m Plesman geeft zijn oordeel Ook op Croydon een vliegtuigramp Onverbeterlijk Duitschland EENZAAM VERZET EILANDEN IN STILLEN OCEAAN EEN AMERIKAANSCHE WENSCH II", fr rrr* - r/2\ II „Oorzaak van de ramp volkomen abnormaal en verrassend" Twaalf inzittenden vonden den dood Onderwijzers krijgen het hun toekomende Verzoek om nieuwen koienbon filf! fJJ till M Strijd in den sector Soerabaja? Van Vessem voor het tribunaal MAANDAG 27 JANUARI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Als een pad van steenen door het water naar Oost-Azië iHllF hun (5, Pr.) GROOTE OF STILLE '4 mem Avonden lengen en de pijnen strengen Al Capone overleden TOT 4 MEI GEEN NIEUW SPOORBOEKJE Krian zou geëvacueerd zijn Teekenen republikeinen onltwerp-accoord? Verliezen in Indië Margarine in plaats van boter NIEUWE PROVINCIAAL Vermogen gestegen van 46 tot 232 mille Centrale Raden van de St. Vincentiusvereeniging Tot het einde van 1941 zijn de Vereenigde Sta ten buiten den militai ren oorlog gebleven. Hun bij drage was tot op dat tijdstip een economische en politieke. n het moest 7 December 1941 w°rden aleer zij metterdaad de wapens aangordden. Op dien gedenkwaardigen dag berden, terwijl in Washington 06 Japansch-Amerikaansche onderhandelingen nog gaande ^'aren, bij Pearl Harbour vijf E1agschepen door Japansche v'iegtuigen overvallen en naar den kelder gejaagd. Toen kwam Amerika in het geweer, eerst slechts tegen Japan, kort daarna ook tegen Duitschland on Italië, die den oorlog ver klaarden. Het is niet zonder belang, zich dit te herinneren. Wel iswaar zijn er velerlei om standigheden die de afzijdig heid der V. S. in het eerste deel van den oorlog begrijpe lijk maken. Maar het is toch teekenend, dat Amerika pas §°ed in de krijgsbedrijven be trokken werd 1. nadat het was aangevallen, 2. in het Oosten, ®h 3. van Europa uitgerekend), nadat de As den oorlog verklaard had. Toen Eu ropa door de barbaren bedreigd, zelfs Srootendeels ingenomen werd, bleven de Amerikanen op een afstand. Toen Azië Sevaar liep, schoten zij echter toe. De kerkelijk vitale belangen der V. S_ la- £en in het Oosten. En langen tijd heeft rden in Amerika den oorlog tegen Ja- han als zijn eigenlijken oorlog be schouwd. Pas op het laatst heeft men deze opvatting eenigszins gewijzigd. Zooals het in 1941 was. zoo is het ook hu: Amerika is geïnteresseerd bij Euro- ha, maar véél meer bij het Oosten. aar immers waren nog millioenen economisch achterlijken, die een afzet gebied vormen voor de Amerikaansche Productie en wier onontgonnen bodem- rijkdom den Amerikanen in handen kan vallen, terwijl Europa een eigen, Üeperfectionneerd productieapparaat be zit en wat de voortbrengselen van zÜn Srond en ondergrondschen schatkelder betreft veel minder beloften inhoudt dan het nog braak liggende Oosten. Het behoeft in dit licht geen ver wondering te wekken dat de V. S. bijzonder veel gewicht hechten a&n de mogelijke positie der Sovjet-Unie hï Azië. Niet bij wijze van. toeval probeer de generaal Marshall een oplossing in den Chineeschen burgeroorlog te bewer ken. De benoeming van dezen soldaat, 'd'e geen andere politieke ervaring heeft dan de in China verworvene, tot minister van Buitenlandsche Zaken wijst wel aan dat inderdaad Azië een van de kern punten der Amerikaansche politiek is. In China moet een grendel geschoven gorden voor Russisch opdringen naar '»et Zuiden. Japan moet dienen als af sluiting naar 'het Oosten en Zuid-Oos ten, in de richting van den Pacific. Want ih dezen Oceaan liggen, als een pad van steenen door het water, de eilanden die het Amerikaansche met het Azia- sche vasteland verbinden. De grootste hïarlnebasis van Japan, Yokosoeka, is dan ook reeds ingericht als zee- en 'Uchtsteunpunt der V. S. Vele eilanden in den Stillen Oceaan Z'aren vroeger Duitsch bezit en werden Aa den eersten wereldoorlog onder Ja- Panseh mandaat gesteld. Met groote hardnekkigheid hebben de Amerikanen eze in den tweeden wereldoorlog ver eerd, en zij zijn er nu nog de bezet- ®ïs. Deze bezetting kan formeel slechts dfen tot de vrede met Japan geteekend daarna moet een andere regeling in- reden. Zich baseerend nu op de moeite le het zich ter verovering gegeven heeft op de stelling dat de Japansche man daat-eilanden van wezenlijk belang zijn d°r zijn veiligheid, eischt Amerika voor de rechten over de Marshall-groep, h® Marianen (Truk) en de Carolinen op. **Bt zal Zich daartoe tot den Veiligheids rad wenden, die in deze zaak de laat b beslissing moet nemen. at ls evenwel nog niet alles wat de S. wenschen. Op 2 Januari heeft de duunissie voor Vlootaangelegenheden j,au den Senaat „het volle eigendoms- °ht over de eilanden, die onder man- vaat van andere U.N.O.-leden staan" ge- öraagd, omdat die eilanden „schakels in b Amerikaansche defensieketen" zijn de én Manus (Austr.). 1000km Wake Goearn' Phi lippijnen 4600 km Kwadjelln Jaluit Even Bismarck arch Rabaur\ Sinschhaven Pt MoresD V ST CR UZ (4406) hiet verdedigd kunnen worden door v. n huidige mandatarissen. Het betreft ei" eilanden Espirltu Santo (Eng. Noumea (Fr.), Guadalcanal IU het kort kan men zeggen, V-S alle eilanden in den Willen bezitten of minstens Hierdoor zou gansch tairen zou onder hun directen dus politieken en - Uhschen invloed komen te dat de Pacific behee- Oost- mlll- eco- staan. q -^uen mviueu komen hn ^Bherlandsch-Indië, dat toch al be- hik tusschen de wel onafhanke- Pj^.B maar in feite geheel Amerikaansche gr 'PPtjnen, Australië en de Salomons- Pp (waarvan Quadalcanal deel uit- aakt) en <ja,t dan nog veel meer door 0 erikaansehe versterkingen zou worden qa 'hgd. Aan een confêrêntie, die eerst- NieSs °P uitnoodiging van Australië en öen and te Canberra gehou- hlet Zal worden, nemen dan ook alleen de gastheeren, Ameri- Uam 'aWu.eiu"; "'CaROIinÈn'1: Caroünen GIL8ERT-EIL. yADMIRAllTEITS-EIL (Ausfr.1 -• SAIOMONS EIL GUADALCANAL (Br) ESPIRITU SANTO. 1 (Br.-Fr.) JÉr PUINEA NOUMEA (Fr.) vóniJi' Wor'in® «Ut dö Ctr«h,w van li9^id?raendde<nnen°rnVOi" (Nw.-Caltdo, Do vroogore Japanse mandaten, waar* Ovor de U. S. A. dominerende contróle w'l hebben. Kaart van Pelt Micronesiëhet meest verbrokkelde gebied ter wereld ka, Engeland en Frankrijk, maar ook Nederland en Portugal (men denke aan Timor) deel. Op deze bijeen komst, in de U.N.O -commissie voor de mandaten en in den Veiligheidsraad te zamen, zal de beslissing vallen over het belangrijkste deel der Amerikaansche po litiek: de beslissing over de toekomst van het Verre Oosten. Er is in den gedachtengang der V.S. geen plaats voor een militair zelfstandig Japan: nu niet, en later evenmin. Het moet een Amerikaansche satelliet wor den. En het is niet onvermakelijk, waar te nemen, dat het argument „Wij eischen de mandaat-eilanden vanwege onze vei ligheid" een mogelijken Japanschen aan val als voorwendsel gebruikt, terwijl na tuurlijk- een Russische agressie bedoeld wordt. Overigens ontneemt juist dit vei ligheidsargument aan de V.S. alle recht van spreken in een zaak waarin zij zich zoo krachtig laten hooren. Want als de Sovjets hetzelfde argument gebruiken om hun expansie in Europa te rechtvaardi gen, willen de Amerikanen van niets hooren Uit de hierbij afgedrukte kaartjes kan men zich eenigszins een beeld vormen van de ingewikkelde maar gewichtige zaak waar het hier om gaat. Slaat men een atlas op, dan zal men de strategi sche bedoelingen in een grooter verband kunnen zien en ontwaren dat er een gordel geprojecteerd is van Alaska over de Aleoeten, Hawaii en de Marianen tot de Philippijnen. Gordel, die Azië afdoend kan dichtsnoeren en onverbre kelijk aan Amerika kan binden en daar door de levensader van de Amerikaan sche politiek kan uitmaken. der door de V.S. opge- "■te eilanden in den Pacijits ChinaX -i PhEOeTEN STILLS OCEAAN hawaii-eil |PH|L|Pm,NEN Huidige invloed$ifeer der U.S.A. in de Pacific Overzicht van den Stillen Oceaan Het detachement West-Indië, dat 30 Jan. a.s. naar de West vertrekt, defileerde te Alkmaar voor kolonel Dudok van Heel en den burgemeester van Alkmaar, prof. Koelman (Han onzen Haagschen redacteur) In het K.L.M.-gebouw aan den Raam- weg te Den Haag heerschte Zondag avond groote bedrijvigheid en nog groo ter verslagenheid. De nieuwe ramp, die de K.L.M. heeft getroffen, heeft zoo mogelijk nog meer Indruk gemaakt dan het ongeluk, dat enkele maanden ge leden te Amsterdam plaats vond. Het is in den waren zin van het woord verbijs terend. Een Dakota, die in prima staat verkeert, die de vlucht van Amsterdam naar Kopenhagen normaal volbrengt, die bestuurd wordt door Geyssendorffer, den oudsten en meest geroutineerden piloot van de K.L.M. niet alleen, maar een van de bekendste vliegers ter wereld, stijgt van een vreemd vliegveld onder gunstige weersomstandigheden op, start normaal en dan plotseling, goed en wel los van den grond, schiet het toestel op onverklaarbare wijze plotseling steil omhoog en van misschien 75 meter hoogte als een blok steen stort het met 22 menschen neer in den dood. In vijftien seconden was alles voorbij. En onder deze dooden bevindt zich de Zweedsche prins, die enkele dagen ae gast van de Nederlandsche Koninklijke Familie was, die door Prins Bernhard tot op Schiphol was uitgeleide gedaan en wiens aanwezigheid de reden was ge weest, dat Geyssendorffer, die normaal op de Indië-route vliegt, als gezagvoer der was aangewezen. Ieder menschenleven is voor de K.L.M. even belangrijk, maar het spreekt vanzelf, dat met dezen koninklijken passagier aan boord alle veiligheidsmaatregelen nog eens extra waren gecontroleerd. In het gebouw van de K.L.M., waar Zon dagavond directeur Plesman met zijn hoofden van dienst in conferentie bijeen was, was men dan ook zeer verontwaar digd te moeten vernemen, dat in Zweden het bericht de ronde deed, dat de Dakota te zwaar belast was. Ofschoon uiteraard omtrent de oorzaak van de ramp nog ab soluut niets met zekerheid vaststaat iedere hypothese is voorbarig kan met positieve zekerheid verklaard worden, dat van overbelasting geen sprake is geweest. In een Dakota is plaats voor 21 passagiers en toen de Ph-TCR van Kastrup startte, waren er slechs 16 aan boord. „Het is trouwens eenvoudig absurd," aldus een K.L.M.-functionaris, „iets dergelijks te veronderstellen". Dir. Plesman, die zeer onder den in druk van het gebeurde was, kenschetste het als een „abnormaal ongeluk". Als zelfs een Geyssendorffer er niet tegen opgewassen is, dan moet de oorzaak van de ramp wel volkomen abnormaal en verrassend zijn geweest. Vandaar, dat ook dit ongeluk hel vertrouwen van den heer Plesman in de luchtvaart en de K.L.M. niet heeft kunnen schokken. Dat hij en de K.L.M. van harte wenschen, Het is niet alleen de K.L.M. geweest, die haar tol aan de luchtvaart moest betalen. Over heel de wereld heeft het afgeloopen weekend opnieuw vlieg rampen gébracht, waarbü in totaal buiten de slachtoffers van de K.L.M.- ramp 24 menschen het leven heb ben gelaten. Op het Londensche vliegveld Croydon stortte Zaterdag een passagierstoestel, even nadat het zich van den grond had verheven, neer en kwam in zijn val te recht op een Tsjechisch toestel, dat ge lukkig zonder inzittenden geparkeerd stond. Twaalf van de 23 inzittenden kwamen om het leven. Op denzelmen dag, Zaterdag, verongelukte een Mos quito van de Royal Air Force in York shire, waarbij twee personen den dood vonden. Bij Hongkong vloog een transporttce- stel van de Philippijnsche Luchtvaart Mij., dat vijf millioen dollar aan goud vervoerde en op weg was van de Philip pijnen naar Hongkong, tegen een heu vel. De vier leden van de bemanning werden gedood. Een vliegtuig van de Chineesche luchtvaartmaatschappij, dat Zat:rdag van Kanton naar Tsjoen"king vertrok, wordt vermist. Chineesche vliegtuigen zijn op zoek naar het vliegtuig, dat, naar verluidt, passagiers aan boord heeft. Vijf mannen, die van het vliegveld Istres bij Marseille opgestegen waren, zijn opgepikt door een reddingsboot, nadat hun toestel op zee had m-ceten landen ter hoogte van het eiland Cor sica. Zij hadden nog juist, voordat het toestel in de golven verdween, tijd ge- Vooral in de ongunstige jaargetijden, wor den de rheumatische pijnen heviger en de aanvallen volgen elkaar sneller op. Een reden te meer om Kruschen te nemen Die kleine dagelijksche dosis Kruschen doet wonderende aansporende werking op de bloedzuiverende organen is heil zaam voor Uw heele gestel, 't Bloed gaat sneller stroomen en de schadelijke zuren oorzaak van Uw lijden en pijn ver dwijnen vanzelf. Vraag Kruschen Salts bij Uw apotheker of drogist. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). (Adv.) had hun rubberboot op te blazen. Een Amerikaansch particulier toestel kwam tengevolge van een explosie bij Raensselaer in Indiana omlaag. De pi loot en vier passagiers kwamen om het leven. Amerika's meest bekende gangster, Al Capone, die in zijn glorietijd de onge kroonde koning van Chicago werd ge noemd, is Zaterdagavond in zijn „paleis" te Miami Beach in Florida overleden. Al Capone werd Dinsdag j.l. door een beroerte getroffen. Hij werd de laatste dagen in het leven gehouden door toe diening van zuurstof. Al Capone, die in Napels geboren werd en als kind met zijn ouders naar de Ver. Staten emi greerde, kwam door een toeval in de gangsterwereld terecht, toen hij na een gevecht meende zijn tegenstander gedood te hebben en de vlucht nam. dat er een diepgaand onderzoek zal wor den ingesteld en dat zij niets liever zul len zien, dan dat de nu nog onbegrijpe lijke oorzaak zal kunnen worden vast gesteld, is evident. Niet alleen is dit voor de luchtvaart van het allergrootste belang, maar naar Plesman's overtuiging zal daarbij komen vast te staan, dat noch de K.L.M., noch Geyssendorffer, noch eenig ander lid van de bemanning voor de ramp aansprakelijk kunnen worden gesteld. Reeds Zondagavond kwamen bij de K.L.M. vele betuigingen van medeleven binnen. Uiteraard werd de Nederlandsche Konink lijke Familie direct nadat vanuit Kopen hagen bericht was ontvangen van het vreeselijk ongeluk op de hoogte gebracht, doch nog in de late avonduren liet Konin gin Wilhelmina bij de K.L.M.-directie doc-r haar adjudant telefonisch nadere inlich tingen inwinnen. Directeur Plesman, die het bericht ont ving toen hij den Zondagmiddag rustig thuis doorbracht, begaf zich onmiddellijk naar het hoofdkantoor, riep zijn hoofden van dienst bijeen en bleef met hen. zooals gezegd, een groot deel van den Zondag avond in conferentie bijeen. Er was ge regeld telefonisch contact met Kopenhagen, doch in dit stadium kwam er weinig nieuws binnen dat ten aanzien van de oorzaak verhelderend kon werken. Als er ooit volledige opheldering komt, dan zal dat pas zijn als de deskundigen van de K.L.M. en den Rijksluchtvaartdienst in samenwerking met de Deensche luchtvaart autoriteiten het onderzoek zullen hebben voltooid. (Van onzen Haagschen redacteur) Op aanraden van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dienden vele onderwijzers, toen de moge lijkheid daartoe geopend werd, in 1942 een aanvrage in om hun diensttijd als tij delijk onderwijzer en als Kweekeling met Akte „in te koopen", waardoor deze mee zou gaan tellen voor hun pensioen. Het is wel eenigszins begrijpelijk, dat enkelen hunner, nu er inmiddels bijna vijf jaren verstreken zijn, zich afvragen, hoe het met deze aanvragen staat, en dat zij zich bezorgd gaan maken over de destijds overgelegde akten van benoeming, waar van zij vreezen, dat die in het uitgebreide ambtelijke apparaat van Den Haag wel eens konden zijn zoek geraakt. Naar wij vernemen van de zijde van het dept. van O., K. en W. zijn de aanvragen reeds lang in behande ling by den Pensioenraad en daar kon men ons mededeelen, dat er geen enkele reden bestaat tot ongerust heid. Het werk van de afd. „Inkoop" van dien raad heeft in de oorlogsjaren geheel stilgelegen, vandaar dat er zulk een lan ge tijd verstreken is, voordat aan deze stukken aandacht kon worden besneed. Eerst in Maart 1946 beschikte de Pen sioenraad over voldoende ingewerkte krachten, die de uiterst gecompliceerde materie van de Pensioenwet 1922 en de Novelle van 1942 konden hanteeren. Men mag verwachten, dat ongeveer half Februari een nieuwe aanvulling van de Pensioenwet in de Kamer zal komen; voordat deze kracht van wet zal hebben gekregen zullen zeker alle oude aanvra gen zijn weggewerkt. Voor zoekraken van bescheiden behoeft niemand te vreezen. In voorbeeldige orde liggen alle akten lexicagrafisch gesorteerd. Een kleine groep deskundigen waakt met ambtelijke angst valligheid. De huidige reisgids van de Nederland sche Spoorwegen zal tot 4 Mei ongewij zigd blijven. Teneinde eenige verande ring in de dienstregeling te kunnen aan brengen, zal een klein wijzigingsblad nr, 2 gratis verkrijgbaar worden gesteld. Deze verandering betreft alleen den autobusdienst. Volgens berichten van het republi- keinsche persbureau „Antara" ls te Krian in den sector van Soerabaja een hevige strijd ontbrand. Volgens dit persbureau zou de desa Krian 24 Januari zijn ge- evacueerd, doch de Nederlandsche leger- voorlichtingsdienst heeft geen nadere gegevens beschikbaar. Van Mook en gen.-maj. Buurman Van Vreede zijn hedenmorgen per vliegtuig naar Soerabaja vertrokken „in verband met den militairen toestand aldaar en de gevechten te Krian". Dr. P. J. A. Idenburg en dr. P. J. Koets zijn naar Buitenzorg vertrokken, teneinde zich van den plaatselijken toestand op de hoogte te stellen. Het republikeinsche „kabinet" zal 5 Februari te Batavia bijeenkomen vcor het behandelen van de begrooting. Aan republikeinsche zijde acht men het niet uitgesloten, dat de Indonesische dele gatie op deze vergadering aan het „kabi net" zal rapporteeren, dat zij de ont- werp-overeenkemst van Linggadjati heeft geteekend. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de week van 17 t/m 23 Januari 1947 de navolgende verliezen zijn geleden: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen Koninklijke Marine: marinier 2e klasse W. van Wermeskerken, legerno. 4505568, afkomstig uit Amsterdam, 1011947 in Nederl. Indië gesneuveld tengevolge van vijandelijke actie. Koninklijke Landmacht: soldaat W. M. van den Hoven, legerno. 230218000 van 7 RI, tijdens vijandelijke actie 17 Januari 1947 door verdrinking om het leven gekomen, nabij Palembang. Adres: J. van den Hoven, (vader), Asterstraat 11 te Oiss. Soldaat E. W. Venema, legerno. 240302005 van 1 I RI, gesneuveld 17 Januari te Medan. Adres: J. Venema, (vader), Steenweg 4, Marwijksoord te Rolde. Koninklijk Nederlandsch-Jndische le ger: soldaat G. H. van Gogh, legerno. 330, gesneuveld tengevolge van extremis tische actie 19 Januari 1947 by Medan. Afkomstig uit Helmond. Korporaal T. Lokallo, legemo. 330, ge sneuveld 17 Januari 1(947 tengevolge van extremistische actie. Afkomstig uit Ne derl. Indië. Soldaat C. J. Klees, legerno. 96693, ge sneuveld 18 Januari 1947 bij Medan ten gevolge van extremistische actie. Afkom stig uit Nederlandsch-Indië. Militie-sergeant O. L. Bolt, legemo. 137114, gesneuveld 18 Januari 1947 bij Medan tengevolge van extremistische actie. Afkomstig uit Nederlandsch-Indië. Landstorm soldaat M. Bouma, legemo. 141117, gesneuveld 19 Januari 1947 by Medan tengevolge van extremistische actie. Afkomstig uit Nederlandsch-Indië. De Raad van Vakcentrales heeft zich in een telegram tot den minister van Economische Zaken gewend, in verband met den kolennood in de gezinnen, van den volgenden Inhoud: „De Raad van Vakcentrales ontvangt uit alle deelen van het land verzoeken om aanwyzing van althans één kolen- bon. Vele gezinnen zonder brandstof. By huidige vorst deze toestand nijpend. De Raad van Vakcentrales, de moeilijk heden der regeering mede in verband met brandstoffen-bevoorrading bedrijfs leven begrijpende, dringen er gezien de noodtoestand gezinnen by u op aan al het mogelijke te doen, dat nieuwe kolen- bon zoo spoëdig mogeiyk wordt aange wezen". In de periode van 2 tot en met 15 Februari zal voor personen van 5 jaar en ouder uitsluitend marga rine en geen boter beschikbaar wor den gesteld. Deze maatregel is noodig om den voor den winter beschikbaren botervoorraad over het geheeie seizcen zoo goed moge lijk te kunnen verdeelen. In de vooraf gaande maanden is er eenige malen in het totale vetrantscen meer boter ge geven om het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijkheden in de grondstof- fenvoorziening van de margarineindus trie. Vermoedelijk zal deze vervanging van het voor A-, B- en C-groep ge bruikelijk geworden veertien-da agsche boterrantsoen niet behoeven te worden herhaald. Het generaal bestuur der Congregatie der Priesters van het H. Hart heeft pater L. J. C. Leblanc, thans rector en missie-procu rator te Rotterdam, benoemd tot provinci aal overste der Nederlandsche provincie der Congregatie. Hij volgt thans den hoogeerw. pater G. Raaymakers op als provinciaal der Nederlandsche provincie. Voor het Utrechtsche tribunaal stond Zaterdag terecht de thans 60-jarige ex- gemachtigde van Mussert, A. J. van Ves sem uit Utrecht, een bekend N.S.B.- advocaat, oud-N.SB.-lid van de Eerste Kamer en oud-gemeenteraadslid te Utrecht, beschuldigd o.a. van het ver- Ieenen van bemiddeling bij den verkoop van voormalig Joodsch bezit. Voorts zou hy den procureur-generaal Van Genech- ten in kennis hebben gesneld van de anti-Duitsche gezindheid van verschil lende goede Nederlanders en zou hebben getracht de drukkerij Bosch te Utrecht voor Mussert te koopen. Mr. dr. S. Kruyff, voorzitter van het Tribunaal, deelde aan de hand van de rapporten der belasting mede, dat het vermogen van f 46.000 in 1940 gestegen zou zyn tot f232.000 in 1944. Het jaar- lyksch inkomen bleek Ingevolge dezelfde fiscale gegevens In de oorlogsjaren bijna vervyftienvoudigd te zijn. Ter sprake kwam verder het uit Vught vrij krygen van den heer I. J. Sloos, di recteur van de N.V. Leidsche hooger on- derwij ■rtustellingen üoor Van Vessems bemoeiingen. Beklaagde had voor deze bemiddeling niet minder dan f 75.000 ge rekend. Hij verweerde zich thans door er op te wijzen, dat hy zooveel werk aan deze zaak had gehad en vooral ook met het ongedaan maken van de confiscaties der bezittingen van den heer Sloos. Na eenig onderhandelen in wat volgens Van Vessem een millioenenzaak was geworden, was hij met Sloos overeengekomen dat deze een vergoeding van f 50.000 zou ge ven met de bepaling dat v. V. nog 25 jaar deze instelling „van advies zou blijven dienen", waftrvoor nog eens f25.000 zou moeten worden betaald. Daarna werd de aankoop door ver- dachtes bemiddeling van een tweetal Joodsche huizen voor de weduwe Mus sertvan der Kaay. schoonzuster van Mussert, behandeld Na het doodschieten van Mussert's broer, Overste Mussert, in de Meidagen van 1940, had de Staat aan diens weduwe een schadeloosstelling toe gekend van f 35.000, voor welk bedrag de huizen waren gekocht. Bij de behandeling van de pro-Duit- sche gezindheid van verdachte ontkende deze een voor hem compromitteerend in terview met een Duitscher. Daarbij zou hij hebben opgemerkt, dat ny vast ge loofde in de onoverwinnelykheid van het Duitsche leger. Wanneer door het hoeren van nieuwe getuigen de zaak niet zal worden aange houden, volgt de uitspraak 8 Febr. a.s. „Dit is geen büfar. o„i. maar ecu, tij het eenigszins ongewoon, kippenei, geprodu ceerd door een der „inwoonsters" van het hoenderpark te Wassenaar. Het ei, dat volkomen rond is. een doorsnee van 65 m.m. en een gewicht van 130 gram heeft, bevat volgens den eigenaar van het hoen. derpark waarschijnlijk drie dooiers Aangezien de activiteit en de werk zaamheden in de St. Vincentiusvereeni ging in Nederland zéér omvangrijk zijn toegenomen, is het onmogelijk gebleken voor den Hoofdraad, die de overkoepeling is van alle conferenties in Nederland, de geheeie vereeniglng te overzien en te lei den. Een decentralisatie in de topleiding is noodzakelyk geworden en daarom is men gekomen tot oprichting van zes Centrale Raden, voor ieder bisdom één en wegens de uitgestrektheid van het Aartsbisdom twee voor dit diocees. De taak van deze Centrale Raden is voor namelijk om het arbeidsterrein te ver- grooten en de onderlinge samenwerking der conferenties te bevorderen. Hierdoor zal de werking der St. Vincentiusvereeni ging meer effectief zijn en kan men gun stiger resultaten verwachten. De oprichting van den Centralen Raad in het Bisdom Haarlem geschiedde Za terdag in het Vincentiusgebouw te Haar lem in tegenwoordigheid van den Bis schop, Z. H. Exc. Mgr. P. Huibers. De Ir. P. C. van der Heyden uit Haarlem werd geïnstalleerd als president (Vervolg van pagina 1) Er zijn ook lieden, die op Duitsch land het recept zouden willen toepassen, dat Moltke ln zyn „Erinnerungen" ten aanzien van den Balkan voorschreef: „Men zou het beste doen, den heelen Balkan met trahes te omgeven en deze niet open te maken, voordat men elkaar daar had doodgeslagen." Dit is echter een sentiments-radicalisme, dat de wijsheid bedreigt en is tenslotte niet ernstig gemeend. Maar het is beter dat, als de Duitschers dan toch in ieder ge val willen vechten, zy dit dan maar bin nen hun eventueel heropgerichte „Klein- staterei" doen. Men vergeve bij zulk een ernstige zaak deze kleine scherts. Want het gaat hier in wezen om de alles beheerschen- de vraag, hoe de toekomstige status van Duitschland moet worden. Rykseenheid, Bondsstaat, Statenbond (Kleinstaterei), centralisatie of federaal verband? Toen na den Fransch—Duitschen oorlog van 187071 de eenheid van Duitschland een feit was gewor den, verdwenen de waarborgen van Europa tegen het misbruik van macht, de waarborgen, dié steunden op de vre- destractaten van Münster (1648) en van Weenen (1815). De staatssecretaris van Paus Pius IX, Kardinaal Antonelli, sprak toen het ware woord: „H n'y a plus d'Europe". „Er bestaat geen Eu ropa meer". Want het systeem van het evenwicht, dat door de Europeesche we reld moeizaam was bereikt en dat be rustte op de militaire onmacht van de Duitsche statenwereld, was verbroken. Het vrygeworden Germanendom begon van meet af met de politiek van geweld. In Europa begon de toestand te ont staan van den „gewapenden vrede". Pruisen drukte op heel Europa. Deze uitgebreide autoritaire en militaire mo narchie werd door de omstandigheden, waaronder zij was gesticht, gedwongen, zich aldoor uit te breiden en zwaarder te bewapenen Alsof zij zeiven het gevoel hadden, dat het vereenigde Duitschland een abnor maal ding was, hadden zijn stichters en hun opvolgers immer de vaste over tuiging, dat het nieuwe Rijk geen duurzaamheid kon hebben, indien het niet steunde op een enorme militaire macht en niet voortdurend de middelen bereid hield, om zyn naburen te bedrei gen. Uit dat gevoel ontstond de theorie van den preventieven oorlog. Er was nog iets anders. Het prestige van het nieuwe Duitsche Rijk was ge grondvest op zyn overwinningen. Het had zyn crediet in de wereld, zyn cre- diet op gebied van handel en politiek, zelfs het prestige van zyn „Kultur" ge vestigd op zijn militaire superioriteit En op Bismarck. Het leefde inderdaad van de autoriteit, die de ijzeren kanse lier zich had veroverd door de drie Pruisische overwinningen in de oorlogen van 1864 (tegen Denemarken), 1866 (te gen Oostenrijk) en 1870 (tegen Frank rijk), welke oorlogen in 1914 de Engel- sche minister van Buitenlandsche Za ken, Sir Edward Grey, karakteriseerde als „drie aan Europa verklaarde oor logen". H;t systeem, dat eerst Pruisen en later het Duitsche Ryk volgde, moest wel steeds gevaarlijker wor den. Dit systeem was de oorlog, be schouwd als „nationale industrie'". Deze gedachte heeft steeds zijn staatslieden vervuld: altijd meer soldaten, altyd meer kanonnen. Duitschland moest sol daten en kanonnen hebben, zooals een staatsbank goud behoeft c«n waarde te geven aan zijn bankpapier. En schier automatisch brak het uur aan, waarin de bekoring, gebruik te maken van dien schat, te sterk werd. De staatslieden van Europa waren verblind, toen zy in 1871 de Pruisische hegemonie niet tegenhielden. Het ge wone volk dacht het juiste. Kenschet send in hooge mate was hetgeen de Fransche ambassadeur te Londen, Char les Gavaxd, ln 1871 in zyn dagboek schreef: „Het publiek begrijpt, dat dit de eeuwige oorlog is, die begint". Sedert 1875, toen Bismarck er over dacht, Frankrijk voor altyd te verplet- tëren, ontstond reeds in beginsel de Triple Entente als een natuurlyke nood zakelijkheid. Er moest alleen maar eeni ge tijd verloopen, om haar definitief vorm te geven. Men kan zeggen, dat deze unie van Frankrijk, Engeland en Rusland en haar conflict met Duitsch land vast stonden van den dag af, waarop het Duitsche Ryk werd gepro clameerd. In den eersten wereldoorlog reeds moest ook Amerika tenslotte mee doen, om de wereld te beschermen tegen 't voortdurende Duitsche oorlogsgevaar. Tegen dat Duitschland, hetwelk alleen maar een vrede kon waardeeren, die gegrondvest zou zyn op absolute over macht. Hetzelfde Duitschland, dat, een maal verslagen, niet veranderde en 20 jaar later andermaal de wereld den oorlog zou aandoen. Generaal George Marshall zal op de conferentie in Moskou aandringen op het sluiten van een verdrag voor den duur van 40 jaar met Duitschland, i6 Zondag van diplomatieke .zijde medegedeeld. Roman uit den bezettingstijd door Hans Verhoeven. 6) Nu komt het er op aan, dacht Joop. Zij sloeg hem scherp gade om te kun nen beoordeelen hoe hij op haar woor den zou reageeren. Zou hij haar op de een of andere wijze laten bemerken te begrijpen wat zij onder vertrouwebjk verstond? Had Maarten direct aangeboden Tijntje te laten komen of zelfs als hy niet had geaarzeld haar te antwoorden de boodschap voor zyn medewerker in ontvangst te nemen, dan zou zij waar schijnlijk zijn vertrokken, zonder te heb- be bereikt wat zij wilde. In dat geval zou zy hebben gedacht, dat hij uit haar ver zoek geen verhand begreep met illegale werkzaamheden en zy zou vermoedelijk iets onschuldigs hebben verzonnen om haar komst te verklaren. Doch zij merk te zeer goed op, dat haar woorden hem verrasten, hem onzeker maakten, dat hij weifelde, dat hij moest nadenken alvo rens te antwoorden en daardoor kreeg zy de moreele zekerheid, hem juist te hebben beoordeeld. Hij weet niet of hy mij in vertrouwen mag nemen of niet. flitste het door haar heen. En al ont dooide hij niet direct, zij was er niet over teleurgesteld, doch gevoelde plotseling hoe een intense blijdschap bezit van haar nam, een blijdschap, die haar te gelijkertijd verwonderde. „Ehhmzei hij welsprekend, juist toen de stilte benauwend begon te worden. „Zou het niet het beste zyn, als ik ehals ik Tyntje voor u opzocht?" Weer ontmoetten hun oogen elkaar en weer was het alsof hy hulpeloos weg zonk. En vervolgens, ziende, dat zij niet ernstig kon biyven, leek hij te worden opgenomen in een lift van emoties en op hetzelfde moment begonnen hun trekken in een lach te ontspannen. Hij groeide er door in eigen waardeering en zelfbe wustzijn in dit innerlijk proces vormde htm ook in haar oogen tot een andere persoonlijkheid. Onuitgesproken had hy bekend, zon der woorden had zij zekerheid gekregen. Zy zag zijn leven als een film voor zich hij was de man, die in Ruigendam aan de touwtjes trok, hy had zichzelf de ontzagiyke moeiiyke taak opgelegd te werken, te saboteeren en te zwijgen. De rest van hun gesprek was even kort als weinig zeggend. Joop was veel te verstandig om gebruik te maken van de situatie voor het uitlokken van verdere confidenties, de boodschap aan Tyntje kwam niet meer ter sprake en het eenige opmerkelijke mocht nog zijn, dat zij het volkomen natuurlyk vond hem te tutoyeeren. Maarten volgde haar voor beeld met gelyke vanzelfsprekendheid. Joop stond op en stak haar hand uit. „Ik ten bly je te hebben gesproken. Overigens kun je er gerust op zijn dat ik zal doen, alsof ik hier niet ben ge weest. Maar je moet me beloven me eens te komen opzoeken". Maartens stem had 'n warmen klank, toen hij haar die belofte gaf. Terwijl hij de deur voor haar opende, g-limlacnie zij hem nogmaals toe, vol ver standhouding en begrip. Hy gevoelde een onbeschryfelijken lust iets gek te doen. Teruggaande naar zyn bureau greep hy 't eerste voorwerp, dat voor zijn hand kwam, een penhouder en wierp deze met zooveel behendigheid door het vertrek, dat de punt met kracht in den wand drong, waar een wervings affiche van de Germaansche SS hing. De penhouder doorboorde het oog van een der „flinke jonge Nederlanders" en bleef er boosaardig trillend ln steken. Maarten lachte luidop en stak met onvaste vingers een sigaret tusschen zyn lippen. De zomer van 1943 ging over Ruigen dam en gedurende zyn verloop werd het net vaster om het dorp aangehaald. Ulteriyk veranderde er niet veel, doch de bevolking begon langzamerhand de lasten van de bezetting zwaarder te voe len. Het ging er misschien wat gemoede lijker toe dan in de groote stad, het duurde wat langer voor ambtelyke maat regelen doorsijpelden, maar komen deden zij tenslotte, waardoor dezelfde problemen ontstonden. By de verplichte inlevering van radio toestellen bleek ook hier hoe achterlijk Nederland op dit gebied was. Slechts een enkeling bezat een behoorlijk appa raat; zij, die aan het inleveringsbevel voldeden, kwamen met de onmogelykste voorwerpen aandragen, die zij radio's noemden en die meerendeels weigerden eenig geluid voort te brengen, ofschoon de eigenaren zwoeren, „dat ie 't thuis zoo goed had gedaan". rifet Surrogaat had Maarten vaderlyk toegesproken: „Ja, m'n jongen, nu moet je ondervinden geen nationaal-socialist te zijn. Wy mogen ons toestel natuurlyk behouden. Maar ik zal zien wat ik voor je kan doen". „Ik heb geen radio, burgemeester", merkte Maarten op. „En verleden week, toen ik je vertelde, dat Mussolini was bevryd, wist je er alles van „Dat had ik toevallig in De Vergulde Hoed gehoord", beweerde de klerk onver stoorbaar. Met een wantrouwend gezicht liet zyn chef het hierbij. Maarten vertikte het een gunst van dezen burgemeester te accepteeren. Het zou hem gemakkelyk vallen een verkla ring los te krijgen, waarin hy als Duitsch- gezind persoon, niet vijandig tegenover het nationaal-socialisme, zou worden be schreven. Op die manier was het wel mo gelijk vry stelling van inlevering te ver krijgen, doch liever nam hy eenig risico. Dat kon er nog wel by. Piet Surrogaat had het in deze dagen trouwens ook niet gemakkelyk. Verleden jaar waren de zorgen al begonnen, toen Rommel door Noord-Afrika werd opge jaagd. zyn laffe na.uur kon slechts voor het oog een schyn-optimisme aan den dag leggen door het ontvangen van da- gelyksche injecties, medicijn van de soort als er door middel van Sonderbe- richte den aether in werden gezonden. Doch naarmate de extra uitzendingen, betreffende sucessen van de beste weer macht ter wereld, zeldzamer waren te beluisteren, begonnen de perioden van verslagenheid tusschen de momenten van hoopvolle verdooving steeds langduriger te worden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3