Liefde en trouw in onze clubs DEVIEZEN SLUIMEREN ONDER HET RIET Stad en streek op de korrel STAD EN OMGEVING Vrouwelijk Bloemendaal met één been in het graf? Export van lente en levensvreugd Van een vlag met een wimpel - OnVoordeelig rekensommetje. - Meditatie in ons archief. Het circus en Walcheren Bantzinger exposeert Sociaal voorman bij het Arbeidsfront De burgemeester over annexatie AGENDA Preparatuurbol werkt als tijdbom J Hoe spelen onze clubs? DONDERDAG 23 JANUARI 1947 PAGINA 2 Sportterrein aan de Kleverlaan Met sintelbaan „De physieke toestand van David" Schijn en wezen Aanrijding veroorzaakt Twee maanden geëischt J. C. Cosse tot 6 Mei geïnterneerd SIGARENBANDJES VAN CHURCHILL LEIDENAAR UIT HET GOEDE SPOOR Bonuitreiking VELSEN Dreigende staking afgewend OOK TE HAARLEM VEEL MUTATIES ZANDVOORT Avond voor de gerepatrieerden 60-jarig huwelijk SANTPOORT Schoenenbonnen voor a.s. en jonge moeders W ereldkampioenschap voetbal STAATSLOTERIJ Uitvaart C. Slewe Groote deelneming R.K. SMEDENDAG TE ALKMAAR GOED PRIJSHOUDEND^ Het kan ons niet anders dan een genoegen zijn, Bantzinger met zijn werk na 5 jaar weer in onze stad te mogen begroeten en dit genoegen wordt vergroot nu een sterkere, per soonlijker Bantzinger, dan die ons verliet, is weergekeerd. Trouwer dan aan ons is hij gebleven aan zijn techniek, de nuances van zwarten inkt op een wit vel papier, wel ke hij ook in de oorlogsjaren, toen de omstandigheden gunstig waren voor innerlijke woelingen rustig aan heeft ontwikkeld. Hij schijnt in het zwart-wit zijn gevoelens zoo volkomen te kunnen uitdrukken, dat hij aan de kleuren van het spectrum geen behoefte heeft. Uiteraard leent een dergelijk talent zich voor het illustratieve; er is een groote tafel Ingericht om het drukwerk uit te stallen, waarin Bantzinger de ver luchting- verzorgde, meestal met vloei ende lijnteekeningen en naar de dich terlijkheid van den illustrator betreft het hier, op een enkele uitzondering na, steeds verzenbundels. Bantzinger toont een zelfde geetesge- steldheid als onze jonge dichters en wel in 't bijzonder met Aafjes, wiens poë zie hij nadicht in beelden, is hij ver want. In deze twee-eenheid van oeeld en klank kunnen wij echter den schoonen verm niet blijvend gescheiden zien van den inhoud. Zien wij naast „wat" er gezegd wordt naar het „hoe", dan kunnen wy dit laatste niet anders dan ais voortreffe lijk kwaiificeeren. Tijdens een pers-excursie naar het verminkte Walcheren werd Bantzinger sterk geboeid door de worsteling tus- schcn de vormelooze onweerstaanbaar heid van het water en de stoere wils kracht der dijkdichters en hij vertelt hierop magistrale wijze van de over- strooming, de drooglegging en de men- schen die het water bevochten. Ben synthese van zajn studies in het circus achten wij de beide paardenkop pen vlak bij den ingang, waaruit adel dom, rhythme, cadans en élégance spreken. Behalve deze drie litteraire onder werpen zien wij ook nog wat vrij werk en wij wijzen U vooral op het beschou wende, „Vrouw" (no. 3) en het prach tig gecomponeerde, blanke no. 12Vrouw met witten sluier. Onze totale indruk is, dat een be langrijk artist die zijn weg bewust af bakent aan het woord is. L. T. Woensdag heeft G. Vriese terecht ge staan voor de achtste Kamer van het Tribunaal, omdat hij lid was geweest van de N.S.B. Voorts werd hetn ten las te gelegd, dat hij hulp en steun aan den vijand heeft verleend. Zijn zoon had hij naar Duitschland gestuurd, waar deze monteur bij de S.S. wrd. De dagvaarding luidde verder, dat hij op de volgende wijze voordeel heeft getrokken van den vijand. Daar hij lid van de N.S.B. was, kreeg hij extra-toewijzingen voor levens middelen, brandstoffen en Oekrainsche sigaretten. Eveneens werd hem automa tisch een radio-vergunning verstrekt. Als lid van de Transportcolonne der W. A. doorzocht hij auto's. Verd. nam ook dienst bij de N.S.K.K. By een mogelijke invasie moest hij de zieken en gewon den zoo snel mogelijk vervoeren. Hij zou dan op auto's moeten rijden, die door 'n gasgenerator werden aangedreven. Daar V. dit nog nooit had gedaan, kreeg hy in Velsen onderricht in het gebruik van gasgeneratoren. Verd. bracht naar voren, dat hij bij het doorzoeken van auto's ook Duitsche auto's aanhield. Daarom droeg hij een oud Nederlandsch militair uniform. Als sociaal voorman bij het Arbeidsfront noemde hij de sociale ver houding in de fabrieken tijdens de be zettingsjaren slecht. V. deed vaak bU den Betriebsft'ihrer een goed woordje voor de arbeiders. Verdachte werd ook nog ten laste ge legd, dat hy in dienst "¥as geweest by de Filmkeuring van de NBB. De voor zitter vroeg hem, of hij moest kyken, of de menschen lachten, wanneer Mussert op het doek kwam. V. antwoordde hier op, dat by deze functie alleen aange nomen had om 's avonds eens een keer tje vry naar de bioscoop te kunnen gaan. Actief werk heeft hy echter nooit ge daan. De verdediger bracht naar voren, dat de eerste indruk, dien men van den man kreeg, was, dat hy zooveel mogelijk hulp en steun als eenlgszins mogelijk was aan den Duitscher had verleend. Verd. wag lid van een kaartclub geweest, waarin veel NB.B.-ers waren. Hier geldt het spreekwoord: „Wie met Pek om gaat, wordt er mee besmet.'' V. werd door de andere leden overgehaald tot de NB.B. toe te treden. Deze zaak was vol gens verdediger een licht geval. Hy be pleitte, dat de straf zich zou bepalen tot de detentie. Uitspraak 15 Februari. Gisteravond heeft het bestuur van de Vereeniging „IJsclub voor Haarlem en Omstreken" onder voorzitterschap van Jhr. P. J. Boogaert in Restaurant Brink man een buitengewone ledenvergadering belegd, waarin o.a. ter sprake is geko men het terrein, dat de vereeniging be zit aan de Kleverlaan en dat lange ja ren als ijsbaan werd geëxploiteerd. Gedurende de bezetting heeft het ter- rein zeer te lijden gehad en ook het hek. werk werd grootendeels vernield. Wil men de ijsbaan opnieuw in gebruik ne men, dan zouden de herstellingskosten een kapitaal van f 50.000.vereischen. Mededeeling werd gedaan, dat het ge meentebestuur van Haarlem het terrein aan de Kleverlaan wil aankoopen. Bin nenkort zal dienaangaande een voorstel bij den gemeenteraad worden ingediend. De leden van de vereeniging verleenden het hestuur machtiging het terrein te verkoopen, waardoor tevens aan de schulden van de club, o.a. obligatie en hypotheek, kan worden voldaan. Het resteerend bedrag hoopt men dan te kunnen besteden aan -de bevordering' van de ijssport In Haarlem, o.a. door het organiseeren van schaatswedstrijden, het beschikbaar stellen van prijzen en in orde maken van banen. De gemeente Haarlem heeft plan nen een sportterrein aan te leggen op het grondgebied aan de Klever laan, waarbij tevens gedacht wordt aan een sintelbaan ten behoeve van athletiekbeoefenaars, welke in den winter als ijsbaan zou kunnen die nen. Bij de behandeling in de afdeellngen der Provinciale Staten van liet voorstel tot herstel van het orgel in de Grootte Kerk rees er, met alle waardeering vooi het voor stel om de figuur van Asaph te laten co- pieeren, toch eenige twijfel dienaangaande, en wel door een uitlating van Gedeputeer den zelf, waar zij zeggen: „dat de figuur van David.... nog geheel gaaf schijnt te zijn." Deze zinsnede mist die zekerheid, noodzakelijk om het voorstel ten volle aan vaardbaar te maken. Men vraagt zich af, of niet de befaamde zege in bet gevecht van de oorspronkelijke figuur het ontstaan van een a priori-standpunt bevorderd heeft ten opzichte van den strijd van zijn beel tenis met den tijd. Zou achteraf blijken, dat ook David door den tand des tijds en van den worm geleden had, dan zou mis schien ernstig betreurd worden, dat geen andere weg was ingeslagen. Zijn Gedepu teerden bereid te onderzoeken, of de mo gelijkheid bestaat, op eenige wijze de zuiverheid van David te beoordeelen? Eenige andere leden vonden het subsidie van de gemeente Haarlem voor deze werk zaamheden in verhouding wel zeer gering. Het lid van Gedeputeerde Staten, teï vergadering aanwezig, achtte dit college niet competent, ten aanzien van den phy- sieken toestand van David schijn en wezen te onderscheiden. Hedenmorgen moest de Amsterdam mer A. J. v. B. voor de rechtbank te Haarlem terechtstaan, omdat hij I Oc tober 1946 in de gemeente Haarlemmer meer op den Rijksstraatweg naby den Kruisweg met zyn auto zoo plotseling afremde, dat een hem achteropkomen de motorrijder niet meer kon uitwijken en tegen den auto botste met het ge volg, dat H. J. te Hoofddorp, een zware hersenschudding opliep, waarvan hij nu nog niet ten volle genezen is. De officier vorderde twee maanden gevangenisstraf. Het Haarlemsch Tribunaal heeft he denmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen J. C. Cosse, N.S.B.-wethouder van Financiën te Haarlem. Hij werd veroor deeld tot interneering tot 6 Mei 1947. Een vermogensbedrag ad f 15.000.werd verbeurd verklaard. Ook een Haarlemsche jongen, Kees v. d. Voort, wonende in de Oosterstraat no. 48, heeft van Churchill sigarenband jes ontvangen, waaronder nog wel een exemplaar, dat den naam van dezen populairen Engelschen staatsman draagt Het verzoek, dat deze jeugdige Hollan der 24 November in zee stuurde, werd door den secretaris van Churchill op 2 December beantwoord met een briefje, dat begon met den aanhef: „Beste Kees." Woensdagmiddag liep de Leidenaar, die te 4.30 uur uit Haarlem was vertrokken, nabij de Kastanjelaan te Heemstede uit de rails. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De dienst ondervond groote vertraging. Te half zeven was de tram weer op het goede spoor. Morgen, Vrijdag, KesKoz bonkaarten afhalen: voorts kunnen de letters J, K en L schoenenbonnen afhalen. Te Heemstede is het bonkaarten uitrei ken van 912.30 voor Q t/m Rie en van 24 Rik t/m Rz. Met de Scandinatie-express arriveerde Woensdagavond te Amersfoort Prins Guitaaf Adolfzoon van den kroonprins van Zweden. De hooge gast werd op het perron begroet door Z. K. H. Prins Bern- hard, die korten tijd de gastheer van den "weedschen prins zal zijn Voor de leden van de Ned. Natuurhis torische Vereeniging, afd. Haarlem en om streken, zal mej. dr. A. Roes Woensdag 29 Januari, 8 uur, In café-restaurant Brink- mann aan de Groote Markt een lezing houden over „Griekenland, zijn natuur en zijn schoonheden". De jaarvergadering van deze vereeniging wordt gehouden Donderdag 13 Februari op dezelfde plaats en tezelfder tijd Na afloop daarvan zal dr. A. Meesters spreken over het onderwerp: „Wat zien de dieren van hun omgeving?" Dinsdag 28 Januari, des avonds 8 uur, wordt de J.V.G.-byeenkomst gehouden in het eigen lokaal in de fröbelschool aan de Zomervaart. Een verpleegster zal spreken over het onderwerp: „Hoe moet je met zieken thuis omgaan." 11 Februari geeft de J.V.G. een vroolüke vastenavondviering. Een nieuw wereldrecord zwemmen op de 3X100 yards in den tijd van 3 min. 26.6 sec. werd gevestigd door de Deensche zwemsters Fritze Nathansen; Grete Sonnesen en Karen Harup vI. n. r.) 5 De havenarbeiders hebben de nieuwe loonregeling aangenomen. Het bestuur van de reedersvereeniging heeft een nieuwe loonregeling geformuleerd. In de vergadering van de havenarbei ders, Dinsdagmiddag In „De Griffioen" heeft de voorzitter, de heer D. Verbaan, We hebben dezer dagen al eens de aandacht gevestigd op het feit, dat liefde en trouw in de voetbalclubs slechts vage begrippen dreigen te wor den nu we met schrik kennis namen van de lange reeks overschrijvingen welke de laatste weken werden aange kondigd in de officieeie mededeelïngen. De grootste sensatie verwekten de plan nen van diverse bekende Ajax-spelers en vooral wanneer we namen lezen als Van Stoffelen, Drager, Korndorffer, ko men de tongen los. Wy hier in Haar lem en omgeving willen op dat gebied blijkbaar niet onderdoen voor de min of meer sensationeele gevallen welke de voetbalsport, laten we het maar eerlijk zeggen, in opspraak brengen. Want dat de voetbalwereld met der gelijke practijken gediend is, kunnen we allerminst aannemen en allerlei geruch ten omtrent ontevredenheid, onenig heid, ontduiking van de zoo hoog ge roemde amateursbepalingen kunner. de toch al niet zuiver meer zijnde atmos feer nog slechts verergeren. Dat er in de lagere regionen nog al eens mutaties voorkomen, och, dit zijn vrij normale verschijnselen en daarover maken we ons niet zoo ongerust a' neemt de lijst van mindere Goden mo menteel toch schrikbarende afmetingen aan. Maar erger wordt het wanneer we lezen, dat een Joop Wille, de befaamde EDO-doelman, van plan is zijn club, welke hij van zijn prilste jeugd trouw heeft gediend en waarvan hy een van de groote steunpilaren is, vaarwel zegt om zyn voetbalgenoegens even verderop by VSV te gaan zoeken. Zoo wil Klaas Zandstra, de man wiens naam aan EDO net zoo vast verbonden was als die van Loos bij Van Gend, zyn laatste voetbaljaren by Ripperda slijten. En als we dan ook nog lezen dat „Loekie" Blesbrouck met Groeneveld, pur sang RCH'ers, de Racing verlaten om hun geluk te zoeken bij „Haarlem", dan vraagt men zich af: is er iets?.... Het personeel van het districtsbureau voor de verzorging van oorlogsslachtoffers te Haarlem beperkt zich niet tot ad ministratie. Men heeft een club gevormd, die den gerepatrieerden genoeglijke avonden bezorgt. Een dergelijke feestavond wordt Zaterdag in Hotel „De Schelp" te Zandvoort gehouden. 9 Februari vieren Jacob Hoogendijk en Jacoba Verbaan in het Gemeentelijk Ver zorgingshuis hun 60-jarlg huwelijksfeest. De Hoogendijken zijn van een sterk ge slacht: een eveneens te Zandvoort woon achtige broer en schoonzuster zijn al in him 62ste huwelijksjaar. Dan hebben we voorts nog een cate gorie spelers die blijkbaar niet weten wat zij willen. Nolet van HBC. die van Onze Gezellen via EDO bij de Heem- steedsche combinatie terecht kwam, za gen we genoteerd voor VSV en even la ter weer voor EDO. De Wette wiens overschrijving destijds van RCH naar de Sportclub Emma zooveel stof deed op waaien, keert weer naar zijn oude lief de terug, nadat hij eerst aan EDO nog de voorkeur had gegeven. Ondertusschen zouden deze verande ringen ook de onderlinge krachtsver houdingen aanmerkelijk kunnen gaan beïnvloeden. EDO's geduchte achterhoe de zou een knauw van jewelste kriigen en VSV werd danig versterkt, maar dit zit tevens weer in moeilijkheden, omdat zij de keus krijgt uit twee goede kee pers, wantook Michel, de vroegere doelman, vroeg weer overschrijving van WB naar zijn oude club! P. K Aanstaande en jonge moeders, die na l Januari 1945 in totaal slechts één schoenenbon ontvingen, komen in aan merking voor een tweede bon, mits zy thans nog recht hebben op extra-rant soenen. De uitreiking geschiedt in het Badhuis Vrijdag 31 Januari van 912 uur voor alle letters. Mede te brengen: stamkaart met in legvel en kennisgeving voor het afhalen van de extra-rantsoenen. De raad van de gemeente Bloe mendaal kwam hedenmorgen bijeen tear bespreking van de begroeting 1947. De burgemeester gaf allereerst een overzicht over den toestand der gemeente. Het standpunt van het huidige ministerie ten opzichte van de annexatie van kleine gemeenten door groote, noemde spr. verheugend voor Bloemendaal. Men moet overi gens tot de overtuiging komen, dat de oude annexatie-gedachte, zooals Haarlem die kent, uit den tijd raakt. De voorzitter wees daarna op de 6% ton te kort op de begrooting door be kende oorzaken. De exploitatie van den kop van den Zeeweg zal nog wel groote moeliykheden geven; schoorvoetend wordt het recht erkend, dat Bloemendaal daar heeft. Waarschünlijk zal straks de druk van het achterland den grendel wel doen springen. Ook de grondverkoop ten Oosten van den Zeeweg zal de ge meente wel naar den Raad van State drijven. Bij een geringer aantal huizen is het aantal inwoners tot 19755 geste gen. Hieronder r,ijn 900 gerepatrieerden in hotels en pensions en 700 bij fami lies en kennissen. Een scherpe con trole op clandestien wonen is noodzake lijk. Bijna 70 menschen per dag wor den door twee ambtenaren aanhoord, o.a. over klachten door samenwonen. Het jongste algemeene onderzoek naar de woonruimte heeft het bewijs geleverd, dat het vrouwelijke gedeelte van de inwoners met één been in het graf staat. Het aantal doktersattesten, waarin samenwonen wordt ontraden, is zóó groot, dat in de volgende raadsvergade ring een voorstel ter tafel zal komen om een controleerend geneesheer te be noemen. Is hier sprake van werkelijke ziekte of onderschatting van de moeilijk heden? Voor anderen kan samenwonen inderdaad zeer lastig zyh, maar de be langen van het jonge geslacht zijn zeker niet minder belangrijk. Spr. wees verder nog eens op de vor dering van groote gebouwen en rust huizen. Ook de stryd om „Duinrust" is verloren, daar dit gebouw als marine hospitaal wordt ingericht. Een lichtpunt is, dat enkele gegoeden zich hier heb ben gevestigd. Het aantal leerlingen van de scholen is toegenomen, maar er is een tekort aan leerkrachten. Tot slot wees de voorzitter op het toegenomen aantal inbraken. By den bouw van nieuwe woningen zullen de architecten aan een doelmatige bevei liging moeten denken, daar we niet meer in Arcadië leven. Bij de algemeene beschouwingen betrok de heer Vliegen (P. v. d. A.) ook de annexatie in het geding. Bloemendaal is een typische samenvoeging van men schen, die er geboren en getogen zijn, en forensen, die veelal op Amsterdam of Haarlem georiënteerd zijn. Heeft deze oriënteering bloedzuigersgevolgen voor Haarlem? Integendeel, deze stad heeft er profijt van getrokken. In scherpe bewoordingen hekelde spreker het boek van dr. Ottenvan- ger, waarin o.a. gezegd wordt, dat Bloemendaal een buitenwijk van Haarlem is. Spr. drong erop aan, dat ieder, die in Bloemendaal thuishoort, er een woning zal vinden en dat elk verwijt, dat men op Haarlem parasi teert, onmogelijk gemaakt zal worden. De voorzitter verheugde zich erover, dat het bouwen van flats, zooals dat in Wassenaar geschiedt, in Bloemendaal ook enthousiast besproken wordt. Er worden plannen gemaakt voor woningbouw in Noord en Vogelenzang. De Rijks-Duit- schers wonen opgepakt bij elkaar. Liever zag hij ze echter verdwijnen. Wethouder Rohling (R.K.) deelde mede, dat hij verschillende verfrisschingen voor het onderwijs in petto heeft. Vooral voor het muziekonderwijs heeft hy plannen. De mogelijkheid om te komen tot een gemeentelijke H.B.S. zal worden onder zocht. Eveneens het aanstellen van een jeugdleider. Het aankweeken' van burger zin bij de jeugd is van het hoogste be lang. De algemeene beschouwingen wer den daarna besloten. Dezer dagen heeft te Parijs een be spreking plaats gehad tusschen de leden van de organisatie-commissie voor het as. wereldkampioenschap voetbal, het welk in 1949 in Brazilië zal worden ge houden. Het plan van de organisatie, zooals de commissie dit heeft vastgesteld, zal worden voorgelegd aan het FIFA-be stuur, dat over enkele maanden bijeen zal komen. Daarna zullen de uitnoodi- gingen worden rondgezonden. De wijze van organisatie der voorwedstrijden is geheel afhankeiyk van het aantal in- schrüvingen en van welke landen deze inschrüvingen afkomstig zijn. Op voorstel van Brazilië zal by een gelijk spel in een overgespeelde ontmoe ting de wedstryd worden verlengd en als dan nog geen beslissing is gevallen, zal worden verder gespee'.d tot dat een van de beide partijen een doelpunt heeft gemaakt. f5000: 10417; f'lOOO: 1463, 14419, 15275; f400; 10907, 7065, 7117, 18191, 10017, 9762, 2610; f200: 2667, 13283, 14321; f 100: 2463, 18962, 16089, 1528, 12746, 16144, 18509, 19524, 11876, 5241, 15452, 11426, 14526, 5102. (Van onzen specialen verslaggever). Het wintersche bollenland is bruin. Bruin is het riet, dat de velden dekt, bruin zijn de smalle beukenhagen, bruin is de toon van het duin op den achter grond. In den bodem kiemt het sluimerende leven der bollen, ver troetelde hyacinten onder een dikke sprei van riet, narcissen en tulpen onder een dunnere deken. Straks in Februan worden de bedden afgehaald en wagen de jonge sprui ten zich langzaam uit den grond, een nieuwe generatie, om de vorige te vervangen, die thans haar triom fen viert, bloeiend in kleur en geur in de kassen, de winkels, de wonin gen van twee werelddeelen. Overal waar de winter heerscht, in Noord- Amerika, in Scandinavië, in Enge land, Frankrijk, Zwitserland, bren gen de bloeiende hyacinten, tulpen en narcissen de zon en zoelte van Holland's lente. Zoo goed als in het vaderland zelf. Tot 1914 was ook Rusland een groot af nemer, in het bijzonder van witte hya cinthen ,die er evenals later ln Polen en Tsjechoslowakije hij voorkeur de kerken sierden. Thans heeft Zuid-Amerlka een grooter kwantum dan ooit betrokken, een experiment, dat onze bollenkweekers met spanning gadeslaan. Want slechts een deel der geëxporteerde boller» wordt geplant in parken en plantsoenen, het grootste con tingent zijn preparatuur-bollen, bestemd om op temperatuur „getrokken" te wor den; als tijdbommen zoo precies zijn aij ingesteld om op een bepaalden tijd, hetzij vroe,g hetzij laat in bloei te springen, on geacht het seizoen Maar Zuid-Amerika heeft een zoo heel ander klimaat dan de Noordelijke landen, aoodat moet worden afgewacht hoe de bollen ln het algemeen daarop reageeren zullen. In het afgeioopen jaar heeft Neder land voor meer dan 53 millioen aan bollen geëxporteerd, een beduidend hooger bedrag dan ooit voor den oor log, ofschoon het uitgevoerde kwan tum wel een derde lager was, mede doordat Engeland ditmaal weinig af nam. Met dat al sluimeren er in den geestgrond tusschen Haarlem en Leiden en tegenwoordig ook in de nieuwe cultuurgebieden tusschen Hoorn en Enkhulzen en in den Anna Paulownapolder kostbare deviezen De voorbereidingen voor de feesten na de blijde gebeurtenis in Soest- dyk nemen steeds grooter vorm aan. Uit alle dorpen in onze omgeving komen berichten binnen van comité's, die zoowel voor de groote menschen als voor de kinderen met attractieve pro gramma's zullen komen. Het zou aardig zijn, indien er eens iets origineels uit de bus kwam, want een kinderzanghulde een tocht van herauten en een getuigenis van vereenigingen kan men onderhand op één lijn stellen met het doodeenvou dige feit, dat de vlaggen uitgestoken worden. Over vlaggen gesproken. Neen, beter gezegd: over een fleurig japonnetje. Twee dames stonden voor de étalage van een stoffenwinkel en toen ik mij daar als man bij voegde, werd het drukke ge sprek plotseling in gefluister omgezet. Nietwaar, een man heeft geen interesse voor damesstoffen, tenzij hij employé )s van een concurreerende firma. Maar daar uw korrelaar goede ooren heeft en wegens zijn onbescheiden beroep nieuwsgierig- is, verstond hy toch waar het om ging en hy heeft er zijn voor deel uitgetrokken. „Ga met me mee." zei de eene d%me tot de andere, „we gaan een vlag koopen." Dat ls natuurlijk niets bijzonders in deze wintersche da gen, die voorafgaan aan het doorbreken van een nieuwe Oranjezon. Aangezien er echter een knipoogje bij de uitnoodi- ging gemaakt werd, voelde ik, dat er een wimpel aan deze vlag moest zitten. Waarom zou ik ook niet een driekleur koopen? De dames lieten haar keus val len op een zuiver wollen vlag, 2.10 bij 4 meter. De kosten waren 45 en geen punten, want dat heeft een of ander ryksbureau voorgeschreven. Terwyi de winkeljuffrouw elders het dundoek In pakte, onthulde de koopster het knio- oogje: „Hieruit haal ik drie snoezige jurken," sprak ze, „die me 15 per stuk kosten. Wat garneersel erbij en ik heb een eenig rood, een snoeperig wit en een allerliefst blauw Jurkje".... Ja, nu wilt u natuurlijk graag weten, of Ik ook een vlag gekocht heb. Maar daar laat Ik my liever niet over uit. In ieder geval behoeven mijn kinderen op een hoogen feestdag niet aan een stok te wapperen. Dat is me ook wat met die Volksher- stelsigaretten. De sigarenwinkeliers gaan 14 cent op een pakje verdienen, want de ƒ3.00, die op den gewonen verkoopprijs gelegd zijn, zijn voor liefdadige doelein den: Leuk is echter, dat handige reke naars hebben vastgesteld, dat zy geen cent winst overhouden, indien ze over den vollen verkoopsprijs omzetbelasting moeten betalen. Het ïykt me nu wel heel erg, maar dat is het niet, je bent onbezoldigd belas tingambtenaar of niet en voor de goede zaak moet je iets over hebben. Wat een tabaksbon voor een rooker is, is een archief voor een kran tenman. Door de oorlogsomstan digheden was het roemryk archief vstn ons dagblad zonder goede verbiyfplaats, zoooat schimmel, muizen en ratten zich konden dik etén aan buitenlandsche over zichten uit den tijd van den Russischen czaar, aan vigilantes, die te water raak ten en effectenkoersen van aandeelen die allang beneden het vriespunt zijn ge daald. Zooveel mogelijk hebben wü ge tracht er een stokje voor te steken, 'doch we zijn nu zeer ingenomen met de keu rig op jaartal staande meterslange rijen ingebonden jaargangen, die in een stel ling met vier étages zyn ondergebracht. Ook het personeel is dit, zy het niet op stellingen, maar daarover hoort u bin nenkort nog meer. Mien kan al trekkende aan een pijp, waaruit geurige mixture-wolken opsty- gen, met welbehagen kijken naar dien archiefrijkdom. De oudste couranten da teeren van 1876, toen de Nieuwe Haar lemsche Courant nog een driemaal ln de week verschijnend blad was. Er staan al advertenties in van firma's, die nu nog adverteeren, hoewel we moeten beken nen, dat ze heel wat meer moeten be talen. Maar die annonces stammen ook uit een tyd dat een rookworst 45 cent, een mooie zeemleerenlap éen dubbeltje, een flesch prima advocaat een gulden en een mud cokes '50 cent kostten. Hoeveel regels zouden er in al dia jaargangen niet geschreven zyn door journalisten, die telkens weer den harte- klop van den modernen tijd aanvoelden, die op de gevaren wezen en de middelen om ze te trotseeren, zwart op wit zetten. En dan doet het eigenaardig aan, in 1878 te lezen, dat er een toenemende verwil dering onder de jeugd te constateeren is en dat een hoofdartikelenschryver de oppervlakkigheid van de menschheid hekelt. Zouden we de jaargangen bezit ten van de dagen van het Parady's af dan konden we ongetwijfeld concludee- ren, dat de historie met den appel de eerste aanleiding voor den hoofdredac teur was, over deze onderwerpen te schrijven. Vrijdag 24 Januari: Stadsschouwburg: Het vrije tooneel met „Per Luchtpost", 8 uur. bioscopen: Apotheken: De nachtdienst der aP°' theken wordt tot er» met 25 Januari waar genomen door: Bosch en vaartapotheek, B. en V.straat 26, tel. 13290; Apotheek Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500; h Remmers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181» telef. 23821. ZiekCnvervoer: Fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel. 11990 en Margriet, Turf markt 10 rd, tel. 21400 (dag en nacht). voor ons verarmde vaderland. Bloem bollen ls een luxe artikel en over het algemeen is men in het buiten land niet zoo gretig meer om ae af te nemen. De Nederiandsche kweekers voeren echter een krachtige propa ganda. „Bloemen brengen vreugde" roepen hun bonte affiches in alle ta len. En Inderdaad heeft de wereld meer dan ooit behoefte aan die sim pele levenevreugd, waarvan ln eiken Nederlandschen bloembol 'n dosis ver pakt zit, gelijkelijk voor iedereen. Nog kent dit Nederiandsche product geen concurrentie. Ofschoon oorspron kelijk niet inheemsch, maar voor hon_ derden jaren uit het Oosten, uit de Le vant en den Kaukasus naar ons land gebracht, vond het aan den duinvoet den idealen teelgrond, den waterstand, het klimaat en de "behandeling, welke het thans als een cultuurproduct van de eerste orde aan de wereld kunnen aan bieden. Daar heeft een lange reeks van kweekersgeslachten aan ge-arbeid, de eeuwen door. Zoo is het typische bollen landschap gegroeid, de regelmatig ver deelde velden, door water en hagen ge scheiden en overal de droogschuren, recht-toe recht-aan met hun strakke rijen van hooge vensterdeuren boven elkaar, niet mooi, maar toch markant, de waarmerken van de streek. In een korte reeks van jaren is daarnaast een tweede bollenland gekomen: de Anna Paulownapolder en de Streek tusschen Hoorn en Enkhuizen. Het aantal soor ten tulpen en narcissen, dat geleidelijk aan is veredeld en gekweekt, loopt thans in de tienduizenden; daarentegen vor men de hyacinten een zorgenkind, zij degenereeren: van enkele honderden soorten zoo'n halve eeuw geleden, telt dit bolgewas er misschien nog maar een vijftig. Al die tienduizenden soorten tulpen en narcissen zijn de vrucht van ex perimenteeren en cultlveeren, rusteloos maar door. Telkens nieuwe en steeds fraaiere soorten werden verkregen door hybridiseeren of kunstmatig bestuiven, door kruising dus, maar heel vaak ook door „verloopen" van het gewas, door een speling der natuur, die door den kweeker onmiddellijk wordt uitgebuit en verder ontwikkeld. Het toeval of Juister gezegd de onuitputtelijke fan tasie der natuur zelf helpt dus een handje. Het gaat onze bollencultuur maar indirect om de bloemen, voor alles om de meest volwaardige bollen voor export en vermeerdering van het ge was. Wie ln het voorjaar de velden ziet bloeien en mocht meenen, dat al die bloemen ijverig werden geplukt voor winkels en bloemenstalletjes, ver gist zich. Slechts een zeer klein per centage komt ln de vaderlandsche vaas jes terecht, het overgroote deel van dien grandiozen bloei wordt zonder meer vernietigd, bestemd voor den mesthoop. De kelken der bloeiende tulpen en nar cissen worden zoo hoog mogelijk afgesne den, de bloemtrossen der hyacinten een voudig schoongeritst. de bloempjes of na gels als levende, tot sterven gedoemde con fetti op hoopen gegooid langs 't veld. Want niets mag den wasdom van den hol belem meren. Zoo'n bloembol kan 'n ouderdom bereiken van wel 40 jaar en dan nog, zij het armetierig, in bloei schieten. Rijp en volwaardig voor den export zijn zij echter na ongeveer drie Jaar. Na het rooien wor den er dan de beste uitgezocht voor de vermeerdering. Bij hyacinten geschiedt dit door kruisen, het toebrengen van drie overlangsche sneden in den bodem van den bol, waarbn de nieuwe kernspruit wordt vernietigd of door het hollen met een holT lepeltje of een omgebogen mesje, een zg- Van der Laantje, van den bolbodem. Hier door komt de levensdrang den Jongen ok selknoppen in de schubben ten goede of brengt in het. laatste geval nieuwe oksel knoppen of toevallige oogen tot ontwikke ling. In het najaar gaat zoo'n drachtige hol weer den grond in en groeien uit die okselknoppen wel een 40 tot 50 nieuwe bolletjes. Bij de tulpen en narcissen be hoeft de ménsch niet ln te grijpen, maar gaat de vermeerdering op natuurlijke wijze door klistervorming uit de z.g. top per- of moerbollen, die daartoe worden uit gezocht. De jonge bollen hebben twee tot drie Jaar noodig om zelfstandig tot bloei komen en dan weer drie jaar om op hun beurt tot volwaardige exportbollen te rijpen.. Zondag 25 Januari SDWVolendam KFC—HBC Velsen—DWV KinheimDEM DSSDCO BSMVIC NAS—Wilhelm. V. WE—ASR HFC—TYBB SJCLugdunum VVSBTeylingen Lisse—LDWS Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart (dus niet in enveloppe) aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N 2- Voorburgwal 6573, Amsterdam. Gisterochtend tien uur werd in de O. L. Vrouwekerk te Hilversum een plech tige H. Requiemmis opgedragen voor den heer C. Slewe, directeur van „De Volkskrant". Mgr. J. G. van Schaik, ge heim-kamerheer van Z. H. den Paus en adviseur van het R. K. Werkliedenver bond in Nederland, celebreerde het H» Misoffer. Als diaken en sub-diaken fun geerden resp. dr. Olierook, censor van „De Volkskrant" en drs. Th. Zwartkruis, leeraar aan het Seminarie Hageveld» Het zangkoor voerde de Gregoriaansche Requiemmis uit. De absoute op het kerkhof verrichtte pastoor Th. H. G» Bremer van de O. L. Vrouweparochie met assistentie van dr. Olierook en drs- Zwartkruis. De heer J. Nieun enhuis sprak namens ae familie een woorct van dank tot de talrijke aanwezigen. Een groot aantal kransen van het personeel van „De Volkskrant" en verschillende R. instellingen en vereenigingen dekten de baar. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de heer J. M. Lücker van de hoofd redactie van „De Volkskrant", alsmede de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B., Dré de Wolf, secretaris, J. v» d. Akker, bestuurslid en de heer Jos. Zwanikken uit Hilversum en C. de Rooy, inspecteur van „De Volkskrant"» Als vertegenwoordigers van het bestuur van de Nederiandsche dagbladpers waren vertegenwoordigd de heeren O. Dosker. G» Bodewes en mr. Steketee. Van de dag" bladdirecteuren zagen wy de heeren J» J, W. Boerrigter (De Tijd), J. HIM (De Maasbode), C. Drabbe (Het Binnen hof), F. Oremus (O.KD.i, Baas 'Natio nale Rotterdamsche Courant), Stray" (Nieuwe Courant), A. v. 't Veldt (Gooi en Eemlander), C. Vlot (Gooische Klan ken) en N. v. d. Drift (rayondirecteur van de Waarheid)van de katholiek® Nederiandsche dagbladpers mr. W. Hui' genen en pater Nuy S.J.' namens de Katholieke Algemeene Werkgeversver- eeniging drs. A. H. M. Albregrs. (Jit het Gooi waren aanwezig de heeren Fr. Beu* deker, wethouder van Hilversum, dr. J* Gieskes, directeur N.S F„ mr. Fr. J. Stra" ter, voorzitter van de Katholieke raads fractie, G. Groothoif. voorzitter K.V P* Hilversum, C. Wu'ooe, Hilversum en Slaghek. Bussum, var de St. Adelberts* vereeniging „Het Gooi.' Namens Stichting Katholieke Radio-Omroep d® heeren P. A. N. Speet, directeur, en A- van Oorschot, bestuurslid. Dinsdag werd te Alkmaar de derd® smedendag gehouden van den R-K.S®- in Noord-Holland. Vertegenwoordig waren de kringen 't Gooi, Haarlem, Ca® tricum, Alkmaar en Hoorn, terwyl 111 Amsterdam, waar plannen voor de °P richting 'van een kring bestaan ook en kele leden aanwezig waren. De bondsvoorzitter, de heer G. Aldefs uit Haarlem, sprak het openingswoor wijzende op de taak van de koenen bedrijfsgemeenschap. Hij was van- 00 0 deel dat de vakgroep, als zijnde ee stichting van den bezetter, weer dient verdwijnen en de standsorganisah weer het werk moeten hervatten. Rector C. M, Broers, algemeen a° - seur van de standsorganisaties, hield betoog over de noodzakelijkheid van principieele organisatie, om de gee£Lp lijke goederen van beschaving en cuh" ook in het zakenleven en in het Publ e0, rechtelijk bedrijfsleven te waarb°r5ed. Drs. W. J. Vlék, secretaris van de Kath. Middenstandsbeweging wees v volgens op den nieuwen koers, dien j, beweging na de bevrijding is inges a^ door de vereeniging van alle standg®u ten in één groote organisatie met a der derlyke secties voor de behartiging vakbelangen. t p» De architect Valk uit Vught sPr aflJ- de lunch over de veredeling van bacht. Hij wees om. op de betee van het ambacht in het verleden jjj de Nederiandsche cultuur en oph i^ng' Amerika en Canada groeiende be ^g, stelling voor de producten van b derlandsche ambacht, die men f reert boven bet industrieproduct den loopenden band. Amsterdam, 22 Aand. Walvischvaart mogen zie» geregelde belangstelling verbf uit ,t worden tegen oploopende koersei ^eer markt genomen. Vandaag wer 0prw pet. meer betaald op 107t^qo tersbewijzen verwisselden op arict eigenaar. De geheele aandeelen odat e trouwens iets opgewekter, .VYee0 lichte verbetering intrad. -def"' Olie bleef op 356 totaal on've cpei^ Cultuuraandeelen boekten vaarti"flep koersavances. Op de Scheep gist6.-, werden de koersverliezen v gij p weer grootendeels te niet g®'? 0nder dustrieele aandeelen was a eveneens beter. sted^Letü Op de obligatiemarkt w?s.„tngen voor de te converteeren leeI luier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2