Minister Lieftinck neemt zijn kans waar TIM TUIMEL KNAPT HET OP OMROEPERS I -Puxor Overheidsapparaat dient te worden ingekrompen Wij luisteren naar NETTE MEISJES chaam's MANGELSTERS en STRIJKSTERS SPAARNE-THEATER Program Olympische Dag J Bremen vierde staat in Am. Zone Luchtgevechten in Vietnam Hoover naar Duitschland en Oostenrijk De Gaulle weigert medaille N0UGAT- BLAADJES GEVR. NETTE JONGEN KANTOORBEDIENDEN. VERMAAT bakt ook TARV0-BR00D VERMAAT's moderne bakkerijen mannelijken KANTOORBEDIENDE FLINKE MEISJES NETTE MEISJES HOTEL DU NORD HULPVERKOOPERS OP AL UW BONNEN LOU BRAAKMAN ALWAYS IN MY HEART EEN VAN DE WEINIGEN DONDERDAG 23 JANUARI 1947 PAGINA 4 EERSTE KAMER Hoofdklasse Dambond uitgebreid „VUIL DIENT JE" IN HOOGER BEROEP Geruchtmakend ontslag uit den politiedienst Officieele publicatie WONINGRUIL 100 GRAM 28 CT. BUFFET-BEDIENDE, gevraagd voor alle afdeelingen BEKW. MANGELSTERS, STRIJKSTERS, VOUWSTERS en LEERLINGEN gevraagd WONINGRUIL BESCHIKBAAR DRIE DAGEN IN HAARLEM „KIJK VOOR JE" mei ANNA BELLA en LOUIS JOUVET Betrekkingen gevraagd Betrekkingen aangeboden VLAMMENDE PRAIRIEOOGEN „TARZAN'S VERBORGEN SCHAT" RUSSISCHE RHAPSODIE Vraag en aanbod Huizen, zaken enz. Diversen Pensions Huur en Verhuur (Van onzen parlementairen redacteur) Nu de Eerste Kamer er een heelen dag voor uitgetrokken had, heeft minister Lieftinck zijn kans waar genomen om behaaglijk breeduit de fi- nancieele politiek van de regeering te verdedigen, aldus aan prof. Woltjer, die de vorige week den minister-presi dent de les gelezen had, omdat hij de algemeene beschouwingen zoo kort had beantwoord, meer dan het volle pond gevend. Zeer vele onderwerpen heeft prof. Lieftinck behandeld, waarnaar de Senaat met de grootste belangstelling luisterde. Een van de dingen, waar hij vrij uitvoerig aandacht aan besteedde, was de brochure van de „Stichting tot daadwerkelijke bestrijding van het in flatiegevaar", een stichting, die er in geslaagd is de sympathie en zelfs de daadwerkelijke medewerking van velen in den lande te verwerven, o.a. van het R.K. Werkliedenverbond. Weliswaar kon prof. Lieftinck niet op alle punten van deze brochure ingaan, doch hij nam er toch twee. Daar was dan in de eerste plaats de roep om bezuiniging, waar mede de minister van Financiën uiter aard van harte kon Instemmen, maar, zeide hij, ik kan er beslist niet meer mee instemmen, wanneer men, zooals deze Stichting blijkens haar brochure wil, de overheidsuitgaven niet op eigen mérites beoordeelt en ze uitsluitend aan het monetaire belang toetst. Dat wordt de dans om het gouden kalf, dat welis waar op het oogenblik niet eens meer van goud. doch nog altijd wel een kalf is. Wil de volksvertegenwoordiging be zuinigen, de regeering wil dat ook, doch als men, hoewel tegenwoordig gelukkig minder, het woord „geldsmijterij" nog wel eens gebruikt, dan ligt de bewijs last op de gebruikers. Dat men dan de zwakke plekken in de begrooting aan- wijze. De minister zal iedereen daarvoor erkentelijk zijn. Hij en zijn medewerkers oefenen ook op de goedgekeurde be- grootingsposten nog altijd strenge con trole uit. Verder deelde de minister mede, dat hij, om tot verdere bezuini ging te komen, als voorwaarde voor zijn steunverleening aan de verhooging der onderwijzerssalarissen heeft gesteld, dat het overheidsapparaat verder zal worden ingekrompen. Een tweede stelling van de Stichting, waartegen de minister in het geweer kwam, is, dat de monetaire politiek moet worden vastgesteld door een wet. waarvan de uitvoering wordt opgedragen aan de Nederlandsche Bank onder controle van een door de Volksvertegenwoordiging aan te wijzen college. Dit, zoo zette de mi nister uiteen, zou den minister van Fi nanciën in zijn verantwoordelijkheid voor het monetaire beleid volkomen onttronen en men zou het monetaire beleid abso luut autonoom maken. Hij kon de Kamer verzekeren, dat ook de directie van de Nederlandsche Bank zich met de twijfel achtige eer. die de opdracht van een der gelijk geïsoleerd beleid zou beteekenen, niet gelukkig zou achten. Inmiddels wilde de minister zich toch niet vereenzelvigen met de denigreerende woorden, die de heer v. d. Kieft den vorigen dag over de bankiers had gespro ken. Hij wilde gaarne erkennen, dat er onder de bankiers vele zeer bekwame man nen zijn, van wie men geen wanbeleid mag verwachten. Later deelde hij zelfs mede, dat het in zijn voornemen ligt, in den Bankraad een ruimere plaats aan de bankiers toe te staan. Interessant was ook de gedachtenwisse- ling, welke we in dit tweedaagsche debat te hooren kregen tusschen den minister en den communistischen spreker, den heer Van Santen. De minister verklaarde veel sympathie te gevoelen voor diens uitgangs punt. Hij onderschrijft de stelling, dat de fiscale, niaar ook de economische en de financieele politiek gebaseerd moet zijn op een sociale filosofie met een concrete doelstelling. Maar daarna komen er eenige verschillen. Als de heer Van Santen het woord ..emancipatie" uitspreekt, dan be doelt hij volgens dit woord: verlossing uit de overheeTsching, in casu van de overheer- sching van een monopolie op economisch gebied, doch. zeide de minister, men moet hier niet alleen denken aan een econo misch monopolie, doch ook aan 'n mono polie van staatkundigen aard. En de heer Van Santen heeft tegen het laatste geen bezwaar. De heer Van Santen zeide later, dat er met dit al geen Chineesche muur tusschen hem en den minister stond. Dat wilde prof. Lieftinck wel toegeven. Hij meende, dat die muur iets westelijker staat. De beschouwing van den heer Van Santen kan intusschen een basis bieden voor samenwerking in concreet voor te leggen gevallen. Zoo echter had de heer Van Santen het niet bedoeld. Hij be doelde een algemeene politieke samen werking tusschen de linksche elementen en hij sprak ervan, dat dit van weers zijden offers zou kosten, die den com munisten van hun kant de moeite waard leken, omdat daardoor een constructie ve politiek te maken zou zijn. Van zul ke avances maakte de minister zich na tuurlijk liever af. Daarover te spreken paste geen eenvoudigen minister van Financiën. Dat was een zaak voor den toekomstigen kabinetsformateur. Doch de minister ziet de methode om een economisch monopolie-systeem te bestrijden in de socialisatie van de voornaamste bedrijven. Dat is een groeiende meening in zeer vele politie ke groepeeringen in de wereld. En ver der zette de minister uiteen, dat wij zoolang wij werken met particuliere on dernemingen onverstandig zouden doen door het streven naar een gepaste winst bij de ondernemers te remmen. Dat hij daartoe pogingen zou ondernemen, ont kende hij. Hij heeft in ruime mate de mogelijkheid geopend om interne reser veeringen en investeeringen in de be drijven te doen geschieden. Het blijkt, dat bij de toestemming om 2 pet. on dernemerswinst en 4 pet. belooning van het kapitaal te maken de bedrijfsuit- komsten veel gunstiger zijn. Wel weet de minister, dat er bedrijven zijn, die met moeilijkheden te kampen hebben, doch men moet zich bij het bepalen van het beleid richten naar het normale. En de practijk wijst uit, dat de bedrijven behoorlijke resultaten opleveren. Tegen over accountantsberekeningen staat de minister, hoe groot zijn waardeering voor accountants ook is. eenigszins cri- tisch. Hij heeft zoo het idee, dat de we tenschappelijke kostprijsberekening niet heelemaal rekening houdt met de prac tijk. Breedvoerig beeft de minister de Kamer nog eens over de budgetaire situatie ge sproken en de vijf voornaamste lasten ge schilderd, die op de Begrooting drukken. De verbetering van de budgetaire situa tie vereischt een beleid, dat gericht is op vergrooting van het nationale inkomen met daarnaast een zwaren belastingdruk. Deze laatste valt te verbeteren door een belastingstelsel, dat aan de economische en sociale elementen meer accent verleent naast het fiscale element. En in dit ver band zeide hij later nog, dat het niet te ontkennen valt, dat de sociale en econo mische vraagstukken verbonden moeten zijn met de belastingheffing. Immers, de lasten van den oorlog moeten door de heele bevolking gedragen worden. Dat. beteekent dus re-distributie. Intusschen blijft voor den minister vergoeding van de geleden oorlogsschade op basis van de vervangingswaarde uitgesloten. Andere landen, die het wel gedaan hebben, zoo als België, hebben na den eersten oorlog en desastreuze gevolgen daarvan 'ervaren Men bedenke, dat er in ons land ongeveer 200.000 aangeslagenen in de vermogens belasting zijn. Deze 200.000 zouden prac- tisch alleen zijn aan te spreken om de vervangingsschadevergoeding te dragen. Deze totale vervangingswaarde bedraagt evenwel 10 a 12 milliard. Hoe kan dit, kleine aantal vermogenden dit opbrengen? Verder bestreed de minister de mee ning, dat zijn belastingbeleid den spaar zin aantast, al gaf hij toe, dat er in dit opzicht natuurlijk wel eenige problemen onder het oog te zien zijn. Maar als men zegt, dat de spaarsaldi worden aange tast, dan achtte de minister dit optisch bedrog. De spaarrekeningen zijn destijds verhoogd met oneigenlijke spaargelden, die langzamerhand verdwijnen, nu de mogelijkheden tot herinvesteering be ginnen aan te breken. Het is onmogelijk precies de bedragen, die in de bedrijven gereserveerd worden, te fixeeren. doch de minister heeft den stelligen indruk, dat ze belangrijk zijn. De Spoorwegen bij voorbeeld financieren een zeer belang rijk deel van hun nieuwe investeeringen uit de reserves. De aantrekkelijkheid van een belegging ter beurze achtte prof. Lieftinck maar van beperkte beteekenis als stimulans voor het sparen. In de spaarcampagne heeft hij wel vertrouwen; het gedwongen sparen acht hij slechts een „ultimum remedlium". Een zware weeldebelasting is beter en doelmatiger. Doch als men een leening met den stok achter de deur gedwongen sparen wil noemen, dan heeft prof, Lieftinck daartegen deènoods geen be zwaar. Hij denkt daar wel degelijk over, zooals men weet. Voorts gaf de minister nog nadere gegevens met betrekking tot de bank- biljettencirculatie. n.l. cijfers, die de stijging van eenige nationale inkomens uitdrukken. Deze stijging beliep in de neriode van 1 Januari 1939 tot 1 Januari 1947 voor Nederland 163 voor Enge land 171 en voor Zweden 160 be vestigingen van de den vorigen dag door den minister geuite gerustheid omtrent de bankbiljettencirculatie. Wat de de blokkeering betreft, vernamen we, dat na iog enkele financieele maatregelen, welke nog moeten volgen, mogelijkheden geopend zullen worden om geblokkeerde gelden in andere richtingen te doen absorbeeren. Na re- en dupliek was de Kamer om vier uur met de financieele beschouwin gen gereed. Het zal eenige weken duren v°°r zij met de verdere behandeling der begrooting verder gaat. In ons Kameroverzicht van gisteren werd de bankbiljettencirculatie van 2.7 milliard, eenmaal op September 1946 gesteld. Dat was te wijten aan een zetfout: er behoorde September 1945 te staan. Het bestuur van den Nederlandschen Dambond heeft besloten het aantal tientallen in de hoofdklasse van 11 op 20 te brengen. Daar is men dus blijkbaar niet bang voor achteruitgang van het spelpeil! Op het programma van den Olympi- schen Dag (22 Juni) staan dit jaar in drukwekkende turndemonstraties, inter nationale athletiekwedstrijden, interes sante wielerwedstrijden, een voetbalwed strijd tegen een buitenlandsch elftal en tot slot een concours hippique. Het succes van dezen dag zal voor de Nederlandsche sportwereld uitermate belangrijk zijn, omdat uit de binnenkomende baten de basis moet worden gelegd voor de uit zending van athleten naar de Olympi sche Spelen in St. Moritz en Londen. De financieele verhouding is zoo groot, dat de bond voor de training, het NOC de uitzending bekostigt. Tevens zal het NOC ter aanmoediging een bepaald be drag voor de training in elke bondskas storten. De secretaris van het NOC, mr. J. N. van den Houten, deelde dit gisteravond mee op een door de Amsterdamsche Sportpers georganiseerde bijeenkomst. Voorts vestigde hij de aandacht op de vaardigheidsproeven van het NOC en deelde hij mede, dat dit jaar weer de na tionale vijfkamp zal worden gehouden. Dat een gewone vrouw uit, het volk op komt voor haar man, die door de Onder- grondsche gevangen is genomen, en dat zij desnoods via de Duitschers représaille maatregelen neemt, kon men bij den Bijz. Raad van Cassatie, die in zijn zitting van Woensdag in hooger beroep de zaak be handelde van de in Waalwijk als ..Vuil Dientje" bekend staande vrouw Leyiens, begrijpen, maar de proc.-fiscaal, prof. Lan- gemëyer, kon er geen enkel goed woord voor vinden, dat requirante zooveel ple zier getoond had, toen menschen, die niets met het geval uitstaande hadden, gearres teerd waren, en dat zij, tezamen met haar nichtje, onder ,hoonehde opmerkingen de. executie van drie personen, onder wie de burgenaeester van Waalwijk. bijwoonde. Een der gebr. Hofmans, die door ,,Vuil Dientje" alleen op grond van een naain- overeenkomst als de daders van de ar restatie van liaar man waren aangewe zen, overleefde op wonderbaarlijke wijze de executie. Doch burgemeester Moonen, die als gijzelaar gevangen was genomen, moest zijn leven geven, daar de gearres teerde Leyten niet op den gestelden tijd was teruggekeerd. Raadsman mr. L. de Groot trachtte aan te toonen, dat een zeker deel van de schuld aan den dood der slachtoffers berustte bij de ondergrondsche, waarvan een der leden, die L. gearresteerd had, bij het hooren van de gevolgen niet meer wist wat te doen en de vlucht nam. De proc.-fiscaal kon met deze gedachte 19. In de koffe~ dacht Tim nog eens over de geschiede nis na. Alles werd hem nu hoe. langer hoe duidelijker. Hij had er eerst niets van begrepen wat de dieven nu eigenlijk, met al die benzine deden! Nu ging hem echter ook daarover een licht op nu. hij wist dat de direc teur de leider van de boevenbende was. Die kocht natuur lijk alles wat uit z'n eigen onderneming gestolen werdvan zich zelf weer terug. Hij schreef dan een mooie rekening aan de maatschappij uit en stopte het geld in zijn eigen zak, want behalve dan zijn handlangers hoefde hij niets te betalen. Nieuwsgierig waar Zwendel toch bleef gluurde hij onder het deksel uit. Pas op, daar kwam hij aan. Als hij nu maar niet merkte dat de knippen er niet meer op zaten, want die had Tim natuurlijk niet achter zich dicht kunnen doen! Maar Zwendel zag het wel, mopperde iets over sloten die door het harde neerzetten opensprongen en deed de knippen er weer op! een eind meegaan, doch .meende, dat de schuld van „Vuil Dientje" er niet minder door werd en concludeerde tot verwerping van het beroep. Het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch had haar tot 20 jaar ver oordeeld. De chef van de economische recher che te Rotterdam, de hoofdinspecteur J. H„ treedt uit het politiecorps. Hem is verlof verleend, totdat op zijn ver zoek om ontslag zal zijn beslist. Deze ontslagaanvrage heeft in het corps eenige beroering' en/ ontsteltenis verwekt. Bij informatie deelde men ons mede, dat tijdens een onverwacht ge dane controle aan het licht zou zijn ge komen, dat de heer H., naar men aan neemt, z.i. in het belang van den eco- nomischen dienst, eenige maatregelen had getroffen, die zijn ambtelijke be voegdheden overschreden en in ieder geval dermate onjuist werden geacht, dat een heengaan er het gevolg van moest zijn. Dit wordt temeer betreurd, omdat deze hoofdinspecteur zoowel bij zijn superieuren als bij zijn onderge schikten zeer goed stond aangeschreven. Vooral door zijn knappe leiding in me nige belangrijke zaak had hij zich groo- te bekendheid verworven. Onder meer is de bonnenzwendel bij de Unilever Ver koop Centrale onder zijn leiding tot klaarheid gebracht. Donderdag HILVERSUM I 301 m. 12.30 Lunch concert - 13.50 Vrouw 14.00 Sextet 14.40 vrouw 15.00 Orkest 16.00 Bijibell. 16.45 Gram. 17.15 Marinierskapel 18.00 Orgel 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws -19.15 Gram. *19.25 Lezing 20.00 Nieuws 20.08 Voordr. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws 22.15 Act. geluid 22.30 Gram 22.45 Avondoverd. 23.00 Gram. HILVERSUM II 415 m. 15.00 Zieken- bez. 15.30 Gram. 17.00 Kaleidos- coop 17.20 Lezing 17.30 Pierre Palla 17.50 Lezing 18.00 Nieuws 18.15 Skymasters 19.00 Nu naar bed 19.15 U. V. V. 19.30 Gram. 20.00 Nieuws 20.15 Orkest 21.15 Lezing 21.45 Confette 22.45 Lezing 23.00 Nieuws 23.15 Gram. 23.30 Hoogste tijd 23.45 Gram. Vrijdag HILVERSUM I 301 m. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgen gebed 7.45 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 10.00 Lezing 10.25 Gram. 11.00 Zonnebloem 11.35 Lezing 11.45 Familleber. 12.03 Gram. 12.15 Hoorspel 12.30 Lunchconcert 13.00 Nieuws 13.50 Lezing 14.00 Sonate 14.30 Voor dracht 15.10 Tombola 15.40 Gram. 16.30 Jeugd 16.45 MUz. 17.00 Gram. 17.15 Voordr. 18.00 So liste 18.30 New. Strijdkr. 19.00 Nieuws 19.15 Jeugd 19.30 Cem balogezelschap 19.50 Lezing 20.00 Nieuws 20.08 Gewone man 20.15 Muziekspel 21.00 Drama 21.35 Orkest 22.00 Nieuws 22.20 Avondgebed 22.35 Orgel - 22.50 Lezing 23.00 Gram. 23.35 Klaas van Beeck. HILVERSUM II 415 m. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. - 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.50 Vrouw 9.00 Gram. 9.30 Waterst 9.50 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Regenboog 10.45 Voordracht 11.00 Gram. 11.15 Vrouw 11.30 Gram. 12.00 Alt en piano 12.30 Sport 12.35 Orgel 13.00 Nieuws 13.15 Romancers 14.00 Kookk. 14.20 Kwintet 15.20 Hoorspel 16.00 Gram. 16.30 Jeugd 17.00 Jan Vogel 17.30 Gram. 18.00 Nieuws 18.20 Gram. 18.45 Orgel 19.00 Denk om de bocht 19 15 Lezing 19.30 Lezing 20.00 Nieuws 20.05 Piano 20.30 Lezing 21.00 Gram. 21.30 Lezing 22.15 Jazz 22.40 Avondw. 23.00 Nieuws 23.15 Gram. De Aimerikaansche zone heeft een vierden staat gekregen, gevormd door de Bremen-enclave. De nieuwe staat zal den naam Bremen dragen en zal dezelf de rechten en verantwoordelijkheden hebben als Beieren, Wuerttemberg-Ba- den en Groot Hessen, de drie andere staten der Amerikaansche zone. In den nieuwen staat liggen de stad Bremen de provincie Bremen, en de provincie Wesermunde met de stad Bremerhaven. Hoewel van de rest der Amerikaan sche zone gescheiden door de Britsche zone, zal de Bremen-enclave vanaf he den in alle opzichten als een deel van de Amerikaansche zone worden be schouwd. Deze maatregel is door de En- gelsdhen goedgekeurd. Kort na den oorlog kwam Bremen onder jurisdictie der Amerikanen als gevolg van een verzoek van het Ameri kaansche leger om een haven in de Britsdhe zone, ter vergemakkelijking van de bevoorrading der Amerikaan sche zone. Volgens het tijdschrift Aviation News zou onlangs in Indochina een zeer bij zonder luchtgevecht' hebben plaats ge vonden. Het tijdschrift, dat beweert zijn inlichtingen te hebben van leden van het Amerikaansche ministerie van oorlog, verhaalt dat Fransrihe piloten in Bngielsche Spitfires slaags raakten met Amerikaansche P-515-gevechts- vliegbuigen, waarin piloten van onbe kende nationaliteit, maar waarschijnlijk Japanners, streden voor de republiek Vietnam. De Spitfires moesten het afleggen. Het is een mysterie, waar de lucht macht van Vietnam de P-515's vandaan heeft gehaald. De dichsttlbijlzijndei moge lijke leverancier is China, dat via de leen- en pachtwet veel van die toestel len heeft gekregen en sympathie heeft voor Vietnam. Neutrale waarnemers zouden beves tigd hebben, diat Vietnam zoowel Ja- pansche toestellen a.ls Japansche pilo ten in den strijd heeft gebracht in dit vieem.de conflict, dat ook reeds Duit schers, in het Fransohe vreemdelingen legioen, heeft zien strijden tegen Ja panners, die troepen van Vietnam, aan voerden. Naar Let Centraal Bureau voor de af gifte van B'e wijsstukken van Rijvaardig heid ons mededeelt, wordt met ingang van De voormalige president der V.S., Her- bert Hoover, heeft medegedeeld, dat hij de opdracht van Truman, om in Duitsch land en Oostenrijk een onderzoek in te stellen naar de voedselpositie 4»ati de vereenigde Britsch-Amerikaansche zones, heeft aanvaard. Vermoedelijk zal hij te gen het einde der volgende week per vliegtuig vertrekken. Woensdagavond heeft Hoover in een radiorede gezegd, dat de Ver. St. de Duitschers moeten voeden, omdat „Wij niet kunnen toelaten, dat van een ge bied, waar 40 millioen menschen wonen en waar de Amerikaansche vlag waait, één reusachtig Buchenwald wordt ge maakt." Generaal De Gaulle heeft geweigerd Frankrijk's hoogste onderscheiding, de Medaille Militaire, te aanvaarden. In een brief, gedateerd 18 Januari en gericht aan ex-premier Léon Blum, verklaarde De Gaulle: „Uit de pers verneem ik, dat de regeering, door U gepresideerd, de bedoeling zou hebben de Medaille Mili taire toe te kennen aan Winston Chur chill, maarschalk Stalin, wijlen Presi dent Roosevelt en aan mij. Voorzoover het deze drie geallieerde staatslieden betreft, groot en glorierijk boven allen, kan ik een stap, die hun de zuiverste militaire onderscheiding, gereserveerd voor soldaten en commandeerende gene raals, zou toekennen, slechts toejuichen Maar met mijzelf is het anders". De generaal zet dan uiteen, dat hij tusschen 18 Juni 1940 en 22 Januari 1946 de functies van chef van den staat en chef der regeering door dwang der om standigheden heeft vervuld. Hij acht het onjuist, dat de staat zichzelf zou deco reeren in den persoon van wien hem vertegenwoordigde en leidde. Voor een man, die op zich nam Frank rijk uit rampen en slavernij naar victorie en vrijheid te leiden, aldus besloot De Gaulle zijn brief,' kan geen andere be looning bestaan, dan daarin geslaagd te zijn. Onder zeer groote belangstelling1 is het stoffelijk overschot van den bij de vlieg tuigramp op het vliegveld Twente om het leven gekomen chef-instructeur der Rijks luchtvaartschool, A. F. Postmaa, op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam ter aarde besteld. In de aula spraken o.a. de heer Bach, namens den minister van Verkeer en Energie, maj. P. Jansen, namens het di rectoraat-generaal voor de luchtstrijd krachten ende heer J. J. HOndon.g-, al.' vertegenwoordiger der K.L.M. Tot slo 1 Februari 1947 het examengeld voor het l sprak" ds. v. d. Voort Vader. Aan de groevi afleggen van een rijproef verhoogd tot I dankte een broeT voor de bleangstelling. 4,50. I GETROUWD: HENK KOPPES en COR VAN DIEPEN 18 Januari 1947, Batavia N.O.I. De lieve .moeder en va der van WALTER, MIA en FRANS OOMS hopen 2 Februari hun 121/2-jarig huwelijks- feest te vieren. O Haarlem. g V Nieuwe Gracht 32 O Heden overleed na een smartelijk lijden mijn lieve huisgenootje HENK LOOMAN Dat hij ruste in vrede. Oom PIET Pleter Kiesstr. 65 rood. Gezocht te Haarlem of om streken woning, minstens 4 kamers, in ruil voor mo dern benedenhuis, centrale verw.. 3 kamers te A'dam Br.: H. F. Wijs Willem de Zwijgerlaan 134 bel, A'dam- West. D TE KOOP Brennator licht motorrij wiel met Saxonette motor tn prima staat, z. g. a. n., nieuwe banden. J. v. d. Meer, Gen Cronjéstr. 1. In- en verkoop net gedragen kleeding. Van ouds bekend: O VERB EEK - Jansweg 59 Telef. 13256 Aanm. bakkerij BRUIJN, Oude Groenmarkt 22, Haarlem. Gevraagd voor directe indiensttreding N.V. VAN GEND LOOS, Ged. Oudegracht 100, Haarlem T ARY O-BROOD wordt gebakken van de beste schotvrije tarwe, die alleen en uitsluitend voor de fabricage van Tarvo-meel beschikbaar is gesteld en welk meel door toevoeging van eenige ingre diënten nog veredeld is van smaak. Het is tarwe-brood van uitzonderlijke kwaliteit, zeer smakelijk en zeer voedzaam. TARVO-BROOD kost 25 cent per groot brood en wordt altijd verpakt geleverd in een papieren Tarv o-zak. Ook aan het TARVO-BROOD kunt U, bij vergelij king. vaststellen wie in Haarlem de beste bakker is. PAUL KRUGERKADE 31 TELEF. 11496 HAARLEM GEVRAAGD- boven 18 jaar, v.g.g.v. Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt, Haarlem. GEVRAAGD BEKWAME Zich aan te melden: WASSCHERU G RHEE Zn., Bleekersvaartweg 55, Heemstede. De N.V. Ijsfabriek en Koelhuis IJSVRIES vraagt voor spoedige indiensttreding een met eenige jaren kantoor-praktijk. Leeftijd 2025 jaar. Liefst in bezit van praktijk diploma boekhouden of daarmee gelijk te stellen kennis. Woonplaats zoo mogelijk IJmuiden of naaste omgeving. Brieven aan het kantoor: Kanaalstraat 20, IJMUIDEN EERSTE HAARLEMSCHE STOOMWASSCHERIJ N.V. Kampersingel 5056 Haarlem Bij FIJNWASSCHERIJ HAAK, Mr. Cornellsstraat 33—35, kunnen geplaatst worden voor alle afdeelingen. Gevraagd voor direct: voor onze afd. boekbinderij, 1518 jaar. Uitst. soc TOorw. Prettige werkkring. N.V. Drukkerij LAPORTE DOSSE. Amsterdam, Sloterdijk (halte N. H. Tram). Aan melden bij J. Schroeder, Baan 35, Haarlem, 's avonds tus-schen 78 uur, telefoon 19768. N.V. WASSERIJ EN CHEMISCHE WASSERIJ PEEPER. KORN - BLEEKERSVAARTWEG 39 - HEEMSTEDE is in AMSTERDAM-ZUID (Roo- seveltlaan) een mooie ruime le flat, bev. 5 kamers, badkamer, keuken en zolderruimte. GEVRAAGD ®f een parterre-flat in AMSTER- DAM-ZUID. bestaande uit 4 d kamers, of een vrij huis in een der volgende plaatsen: Bloemend.. Aerdenhout. Bentveld. Overveen of Heem stede. bevattende minstens 7 a 8 kamers voorzien van centr. verw. en garage. Brieven ond. R, Z. 227. Adv.-Bur. de la Mar. A'dam-C. GERARD WALDEN'S CABARET-REVUE met Gerard Walden, Berry Kievits e.v.a. op Dinsdag 28, Donderdag 30 en Vrijdag 31 Januari a.s. in »de zaal van de H.K.B., Tempeliersstr. 35. aanv. 8 u. DONDERDAG en VRIJDAG NA AFLOOP BAL TOT i L LR. met medewerking van THE HARLEM SWIN GERS o.l.v. Jan van Ake. Prijzen der plaatsen Dinsdag 2.50, Donderdag en Vrij dag 3.50. bel. inbegrepen. Plaatsbespreken vanaf heden bij muziekhandel Alphenaar, Kruisweg 49. H'lem GD. MARKT 25 TELEFOON 20005 presenteert vanaf Vrijdag 24 Januari EEN MENSELIJKE TRAGEDIE Suggestieve sfeer en weergaloze vertolking zullen ademloos U boeten. Bekroond op de Biennale v. Venetië -Dagelijks 2.1o, 4.30, 7.00, 9.15. Bespreken van 1012 en van 3—5 uur. TOEGANG 18 JAAR Wij vragen voor den Zaterdagmiddag Pers. of schriftel. aanmeldingen bij de Directie van Möödingmagaz'ijnen r%M ANEGANG HAARLEM Old Mac. Rover Golden Fiction Glory. Jeep. gecombineerd met Broadway, Cliff, Fifty. Zware en lichte pruimtabak, lichte en zware shag. Rooktabak, cigarillos, knakjes. sigaren. Vooroorlogse pijpen' etuis, sigaren- en sigarettenpijpjes, natuurlijk bij SPECIAAL SIGARENMAGAZIJNEN Amsterdamstr. 43, Kleine Houtstraat 22, Leidsevaart 26, Jacobynestraat 8. H'lem •jiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHimuimiiiiiiiiiiimitiiiiiiiiiitiiiiijimiiiiimiiiiiii; 5 (16 cents per m.m.) nimiiiiiiiiiifitiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiinifitiiiiHHiiiiiiimiiiiiiiuiiiimifiniiiiiiÜ R.K. MEISJE b.z.a. als hulp in de huishouding voor drie dagen per week. Br. onder no. 84483, bur. v.'d. blad. HUISHOUDSTER, 33 jaar b.z.a., kl. vergoeding, in tern. Brieven, no. 84459 bureau van dit blad. JONGE VROUW zoekt thuis werk, onversch. wat, liefst naaiwerk. Br. rio. 278 Wen- sing's Adv.-bureau, Tempe liersstraat 32. JONGEMAN, 28 j., wil zijn avonduren productief ma ken onverschillig wat. Br. no. 84495. bur. v- d blad JONGE TUINDER (16 jaar), z.z.g gepl op een groenten- en fruitteelt (liefst glascul- tuur), Haarlem of omstr. Sterreboschstraat 32 Haar lem-West. als hoofdfilm: met de bekende 3 MUSKETIERS SENSATIE! SENSATIE! In ons voorprogramma: „DE PARKER'S" in de hoofdrol Binky Stuart Eiken dag 2.30, 7, 9.15. Zon- en feestd. 2, 4.15. 7, 9.15. Vrijdag geen mat. Toeg. boven 14 jr. Cassa geopend 111 uur. Verw.: de groote seriefilm: Geheim v. d. On derwereld met Gene Autry en Frankie Darro. KLEINE HOUTSTRAAT 77 - TEL. 16979 De allernieuwste ,,Tarzan"-film weer met JONNY WEISMüLLER Maureen O'SliIlivan - John Sheffield Een Metro-Goldwvn-Mayerfilm der M.P.E.A. Dagelijks 2. 4.15, 7.. en 9.15 Toegang boven 14 jaar. Verwacht: Mrs. MINIVER GLORIA WARREN in de Warner Bros-film der M.P E Kay Francis - Walter Huston en Borrah Minevitch met zijn beroemd mondharmonica-band Een verrukkelijke film, meeslepend door haar levensblyheid. Toeg. bov.l4j. ROBERT TAYLOR en SUSAN PETERS in 'n romantisch, groots opgezet filmwerk bijgestaan door Robert Benchley en Felix Bressart. Toeg. 14 jr. Dagelijks 2-, 4.15, 7, 9.15 u Een M.G.M.-film van de M.P.E.A. Verwacht: GASUICHT MAT-C UXOR-BRENGT- IS-ALT/D-GOED De laatste glansrol voor zijn dood van LESLIE HOWARD als R. J. Mitchell de ontwerper van de Spitfire De grootste mensehelijlre geschiedenis, ooit op het doek gebracht. Toegang alle leeftijden. BEKWAAM BROOD- EN BANKETBAKKER ?e.vr. bij A. de Klerk. Koninginneweg 19. Noordwijkefhout. WERKSTER gevr. voor 1 dag per week. Reynders, Beste vaerstraat 9 Haarlem. BEKWAAM HOVENIERS KNECHT gevr. bij A- van Emmerik, Lorentzkade 440. Haarlem LEERLING-WINKELJUFFR. gevr. Banketbakkerij Huize Broers Anegang 42. DAGMEISJE. Mevr V. Cleeff Zomerlaan 23. Heemstede, tel. 29425, vraagt ervaren, opgewekt, dagmeisje van 0a 8.3015 uur FLINKE SLAGERSBEDIEN- DE gevr. Geen uitbrengwijk, v.g.g.v. Jaap Groot, Rijks straatweg 86a Haarlem-N., telefoon 14704. MEISJE gevr. v. d. of v. d en n. v.gjg.v. Const. Huy- genslaan 12. bij station Heefnstede. NET MEISJE gevraagd v. d- of v. d. en n. Zelfst. kunn. werken, in gezin met kinde ren. Meerdere hulp aanw. Hoog loon. Anna van Buren, laan Tl. Haarlem, tel. 18868. vertrouwd MEISJE. Ge vraagd te Bentveld v. spoe dig in gezin m 1 kind; ver trouwd meisje' v. d. én n„ event, met klein kind geen bezwaar. Slaapk m. centr. verw. Br. no 260. Wensing's Adv.-bur.. Tempeliersstr. 32. WERKSTER gevr.. een dag week. Mevr. Klomp,- Spaarn- zichtlaan 11 Heemstede. NET MEISJE gevraagd voor halve dagen Geen ruw werk Amste'rdamschevaart 20. Haarlem PIANO'S, Duitsche kruissna- rige vanaf f 875.Betaling event, in overleg. Benner's Pianohandel, Ambonplein 14, tel. 52719, A'dam HAND- of TKAPNAAIMACH. gevr. in prima staat. Brieven no. 84231. bur. v. d blad. ENG. FOXTERRIER vraagt goed tehuis. Zeer lief bij kinderen. Weth. Rooden- burgstraat 31, eind Vrouwe- hekstraat. VERSTERKER 2o W. met gram. in pracht kast, 2 mier. voortrapp. f 260. Meidoorn plein 29. IBACH-PIANO, goed onder houden, te koop.. Br. onder no. 84479. bur. v. d. blad. DAMES-SCHAATSLAARZEN. m. 38, z.g.a.n. Mesdaglaan 9, Heemstede. N'a 18 uur. ZEER MOOI ANTIEK NO TENHOUT DAMESSCHRIJF BUREAU (3 laads) en een prima pathéfoon met 50 platen. Br onder no. 84421. bureau van dit blad. TROUWJAPON MET SLEEP, bijzondere stijl, maatwerk maat 40. Slechts éénmaal gedragen f 150 te koop. Br. no. 84497, bur. v. d. blad. MOTOrrijpak met, hoge laarzen, m. 43, aangeboden. Kruisstraat 18 rd. Haarlem. AUTOM. broedmachine te koop, capaciteit 150 eieren Loosterweg I no. 16 Hillegom. JAPON, zwarte stof, man telpak. nieuw, zwarte man tel, pontjasje (zwart), alles maat 44. 2 pr. schoenen, zwart, maat 39 te koop. Na 5 uur; Iepenlaan 5. Bloe- mendaal. KINDERWAGEN, crème, z.g. a.n., te koop. Kleverparkweg 152, 3 x bellen. NIEUW DIVANBED met matras te koop, f 75. Middenweg 108. H.-WINTER JAS. mt. 50-52; invalidenwagen; d._ en h.- rijwiel, l.b. te koop. Zaa- nenstraat 137 zw MOOI GESP. SCHAPENWOL én een kinderstoel te koop Ten Katestraat 28 HONDJE, 6 weken, tegen ad- vertentiekosten ter overn Elzenplein' 49. KAMERS. Jong echtpaar zonder kinderen zoekt ka mer (s). liefst ongemeub.. m. keuken of gebruik daar van. Omg. H'stede. Benne- broek of Hillegom. Brieven no. 84461, bur. van dit blad. ZIT-SLAAPKAMER gevr. door heer. b.b.h.h., week end afwezig. Liefst In de omgeving, van Overveen. Br onder no. 84403. bur van dit blad HUIS Azalialaan 6, Heem stede te koop. Te bevr. Zaanenstraat 75 Haarlem- Noord. VELE LIEVE ZWERVER 8 wachten op een goed tehuis Dierenbescherming. Asyi en Polikliniek, Ridderstraat H- telefoon 12823 VOOR UW GOUD, zilver juweelen, antiek, curiosa, Perz tapijten etc. betalen wij nog steeds hooge prijzen. ,.Önd-Haerlem," Oierstr. 87. PRACHTIGE LAP STOF ih ruil aangeb. voor zomerman tel, voor bruidsjapon maat 42. Inlichtingen onder no. 84407, bur. van dit blad. 2 GR. KAMERS EN SUITE met serre, zijkamer, keu ken, boven gr. slaapk. en kl. kamer te A'dam, in ruil aangeb. tegen een vrij buis te Haarlem. Br. onder lett- S„ boekh. v. d. Schot. Jac- Obrechtstraa't 14. A'dam. D.- EN H.-KIJWIEL f 85 als nieuw; transport f 75 allen zonder banden' Schol terwee 78 VEULEN BONTM. m. 38/40- zw. d.Wintermantel, 'mt 36' als nieuw2 mil over)', en cape; mandoline.' bolhoed, maat 56. te koop Tevens; wringer gevr. Wetèringstraat 44. na 18.30 1 LEDEREN HEEREN- EN DAMESJAS te koop. Scho- terweg 156 zwart. VELVET DIVANKLEED, in e. st. f 35. 1 pr. witte suéde pumpssohoenen, mt. 38 y2, z.g.a.n. f 25: prima rol- schuier. als nieuw, f 20 te koop. Grebbestraa-t 31. Haarlem-N. D.BL. JONGENSWINTER JAS, leeftijd 14 jaar. f 30: een prachtige 1-pers'. don zen deken f25: een Marklin- spoortrein met rails en een nieuw handweef-tafelkleed f 20; een paar beste werk schoenen, maat 42, prijs f 7.50 en een mol-bont- mantel voor verstel f 25 te koop. Bakenessergracht 50. PRIMA WIT EMAILLE GAS FORNUIS en electr. gram.- motor gevr. Brieven no 84447 bureau van dit blad. NIEUWE IJSKAST. 85 L„ te koop. Br. onder iio. 84437, bur, v. d. blad, ot tel, 2635T. NIEUWE WOLLEN DEKENS te koop. Aerdenhoutsduin- weg 6, Aerdenhout. VRIJE ZIT-SLAAPKAMER aangeb. met volledig pen sion. Br. onder no. 84467 bureau van dit blad GROOTE GEM. OF ONGEM. ZIT-SLAAPK. met pension aangeb.. wegens vertrek n. buitenl. Kruisstraat 18 rd., Haarlem. FOTO SCHERPENHUYZEN voor trouwreportages. Sta ten Bolwerk 6. tel. 20095; VERLOREN Zondag 19 JaI1- in trein BeverwijkHaarlem of tram HaarlemSassen- heim: rood leren étui mej zilveren vulpotlood, gemerkt H.S. en Parker Vulpenhou der Tegen bel. terug te be zorgen Burger. Breestraa 86, Beverwijk. WONINGRUIL. Aangeboden Haarlem-O.benedenhu (nieuwbouw), bev. kamer e suite, keuken, 2 slaapk.. bad cel tuin met schuur e Huur f 6.25 p. w. Gevr-- vrij huis met 3 slaapk. - maig hooger zijn. Br. ono no 84423 bur. v. d. blad. GEM. ZIT- EN SLAAPK. of gem. zit-slaapk. gevr met of zonder pension. tegen half Febr., door R.K. amb tenares. Haarlem of omgev. Br. no. 844&1bur. v/d blad. GEDEELTE VAN HUIS of kamers gevr door jongelui te Heemstede. Br. nó 84463, bureau van dit blad. 2 KAMERS met stroomend water en stookgel gevraagd door j'onggeh. Omg. Haar lemBeverwijk. Br. onder no. 84411, bur. y, d. blad. WIE RUILT wegens gezsin®' uitbreiding een ben.wom bev. 2 kamers, vrije heUK kelder, voor. en achtert. met schuur, f 20 Per,„v/rrt- op len stand te SantP°" te t. - „A 0f Huur tot f 35 P- v,xad. no. 84491, bur. van dit Stat., voor vrije f Haarlem-N. of Shntpo HONDENBROOD met per pond. 30 et- GfL. j. Dijk Wouwermanstraat peniëe HUIZE BROERS „jne gebakkisten Tegen b®' uia»s van een zak .„ega31^ terug te bezorgen: A no 42. GO" OPENLIJK dank aa^e op voorspr. van verkr Maagd Maria v°or van de gunst na het, bidden g B- 3 .Weesgegroeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4