STAD EN OMGEVING Stad en streek op de korrel Zwitserland thuis - Het lammeke in de sneeuw - Bellenpoetsende verkenners. TIM TUIMEL KNAPT HET OP Poging tot doodslag met een baksteen W. J. WIERS VOOR HET TRIBUNAAL r Wij luisteren naar Vijf jaar geëischt Werkzaam bij het Gilde Kunst en Theater Minstens vier interlands in seizoen 1947/48 AGENDA- DONDERDAG 30 JANUARI 1947 I ILLEGAAL DRUKKER VOOR B!JZ. GERECHTSHOF K.A.B. kring Centrum Architect B. Blaauw overleden H.O.V. Lezing over Griekenland Kwart eeuw in dienst Burgerlijke Stand Noorsche belangstelling voor K.R.O. uitzending Het Orchesitre Colonne in Haarlem Bonkaarten en schoenen bonnen Inlichtingen verzocht Nieuws van de sportclubs VELSEN-NOORD P. van Meurs gaat heen Tennisclub „Velsarbeek" Drie jaar voor radiodief V00RL00PIGE MEEVALLER Dagvaading niet in orde Gemeentezaken iliiiif Eén ei per week ZANDVOORT De gemeentebedrijven in 1947 Verjaardag Prinses Beatrix V.V.V.-nieuws BENNEBROEK Vergadering Kath. Actie HILLEGOM Een vergissing R.K. Damclub „Hillegom" L1SSE Het monument voor de gesneuvelden IN- EN UITVOER VAN INDIË VLIEGERS GEDECOREERD Hooge onderscheiding voor Poolschen vice-maarschalk GOED PRIJSHOUDEND CHELSEA IS UITGEBEKERD Carver bondstrainer Goede tijden in Hamar V I De Haariemsche typograaf A. E., die in bezettingstijd verschillende onder- grondsche bladen drukke, moest thans voor het B: zonder Gerechtshof verschij nen omdat hij in Maart 1943 aan één of meer leden van de politieke recherche van de politie te Haarlem medegedeeld zou hebben dat zekere P. deviezen smok kelde. Verdachte ontkende ten stelligste. Rechercheur J. B., die als getuige ge il--rd werd, verklaarde dat verd. uit vrijen wil naar den S.D. kwam met in lichtingen over de vermeende deviezen- smokkelarij. Op de avondjes, die ten huize van E.'s hospita gegeven werden, kwam, naast andere verdachte figuren, ook ze kere Paul Sieck van het „Devisen- sch u tzkomrn anido" De procureur-fiscaal wees op de won derlijke tegenstelling van het onder- grondsohe werk van beklaagde en het aanbrengen van P. Hij eischte 1 jaar met aftrek. Uitspraak 11 Februari. De Kath. Arbeidersbeweging kring Centrum houdt haar jaarvergadering Vrijdag as 7.45 uur in gebouw St. Jo- sephsgezellen I, Prinsen Bolwerk 1 Dien avond u> er bestuursverkiezing Het fun- geerende bestuur treedt geheel af. Voor zitter tweede voorzitter en secretaris stellen zich herkiesbaar. Rector C. M Broers zal een rede houden over „Het Communisme". De heer en mevr. Kruij- ver zu'len als „Thomasvaer en Pieter- nel" in hun samenspraak oa. het wel en wee van de arbeidersbeweging onder de loupe nemen. Op 62-jarigen leeftijd is alhier over leden architect B. M. A. C. J. Blaauw. Zijn belangrijkste werk, de herbouw van het in 1929 verbrande Leidsche Stadhuis, vormde een moeilijke opdracht, aange- gezien de resten van het oude gebouw, die voor het vuur gespaard waren. In t ontwerp moesten passen. Architect Blaauw werkte van 1932 aan dit project, dat in 1941 gereed kwam. Dinsdag 4 Februari zal met de H.O.V. optreden de jonge Fransche violiste Janine Andrade. Op dit vijfde concert van de serie A zal zij een tweetal werken ten gehoore brengen en wel Bach's vioolconcert in E gr. terts, dat voorafge gaan zal worden door de 2e Suite in b kl. terts van denzelfden componist. Ma rras Ruysink zal hierin de fluitsolo ver tolken. Voor de leden van de Ned. Natuurhisto rische Vereeniging afd. Haarlem hield Woensdagavond mej. dr. A. Roes een le zing over Griekenland, zooals zij dit vóór den oorlog leerde kennen, toen zij deel nam aan archeologische opgravingen. De eerste indruk, dien men van dit land krijgt, is die van zon. warmte en klare atmosfeer. Door de groote droogte Is wa ter zeer belangrijk. Reeds eeuwen lang putten de vrouwen het water uit de bron nen. waarvan de randen de insnijdingen vertoonen, uitgesleten door de touwen. Dat Griekenland zoo arm aan bosch is. vindt zijn oorzaak in het feit, dat het struikgewas wordt gebruikt als brandstof voornamelijk voor de pottenbakkerij en ook door het groote aantal gelten, dat alles kaal vreet. Het spinnen wordt er veel gedaan, nog steeds op een eenvoudige manier zonder spinnewiel; bij de opgravingen worden steeds spinschijfjes (die de spoel ver zwaren) gevonden. Ook heel mooi weef werk wordt gemaakt. Aardig was ook de foto, die toonde hoe de wijn nog in leeren zakken (geitenhuiden) wordt geborgen. Na nog eenige typen van zeilschepen te hebben besproken, noemde mej. Roes na de pauze nog enkele planten mee- rendeels niet inheemsche o.a. agave, eucalyptls, olijf, den Johannesboom met zijn langwerpige bruine vruchten, lau rierboom en de cypres, die men veelal bij kerkhoven aantreft. Zij besloot de reeks prachtige lichtbeelden met aardige opnamen van ezelsveulens, jonge paarden, geiten en schapen. Zaterdag 1 Februari zal de heer J- Denijs den dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij den me- taalhandel M. Paardebek. De jubilaris, die staat aangescnreven als een accu raat en eerlijk man, geniet grot te achting van directie, personeel en cliën ten. Receptie is Zaterdag van 10 tot 12 uur een kantore der firma, Harmen- jansweg 67. Geboren: E. M. v. d. VossenKammel z; H. W, SteenbergenTimmerman z; C. ZwartsBakker z; I. ZwartepoorteKarst z- C. GalamaNeeven z; G. N. J. Schuit —Nobel z: A. stephanusRabels z; J. A. H. M G. Hinv. Baar z; J. C. M. Veidt Cloddijn z; C R. VrooderBluekens d: L. I. ZuurendonkMeijer d: J. M. LipsMul ler d: J- v. RoodenLijnzaad d; M. T. v. OostveenSiewertsen d; B. SpruijtVe- ringa d: J. JansenWindig d. Ondertrouwd 29 Jan.: A. J. Spoor en A. Slagmolen: W. L. H. Kok en M. F. J. Hoek stra; P. Meljers en Z. Sprei; C. Koster en J. J. Landwehr; G. v. Njjkerk en C. E. M. Eekhof; H. G. Galjaard en C M. v. d. Vaart; J. A. v. d Berg en A. J. v. d. Post; H. v. Kleef en J. W. H. Jore; G. S. v. Deur- sen en M. C. Lidthart; W. Lubberlnk en H. E. Sinnecker; H. Westra en J. Veenstra; A. F. Holtmann en M. M. Zonneveld; C. v. Laar en E. W. v. slnderen; J. Bogaart en A. J. Burghardt; M. J. Wesseling en C Glas; P Tichelaar en W. M v. d. Zeep; A. J. Schotman en L. J. Wijnberg; J. Ha melink en A. E. Steffens; J. C. v. Roon en D. T. Bakker; J. Baan en D. Wijnberg; W. Jacobs en C. J. Bouman; C. Bouwens en W. M. Hllberts; M. A. Valkenburg en J H. A. Fennis; G. J. M. v. Hooydonk en O. A Heuser; F. v. Waart en H. J. Bos; H. Volker en E. Trljtel; W. J. v Nes en J. C. Geldorp; H. Bosma en M. L. v. HUlo; H J Velu en A. H. v Dusseldorp; B. M. Vis ser en G. G. Humme Gehuwd 29 Jan.: J. P. Kroon en J. E- v Scbie; H. J. Bakker en J. M. Tons; W. Bijl en W. A. G. Schouw; G. Twlgt en P. Hack; G. W v. Driest en C. J. v. Woudenberg; N J. Hendriks en J. C. Jansen; J. Groen- nlk en B. Zabükovec; M. C. Wildschut en F G. v. d Watering; J. C. HvHJsmans en B. Meiboom: W. B. Kuljkhoven en E. P. J. v Buel; W. Tolboom en A. Snel; A. P. Smits en J. I. Bisschop; J. A. Janssen en C Diks: H. Warmerdam en C. M. J. Eich- horn; W. A. Verhoef en M. E. V. Gros kamp; M. J. v. Kipshagen en J. J. v. d. Niet; P. v. d. Wal en C. Portegles; J. Schoonderbeek en J. Selhorst; J. d. Mare en J. Kensen; J. Strijbis en A. J. H. Horst; G J. H. Slikker en M. C. v. Gelder: A. Paap en G. v Schalk: A. H v. d. MeU de Bie en W P. Kroon. Overleden; J. W Lassing, 72 J; J. H. Bruljn—Hintelaar. 83 J; K. Klein. 79 j; J. R. OphemLamboo, 65 A. W. Brummer, 93 j; A. steenhulsLeugs, 77 J. De Noorsche pers wijdt een artikel aan het feit, dat de K.R.O. 4 Februari, 12.03 12.30 uur een uitzending geeft van Noor sche klavierwerken, gespeeld door de 'Haariemsche pianiste, mevrouw Dineke de NobelKnegtmans. Het programma bevat werken van vooraanstaande Noor. sche componisten, alles in een eerste uitvoering voor Nederland. Mevrouw de Nobel—Knegtmans maak te als lid van het Nederlandsch Centrum voor Internationaal Intellectueel Contact een reis door Noorwegen in September j.l. en maakte in Oslo studie van de mo. deme Noorsche piano-muziek. Terwijl het Residentieorkest in Parijs optreedt, zal het Orchestre Colonne een aantal concerten in Nederland geven, waaronder ook een te Haarlem. Onder leiding van den dirigent Giardino, die dit jaar den Prix de Disque behaalde, zal het Fransche orkest 7 Febr. a.s. In onze stad het ledenconcert (serie B) van de HO.V. verzorgen. Solistische medewerking verleent Anneke Winkel, piano, die op veelvuldig verzoek een reprise zal geven van het pianoconcert voor de linkerhand van Ravel. Het programma vermeldt verder een sym- phonie van Chausson. Don Juan van Richard Strausz en La Valse van Ravel Morgen, Vrijdag, bonkaarten afhalen voor de letter N, de letters X, Y en Z kunnen schoenenbonnen afhalen. Te Heemstede van 912.30 Wet t/m Wor en van 24 Wov t/m Z bonkaarten, evenals te Overveen (Domi) voor de letters T t/m Z. Voor Santpoort de letters R t/m V. Inlichtingen worden verzocht omtrent de gedragingen gedurende de bezetting van ons land van Mozes Brandon Bravo, geboren 23 November 1906, van beroep kleermaker, zich ook noemende Marchie, Italiaan van geboorte, of Man- rico Bandagiati, eveneens Italiaan van geboerte. Hij heeft tot medio 1942 ge woond aan de Thorbeckestraat 42 te Leiden, nadien tot begin 1944 te Haar lem, Theemsplein 50, daarna in Dalen (Drente) Noordwijk 13. Genoemde Brandon Bravo heeft van April tot aan decapitulatie van Duitschland in Mei 1945, als Jood op verschillende plaatsen In Nederland gewerkt voor de Duitsche Sicherheitspolizei te Den Haag, onder nummer V 92. waardoor een aantal Ne derlanders het slachtoffer werden van den S. D. Inlichtingen te verstrekken aan het hoofdbureau van de PJt.A., Fonteinlaan 3 te Haarlem, tel. 21481 of 19390- De einduitslag van de door T. O. P. georganiseerde voorwedstrijden, 2e kl„ drie banden, luidt: 1. J. Groenendijk IC p., 2. H. v. d. Broek 9 p., H. Broksma 7 p, 4. J. Kcbus 6 p., 5. J. Perel 2 p„ 6. W. Maas Gistermorgen heeft Prins Bemhard op het paleis Soestdijk onderscheidingen uitge reikt aan Engelsche, Poolsche en Neder, landsche vliegers, die zich bil de bevrij ding van ons land heldhaftig hebben geweerd. Be Prins reikt den Poolschen vice-luchtmaarschalk M. Izycki, comman dant van de Poolsche Luchtstrijdkrachten in het Vereenigd Koninkrijk, de onder scheiding groot-officier in de Orde van Oranje Nassau uit. Na 30-jarigen dienst als ambtenaar ter secretarie, afd. bevolking en burgerlijken stand, zal de adjunct-commies P. van Meurs, 1 Februari zijn functie neerleg gen. Vrijdag zullen superieuren en colle ga's officieel afscheid van hem nemen.. Voor het aanvaarden van zijn ambte lijken loopbaan heeft de heer Van Meurs als beroepsmilitair het vaderland gediend tij de Kon. Ned. Marine. Bij de onlangs gehouden vergadering Is het bestuur als volgt samengesteld: voor zitter A. J. Splunter; secertaris P. H. J. de Weerdt; penningmeesteresse mej. M. Kwak. Voorts is J. G. van der Lans com missaris voor materiaal en P. J. Duinker. voorzitter van de technische commissie. Tot leden van de laatstgenoemde com missie werden gekozen T. de Weerd en H. Koningstem. Tot leden van de kascom- missie: G. Burger en Joh de Jager. De 22-jarige stoffeerder A. de G. uit Haarlem bezocht 25 Mei 1946 zekeren H. H., aldaar. De G. en H. hadden al eenige malen samen zaken gedaan en H. had van De G. nog ruim f 100 te vorde ren, welke hij beloofd had dien dag te zullen betalen. De G. had echter ook nu weer geen geld bij zich, maar zei, dat hij een vriend verwachtte, die kousen zou meebrengen welke als betaling zouden kunnen dienen. In afwachting van dezen vriend ging H. naar de keuken, waar hij eenig werk te doen had. Zijn vrouw was niet thuis, hetgeen De G. bekend was, daar hij haar op straat had ontmoet. Terwijl H. zijn oven aanstak, kreeg hij een tik op zijn hoofd. Toen hij opkeek, zag hij alleen De G. in de keuken. Hij voelde zich na den slag niet heelemaal lekker m ging op de trap zitten om te bekomen. Daar bracht De G. hem tot driemaal toe een slag toe met een bak steen. H. kreeg hierdoor bloedende won den aan hoofd, neus en kin. Deze zaak werd heden voor het Ge rechtshof te Amsterdam behandeld. 26 September 1946 was te Haarlem 4 jaar tegen De G. geëischt wegens po ging tot doodslag. De G. gaf echter een andere lezing van het geval. Hjj beweerde, dat hij inmid dels den vriend van de kousen, dien hij De jongeman G. X., die twee weken ge leden voor de Haariemsche rechtbank heeft terechtgestaan wegens diefstal van drie radiotoestellen, werd hedenmorgen conform den eisch tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld. X. heeft zich to taal aan meer dan honderd inbraken schuldig gemaakt, gepleegd In vele steden van het land In September van het vorig jaar heeft de Arnhemsche recht bank hem 5 jaar gevangenisstraf opge legd, doch hij had kans gezien te ont vluchten. W. J. Wiers te Heemstede, eertijds assistent van Primo, chef van het Gilde Kunst en Theater, onderafdeeling van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft hedenmorgen voor de Derde Kamer van het Haariemsche Tri bunaal terecht gestaan, omdat hij hoe wel reeds op 19 Nov. j.l. op vrije voeten gesteld in verzet kwam tegen een hem opgelegdle boete van f 1000. Met woord en geschrift hij was onder meer mede werker aan het N.S.B. cultuurblad „De Waag" en tooneelcriticus van de „Haar iemsche Courant" had W. als zake lijk leider van Theater en Dans de aan sluiting van artisten tot de Kultuurkamer gepropageerd. Ter zitting verdedigde be schuldigde zich met de opmerking, dat er voor de kunstenaars geen andere uit weg bestond. Wij waren bezet, dus moesten wij voor uit zien. Bovendien was de Kultuurkamer geen verboden organisatie, aldus W„ die met kiem en zelfs met welsprekendheid de beschuldiging van zich afwierp, als zou hij bewust en in strijd met de be langen van het Nederlandsche volk ge handeld hebben. Naar zijn beste weten heeft hij in overleg met Primo de kunstenaars willen behoeden voor repre sailles bij een mogelijke Duitsche over winning. Verdachte moest toegeven, dat de Kultuurkamer „fout" was, maar dit kwam door de verkeerde leiding. Als bewijzen voor zijn goede Neder landsche gezindheid voerde W. aan, dat hij geweigerd heft op de verjaardagen van Mussert van zijn kantoor te vlaggen. Bovendien wenschte hij op zijn bureau geen foto's van Hitier, Mussert en an dere „grootheden". Ook heeft hij de illegale pers gesteund en den Arbeits- einsatz gesaboteerd. Uitvoerig werd gediscuteerd over het door verd. samengestelde verweerschrift. De verdediger toetste deze zaak op het Tribunaalbesluit. Uitspraak 13 Februari. slechts als Johnny kende, had binnen gelaten en dat deze langs hem heen was geloopen naar de keuken en daar H. een klap met een steen op het hoofd had gegeven. De proc.-generaal oor deelde dit verhaal nogal fantastisch en meende, dat mede door de getuigenver klaringen de toedracht van deze schande lijke misdaad volkomen duidelijk was. Hij eischte een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek. De verdediger pleitte een milde straf. Uitspraak 13 Februari. De 44-jarige P. T. T.-bestoller, J. W. Poelgeest uit Haarlem, die verleden jaar verscheidene brieven, gericht aan Henri de G leve, van hun geldelijken inhoud ontdeed en op die manier een spaar potje van ongeveer f 600 wist te kwee ken, had vanmorgen, toen hij voor de rechtbank zijn vnnnis moest aanhooren, een meevallertje. De Officier van Justi tie had verzuimd het woordje „opzet telijk" ifi de dagvaarding te vermelden, waardoor verdachte op juridische gron den in vrijheid gesteld werd. Of hij van deze vrijheid nog lang kan genieten, is te betwijfelen, omdat men druk bezig is een nieuwe dagvaar ding op te stellen. Woensdag 5 Februari, des middags 2 uur komt de raad van de gemeente Haarlem in de Statenzaal voor 'n open bare vergadering byeen. Op de agenda staat o.a. vermeldt: aankoop van grond voor doortrekking van de Delftlaan en grond nabij den Vergierdeweg. B. en W. stellen den raad verder voor tot tijdelijk leeraar in de Staathuis houdkunde aan de H.BS.-a met vijfja rige cursus te benoemen; mr. F. Vorst man. Het Spaame-theater komt Vrijdag uit met een bijzondere film, n.l. „Het mysterie van de onderwereld". De R.K. Gem. Tooneelgroep „Ludamus" zal Maandag 3 en Dinsdag 4 Februari, des avonds 8 uur, in den Stadsschouw burg een opvoering geven van „Inter mezzo", een tooneelspel in drie bedrijven ran C. J. Pieters. De Haariemsche politie heeft gisteren de 24-jarige W. C. G. gearresteerd. In een hotel te Bloemendaal, waar zij werk zaam was, had zij tafelzilver gestolen. Er staat geen collaborateur terecht of hij beroept zich op zijn „sabotage" en zijn „illegaal" werk. Ook de Wehrmachts- aannemer G. W. P. uit Haarlemmerliede, die Woensdagmiddag voor het Bijzonder Hof te Amsterdam in het verdachten bankje stond, had er heele verhalen over. Overigens had verdachte al collaboreeren- de toch de ronde som van 3 millloen gulden verdiend. Enkele malen was ver dachte wegens het afleveren van slordig bouwwerk door de Duitschers uitgesloten, maar hij werd toch steeds weer door de Wehrmachtsbezirkverwaltung ln Haar lem opgeroepen, aan welken oproep verdachte steeds getrouw gehoor gaf De procureur-fiscaal, mr. Bakhoven, wilde rekening houden met het feit, dat verdachte vele onderduikers in dienst had genomen en eischte een gevangenis straf van jaar met ontzetting uit de diverse rechten en uit het recht om een leidende functie in het bouwbedrijf uit te oefenen voor den tijd van 10 jaar. Uit spraak 12 Februari. De dagen, dat men kan genieten van het Zwitsersche. door sneeuw be dekte berglandschap zijn voor 'n ge woon sterveling nog niet aangebroken. Maar vóór den oorlog deed de spreuk „kent uw eigen land" opgeld en wij wer den daaraan herinnerd, toen we in de dagen na den eersten sneeuwval een avondwandeling naar het Bloemendaal- sche Kopje maakten. De maan stond aan den hemel en wierp grillige schaduwen op het wijde, witte dal, dat voor ons lag. De weinige overgebleven denneboomen, waarvan de takken zwaar gebogen waren van den bianken last. leken verdwaalde reuzen op weg naar de altijd ruischende zee. In de verte kwam een dikke, grauwe sneeuwwolk opzetten en toen de maan voor een andere belichting zorgde, zagen we de Zwitsersche bergen. Wij hebben een heerlijk gevoel gehad, toen wij na onze avondwandeling huis waarts keerden. Misschien is het niet poëtisch, maar in ieder geval zeer reëel. We vertoefden nog met onze fantasie in Zwitserland, behoefden niet ln een ho telkamer te slapen, doch zochten ons eigen veeren bed op Realiseert U zich wat dat beteekent? Den volgenden dag. toen de zon de contrasten van licht en schaduw frls. scher en grooter maakte, was het feest voor het oog nog intenser. Wij daalden den Hoogenduinendaalschen weg af en zagen in de diepte de speelgoedvllla's liggen met de vlakke, witte daken en de zwarte, loodrecht-omhoog-stijgende rook Dluimen uit de schoorsteenen en wij oe. treurden net, dat we geheel alleen van dit prachtige schouwspel genoten. In den middag kwamen de sportieve skieërs hun kunnen toonen. En de jon gens en meisjes met de sleeën, wie kon het hun kwalijk nemen, dat zij de koude vergaten. Ook de koude in zoovele huis gezinnen waar menschen wonen, die niet naar buiter. kunnen. De sneeuw is niet gewild door de vogels. Dierenvrienden zorgen er voor, dat het hippende volkje op een sneeuwvrij-gemaakt plekje wat te eten krijgt. Maar wat te zeggen van de die- renvriendin die met een verrekijker van haar huls uit de schapen in de witte weide zag loopen en onverwijld een dierenbeschermer opbelde. „Me neer," zoo moet ze gesproken hebben, „is het niet een schande, dat die arme schaapkens onder deze omstandigheden zonder jasje rondloopen? Waartoe dient dat,- daar er toch iets te eten is?" En de dierenvriend heeft geantwoord: „Gij zoudt willen, mevrouw, dat gij een jas had, gelijk deze dieren. Laat ze rustig in de sneeuw zoeken naar wat er onder zit en denk niet. dat de schapen dit niet klaar spelen." Wij hadden kunnen antwoorden; „Hebt gij dan nooit van Bethlehem gehoord, toen het daar vol gens het versje hagelde, sneeuwde en zoo koud was?" Wij zetten elk jaar onze lammekens condom den stal, waarin het Kindje rust en wij hebben medelijden met dat wichtje en de herders, maar niet met de schapen. Als het -ieel erg koud is, valt het niet mee, om de bel te poetsen en is het onmogelijk het straatje schoon te ma ken, tenzij het gaat om het wegvegen van sneeuw, wat ieder rechtgeaard bur ger niet vergeet. Maar na de vorstpe riode vraagt alles een dubbele beurt en om u en zichzelf te helpen, heeft de St. Tarcisiusgroep van de Haariemsche verkenners een prachtig plan uitgedacht. Zij willen graag naar de Jamboree, die in Augustus 1947 in Frankrijk gehou den wordt. Daarom zullen zij wekelijks uittrekken met water en bezem, poets- goed en poetsdoeken, om alle stoepen en bellen helder te doen blinken. Zij hebben een minimumtarief vastgesteld: 10 cent voor een bel en 5 cent voor een stoep en zij zijn van plan iedere week even trouw te komen als het busje van St. Vincentius. Zij willen allemaal naar de Jamboree, de jongens. En wat ze gelijk hebben! Een andere groep uit de Elisabeth- en Barbaraparochie ver zamelt leege flesschen en komt aan de huizen heel beleefd vragen naar deze, dikwijls bestofte dingen, die toch maar voor niets in den kelder liggen. De flesschen verkoopen zij dan aan firma's, die ze zeer goed kunnen gebruiken, aoodat zij op die manier een aardig sommetje bijeen krijgen voor de groote padvindersbijeenkomst. Jongens, ik zou ook graag mee wil len, maar het huishouden ls zoo duur door al mijn bellenpoetsende verken ners. Tk ben van plan om niet meer te rooken. want dat spaart geld uit en het brengt geld op. Jammer, dat ik dus niet mee kan gaan.Ik steek een lekkere pijp op! 25. Tim maakt" van de gelegenheid gebruik om er tus sen uit te glippen. Hij zou eens even tjes kijken, waar die leiding naar toe liep. Aan de draai richting van de pomp had hij kunnen be cordelen in welke richting hij het moest zoeken en vol goede moed kroop hij door de nauwe gangen, de buis ach terna. „Tjonge", dacht Tim, „die boeven-beweging heeft het goed voor elkaar. Als je de boel zo bekijkt, waren ze van plan om hun praktijken nog een flink poosje op de. zelfde voet voort te zetten." En ja hoor, daar was schijnbaar het einde van de leiding. In ieder geval liep de nauwe gang uit in een kamertje, waarin zich weer een ladder en een luik bevonden. De leiding verdween echter weer in één der muren. Doch daar er op de buis een flinke afsluitkraan gemonteerd was, kon Tim wel aannemen dat de oplossingwat betreft at bestemming van de benzine, nabij was. In tegenstelling tot zekere geruchten als zou de aanvoer van eieren het moge lijk maken dat per veertien dagen per persoon drie eieren beschikbaar worden gesteld, verneemt het A. N. P. van be voegde zijde, dat hiervan nog geen sprake is. Het streven van het departement van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning zal erop gericht zijn, om zoo moge lijk, zulks aan de hand van de beschik bare hoeveelheden, één ei per week per persoon te distribueeren. Uit de ter inzage gelegde begrooting voor het gasbedrijf blijkt, dat in 1946 werr" verkocht rond één millioen M3 gas en dat men in 1947 rekent op verhooging van de gasrantsoenen, waardoor 1.250.000 M3 gas zal worden verkocht. (Op brengst rond ƒ160.000). Het gas levert de gemeente Haarlem. Ingekocht zal worden 1.388.000 M3 gas voor 95.000 en men verwacht een gasverlies (lekkages en breuk van bulzen) van 10 pet. Ge raamd wordt een winst van 1066.57. Aan de gemeente wordt voorts uitge keerd 6000 voor het bezit van buizen en 1500 voor bijdrage in de algemeene bestuurskosten. Beide laatste bedragen moet ook het waterleidingbedrijf betalen. In het pompstation te Bentveld zullen worden opgepompt 280.000 M3 water en na verlies van 10 pet. door breuk en lek kages 250.000 M3 verkocht voor rond 55.000. Geraamde winst 3700. Het douche-badbedrijf rekent op 31.600 baden en raamt een verlies van bijna f2000. De vereeniging tot viering van Natio nale feestdagen geeft ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix op Zaterdag 1 Febr. om half twee en om 4 uur kinder-variété-voorstellingen. Na het groote succes van Charlotte Kohier met Oompje's Droom, besluit de V.V.V. de serie wintervoorstellingen 7 Febr a.s. Cor Ruljs en zijn gezelschap zullen dan opvoeren „Per Luchtpost". Woensdagavond werq de tweede verga dering van de Kath. Actie in het R. K. Vereenigingsgebouw gehouden. Na een openingswoord van pastoor Janssen Schmidt, hield de heer J. Bakker uit Den Haag een rede over „Keerpunten in de geschiedenis". Hij wees daarbij in het cij- zonder op de groote gevaren die door het oommunisme los. dreigen te breken en welke alleen bezworen kunnen worden door snelle en radicale opheffing van alle sociale misstanden. Het R. K. Knapenkoor onder leiding van Broeder Hubertus luisterde den avond met eenige toepasselijke gezangen op. De stortvloed van tooneeluitvoeringen ln onze gemeente is oorzaak van de ver melding, dat „Menschen en Maskers' Zondagavond een opvoering zou geven van het tooneelspel ,,'t Lammeke". Het is echter de R. K. tooneelvereeniging ,,Ami- citia" uit de Zilk, eerste prijswlnnares van het tooneelconcours dat hier gehouden is, die Zondagavond met dit beestje gaat spelen. In een spannenden competitiewed strijd vorige week gespeeld, wist „Hille gom" van het ongeslagen „Beverwijk" te winnen. Eveneens wist „Hillegom" te winnen van „Het Noorden"; hiervan werd de uitslag 614 in het voordeel van „Hil legom". Onderlinge competitie; J. J. v. d. I*oo— Th. Seijsener 20, J. v. Biezen—L. v. d. Reep 20 Kort voor de komst van burgemeester Lambooy is het wrakke houten en „pa pieren" model voor een monument ter nagedachtenis van de gesneuvelden uit Lisse opgeruimd en vervangen door een forsch houten kruis. Onmiddellijk voor het begin der installatieplechtigheid heeft de nieuwe burgemeester, verge zeld van zijn echtgenoote en de beide wethouders, een krans gelegd op 't ver hoogde terras, waarin het kruis is ge plant. Op de door architect Leen Tol Jr in gediende plannen voor een definitief monument het afgebroken voonoo- pige gedenkteeken was er het model van heeft de commissie voor oorlogs monumenten nog altijd geen beslissen de goed- of afkeuring gegeven. Inmid dels is men te Lisse toch maar aan het werk gegaan. Hedenavond wordt in de Hobako de film „De slag om Arnhem" vertiend waarvan de netto-opbrengst ls bestemd voor een fonds tot oprichting van een definitief monument, dat te zijner tijd geplaatst zal worden. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig mogelijk een comité te vormen uit 8He lagen en gezindten der bevolking, dat 't oprichten van een waardig gedenk toeken zal voorbereiden. Tijdens de voorstelling van acht uur de eerste is om zes uur zal bur gemeester Lambooy de aanwezigen toe spreken. De heer J. Lenstra, kotnmies bij de be lastingen alhier, is met ingang van 1 Maart 1947 overgeplaatst naar Amster dam, In een serie van elf verordeningen, welke de lt.-gouverneur-generaal, de Ne derlandsche Marine en het Ned.-Indische departement van Econ. Zaken uitgevaar digd hebben, zijn bepalingen vastgelegd met betrekking tot den in- en uitvoer der republiek. Uitvoer van practisch alle Indische producten is zonder toestem ming van de Ned.-Indische regeering ver_ boden. Het verbod geldt zoowel voor ge bieden onder Nederlandsch als onder In donesisch beheer. In de verordeningen wordt ook iedere invoer in Indië verboden van wapens of materialen, waaruit mogelijk wapens zouden kunnen worden gemaakt. Deze invoer is slechts toegestaan, indien van Nederlandsche zijde toestemming is ver leend. Invoer van andere goederen blijft vrij, zoowel naar de Nederlandsche als naar de republikeinsche gebieden. Het verkeer tusschen de eilanden van den archipel wordt beperkt, voor zoover hierbij republikeinsche gebieden zijn betrokken. (Door deze verordeningen is een be staande toestand officieel bekrachtigd. Reeds geruimen tijd heeft de Nederland sche marine in de Indische wateren controle uitgeoefend op den export, aan gezien vooral uit Sumatra en Java groo te illegale exporten geschiedden. Singa pore was gewoonlijk het doel van de sluikhandelaars en vermoedelijk bedraagt de waarde van de daar verkochte pro ducten honderdduizenden ponden ster ling. Van de opbrengst werden andere goederen in Singapore gekocht. Red.). Naar wij vernemen zullen voor het seizoen 1947/48 tenminste vier inter landwedstrijden op het programma ko men te staan. In de eerste plaats 'zijn er de twee wedstrijden tegen België. Verder is het definitief, dat Zwitserland in het najaar bij het Nederlandsche elf tal op bezoek komt. Voorts had Zweden voorgesteld op 13 September te Stock holm den landenwedstrijd ZwedenNe derland te organiseeren, doch het be stuur van den K. N. V. B. heeft geant woord, dat een landenontmoeting aan het begin van het seizoen voor het Ne derlandsche elftal niet te aanvaarden was. Men voert thans onderhandelingen over een anderen datum. Zestien Poolsche, acht Engelsche en vier Nederlandsche vliegers, die groote verdiensten hebben verworven bij de be vrijding van ons land, zijn Woensdag morgen op het paleis Scestdijkgedeco reerd. Onder hen bevonden zich de Pool sche air vice-marshall Izyeki, die com mandant was van alle Polen, die in de lucht hebben deelgenomen aan den strijd voor de bevrijding van Nederland, en de Poolsche air-commodore Szul. De Prins sprak in het Engelsch de officieren toe. Air vice-marshall Izycki was de eerste wien Prins Bernhard de onderscheiding grootkruis-officier in de Orde van Oranje Nassau omhing. Vervolgens alle overige Engelsche, Poolsche en Ne derlandsche officieren. Na afloop van de plechtigheid bleven de gedecoreerden nog eenigen tijd in het paleis, waar de Prins zich met eenigen hunner onderhield. Traditiegetrouw zal dit jaar in de laat ste week van Juli weer de Vierdaagsche gehouden worden. De technische leiding zal ditmaal weer in handen zijn van majoor J. N. Breunese AMSTERDAM, 29 Jan. 1947. De nieuwe 3—3'/2 Nederlandsche Staatsleernng 1947 is het eenige beurs- fonds, dat in zeven tijdvakken wordt genoteerd, hoewel de omzetten in ver houding tot de grootte der leening daartoe geen aanleiding geven. Gisteren, den eersten dag van verhandeling, ging voor slechts f 289.000.— om, terwijl Maandag in de te converteeren leenin gen voor f 600.000.— werd verhandeld. De stemming op de aandeelenmarkt was heden goed prijshoudend. Ook de totale obligatie-omzetten wa ren gering en hebben met f 770.500.— ongeveer de helft van den vorigen dag bedragen. De omzetten in aandeelen kwamen hier boven uit en bedroegen f 989.900.—. Aand. Walvischvaart, waarin gisteren weer een flink bedrag werd omgezet, n.l. f 125.000.werden ook vandaag goed gevraagd, zoodat de koers 3% kon oploopen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Tarzan's verborgen schat (18 jr.), Luxor: Russische Rapsodie <1* jr), Cinema-Paiace: Always in my heart (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans-Hals. Een van de weinigen (14 jr.) 2, 4.30, 7 en 9.15 u„ City: Hotel du Nord (volw 2.15, 4 30, 7 eh 9.15 u., Spaarne'theater. Vlammende Prairie-oogen (14 Jr.) 2.30, en 9.15 u., Zond. 2, 4.15. 7 en 9.15 u. APOTHEKEN: De avonddienst wordt tot en met 1 Februari waargenomen door: Duym en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30. telef- 10043; Mamix-Apotheek, Mamixstraat 65, telef. 23525. ZIEKENVERVOER: Fa Mathöt, Gr Hout straat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rood, telef 21400 (dag en nacht). Vrijdag 31 Januari: Stadsschouwburg: Charlotte Kohier 1° „Frasquita", 8 uur. Concertgebouw: H.O.V. ledenconcert H.K.B.: Gerard Walden revue „Kijk voo' je", 8 uur. Brinkmann: Org. Kath. Vrouw: Pater van Corstanje, 8.15 uur. Woensdag zijn de volgende wedstrij den der vierde cup-ronde overgespeeld- De resultaten warenDerby County— Chelsea 10 (na verlenging)Sheffield UnitedWolverhampton 20; Man chester CityBolton 10; Stoke City Chester 32. Derby County had het ongeluk reeds na vijf minuten spelen zijn doelman Grant te verliezen, die op het moment, dat hij een teruggespeelden bal van zijn spil Leuty wilde grijpen, uitgleed en zich zoo ernstig verwondde, dat hij op een brancard van het veld gedragen moest worden. Linksbuiten Broome ging daarop in het doel staan en toonde zich heel spoedig in staat een schot van Lawton en een kopbal van Walker uit zijn doel te houden. Na 25 minuten kwam Grant terug, maar ging op de linksbuitenplaats spelen, waar hij wei nig kon uitrichten, zoodat Derby Coun ty practisch gesproken met tien man, waaronder een vervangen doelman, bleef spelen, maar de rust kwam met blanken stand. Na de hervatting tracht te Derby County door buitensnel zet ten de aanvallen van Chelsea te stui ten en boekte hiermede het beoogde succes. Het einde kwam met blanken stand, waarna verlengd moest wórden- Stamps scoorde het winnende doelpunt voor Derby County. Eerste divisie: Everton—Liverpool 10: HuddersfieldPortsmouth 12; Preston—Middlesbrough 01. Tweede divisie: LutonNottingham 3—2. De Engelsche trainer Jesse Carver Is door het bestuur van den K. N. V. B- als" bondstrainer aangesteld. Zijn aan stelling is geschied met onmiddellijke11 ingang en is bepaald voor den duur van anderhalf jaar. Carver, die uit den dienst van Xerxes treedt, zal zijn werk zaamheden verrichten naast de beide andere bondstrainers, Kaufman en Bonsema. Dank zij de medewerking van de ijs- club te Hamar kunnen de Nederlandsche schaatsenrijders, die aldaar enkele we ken voor een intensieve training vertoe ven, zich uitstekend voorbereiden op de komende wedstrijden. Eiken ochtend wordt het ijs gesproeid, zoodat op uit stekend glad ijs de oefeningen kunnen plaats vinden. De temperatuur is voor treffelijk en er is bijna nooit wind. on derling worden wedstrijden gehouden- Hoewel het moeilijk is uit de daarbij ge' maakte tijden de juiste krachtsverhou ding te peilen, ls het toch wel belang wekkend enkele resultaten te vermelden. Zoo maakte Egas op de 500 meter sec., Landendijk en Broekman beiden 40 sec., Buyen 48,2 sec.. Verbiezen 48.9 seC-> Breed 49.8 sec., Van der Voort 49,2 sec. en Kortenoever 50,1 sec. Jonker is een week uit training 8®" weest wegens een beenontsteking. Bi) staat nu weer op de schaats, maar zich nog niet geheel geven. Tijdens on derlinge wedstrijden op de 1500 met® noteerde Broekman 2 min 29,7 Langendijk 2 min. 34 sec., Egas 2 min 35, sec., Verbiezen 2 min. 35,6 sec., Buyen min 36,2 sec., Breed 2 min. 39,5 seC" Kortenoever 2 min. 42 sec., Van Voort kwam in de laatste bocht te va len. Wij achten zijn tijd op 2 min. 36 s De bekende sprinter uit Hamar. Vahl, noteerde op de 500 meter 44,1 s maar ook Broekman komt op den K° ten afstand al. aardig bij, want tijd6 een trainingsrit op den korten a*s drukten wij een tijd af, welke onder 47 sec. lag. DONDERDAG HILVERSUM I - 301 M. 13.00 Nieuws, 3.50 Vrouw, 14.00 Sextet, 14.40 Cau serie, 15 00 Gram., 15.30 Kamerkoor, 16.00 Bijbellezing^ 16 45 Kwartet, 17.30 Gram, 17.45 Zang, 18.30 Ned. Srijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Gram., 19.25 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.08 Marinierskapel, 21.30 Gram 22.00 Nieuws, 22.15 Actueel geluld, 22.30 Gram., 23.00 Liederen, 23.30 Gram. HILVERSUM n - 415 M 14 00 Le ring. 14.20 Gram., 14.30 Viool en plano, 15.20 Gram., 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Lezing, 17.30 Skymasters, 17.50 Lezing, 18.00 Nieuws, 18 15 Romancers, 18.45 Sport. 19.00 En nu naar bed, 19.15 Le zing, 19.30 Causerie, 20.00 Nieuws, 20.05 Confetti, 20.50 Hoorspel, 21.55 Orkest, 22.45 Lezing, 23.00 Nieuws, 23.15 Papa vers, 23.30 Hoogste tijd. VRIJDAG HILVERSUM I - 301 M - 7 00 Nieuws. I 15 Ochtendgymn., 7.30 Gram.. 7.45 Woord voor den dag, 8.00 Nieuws, 8 15 Gram., 9.30 Pianorecital, 10.00 Gra 10.30 Morgendienst, 11.00 Hoborec 1145 Familieberichten, 12.00 Marinie kapel, 13.00 Nieuws, 13.15 Gram-, 0 Lezing, 14.40 Gram., 15.25 Orkest, l°45 Voordracht, 16 30 Zang, 17.15 Jeugd, >- Q0 Sextet, 18.30 Ned. Strijdkrachten, Nieuws, 19.15 Vrij en blij, 19.45 Lezn» 20.00 Nieuws, 20.05 Nat. programma, z 5 Gram., 21.40 Lezing. 22.00 Nieuws. Vr. aan voorbijg., 22 45 Avondove king, 23.00 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nle"^, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram-. qq Nieuws, 8.15 Gram., 8.50 Vrouw. f Gram., 10 00 Regenboog, 10-45 *rratt> - 11.00 Piano, 11.15 Vrouw, 1130 13.00 12.30 Sport. 12.35 Skymasters, ti Nieuws, 13.15 Orgel, 14.00 KpokB^jy 14.20 Gram., 15.20 Hoorspel, l6;"u,0 pe- Walis, 16.30 Jeugd, 17,00 Orgel, "''net, zing, 18.00 Nieuws, 18.20 Jan Corau _ht. 18.40 Gram, 19.00 Denk om oe uWs. 19.15 Lezing. 19 30 Causerie, 19 50 0 20.05 Nat Progr21.30 Lezing- .^ng. Gram., 22 15 Jazz, 22.40 Avondwu 23 00 Nieuws. 23 15 Gram

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2