Limburgsche illegaliteit om den tuin geleid De Gasperi neemt ontslag Zal Engeland erkenning Poolsche regeering intrekken? M' iEenzaam VERZET Einde van de spanning tusschen de partijen Economische consequenties van Linggadjati „Misdadige schurk zou in de Middeleeuwen gevierendeeld zijn doodstraf geëischt Dienstgenomen bij de Érüne Polizei Leidster van Frontzorg staat terecht Internationale bidweek Geen voedselpakketten naar Duitschland Visie op de taak van prof. Posthuma Groote meerderheid voor regeerings- blok in Polen Vader der drooglegging gestorven DINSDAG 21 JANUARI 1947 PAGINA 3 Levenslang geëischt Gruwelijk verhoor Vijf jaar geëischt Rijksbeurzen voor muziekstudie Dekenindustrie werkte voor de Duitschers Eén doode als gevolg van misverstand aan de grens R.K. Universiteit MEER ZUIVELPRODUCTEN NAAR ENGELAND? (Wordt vervolgd) oor het Bijzonder Gerechtshof te ar-tneht heeft terecht gestaan de ^■jarige H. W. Vastenhout uit Den De man heeft tijdens de bezet- nS>sjaren in dienst van den S.D. en tijd lang» voornamelijk in 1943, aantal Nederlandsche illegalen, ,e als pilotenhelpers werkzaam wa- en, verraden aan de Duitschers, ®ooöat ze aangehouden werden en in oncentratiekampen terecht kwamen, waar verschillende van hen het leven hebben gelaten. Bovendien is een hantal geallieerde piloten door de thanipulaties van dezen Vastenhout n handen der Duitschers geraakt en langen t«d in gevangenschap vastge houden. Elf getuigen hebben voor het Hof ver- o ringen afgelegd omtrent het contact i'at zij gekregen hadden met dezen Vas tenhout en twee van zijn makkers, We- J^hntaal en Jordans. Dit drietal heeft zich jh het vertrouwen van de Limburgsche "egalencrganisatie weten in te dringen, noordat het voorstelde ten bewijze van ■n betrouwbaarheid een oproep door te |even aan Radio-Oranje in Londen, jeike spreuk dan via dezen zender voor illegaliteit zou worden uitgezonden, r*"' gebeurde ook inderdaad, maar de fjederlandsche illegalen wisten niet, dat vastenhout c.s. hierbij gebruik maakten I'2n den S.D., die eenigen tijd te voren n Noord-Holland zich had kunnen hieester maken van een geheime code en ^ehdapparaten van Nederlandsche illega- ®n- Zoodoende kon de S.D., zulks met Medewerking van Vastenhout, allerlei Mededeelingen van bedriegelijken aard Mten doorgeven. In dit kader hebben de Duitschers ook hun z.g. Englandspiel ge uteven, Door middel van boodschappen van Nederland naar Engeland bewerkte Men, dat van Engeland uit met vlieg tuigen pakketten met wapens, munitie en Êeid zgn. toegezonden werden aan Ne- jMrlandeche illegalen. De Duitschers wis- eti deze zendingen regelmatig op te van- omdat zij de plaatsen hadden' aan geven, waar de pakketten moesten gorden neergeworpen. Maandenlang heeft ^ustenhout de illegaliteit om den tuin *Uhnen leiden en in dien tusschentijd berden zoowel pilotenhelpers als piloten Met behulp van den S.D. gearresteerd en llaar Duitschland gevoerd. Toen tenslotte het lek in de illegaliteit phtdekt werd, hebben de Limburgsche Megalen aan het viaduct van Sittard ®en gewapenden overval ondernomen op eed gevangenentransport van de Duit sers, waarbij Vastenhout, Van Wezen- Maal en Jordans tegenwoordig waren. De twee laatstgenoemden werden door illegalen uit den weg geruimd, We- Miimaai werd op slag gedood en Jordans „Mijn eenig verlangen was officier te "■orden en het nationaal belang stond Mij steeds voor oogen", verklaarde de 27- i^rige a. Bruinsma Maandagmiddag voor e Rotterdamsche Kamer van het Haag- che Bijzondere Gerechtshof als moti ving van zijn dienstnemen bij dé Grü- ve Polizei. In 1939 was hij lid geworden ah de N.S.B. Voor een opgaan van Ne- Mland in Duitschland voelde hij echter 'ets en toen hij vond dat de N.S.B. al v zeer in het Duitsche vaarwater mee- j£°er, had hij zich in 1942 teruggetrok- veh. Desondanks had hij zich. zooals hij JMrgaf, coute que coute, willen bekwa- etl voor de functie van officier bij een ehtueel later Nederlandsch leger en Von daarom door blijven gaan met het Men van diverse militaire opleidingen, aarvan sommige in Duitschland. Na een b'eiding in Schalkhaar werd hij inspec- ^r van politie te Rotterdam. Ra den dollen Dinsdag kwamen hem Vallen ter oore van het zonder pardon j^Mschieten van N.S.B.-politiebeambten tlpTrnhem en Nijmegen door de geallieer- trlaen uit angst dat hem eenzelfde lot zou hMfen had hij, naar hij evrder beweerde, et.-veiliger geoordeeld dienst te nemen 1 de Grüne Polizei, waar hij belast werd Dfj de opleiding van Grüne Polizei- le M'eren. Tevens werd hem ten laste ge- arr Mee' uitgemaakt te hebben van een geaestatieploeg, die illegale werkers had aijVesteerd, doch hij beweerde daarbij geteen als sectiecommandant te zijn op- geh n en "iets te maken te hebben Vf. met het werk van deze ploeg, die *te in opdracht van den S.D. ï>e advocaat-fiscaal, die het verweer ah verdachte niet geheel au serieux en het feit, dat Bruisma als Ne- 'Tiruler dienst had genomen in Duits- en krijgsdienst zeer ernstig achtte, „lsvhte levenslang met ontze ting uit 6lde kiesrechen. Uitspraak 3 Februari. werd doodelijk getroffen in het zieken huis opgenomen. Vastenhout is toen naar Noord-Hol land uitgeweken, waar hij zijn misdadig verraad voortzette en o.a. medegewerkt heeft aan de arrestatie van de in de illegaliteit zeer bekende „tante Coba" (rnej. Pulfkens uit Tilburg), die in een Duitsch concentratiekamp is overleden en dezer dagen posthuum is onderschei den. Op de zitting hebben enkele getuigen hun verschrikkelijke bijzonderheden me degedeeld omtrent de gruwelijke vCjze waarop zij door den S.D. zijn verhoord- Een van hen b.v. werd vijf dagen en vijf nachten aan een kruisverhoor on derworpen, terwijl hij vastgebonden op een stoel zat. Verdachte Vastenhout was hierbij tegenwoordig en verleende aan de Duitschers allerlei diensten. De advocaat-fiscaal zeide in zijn re quisitoir na een uitvoerige samenvatting van het ten laste gelegde te hebben ge geven, dat tegenover dezen verdachten geen enkele verzachtende omstandigheid is aan te voeren. In de Middeleeuwen zou men zoo'n misdadigen schurk ge vierendeeld hebben, aldus de advocaat fiscaal. Een kogel is te goed voor hem, een strop zou beter zijn. De -eisch was de allerhoogste straf, namelijk de dood straf. Het Hof bepaalde de uitspraak over 14 dagen. Gedurende den oorlog trok „Front- zorg" zich. het lot aan van diegenen, die in Duitschen krijgsdienst aan het Oost front streden, door hun „Liebesgaben" en brieven te zenden. Deze actie, die door mevr. E. KröllerSchafer in 1941 was opgezet voor deze soldaten, die, zooals te- begrijpen was, van Nederland uit totaal geen moreelén of materieelen steun ont vingen had zich uitgebreid tot een or ganisatie met afdeelingen in geheel Ne derland. Ondanks den toon van de over gelegde correspondentie met deze Oost frontsoldaten, 'beweerde mevr. Kröller, die zich Maandagmiddag voor de Rotter damsche Kamer van het Haagsche Bij zonder Gerechtshof te verantwoorden had, altijd anti-Duitsch te zijn geweest en slechts beducht te zijn geweest voor het bolsjewistische gevaar, welke ver klaring de president ten sterkste be twijfelde. Ter staving van deze bewering voerde zij aan nimmer Duitsche militai ren te hebben ontvangen en nimmer een dergelijke actie ten behoeve van Duit sche soldaten te hebben willen organi- seeren. Op de vraag van den president of zij ook aan de tienduizenden Nederlandsche arbeiders in Duitschland had gedacht, antwoordde zij, dat zij ieder die hulp noodig had, zoover zij daartoe in staat was, had geholpen. De procureur-fiscaal eischte vijf jaar met aftrek van preventief. Uitspraak 3 Februari. In 1947 zullen van rijkswege beurzen voor muziekstudie hier te. lande beschik baar worden gesteld ten behoeve van on- of minvermogende jongelieden van Ne- derl. nationaliteit, die bijzonderen aan leg bezitten en zich aan de muziek als vakbeoefening willen wijden. 'Zij, die voor één der beurzen in aanmerking wenschen te komen, behooren hun gezegeld ver zoekschrift daartoe vóór 17 Febr. 1947 in te zenden aan het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Intentie voor WOENSDAG: Dat alle christenen van Amerika één worden in het geloof en zich onder werpen aan den Plaatsbekleeder van Christus. Te Helmond is Maandag een begin ge maakt met de berechting van de directie der N.V. De Wit's Dekenindustrie te Helmond, inzake economische collabora tie gedurende den bezettingstijd. Gedag vaard waren de heeren A. L. M. van der Lande, directeur der N.V. De Wit's Dekenindustrie, L. G. van de Kimme- nade, adjunct-directeur tot 1943 en twee zoons van eerstgenoemde. Volgens de ten laste legging zouden de heeren Van der Lande en Van de Kimmenade o.m. op groote schaal Duitsche orders aanvaard en uitgevoerd hebben, zich ingespannen hebben, die orders te verkrijgen, voor rang aan bewerking ervan verleend heb ben, een twee-ploegenstelsel ingevoerd hebben om de arbeidsprestatie te ver- hoogen en enkele Duitsche employé's ingeschakeld hebben, die moesten zor gen voor het contact met Duitsche auto riteiten en instanties. De heeren J. en B. van der Lande zouden de arbeiders tot harder werken aangespoord hebben om meer Duitsche orders te kunnen verwer ken. Maandag werden niet minder dan 24 getuigen, allen a charge, gehoord, van wie de meeste employé's of oud- employé's van de N.V. waren. Vandaag en morgen wordt de behandeling van deze zaak voortgezet. Een vergissing aan den grenspost „De Kabeljauw" nabij Ossendrecht in West- Brabant, heeft Zaterdagmiddag het le ven gekost van het zevenjarig dochtertje van den heer Kooien uit Bergen op Zoom. De heer Koo'en reed uit België met zijn auto Nederland binnen en was juist voor den douanepost „De Kabel jauw" even van den grooten weg afge weken. Een grens kommies sommeerde om te stoppen, doch blijkbaar is dit den autobestuurder ontgaan. Ook schijnt hr het waarschuwingsschot, dat daarna ge lost werd, niet gehoord te hebben. Een tweede schot van een der kommiezen trof daarna het dochtertje van den heer Kooien, dat naast haar vader in den auto zat, doodelijk. Naar wij vernemen, is de situatie ter plaatse inderdaad mis leidend. Het douanekantoor is namelijk achter een dijk gelegen en het door den heer Koo'en ingeslagen weggetje is een vroegere verbindingsweg tusschen Ne derland en België, welke thans voor het publiek verboden is, doch niet is afge sloten. Dc handelsbesprekingen tusschen vertegenwoordigers der Engelsche en Amerikaansche zones in Duitschland en Nederland zijn te Den Haag begonnen. Een overzicht tijdens de conferentie (Van onzen Romeinschen correspondent) Minister-president Alcide de Gas- peri heeft Maandagavond het ontslag van zijn kabinet aan president Nicola aangeboden. Hiermede is een einde gekomen aan de spanning, die het politieke leven van Italië kenmerkte sedert de scheuring in de socialis tische partij. De premier had Maandagmiddag een persconferentie bijeengeroepen tijdens welke hij de resultaten van zijn reis naar Amerika besprak. Hij legde er den na druk op dat zoowel de leening van 100 millioen dollar welke Italië zijn toegezegd, als de hulp welke Amerika bereid is te Op vragen van den heer Dassen betref fende het zenden van voedselpakketten naar Nederlanders in Duitschland heeft de minister .van Buitenlandsche Zaken o.m. het volgende geantwoord: Het is in het algemeen nog niet mogelijk, dat particulieren uit Nederland voedselpak ketten zenden aan in Duitschland wonende Nederlanders, terwijl zulks uit sommige andere landen wèl mogelijk is. De reden van dit verschil ligt voornamelijk in de relatief ongunstige voedselpositie van ons land, welke medebrengt, dat het zenden van par ticuliere pakketten zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is voor hen, die zich aan de distributievoorschriften wenschen te hou den. Van overheidswege worden echter tot leniging van den voedselnood allen bona fide Nederlanders in Duitschland regelmatig voedingsmiddelen ter beschikking ges eld. Voor transport en distributie der hier te lande in overleg met het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening door den Rijksdienst voor de ondersteuning van behoeftige Nederlanders in het buiten land samengestelde voedselpakketten is een Nederlandsch grossiers bedrijf ingeschakeld, dat over een wijd vertakte organisatie in Duitschland beschikt. Nederlandsche amb tenaren en comité's hebben mede met deze distributie bemoeienis. Dat Nederlandsche winkeliers in Duitschland hun bedrijf zon* der vergoeding ter beschikking zouden moe ten stellen voor de distributie der voedsel pakketten is onjuist. Zoodra de voedselvoorziening in Neder land het mogelijk maakt, dat Nederlanders van hun distributierantsoen een gedeelte kunnen missen, zal de regeering ernstig overwegen de gelegenheid te openen tot het zenden van particuliere pakketten aan bona fide Nederlanders in Tmitschland. Het bestuur der Sint Radboudstich- ting heeft dr. F. Th. visser te Maas tricht benoemd tot Lector bij de R. K. Universiteit te Nijmegen om onderwijs te geven in Oud- en Middel-Engelsche Taal- en Letterkunde. Mr. T. N. J. A. van Rijn te Nijmegen is benoemd tot Adjunct-Secretaris van Curatoren. Aan den vooravond van bet vertrek van prof. dr. 3. Posthuma ais a.s. lid van de Commissie-Generaal naar Batavia heeft Associated Press de meening van eenige gezaghebbende en deskundige per sonen, die de laatste weken in nauw contact met prof. Posthuma hebben ge staan, gevraagd. Zuiver rationeel, aldus deze personen, moet een voor beide partijen bevredigen de regeling te vinden zijn. Et is echter een groote moeilijkheid. Onder den Ja- panschen invloed is de gevoelssfeer zoo sterk op den voorgrond gedrongen, dat men er wel eens aan gaat twijfelen, of het gezond verstand nog aan bod komt. In ons land verliezen sommigen wel eens uit het oog, zoo werd verder ge zegd, dat, wanneer niet snel een duidelijk standpunt, wat de economische aange legenheden betreft, wordt ingenomen, het groote gevaar bestaat, dat in een veel sneller tempo de Westersche inslag in de Oostersche wereld verloren zal gaan. Het gevolg zal zijn, niet dat er een vrijheid zal komen, die maar bij benade- In verband met het vertrek naar Indië van een en-twintig Roode Kruis ambulance- en vrachtauto's, had in Den Haag een défilé plaats voor het hoofdbestuur van het Roode Kruis ring te vergelijken zal zijn met een Wes tersche democratie, maar dat men zal geraken tot een chaotischen toestand, waarby tenslotte een zeer groot gedeelte van de bevolking practisch aan den hon gersnood zal worden prijsgegeven en al lerlei minder geschikte elementen van dien toestand gebruik zullen maken om zich zelf te verrijken, zonder dat daarbij aandacht wordt besteed aan het welzijn van de bevolking. Men sprak vervolgens als zijn overtui ging uit, dat alleen hij iets positiefs zal kunnen bereiken, die zelf volkomen over tuigd is van het feit, dat hij wat te brengen heeft en die daar ook voor dur.ï op te treden en zich in te zetten tegen over elementen, die eigenlijk alleen maar hun heil vinden in chaotische toestanden Associated Press verneemt nog, dat in Den Haag besprekingen worden gevoerd over een nadere uitwerking van alle met Indonesië verband houdende economische problemen. In de toekomst zal een zeer nauw contact bestaan tusschen de Com missie-Generaal, met name het economi-, sche lid er van, en de adviseurs van de regeering in Den Haag. Pe verhouding van de Ver. Staten tot Indië aanroerende, verklaarde men nog de overtuiging te hebben, dat het offi- cieele Amerikaansche standpunt zoo ge zien moet worden, dat men Nederland met zijn lange ervaring in Indië als de aangewsfzen tusschenschakel beschouwt. Volgens het Britsche blad „Daily He rald" zal Engeland volgende week een delegatie naar Den Haag zenden ten einde besprekingen te voeren ten aan zien van het in evenwicht brepgen van den handel met Nederland. Het blad merkt op, dat Nederland méér uit Enge land betrekt dan omgekeerd en acht het waarschijnijlijk, dat de besprekingen zullen leiden tot een grootere aframe van zuivelproducten door Engeland. Vol gens dé „Times" zal de delegatie bestaan uit vertegenwoordigers van de Britsche ministeries van Financiën, Handel en Voedselvoorziening. Uit de verkiezingsuitslagen uit de groote steden en de dichtbevolkte indus- trieele centra van Polen bleek Maandag1, dat de partijen, welke deel uitmaken van het regeeringsblok, een groote meerderheid hebben behaald bij de verkiezingen van Zondag. Naar ver wacht wordt hebben zij 4/5 van d'e 444 zetels in het parlement weten te ver overen. De resteerende zetels zullen hoofdzakelijk verdeeld worden tusschen de boerenpartij en de onafhankelijke katholieken. Speciaal de vroegere Duitsche gebieden in het Westen van Polen leverden 'n ge weldige meerderheid op voor het regee- ringstlok. Uit onofficieele cijfers blijkt, dat in Beneden-Silezië 91 pCt. van de stemmen naar het regeeringsblok ging en slechts 6 pCt. naar de boerenpartij. De resultaten voor de stad Warschau De nieuwe Nederlandsche gezant te Rome, mr. F. L. Graaf van Bylandt zijn, naar radio Warschau meldt, als volgt: het regeeringsblok 241.260 stem men, de boerenpartij 68.440 stemmen, on afhankelijke katholieken 15.000 stemmen. Uit de gedeeltelijke uitslagen in Kra- kau, een van de burchten van de boeren partij, dat dikwijls van de zijde van het regeeringsblok betiteld is als de „hoofd stad van de zwarte reactionnaireu", bleek, dat het blok vier maal zooveel stemmen als de boerenpartij kreeg. Maandag hebben gezaghebbende Engel sche woordvoerders gezegd, dat Engeland zou overwegen de erkenning in te trek ken van de door Moskou gesteunde Pool sche regeering. Engeland kan op twee manieren han delen, Indien de Poolsche regeering naar het inzicht van het ministerie van Bui tenlandsche Zaken, haar te Potsdam ge dane belofte voor het houden van vrije verkiezingen zou hebben geschonden. De Engelschen kunnen een felle oppositie voeren tegen de Poolsche eischen voor 100.000 vierkante kilometer Duitsch ge bied ten Oosten van Oder en Neisse en zij kunnen het Poolsche goud, dat nog steeds In Engeland ligt, vasthouden. Een woordvoerder van het Amerikaan sche minis erie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering zich in afwachting van een vol ledig rapport zou onthouden van com mentaar op de Poolsche verkiezingen. Officieuze kringen voorspellen echter dat de V S. zullen weigeren de verkie- zingsresulta en te erkennen. Men ver wacht, dat generaal Marshall de nieuwe Poolsche regeering er van op de hoogte zal stellen, dat zij volgens het officieele Amerikaansche standpunt nog seeds „voorloopig'' is. Het reisprogramma van H.M.'s „Van Speyk", welk schip 7 Februari uit Amsterdam zal vertrekken, luidt als volgt: Dakar 1719 Februari, Recife 25 Februari3 Maart, Paramaribo 813 Maart, Trinidad 1517 Maart, Curasao 19 Maart. verleenen aan den wederopbouw van de Italiaansche industrie, volkomen afhan kelijk zijn van den toestand binnen Italië. Een allereerste vereischte is dat een stabiele rust heerscht en dat de regeering in staat wordt gesteld ongestoord aan den opbouw en aan de consolidatie van het democratische leven der jonge repu bliek te werken. Dit was hem bij talrijke gelegenheden tijdens zijn verblijf in de V. S. zeer duidelijk gemaakt. Met klem ontkende hij dat er sprake is van een anti-communistischecam pagne. In tegendeel, herhaaldelijk heeft zijn regeering blijk gegeven van een goe den wil, waar het betrof de samenwer king met de communisten, maar onom wonden verklaarde hij verschillende malen in moeilijkheden gebracht te zijn door het optreden van de communisten, dat geenszins beantwoordde aan den zoo dringenden eisch van samenwerking bin nen de regeering. Tenslotte deelde hij den journalisten mede dat de scheuring binnen de socialistische partij alsmede de verklaring van het bestuur der Republi- keinsche partij, dat zij niet langer met deze regeering wenschten samen te wer ken, hem ervan overtuigd hadden dat het thans eindelijk tijd is geworden voor een algeheele opklaring en duidelijk stel ling nemen van de partijen. Op grond van deze conclusie heeft hij aan den presi dent van de republiek het ontslag van zijn kabinet aangebonden teneinde den weg te banen tot een algemeen overleg op grond waarvan het mogelijk zal zijn de grondslag te leggen voor een regee ring die gebaseerd zal zijn op het ver trouwen der volksvertegenwoordigers en ir- staat om met kracht de groote proble men van dit oogenblik tegemoet te treden. Het afgetreden kabinet is de tweede re geering-De Gasperi geweest. Het eerste ka binet dat door hem gevormd werd was aan het bewind van najaar 1945 tot aan de verkiezingen van 2 Juni. De Gasperi bood, nadat Nicola tot president van de republiek was benoemd, het ontslag van zijn kabinet aan, doch werd door deze met de vorming van een nieuwe regeering belast, daar zijn partij, de Christelijk democraten als groot ste partij uit de verkiezingen te voorschijn gekomen was. Tengevolge van de groote disharmonie, welke het politieke leven van Italië beheerscht, en die vooral de verhou ding tusschen de linksche en de Christe lijke partijen kenmerkt, is het de tweede regeering De Gasperi nauwelijks mogelijk geweest positieve resultaten te boeken cn kan zij slechts terugzien op een uiterat bewogen leven, dat zich vrijwel voortdu rend op den rand van een crisis afspeelde. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat de thans ontstane crisis inderdaad tot een algeheele opklaring zal leiden zooals de premier verlangt. Evenzeer is het te ver wachten dat de verhouding van het cen trum en van de rechtsche partijen tegen over de communisten een heel wrat ster ker karakter zal vertoon en. Andrew Volstead, het vroegere lid van het Amerikaansche Congres en geestelijke vader van de beroemde „Volstead-wet" die Amerika drooglegde, is Maandag op 87-ja- rigen leeftijd in Minnesota overleden. Volstead was in 1860 geboren en van 1903 tot 1923 lid van het Congres. Kort na den eersten wereldoorlog diende hu het wetsontwerp in, dat de droogleg ging van Amerika ten doel had, waaraan eerst onder Roosevelt een einde werd ge maakt. De wet-Volstead. die in 1919 werd goed gekeurd, verbood den verkoop in sehesl Amerika van iederen drank met een hoog er alcoholgehalte dan y procent. Berlijnsche schoenen-mode Duizenden brieven over een koninklijke verloving Een „squatter"-gouverneur. et vele attributen, varieerende van een broodmes en een houten ha mer tot een tang, een naald en veel draad, bovendien voorzien van een levendige verbeelding hebben twee Ber lijnsche vrouwen eenige mannen zou den gewaardeerde hulp verleenen een schoenfabriekje opgericht. De zaak is klein begonnen. Op een goeden dag be vond een van de oprichters zich in den ernstigen toestand, dien men geldnood roemt. Zij scheurde een gedeelte van de bekleeding uit een auto, nam wat rubber en versleten band en vervaardigde een paar .slee-schoenen". Het werd het begin van een succesvolle carrière, want de buurvrouwen waren zeer jaloersch. Er kwamen vele aanvragen. De schoenen watertanden. De klanten moeten zelf het materiaal leveren wat. doet er niet toe. De schoenmaaksters maken er alles van tot avond-schoenen toe. Deze worden van het zelfde materiaal als de japonnen gemaakt en zijn opvouwbaar zoodat men ze in een taschje mee kan nemen en op de plaats van bestemming kan wisselen met de „klomp-schoenen" De meisjes hebben er eveneens haar fantasie aan besteed. Zij borduuren spreuken op de schoenen in desnoods alle talen, behalve natuurlijk in de Duitsche. De meest geliefde opschriften zijn „Chee rio", „So Long" en „Do Svidaniya", wat wel iets dergelijks als de twee voorgaan de zal beteekenen. De prijs van dit Berlijnsche schoeisel varieert van slechts 9 tot 27 dollar, of van 22 tot ongeveer 67 gulden. werden steeds practischer en mooier. En de laatste modellen getuigen van een zeer groote verbeeldingskracht. Men vraagt zich zelfs af, of ze nog wel op schoenen lijken. De geborduurde modellen, ge maakt van oud brocaat, zouden een koopman in Perzische tapijten doen rTlan uit den 3e2e»tingstijd MEI 1945 hriar ToorcJewindt dacht het er dan 2qq QjJ3® te wagen. Hij had er thuis al biaaj „0'Vl^s over gesproken, dat er'dit- gff,en lan^urige familieraad noodig Sijn 2eVeest> om vader te doen besluiten '1 q 8en te geven. De oude boer zou een getrouwde dochter °P cle w°nen en Teun en Mien zouden Het ™oröerij trekken. als qe as er wel eerder van gekomen, rieeP r,ip?rlogstoestand met al zijn na- P6 0Ud als spelbreker was opgetreden. eh d Vo°rdewindt had er niet aan enken onder die moeilijke om- v arbii de boerderij te verlaten, ®roor2a nw ■onzeke''heid was gekomen, •>njari door de voortdurende men. „u'rq 6 t van de bezetters. Teun was )v,°rdeu n laar geleden genoodzaakt ge- °nder te duiken, toen de jonge ri trden o an bet dorp naar Duitschland h beVri?ri^°erd' Eerst enkele dagen voor veq 'ng had hij het gewaagd weer ater te komen. Maar goed, die nachtmerrie was voor bij. Het nieuwe leven lokte, de wederop bouw eischte alle krachten op en het oude plan stond voor zijn uitvoering. Mien was in extase. Als meesteresse op de Heerenhoeve te wonen was haar droom geweest, sinds zij Teun had leeren kennen. De aanstaande bruidegom werkte zich in zijn zwarte pak en stapte naar het ge meentehuis Hij trof er burgemeester De Liefde in volle fleur, kolossaal en gemoe delijk als van ouds. De eerwaardige magistraat, die jaren lang 't ambtelijk contact met zijn onder- hoorigen had moeten ontberen, kon er nog maar niet toe komen zich den heelen lieven dag in de onaantastbaarheid van zijn gezuiverde werkkamer terug te trek ken. Het gaf hem pleizier op de secreta rie rond te scharrelen en met de men- schen te praten, die er hun zaken kwa men regelen. Een gelukwensch van den burgemeester bij de geboorte van een kind beteekende zooveel als een zegen op zijn levenspad, een bemoedigend woord, als van een sterfgeval aangifte moest worden gedaan, miste zijn uitwerking nooit. Op dezen killen Meimorgen gevoelde hij zich onrustiger dan ooit en een der vele malen, dat hij van zijn stoei was opgesprongen om een kijkje te nemen bij zijn ambtenarencorps (bestaande uit een klerk, een halwas-klerk en een klerkje) vond hij Teun Voordewindt achter de balie staan. Zijn plechtige uit rusting en schutterige houding deden den burgemeester het doel van zijn komst direct aan de hand. Hij kende den jongen boer van diens geboorte af; had hij niet menig klaverjasje gelegd met den ouden Voordewindt? „Aha Teun", begroette De Liefde hem met een hartelijken grijns, „ik hoef geen drie maal te raden om te weten wat je komt doen. Hoe is het met vader?" „Wel goed, burgemeester, hij wordt een dagje ouder natuurlijkDaarom dach ten we maar te gaan trouwen, Mien en ik en zoodoende „Prachtig, m'n jongen, prachtig!" riep de burgemeester joviaal. „Maar je wilt toch niet alleen trouwen? We hebben jullie allebei noodig, dat moet je toch begrijpen!" Hij lachte uitgelaten, toen hij Teuhs teleurgesteld gezicht zag. „We zullen je vast op weg helpen", suste hij. „Gerrits! help jij Teun Voordewindt eens aan de papieren. We komen allemaal op de bruiloft, daar wil je zeker wel op rekenen," wendde hij zich weer tot het slachtoffer. ,,'Tuurlijk, burgemeester." Teun lachte verlegen en frommelde nerveus aan zijn pet. Gerrits, klerk ter secretarie van de gemeente Ruigendam (N.H.), ambtenaar van den burgerlijken stand om slechts enkele van zijn functies te noemen was intusschen reeds aan het geval be gonnen. Ter vergelijking van de gegevens, die Teun hem straks moest verstrekken, haalde hij de bevolkingskaart uit het register. Er kwam een uitdrukking van komische verbazing op zijn gezicht. „Ehburgemeester De Liefde was langzaam naderbij geko men, met het air van den winkelier, die het noodzakelijk vindt persoonlijk toe te zien op de goede bediening van zijn klan ten. Hij ving een blik op van zijn ambte naar, die tegelijk een verzoek om advies en een uiting van verbaasdheid bedoelde te zijn en keek over diens schouders naar iets, wat klaarblijkelijk niet in den haak was. Dan schoot De Liefde in een gullen lach, dié'bulderend tegen de balken van de zoldering stuitte en de geheele bezet ting van het raadhuis de pen deed neerleggen. Hij lachte, zooals hij dat in geen jaren had gedaan, onbedaarlijk, met lange uithalen, en schokkend op en neer bewegen van zijn vervaarlijken buik. HU nam de kaart van Gerrits over en ging er mee naar Teun, die met onrustige verbazing de uitbarsting had aangezien. Telkens onderbroken door nieuwe lach- golven hikte de burgemeester: „Jij wilt gaan trouwenWie ben jij eigenlijk? Manhij wreef zich met een zakdoek over de oogen, omdat de lachtranen het gezicht van den jon gen boer voor hem tot een waas ver vormden „man, jij bestaat niet. En die wil gaan trouwenDie Teun! Een dooie bruidegom!" En plotseling bedwong hij zich met een geweldige krachtsin spanning, werd van den weeromstuit diep-ernstig. „Weet jij wel, dat je al lang dood en begraven bent? Al meer dan een jaar geleden? Daar kijk je van op, knaap, maar hier staat het, deze kaart liegt niet Teun geloofde onvoorwaardelijk in eigen bestaan. Als er dus twijfel op zijn gezicht stond te lezen, dan was dat een gerechte twijfel aan het gezond verstand van den burgemeester. Hij was er be duusd van, deed een poging om te spre ken, hapte als een schelvisch in de ben, doch hoorde den in zijn traag werkende hersens gevormden zin niet over zijn lip pen komen. De burgemeester begop medelijden met hem te krijgen. Het onbegrijpelijk inter mezzo had nu lang genoeg geduurd. „We maken je wel weer levend, Teun", beloofde hij goedig. „Dit is weer een staaltje van het geknoei van Maarten Groenveld, toen we de moffen nog hier hadden. Hij heeft jé hiermee waarschijn lijk voor de een of andere vordering ge red. Wjist je daar niets van?" e geruchten over de verloving van Prinses Elizabeth van Engeland met den Griekschen Prins Philip houden het Engelsche publiek nog steeds bezig. Evenals natuurlijk de kranten, die zich al naar gelang hun politieke strek king voor of tegen een engagement uit spreken. Het Zondagsblad „Sunday Pic torial" heeft een stemming onder zijn lezers georganiseerd. „Duizenden en dui zenden brieven uit alle lagen der bevol king" waren het antwoord. Bij den voor- loopigen uitslag van een week geleden kon 55 pCt. zich met deze verloving vereeni gen, deze week was dit percentage reeds tot 64 pCt. gestegen. Slechts 234 lezers deelden aan het blad mede. dat zij „de koninklijke romance" geen onderwerp voor een stemming In een krant achtten. Als „onverantwoordelijk anti-royalistisch" werden 166 brieven verworpen. Zooals de Amerikaansche ambassa deur in Warschau ergens op een zolderkamertje heeft moeten intrek ken, omdat zijn gerestaureerde ambas sade tijdens zijn afwezigheid door Pool sche en Bulgaarsche „squatters" was be zet, zoo staat nu de Amerikaansche gou verneur van Georgia op straat. Eenige dagen geleden thuiskomend voor de lunch, vond hij zijn huisdeur door troe pen bewaakt, die opdracht hadden zoo noodig geweld te gebruiken, indien de bewoner de niet herkozen gouverneur pogingen zou willen aanwenden naar binnen te komen. Het is een eenigszins Amerikaansche geschiedenis. Bij de jong ste verkiezingen werd de gouverneur van Georgia, Arnall, niet herkozen. Zijn op volger zou Eugene Talmadge zijn, die echter kort na zijn verkiezing overleed Zijn stemmen gingen echter over op zijn zoon; een feit, waar vanzelfsprekend niet iedereen zich mee kan vereenigen. Een van de tegenstanders is de oud-gouver neur, die beweert dat de tegenwoordige Mr. Talmadge niet door het volk gekozen is en er bijgevolg geen opvolger bestaat. De wortel van alle kwaad ligt in de grondwet van Georgia, welke niet over vloeit van duidelijkheid in opvolgings kwesties. Aan de periode-Bymes in de buiten landsche politiek van de Vereenigde Staten, welke in Juli 1945 met de Conferentie van Potsdam begon, is Maan dagmiddag officieel een einde gekomen, toen zijn opvolger op het Witte Huis werd beëedigd. James Byrnes heeft zijn minis terie verlaten. De bekende „top-secret"- handleiding, waarin hü de Amerikaan sche houding tegenover alle landen heeft vastgelegd, heeft hij aan de zorgen van generaal Marshall toevertrouwd, die door deze eedsaflegging zijn wensch van tui nieren en rusten in zijn huis te Leeburg in Virginia voor onbepaalden tijd niet in vervulling zal zien gaan. Byrnes' laatste officieele daad als mi nister verrichtte hij vlak voor de eeds aflegging van Manshall. Met zijnhand- teekening onder de vredesverdragen met Italië, Hongarije, Roemenië en Bulgarije sloot hij de „Periode-Byrnes Juli 1945Januari 1947" af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3