STAD EN OMGEVING LOTERIJ Burgemeester W.H. J. M. Lambooij te Lisse ingehaald Handelsovereenkomst met de Britsch-Amerik. zone J TIM TUIMEL KNAPT HET Ol' H.f.c. HAARLEM Feestelijke intocht en raadszitting Contracten en betalingsregeling afgesloten OMVANGRIJK WERK VAN DEN C.C.D. Per 4 Mei herstel der stoptreinen bouwfonds Agrarische export in studie Ongeveer 80.000 Nederlanders in 1946 geverbaliseerd Bijzondere rechtspleging AGENDA" Geen vernietiging van groenten Prof. Posthuma Commissaris-Generaal Geen huurverhooging zonder toestemming Waar zijn onze troepenschepetv I MAANDAG 27 JANUARI 1947 PAGINA 2 VICTORIE VOOR DE BOLLENSTREEK Verkiezing voorzitter Bloembollencultuur Leeraar uit kiesrechten ontzet RIJWIELBANDEN K.A.B. kring Noord Bond van oud-strijders „Die Jahreszeiten" Bonkaarten- en schoenen bonnen-uitreiking Uitreiking schoenenbonnen HEEMSTEDE Postduivententoonstelling HILLEGOM „Kunst na Arbeid" BEVERWIJK Bloemen- en groenteveiling Jaarvergadering L.T.B. VELSEN Oud-diredteur Openbare Werken ontslagen V.V.IJ.-tooneel Zondag werd er druk gesleed op den Hoogen Duin- en Daalschen weg te Overveen. ZEILJACHT of HUISKAMER, RIJWIELEN, HAARD, RADIO en honderden andere fraaie prijzen SLACHTOFFERS MOEILIJK TE IDEtyTIFICEEREN TEXTIELGROSSIERS ZWAAR GESTRAFT Sporlvereeniging Velsen Spoedige berechting gewenscht Scheepvaartberichten Fiscus en oorlogs slachtoffers Onze export naar Duitschland Benoemingen W0mm nog de f Want a" 5F Naar wij vernemen zijn de Neder- landsche Spoorwegen met de voor bereidingen begonnen voor het her stel der stoptreinen in de Bollen streek. Hej l'gt in de bedoeling het personenvervoer voor Vogelenzang, Hillegom Lisse, Noord wijkerhout, Voorhout en Warmond met ingang van den zomerdienst op 4 Mei a.s. weer te hervatten. Vanzelfsprekend mag het sneltrein- verkeer geen hinder ondervinden, maar de frequentie van de boemeltjes zal toch zoodanig zijn, dat aan alle bezwaren, die thans bestaan, tegemoet wordt gekomen. Wanneer ooit de spreuk „De aanhouder wint'' waar is gebleken, is het ditmaal wel. Pastoor L. Brink uit Noordwijker- hout heeft zich zeer ingespannen voor deze zaak en zijn taaie vasthoudendheid, gepaard gaande met stevige en doorslag gevende argumenten, thans beloond gezien. Vooral voor het bezoek der zie ken in de stichtingen te Noordwijkerhout en der scholieren aan de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout is nu weer een behoorlijke oplossing, die niet met autobussen was te bereiken, gevon den. Voor het bezichtigen van de bollen velden moest de stoptrein nog iets eer der gaan rijden; we kunnen er van op aan, dat zulks gebeuren zal als de Spoorwegen de dienstregeling niet al te veel geweld moeten aandoen. Te Utrecht wenscht men zich nog niet te binden hoewel men voorberei dingen treft om de bewoners van de Bollenstreek zoo vlug mogelijk te ge rieven. Op de eerstvolgende algemeene ver gadering in April van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zal de verkiezing van een voorzitter, wegens hot bedanken van dr. A. J. Verhage, en de verkiezing van een lid van het Hcofdbestuur aan de orde wordt gestold. Het Haarlemsch Tribunaal heeft A. J., te Heemstede, leeraar aan het Ken- nemer Lyceum, uit de beide kiesrech ten ontzet. Beschuldigde, die reeds op vrije voeten was, werd geen intemee- ring opgelegd. Het vermogen van O.R.S. te Bloemen - daal werd geheel verbeurd verklaard. De tijd van intemeering werd beperkt tot den tijd, in voorarrest doorgebracht. Van 28 tot 31 Januari bestaat voor per sonen. behoorende tot de bekende voor- rangsgroepen en voor degenen, die geheel aan de bekende normen voldoen, zulks ter berordeelmg van den dienst gele- fenheid tot het afhalen van een aanvTaag- ormuller voor rijwielbanden, t.w. voor: Het rayon Noordaan het kantoor Steen- botstraat 1519. Het overige gedeelte der stad: Ultr.lklokaal ,,De vleeschhal", Gr. Markt. Bij het afhalen dezer formulieren dient de Tweed? Distributiestamkaart te worden overgelegd Reeds eerder ingediende aanvraagformu lieren, waarop nog geen bericht is ont vangen. blijven van kracht. Degenen, wier aanvraag gedeeltelijk is tor gewezen, kunnen ln noodzakelijke ge varen opnieuw een aanvraagformulier af halen. De formulieren dienen onder overleg ging van de Tweede Distributiestamkaart, eventueel vocrcien van een behoorlijke werkgeversverklaring uiterlijk op 1 Fe bruari op bovengenoemde kantoren te zyn ingediend. Inzending per post kan niet geschieden. De K.A.B. kring Noord houdt haar jaarvergadering Woensdag 29 Januari, 8 uur, in het gymnastieklokaal aan de Emmastr. Het belangrijkste punt van de agenda is de bestuursverkiezing. Het be stuur treedt in zijn geheel af en stelt zich herkiesbaar. Het nieuwe vereeni- gingsjaar wordt ingezet met 't optreden van Thomasvaer en Pieternel, die het wel en wee van de K.A.B. in de afgeloopen jaren memoreeren en hun wensch uit spreken voor het nieuwe jaar. Zij boekten met hun optreden in kring Oost een groot succes. Allen, die als militair het vaderland gediend hebben in de mobilisatie en oor log 1939—1940 van den bond van oud- strijdeTs. kunnen zich opgeven als Ud der plaatselijke afdeeling. Opgaven uit sluitend schriftelijk in te dienen vóór 1 Maart 1947 by M. Kroes, Bosch en Vaartstraat 20 Haarlem. Dinsdag 11 Maart is er in de Cadiclub Zijlweg Haarlem oprichtingsvergadering te 8 uur, tevens vertooning der film „Ne derland in mobilisatie en oorlog' (1939 1940). Vrijdag 31 Januari zal het H. O. V.- koor. tesamen met de Haarlemsche Orkest Vereeniging een uitvoering geven van het Oratorium „Die Jahreszeiten" Van Jos. Hay dn. Als solisten zullen hieraan medewerken; Jo Vincent, senraan; Han Le Fèvre, tenor; Willem Eavelü, bas en Joke Koeyers, clavecimbcl. Deze uitvoering in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem,, staat onder lei ding van Kees Hartvelt. Morgen, Dinsdag, is het restant van de letter L aan de beurt voor het af halen van bonkaarten. Voorts kunnen de letters R en S schoenenbennen af halen. Te Overveen in Domi voor de letters A t/m F bonkaarten afhalen. Voor Santpoort ln het badhuis de let ters A t/m G. Het publiek wordt er nadrukkelijk op a';ent gemaakt, dat de uitreiking bi) voorranz van schoenenbonnen aan per sonen, die in 1946 geen bon Ontvingen, omdat reeds in 1945 een bon was ver strekt en wier T.D. eindigt op het cjjfer 3 6 of 9, eerst in den loop der maand Februari mag geschieden. Zaterdagavond is in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedsche Dreef de eerste postduivententoonstelling na de bevrijding geopend. Deze tentoonstelling was georga niseerd door de Heemsteedsche Pcstduiven- vereeniging „Gevleugelde Vrienden" in samenwerking met „De Vredesduif" en be vatte niet minder dan 207 inzendingen. De voorzitter van „Gevleugelde Vrien den", de heer E. des Bouvrie. prees het vele werk. door de tentoonstellingscommissie verricht. Hij spoorde hen, die geen prijs hadden gewonnen aan. hun dieren te ver gelijken met hen. die wel een prijs hadden gewonnen en bij het kweeken van jonge d-.eren rekening te houden met de opge dane ervaringen. Na een rondgang hield de bekende post- dulvenhouder, de heer C. de Waard, een boelende lezing over postduiven en hun verzorging. De prijswinnaars op deze tentoonstelling warende heer H. Brouwer voor den schoon- sten doffer, eerenrijs; de heer E. Vrugt, voor de schoonste duif, eereprijs. Vo-t de schoonste hokcollectie (5 duiven] de heer E. Vrugt, eerste prijs. Dit waren prijzen vorr jonge duiven. In de vrü klasse waren de prijswinnaars voor de oude vogels: schoonste doffer, de heer H Brouwer, schoonste duif de heer J Grenland; voor Jonge vogels: schoonste doffer de heer A. J. Driessen, schoonste duif de heeT H. Brouwer. De laatste avond van het door de R. K. Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" uitgeschreven tooneelccncours bij gele genheid van het 15-jarig bestaan is een groot succes geworden en het tooneel- concours eveneens. De jubileerende ver eeniging voerde een aardig blijspelletje uit de zeer oude doos op: „Marijntje de Vondeling." Na de pauze behandelde de voorzitter van de jury, de heer W. Geraedts, in een uitvoerige rede de gespeelde tooneelstuk- ken. zoodat eerst zeer laat de volledige uitslag bekend was. Den eersten prijs won de R.K. Tooneelver. „Amicitia" uit De Zilk, den tweeden prijs A de R. K. Tooneelvereeniging „St. Pancratius" uit Ssssenheim, dien tevens een prijs kreeg voor het best gekozen stuk, den tweeden prijs B de R. K. Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" uit Heemstede, den derden prijs de RK. Tooneelveree niging „Nut en Genoegen" uit Lisse, de vierde prijs weTd niet toegekend, den vt'fden prijs won de R- K. Tooneelver. „Amicitia" te Kudelstaart. Woensdag 29 Januari des avonds 8 uur geeft het mannenkoor „Caecilia" ln het Gem. Concertgebouw een herhaling van het Gala-concert, dat vorige week werd uitgevoerd, en wel als Volksconcert. Als solisten zullen dien avond optreden mevr Corry Koppen, piano, en Louis Zimmer man, viool. De aanvoer op de bloemenveiling wordt grooter, de handel was over het geheel genomen goed. Daarom was het dubbel jammer dat Koning Winter weer roet ln het eten gcoide; de pijzen liepen toen weer terug, daar de koopman nu eenmaal met koud weer niet met zijn bloemen op straat kan komen. Tulpen nemen de over hand, soorten als Rose Copland, Golden Harvest, Generaal de Wet en William Pitt gingen van 65130 cent per bos. Mindere soorten brachten 2555 cent op. Narcissen komen er iets meer en brengen 45—65 cent per bos op. Crocussen staan laag genoteerd en komen niet veel hooger dan 36 cent per 10. Potplanten, zooals azalea, primula en cyclamen gingen re delijk weg. Men kon op de groentenmarkt weer duidelijk bespeuren, dat de winter terug is gekomen. De aanvoer was klein en de prijzen liepen met sprongen omhoog, al thans van eenlge producten. Spruiten stonden weer ln het middelpunt der be langstelling en voor goede kwaliteit be taalde men nog f 1.30 per k.g. Boerenkool is op de markt vrij, d.w.z. er zijn geen maximumprijzen voor, er waren maar enkele bakjes: de prijs was van 2028 cent per kg-, de groentenman mag 20 cent per kg. makenGroene, roode en gele kool varieerden van 512 oent per kg. Witlof was goed te verkoopen en ging van 40—52 cent per kg. Voor prei en knol len gaan de prijzen met het koude weer omhoog. Voor de overige winterproduc- ten, zooals peen, uien en rapen bestond matige belangstelling. Donderdag „0 Januari houdt de af- deeling Beverwijk van den _i. T. B. haar jaarvergadering in de K. S. A. De minister van Binnenlandscihe Za ken heeft, overeenkomstig het advies van de commissie van advies, bedoeld in art. 5 van het zuiveringsbesluit 1945, besloten met Ingang van den datum van dit besluit (21 December 1946) aar. C. Koning, directeur van Openbare Wer ken en den Ofitsmettings- en Reini gingsdienst, ontslag te verleenen. De tooneelciub van de voetbalvereenl- ging IJmuiden zal 12 en 14 Februari 8 uur in het Patronaatsgebouw een t°o- neelstuk opvoeren getiteld Levensscha- duwen. Tot lid van de commissie voor pu bliekrechtelijke organisatie uit de Stichting van den Arbeid ls o.a. ook aangewezen de heer Th. Hooy, lid van de Tweede Kamer, te Haarlem. De algemeene vergadering van de vak groep Tuinders van den L.T.B. zal ge houden worden Zaterdag 1 Maart des morgens half elf in 't gebouw van den H.K.B., Tempelierstraat Haarlem. Definitieve trekking VRIJDAG 31 JANUARI, des middags 2 uur. in HOTEL DE LEEUWERIK, Kruis straat, t.o.v. Notaris B. M. SERNé. NOG ENKELE LOTEN VERKRIJG BAAR BIJ ONZE COLPORTEURS Prachtige prijzen; Lisse heeft Zaterdagmiddag zijn nieu wen burgemeester grardioos ontvangen. De heer W. J. M. Lambooij en zijn familie werden aan de grens der ge meente verwelkomd door de kinderen der H.H. Engelbewaarders-parochie, die begeleid door de Harmonie „Trouw moet Blijcken" een welkomstlied zongen. Pas toor De Groot sprak een welkomstwoord namens zijn parochianen. De burgemeester dankte de kinderen voor hun hulde en deelde mede, dat Maandag voor deze gelegenheid een dag vrij van school was. Hierna trok het ge zelschap in open rijtuigen tesamen met de raadsleden door de gemeente. Nabij de eerste Poellaan bood de kleinzoon van den loco-burgemeester den burgemees ter en zijn echtgenoote bloemen aan. De muziekvereeniging „Canite Tuba" speelde eenige liederen. Bij het gemeentehuis bracht de burge meester allereerst een krans naar net monument van de oorlogsslachtoffers. De raadszaal was voor deze gelegen heid feestelijk versierd Onder de genoo- digden waren aanwezig mevr. Lambooij, moeder van den burgemeester en vele andere familieleden, de geestelijken, art sen, de burgemeesters van den kring Duinland, de hoofdambtenaren en amb tenaren, vertegenwoordigers van de standsorganisaties, enz. De loco-burgemeester, de heer J. W. A. Lefeber, opende vergadering met het raadsgebed, waarna het benoemings besluit werd voorgelezen. De commissie van ontvangst leidde den burgemeester met zijn echtgenoote de raadszaal binnen, waarna de loco burgemeester, de heer J. W. A. Lefeber, in zijn welkomsttoespraak op de be- teekenis van de gemeente ten opzichte van den wereldhandel in de bloembol len wees. Vervolgens besteedde hij aan dacht aan het woningprobleem en aan het verkeersvraagstuk. Spr. wees er op, dat Lisse een middenstand be zit. die voor de stad niet onderdoet. Ook een goede arbeidersbevolking staat gereed, om te blijven aanpakken. Aan de ambtsketen van Lisse is een kleine geschiedenis verbonden. De Duit- sche burgemeester die wij hier kort hadden heeft haar niet kunnen dragen, omdat zijn voorganger onderdook. De keten wordt dus van vreemde smetten vrij aan U overgedragen. Nadat spr. de keten had omgehangen sprak de heer A. Tibboel namens de Protestantsche raadsleden, de heer J. Kortekaas na mens de Kath. raadsfractie en de heer J. Bulten, loco.secretaris namens de ambtenaren. In zijn installatierede dankte de bur gemeester allereerst voor de vriendelijke ontvangst en de bloemenpracht, symbool van het hoofdmi.ddel van bestaan der meente. „De bloesem van de Zuid-Llm. burgsche vruchtboomen wordt nu omge- Zaterdagmiddag is mr. W. H. J. M. Lambooy geïnstalleerd als burge meester van Lisse. De loco-burge meester W. J. A. Lefeber hing den nieuwen burgemeester de ambtsketen om. zet ln een tapijt van levende en geuren de kleuren," aldus de burgemeester. Zeer sympathiek was het korte in me. moriam, dat de nieuwe burgemeester wijdde aan den overleden gemeente-se cretaris, die meer dan 30 jaren de be langen van Lisse diende. Verschillende sprekers Na deze officieele raadsvergadering sprak de oudburgemeester van Lisse, jhr. M. van Rijckevorsel, thans burgemeester der gemeente Vught. De burgemeester van Noordwijk, de heer Van Berckel, sprak namens de bur gemeesters van de Duinstreek, zijn nieuw-benoemden collega toe. Ds. Ruys sprak namens het protestant sche bevolkingsdeel van de gemeente. Pastoor Van Zuylen hield een toe spraak namens het katholieke volks, deel en hoopte dat het beleid van den burgemeester zou zijn naar de pijlers der christelijke beginselen en gedragen zal worden door de liefde en rechtvaardigheid. De heer Lampe sprak namens de har monie „Trou moet Blijcken" en de heer Oosterveer namens de vereeniging „Bloembollencultuur". De muziekvfreenigingen brachten hier op een serenade, waarna de receptie be gon. Een groote schare vertegenwoordi. gers van vereenigingen en particulieren maakte hievan gebruik. Vorige week zijn, zooals bekend, te Den Haag besprekingen gevoerd tusschen een Nederlandsche en een gecombineerd EngelschAmerikaansche handels-de legatie. Beide delegaties verklaarden eenstemmig dat de herleving van den handel tusschen Nederland (inclusief de overzeesche gebiedsdeelen) en Duitsch- land onontbeerlijk is voor beide partijen en voorts van fundamenteele beteekenis voor den wederopbouw van Europa. Er werd een betalingsovereenkomst afgesloten, welke voorziet in de ver rekening van wederzydsche goederen leveranties door middel van een gul denrekening. Het saldo van deze rekening zal per kwartaal naar keuze van den crediteur in dollars of in ponden worden betaald. Met betrekking tot de goederen, welke Nederland uit Dultsehland zal Importee ren, werden contracten afgesloten voor een bedrag van 875.000 dollar. In principe werd overeengekomen, dat Nederland voor eigen rekening het ver- edelingsrerkeer met de gecombineerde zones mag hervatten en wel in die be drijfstakken, waarbij gebleken is of blij ken zal, dat dit veredelingsverkeer voor beide partijen van het grootste belang is. Inmiddels is men overeengekomen, dat Nederlandsche en Duitsche zakenlieden direct contact met elkaar zullen onder houden ten einde alle vooroorlogshe kwesties, 'die met dit voorgenomen ver edelingsverkeer samenhangen, te bespre ken. Het belang van den doorvoerhandel en van den driehoekshandel voor de Ne- Ds felle brand, die het K.L.M.-vlieg tuig met bijn aalles wat zich aan boord bevond, verleide, maakte de identifica tie der stoffelijke overschotten zéér moei lijk. Zoo kon Grace Moore slechts her kend worden aan enkele juweelen. Be halve een koffer, die waarschijnlijk aan "Prins Gustaaf Adolf heeft toebehoord, enkele documenten en brieven van de andere passagiers, wat muziek van Grace Moore en een speelgoedaapje van het jongetje Sorbon, bleef niets gespaard. Drie firmanten van de Tilburgsche textielgrossierderij A. Raaymakers en Zoon hadden zich voor den tuchtrech ter te Breda te verantwoorden voor on geoorloofde transacties met textielgoe- deren, gepleegd in het tijdperk van 1 Januari1 November 1946. De laatste transactie achterhaalde de politie. Het betrof den verkoop van 97.50 m. kam- garen, waarvan de factuurprijs f 13.37 bedroeg. De ongeoorloofde winst, welke echter gemaakt werd, bedroeg f 18 per meter. In het geheel had de firma in dit tijdperk een zwarte winst gemaakt van f 35.000.De tuchtrechter veroordeelde ieder der firmanten tot een boete van f 20.000.—. De tooneelvereeniging .Kunst zij ons streven" uit IJmuiden-Oost zal 7 Febr. opvoeren het blijspel Vrijdag de Der tiende" op verzoek en voor de sportver- eeniglng „Velsen". Op de bevroren haven van Volendam werden hardrijderijen op de schaats voor vrou wen gehouden. De belangstelling der Volendamsche bevolking was zeer groot Ongeveer 80.000 Nederlanders heb ben, vflor zoover de C.C.D. dit heeft kunnen constateeren, in 1946 de „eco nomische wetgeving'' overtreden. Van deze 80.000 verdachten zijn gemiddeld per maand op initiatief van den C.C. D. 200 in arrest gehouden. Om een beeld te geveri van de activi teit van den C.C.D. in den lande, volgen hier eenige cijfers over November 1946. In globale cijfers bezien werd gedurende deze maand in beslag genomen: ruim 300.000 kg. granen, zaden en peulvruch ten, 10.000 kg. meel en bloem, 23.000 kg. aardaappelen en 240.000 kg. groenten en fruit. Al deze voedingsmiddelen werden achtergehouden, niet afgeleverd, te duur verkocht of niet over de veiling aan geboden. De waakzaamheid der controleurs zorgde er voorts voor, dat 44 stuks rund vee, 577 varkens en biggen, 116 schapen en lammeren. 11.000 kg. vleesch en spek, 1000 kg. kaas, 1327 kg. melk en room en 41.684 eieren niet op de een of andere onrechtmatige manier voor normale con sumptie verloren gingen. November le verde voorts een buit van 28 paarden op, die in het grensgebied niet geregistreerd waren of gesmokkeld werden. Aan visch werd ongeveer 73.000 kg. in beslag genomen, omdat deze zonder ver gunning was verwerkt of buiten den af- siag om was verhandeld. De buit aan sigaretten was in Novem ber niet zoo bijster groot. Met inbegrip van sigaren werden 56.735 stuks in be slag genomen, tegen 353.000 in October. Aan textielwaren werden 5700 stuks, ruim 3000 meter en 115 kg. uit frau deurshanden gehaald, terwijl drie vrachtauto's twee personenauto's, twee motorfietsen en 424 auto- en rijwielban den aan doeleinden van economische fraude werden onttrokken. Ten slotte werden 3706 bonnen voor voedsel en 2055 bonnen voor andere distributie-artikelen uit den niet-officieelen omloop gehaald Een bedrag van ongeveer 10.000 gulden. 6 oliepersen en 70 ton vlas besluiten deze opgave. derlandsche economie werden erkend. Binnen de grenzen, gesteld in de Britsch- Amerikaansche fusie-overeenkomst, ligt het in de bedoeling, dat door middel van de normale handelskanalen de gelegenheid tot deelneming aan dezen handel zal worden geopend. De Britsche en Amerikaansche verte genwoordigers wezen op het feit, dat in verband met het lage peil van de Duit sche economie, een drastisch verlaagde le vensstandaard import van goederen als koffie, thee, chocolade en tabak, die voor den oorlog een belangrijke rol speelden in het doorvoerverkeer, welhaast niet zal plaats vinden. Vastgesteld werd, dat de Engelsche en Amerikaansche autoriteiten in Duitschland bereid waren een grooter aantal toekom stige koopers van Duitsche artikelen toe te laten zoodra de noodige voorbereidin gen hiervoor zijn getroffen. De mogelijkheid van export van Neder landsche agrarische producten naar de Britsch-Amerikaanselie zone werd bespro ken en zal door beide partijen nader wor den bestudeerd. Experts op het gebied van transport hebben een gedetailleerd onderzoek In gesteld ten einde te bepalen onder welke voorwaarden een grooter gebruik van den Rijn en van de daarmede samen hangende havenfaciliteiten mogelijk zou zijn. In verband hiermede heeft de Ne derlandsche delegatie voorstellen gedaan welke nog bestudeerd worden. Naar de Haagsche correspondent van Aneta New York verneemt zouden de re sultaten van de besprekingen beneden de Nederlandsche verwachtingen zijn gebleven. Ten aanzien van verscheidene vitale aan. gelegenheden werd een definitieve beslis sing verdaagd, hangende een nader onder zoek door de autoriteiten te Berlijn. De delegatie toonde zich niet optimistisch over de vooruitzichten voor het aanvaar den van het schema inzake het gebruik van de Nederlandsche havens. Van Nederlandsche zijde, aldus genoem de correspondent, werd ongeveer f 30 mil. lioen per jaar aan groenten aangeboden, en voorts trachtte men aan den Britsch Amerikaanschen tegenstand tegen uitga ven van buitenlandsche deviezen tegemoet te komen door voor te stellen dat een ge deelte van de opbrengst van den verkoop in rekening courant geplaatst zou worden als een uitgestelde vordering op de Duit sche economie. Ook in dit geval werd een definitieve beslissing uitgesteld voor een nader onderzoek te Berlijn. Aan het voorloopig verslag betreffen de het wetsontwerp „nadere voorzie ningen met betrekking tot de bijzon dere rechtspleging", waarin is opgeno men het rapport, dat de vaste commis sie voor privaat- en strafrecht, over dit wetsontwerp heeft uitgebracht, ontlee- nen wij, dat de commissie van oordeel is, dat, nu de meeste lichte gevallen zijn afgedaan, er alles op gezet moet worden de zwaardere gevallen zoo spoedig mo gelijk te berechten. De eenige methode ter verbetering van de bijzondere rechts pleging, welke op dit oogenblik kan wor den toegepast, is, aldus de commissie, met voorloopig behoud van het bestaan de systeem, te trachten de grootste fou ten daarvan weg te nemen. Zij acht het gewenscht, dat de over schakeling van de berechting naar de gewone rechterlijke macht met kracht wordt voorbereid. De commissie in haar geheel is van oordeel, dat de minister terecht geen afschaffing van de doodstraf heeft voor gesteld. Een deel der commissie is principieel voorstander van de mogelijkheid van doodstraf ook in het commune straf recht en kan zich reeds daarom met handhaving van de doodstraf in het buitengewone strafrecht vereenigen. Een ander deel meent, dat in het commune strafrecht de doodstraf niet weer moet worden ingevoerd, doch dat deze straf in het militaire en ook in het buitengewone strafrecht niet kan wor den gemist. Amsterdam aangekomen: 24/1: Grana, Kragero, steen; Vliestroom Leith, stg.; Wallborg. Ljusne, hout, te Z'dam; Union te IJm., ijzer laden. 25/1 Piet Hein. Huil legergoed.; Diana V, Lon den, 1. Vertrokken: 24/1: Orion. Emden, 1; Zaanstroom. Reykjavik, stg.; Laur. J. Ca,- lagher en Cost. Michalos, N.Y., 1.; Mar. Bratt, stg. en Ria de Camarin, Go- thenb.; Hugin, Immingh.. uzer; Ardennes. Napels, stg. Ingevolge zijn toezegging bij de be handeling van de Rijksbegrootingen 1946 en 1947 gedaan, heeft de minister van Financiën aan de inspecteurs der be lastingen opgedragen aan de door den oorlog in hun befit meest getroffenen geen aanslagen in de heffingen-ineens op te leggen, vóórdat de wettelijke rege ling voor de vergoeding van de mate- rieele oorlogsschade is tot stand geko men. Verder heeft hij bepaald, dat met betrekking tot zoodanig getroffenen In op te leggen zekerheidstellingen in geen geval eenlg bedrag voor mogelijk ver schuldigd wordende heffingen-ineens zal worden opgenomen. ïmmi S;T 5 MwwE g irntniiwaiTi BIOSCOPEN: Rembrandt: Tarzan's verborgen schat (18 jr.), Luxor: Russische Rapsodie <7* jr), Cinema-Palace: Always in my he® (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans-Ha'»' Een van de weinigen (14 jr.] 2, 4.30, en 9.15 u., City: Hotel du Nord (volW 2.15. 4 30, 7 en 9.15 u., Spaarne'theater- Vlammende Prairie-oogen (14 jr.] 2.30, en 9.15 u., Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Dinsdag 28 Jan. Stadsschouwburg: Boefje 8 uur. APOTHEKEN: De avonddienst wordt tot en met 1 Februari waargenomen door- Duym en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378, Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telen 10043; Marnix-Apotheek, Mamixstraat M' telet. 23525. ZIEKENVERVOER:. Fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rood, telef 21400 (dag en nacht). Aan de bestaande telefoonlijnen op het postkantoor te Soestdijk worden, in verband met de a.s., blijde gebeurtenis, nieuwe lijnen toegevoegd, om straks het bericht der geboorte van het Prinsenkind zoo spoedig mogelijk wereldkundig te maken De levering van wintergroenten aan de Engelsche bezettingszone van Duitschland ten behoeve van de burgerbevolking heeft in het alge meen, behoudens stagnatie door vorst, een vlot verloop. Tot 1 Janu ari 1947 was in totaal reeds ongeveer 37.000 ton hoofdzakelijk koolra pen, witte kool, gele kool en peen uitgevoerd, hetgeen aanmerkelijk meer is dan volgens schema was ge. projecteerd. In December ondervond de export ver traging door de vorstperiode, waardoor aan den wensch van de Britsche bezet tingsautoriteiten om voor Kerstmis aan zienlijke hoeveelheden te importeeren, niet geheel kon worden voldaan. Van den voorgenomen export van 19.000 ton gedurende December kon wegens de vorst slechts 8400 ton worden uitgevoerd. De leveringen van 1 October t.m. 31 December 1946 hebben drie millioen gul den (in ponden sterling) opgebracht, hetgeen in vergelijking met den totalen export van versche groenten over 194® ad 50 •millioen gulden een niet te ver onachtzamen deviezenopbrengst betee- kent. Bovendien en dit is van veel groo. tere beteekenis heeft deze met de Engelschen getroffen regeling onzen tuinbouw behoed voor een overvoerde markt, waardoor een mogelijke vernie tiging van groenten kon worden voorko men. Naast de levering van wintergroenten voor de burgerbevolking van de Britsche zone, geschiedt regelmatig export vafl groenten naar de Engelsche en Ameri kaansche bezettingstroepen in Duitsch land, welke respectievelijk ongeveer 3.000 en 200 ton per maand bedraagt. Van bevoegde zijde verneemt Ane ta, dat, indien de wetswijziging. waardoor het aantal leden van de Commissie-Generaal van drie tot vijf zal worden verhoogd, zal worden aangenomen, de regeering voorne mens is prof. Posthuma voor te dragen voor de benoeming van Com missaris-Generaal. Thans treedt prof. Posthuma op als financieel en economisch deskundige in de Com missie-Generaal. Naar aanleiding van enkele publica ties in de Nederlandsche dagbladen, heeft prof. Posthuma aan een corres pondent van Aneta verklaard, dat hU eerst door de Nederlandsche regeerihï voor de benoeming is gepolst, toen de ontwerp-overeenkomst reeds door de Tweede Kamer was besproken en d® daarin vastgelegde politiek was aan vaard. „Reeds daaruit blijkt", aldus pro"' Posthuma, „dat ik bereid ben op basU van het accoord van Linggadjati mede te werken aan den wederopbouw v®h Indonesië." In verband met een dezer dagen ge publiceerd dagbladbericht waaruit blij'"' dat op onderverhuurders plotseling ee® huurverhooging zou mogen worden t°e'. gepast, deelt het directoraat-genera®' voor de prijzen mede, dat van een derge- ijken maatregel geen sprake' is. In bestaande situatie is geen wijziging ge' komen, zoodat voor elke liuursverhoogi®» eerst goedkeuring van het bevoegd® prijzenbureau voor onroerende zake" moet worden afgewacht. Z.H.Bxc. de Bisschop van Haarlef® heeft benoemd tot pastoor te Spanbroek den weleerw. heer P J. Berlage en t0 pastoor te De Lier den weleerw. hee N. Th. J. van Schaik, die kapelaan w te 's-Gravenhage (H. Joseph) Vervolgens tot kapelaan te Bodegr® ven den weleerw. heer O. J. Hoogervors die kapelaan was te Bennebroek. TEGELBERG pass. 23 Jan. Perim Batavia. 22. Onder het luik verschenen een paar gestalten. „Aanpak ken jongens," riep Zwendel naar bene den, „een reserve- pompt Orders van den „baas". Moet meteen ingeschakeld worden; het schip moet vanavond nog vol. Voor de laatste keer; de grond wordt te warm onder on ze voeten. Gooi een eindje touw op, dan laat ik hem zakken. Dat ding is zo Ver duiveld zwaar Het gevraagde werd hem weldra toegeworpen en even later zweefde Tim tussen hemel en aarde. „Laat hem maar eventjes staan mannen, dan zullen we eerst eens poolshoogte nemen hoe we het zaakje op de beste manier voor elkaar kunnen krijgenl" „Pjff," zuchtte Tim opgelucht in de koffer, „ik hoop rrw< maar dat dat poolshoogte nemen .tn n.,,k buurt gebeuren moet, dan krijg ik misschien genheid om ongemerkt naar buiten te komen me hier ontdekken, dan zwaait er wat voor me--' „.w/t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2