HIT DOMED Gevolgen van armoede en oorlog in Amerika -EENZAAM RUSLAND EN DE ANDERE GROOTEN Zomers moord en 's winters inbraak Amerika wil Groenland pachten Vrouwen, politiek en het gezin HET MANTELPAK WOENSDAG 29 JANUARI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT „Periode na den wapenstilstand" bergt nog vele mogelijkheden Meer bankbiljetten in omloop Er komen weer witte boonen IN DUITSCHLAND OVERLEDEN PERSONEN Overbrengkosten voor rekening van het Rijk V_ (Wordt vervolgd) Ned. impressariaat De oorlog heeft ingrijpende wijzigin gen gebracht in de krachtenver. houdingen tusschen de wereldmo- gendheden, en men is gewoon geworden, Amerika en Rusland als de twee grootste ®achten te beschouwen. Hoeveel waars ?°h moge schuilen in deze opvatting, Wet minder waar is toch dat Engeland b°g altijd een formidabel sterk land is, welks partijkiezen van de grootste be tekenis is voor het evenwicht der groo, n- In den oorlog werkte het samen zoowel met de Vereenigde Staten als met de Sovjet-Unie, omdat èr een gemeen schappelijke vijand was. Na den wapen- lstand evenwel traden de verschillen W de belangen duidelijk aan den dag, en wel op zulk een wijze, dat er meer ge meenschappelijks bleek te bestaan tus- iphen Engeland en Amerika dan tusschen bgeland en Rusland. De wereld verkeert w en wel nog steeds in die „periode na den Wapenstilstand." De politiek van iederen staat slaat een bepaalden koers in maar houdt iets zoekends, iets probeerends en blijft bereid tot het aangaan van allian. ties die kort tevoren misschien niet zoo Sewenseht of niet zoo waarschijnlijk Waren. Dit is met name het geval voor Groot- "fittannië. Het kwam uit den strijd te voorschijn in een geheel nieuwen toe stand. Zijn Dominions hadden een zeer beduidende bijdrage in de oorlogvoering geleverd, op grond waarvan zij een ster. hh'e onafhankelijkheid van het „moeder- land" eischten. Zij hebben deze verkre. *>eb: wij noemen de reorganisatie van he defensie, die aan de Dominions veel bieer eigen verantwoordelijkheid laat han voor 1939, en een teekenende ge beurtenis als de toekenning van het Ca. hadeesch burgerrecht aan de inwo ners van Canada, die tot het begin van hit jaar slechts Britsch burger waren. Engeland bleek ook arm te zijn, en het Jboest aankloppen bij zijn rijken bondge. boot Amerika, dat wel bijsprong maar in ï"hil daarvoor economischen en politieken bivloed verlangde in gebieden die tot dus verre in de Britsche sfeer lagen: de overeenkomst, welke enkele oliemaat schappijen onlangs met de regeering van Saoedie-Arabië sloten, is in dit opzicht episch, daar zij een belanghebbende **ansche en een Nederlandsche maat. Scbappjj sterk achterstelde en een Engel- Sche maatschappij toch ook minder be gunstigde dan de Amerikaansche. Ook 'Vategischen invloed verlangden de Ver. 5®higcle Staten: de Engelsche defensie Werd afgestemd op de Amerikaansche. Deze zaken geven eenigen indruk van het totaalbeeld dat wij bedoelen: Engelands machtsverhouding tot de hhdere staten was gewijzigd, er moest een bieuwe politiek, althans eeh nieuwe noot 111 de oude politiek, worden ingevoerd. De bibstandigheid dat Engeland en Amerika beide zee-wereldmogendheden zijn in tegenstelling tot Rusland dat een land- Wereldmogendheid is (gelijk wij reeds ebkele malen hebben uiteengezet), de omstandigheid dat Engeland en Amerika in hun geestesgesteldheid meer met el kaar overeenkomen dan een van hen met Rusland, de omstandigheid verder dat de Sovjet-Unie in staat is, de krachtenver. houding in Europa, dat het belangrijkste invloedsgebied van Engeland geacht moet worden, omver te gooien, hetgeen van Amerika niet direct kan worden ge. zegd, dat alles is oorzaak van een over. hellen van de Engelsche politiek naar de Amerikaansche en een soort afweer-men- taliteit jegens de Russische politiek. Dit echter moet in zijn tijd gezien worden, en die tijd is de „periode na den wapen stilstand." Het is allemaal nog niet defi nitief; er zijn nog koersveranderingen, zelfs aanzienlijke, mogelijk. Dit geldt ook voor Rusland. Zijn eerste positie-tóezen werd geleid door de ge. dachte van „safety first," veiligheid vóór alles. Het Kremlin nam wat het nemen kon aan grond, materiaal en aanzien. Het werd daarin natuurlijk beknibbeld door de beide andere grooten, die begre pen dat alles wat aan Rusland toeviel te hunnen koste ging. En, waar het in dit verband op aankomt, dit dreef hen naar elkaar toe. Engeland en Amerika trokken één lijn tegen den gretigen roover, op de vredesconferenties, in de UN.O, in tal van aangelegenheden, die vooral de groo. ten betroffen. Gevolg was een steeds duidelijker tweedracht tusschen eener- zijds de Westersche mogendheden, ander zijds de Sovjet-Unie. Frankrijk trachtte hier in het midden te blijven, verbonden als het met Rus land was door een verdrag, vriendschap pelijk als het met de twee anderen stond vanwege een lange traditie. Groot.Brit- tannië heeft tenslotte echter dezen Franschen middenkoers omgebogen, ge bruik makend van de korte regeering van den socialistischen geestverwant Léon Blum en van de Fransche behoefte aan Duitsche steenkool. Met het Fransch-Engelscne verdrag, wraartoe Blum en Bevin in begin, sel besloten hebben, is voor de Sovjet-Unie een, gevaar dichter, bij gekomen dat tot voor kort nog verre scheen: dat van een Wesl-Europeesch verbond Frankrijk en Engeiand, de machtigste staten in onze omgeving, mede-gezaghebbers inzake de regeling van de Duitsche kwes tie, zouden tezamen een West-Europa kunnen beheerschen dat, beter georgani seerd dan na den eersten wereldoorlog, een krachtige nabuur van het Russische invloedsgebied zou kunnen vormen. Wel iswaar is een Fransch.Engelsche samen werking nog lang niet het „Westelijk Blok" waarover in 1945 en in 't begin van 1946 zooveel stof is opgewaaid en dat nog steeds het ideaal is van een man als Churöhill (hij heeft een comité van actie samengesteld, waaraan de Labour-regee. ring voorloopig haar instemming heeft onthouden), maar zij vormt toch alvast een begin van eenheid. Zonder Russischen tegenmaatregel zou dit verbond, dat zoowel met zijn Fran schen als met zijn Britsehen wortel vast. zit in de Amerikaansche financieele en militaire superioriteit, blijven overhellen naar de zijde, die de Engelschen tot nu toe hebben gekozen: die der Vereenigde Staten. Amerika zou zijn greep op West- Europa versterken, en de militaire over eenkomst die, naar enkele weken geleden bekend werd, tusschen Londen en Wash, ington is tot stand gekomen, zou het begin zijn van een steeds verder gaande samenwerking van „het Westen." Het schijnt ons dat men voor de Russische bereidwilligheid om het Britsch-Russische verdrag van Mei 1942 te doen herleven het boven staande als oorzaak moet aannemen. Zij is in dezen gedachtengang een poging om Engeland eenigszins los te maken van de Amerikaansche voogdij, waarbij dan ge. profiteerd kan worden van het feit dat ook Frankrijk tot 't Kremlin in verdrags verhouding staat. Wellicht geeft dit aan de West-Europeesche grooten de gelegen, heid, hun door den oorlog geschokte aan zien en feitelijke macht weer te herstel, len. Zou dit inderdaad gelukken, zou er dus een derde „werkelijk groote" mogend heid zijn (en West-Europa bergt de mo gelijkheden daartoe), misschien zou daar mee dan een krachtig bemiddelaar ge. boren zijn tusschen Amerika en Rusland of zou er een Amerikaansch-Russisehe toenadering ontstaan, die de onverdraag zaamheid jegens een derden pretendent voor de wereldheerschappij tot gemeen, schappelijke basis had; beide situaties waarin de wereldvrede betere kansen heeft dan op dit oogenblik waarin de rivaliteit van de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie zoo moeilijk binnen grenzen tc houden is. Maar dit is muziek, die pas in een nog verre toekomst gespeeld kan worden. Het Deensche blad ..Extrabladet" meldt, dat er in Kopenhagen bespre kingen gaande zijn tusschen Dcensche en Amerikaansche vertegenwoordigers over de mogelijkheid van een verkoop van Groenland aan Amerika. Mocht deze aankoop niet mogelijk zün, dan zullen de Ver. Staten Groen land pachten voor een tijdsduur van 99 jaar. om er bases te vestigen. De Denen zouden een koopsom van 1 mil liard dollar gevraagd hebben. De Deensche minister van Buiten- landsche Zaken, Gustav Rasmussen, heeft echter, volgens een bericht in „Politiken", gezegd, dat het absurd is te denken, dat Denemarken zou overwe gen Groenland aan de Ver. Staten te verkoopen. ,Ik heb niet deelgenomen aan Deensch- Amerikaansche besprekingen over dit onderwerp, zooals genoemd in „Extra bladet", zei hij. „Extrabladet" had bij het uitspreken van de oorspronkelijke beschuldigingen met betrekking tot de Deensch-Ameri kaansche besprekingen, gezegd, dat wel ontkend zou worden, dat deze gehouden waren. Blijkens den weekstaat der Nederland- sche Bank van 27 Januari is de bank- biljettencirculatie vermeerderd, in tegen stelling met de laatste weken, met 7.000.000. Het duivelseiland, een vrije kolonie De vroolijke weeuw- tjes van Brooklyn Een controverse over een gezantschap. Verbanning naar Guayana" zal in de toekomst niet meer door een Franschen rechter kunnen wor- uitgesproken. Het beruchte, volgens otntnige schrijvers zelfs eenigszins ro- ^htische „Duivelseiland", waar gedu bde bijna hondrd jaar zwar misdadi- Ub^-huH straf met hard werken moesten 'hoeten, zal in een normale kolonie randerd worden. In de mijnen, op de velden, in de industrie en in de bos- ij en, waar de gevangenen het werk zullen vrije kolonisten kunnen ko- j, ®r'. Negenhonderd gedeporteerden Jjbben gratie gekregen, terwijl het lot h i. dr'eh°nderd zware gevallen nog niet heslist. Sinds 1938 kwamen er geen leüwe veroordeelden meer. be kostbare maarschalkstaf, welke wijlen Hermann Goering bij elke k;, mogelijke gelegenheid met veel avour zwaaide, staat nu samen met W ambtsketen in een belastingkan- r In Chicago te wachten op den hoog- leher. De heeren van de belasting ezg01?11 zeer goedkoop in het bezit leid, osthaarheden. 7,ii namen ze hl, van arheden. Zij namen ze na- Schep1ln van een Amerikaan- ^ereht„ tenant' die Goerlpgs relieken in Atftgyj, sgaden ontdekte en mee naar hooflj anam, maar achterwege liet de a hxvoerrechten te betalen, o ko tvf06 van de met Juweelen bezet- Ü?'°00 ,aai"heden bedraagt ongeveer 1 tetfu 6n' hoogste bod zal nog hooger komen te liggen! °\^n het Newark Airfield bij New fe den i daalde eenige dagen gele- j Vep mngzaam een helicopter neer. bWen door teekens aangegeven OMj] 1 de machine in de lucht staan, h^atie1' via een °P de JeeP gebouwde Postzakken ia heb toestel geladen werden. Even later steeg de „Greyhound Skyways" weer op om op een volgend landingsterrein een park ergens In de stad zakken te lossen en te laden. Het was de eerste keer, dat het stadspostverkeer van New York met een helicopter werd uitgevoerd. Proefvluchten zijn nu aan de orde van den dag, waarbij de vliegtuigen bepaal de routes volgen tot punten,, die onge veer 75 km. van het centrum van New York verwijderd zijn. BÜ alle uitzonderlijke instellingen en vereenigingen, die Amerika rijk is, slaat de „Oma een-avondje-uit- club" van Brooklyn niet het gekste fi guur. Het is een vereeniging van fiere oude weduwen, die meenen zich in een tweede jeugd te bevinden. Eenmaal per maand houden zij een clubdag, waarbij zij zich overgeven aan een jeugdige vroolijkheid, die men waarlijk niet van menschen van 65 tot 90 jaar zou ver wachten. Waar normaliter bezadigdheid een eigenschap van oudere dames ge noemd mag worden, vallen deze vrou wen geheel uit den toon. Zoo is er een 70-jarige, die gekleed als een Indi- aansche prinses dansen uitvoert, waarbij de andere dames haar met een luid „woz-woe-woe" accompagneeren. Amderen spreken met trots over hun prestaties op het gebied van een jitter bug of rumba; er zijn zelfs overgroot moeders bij, die het grootste woord voe ren. Vroeger bestond de club uit 150 leden, maar door „luiheid, zwakte en over lijden" is het aantal „werkende leden" tot 30 gedaald. Er bestaat sinds eenigen tijd een ernstige controverse in Amerika over het bestaan van den specia- len afgezant van den president bij het Vaticaan. Roosevelt zend indertijd Myron Taylor als zijn vertegenwoordi ger. Truman handhaafde hem. En gaan nu echter stemmen op, dat een derge lijke post een afwijking beteekent van het principe van Scheiding van Kerk en Staat. Bovendien zou de „Taylor- missie een van de gevaarlijkste hoofd stukken vormen van de moderne ge heime diplomatie." De vroegere onder- Minister van Buitenlandsche Zaken van de V. S., Sumner Welles, heeft zich tegen deze beschuldiging gekeerd in de New York Herald Tribune. Hij zegt o.a., dat alle landen bij het Vaticaan ver tegenwoordigd zijn of waren, tot het anti-christelijke Duitschland en het niet-christelijke Japan tce. Deze posten dienden allesbehalve voor een verdere uitbreiding van de macht van de Kerk over den Staat, maar alleen omrede, dat het Vaticaan een machtige invloed over de wereld uitoefent en een moreele kracht beteekent. Sumner Welles acht de beschuldiging van geheime diploma tie" heelemaal enjuist, temeer omdat indien iemand juist Taylor zijn mis sie bij het Vaticaan met de grootste discretie en succes heeft uitgevoerd. De volledige geschiedenis van zijn doen en laten, zal dit later duidelijk aantoone» Veel vrouwen, die zeer ver standig zijn en beschik ken over een goed in zicht in allerlei aangelegenhe den, voelen in het geheel niets voor politiek. „Met de politiek bemoei ik me niet", is een veel voorkomend gezegde van vrou wen. Nu zijn wij in het geheel niet van plan u ervan te gaan overtuigen, dat de vrouw een politieke strijdster moet zijn, die vergaderingen afloopt en ge wichtige debatten houdt, maar toch gaat het niet aan, dat u zich heelemaal van de politiek afzijdig houdt. U bemoeit zich niet met de politiek, maar of u het Prettig vindt of niet, de po litiek bemoeit zich met u. En misschien zal het ook voorko men, dat het wel nuttig zou zijn, dat de politiek zich met u bemoeide, en blijft het achter wege, omdat de vrouwen zich niet of niet voldoende doen gelden. De politiek bemoeit zich met ons, vrouwen, in zooverre, dat zij beslissingen neemt over onze kinderen, onze woningen, onze levensomstandigheden. Die be slissingen gelden natuurlijk voor alle Nederlanders, mannelijke zoowel als vrouwelijke, maar waar hier ook dikwijls specifiek vrouwelijke belangen mee ge moeid zijn, is het onze plicht tenminste eenig belang te stel len in deze zaken. Er worden beslissingen genomen en wetten gemaakt, die betrekking hebben op de opvoeding van onze jeugd. Deze opvoeding is op de eerste plaats de taak der ouders. Maar niet de taak van vader alleen, moeder's aandeel is minstens even groot en be langrijk. Het gaat den moeders dus wel degelijk aan, wat voor wetten de regeering zal maken betreffende dit punt. Het is dus haar plicht te zor gen, dat er een regeering komt, die wetten en bepalingen maakt, welke overeenkomen met haar beginselen. Kiest zoo'n vrouw nu een vertegenwoordiger, die andere beginselen heeft dan zij zelf, dan is er groot gevaar, dat in bepaalde aangelegenhe den zoo iemand zijp stem zal uitbrengen voor een wetsont werp, dat strijdig is met haar opvattingen. Dit geldt niet al leen voor de wetsbepalingen betreffende de opvoeding der jeugd, maar evenzeer voor die, welke iets te maken hebben met ons eigen leven. U ziet dus wel, dat als u in het geheel niets van politiek afweet, er beslist wordt over u> maar ook zon der u. Een voorbeeld van het tweede geval, dat de regeering zich niet bemoeit met onze aan_ gelegenheden, waar wij dit wel gaarne zouden zien, is het dienstbodenprobleem. Toen dit onderwerp eenigen tijd geleden in de Tweede Kamer ter sprake kwam en mej. mr, dr. de Vink meende, dat een oplossing ge vonden zou kunnen worden door het invoeren van een arbeids plicht yoor meisjes, stond zij geheel alleen. Het voorstel werd met eenige schampere woorden afgedaan. De' minister geloofde niet, dat de huisvrouw veel hulp zou ondervinden van een on willig meisje, dat gedwongen huishoudelijk werk verrichtte. Misschien had de minister hier in gelijk, maar misschien had Een belangrijke rol in de mode spelen nog altijd het man telpak en de blouse. Vooral in het voorjaar is een mantelpak bijna onmisbaar. Zoowel voor 't jonge meisje, dat den eersten tailleur als een gebeurtenis in haar leven beschouwt, als voor oma, die haar mantelpak nog niet kan missen. Als oma ten minste een goed figuur behou den heeft, want dat is voor een tailleur een eerste vereischte. De klassieke tailleur is over bekend; de rok is meestal nauw, met midden voor of aan den zijkant een uitspringende plooi; het manteltje sluit met één of mej. De Vink ook niet heele maal ongelijk, maar zij onder vond van niemand eenigen steun. Waarom stonden de vrouwen, althans de Katholie ke vrouwen, niet achter haar en als dezen 't niet met het voor stel eens waren, waarom zorg den ze dan niet voor een ande re, betere oplossing? Maar de vrouwen toonden zich niet geïn teresseerd voor de politiek en ook nu is er voor dit dringende probleem nog geen oplossing ge vonden. De commissies Lim burg en Brabant bestudeerden deze aangelegenheid grondig en kwamen ook met voorstellen op tafel, de K.V.P. stelde eveneens een grondig onderzoek in en de heer dr. Jos. de Boer wijdde er een heele beschouwing aan in de brochure „Gezinspolitiek van de K.V.P." De heer De Boer komt ook hier met eenige voor_ stellen voor den dag. Toch vree zen wij, dat noch die van den heer De Boer, noch die van de studiecommissies Limburg en Brabant een afdoende oplossing zullen brengen. Over dit onder werp zullen wij het een volgende maal eens hebben. meer knoopen. Deze klassieke tailleur kwam de laatste jaren echter eenigszins op den ach tergrond, het strenge veran derde in het sportieve jasje. Dat een afwijking van het tra- ditioneele tal van mogelijkheden biedt, hebben we laatst aange toond, toen we onze lezeressen er op wezen, hoe door een goed gekozen bontgameering het eenvoudige mantelcostuum tot een mooie winterdracht kan worden omgetooverd. De Fran sche modehuizen hebben in hun nieuwe voorjaars-creaties dit Idee nog niet losgelaten. Wij zagen b.v. een tailleur, waarvan het jasje aan den hals en rond om met bont was afgewerkt en gesloten werd met een kwast van koordzljde. Of een tailleur zeer gekleed of minder gekleed staat, hangt voor een groot deel af van de hoofdbedekking en de blouse, welke er bij gedragen worden. Voor degenen, die er van hou den werkelijk chic gekleed te gaan, kan ik niet nalaten te wijzen op de beeldige kleine hoedjes, welke achter op het hoofd gedragen worden, soms gegarneerd met strikken of veeren en welke het zoo goed doen bij een mooien tailleur. Zulk een hoedje draagt men echter alleen als men werke lijk „gekleed" wil zijn. Des och tends is men hoedloos of draagt men een shawltje, gelijk men ook 's ochtends een heel een voudige blouse draagt en de meer gekleede bewaart voor des namiddags. Een mantelcostuum kan ook bestaan uit een effen rok met een jasje van fantasie-stof en we zien hier vele toepassingen van, al is het idee kennelijk geboren in den tijd van „behel pen", waar we, helaas nog lang De vorige week stond het ver blijdende bericht in de kranten, dat de regeering in het buiten land een partij witte boonen heeft aangekocht, welke binnen afzienbaren tijd in den handel zal komen. Van dit bij uitstek geschikte volksvoedsel kunnen vele zeer smakelijke gerechten bereid worden. Hebben wij in ons vorig rubriekje reeds aan wijzingen gegeven voor het klaar maken van een min der bekende witte-boonensoep, thans laten wy hieronder eeni ge recepten volgen, waarin we witte boonen verwerken als groente en brood belegging. Witte boonen met zure saus. 500 gr. witte boonen, 1% 1. wa ter, zout, 3 eetlepels bloem of maïzena, een stukje boter, een scheutje azijn, wat peper en mosterd, een scheutje melk. Wasch de boonen goed schoon en zet ze een nacht ln het wa ter te weeken. Kook ze den vol genden dag gaar ln ongeveer 1V2 uur; zorg echter, dat ze niet stuk koken. Giet ze daarna in een vergiet en vang het kook vocht op. Gebruik een 1. voor de saus, bewaar de rest voor het bereiden van soep. Breng het kookvocht opnieuw aan de kook, maak intusschen de bloem of de maïzena aan niet door heen zijn. De hierbij gereproduoeerde foto's toonen hiervan enkele voorbeelden. Zooals u ziet, is het ruiten jas je heel ruim gemaakt, doch deze ruimte wordt bij elkaar gehouden door een breede cein tuur, zulks dus in tegenstelling tot de losse jasjes, welke we den laatsten tijd zagen dragen. Dit model werd nog zeer on langs gedragen op een show voor echte „vak-menschen" in het Park Lane Hotel in Londen, wat nog niet zeggen wil, dat we het daarom mooi moeten vinden. Mooier is het lichte, eenigszins getailleerde jasje op donkenen rok met breed opge stikte naden en zakken, de hals afgewerkt met shawlkraag en met één knoop sluitend. Een dergelijk jasje is een rijk be zit; het kan op meer dan één rok en vaak ook op een jurkje gedragen worden. TRUUS met een scheutje water of kook vocht tot een glad papje. Giet dit roerende bij de kokende vloeistof en laat de saus onder af en toe roeren gaar worden en binden. Neem ze dan van het vuur, voeg er zout, een scheutje azijn, peper en mosterd en tot slot het stukje boter en goed roerende het scheutje melk aan toe. Schep de boonen door de saus en laat ze als het noo- dig is nog even warm worden. Geef bij dit gerecht gekookte aardappelen of aardappel-puree en indien mogelijk gekookt var- kerrsvleesch. Witte boonen met uiensaus 500 gr. witte boonen, 1% 1. wa ter, zout, een stukje boter, 2 flinke uien, 2 eetlepels bloem of maïzena, peper, een scheutje melk. Bereid de boonen, zooals in het eerste recept beschreven is. Smelt, zoodra de boonen gaar en uitgelekt zijn, de boter, voeg er de gewasschen en in stukjes gesneden ui aan toe en laat deze op een zacht vuur ongeveer 5 a 10 minuten smoren, maar niet bruin worden. Voeg er dan een halve liter kookvocht van de boonen aan toe en breng de saus vlug aan de kook. Maak inmiddels de bloem of maïzena met wat kookvocht aan tot een glad papje en giet dit roerende bij de kokende vloeistof. Laat de saus onder af en toe roeren gaar worden en binden. Voeg er dan het zout, wat peper, een stukje boter en een scheutje melk aan toe en schep de boo nen er door. Laat het gerecht nog even warm worden. Witte-boonensla. Een rest koude gekookte witte boonen, 114 a 2 dl. kookvocht, 2 koude gekookte aardappelen, zout, pe per, mosterd, azijn, een scheutje tomatenketchup of pikante to matensaus, desverkiezende wat fijngehakte peterselie. Maak de gekookte aardappe len met een vork fijn, voeg er roerende het kookvocht bij en maak het sausje op smaak met zout, peper, mosterd, 2 a 3 eetlepels azijn en een scheutje tomatenketchup of pikante to matensaus. Roer er desverkie zende de fijngehakte peterselie door. Schep de witte boonen er door en laat de boonensla on geveer een half uur staan om den zuren smaak goed door te laten trekken. Geef dit gerecht als groente bij het middagmaal of als pikant hapje bij den broodmaaltijd. Pikante boonenpuree. 200 a 300 gr. witte boonen, 1 liter water, zout, peper, 1 theelepel tje kerry, 1 kleine fijngehakte ui, een scheutje melk, desver kiezende wat fijngehakte peter selie. Wasch de boonen, week ze een nacht en kook ze den vol genden dag op de bekende wijze gaar. Laat ze op een vergiet uitlekken en wrijf ze dan door een zeef fijn. Voeg bij de puree zooveel kookvocht tot ze smeuïg is. Roer er dan het zout, den peper en de kerry door, schep er daarna het fijngehakte uitje doorheen, giet het scheutje melk er bij en maak de puree tot slot desverkiezend* af met wat fijngehakte peterselie. Laat de puree geheel koud worden en gebruik haar als een pikant brood smeersel. Reeds langen tijd is het een strijd vraag gebleven, wie de kosten moet dra gen van het overbrengen van het stof felijk overschot van in Duitschland over leden landgenooten. Twee jaar zijn bijna voorbijgegaan sedert geheel Nederland bevrijd was en eerst nu heeft het minis terie van Oorlog aan het hoofdbestuur van het Nederlandsch Verbond van Ge- repairieerden medegedeeld, dat de regee. ring in beginsel heeft besloten de kosten te dragen van het overbrengen van het stoffelijk overschot van in Duitschland overleden Nederlandsche onderdanen. De regeering maakt geen onderscheid of deze Nederlandsche onderdanen burger dan wel militairen waren, wel zal nog nader overleg moeten worden gepleegd met de bezettingsautoriteiten in Duitsch. land. Na verloop van eenigen tijd zullen nadere gegevens volgen. Familieleden van in Duitschland over leden Nederlandsche onderdanen wordt Él» Dr. Herman B. Baruch, de nieuw be noemde ambassadeur der Vereenigde Staten aan het Nederlandsche Hof. verzocht alle beschikbare gegevens te doen opgeven aan het Nederlandsch Verbond van Gerepatrieerden, Postbus 24 te Eindhoven. Deze gegevens moeten zoo volledig mogelijk zijn. Ongeveer 12.000 Amerikanen zullen dit jaar door moord om het leven komen. ZU zullen worden doodgeschoten, gestoken of vergiftigd door vreemden of door ver wanten. De moordenaars zullen ln de Amerikaan sche pers meer publiciteit verkrijgen dan do slachtoffers. In verscheidene Ameri kaansche steden worden per jaar meer moorden gepleegd dan in geheel Groot- Brittannië. Deae moorden leveren een voornaam deel van de „kopij" voor de Amerikaansche couranten. In den loop van 1945 werden ln Amerika in totaal 1.565.541 zware misdaden ge pleegd, waarvan 11.234 misdrijven tegen het leven. Gedurende de eerste negen maanden van 1946 steeg het aantal mis daden in het algemeen volgens het Fe deral Bureau of Investigation met 8 pCt en het aantal moorden ln het bijzonder met 15.3 pCt. boven het cijfer van 1645. Ondanks de inspanningen van politie en Roman uit den \ZI7& 717*} bezettingstijd EiA*ZéJLi 1 door Hans Verhoeven. 8) „Geo-politiek is een jonge weten schap", legde hij nog uit. „Het is nog heel moeilijk er 'n beknopten uitleg van te geven, te meer, omdat er nogal inge wikkelde redeneeringen aan te pas ko men. Op onzen cursus heb ik er van twee docenten les in gehad en zij had den allebei een andere opvatting. Maar daarover praten we een volgenden keer nog wel eens, ik moet hoog noodig weg. Vanmiddag zal ik de stukken wel teeke nen". En hij diStancieerde zich. Maarten haalde geamuseerd zyn schouders op. De dwaas had natuurlijk geen flauwe notie gekregen van „de jonge wetenschap" en als Je daarbij nog met twee docenten wordt opgescheept, die er elk een eigen opvatting op na houden.... Bij zijn thuiskomst vond hij een ult noodiging tot bijwoning van een „feeste lijke bijeenkomst ter gelegenheid van het feit, dat de Weledele Heer A. H. M. Matser, hoofd van de openbare lagere school, a.s. Donderdag den dag zal her denken, waarop hu voor veertig jaar tot onderwijzer werd benoemd". Het staarde hem onmiddellijk aan, dat deze weledele heer op dien heuglijken dag in 1903 on mogelijk een veertigjarige benoeming kon hebben gekregen, zooals uit den tekst viel op te maken, doch hü veronderstelde, dat wel niemand buiten hem een zoo danige onlogische conclusie uit den vorm van de ultnoodiging zou trekken. Hoewel hij niets om dergelijke festivi teiten gaf, besloot hij er ditmaal heen te gaan en hij deed dit met te meer ver wachting, aangezien hij hoopte er Joop van Rhijn te ontmoeten. Alle notabeien van 't dorp zouden zijn uitgenoodigd en hij kende den dokter goed genoeg om te durven aannemen, dat deze zich ter wille van zijn huisgenooten berustend zou op offeren door het feest te bezoeken. Voor de jongere generatie was dit een wel kom verzetje; het amusementsleven van Ruigendam, toch al niet gevarieerd, had door de oorlogsomstandigheden den ge nadeslag gekregen. Maarten kon den lust niet weerstaan er Joop naar te vragen. Het was nog voor het spreekuur van haar vader, zoodat hij vermoedelijk den dokter niet aan de telefoon zou krijgen. Zijn vermoeden was juist: de oude Martha vertelde hem op slaperigen toon, dat hy met het huis yan dokter Van Rhijn sprak. Zij zou de jongejuffrouw roepen, beloofde zy. Even later hoorde hy haar jolige stem. „Ben jij het, Maarten? Aardig, dat je belt. Je bent toch niet ziek?" „Zou jy me dan willen behandelen?" „Flauw. „Ik heb een ultnoodiging ontvangen voor het feest van den bovenmeester". „Wij ook. Ga je?" „Ik denk er hard over. Jij?" „Natuuriyk. Leuk, dan zien we elkaar nog eens". Hy zweeg even. Dan zei hy, zoo zacht, dat zy het nauwelijks kon verstaan: „Vind je dat werkelijk leuk, Joop?" Ook aan den anderen kant ontstond een pauze, die zoo lang duurde, dat Maarten de verbinding verbroken dacht en „Hallo!" riep. „Ja, ja, ik ben er nog. Waar heb je dat flirten geleerd, Maarten?" „Zoo bedoelde Ik het niet, Joop, ik „Nou stel je me weer teleur! Tot ziens, Maarten!" Hy had nog langer willen spreken, doch zy had de leiding op zich genomen, zooals zy dat zoo handig kon. Wat moest hy van haar woorden denken? Er viel van alles uit op te maken: spot, scherts, ook haar manier van ernstig zyn. Hij probeerde dien twijfel uit zyn hoofd te zetten, maar de kleine puzzle liet hem niet los. Waarom eigenlijk, vroeg lui zich af, wil ik dat zoo graag weten? Ben ik verliefd? Hij begon geluidloos te lachen, doch zyn hart klopte sneller en hy werd ge waar, dat er een eigenaardige beklem ming op zijn borst drukte, een gevoel van warmte en koude tegelijk. Ver liefd.... hij? Hoe vaak had hy haar ge sproken, sinds die eerste ontmoeting op het gemeentehuis, enkele weken gele den? Driemaal, welgeteld. Voor dien tyd kenden zij elkaar, zooals alle bewoners van het dorp zich van elkanders bestaan bewust waren, onpersoonlijk, zonder het bindende van iets gemeenschappelijks. Nu was die band er gekomen, doordat zij hem had doorzien. Toch bleef het pro bleem: sinds de feitelijke kennismaking drie korte gesprekken, kon je dan al ver liefd zijn? Er zat iets genoeglüks in met je ge dachten te spelen. Het gaf de gewaar wording van intense nabijheid, het beeld zyner fantasie werd er bijna tastbaar door. Hy moest, wilde hy eerlijk tegen over zichzelf zijn, erkennen te kunnen hunkeren haar weer te zien. Elke ont moeting vervulde hem van een onuit- sprekeiyke biydschap, wekte een tot dus verre ongekende emotie in hem op. Na dien avond, waarop hij lusteloos uit het raam van zijn kamer had zitten staren, was zy meermalen langs geko men en dan verzuimde zij nooit hem yrooiyk goeiendag te zwaaien. Hy be trapte zich er op den laatsten tijd meer dan voor zyn studie goed was, naar bui ten te kijken en teleurgesteld te zijn, als hy haar niet zag. Zijn gezond verstand waarschuwde hem wel, dat hij hierin te ver ging; welk recht of welke reden had hij haar voor zijn speciale genoegen te zien voorbijkomen? Op dit punt schudde hij zijn mijmerin gen plotseling van zich af. Het was on derhand half twee geworden; als hij niet opschoot, zou hij zonder eten naar kan toor moeten. Alles wat in Ruigendam iets beteeken- de of dacht iets te beteekenen, maakte zich op naar het feest van den boven meester te gaan. Afgezien van de welko me onderbreking in de sleur van allen dag, was de heer Matser een geziene fi guur in het dorp, zoodat er alle reden bestond hem op den jubileumdag geluk te wenschen. De achterzaal van De Vergulde Hoed was kris kras behangen met bonte pa pieren slingers, die al de stormen van menige bruiloft hadden doorstaan. Het feestcomité, waarin, behalve de notaris, de smid en enkele gegoede boeren, ook Anton de Leeuw zitting had als represen tant van het onderwys, stond reeds in ongemakkelijk gelegenheidsgewaad voor het podium byeen, toen de eerste genoo digden binnendruppelden. maatschappelijke instellingen schijnt 1947 niet veel verbetering te beloven. Ofschoon de meeste moorden worden, gepleegd in groote steden en in het bij zonder in dè zuidelijke staten het per centage hoog is. hebben de federale auto riteiten den laatsten tijd ook op het plat teland een toeneming geconstateerd, on der de factoren, die het aantal misdrijven tegen het leven hebben beïnvloed, moe ten de jeugdcriminaliteit en de na den oorlog ingetreden ontwrichting van het maatschappelijk bestel worden genoemd naast de klassieke oorzaak, de armoede- Volgens dpor het Federale Bureau of In vestigation verzamelde gegevens, heeft men in September en December de meest® kans om vermoord te worden. I>e zomer schijnt wel de meest gevaar lijke tijd voor de geciviliseerde menschlicia té zijn. Zelfmoorden, moorden, zware ge weldplegingen en onteerlng bereiken hun hoogtepunt in de maanden van Juli tot October. De meeste gevallen van doodslag komen, evenals de meeste gevallen van diefstal, ln November en December voor. Het ts mogelijk, dat de lange donkere avonden in die maanden, die «en gunstige omstan digheid vormen voor Inbrekers, de ver klaring geven voor beide laatstgenoemde feiten Bij de talrfjke pogingen tot dief stal zal liet Immers veelal voorkomen, dat de dief door z|jn slachtoffer wordt be trapt, met als gevolg een vechtpartij met doodel Uken afloop. Op initiatief van de Kon. Ned. Toon- kunstenaaisvereeniging en in samen werking met de ministeries van O. K. en W. en van Sociale Zaken, is tot stand gekomen de Stichting „Neder landsch impressariaat". De stichting zal zich bezig houden met de bemidde ling en de organisatie van concerten en uitvoeringen op het gebied van serieuze kunst van binnenlandsche en buiten landsche artisten. De baten zullen wor den gebruikt tot steun aan jonge kun stenaars en tot het doen geven van op voeringen door Nederlandsche kunste naars in het buitenland. Tot directeur van de Stichting is benoemd mr. J. de Blieck te Amsterdam. De Stichting is gevestigd Heerengracht 478 Amsterdam. De heer P. Bakker Schut, de bekende autoriteit op het gebied van de volkshuis vesting, thans directeur van den gem. dienst voor den wederopbouw te 's-Gravenhage. i* ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Het telefoonverkeer tusschen Nederland en Roemenië la heropend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3