Heengaan van dr. Van Mook vrijwel zeker Overeenstemming te Batavia i 1 GRENSCORRECTIES HISTORISCH TOEGELICHT Economische verlangens op den voorgrond Aan boord van een walvischjager I Thans bij de regeering geen bezwaar tegen zijn aftreden Aan de voorwaarden van het bestand moet worden voldaan Energievoorziening verkeert in critiek stadium Nederland richt zich tot Groote Vier Vrouwen-kernen Von Papen verliest de eerste ronde Man van den dag Tot hoofd en hart Nieuw Grieksch kabinet felix timmermans Uiterste zuinigheid met gaswater en electriciteit blijft geboden De matroos in het kraaiennest is een belangrijk man SATERDAG 25 JANUARI 1947 69ste JAARGANG No. 23756 OVERLEDEN CONSTANTIJN TSALDARIS Het weer Eerste waardebonnen consupentencrediet IJSELMEER POTDICHT Amerikaansche critiek op Poolsche verkiezingen EXCURSIE IN DE POOLZEE 1 1 1 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE! SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM eiefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 AB Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: tX/ Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 13 cents Der m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. In weling«lichte kringen te Den Haag wi',st men in verband met "et Aneta-telegram van gisteren, dat etn aftreden thans van dr. Van Mook tegenspreekt er op, dat de nadruk jn dit telegram wel moet vallen op «et woord „than s." Voor het huidige oogenblik is een heengaan van den Lt.-Gouverneur-Gene- raal, zoo is in deze kringen de meening, thet te verwachten, maar men onder streept nog eens, dat met de mogelijk heid van zulk een heengaan in de nabije toekomst moet worden rekening gehou- Denazificatie-proces Franz von Papen heeft de eerste ronde van zijn proces voor het dena- hazificatiehof verloren. Zijn verdedi ger bestreed namelijk tevergeefs het recht van het hof om zijn cliënt te Berechten. .Von Papen's advocaat, dr. Egon Ku- "°schok, ter zijde gestaan door Von Pa th's zoon, beweerde dat von Papen twee legale vestigingen had, namelijk in "e Britsche en de Fransche zone en dat een Beiersch hof in de Amerikaansche Zone het proces wordt in het stadhuis ran Neurenberg gehouden geen recht «ad om hem te berechten. Het hof be haalde echter dat het die jurisdictie wel "ezat in verband met von Papen's aan wezigheid in Neurenberg gedurende dl 10 maanden van zijn proces voor het ""lAMllUOil tuil U1J11 v vv mternationale militaire tribunaal. Von Papen luisterde aandachtig toe aanklager Werner Fiebig de aan klacht voorlas, welke hem beschuldigde ^an het dragen van het gouden insigne oer Nazi-partij en het innemen van.een 'eidende positie in het Derde Rijk. Het hof verwierp een verzoek om uit- door Kuboschok ingediend, smdat hij niet voldoende tijd zou hebben ge had om zijn verdediging voor te berei den. De president, dr. Camille Sachs, Tarzekerde Kuboschok dat zijn cliënt een 6er'ijk proces zou krijgen. A.s. Maandag zal ook het zuiverings proces beginnen tégen Hans Fritzche. den. Reeds sedert geruimen tijd koes tert, naar algemeen bekend is, dr. Van Mook het verlangen van zijn functie te worden ontheven op een daartoe ge schikt tijdstip. Dat tijdstip achtte, aldus welinge lichte kringen te Den Haag, de re geering eenige maanden geleden nog niet gekomen. Zou evenwel de Lt.- Gouverneur-Generaal thans een des betreffend verzoek indienen dit is naar men ons verzekerde, nog niet geschied dan zou de regeering tegen een aftreden van den land voogd nu geen bezwaar meer maken. Omtrent een datum van eventueel af treden is daarom uit den aard der zaak op dit oogenblik nog niets te zeggen. Het zou echter in de lijn liggen, dat de Lt.- Gouverneur-Generaal niet heengaat, voordat de conferentie te Pontianak me dio Februari zal zijn gehouden, welke den voorbereidenden arbeid van de bepaling van den status der verschillende Indone sische gebiedsdeelen zal afronden. (Bovenstaand bericht bevestigt volko men onzen oommentaar op het Aneta- telegram van gisteren. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat als opvolger van Van Mook in politieke kringen de naam van den heer Lovink genoemd wordt. Red.). dr. Van Mook Officieel is te Batavia medege deeld, dat er Vrijdagmiddag bij de Besprekingen tusschen de Nederland- sehe en Indonesische delegaties over eenstemming is bereikt ten aanzien van de militaire maatregelen, die genomen moeten worden om den 'eestand te verbeteren. Dinsdag a.s. zullen de delegaties °Pnieuw bijeenkomen. He bekende Vlaam-che schrijver Felix timmermans is in den nacht van Don derdag op Vrijdag op 81-jarigen leeftijd Lier overleden. Timmermans is een van de voortref - .Rijkste vertellers, die de Vlaamsche ^Heren hebben voortgebracht. Met ^Palliter", waarin hij den lof van het even zong, begon zijn roem, die hem J"er geheel Europa vertalingen van zijn erk bezorgde. En dat terecht. Want „eze nu eens primitief uitbundige, dan v®er kinderlijk ontroerde, stond met jj^de voeten op de a^rde en bezat tege- JL het vermogen de schoonheid der te doen bloeien onder 'de immer Vergankelijke schoonheid van den Zijn „Harp van Sint Franciscus" et hem wel het meest kennen in zijn ëecompliceerde zinnelijkheid, waarin j. n ®terk op de natuur gespitst gevoels- (j, en resonnëert, en het altijd bljjmoe- 6ik ge*°°L dat aarde en hemel met li aar verzoent, zij het met veel voor af6 voor de gulle weldaden der atm Zdn werk is een en al kleur en «or 0S*eer' Het boerenleven wordt er hronkelijk en ^iankbaar in verbeeld. Veie d°erenleven vormt ook de stof voor sch ziiner romans, waarin hij figuren V]. als Pieter Breughel, den genialen ftlaarnschen schilder, in wien Timmer- ljen s zich zelf heeft gemeend te her- ePos 6n' Zi-'n ..Boerenpsalm" geldt als 't We] Van den landbouwer, het vormt det hoogtepunt van zijn werk, dat tiek van een ingrijpende problema- de .,VVas' maar waarvan de eenvoud niet oorio^!ng,ste deugd is gebleken. In de WerkSS^aren publiceerde Timmermans Hij ]eVan aanzienlijk minder gehalte, gcbop'./de zeer teruggetrokken in zijn hellicht laats en eindigde zijn leven hitipj in die somberheid, die tot ■•Schei k°mt in zijn eerste werk hie^ 'lerinaen van den dood", dat nog VaarC]j^an die al*Üd treffende levensaan- ïlep van later deed vermoeden. yerra^°°ral in zijn plastisch vermogen is hief-?13 en ongeëvenaard kunstenaar hem heengegaan. a - <W?IhaWle£,Vca?nsche minister van Justitie, Bali Sa, heeft Vrijdag medege eih*' "i.l een voorstel in overwesim A.P. meldt uit Batavia, dat er nu al lereerst een „openhartige bespreking" tusschen de Indonesische burgerlijke en militaire autoriteiten zal worden gehou den. De republikeinsche „minister" van Defensie, Sjarifoeddin, zal zoo spoedig mogelijk naar het binnenland vertrek ken om te bereiken, dat alle nationalis tische bevelhebbers aan de voorwaarden uit het buitenland voldoen. A.P. vernam voorts, dat het goedge keurde plan neerkomt op een „definitie ve vredesgarantie" en dat de Indone siërs verzocht hebben de bepalingen ge- fieim te houden, daar zü vreesden, dat door publicatie binnenlandsche opposi tie zou ontstaan. De jongste foto van de Engelsche koninklijke familieopgenomen in Buckingham Balace te LondenDe koning en de koningin zullen vergezeld van de heide prin sessen op 1 Februari mei het slagschip Vanguardvoor een reis door de Unie van Zuid Afrika vertrekken De geregelde voorziening van Ne derland met steenkool is nog steeds uiterst kwetsba/ir. Zelfs wanneer de productie en het vervoer in het binnenland en de invoer uit het buitenland reg.elmatig voortgang kunnen vinden», is het onmogelijk «Ven zekeren voorraad aan te leggen, waarmede onverwachte tegenslagen kunnen worden opgevangen. Elke onregelmatigheid in den aanvoer moet dus direct in den een of ande ren vorm stagnatie veroorzaken. De stakingen in Amerika en de laatste vorstperiode hebben dit overduidelijk bewezen. De achterstand, die als gevolg van deze tegenwerkende factoren is ontstaan, zal nog geruimen tijd voel baar blijven. Hierdoor blijft ook de ge- heele Nederlsvndsche energievoorziening in een min off meer critiek stadium ver- keeren. Van officieele zijde wordt er op gewezen, dat de gevolgen vao een even- tueele nieuwe vorstperiode niet te over zien zijn. Heden is aan de plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Zaken van de groote vier te Londen een aanvullend memorandum van de Neder- landsche regeering overhandigd met betrekking tot de vaststelling van de toekomstige .Nederlandsch-Duitsche grens en aanverwante problemen. Ter inleiding zegt de regeering daarin het volgende: In haar memorandum van 5 November 1946 heeft de Nederlandsche regeering haar standpunt kenbaar gemaakt ten aanzien van de toekomstige Nederlandsch-Duitsche grenslijn en aanverwante problemen. Te dien tijde was nog geen beslissing getroffen met betrekking tot de procedure, die gevolgd moest worden bij de beschouwing van het Duitsche vraagstuk, derhalve was Hr. Ms. Regeering van oordeel, dat in die omstandigheden een beknopte uiteenzetting van haar standpunt voldoende zou zijn. De raad van ministers van Buitenlandsche Zaken echter heeft bij nota van 7 Januari 1947 Hr. Ms. Regeering uitgenoodigd aan de vertegenwoor digers voor Duitschland schriftelijk mededeeling te doen van hare zienswijze ten aanzien van de aspecten van het Duitsche probleem, die voor Nederland van belang zijn. Hr. Ms. Regeering acht derhalve het oogenblik gekomen nadere inlich tingen te verstrekken, voornamelijk van technischen aard, met betrekking tot de vraagstukken opgeworpen in haar bovenvermeld memorandum van 5 November. Aan Hbt aanvullend memorandum is het volgende ontleend: verdienen in het belang van een regelmatig; grensbeloop opgeheven te worden. In al deze gevallen betreft bet dus recti ficaties van de vanouds bestaande grens, geen wijziging daarvan in hoofdtrekken. In het Noordelijk gedeelte, langs de Duit sche provincies Westfalen en Hannover is de grens sedert langen tijd nagenoeg con stant gebleven, maar eerst in het jongste verleden sedert Bismarck heeft de grens een absoluut, cultureel- en econo- misch-uitsluitend, karakter verkregen (waardoor misstanden eerst in den jongsten tijd voelbaar zijn geworden). Van Noord naar Zuid gerekend laat een en ander zich aldus toelichten. 1. In de Eemsmonding pretendeerde -Duitschland op grond van een akte, waar van de authenticiteit hoogst dubieus is, de uitsluitende heerschappij te bezitten over dien stroom, een voor Nederland onaan vaardbare toestand. Het eiland Borkum, tusschen de beide stroomingen der Eems monding gelegen, oudtijds bijna onbewoond, beheerscht thans den toegang ook tot den Nederlandschen Eemsoever. De Ned. plan nen tot indijking van den Dollart, tot ver betering van den Eemsmond en tot het veiligstellen der landsverdediging vereischen thans de modificaties zooals voorgesteld. 2. Het Bourtanger Veengebied, vroeger een natuurlijke grens, is door de ontgin ningen van de laatste vijftig jaar een wil lekeurige en storende grens geworden. 3. Het gebied van het zgn. Neder-Graaf- schap Bentheim, geografisch geheel op Ne derland aangewezen, was vanouds daarmede in alle opzichten verbonden. 4. De inhammen van Vreden en van An- holt waren veroorzaakt door de grillen der middeleeuwsche politieke geschiedenis. Zij Dh Amenauauscne oe- tri van Duitschland onder ver- E>e?r. Soneri verdeeld zouden wor- eh rrK1elsendommen bestaan uit gel- oerende en onroerende goederen. Na veel wikken en wegen heeft Constantijn Tsaldaris, een van de meest op den voorgrond tredende Grieken, zijn opdracht tot vorming van een ministerie overgegeven aan Demetrios Maximos. Tsaldaris zal echter wel in het kabi net een van de belangrijkste posten bekleeden. Zijn optreden op politiek ge bied goat terug tot 1920. Vóór dat jaar nam de in 1885 geborene deel aan de Balkan-oorlogen en studeerde rechten aan de universiteiten van Berlijn, Londen en Florence. Op jongen leeftijd werd hij reeds benoemd op den belangrijken post van prefect van Patras, belangrijk om den handel, de industrie en den rijk dom van het departement. Vervol gens werd hij prefect van het eiland Corfu, waar hij met de geallieerden, die het eiland bezet hielden, samen werkte. Dit alles was een voorbereiding op zijn politieke loopbaan, die in 1920 begon met zijn benoeming tot mi nister van Staat en gouverneur-ge neraal van h£t eiland Kreta. In de volgende jaren bekleedde hij vele ambten om in 1933 minister van Ver keer te ivorden in het kabinet van zijn naam- en partijgenoot Panaghis Tsaldaris. Na diens dood volgde Con stantijn hem op als eerste lid van het partijbestuur van de Populisten en in deze hoedanigheid was hij ook een van de organisators van het na tionale verzet tegen Italianen en Duitschers. Gearresteerd en gevan gen gezet door de Italianen, later opnieuw vervolgd door de Duitschers. moet Tsaldaris in Juni 1944 Grie kenland verlaten. Hij kwam veilig in Egypte aan, waar hij zich echter niet achter de aldaar gevestigde exil- regeering schaarde. Integendeel, hij bleef zich tegen do revolutionnaire politiek uitspreken, die sinds 1941 aldaar gevolgd werd. Meteen na de bevrijding van Griekenland werd hij een promotor van de Unie van de Nationale Partijen. Hij was de man van de legitimiteit, de voorspreker van den wettigen vorst George en stelde zich bijgevolg lijnrecht tegen over de communisten en de EAM. De meerderheid" van het Grieksche volk heeft hem gevolgd; eerst bij de verkiezingen in April 1946, toen zijn partij 206 zetels verwierf van de 354. Hij kreeg een opdracht tot de vorming van een regeering, waarbij zijn eerste taak de voorbereiding was van het referendum over de vraag of Griekenland een monarchie dan wel een republiek zou zijn. Het plebesciet werd de tweede overwinning van Tsaldaris. Koning George keerde terug. De moeilijk heden waren en zijn echter voor hem nog steeds groot. De laatste crisis is er opnieuw een bewijs van geweest. Een van de eerste taken, die hij zich nu gesteld heeft, is een beslis sende aanval op de guerilla-strijd- krachten, die de rust in het Noorden van het land verstoren. Het Zuidelijke gedeelte dei grens, langs dc Duitsche Rijnprovincie, is als zoodanig veel jonger, vastgesteld krachtens de bepalingen van het congres van Weenen van 1815. öeze grens kan dan ook niet worden losgemaakt van de historische toevalligheden van het Weensche congres en heeft geen groot er historisch gezag dan die historische toeval ligheden en het feit dat ze nadien ge durende ruim een eeuw ongewijzigd is ge bleven. De Nederlandsche regeering zet dan uit een, hoe de huidige Duitsche Rijnprovincie en de aangrenzende Ned. provincie Limburg, een van de klassieke grenslanden van de meest betwiste gebieden der wereld vormen, en somt de principes op, waarop de rege ling van 1815, tot heden van kracht, steunt: Zij licht dan toe: 1. Dat door afronding van het Ned. grond gebied bij het territoir van het oude her togdom Kleef, een zeer hinderlijke insprin ging der Ned. grens wordt weggewerkt. 2. Dat t.a.v. afronding van onregelmatige grensbeloopen in de nabijheid van Roer mond en Sittard het Weenschte Congres, indien het een meer op wederzijdsche be langenafweging gerichte grensafbakening nagestreefd had, hier zoowel als in het vorig geval tot een ander beloop gekomen zou zijn, In den trant als thans wordt voor gesteld. 3. Dat door wijziging der greais ln de na bijheid van 's-Hert^igenrade en. Aken (welke laatste stad onaangeroerd blijft) wordt te ruggekomen op de afwijking, die men zich in 1815 van de historische grens veroorloofd had. Samenvattend kan men dus zeggen, dat de door Nederland voorgestelde grenswijzi gingen overeenstemmen met de historische ontwikkeling der grens en van het histo risch overgeleverde grensbeloop slechts die veranderingen nastreven, die hetzij strek ken tot rectificatie van vroeger begane fou ten of omissies, hetzij vereischt. worden door de nieuw in het spel gebrachte facto ren. Daarbij is ernaar gestreefd, aan het historisch gezag van hetgeen tang heeft, be staan, vooral ten aanzien van het Noorde lijk gedeelte der grens, vol recht tc doen wedervaren. Economische desiderata Waar de bewapeningspolitiek in Duitschland uit hoofde van het onwrik bare geallieerde doel blijvend geëlimineerd zal worden, moet mede in verband mè de desolate positie van de Duitsche in dustrie voor geruimen tijd met vervoers cijfers worden gerekend, welke beneden het peil van 1924 zullen liggen. Een van de groote welvaartsbronnen van Nederland zal derhalve blijvend in omvang en karakter veranderen. Daarom mag Nederland nu meer dan ooit ver wachten, dat op verkeerspolitiek en han delspolitiek gebied ten volle met zijn belangen wordt rekening gehouden. Gedurende den afgeloopen oorlog vijf jaren afgesloten van het overzeesche verkeer, wordt Nederland na de onvoor waardelijke capitulatie van Duitschland. in hoofdzaak door den door het Hitier- regime achtergelaten chaos, voor een groot deel van het continent afgesloten en wel in het bijzonder van zijn natuur lijk achterland. Voor een redelijk herstel van de wel vaart van Nederland is absoluut nood zakelijk het openen van alle wegen, die er toe kunnen leiden, dat Nederland niet alleen' weer toegang krijgt tot zijn na tuurlijk achterland, doch vooral, dat dit onder voorwaarden kan geschieden, waarbij iedere discriminatie wordt uitge sloten. Nederland vraagt daarbij den vrijen Rijn, niet alleen in technisch op zicht doch op een wijze, die past in het kader van het moderne economische ver keer, d.w.z. wat tarieven, handelspolitie ke en monetaire maatregelen betreft. Het meent er ook aanspraak op te mo gen maken, dat zijn spoorwegen de hun toekomende plaats in het internationale verkeer krijgen en het verwacht hetzelf de ten aanzien van het verkeer over de landwegen. Het achterland van Nederland strekt zich geographisch ook uit tot de Donau- landen. Alleen al om die redenen mag Nederland met recht verlangen, dat het transitoJverkeer door Duitschland naar beide richtingen zonder discriminatie voor Nederland openstaat en dat daar mede ook bij de havenpolitiek van an dere dan de Duitsche Noordzeehavens wordt rekening gehouden. In dit verband meent de Nederlandsche regeering ook te mogen verwachten, dat bij de haven- politiek, welke te Triest zal worden ge voerd, met het Nederlandsche belang op adequate wijze worde rekening gehou den. Wat de mijnen betreft, die thans in exploitatie zijn, zoo gaat het hier niet uitsluitend om de overdracht der conces sies en van de eigenlijke mijnen, maar ook om alles wat daarmede annex is, zooals de bedrijven tot het winnen van nevenproducten, eventueele havens en andere tot het bedrijf behoorende ver- lieersinrichtingen, terwijl onder de pro ductie de mijnen niet alleen de gepro duceerde steenkolen, ookes en briketten, maear ook alle bijbehoorendelu(WDW maar ook alle bijproducten behooren. De Nederlandsche regeering maakt van deze gelegenheid tevens ge bruik er op te wijzen, dat Nederland bij verschillende der geclaimde mijnen en consessies een direct financieel belang heeft. 'Daarnaast heeft Nederland nog vele andere voor-oorlogsche investaties in den Duitschen steenkolenmijnbouw in het algemeen. Overwogen zou kunnen worden deze rechten in te wisselen tegen Duitsche eigendomsrechten in de bij het memorandum van 5 November 1946 be doelde mijnen. Deze mijnen zouden bij een dergelijken ruil wellicht geheel of ge deeltelijk Nederlandsch eigendom kun nen bijken te zijn. (Vervolg op pagina 3) Walter Gieseking. de bekende Duitsche pianist, wien het. sinds October 1945 ver boden was in de Amerikaansche zone te concerteeren is door het Amerikaansche militaire bestuur „zuiver" verklaard. Verwachting tot Zaterdagavond: Toenemende bewolking met later plaatselijk eenige sneeuw en veran derlijken wind. In de kuststreek tij delijk temperatuur om het vriespunt, overigens lichte vorst. Zondag: zon 8.3017,15, maan 10 21.11. Maandag: zon 8.29—17.17,, maan 10.14—22.26. Nogmaals wordt bij het publiek daar om met den meesten nadruk er op aan gedrongen de uiterste zuinigheid te be trachten in het verbruik van gas en electriciteit. Ook het verbruik van wa ter dient zooveel mogelijk beperkt te worden. Slechts wanneer iedereen vrij willig medewerkt, kunnen de moeilijk heden op dit gebied binnen den kleinst mogelijken omvang worden gehouden. Inmiddels wordt al het mogelijke gedaan om de verstrekking van brandstoffen op de loopende kolen- bonnen zoo snel mogelijk te doen geschieden en om op korten termijn de resteerende kolenbonnen geldig te verklaren. 15 Februari: Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling der regeering omstreeks 15 Fe bruari a.s. de eerste waardebonnen van het Consumentcncrediet beschikbaar te stellen. Juist waren de eerste schepen weer door het ijs van het IJselmeer gebro ken en verschillende niet zonder daar bij hachelijke avonturen te beleven of de opnieuw ingetreden vorst heeft alle scheepvaartverkeer weer onmoge lijk gemaakt. Vrijdag heeft geen enkel schip zich langs de Oranjesluizen bij Schelling- woude het meer op gewaagd. De Australische woordvoerder op de. conferentie der plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Zaken te Londen heeft Vrijdag er opnieuw op aangedrongen, dat alle kleine ge allieerde landen volledig aan de vre desconferenties zouden hunnen deel nemen, waarbij hij er tegen protes teerde, dat drie ontwerp-vredesver- dragen waren opgesteld, zonder dat de kleine landen hierover, waren) inge licht. Een Spaansche journaliste, die met eenige Nederlandsche collega's een bezoek aan Marken had gebracht, werd door het ijs geïsoleerd. Met haar confraters ondernam zij den terugtocht naar het vasteland over het ijs, dat zij voor het eerst van haar le ven betrad. Zittend op de ijsschotsen gaf zij haar impressies weer in haar notitieboek Dezer dagen had ik eindelijk de gelegenheid eens poolshoogte te ne men aan boord van de jagers. De jager immers is de eigenlijke „van ger" van de walvisschen. Daar be vindt zich de harpoenier, die met zijn kanon het „doodelijke schot" moet lossen. Bij helder weer, maar met een stijve bries, zette ik mij in de mand, die bij de komst van een der jagers mij van de „Willem Barendsz" af aan boord van het vangschip moest brengen. We stoomen weg en ik zie voor den eersten keer in de Poolzee de trouwe „Barendsz" van den anderen kant met haar rookende schoórsteenen. Wij varen met volle kracht weg. Ik be vind mij thans in hef hart van het jachtbedrijf. Wat begint een moeder schip, als er geen kinderen 2ijn, die den buit 'aanvoeren? Het valt me niet mee, zoo van de groote schuit -wergestapt te zijn op het kleine 400-tonnertje. Er staat een geweldige deining en het scheepje danst op de golven, dat het een lieve lust is. Ik moet et aan gelooven. De eenige troost is, dat nog nooit iemand aan zeeziekte is gestorven. Op het jagerdek is men druk bezig het schip vischklaar te- maken. Het ka non wordt geladen met harpoen en kruit, .de lijn. waarmee de harpoen straks in bliksemsnelle vaart zal voort- schieten, wordt bevestigd. Zoo'n harpoen vereenvoudigt de vangtechniek in groote mate in vergelijking met de primitieve middelen, waarmede onze voorvaderen de walvisschen te lijf moesten gaan. Een moderne harpoen weegt 90 kg. en is aan een tros van ongeveer 800 meter lengte verbonden. Hfj heeft den vorm van een dikke ijzeren staaf met aan de punt een explosieven kop. voorzien van weerhaken. Ats de kop in het lichaam van den walvisch dringt, ontploft de in den kop aangebrachte gTanaat en de weerhaken zetten zich vast in het li chaam. Zoo kan het dier naar het vang schip worden gesleept. De schok, dien het vangschip zou krijgen zoodra een walvisch door een harpoen is getroffen, wordt opgevangen door bufferveeren, waarmee de tros aan boord verbonöen is. Ik sta met den kapitein op de brug en zie hoe een matroos langs een touwladder naar het kraaiennest klimt. Nu is alleen nog maar zijn hoofd en iets van zijn hand te zien. Hij zit er hoog, maar zwiert met zijn „nest" alle kante- uit. Zijn taak is belangrijk. Zijn er walvisschen voor uit? De man geeft seinen met zijn handen. Een zwaaiende hand betee- kent naar bak- of stuurboord, voor- of achteruit. Iedereen aa.n boord is gespannen. De kapitein loert als het ware om zich heen. De jager valt onophoudelijk over stuur- en bakboord, en als we gaan eten. hebben we geen rustig oogenblik. We houden onze borden soep in de han den en gaan met de zeetjes mee. Dat duurt zoo den geheelen maaltijd. Er is vaak veel kennis en verstand I noodiq om datgene, wat naar men \zegt, vanzelf spreekt, te bewijzen.j (Van een bijzonderen medewerker) De K.A.B. wijst de sociale werkster, optredend namens de onderne ming, als „opvoedkundige" van het arbeidersgezin af. Zij doet dit op overwegingen ontleend aan haar histo rische en logische taak, welke immers de belangenbehartiging van den geheelen arbeidersstand beoogt. Tot den stand der arbeiders nu behooren de vrouwen zeker niet minder dan de mannen, de meisjes niet minder dan de jongens. Reeds eer der werd op deze plaats l>etoogd, dat deze beweging derhalve een gezins beweging is, waarin de medewerking van de vrouw niet kan worden gemist. Reeds vóór den oorlog kende men dan ook in verscheidene plaatsen de inscha keling van het vrouwelijk element in de propaganda voor en den uitbouw van de Beweging. Wie herinnert zich niet de grootsch opgezette fancy-fairs en ten toonstellingen ten bate van „Herwonnen Levenskracht''? En de speldjesdagen voor hetzelfde doel? Kwieke meisjes wisten dan op een charmante wijze een dubbeltje of kwartje uit de portemon- naie te goochelen en het was een steeds weerkeerend feest na afloop van zulk 'n „geldslag" het enthousiast-kwetterend gezelschap bijeen te zien, geldjellend en de „overwinning" vierend. Een feest was het ook een gezelschap van zulke meis jes te mogen rondleiden langs en door de gebouwen en terreinen van „de parel aan de kroon van de Nederlandsche Ka tholieke Arbeidersbeweging": het on" volprezen sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven. Dat sanatorium was ook het resultaat van haar ijveren en'sjouwen. Iets van het ideaal der beweging was in deze vu rige propagandisten overgestroomd. Wil de K.A.B. haar idealen verwezen lijken, dan is het noodzakelijk op de eer ste en voornaamste plaats dat allen, dia samen die beweging vormen, die idealen kennen-en aan de verwezenlijking er van medewerken door een juist hanteeren van de geëigende middelen. Daarin is de vrouw als echtgenoote en moeder steeds weer betrokken. Daarin speelt het meisje op kantoor en fabriek een belangrijke roL Wat haalt het uit> wanneer door den invloed van een goed werkende paro- chieele afdeeling der K.A.B. de man uit groeit tot een persoonlijkheid van for maat, doch in zijn vrouw niet het mee groeiend complement vindt? Wat haalt het uit, als de mannelijke katholiek ge organiseerde arbeiders een kracht te» goede zijn in het bedrijf, maar de ka tholieke meisjes hem daarbij niet tot steun zijn? Steeds weer herhaalt de lei ding van de K. A. B. dat woord van Sehaepman. dat het Christendom weer tot maatschappelijke zede moet worden. Maar dat geschiedt alleen wanneer ook de aparte personen daarvan doordrongen zijn. Dat „doordringen" geschiedt t.o.v. de mannen op vergaderingen, in dagblad en weekorgaan. door middel van de Credo-Pugnomannen, van de zelfbeheer- de instellingen, enz. Vrouwen der leden, vaak moeders van groote gezifcnen. kan men niet regelmatig naar een vergade ring halen; men kan ze zeker niet in grooter .aantal laten deelnemen aan het werk der instellingen. Daarom moeten ook die vrouwen thuis eens worden be zocht. Dat moet een andere vrouw doen, die wel tijd en ambitie en de ge schiktheid heeft en over voldoende ken nis van en liefde voor die arbeidersbe weging beschikt, om samen als vrouw tot vrouw onder het genot van een kop kof fie of het samen stoppen van kousen eens te praten over hun gezamenlijke idealen. Nu weten we wel, dat men een moeder van een groot gezin 's avonds, wanneer ze haar zware dagtaak besluit met een vernieuwden aanval op dien hopeloojen stapel kapotte kousen, niet aan het hoofd moet komen zeuren over „idealis me en zoo." Die moeder is alleen toegankelijk voor het practisch idealisme van een paar vlugge en handig werkende meisjeshan den, die haar heipen van die gescheurde stukken goed weer een draagbare broek te maken, van die aan elkaar hangende gaten een paar heele kousen. De vrouwenkernen van de K.A.B. stre ven er bewust naar, op deze wijze leeken- apostolaat te beoefenen uit een centrum van sociale activiteit. Daarom nemen tegenwoordig vrouwen deel aan het werk van de comité's „Hulp in Nood," van de comité's voor uitzending van zwakke kinderen, voor de voorbereiding van een kinderkerstfeest. Daarom .willen zij in haar kring opnemen meisjes, die het niet alleen aardig vinden Akela te zijn of Raksha of Beloe, maar het haar mo dem maatschappelijk apostolaat achten, moeders ook op andere, meer directe wijze te heipen. Zoo wordt de band ge legd tusschen vrouw en vrouw, beiden soms in nood. De een door haar over drukke werkzaamheden, de ander door onjuiste verhoudingen, die haar gezinsge luk bedreigen. De arbeidersvrouwenwe- re)d is niet geholpen met een perfecte officieele organisatie maar alleen met daadwerkelijk helpende liefde. En als dat in de praktijk wordt getoond, zal in haar het gelooven en het weten groeien, dat het meenens is in die K.A.B. met de bewering, dat deze gezinsbeweging is. Dan heeft de vrouw het natuurlijke en logische lichaam gevonden, waarop ze steunen kan, waardoor ze de bemoeiing van het bedrijf met haar gezin, via de sociale werkster, kan missen. De nieuwe Grieksche Premier Deme trios Maximos, die Donderdag de op dracht van den koning had ontvangen is er gisteren reeds in geslaagd een nieuw kabinet te formeeren. Als vice- premiers zullen optreden de populist Tsaldaris en de liberaal Venizelos. Tsal daris is tevens minister van buiten landsche zaken en Venizelos minister van Oorlog. De andere departementen zijn als volgt verdeeld: Binnenlandsche Zaken: Papandreoe (soc. dem), Mari ne: Kanellopoelos (nat. eenheid), We deropbouw: generaal Gonatas (royalist). Landbouw: Alexandris (reformist), zonder portefeuille: generaal Zervas (royalist). r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1