkte o.m. in het gezelschap van Suisse, trad den laatsten tijd voor de /hcrofoon op en heeft ook vroeger een J^hrnee door Nederlandsch-Indië ge haakt. John Charley, wiens naam Jan Hoek ater is> is 23 April 1910 te Alphen aan Rijn geboren. Hij woonde te Den ?aag en laat een vrouw en twee kin- J:rfn achter. Hij was een geroutineerd «teekenaar. Behalve als snelteekenaar gstte hij ook succes met poppekast- ^ttooningen. Hij is vaak opgetreden 1Lou Bandy. Tlnio Manti,evenwichtskunstenaar en j, nSleur, die èveneens onder tooneel- j^am optrad, heet Hendrik van Gulik. is geboren 28 November 1926 te air Wd. Over Marine v. Goudszwaard, die ook deel uitmaakte van het gezelschap, zijn nog geen berichten ontvangen. Het is nóg niet bekend of zij zich in het vlieg tuig bevond, waarmede het gezelschap de reis maakte. De Nederlandsche marine-voorlich tingsdienst heeft medegedeeld, dat bij het neerstorten van het vliegtuig (een Micheil B 25) nabij het vliegveld van Blak zeven der inzittenden om het leven zijn gekomen. Vijf daarvan behoorden tot het ge zelschap van Hans Snel: de heide an°e- ren waren de eerste piloot kapitein H. Otten en de tweede piloot, sergeant FChr.. Onze prinsesjes in aandachtige beschouwing van het verjaarsgeschenk der Nederland sche koopvaardij aan haar petekind, prinses Margriet. Dit geschenk, een trap-auto in den vorm van een boot, werd door een uit zes personen bestaande delegatie der koop vaardij aan het prinsesje ten paleize Soestdijk aangeboden De jarige prinses Margriet heeft Maandagmiddag het geschenk van de Nederlandsche Koopvaardij ont vangen. Het is een fraai eikenhouten trapauto in den vorm van een on geveer één meter lange boot, die aan beide zijden op den voorsteven den haam Holland draagt. De leider der delegatie, gezagvoerder C. L. A. den Hamer, zei tot de prinses jes, die als om strijd de boot bewon derden: „Wij zijn gekomen om jullie hartelijk te feliciteeren met ons peete kind Margriet en tevens om haar een cadeautje aan te bieden, maar wij heb ben toch ook een klein geschenkje voor Beatrix en Irene meegebracht. We ho pen, dat het naar jullie zin mag zijn. Hartelijk gefeliciteerd, Margriet." De kleine Margriet gaf hem daarop een hand en toen pakte haar oudste zusje haar bij de andere en leidde haar uit eigen beweging naar de overige hee- ren met de woorden: „Zeg maar: Dank u wel." Nauwelijks had het prinsesje hun allen een hand gegeven of de drie zusjes gingen tezamen de boot-auto be wonderen. Aanvankelijk beschouwde prinses Mar griet het geschenk met eenige achter docht, maar nadat prinses Beatrix er eerst in was gaan zitten, stapte zijwon der acht te slaan op de vooruitgesto ken microfoon en de zoemende camera's, in het auto'tje, nam het stuur in dc handen en merkte cordaat op: „Dat gaat gemakkelijk." Ook de beide oudere prinsesjes kregen een cadeau, Irene een kleine poppen keuken en Beatrix een ringwerpspel. .Kinderen, wat boffen jullie ver- Het is een onderhoudend ver haal, dat wij vandaag in ons blad beginnen te publiceeren, onder houdend, opgewekt en boeiend. Wij zullen er den korten inhoud niet van vertellen; dat zou alleen maar de spanning verminderen. De titel: „Eenzaam verzet" duidt er al op, dat het een verhaal is uit den Duitschen bezettingstijd, maar dat wil nog niet zeggen, dat de lezer zich opnieuw moet ver diepen in de narigheden, die hij aan den lijve ondervonden heeft. Dit feuilleton geeft er de avon tuurlijke zijde van, de belevenis sen van een enkelen jongen man, die op zijn eentje in een klein Noordhollandsch dorp den goe den gang er in probeert te hou den. Het is verzet in het klein, dikwijls van den humoristischen kant bekeken. schrikkelijk," riep Prinses Juliana uit, die de gpheele bijeenkomst bijwoonde, en zij vervolgde quasi-ernstig tot Prins Bernhard: „Ze zijn heelemaal niet ja rig." Intusschen onderhield het Prinselijk Paar zich met de zes gasten, die kort daarop afscheid namen. Daarmede was echter voor de Prinses jes nog niet het einde van het feest gekomen. Twee vertegenwoordigers der American Overseas Airlines stonden gereed met de eerste drie pakketjes (omvangrijke enveloppen, waarin zich o.m. kinderkleertjes bevinden), waarvan er in de naaste toekomst niet minder dan 170.000 naar kinderen van 13 door den oorlog geteisterde landen in Euro pa zullen worden verzonden. Onder or ganisatie van het Amerikaansche vrou welijke vrijwilligerscorps brengen Ame rikaansche kinderen de giften bijeen en verpakken ze eigenhandig in de groo- te enveloppen. De drie eerste werden ge adresseerd aan de drie Nederlandsche prinsesjes en waren gisteren qp Schip hol aangekomen. Het prinselijk ouderpaar was zoo met deze Amerikaansche geschenk jes ingenomen, dat het een film operateur verzocht van de drie prinsesjes, ter herinnering aan dit feest, een opname te maken, terwijl ieder van hen de enveloppe voor de borst hield. Onder leiding van Prin ses Juliana stelden de kinderen zich naast elkaar op en poseerden gewillig. Toen de camera reeds aras.;ae tpap oe X-..:,a kleine Margriet toe: „Je tong naar binnen, Pietje," waaraan deze prompt voldeed. Zooals bekend, is in „Elseviers Week blad" een artikel gepubliceerd, aange kondigd als „Een bloemlezing uit de geheime notulen van Linggadjati". Naar aanleiding van deze publicatie heeft thans het Kamerlid v. d. Feit vragen aan den minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen gesteld. O.m. vraagt het Kamerlid, of de minister het niet be grijpelijk acht, dat op grond van be doelde onthullingen onrust en wantrou wen in den lande is ontstaan met be trekking tot de waarde, die aan de verklaring der Commissie-Generaal kan worden gehecht, omdat daardoor in ver schillend opzicht, onder meer wat be treft de positie van de Kroon, een ge heel ander licht wordt geworpen op 't accoord van Linggadjati, op de Memo rie van Toelichting van de Commissie- Generaal en op de door de regeering afgelegde verklaring. Het Kamerlid vraagt tenslotte, of de minister bereid is de geheime notulen te publiceeren, om zoodoende de onrust en het wantrouwen by het Nederland sche volk weer te doen verdwijnen. By de besprekingen over de aan Duitschland op te leggen vredesvoorwaar den, zal Nederland zeer zeker met klem opkomen tegen de oneerlijke concurren tie, welke het Duitsche imperialisme den Nederlandschen havens heeft aangedaan. Deze concurrentie beperkte zich niet alleen tot drastische tariefsverlagingen. hsterdam, woonde aldaar en is onge lig en Jossta°, accordeonisten en ajfbs danspaar, sedert kort gehuwd, zyn komstjg utt Rotterdam, zy heeten A. G. Joosten, geboren 2 October 1914 5. Johanna G. Joosten-Mijer, geboren Mei 1919, Jossi trad als accordeonist (j^Vankeiyk alleen op, later bijgestaan it."r Jossino, die hem met zang bege- Qde. zy laten geen kinderen achter. FiS VAM t)E AFTOB» ■■KETTER .COKES EN BRIKETTEN (ROTTERDAM EN EMDEN fcOE KAN RtMEN Ut CUTM W5B29ÏOU) "32 S3 34 '35 Ï3G 37 38 OLDENZAAt JSNABMC* MUNSTERen DORTMUND' RIVIEREN. KANALEN. GEPROJECTEERDE KANALEN. Het West-Duitsche kanalenstelsel was een van de vele geraffineerde methoden waarmede Duitschland trachtte het „Deutschland fiber alles" door te voeren. Speciaal Rotterdam als natuurlijke af- voerhaven van het Ruhrgebied had zwaar te lijden van de Duitsche maat regelen. Bijgaande kaart geeft een in zicht in de wijze waarop de Duitschers Einden de taak van Rotterdam lieten overnemen. De in de kaart opgenomen grafiek wijst duidelijk uit. in hoeverre de opzet is geslaagd. Om aan dezen toe stand een einde te maken, zal Nederland aandringen op een verbod aan Duitsch land om nieuwe kanalen aan te leggen, welke het Rijvervoer op onnatuurlijke wyze aftappen. De reeds bestaande ka nalen, zooals het Dortmund-Eems-ka. naal en het Mittelland-kanaal zul len niet verbreed of verdiept mogen worden. Ook de aanleg van het Hansa- kanaal van Osnabrfick naar Hamburg zaï niet mogen worden voortgezet. De Duitsche vervoers- en verladingstarieven behooren in de toekomst aan een stren ge internationale controle onderworpen te zijn. Met spanning zal Nederland en in het bijzonder het Nederlandsche havenbe drijf afwachten in hoeverre aan de ge rechtvaardigde Nederlandsche elschen tegemoet zal worden gekomen. Er zijn menschen, die net zoo genadig zijn tegen hun mede- menschen als een schapenhouder tegen het schaap, dat hij keer na keer scheert en tenslotte den hals \laat afsnijden. (Van onzen Utrechtschen correspondent) Opnieuw en nu al voor de derde maal dezen winter is de algemeene tendens van het weer zoodanig, dat men ons hedenmorgen in De Bilt een nieuwe vorstperiode voorspelde. Over geheel Europa, ongeveer tot aan de Pyreneëen, heeft zich opnieuw een uitgebreid vorstgebied gelegd. Het merkwaardige hiervan is echter, dat dit niet zooals beide vorige malen is ontstaan uit een hooge luchtdrukgebied boven Rusland, doch juist uit het aan vankelijk lage luchtdrukgebied, waarin plotseling zeer koude Poollucht kwam toegestroomd onder invloed waarvan zich nu boven Noord-Rusland en Scandinavië wel een hooge luchtdrukgebied gaat vor men, dat de kern van de vorst beteekent. Voorloopig ligt Nederland nog op de grens van het vorstgebied, waardoor men mag verwachten, dat wel des nachts behooriyk lage temperaturen zullen voorkomen, doch dat overdag, als de vorst wijkt, de thermometer onder invloed van de zonne stralen toch weer tot boven nul zal stij gen. De duur van deze periode, waarin de dagtemperaturen dus niet te laag zul len liggen, is afhankelijk van het aan houden van den Noord-Oostenwind, die weliswaar ons land juist de kou aanvoert, doch bij het passeeren van de Oostzee In zijn pogingen, de eerste Fransche rsgeering volgens de constitutie van de Vierde Republiek samen te stellen, is Paul Ramadier op nieuwe moeilijkhe den gestuit, doordat bij de M.R.P. het verzet tegen het voorstel, het ministerie van defensie aan de communisten toe te wijzen, voortdurend toeneemt. Afge vaardigden van de M.R.P. hebben een resolutie aangenomen om iedere beslis sing inzake toetreding tot de voorgestel de coalitie-regeering op te schorten, tot dat omtrent <de plannen van Ramadier ter besnoeiing van de bevoegdheden van den minister van defensie zekerheid is verkregen. Naar men meent te weten, zal de M.R.P. echter vandaag in de Na tionale Vergadering een motie van ver trouwen in Ramadier steunen. De onmiddellijke oorzaak van de groo- te oppositie is gelegen in het feit, dat de communistische partij zich officieel ten gunste van een onmiddellijke her vatting van de besprekingen met de Vietnameesche leiders van de Ïndo-Chl- neesche nationale beweging heeft uit gesproken. Ook bestaat er een steeds heviger wordende stryd tusschen de com munisten .;ii ue sul.kJ?. om ue aommee- rende positie Jn het politieke leven van Frankrijk. Het staat te bezien of Ra madier de voorstellen der MR.P. zal aanvaarden. Indien hij dit wel doet, zaï het de vraag zijn, of de communisten hiermede accoord gaan. Het vooruitzicht, dat een communist de leiding zal heb ben over de Fransche strijdkrachten en den generalen staf heeft er toe geleid, dat zoowel van de zijde van Gaullistische afgevaardigden als van den generalen staf druk op Ramadier is uitgeoefend. Deze laatste had Maandag een langdu rig onderhoud met den chef van den generalen staf, generaal Alphonse Juin. De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken hebben Maandag drie ontwerpen van politieke clausules voor Oostenrijk, opgesteld door Engeland, Frankrijk en de VB. besproken. Er is hierin, naar men meent te weten, een groote mate van overeen stemming en ook de Sovjet-afgevaar digde Goesef, die deze week presideert, bleek in denzelfden geest te denken. Men besloot de voorstellen te laten rangschikken, zoodat ze Woensdag door de plaatsvervangers in studie kunnen worden genomen. Naar men meent te weten omvatten de voorstellen: Erkenning van Oostenrijk als een on afhankelijke souvereine staat. Terugtrekking der geallieerde bezet tingstroepen. Vaststelling der grenzen. Het standpunt tegenover verdragen waaraan Oostenrijk heeft deelgenomen, maar die sindsdien zijn vervallen. Erkenning van menschelijke rechten. Woensdag zal tevens het standpunt der Joego Slavische regeering worden gehoord. nog zooveel warmte verzamelt, dat hij desniettemin voor ons op dit oogenblik tamelijk gunstig is. In het algemeen mag men dan nu ook staat maken overdag op lichte vorst, 's nachts op strengere vorst. Wat daarna zal komen is op het oogenblik tamelijk onzeker. Men kan er alleen van zeggen, dat, voor zoover het al te overzien valt, het waarschijnlijk niet erg gunstig zal zijn. Meer vorst dus. De temperaturen, welke hedenmorgen om 8 uur op diverse punten in ons land werden geregistreerd, zijn als volgt: Twente 4, Den Helder +1, Vlissingen 2, De Bilt 6, Schiphol 3, Eindhoven 6, Leeuwarden 0, Gro ningen 2, Beek 4, Gilze-Rijen 6. Volgens een herziene lijst van de ver misten van de „Ohimara is het cyfer der slachtoffers gestegen tot 437. De havenmeester van Ghalcis heeft bij zijn onderzoek naar de oorzaak van de ramp van de „Ohimara" bevolen, de bemanning van het schip te deti- neeren. Zij wordt gescheiden gehou den van de geredden. Er bestaan drie mogelijke oorzaken van de ramp: een ketelontploffing, een drijvende mijn of sabotage. De Grieksche Minister van Marine heeft verklaard, dat in het Eu- ripe-kanaal het mijnenvegen reeds lang geleden -was beëindigd en dat het on mogelijk is, dat een myn achtergeble ven zou zijn. Zaterdag en Zondag zijn door aanvallen van Poolsche ondergrondsche benden op stembuscommissarissen en militiemannen in totaal 138 dooden gevallen. Volgens officieele cijfers zijn 35 voorzit ters. vice-voorzitters en leden van com missies gedood. Vierentwintig anderen zijn ontvoerd en vermoedelijk gedood; achten vijftig leden van de vrijwillige burgermi litie, geregelde militie en soldaten en ten minste 16 leden van de ondergrondsche be weging zijn gedood. De Poolsche militaire missie berichtte vandaag dat de onoficieele uitslagen van de Poolsche verkiezingen aan het demo cratische blok (regeeringsblok) 327 zetels verschafte van de 372. Een woordvoerder van de missie zei, dat de Boerenparty 24 zetels heeft behaald, de Arbeiderspartij 10 ■en de Poolsche Boerennartii Sr, Nieuwe ryneia t. De FKuscne zegsman w-rgae er aan toe, dat de overige 4 zetels door onafhankelijke candiaten verkregen wer den. Volgens een radioverslag van Moskou waren de onofficieele uitslagen: regee ringsblok 317 zetels en P.S.L. (Boeren partij) 24. Verwachting tot Woensdagavond In de kuststrook aanvankelijk en kele regen- of sneeuwbnien. Later opklarend en winddraaiing naar Noord-Oost. Temperatuur om het vriespunt. In het overige gedeelte van het land aanvankelijk hier en daar enkele sneeuwbuien. Later tijde lijk opklarend en winddraaiing naar Noord-Oost. In den nacht lichte tot matige vorst, overdag oploopend tol om het vriespunt. Zon 8.36—17.08. Maan 8.33—16.19. De verdediger van dr. Percy Treite, een der negentien beschuldigden in het proces tegen de hewakers en dokters van het beruchte kamp Ravensbrück, legde Maandag een schriftelijk verzoek om clementie over, afkomstig van acht Ne derlandsche vrouwen, onder wie de ge tuige a charge Neeltje Epker. In dit verzoek wordt gezegd dat Treite zijn best heeft gedaan de omstandig heden voor de geïnterneerde vrouwen zoo draaglijk mogelijk te maken, toen hij zijn functie van kampdokter aan vaardde. Zijn optreden beteekende een groote verbetering bij dat van zijn voor ganger. „Wij werden allen heel goed door dr. Treite behandeld," zoo luidt de petit'? verder. „Wij verzoeken het hof met klem hem zoo genadig mogelijk te behande len." De Veiligheidsraad heeft Maandag, ondanks de sterke Russische bezwaren, met tien tegen nul stemmen besloten de Britsche beschuldigingen tegen Albanië te behandelen. De Sovjet-Unie onthield zich van stemming. Gromyko betoogde, dat de Britten niet al het mogelijke hadden gedaan om de zaak rechtstreeks af te doen. De Brit sche afgevaardigde sir Alexander Cado- gan meende echter dat alle stappen ge daan waren alvorens de zaak aan den raad voor te leggen. Te Washington kan men tailooae menschen een in blauw en wit uitge voerde knoop zien dragen, waarop te lezen is: „neem Ike in 1948". Maar nie mand weet, wie of welke leden van welke Amerikaansche politieke party probeeren, generaal Dwight D. Eisen hower den chef staf der Vereenigde Sta- tAD oon/l V^QQ 4" fn otallM ttTVnr- Kaf OWiKf van president. Vertegenwoordigers van de beide groote politieke partijen der Vereenigde Staten, de republikeinen en de demo craten, verklaren evenzeer als die van verscheidene organisaties van oud-stry- ders en de generaal zelf, dat zij er niets van weten. Voorbereidingen voor de traditioneele bootrace Oxford—Cambridge. In het booten huis van George Sims aan de Theemsis men druk bezig met de vervaardiging van het vaartuig, waarmede de Oxfordploeg haar zege van verleden jaar op de Cambridge- mannen hoopt te herhalen Op de zitting van den politie rechter, belast met economische za ken te Haarlem, kwam weer eens duidelijk aan jiet licht dat, hoe streng 't douane-onderzoek ook mo ge wezen, er altijd nog wel mazen overblijven om doorheen te glippen. Een arriveerend vliegtuig wordt wel op inhoud en passagiers onder zocht, maar het personeel van de K.L.M. wordt ongemoeid gelaten. Zoo kon het gebeuren, dat de K.L. M.-steward B. met behulp van een employé van den buitendienst ver schillende malen de deviezenbepalin- gen overtrad en groote hoeveelheden bankpapier op deze manier naar het buitenland werden uitgevoerd. De chef van den buitendienst H., die belast was met de fourage, werd in de uitoefening van zijn werkzaamheden niet aan onderzoek onderworpen. Men ging listig te werk; nadat het vliegtuig gecontroleerd was, legde de chef op een bepaalde plaats een pakketje neer en de steward wist er dan wel raad mee. Voor het uitgevoerde bankpapier werden m het buitenland transacties afgesloten, welke voor de betrokken partijen groote winsten opleverden maar den deviezen pot van onzen staat nu niet bepaald spekten. 10 September gingen 1500 naar Bangkok, waar edelsteenen werden ge kocht. Van het oorspronkeiyke plan ze in Nederland te verkoopen werd afge zien en dus werden ze weer terugge- smokkeld. En passant ging toen ook nog een slordig bedrag van ƒ25.000 mee. waarvoor 24 gouden dollarstukken en 128 gouden ponden werden gekocht, die. weer per vliegtuig naar Nederland ge voerd, met ƒ6500 winst verkocht wer den. Misschien dat dit alles nog een tydie Ongestoord had kunnen doorgaan, indien H. niet zün medevennoot was gaan bestelen. Want 18 October had de ste ward het bedrag van het bankpapier (ƒ25.000) en de winst van de steenen (ƒ6500) aan den chef buitendienst ge geven met de opdracht, die in het vlieg tuig te deponeeren. Aan die opdracht heeft H. geen gevolg gegeven. Hij ver duisterde dit geld. Later werd op een reis naar Amerika door B. 1500 mee genomen, waarvoor hy maar eventjes 26.000 sigaretten kocht. Van een goeden kennis leende hy ƒ30.000 om te beleg gen. Waarin die belegging echter bestond hield hij voor dien goeden kennis zorg vuldig geheim. De Officier van Justitie eischte een jaar gevangenisstraf en f20 000 boete of zes maanden. De Politie- president, overwegende dat aan de deviezenpositie van ons land ernsti ge schade was berokkend, veroor deelde hem tot 10 maanden en f 20.000 boete of zes maanden. Hierna stond H. terecht. Reke ning houdende met het feit, dat deze verdachte nog in Amsterdam moet terechtstaan wegens verduistering van f 31.500. veroordeelde de politie rechter hem tot 3 maanden gevan genisstraf en f 1000 boete of 30 da gen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1