Nieuwe vliegtuigramp bij de K.L.M. Twee en twintig inzittenden, o.w. Prins Gnstaaf Adolf, Grace Moore en Geyssendorffer, omgekomen Nazi-actie in Duitschland neemt toe m Onverbeterlijk Duitschland Bij Kopenhagen neergestort S.S.ers loopen weer in hun uniform Koude zal voorloopig aanhouden Luchtvaart in den rouw Rouwbeklag van het Prinselijk Paar Sneeuwstormen in Joego-Slavië en Hongarije Tol hoofd en hart Deken P. J. Simons t lHet weer J. ROBERT OMGEKOMEN BAANDAG 27 JANUARI 1947 69ste JAARGANG No. 23757 Zondagmiddag omstreeks half vier is op hef vliegveld Kasirup nabij Kopenhagen een Dakota der K.L.M. vrijwel °nmiddellijk na den start neergestort. De 16 passagiers en uit 6 leden bestaande bemanning verloren hei leven. Onder hen bevond zich de Zweedsche Prins Gusiaaf Adolf, die juist van zijn bezoek aan ons land terugkeerde en zijn adjudant graaf Sieenbock. Ook de Amerikaansche zangeres Grace Moore en de Deensche zangeres Gerda Neumann- be- irooren tot de slachtoffers. Het toestel stond onder comman do van den beroemden piloot G. J. Geyssendorffer. Hei vliegtuig, een lijnioesiel van den K.L.M.-diensi AmsterdamStockholm, had de reis naar Kopenhagen Normaal volbracht. Oorzaken Verslagenheid in Stockholm Grace Moore K.L.M. verliest haar oudsten piloot e Kabels van het stuur verward? Sinds 1936 deken van Beverwijk Naar Den Bosch via Nijmegen Voorzitter K.V.P. Amsterdam De „Merdeka" op Celebes verboden WAT WORDT HET LOT VAf> GROOT-DUITSCHLAND DUITSCH-//4* AND V7?7>///// Vervolg op pagina 3) BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: T SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM eiefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 AD Postgiro 143480 ABONNEMENTEN30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart, Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het Dakofa-toestel PHCTR was "a een normale reis om ongeveer 3 nur te Kopenhagen geland. Nadat 3 Passagiers, twee Nederlanders en een Deen, waren uitgestapt, startte het Wet 16 passagiers; bestemming Stock holm. Kort na den start, waarbij het vliegtuig op zeer onregelmatige wijze steil omhoog ging, zagen waarnemers dat het toestel hoogte verloor en van ongeveer zeventig meter hoogte neer stortte. Het explodeerde onmiddel lijk, waarna er groote steekvlammen uitsloegen. Men neemt aan, dat alle Passagiers en de leden der bemanning dadelijk gedo-od werden. De namen der slachtoffers luiden: Pj'ins Gustaaf Adolf van Zweden, zijn Adjudant graaf A. Steenbock, Grace Moore, die vergezeld was door den f'fanschen pianist Louis Peltier, D. ®hgel, de eenige Nederlander van de Passagiers, directeur van de N.V. Dek kers houthandel te Zaandam, de ^fanschman A. Malbeck, de zangeres ^terda Neumann, de Denen Jens Den- ®°w, Hans Thomsen, Grandt, Brix en ^Tacheprang, de Deensche mevr. Ser- aiann, de Spanjaard Yzgrierdo, de 2weed Turhagen en de Zweedsche jon- Sen Sorbon. Vier van hen waren op Schiphol ingestapt, de anderen in Kopenhagen. Behalve de gezagvoerder Geyssendorf fer waren de volgende leden van de 'bemanning aan boord: 2e bestuurder G. J. Rietman, le telegrafist S. M. A. Pijnenburg, 2e telegrafist W. Branden burg, werktuigkundige W. A. Bommel en steward H. Hoek. Een ooggetuige vertelde, dat toen het toestel de lucht inging, het normaal steeg met een hoek van 60 graden. Op een gegeven moment zag de ooggetuige, dat de piloot zijn toestel rechttrok, maar op 'n hoogte van ruim 70 meter maakte het een draaiende beweging en sloeg neer. U.P. meldt, dat het toestel op zoo hevige wijze met den grond in aanraking kwam, dat de motoren zich in den grond groeven en een vleugel versplinterd werd. De benzinetanks ont ploften, waardoor het geheele toestel in vlammen werd gezet. Kapitein Dal- bro, de commandant van het vliegveld, liet de alarmsirene loeien zoodra het toestel aan hoogte begon te verliezen. Vier minuten later bereikten ambulan ces en hulpploegen het wrak. De redders werden teruggedreven door de verschrikkelijke hitte. Ook de brandweer en een reddingsbrigade uit Kopenhagen bereikten het vliegveld een tiental minuten later. Na het blusschen vond men de totaal verkoolde en ver minkte resten van de inzittenden en de bemanning op hun plaatsen, waar uit men kan concludeeren dat allen op ?c' laatste foto, welke van den Zweedschen prins Gustaaf Adolf, die bij de vliegramp :e Kopenhagen om het leven kwam, werd gemaakt in het restaurant van het vlieg- eld Schiphol, waar hij, voor zijn vertrek met Prins Bernliard een kopje koffie dronk De internationale commissie ter be- tudeering van Europeesche kwesties eeft Zaterdag in Londen bekend ge- aakt, dat nieuw opgerichte Nazi-orga- lsaties' in Duitschland, waarvan de _,erkte iedere maand meer toeneemt. alle pogingen in het werk stellen om t eer aan de macht te komen, door zich verzekeren van de zeggenschap over e democratische instellingen. Het rap- is voorgelegd aan de geallieerde Seeringen. k e commissie gaf als haar meening te ehhen, dat de nazi-partij zich hersteld 6eft van den eersten slag van Duitsch- a ndx nederlaag en dat zij zich rustig „ah het reorganiseeren is om weer aan 6 «lacht te komen door zich te ver eren van de zeggenschap over de de- g °Cratische instellingen, welke door de ^•'lieerden opgericht zijn. j v°lgens het rapport is het huidige el van de Nazi-organisatie slechts ssief verzet, waarbij geprobeerd wordt: De denazificatie te verijdelen en «veel mogelijk van haar eigen men- gh in sleutelposities te handhaven. De Duitschers, zoowel in hun par- neu'ier als openbaar leven te bespion- en den nationalistischen geest int 11611 ln stand te h°uden dooi ,'midatie of door bedreigingen, u Wanorde te veroorzaken in die v^nties, welke onder toezicht staan de bezettende mogendheden, ten- hlln mnaili'ilrTinrlan ta irprni pprtlp- re e hun moeilijkheden te vermeerde- en hen aldus er toe te brengen hü6,r en meer macht in handen van de tsehers zelf te leggen. (j6ö« groepen, aldus het rapport, hebben aiij Mra°ht gekregen sabotage van ge il^ a?rde installaties of militaire opslag- U: Sen geheel te vermijden, teneinde he v°°rkomen, dat de aandacht op gevestigd wordt en te bereiken, dat Verantwoordelijkheid voor de wanor de, welke zoo gesticht wordt, rust op de bezettende mogendheden. Een grondige beschouwing, van den toestand wijst erop, dat niet uitzondering van een kleine minderheid van Duit schers die het ernstig en goed schij nen te meenen de groote meerderheid van het Duitsche volk in geen enkel op zicht den weg naar de democratie is in geslagen.. Volgens het rapport staat het netwerk onder leiding van vroegere invloedrijke Nazi-leiders, van leden van buibenland- sche collaborateursbewegingen en van of ficieren en onderofficieren van de Wehr- macht. Zij zijn erin geslaagd een goed geor ganiseerde beweging op te richten otn de denazificatie-pogingen van de geallieerde autoriteiten, evenals de industrieele reor ganisatie te belemmeren en de daaruit volgende ongeregeldheden zoo uit te bui ten, dat het volk opgezet wordt tegen de bezettende mogendheden. Over het ge heel genomen is de geestestoestand in de drie zones gelijk. In de laatste maanden, aldus het rap port, liepen voormalige leden van de Nazi-partij en van de S.S. weer in uni form rond in de verschillende bezettings zones, zoowel in het openbaar als> in particuliere bijeenkomsten, in het bijzon der in Neder-Saksen en Deieren en zij hebben openlijke sympathiebetuigingen van het Duitsche volk gekregen. Het rapport geeft ten slotte bijzonder heden over de Nazi-invloeden, welke nog steeds bestaan in Argentinië, Zwitser land, Zuid-Afrika en Zweden en er wordt in beweerd, dat aanzienlijke Nazi-activa nog steeds in buitenlandsche landen op naam van particulieren en firma's in die landen staan. Deze bedragen zouden vol doende zijn om den aankoop van levens middelen voor Duitschland voor drie jaar te financieren. slag moeten zijn gedood. De verkoolde lichamen werden overgebracht naar het Retsmedicinst Instituut der politie. Over de oorzaken kan men nog moeilijk een beeld vormen Het eerste bericht van de K.L.M. maakte melding van het reeds genoemde feit, dat het toestel op onge bruikelijke wijze stijl omhoog ging en dat dit zou moeten wijzen op een abnormalen toestand van het vliegtuig. Voor den start op Kastrup is de machine nagekeken en alles was in orde gevonden. Het weer was tijdens den start zeer win derig en 't vliegveld overdekt met sneeuw. Een onderzoek door de Deensche lucht vaartautoriteiten, bijgestaan door Neder- lar.dsche deskundigen van den Rijkslucht vaartdienst, zal worden ingesteld. Maandag ochtend zou een extra vliegtuig der K.L.M. met officials der maatschappij en van den Rijksluchtvaartdienst aan boord, naar Ko penhagen vertrekken. Waarschijnlijk zullen ook Zweedsche autoriteiten aan het onder zoek deelnemen. De dood van Prins Gustaaf Adolf, zoon van den Zweedschen Kroonprins, heeft groote consternatie te Stockholm ver wekt. Zooals bekend was de Prins eenige' dagen de gast geweest van Prins Bern- hard en had met hem gejaagd in de bosschen van het Loo. De Zweedsche Prins had tegenover 'n vriend verklaard, dat hij met veel genoegen enkele dagen op het Paleis in Soestdijk had doorge bracht. De Prins had bij zijn bagage speelgoed voor zijn kinderen, dat hij in Nederland had gekocht. Prins Bernhard en hij voerden een levendig gesprek tot op het moment, dat het vliegtuig taxide naar de plaats, waar het zou starten. Bij het afscheid gaven zij elkaar een stevigen handdruk. Prins Gustaaf Adolf Oscar Frederik Arthur Edmond, Hertog van Vasterbot- ten, werd op 22 April 1906 te Stockholm geboren als oudste zoon uit het eerste huwelijk van den Kroonprins Gustaaf Adolf met Marguerite, Prinses van Groot-Brittannië en Ierland. Hij was in 1932 gehuwd met Prinses Sibylle van Saksen-Coburg-Gotha. Het vorig jaar April schonk zij het leven aan een zoon, Carl Gustaaf. Het bericht van den dood van Prins Gustaaf Adolf werd door Kroonprinses Luise aan Prinses Sibylle medegedeeld. Alle theaters te Stockholm zijn gesloten. Het radioprogramma zond een herden kingsprogramma uit. De Deensche radio stations lieten de lichte programma's uitvallen en brachten treurmuziek ten gehoore. Reuter meldt, dat de dood van den Prins een bijzonder harde slag is voor Koning Gustaaf. Zijn schuwheid ten spijt was hij geliefd door het Zweedsche volk waarvan sommige hem beschouwen als den volgenden Ko ning van Zweden. De vader van Prins Gustaaf, de 61-jarige Kroonprins, is ziekelijk en zoo nu en dan hebben geruch ten de ronde gedaan, dat hij afstand zou doen ten gunste van zijn zoon voor het geval, dat de Koning zou komen te over lijden. Prins Gustaaf Adolf, die president was van den Zweedschen athletiekbond. was in 1934 voorzitter van 't Zweedsche Olym pische Comité. Hij was een bekend figuur in sportkrin gen. Zoo reed hii uitstekend paard en was een der beste meesters op den degen. In padvinderskringen was hij zeer bemind. Als voorzitter van den Zweedschen padvin- dersbond bezocht hij met zijn jongens de jamboree in 1937 in ons land. Ook was hij eere-voorzitter van het intern, padvin- dérscomité. In den oorlog heeft hij met den rang van luitenant-kolonel deelgenomen aan de werkzaamheden van den Zweed schen Generalen Staf en was drager van onderscheidingen en hooge ridderorden. Naast den genoemden zoon had hij nog vier dochters. De Zweedsche bladen zijn met extra edities uitgekomen over den tragischen dood van den Prins. De omgekomen Amerik. zangeres Grace Moore werd 5 Dec. 1901 te Del Rio in Tennessee geboren. Zij studeerde muziek aan het Ward Belmont College te Nash ville en begon haar carrière in een kerk koor te Jellico. In 1923 werd ze prima donna in een van Irving Berlin's revue's. Daarna studeerde, zij twee jaar in Euro pa, waarop zij in 1930 begon op te treden in de films „Jenny Lind'' en „New moon". In 1934 speelde zij in de film: „One night of love". Zij trad op voor verschillende vorsten in Europa en ont ving verschillende hooge onderscheidin gen. Haar woonplaats was Newton ln Connecticut. Zaterdagavond had zij haar laatste con cert gegeven voor een publiek van vier duizend personen in de grootste concert zaal in Kopenhagen. Velen noemden haar een van de schitterendste zangeressen van Amerika. Tijdens het afgeloopen jaar was Grace Moore door den Paus in audiëntie ontvangen. Zij had het voornemen geuit tot het Katholieke Geloof te willen over gaan. De gezagvoerder van het verongelukte toestel, G. J. Geyssendorffer, werd 1 April 1892 te Sliedrecht geboren. Hij kwam in 1919 bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Hij was de eerste Neder lander, die een brevet als verkeersvlieger behaalde. Als sergeant vlieger trad hij op 1 Maart 1921 tezamen met den heer Hofstra in dienst der K.L.M. Beiden waren de eerste Nederlandsche vliegers in dienst der maatschappij. In 1927 vol bracht hij met de Fokker F-7a H-N A.D.P., gehuurd door den Amerikaan van Lear Black, de eerste retourvlucht Amsterdam-Batavia. Met J. B. Scholte als tweeden bestuurder en Weber als werktuigkundige vloog Geyssendorffer met van Lear Black rond een groot deel van de wereld. In 1933 maakte hij me', den Pander jager een bijzondere post- vlucht naar Nederlandsch-Indië en tü- dens de Melbourne-race was hij gezag voerder van den Panderjager, welk toe- De beroemde zangeres Grace Moore, die bij de vliegramp nabij Kopenhagen om het leven kwam stel tijdens die race verongelukte. „Geys", zooals hij algemeen werd ge noemd door zijn collega's, bezat ver schillende onderscheidingen. Zeer kort geleden werd hij bij 'n herkeuring goed gekeurd. Hij was de oudste piloot bij de K.LM. Hij had meer dan 25.000 uur gevlogen; meer dan 50 Indië-vluchten stonden op zijn naam. De heer Geyssendorffer was gehuwd met een Deensche. Zijn familie woont in Denemarken, waar hij zeer populair was. Hij had twee kinderen. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. De tweede piloot Gemt Jan Rietman werd 27 April 1918 geboren en volgde de rijksopleiding voor vliegtuigbestuurder. Op 1 November 1940 kwam hij in dienst der K.L.M. en stond bekend als een be kwaam bestuurder. De heer Rietman was ongehuwd. De eerste telegrafist Simon Martinus Antonius Pijnenburg werd op 18 April 1915 geboren en kwam op 1 Februari 1946 m dienst der K.L.M. De heer Pijnenburg, die een uitstekend vakman was, was onge huwd. De tweede telegrafist, Willem Branden burg, werd 28 Augustus 1920 geboren. Hij had de opleiding voor radiotelegrafist ge volgd en was stuurman derde rang Hij trad 15 Januari 1946 bij de K.L.M. in dienst, stond onder zijn collega's bekend als een bekwaam telegrafist en was onge huwd. Naar wy vernemen, hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard rouwbeklag- telegrammen verzonden aan de echtge- noote van wijlen Prins Gustaaf Adolf, Prinses Sibylle en aan de echtgenoote van wijlen den secretaris van Prins Gustaaf Adolf, mevrouw Greve Sten- doek. Voorts heeft het Prinselijk Paar deel neming betuigd aan den Koning van Zweden en aan den vader van den om gekomen Prins, Kroonprins Gustaaf Adolf. Omtrent een eventueel deelnemen van Prins Bernhard aan de begrafenis van Prins Gustaaf Adolf is nog niets be kend. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Het grootste deel van Europa zit ste vig in den greep van den winter. Een langgerekt gebied van hoogen luchtdruk strekt zich uit van Midden-Rusland, via Midden-Scandinavië naar de Faroer. Over het Middellandsche Zeegebied is de luchtdruk laag, met het centrum in de omgeving van Corsica. Onder invloed van de sterk gedaalde barometerstanden in Zuid-Duitschland en Frankrijk namens de luchtdrukverschillen in onze omge ving toe, in verband waarmede de Noord- Oostelijke wind tijdelijk sterk in kracht toenam. Aanvoer van koude Russische lucht is volledig hersteld. Aangezien de algemeene luchtdrukverdeeling vrjj sta biel is, zal de koude over Europa voor loopig aanhouden. De depressie-activiteit in de Middel- De Dakota „PH-TCR", welke te Kopen hagen verongelukt is, waarbij de 22 in. zittenden om het leven kwamen I Menigeen zou minder worden be- I wonderd, als hij beter sou worden begrepen. j De werktuigkundige Willem Antonie Bommel werd 28 Juli 1924 geboren. Hij had diploma ambachtsschool en lucht vaart technische school, waarna hij de opleiding aan het K.L.M.-internaat te Soesterberg volgde. Na een uitstekend examen trad hij op 31 December 1945 in dienst van de K LM. Ook de heer Bom mel was ongehuwd. De steward Hugo Hoek werd '27 Decem ber 1917 geboren. Na de lessen aar. de hotelvakschool te hebben gevolgd, werkte hii bij verschillende hotels in binnen- en buitenland. Hij trad 1 November 1946 ln dienst der K.L.M. De heer Hoek, die on der zijn collega's zeer bemind was, was gehuwd en had drie kinderen. Functionarissen van den Nederlandschen Rijksluchtvaartdienst en vertegenwoor digers van de K.L.M. zijn naar Kopen hagen gevlogen in verband met het on derzoek naar de ramp op het vliegveld Kastrup. Ook werd te Kopenhagen de aankomst verwacht van den 64-jarigen Kroonprins, die schikkingen zou treffen voor de overbrenging van de stoffelijke resten van zijn zoon. Volgens een functionaris van het vliegveld Kastrup zou de mogelijk heid bestaan, dat de kabels van de stuurinrichting verward zijn geraakt met den automatischen piloot. Daar door zou verklaard kunnen worden, dat de machine bij het opstijgen zulk een ongewoon scherpen hoek maakte en onbestuurbaar leek. Deensche luchtvaartautoriteiten heb ben het grondpersoneel van het vliegveld ondervraagd. Hun werd verklaard, dat de machine was gecontroleerd en tech_ nisch in orde bevonden voor den start. De bemanning van het nabij Kopenhagen verongelukte vliegtuig der K.L.M., die bij deze ramp om het leven is gekomen. V. I. n. r. de gezagvoerder G. J. Geyssendorffer, de tweede piloot G. J. Rietman De eerste telegrafist S. N. Peynenburg; tweede telegrafist W. Brandenburg W. A. van Bommel, boordwerktuigkun dige, en de steward H. Hoek Em lke opgang gaat met tegenslagen, gepaard. Dat geldt ook voor de luchtvaart. De K.L.M., onder de stuwende leiding van Dr. Plesman, on middellijk na den oorlog als een Phoenix herrezen, krijgt ook haar deel van de reeks ongevallen, die nu eenmaal inhae- rent zijn aan de luchtvaart. Want de techniek kan nog zoo volmaakt mogelijk zijn, ze is en blijft menschenwerk, behept dus met a^e onvolkomenheden den mensch eigen. En ze demonstreert dit soms op zoo verschrikkelijke wijze, zroals nu weer in Kopenhagen, waar een K.L. M.-vliegtuig met 22 inzittenden veron gelukte. Het betneft hier weer een voor malig oorlogsvliegtuig, juist zooals on langs bij Schiphol, en de vraag kom- op of deze vliegtuigen nog wel betrouwbaar geacht mogen worden. Wat men in den oorlog als onvermijdelijk risico, ook op het gebied van materiaal accepteerde, mag nu niet meer aanvaard woraen. Daarom zal zeker een nader onderzoek naar het thans gebruikte type vliegtui gen noodzakelijk zijn en wij ondersteunen gaarne den wensch van de Lonaensche bladen, die zulk een onderzoek voor de Dakota's vragen. De K.L.M. is uiter aard nog beperkt in het gebruik van vliegtuigen. Maar de energie van Dr. Plesman staat .er borg voor, dat de K.L.M. ook deze moeilijkheden zal kunnen overwin nen. Bij de beschouwing van deze nieu we vliegramp en bij alle andere, die, al betreffen ze niet de K.L.M., natuurlijk even erg zijn, moet men steeds beden ken dat de luchtvaart enorm uitgebreid is. Alleen ai op één vliegveld in New York stijgen dagelijks of dalen 800 vlieg_ tuigen. En het aantal, dat per dag in de lucht is, wordt op vele duizenden ge schat. Daarom gaat de luchtvaart ver der, daarom geeft Schiphol vandaag weer hef. gewone beeld van alledag. Al is men daar natuurlijk ook onder den indruk van het gebeurde, de luchtvaart wordt voortgezet omdat een ongeval tcch altijd een groote uitzondering is op de vele duizenden vliegtuigen, die zonder ongeval hun doel bereiken. Precies zoo als ér wel eens een trein ontspoort of en nog veel meer! een auto-ongeval gerapporteerd wordt. Zondagmorgen is te Beverwijk plotseling overleden de hoogeerwaar de heer P. J. Simons, sinds 18 Mei 1936 deken van Beverwijk en pastoor van de St. Agatha-parochie. Hij zou de H. Mis van half negen op dragen en de H. Communie uitreiken. Toen de huishoudster, die hem moest wekken, na herhaald kloppen geen ant woord vernam, waarschuwde zij kape laan P- Mathijsen, die daarop de kamer van den deken betrad en hem voor zijn bed liggend aantrof. De deken gaf geen teeken van leven meer. De kapelaan diende hem nog het H. Oliesel toe; dé gewaarschuwde geneesheer kon slechts den dood constateeren. Men vermoedt dat deken Simons bij het opstaan onwel is geworden en tengevolge van een hart verlamming overleden. Kapelaan Mathij sen die de H. Mis van half negen over nam, heeft het ontstellende bericht aan de geloovigen medegedeeld. Vorig jaar heeft hij nog in alle stilte het feit herdacht, dat hij tien jaar de ken van Beverwijk was. Gedurende deze tien jaar heeft hij de noodlijdende kerk van St. Agatha, dank zij een uitstekend financieel beleid, ondanks de moeilijke omstandigheden, van de zwaarste lasten bevrijd. De laatste twee jaar had hij de voldoening, dat de kerk op ruime wijze aan haar verplichtingen kon voldoen. Tijdens het bestuur van deken Simons kwam ook de noodzakelijke grenswijzi ging van de beide Beverwijksche pa rochies tot stand. Zondagavond was de parochiekerk van St. Agatha gevuld met geloovigen, die voor den overleden deken en pastoor kwamen bidden. Hedenavond is er weder om Rozenkransgebed in de kerk. Dins dagavond 7 uur worden de Metten ge zongen, Woensdagmorgen half tien de Lauden, waarna 10 urn- de plechtige H Re quiemmis gevolgd door de bijzetting in het priestergraf op het St. Agathakerk- hof aan de Peperstraat. De deken wordt in het kerkgebouw voor het Hoogaltaar in zijn priesterlijk gewaad opgebaard, zoodat alle geloovigen in de gelegenheid zijn afscheid te nemen van dezen man, die een groote plaats innam in de harten van velen. De hoogeerw. heer P. J. Simons werd geboren te Goes 15 Juli 1885 en werd priester gewijd in 1911. Achtereen volgens was hij kapelaan te Heiloo Schipluiden, Scheveningen, Amsterdam, Leiden en Rotterdam. 1 Augustus 1931 kreeg hij opdracht een nieuwe parochie te stichten te Koog aan de Zaan. 18 Mei 1936 volgde zijn benoeming tot deken en pastoor te Beverwijk. Als waarnemend deken van Beverwijk heeft de Bisschop aangewezen deken Ja cobs uit Alkmaar. landsche Zee gaf aanleiding tot zwaren sneeuwval in Zuid-Frankrijk, Zwitser land, Oostenrijk, Noord-Italië en den ge- heelen Balkan. Sommige stations in Joego-Slavië en Hongarije meldden sneeuwstormen. Temperatuuroverzicht van hedenmor gen negen uur-: Twente 10, Den Helder —3, De Bilt —8, Vlissingen —6, Schip hol 7, Eindhoven 0, Leeuwarden 5, Eelde 7, Beek 10, Gilze Rijen 10, Berlijn —11, Parijs 7, Londen 2, Ba zel 10, Marseille 5, Milaan 14, Weenen 10, Praag —13, Stockholm 6, Oslo 6. De schipbrug bij Hedel is Maandag ochtend uitgevaren. Dit is de derde keer in dezen winter. De N. S.-autobusdien- sten Geldermalsen-'s Hertogenbosch en Zaltbommel-'s Hertogenbosch vervallen, doch met het inleggen van eenige extra treinen zal getracht worden de gevolgen hiervan voor de reizigers zoo gering mo gelijk te doen zijn. Het blauwe aanplak biljet, dat den dienst via Nijmegen re gelt, wordt morgen van kracht. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige, aan de Waddenkust tijde lijk krachtige, Noord-Oostelijke wind. Overdrijvende wolkenvelden, waaruit hier en daar eenige sneeuw valt. In het Noord-Westelijke gedeelte van het land lichte tot matige vorst en in het overige gedeelte matige tot strenge vorst. Zon 8.2817.19, Maan 10.29—24.43. Zondagmorgen is de voorzitter van de K.V.P in den Rijkskieskring Amsterdam de heer J. Robert met zijn auto te Die- men te water geraakt en verdronken. De heer Robert begon zijn politieke loopbaan na de bezetting als voorzitter van de K.V.P.-afdeeling in de Vredes parochie te Amsterdam. Snel volgde zijn benoeming tot jongerencommissaris van het bestuur der K.VP In den herfst van 1946 werd hij gekozen tot voorzitter van den Rijkskieskring Amsterdam. Geduren de de bezetting was de heer Robert lei der van een katholieke verzetsgroep, die door den S.D. bijna in haar geheel werd opgerold. Na een verblijf van een jaar in het Huis van Bewaring aan de Wete ringschans, werd hij naar Buchenwalde getransporteerd. Hij was een van de weinige leden der verzetsgroep, die na den oorlog in het vaderland terugkeer den. In verband met het karakter van eenige publicaties is de verspreiding van het van Java ingevoerde Republikeinse he dagblad „Merdeka" op Celebes tot nader order verboden. Zaterdagavond is de Nederlandsche parlementaire oommissie per vliegtuig uit Paramaribo te Curacao aangekomen. De commissie zou vandaag met haar taak beginnen. Professor Romme bracht tijdens zijn ver blijf in Indië ook een bezoek aan Sema- rang. Aan de grens der stad werd hij ver welkomd door den commandant van 11-6 R. 1., luit. kol. Van Welzenes NOORD RUSLAND Door UrS.A. en Nederland gedrongen op verdeeling in autonome bondstaten ">x.yv. POLEN BgUSSEL K v\ '<f K/S///. Onder Intern. bestuur, Fransch VOORHEEN PROTECTORAAT BOHEMEN EN MORAY, A ARSEBtED AAN, CO A KUS O! Hf FRANKRIJK HONGARIJE GRENSCORRECl J" 2UR?CH JZWITSERLAND^ y TA L iT^LC.0-sla^ Dezer dagen zal de Nederlandsche regeering de gelegenheid krijgen, mondeling het memorandum toe te lichten, dat zü te Londen heeft inge diend met betrekking tot den toekom- stigen status van Duitschland. „Zich baseerend op de .verklaring van Pots dam", aldus het memorandum, „waarin wordt bepaald, dat het bestuur van Duitschland gericht moet zijn op decen tralisatie der politieke structuur en der plaatselijke verantwoordelijkheid, meent de Nederlandsche regeering, dat de toe passing van dit bij uitstek democra tisch beginsel zal beteekenen, dat Duitschland op federalen grondslag ral worden opgebouwd. Ten einde de zelf standigheid der samenstellende deelen van het toekomstige Duitschland te ver zekeren, ware als staatsvorm de Staten bond te verkiezen boven den Bonds staat. Een nieuwigheid zou zoodanige politieke organisatie van Duitschland niet zijn, aangezien de Duitsche Bond (18151866) een Statenbond was Wij weten allen, dat de gevaarlijke mentaliteit van het Duitsche volk, ook na den tweeden wereldoorlog, voor:be staat. Minister Gielen zeide onlangs in een rede: „Ieder die denkt, dat het na- tionaal-socialisme dood is en het ge vaar geweken, vergist zich terdege." En minister Van Klef fens verklaarde te New York: „Duitschland betreurt slechts één ding: den oorlog verloren te heb ben. Laten wij oni daarover geen illu sies maken." Er zouden honderden uitingen van dezen aard uit binnen- en buitenland te citeeren zijn. Van schuldbesef is in Duitschland nauwelijks sprake. Buiten gewoon kenschetsend is het dezer dagen bekend geworden onderzoek, dat een re dacteur van het Deensche blad „Poli- tiken" instelde naar de meening ln Duitschland, wie eigenlijk schuldig is geweest aan de ontketening van den tweeden wereldoorlog. Hij stelde die vraag aan honderd Duitschers. 26 ant woordden: Engeland, speciaal Chur chill; 28 zeiden: de Joden; 24 zagen er Amerika en de internationale plutocra ten voor aan; 18 meenden dat Rusland en het internationale communisme de schuld droegen. 3 zegge en schrijve drie zeiden; de nazi's; en 1 zegge en schrijve één erkende: wij Duit schers. Gezien dit alles, is de vraag, hoe een Duitschland, waarin menschen wo nen met zulk "n mentaliteit, Inge richt moet worden, wil de vrede men schelijker wijze gesproken min of meer gewaarborgd zijn, bijna niet te be antwoorden. Degenen, die er zich smar telijk van bewust zijn, met hoe weinig wijsheid de wereld van boven af wordt geregeerd, hebben nauwelijks eenige il lusie over de toekomst. Zij verzuchten met den Engelschen auteur Galsworthy: „Uit den warboel, dien de menschen na 1918 hebben gemaakt, kunnen we af lei- j den, welken nog grooteren warboel zij er in de eerstvolgende tientallen jaren van zullen maken." Er zijn lieden, die een zeker nihilisme ten opzichte van Duitschland huldigen, uitgedrukt in de woorden van Olav Dunn: „Het beste onder alle omstan digheden is wachten; dan komt er van zelf een oplossing; of er komt er geen, omdat er geen is, en dan gaat het zoo ook." Maar met dit moedelooze Gods water -over-Gods-akker is de wereld toch kwalijk gebaat. Vrijdag is prof. Romme per vliegtuig voor een vierdaagsch verblijf te Makas sar gearriveerd. O.m. hebben hem ver welkomd het afdeelingsbestuur van de Katholieke Partij te Makassar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1