Strikte handhaving noodig van bestandsbepalingen '-1E RAUTEfc'S CORRESPONDENTIE MET HIMMLER Baron van Tuyll opnieuw naar Neurenberg Fransche en Engelsche plannen krijgen vasten vorm Wat gaat men met Duitschland doen? Militaire situatie in Indië niet ongunstig Nieuwe processen Indië economisch bezien Sleep op IJselmeer nog steeds vast ingevroren bureaux van redactie en administratie.- GERUCHTEN OMTRENT Dr. VAN M00K Australië komt op voor kleine mogendheden Geen Anglo-Egyptisch verdrag Man van den dag Vrijaf op Nat. Feestdag Tot hoofd en hart vrijdag 24 januari 1947 69sfe JAARGANG No. 23755 GENERAAL SPOOR Nieuwe bijeenkomst Nederlandsche delegatie naar Londen HET VLIEGONGELUK BIJ BIAK Het weer Het wordt minder koud Tsaldaris vormt een coalitie-kabinet PAUL RAM ADI ER BLIJFT POOLSCHE REGEERING DE FACTO ERKEND? Stichting van den Arbeid adviseert Adj.-regeeringscommissaris voor het radiowezen Moeilijk karwei voor de sleepbooten SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur; W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De besprekingen die generaal Spoor, de Nederlandsche opperbevelhebber in Ned.-Indië, op het oogenblik in ons land v°ert met burgerlijke en militaire auto riteiten, omvatten, zooals reeds gemeld, voor een groot deel technische details diet betrekking tot de militaire aflossing en vervanging; ook wordt de militaire s'tuatie in Indonesië in het algemeen onder het oog gezien, zooals zij zich na net sluiten van het bestand heeft ont wikkeld. Generaal Spoor noemde deze situa tie in een interview met Associated Press niet ongunstig, maar tegelijk Wees hij er op, dat nu wèl het oogen blik is gekomen om een duidelijk standpunt te bepalen, indien die Aneta meldt uit Batavia, dat de ge huchten over een aftreden thans van dr. van Mook pertinent onjuist zijn. Het is goed officieele of officieuze dementi's zeer nauwkeurig te lezen en ieder woord naar juiste waarde te schat ten. Voor zoover ons bekend is er geen enkel blad, dat geschreven heeft, dat dr. ^an Mook thans aftreedt. In ons hoofdartikel van gisteren schreven wij: „Er gaan hardnekkige geruchten, dat het kabinet besloten heeft dr. Van Mook door een ander te vervangen en daartoe reeds verschillende personen heeft gepolst. Misschien zou de beslis sing zelfs reeds zijn gevallen als de actie van Prof. Gerbrandy de plannen van het kabinet niet had doorkruist." De mededeeling van Aneta ontkent dus geenszins, wat wij schreven. (Red.). toestand een onzekerder karakter mocht aannemen. Met name had hij hierbjj op het oog de schendingen van het bestand van republikein- sche zijde. Een der oorzaken dezer schendingen achtte hij te zijn gelegen in de gecom pliceerde situatie van het uitvoerend gezag aan Indonesische zijde. Soedirman is opperbevelhebber, zou dus normaliter moeten ressorteeren onder den „minis ter" van Defensie Sjarifoedin. Het *s echter zóó, dat Soedirman uitsluitend orders ontvangt van Soekarno. Generaal Spoor verklaarde het nood zakelijk te achten, dat, alvorens het ac- coord van Linggadjati wordt geteekend, een strikte handhaving van de bestands- hepalingen in acht wordt genomen. Donderdagmiddag is opnieuw een bij eenkomst gehouden tusschen de Com missie-Generaal en de Indonesische de legatie, thans ten huize van Sjahrir te Batavia. Er werd echter geen communi qué verstrekt. Hedenmiddag zou weder, om vergaderd worden. De uit drie leden bestaande Neder landsche delegatie is Donderdagavond naar Engeland vertrokken om het Ne derlandsche memorandum voor de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken toe te lichten. De leden der delegatie zijn: de heeren H. van Vredenburch, hoofd van de po litieke afdeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, A. T. Lamping, Nederlandsch gezant in Roemenië en dr. H. M. Hirschfeld, voormalig secre taris-generaal van het ministerie van Economische Zaken. •ttixöx-:-: Europa's grootste drijvende bok, de „Ajax" heeft de laatste deelen in de brug, welke het eiland Tholen met het vaste land verbindt, geplaatst. In Mei wordt begonnen met het storten van het betonnen wegdek, zoodat in Juni a.s. de brug geheel gereed zal zijn De Australische afgevaardigde heeft Donderdag in de vergadering van de afgevaardigden der ministers van Buitenlandsche Zaken een drin gend beroep gedaan om den kleine ren mogendheden de gelegenheid te geven een zoo groot mogelijk aan deel te nemen in de voorbereidende besprekingen over het vredesverdrag met Duitschland. Hij eischte het recht van de kleinere mogendheden niet slechts om vertegen woordigers te sturen naar de conferen tie, maar ook vragen te stellen, en deel te nemen aan de discussies. Ook eischte hij het recht voor alle belligerente mogend heden om inzage te nemen van alle do cumenten, besluiten en ingediende memoranda. In verband met het vliegongeluk bij Biak, waarbij leden van het gezelschap Hans Snei zijn omgekomen verneemt 't A.N.P. van officieele zijde, dat het hier een oefenvlucht van een militair toestel betrof, die de artisten gaarne wilden meemaken. (Van onzen Haagschen redacteur) Als straks Rauter voor een Neder- 'andsch tribunaal terecht moet staan, zal waarschijnlijk, evenals alle andere Duitsche oorlogsmisdadigers, trachten a'jn handen in onschuld te wasschen, jich te beroepen op het befaamde „Be. ®nl ist Befehl" en ontkennen zelf ooit hitibtieven te hebben genomen voor Jo denvervolging en wat dies meer zij. Als dan echter de correspondentie ter Mei komt hij met zijn chef Himm- ®r heeft gevoerd, dan zal hij deze hou- dihg toch niet lang vol kunnen houden. Deze correspondentie is in Neurenberg °or de Amerikanen aan den Nederland sen vertegenwoordiger bij het Tribu nal, mr. A. M. Baron van Tuyll van erooskerken, ter hand gesteld en deze eeft daar voor de pers Donderdagmid. aS het een en ander uit voorgelezen. Het behoeft geen nader betoog, dat ®ze correspondentie druipt van bloed l getuigt van zooveel onmenschelijk- eifl, wreedheid, koel overleg en zoovele jyhieene insinuaties bevat, dat zij bij deren regel de heilige verontwaardiging a" den lezer oproept. Voor zeven jaar men zooveel slechtheid voor onbe gaanbaar hebben gehouden. Na de be- <ett; mg weten wij helaas beter. Wat b.v. te zeggen van de volgende 'affe insinuatie tegen Kardinaal de ^°ng, die Rauter neerschreef in een ?Hef dien hij op 24 Sept. 1942 aan Hinunler verzond: „Van de Christe- hjkc Joden zijn intusschen de Katho- hfke Joden afgevoerd, omdat de vijf b,sschoppen aan het hoofd de ^artsbisschop de Jonge zich niet aan 6 oorspronkelijke afspraken hebben gehouden. De Protestantsche Joden ?'ih nog hier en het is inderdaad ge- ukt de Katholieke kerk van de Pro- •^stantsche in het eenheidsfront los J® maken (zu sprengen). De Aartsbis- ®hop de Jonge heeft in een bisschops conferentie verklaard, dat hij nooit meer met de Protestanten en de Cal. bisten in een eenheidsfront samen Zou gaan. De storm der kerken, die jbzette, toen het afvoeren van Joden egon, is zoodoende sterk verminderd." ïv v6e] staat trouwens in dezen brief nog Va 'beer fraais. Er wordt over 't zenden ^Jöden naar Duitschland gesproken, Zij- over veeleveranties ging. „Er de gemengde huwelijken onder •>*hahandsche Joden", aldus Rauter, Mfie ik heb met den Rijkscommissaris «jg^Pteken, dat het Joodsche deel van «Oïtparen' voorzoover zij geen kin- v0 hebben, ook zal worden afge- &Veji t worden er ongeveer 6000". En Z.g Verder: „In Nederland bestaat een Ze va erkverruiming, waarin men om J°(j€ 11 deportatie te redden heel veel aatw, 0nderbrengt. Ik heb die nog niet gelegom eerst nog veel meer Joden Br Zj.n eid te geven er in te vluchten, dit „E? er nu 6000 in, maar ik hoop dat gep XT1 Per 1 October 8000 zal bedra- heii' vten ffrijp ik plotseling in en voer «h yrt®t hun familie naar Westerbork dïie ,®ht. ik zal probeeren iedere week v°®ren J?laahs van twee treinen af te Vah dp t hoop voor Kerstmis de helft ïober xv en weg te hebben. Op 15 Oc- <laa.rd rden de Joden vogelvrij ver- staiitj V'Podat er door alle in. r? S B Van Pohtie, weermacht, Partij hip, ^acht op gemaakt kan worden. Hollandsche politie maakt dag r verdienstelijk. Zij arresteert - nacht. anderen brief betitelt Ranter zijn landgenoot Schmidt als den „Judenkom- missar" die zooveel misbaar had gemaakt, omdat 3000 Joden gedurende eenigen tijd op den grond hadden moeten slapen. Er is in het dossier een brief van Himm- ler aan Rauter naar aanleiding van de aanslagen op Seyffardt en mr. Reydon en zijn vrouw. De brief dateert van 10 Pebr 194.3 en zegt o.a.: .,Het moet ons duidelijk zijn, dat nu de obstructie en de sabotage begonnen zijn. Ik draag u op in den scherp- sten vorm en zonder genade: 1. alle plutocratenzonen desnoods met hun vader te arresteeren; 2. ambtenaren, die valsche adressen op geven naar het concentratiekamp te stu ren; 3. de onderofficieren weer gevangen te zetten; 4. door te gaan met de deportatie der Joden; 5. den Rijkscommissaris ervan op de hoogte te brengen, hoezeer de N.S.B.- grootheden falen, opdat hp wete hoe het met Mussert staat. In een brief van 11 Pebr. 1944 brengt Himmler aan Rauter dank voor de ..Auf- bauarbeiten" in Nederland, gepresteerd en noemt daarbij o.a. kamp Vught en vesting Klingendaal als voorbeelden. Hoe de heeren onder elkaar openlijk over bezetting en deportatie spraken leert een rede, die Himmler op 4 Oct. 1943 m Posen op een S.S.-Truppentagung heeft gehou den. Over de Russen spreekt hij daarin als over Meuschtieren. Wij moeten eerlijk en netjes zijn tegenover het eigen volk, zei h«, tegenover andere volkeren is dat niet noodig. „Of 't anderen volkeren goed gaat of dat ze crepeeren, interesseert ons alleen in zooverre zij als slaven voor ons bruikbaar zijn/' Op een desbetreffende vraag gaf baron Van Tuyll nog als zijn meening te kennen, dat hoe minder haast men maakt met de berechting van Duitsche oorlogsmisdadigers, lioe beter het is, want er wordt nog steeds nlenw materiaal gevonden, dat In de te voeren processen gebruikt kan worden 0111 vele nu nog duistere zaken op te helderen. In opdracht van den minister van Justitie heeft mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken den Nederlandschen persvertegenwoordigers het een en ander verteld over den stand van zaken bij de processen in Neurenberg. Zooals bekend, worden in Neurenberg uitsluitend de „major warcriminals" be handeld, wier misdaden zich niet tot een bepaald gebied bepalen (zooals b.v. die van Rauter en Christiansen), maar die zich misdragen hebben ten opzichte van de geheele menschheid. In tegen stelling met een eerder genomen besluit, dat deze major warcriminals zouden worden berecht door een internationaal tribunaal, staan zij terecht voor een Amerikaansche rechtbank, waarvoor ge. neraal Taylor als chief-prosecutor op treedt. Bij dit gerecht zijn, op verzoek van de Amerikanen, België, Frankrijk, Joego-Slavië, Nederland, Polen, Rusland en Tsjechoslowakije door waarnemers vertegenwoordigd. Dat ook Nederland daar vertegenwoor digd js. aldus baron Van Tuyll. is om tweeërlei redenen belangrijk. In de eerste plaats is het van belang voor de Ameri kanen omdat zij daardoor over beter en uitvoeriger bewijsmateriaal kunnen be schikken, hetgeen zij op hoogen prijs stel len, voor Nederland is het van belang omdat men zeer veel ervaring opdoet voor de processen die straks tegen Duitsche oorlogsmisdadigers in Nederland zelf zul len worden gevoerd. Daarnaast is het een groot voordeel dat Nederland, door in Neurenberg aanwezig te zijn, geregeld op de hoogte wordt gesteld van zaken, die op Nederland betrekking hebben. Zoo heeft baron Van Tuyll b.v. de beschikking gekregen over een dossier van Rosenberg, waarin de geheele voorgeschiedenis van de oprichting van de Oost-Compagnie is terus te vinden. Op het oogenblik zijn in Neurenberg twee militaire tribunalen in functie. Het eerste tribunaal behandelt de zaak te gen de artsen die zoogenaamd weten schappelijk proefnemingen hebben ver richt op levend menschenmateriaal. Hun wordt voorts ten laste gelegd, dat 100 Russen werden vermoord, uitsluitend en alleen omdat men in een Duitsche sche delverzameling nog geen schedel had van een „Joodsch-Russisch- Communistischen Volkscommissaris" en tenslotte het uit den weg rui men van zieken en ouden van dagen, die voor het Duitsche Rijk toch van geen nut meer waren. Het tweede tribunaal behandelt de zaak tegen Peldmarschal Milch, wien deporta tie van arbeiders uit bezette gebieden ten laste is gelegd en die in dit opzicht nog schuldiger is dan Sauckel, omdat hij de aandrijver der deportatie was. Het derde tribunaal zal volgende maand zijn werkzaamheden aanvangen met een proces tegen een aantal hoogë justitie ambtenaren (staatssecretarissen, rechters, openbare aanklagers e.d.) die het recht hebben misbruikt om te moorden en om politieke oogmerken te verwezenlijken. Het gaat hier om misdrijven tegen de mensch heid, dus ook tegen de eigen Duitsche be volking. Tal van andere processen staan nog op stapel oa. tegen het Haupamt, waarvan Gotlob Berger de leider was en tegen tal van groepen van Duitsche industrieelen, wien oorlogsvoorbereiding en plundering van de bezette gebieden ten laste zal worden gelegd. Baron Van Tuyll kon, we gens het ontbreken van Amerikaansche toestemming daarvoor, nog geen namen noemen. Wel deelde hij ons mede, dat het in de bedoeling ligt in deze processen ook Nederlanders als getuigen te hooren. In tegenwoordigheid van president Truman werd de nieuw benoemde minister van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten, George Marshall, te Washington beëedigd door Fred M. Vinson, oppersten rechter van het Hooggerechtshof der Ver. Staten. Gene. raai Marshall (links) legt den eed af. In het midden president Truman vechts Fred M- itkat&n Verwachting tot Zaterdagavond: In het Zuid-Oostelijke gedeelte van het land: In den nacht matige tot strenge vorst. Morgen overdag toe nemende bewolking met later plaat selijk eenigen lichten sneeuwval en matige tot lichte vorst. Weinig wind. In het overige gedeelte van het land: Meest zwaar bewolkt met nu en dan eenige sneeuw. Matige tot lichte vorst, aan de kust tijdelijk om het vriespunt. Veranderlijke wind. Zon 8.32—17.14. Maan 9.44—19,56. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gisteren over Zuid-Noorwegen was ge legen, verplaatste zich naar Noord-Schot- Land. Om dit maximum bewegen zich sto ringen van Spitsbergen via Zweden naar het Zuiden. Met deze storingen dringt minder koude lucht naar onze omgeving, wat na vannacht aanleiding zal geven tot toenemende bewolking en wat hoo- gere temperaturen. Temperatuuroverzicht hedenmorgen 9 uur: Twente 8, De Bilt 6, Den Hel der —2, Vlissingen 4, Schiphol —5, Eindhoven 7, Leeuwarden 3, vliegveld Beek —7, vliegveld Eelde —5, Gilze- Rijen 7. „De Britsch-Egyptische onderhandelin gen zijn mislukt en de Egyptische regee ring koestert niet de minste hoop, dat de partijen tot overeenstemming kunnen komen," aldus een vooraanstaande Egyp tische functionaris, die in nauw contact met de onderhandelaars staat. „Wij moe ten nu onze toevlucht nemen tot de orga nisatie der V. N., hetgeen binnenkort, misschien Maandag kan geschieden. Er zal geen verdrag tusschen Groot-Brittan- nië en Egypte gesloten worden." Toen hem gevraagd werd, of Egypte slechts de kwestie van den Soedan aan de V. N. zou voorleggen, of het geheele probleem van de Britsch-Egyptisce be trekkingen, antwoordde de functionaris: „Wij zullen het verdrag van 1936 aan de V. N. voorleggen, omdat geen enkele der daarin vervatte clausules met het Hand vest der V. N. of de huidige internationale toestanden te rijmen is. Wij nemen geen genoegen met een Britsche of andere be zetting en wij zijn ervan overtuigd, dat de Britsche ontruiming van Egypte op korter termijn moet geschieden dan door Groot-Brittannië is voorgesteld." De plannen welke Frankrijk en Enge land hebben voor de politieke en econo mische constructie van Duitschland be ginnen langzamerhand vasten vorm te krijgen. Het Britsche ontwerp voor het vredes verdrag, dat op 10 Maart te Moskou aan de ministers der Groote Vier zal worden voorgelegd, is thans voltooid. Het plan zou gebaseerd zijn op de volgende alge- meene principes: Iedere nieuwe Duitsche agressie zal worden voorkomen door de instelling van politieke voorwaarden, die de we reld moeten beschermen tegen elke Duitsche neiging tot dictatuur en elke herleving van de agressieve politiek. De constitutioneele machine, die in Duitschland in werking gesteld moet worden, zal volgens de Britsche meening de twee uitersten: Een losse federatie en een gecentraliseerde staat, moeten ver mijden. De Engelschen zouden daarom een gecentraliseerde regeering voorstel len, bestaande uit twee kamers, de eene door het volk gekozen, de andere be staande uit vertegenwoordigers der re gionale besturen. De regionale besturen zouden de locale verschillen in traditie opvangen, terwijl de centrale regeering gezag zou hebben in geheel Duitschland. In economisch opzicht zou het Brit_ sche plan voorzien in een absoluut en permanent verbod van productie van oorlogsmateriaal in den ruimsten zin des woords De Duitsche industrie moet vrij zijn zich uit te breiden in een mate, in ternationaal vast te leggen. Zoo zou Duitschland vergunning moeten krijgen elf millioen ton staal per jaar te pro- duceeren, waarbij de staalindustrie als maatstaf voor alle takken van nijverheid genomen zal worden. Engeland zou van de Polen verzeke ringen willen hebben dat zij inderdaad in staat zijn de vroegere Duitsche gebie den te beheeren. Bovendien zou Enge land verzekeringen verlangen dat de voorzieningen van Potsdam inzake de politieke ontwikkeling in Polen in acht genomen worden. Naar Reuter uit Parijs verneemt, heeft de Fransche regeering twee nota's over de toekomstige organisatie van Duitsch land aan de regeeringen der V. S., de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië gezon den. De eerste nota heeft betrekking op het voorloopig bestuur van Duitschland, in afwachting van het tot stand komen van het vredesverdrag. De tweede doet in een ontwerp-grondwet een voorstel voor de permanente politieke structuur van Duitschland, waarbij echter de po sitie van het Rijnland en het Rhur- gebied slechts vluchtig zouden worden aangestipt. Naar Reuter verneemt, zou het ont werp-grondwet de volgende punten in houden: 1. Duitschland moet een federatie vormen van aparte Duitsche staten, Tsaldaris, de Grieksche eerste minis ter, heeft Donderdagavond medegedeeld, dat hij erin geslaagd is een nieuwe coa litie-regeering op breede basis samen te stellen. Zeven van de acht parlementaire partijen waren het met elkaar eens ge worden inzake de formatie van een coa litie-regeering. Tegelijkertijd maakte Tsaldaris bekend, dat de Grieksche ge nerale staf de plannen heeft klaar liggen voor een beslissenden aanval op de Grieksche guerillastrijdkrachten. „Wij zullen binnen enkele dagen van het defensief naar een tegenoffensief overgaan", aldus Tsaldaris. Vijf dagen nadat Vincent Auriol aan Paul Ramadier de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie had verstrekt, heeft deze zijn taak beëindigd en is van formateur tot premier van Frankrijks zooveelste regeering na de bevrijding geworden. De actueele kwestie van de prijs verlaging, gevoegd bij de vele andere vraagstukken van het hedendaag- sche Frankrijk, bezorgt den 58- jarigen Ramadier geen gemakkelijke taak. Zij zal misschien voor hem nog zwaarder zijn, daar hij geen sterke figuur vormtzooals een land, dat in een toestand als Frankrijk verkeert, noodig heeft. Van den anderen kant is hij een eerlijk, trouw man, die geen compromis met zijn eigen ge weten kent, en die door zijn werk lust misschien meer bereikt dan me nig man met meer op den voorgrond tredende eigenschappen. Paul Ramadier komt uit La Ro ebelle, een der Fransche steden aan de Westkust, die in den laatsten oorlog tot het laatste oogenblik bol werken van een wanhopig Duitschen tegenstand waren. Evenals zoovele zijner collega's trad hij eerst laat in de politiek. Dat was in 1928, toen hij de advocatuur verliet, om voor de so cialistische partij zitting in de Ka mer te nemen. Zijn inzicht bracht hem reeds spoe dig in de regeering: zoowel in het ministerie van Chautemps als in die van Daladier bezette hij den post van Openbare Werken. Ramadier bewees zijn trouw in de dagen van Frankrijks nederlaag in 1940, toen hij tot de zeer weinigen behoorde, die weigerden aan Pétain volledige volmachten te geven. De nederlaag beteekende voor hem een zaamheid. Hij trok zich terug uit het publieke leven. Ramadierde gezette stille oud-advocaat, werd een van de harde werkers van de Zuid-Fransche Résistance. De bevrijding bracht hem opnieuw naar voren. Op verzoek van De Gaulle nam hij de ondankbare taak op zich van minister van Voedsel voorziening. Was er een moeilijker fW-idie - dogen, tgen^er^geen voedsej was en een ravitailleering op ontel bare wijzen werd belemmerd? De hongerige Franschen dachten meest al niet ver en op een goeden dag marcheerden er optochten door de straten van Parijs, waarin de demon stranten borden droegen met op schriften als Jtamadier aan de galg." Zoover is het niet gekomen. De sombere woorden, die Ramadier toen moest spreken, n.l. dat de distributie nog wel een jaar of vijf zou duren, beginnen intusschen uit te komen. En zijn waarschuwing, dat vleesch zeer schaarsch zou blijven, hebben de Franschen den laatsten tijd weer ondervonden. Niettemin, het vertrouwen van Frankrijk gaat nu naar denzelfden man, die in 1937 de mijnwerkers en alle Franschen opriep de industrieele productie te vergrooten tot behoud van Frankrijk. Nu, in 1947 en 10 jaar later, zal hij denzelfden oproep bijna onveranderd moeten herhalen. Ra madier wil werken. Het zal wel een van de hoofdpunten van zijn regee ring sv er klaring zijn, wanneer hij een dezer dagen niet meer alleen, maar samen met zijn 24 ministers in de re- geertngsbanken van de Kamer van Ajuevaardigdenzql plaats nemen. waarin de voornaamste bevoegdheden verankerd liggen in de staten. De be voegdheden der federale regeering moe ten worden beperkt tot alomvattende aangelegenheden als financiën, voedsel voorziening, vervoer, post en telegraaf- verkeer en enkele aspecten van econo mische en buitenlandsche aangelegen heden. 2. Om de vier jaar moeten de natio nale vergaderingen van iederen staat af gevaardigden benoemen voor het „Huis der Staten". 3. Het Huis der Staten moet ieder jaar een nieuwen federalen president benoe men, die op zijn beurt een federale re geering moet aanwijzen, die voor onder punt 1 vermelde bevoegdheden verant woordelijk is. 4. De regeeringen der Staten zijn voor alle andere bevoegdheden verantwoor delijk. zij moeten hun eigen politie macht hebben, rechters benoemen voor het Duitsche hooggerechtshof, in staat zijn ambassadeurs voor buitenlandsche mogendheden te benoemen en staats zaken met hen te bespreken. Zij mogen echter geen verbond of fusie onderling aangaan. 5. Internationale verdragen voor Duitschland als een geheel moeten met een meerderheid van tweederden in het Huis van Staten worden goedgekeurd. Uit hooggeplaatste diplomatieke bron verneemt United Press, dat het te be twijfelen valt of de Westersche mogend heden hun ambassadeurs uit Polen zul len terugroepen in verband met hun protest tegen de Poolsche verkiezingen. Waarschijnlijker achtte men datT zij zullen voortgaan contact te houden met de Poolsche regeering op een „de facto"- basis. Mikolajczyk heeft zijn eisch herhaald, dat de Poolsche verkiezingen ongeldig moeten worden verklaard. Zijn Partij zal in de eerste week van Februari be slissen of de 27 gekozen boeren-candi- daten het nieuwe parlement al dan niet zullen boycotten. Mikolajczyk zeide op een persconfe rentie, dat zijn partij 60 a 70 pereent der stemmen zou hebben gekregen, wa ren de verkiezingen vrij geweest. De uitslagen behoorden daarom zoo spoe dig mogelijk ongedaan gemaakt te wor den, omdat een regeeipng die zich daar op baseert in deze moeilijke tijden niet den steun van het volk zou hebben. De Stichting van den Arbeid ad viseert het Nederlandsche bedrijfs leven ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin één dag vrij te geven met behoud van loon en dezen vrijen dag niet als z.g. snipper-vacantiedag op het aan tal vacantiedagen 1947 in mindering te brengen. Het bestuur van de Stichting is van oordeel, dat, indien de geboorte ge schiedt tusschen 12 en 24 uur, in welk geval de volgende dag als Nationale Feestdag zal worden beschouwd, op den Biddag van den geboortedag gewoon dient te worden doorgewerkt en alléén den vólgenden dag vrijaf dient te wor den gegeven. Het bestuur verzoekt werkgevers en werknemers zich hieraan te houden. Tevens beveelt het Stichtings bestuur aan, om, wanneer bepaalde om standigheden in verband met den aard van het werk verhinderen bovenstaande richtlijn te volgen, aan personeel, dat op den Nationalen Feestdag door moet wer ken een anderen vrijen dag toe te ken nen. Naar het A.N.P. verneemt is zeer spoe dig de benoeming te verwachten van mr. Ph. de Vries, secretaris van de stichting Radio-Nederland, tot adjunct-regee- ringscommissaris voor het radiowezen. (Van onzen economisehen medewerker) Bij al het gepraat en geschrijf over Linggadjati is betrekkelijk weinig aan dacht besteed aan de economische zijde van het probleem-Indonesië. En toch ls dit nuttig, omdat de economische kracht van den gordel van smaragd juist zoo ontzaglijk groot is. Men zal dit goed beseffen, indien men nagaat welke pro_ ducten Indië voortbrengt: petroleum, tin, rubber, suiker, koffie, thee, copra, spe cerijen, djati-hout. Producten, die niet alleen in Nederland uiterst welkom zou den zijn, maar waaraan in de geheele wereld behoefte bestaat. Als men dit lijstje beziet, dan is het begrijpelijk, dat de mannen van de Oost- Indische Compagnie een rijk handels terrein in Indië zagen en zeker zullen de „ruwe klanten" het de bevolking in den beginne niet gemakkelijk hebben ge maakt. Maar na de eerste onderzoekings reizigers zijn andere gevolgd, missiona rissen en mannen van de wetenschap en deze hebben de zeden gekerstend en het land ontwikkeld tot wat het voor den oorlog met Japan was. Het moge dan een koloniaal bezit zijn geweest, het mag en moet ook worden gezegd, dat het in ieder geval een goed beheerd koloniaal rijk was, waar goede wegen, voldoende voedsej en kleeding en hygiënische om standigheden waren. Zoo heeft de eco nomische ontwikkeling van Indië de be volking groote voordeelen gebracht. Hoe staat Indië er nu economisch voor? De berichten, waarop men af moet gaan, geven geen overzichtelijk beeld, om de eenvoudige reden, dat vreemdelingen geen toegang hebben tot het binnenland. Toch zijn langzamerhand uit verschil lende bronnen, onder wie ook twee bui tenlanders, die eenige maanden Indië hebben bereisd, gegevens verzameld, die elkaar zoo volkomen dekken, dat men de juistheid er van mag aannemen. Waar Nederlanders met oude inheem- sche werkkrachten in aanraking zijn ge komen, bleek over het algemeen groote bereidheid, met Nederland samen te werken, maar men voelt er niets voor arbeid te verrichten voor geld, waarvoor men niets kan koopen. Er moeten textiel en voedsel komen en anders gaat het niet. Een volkomen gerechtvaardigd verlangen, waaraan men zooveel moge lijk zal moeten voldoen. Dit moet men ook zien als 'n uitvloeisel van de Oos- tersche mentaliteit. Men leeft van dag tot dag en heeft men voldoende verdiend om een paar dagen te leven en uit te gaan, dan interesseert het werk den in lander verder niet. Hij zal rustig gaan feestvieren, tot zijn geld op is. Het be grip „toekomst" blijft hem vreemd. Ditzelfde verschijnsel kwam tot uiting in de werkzaamheid tijdens de bezetting. Toen de Japanners tegen het einde van de bezetting geen scheepsruimte meer ter beschikking konden stellen voor het vervoer van de producten, die zij voor dien bij de inheemsche bevolking op kochten, en hun aankoopen stop zetten, beijverde de bevolking zich ook niet langer om te oogsten en verwaarloosde zij haar eigen tuinen. Het gevolg daar van is, dat nu geeA voorraden aanwezig zijn. Aangezien de natuur haar rechten weer heeft doen gelden en de tuinen heeft overwoekerd, blijft de opbrengst in die gebieden, waar men weer aan het werk is gegaan, laag. Wat betreft de Europeesche onderne mingen geldt hetzelfde, met dit ver schil, dat de aanwezige machinerieën grootendeels blijken te zijn geroofd en talrijke fabrieksgebouwen vernield." Er zal veel kapitaal moeten worden geïn vesteerd, in den vorm van fabrieken en installaties, aleer een stap in de rich ting van den vroegeren welstand van de bevolking kan worden gedaan. Resumeerende kan men zeggen, dat het, zelfs bij een volledige samenwerking op economisch gebied in Indië, gerui- men tijd zal duren, voordat de opbrengst van de voornaamste producten weer op het peil staat van voor den oorlog. Even- zooveel tijd zal het vergen om de bevol king weer tot haar vroegeren onbezorg- den levensstaat te brengen. De onder de bevolking aanwezige figuren, die in staat zouden zijn leiding te geven, zijn te ge ring in aantal om het ontzaglijke werk, dat verricht moet worden, te besturen. Zoo gezien heeft Nederland een groote taak te vervullen, een taak. die de in_ heemsche bevolking voorspoed, de we reld in het algemeen de broodnoodige producten van Indië zal brengen en Ne derland zelf en is dit niet rechtvaar dig? in staat zal stellen het herstel in eigen land te bespoedigen. Nadat gisteren de sleepboot „Inter Nos" van kapitein Molenaar er samen met de „Alcyon" in geslaagd was, twee der ingesloten schepen van de sleep, die van Enkhuizen onderweg was naar Amsterdam, in de veilige haven van Amsterdam binnen te loodsen, moes ten nog twee schepen achter blij ven, namelijk de beurtvaarder „Koop- mans Welvaren" van schipper Altena uit Hoorn en het 150 ton metende motorschip „OeKr" van de N.V- Neer- landia scheepvaartmaatschappij uit Rotterdam. Het laatste schip was met 100 ton aardappelmeel op weg naar Antwerpen Beide zijn door het ijs, dat door den Noord-Oostenwind opgestuwd wordt, tegen den wal opgedreven en liggen, hoewel thans nog onbeschadigd, in een zeer ge vaarlijke positie. Op 75 meter uit de Noordkust van Marken ter hoogte van den vuurtoren zijn zij door kruiend ijs omge ven, dat de schepen gedeeltelijk over dekt. Niettemin is de bemanning aan boord gebleven,- omdat immers een ver laten schip als wrak opgegeven is. Dicht in de buurt ligt de gekraakte „De Hoop' van schipper Meier, die met zijn familie leden op de „Onderneming" van schipper Deen in veiligheid werd gebracht. Bloemen zijn op elk levenspad te l vinden; doch niet alle menschen verstaan de kunst er een krans Het schip ligt tot aan de dolboorden in het ijs en zou evenals de andere boo ten misschien nog gered kunnen worden, indien men het los zal kunnen sleepen. Gezien het feit, dat de schepen, die ruim anderhalve mete* diepgang hebben, in één meter water liggen, zal een sleep boot hen niet dichter dan op 200 meter kunnen benaderen en zal het niet mee vallen de muurvast liggende booten los te krygen. Gisteren is een gezelschap van elf per sonen, bestaande uit journalisten en filmoperateurs, onder wie een buiten landsche dame, per veerboot van Monni kendam naar het eiland gekomen om de situatie in oogenschouw te nemen. De wind heeft de vaargeul tijdens hun ver blijf dichtgestuwd en het bleek onmo gelijk terug te keeren. Allen waren ver plicht den nacht op het eiland door te brengen en konden eerst heden per ijs- slede naar Monnikendam vervoerd worden. Marken ls weer geheel met ys om geven en niet, meer per schip bereik baar. Terwijl de rest van het IJselmeer zoo goed als Ijsvry ls, heeft de wind het vrykomende ijs naar de kusten van Noutrd-Holland gertrerven. De Gouwzee biedt een Noordpool-aanblik met groo te ijsmassa's. Meex naar het Zuiden vindt men open water, doch de weg daarheen is niet vry voor de verbin ding met Marken. De sleepbooten IJselstroom en Lek stroom van de reederij Koppe, die Woensdag in het IJselmeer een vaar geul van Amsterdam naar Kampen open braken, zijn Donderdag in den tijd van zeven uur via dezelfde route naar Am sterdam teruggekeerd. Het ijs had op verschillende plaatsen een dikte van twintig tot vijftig centimeter, doch de beide sleepbooten hebben hun reis zon- .aer veel oponthoud kunnen voltooien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1