Driemogendhedenverdrag ONGERUSTHEID OVER DEN WEDEROPBOUW Bon voor drie mud kolen aangewezen Derde Fransche nota over Duitschland Vijfhonderd burgemeesters wenden zich tot de regeering Nieuwe muurschildering van een Haarlemschen kunstenaar Een fijn en fleurig tafereel Voorloopig nog vorst Een beroep op de mijnwerkers Indië's economie en Nederland Tot hoofd en hart Engelsch-Russisch bondgenootschap zou tot Frankrijk uitgebreid worden Officieel Deensch onderzoek Republikeinen trekken Majoor Collins gevonden Ex-koningin Marie-José naar Zwitserland Amerikaansche schoenen op komst R.K.WESTELIJK ELFTAL TEGEN SITT. BOYS? Accijns op gedistilleerd wordt verhoogd DONDERDAG 30 JANUARI 1947 69ste JAARGANG No. 23760 DE VLIEGRAMP Geyssendorffer geïdentificeerd ZICH VERDER TERUG Indonesiërs en de Zuidzee- conferentie Soekawati bij minislter Jonkman Het weer V7 Mantels worden goedkooper Bont mag niet meer in rekening worden gebracht Senator Van den Berg en de Poolsche verkiezingen DE NOOD VAN OUDEN VAN DAGEN Regeling op korten termijn BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: T SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM •eiefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 AD Postgiro 143480 Abonnementen30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur; W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelir-gen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Bevin heeft aan den nieuwen Russin chen ambassadeur bij gelegenheid van mens eerste formeele bezoek, gevraagd opheldering t.a.v. het voorbehoud, dat volgens maarschalk Stalin het be staande Engelsch-Russische bondgenoot schap zou verzwakken, verklaart men diplomatieke kringen te Londen. Bevin weet, dat de Engelsche regeering hem volledig steunt in de herziening van dtt verdrag, mits: het nieuwe bondgenootschap blijft bin den het kader van Engeland's lidmaat schap van de U.N.O. en in een geamen deerd verdrag de Engelsch-Russische be dekkingen geconsoldieerd zullen worden. Bt diplomatieke kringen te Londen Wordt verondersteld, dat met een herzien Engelsch-Russisch bondge- n°otschap, dat direct gekoppeld zou gorden aan het Engelsch-Fransche ver- "tag, waarover spoedig onderhandeld zal Worden en aan het bestaande Fransch- Russische verdrag, een nieuwe Europee- *che entente van drie mogendheden vol tooid zou zijn, die een aantal gemeen schappelijke en wederzij dsche punten zou hebben. Deze punten zouden o.m. omvatten een drievoudige garantie voor gemeenschap pelijke onmiddellijke actie tegen Duitsche Agressie indien deze de kop weer zou op steken, gemeenschappelijke pogingen voor de handhaving van den vrede in Europa etl gemeenschappelijke inspanning ter organisatie van veiligheid en economi sche voorspoed niet alleen op het vaste- lAnd, maar ook in de landen der drie °hderteekenaars. De Britsche regeering verwacht, dat Stalin er op aan zal dringen, het Russsch-Engelsche verdrag van on- derlingen bijstand te vervangen door hen militair bondgenootschap. Het thans geldende verdrag verplicht Alleen tot militaire samenwerking wan- heer Duitschland of een van zijn satel. ueten uit den oorlog een aanval op de Sovjet-TJnie of op Engeland zou onder nemen. De onderhandelingen voor het sluiten van een bondgenootschap tusschen En geland en Frankrijk zijn vandaag begon, nen. De geschilpunten tusschen Enge. land en Frankrijk over het Duitsche pro bleem zullen niet in de bespreking be trokken worden. Volgens de po'itie van Kopenhagen zal 5 Februari in het openbaar be gonnen worden met een officieel Deensch onderzoek inzake het neer storten van de Dakota op Zondag j.1. nabij Kopenhagen. De voorzitter van de Deensch-Neder- landsch-Zweedsche commissie van on derzoek inzake de vliegramp, ir. M. P. Eskildsen, heeft, volgens Reuter, thans de bewering bevestigd, dat „de roer- klamp ongetwijfeld de oorzaak van de ramp is geweest." Hij voegde er aan toe, dat ooggetuigen den klamp op het vlieg tuig hebben zien bevestigen. Wie het hoogteroer heeft vastgezet, is niet uit gemaakt. Gisteravond is men er in geslaagd het stoffelijk overschot van den piloot Geyssendorffer te identificeeren. Men hoopte vandaag gereed te komen met het identificeeren van de andere slacht offers. Het vervoer van het stoffelijk overschot van Grace Moore en van twee Franschen en een Spanjaard, die bij de vliegramp zijn verongelukt, zal waar schijnlijk Zaterdag - geschieden, tezelfder tijd als het overbrengen van het stoffe lijk overschot van de omgekomen be manning naar Amsterdam. Ruim 500 vertegenwoordigers van door oorlogsgeweld getroffen ge- centen, bewogen door den grooten nood, waarin hun gemeenten ver- keeren, hebben zich in een vergade ring te Nijmegen beraden over de vraag, op welke wijze zoo snel en *oo goed mogelijk aan den noodtoe stand van de bevolking hunner ge meenten kan worden tegemoet ge komen. Hoewel zij er zich van be wust zijn, dat zelden of nooit een vegeering van ons land zich geplaatst Aag voor problemen, zoo zwaar, zoo menigvuldig en zoo velerlei als de regeering van thans en zij vervuld tcfistewardessen van de K. L. M. Sru9en een nieuw uniform, een blauw- mantel-pak, voorzien van een liiferen borstembleem. Een gracieus en hoedje in dezelfde kleur com pleteert het geheel. Van kr Particuliere zijde verneemt het Se, ff0116 Persburau Agence France Pres- hièt TtPublikeinsche troepen zich ICrj hechts hebben teruggetrokken uit VAp in Sidoarciit>' doch dat ZÜ een gebied Sch6 tot 15 km. rondom de Nederland- ^a^ peilingen ontruimd hebben. De tfe bp 6 schiinf; te geschieden volgens evelen van Soedirman. g^he^^fe'Woordigers van de Indone- w °%n die te Canberra zijn aan- sftn zii hebben verklaard, dat zij van Ze'" O co,iferentie aangaande den '"'vaan bü te wonen, om, naar zij t?hasclfe fhdonesische belangen in Ne- SaJ?et 211^ "jeuw-Guinea te bewaken/ be, Ch. Campbell, de handels- VcLïl fif» T?zsr\nV-»llf»lr- in Anotrolio 5an- 1 ziir, M uw"^llinea te oewaKen^ Var! Mohan:lin«d Bondau, commis- Aii Siïie ven. Inc*on. cmafhankelijkheids- estaaiide uit Indonesiërës in Sh ^issaVtD11 Ch- Campbell, de hanaels- te ^eiöen dVan de Republiek in Australië n. win«^ ae conferentie als waarnemers k-7 v/uuierenue ais waarnemers biie,^6cierlan Jonen- Zi1 verlangen ook, dat bsBhty.Q uders de gevangenkampen on slüt?evane-pj, waar ongeveer 1000 po bso eb n- zi-in geïnterneerd, z- W; gaarne pubUek zo". volgens O: ge>?er als teZlen' dat Nieuw-Guinea ?h dit „rafkamp werd gebruikt, klt^yvreenieS? d vroeg of laat deel Aiakem Staten van Indonesië van zou zijn van grooten eerbied voor den geweldigen arbeid, welke door de regeering werd verricht, meenen zij te moeten getuigen van een toene mende ongerustheid van de gemeen tebesturen omtrent den gang van zaken bij herstel en wederopbouw en brengen zij in de volgende resolutie hun grieven en wenschen onder de aandacht van de regeering: dat zij niet voorbij zien, dat de groote omvang van den nood, waarin ons land ten gevolge van den oorlog verkeert, het on afwendbaar maakt dat aan de centrale overheid op het gebied van herstel en wederopbouw buitengewone bevoegdheden voorbehouden blijven; dat evenwel algebeele centralisatie, zoo als de tegenwoordige organisatie die te zien geeft, noodzakelijkerwijze moet leiden tot een verstarring en bureaucratie; dat de zaken van herstel en wederop bouw bii uitstek de vitale belangen der plaatselijke gemeenschappen raken; dat het dringend noodzakelijk wordt ge acht, dat thans op korten termijn een wettelijke regeling tot stand komt, waarbij een einde wordt gemaakt aan de bestaande rechtsonzekerheid en waarbij tevens de plaats wordt verkregen, welke de gemeen ten steeds bij den bouw van stad en dorp hebben ingenomen; dat voorts met teleurstelling moet wor den geconstateerd, dat er nog steeds groote onzekerheid bestaat over de vergoeding van oorlogsschade zoowel voor publiek rechtelijke lichamen als voor particulieren: dat liet ook dringend gewenscht is, dat er spoedig wettelijke regelingen komen voor de financiering van den wederopbouw van publiekrechtelijke lichamen en voor de toekenning van schadevergoeding aan de oorlogsgetroffenen, bij welke wettelijke re gelingen er in principe van worde uitge gaan, dat de oorlogsschaden worden aan vaard als een nationale last; dat voorts de wenschelijkheid zich doet gevoelen dat meer dan tot nu toe geschied is rekening wordt gehouden met de uiterst moeilijke positie waarin de bevolking der getroffen gemeenten verkeert; dat zich met name ten aanzien van de materialenpositie de wenschelijkheid voor doet, dat niet alleen bij de toewijzing aan de getroffen gebieden een belangrijke voor rang wordt gegeven, doch dat deze ook wordt geëffectueerd door bevoorrading van deze gebieden met materialen; dat ook bij de vaststelling van het plan van woningbouw richtlijnen behooren te worden gegeven, volgens welke bü de ver deeling der te bouwen woningen over de gemeenten aan de getroffen gemeente voor rang wordt verleend; dat bij den wederopbouw in het bijzon der geen sprake mag zijn van achterstelling der getroffen gemeenten bij de vestiging en handhaving van cultu-eelo instellingen, bedrijven, kantoren enz., zoowei van de overheid als van de particulieren; dat zoowel het algemeen belang als het belang van de bevolking der getroffen ge bieden het best gediend zal worden, wan neer de regeering bii de voorbereiding en de uitvoering van de in deze resolutie be pleite voorzieningen zich de ervaring en het inzicht van de bestuurders der getrof fen gemeenten zooveel mogelijk ten nutte maakt, ook door inschakeling van de ,,Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten". De politie heeft bekend gemaakt, dat Collins, die door Joodsche terroristen is ontvoerd, teruggevonden is en naar het ziekenhuis is gebracht. Een ooggetuige heeft verklaard, dat zijn toestand ern stig is. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis heeft hij mede kunnen deelen, dat hij een zwaren strijd heeft moeten voeren tegen zijn aanvallers. Gisteren heeft de president van den staat Oost-Indonesië, Soekawati, aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen een bezoek gebracht, dat ruim één uur duurde. Vandaag zou Soekawati om streeks 5 uur zijn opwachting bij H. M. de Koningin maken. Wwzi&sM&ïH wmê De stoffelijke resten van prins Gustaaf Adolf van Zweden en zijn adjudant, graaf Steenbock, zijn naar de Zweedsche kerk in Kopenhagen overgebracht, om vandaar met den Zweedschen kruiser „Oscar II" naar Zweden te V/orden vervoerd. De kist met het stoffelijk overschot van Prins Gustaaf Adolf werd gedragen door prins Sigvard, een broer van den omgekomen prins, kroonprins Frederik van Denemarken, den Zweedschen gezant in Denemarken, Dardel en den Zweedschen militairen attaché. Het menschelijk leven heeft uit zijn aard bepaalde kernpunten, waarmede wij allen vroeg of laat zijdelings of rechtstreeks te ma ken krijgen. Daar doorheen knarst de tredmolen der alledaagschheid met zijn eischen en behoeften, die onontkoom. baar zijn en naar hun wezen in den loop der eeuwen niet veranderen. Wat slechts verandert is de manier waarop wij er vorm en uiting aan geven. Wij doen op een andere manier steeds het zelfde: dit is het wat de verandering en dus de geschiedenis van een cultuur mogelijk maakt. Niet het feit zeH, maar de wijze waar op de mensch in de wildernis der eeuwen zijn goden aanbidt, zijn hartstochten, de goede zoowel als de slechte, ontlaadt, het veege lijf bergt, beschermt, versiert en voortplant, zijn kernpunten beleeft, dat wil zeggen: in de wieg, de bruids koets en het graf komt, de manier waar op hij de barre nooddruft, eten, drin- Verwachting tot Vrijdagavond: Nevelig weer, met later wat toene mende bewolking, doch nog vrijwel nergens sneeuw. Meest matige Zuid- Oostelijke wind. Strenge tot matige vorst. Zon 8.23—17.24. Maan 11.27—2.26. Het K. N. M. I. te De Bilt deelt mede, dat zich bij IJsland, onder invloed van een hernieuwde uitstulping van de koude Poollucht, een vrij diepe depressie ont wikkelt, waarbij zware sneeuw valt bij dalende temperatuur. Deze koude lucht baant zich een weg in Zuidelijke richting den Oceaan op, waardoor ook over Schot land de luchtdruk begint te dalen. Het liooge-drukgebied midden op den Oceaan neemt af onder invloed van een versterkt afstroomen van de koude Canadeesche lucht. Er zijn dus een aantal wijzigingen in de algemeene circulatie aan den gang, doch deze kunnen de vorst periode nog niet beëindigen. Hedenmorgen 8 uur werden de volgen de temperaturen gemeten: Vliegveld Twente 12, Den Helder 10, Vlissingen —8, De Bilt —12, Schiphol —13, Vlieg veld Eindhoven 11, Vliegveld Leeuwar den 12, Vliegveld Groningen (Eelde) 12, Vliegveld Zuid-Limburg (Beek) 12, Vliegveld Gilze-Rijen 13. United Press deelt mede, dat de voor malige ex-koningin van Italië, Marie- José, toestemming heeft gekregen zich met alle vier haar kinderen in Zwit serland te vestigen. Deze vergunning is haar volgens deze mededeeling in No vember verleend en er waren eenige voorwaarden aan verbonden, o.a. dat de ex-koning niet mee mocht komen. De voormalige koningin koestert het plan een landgoed bü Genève te koopen en is zeer geïnteresseerd in Merlinges, gele gen tusschen Genève en de Fransche grens. Met ingang van I Februari a.s. zal bon 65 van de brandstoffenkaart 606 tot nader aankondiging recht geven op het betrekken van totaal drie eenheden vaste brandstoffen. In levering van dezen bon bij den brandstoffenhandel is reeds met in gang van 31 Januari a.s. mogelijk. Het Rijkskolenbureau deelt in ver~ band met deze bonaanwijzing mede, dat de handel als gevolg van de vorst, over geringe voorraden beschikt. De afleve ring van de aangewezen drie eenheden zal dus practisch geheel moeten ge schieden uit de aanvoeren gedurende de resteerende maanden van het stooksei- zoen. Ten einde zooveel mogelijk gezin- Morgen wordt ons oudste prinsesje negen jaar. Negen jaar is het geleden, dat een golf van vreugde over Neder land sloeg. Een prinsesje geboren: Beatrix, die geluk brengt. Lange jaren moesten wij haar missen, maar na haar terugkeer is zij meer van ons dan ooit -en wij leven mee met alle gebeur tenissen in haar jonge leven. Prinses Beatrix onze hartelijke gelukwenschen! De derde nota inzake Duitschland, die binnenkort door de Fransche re geering zal worden overgelegd, be vat hoofdzakelijk twee punten: Internationaal beheer van de steenkoolmijnen internationale controle van het Ruhrgetoied. Het Fransche plan inzake 't Ruhrge- bied is met opzet binnen zuiver tech nische grenzen gehouden en behandelt niet de kwestie van de afscheiding van het Ruhrgetoied van Duitschland. Het doel der Fransche regeering is een plan aan de hand te doen, dat als con crete basis voor besprekingen over een uitvoerbaar ontwerp kan dienen. Het Fransche plan bevat drie waar borgen tegen een wederopleving van het Duitsche militairisme: 1. politieke garanties, betrekking hebbende op de verhoudingen tusschen het Ruhrgetoied en de centrale Duitsche regeering; 2. economische garanties ter con- tiöle van de Duitsche steenkoolmijnen en staalfabrieken; 3. internationale controle. Men verklaart van gezaghebbende zij de, dait het Fransche plan voor het Ruhrgebied het meest doeltreffend zal zijn, indien dit gebied van de rest van Duitschland afgescheiden blijft. De Fransche ministerraad heeft, onder voorzitterschap van Vincent Auriol, vol ledige overeenstemming bereikt over de politiek t.a.v. Duitschland. Alle partijen zijn blijkbaar bereid Bidault in Moskou binnen zekere grenzen de vrije hand te laten. Zweden rouwt om het droevig verscheiden van Prins Gustaaf Adolf. In vele winkeletalages ziet men het portret van den prins, gedrapeerd met de Zweedsche vlag en bloemen. nen te helpen* is voorgeschreven, dat de handel bij aanvoer van vaste brandstof fen dient te beginnen met aflevering van één eenheid. Op alle mijnbedrijven in Zuid-Lim burg is een bekendmaking opgehangen van den beheerder der Nederlandsche Steenkolenmijnen, waarin hü mededeelt, dat Zondag 2 Februari a.s. gelegenheid zal bestaan voor alle mijnwerkers, om geheel vrijwillig te komen werken in ver band met den kolennood, die op het oogenblik in ons land heerscht. De vier vakorganisaties der mijnwerkers hebben zich in verband hiermede met een op roep tot alle mijnwerkers gericht, waar in zij hen dringend aansporen Zondag a.s. present te zijn en aan het werk te gaan. De Nederlandsche Spoorwegen van hun kant zullen alles in het werk stel len, om, nu het vervoer te water is uit gevallen, de geproduceerde steenkool per trein te transporteeren. Met de kerkelijke autoriteiten is over leg gepleegd en de Bisschop van Roer. mond verleende dispensatie aan de mijn werkers om op dezen Zondag te werken. Naar wij vernemen zullen met in gang van 28 Februari a.s. de con- fectietarieven voor dames- en kin dermantels en mantelcostuums wor den verlaagd. Dit heeft tot gevolg, dat in den winkel een mantel van b.v. f 50.niet meer dan ongeveer f 44. zal mogen kosten. Met ingang van Maandag 3 Februari a.s. zal voorts het in rekening brengen van bont bij verwerking op confectie- aamesmantels voor de geheele binnen- landsche productie zijn verboden. De met bont gegarneerde mantels, die na 3 Februari nog in den handel zijn, mo gen worden uitverkocht. De vakgroep detailhandel in schoenen deelt mede, dat de laatste partij Ameri kaansche schoenen, welke zonder bon kunnen worden verkocht, begin Februari bij de schoen winkeliers aanwe zig zullen zijn. Naar wij vernemen worden er plan- nen uitgewerkt, om in den loop van het voorjaar te 's-Gravenhage voor het -eerst sinds de bevrijding weer een missie voetbalwedstrijd te organiseeren. Het ligt in de bedoeling hiervoor een R.K. Weste lijk Elftal samen te stellen en den be kenden Limburgschen eerste klasser Sit- tardsche Boys als tegenpartij uit te noo- digen. De Amerikaansche senator Van den Berg heeft zich bereid verklaard een spoedig onderzoek naar den gang van zaken bij de Poolsche verkiezingen te willen ondernemen, aangezien, naar hü verklaarde, de Ver. St., de Sov jet-Unie en Engeland reeds bij de overeenkomst van Yalta besloten hadden, dat vrije verkiezingen in Polen de onvermijdelijke prijs waren van de oprichting van een voorloo- pige Poolsche regeering. De senator wenschte deze aangelegen heid op vreedzame wijze aan te pakken, maar gaf toe, dat het een moeilijke taak was om een protest in te dienen zonder de Poolsche bevolking zelf in moeilijk heden te brengen, daar deze los van de regeering moet worden beschouwd. Van den Berg acht het echter noodzakelijk een volledige proef te nemen met de be schuldigingen van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken en de waarheid onder de oogen te zien. ken en slapen, onder de arabesken van zijn fantasie bedelft, dat is het eigenlijk wat wij cultuur noemen en wier wisse lende vormen barok, rococo of desnoods slechts mode heeten. De meest primaire behoefte is de maaltijd, de volle of de magere, het meest alledaagsche is ons dagelijksch brood. Dit feit Is onomstootelijk zoolang wij er zijn of zullen zijn. Maar even on. omstootelijk is het feit, dat geen enkele beschaving, die op dien titel aanspraak mocht maken, met dit bloote feit en zijn rauwen kost genoegen nam. Te allen tijde en op duizenderlei manieren heb ben wij getracht van onzen maaltijd iets meer te maken, in de gerechten zelf en de entourage daaromheen, dan de kale be vrediging van onzen honger, het smeren van de scharnieren en het tellen der ca lorieën, om het eens up to date te zeg gen. Wat de kunst der gerechten zelf be treft: haar esthetica is het kookboek en haar meester is de kok, want, wat een dichter met een ganzeveer doet, dat doet een goede kok met een ganzelever. Wie dit naar waarde wil beseffen, leze de geschriften van Brillat Savarin en den dichter Werumeus Buning. Doch de entourage dat zijn de kaar sen, de kandelaars, de glazen, de scha. len, het kristal, het damast, de bloemen, het tafelzilver en de smettelooze borst van den kellner achter onzen stoel. Maar zü omvat nog meer. Want wat zou het effect van dit alles zijn in een paar denstal? Waaruit dus blijke dat de om geving zelf, het vertrek waarin wij onze culinaire festijnen vieren, met zijn mu ren en zijn ruimte in het genoegen dient te deelen, met spiegels, schilderijen en luchters het geheel verfraaiend en weer kaatsend. En om nu man en paard te noemen: daarom heeft het café-restaurant Brink- mann op de Groote Markt een kunste naar opdracht gegeven, den blinden muur van zijn tuinzaal met een wand schildering te versieren. De jonge schilder Levinus Tollenaar is zoo juist met zÜn opdracht gereed gekomen en den talrijken Haarlemmers die, vroeg of laat, in de tuinzaal hun besprekingen en broederschap met een dinertje zullen bezegelen, verzoeken wij tot hun bestwil en verhooging hun ner vreugde niet alleen naar hun bord, maar ook eens naar dien muur te kij ken. Een pastorale geur van vrucht baarheid en zuidelijke vreugde zal hun tegemoet komen, in kleuren herinne rend aan de bloemen tusschen het ta felzilver. Toen ik de schildering zag, stond er juist een kleine schaal met bloemen op het marmerblad voor den muur en ik kreeg den indruk of de schilder daar zijn penseelen in ge doopt had en zijn kleuren gevonden. Als motief voor deze eetzaal koos hij een landelijk tafereel uit zoeler streken, de rustpauze tijdens een wijnoogst, vrou wen en mannen onder een boom, boven op een heuvel, hun brood etend, hun wijn drinkend en met de kinderen spe lend. Halverwege den heuvel, in den rechterhoek yan het schilderij, komt een meisje naar boven met een groote mand druiven op het hoofd. In den hoek ligt een slapend kind, dat de neerdalende lijn van den heuvel, die zoo sterk ge voeld wordt in de liggende vrouw midden op den voorgrond, weer doet opveeren. Het wicht doet daar dus meer dan sla pen alleen, het geeft bovendien de com positie een tegenwicht. Die compositie, altijd bij een muurschildering van dwin. gender belang dan in een schilderij, had hier de taak op een natuurlijke wijze veertien bü'na levensgroote figuren onder den boog van een langwerpige nis te schikken, zonder een opzettelijkheid die hinderlijk zou worden. Deze taak heeft de schilder op een gelukkige wijze in zijn tafereel verborgen, zoodat dit alles er meer uit voort schijnt te vloeien, dan dat het een vooropgestelde bedoeling was, die alles aan zich ondergeschikt maakt. Het werk, in Keim-verf geschilderd, dat een fresco-achtig effect geeft, is geen dogmatische, maar niettemin een echte muurschildering, vlak maar niet plat, fleurig en toch gebonden. Dat de tuinzaal van dit restaurant aan den tuin van Epicurus doet denken, is voortaan niet slechts het culinaire werk van den kok en de spijskaart, maar evenzeer een blijvende verdienste van den schilder, die deze hoofsche entourage volledig maakte. H. L. PRENEN. De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet ingediend, betreffende de verhooging van accijns op het gedistilleerd, van de belas ting op houtgeest en de herziening van het tarief van invoerrechten. Voorgesteld wordt den accijns op gedistilleerd te verhoogen van f 275 tot f 320 per hectoliter, herleid tot sterkte van 50 Na 1 Januari is méér gedistilleerd in den vrijen handel gebracht om zwarten han del tegen te gaan. Het binneniandsch verbruik zal hierdoor toenemen tot ongeveer het peil van 1939. Toen werd 138.000 hectoliter a 50 gebruikt. De opbrengst uit de gestelde verhoo ging kan worden begroot op f 6.2 mil- lioen. Om de prijsverhouding tusschen gedistilleerd en bier met elkaar in over eenstemming te brengen verwacht men, dat de accijns op bier eerlang verlaagd zal worden. (Van onzen economischer! medewerker) Verscheidene lezers hebben ons hun instemming betuigd met het artikel „Indië economisch bezien" in ons blad van 24 Januari j.L Eenige hebben echter als hun meening te kennen ge geven, dat een herstel van de economi sche betrekkingen met Ned.-Indië in het gunstigste geval neerkomt op dividenden voor enkelen, maar dat de arbeidende massa van ons volk nooit profijt heeft getrokken of zal trekken van den Indi- schen bodemrijkdom. „Waarom zullen wij ons er dus druk over maken," schrijft een onzer lezers. Wij willen naar aanleiding van deze brieven in dit artikel uiteenzetten, waarom samenwerking met Indië op economisch gebied van groot belang is voor ons geheele volk en niet alleen voor een kleine groep aandeelhouders. In de laatste jaren voor den oorlog was de waarde van den Nederlandschen invoer uit Ned.-Indië ongeveer f 100 millioen. Deze import bestond voorna melijk uit producten als tabak, rubber, oopra, oliën, thee, ertsen enz. Een groot deel daarvan was bestemd, voor Ne- derlandsch gebruik en werd hier ver werkt. Van de noeveelheid, welke voor doorvoer naar andere landen was be stemd, werd over het algemeen even eens de laatste bewerking hier toege past. Als voorbeeld noemen wij tabak, waarvan een aanzienlijke hoeveelheid in Nederland werd verwerkt tot sigaren, die dan werden uitgevoerd. Een en ander beteekende dus, dat de Nederlandsche - scheepvaart belangrijke lijnen kon onderhouden op Ned.-Indië. Deze Jjnen genoten in de wereld een uitstekenden naam, zoodat vele buiten landers er gebruik van maakten, zoowel voor personen- als voor goederenver voer; zeer reëele inkomsten voor Ne derland dus. Voor die schepen werd in Nederland proviand gekocht; zü werden in Nederland gebouwd en gerepareerd. Maar ook de binnenvaart en het transportbedrijf profiteerden van deze verschepingen er verder talrijke indus- trieele bedrijven. Onze uitvoer naar Indië had even eens een waarde van rond 100 millioen per jaar. Van de artikelen, welke hun weg naar Indië vonden op Neder landsche schepen maakten manufac turen een belangrijk deel uit. De ons, van foto's en hooren zeggen, zoo be kende „katoentjes'' waren voor een groot deel Nederlandsch fabrikaat. Verder kwamen groote posten vaar tuigen, vliegtuigen, werktuigen, ijzer, staal, chemische producten, papier, enz. voor. In de lijst van uit Nederland naar Indië uitgevoerde artikelen ontbrak vrijwel geen enkele bedrijfstak, zoodat men gerust kan zeggen, dat overal op de een of andere manier werd gewerkt voor Indië. In de rij van onze handelspartners nam Ned.-Indië, wat betreft onzen uit voer. de derde plaats in en vow onzen invoer de vijfde plaats, 't Verlies van de zen belangrijken partner zou op de werk gelegenheid hier te lande op den duur een funesten invloed uitoefenen, temeer, omdat wij uit Indië zooveel grondstof fen importeerden. Andere landen kun nen ons die niet leveren en zij wenschen. dit ook niet, omdat het voordeeliger voor een land is, afgewerkte producten te verkoopen. Al zouden wij voor onzen fxport blijvend andere afnemers kunnen vinden, dan zouden wij voor de leve ring van dergelijke grondstoffen als Ne derland uit Indië ontving, in een reeks van jaren geen enkel land bereid vin den de plaats van Indië in te nemen. Wat zou het gevolg zijn voor Onze nationale economie? Dat zoodra de goederenhonger hier in Nederland en in het buitenland is gestild in ons land, in vergelijking met vóór den oorlog, be langrijk minder werk te verrichten is. Dat onze industrie een op peil gebracht productie-apparaat bezit, maar dat zij voor haar producten geen groot genoeg afzetgebied heeft. Dat dan de kans op werkloosheid in ons kleine dichtbevolk te land sterk wordt vergroot, hetgeen niet zou nalaten ook de omzetten van den middenstand nadeelig te beïnvloe den. Vertoef niet het grootste deel van uw leven in de huizen van ande ren. Een bezoek moet altijd 'n bezoek blijven en geen bezoeking worden. j De Tweede Kamer heeft in het Voorloopig Verslag van de „Nood- regeling Ouderdomsvoorziening" haar waardeering uitgesproken, dat de regeering op korten termijn in den nood van ouden van dagen wil voor zien, maar vele leden hadden er gaarne de invaliden, de weduwen en weezen bij betrokken. Overigens liepen de meeningen over den te volgen weg nogal uiteen. Zeer vele ieden meenden, dat de voorgestelde regeling Staatsarmenzorg beteekende. Zij schept voor de ouden van dagen geen recht, dat op grond van arbeids prestatie in premiebetaling bestaat, on geacht de financieele omstandigheden; alleen met dó behoefte wordt rekening gehouden. Een bezwaar achten zy het, dat de verzekeringsgedachte vrijwel ge heel ontbreekt. Vele leden wezen daar om op de regeling, die de Stichting van den Arbeid had voorgesteld, waarbij de verzekeringswetgeving werd gehand haafd en waarin ook (je invaliden, we duwen en weezen betrokken waren. Tegen deze bezwaren merkten andere leden op, dat dit een tijdelijke rege ling is om te voorzien in een al jaren vóór den oorlog bestaanden nood; tot de verzekeringsgedachte kan men terug- keeren, wanneer de definitieve rege ling tot stand komt. Instemming van zeer veel leden had het, dat de vereveningsheffing en de omzetbelasting de bronnen zullen zijn, waaruit de kosten van deze nood rege ling moeten worden bestreden. Ver scheidene leden hadden echter bezwaar tegen het inschakelen van de omzetbe lasting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1