RAMADIER ALLEEN IN DE REGEERINGSBANK Vijf booten bij Marken tusschen het ijs A Klassikaal onderwijs Motie van vertrouwen aanvaard Schoenenbonnen bij voorrang &IJ ONZE JONGENS IN 1NDIË LAFFE AANSLAG OP OUDE WEDUWE Dader, jongen van 18 jaar, gegrepen De moeilijkheden in Ned.-lndië gevonden? VORSTPERIODE NOG NIET VOORBIJ CHURCHILL ZENDT SIGAREN-BANDJES Bus met 24 personen gekanteld isr „De Hoop" gekraakt Twee eieren voor iedereen New Yorksche firma wil bouwen op Java Juweelen van Windsor Laagste temperatuur verwacht in Oost-Nederland De „Tasman" wilde uitvaren Tot hoofd en hart ^ENSDAC 22 JANUARI 1947 BUREAUX van redactie EN ADMINISTRATIEj SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM le'oon: Redactie 21544; Administratie 21543 AD_, Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. wnd. hoofdredacteur: W. Sever in. 69ste JAARGANG No. 23753 Ernstig ongeval te Leiden ERNSTIG AUTO-ONGEVAL BIJ DELFT Majoor van repatrieerings- dienst gedood Beperkte geldigheidsduur Tabaksbon voor één week Het weer mm ÜMBi Australiërs weigerden hulp te verleènen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. onzen Parijschen correspondent) PARIJS, 21 Januari. Een kroniekschrijver van de binnen- ndsche politiek had vorige week nog ai cces. toen hij Vincent Aurioi, bij diens g7,en naar een kabinetsformateur, af- Eoo''C'erde, als gebruik makende van een catalogus van persoonlijkheden, kirfr°p in verloop van de bespre ngen met de partijleiders de namen v°°rschrapte van mannen, waartegen an een of anderen kant bezwaren be- o^en totdat hij tenslotte den naam erhield van den socialist Ramadier, vol- °ende allemans-vriend of althans nie- fBSndsvijand om met de opdracht tot "•rreinverkennen te worden belast. Nie- "'atidsvijanden gelden over het algemeen let als sterke persoonlijkheden. Rama- er Was in ieder geval nog nooit op het efste plan opgetreden en zelfs had hij B°g nooit een groot politiek ministerie waargenomen. Auriol's keuze werd dan °k sceptisch ontvangen. Was Ramadier te De, man voor een taak waarvoor nog in cember het gezag van een Blum noo- Was? Zondagavond was Ramadier intusschen "ket zijn verkenningen zoover gevorderd, hij den president kon berichten in '^aat te zijn een opdracht te aanvaarden aai'op de president gebruik maakte van hem door de Grondwet toegekende bescheiden bevoegdheid om Rama- ;°r officieel als voorzitter van den mi nisterraad aan te wijzen, maar de Grond- Wet bepaalt ook, dat de aangewezen v°orzitter van den ministerraad zijn mi- Lit de Koninginnelaan te Leiden na- Jjerde gisterenmiddag een autobus met passagiers den hoek van den Lam- ^enschansweg, toen een zware vracht wagen met aanhangwagen uit Rijnsburg (ah den anderen kant kwam aanrijden etl. tegen de voorschriften in, geenvoor- lahg verleende. De autobus werd om- psrnakt en bleef halverwege het trot- liggen. Onder de passagiers brak paniek uit, doch de chauffeur wist Stl«l het noodluik in het dak te openen, jaarna de ongedeerden zich naar bui- konden, begeven. Eerste hulpdien sten en doktoren waren snel ter plaatse. Onder den gekantelden bus waren twee t^rsonen, die zich op het trottoir be elden tijdens het ongeval, bekneld, j^aar gewond werden zij, naidat de bus man en macht was opgelicht, be- in totaal moesten zeven personen tftar het ziekenhuis worden vervoerd. van wie verscheidene ernstig waren ge jond. Bovendien hadden zeven perso on snij- en schaafwonden opgeloopen. v*r -- - eh Engelsche radioverslaggever, Ed- Ward, en een radiotechnicus, Cries Coombs, beiden behoorende den staf van de B.B.C.. die op 20 j,®c- een bezoek brachten aan den Cftoren van Bishop Rock, op zeven I J'en van de Scilly-eilanden, waren yjtgevolge van de hevige stormen C?°dzaakt tot een onvrijwillig ver- tJf van 29 dagen. Gedurende dezen Jd moesten de noodrantsoenen van ;s2 Vuurtorenwachters worden aange- 'iinen- E>ezer dagen heeft een red- Cs^0°t de mannen uit hun isole- ent verlost. Door middel van een lijn verlieten zij den vuurtoren. nisterie eerst kan vormen, nadat hij van de Nationale Vergadering, aan welke hij zijn regeeringsprogram heeft uiteenge zet, een „investituur" (bevestiging) heeft ontvangen. Toen vanmiddag Ramadier zich om die investituur tot de Nationale Verga dering richtte, maakte men voor het eerst de toepassing mede van de merk waardige procedure, die een voorzitter van den ministerraad zonder ministerie in zijn eentje doet plaats nemen in de regeeringsbank en het regeeringspro gram doet voorlezen van een regeering, die hij verondersteld wordt nog te moe ten formeeren, al had hij de minister- lijst waarschijnlijk reeds in zijn zak. In de wandelgangen en op de perstribune was het algemeene oordeel, dat Rama dier zijn eerste optreden alles behalve slecht heeft gesoigneerd. Hij kan een man van formaat- blijken. Er hebben zeker brillantere sprekers aan het hoofd van Fransche regeeringen gestaan, maar Ramadier is vlot, echter geenszins rad, maar solide en reëel. Waarschijnlijk wat zijn landgenooten noemen „Un homme bien a. plomb et bien de chez nous". Met zijn grijzen haardos, pittige oogen achter brilleglazen, sikje onder het gezonde en intelligente gezicht en genoeglijk embonpoint een prettige verschijning. Zijn met energie en overtuiging voorgedragen regeeringsverklaring oogstte herhaaldelijk het enthousiaste applaus van de geheele vergadering, en bij menig punt was het de instemming van uiterst rechtsch, die het luidruchtigst was, met name toen deze socialist nog eens de politiek van de elkaar achterna hollende loonen en prijzen af zwoer, mitsgaders de glijdende loonschaal, en hij het werkelijk salaris verheerlijkte boven het nominale, dus voortzetting van de prijsverlagingspolitiek en opvoering der productie; al de rest is leugen. De be lastingbetalers bereidde hij nog eens voor op erge dingen. Den toestand in Indo-China noemde Ramadier een geniepig voorbereide, ons opgedrongen en door ons niet gewilden oorlog. Hij verwachtte, dat weer eens een dag zou komen, waarop Frankrijk zich zou bevinden tegenover vertegenwoordigers van het Annameesche volk, waarmede het moge lijk zou zijn te onderhandelen met het oog gericht op een Viet-Nameesche republiek in de Fransche Unie. Maar in afwachting daarvan moeten de Fransche troepen aldaar worden uitgebreid en zullen de troepen moeten krijgen, wat zij noodig hebben. En toen Ramadier de Fransche soldaten die in Tonkin vechten helden noemde, het volste vertrouwen en de grootste bewondering waardig, vonden ook de communisten het maar het beste zich zelf te vergeten en kwamen ook zij met de geheele Assemblée ter huldiging overeind. Eenigszins minder Wuidelijk leek ons de uiteenzetting van de voorgenomen buiten- landsche politiek. Zij zal berusten op een continueering van de door De Gaulïe en Bidault gevolgde lijn, die Frankrijks invoe ging verwerpt in eenigerlei blok, dat op verovering der hegemonie gericht is, of een agressie zou voorbereiden, en die zich ver wijderd houdt van alle mogelijkheden van een hieuw Duitsch gevaar. Nochtans zal de buitenlandsche politiek zich moeten kunnen aanpassen aan de ver andering van de feiten en krachten, aldus Ramadier. Ramadier heeft de bevestiging van de Assemblée verkregen met 577 stem men. Slechts 10 afgevaardigden stem den tegen. Behalve de S.F.I.O., de com munisten en het Rassemblement des Gauches hebben zoowel de M.R.P. als het gros der rechterzijde voor Rama dier gestemd. De woordvoerder van 3e M.R.P.-fractie liet evenwel nog eenigs zins in het midden of zijn fractie nu ook de door Ramadier te vormen regee ring zou steunen of er zelfs aan zou deelnemen; maar de waarschijnlijkheid hunner deelname wordt thans zeer groot geacht. Toen later de gecorrigeerde cijfers wer den bekend gemaakt, bleek dat 549 stem men voor en geen tegen waren uitgebracht. Er waren «8 onthoudingen. Deze verschil len zijn mogelijk, door den Fransclien par lementairen regel, dat afgevaardigden hun stem kunnen veranderen, mits deze verandering geen invloed heeft op den einduitslag'. (Vervolg op pagina 3) Tengevolge van de mist en de glad heid is gisteren op den Rijksweg onder Delft een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De majoor van den Repatrieeringsdienst, J. van Walré de Bordes, oud-burge meester van Middelburg, reed met zijn vrouw in een tweezitter ter hoogte van garage De Graar, toen hij een vracht auto met aanhangwagen wilde inhalen. Uit de richting Rotterdam naderde op dat moment eveneens een vrachtauto. De heer van Walré remde krachtig. Tengevolge van de gladheid schoof hij naar de linkerzijde van den weg en kwam met zijn tegenligger in botsing. De tweezitter werd totaal vernield. De bestuurder werd op slag gedood. Zijn vrouw moest met ernstige ver wondingen aan hoofd en beenen naar het ziekenhuis te Delft worden vervoerd. Een andere automobilist, de heer' ten Bosch uit Amsterdam, moest om een tweede aanrijding te voorkomen, tegen den vrachtauto met aanhangwagen oprijden, waardoor zijn auto ernstig werd beschadigd. Hij zelf kwam er zon der verwondingen af. Generaal S. H. Spoor, de opperbevelhebber van de Nederlandsche troepen in Indonesië, in gesprek met den minister-president, dr. L. J. M. Beel Maandagmorgen vertrok de „Zee meeuw" met 4 sleepbooten uit Enk huizen. Tot aan Marken had de sleep open water, maar kwam toen door het plotseling draaien van den wind in een drijvend ijsveld terecht. Tot overmaat van ramp werd van de „Zeemeeuw" de schroef afgeslagen, waarschijnlijk doordat de boot vast liep op een lage krib. Tengevolge van den sterken ijsgang werd de heele sleep tegen den dijk van Marken, be noorden den vuurtoren, opgezet. Van Marken af werd door de bemannin gen telefonisch om assistentie ge vraagd. Dinsdagmorgen zijn toen de sleepboo ten „internos" en „Alcion" uit Amster- Aan degenen, die na 1 April 1946 geen bon voor gewone of beroeps schoenen ontvangen hebben, omdat zij bijv. reeds tusschen 1 Januari 1945 en April 1946 een bon gekregen hadden, en thans zóó dringend schoenen noodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij volgens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt zijn, noch in de gele genheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen, zal desgewenscht bij voorrang een schoe nenbon verstrekt worden. In Februari a.s. zullen uitsluitend aan bovenbedoelde personen, wier stam kaartnummer eindigt op 3, 6 of 9 op nader door de distributiediensten bekend te maken dagen bonnen worden uitge reikt. In Maart en April zullen de ove rige tot deze categorie behoorende per sonen in de gelegenheid gesteld worden van deze voorrangsregeling gebruik te maken. Degenen, die volgens deze re geling een bon ontvangen, komen niet opnieuw voor een bon in aanmerking bij de normale reeds bekend gemaakte schoenendistributie. De aandacht wordt er nog op geves tigd, dat de schoenenbonnen slechts een beperkte geldigheidsduur zullen hebben en niet omgeruild zullen kunnen wor den, zooals in het afgeloopen jaar het geval is geweest. Het C.D.K. deelt mede, dat de bon- aanwijzing van de tabakskaart op 23 Januari nog niet voor 14 dagen tegelijk zal geschieden, zulks in verband met de bevoorrading van den handel. 23 Januari zal één bon voor twee rantsoenen wor den bekend gemaakt, geldig t/m 8 Fe bruari a.s., terwijl 30 Januari a.s. we derom één bon voor twee rantsoenen zal worden aangewezen, welke eveneens t/m 8 Februari geldig zal zijn. Het ügt in 't voornemen van 6 Februari as. af de bonnen voor tabaksartikelen voor 14 da gen tegelijk aan te wijzen. Naar wij vernemen zal op de bonnen- lijst van morgen een bon voorkomen voor twee eieren, zoowel voor volwasse nen als voor kinderen. Tevens zullen bonnen worden bekend gemaakt voor si naasappelen, namelijk 500 gram voor volwassenen en 1000 gram voor kinde ren. TE VELDE, Januari 1947. Lieve Mientje, 1 zul jij op je atelier weinig van ko- ^en leeren, je kunt je troosten, dat bep .''e toch een tevreden man zult heb- dap' nt Je zult het allicht beter doen (Sïbautlze kok- Puree van gedroogde gekOC)1?,n als bevroren) aardappelen met Schem w'Mernis, met wisselende ï\vee vefc, vijf dagen in de week. maal Per week rijst met ruzie. de eene helft wil zoete rijst met t>ri Saöfbajn' Üe andere nasi g°renS met is 0v °mdat de ouwe naar de nasi's Sdoopen, is het dus nasi goreng ^eer °e eene helft vindt ze dan het hi-6 flauw> Ue andere te heet. Oyer ■ktp jl0oci is geen ruzie. Het Is altijd broodrantsoen is niet geweldig: u °p wacht één sneetje. Van de lui j. as er geen boter. Hoe willen die ^Upp" oorlog voeren als ze niet eens morgen voor boter op het brood? h 11 n°u misschien mee, Usch, we hebben een armoedig leger. Er zijn jongens, die hier al een jaar liggen, en die nog nooit een bed onder zich hebben gehad. De meesten slapen op een plank of op iets, wat ze met matten en latten geprutst hebben. We koken in benzineblikken. Twintig van de honderd hebben niet de goeie maat schoenen kunnen krijgen. Enzoo- voort, enzoovoort. Het wordt beter, met den dag. Maar we zijn er nog lang niet. Des te meer respect moet je hebben voor de knapen, die hier de kastanjes uit het vuur hebben gehaald. We kre gen er vorige week twee bij de com pagnie. De ouwe stopte ze meteen in bed en toen ze aan het uitrusten waren, konden ze niet meer uitscheiden. Ze werden van het rusten zoo ziek als een hond. Alle vermoeidheid kwam er uit. Die kerels hebben op hun zenuwen ge leefd. Wacht, patrouille, wacht, pa trouille. Met ons gaat het nog al. We hebben veel wachtjes te kloppen en slapen niet genoeg. Maar we zijn er nog niet zoo kwaad aan toe als sommige anderen. Zie je, we zijn nog maar papkindertjes. Nou hoor, voor mijn part laten ze mij ook 'n karweitje opknappen. Als ik me maar niet hoef dood te werken en op tijd mijn eten krijg. Schrijf je gauw terug? Ik plaats weer een heel pak zoenen op je spaarbankboekje. Je hebt al een heel saldo op te nemen! Je JAN. dam ter hulpverleening vertrokken. Zij konden de vastgeloopen schepen tot op ongeveer 1000 M. naderen. Door middel van vletten werd verbinding tot stand gebracht, en de motorsleepboot de „Zee meeuw" kon worden weggetrokken. Maar bij de „Cor" lukte dit niet en toen men C' ar na met man en macht probeerde de ins We'varen" los te tornen bra ken de kabels. Door het steeds mgende ijs werd het te gevaarlijk nog te trachten een nieuwe verbinding te maken. De „Zeemeeuw" en een leeg sleep- scheepje de „Emmanuel'' dat Intusschen ook in het ijs was vastgeloopen, werden Dinsdagavond naar Amsterdam ge sleept. De positie van de drie andere schepen wordt inmiddels steeds benarder, zoo als kapitein Molenaar van de „Internos" verklaarde. De tjalk „De Hoop" zat al tusschen de schotsen in en werd lang zamerhand gekraakt. De bemanningen van alle schepen is gelukkig in veilig heid, terwijl bovendien het huisraad van „De Hoop" nog gered kon worden. Het schip „Koopmans Welvaren" heeft in zooverre geluk gehad dat het boven op het ijs kwam te liggen en de kans is groot dat het langzaamaan eenvoudig op den dijk wordt gezet. De positie van de „Cor" daarentegen Is minder fraai. Ook dit schip is tusschen de schotsen geraakt. Als het ijs verder gaat kruien is ook deze boot onherroepelijk verloren. Vandaag varen de „internos" en de „Alcion" weer uit om te trachten de lading van de „Cor", bestaande uit aard appelmeel, over te nemen. Met de Skymaster, die hedenmorgen naar Los Angelos is vertrokken, wordt 125 gram grond uit de omgeving van Palembang meegevoerd voor een New Yorksche betonfirma, die dezen grond zal onderzoeken in verband met de keuze van materialen benoodlgd voor het bou wen van huizen en fabrieken. President Truman's secretaris. Charles Ross. heeft medegedeeld, dat het aftreden van den ambassadeur der ver. Staten in Nederland, dr. K. Stanley Hornbeck, om „persoonlijke redenen" ls geschied en dat de benoeming van Barueh binnen enkele dagen aan den senaat zal worden voor gelegd. "De omgeving van den Schieweg te Rotterdam werd gisteren in opschudding gebracht, doordat de 71-jarige weduwe M. HijnaPet zwaar gewond uit de deur van haar woning kwam gestrompeld en met groote moeite voorbijgangers bij el kaar riep om hun mede te deelen, dat zooeven op haar een roofoverval was ge pleegd, waarbij de dader het tevens op haar leven had gemunt. Onmiddellijk werd de geneeskundige dienst gewaar schuwd en de politie in de zaak betrok ken. De vrouw, die in emstigen toestand naar het ziekenhuis Bergweg werd ver voerd. had n°g de kracht te verklaren wat haar overkomen was. Dezer dagen had zich een man bij haar gemeld, die voorgaf in den kelder van het huis de hoofdkraan van de waterleiding te moe ten repareeren. Gisteren was hij terugge keerd met het excuus, dat hij een stuk gereedschap had laten liggen. Mevr. H. ging mee naar dea kelder om den man ter wille te zijn, doch nauwelijks waren beiden daar aangekomen, of de man ging haar te lijf en. sloeg haar ten slotte mei een hard voorwerp neer. Vermoedelijk in de veronderstelling, dat hij zijn slachtoffer onschadelijk had gemaakt, snelde de man naar bo ven, rukte een rood pluche gordijn af, wikkelde daar het radiotoestel in, deed een greep naar een aantal ju- weelen en voorzag zicli van het voor handen zijnde geld. Vervolgens ver dween hij zoo snel mogelijk. De neergeslagen vtouw heeft daarna, hoewel zwaar aan het hoofd gewond, toch nog kans gezien zich naar boven te slee pen, de buitendeur te openen en alarm te slaan. De dader van dezen roofoverval is gegrepen, dank zij het speurderswerk van de recherche van het bureau Berg- singel. De jongen, die het misdrijf op zijn geweten heeft, bleek nauwelijks 18 jaar te zijn, iemand die tijdens den oorlog bij de S.S. had gediend. Langen tijd had hij als politiek delinquent in het kamp te Hoek van Holland door gebracht. Toen de politie gisteren het onderzoek begon, hield zij rekening met de waar schijnlijkheid, dat de dader geweten moet hebben dat de weduwe het betrokken radio toestel in haar bezit had. De leverancier van het toestel werd in den arm genomen en door diens bemiddeling kwam de politie in het bezit van adressen van personeel, dat den laatsten tijd bij hem in dienst was geweest. Het duurde niet lang, of het spoor wees in de richting van den linker Maas oever, waar de gewezen bediende W. B. B. woonde, een 18-jarige radiomonteur, wiens signalement vrijwel overeenkwam met het door de weduwe verstrekte. Toen ten over vloede op zijn kleeding bloedvlekken van recenten datum werden aangetroffen, had de recherche voldoende redenen den jonge man In arrest te stellen. Hij bekende den roofoverval met poging tot doodslag. Het radiotoestel had hij verstopt in het puin tusschen de Scheepmakershaven en de Boompjes, waar het werd teruggevonden. Aanvankelijk beweerde hij, dat hij het geld, een bedrag van ongeveer duizend gulden, in de Maas geworpen had. Later kwam hij op deze bewering terug. Het bedrag werd, op zijn aanwijzing, In den kelder van de ouderlijke woning teruggevonden. Hij gaf toe zijn slachtoffer eerst met een fietspomp te hebben neergeslagen en haar daarna met een tonnetje geslagen te hebben. De toe stand van de wed. HijnaPet was heden morgen zorgwekkend. Hedenmorgen zijn de Nederland sche en Indonesische delegaties in het paleis Rijswijk te Batavia bijeen gekomen. Een communiqué zegt o.m-, dat beide delegaties voltallig aan wezig waren. Het communiqué gaat voort: „Men heeft den toestand besproken, zooals deze zich hier in de laatste twee maan den heeft ontwikkeld. Met betrekking tot de militaire situatie zullen binnen kort verdere besprekingen tusschen de beide delegaties worden gehouden waar bij men zal trachten een oplossing voor de huidige moeilijkheden té vinden. De besprekingen zullen morgenmiddag wor den voortgezet. Scotland Yard heeft Dinsdag de mededeeling gekregen dat in Parthe- nav (Frankrijk) een valles is gevonden niet juweelen, vermoedelijk afkomstig van den diefstal ten koste van de her togin van Windsor. Eenige dagen geleden vond een garage houder een valies op straat. Hij opende het en zag dat er zeven groote diamanten, vele parelsnoeren, ringen, gouden armbanden, oorhangers en broches in zaten. De burge- meeste van Secondigny werd in de zaak gemengd en de politie gewaarschuwd. Het valies was gemerkt met den naam „Albert Petit-Quimper". Bij onderzoek m het Bretonsche plaatsje Quimper bleek dat Albert. Petit dood was en dat zijn wedu we juist enkele dagen tevoren naar Bor deaux was vertrokken om de boot naar Marokko te nemen. Dat bleek zij Inder daad gedaan te hebben, in gezelschap van een Britschen officier. Verwachting tot Ponderdagavond: Lichte tot matige vorst. Wisselende bewolking met enkele verspreide sneeuwbuien. Matige, langs de Wad deneilanden tijdelijk vrij krachtige, Noordoostelijke wind. De afd. klimatologie van het K.N. M.I. deelt mede: Wat de weersge steldheid in Februari betreft, is geen betrouwbare verwachting te geven, noch voor de temperatuur, noch voor den neerslag. Zon 8.34—17.10. Maan 9.02—17.29. sWMfip Nellie van Echeld is een klein meisje en zij woont in Den Bosch. Zij is nog zoo jong, dat zij zich de jaren van voor den oor log nauwelijks kan herinneren. Daar om weet zij maar weinig van de prachtige bandjes die vroeger om de loelgedane Neder landsche sigaren zaten, prachtige goudkleurige bandjes, groot als zegelringen met afbeeldingen van koningen en gene raals. Nellie weet alleen dat, sinds de Engelsche sol daten den Bosch bevrijdden en de Duitsche soldaten uit het land joegen, alles veel beter is geworden. De soldaten waren vrien delijk en er kwam weer chocolade en snoep en sigaren. Maar de bandjes rond de sigaren waren niet meer dan eenvoudige bandjes of prozaïsche banderolles, zonder variatie. Chur chill was de man, die voor de bevrij ding had gezorgd, vertelde men haar, en die rookte den geheelen dag lange dikke sigaren met bandjes zoo mooi als niemand ze had. Toen ging Nellie aan het denken, eerst durfde ze het niet, maar toen de verzamelwoede haar hoogtepunt had bereikt, schreef ze een briefje aan den grooten Engel- schen staatsman, waarin ze hem een voorspoedig 1947 toewenschte en.... als mijnheer soms eens een paar sigarenbandjes overhad. De groote vechtjas uit twee oorlogen had ple zier in die naïeve Nellie. Hij stuurde een hartelijk brief je terug met prach tige sigarenbandjes. Nellie kon haar oogen niet gelooven toen de brief in de bus viel. Zij is nu de held van den dag en haar vriendinnetjes zijn een beetje jaloersch. Het weeroverzicht, medegedeeld dooi het K.N.M.I. te De Bilt, luidt: De lucht- strooming over geheel Europa wordt langzaam van Noordelijk meer Noord- Oostelijk en steeds kouder. In Stockholm vroor het hedenmorgen 5 graden. De koude luchtstrooming be reikte nu ook de Pyreneeën. In Zuid- Frankrijk daalde de temperatuur bij windstilte tot 4 graden onder nul. In geheel Europa heerscht nu koude. Op die plaatsen, waar de lucht helder wordt en de luchtbeweging afneemt, dalen des nachts de temperaturen sterk. Zoo vroor het hedenmorgen tegen de Alpen en in Tsjechoslowakije plaatselijk reeds bijna 10 graden. In ons land daalden de temperaturen tengevolge van nachtelijke uitstraling weer flink. Hedenmorgen 6 uur werden de volgen de temperaturen gemeten: Vliegveld Twente 7, Den Helder 2, Vlissingeif —2, De Bilt 4, vliegveld Schiphol S, vliegveld Eelde 6, vliegveld Gilze-Rijen 4, vliegveld Leeuwarden 3. Verwacht mag worden, dat de vorst periode voorioopig zal aanhouden, waar bij de laagste temperaturen (tot om streeks 10 des nachts) in Gelderland. Noord-Brabant en Limburg zullen voor komen, terwijl in die provincies de tem peratuur overdag ook bijna overal en kele graden onder nul zal blijven. In de overige provincies kan in den nacht 5 tot 10 graden vorst verwacht worden, behoudens in een smalle strook langs de Noordzee en overdag omstreeks 0 gra den. Het Nederlandsche ss. de „Tasman" heeft gisteren bijna drie uur hopelooze pogingen gedaan zonder hulp van sleep booten van de Princes-pier te Melbourne los te komen. Toen alleen de voorste tros nog niet losgemaakt was, werd het schip door een sterken Zuidenwind ge grepen, waardoor de tros in de schroe ven verward raakte. De motoren kwa men tot stilstand en het schip kwam in botsing met de pier. Nadat de boot nog maals tegen de pier geslagen was, wist de bemanning het schip met een aantal windassen vast te leggen. Naar wij nader vernemen, hebben de Australische vakvereenigingen geweigerd hulp te verleenen aan de „Tasman". Het tijdstip van vertrek van het schip is thans onzeker, omdat, naar men aanneemt, de schroef niet kan worden losgemaakt zonder de hulp van be roepsduikers. Aan de wekelijksche besprekingen, die de raad voor militaire aangelegenheden onder voorzitterschap van den minister president in het ministerie van Oorlog houdt, nam gisteren ook generaal Spoor deel. Een goed besluit kan men slechts dan nemen, als men het geheel overziet. Om iets te over zien moet men er boven verheven - (Van een bijzonderen medewerker) Wie naar aanleiding van de arti kelen over de vernieuwing van ons onderwijs in de meening is gaan verkeeren, dat zün kinderen van daag of morgen zullen thuiskomen met den juichkreet, dat alles op school heel anders gaat worden, óf wie verwacht, dat het ook in deze kolommen bespro ken plan-Bolkestein spoedig verwezen lijkt zal zijn, hij zal langzaam maar zeker tot de ontdekking komen, dat er eigenlijk niets bijzonders, niets wat de algemeene aandacht trekt tenminste, gebeurt. Wij voor ons toch zijn overtuigd, dat geen groote omwentelingen op onder wijsgebied zich zullen voordoen, voordat aan twee heel belangrijke voorwaarden voldaan is. De eerste daarvan, een be hoorlijke salarisvoorziening voor het onderwijzend personeel, is dezer dagen te wachten. Of die nieuwe, lang ver beide, regeling de ontevredenheid in de onderwijswereld zal wegnemen, zul len we na het officieel bekend worden er van spoedig genoeg gewaar worden. Er bestaat gegronde verwachting, dat de onderwijswereld in dezen niet teleur gesteld zal worden. Het behoeft o.i. geen betoog, dat een beter gesalarieerd- onderwijzerscorps met nog meer ijver en animo zijn toch altijd ook in oorlogs-armoe-jaren zoo goed volbrachten arbeid zal voort zetten. Vermindering van huiselijke en andere zorgen, de mogelijkheid wat meer geld aan eigen ontwikkeling te beste den, zullen zeker factoren zijn, die zich in het onderwijs zullen doen gelden. Individueele vernieuwingen mogen dan ook verwacht worden.Voor er echter iets grootsch op onderwijsgebied gebeu ren kan, zal punt twee van onze voor waarden in vervulling moeten gaan. Die tweede voorwaarde is: vermindering van het aantal leerlingen per onder wijzer. Klassen van 4045 leer hagen zijn thans regel. Vijftig leerlingen en meer geen zeldzame uitzonderingen. Het onderwijs, dat men dezen kinderen ge ven kan, blijft massawerk. Alle pogin gen, om hierin verandering te brengen, zijn vrijwel vruchteloos geweest. Alle nieuwe stelsels, die een eind hoopten te maken aan het zooveel bestreden en toch altijd gebleven klassikale stelsel, hebben weinig succes mogen boeken. En zeker niet daar, waar men met groote klassen van pl.m. 50 leerlingen zat. De jarenlange ondervinding heeft vooral het oudere personeel doen inzien, dat klassikaal onderwijs voor een groot aantal leerlingen de eenige methode is om er nog wat goeds mee te bereiken. Vernieuwing en dus verbetering ka-n pas goed tot stand komen, als niet meer dan 20 a 25 leerlingen aan lederen on derwijzer toevertrouwd worden. Het is duidelijk, dat wij, wanneer wij in dezen tijd een dergelijken eisch zou den stellen, iets onmogelijks vroegen. Immers. Üe onderwijswereld zal het we ten te waardeeren, als uit 's Rijks be rooide schatkist een behoorlijke salaris- regeling vloeit. Gelden om net aantal klassen, dus ook het aantal scholen, bij na te verdubbelen, zijn zeker niet be schikbaar. Bovendien, waar zouden de daarvoor noodige onderwijskrachten zoo gauw vandaan komen, nu er thans nog zoo'n groot tekort op dat gebied is. Een grondige verlaging van het leerlingen aantal is in de komende jaren voor ons een absolute onmogelijkheid. Wij zullen onze groote klassen hou den en als wij het geboorte-overschot der laatste jaren in verschillende plaat sen bekijken, beloven de klassen eerder grooter dan kleiner te worden. Een hopelooze en troostelooze toe komst? Wij voor ons gelooven van niet. Op de eerste„ piaats heb ben wij niet zoo'n lagen dunk van het klassikale onderwijs. Er kleven fouten aan. Zeker. En hetzelfde onderwijs aan minder kinderen gegeven zou vrueht- baalier en effectiever zijn. Ongetwijfeld. Maar hebben onze volle klassen mits goed geleid geen gemeenschapszin gekweekt? Bij zang-, teeken- of gym lessen valt het al of niet knap zijn weg. Wordt de domste leerling niet ge waardeerd om zijn teekenkunst en is soms de grootste domoor niet nummer een, omdat hij de prachtigste gymtoe- ren verricht? Het is niet de bedoeling hier de voor- en nadeelen van klassikaal onderwijs ter sprake te brengen. We hebben het en zullen het voorloopig nog wel hou den. Zijn de eindresultaten dan zoe slecht geweest? Is Nederland dan zoo'n dom en achterlijk land? Hebben niet bijna al onze voormannen en geleerden van dezen tijd als onderwijsfundament klassikaal onderwijs genoten? Nogmaals, de resultaten hadden mis schien grooter kunnen zijn. Maar ieder, die ervaring heeft, weet, hoeveel moeite het kost zwakke leerlingen, duidelijker gezegd domme leerlingen, bij te werken. Hoeveel bijlessen, daaraan besteed, zijn vaak niet totaal vruchteloos geweest. Niet alle kinderen hebben vijf talenten van den Schepper meegekregen En toch, die met de mindere talenten, blij ven zich nogmaals: mits goed ge leid in het klassikale stelsel thuis voelen. Daarom: wij hebben ons ver trouwen in de toekomst van ons onder wijs niet verloren, vooral niet, omdat een goede salarisregeling den onderwij zer het leven niet alleen gemakkelijker en aangenamer zal maken, maar hem bovendien, en dit lijkt ons heel belang rijk, de zekerheid zal geven, dat zijn werk als iets aparts, iets belangrijks gewaardeerd wordt. Meer waardeer ing voor het moeilijke, maar mooie werk van den onderwijzer niet alleen, zooals dit nu geschiedt van regeeringszrde, maar ook, wat nog veel te weinig voor komt, van den kant der ouders, zal zeer zeker voor menige leerkracht een sti mulans zijn om nog meer en nog Deter zorg aan de hem toevertrouwde leer lingen te besteden. Zoo zal ongemerkt misschien niet geleid en niet volgens plan toch menige individueele ver nieuwing in het klassikale onderwijs tot stand komen en heel veel leerlingen ten zegen zijn. Valkenswaard, een der eerst bevrijd» gemeenten, heeft het eerste goedgekeurde wederqpbpuwplan in Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1