E' buurtpolitiek in nabije oosten Nieuwe berekening voor den levensstandaard BOEKHOUDING VAN EEN TYRAN r EENZAAM VERZET Kostprijs op basis van vervangings waarde toegestaan Himmler blijkt een pedanterig burgermannetje NIEUWE BONNEN rY DONDERDAG 23 JANUARI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT SU. Het belang van het verdrag tusschen Turkije en Transjordanië Clandestiene distilleerderij ontdekt EXPLOITATIEPLAN VOOR SCHIERMONNIKOOG Internationale bidweek Amerikaansche soepen naar Duitschland Hitier en een blikje sardines AMBASSADEUR IN PEKING SACRISTIE AFGEBRAND Kluis met H. Vaten onbeschadigd Beschuldigingen vervallen verklaard Handel met Britsch- Amerik. zone Zweedsche prins in ons land j*°nan ujj den ®zettin gs t ijd (Wordt vervolgd ORGIE *?ER 3 AhGOPA T-U RKU E eT tHtWAft RyZALt*. A" MEKKA E D AN GO. ARABISCHE MEM' fEBYTHW I IMMMI HieT-VA&raTAAHDl woesTu«ciPe*« i vAsre Gomzc* AA&OA.O-1» MtKM APggRWtG Turkije zijn als het den steun van Groot-Syrië, dat van de allergrootste beteekenis is voor de oliewinning in het Nabije Oosten, achter zich had. Trouwens, de Turksche diplomatie ls Toen koning Abdoellah van Transjordanië enkele da gen geleden van een vier- daagsch bezoek aan Turkije in riJn hoofdstad Amman terug keerde, bracht hij een verdrag van vriendschap tusschen dat land en het zijne mee. Om ver schillende redenen is dat verdrag belang. De eerste is dan wel, dat het een nieuwe illustratie vormt van de Turksche politiek ^en opzichte van de Arabische staten. Onder het bewind van den Spoten, wel eenigszins autori- teuren hervormer en vernieuwer, Kemal Pasja Ataturk, verloor ■hen alle belangstelling voor de gobieden, die vroeger het Otto- dtaansche rijk hadden gevormd. Men legde het oude af en richtte spndacht en inspanning op het nieuwe, jonge, moderne Turkije. Ofschoon deze hervorming nog ni(vt op alle punten is doorge voerd, kan men zeggen dat het nieuwe Turkije er nu is en zoo vel aandacht en kracht zijn Vrijgekomen, dat men weer zin heeft gekregen in een terugwin den van de vroegere macht in het Nabije Oosten, zij het niet de de macht van heer en gebieder, doch slechts die van machtigen bond genoot. Niet alleen echter zijn het his torische overwegingen die hiertoe leid den, maar ook, en wel meer, onmiddel lijke politieke noodzakelijkheden. De Russische dreiging immers heeft na den °°rlog aan kracht gewonnen: de Dar danelles Turkije's kostbare strategisch. Politieke schat, zijn het mikpunt van Sovjet-aanvallen, en aan den anderen kant van het land roeren zich de stam den, die aan de Zuidrussische verwant rijn en daarbij, op Instigatie en met steun ongetwijfeld van Moskou, aan sluiting zoeken. Turkije moet dus steun riieken, ook bij zijn naaste buren. en andere noodzakelijkheid wordt geschapen door het bestaan van de Arabische Liga, waarin Egypte de leiding heeft. Wil Turkije een rol van belang spelen temidden van de Arabische staten, dan moet het vlug zijn. Het kan biet meer, zoo als voorheen, gedesinte resseerd lijken, want de betreffende landen hebben staatkundige zelfstandig- beid verworven, voeren een eigen politiek en beloven tot bloei te geraken door Amerikaansch en Europeesch kapitaal, dat hun olierijkdom in exploitatie brengt. Nu deze staten ieder afzonderlijk, en de Liga als hun gezamenlijk orgaan, pas aan het begin staan van een nieuwe pe riode, kan het reeds gevestigde Turkije, nog zonder ook maar een veer.te laten, binnendringen in hun kring; over eeni- 6en tijd kan, dat wellicht niet meer. Koning Abdoellah verklaarde te An kara aan journalisten: „Het is mijn V'ensch, de gansche wereld van den Islam, Arabisch of niet, met in begrip van Turkije, Afghanistan, Iran, Noord-Afrika en ook het Indische Pahi- stan, in één harmonisch geheel veree- nïgd te zien, daar al deze landen één familie zijn." Een uiting die teekenend is voor de breedste bedoelingen van de Arabische Liga, en die tevens aangeeft dat er voor de Turken op dit oogenblik Wel mogelijkheden zijn om aan hun toe nadering tot dat „harmonisch geheel" voorwaarden te verbinden, die, ingewil ligd, voordeelen zijn en den voorrang hihouden. Van belang is het verdrag ook om een stidere reden, en wel omdat het, met de Turksch-Iraksche overeenkomst van Verleden jaar lente, de eenige officieele band tusschen Turkije en een der Ara bische staten is. Irak en Transjordanië Worden namelijk verdacht van ernstige Uitbreidingsplannen, die men aanduidt ais het streven naar een Groot-S.yrië. Rit zou dan Syrië, Irak, Transjordanië eh eventueel de Arabische stukken van een mogelijkerwijs te verdeelen Palestina ribvatten, en de regeering zou gevoerd gorden door een lid van de Hasjemiten- dwiastie, welke momenteel in Irak en ri'ansjordanië heerscht. Onnoodig op te merken, dat men daar bi Syrië niet veel voor voelt. Wel is het volk er ingenomen met de gedachte dat ij uitvoering van zulk een plan Syrië vri-groot zou worden met gebieden, die in de geschiedenis al eerder toe be hoord hebben, maar het wil dan toch bet bestuur daarvan in Syrische han den leggen en een republikeinschen V°rm geven. Men is er nu niet volmaakt ~®her van, dat bij Abdoellah's visite aan Ankara de Groot-Syrië-kwestie onbe- Priiken is gelaten. Indien het verdrag p samenwerking op dit punt zou hhouden, zou Syrië, tusschen Turkije en transjordanië gelegen, er inderdaad Wal ijk aan toe zijn. Het is evenwel duidelijk, dat op deze wijze de entrée der Turken te midden van de Arabische geloofs- |riiooten weinig zou worden toegejuicht, riialve Syrië zelf zou met name Egypte tegen opkomen. Dit heeft er im- reeds eenigen tijd geleden in contact getreden met de regeeringen van Syrië en Egypte. En wellicht is slechts -de voortvarendheid van koning Abdoellah oorzaak van het feit, dat hij nummer twee is van de landen waarmee Ankara een verdrag sloot. Met Syrië moet Turkije toch ook vroeg of laat wel tot een ver drag komen. Want tusschen deze staten bestaat nog altijd het geschil over Alexandrette. In 1938, toen Frankrijk Syrië nog als man daatgebied bestuurde, weid, na veel vij ven en zessen, die havenstad door den Volkenbond bij Turkije gevoegd. Na het verkrijgen van de onafhankelijkheid er kende Syrië deze beslissing niet en dit verhinderde langen tijd de erkenning van de regeering van den nieuwen staat door Ankara. Vorig jaar kwam deze erkenning toch af, toen men van beide kanten goedgevonden had, dat de zaak in den doofpot ging. Wellicht is de vriendschap met Transjordanië voor de Turken onder meer een soort stok ach ter de deur om Syrië tot inschikkelijk heid aan te sporen. Een derde reden, die het verdrag een eenigszins bijzondere kleur geeft, is dat er een versterking in schuilt van Transjordanië tegen Joodsche aspi raties in zijn richting. Terwijl het hun reeds alle moeite kost een deel van Pa lestina tot Nationaal Tehuis in te rich ten, eischen sommige Joden ook stukken van Transjordanië op, streken, die oud tijds aan hun volk hebben toebehoord. Weliswaar staat deze eisch niet op het huidige verlanglijstje der officieele Joodsche instanties, maar hij duidt min of meer aan, waarheen een mogelijke uitbreidingslust van Palestina uit zich zou richten. Met aan den eenen kant de Arabieren, die niets meer zoozeer verafschuwen als een Israëlitisch bin nendringen in de Ismaëlitische wereld, heeft Transjordanië zich voorloopig ook van den Turkschen steun in dezen ver zekerd. De laatste officieele handeling van den Amerikaanschen minister van Buitenland, sche Zaken, James Byrnes, voor zijn af treden. was de onderteekening der verdra gen met Italië, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. Bovenstaande, per radio over gebrachte foto toont de onderteekening van het Italiaansclie verdrag door Byrnes. Links Arthur Vandenberg; rechts: senator Tom Connally In samenwerking met de Rijkspolitie heeft de C.C.D. in Harenkarspel een clandestiene distilleerderij ontdekt. Over verschillende verdiepingen van de wo ning van den heer B. waren de appara ten verborgen. Een gummislang, die in één van de kamers uit het plafond kwam, was aanleiding tot een huiszoe king, waarbij naast apparaten een aan tal flesschen met dubieuzen inhoud in beslag werden genomen. Gelijk bekend is, behoorde voor den oorlog het grootste gedeelte van het Friesche eiland Schiermonnikoog in eigendom toe aan een buitenlander van Duitsscl.e nationaliteit. Fa de be vrijding zijn op grond van het besluit venandelijke vermogen diens eigen dommen hier te lande overgegaan op den Staat der Nederlanden Het heeft een punt van overweging uitgemaakt wat met dit nieuwe staats bezit moest geschieden. Thans is het be sluit gevallen, dat het eiland voorloopig staatseigendom zal blijven. In verband hiermede is het beheer met ingang van 1 Januari van dit jaar door het Nederland- sche Beheersinstituut overgedragen aan den dienst der domeinen, bij welken dienst ook reeds de van oudsher bestaande eigendommen van den staat op het eiland in beheer waren De minister van Financiën heeft een commissie ingesteld, die een uitgewerkt plan met begrooting voor het eiland en de uiteindelijk, eigendom- en beheersver- houdingen zal opstellen. Tot voorzitter van de commissie is be noemd mr. H. P. Linthorst Homan, Com missaris der Koningin in de provincie Friesland. Intentie voor VRIJDAG: Bekeering der Joden en der Mo hammedanen. Het restant van de na de bevrijding door de S.H.A.E.F. geleverde gedroogde Amerikaansche soepen waarvan een gedeelte in de binnenlandsche consump tie is opgenomen is aan het Engelsche ministerie van Voedselvoorziening ver kocht met bestemming voor de Britsche zone in Duitschland. Deze soep bleek niet te voldoen aan den smaak van het Nederlandsche publiek. Op uitnoodiging van prof. mr. P. S. Gerbrandy, maakt sinds j.L Zaterdag mr. H. J. Ewoudt Vermeulen deel uit vaii het comité „Handhaving Rijkseen heid." hiers alle belang bij geen onnoodigen concurrent voor de leidersplaats toe te ri En zulk een concurrent zou zeker (Van onzen Berlijnschen correspondent). BERLIJN, 18 Januari. Onder de paperassen, die in Himmlers werkkamer werden gevonden, bevond zich een kaartsysteem, dat het karakter van den voormaligen „Reichsführer SS" in een wel zeer zonderling licht plaatst. Dat iemand een kaartsysteem aanlegt van zijn zakenrelaties, van zijn biblio theek of zelfs van verjaardagen, is niets bijzonders, maar welk normaal mensch zou op het denkbeeld komen de cadeau tjes, welke hij bij verschillende gelegen heden krijgt of geeft, te registreeren? Welnu, Himmler op één na de mach tigste man in het Derde Rijk had aparte kaarten laten drukken met ru brieken, waarin nauwkeurig werd aan- geteekend, wat er alzoo op het gebied van zijn particuliere relaties in- en uit ging. Over deze intieme boekhouding van Heinrich Himmler heeft onlangs een Duitsch tijdschrift interessante bijzon derheden medegedeeld, die als wellicht geen andere documentenpublicatie den geweldenaar van den laatsten zweem van luister berooven en hem ontpoppen als een pedanterig burgermannetje. De stapel kaarten, groene voor de ge schenken, die Himmler gaf en roode voor de cadeaux, die hij ontving, was vijftig centimeter hoog. Maar het roode sta peltje was slechts 9 c.M., het groene daarentegen 41 c.M. dik wat al geen bijzonder gunstig licht werpt op de be mindheid van den grooten man. De hoe_ veelheid chocolade en bonbons, die hij in den loop der jaren thuis gestuurd kreeg, bedroeg slechts een vierde van het kwantum, dat hij zelf aan zijn gunste lingen ten geschenke gaf. Grijpen we er een van de groene kaarten uitZij vermeldt den naam van Peter Menthe. geb. 25-1-88. Behalve het particu lier adres en het telefoonnummer, waar. onder de betreffende op het Luftgau-Pro- paganda-Amt Berlijn is te bereiken ver meldt de kaart dat hij gehuwd is met Ilse, twee kinderen heeft in het leger den rang van luitenant-majoor en in de SS dien van Oberführer bekleedt. Himmler's relatie tot Menthe berust niet op vriend schap of verwantschap doch uitsluitend op de positie van Menthe in de SS en klaarblijkelijk is verzuimd op de kaart aan te geven volgens welken graad van intimiteit hij moet worden aangeschreven. Achtereenvolgens ontvangt Menthe gedu rende de jaren 1940 tot 1944 op zijn ver jaardag een plaatwerk van de eedafleg ging, een boek over Tibet, een gipsen beeldje van een SS-vaandrig en een twee de boek over Tibet. Op 25 Jan. '45 krijgt Menthe niets. Waarom niet? Een no titie op de kaart ontsluiert het geheim „Als SS-Oberführer Menthe voor zijn ge schenk niet bedankt, geen geschenk meer!" staat er in machineschrift te lezen en met potlood is er onder gekrabbeld: „Hij heeft nooit bedankt!" De meeste cadeaux heeft Goering ge kregen. wat den BUksluehtmaarschalk niet bewoog tot eenzelfde vrijgevigheid: de roode kaart van vriend Hermann bleef leeg. Niettemin schrijft de groene kaart voor, dat deze onmisbare relatie in de briefwisseling moet worden aan gesproken met „Mein lieber Parteige- nosse". Onder de rubriek „Opmerkin gen" staat een eenzaam uitroepteeken, waarvan de beteekeni^ wel altijd een geheim zal blijven. Na Goering werd de Rijksvrouwenleid- ster KlinlceScholz het rijkst bedeeld. Bij de een of andere feestelijkheid kreeg zij voor haar uniformhemd een paar SS- monchetknoopen, maar voorts bijna iede. ren keer een stuk Delftsch blauw, waar van zij aan het eind van den oorlog on getwijfeld een heele collectie in haar bezit moet hebben gehad. De verhouding tot dr. Ley den leider van het Duitsehe Arbeids-Front. schijnt nogal aan veranderingen onderhevig te zijn geweest. Ley is volgens de rubriek „Anrede" weliswaar „Lieber Parteigenos, se" (dus een graadje minder dan Goe ring). maar de verrassingen die hij op zijn verjaardag ontvangt, zijn tamelijk mager. In 1937 stuurt Himmler hem een boek „Luzifer's Hofgesinde". Of Ley toen kwaad en grof is geworden, weten we niet. maar het lijkt er wel wat op want de volgende twee jaren krijgt hij niets. In 1940 en 1941 is het weer „dik aan", al thans te oordeeien naar de verjaardags- geschenkenschilderijen (bloemstukken) Dan valt Robert Ley voorgoed in onge nade. In 1944 krijgt hij nog wel een ge schenk niet eens op zijn verjaardag, doch zoo maar op een dag in Mei maar dat is bedoeld als grap: Himmler zendt den drinkebroer en zatfap Ley een flesch Vitaborn een alcoholvrije drankDat beteelcent het 'definitieve einde van de vriendschap tusschen beiden. Mevr. Tilde Hintereicher een kennis weduwe, wordt aangeschreven met „Du' en „Liebe Tilde", dienstrang geenerlei bij zondere aanteekeningenparticuliere re kening (alles volgens de kaart), schijnt een groote plaats in Himmler's hart in te nemen. Zij heeft twee kaarten vol ge schenken: roode wijn. dassen, levensmid delen en stoffen. Op 'Kerstmis 1939 krijgt zil het boek ..Hitier, zooals hem niemand kent" alsmede een gans; in 1942 krijgt zij weer een boek: „Hitier in het Oosten" eneen blikje sardientjes. Bij de keuze van rijn geschenken vertoonde Himmler een bijzondere voor liefde voor het boek „Dschinghis Khan"; het wordt in het kaartsysteem aange geven met de afkorting „Dsch. K." Daarentegen komt Hitiers „Mein Kampf" slechts zelden voor; iedereen werd ge acht het in zijn bezit te hebben. Franz Seldte, de vroegere leider van den Duitschen Frontsoldatenbond „Stahl- helm" en latere minister van arbeid, ontvangt in 1939, als de Poolsche slag velden en steden dampen van het bloed van tienduizenden Poolsche soldaten en burgers, een toepasselijk geschenk: een plaatwerk „Doodendans in Polen". Een SS-Standartenführer Schleif krijgt het_ zelfde boek, maar bovendien vier ree pen chocolade; Seldte moet den „Doo dendans" maar zonder chocolade ge nieten. Zooals alle tyrannen met een kleine ziel schenkt Himmler graag zijn eigen portret. Eens vereert hij er een mevr. Anna Schnabel mede, samen met een halve gans. En wat doet de domme me vrouw? Ze bedankt voor de' halve gans, maar verzuimt te bedanken voor het portret! Het gevolg? Nooit een geschenk meer! Gedurende de laatste oorlogsjaren is Himmler zeer zuinig met koffie en thee. Wie twee pond koffie krijgt, moet al heel hoog in de gunst staan. Op elk pond koffie komen ongeveer vijf Dschinghis Khans! Seyss-Inquart heeft maar één ge schenk op zijn kaart; een stel pronk, kleeren van een Bückeburger boer. Hield de Rijkscommissaris er een kleeder- drachtenverzameling op na? Ieder mensch, zelfs de volmaaktste, heeft zijn gebreken en eigenaardigheden, die een weerspiegeling zijn van zijn inner lijk leven, van zijn geest en karakter. De intieme boekhouding van Himmler is een bewijs van 's.mans bekrompenheid van geest, welke een fel contrast vormt tot zijn aanmatigend uiterlijk. Heinrich Himmler, eens de schrik van half Euro pa, staat plotseling voor ons; een zieli ge knoeier in een te kort hemd en op pantoffels. Eén vraag tot slot; zou de man, die zijn cadeautjes registreerde, met evenveel zorgvuldigheid boek heb ben gehouden van de doodvonnissen, die hij in schier eindelooze voortzetting ge durende de twaalf jaren van zijn macht voor zijn rekening heeft genomen? E. JAN STOFFELS. Bij K. B. is F. C. baron van Aersen Beijeren van Voshol benoemd tot H. M.'s buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur by de republiek China. Voor den komenden wedstrijd tegen Cambridge, op de Theems, is de ploeg van Oxford met de training begonnen. De boot passeert de geopende sluis te Iffley In aansluiting op Je door den minister van Economische Zaken belegde perscon ferentie heeft de minister schriftelijk eenige op die conferentie, nog niet be handelde, vragen, beantwoord. Wij ont- leenen hieraan het volgende; Ten aanzien van liet calculeeren der kostprijzen op basis van vervangings waarde kan worden medegedeeld, dat binnenkort algemeen zal worden toege staan de vervangingswaarde voor wat binnenlandsche grondstoffen en producten betreft, toe te passen. Ten aanzien van de buitenlandsche producten en grond stoffen kan dit nog niet worden toege staan i.v.m. de onzekerheid, die op dat gebied nog t.a.v. de prijzen heerscht. Overwogen wordt in hoeverre het moge lijk is, de vervangingswaarde geheel of gedeeltelijk hij de afschrijvingen op duur zame productie-middelen toe te passen. De vraag was gesteld, op welke basis de berekening ad 180 procent voor het levenspeil der arbeiders in vergelijking tot het vooroorlogsche niveau samengesteld is. Dit is, aldus de minister, geschied t.a.v. prijzen van 1938 voor een goede renpakket incl. diensten, samengesteld overeenkomstig de resultaten van een budgetonderzoek bjj arbeidersgezinnen in 1935/36. De thans niet verkrijgbare goederen zijn hieruit weggelaten. Daar deze basis uiteraard verouderd is, is het C.B.S. op het oogenblik doende een nieuwe berekening op te stellen. Met betrekking tot den handel met Centraal- en Oost-Europa werd opgemerkt, dat op het oogenblik handelsovereen komsten zijn afgesloten o.a. piet Polen, Joegoslavië. Tsjechoslowakije, Zwitser land, terwijl ook met Rusland, alsmede met de Russische zone in Duitschland contact is opgenomen. Met de productie van utility-artikelen. aldus de minister in antwoord op een desbetreffende vraag, is men begonnen in den sector glas. en keramische industrie. Voor de houten huishoudelijke artikelen zijn de plannen vrijwel voltooid. In Iets minder ver stadium bevin den zich de plannen voor de metalen huishoudelijke artikelen. In den textielsector wordt hard aan de uitvoering van het systeem gewerkt, terwijl het bij de schoenenindustrie in overweging is. In den meubelsector werkt reeds sinds eenigen tijd een dergelijk svsteem. Straffere maatregelen op dit ge bied zijn noodig gebleken en worden dan ook overwogen. Het ls niet juist, dat bij de prijs politiek doelbewuste saneering wordt toegepast door het drukken der prijzen Daar echter slechts rekening met effi ciënte bedrijven wordt gehouden, kun nen slecht geleiden resp. met hooge kos ten werkende bedrijven in moeilijkheden komen. Hier neemt de prijsbeheerscbing eenigszins de taak over, die vroeger de concurrentie had. In den afgeloopen nacht is brand ont staan in een der sacristieën van de R. K. kerk te Bergen (NE.). De brand werd ontdekt door den pastoor, toen deze om half vijf in de kerk kwam. Hij alarmeer de terstond de brandweer uit Alkmaar en Bergen, doch deze konden niet ver hinderen, dat de beide sacristieën af brandden. Zfj konden echter uitbreiding tot het kerkgebouw voorkomen. Nage noeg alle paramenten en de vaandels der parochieele vereenigingsn gingen verloren. De kluis, waarin zich de Hei lige Vaten bevinden, bleef betrekkelijk onbeschadigd, doch kon tot dusver nog niet geopend worden. Het tribunaal in Arnhem heeft den directeur van het Nederlandsche Open luchtmuseum, den heer S. J. Bouma, te gen wien een heele reeks beschuldigingen van onvaderlandlievend gedrag waren ingebracht, in een uitvoerig gemotiveerd vonnis niet schuldig verklaard. BONKAARTEN KA, KB, KC 701 (strook no. 3) 573 algemeen 375 gr. zachte zeep 57i algemeen 2 eieren 575 algemeen 500 gr. sinaasappelen 576 algemeen 500 gr. suiker, boterham- strooisel of 1000 gr. jam, stroop enz BONKAARTEN KD, KE 701 (strook no. 3) 583 algemeen 375 gr. zachte zeep 583e reserve 375 gr. zachte zeep 58—4 algemeen 2 eieren 585 algemeen 1000 gr. sinaasappelen 586, 587 algemeen 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel of 500 gram jam stroop enz. BONKAARTEN MA, MD 701 (strook no. 3) 574 suiker 375 gr. suiker, boterham- strooisel of 750 gram jam, stroop enz. TABAKSKAARTEN ENZ. T 67 2 rantsoenen tabaksartikelen V 68 200 gr. chocolade en/of suikerwerk X 67 2 rantsoenen tabaksartikelen X 68 150 gr. chocolade en/of suikerwerk Wanneer op de voor 2 eieren aange wezen bonnen 574 en 584 algemeen niet onmiddellijk kan worden afgele verd, dient het publiek deze bonnen bij zijn handelaar voor in te leveren, waarna aflevering zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. De bonnen 575 en 585 algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk 29 Januari a.s. door het publiek bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd, waarna aflevering zal ge schieden naarmate de aanvoer plaat» heeft. Van de tabakskaart is thans nog 1 bon voor 2 rantsoenen aangewezen. Op 30 Januari as. zal nogmaals een bon voor 2 rantsoenen worden bekend gemaakt. De volgende bonaanwyzing voor suiker en versnaperingen zal op Donderdag 6 Februari plaats vinden. Naar wij vernemen, zou een groote ma te van overeenstemming bereikt zijn bij de onderhandelingen tusschen de Neder landsche regeering en de Britsch-Ameri- kaansche delegatie inzake het zenden van Nederlandsche grondstoffen naar en voor bewerking in Duitschland. Ook zou men tot overeenstemming zijn gekomen over vereenvoudigde procedures voor den handel tusschen Nederland en de Britsch- Amerikaansche zone. Een Amerikaansche bron meent te weten, dat als gevolg van het zich terugtrekken van het militair* bestuur uit het geheele beheer over hei handelsverkeer „de 14 handelingen, dii voordien vereischt waren om een handels transactie af te sluiten, gereduceerd zuL len worden tot slechts enkele." Naar verluidt zouden van Nederlandsche zijde aan de Britsch-Amerikaansche dele gatie voorstellen geopperd zijn betreffende het gebruik van Nederlandsche havens voor het transitoverkeer naar Duitsch land Deze voorstellen zouden rekening houden met de schaarschte aan buiten landsche valuta in Duitschland. De beslissing erover zou echter niet tij dens de thans te 's-Gravenhage loopende conferentie kunnen worden genomen. Prins Gustaaf Adolf, hertog van Vaes- terbotten, sergeant van den Zweedschen kroonprins, arriveerde Woensdagavond met de Scandlnavië-express op het sta tion te Amersfoort. Prins Bemhard stond op het perron om zijn gast, die korten tijd op uitnoodiging van den prins in ons land zal vertoeven, te begroeten. Weergalooze divisies. Vliegtuigen met bananen voor een lerschen dichter. Een U.N.O.-vlag. Weergalooze gevechtsapparaten met bliksemsnelle beweeglijkheid" zullen de Amerikaansche infan- terie-divisies van de toekomst zijn. Meer dan het drievoudige van de vuurkracht van de bestaande eenheden zullen rij zelfs bezitten. De pantserstrijdkrachten zullen in gelijke mate worden versterkt. Dit alles heeft generaal Devers, die in den oorlog commandant van een Amerikaansche legergroep in Europa was, in een mededeeling onder het on derhand bekende devies „Indien gij den vrede wilt. bereidt U dan ten oorlog" bekend gemaakt. In alles, aldus die optimistische gene raal, is rekening gehouden met de lessen van den laatsten oorlog, alsmede met 't atoomtijdperk van de toekomst. De oor- logsssterkte van een divisie zal op onge veer 18000 man worden gebracht, het geen een verhooging van het aantal manschappen met ongeveer 20 pet. be- teekent. Het aantal wapenen zal met 200 pet. worden vermeerderd en door au tomatiseering etc. zal de vuurkracht met 250 pet. worden verhoogd. In tegenstel ling met den jongsten oorlog zal in de toekomst iedere divisie worden uitgerust met een vast tank-bataljon en een ba taljon afweergeschut. 3) rii Lad zich half van hem afgewend VerVoe,ek bi5 zijn woorden naar hem op. draa- gens maakte zij 'n sierlijken halven he^1 ?p één hak, zoodat zij tegenover Iacll Lwam te staan. Een flauwe glim- fille 'Speelde om haar mondhoeken, doch >Xaf0t Was uit Laar toon verdwenen. Anton We tocL goede vrienden zijn, tonïam- Je Lent alleen maar vreeselijk dingen °L. daardoor verbeeld je je Als j die ook in jezelf niet bestaan. Drohpi nu naar huis gaat en een gedicht ëelulci.r' te schrijven, ben je volmaakt DoorS' daarvan ben ik overtuigd." ï'eggj de open achterdeur glipte het Luiten Lellen van de telefoon naar ^°°t> a n Welkome onderbreking, dacht 2h' "Mag ik even gaan luisteren?" Laar erdween in het huis. Anton keek ïedene °mber na. Hij kon haar simpele ^as niet aanvaarden; nog zelden Sekornp P Lem zoo begeerenswaard voor- W;w'! als op dezen dag. Het vervelen- s Wis dat rij hem altijd zoo machte- «t te maken. Zy had er slag van een gesprek op een bepalde manier te be ëindigen, waardoor het onmogelijk was boos op haar te zijn, ook al gevoelde men zich duidelijk afgescheept. In de eenzaamheid van zijn kamer had hij dikwijls aan haar gedacht en ondanks teleurstellingen hield hij zich dan voor, dat de aanhouder moet winnen. Tegelij kertijd moest hij bij die gelegenheden tot de erkenning komen bitter weinig naar het beoogde doel op te schieten. Zoo ging het al jaren en af en toe kwam hij er wel toe zichzelf af te vragen of het wel zin had hoop te blijven houden en of hij niet bezig was zijn carrière te vergooien. Sollieiteeren deed hij allang niet meer; verleden jaar had hij nog een aanbod afgeslagen op een Mulo-school in de stad Engelsch te doceeren. Dat kon niet altijd zoo doorgaan, besefte hij in nuchtere momenten, op zijn leeftijd was het toch noodzakelijk eens een bepaalde beslissing te nemen. Joops stem klonk helder door de holle gang. „O, ben jij het Tijntje? Moet je vader spreken? Over een uurtje zal hij wel thuis zijn. Wat zeg je? Dat het kindje kan worden ondergebracht? Ik zal het hem zeggen." Zij kwam in den tuin terug en gaf Anton geen gelegenheid door te gaan over het onderwerp, dat hem na aan het hart lag. „Dat was Tijntje van het gemeente huis. Goeie zielEn een uitstekende Nederlander Tegen zijn wil voelde Anton zich op een ander terrein meegesleept. „Dat is waar," gaf hij toe. „hij lijkt maar een min manneke, maar hij toont heel wat flinker te zijn dan Maarten Groenveld." Peinzend staarde Joop voor zich uit. „Ik weet het niet „Och!" zei hij heftiger, „we zijn het er toch allemaal over eens, dat Piet Surro gaat er heelemaal njets van terecht zou brengen, als Groenveld hem niet met alles achternaliep?" „Mogelijkgaf zij toe. Zij aarzelde nog, wilde en kon niet volledig partij trekken voor den klerk, doch werd aan den anderen kant geremd geheel mee te gaan met de algemeene afkeuring over zijn handelwijze. Het dorp had enkele maanden geleden een nieuwen burgemeester gekregen, den boer Bolderbom uit 'n naburig plaatsje. Hij was een product van den burgemees terscursus der N.S.B., volslagen onbe kwaam. De gemeentesecretaris, die ge vaar liep als gijzelaar te Worden wegge voerd, was ondergedoken en de admini stratie werd daarna bijgehouden door den klerk Maarten Groenveld. Bolder- bom steunde volkomen op Groenveld, zonder zijn hulp zou er een chaos zijn ontstaan. De inwoners van Ruigendam haddden den nieuwen bewindsman met prachtigen volkshumor Piet Surrogaat gedoopt en niemand sprak sindsdien zijn eigenlijken naam meer uit. Maarten Groenveld werd niet geheel au sérieux genomen. Men beschouwde hem als een jongen, waar weinig pit in zat, een harde werker weliswaar, die zijn vrijen tijd geheel vulde met studie, doch hij telde niet mee. Daarbij kwam dat men het hem eenigszins kwalijk nam te zijn blijven zitten. Hij had zijn werk niet mogen voortzetten, oordeelde men. Dit gevoel van wantrouwen werd nochtans nooit uitgesproken, doch zweefde steeds als een niet ingediende motie van af keuring om hem heen. Anton de Leeuw ging vertrekken, hield Joops hand Iets te lang in de zijne en verlangde er naar op hartelijker manier afscheid te mogen nemen. Zij wist echter met succes afstand te bewaren, zonder dat hij zich kon beklagen over eeivtekort aan vriendelijkheid van haar zijde. Door den trillend-heeten middag fiet ste hij loom en mismoedig naar huis. „Zeg Tijntje, luister eens goed. Ik hpb hier het nieuwe persoonsbewijs voor Arend van Dam, op naam van Hein Kuipers. Wil jij het hem brengen? Kui pers is opgeroepen zich morgenmiddag drie uur bij het Gewestelijk Arbeids bureau te laten keuren, dus je moet wel zien, dat Arend het ding vanavond nog krijgt." „Komt voor mekaar," grinnikte Tijntje. Het gesprek werd gevoerd in de secre tarie van Ruigendam. een merkwaardig moderne kamer met zaalallures. Het dorpje was trots op zijn nieuwe raad huis, gebouwd in den 18de eeuwschen stijl, met een hooge dubbele stoep, waar op de burgemeester de bruidsparen be groette. Imposant was het gebouw uit den aard der zaak niet, doch het voldeed ruimschoots aan de behoeften van de gemeente. Het interieur van de secretarie was zakelijk en modern en bevatte enkele stalen bureaux en stoelen, terwijl in den hoek bij de deur een kleine ruimte was afgeschoten voor het publiek. Daarnaast lag de burgemeesterskamer, die in nor male omstandigheden door den eersten burger gedeeld werd met den gemeente secretaris, thans onder water. Piet Sur rogaat had het sober ingericht vertrek versierd met foto's van den man, zonder wien Europa en zijn zakformaateditie, zonder wien Nederland geen toekomst meer had. Twee Amerikaansche reuzen-vlieg tuigen. volgeladen met bananen, hebben Maandag een nieuw trans atlantisch record gevestigd in een poging tijdig in Ierland aan te komen om het leven te redden van een lerschen dich ter en ballade-zanger, die ernstig ziek is en voor genezing op de eerste plaats bananen noodig had Een Clipper vloog in negen uur en 27 minuten van het La Guardia-vliegveld in New-York naar Dublin. De bananen waren een geschenk van New-Yorks burgemeester O'Dwyer, die, na een beroep van het Iersche Ver bond van Artisten en Musici om bana nen, deze onmiddellijk voor den rieken poëet aan zijn collega van Dublin stuurde. Verschillende artisten hebben hun krachten besteed aan een ont werp van een vlag voor de Orga nisatie der Vereenigde Volkeren. Twee ontwerpen ziet u op bijgaande foto. De bovenste draagt het officieele wa pen van de Vereenigde Volken, dat ook in het stempel van de Organisatie voor komt. Als ondergrond heeft de ontwer per vier verticale banen gekozen, die de vier vrijheden van den mensch moe ten aangeven; De .vrijheid van gods dienst en van spreken en het vrij zijn van vrees en van gebrek. De onderste vlag toont een ontwerp van iemand, die het zich misschien wel een beetje erg gemakkelijk neeft ge maakt Hij koos namelijk alleen de kleu ren van de vrijheden. De vlag nangt onder het Amerikaansche dundoek Het is namelijk de bedoeling, dat bij alle officieele gelegenheden de vlag van de Vereenigde Volken geheschen wordt on der die van de verschillende leden van de organisatie. De Amerikaansche militaire politie, bijgestaan door de Parijsche Süreté, heeft een Amerikaansche gangster-ploeg ontmaskerd en ten deele gearresteerd, die twee jaar Frankrijk en België onveilig heeft; gemaakt. De Ame rikanen noemden de groep een van de meest vertwijfelde sinds den oorlog op getreden benden. De aanvoerder was een soldaat uit Washington die aldaar wordt gezocht wegens doodslag. Zijn collega's zijn stuk voor stuk zware jongens, die wegens roof, moord, diefstal en desertie de noodige jaren Sing-Sing of fort Leavenworth te goed hebben. De greop had het vooral op auto's gemunt, die bij honderden werden gestolen. De wagens werden meestal by tot het complot be- hoorende garagehouders gedemonteerd. De onderdeelen werden voorgoed geld verkocht. Het wel en wee rond het bestaan van een identiteitskaart is in Frankryk weer begonnen. Iedere Fransche burger krygt een nieuwe kaart en een nieuw nummer. Vgor de nummers wordt een systeem gebruikt, dat ook in ons leger wordt toegepast. Ieder cyfer van de .Stamboek-nummers" zal zijn beteekenis hebben en oen stukje van de Identiteit van den bezitter openbaren. Een 1 of een 2 beteekent, dat de betref fende persoon een Rian dan wel een vrouw is. De volgende cyfers rijn het jaar en de maand van geboorte. Vervol gens worden de provincie en het arron dissement aangegeven. Eenige Romein- sche oijfers sluiten de ry. Deze geven den burgeriyken stand van den betrokken persoon aan en zyn in het algemeen geheim. Deze cyfers zullen behalve op de identiteitskaart ook op de distributie bescheiden, verzekerlngskaarten en zelfs rybewijzen worden geplaatst. Wonder boven wonder heeft nog geen Fransch- man aanstoot genomen aan het frit, dat zUn bestaan als burger door zegge en schryve dertien cyfers zal worden aan gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3