1 CHIN TWEE POLEN 3 Weinig huiselijkheid in Italië r EENZAAM VERZET RAMADIER aanvaardt ZIJN TAAK H i m - f tc gmi Bezit van Ley centrum Duitsch eerherstel Mykolajczyk geweerd uit de regeering? Beleefdheid in huis.... maar ook daar buiten Over mode gesproken.... en over onze linnenkast ZIEKENHUIZEN OVERBODIG? Internationale bidweek DGQDEN VAN MUIDEN HERDACHT Bijbelkennis op openbare lagere school Smakelijke peulvruekten- soepen Zwarte handel tiert welig WOENSDAG 22 JANUARI 1947 PAGINA 3 R.K. Meisjesstudentenhuis niiHi Bankbi! jettencircula'tie verder gedaald /Wordt vervolgd) (Vervolg van pagina 1) ^it de verklaring van den M. R. P.- rnp?rt der ontstond overigens een ver- ^enswaardig exegetisch en etymolo- bp geSoochel met het woordje „homo- enWeliswaar, aldus Koster Floret, von 08 M' P' het mees'"e gevoeld een terugvoering van het homogene ocialistische kabinet, als besten waarborg r voortzetting van de priisverlagings- te maar een homogeen kabinet wilde r,ft]S'0l.te niet zeggen een minderheids- 1 n één-partij-kabinet; ook een ooalitie- abinet kon homogeen zijn; homogeen ln den zin van hecht, solidair. In zijp repliek spon daarop Ramadier et begrip homogeen verder uit; homo geen van dezelfde familie, van het- alfde ras. In een Fransch kabinet zijn en Franschen en waar blijft ge dan met uw solidariteit, aldus ongeveer Ra- nadier, wanneer ge in het kabinet onder leid maakt tusschen Franschen die vp en Franschen, die niet waardig zijn erant woordelijkheid voor bepaalde epartementen te dragen? Zoo zullen de tmmunisten het straks dus nog aan de rni°geniteit te danken hebben, wanneer b hun blazoen kunnen opluisteren door er. beheer van de nationale defensie, al °u door de noodige voorzichtigheids- afregelen dit beheer meer in naam dan Ir< feite zijn. Vooraf aan de regeeringsverklaring gIng de keuze van een nieuwen Kamer- v.0orzitter in de plaats van Auriol. Her- hot was de eenige candidaat voor deze unctie, die haar drager de waardigheid tweede personage van den staat ledt en hn werd met 484 stemmen ge kozen. In de toespraak, waarmede hij zijn bnctie aanvaardde, waarschuwde deze bbde staatsman tegen een internationa.e Politiek van illusie naar illusie en con- cessie naar concessie, die evenals na den oorlog van 1918 den verliezer van den °oriog tot winnaar van den vrede zou "taken. Voor de binnenlandsche zaak stelde hij de solidariteit der résistance en voorbeeld, toen de priester naast den isicist, de bourgeois naast den arbeider. "e stedeling naast den landbouwer door O® kogels der vuurpeletons voor hetzelf- Oe vaderland stierven. Wij hebben nog geen Fransche Kamer ding meegemaakt met meer uitbar stingen van eensgezindheidpourvu 1Ue ?a dure. Vier doktoren, de heeren Howard Rusk hit New York, Radvin uit Philadelphia, r^hn Powers uit Cooperstown en Henry Messier uit Newark, hebben voor het Arberikaansche genootschap van chirur- gen te Chicago beweerd, dat men door t!e patiënten den eersten of tweeden Oag na een operatie het bed te doen Verlaten een snellere genezing bereikt Oan door hen geruimen tijd in bed te houden. Dr. Powers vertelde van 238 patiënten, "ie waren geopereerd wegen blinde darmontsteking, een breuk en verschil lede andere onderlijfskwalen en die den seksten of tweeden dag na de operatie 't hadden verlaten. Hij had deze ver geleken met 120 anderen, die 12 dagen lh bed waren gehouden en bevonden, slat zij, die snel waren opgestaan, het Ziekenïiuis 5 dagen tot een week eerder hadden kunnen verlaten en bovendien In de helft of minder dan de helft van Öen tijd, dien de anderen noodig had hen, volledig hersteld waren. Zij hadden °ok minder behoefte aan morphine ge had en minder krampen geleden. Postoperatieve longontsteking toonde ©een vermindering, maar het gevaar van "loedstolling was wel verminderd. t>r. Radvin vertelde van een Chi- heesch soldaat, wiens hart tijdens een VPeratie opgehouden had te kloppen. ~e chirurg opende de borst en masseer de 't hart tot dit weer begon te function- heeren. De operatie werd voltooid en 18 hur later wandelde de Chinees naar een bazaar op ruim drie kilometer afstand °fti fruit te koopen. V1 Februari zal de Deken van Nijmegen, 3?gr- clr. J. Teulings, het K. K.. Meisjes- "jUdentenhuis aan de Sint Annastraat te Jjijmegen officieel inwijden. Tijdens den oorlog was dit huis tot studentenhuis 'bgericht. Tijdens het bezoek van onze prinses jes aan het circus Knie te Amster dam, toonde prinses Beatrix groote belangstelling voor den in het circus pas geboren pony. De directie van het circus heeft den pony aan de prinses aangeboden 170 hectaren land in het Rijnland, die hebben toebehoord aan dr. Robert Ley, leider van Hitler's arbeidsfront, zullen weldra een centrum voor eerherstel van jonge Duitschers van eiken godsdienst worden, zoo maakte de Britsche militaire regeering Dinsdag bekend. Dit centrum zal geopend worden met ongeveer 50 studenten in den leeftijd van 18 tot 35 jaar. Men hoopt dit aantal later op 200 te brengen. De leiding van dit project ligt in han den van baron Friedrich von der Ropp, een 68-jarigen Lithauer, die voor den oorlog door de Nazi's verhinderd werd een religieus opvoedingsprogram ln Duitsch1 and uit te voeren. Blijkens den Weekstaat der Ned. B'ank van 21 Januari is de bankbiljettencircu- latle thans weer met f 27 (v.w. 35) mil- lioen teruggeloopen en tot f 2,67 milliard gedaald. Intentie voor Donderdag: Blijvende bekeering van de slechte katholieken en afvalligen. Naar Reu'.er officieel uit Warschau verneemt zullen de zetels in het Pool- sche Parlement op grond van de ver kiezingen van Zondag j.l. als volgt ver deeld zijn: Regeeringsblok 327; Boeren partij 24; Katholieke Arbeidersparty 7Dissidente Boerenpar ij 7overige partijen 7. De overige 72 zetels zullen ingenomen Worden door candidaten, die de nederlaag geleden hebben, naar verhoudingi van het aantal stemmen, dat iedere partij, behaald heeft. Volgens een officieel bericht uit War schau zijn tijdens de verkiezingen min stens 23 personen, onder wie 41 guerilla- strijders en 7 soldaten, gedood, bijna al len in de onrustige streken van Zuid- Oost-Polen. De communistische ondrestaatssecre- taris Jakub Berman heeft te kennen ge geven dat Mikolajczyk uit een toekom stige coalitie-regeering geweerd zal wor den. De onderstaatssecretaris meende dat de ondergrondsche beweging nog dit jaar geëlimineerd zou worden, doch bood aan de guerillaslrijders algeheele clementie aan. Na een sobere plechtigheid in de Cadi-club te Leiden werden de veertien manschappen van den, O.B.D., die Pij de ontploffingsramp te Muiden zijn om gekomen, herdacht. Hierbij waren o.m. tegenwoordig luitenant A. L. de Wereld namens den Leidschen garnizoenscom mandant, kolonel Spaich, commandant van den M.O.D. en majoor Tromp, com mandant van den O.B.D. Nadat de voorzitter van het Cadi- comlté, de heer J. Heymans, de namen der omgekomenen had voorgelezen, voer den ids. W. H. Kelder en pastoor W. Gas man het woord. Aan het einde van de plechtigheid werd een minuut stilte in acht genomen, waarna het „Wilhelmus" werd gespeeld. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft tot de gemeentebe sturen een circulaire gericht inzake het bij brengen van bijbelkennis aan de leerlingen van de openbare lagere scholen. De minis ter wijst er op, dat bij bepaalde vakken, als bij lezen en Nederlandsche taal, leerstof ontleend aan den bijbel kan worden behan deld. Ook heeft het onderwijzend personeel de vrijheid godsdienstige handelingen in en met de klasse te verrichten, een en ander binnen de perken van de lager onderwijswet. Het comité „Ruiten Troef" te 's Gra- venhage zal 25 kisten glas in Muiden bezorgen. M'MWTW I v! v .31 De wieg, waarin Prinses Beatrix na haar geboorte heeft gerust en welke thans bestemd is voor de niemoe Oranjetelg, is op verzoek van H. K. H. Prinses Juliana door de vereeniging Arbeid Adelt'' te Baarn opgeknapt. De wieg werd Dinsdag naar het paleis Soestdijk gebracht. Waarschuwing voor Hollywood. Stafford Cripps, zuinig- Een presidentieele huishouding. man Hollywood heeft een ernstige waar schuwing gekregen van den Brit- schen Min. van Handel, Sir Staf- r<i Cripps die op een diner een dezer v.pgen meedeelde, dat Engeland ernstige fictie-bepalingen zou °epassen op den invoer ihrt- '^nierikaansche films, q aien de kwaliteit van -62e producten niet t<*ht verbeteren. Een u eede, niet minder be- (j ©rijke, wensch van den minister was: de Amerikanen ook eens interesse (j "r de Britsche films aan den dag zou- ieggen door deze in te voeren. Aan gunstige beoordeeling alleen door Amerikaansche cri tici heeft de Britsche film-industrie uit den aard der zaak wei nig. Cripps zei overtuigd te zijn, dat de Brit ten graag de beste films uit andere lan den willen zien, maar dat „er ook een grens is, zoowel aan de kwaliteit als aan de kwantiteit van be paalde producten." Hollywood krijgt ieder jaar ongeveer 100.000.000 dollar var Engelands schame' dollar-bezit door den ®che""f.. in Engeland van Amerika an- Alïleriv 1>e Britsche film-invoer in véh a haalt amper de tien procent lt bedrag. Fngelsche minister van Handel is 1 st zuinig man. Hij loopt er voig B 'bee te koop, met het logische ge- Qat hij om zün zuinigheid bekend is geworden. Hoewel hij een van Enge lands beste advocaten is en een groot inkomen zou kunnen hebben, heeft hij dit altijd zeer beperkt gehouden. Zijn volgens hem zelf uitsteken de eigenschap, stelt hij graag ten voor beeld. Zoo onlangs in het Lagerhuis, waar hij aan een van zijn tegenstanders zijn eigen huishouden beschreef en als een specimen van goede soberheid aan beval. Hij vertelde dat zijn lakens zoozeer zijn versleten, dat hij 's nachts vaak met zijn voeten in de stukken verward raakt. Hij slaapt er echter niet minder om. Een bedrijfleidster van een warenhuis las dit volgens haar in-droevige verhaal en be sloot aan den onwaardigen toestand een einde te maken. Zij schreef den minister den volgenden brief: „Ofschoon in ge heel Engeland beddelakens slechts zeer moeilijk te krijgen zijn, is het mij gelukt er twee voor U te reserveeren voor een prijs van zestig gulden. De lakens blij- van voor U bewaard, totdat wij antwoord van U ontvangen hebben." Eenige dagen later ontving de be drijfleidster een antwoord van Cripps: „Ik ben U zeer dankbaar. Mijn lakens zijn weliswaar zeer versleten, maar zij worden op het oogenblik gerepareerd, zoodat zij nog wel eenigen tijd mee kunnen. Ik kan er dus zelfs niet, over denken om nieuwe aan te schaffen. Er zijn vele menschen, die eerder dan ik lakens noodig hebben. Ik vind het echter zeer aardig van V' u aan ge~ dacht hebt." De stijging van de prijzen sinds den oorlog in Frankrijk heeft ook zijn gevolgen voor het huishouden dat nu weer in het Elysée, de ambtswo- 1 ning van den Franschen president, is begonnen. Kostte dit voor den oorlog 3.600.000 Fransche francs, het zal de schatkist nu iets duurder uitkomen. Na melijk het tienvoudige of zes en dertig millioen francs per jaar. In Nederland sche guldens uitgedrukt, valt het mis schien nog mee: 750.000 gulden. DIR. VROUW Beleefdheid is misschien wel de deugd, waartegen van daag den dag het allermeest gezondigd wordt. De oorlog heeft ons geleerd voor ons zelf te zorgen en heeft ongetwijfeld het egoïsme in ons sterk naar voren geroepen. Het hemd is na der dan de rok, was de alge- meene leefregel en daar hadden we in dien tijd misschien wel een redelijk e-xuus voor. Maar nu de tijden weer wat normaler worden, zien we met verbazing en dikwijls ook met ergernis, dat dit egoïsme nog steeds hoogtij viert en dat de men schen hierdoor vaak de grond beginselen van een alledaagsch fatsoen uit het oog verliezen. We behoeven maar naar de tram te kijken. Ben kudde menschen ziet speurend uit of een wagen van de gewenschte lijn in aantocht is. En nauwe lijks arriveert hij, of als een troep wilde dieren stort men er zich op om met duwen en stompen te trachten een plaats je te vermeren. Oude men schen en moeders met kinderen worden zonder pardon opzij gedrongen. „Als ik er maar in ben," is het motto en op de rest wordt niet gelet. In de tram al precies zoo. Jonge ke rels zitten rustig en laten zon der eenig gewetensbezwaar een oude vrouw staan. Dit is in de am, die vaak overvol is, al erg genoeg, maar in een trein, waar het tenslotte steeds om een behoorlijken afstand gaat, is het nog erger. „Mist onze jeugd dan elk begrip van be leefdheid?" vraagt men zich soms geërgerd af. Maar het meest verbaast men zich toch, wanneer men ziet, hoe sommige ouders hun kinderen „opvoe den" in een dergelijke ongema nierdheid. Ik zat laatst in een trein, toen een gebrekkige oude heer binnenkwam, vergezeld van zijn dochter. Naast mij zat een oude dame, tegenover mij een man met een naar schat ting tien-jarig meisje. Heel be leefd vroeg de dochter, of dit kind niet kon opstaan voor den ouden heer. Het antwoord was verbijste-end. „Nee, we hebben c""„ 'es een trein ge wacht, oodat ze zou kunnen zitten!" En ten overvloede zei hij nog tegen het kind: „Je hoeft niet op te staan, hoor." Later bleek, dat de heele reis ging van Amsterdam naar Haarlem. Dit meisje werd dus door haar vader voorgehouden, dat zij niet voor een ritje van een kwartier haar plaats be hoefde af te staan aan een oud», i invaliden man. Zoo scherp zal het wel niet vaak gezegd worden, maar heel dikwijls zien we toch, dat ouders hun kinderen er niet op wijzen, dat ze hun plaats aan oude of ongelukkige menschen behooren af te s'aan. Wat kinderen in hun jeugd niet leeren, zullen ze meestal op ouderen leeftijd niet weten. Kinderen, die thuis geen manieren leeren, zullen nooit een behoorlijken indruk kunnen maken. Kleine beleefdheden veraan genamen het leven zoo. Leer den kinderen beleefd te zijn, niet alleen tegenover elkaar. Leer uw kinderen thuis iets voor el kaar over te hebben. Laat ge- 7: 37 Een bolero is een zeer flatteuze dracht, welke op het oogenblik weer zeer gewild is. Het exem plaar van onze foto werd gebreid en wel van tamelijk dikke don kerblauwe wol in tricotsteek. Zeer origineel en tevens modieus is de schoudergameering, ver vaardigd van restjes wol, kralen en knoopjes, die in bonte ver scheidenheid als bloemmotieven werden gegroepeerd. rust uw jongen eens opstaan om vcor zijn zus, die het laatst binnenkomt, een stoel te halen, evengoed als hij dat voor een vreemde doet. Laat zus van haar kant een kopje thee in schenken voor broer en er zich niet afmaken met een „och, neem je zelf maar even." Wijs uw kinderen er op, dat de be leefdheid vraagt, dat ze een handje helpen, als er een zware mand gedragen moet worden; dat ze de deur open houden als iemand met volle handen in of uit moet. Het zijn maar kleinigheden, maar klei nigheden, die o zoo belangrijk zijn. Zooals ik reeds zei, deze onbeleefdheid is een typisch na-oorlogsch verschijnsel, maar een, waarvoor wij erg moeten oppassen. Het doet wel even pijnlijk aan, wanneer in één week tv eemaal een buitenlan der zijn verbazing uitspreekt over de weinig hoffelijke houn ding van de Nederlandsche jon gens, niet alleen tegenover oude, maar ook tegenover jon ge dames. Ik weet niet, of het in het buitenland beter Is, maar in elk geval geeft het feit, dat men de tekortkoming opmerkt, wel'te denken. Voor de dames. Zwart handhaaft zich altijd, wat voor kleuren de mode ook mag voorschrijven. Dit gekleede, japonnetje van zwarte wollen crêpe vertoont de typische silhouet van dit seizoen:' een voudige halsafwerking, ronde schouders, wijde mouwen, echter strak aansluitend om de polsen, gladde rok met een in wijde plooien vallend schootje. Eenvou dig, maar zeer gedistingeerd! Ofschoon de maand Januari ons reeds verschillende mooie dagen gebracht heeft, die ons zelfs aan het voorjaar deden denken, kan de temperatuur nog zoo sterk dalen, dat een stevige wintersoep welkom is. Peulvruchten zijn bij uitstek geschikt, om deze gerechten klaar te maken. Nu wij het extra vleesch-rantsoen weder om moeten missen, kunnen de peulvruchten het eiwitgehalte van onze maaltijden mede op peil houden. TOMATENSOEP VAN WITTE BOONEN 500 gr. witte boonen, 11. water, 1 selderijknol, 1 dikke t>rei, 1 blikje tomatenpuree, een scheutje melk, zout, peper een stukje boter. Wasch de boonen, zet ze een nacht in het water te weeken, kook ze den volgenden dag in het weekwater gaar in onge veer l'A tot 2 uur. Wasch in- tusschen den selderijknol zorg vuldig schoon en schil hem, in dien noodig, dun af. Snijd hem in stukjes. Verwijder van de prei de worteltjes en de harde groene bladen, wasch ze en snijd ze in plakjes. Voeg de groenten, nadat de boonen een uur gekookt hebben, bij de soep en laat alles verder gaar koken. Giet de massa in een zeef of vergiet en roer ze zoo lang tot van de boonen alleen de schilletjes over blijven. Breng de soep vervolgens on der af en toe roeren opnieuw aan de kook, voeg er de toma tenpuree aan toe en maak de soep tot slot op smaak met de melk, het zout, den peper en een stukje boter. Bind de soep, wanneer ze te dun mocht zijn, met wat aangemaakte maïze na of aardappelmeel. PIKANTE SOEP VAN BRUINE BOONEN 500 gr. bruine boonen, IK 1. water, 1 stukje boter, 2 groote uien, laurierblad, een paar pe perkorrels een paar kruidna- geltjes, 3 eetlepels bloem, zout, wat tomaten-ketchup of wat pikante tomatensaus, een scheutje melk. Wasch de boonen, zet ze een nacht met het water te wee ken. Kook ze den volgenden dag in het weekwater gaar in ongeveer 1% tot 2 uur. Giet ze daarna in een vergiet of zeef en wrijf ze zoolang tot al leen de schilletjes overgebleven zijn. Smelt daarna de boter, voeg er den gesnipperde ui en de kruiden bij en laat dit mengsel op een zacht vuur on geveer 5 a 10 minuten fruiten. Strooi er dan de bloem door en laat deze roerende op een fel vuur licht-bruin branden. Giet er vervolgens onder voort durend roeren de doorgewre- ven soep bij en laat de massa daarna onder af en toe roeren nog ongeveer 5 minuten door koken. Verwijder vervolgens de kruiden uit de soep en maak ze op smaak met zout, wat to maten-ketchup of pikante to matensaus en een scheutje melk. Desverkiezende kan de soep voor het opdienen nog maals gezeefd worden om de stukjes ul te verwijderen. ERWTENSOEP 500 gr. erwten, IK 1. water, 1 dikke prei, 1 selderijknol, wat selderijgroen, 1 winterwortel, zout, wat peper', 'n stukje boter. Wasch de erwten, zet ze een nacht te weeken, kook ze den volgenden dag gaar in het weekwater, de fijngesneden prei, den geschilden en in stukjes gesneden selderijknol, het fijn gesneden selderijgroen en den in stukjes gesneden wortel. Giet de massa daarna in een zeef of vergiet en wrijf ze zoolang tot alleen de schil len van de erwten overblijven. Breng de soep onder af en toe roeren opnieuw aan de kook en maak ze op smaak met het zout, den peper en een stukje boter. Ons wekeiijksch. mode-praat je zou niet volledig zijn, als we daarbij niet eens aandacht schonken aan die onderdeden van onze garderobe, die niet aan het daglicht treden en die toch voor iedere vrouw zco be langrijk zijn, namelijk onze lingerie. Het is een netelig on derwerp, niet het minst door het feit, dat de inhoud van onze linnenkast zoo weinig meer lijkt op den uitzet van een voor-oorlogsch bruidje, dat met 12 of 18 stuks „van elk" welverzorgd haar nieuwe leven begon. Wie zóó de vijf jaren, die achter ons liggen, is inge gaan, mocht van geluk spre ken, doch zelfs deze gelukki gen zagen hun bezit verdwij nen: slijtage, „zoekraken" bij wasscherijen (zeg maar ge rust: diefstal) en tenslotte de honger hebben zelfs de best voorziene linnenkast geruï neerd. En de bevoorrading gaat nog zoo langzaam. Toch moe ten we het er eens over heb ben, want ook de lingerie is aan de mode onderhevig, bo vendien zijn wij in de periode van het jaar, waarin van ouds veel aandacht aan de lingerie besteed werd. Wat ons direct opvalt, is het op den achtergrond raken van de dames-pyama. Of dit nu alléén maar een mode-ver schijnsel Is, of wel een gevolg van het feit, dat het vervaar digen er van veel materiaal kost, is een vraag, die we ge voeglijk in het midden kunnen laten: wat de mode ons biedt zijn nachthemden, hetzij in Als we in dit Vrouwenhoekje spreken over „De Eeuwige Stad", dan is het niet om den lof te zingen van de prachtige St. Pieterskerk, van 't ontzag wekkende Colosseum of van 't geweldige „Monumento Na- zionale", maar om u een beeld te geven van het leven van al len dag in het zonnige Zuiden. Het gezellige huiselijke leven, de knusse gemoedelijkheid van Nederland, is in Italië ver te zoeken. De machtige natuur is niet bijgeharkt of besnoeid, de boerenhuizen liggen in het woeste land als brokken steen, één geworden met de rotsige omgeving. Nergens zien wij een groen geschilderd hekje of een pot geraniums voor een ven ster. Er is geen sprake van iets dat op een gordijntje lijkt of van het in Holland zoo be kende horretje. Alleen de pluim rook uit den rustieken schoorsteen verraadt de aan wezigheid van menschen in zulk een huis. 't Spreekt van zelf, dat het hun daar aan alle geriefelijkheid ontbreekt. Er kan daar, wat men noemt, geen blind paard schaden. Op den ruwen steenen vloer ligt geen tapijtje en op de vervelooze houten tafel geen kleed. Er hangt ©en lamp en er is geen spiegel. Er is alleen een door de vliegen ontwijde afbeelding van de Madonna. Vergelijk 'n dergelijke woning eens met de Hollandsche arbeiders- of boe renhuizen. Men ziet daar meestal een radio, 'n schemer lamp en een vloerkleed. Na tuurlijk heeft de oorlog aan alle sociale toestanden gerukt en is er in alle landen paupe risme naast wanstaltigen rijk dom ontstaan, maar nergens ziet men dit zoo scherp als in Italië, nergens steekt dit zoo schril en meedoogenloos af. Nergens ook heeft het kapitaal zich zoo in 't oog loopend ver plaatst. Dit is wel op de eerste plaats te wijten san den zwar ten handel, die nog steeds voortgaat de eene helft van de bevolking vet te mesten en de andere kaal te plukken. En toch is ook de berooide helft graag bereid den lof te zingen van den zwarten handel, daar de distributie op bedroevende wijze in haar taak te kort schiet. Het is n°S 3811 geen en kele regeering gelukt den Ita liaan meer toe te wijzen dan twee ons brood per dag en het tiende deel van een liter olie in de maand. De zwarte handel echter ziet kans het v°Ik niet alleen van den hongerdood te redden, maar ook zijn tafel rij kelijk te voorzien van uitge zochte spijzen. Ra, ra, wat is dat? C. P.—D. zeer luxe uitvoering, vervaar digd van crêpe satin of crêpe de chine, in mooie lichte pas teltinten en gegarneerd met kant of fijn borduurwerk, het zij eenvoudiger van gebloemd crêpe de chine of kunstzijde. Deze laatst genoemde materia len zijn uitstekend geschikt voor lingerie en zij bieden het voordeel, dat een garneering van kant daarbij niet noodig is; zulke nachthemden kunnen evenals een onderjurk van gebloemde zijde afgewerkt worden met kleine strookjes. Niet chic, maar practisch en zéér behaaglijk in het koude seizoen is flanel. Het model van het nachthemd, dat u hier bij als illustratie aantreft, is niet overdreven luxe en toch zeer smaakvol. Het behoort fei telijk van crêpe de chine bleu! gemaakt te worden en met kant te worden gegar neerd, doch het wordt niet minder smaakvol, wanneer het van lingerie-katoen of kunst zijde met wat handborduur werk wordt vervaardigd. Ook voor effen flanel, met gebloemd flanel gegarneerd, ls het bruik baar. Wie een beetje handig is in het borduren, zou ik aan raden steeds zelf haar lingerie te bewerken. Het staat aardig en geeft de draagster steeds opnieuw weer voldoening. Wat is het hierbij afgebeelde garni tuur niet gemakkelijk te ma ken van effen kunstzijde of lingerie-katoen en wat geeft eenig handwerk niet een heel apart cachet er aan! Bij het vervaardigen van onderjurken moet ik u echter op twee za ken wijzen, ten eerste, dat fla nel hier niet zoo geschikt voor is en ten tweede dat voor dit deel van onze garderobe dezelf de lijn moet worden gevolgd, die de mode aangeeft voor onze japonnen, dus een nauw- aansluitende taille. Wie er op gesteld is, een pya- ma te dragen, wil ik daar niet van afbrengen, want ook een pyama-jasje kan men aardig garneeren met wat kleine ru ches of eenig borduurwerk. Zoo kan ook hier voldaan worden aan den eisch van de mode 1947 om meer vrouwelijkheid in onze kleeding. Een zeer mooi kleedingstuk is de robe de chambre: een robe welke soms zeer luxueus in materiaal en uitvoering is en niet alleen des ochtends, maar ook des middags of des avonds in de beslotenheid van den huiselijken kring gedragen wordt. Doch er moeten prach tige zuiver wollen stoffen voor worden gebruikt, royaal ge maakt, lang en wijd, schuin over elkaar geslagen; er be hoort een lange, aan de onder zijde tamelijke wijde mouw in en de garneering met franje of fluweel verhoogt in belangrijke mate het cachet. Ik zag een zeer apart model, uiterst chic, de rok rondom gegarneerd met leuke, kleine kwastjes van koordzijde, wer kelijk een prachtstuk. Het was bestemd voor ex port.... Truus De Tsjechoslowaaksche nationa le kleederdracht biedt aan de vrouwen alle gelegenheid om haar vaardigheid in het bordu ren te bewijzen. Een aantal zangeresjes en danseresjes, uitge dost in hun prachtige, rijke costuvms, gaven in Londen een uitvoering voor schoolkinderen. De jeugdige actrices zijn elkaar behulpzaam b$ het toilet maken Roman uit den bezettingstijd 2) Neen, dat was heelemaal buiten hem om gegaan, verzekerde het lijk. Doch hij zag eenig licht, de komische waarheid be gon zoetjes aan in zijn brein vorm te krijgen. Burgemeester De Liefde schudde hem de hand. „Meneer Gerrits zal je verder helpen", zei hij. En hij liep terug naai zij n werkkamer en stak een pijp op, af en toe nagrinnikend bij de herinnering aan het zooveelste incident, dat te wijten was aan de machinaties van Maarten Groenveld. JUNI 1943 Joop van Rhijn was na het middag spreekuur van haar vader tot vier uur in de apotheek bezig geweest. Nu vond zij het welletjes en zij had een boek ge pakt en was er mee in den tuin gaan zitten, in de schaduw van den kersen boom, die reeds vol hing met bloedroode vruchten. Het boek lag opengeslagen op haar schoot, doch zij kon niet tot lezen ko men. Liever wilde zij zich even over geven aan de behaaglijkheid van de koel te na de verstikkende hitte van de apo theek, waar de zon onbarmhartig door de groote ramen schroeide. Boven haar klonk het eentonig geratel van de vogelverschrikkers, die er niet ge heel in konden slagen de brutale spreeu wen en musschen weg te houden van de begeerde vruchten. Verder lag er een intense stilte om haar heen, ook uit het dorp drong geen geluid tot haar door Alles was traag en lui op dezen warmen dag, behalve vader, die er op zijn fiets was uitgetrokken om enkele patiënten te bezoeken. Met half gesloten oogen lag Joop ln den tuinstoel. Het was heerlijk alle spieren te ontspannen en te probeeren absoluut niet te denken. Niet te denken aan den oorlog en aan den steeds grooter wordenden nood, te vergeten, dat straks de krant 'de rauwe werkelijkheid in alle afschuwelijkheden aan haar zou opdrin gen. Doch 't volkomen uitschakelen van de gedachten bleek als altijd weer een onmogelijkheid. Hier leek 't wel vrede. Aan den over kant van de sloot, die den tuin begrensde een tuin, die half lusthof, half boom gaard was begonnen de uitgestrekte weiden, waarop het vee zich moeizaam voortbewoog. Was er vrediger schouw spel denkbaar dan deze rustige dieren, die onverstoorbaar gehoorzaamden aan de natuurwetten? Joop zuchtte, als zij aan deze tegen stelling dacht. Wat zou het leven mooi kunnen zijn, als de menschen het niet verknoeiden. Was er dan geen mogelijk heid aan 't noodlot te ontkomen, dat de menschen en de volkeren er steeds weer toe bracht elkander en zichzelf te ver nietigen? Het leek een onoplosbaar pro bleem. De voordeurbel trilde opdringerig door het stille huis. Joop richtte zich half op, het boek gleed van haar schoot. Zou Martha bij de hand zijn? Doch réeds hoorde zij de slepende stappen van de oude meid door de gang, het geluid van naderbijkomen. „Hallo Joop, stoor ik je in de siësta?" Glimlachend keek zij, half omgewend, schuin omhoog. „Ik zat te filosofeeren, Anton. Kom je me wat opvroolijken?" „Is dat noodig?" Anton de Leeuw ging niet direct zit ten, keek van één meter vijf en tachtig hoogte op haar neer. Een lieflijker beeld kon hij zich niet voorstellen. Zijn blik gleed over haar heen met de critieklooze bewondering van een verliefd mensch. Joop had voor haar twee en twintig jaar een merkwaardig kinderlijk gezicht. Haar wangen waren rond en zacht als die van een schoolmeisje, doch haar kleine mond stond vast en ferm. Lange oogwimpers overschaduwden blauw-grijze oogen, die op dit oogenblik een spottend licht in zich droegen. Dat was haar bes te wapen tegenover hem, wist zij, spot. „Als ik nog langer in de hoogte moet kijken, word ik duizelig," waarschuwde zij. Hij zuchtte en vouwde zich in een zetel. „Kun je nu nooit eens ernstig zijn?" vroeg hij zacht en indringend. „Als er sprake is van duizelig worden Zij vouwde haar handen achter haar hoofd en schopte naar een steentje. Een lok van haar blonde haar sprong bij het ontkennend schudden van haar hoofd van zijn plaats. Zij blies er langs haar neus naar en vermeed het hem aan te zien. „Zijn we eigenlijk niet altijd veel te ernstig?" was haar luchtige wedervraag. Dan maakte zij een einde aan het woor denspel. „Kom je zoo maar aan of heb je iets bijzonders?" Hij was bezig met bedachtzame bewe gingen zijn pijp te stoppen. Zooals hij daar zat in zijn flanellen jasje en witte tennisbroek geleek hij allerminst de dorpsonderwijzer, zij het dan een onder wijzer met hoofdacte en middelbaar En- gelsch. Hij was een jaar of zeven ouder dan Joop, doch gevoelde zich bij haar altijd als een kleine jongen. Zonder be paald een knappe verschijning te zijn hij was eenigszins hoekig van bouw maakte zijn scherpgesneden gelaat geen onsympathieken indruk. Zijn wat onvaste mond duidde op een romantischen aard, hetgeen door de feiten werd bevestigd, want hij ging zich te buiten aan het schrijven van sonnetten. Hijzelf veront schuldigde zich veelal voor dezen harts tocht door op te merken, dat het sonnet als dichtvorm slechts door zeer goede en zeer slechte dichters wordt gehanteerd, uit welke uitspraak van een criticus hij nimmer verzuimde de gevolgtrekking te maken, dat hij dus tot de laatste catego rie moest behooren. „Hmik kom zonder bepaalde re den, maar nu ik er toch benje per mitteert toch?" hij zoog zijn pijp aan en blies de eerste rookwolk uit „heb je idee Zondag mee te gaan naar Am sterdam? Er is een tennistoumooi en na afloop zouden we naar een biosooop kun nen gaan of zoo iets." Zij trok een spijtig gezicht, hoewel zij blij was een goede uitvlucht te hebben. „Zondag kan ik onmogelijk uitgaan, Anton, vader is jarig. Anders graag voor wat de tenniswedstrijden betreft, maar je weet, dat ik me heb voorgenomen niet naar een bioscoop te gaan, zoolang het journaal nog handelt over bruto register tonnen en Stuka's. „OverdrevenHij fronste zijn voor hoofd, moest echter haar excuus wel aanvaarden. „Jammer, dat het zoo slecht uitkomt. Overigens ben ik blij, dat je me dat vertet van je vader, dan kom ik 's morgens nog even aan, als ik mag." En met 'n slecht geslaagde poging luch- tig-rappig te doen: „Ik kan toch moei lijk vergeten den man te feliciteeren, die ik als mijn aanstaande schoonvader be schouw." Haar reactie stelde hem teleur. Zij lachte luidop en sprong overeind. „Nu kan ik jou hetzelfde verwijten, wat jij mij zoo dikwijls doet: Kun je dan nooit ern stig blijven?" Anton de Leeuw kwam naast haar staan cn legde een hand op haar arm. ..Maar ik bén toch ernstig, merk je dat dan niet?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3