STAD EN OMGEVING Uitbreidingsplan vastgesteld Ex-referendaris van Velsen staat terecht Bouwplan moderne industrieën te Velsen Radio-uitzendingen voor de strijd krachten in Indië Hongaarsche ex-regent in ballingschap ■PM Centrum wordt gereorganiseerd Nog twee ontwerpen in de pen Zandvoort komt twee ton tekort Zet groote drukte te Soestdijk verwacht Hoj spelen onze clubs? Crediet aan den Raad gevraagd Amusement, vorming en voorlichting Horthy en zijn familie hebben „dorpsarrest" Vergane glorie '1SR5—1 Het nieuwe Haarlem-terrein HOEVEEL PUNTEN VOOR BABY-KLEEDING? Conflict in vischhandel minder dreigend In weerwil van belangrijke meevallers Nederlandse!) vee naar Spanje? Waar zyn onze troepenschepen Rapporten uitgebracht over „wantoestanden" bij politiekorps en gemeentesecretarie Ar END A' Nieuwe Amerikaansche ambassadeur Harrebomee ter dood veroordeeld DINSDAG 21 JANUARI 1947 PAGINA 2 JURIDISCHE PUZZLE Filmvoorstelling in de Cadi-club Geloof en Wetenschap R.K. Harmonie Euphonia Op naam van zijn vader Uitreiking bonkaarten Voetbalfilm bij H.B.C. ZANDVOORT Schoenenbonnen HILLEGOM Vergadering K.A.B. Loop niet op het gras VELSEN Oranje-Vereeniging Driehuis Nieuwe bonnen eölftSOT&rfTöHStëïff liiiga Sl&ÉIÉë ilfifSil I GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK Uitbreidingsplan Schade door de slooping Winkelsluiting MMB STAATSLOTERIJ VRIJ VASTE MARKT Tramontsporing te Hillegom Proteststaking aan groente veilingen Zal de voetbalclub „Haarlem" dit jaar nog op eigen terrein spelen? Het ziet er wel naar uit, want niet alleen is men gisteren reeds begonnen met de werkzaamheden op het nieuwe terrein, maar het werk zal bovendien in een vlot tempo worden uitgevoerd. Op het oogenblik is men bezig met het verwij deren van de graszoden, om, wanneer men hiermede gereed is. met het op- hoogen van den grond te kunnen be ginnen. Het zal een veld worden van interna ti "na le afmeting, voorzien van drie bijvelden. Voordat h:t eerste elftal van Haarlem op het ni uwe spor.terrein kan spelen, zal eerst de accomodatie van het veld in orde moeten zijn, die zal bestaan uit plaatsen vcor ongeveer 12.000 bezoekers. Dit zal ech er nog wel eenigen tijd du ren. De lagere elftallen evenwel sullen ongetwijfeld nog dit jaar gebruik kun nen maken van het veld in Haarlem Noord. De firma N.V. P Schoen en Zonen te Zaandam verkocht haar schoencrême te duur. Zij had gelegenheid deze prijs- overtreding door het treffen van een voorloopige schikking te vereffenen. De directie wenschte deze schikking echter niet te aanvaarden, zoodat 29 Augustus de tuchtrechter de zaak voortzette en de firma tot f 9000 boete veroordeelde Op die zitting bleek de verdediger in het verkeerde gebouw verdwaald te zijn De firma ging in 'appèl op 9 September De officier van justitie vroeg thans niet ontvankelijk verklaring van dit appèl, omdat het hooger beroep niet binnen den vastgestelden termijn was aangevraagd. De verded'ger wilde dit laten afhangen van de vraag of er op 29 Augustus een verstekvonnis gewezen was of niet. Volgens het proces-verbaal bleek de zaak op 29 Augustus een voort zetting geweest te zijn. Het feit, dat er op 2 Juli een schikking was voorgesteld hield niet in dat het recht op straf vordering vervallen was. Hierna verklaarde de politierechter op drie gronden het appèl niet ontvankelijk. Er bestaat binnen acht dagen gelegen heid van dit vonnis in cassatie te gaan. In de Cadi-Club aan den Zijl weg heeft het comité „Eereschuld en Dankbaar heid", evenals elders in den lande, gis teravond een filmvoorstelling georgani seerd voor het kader van oud-strijders, een en ander ten bate van de kas. Ver toond werd een documentaire film over den laats ten wereldoorlog. Na de pauze werd op het witte venster de bevrijding van Nederland door de Canadeezen nog maals in herinnering gebracht. Een ge houden coHecte bracht f 239.20 op. Heden avond wordt deze film voor de man schappen vertoond. Daar de tooneelgroep „Comedia" niet op tüd met haar voorbereiding gereed kan komen, wordt de opvoering van Shakespeare's „Naar het U lijkt", die op 28 Januari a s. was vastgesteld, verplaatst „Geloof en Wetenschap" zal zijn op 14 Februari, op welken datum Vondel's „Giisbrecht van Aemstel" door het Am- sterdamsch-Rotterdamsch Tooneelgezel- schap ten tooneele zal worden gebracht. Dit tooneelstuk wordt gegeven in plaats van „Veel leven om niets" van Sha kespeare, dat voorloopig wegens gebrek aan voorbereiding niet op het repertoire kan komen. Nadat op de vergadering van de RK. Harmonie Euphonia de jaarstukken wa ren goedgekeurd, werden de aftredende bestuursleden, Jac. P. Koelemij, secreta ris, G. B. v. d. Veldt, tweede voorzitter en Fr. v. Woensel, commissaris, bij ac clamatie herkozen. Besloten werd. dit jaar aan een muziekwedstrijd deel te nemen en een instrumentenfonds op te rich en. Een propagandacommlssie werd benoemd. Het bestuur kon de belang rijke mededeeling doen, dat. dr. J. G. Hooge het beschermheerschap van de R K. Harmonie Euphonia heeft aan vaard. Gisteren is tegen J. J. proces-verbaal opgemaakt wegens oplichting. Op naam van zijn vader, die een slagerswinkel had. lichtte hij de menschen op voor vet en 'worst. Zoo belde J. een handelaar in ameubelementen op en zei, dat hij sla ger J. was. Hij had daar in de etalage een aardig ameubelemen je zien staan. Hy zou zijn zoon wel sturen om het te koopen. Zelf ging hij dan naar den han delaar en kocht de meubels op naam van zijn vader. Op deze wijze heeft J. ver schillende personen opgelicht. Morgen, Woensdag, is de letter J aan de beurt voor het afhalen van de bonkaarten. Voor schoenenbcmnen zijn de letters D, E en F aan de beurt. Te Heemstede van 912.30 Mi t.m. Mz en van 24 N t.m. Op bonkaarten af halen. Als primeur voor Haarlem pre- presenteerde gisteravond het H.B.C.-be stuur zijn ldeen de in opdracht van de Football Association vervaardigde voet balfilm. Deze film werd samengesteld om naast de training den spelers te verduidelijken hoe men zijn prestaties in technisch en tactisch opzicht dient op te voeren. Gedurende de geheele vertooning krijgt men gelegenheid de Engelsche profs te observeeren. Alle onderdeden van techniek en tactiek worden hierbij uitvoerig behandeld en door middel van vertraagde opnifinen komen de finesses van bei spel op wel zeer nauwkeurige wij ze tot uitdrukking. De voetballer zal zijn. spelkennis na het aanschouwen van deze demonstratie uiteraard niet zoo heel veel hebben kun nen verrijken. Hij zal de film dan meer malen moeten zien, zooals dat in En geland gebeurt, waar iedere vereeniging een copy van de film bezit. Hierdoor wordt mogelyk gemaakt, dat de trainer een bepaald onderwerp naar verkiezing kan voorleggen. De H.B C—ers zullen inmiddels tot de ontdekking zijn gekomen, dat zij nog heel wat aan hun spel kunnen verbeteren. Dit zou een aanleiding kunnen worden om van nu af de zaken eens geducht aan te pakken, zooals de heer Athmer, H.B.C.'s voorzitter, opmerkte", zou het een blamage zijn voor de vereeniging, wanneer het a.s. 45-jarig jubileum zou moeten worden ge. vierd met een naar de derde klasse ge degradeerd H.B.C, Op veelvuldig verzoek volgt hieronder nogmaals de puntenwaardeering voor baby- en kleuterkleeding. (04 jaar) Aanknooppakje, badcape, badman eitje, badjasje, bedjasje, combination, doop jurk, doopsprei, hansopje, jurkje, kimo no. kruippakje, manteltje, overall, over jasje, 2-deelig pakje, peignoirtje, pyama, slobpakje, speelpakje, trappelpakje, trap pelzakje, trainingspakje, 10 punten, overige baby. en kleuterbovenkleeding 5 punten, luiers 4 punten, alle baby- en kleuteronderkleeding 3 punten, kousjes en sokjes 2 punten, sloffen per vierkan te meter 5 punten, breigarens per 100 gram 4 punten. Morgen, Woensdag, kunnen zij, die daarvoor in aanmerking komen, van 9 12.30 en van 23 uur schoenenbonnen afhalen. Maandagavond vergaderde in „Flora" de Katholieke Arbeidersbeweging onder voorzitterschap van den heer Jac. Wal kers. Als spreker trad op de heer Th. de Groot, hoofdbestuurslid van den R. K Houtbewerkersbond en oud-plaatsgenoct. die een geestdriftig en enthousiast be toog hield over de groote idealen van de Katholieke Arbeidersbeweging en er op wees. dat er reeds veel tot stand is ge bracht. Uitdrukkelijk bracht hij de ver schillende wenschen, vervat In het urgen tieprogramma, naar voren en benadrukte den eisch, dat de arbeider beschermd behoort te zijn. Nog dagelijks bereiken het gemeente bestuur klachten over vernielingen aan plantsoenen, het loopen over grasper ken enz. Hoewel er eenige verbetering te constateeren Is, zal toch voortaan on middellijk proces-verbaal opgemaakt worden, wanneer iemand over de gras perken loopt of rijdt, heesters of bloem gewassen beschadigt of onder zijn toe zicht staande dieren vernielingen laat aanrichten. De vischhandel in IJmuiden heeft zich bereid verklaard de wachtgeldrege ling der losse vischknechts ook voor Januari te handhaven en hij heeft hier mede de wachtgeldregeling met een maand verlengd. Het conflict, dat in het visscheriibedrijf dreigde te ontstaan, is, voorzoover het deze losse vischknechts betreft, voorloopig van de baan. Om te komen tot weder- resp. oprich ting van een buurt- en/of Oranje-Ver eeniging „Driehuis" worden alle inwoners van Driehuis uitgenoodigd tot bijwoning van de vergadering op Woensdag 22 Januari in Huize „Kriemhilde" aan den Zeeweg te Driehuls des avonds 8 uur. aan het kantoor aan den P J. Troelstra- weg de letters T t.m. Z schoenenbonnen afhalen Dit geldt voor de bewoners van Velsen-Noord. De batterij, welke de saluutschoten zal lossen na de blijde gebeurtenis op het paleis Soestdijk, is te Baarn aangekomenDe stukken geschut worden in stelling gebracht De eerste raadsvergadering van het nieuwe jaar werd ingeleid met een nieuw jaarsrede van den burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens. Terugblikkend op 1946 wees de burge meester op den groei van de gemeente, die thans 25923 inwoners telt. Er is geen vestigingsoverschot, een gevolg van gebrek aan woonruimte. Het geboortecijfer heeft tal van voorgaande jaren overtroffen. Er werden 840 kinderen geboren. Derhal ve 33 2 per 1000 inwoners. Een teeken van nog gezonde volkskracht. Ook het sterftecijfer was gunstig. Er waren 212 overledenen. Het groote woningtekort ls niet ver. sterkt door vestigingen van buiten, doch door geboorte en huwelijk. Het aantal wo ningen bedroeg 1 Jan. 1944 niet meer dan 5489. Nu is het vrijwel hetzelfde. Alleen nieuwbouw zal de zorgen kun nen verlichten, nieuwbouw ook te Velsen, want nog altijd wonen hier ter stede 500 Velsenaren. Het gemeente-bestuur is vigilant terza ke van de badplaats, die dit jaar zeker een veel beter voorkomen zal hebben en beter gelegenheid biedt tot strandgenoe- gens. Als oudste raadslid heeft de heer Wes- selingh (CPN.) de nieuwjaarsrede van den voorzitter beantwoord door wederkee- rig de beste wenschen aan te bieden en den raad op het hart te drukken in groo te verdraagzaamheid het noodige te doen om Beverwijk vooruit te helpen Met een zeer belangrijk voorstel begon de raad zijn werkzaamheden. Aan de orde kwam'het vaststellen van het uit breidingsplan Beverwijk centrum, dat ln groote lijnen de Instemming had van alle leden. De heer Aardenburg (K.V.P.) wees op het groote offer, dat dit plan van de tuin ders en kweekers vraagt. Het algemeen belang gaat echter boven het groepsbelang en daarom moeten wij er ons bij neerleg gen. De gemeente moet evenwel de be trokkenen op tijd waarschuwen, dat zij hun grond moeten verlaten en hen zoo veel mogelijk helpen om nieuwe mogelijk heden voor hun tuinderij te vinden. De heer Wesselingh (C.P.N.) begroette het plan met vreugde. Met nadruk wees hl; erop, dat nieuwe cultuurgrond be- ♦icjiikba&r moet worden gesteld, opdat iel VT1JA" tor®gGOTOlT "TLiijf» TlïXrii - zal verliezen. Aan de tuinderij hebben we te veel te danken, ondanks de gewijzigde omstandig, heden in de streeft De gemeentebegrooting voor 1947 ls den raad van Zandvoort aangeboden met een eindcijfer van f 1.359.902.21 en een ongedekt tekort van ƒ210.000. In een begeleidenden brief wijzen B. en W. er op dat deze begroo'jng ln vergelijking met die voor 1946 ƒ20.000 ongunstiger is niettegen staande er meevallers in konden ver werkt worden tot een totaal bedrag van 120.000. Dit komt doordat voor openbare en onderhoudswerken een groote achter stand moet worden Ingehaald en de prijs stijging zich ernstig doet gelden en dien tengevolge ook de personeelsuitgaven sterk zijn toegenomen. De laatste 10 pCt. salarisverhooging Inbegrepen, moet voor salarissen en loonen ƒ33000 meer worden uitgegeven. B. en W. betoogen voorts dat het on vermijdelijk accrès der uitgaven niet vol doende gecompenseerd wordt door toe nemende inkomsten. Dit is te ernstiger, daar de gemeente in de toekomst nog hoogere uitgaven zal moeten doen, zooals voor Volkshuisvesting (de in aantouw zijnde 41 woningen leveren een exploita tietekort op van ruim 17000 per jaar, waaraan de gemeente 10 pCt. en het Rijk 90 pCt. betaalt) en voor den Wederop bouw. Belangrijke kapitaalsuitgaven zul len moeten worden gedaan voor openbare werken in verband met het wederopbouw- plan. Het Rijk zal hierin voor een nog bij de wet te bepalen deel tegemoet ko men. doch de gemeente zal ook moeten leenen, waarvoor rente en aflossing moet worden opgebracht. De slooping van alle groote gebouwen berooft de gemeente van belangrijke in komsten. Weliswaar vergoedt het Rijk de minder personeele, straat- en grond belasting (tezamen ƒ114000 per jaar) maar die regeling geldt slechts tot en met 1947 en bovendien ondervindt de ge meente ook groote schade doordat het gas- en waterleidingbedrijf een belangrijk afzetgebied heeft verloren (winstderving ƒ23500 per jaar) en rond ƒ25000 aan ondernemingsbelasting wordt gederfd. Daarom wijzen B. en W. op het beperk te gemeentelijk belastinggebied nu het Rijk den gemeenten de gemeentefondsbe. lasting heeft ontnomen, waardoor de ge meenten geen belasting op het inkomen kunnen heffen. Een vergelijking met 1940 wijst uit dat voor het gemis van 84000 wegens opcenten gemeentefonds belasting vrijwel geen compensatie is ont vangen. B. en W. achten de stelling niette gewaagd, dat met een heffing gelijk aan 75 opcenten van de vroegere gemeente- fondsbelasting, uitsluitend als gevolg van het accrès der inkomens, dus zonder verzwaring van den belastingdruk, voor de gemeente een aanzienlijke vermeer dering van Inkomsten zou zijn ontstaan welke baar met behoud van de onder- nemingetelasting die méér zal opbrengen 'naarmate de wederopbouw vordert de financieele zelfstandigheid zou kunnen terug geven. Inmiddels is echter zoo vervolgen B. en W- de belastingdruk wél verzwaard, doch de baten komen uit- sluitend aan het Rijk ten goede en daar aan ontleenen de gemeenten de moreele aanspraak op het Rijk om haar de mid delen te verschaffen haar taak naar be- hooren te vervullen. Van de ontvangstpos ten noemen wij: leges kampeervcrgiinningen 13000, s randexploitatie 30.150, straatbelasting 34000, opcenten grondbelasting 57.500, opcenten personeele belasting 12000, be las. ing op vermakelijkheden ƒ35000 (in 1946: ƒ20.000). Het gasbedrijf raamt een winst van ƒ1066.57 (1946 verlies: ƒ26.500) en het waterleidingbedrijf van 3706.97 (1946 verlies: ƒ7800). Belangrijke uitgaven: polite 101.200 (Rijksbijdrage ƒ58500), t.b.c.-bestrijding 9000, onderhoud straten 34450, reini ging 28900, ondersteuning politieke de linquenten ƒ30.000 (Rijksbijdr. ƒ22500), subsidie Maatschappelijk Hulpbetoon ƒ78000 (1946: ƒ64000), oevrbruggings- uitkeering aan werkloozen 100 000 (100 pCt. Rijkssubsidie) en loonen werkverrui ming ƒ50.000 (100 pCt. Rijkssubsidie), subsidie Wit-Gele Kruis 400, subsidie V.V.V. 3000, rente kasgelden 15000, op den kapitaaldienst ƒ267.000 voor kosten van den wederopbouw (aanleg van stra ten: Hoogeweg, Badhuisplein, Burg. En- gelbertstr., enz.). De heer van Doorn (K.V.P.) sloot zich hij de bezwaren aan en wenschte, dat spoedig voortgang zou worden gemaakt met de saneering, terwijl een uitbreidings plan voor Wijk aan Zee niet mag uitblij ven. De voorzitter merkte op, dat er een commissie zal worden ingesteld om de materie van den cultuurgrond en de be langen van de betrokken tuinders grondig te bestudeeren. Het ligt voorts ln de bedoeling de uitbreiding stelselmatig uit te voeren Het onderhavige plan is gemaakt voor Beverwijk-Centrum. Er komen nog twee andere ontwerpen, een ontwerp voor Wijk aan Zee en tenslotte nog een ont werp „in hoofdzaken" speciaal voor de rond de bebouwde kom gelegen cul tuurgronden. De Beverwijksche plannen zijn reëel en zullen aanvaardbaar zijn. Zonder hoofdelijke stemming werd in deze belangrijke materie besloten over eenkomstig het voorstel van B. en W. Na enkele hamerstukken van onderge schikt belang kwam de subsidieerlng van cultureele avonden bijzonder van muziek- en zanguitvoeringen ter sprake. De raad verleende subsidie in den vorm van vrijstelling van vermakelijkheisbe- lasting. Eveneens werd met algemeen goedvin den, zelfs zonder eenige discussie, beslo ten aan de jeugdbewegingen een subsidie te verleenen van f 1 per lid, per jaar. Aan het gemeentepersoneel werd met terugwerkende kracht van 1 October J.l. af 10 pCt. salarisverhooging gegeven. De vaststelling van een winkelsluitings verordening leverde stof voor uitvoerige discussies, die geleid werden door den heer Vessies (K.V.P.) Hij wees op het onrecht, dat bijvoorbeeld den eroentenhandelaren wordt aangedaan door een voorgestelde uniforme winkelsluiting op Dinsdag. Zijn betoog beïnvloedde den raad zoodanig, dat B. en W hun voorstel moesten wij zigen en voor den groentenhandel een aparten sluitingsmiddag voorstellen. Voortaan zullen de Beverwijksche za ken op Dinsdagmiddag gesloten zijn, met uitzondering van de aardappelen-, groen ten en fruitzaken, die Donderdagmiddag deze verplichting hebben. Een belangrijke Eeverwijksche kwestie, die reeds maanden de gemoederen bezig houdt, is hiermede opgelost. Van de zijde van de C.P.N. werd ver. zocht om verstrekking van extra brand stoffen in den vorm van bonlooze turf of -Jxruj De heer Vink (sCV.P.) ondersteunde dit adres, waarna wethouder Pas°chier toezegde, dat B. en W. in dessen diligent zouden zijn. Het onlangs afgesloten Nederlandsch- Spaansche handelsverdrag heeft den grondslag gelegd voor een levendig han delsverkeer, vertelde de Nederlandsche consul te Barcelona, de heer A. Kriens, aan U. P. De vooruitzichten zijn echter nog gering. De groote moeilijkheid ls. dat Spanje te veel geld voor zijn goederen vraagt. Spanje handhaaft de peseta op een peil, dat te hoog ligt ten aanzien van de andere valuta's. Het gebrek aan deviezen in beide landen is eveneens een moeilijkheid. Er zijn tal van artikelen in Spanje, die wij dachten te koopen, maar wij vonden dezelfde artikelen op andere markten tegen redelijker prijzen. Het voornaamste dat totnutoe gekocht werd is een groote hoeveelheid sinaasap pelen geweest, aldus de heer Kriens. In de afgeloopen drie weken hebben vijftien Nederlandsche schepen Valencia aange daan om ladingen sinaasappelen in te nemen. Nederland heeft tienduizend ton pnotaardappelen gezonden en bestudeert thans de mogelijkheid 550 ton lijnzaad en suikerbieten alsmede tweeduizend veulens en vijfhonderd stuks vee naar Spanje te exporteeren. KOTA INTEN 21 Jan. v. Port Said n. Rotterdam. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond hedenmorgen terecht H. S., ex-referendaris aan de secretarie te Velsen, later burge meester van Landsmeer. Deze man was erg sterk geweest in het uit brengen van rapporten. In 1942 had h(j zoo'n geschrift samengesteld voor zekeren Jumilet, door mr. A. J. Bac ker, ex-commissaris der provincie, met bijzondere opdrachten belast, welke opdrachten bestonden in het contróleeren van de burgemeesters in de provincie. Dit rapport had be trekking op den toenmaiigen burge meester van Velsen, M. Kwint, Toen burgemeester Kwint ontslagen werd, schreef verdachte weer een rap port, nu in opdracht van den opvolgen den wnd. burgemeester dr. Groeneveldt, die een overzicht wilde hebben „over de wantoestanden, die, bij het politiecorps en op de gemeentesecretarie, zouden heerschen". Naar wij vernemen zal de Neder landsche politie waarschijnlijk voor de groote verkeersdrukte, die er voor al door de zeer groote deelname aan den sterrit bij de blijde gebeurtenis in Soestdijk is te verwachten, zeer bij zondere maatregelen nemen, die een unicum in de Nederlandsche ver- keersgeschiedenis zullen beteekenen. Het ligt namelijk in de bedoeling in Soestdijk en wijde omgeving de met de verkeersregeling belaste politie mannen met van radio-, zend- en ontvangapparaten voorziene auto's uit te rusten. In Soestdijk zelf zal de uitrustings wagen van den technischen verbindings dienst als centrale optreden. Vandaar uit zal voortdurend mondeling over en weer contact worden gehouden rr.et de auto's van de verkeerspolitie, die in wijden kring om Soestdijk worden gegroepeerd. Op deze wijze zal het mogelijk zijn op stoppingen ter plaatse te voorkomen door eenvoudig via de radiowagens bepaalde toevoerwegen eenigen tijd te doen afslui ten of verkeersomleggingen tot stand te brengen. Men beoogt dit systeem, dat in Soestdijk voor het eerst in Nederland zal worden gebruikt, in de toekomst oij groote evenementen, waarbij bijzonder veel wegverkeer ontstaat, regelmatig in toepassing te brengen en denkt in dit verband b.v. aan de T.T.-races. Na zijn Velsenschen tijd werd verdach te in 1942 burgemeester van Landsmeer. Uit de verklaringen van verschillende getuigen a décharge bleek, dat verdach te. hoewel N.S.B.-er, een behoorlijk bur gemeester was geweest, hetgeen ook de president van het Hof toegaf. In dit verband kan hier als bij zonderheid vermeld worden, dat ver- dachte's installatierede bij het aan vaarden van zijn burgemeesters ambt niet werd goedgekeurd omdat de naam van Mussert er niet in voorkwam. De procureur-fiscaal mr. Besier zei in zijn requisitoir wel te willen aannemen, dat verdachte een behoorlijk burgemees ter was geweest, maar dat alles nam niet weg, dat de gedragingen van ver dachte ten opzichte van zijn burgemees ter in Velsen verkeerd waren ge weest. Ook deze verdachte had als bij na alle andere N-S.B.-ers de rol van aanbrenger gespeeld. De procureur-fiscaal eischte tenslotte twee jaar R.W.I. met aftrek, maar zelde er nadrukkelijk bij, dat in geen geval kon worden toegelaten, dat deze man, zooals een der getuigen suggereerde, weer ln eere hersteld zou worden. Hij eischte ontzetting uit diverse rechten voor het leven. Woensdag 22 Januari: Begijnhofkapel: Di<U Sanders, liederen- avond, 8 uur. BIOSCOPEN: Clnema-Palace: Nötre Dame van de slop pen (18 jr.), Luxor: Jane Eyre (14 jr.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u., Frans-Hals: De witte wals (18 jr.) 2, 4.30, 7 en 9.15 u., City: De hemel op aarde (14 jr.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u„ Spaarne-theater: Judy in het Luna-pfU'K (14 jr.), 2.30, 7 en 9.15, Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Topper keert terug (14 Jr.)» Apotheken: De nachtdienst der apo theken wordt tot en met 25 Januari waar genomen door: Bosch en Vaartapctheek, B. en V.straat 26, tel. 13290; Apotheek Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500; H- Remmers. Kruisstraat 6, tel. 10354J Noorder-Apotheek, Jan Gyzenkad® 181. telef. 23821. Ziekenvervoer: Pa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel. 11990 en Margriet, Turf markt 10 rd, tel. 21400 (dag en nacht). Zondag 25 Januari SDWVolendam KFC—HBC Velsen—DWV KinheimDEM DSSDCO BSMVIC NAS—Wilhelm. V. WE—ASR HFC—TYBB SJCLugdunum VVSBTeylingen Lisse—LDWS Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart (dus niet in enveloppe) aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z- Voorburgwal 6573, Amsterdam. De commissie ter bestudeering van gemeenschappelijken fabrieksbouw in de gemeente Velsen, welke vorig jaar is opgericht, heeft zich in eerste in stantie als taak gesteld, te onderzoe ken de mogelijkheden, welke op het gebied van de moderne industrie huisvesting in genoemde gemeente bestaan, zulks gezien in het raam der behoeften, voor zoover deze zijn ontstaan door de aangerichte ver woestingen en tevens voor zoover deze voortvloeien uit de verdere industria- Met den aanleg van het nieuwe H.F.C.- Haarlemterrein in Noord is Maandag een begin gemaakt. Arbeiders zijn bezig de be tonnen fundamenten van de oude licht masten uit te graven De eerste luitenant Karei Nort, hoofd van het radioprogramma van de Neder landsche Strijdkrachten, die aange zocht is om een radioprogramma in Indië te verzorgen, gaf hedenmorgen voor ver tegenwoordigers van de pers een uiteen zetting vah de moeilijkheden in verband met een radio-uitzending voor de Neder landsche Strijdkrachten in Indië. Het programma, dat zal worden gebracht, zal voor het grootste gedeelte bestaan uit amusement, vorming en voorlichting. Door middel van het programma zal er voor Admiraal Nicolas Horthy, die 24 jaar lang de regent van Hongarije was, woont op het oogenblik in het Duitsche dorpje Weilheim, waar hij volgens eigen verklaring als een politiek kluizenaar en een maat schappelijke pauper verblijft. Het keurige, doch betrekkelijk kleine huisje aan den rand van een slaperig dorp herbergt zeven Hongaarsche „dis placed persons", de admiraal, zijn vrouw, zijn broer, zijn schoondochter en de rentmeester van zijn broer's in beslag ge nomen paardenfokkerij ln Hongarije, als mede een zesjarige kleinzoon en diens kindermeisje. Als van huis en haard verdrevenen kregen zij eerst-UNRRA-rantsoenen, doch thans is dit veranderd in rantsoenen, die ;ets hooger zijn dan de Duitsche. Deze rantsoenen zijn nog steeds gratis. „Wan- t eer men onze leeftijd heeft bereikt, dan r.eeft men niet veel behoeften meer" zei de ex-regent, terwijl hy tegen zijn vrouw glimlachte, „alleen bij elkaar zijn, dat is genoeg". De ex-regent zat, toen eenige jour-- nalisten hem een bezoek brachten, op een versleten sofa in een salon van een dorpshuisje en glimlachte sar castisch over de alom verspreide ge ruchten, dat hij in luxe zou leven op een kasteel in Beieren dat hem door Hitier geschonken zou zijn. „Dit bescheiden huls in Weilheim, waarvoor ik nog huur schuldig ben, be hoort aan den bakker" zei hij. „Mijn ge heele bezit in Hongarije en dat was geen fortuin is weg". De 79 jaar oude heer heeft eigenlijk „dorps-arrest" en moet zich twee maal per maand melden bij den ambtenaar van het Amerikaansche militaire gezag ter plaatse. Hij luistert veel naar de radio, die zijn schoondochter ln een koffer ver borgen had toen zij in 1944 naar een Duitsch concentratiekamp werd gebracht. Het voormalige staatshoofd bestem pelde de beweringen der Hongaarsche communisten, dat er samenzweringen zouden bestaan om hem weer aan de macht te brengen als „een stommiteit". „Ik heb geen enkel contact meer gehad met mijn vaderland sinds Hitle- mij In October 1944 liet arres teeren, toen ik trachtte vrede te stichten'' zei hij. „Ik heb geschreven, mijn heele familie heeft geschreven, maar wij krijgen zelfs geen briefkaart ten antwoord, hoewel het reeds bijna twee jaar geleden is, dat Hongarije door het Roode Leger werd bezet." In 1945 werd Horthy eenige maanden in Neurenberg gevangen gehouden als eventueele getuige tegen de Duitsche oor logsmisdadigers. Doch Robert Jackson, de Amerikaansche aanklager, liet Horthy vrij zonder hem als getuige op te roe pen. Van Amerikaansche zijde werd on- iangs verklaard, dat de familie Horthy waarschijnlijk toestemming zal krijgen ln een ander land onderdak te zoeken. „Ik wil ergens een baan zoeken, maar niet in Duitschland. het liefst in Amerika" zei de slanke blonde Ilona Horthy, voormalig Gravin Edelsheim, die weduwe werd. toen de zoon van den admiraal als vlieger aan het Oostfront het leven liet. „Ik ken verschillende talen mis schien kan ik onderwijzeres worden of tolk, dan zou ik een goede opvoe ding voor mijn zoon kunnen betalen. Op het oogenblik spreek ik uitsluitend Engelsch met hem, zoodat hij die taal naast Duitsch en Hongaarsch, ook leert. worden gezorgd, dat de troep het geeste lijke en moreele peil behoudt, waarmede hy uit Nederland ls weggegaan, en daar naast liefde voor Indië wakker te roepen door het geven van Maleische lessen, het verzorgen van cultureele reportages etc., terwijl de voorlichting blijft beperkt tot het geven van opheldering in bepaal de militaire situaties. Verder zullen de jongens regelmatig op de hoogte worden gehouden van den gang van zaken in Nederland. In Batavia bevinden zich momenteel twee zenders, waarvan de beste zender in handen is van de „republiek." Ver schillende zenders zijn bij de overgave van Japan domwgg aan de republiek gei- schonken en Engeland heeft daar niets aan verahderd, aldus Karei Nort. De Regeeringsvoorlichtingsdienst in Indië heeft een groot gebrek aan menschen. De P.T.T. is voor de helft rood-wlt, wat de samenwerking niet altijd bevordert. Eén punt wilde luitenant Nort gaarne onder de aandacht brengen. Onze jon gens ln Indië hebben geen behoefte aan wat men zou kunnen noemen „rommel." Zy willen iets hebben dat goed ls. Rom mel maken ze zelf wel, maar als er tets uit Nederland komt, moet 't goed zijn, om niet te spreken van het beste uit het beste. f25.000: 14152, 12000: 19135; f1000: 19252, 1338, 2163, 11739 en 3141; f400: 14860, 20293, 6975 15828, 21398, 7048, 15902 en 2054; f200: 11349, 20134; f 100: 3809, 5506, 3778, 6610, 20404, 16816, 14220, 13421, 2885, 13108 en 9418. AMSTERDAM, 20 Jan. 1947. Bij opening was de stemming heden niet ongunstig. OUefondsen monteerden ten slotte, nadat Vrijdag de noteeringen vrij wel ongewijzigd bleven, circa 6 pCt. Kon. Olie liep tot 363 op. Scheepvaartaandeelen konden eveneens ln koers verbeteren. Van Cultuuraandeelen lagen suiker- en tabaksaandeelen vrij vast ln de markt. Industrieele aandeelen konden hun koersstyging meerendeels verder voort zetten. Bankaandeelen sloten licht verdeeld. lisatie, welke is te verwachten en welke zich reeds hier en daar aftee- kent. Daarbij wordt dan nagegaan of er voor zoodanige industrievestiging gunstige ter reinen aanwezig zijn. of de exploitatie van gemeenschappelijken fabrieksbouw financieel verantwoord is, of reeds aan stonds voldoende gebruik zal worden gemaakt Van de gelegenheid om in dustrieruimte te huren, of aan de huurders de verplichting moet worden opgelegd om zelf ook als deelgenoot ln het concern op te treden en voorts de wijijze waarop het geheel zal worden gefinancieerd.' De commissie is thans zoover met haar werkzaamheden gevorderd, dat een schetsplan, alsmede een plan voor den fir.ancieelen opzet is gereed gekomen. Tot dusver zijn alle hieraan verbonden werkzaamheden geheel belangeloos ver richt. Nu gebleken is, dat het plan zeer goed uitvoerbaar is, zal het noodzakelijk zijn het schetsplan om te zetten in een definitief bouwplan. Tot het ontwerpen hiervan is inmiddels reeds opdracht ver strekt aan een architect. Hiervoor heeft de commissie de be schikking noodicc over een erediet, waar- uil ook de vérder nog te maken kosten, welke noodzakelyk zijn. om te komen tot een uiteindelijk goed resultaat dienen te worden gefinancieerd. Terzake Heeft de commissie een begrooting overgelegd, waaruit blijkt dat een en ander wordt geraamd op 4000,—. B. en W. stellen voor om van bo vengenoemd bedrag, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten, een gedeelte, groot ƒ1000,voor re kening der gemeente te nemen. Voor zooveel noodig voegen zij hieraan nog toe, dat inmiddels aan het College van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbuw te 's-Gravenhage en aan de Prvincie Nord-Hlland is verzcht een bijijdrage van respectievelijk 1000,en 2000,te verstrekken. De Nederlandsche regeering heeft haar bewilliging verleend ten aanzien van de benoeming van den heer H. B. Baruch tot buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur der Ver. Staten in Nederland. De heer Baruch, die dr. Stanley K- Hombeck zal vervangen, is thans in Por tugal geaccrediteerd. Hij was aanvanke lijk arts en gelieerd aan een grocffe Ame rikaansche makelaarsfirma in Amster dam. In 1942 trad hij in regeeringsdienst en een jaar later vertegenwoordigde nU de Ver. Staten in den economischer ooriogsraad in Brazilië, waar hy tevens optrad als adviseur van den Amerikaan- schen ambassadeur aldaar. In Februari 1945 werd de heer Baruch ambassadeur in Portugal. De bekende S.D.-spion A. Harrebomee, ex-chef van politie te Veisen, is gister morgen door het Bijzonder Gerechtshof ter dood veroordeeld. Hedenmorgen te ongeveer half acht is een lokaaldienst uit Hillegom achter op een tramdienst uit Lelden gereden- welke stil stond op de wisselplaats nabij de Oosteindebrug te Hillegom. De uit de richting Leiden komende tram kon als gevolg van gladheid der wissels een aanrijding niet voorkomen- De botsing veroorzaakte materiaal- eD glasschade.. Een persoon, die licht ëe~ wond was, kon door de plaatselijk*3 EH.B.O. verbonden worden. De dienst, die ernstige vertraging ondervond, K°n om half tien worden hervat. Als protest tegen de vastgesteld0 maximumprijzen voor wintergroen*0' [hiii- li* zijn de groenteveilingen te Warmem zen en Noord-Scharwoude gisteren staking gegaan. Het bestuur van de provinciale con^ missie voor de veilingen in Noord- land, heeft in verband hiermede, eis middag eveneens vergaderd en besi mochten de maximumprPen handhaafd blijven by de regeering te dringen op verhooging van den voor roode kool met ƒ0,05 per £8-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2