Grenscorrecties welke in Londen werden ingediend Vastomlijnde, zorgvuldig voorbereide Nederlandsche eischen Radio en missie OPTREDEN TEGEN REPUBLIKEINEN WAS NOODZAKELIJK Bij bezetting van Krian bleek de desa ontruimd Bezwaren tegen nationalisatie door den Duitschen staat Aller aandacht richt zich op de roerklamp Naar doelmatige verdeeling van woongelegenheid bureaux van redactie en administratie: &e„Kota Inten" Vrijdag in ons land Hedenmorgen laagste temperatuur Kinderbijslag bij het overbruggingsgeld Tot hoofd en hart Verplichting tot samenwoning zonder aanzien des persoons i I Woensdag 29 januari 1947 69sfe JAARGANG No. 23759 DE ACTIE BIJ SOERABAJA Mededeeling van Comm.-Gen. 45 brancard-patiënten aan boord An Indië' Het weer INDRUK TE LONDEN Naar economische samenwerking Vraaggesprek met Prinselijk paar Onderzoek naar de ramp te Kopenhagen Geen proefvlucht Met terugwerkende kracht tot I October 1946 Zaterdagmiddag geen post Spoedig weer expresse bestellingen UITSTAPPEN TE ESSCHEN VERVALT Controle voortaan in den trein V.OKE -^ENC- Hofrouw tot 6 Februari De critiek op prof. De Quay De Blauwe Zand- affaire Voor het Gerechtshof te Den Haag T SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM le'Oon: Redactie 21544; Ad ninistratie 21543 0 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der rnjn. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft over de bezetting van Krian het volgende medegedeeld: Reeds geruimen tijd hebben republikeinsche troepen Ne derlandsche posten in Soerabaja re- Selmatig beschoten. Om hieraan 'n einde te maken zagen onze troepen zich genoodzaakt het vuur te beant woorden. Aangezien het vuur echter steeds nauwkeuriger gericht werd de republikeinen maakten hierbij gebruik van Nederlandsche staf baarten, waarop de Nederlandsche stellingen nauwkeurig waren aan gegeven en welke beschikbaar wa ven gesteld tijdens de onderhande lingen over de uitvoering van het bestand richtte prof. Schermer- horn zich in een brief tot Sjahrir, Waarin hij eischte, dat het artille rievuur 25 Januari geëindigd zou zijn, anders zouden van Nederland sche zijde tegenmaatregelen geno men worden. Door omstandigheden werd deze eisch Jan. te Soerabaja bekend, zoodat de tegenmaatregelen voor uitvoering 23 ah. werden voorbereid. De T. R. I. scheen echter deze tegenmaatregelen te Vermoeden, waarom de republikeinsche jt°epen en civiele autoriteiten de desa Krian sidoardjo hebben ontruimd. Hier- °mtrent hebben Nederlandsche troepen raPporten ontvangen. Bij verkenningen Van Nederlandsche zijde vond men s\echts enkele Chineezen en Indonesiërs, 5h® mededeelden, dat de rest van de bevolking met wapengeweld door de T. I. was verdreven. De suikerfabriek ■■Krian" werd geheel vernield. Krian Bifloardja hebben de Nederlanders toen bij afwezigheid van republikein sche autoriteiten op verzoek van de achtergebleven inwoners bezet._ Er was bus geen sprake van een grootscheep se militaire actie, aangezien er slechts twee compagnieën werden ingezet en £'echts één Nederlander door sluip- ^hutters licht gewond geraakte. De Commissie-Generaal heeft een communiqué uitgegeven, waarin met be- Jmkking tot de gevechten te Soerabaja bet volgende wordt verklaard: De ge- beurtpnissen te Soerabaja evenals soort gelijke gebeurtenissen te Mëdan, Pa- 'emibang en Padang zijn in eerste in stantie een gevolg van het van repu blikeinsche zijde nog steeds uitblijven Tan een duidelijk bevel tot staken van b«t vuren en van een behoorlijke na- leving van dab bevel. De maatregel, ^aardoor de desa Krian Sidoardjo bezet r®rd, moet gezien worden als een zuiver hoiitioneele maatregel in een gebied, -_aar op dit moment geen duidelijk ge- pgsapparaat aanwezig is. Het ligt niet .h de bedoeling dit gebied als zoodanig h te lijven bij het bezette gebied, zoo- de Nederlandsche strijdkrachten dat Unnen worden teruggetrokken, wanneer regelmatig bestuur zal zijn hersteld. ?ct doei ig dus geenszins gebiedsuitbrel- lnS> doch het verleenen van bescher- ^crmoedelijk Vrijdag a.s., in de late jUhduren, zal te Rotterdam aankomen m.s. ..Kota Inten". met gewonde en 1^ - militairen van de Koninklijke hdmacht, de Koninklijke Marine en Koninklijk Nederlandsch-Indische y8er- in totaal 160 personen aan boord Sje°rts repatrieeren met dit schip 24 ue burger-evacué's, een uit 24 leden hiph nde militaire werkploeg van de Strijdkrachten, alsmede 66 militai- bipt-Van de Koninklijke Landmacht, die e t ziek of gewond zijn, doch die om dat e redeiven repatrieeren. Het schip, Tan Vaart cr>der auspiciën van den dienst den kwartiermeester-generaal van 4 directoraat van het Verkeerswezen, is Ubuari als eerste schip voor de re- bfj^jccuing van militairen uit Tandjong vertrokken, met behalve de loo- boord. tjp °°Wel de overtocht, de aankomst als <W°ntvangst, staan ender leiding van VVp.j, Majoor c. van Bockel en zijn staf. btll ®°°k het vervoer zal regelen. Deze *Uim re staf beschikt reeds over een °bs i ervarine bij den terugkeer naar atld van burger-evacué's, zoodat de ^UU ook ditmaal vlot belocft te Tcrloopen. eh "Kruispersoneel zal de gewonden trjg uit het schip naar de repa- eq .,In=sloods dragen, waarna de G. G. per D. der gemeente Rotterdam hen g^kulance-auto naar de opname- Van Setl zal vervoeren. Het transport vail "e overige militairen, zoowel als Ügg dfi burger-evacué's zal in handen ?ai 0nVan het ministerie van Verkeer en de a p dezelfde wijze geschieden als bij dep mst van de burger-gerepatrieer- dig a terugkeerenden zullen zoo spoe- xVc0nn,'°Kelijk na aankomst naar hun ?°hd<f.-aa*s vervoerd worden, met uit til een'1]8' vau de zieken, wier opname t'ïk j hospitaal of ziekenhuis wensche- rs en familieleden van deze ,°0eteren ^T'en echter tijdig op de Jdehti,./^bracht worden naar welke in- zo°n, echtgenoot of ver, ffebracht is. ?b K DM,- Skymaster is gisteravond ipho1 gearriveerd de heer Tjo- me e SOekawati, president van uwen staat Oost-Indonesië. ming aan de bevolking overal, waar dat noodig is. Toch kan men nauwelijks ver wachten, dat deze troepen in de be perkte gebieden, die door hen bezet worden gehouden, terwijl zij vaak onder de moeilijkste omstandigheden moeten leven, een afwachtende hou- ding kunnen blijven aannemen, wan neer dagelijks aan de randen van die gebieden door de tegenpartij geweld daden tegen hen worden onderno men en bedreven. Het communiqué besluit met de her haling, dat slechts een duidelijk bevel tot het staken van het vuren en een behoorlijke uitvoering daarvan den weg kunnen openen tot een constructieve politiek en het begin van den opbouw van dit land in overeenstemming met de te Linggadjati geformuleerde over eenkomst. Naar Antara mededeelt, zijn te Djok jakarta de hoogste militaire leiders van de „republiek" ten huize van Soekarno bijeen gekomen ter bespreking van het militaire accoord, dat onlangs te Batavia is bereikt. Verwachting tot Donderdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw valt. Aanvankelijk zwakke, later weer iets toenemende Oostelijke wind. Meest strenge vorst. Zon 8.25—17.22. Maan 11.03—1.03. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: In de luchtdrukverdeeling is een ge ringe wijziging gekomen, welke overi gens geen einde aan de vorstperiode maakt. Deze had tot gevolg, dat de wind in ons land draaide, waardoor wat drogere en koudere lucht werd aange voerd. De bewolking nam af en de tem peratuur daalde tengevolge van nach telijke uitstraling sterk. Vooral in het Zuid-Oosten van het Hand kwamen lage temperaturen voor, In. Beek (vliegveld Zuid-Lim burg) daalde de temperatuur tot 16 graden onder nul, ondanks het feit, dat dit station gelegen is op een hoogen heuvel. Plaatselijk in de dalen tusschen de .heuvels zal de temperatuur nog veel 'lager zijn geweest, evenals dit in België het geval was, waar in de Ardennen hier en daar ongeveer 18 graden vorst werd gemeten. En in Noord-Oost Frank rijk, waar de temperatuur tot 20 daal de. De laagste temperaturen van West- Europa worden gemeld uit Beieren, München meldde hedenmorgen 25 graden. In Noord-Duitschland waren de temperaturen minder laag. Zoo vroor het te Berlijn niet meer dan 13 graden, in Hamburg 11 graden. De Oostelijke winden dreven de koude steeds verder in Westelijke richting over de Britsche eilanden. Zelfs in Ier land komt thans vorst voor. In Enge land daalde de temperatuur, na zwaren sneeuwval, belangrijk. Londen meldde hedenmorgen —12. In ons land kwamen om acht uur de volgende temperaturen voor: Vliegveld Twente —13, Den Helder —10, Vlissin- gen 8, De Bilt 13, Schiphol 14, Vliegveld Eindhoven 13, Vliegveld Leeuwarden —10, Vliegveld Groningen (Eelde) 9, Vliegveld Zuid-Limburg (Beek) 16, Vliegveld Gilze-Rijen 15. De president van Oost-Indonesië, Soekawati, is Dinsdagavond per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Soekawati in gesprek met den heer M. Hamelink, den pas benoemden minister van Financiën in Oost-Indonesië, By de plaatsvervangers van de Minis ters van Buitenlandsche Zaken van de Groote Vier hebben de verschillende aan Duitschland grenzende landen, welke door Hitier werden aangevallen, memoranda ingediend betreffende hun eischen tot schadevergoeding en grens wijzigingen. Op bijgaand kaartje worden deze eischen tot grenscorrecties aangegeven. Nederland. De door ons land geëischte grenscorrecties zouden de Neder- landsch-Duitsche grens met 185 km. verkorten, terwijl het Nederlandsche gebied met 1750 km .2 vermeerderd zou worden. In de te annexeeren ge bieden wonen pl.m. 119.000 Duitschers. Frankrijk. Hoewel Frankrijk het Saar- gebied op politiek gebied Duitsch wil laten blijven, wenscht het, dat het een economische en financieele een heid met Frankrijk zal worden. (Telefonisch van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 28 Januari. Hedenmiddag heeft de Nederlandsche delegatie, bestaande uit jhr. H. L. F. C. van Vredenburch, dr. H. M. Hirschfeld en mr. A. Th. Lamping, mondeling het Nederlandsche standpunt betreffende de vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk toegelicht in een bijeenkomst van de plaatsvervangers der vier minis ters van Buitenlandsche Zaken. Nadat de heeren Van Vredenburch en Hirsch feld respectievelijk de politieke en eco nomische aspecten van het Nederland sche standpunt uiteengezet hadden, vroeg de voorzitter, de Amerikaansche afgevaardigde Murphy, of de Nederland sche delegatie bij benadering een schat ting kon maken van de waarde, ver tegenwoordigd door de economische en territoriale concessies, welke de Neder landsche regeering meende te kunnen eischen van Duitschland. Jhr. van Vre denburch antwoordde, dat de regeering haar schatting slechts kon baseeren op vooroorlogsche gegevens. Door gebrek aan de noodige informatie over den huidigen toestand in Duitschland kon de Nederlandsche regeering bijvoorbeeld geen denkbeeld vormen over de waarde van de Duitsche mijnconcessies, waarop Nederland aanspraak maakt. De heer Murphy vroeg vervolgens of het de Nederlandsche delegatie niet mogelijk was een globaal cijfer te geven betreffen, de de territoriale en mijnconcessies een cijfer dat de conferentie van af ge vaar. digden van nut zou kunnen zijn bij het vormen van een denkbeeld omtrent den omvang der Nederlandsche eischen. De heer Van Vredenburch antwoordde, dat het zeer moeilijk was zelfs maar een glo baal cijfer te geven. De Nederlandsche Prinses Juliana ere. Prins Bern- hard hebben in verband met het verblijdende nieuws, dat wij bin nenkort van paleis Soestdijk hopen te vernemen, toegestemd in een vraaggesprek dat Donderdagavond 30 Januari des avonds acht uur over beide zenders zal worden uitgezonden. In de binnen- en buitenlandsche pers wordt nogal eenig gewag ge maakt over de fout, die in Ko penhagen gemaakt zou zijn bij het vertrek van de Dakota der K.L.M. en die zulk een tragisch gevolg heeft gehad. In verband hiermede meent een onzer medewerkers op het vol gende te moeten wijzen. Zoodra een vliegtuig geland is en de motoren zijn afgezet, schuift het grond personeel onmiddellijk „klossen" tus- schen de verschillende roeren. Voor het hoogste roer gebruikt men twee klossen, n.l. één voor de rechter- en een voor de linkerhelft. Het richtingsroer (dus het beweegbare verticale staartvlak) wordt door één klos geblokkeerd. Ook de rolroeren in beide vleugels worden vastgezet. De klossen zijn rood geschilderd en meestal hangen er roode linten aan, om het grondpersoneel er toch vooral opmerkzaam op te maken, dat de klossen eventueel nog moeten worden weggenomen. Naar aanleiding van het vliegtuig ongeluk zou men zich de vraag kunnen stellen of de klossen van de andere roe ren wel verwijderd zijn. Tijdens het ta xiën zou dit voor het richtingsroer zeker door den piloot zijn opgemerkt. Is deze wel verwijderd, dan wordt het wel lasti ger aan te nemen dat de klossen van het hoogteroer vergeten werden. Deze toch zijn in de onmiddellijke nabijheid van het richtingsroer bevestigd. Voorts is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de klos, DOORSNEDE v.MHOOfiTEROER MET KtAME KLAMP OF KLOS die na de verwijdering in het vliegtuig opgeborgen wordt, door de explosie uit den romp geslingerd is. Dat de klos in de nabijheid van het vliegtuig is gevonden, is dus nog geen doorslaggevend bewijs. De verklaring van de commissie van on derzoek zal de zaak wel ophelderen. Er ontbreken echter nog te veel aanknoo- pingspunten. Ass. Press meldde uit Kopenhagen, dat het 'n de bedoeling zou liggen een Dakota-vliegtuig van de K.L.M. van het vliegveld Kastrup te doen opstijgen met vastgezet hoogteroer, teneinde vast te stellen of de stalen klamp, die voor het vastzetten van het roer wordt gebruikt, de oorzaak zou kunnen zijn geweest van de ramp van Zondag. Van K.L.M.-zijde uit Den Haag wordt er echter met den meesten nadruk op gewezen, dat hiervan geen sprake zal zijn. regeering zou op korten termijn wel een globaal cijfer kunnen geven, echter weder om gebaseerd op vooroorlogsche gegevens daar de regeering niet beschikte over hui. dige gegevens. Ook was het niet wei mogelijk de waarde van non-discriminatie zooals betreffende het gebruik van Neder landsche havens en rivierverkeer en het verbod tot aanleg van aftapkanalen door Duitschland in cijfers uit te drukken. Vervolgens vroeg de heer Murphy of de delegatie nader kon uitwijden Over den Nederlandschen wensch tot alge- meene economische samenwerking in Europa voordat het Duitsche vredesver drag tot stand kwam. Hierop antwoordde de heer Van Vredenburch, dat hij in algemeenen zin dezen wensch kon toe lichten door er op te wijzen, dat men den indruk had, dat een vredesverdrag misschien zeer lang op zich zou laten wachten, b.v. drie jaren of nog langer. Men kon echter moeilijk al dien tijd wachten op een oplossing van het eco nomisch probleem. Op het oogenblik kon men Duitschland bovendien nog als plastisch materiaal beschouwen en met grooter gemak zijn toekomstige econo mische ontwikkeling beïnvloeden. Hoe eerder men in dit opzicht handelend op trad, hoe beter. De heer Murphy informeerde vervol gens naar het Nederlandsche oordeel om trent Duitsche herstelbetalingen, export van kapitaalgoederen, kansen op econo misch herstel vooral met betrekking tot de staalproductie. Had Nederland een om lijnd denkbeeld omtrent de op 5.800.000 ton gefixeerde productie-limiet van de Duit sche staalindustrie? De heer Van Vreden burch antwoordde dat het zeer moeilijk zou zijn op deze vragen een bevredigend antwoord te geven, daar immres de Duit sche productie en het herstel in groote mate af zouden hangen van de vaststel ling van Duitschlands toekomstige gren zen Volgens den Nederlandschen woord, voerder hing zeer veel af van Duitsch lands toekomstige politieke kracht, wilde men een uitspraak kunnen doen over den gewenschten graad van economisch her stel. Een krachtige politieke positie van Duitschland behoorde samen te gaan met een zekere mate van economische zwakte, wilde men een veilig evenwicht kunnen bewaren. Een krachtige economische positie zou echter een zwakkere politieke positie als tegenwicht moeten hebben. De Russische plaatsvervanger, de heer Goesew, informeerde naar Nederland's denkbeeld omtrent door de Geallieerden te nemen maatregelen tot decentralisa tie van Duitschlands economie. De Nederlandsche zegsman verklaarde, dat eenige belangrijke maatregelen reeds waren vastgelegd in de verklaring van Potsdam, Nederland heeft geen bezwaren tegen industrieele socialisatie, maar wel tegen nationalisatie door den Duitschen staat. De mijnen zouden b.v. zeer wel gesocialiseerd kunnen worden door een stads- of districtsbestuur. De Fransche plaatsvervanger. Couve de Murville. vroeg of Nederland ook bezwaar zou hebben tegen nationalisatie bij split sing van Duitschland in kleinere staten. Jhr. van Vredenburch antwoordde, dat het gevaar verbonden aan nationalisatie afnam met den omvang van den betrokl ken staat. Er bestond echter altijd het gevaar dat politieke decentralisatie een sterke economische centralisatie zou kun nen verbergen. Derhalve was het Neder landsche standpunt afwijzend. De voorzitter besloot de bijeenkomst met de Nederlandsche delegatie met dank voor de ter beschikking gestelde adviezen en met woorden van waardee ring voor Nederlands lot gedurende den oorlog. Men besefte het belang van Nederlands economische verbondenheid met Duitschland en hij beloofde, dat de vergadering van plaatsvervangers het Nederlandsche standpunt welwillend en met zorg zou bestudeeren. De voorloopige indruk is, dat Neder land zijn zaak zorgvuldig heeft voorbe reid en zeer uitvoerig heeft uitgewerkt in de betreffende memoranda. De on zekerheid omtrent het verder verloop der besprekingen en de eventueele resul taten is echter even groot als de zeker heid, waarmede Nederland zijn eischen heeft voorgelegd. Zooals bekend, heeft de Raad van Vakcentralen den minister van Sociale Zaken vorige week telegrafisch verzocht bij de overbruggingsregeling kinderbij slag van het eerste kind af, met terug werkende kracht tot 1 October 1946, in te voeren. De minister heeft thans den Raad van Vakcentralen doen weten, dat op dit verzoek gunstig is beslist zoodat voor overbruggings- en vorst- verletregeling de kinderbijslag met te rugwerkende kracht tot 1 October 1946 van het eerste kind af zal worden uit gekeerd. De minister van Verkeer deelt in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer naar aanleiding van de begrooting van de P. T. T. mede, dat de Zaterdagmiddagbestelling voortaan achterwege blijft, daar het bedrijfsleven Zaterdagmiddag en Zondag vrijwel stilligt. Aldus wordt het mogelijk, het postpersoneel tot op zekere hoogte den vrijen Zaterdag middag te geven. Wanneer binnenkort de dienst der expressebestelling weer volledig wordt ingevoerd zullen expresse-stukken Za terdagmiddag en Zondag wél worden besteld. Met het opheffen van de Zater dagmiddagbestelling is ook de sorteering van de aankomende post en daarmede tevens de gelegenheid tot afhalen ver vallen. Naar de correspondent van het A N P. verneemt, hebben de Belgische auto riteiten besloten in het reizigersverkeer per trein van en naar Nederland df controle voortaan in den trein zelf te doen geschieden, zoodat de reizigers te Esschen niet meer behoeven uit te stap. pen. De sneeuwval in ons land verhoogt in aanzienlijke mate het slipgevaar voor voertuigen. Een brandweerauto wordt van anti slipkettingen voorzien. hannoTe* ■NO. ZONI ESLAU FRANKfOZT tjecnijch ML SOMB "VCURENBERO TSJECHO- SlOWAKUE MOS. SONS WEENEN Fronkri|k ei»? gebied (ZONBL^ FREIBURÓn Vis:HES ZONK STENRÏk ZWITSER!. Belgische eisen luxemb. eisen J-Slav. eisen ITAUf SclagenfurTq, lCAItTO-4708 België. Annexatie van Mont Joie, waar door de spoorlijn EupenSt. Vith ge heel Belgisch grondgebied zal worden. Luxemburg. Uitbreiding van de Luxem- (Van een bijzonderen medewerker) De vorming van een studie-commissie op het Keulsche Int. Kath. Pers en Filmcongres in 1928 heeft ge leid tot de oprichung van het Int. Kath. Radiobureau. Jaar na jaar werden regel matig internationale bijeenkomsten ge houden; langzaam en zeker breidde zich de kring van aangesloten landen uit. Vergaderingen werden gehouden in de groote centra van Europa: bijv. in 1936 te Amsterdam, in 1938 te Hilversum. Natuurlijk moest de oorlog alle activi. teit van het I.K.R. onderbrekendoch reeds in 1944 werd te Londen een provi sorisch bureau ingericht, dat aanstonds het contact met de vrije en bevrijde ge bieden wist te herstellen. In 1945 kregen, de reorganisatie-plannen hun definitieven vorm en in April 1946 werden die plan nen voorgelegd aan de Staatssecretarie van het Vaticaan. Het antwoord bevatte bemoedigingen en suggesties in het be lang van de verwerkelijking. Een half jaar later werd te Rome de eerste na-oorlogsche internationale bij eenkomst gehouden; een nieuw uitvoe rend bureau werd gekozen. Op Allerheili gendag verleende Paus Pius XII een bij- burgsche grens langs de Our en Sur over een strook van 15 km. breedte, j zondere audiëntie aan de bestuursleden: Luxemburg wenscht tevens de spoor lijn op den Duitschen oever van de Moezel, die behcort tot het Saarge- bied. Het te annexeeren gebied telt 20.000 inwoners Tsjeehoslowakije. Verlegging van de grens van de toppen van de Sudeten tot in de aangrenzende dalen. In de diepste dalen zou hierdoor de grens 16 km. naar het Westen verplaatst worden. Ts j echoslwakije wenscht tevens de in het door Polen bezette gebied van Duitschland liggende plaatsen Glatz, Ratibor en Hlubcice in te lijven. Daar de betreffende lan den voornemens zijn deze kwestie on derling te regelen, valt dit buiten de verdragen. Polen. De huidige Duitsch-Poolsche grens op de Oostelijke oevers van di? Oder en Neisse wenscht Polen volgens de laatste gegevens te verleggen naar de Westelijke oevers van deze rivieren met inbegrip van Swinemiinde. De grenswijzigingen voor Oostenrijk behelzen een kleine correctie bij Bra- tislawa, geëiseht door Tsjeehoslowa kije, en zekere deelen van Karinthië en Stiermarken met inbegrip van de stad Klagenfurth, welke door Yoego-Slavië worden geëiseht. Bij de Yoego-Slavische eischen teekenen wij nog het volgende aan: Een juiste nieuwe grenslijn is niet be kend. Het Yoego-Slavische gezantschap deelde op een desbetreffende vraag me de, dat het over deze kwestie zich met Londen in verbinding gesteld had, doch dat er ook daar niets bekend was van den juisten omvang van deze grenscor rectie. De eisch omtrent de stad Kla genfurth staat echter vast. Naar wij veniemen, heeft de opper- ceremoniemeester van H. M. de Konin gin bekend gemaakt, dat het Hof, in opdracht van H. M., wegens het over lijden van Prins Gustaaf Adolf van Zweden, één week halven rouw zal aan nemen, ingaande 30 Januari. Een wetsontwerp tot bevordering van doelmatige verdeeling van woon gelegenheid zal eerstdaags in den ministerraad aan de orde worden gesteld. Dit wordt medegedeeld in de Memorie van Antwoord betref fende de begrooting van Binnen- landsche Zaken aan de Eerste Ka mer. Het komt den minister voorts prac- tisch niet doenlijk voor, personen met een tijdens den oorlog getoond diep na tionaal besef uitdrukkelijk vrij te stel len van samenwoning met vrijgelaten politieke delinquenten. In beginsel moet de verplichting tot samenwoning zon der aanzien des persoons worden opge legd. Richtlijnen kunnen hiervoor we gens de groote verschillen in de wo ningpositie in de onderscheidene ge meenten bezwaarlijk worden gegeven. De aangelegenheid dient geheel aan de prudentie van den burgemeester te wor den overgelaten. Zooveel mogelijk zal bevorderd moe ten worden, dat de gemeentelijke stuw kracht weer tot haar recht kome. Een der essentialia daartoe is, dat de ge meenten de begrooting weer sluitend kunnen maken en den noodigen arm slag zullen hebben voor het nemen van initiatieven. Ook de regeering hoopt ten zeerste dat de commissie-Oud haar spoedig zij het wellicht voorloopige voorstel len zal doen van zoodanige strekking dat het toezicht van Rijkswege op het financieel beleid van het meerendeel der gemeenten kan vervallen. Met de critiek op de benoeming tot commissaris der Koningin in Noord- Brabant van prof. dr. J. E. de Quay, kan de minister geenszins instemmen. Dat ten vorigen jare in de hoogste kringen der vroegere illegaliteit overwo gen is een klacht in te dienen tegen het driemanschap, kan naar zijn oordeel toch moeilijk leiden tot de conclusie, dat de minister de onderhavige benoeming niet had dienen te bevorderen, te min der, nu deze overweging niet tot uit voering werd gebracht en de commissie van onderzoek als haar oordeel uitsprak, dat het optreden van de drie mannen in het belang van Nederland is geweest. De minister is een warm voorstander van het zooveel mogelijk bevorderen van de Zondagsrust. Met het oog op belan gen zal, nu het nog niet mogelijk is te komen tot den vrijen' Zaterdag, voor- loopig moeten worden volstaan met te streven naar een oplossing, welke aar alle belangen zooveel mogelijk recht doet wedervaren. hij formuleerde bij die gelegenheid vurige wenschen voor het welslagen van de we der opgenomen werkzaamheden in dit delicate en gewichtige apostolaatsgebied, Voortaan zal het Int. Kath. Radiobur. zich aandienen onder den naam Unda en een algemeen secretariaat openen te Frifcourg in Zwitserland. Overwogen wordt het houden van een Katholiek Radio-wereldcongres te Quebec in Cana. da, in 1948. In dit korte overzicht hebben we her innerd aan de internationale samen werking van katholieken op het terrein van de radio. Met de samenwerking beoogde men, de techniek van het han- teeren van het modernste hulpmiddel in den strijd voor God tct de grootst mogelijke perfectie op te voeren. Zoo is het huidige Int. Kath. Radio- en Televisiebureau het orgaan gewor den, dat de inspanning van de Katho lieken uit alle landen der wereld op het gebied van radio en televisie wil bun delen. Het centraal bureau van de Unda gaat nu erganiseeren en een aantal diensten uitoefenen- Daarvoor heeft het in de verschillende landen medewer king verkregen, meestal van afgevaar digden van katholieke radio-organisa ties. Zij zullen bepaalde gegevens in hun land verzamelen en deze regelmatig en snel doorgeven. Op het Unda-secre- tariaat behandelen vakmenschen de binnengekomen gegevens en distribuee- ren deze op de snelste wijze. Een bijzondere afdeeling is de „Mis- sio", die zich specialiseert op de aan wending van Unda-diensten voor de Missie-gebieden. Men wil aan de mis sionarissen hulp verleenen bij het ont werpen en berekenen, het aanschaffen, plaatsen, in gebruik nemen en exploi- teeren van Missie-zendposten en ont- vaqginrichtingen, teneinde onder meer het isolement van den missionaris op te heffen en de handicap van de groote afstanden ongedaan te maken. Kort gezegd; men wil de radio, wellicht ook de televisie, stellen in dienst van het missionneeringswerk. Men kan niet anders dan de leven dige hoop koesteren, dat de inter nationale voorlichting op het gebied van de katholieke activiteit ter zake de radio spoedig weer op gang komt. Daardoor is een nieuwe vlucht van het radio-apostolaat mogelijk; endie vlucht is ook gewenscht. Bepalen wij ons tot eigen land. waar voor den oorlog de Kath. Radio-Omroep met groote moeiten en kosten eer. eigen werelduitzending had opgebouwd, die met medewerking van de Phohi vrijwel on aantastbaar was. Helaas werd alle activi teit onmogelijk, toen na de bevrijding anderen zich wierpen op den wereldom roep. en dat konden doen met den wettelijken en geldelijken steun van de Rijksoverheid. De practische uitvoering van dit semi- officieele overheidsapparaat was, en is nog, de P. C. J., die ontegenzeglijk goede uitzendingen in den aether brengt, doch naar onze meening te weinig reke ning houdt met de belangen van de katholieke missie en de protestantsche zending. Naar ons oordeel biedt deze Wereld omroep, in zijn huidigen opzet en leiding, weinig waarborgen voor een uitbreiding V8n hetgeen ons belangrijk voorkomt op het gebied van Wereld-apostolaat. Intusschen zit men met een zeer kost baar apparaat, dat mogelijk werd door de bescherming van de stichting „Radio Nederland in Overgangstijd". De vraag is gewettigd, of deze Wereldomroep in de toekomst niet eveneens kan ressorteeren onder de Nederlandsche Radio-Unie, welke 15 Februari a.s zal optreden. Niet alleen zullen de kosten ongetwijfeld dalen, doch vooral is dan mogelijk een beter contact met Missie en Zending in verre landen overzee. Ongetwijfeld zal de Unda veel kunnen doen in dezen. Zij heeft voor ons land den moreelen steun verkregen van den Kardi naal-Aartsbisschop. Immers, Z.Em.Kard. De Jong verklaarde in een schrijven aan de directie van het bureau der Unda: „Wy achten het van groot belang, dat dit Bureau zijn arbeid, welke er op ge richt is, het katholieke geloof en de katholieke levensopvatting door de meest moderne middelen: radio en televisie, te verbreiden en daaraan de plaats te ver zekeren in den aether, die hun toekomt, hervat, wijl het door zijn doelstelling en middelen een machtig hulpapparaat kan zijn in dienst van de Christelijke cultuur en van den vrede". Het is onbillijk van anderen meer te verlangen dan men zelf zou f willen geven. Vrijdag 7 Februari zal bet Gerechts hof in Den Haag opnieuw de zaak be handelen die onde: den naam Blauwe Zand-affaire bekendheid heeft verwonen. Naar men zich zal herinneren werd de heer P. Melchers geruimen tijd voor den oorlog tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij wijlen Mussert, tijdens diens be zoek aan het Blauwe Zand in Amsterdam- Noord, een klap in het gelaat zou hebben gegeven. Melchers. die inmiddels zijn straf tijd heeft ondergaan, diende na de bevrij ding een revisierequest in. De Hoogc Raad heeft de revisie gegrond verklaard bij arrest van 26 November en verwees de zaak naar het Gerechtshof te 's-Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1